Kolektivni panel cvjetna livada. Touch panel "Cvjetna livada

Panel od tkanine i prediva "Cvjetna livada". Majstorska klasa sa slikom korak po korak

Gest Ksenija Aleksandrovna, nastavnica fizičkog vaspitanja, škola br. 53, naselje Oktjabrski, okrug Ljubetski, moskovska oblast.

Cilj:
- razvoj kreativnih sposobnosti, mašte, ukusa.
Zadaci:
- razvijaju kreativne sposobnosti;
- neguju strpljenje, tačnost;
- za formiranje estetskog ukusa.
svrha:
Ova majstorska klasa namijenjena je djeci od 5-8 razreda, nastavnicima, roditeljima i kreativnim ljudima. Ovaj panel će biti prekrasan ukras interijera, dobar poklon za svaku priliku.
Neophodni materijali:
- mašina za šivanje
- pređe (različite boje)
- tkanina (različite boje)
- okvir prekriven folijom
- svijeća
- ljepilo Moment
- makaze
- olovka
- šabloni br. 1, br. 2
- dugmad
- igla i konac





napredak:
panel (fr. panneau od lat. pannus - komad tkanine)- slika dekorativne prirode, obično namijenjena trajnom popunjavanju bilo kojeg dijela zida (zidne ploče).
1) Da bismo dobili svijetlu i zanimljivu ploču, potrebno je pripremiti pojedinačne detalje i ukrase. Prvo izrežite nekoliko krugova od različitih tkanina različitih veličina (šablon br. 1).



2) Zatim spaljujemo rubove tkanine na plamenu svijeće tako da rubovi postanu valoviti.



3) Sakupljamo sve krugove od najvećeg do najmanjeg.



Mi šijemo.



Dodajte dugme. Priprema cvijeća je spremna.



4) Sada nam treba trava. Napravićemo ga od tkanine. Trebat će vam mašina za šivenje. Na tkanini crtamo oštrice različitih veličina i prolazimo duž linije uzorka cik-cak šavom.





Zatim izrežemo gotove dijelove duž ruba šava. Evo šta bismo trebali dobiti. Što je boja tkanine raznovrsnija, to će gotova slika biti svjetlija.



5) Većinu praznina već imamo spremnu i stoga možete pokušati položiti rezultirajući crtež na bijeli papir. Tako će biti jasno i vidljivo šta nedostaje našem panelu.



6) Počinjemo da komponujemo našu sliku. Ljepilom Moment lijepimo pređu različitih nijansi i oblika na podnožje čorbe.





7) Zatim šivamo gotove vlati trave velikim šavovima u sredini. Boja konca može varirati.





8) Zatim možete zalijepiti još pređe na nekoliko mjesta (vidjet će se prazna mjesta). Cvijeće rasporedimo po cijeloj površini panela i šijemo.



Možete ih jednostavno zakačiti iglama i s vremena na vrijeme mijenjati njihov položaj.



Možete dodati više cvijeća bez lišća. Tako izgleda još čudnije.







I možete napraviti cvijeće drugačijeg oblika. Ovo će zahtijevati obrazac broj 2. Prenosimo detalje šablona na tkaninu.



Rubove cvijeta šijemo na pisaćoj mašini cik-cak šavom i režemo uz rub. Zapalimo sredinu krugova sa svijećama i skupimo ih u mali cvijet.





Takav cvijet se može dodati na naš panel ...



...ili napravi novu...


Tatyana Igoshina

Radi se o multifunkcionalnom didaktičkom pomagalu, koje je poželjno koristiti za razvoj senzornih sposobnosti djece od 2-4 godine u neposrednim obrazovnim aktivnostima, kao iu samostalnim aktivnostima djece. Kroz niz igara djeca razvijaju vještine razvrstavanja i serijalizacije predmeta po boji, veličini, orijentaciji u prostoru, količini i brojanju.

senzorni razvoj(lat. sunser - osjet) je razvoj percepcija, ideja o predmetima, pojavama i objektima svijeta oko sebe.

Postoji pet senzornih sistema preko kojih osoba spoznaje svijet: vid, sluh, dodir, miris, okus.

Trenutno je od posebnog značaja pitanje ranog razvoja dece. Osnovna aktivnost djece osnovnog predškolskog uzrasta je igra u kojoj se razvija njihova pažnja, pamćenje, mašta, mišljenje, disciplina, spretnost, fina motorika ruku i dr. Sistem senzornog vaspitanja zasniva se na sljedećim odredbama koje su formirane od strane psihologa (N.M. Shchelovanov, A.V. Zaporožec, L.A. Venger, A.M. Fonarev, S.L. Novoselova): dete se rađa sa relativno razvijenim čulnim organima, ali nije sposobno da opaža predmete oko sebe u njihovoj celovitosti i postojanosti.

Značaj senzornog razvoja djeteta za njegov budući život pred teoriju i praksu predškolskog vaspitanja i obrazovanja stavlja zadatak razvijanja i implementacije najefikasnijih sredstava i metoda senzornog odgoja u vrtiću. Prema L. A. Wengeru, glavni pravac senzornog obrazovanja trebao bi biti osposobljavanje djeteta senzornom kulturom. Dijete se u životu suočava s raznim oblicima i drugim svojstvima predmeta, posebno igračaka i predmeta za kućanstvo. Svako dijete, čak i bez svrsishodnog odgoja, na ovaj ili onaj način, sve to uočava. Ali ako se asimilacija dogodi spontano, bez razumnog pedagoškog vodstva odraslih, često se ispostavi da je površna, inferiorna. Tu u pomoć dolazi senzorno obrazovanje – dosljedno, sistematsko upoznavanje djeteta sa senzornom kulturom čovječanstva.

Djeca u drugoj ili trećoj godini života treba da istaknu boju, oblik i veličinu kao glavne karakteristike predmeta, akumuliraju ideje o glavnim varijantama boja i oblika i o odnosu dva predmeta u veličini.

U drugoj - trećoj godini života djeca treba da nauče da razlikuju boju, oblik i veličinu kao posebne osobine predmeta, akumuliraju ideje o glavnim varijantama boja i oblika i o odnosu između dva predmeta u veličini.

Počevši od četvrte godine života kod djece se formiraju senzorni standardi: stabilne, fiksirane u govoru ideje o boji, geometrijskim oblicima i odnosima u veličini između nekoliko predmeta.

Istovremeno sa formiranjem standarda, potrebno je naučiti djecu kako da ispituju predmete: grupišu ih po boji i obliku oko standardnih uzoraka, uzastopno ispituju i opisuju oblik, te izvode sve složenije vizualne radnje.

Senzorno obrazovanje, usmjereno na formiranje punopravne percepcije okolne stvarnosti, služi kao osnova za spoznaju svijeta, čiji je prvi korak osjetilno iskustvo. Uspjeh mentalnog, fizičkog, estetskog vaspitanja u velikoj mjeri zavisi od nivoa senzornog razvoja djece, odnosno od toga koliko dijete savršeno čuje, vidi i osjeća okolinu.

Savezni državni obrazovni standard za predškolsko obrazovanje definira zadatke kognitivnog razvoja:

Razvoj dječijih interesovanja, radoznalosti i kognitivne motivacije;

Formiranje kognitivnih radnji, formiranje svijesti;

Razvoj mašte i kreativne aktivnosti itd.

U skladu sa Federalnim državnim obrazovnim standardom, naš fokus je na orijentaciji obrazovnog procesa ka kognitivnim sposobnostima predškolskog uzrasta i njihovoj realizaciji. Potrebno je organizovati interakciju sa djetetom na način da ona bude usmjerena na formiranje kognitivnog interesovanja, kognitivne samostalnosti i inicijative.

Didaktički priručnik "Cvjetna livada" ispunjava ove uslove i odgovara mlađem predškolskom uzrastu dece. Može se koristiti iu podgrupnom obliku (do 4 osobe) iu individualnom obliku.

Kognitivni razvoj, u skladu sa deklarisanom nominacijom, podrazumeva kognitivnu aktivnost predškolskog uzrasta. A da bi se podržala kognitivna aktivnost, potrebno je osloniti se na kognitivni interes djece. Kognitivni interes je selektivni fokus na poznavanje predmeta, pojava, događaja iz okolnog svijeta, aktiviranje mentalnih procesa i ljudske aktivnosti, njegovih kognitivnih sposobnosti.

Svrha korištenja touch panela:

Formiranje senzorne kulture kod djece osnovnog predškolskog uzrasta.

Vodeća aktivnost i osnova za formiranje djeteta do 3 godine je predmetna igra. Sa djecom ovog uzrasta održavaju se igre u kojima se usvajanje bilo kojeg materijala odvija neprimijećeno od strane djece, u praktičnim aktivnostima. Shodno tome, glavna stvar u toj dobi je obogaćivanje osjetilnog iskustva potrebnog za potpunu percepciju svijeta oko nas, a prije svega nadopunjavanje ideja o svojstvima predmeta: njihovoj boji, obliku, veličini okolnih predmeta. , položaj u prostoru itd.

Stoga, prilikom organiziranja interakcije s djecom koristeći didaktičko pomagalo "Cvjetna proplanka" stavljam i rješavam sljedeće zadatke:

Stvoriti uslove za obogaćivanje i akumulaciju čulnog iskustva djece u toku predmetno-igre kroz igre sa didaktičkim materijalom;

Formirati sposobnost navigacije u različitim svojstvima objekata (boja, veličina, oblik, količina).

Negovati primarne osobine volje u procesu savladavanja svrsishodnih radnji s predmetima (sposobnost da se ne odvrati od zadatka, da se dovede do kraja, da se teži pozitivnom rezultatu, itd.);

Predmetno-razvojno okruženje grupe obogatiti didaktičkim priručnikom o senzornom razvoju djece.

Neophodni materijali:

Plastične boce (izrezano cvijeće);

Čepovi za boce drugih veličina (pružamo sistem odabira za dijete);

Boja različitih boja: žuta, crvena, plava, zelena, narandžasta, bijela;

List šperploče ili iverice ("Polyana");

Spajalica za namještaj sa spajalicama (cvijeće pričvršćujemo na obojeni lim od šperploče);

Univerzalno ljepilo i ukrasni kutovi (dekoracija oko perimetra Polyane);

Kontejner (korpa) za preostale jezgrene kapice.

Očekivani rezultati:

edukativni:

Podići interes djece za didaktičke igre;

Usadite kod djece želju za učenjem.

Podsticati samostalnost i inicijativu kod djece.

Tutorijali:

Učiti djecu da opažaju i predstavljaju predmet i pojave, analiziraju ih, upoređuju po boji, obliku, veličini i količini, uopštavaju kroz didaktičku igru.

u razvoju:

Razvijati kod djece sposobnost određivanja svojstava i znakova objekata koji čine "Cvjetnu proplanku".

Razvijati kod djece sposobnost korištenja senzornih standarda i metoda ispitivanja predmeta;

Razvijati pažnju, istrajnost djece.

Mogućnosti korištenja didaktičkog priručnika:

Didaktičke igre za razvoj taktilnih osjeta, za konsolidaciju pojma veličine, boje i količine:

1. "Cvjetna livada". Djeca su pozvana da se upoznaju sa čistinom, pogledaju cvijeće, dodiruju rukama, uvrću jezgre - kapice cvijeća, uzmu iz korpe (kontejne) drugi poklopac koji im se sviđa i njime ukrase cvijet ( dete pravi svoj izbor, primećuje učiteljica).

2. "Odredi dodirom" (pronađi kape i cvjetove koji se razlikuju na jedan način: više - manje).

3. „Pronađi par“ (predlaže se djetetu da dodirne i vizualno pronađe parove identičnih predmeta po boji, veličini).

4. "Koja figura je suvišna?" (definicija dodatne figure u nizu od četiri jezgra-poklopca, ponuda za objašnjenje principa isključenja).

5. “Višebojne šolje” (predlažemo da se šoljice sa poklopcem pričvrste na odgovarajući cvet).

6. "Koje boje?" (raspodijelite jezgre iz korpe po cvjetovima prema boji cvijeća i pričvrstite kapice koje odgovaraju cvijetu) je komplikovan zadatak.

7. Igra "Pronađi svoj cvijet leptira" (sa dodatnim materijalom): djeca uče da prepoznaju nazive raznih cvjetova; rad na sposobnosti razlikovanja različitih boja na osnovu vizuelnih senzacija, odnosno razvijanja vizuelne percepcije).

8. Igra "Računamo zajedno":

Kako naučiti dijete da broji? Najlakši način je da prebrojite sve što vidite. Ali veoma je važno da se detetu ne dosadi. U našem slučaju zajedno sa decom brojimo cveće na livadi. Nadalje, nakon savladavanja računa, možete prebrojati broj cvijeća određene boje. Na primjer, učiteljica je zelena, a dijete crveno. Djeca jako vole razne rime, pa ih možete popratiti sljedećim riječima:

"Jedan dva tri četiri pet!

crvena, plava,

Žuto i bijelo.

Jedan dva tri četiri pet!

Skupljat ćemo cvijeće (djeca zavrću poklopce koji odgovaraju boji cvijeta).

Hajde da ih ukrasimo!

Nosite srca!

Ograničavajući se na ovo nabrajanje didaktičkih igara, važno je napomenuti da svaka igra sadrži vježbe koje su korisne za mentalni razvoj djece i njihovo odrastanje. Uloga didaktičkih igara u senzornom obrazovanju je veoma važna. Didaktička igra pomaže djetetu da nauči kako svijet oko njega funkcionira i proširi svoje vidike. Didaktičke igre obavljaju funkciju - kontrolu nad stanjem senzornog razvoja djece.

Stoga se sa sigurnošću može reći da su didaktičke igre vodeći oblik senzornog obrazovanja. Samo uz određeni sistem izvođenja didaktičkih igara može se postići senzorni razvoj. Proces korištenja ovog didaktičkog priručnika odvija se u zajedničkim aktivnostima s djecom, ali i stimuliše učenike na samostalne aktivnosti (učitelj objašnjava pravila igre i vježbi, pomaže djetetu da čuje i razumije potrebne radnje, zatim dijete nastavlja igru samostalno, razvija maštu i govor, finu motoriku i samostalnost. Podržava se dječija inicijativa i uvijek se mogu mijenjati i dopunjavati pravila igre).

Elena Chervyakova

U našem vrtiću se priprema izložba crteža na ljetnu temu. Imam momke u grupi od 4-5 godina i odlučio sam da to uradim sa njima timski rad u mešovitim medijima « cvjetna livada» .

Ciljevi:

1. Naučite djecu trikovima rad sa salvetama(zgužvajući se u čvrstu loptu, naučite da pravite aplikaciju lepljenjem grudvica.

2. Nastavite sa učenjem kako da napravite prelepu kompoziciju.

3. Podsticati kreativnu inicijativu djece.

4. Ispravite nazive i izgled polja boje: kamilica, zvonce, maćuhice, mak.

5. Ojačati prijateljske odnose među djecom, pokazati prednosti timski rad, gajite osjećaj uzajamne pomoći.

6. Ojačati male mišiće ruku, vježbati u pravilnoj raspodjeli mišićnog opterećenja.

7. Negujte istrajnost, tačnost.

Posekao sam se višebojni salvete na kvadratiće, a deca su ih marljivo motala u grudvice. Ovo smo radili i u grupi i u šetnji...

Na komadu papira za crtanje napravljen je crtež olovkom, a četkicom za zube i bojom nanesena je svijetla pozadina.


I mukotrpno je počelo lepljenje posla...









Evo šta smo dobili na kraju:



Za svu našu djecu cvjetna livada Jako mi se dopalo i sada čekaju otvaranje izložbe i procenu roditelja.

, Osnovna škola

Poglavlje: papirna plastika.

Forma rada: produkcija kolektivnog kreativnog rada.

Svrha lekcije: konsolidovati veštine i sposobnosti rada sa papirom; naučiti samostalno raditi u grupama; gajiti ljubav prema rodnoj prirodi; razviti zapažanje i interesovanje za svet oko sebe.

PROCES STUDIJA

1. Organizacioni momenat

Organizacija radnog mjesta.

2. Isporuka ciljeva i zadataka lekcije

- Zdravo momci!
U prethodnim lekcijama naučili smo raditi sa trakama papira: pripremiti papir za rad, izrezati trake od papira, odabrati širinu i dužinu trake, spojiti dijelove papira ljepilom.
Danas ćemo zajedno raditi na panelu Flower Meadow. Da bismo to učinili, podijelit ćemo se u 3 grupe i popuniti nekoliko cvjetnih polja. Na kraju lekcije odredićemo koja grupa ima najbolje čišćenje cvijeća.

3. Uvodni dio časa

Na svijetu ima puno cvijeća. Svaki cvijet ima svoju jedinstvenu aromu, svoj poseban oblik, svoj set boja. Cveće krasi naše živote, divimo se njihovoj lepoti.
O cveću se sastavljaju pesme i pesme.
Hajde da vidimo koje cvijeće možemo sresti na procvjetaloj livadi.

(Prezentacija .Slajd 1)

"Maslačak"

Spustio je sunce
Zlatna greda.
Maslačak je porastao
Prvi mladi.
Ima divno
Zlatna boja
Od velikog sunca
Mali portret.

Slajd 2. "zvono"

O čemu je zvono
Zvoni na livadi?
Odgovori na ovo
Ne mogu ti.
Ali ja mislim ovako:
Zvoniće ujutro
I čuj cveće
Vrijeme je da se probudiš

slajd 3 . "različak"

U blizini vikendice, na prostranstvu,
Na okuci rijeke
Raspršeni po poljskim poljima
Plavi različak.
isplela sam venac od njih,
Kao pesme iz plavih redova,
Plesala je balet u njoj.

slajd 4. "kamilica"

Izađeš u šetnju u polje -
Možeš me upoznati.
Moje latice su tako nježne
Tako tanak i bijel
žuti centar,
Kao moderan šešir.
Da ne pokvarim lepotu,
Svako treba da vodi računa o cveću!

Naš proplanak ćemo ukrasiti snježno bijelim tratinčicama.

4. Praktični dio časa

Za pravljenje kamilice potrebno nam je:

- bijeli, žuti i zeleni papir;
- makaze
- ljepilo;

Sigurnosne mjere pri radu sa makazama i ljepilom.

  1. Ne igrajte se makazama, ne prinosite licu.
  2. Provucite makaze s prstenovima naprijed.
  3. Koristite ljepilo i makaze samo za njihovu namjenu.

Tehnologija kamilice.

1. Izrežite trake papira - bijele za latice - 8 dijelova (širina - 1 cm, dužina - 10 cm)
2. Izrežite 1 krug za jezgro žutog cvijeta - prečnik - 2 cm.
3. Uzmite traku od 3/10 cm zelene, presavijte na pola i izrežite list za kamilicu.

5. Fizičko vaspitanje

Gledanje klipa "Cveće"

Panel od tkanine i prediva "Cvjetna livada". Majstorska klasa sa slikom korak po korak

Gest Ksenija Aleksandrovna, nastavnica fizičkog vaspitanja, škola br. 53, naselje Oktjabrski, okrug Ljubetski, moskovska oblast.

Cilj:
- razvoj kreativnih sposobnosti, mašte, ukusa.
Zadaci:
- razvijaju kreativne sposobnosti;
- neguju strpljenje, tačnost;
- za formiranje estetskog ukusa.
svrha:
Ova majstorska klasa namijenjena je djeci od 5-8 razreda, nastavnicima, roditeljima i kreativnim ljudima. Ovaj panel će biti prekrasan ukras interijera, dobar poklon za svaku priliku.
Neophodni materijali:
- mašina za šivanje
- pređe (različite boje)
- tkanina (različite boje)
- okvir prekriven folijom
- svijeća
- ljepilo Moment
- makaze
- olovka
- šabloni br. 1, br. 2
- dugmad
- igla i konac



napredak:
panel (fr. panneau od lat. pannus - komad tkanine)- slika dekorativne prirode, obično namijenjena trajnom popunjavanju bilo kojeg dijela zida (zidne ploče).
1) Da bismo dobili svijetlu i zanimljivu ploču, potrebno je pripremiti pojedinačne detalje i ukrase. Prvo izrežite nekoliko krugova od različitih tkanina različitih veličina (šablon br. 1).


2) Zatim spaljujemo rubove tkanine na plamenu svijeće tako da rubovi postanu valoviti.


3) Sakupljamo sve krugove od najvećeg do najmanjeg.


Mi šijemo.


Dodajte dugme. Priprema cvijeća je spremna.


4) Sada nam treba trava. Napravićemo ga od tkanine. Trebat će vam mašina za šivenje. Na tkanini crtamo oštrice različitih veličina i prolazimo duž linije uzorka cik-cak šavom.



Zatim izrežemo gotove dijelove duž ruba šava. Evo šta bismo trebali dobiti. Što je boja tkanine raznovrsnija, to će gotova slika biti svjetlija.


5) Većinu praznina već imamo spremnu i stoga možete pokušati položiti rezultirajući crtež na bijeli papir. Tako će biti jasno i vidljivo šta nedostaje našem panelu.


6) Počinjemo da komponujemo našu sliku. Ljepilom Moment lijepimo pređu različitih nijansi i oblika na podnožje čorbe.



7) Zatim šivamo gotove vlati trave velikim šavovima u sredini. Boja konca može varirati.



8) Zatim možete zalijepiti još pređe na nekoliko mjesta (vidjet će se prazna mjesta). Cvijeće rasporedimo po cijeloj površini panela i šijemo.


Možete ih jednostavno zakačiti iglama i s vremena na vrijeme mijenjati njihov položaj.


Možete dodati više cvijeća bez lišća. Tako izgleda još čudnije.




I možete napraviti cvijeće drugačijeg oblika. Ovo će zahtijevati obrazac broj 2. Prenosimo detalje šablona na tkaninu.


Rubove cvijeta šijemo na pisaćoj mašini cik-cak šavom i režemo uz rub. Zapalimo sredinu krugova sa svijećama i skupimo ih u mali cvijet.



Takav cvijet se može dodati na naš panel ...

Top