Речев урок в старшата група по темата. Урок за развитие на речта в детската градина

Резюме на урок за развитие на речта в старша група по темата „Познай предмета“

Интегриране на образователни области:
Развитие на речта, когнитивно развитие, художествено и естетическо развитие, социално и комуникативно развитие, физическо развитие.

Задачи.
Образователни.
- Укрепване на уменията за описване на картината
- Подобряване на произношението на звуци в усуквания на езици.
- Тренирайте способността за обобщаване и класифициране.
- Запознайте се с процеса на производство на хляб.
- Упражнявайте децата в способността да избирате картина, за да създадете цяла картина;
- Развивайте речта на децата, разширявайте активния речник, активирайте устната реч.
- Развийте фините двигателни умения на ръцете и движенията.
- Упражнявайте децата в образуването на суфиксни думи;
- Да се ​​затвърди способността на децата да назовават прилагателни и глаголи към съществителни.
Развиване.
- Да развиват у децата мислене, памет, внимание.
Образователни.
Да култивирате съчувствие, съпричастност, способност да се грижите за тези, които питат и идват на помощ. Да възпитава уважение към труда на хората и съзнание за ценността на хляба. Научете се да отговаряте ясно и компетентно на поставения въпрос, да давате пълен отговор.
Материал: Килимограф от Воскобович, ръководство за Пурпурна гора, буркани с цифри и задачи, тематични картинки, изобразяващи различни етапи от производството на хляб, черги и кръпки, картина с приказен сюжет.
Предварителна работа:запомняне на усуквания, физически минути; дидактически игри.

Напредък на курса.

орг. Момент. Поздравления.
Групата включва учител с кукла Би-ба-бо Снежанка, куклата плаче горчиво.
Педагог:Какъв необичаен гост имаме днес, изглежда, че това сладко момиче е имало нещастие.
Кукла:Здравейте приятели! Казвам се Снежанка! Всъщност имах инцидент. От пролетта до есента работих неуморно, а след това се появи зъл магьосник и ми отне това, което се опитвах толкова дълго!!! Виждате ли тази празна кошница? Съдържаше нещо много важно!
болногледач: Какво е това?
Кукла (плаче):Забравих... Злият огромен страшен магьосник отне не само това, което беше в кошницата, но и замрази паметта ми. Той каза, че мога да получа съкровището си само когато изпълня всичките му задачи, но как да се справя с тях, защото не помня нищо ... (плаче)
Педагог:Не се тревожи, Снежанка, имаме толкова талантливи момчета в групата, те ще ти помогнат да се справиш със задачите на магьосника! Наистина момчета?
деца: Да!
Кукла (щастливо):Благодаря ви, приятели, че се отзовахте, да тръгваме възможно най-скоро, няма нито минута за губене!
Децата идват до килимографа на Воскобович, на който има карти с цвят и числа. (Червено-1, синьо-2, жълто-3….)
Кукла: вижте, момчета, първо трябва да отворите червения картон, за да получите първата следа, защото той е номер едно, и след това да отворите всички цветове на свой ред, както е предложено тук, тогава можем правилно да достигнем целта.
1. Децата отварят червен картон, учителят чете задачата:
- Погледни снимката
- Съставете приказка за мен,

За да съответства на картината
И тя имаше история!
(Картина на есенна тема виси на дъската, децата съставят приказка въз основа на нея)
Появява се първата следа - Изображение на разорано поле.
Дискусия:
- какво е показано? Кой сезон е на снимката? Какво е времето?
болногледач: Момчета, какво има? Децата описват изображението, предполагат, че магьосникът го е взел.
2. Децата отварят синя карта, в нея има задача:
В моята уютна къща
Килимите са износени!
Помогнете ми да поправя
За да получите подсказка.
Децата избират лепенки за килими според модела.
Получете подсказката „Поле с уши“
Дискусия:
- Какво е показано на снимката?
- Какво е времето?
- Кой сезон?
3. Децата отварят зелена карта, в нея има задача:
Да говори красиво
Трябва да научите много думи!
И да отговаря бързо
Трябва да знаете как се въртят езиците!
Запомни и кажи на езика.
Децата помнят усуквания, научени предварително. Те получават подсказката „Снимка на вятърна мелница“. Дискусия:
Какво виждаме на изображението? Защо е необходимо? Кой сезон е на снимката?
4. Децата отварят жълт картон, в него има задача:
- Не мога да седя мирно
- Обичам да се забавлявам
- Ето, ставай бързо,
Нека танцът на листата започне!
Деца танцуват свободно хоро на килима под есенна музика.
Получават подсказката „Картина на яйца, вода и брашно“. Снимки за дискусия:
- Какво е показано? Какво се изисква? Как изглежда?
Кукла: Вижте момчета, остана ни една последна задача! толкова съм притеснена!
Деца и учител: Не се тревожи, Снежанка, със сигурност ще се справим!
5. Децата отварят лилава карта, в нея има задача:
Снежанка не е мързелива
В крайна сметка тя работи през пролетта,
Не се отегчих и през лятото.
Не съм оставал без работа
И тогава е време
За да жънеш реколтата си!
Моля, отговорете скоро
Как се казва това време?
Педагог:Спомнете си, момчета, как се казва сезонът, когато е време за жътва?
деца: Есен!
- Елате всички на килима,
И дума не казвай
-Покажи знаци
- Ще погледна снимката.
- Разбирам знанията ви!
Децата в Пурпурната гора помагат да се засилят знаците на есента, като ги избират от голям брой смесени знаци на различни сезони (облаци, дъжд, реколта, жълти листа, отлитащи птици и т.н.)
Снежанка задава въпроси, докато картината се допълва:
- Какво е (листа, птици, тиква)? Какъв цвят? Какъв вкус има тя? (сладко, кисело) Есен - каква е тя?
Появява се подканата "Производство на хляб в пекарната".
Педагог:Момчета, познахте ли какво липсваше в кошницата на Снежанка! Нека отново да разгледаме всички снимки: ето поле, разорано през пролетта, за да сее жито; ето поле с класове, расте жито; на следващата снимка има мелница - по-рано в старите времена брашното се е смилало на такива мелници, сега са построени големи мелници за това; ето и съставките за тестото; и накрая вижте - това е готов хляб, пресен и румен. Изважда се от фурната.
Тогава се появява малко мишле, маха с магическа пръчка и връща паметта на Снежанка, има хляб в кошницата си.
Възпитател: Уау! И Снежанка ни каза, че е била обидена от голям и зъл магьосник. наистина ли си ти
малка мишка: Да.
Педагог:Момчета, голяма ли е мишката? (малък) Страшен? (Не)
малка мишка: Нарочно обърках Снежанка, за да се уплаши от мен, наистина исках да привлека вниманието върху себе си. Той дава хляба на Снежанка и казва: „Какъв добър човек си, Снежанка, трудолюбив и дружелюбен, и какви умни приятели имаш! Гледах те, Снежанка, от самата пролет, видях всичко как сортираш житните зърна, как ореш и сееш земята, как спасяваш и се грижиш за ушите си от вредители през цялото лято. Видях как жънеш, смилаш зърна на брашно, как месиш тесто и печеш хляб! Прости ми, Снежанка, просто исках някой да си играе с мен.
болногледач: Мишо, колко си смешен, защото когато искаш да играеш с някого, трябва да се усмихнеш и да направиш добро! Наистина момчета?
(децата предлагат свои собствени версии за това как да се сприятеляват и да играят с някого)
Мишка:Разбрах! Много ме е срам! Няма да правя това отново!
Снежанка:Изобщо не се сърдя, сега наистина искам да ви поканя, момчета, и вас, мишо, на моята вечеря и да ви почерпя с моя хляб.
Учителят: Благодаря ти, Снежанка! Очаквайте всички ни на гости!

Илсия Фаткулина
Резюме на урока за развитие на речта в старша група „Да помогнем на жителите на приказната гора“

Резюме на урок за развитие на речта в старшата група"На помогне,да се обитатели на приказната гора".

Програмно съдържание:

Образователна област: Реч развитие, когнитивен развитие, художествено-естетически развитие

Вид дейност: Игрова, комуникативна, когнитивно-изследователска, двигателна дейност.

Методи и техники за изпълнение на съдържанието GCD: Словесни, визуални, игрови.

речникова работа:

Мишена: развитиекомуникационни умения на деца в предучилищна възраст

Задачи: Образователни, развиващи севъзпитатели.

Да се ​​затвърдят знанията на децата за гласните и съгласните /твърди и меки/ звуци, определяйки първия звук в думата.

Подобрете произношението на звуците L-L в чисти думи.

Упражнете децата в избора на антоними - думи с противоположно значение.

Продължете да запознавате децата с полисемантични думи.

Упражнявайте децата в способността да определят пола думи: мъжки, женски, средни.

Упражнявайте децата в суфиксното образуване на думи;

Да се ​​​​затвърди способността на децата да назовават прилагателни и глаголи към съществителни.

Култивирайте вниманието, способността да отговаряте ясно и компетентно на поставения въпрос.

Планирани резултати:

Формират се представи на децата за гласните и съгласните.

Формират се умения за произношение на звуковете L-L в чисти думи.

Умеят да образуват думи при подбор на антоними – думи с противоположно значение.

Формират се представи с многозначни думи.

Умее самостоятелно да определя родовата принадлежност на думите.

Чувстват потребност да могат да отговорят ясно и компетентно на поставения въпрос.

Организация на средата за провеждане GCD:

Изрязани цветя от хартия в червено, зелено и синьо; илюстрации, обозначаващи антоними; предметни снимки; съдове за пиене на чай; писмо, магнетофон.

Подготовка за образователен дейности:

Запомняне на поговорки, физкултурни минути; дидактически игри.

Напредък на GCD:

болногледач: Момчета, тази сутрин пощальонът ни донесе телеграма. Не я прочетох без теб, мисля че и на теб ще ти е интересно. Да четем заедно. /отваря телеграмата/ чете я на децата.

„Скъпи момчета, в нашия Приказна гора, случва се неразбираемото. Животните са забравили как правилно да общуват помежду си. Надяваме се да дойдете и помогнете ни. И ви каня да ми гостувате на чай с мед. Вашата Мишутка."

болногледач: Какво се случи в гората? Момчета, нека опитаме помогнете на обитателите на приказната гора(отговорите на децата).Казвамкой живее в гората?

деца списък с животникоито живеят в гората.

болногледач:Правилно. Трябва да побързаме. За да направите това, трябва да изберете най-бързия транспорт. (Децата избират транспорт.)

болногледач: Хайде да отидем до страхотен транспорт. Нека това са нашите столове. Ще кажем вълшебните думи и столовете ни ще полетят помагайки на животни.

Децата казват магия думи: Едно, две, три, Лети ми стола. Децата затварят очи, имитират движенията на стола, "кацане"в гората.

болногледач: Момчета, вижте каква гъста, непроходима гора. Дори ме е страх да отида по-далеч. И никой да не поиска помощ. Добре, освен това, на познатата ни коледна елха, ето я, стои до него и си говори с мухоморка. рибена кост, помогнете ни момчета, да се обитателите на гората да преминат.

болногледач: Разбира се, че ще го направим. Казвам, момчета, освен акосамо едно дърво има игли. Какви други игли знаете?

деца: При бор, шиене, при таралеж, медицински.

болногледач: Какви крака познавате?

деца: При деца, на маса, стол, фотьойл.

Рибена кост: Браво момчета, изпълнихте задачата много бързо, трябва да продължите по този път (показва посоката)

деца:(благодаря на коледната елха).

болногледач: Справихте се отлично с първата задача, така че можем да продължим.

Момчета, вижте, някой хвърля конуси отгоре. Кой би могъл да бъде? /Катеричка/ Да я попитаме по кой път да тръгнем, два са.

Катерица: Помогнеда се справя с трудната си задача и определено ще ви покажа правилния път, в противен случай можете да стигнете до вълка. И задачата такива:

Дидактическа игра "Кажи обратното"

Ден нощ

захар - сол

чистота - мръсотия

зима лято

таван - под

тясна - широка /пола/

дълга – къса /рокля/

силен - слаб /атлет/

весело - тъжно / момиче /

високо - ниско /човек/

смее се - плаче / дете /

лежи - седи /човек/

затвори - отвори /книга/

излитане - кацане /самолет/

облича - съблича / пуловер /

болногледач: Ето колко сме умни, пак изпълнихме задачата, продължаваме напред.

болногледач: О, момчета, и тук таралежът събира гъби, нека го помолим да покаже пътя на мечката.

таралеж: ПомогнеМога да се справя с езика и съм задължителен за вас помогне.

болногледач: Момчета, нека покажем как можете да работите с езика. Повтаряй след мен усуквания на езици:

Ла-ла-ла - катеричката спеше;

Ло-ло-ло - борът има хралупа;

Лу-лу-лу - дай ни трион;

ла-ла-ла - това е моята земя;

ли-ли-ли - пасли сме коза;

lu-lu-lu - Обичам ви всички.

таралеж: Момчета, с такъв успех ще преодолеете всичко. Благодаря ти. Продължете по този път. (показва пътя).

болногледач: Напред, по пътя! О, вижте, отидохме на поляната, какво е това красив: зелено, цялото в цветя. Виж. и ето я лисицата. - Лисичка!може би да ви помогне, отколкото?

лисичка: Да, разбира се, напълно съм объркан в цветята на загадката.

болногледач: И цветята не са прости, но по някаква причина само три цветове: червено, синьо и зелено. Чудя се какво могат да означават тези цветове? какво представляват?

деца:То звуци: гласни, меки и твърди съгласни.

болногледач: Момчета, трябва да вземете едно по едно цвете и да назовете всеки звук, който съответства на този чип. /име на деца/.

И тук, освен цветя, има и нещо друго. Вземете картинките, назовете ги и идентифицирайте първия звук в тези думи.

деца: пеперуда, птица, водно конче, скакалец, бръмбар, гъба, листо.

болногледач: Точно така, момчета, сега ние помогнаи лисица с гатанки. Момчета, предлагам ви да си починете.

Физминутка "Диви животни"

Ставай, трябва да си починем

Разтърсим пръстите си.

Стани, дръжки, нагоре,

Движете се, пръсти, -

Затова си движат ушите

Сиви зайчета.

Промъква се тихо на пръсти

Като лисици бродят в гората.

Вълкът се оглежда

И ние ще обърнем глави.

Сега сядаме тихо, тихо

Да мълчим, като в норка на мишка.

Мечката вървеше през гората

Той се блъскаше и ръмжеше.

Много искаше мед

И не знаех откъде да го взема.

лисичка: Благодаря ви момчета, толкова сте умни, вие сте на този път (показва пътя).

болногледач: Отново изпълнихме задачата, да продължим. Сега не ни остава много до мечката и не ни е страх от нищо. Но ето, бедата е, че отпред има блато, опасно е да се минава през него, може да ни засмуче. Но какво да се прави? Но зайчето седи, да го попитаме.

болногледач: Бъни, как да стигнем до Мишутка? Момчета, оказва се, че той може да ни хвърли спасител, ако изпълним задачата му.

Дидактическа игра „Кажи ми чия вещ: мой, мой, мой?

/илюстрации/

мечка, лисица, слънце

вълк, катерица, прозорец

лос, сврака, дърво

щъркел, врана, ябълка

болногледач: Момчета, отново се справихме със задачата, Бъни ще трябва да ни хвърли спасител. Отиваме по-нататък, вече недалеч е къщата на Мишуткин.

болногледач: Момчета, вижте, ето го язовеца. -Язовец, покажи ни пътя към Мишутка?

Язовец: Разбира се помогнено ти за мен помощ с думи, а след това напълно объркан.

болногледач: Момчета, Badger ни дава задача. Нека намерим думи, които биха отговорили на въпроси: "Който?"и "Какво прави той?". И ще подбираме думите към думата "Мечка".

Дидактическа игра „Кажи ми кое? Какво прави той?"

Мечка /каква?/ - голяма, мила, кафява, възпитана, работлива, гальовна, грижовна.

Мечо / какво прави?/ - спи, ходи, тича, салта, танцува, радва се, смуче лапата си, играе и др.

Настроението на мечката / какво?/ - радостно, весело, щастливо.

А гостите на рождения ден /какво правят?/ - забавляват се, радват се, танцуват, играят, пият чай, ядат, поздравяват и т.н.

6. - Момчета, какво мислите, Мишутка вече е подредила масата за пристигането на гостите. /да/

Чудя се къде Мишутка ще сложи хляба?

Как се казва приборът за хляб? /Хлебница/.

За захар? / Захарница/.

За бонбони? /Купа за бонбони/.

За салата? /Купа за салата/.

За салфетки? /Салфетник/.

За масло? /Ойлер/.

За сол? /Солницата/.

болногледач: Много добре! Завърших още едно предизвикателство. Момчета ние помогна на горските обитателисправят се със задачите. Толкова добре направено.

Момчета, какви поговорки за работата знаем?

„Търпение и малко усилия“;

„Погрижете се за всичко умело“;

"Животът е даден за добри дела";

„Какво работи, такива плодове“и т.н.

болногледач: А ето и къщата на Мишутка. Сега Мишутка ви кани на масата.

/има чаено парти/

Обобщение на пряко образователни дейности за развитие на речта в старшата група по темата „Ние сме художници“

Възпитател Земелкина Надежда Николаевна. MB предучилищна образователна институция "Детска градина № 203", Новокузнецк.

Тази работа ще бъде полезна за учители от по-стари групи. Урокът е представен по игрив начин. Действията се развиват във „кино студио“, където децата играят ролята на артисти.

Мишена:подобряване на говорните умения.
Задачи:
Образователни: продължете да се учите да пишете история-описание по темата заедно с приятел;
разширяване на речника на децата с думи: аплодисменти, художник, реклама, филмово студио, радиопредаване, репетиция;
за консолидиране на способността за разграничаване на ухо и ясно произнасяне на подобни звучащи съгласни;
научете да образувате еднокоренни думи;
научете се да различавате звуците от и z на ухо
Разработване: развиват комуникативни умения, въображение, интонационна изразителност на речта.
Образователни: възпитават способността да се изслушват един друг, да формират умения за сътрудничество.

Реализирани образователни направления:
когнитивно развитие;
Развитие на речта;
Художествено-естетическо развитие;
Физическо развитие;
Социално-комуникативно развитие.

Предварителна работа:разговор с деца за работата на художниците, запознаване на децата с езика на знаците, четене на стихотворение от A.L. Барто "В театъра".
Ресурсна поддръжка:кошница с играчки, снимки на предмети със звуци от и до, малка кошница, микрофон, магнетофон, диск (флашка) с танци, забавна музика, шоколадови медали, „вълшебна пръчка“.
Напредък на GCD:
Харесва ли ви да бъдете художник? (отговори на децата) Искате ли да бъдете художници днес? Ние като артисти ще се научим да говорим изразително и интересно и да се разбираме.
Художниците работят: в театъра, във филмовото студио, по радиото ... По време на работа артистите внимателно се слушат един друг, не прекъсват говорещия.

А как публиката се отблагодарява на артистите? (художниците наричат ​​това аплодисменти)
Представете си, че всички сте известни художници. Дошъл си да работиш във филмово студио. Моля, седнете с когото искате. Аз, Надежда Николаевна, директор на филмовото студио.
1. Харесвате ли анимационни филми? Сега ще бъдем артисти, които озвучават анимационния филм.
Рояк пчели на екрана ("F-f-f")
Следващ кадър: вечер, комари наоколо (з-з-з)
Рамката е променена: пясъци, змии навсякъде (ш-ш-ш)
И сега nano започна да работи на екрана (s-s-s)
Да аплодираме за отличната оценка на карикатурата!
2. Артистите знаят как да говорят за всичко по интересен начин. Те ще говорят за всяко нещо по такъв начин, че да искате да купите това нещо. Нарича се реклама. Сега ще рекламираме играчки. Трябва да говорите накратко за играчката, но е интересно, че всеки иска да играе с нея. Чуйте как ще рекламираме играчки.
Учителят дава примерен разказ.
проба:
1. Това е кукла.
2. Тя носи розова рокля и обувки.
3. Куклата е изработена от мек материал, косата е от вълнени конци.
4. Куклата има торс, ръце, крака, глава. Тя има мили очи и усмивка.
5. С кукла можете да играете, храните, разхождате, слагате в леглото.

Учителят минава покрай децата с кошница с играчки.
- Вземете една играчка за двама. Измислете история за нея и се договорете кой от вас ще разкаже.
След всеки разказ - аплодисменти.„Тези артисти заслужават нашите аплодисменти!“ „Заедно измислихте история за играчка, така че рекламата се оказа успешна - всички играчки ще бъдат разпродадени!“

3. Динамична пауза.
- А сега се пригответе за заснемането на новогодишния карнавал, на който са поканени всички играчки, с които децата обичат да играят. Те ще танцуват на музиката. Когато музиката спре, играчките ще спрат да танцуват. И аз ще бъда кореспондент (учителят се приближава до детето с микрофон). Моля, кажете ни каква играчка сте изобразили.

Аплодисменти.

4. Артистите могат да кажат едно и също изречение по различни начини. Ще участвате в радиопредаване и ще кажете изречение: „Снежна зима дойде“. Ще те превърна с магическа пръчица в различни герои, а ти ще кажеш това изречение с техния глас. Ядосаният вълк казва (хитра лисица, весел дядо Фрост, добра снежна девойка, тъжен клоун)

След изпълнението на всички артисти:„Аплодисментите не спират! Справихте се страхотно с ролята си!

5. Играта "Тяло".
На репетициите, преди снимките, артистите развиват речта си. Учат се да намират правилния звук в думите. На масите има карти. В тази кошница трябва да поставите карта с предмет, в името на който има звук z. Двамата се съветват и решават коя карта с кой артикул да сложат.
Да проверим какво имаме в кошницата. Ако името на предмета, изобразен на картата, съдържа звука z - не казвате нищо, а кимате с глава утвърдително; ако няма звук z - покажете с жест - "не".

6. Продължаваме репетицията. Истинските художници трябва да могат много, дори да избират думи, подобни на думата сняг.
Тихо, тихо, като в сън,
Пада на земята ... (сняг)
Пухчета падат от небето
Сребристи ... (снежинки)
Всички се състезават
Всеки иска да играе ... (снежни топки)
Като бяло пухено яке
Облечен ... (снежен човек)
До снежната фигурка -
Това е момиче ... (снежна девойка)
Като в приказка, като в сън
Украси цялата земя ... (сняг)

Бурни аплодисменти!

7. Уважаеми артисти, моля, свържете се с директора на филмовото студио.
Работният ден на артистите приключи. С какво се занимавахте като артисти? (предполагаеми отговори на децата: измисляха истории за играчки, показваха различни движения, озвучаваха анимационни филми, намираха думи с различни звуци, избираха думи, подобни на сняг).Хареса ли ви да сте артисти?
Аз, като директор на филмовото студио, изказвам своята благодарност за добрата работа и искам да връча наградата ( раздават шоколади

Нашият урок приключи и аз каня всички артисти да танцуват.

MBDOU детска градина "Слънце" от общоразвиващ тип с приоритетна посока на художествено-естетическо развитие

Възпитател: Л.М. Барсукова

Губкински 2014 г

Програмно съдържание:

  • Развийте разбиране за семантичната функция на звука.
  • Назоваване на думи с даден звук (C; C*).
  • Разширете знанията за думите.
  • Развийте способността за пантомима.
  • Култивирайте доброта.

Материал:

Топка с изображение на клоун, сюжетни картинки, животински играчки.

Напредък на урока:

Какво мислите, момчета, възможно ли е да намерите гатанка на пътя? (отговорите на децата)

-Слушай какво ще ти кажа. Днес отивам на детска градина и изведнъж виждам ... гатанка:

Кой носи шапка на крака си?

- Възхищавах се на тази гатанка и се канех да отида по-нататък, когато изведнъж втора гатанка лети към:

И кой носи къщата си на гърба си?

-Това е пътят, мисля, гатанка върху гатанка! Е, ще погледна под краката си, стоя ли на гатанка!? Наистина, на загадката:

Заедно носят едно, бягат в надпревара. (крака)

Какъв е този път и накъде води? Мисля, че този път води до Playtown. Е, да отидем заедно в Play-town?! Намерих гатанки и вие ги познахте. Но нашите приятели Тигърче и Заек, (децата поздравяват с играчки)

Питам животните на какво са играли? Тигърчето му казва в ухото, че играта е обявена "малък клоун" .

Подгответе предварително балон, върху който е нарисуван клоун в голяма шапка, а не надут балон в юмрук.

Сръчно скри в юмрука ми Малък клоун в голяма шапка.

Е, аз лично ще го погледна.

Ако искаш, ще ти покажа

Само първо трябва да назовете няколко думи със звук „ОТ“ ,

Да кажем пет.

Децата назовават пет думи. Учителят доближава топката до ухото си, слуша какво ще каже клоунът.

Той сякаш казва, че няма достатъчно думи и иска децата да назовават думите със звук "ОТ*" (Наречен)

Време е да покажем клоуна. Моля ви да затворите очи и заедно, в хор, да преброим до пет.

Момчета, хареса ли ви играта?

Благодарим ви, Тигърче и Заек, за новата интересна игра.

Сега застанете в кръг. Вземете топките (умствено), но имаме топка с дупка, чуй като я стисна излиза въздуха ссс. Сега натискате балоните си, оставяте въздуха да излезе от тях. И заедно с Тигърчето и Заека се връщаме на столовете.

Момчета, виждали ли сте клоун на живо?

Защо обичаме клоуните?

Какво е другото име за клоун? (комик, веселец, шут, шут)

Е, браво момчета. Харесвате ли Playtown? Но с какво дойдохме на гости на Тигърчето и Заека? Нещо не се замислихме, че идват на гости с подаръци, екстри и изненади. Знаеш ли какво? Нека подарим на нашите приятели нова игра. Нарича се "лекувам" . Влезте в кръг. Нека всички си спомнят "много вкусен" дума, сложете я на дланта си и почерпете ближния си. Например: мармалад. любов? Слагам го в дланта си и лекувам детето. Ще ти благодари ли? И яжте. И почерпете ближния с нещо друго. След като изядете всичко, почерпете животните. Животните вече са яли сладкиши.

Тигърче:

Благодаря ви момчета. И още една игра имаме в наличност, казва се "Дума на дланта"

Ще намеря думи навсякъде:
И в небето и във водата,
На пода, на тавана
На носа и на ръката

Не сте ли чували това?
Няма проблем! Да играем на Word!

Тигърчето има кошница, в която той и Заекът "събирам" Думи. Да потърсим думи... добре, да кажем, във водата!

Децата поставят в кошница според думата: риба, водорасли, миди, камъчета и др.

В джоба ви ли са? А на пода? На тавана?

Мисля, че играхме добре на Playtown, но не е ли време да се върнем в детската градина? Разбира се, че е време! Нека се сбогуваме с нашите приятели. Довиждане!

Довиждане, момчета. Заповядайте отново при нас и подгответе нова игра.

Текуща страница: 1 (общата книга има 13 страници) [достъпен откъс за четене: 9 страници]

В.В. Гербова

Класове за развитие на речта в старшата група на детската градина

Урочни планове

Библиотека "Програми за образование и обучение в детската градина" под общата редакция на М. А. Василиева, В. В. Герб, Т. С. Комарова

Гербова Валентина Викторовна -кандидат на педагогическите науки, автор на ръководства за метода за развитие на речта на децата и запознаването им с художествена литература.

Успешното изпълнение на програмните задачи зависи от редица фактори и преди всичко от начина на живот на предучилищната институция, атмосферата, в която се отглежда детето, от специално създадена, обмислена среда за развитие.

Ефективността на образованието и обучението се постига чрез усърдната работа на учителите, които работят директно с деца, и всички служители на предучилищна институция, които общуват с деца в предучилищна възраст през деня.

Системата за работа по обучението на децата на родния език, запознаването им с художествена литература е представена в произведенията на В.В. Хералдика „Развитие на речта в детската градина“ (М.: Мозаика-Синтез, 2008), „Запознаване на децата с художествена литература“ (М.: Мозаика-Синтез, 2008).

Ръководството „Класове по развитие на речта в старшата група на детската градина“, написано като част от „Програма за възпитание и обучение в детската градина“, под редакцията на М. А. Василиева, В. В. Гербовой, Т.С. Комарова, допълва препоръките относно най-важната област на педагогическата дейност - целенасочено и систематично обучение на деца в предучилищна възраст в класната стая. Практическата цел на книгата е да даде на преподавателите приблизителни насоки за планиране на часовете (определяне на темите и целите на обучението, начините за тяхното изпълнение).

Характеристики на развитието на речта при деца на шестата година от живота

Речта е инструмент за развитие на висшите отдели на психиката на предучилищна възраст. Учейки детето да говори, възрастните същевременно допринасят за развитието на неговия интелект. Развитието на интелигентността е основна задача в обучението и възпитанието на по-големите деца. предучилищна възраст.

Силата на родния език като фактор, който развива интелекта и възпитава емоциите и волята, е в неговата същност – в способността му да служи като средство за общуване на човека с външния свят. Знаковата система на езика - морфеми, думи, фрази, изречения - кодира (криптира) реалността около човека.

Темпът на развитие на речта зависи от усъвършенстването на речеви умения (особено фонетични и граматични). Какви са речевите умения на 5–6 годишните деца и какво определя успешното им формиране на този възрастов етап?

Както знаете, периодът на най-висока речева активност е петата година от живота. Според А. Гвоздев до петгодишна възраст децата овладяват комплекс граматическа система, включително синтактични и морфологични модели, и интуитивно да използва правилно думи, които са изключения от правилата.

достатъчно високо и ниво на развитие на речниковия запас. В речта на децата се появяват синоними, антоними, образни сравнения и контрасти. Децата в предучилищна възраст използват съществителни с различни наставки без грешки (мечка - мече - мече - мечка - мечка). В разказите им има изненадващо точни оценки на предмети и явления. (с шипове, въртене, висулка). Децата започват да използват прилагателни в различни степени на сравнение (тежък - много тежък - по-лек - най-лек), както и обозначения на нюанси на цветовете (люляк, лилаво, пурпурно, тъмно сиво и др.). Броят на глаголите се увеличава значително, а децата в предучилищна възраст използват синоними с различни емоционални конотации. (ходи - върви - крачи - тъче - скита). В изказванията на децата се появяват много думи, които се отнасят до различни части на речта и обозначават дейностите на хората, техните взаимоотношения, действия, поведение, преживявания. Очевидно това се дължи на факта, че периодът от пет до седем години е възрастта на формализиране на социално стандартизираната реч (П. Блонски и др.).

В ситуации, които изискват нещо за сравнение, обяснение и доказване, речта на дете на шестата година от живота става по-трудна. Появяват се тромави и неразделени изявления („Тогава принцът искаше да живее с Пепеляшка завинаги, но имаше такава работа у дома, че винаги работеше, не можеше да се отдалечи от тази работа и отиде само при Пепеляшка“, - Альоша, 5 години и 8 месеца ).

До петгодишна възраст не всички деца овладяват правилното произношение на звуци: някои може да имат забавяне на асимилацията, други може да имат неправилно образуване (например гърлено или еднократно произношение на звук Ри т.н.). Някои деца не различават на ухо и при произношение свистящи и съскащи звуци, а понякога и звуци Ри л. Това води до факта, че детето не винаги правилно произнася думите в изречение, съдържащо няколко думи със звуци, които звучат подобно на него ( s - h, s - c, h - wи т.н.). Причината за неправилното произношение на звуците, размитата реч може да бъде дефекти в структурата на говорните органи, недостатъчна подвижност на мускулите на артикулационния апарат. Тези деца изискват специално внимание от страна на логопед и възпитатели.

Силният темп на овладяване на родния език, характерен за петата година от живота на детето, се забавя през шестата година от живота. Изследователите на речта на децата смятат, че след петгодишна възраст говорните умения леко се подобряват, а някои дори се влошават. По този начин се увеличава броят на кратките заявки и поръчки. (Отдръпнете се! Поставете го тук!)и броят на добронамерените, добре аргументирани, съдържащи обяснения намалява. (Не ме безпокойте, моля - не виждате ли, стартирам самолета!)Според Г. Лямина броят на случаите на обяснителна реч е наполовина. Сега децата са по-малко склонни да придружават действията си с реч. Въпреки това, ако на 5-6-годишно дете в предучилищна възраст се предложи задача, която той трудно решава, той развива външна реч, макар и не директно адресирана към събеседника (експериментите на Л. Виготски, описани от А. Лурия). Психолозите обясняват това с факта, че в старша предучилищна възраст се формира нова функция на речта - интелектуална, тоест планиране, регулиране на практически действия (говор "за себе си", речево овладяване на собственото поведение). Интелектуалната функция на речта има комуникативна цел, тъй като планирането на поведението, решаването на психични проблеми са компоненти на комуникационната дейност.

Характеристики на работа с деца в класната стая

Организиране на часове за развитие на речта

В по-старата група речта на възрастните все още остава основният източник на речево развитие на деца в предучилищна възраст.

Обучавайки децата на звуково произношение, е необходимо ясно и правилно да се артикулират звуците на речта и техните комбинации; упражняване на гласова модулация (сила на гласа, височина, темп на речта, тембър) при изразяване на различни чувства: радост, раздразнение, одобрение, обич, недоумение и др.

Формирането на лексикални и граматически умения се дължи на това колко сериозно учителят слуша отговорите и разсъжденията на всяко дете, помага му да изрази мислите си, подсказвайки своевременно по-точни и подходящи думи.

Различните стилове на речта се определят от синонимността на езика: лексикална, граматична, фонологична (разнообразие от интонации при произнасяне на една и съща фраза). И колкото повече думи-синоними ще чуят и използват децата, толкова по-богата и изразителна ще бъде тяхната реч.

различни лексиконнепрекъснато се актуализира, като детето обогатява опита си чрез нови впечатления и информация. В същото време педагогът трябва да изясни и активизира речника в процеса на общуване с децата в ежедневни, игрови ситуации и в класната стая. За това се използват специални дидактически игри и упражнения. Някои от тях се извършват въз основа на видимост: „Върховете са корени“, „Кой е излишен и защо?“ („Какво е излишно?“), „Определете чрез докосване“ (материалът, от който е направен предметът: коприна, кадифе, марля и др.), „Какво не е наред?“ (снимки-объркване), "Какво се промени?" и т.н. Ефективни са и словесните дидактически упражнения: „Кой ще каже друго?“, „Кой ще забележи повече?“ (качества, детайли), „Кой ще ти каже повече?“, „Ами обратното?“ (използване на антоними) и др.

Специално място заемат упражненията, в които учителят и децата измислят различни глупости: „Уау! („През пролетта животните имаха малки: слонът имаше лисиче, лисицата имаше таралеж ...“ Учителят кани децата да продължат историята); „Някой крещи така“ („И ние се озовахме в една прекрасна страна. Там слонове мяукат, жаби грачат“ и т.н.); "Какво не се случва по света?" („Рибите летят, петлите люпят пиленца, мишките ловуват котки“ и т.н.) Тези дейности подготвят децата за участие в забавни игри („Каквото стане, става“, „Кой беше това?“) активизирайки речниковия запас и развивайки на въображението, способността да се шегуват и да се смеят.

Чрез разнообразни игри децата владеят морфологичните средства на езика. За тази цел е необходимо да се обърне внимание на звука на граматичната форма, звуковия дизайн на определена граматична категория. Тези изисквания се изпълняват от упражнения, в които се нуждаете от:

Чуйте звука на някои думи (хладилник, превозно средство за всички терени, навигатор, носител на ракети)и обяснете тяхната етимология;

Образувайте еднокоренни думи (котка - котка - Kotofeichи т.н. ) ;

Образувайте съществителни имена по аналогия (захарница - захарница), прилагателни (уши - големи очи - удобен); правилно използвайте несклоними съществителни, сравнителната степен на прилагателните (чисто - по-чисто, сладко - по-сладкои т.н. ) .

В активния речник на децата трябва да се въведат специални езикови средства, с помощта на които е възможно да се свържат структурните части на съдебното решение. (защото все пак)за конкретизиране на мисълта (например тук)да обобщим казаното (винаги, никога).

За подобряване на синтактичната страна на речтаважно е в процеса на обучение да се създават ситуации, в които детето трябва да обясни нещо на учителя или връстниците си (грешка в историята на приятел, правилото на играта), да убеди другите в нещо, да докаже нещо.

Необходимо е да научите децата да разбират въпросите и да им отговарят правилно: как бихте го направили? как можеш да помогнеш и т.н. Когато отговарят на въпроси, особено когато се обсъждат морални и ежедневни ситуации, децата трябва да дават подробни отговори. Педагогът трябва да оцени не само съдържанието на отговора, но и неговия речев дизайн. („Отговорът на Оли се оказа странен. Чуйте какво каза тя и помогнете да коригирате грешките.“)

Описвайки предмети, децата на шестата година от живота назовават цвят, размер и други отличителни черти, което допринася за появата на изречения с еднородни членове в тяхната реч. Важно е учителят да отбележи това. („Слушайте колко интересно каза Андрей за тази лисица: червенокоса красавица, весела, много ярка.“)

По-големите деца в предучилищна възраст рядко използват подчинени изречения, следователно, когато анализирате техните изявления, трябва да повтаряте сложни изречения, съставени от деца. („Отговорът на Дима ме зарадва. Чуйте го отново.“)

Децата в предучилищна възраст могат да бъдат научени да използват сложни изречения с помощта на техниката „Завършете (завършете) изречението“. („Есента носи тъга, защото ...“, „Обадихме се на ...“, „Обадихме се, когато ...“, „Решихме да спрем, защото ...“) За същата цел децата дешифрирайте писмо, което е попаднало в дъжда, продиктувайте текста на писмото на болен учител (връстник).

Децата рядко използват в речта си глаголи в подчинително наклонение, а ако го правят, то обикновено е с грешки. Ето защо е полезно да ги упражнявате в изграждането на изказвания по теми като: „Ако бях учител“ (Дядо Коледа, клоун, готвач и др.).

В по-старата група децата се обучават разграничете най-често смесваните звуци:съскане и свистене (w - s, w - s, h - c, u - s),звучен и глух (c - f, h - s, f - w, b - p, e - t, d - k),звучен и R).

В класната стая се използват специални игри и упражнения, насочени към формиране на звукова култура на речта.

Учителят смесва два звука, сходни по звук, напр. ии ч,и децата (по предварителна уговорка) показват движения, които характеризират изображението, с което се свързва звукът: и- движение на ръцете на двете ръце ("буболечка лети"), ч -махане с ръка („прогонване на комари“) и др. Първо учителят установява как децата са разбрали задачата и след това работи с цялата група. След това момичетата изпълняват упражнението, а момчетата наблюдават и анализират резултатите; тогава задачата се изпълнява само от момчета (или деца, седнали на първите маси и т.н.). Учителят отбелязва грешките и идентифицира причината за трудностите (детето не различава звуци, няма време да работи в зададеното темпо, което е много важно за бъдещия ученик). За да зададе определено темпо на работа, учителят, произнасяйки звуци (по-късно - думи), брои на себе си: „Едно, две, три“ и вдига дясната си ръка, като дава на децата знак: „Сложете ръцете си масата!"

Учителят казва 9 - 11 думи с подобни звуци, напр. f - h,а децата, както и в предната задача, показват съответните движения. Учителят подбира не само съществителни, но и глаголи, прилагателни, наречия (кран, чадър, кривогледство, зелено, жълто, утре, отдалече, жилетка, бръмчии т.н.).

Учителят чете 2-3 пъти цялата рима или откъса, необходим за работа.


Мишка в зелена чаша
Варено просо каша.
Дузина деца
Чакам с нетърпение вечерята.

Чешка песен, превод С. Маршак

Учителят предлага да назове думи със звук и. За децата е по-лесно да изпълнят тази задача, ако използват опорни предмети. („Поставих три пирамиди на масата. И така, трябва да назовете три думи със звук и, които се намират в изречението: „Десетина деца чакат вечеря“.) Както се наричат, учителят премахва предмети.

Учителят кара децата да запомнят и назоват думи, съдържащи определен звук (имена на предмети, действия, качества и др.).

Учителят кани децата да избират думи, които са близки по звук (римувани): лайка - буболечка - замарашка - чаша; връх - бик - възел - щурец - старец - пета - казак; птичка - песен - малка - гълъбче - ягодка - къпина - крупеничка.

Учителят провежда играта „Кажи (предложи) дума“. (Речевият материал за това упражнение може да бъде взет от различни образователни книги за деца в предучилищна възраст, детски списания.)


Ловецът извика: „О!
врати (животни)ме преследват!
В блатото няма пътища.
Аз съм за котките (подутини)- лупе да лупе!

А. Шибаев "Писмото се изгуби"

Децата (въз основа на снимки) съставят „верига от думи“. Отгатване на какъв звук завършва думата автобус, момчетата назовават втората картинка, която изобразява обект, чието име започва с последния звук на първата дума (шейна).След това децата избират свои собствени снимки. Важно е всяко дете да може да състави своя собствена верига от думи, като е получило оригиналната картинка от учителя или я е избрало самостоятелно. (Децата трябва да разполагат с много снимки.) Печели детето, което правилно е съставило най-дългата верига за определен период от време.

По-големите деца в предучилищна възраст често нарушават плавността на речта, тъй като завършват дълго изречение при издишване, когато дишат. Така че трябва да ги гледате. дъхи упражняване на тихо, провлачено произношение на звуци и при, ономатопея ай, думи ехо.

Развитието на речевото дишане се улеснява от произношението на усуквания на езика. Първо учителят си спомня текста, след което децата го произнасят в хор няколко пъти в различно темпо. След това можете да започнете индивидуални упражнения (говорейки с бързо темпо).

В предучилищна възраст се препоръчва да има речници. За петгодишните деца правописът е по-подходящ. Учителят трябва да го покаже на децата, да разкаже каква прекрасна и необичайна книга е това, да даде възможност да проучат речника: „Може би можете да познаете защо толкова много хваля тази книга със странно подреждане на текст и без снимки. ”

След като изслуша разсъжденията и съображенията на децата, учителят им казва какво е речник, показва колони с думи, които започват с определена буква от азбуката. Можете да играете с деца. Да вземем пример.

...

Играта "Кой ще назове повече думи, започващи с буквата (А)"?

„И така, успяхте да запомните дванадесет думи, започващи с буквата А“, казва учителят. - Това е много, но в речника има много повече, може би сто-двеста. Сега ще назова думите с буквата А, която особено обичам да произнасям, а вие ще се опитате да обясните какво означават: абажур, кайсия, август, авиация, автограф, азбука, адажио, адмирал, адютант, ажур, аметист…И така, досега сте запознати само с пет от единадесетте думи, но съм сигурен, че в края на годината ще знаете значението на много по-голям брой думи. Тук нашият музикален работник сигурно се изненада, когато чуе думата „адажио“ от вашите устни. Да го помолим да ни позволи да чуем запис на адажиото от балета“.

Можете да се обърнете към речниците по всяко време, удобно за децата в предучилищна възраст и учителя: на закрито и на открито, общувайки с всички деца или само с тези, които искат да чуят различни думи, започващи с позната буква. Слушайки тълкуването на думите от децата, учителят не трябва да забравя да коригира речта им, да предложи коя дума е подходяща да се използва в този случай и как да се изгради по-правилно фраза или кратко изявление. Упражненията, базирани на четене на деца на думи от речника и тяхното тълкуване, на пръв поглед са формални. Въпреки това, по-големите предучилищни деца ги харесват и тяхната ефективност е невероятна: речникът на децата се обогатява, има постоянен интерес към значението на думите; те започват да слушат и чуват разказа на учителя по различен начин, възприемайки не само неговия смисъл, но и неговия речев дизайн. В резултат на това децата имат въпроси като: „Как го нарекохте?“, „Какво каза току-що?“, „Казахте ли нова дума?“

В процеса на общуване с децата в класната стая и в ежедневието е необходимо подобряване на диалога. И въпреки че диалогът е произволна контекстуална реч, той трябва да се преподава с помощта на различни игри и упражнения за това, включващи взаимодействие с учител, който е носител на комуникативна култура. Това ръководство представя класове, в които децата учат правилата на поведение и се учат на културно речево взаимодействие. В класната стая можете да използвате визуални и дидактически помагала, които позволяват на децата да решават практически проблеми, като използват натрупания житейски опит (например: Гербова V.V. Развитие на речта в детската градина. Визуално и дидактично помагало за класове с деца на 4–6 години. - М .: Мозайка-Синтез, 2009.)

Трябва да се обърне сериозно внимание обучение на децата да разказват истории: преразказ, описание на предмета, съставяне на разказ по картина и снимки с последователно развиващо се действие.

В по-старата група деца започват преподавам преразказ. Много е важно да изберете правилния текст за този вид работа. Текстът трябва да улови детето толкова емоционално, че да го слуша с интерес много пъти, както в изпълнение на възрастен, така и в преразказ на връстници (например историята на В. Бианки „Къпането на малките“).

В началото на годината много деца имат нужда от помощта на възрастен при преразказване. Той трябва да започне историята, а детето да я продължи. В процеса на преразказване, ако е необходимо, е подходящо да подскажете на детето необходимата фраза. През втората половина на годината децата се учат да преразказват текста заедно или трима. Детето трябва да реши само кога да спре, за да може вторият разказвач (той се избира от самото дете) да поеме. Способността да се разделя текстът на части, като се спазва логическата пълнота на пасажите, ще бъде необходима на децата в училище.

В старшата група се обръща много внимание работа с картинки. Подобрява се способността на децата да озаглавяват отделни картинки и няколко картини едновременно; разказват смислено и последователно, като се ръководят от план.

Планът се изготвя при първото запознаване на децата с картината. Да вземем пример.

...

Учителят, настройвайки децата да гледат, обръща внимание на началната фраза (фрази) на бъдещата история: „В една топла лятна вечер таралежът доведе таралежите до горската поляна. Всеки е зает, кой какъв е. Освен това учителят казва на децата къде е по-удобно да започнат да гледат картината: „Таралежите имат много неща за вършене. Те се пръснаха по поляната. така ли е Разкажи ми…"

Слушайки децата, учителят задава уточняващи въпроси, предлага по-точни думи, които характеризират ситуацията, обобщава казаното в кратка история.

След това учителят насочва вниманието на децата към друга част от картината: „Таралежът не пречи на децата. Тя има собствен бизнес, нали? Кажи ми какво има?"

Учителят отново обобщава историите на предучилищните деца и превключва вниманието им към възприемането на последния обект (красотата на поляната). Учителят завършва прегледа с последна фраза, която предава отношението му към картината: „Хубаво е да има таралежи в горска поляна в топла лятна вечер!“

При такава организация на работа децата говорят за картината без повторения и пропуски, тъй като учителят ненатрапчиво им предлага план, състоящ се само от три точки.

В по-старата група се консолидира и развива способността на децата да създават картини с помощта на матричната картина и раздаването.

Имайки в предвид снимки с развитие на сюжета (с последователно развиващо се действие), децата с удоволствие ги подреждат в определена последователност и коментират действията им, като използват доста сложни изречения. Логиката, пълнотата и фигуративността на детските истории се определят както от съдържанието на снимките, така и от характера на въпросите и задачите, предоставени от педагога. Картини със сюжетно развитие на действие насърчават децата да съставят творчески истории, активират въображението си.

За класове с по-големи деца в предучилищна възраст можете да използвате следните ръководства: Гербова В.В. Картини за развитие на речта на деца от старша предучилищна възраст (М .: Образование, всяко издание), Радлов Н. Истории в снимки (всяко издание). Можете също така да използвате подходящите снимки, които периодично се отпечатват в детски илюстровани списания.

В процеса на работа върху картини с последователно развиващо се действие трябва да се вземат предвид следните характеристики.

Когато карате децата да поставят снимките в правилния ред, е необходимо да им дадете възможност да обсъдят своите действия. Този момент е най-благоприятен за разработване на такива речеви формули като: „Мисля (мисля, сигурен съм, вярвам), че поредицата е изградена правилно“; „Имам някои съмнения (има възражения)“; „Струва ми се, че Саша направи малка грешка“; „Бих искал (ще се опитам) да обясня действията си.“ Първо, възпитателят ще трябва дълго и упорито да разказва на децата какви думи са подходящи в този или онзи адрес, за това как те обогатяват речта на човек. С течение на времето децата сами ще започнат да предлагат на възпитателя как в един или друг случай можете да се обърнете към възрастен или връстник. И тогава в самостоятелната реч на децата ще се появят нестандартни речеви обрати.

Урокът за съставяне на история от снимки трябва да бъде изграден по следния начин.

След като одобри последователността от снимки, учителят кани детето (измежду желаещите) да състави разказ въз основа на първата картина. Учителят изслушва отговора и открива от децата какво още може да се включи в историята, за да стане по-интересна и смислена. („Мисля, че ...“; „Струва ми се, че ...“; „Не съм сигурен, но ми се струва, че ...“) След това учителят кани друго дете (по желание) да напише история от втората снимка. И така нататък.

В заключение едно от децата измисля разказ по всички картинки. Учителят установява дали все още има желаещи да направят разказ. Ако е необходимо, учителят кани децата да слушат тяхната история и ги моли да обърнат внимание на необичайни и редки думи.

Картините с последователно развиващо се действие са отличен материал за творческо разказване на истории. Изграждайки картини в определена последователност, децата откриват, че липсва някакъв важен кулминационен сюжет (по-често това е третата картина). Това активира въображението им, кара ги да се замислят какво се е случило с героите.

Полезно е да се упражняват децата в съставяне на окончания на известни народни приказки. Например, възпитателят чете или разказва руската народна приказка „Заек-избивач“ (подредена от О. Капица) с думите: „Видях заек как кучетата дрънкат врана и си мисли ...“ Какво точно направи заекът помислете, рискувал ли е да помогне на враната или да се измъкне, ако е помогнал, тогава по какъв начин и ако не е помогнал, тогава как по-късно се е оправдал - всичко това е съставено от деца. След това учителят прочита края на приказката.

Или възпитателят разказва на децата ненецката народна приказка „Кукувицата“ (превод на К. Шавров) с думите: „Братя, вижте, вижте, майка ни отлита като птица!“, извика най-големият син. Децата продължават историята.

Можете да съставите край на приказката на Д. Бисет „За тигърчето Бинки, чиито ивици изчезнаха“ (преразказ от английски от Н. Шерешевская). Децата измислят къде тигърчето е търсило ивици, кого е помолило да му ги заеме или да нарисува, как са завършили приключенията му.

А приказките на Г. Родари, които имат три края („Кучето, което не можеше да лае“ и др.), са добър дидактически материал, който се фокусира върху творческото разказване на истории.

Извън часовете е полезно да спортувате децата писане на разказибез препратка към литературни текстове. Учителят задава темата на децата, помага им да съставят разказ и да го представят ясно на публиката. Можете да предложите на децата следните теми:

Приказка за това как мечката улови луната;

Историята за това как полярната мечка се скиташе в Африка и какво се случи от това;

Приказка за това как един груб таралеж и добър заек пътуваха;

Приказка за това как един язовец придоби смелост.

В старшата група подобряване на способността за композиране истории, базирани на личен опит. И тук изборът на тема и наличието на сюжетен план са много важни. Можете да предложите на децата следните теми: „Как поздравихме персонала на детската градина за празника“, „Как търсихме следи от есента“ (колективен опит); „Моята любима играчка (любим анимационен филм)“, „Нашата палава котка (моето познато куче)“ и др.


Горна част