Roditeljski sastanak u nekonvencionalnoj formi u vrtiću. Roditeljski sastanak „Početak školske godine je početak nove etape u životu vrtića, roditelja i njegovih učenika

Nadezhda Bukhlaeva
Opšti roditeljski sastanak "Početak školske godine je početak nove etape u životu vrtića, roditelja i njegovih učenika"

Scenario opšti roditeljski sastanak u MBDOU« Kindergarten"beba" naselje KIM"

datuma: oktobar 2017

Tema: « Početak školske godine je početak nove faze u životu vrtića, roditelja i njihovih učenika»

Ciljevi: širenje kontakta između edukatora i roditelji; modeliranje perspektiva interakcije za novu akademske godine; unapređenje pedagoške kulture roditelji.

Zadaci: uvesti roditelji sa zadacima i karakteristikama vaspitno-obrazovnog rada, zadaci predškolske ustanove za novu akademske godine; ažurirati porodične profile učenika; podučavati roditelji posmatrajte dijete, proučavajte ga, vidite uspjehe i neuspjehe, pokušajte mu pomoći da se razvija svojim tempom

Obrazac ponašanja: sastanak u muzičkoj sali.

Članovi: rukovodilac predškolske obrazovne ustanove, specijalisti, negovatelji, Art. medicinska sestra, roditelji.

Plan implementacije:

1. Uvodni dio.

2. Izbori

3. Upoznavanje roditelji sa ciljevima i zadacima obrazovne ustanove za novu akademske godine

4. Popunjavanje upitnika.

5. Ukratko o različitim stvarima.

Napredak događaja

1. Pripremni pozornici

1. Priprema upitnika za roditelji i bilješke.

2. Izrada nacrta odluke roditeljski sastanak.

2. Uvod

Skupo roditelji naše djece! Veoma smo sretni što vas vidimo na opšti roditeljski sastanak predškolske ustanove jer mi razumeti: nema zajednice sa porodicama učenika, bez vaše podrške i pomoći u odgoj i razvoj djece stvaranje ugodnog i radosnog okruženja za njih dječji baštovanstvo je nemoguć zadatak. Šta bi trebalo da bude naš sindikat? Šta mi odrasli možemo učiniti za djecu život u bašti je bilo veselo, bogato i zanimljivo?

Želimo da nastavimo sastanak sa najvažnijim dokumentom na kojem radimo - Zakonom Ruske Federacije "O obrazovanju", gdje je u članu 18 kaže: « Roditelji su prvi učitelji. Oni su dužni da postave temelje za fizički, moralni, intelektualni razvoj djetetove ličnosti u djetinjstvo. Pomaganje porodici u obrazovanje djece postoji mreža predškolskih obrazovnih ustanova.

Dragi roditelji!

Kako zamišljate moderno Kindergarten?

(Intervju roditelji)

Dječije vrt je velika kuća gdje "boraviti" i "stvoriti" djeca, nastavnici, roditelji.

Kako zamišljate današnju djecu?

(razmjena mišljenja)

Moderna djeca

Razne takve:

Ima djece - vrpoljaca,

Ima nestašne djece

Ima djece zašto

Želim znati puno

Sanjaju kada odrastu (djeca čitaju poeziju)

Letite na Mesec.

Djeca su mirna

Tiho i skromno

Vole sa svojim majkama

Igraj cijeli dan

Prijatelji se ne vrijeđaju

Odrasli se poštuju.

o ovoj djeci

Može se samo sanjati.

- Dječije vrtić nisu samo djeca, već i divni učitelji. Voleo bih da znam šta misliš pod tim „moderno edukator» .

(Izreke roditelji)

Moderna vaspitač -

To je čudesni učitelj:

On zna i zna mnogo

On će svakome naučiti lekciju.

Za djecu - druga majka, (djeca čitaju poeziju)

Za zaposlene je prijatelj,

Za roditelji - mentor,

On će zamijeniti sve oko sebe.

On je i domar i moler,

Moderna vaspitač -

On ima Božji dar.

Slika modernog vrtić će biti nedovršen ako ne opišemo roditelji. Pokušajmo napraviti portret modernog roditelj.

(Izreke roditelji.)

Moderna roditelj -

Šta mu zameriti?

Tu je roditelj -"mušterija" -

On voli da priča

posmatrač - roditelj

Samo će vidjeti.

Aktivista i pomagač

Dajte radost djeci.

Tokom boravka djeteta u vrtić mi(djeca, nastavnici i roditelji) napravi trougao.

(negovatelj pokazivač koji pokazuje na dijagram u obliku trougla.)

nastavnik Roditelj

Na čelu trougla je, naravno, dijete. On, znajući novo, otkriva se (Šta mogu, šta mogu učiniti). Zadatak odraslih je da mu pomognu u ovoj teškoj stvari. Ne treba zaboraviti ni društvo koje igra veliku ulogu u razvoju djeteta.

Šta mislite šta će se dogoditi sa tronožnom stolicom ako se jedna noga slomi? (pasti)

Sjetite se basne I. Krilova "Labud, rak i štuka": "Kad ne bude dogovora među drugovima, posao im neće ići glatko, a iz toga neće biti ništa, samo brašno." Iz ovoga proizilazi zaključak da treba udružiti naše napore kako bismo djeci osigurali udobnost i interes vrtić.

Verovatno ste već pogodili da je naš sastanak će biti neobičan.

Dakle, danas smo djeca, učitelji i roditelji- idemo na krstarenje okeanom znanja.

Osnovna zapovest putovanja: ne napuštati utrku i doći do cilja. Završi, glavni cilj su naša deca, general razvoj svakog djeteta kao ličnosti, njegova priprema za školu. Trajanje putovanja nije mjesec dana, već cijela godina.

udaljenost je duga i teško: sa zaokretima, poteškoćama i problemima.

Istovremeno one roditelji One koji uspješno prođu ovu distancu zajedno sa djecom očekuju nova znanja, otkrića i ideje na tom putu. U izletu učestvuju svi zaposleni vrtić, grupa lidera je roditelji, negovatelji.

Organiziranje vremena

Da bismo krenuli na ovako dugo putovanje, potreban nam je pouzdan, opremljen i lijep plivalište. Ovo je naše vrtića i naših grupa(predmetno-razvojno okruženje, bez njega je nemoguć potpuni sveobuhvatni razvoj naše djece). Priča o okruženju koje razvija predmet

A kako možete na jedrenje bez pouzdanog tima! Predlažem da izaberem roditeljski odbor iz svake grupe, koji će se baviti negovatelji organizacija svih naših zajedničkih projekata.

Izbori novi sastav roditeljskog odbora

Zaključak. Razumijevanje, dobri odnosi, međusobna pomoć i međusobno poštovanje su veoma važni u svakom timu. Uslovi za harmonične odnose među djecom i roditelji, djeca i odgajatelji, odgajatelji i roditelji je sposobnost popuštanja jedni drugima, međusobna tolerancija.

Karakteristike obrazovnog procesa u predškolskim obrazovnim ustanovama

Brod je spreman za plovidbu. Punom brzinom naprijed! br. još nešto nam nedostaje! Naravno, spasonosno znači - pedagoško znanje.

Priča roditelji o obrazovnim programima po kojima se odvija pedagoški proces, zadacima obrazovanje i obuku za novu akademske godine. Osobine obrazovnog procesa u vezi sa uvođenjem Federalnog državnog obrazovnog standarda. (čl. edukator)

Povratne informacije od roditelji

Roditelji postavljaju pitanja koja ih zanimaju, daju prijedloge za poboljšanje kvaliteta obrazovnog procesa. Dat im je podsjetnik „Pravila za roditelji»

1. Tim je i porodica. Ojačajte mir naše porodice lepim mislima, lepim rečima, dobrim delima.

2. Budite uvijek prijateljski raspoloženi. Prijateljstvo je temelj vašeg zdravlja.

3. Živite lako, jednostavno i radosno. Vidite pozitivno u svemu.

4. Budite ljubazni i iskreni. Zapamtite da će vam se dobro koje ste učinili uvijek vraćati umnoženo.

5. Budite uvijek u ravnoteži, suzdržavajući negativne emocije.

6. Ne stvarajte konfliktne situacije.

7. Izađite iz konfliktnih situacija sa dostojanstvom i humorom.

8. Volite dijete takvo kakvo jeste.

9. Poštujte ličnost svakog djeteta.

10. Kada vam dijete priča, pažljivo slušajte. Ne štedite na pohvalama.

11. Ne uočavajte nedostatke djeteta, već dinamiku njegovog razvoja.

12. Hvalite, ohrabrujte, ohrabrujte, stvarajući pozitivnu emocionalnu atmosferu.

Priča učiteljice dodatnog obrazovanja o kružočkom radu u predškolskoj obrazovnoj ustanovi.

Viša medicinska sestra na prevenciji akutnih respiratornih infekcija i akutnih respiratornih virusnih infekcija u predškolskoj obrazovnoj ustanovi

punjenje upitnike roditelja

Ukratko o raznom

Prijem djece u dječji vrt se izvodi od 7.30 do 8.30. Kašnjenje ometa pedagoški proces, odvlači pažnju djece i edukatori od režimskih trenutaka i punjenja.

Ako iz nekog razloga kasnite, javite nam edukator, sačekajte da se završi jutarnja vježba, nemojte voziti djecu tokom vježbi.

* per dječji plaćaju baštu do 15. u mjesecu.

Ako dijete ne prisustvuje dječji bašta zbog bolesti, odmora i sl., tada se dijete prima dječji bašta samo uz potvrdu pedijatra.

Nije dozvoljeno unositi pištolje, sablje, mačeve, lakove za nokte, ruževe, parfeme i sl., žvake, slatkiše da počastite svoje prijatelje u grupu. Ako hoćemo da liječimo, onda dovedemo svu djecu, ili ne dovedemo.

Djeca se ne mogu uzeti roditelji alkoholisan i mlađi od 15 godina. negovatelj ima pravo ne dati dijete u ovim slučajevima.

Zahtjev roditelji- učestvovati u život grupe i vrtića.

Završni dio

Vježba "želja"(želje za novim školske godine za djecu, roditelji, nastavnici)

Roditelji u krugu, pusti tamburu

Ti valjaš vesela tamburaše,

Brza, brza ruka.

Ko ima veselu tamburu

Ta želja će nam reći!

Na kraju, želio bih reći da ćemo zajedno postaviti temelje za dobre odnose dječje i roditeljske grupe, kao i u vezama

in obdanište je bilo zabavno, dobro. Pitam se da li bi rado otišao Kindergarten, družio se sa momcima i kući se vratio zadovoljan, jer su ga kod kuće čekali odrasli ljudi koji vole.

Put do Zemlje znanja se nastavlja. Želimo vam uspjeh, zanimljiva otkrića, zabavne igre i prave prijatelje! Samo naprijed!

Naš sastanak je priveden kraju. Vidimo se uskoro!

Rješenje roditeljski sastanak:

1. Predsjedavajući izabrati roditeljski odbor vrtića:

2. Odobre roditeljski komitet sledeći kompozicija:

3. Prihvatiti za izvršenje pravila za roditelji.

4. Nastavnici i roditelji da međusobno komuniciraju, nastojeći da ispune glavni zadatak - stvaranje povoljnih uslova za obrazovanje dece u postojećem timu.

UPITNIK ZA RODITELJI

Dragi roditelj!

MBDOU dječji bašta broj 7 traži od vas da odgovorite na pitanja i popunite upitnik. Upitnik je anoniman.

Vaše mišljenje o radu nam je veoma važno. vrtić.

1. Da li ste zadovoljni radom našeg vrtić?

Zadovoljan u potpunosti;

Zadovoljan djelimično;

Uopšte nisam zadovoljan.

2. Vaše dijete ide u Kindergarten

Sa zadovoljstvom;

Kroz silu;

Češće sa zadovoljstvom;

Retko sa željom.

3. Da li ste zadovoljni radom nastavnika u grupi?

Zadovoljan u potpunosti;

Zadovoljan djelimično;

Uopšte nisam zadovoljan.

4. Šta mislite? Djeca u vrtić

Steknite zanimljiva znanja i vještine kulturnog ponašanja;

Primaju, ali ne dovoljno;

Ne shvatam ništa novo;

Primati štetne informacije;

Teško mi je odgovoriti.

5. Vaša svijest o poslu vrtić

djelomično;

općenito nemaju informacije;

Radije nemam informacije jer me to uznemiruje.

6. Informacije o dječji baštu koju dobijate

Iz vizuelne propagande vrtić;

Prema drugima roditelji;

Od edukator;

Na sastancima;

Od menadžera;

Ne primate.

7. Idete li mirno na posao, ostavljajući dijete unutra vrtić?

Djelimično.

8. Želite li vrtić:

Povećana je materijalna baza;

Etika svakodnevnog života se povećala;

Odnos prema djeci se promijenio;

Postojalo je poštovanje roditelji;

Poboljšan kvalitet obrazovni- obrazovni rad;

Bilo bi zanimljivog posla sa roditelji;

Zanimljiviji posao bi se dogovorio sa roditelji;

Češće su se dogovarali sastanci sa medicinskom sestrom, doktorom;

Želite li saznati više o svom djetetu, njegovim poteškoćama, uspjesima

Možete dodati komentare i prijedloge poslova vrtić. Hvala vam na učešću!

Mjesto održavanja: MBDU "Solnyshko". Music hall.

Vrijeme: 16h 30 min

Ciljevi: širenje kontakta između nastavnika i roditelja; modeliranje izgleda za interakciju za novu akademsku godinu; unapređenje pedagoške kulture roditelja.

Zadaci: upoznati roditelje sa zadacima i karakteristikama vaspitno-obrazovnog rada, zadacima predškolske ustanove za novu školsku godinu; ažurirati lične podatke porodica učenika; naučiti roditelje da posmatraju dete, proučavaju ga, vide uspehe i neuspehe, pokušaju da mu pomognu da se razvija sopstvenim tempom

Obrazac ponašanja: sastanak

Članovi: administracija, roditelji, muzički direktor

Plan događaja:

1. Uvodni dio. Gledanje video filma „Vernisaž događaja u MBDU „Solnyshko“ za školsku 2016-2017. godinu“. Upoznavanje sa novim regulatornim dokumentima. (Rukovodilac Varenik N.A.)

2. Poruka predsjednika roditeljskog odbora.

3. Izbor novog sastava matičnog odbora

  1. Upoznavanje roditelja sa ciljevima i zadacima obrazovne ustanove za novu školsku godinu.

Prezentacija "Obrazovne aktivnosti predškolske obrazovne ustanove" (viša učiteljica Leshukova A.N.)

  1. Ukratko o različitim stvarima (pitanja obrazovanja, ekologije, saradnje) Provođenje akcije: "Živa planeta"
  2. Rješenje.

Napredak događaja

1.Pripremna faza

  1. Priprema upitnika za roditelje i dopisa.
  2. Izrada nacrta odluke roditeljskog sastanka.
  3. Izrada video filma "Vernisaž događaja u MBDU "Solnyshko" za školsku 2016-2017"
  4. Izbor društvenih videa o odgoju djece, o pozitivnom roditeljstvu.

2. Uvodni dio

Dragi roditelji naše djece! Veoma nam je drago da Vas vidimo na opštem roditeljskom sastanku predškolske ustanove, jer razumemo: bez saveza sa porodicama đaka, bez vaše podrške i pomoći u vaspitanju i razvoju dece, stvarajući prijatno i veselo okruženje za njih je u vrtiću nemoguć zadatak. Šta bi trebalo da bude naš sindikat? Šta mi odrasli možemo učiniti za djecu da im život u bašti bude radostan, bogat i zanimljiv?

Želimo da nastavimo sastanak sa najvažnijim dokumentom na kojem radimo – Zakonom Ruske Federacije „O obrazovanju“, gde član 18 kaže: „Roditelji su prvo nastavnici. Oni su dužni da postave temelje za fizički, moralni, intelektualni razvoj djetetove ličnosti u djetinjstvu. AT pomoć porodica u odgoju djece djeluje mrežom predškolskih obrazovnih ustanova.

Upoznavanje sa novim propisima

(Interni propisi za učenike predškolskih vaspitno-obrazovnih ustanova, Pravila za prijem i prijem učenika predškolskih obrazovnih ustanova za osposobljavanje u vaspitno-obrazovnim programima predškolskog vaspitanja i obrazovanja, Postupak i razlozi za premeštaj, isključenje i vraćanje učenika, Sporazum roditelja, Naredba „O mjere za sprječavanje nezakonitog prikupljanja sredstava od roditelja (zakonskih predstavnika) studenata, učenika obrazovnih organizacija Republike Krim"

Dragi roditelji!(Viši nastavnik Leshukova A.N.) Gledanje prezentacije.

Kako zamišljate šta je moderan vrtić?

(anketa roditelja)

Vrtić je velika kuća u kojoj deca, vaspitači i roditelji „žive” i „stvaraju”.

Kako zamišljate današnju djecu?

(razmjena mišljenja)

Vrtić nisu samo djeca, već i divni učitelji. Veoma bih voleo da znam šta podrazumevate pod pojmom „savremeni vaspitač“.

(Izreke roditelja)

Slika modernog vrtića biće nepotpuna ako ne opišemo roditelje. Pokušajmo napraviti portret modernog roditelja.

(Komentari roditelja.)

Savremeni roditelj -

Šta mu zameriti?

Postoji roditelj - "mušterija" -

On voli da priča

Posmatrač - roditelj

Samo će vidjeti.

Aktivista i pomagač -

Dajte radost djeci.

Gledajte video snimke na društvenim mrežama.

Tokom boravka djeteta u vrtiću mi (djeca, vaspitači i roditelji) formiramo trougao.

(Nastavnik pokazuje pokazivačem na dijagram u obliku trougla.)

Educator Parent

Na čelu trougla je, naravno, dijete. On, učeći nove stvari, otkriva sebe (šta mogu, šta mogu, za šta sam sposoban). Zadatak odraslih je da mu pomognu u ovoj teškoj stvari. Ne treba zaboraviti ni društvo koje igra veliku ulogu u razvoju djeteta.

Šta mislite šta će se dogoditi sa tronožnom stolicom ako se jedna noga slomi? ( pasti će)

Sjetite se basne I. Krilova "Labud, rak i štuka": "Kada nema dogovora među drugovima, njihov posao neće ići dobro, i iz toga neće proizaći posao, samo brašno." To navodi na zaključak da treba udružiti napore kako bi se djeca osjećala ugodno i zanimljivo u vrtiću.

Verovatno ste već pretpostavili da će naš susret biti neobičan.

Dakle, danas mi - djeca, nastavnici i roditelji - idemo na krstarenje okeanom znanja.

Glavna zapovijed putovanja: ne napuštajte utrku i dođite do cilja. Kraj, glavni cilj su naša djeca, cjelokupni razvoj svakog djeteta kao pojedinca, njihova priprema za školu. Dužina putovanja nije mesec dana, već čitava godina.

Udaljenost je duga i teška: sa skretanjima, poteškoćama i problemima.

Istovremeno, oni roditelji koji uspješno prođu ovu distancu zajedno sa svojom djecom, na tom putu će dobiti nova znanja, otkrića i ideje. U izletu učestvuju svi zaposleni u vrtiću, grupu voditelja čine roditelji i vaspitači.

Poruka predsjednika roditeljskog odbora

Zahvaljujemo se onima koji su pomogli u izvođenju radova na popravci i pripremi grupe za novu akademsku godinu.

A kako možete jedriti bez pouzdane ekipe?! Predlažem da iz svake grupe izaberemo roditeljski odbor koji će zajedno sa vaspitačima organizovati organizaciju svih naših zajedničkih projekata.

Izbor novog sastava matičnog odbora

Zaključak. Razumijevanje, dobri odnosi, međusobna pomoć i međusobno poštovanje su veoma važni u svakom timu. Uslov za harmonične odnose djece i roditelja, djece i nastavnika, nastavnika i roditelja je sposobnost popuštanja jedni drugima, međusobna tolerancija.

Karakteristike obrazovnog procesa u predškolskim obrazovnim ustanovama

Brod je spreman za plovidbu. Punom brzinom naprijed! Ne... još nam nešto nedostaje! Naravno, spasonosno znači - pedagoško znanje.

Poruka višeg vaspitača Leshukova A.N ..

Viši vaspitač govori roditeljima o obrazovnim programima po kojima se odvija pedagoški proces, zadacima obrazovanja i osposobljavanja za novu školsku godinu. Osobine obrazovnog procesa u vezi sa uvođenjem Federalnog državnog obrazovnog standarda.

Povratne informacije od roditelja

Roditelji postavljaju pitanja koja ih zanimaju, daju prijedloge za poboljšanje kvaliteta obrazovnog procesa. Izdaje im se dopis "Pravila za roditelje"

dopis

  1. Tim je takođe porodica. Ojačajte mir naše porodice lepim mislima, lepim rečima, dobrim delima.
  2. Uvijek budi ljubazan. Prijateljstvo je temelj vašeg zdravlja.
  3. Život je lak, jednostavan i radostan. Vidite pozitivno u svemu.
  4. Budite ljubazni i pošteni. Zapamtite da će vam se dobro koje ste učinili uvijek vraćati umnoženo.
  5. Budite uvijek u ravnoteži, suzdržavajte negativne emocije.
  6. Ne stvarajte konfliktne situacije.
  7. Dostojanstveno i humorno rješavajte konfliktne situacije.
  8. Volite dete takvo kakvo jeste.
  9. Poštujte ličnost svakog djeteta.
  10. Kada vam dijete priča, pažljivo slušajte. Ne štedite na pohvalama.
  11. Obratite pažnju ne na nedostatke djeteta, već na dinamiku njegovog razvoja.
  12. Pohvalite, ohrabrite, ohrabrite, stvarajući pozitivnu emocionalnu atmosferu.
  1. Popunjavanje formulara od strane roditelja
  2. Ukratko o raznom
  • Prijem djece u vrtiću se obavlja od 8.00 do 8.30. Kašnjenje ometa pedagoški proces, odvlači djecu i vaspitače od rutinskih trenutaka i vježbi.
  • Ako iz nekog razloga kasnite, upozorivši učitelja, sačekajte da se završi jutarnja vježba, nemojte imati djecu tokom vježbi.

* plaćaju vrtić svakog 10. u mjesecu.

  • Ako dijete ne ide u vrtić zbog bolesti, odmora i sl., onda se dijete prima u vrtić samo uz potvrdu pedijatra.
  • Nije dozvoljeno unositi pištolje, sablje, mačeve, lakove za nokte, ruževe, parfeme i sl., žvake, slatkiše da počastite svoje prijatelje u grupu. Ako hoćemo da liječimo, onda dovedemo svu djecu, ili ne dovedemo.
  • Zabranjeno je odvođenje djece roditeljima u alkoholiziranom stanju i osobama mlađim od 15 godina. Učitelj ima pravo ne dati dijete u ovim slučajevima.
  • Devojke treba da ponesu češalj.
  • Mole se roditelji da učestvuju u životu grupe i vrtića u dizajnu sajta, grupe. Učestvujte na takmičenjima,

Agitacija - Akcija "Živa planeta"

"želja"

Na kraju želim da kažem da ćemo zajedno postaviti temelje za prijateljske odnose u dječijim i roditeljskim grupama, kao i u odnosima između roditelja i vaspitača. Potrebno je osigurati da se dijete u vrtiću zabavi, dobro. Zanimljivo je da on rado ide u vrtić, druži se sa decom i vraća se kući zadovoljan, jer ga kod kuće čekaju odrasli koji vole.

Želimo vam uspjeh, zanimljiva otkrića, zabavne igre i prave prijatelje! Samo naprijed!

Naš sastanak je došao do kraja. Vidimo se uskoro!

Odluka roditeljskog sastanka:

  1. Za izbor predsednika roditeljskog odbora vrtića:
  2. Odobreti matični odbor u sledećem sastavu:

3. Prihvatite pravila za roditelje.

  1. Nastavnici i roditelji treba da komuniciraju jedni sa drugima, nastojeći da ispune glavni zadatak – stvaranje povoljnih uslova za obrazovanje dece u postojećem timu.

5. Odobravanje regulatornih dokumenata DOW-a: Pravilnik o internom aktu učenika predškolskih vaspitno-obrazovnih ustanova, Pravilnik o prijemu i prijemu u radni odnos učenika predškolskih obrazovnih ustanova za osposobljavanje u obrazovno-vaspitnim programima predškolskog vaspitanja i obrazovanja, Postupak i razlozi za premeštaj, isključenje i vraćanje učenika, Pravilnik o postupku. za privlačenje, trošenje i obračun dobrovoljnih priloga fizičkih i pravnih lica, Procedura za primanje donacija.

UPITNIK ZA RODITELJE

Dragi roditelju!

MBDU Kindergarten "Solnyshko" traži od vas da odgovorite na pitanja i popunite upitnik. Upitnik je anoniman.

Vaše mišljenje o radu vrtića nam je veoma važno.

1. Da li ste zadovoljni radom našeg vrtića?

  • odgovara u potpunosti;
  • djelomično odgovara;
  • uopšte nisam zadovoljan.
  1. Vaše dijete ide u vrtić
  • sa zadovoljstvom;
  • putem sile;
  • češće sa zadovoljstvom;
  • retko sa željom.
  1. Da li ste zadovoljni radom nastavnika u grupi?
  • odgovara u potpunosti;
  • djelomično odgovara;
  • uopšte nisam zadovoljan.
  1. 4. Kako misliš? Djeca u vrtiću
  • steći zanimljiva znanja i vještine kulturnog ponašanja;
  • primiti, ali nedovoljno;
  • Ne shvatam ništa novo
  • primaju štetne informacije;
  • Teško mi je odgovoriti.
  1. Vaše znanje o radu vrtića
  • kompletan;
  • djelomično;
  • nemaju nikakve informacije;
  • radije nemam informacije jer me to uznemirava.
  1. Dobijate informacije o vrtiću
  • od vizuelne agitacije vrtića;
  • prema drugim roditeljima;
  • od nastavnika;
  • na sastancima;
  • od menadžera;
  • ne primaju.
  1. Idete li mirno na posao, ostavljajući dijete u vrtiću?
  • Da;
  • No;
  • djelomično.
  1. Želite li da vrtić:
  • povećana materijalna baza;
  • povećana životna etika;
  • odnos prema djeci se promijenio;
  • postojalo je poštovanje prema roditeljima;
  • poboljšan je kvalitet obrazovnog rada;
  • odvijao bi se zanimljiv rad sa roditeljima;
  • češće bi se dogovarao zanimljiv rad sa roditeljima;
  • češće su se dogovarali sastanci sa medicinskom sestrom, doktorom;
  • da li biste želeli da saznate više o svom detetu, njegovim poteškoćama, uspesima

Možete dodati komentare i sugestije na rad vrtića. Hvala vam na učešću!

Tema:

Ciljevi :

Skinuti:


Pregled:

Roditeljski sastanak

"Početak školske godine je početak nove etape u životu vrtića, roditelja i njegovih učenika"

Pripremili i ugostili:

Šef MDOBU br.4

"Lukomorye"

Sol-Iletsk

Orenburg region

Andreeva M.N.

2016

Scenario generalnog roditeljskog sastanka u MDOBU br. 4 "Lukomorye"

Datum: oktobar 2016

Tema: "Početak školske godine je početak nove etape u životu vrtića, roditelja i njegovih učenika"

Ciljevi : proširenje kontakta između nastavnika i roditelja; modeliranje izgleda za interakciju za novu akademsku godinu; unapređenje pedagoške kulture roditelja.

Zadaci : upoznati roditelje sa zadacima i karakteristikama vaspitno-obrazovnog rada, zadacima predškolske ustanove za novu školsku godinu; ažurirati lične podatke porodica učenika; naučiti roditelje da posmatraju dete, proučavaju ga, vide uspehe i neuspehe, pokušaju da mu pomognu da se razvija sopstvenim tempom

Obrazac ponašanja:sastanak-putovanje.

Članovi: vaspitači, roditelji.

Plan događaja:

1. Uvodni dio.

2. Poruka predsjednika roditeljskog odbora.

3. Izbor novog sastava matičnog odbora

4. Upoznavanje roditelja sa ciljevima i zadacima predškolske obrazovne ustanove za novu školsku godinu. Osobine obrazovnog procesa u vezi sa uvođenjem Federalnog državnog obrazovnog standarda.

5. Upoznavanje sa novim propisima.

6. Popunjavanje upitnika.

7. Ukratko o različitim stvarima.

Napredak događaja

1.Pripremna faza

  1. Priprema upitnika za roditelje i dopisa.
  2. Izrada nacrta odluke roditeljskog sastanka.

2. Uvodni dio

Dragi roditelji naše djece! Veoma nam je drago da Vas vidimo na opštem roditeljskom sastanku predškolske ustanove, jer razumemo da bez saveza sa porodicama đaka, bez Vaše podrške i pomoći u vaspitanju i razvoju dece, stvaramo prijatno i veselo okruženje za njih je u vrtiću nemoguć zadatak. Šta bi trebalo da bude naš sindikat? Šta mi odrasli možemo učiniti za djecu da im život u bašti bude radostan, bogat i zanimljiv?

Želimo da nastavimo sastanak sa najvažnijim dokumentom na kojem radimo – Zakonom Ruske Federacije „O obrazovanju“, gde član 18 kaže: „Roditelji su prvo nastavnici. Oni su dužni da postave temelje za fizički, moralni, intelektualni razvoj djetetove ličnosti u djetinjstvu. AT pomoć porodica u odgoju djece djeluje mrežom predškolskih obrazovnih ustanova.

Dragi roditelji!

Kako zamišljate šta je moderan vrtić?

(anketa roditelja)

Vrtić je velika kuća u kojoj deca, vaspitači i roditelji „žive” i „stvaraju”.

Kako zamišljate današnju djecu?

(razmjena mišljenja)

Moderna djeca

Razne su:

Ima djece - vrpoljaca,

Ima nestašne djece

Ima djece zašto

Želim znati puno

Sanjaju kada odrastu

Letite na Mesec.

Djeca su mirna

Tiho i skromno

Vole sa svojim majkama

Igraj cijeli dan

Prijatelji se ne vrijeđaju

Odrasli se poštuju.

o ovoj djeci

Može se samo sanjati.

Vrtić nisu samo djeca, već i divni učitelji. Veoma bih voleo da znam šta podrazumevate pod pojmom „savremeni vaspitač“.

(Izreke roditelja)

Savremeni vaspitač

Ovo čudo je učitelj:

On zna i zna mnogo

On će svakome naučiti lekciju.

Za djecu - druga majka,

Za zaposlene je prijatelj,

Za roditelje, mentor

On će zamijeniti sve oko sebe.

On je i domar i moler,

Savremeni vaspitač

On ima Božji dar.

Slika modernog vrtića biće nepotpuna ako ne opišemo roditelje. Pokušajmo napraviti portret modernog roditelja.

(Komentari roditelja.)

Moderni roditelj

Šta mu zameriti?

Postoji roditelj - "mušterija" -

On voli da priča

Posmatrač - roditelj

Samo će vidjeti.

Aktivista i pomagač

Dajte radost djeci.

Tokom boravka djeteta u vrtiću mi (djeca, vaspitači i roditelji) formiramo trougao.

(Nastavnik pokazuje pokazivačem na dijagram u obliku trougla.)

Dijete

Educator Parent

Na čelu trougla je, naravno, dijete. On, učeći nove stvari, otkriva sebe (šta mogu, šta mogu, za šta sam sposoban). Zadatak odraslih je da mu pomognu u ovoj teškoj stvari. Ne treba zaboraviti ni društvo koje igra veliku ulogu u razvoju djeteta.

Šta mislite šta će se dogoditi sa tronožnom stolicom ako se jedna noga slomi? ( pasti će)

Sjetite se basne I. Krilova "Labud, rak i štuka": "Kada nema dogovora među drugovima, njihov posao neće ići dobro, i iz toga neće proizaći posao, samo brašno." To navodi na zaključak da treba udružiti napore kako bi se djeca osjećala ugodno i zanimljivo u vrtiću.

Verovatno ste već pretpostavili da će naš susret biti neobičan.

Dakle, danas mi - djeca, nastavnici i roditelji - idemo na krstarenje okeanom znanja.

Glavna zapovijed putovanja: ne napuštajte utrku i dođite do cilja. Kraj, glavni cilj su naša djeca, cjelokupni razvoj svakog djeteta kao pojedinca, njihova priprema za školu. Trajanje putovanja nije mjesec dana, već cijela godina.

Udaljenost je duga i teška: sa skretanjima, poteškoćama i problemima.

Istovremeno, oni roditelji koji uspješno prođu ovu distancu zajedno sa svojom djecom, na tom putu će dobiti nova znanja, otkrića i ideje. U izletu učestvuju svi zaposleni u vrtiću, grupu voditelja čine roditelji i vaspitači.

Organiziranje vremena

Da bismo krenuli na ovako dugo putovanje, potreban nam je pouzdan, opremljen i lijep plivalište. Ovo je naš vrtić i naše grupe (predmetno-razvojno okruženje, bez njega je nemoguć punopravni sveobuhvatni razvoj naše djece).

(Reč ima predsednik roditeljskog odbora)

3. Poruka predsjednika roditeljskog odbora

Zahvaljujemo se onima koji su pomogli u izvođenju radova na popravci i pripremi grupe za novu akademsku godinu.

A kako možete jedriti bez pouzdane ekipe?! Predlažem da iz svake grupe izaberemo roditeljski odbor koji će zajedno sa vaspitačima organizovati organizaciju svih naših zajedničkih projekata.

4. Izbor novog sastava matičnog odbora

Zaključak. Razumijevanje, dobri odnosi, međusobna pomoć i međusobno poštovanje su veoma važni u svakom timu. Uslov za harmonične odnose djece i roditelja, djece i nastavnika, nastavnika i roditelja je sposobnost popuštanja jedni drugima, međusobna tolerancija.

5. Osobine obrazovnog procesa u predškolskoj obrazovnoj ustanovi

Brod je spreman za plovidbu. Punom brzinom naprijed! Ne... još nam nešto nedostaje! Naravno, spasonosno znači - pedagoško znanje.

Poruka vaspitačice Veličkove I.O.

Vaspitač roditeljima govori o obrazovnim programima po kojima se odvija pedagoški proces, zadacima obrazovanja i osposobljavanja za novu školsku godinu. Osobine obrazovnog procesa u vezi sa uvođenjem Federalnog državnog obrazovnog standarda.

Povratne informacije od roditelja

Roditelji postavljaju pitanja koja ih zanimaju, daju prijedloge za poboljšanje kvaliteta obrazovnog procesa. Izdaje im se dopis "Pravila za roditelje"

dopis

  1. Tim je takođe porodica. Ojačajte mir naše porodice lepim mislima, lepim rečima, dobrim delima.
  2. Uvijek budi ljubazan. Prijateljstvo je temelj vašeg zdravlja.
  3. Život je lak, jednostavan i radostan. Vidite pozitivno u svemu.
  4. Budite ljubazni i pošteni. Zapamtite da će vam se dobro koje ste učinili uvijek vraćati umnoženo.
  5. Budite uvijek u ravnoteži, suzdržavajte negativne emocije.
  6. Ne stvarajte konfliktne situacije.
  7. Dostojanstveno i humorno rješavajte konfliktne situacije.
  8. Volite dete takvo kakvo jeste.
  9. Poštujte ličnost svakog djeteta.
  10. Kada vam dijete priča, pažljivo slušajte. Ne štedite na pohvalama.
  11. Obratite pažnju ne na nedostatke djeteta, već na dinamiku njegovog razvoja.
  12. Pohvalite, ohrabrite, ohrabrite, stvarajući pozitivnu emocionalnu atmosferu.

6. Upoznavanje sa novim propisima

(Interni propisi za učenike predškolskih vaspitno-obrazovnih ustanova, Pravila za prijem i prijem učenika predškolskih vaspitno-obrazovnih ustanova za osposobljavanje u vaspitno-obrazovnim programima predškolskog vaspitanja i obrazovanja, Postupak i razlozi za premeštaj, odbitak i vraćanje učenika, Pravilnik o postupku privlačenja , trošenje i obračun dobrovoljnih priloga fizičkih i pravnih lica, Procedura za primanje donacija)

7. Popunjavanje formulara od strane roditelja

8. Ukratko o ostalom

Prijem djece u vrtiću se obavlja od 8.00 do 9.00 sati. Kašnjenje ometa pedagoški proces, odvlači djecu i vaspitače od rutinskih trenutaka i vježbi.

  • Ako iz nekog razloga kasnite, upozorivši učitelja, pričekajte da se završi jutarnja vježba, nemojte voziti djecu tokom vježbi.
  • Plaćanje vrtića do 20. u mjesecu.
  • Ako dijete ne ide u vrtić zbog bolesti, odmora i sl., onda se dijete prima u vrtić samo uz potvrdu pedijatra.

Nije dozvoljeno unositi pištolje, sablje, mačeve, lakove za nokte, ruževe, parfeme i sl., žvake, slatkiše da počastite svoje prijatelje u grupu. Ako hoćemo da liječimo, onda dovedemo svu djecu, ili ne dovedemo.

Zabranjeno je odvođenje djece roditeljima u alkoholiziranom stanju i osobama mlađim od 15 godina. Učitelj ima pravo ne dati dijete u ovim slučajevima.

Devojke treba da ponesu češalj.

Mole se roditelji da učestvuju u životu grupe i vrtića u dizajnu sajta, grupe. Učestvujte na takmičenjima,

8. Završni dio

Vježba "Želja" (želje za novu školsku godinu djeci, roditeljima, nastavnicima)

Roditelji u krug, pušta tamburu

Ti valjaš vesela tamburaše,

Brza, brza ruka.

Ko ima veselu tamburu

Ta želja će nam reći!

Na kraju želim da kažem da ćemo zajedno postaviti temelje za prijateljske odnose u dječijim i roditeljskim grupama, kao i u odnosima između roditelja i vaspitača. Potrebno je osigurati da se dijete u vrtiću zabavi, dobro. Zanimljivo je da on rado ide u vrtić, druži se sa decom i vraća se kući zadovoljan, jer ga kod kuće čekaju odrasli koji vole.

Put do Zemlje znanja se nastavlja. Želimo vam uspjeh, zanimljiva otkrića, zabavne igre i prave prijatelje! Samo naprijed!

Naš sastanak je došao do kraja. Vidimo se uskoro!


Sažetak roditeljskog sastanka

Nastavnici srednje grupe br.4
Ronzhina O.A., Klyushnikova N.L.
Datum: 30. septembar 2014

Tema: "Početak školske godine je početak nove etape u životu vrtića i njegovih učenika."

.
Ciljevi: proširenje kontakta između nastavnika i roditelja; modeliranje izgleda za interakciju za novu akademsku godinu; unapređenje pedagoške kulture roditelja.
Zadaci: uzeti u obzir dob i individualne karakteristike djece od 4-5 godina; da upozna roditelje sa zadacima i karakteristikama vaspitno-obrazovnog rada, zadacima predškolske ustanove za novu školsku godinu; ažurirati lične podatke porodica učenika; naučiti roditelje da posmatraju dijete, proučavaju ga, vide uspjehe i neuspjehe, pokušavaju mu pomoći da se razvija svojim tempom; intenzivirati rad na razvoju dječjeg govora.

Plan sastanka:
I. "Hajde da se upoznamo." Uvodni dio.
II. 2. Čestitamo roditeljima početak školske godine. Uručenje zahvalnica za aktivno učešće na jesenjem sajmu i popravke.
III. Konsultacije: Tema: "Dob i individualne karakteristike djece 4-5 godina."
IV. Upoznavanje sa svrhom i ciljevima predškolske vaspitne ustanove.
V. Upoznavanje roditelja sa metodom projekta Kljušnjikova N. L. i Ronžina O. A.
VI. Izbor roditeljskog odbora
VII. Razno
VIII. Rezultati sastanka

Napredak sastanka:

I. Vaspitači: Dobro veče, dragi roditelji! Drago nam je da vas vidimo u našoj prijatnoj grupi! Jako nam je drago što ste odvojili vrijeme da razgovarate sa nama o svojoj djeci.Danas je naš praznik. Pokušajte pogoditi koji. Naši poznati putnici napunili su četiri-pet godina, prešli su u srednju grupu vrtića! Prenesimo im naše želje!
Tema našeg susreta je „Početak školske godine – početak nove etape u životu vrtića i njegovih učenika“.
A sada da te upoznamo. Moje ime je, kao što već znate, Ronzhina Olga Alexandrovna, a vaša nova druga učiteljica je Klyushnikova Natalia Leonidovna.

II Uručenje zahvalnica
Počeo bih nečim prijatnim i zahvalio se svim roditeljima koji su učestvovali u organizaciji i učešću na jesenjem sajmu koji je održan 19. septembra u 17.00 časova. i izvođenje popravnih radova u grupi do početka školske godine. Ali odvojeno želim da čestitam: Kovalchuk Yulia Konstantinovna; Mukhortov
Roditeljima se dodeljuju zahvalnice za pomoć u izvođenju popravki i pripremi grupe za početak školske godine.
III. Upoznali smo se i sada možemo da počnemo da razgovaramo o temi našeg sastanka.
Svi dobro poznajete svoju djecu, njihove navike, osobenosti. Za svakog od vas vaše dijete je jedinstveno i neponovljivo. Ali sigurno ste razmišljali o tome da ne razumijete sve u njegovom ponašanju, sklonostima i hirovima. Pozivamo vas da slušate konsultacije na temu "Starost i individualne karakteristike djece 4-5 godina" - pročitala je Klyushnikova N.L.
Educator. Brod je spreman za plovidbu. Punom brzinom naprijed! Ne... još nam nešto nedostaje! Naravno, spasonosno znači - pedagoško znanje. Znate li, dragi roditelji, karakteristike naših glavnih putnika? Šta su djeca od 4-5 godina?
Svako dijete se razvija drugačije, svako ima svoj put i tempo razvoja. Ali ipak postoji nešto zajedničko što nam omogućava da okarakteriziramo djecu, njihove starosne karakteristike. Napravimo opšti dobni portret djeteta od 4-5 godina, ističući pokazatelje različitih aspekata njegovog razvoja. (Opis starosnih karakteristika nalazi se u obrazovnom programu po kojem predškolska ustanova radi).
Uzrast od 4-5 godina s pravom se naziva prosječnim predškolskim. Bliže petoj godini, djeca počinju pokazivati ​​osobine karakteristične za starije predškolce: neka proizvoljnost mentalnih procesa, rast kognitivnih interesa i samostalnosti, pokušaji da se objasne fenomene života oko sebe koji ih zanimaju. Radoznalost, potreba za samostalnošću i aktivnošću, zauzvrat, blagotvorno djeluju na psihu i ponašanje. Ove karakteristike, na primjer, olakšavaju djetetu pete godine života da savlada norme maternjeg jezika i funkcije govora.
Istovremeno, nestabilnost raspoloženja, pažnje, emocionalna ranjivost, konkretnost i slikovitost razmišljanja, strast za igrom i situacijama u igri približavaju djecu pete godine života mlađim predškolcima. A mogućnosti za podizanje i obrazovanje djece koje se šire u ovom uzrastu ne mogu se ostvariti bez poznavanja i uvažavanja ovog dualiteta razvoja. (V.V. Gerbova.)
Educator. U obrazovanju je veoma važno voditi računa o individualnim karakteristikama djeteta. Nastaju zbog vrste nervnog sistema. I.P. Pavlov je identifikovao četiri glavna tipa nervnog sistema (u zavisnosti od reakcije tela na spoljašnje stimuluse): flegmatik, sangvinik, kolerik, melanholik.

IV Cilj: Osigurati razvoj obrazovno-vaspitne aktivnosti učenika, efektivnost kvaliteta pružanja obrazovnih usluga, te sigurnosnu komponentu predškolske obrazovne ustanove sa Federalnim državnim obrazovnim standardom.
Zadaci:
1. Osigurati očuvanje i jačanje zdravlja učenika, povećati indeks zdravlja za 15% u odnosu na prethodnu godinu.
2. Osigurati pozitivnu dinamiku programskog materijala u oblasti „Razvoj govora“ sekcije „Razvoj govora“ kroz uvođenje projektne metode „Razvoj komunikacijskih vještina djece srednjeg predškolskog uzrasta korištenjem inovativne tehnologije O.A. Bizikova"
3. Da efektivno učestvuje na takmičenjima različitih nivoa i usmjerenja od najmanje 5 učenika.
4. Povećati efikasnost rada kroz prolazak povećanja kvalifikacione kategorije 1. stepena i učešće na stručnim takmičenjima, unapređenje samoobrazovanja.

V. .Upoznavanje roditelja sa projektnom metodom Ronzhina O. A. “Razvoj komunikacijskih vještina srednjih predškolaca korištenjem inovativne tehnologije O.A. Bizikova” i Kljušnjikova N. L. "". Opišite suštinu ciljeva i zadataka projekta. Zapišite roditelje koji će sa svojom djecom učestvovati u ovim projektima.

VI. Izbor roditeljskog odbora.
Rad roditeljskog odbora grupe regulisan je dokumentom „Pravilnik o roditeljskom odboru opštinske predškolske obrazovne ustanove“.
Roditelje treba nakratko podsjetiti na njegove funkcije.
Moguće pozicije predstavnika odbora:
predsjednik matičnog odbora (predstavnik je grupe u matičnom odboru MOU ili Vijeću MOU);
zamenik predsednika roditeljskog odbora (njegova desna ruka);
sekretar roditeljskog sastanka;
grupa roditelja zadužena za sprovođenje mjera za jačanje materijalno-tehničke i vizuelno-didaktičke baze grupe, unapređenje i stvaranje normalnih sanitarno-higijenskih uslova u njoj;
sektor pažnje (odgovoran za kupovinu poklona za rođendane, za Novu godinu, organizovanje "slatkih večeri" itd.);
sportski sektor (provođenje i opremanje manifestacija u cilju jačanja i očuvanja zdravlja učenika);
kulturno-masovni sektor (uključivanje roditelja u obrazovni, kulturno-masovni rad sa učenicima van razvojne nastave, kao i tokom raspusta);
odnosi s javnošću (razvijanje i jačanje odnosa roditelja učenika sa nastavnim osobljem Ministarstva prosvjete i nauke i drugim organizacijama kulture, obrazovanja i sporta);
uredništvo;
blagajnik.
Prebrojavaju se glasovi roditelja, objavljuju rezultati i raspravlja se o personalnom sastavu roditeljskog odbora grupe. Roditeljski odbor se usvaja direktnim glasanjem.
Zaključak. Razumijevanje, dobri odnosi, međusobna pomoć i međusobno poštovanje su veoma važni u svakom timu. Uslov za harmonične odnose djece i roditelja, djece i nastavnika, nastavnika i roditelja je sposobnost popuštanja jedni drugima, međusobna tolerancija.

VII Razno (aktualna pitanja roditelja i vaspitača)
1. Poruka nastavnika
Učitelj govori roditeljima o dnevnoj rutini, obrazovnim programima prema kojima se odvija pedagoški proces, zadacima obrazovanja i osposobljavanja, o glavnim aktivnostima i vrstama dječjih aktivnosti (mreža odjeljenja), o dodatnom obrazovanju (krugovi ).
2. Povratne informacije od roditelja
Roditelji postavljaju pitanja koja ih zanimaju, daju prijedloge za poboljšanje kvaliteta obrazovnog procesa. Izdaje im se dopis "Pravila za roditelje"
3. Molimo da obratite pažnju na uniforme za nastavu fizičkog vaspitanja i muzike (sportska sala - bela majica, crni šorc, na bose noge; Muzička sala - grupna uniforma na nogama Čehinja bela, dečaka crni). Bazen - frotir bade mantil - dugačak sa kapuljačom, rezervne gaćice (2 komada), ako je bade mantil kratak onda sa pidžama pantalonama. Sve je potpisano.
4. Molimo da izvršite uplatu DOW-u blagovremeno prije 10. dana u mjesecu. Ukoliko se uplata ne izvrši na vrijeme (osim iz opravdanih razloga - godišnji odmor) dijete se ne prima u vrtić.
5. Upoznajte se sa knjigovodstvenim uputstvima i potpišite da ste upoznati.
IX. Upoznavanje roditelja sa ciljevima i zadacima Memoranduma o razumijevanju za novu školsku godinu.
6. Popunjavanje upitnika od strane roditelja (Podaci o roditeljima)
Roditelji popunjavaju porodični upitnik, gdje unose sve promjene koje su se desile u toku tekućeg perioda (promjene prezimena, telefonskih adresa, mjesta rada i sl.). Roditelji dobijaju štampanu listu vaspitača (ime i prezime, kontakt telefone, vreme za konsultacije)

VIII. Rezultati sastanka.
Pa, to su sva pitanja koja smo danas razmatrali
Izabrani rod. Komitet.
Hvala vam na vremenu i pažnji. Doviđenja.

Upoznavanje roditelja sa organizacijom vaspitno-obrazovnog procesa u predškolskim obrazovnim ustanovama

SLAJD 1. Zdravo dragi roditelji!

Najdragocjeniji i najomiljeniji ljudi u životu djeteta su njihovi roditelji. Potreba za roditeljskom ljubavlju je najjača. Dragi roditelji naših učenika! Veoma nam je drago što vas vidimo na opštem roditeljskom sastanku, jer razumijemo da je bez savezništva sa porodicama učenika, bez vaše podrške i pomoći, odgoj i razvoj djece, stvaranje ugodnog i radosnog okruženja za njih nemoguće.

SLAJD 2.Rad u vrtiću se odvija u skladu sa zakonskim propisima:

Federalni zakon br. 273-FZ od 29. decembra 2012. „O obrazovanju u Ruskoj Federaciji”

Naredba Ministarstva obrazovanja i nauke Ruske Federacije od 17.10.2013. br. 1155 "O odobravanju Federalnog državnog obrazovnog standarda za obrazovanje"

- "Deklaracija o pravima djeteta" od 20.11.1959.

- "Sanitarno-epidemiološki uslovi za uređenje, sadržaj i organizaciju radnog vremena predškolskih organizacija." SanPiN 2.4.1.3049-13

- “Konvencija o pravima djeteta”.

Naša predškolska obrazovna ustanova radi u skladu sa Zakonom Ruske Federacije "O obrazovanju". U čl. 18 kaže: „Roditelji su prvi vaspitači djeteta. Oni su dužni da postave temelje za fizički, moralni, intelektualni razvoj djetetove ličnosti. Predškolske ustanove djeluju kao pomoć porodici u podizanju djece. Drago nam je što ste odabrali našu predškolsku ustanovu kao drugi dom za svoju djecu.

SLAJD 4. Federalni državni obrazovni standard pisan je za sve učesnike u obrazovnom procesu (nastavnike, učenike, njihove roditelje (zakonske zastupnike), socijalne partnere, javnost) i ima za cilj rješavanje sljedećeg: zadaci:

Zaštita i jačanje fizičkog i mentalnog zdravlja djece, uključujući njihovo emocionalno blagostanje;

Osiguravanje jednakih mogućnosti za puni razvoj svakog djeteta tokom predškolskog djetinjstva, bez obzira na mjesto stanovanja, pol, naciju, jezik, društveni status, psihofiziološke i druge karakteristike (uključujući smetnje u razvoju);

Osiguravanje kontinuiteta ciljeva, zadataka i sadržaja obrazovanja koji se realizuje u okviru obrazovnih programa na različitim nivoima;

Stvaranje povoljnih uslova za razvoj djece u skladu sa njihovim uzrasnim i individualnim karakteristikama i sklonostima, razvoj sposobnosti i kreativnih potencijala svakog djeteta kao subjekta odnosa sa samim sobom, drugom djecom, odraslima i svijetom;

Spajanje obuke i obrazovanja u holistički obrazovni proces zasnovan na duhovnim, moralnim i socio-kulturnim vrijednostima i pravilima i normama ponašanja prihvaćenim u društvu u interesu osobe, porodice, društva;

SLAJD 5.. formiranje opće kulture ličnosti djece, uključujući vrijednosti zdravog načina života, razvoj njihovih društvenih, moralnih, estetskih, intelektualnih, fizičkih kvaliteta, inicijative, samostalnosti i odgovornosti djeteta, formiranje preduslovi za obrazovne aktivnosti;

Obezbeđivanje varijabilnosti i raznovrsnosti sadržaja Programa i organizacionih oblika predškolskog vaspitanja i obrazovanja, mogućnost formiranja Programa različitih smerova, uzimajući u obzir obrazovne potrebe, sposobnosti i zdravstveno stanje dece;

Formiranje socio-kulturne sredine koja odgovara uzrastu, individualnim, psihološkim i fiziološkim karakteristikama djece;

Pružanje psihološko-pedagoške podrške porodici i povećanje kompetentnosti roditelja (zakonskih zastupnika) u pitanjima razvoja i obrazovanja, zaštite i unapređenja zdravlja djece.

SLAJD 6. DL standard ne dozvoljava prenošenje vaspitno-disciplinskog modela obrazovanja u život predškolskog djeteta. Novi dokument u prvi plan stavlja individualni pristup djetetu kroz igru, pri čemu je očuvana samovrijednost predškolskog djetinjstva i očuvana sama priroda predškolskog djeteta. Vodeće vrste dečijih aktivnosti su: igra, komunikativna, motorička, kognitivno-istraživačka, produktivna itd. Mijenja se i način na koji su dječje aktivnosti organizirane: ne usmjeravanje odraslih, već zajedničke (partnerske) aktivnosti odrasle osobe i djeteta - to je najprirodniji i najdjelotvorniji kontekst razvoja u predškolskom djetinjstvu.

SLAJD 7. Zahtjevi Standarda za rezultate savladavanja Programa predstavljeni su u formi ciljeva za obrazovanje na daljinu, koji su socijalne i normativne uzrasne karakteristike mogućih postignuća djeteta u fazi završetka predškolskog obrazovanja.

SLAJD 8. To mete Predškolsko vaspitanje i obrazovanje uključuje sljedeće socijalno-psihološke karakteristike djetetove ličnosti u fazi završetka predškolskog obrazovanja:

Inicijativa i samostalnost u raznim aktivnostima;

Sposobnost izbora zanimanja;

Povjerenje u svoje sposobnosti, otvorenost prema vanjskom svijetu, pozitivan odnos prema sebi i drugima;

Posjedovanje samopoštovanja;

Interakcija sa vršnjacima i odraslima;

Manifestacija u raznim aktivnostima mašte, fantazije, kreativnosti;

Podređenost različitim pravilima i društvenim normama;

Manifestacija kreativnih sposobnosti;

Sposobnost kontrole svojih pokreta (nivo razvoja velikih i finih motoričkih sposobnosti);

Sposobnost voljnih napora;

Manifestacija radoznalosti;

Sklonost promatranju, eksperimentiranju;

Sposobnost donošenja vlastitih odluka.

Dakle, ciljevi nisu procjena djetetovih postignuća u rigidnom okviru: znanja, vještine i sposobnosti, već predstavljaju socijalne i psihološke karakteristike mogućih postignuća djeteta. Važno je da se do kraja starije grupe u vrtiću formira voljna i motivaciona spremnost djeteta za školu.

SLAJD 9. Ove školske godine nastavljamo sa radom na glavnom obrazovnom programu u skladu sa Federalnim državnim obrazovnim standardom. Program pruža svestrani razvoj djece uzrasta od 2 do 7 godina i usmjeren je na formiranje zajedničke kulture, razvoj fizičkih, intelektualnih, moralnih, estetskih i ličnih kvaliteta, formiranje preduslova za vaspitno-obrazovne aktivnosti, očuvanje i jačanje zdravlja djece predškolskog uzrasta.

Obrazovni proces u predškolskoj obrazovnoj ustanovi izgrađen je na osnovu uzornog osnovnog opšteobrazovnog programa obrazovanja na daljinu" Od rođenja do škole» uredili Veraks N.E., Komarov T.S., Vasiliev M.A.

Takođe u našem vrtiću postoje prioritetne oblasti:

Dodatni program "Semafor". Učenje djece predškolskog uzrasta pravilima saobraćaja. Danilova T.I. Relevantnost i jednostavno vitalna neophodnost podučavanja djece Pravilima puta je neosporna. Statistike pokazuju da su djeca vrlo često uzrok saobraćajnih nesreća. Target- formiranje vještina bezbednog ponašanja na putevima.

RegionalniBelgorod studijski program. Target- društveno i moralno formiranje predškolaca, koje ima za cilj lični razvoj upoznavanjem dece sa kulturom rodnog kraja, formiranje istorijske i patriotske svesti kroz proučavanje istorije, kulture, prirode Belogorja.

Naš DOW takođe obezbeđuje Dodatne usluge obezbedila Državna obrazovna ustanova DOD „Centar za tradicionalnu kulturu sela Kupino“:

Krug "Ritam" Program "Sa-fi-dance" Filereva Zh.E., Saykina E.G. Cilj je stvaranje uslova za ostvarivanje i otkrivanje individualnih plesnih sposobnosti djeteta, formiranje umjetničkog i estetskog ukusa, razvoj interesovanja za samostalnu kreativnu aktivnost.

Krug "Pozorišna aktivnost" Program "Pozorište-kreativnost-deca" Sorokina N.F., Milanovič L.G. Target- razvoj kreativnih sposobnosti djece putem pozorišne umjetnosti. Vodeći princip- uključivanje djece u produktivne pozorišne i igračke kreativne aktivnosti, stvaranje scenskih slika koje izazivaju emocionalna iskustva.

Krug "Etnologija" program „Upoznavanje dece sa poreklom ruske narodne kulture“ O.L.Knjazeva, M.D. Makhanev. Target- promovirati formiranje lične kulture kod djece, upoznati ih sa bogatim kulturnim naslijeđem ruskog naroda, postaviti temelje za razvoj nacionalne kulture kod djece, za što djeca treba da poznaju život i život Rusa narod, njegov karakter, njegove inherentne moralne vrijednosti, tradicije, karakteristike materijalnog i kulturnog okruženja.

SLAJD 10. U novoj školskoj 2015-2016. nastavno osoblje sebi postavlja sljedeće smjernice. Cilj: očuvanje i jačanje fizičkog i psihičkog zdravlja djece, intelektualnog i ličnog razvoja svakog djeteta, uzimajući u obzir njegove individualne karakteristike.

Dati su nastavnici za ovu školsku godinu sljedeće zadatke:

  1. Očuvanje i jačanje fizičkog i psihičkog zdravlja djece.
  2. Razvoj koherentnog govora djece u raznim aktivnostima.
  3. Poboljšanje profesionalizma nastavnika pri korišćenju programa i tehnologija nove generacije.

DOE radi na tome fizičko-kulturni i zdravstveni rad. U ovom pravcu se održavaju sportski događaji, jutarnje vježbe, časovi fizičkog vaspitanja, šetnje, ekskurzije.

Rad sa roditeljima. Objavljene su informacije na kojima se roditelji mogu upoznati sa životom djece u vrtiću, sa rasporedom časova, izložbama dječjih radova. Ove godine stručnjaci predškolske obrazovne ustanove za vas su, dragi roditelji, isplanirali veliki broj uzbudljivih i edukativnih događaja. Stoga vas pozivamo da aktivno učestvujete u svim događajima. Vaša djeca vas čekaju. Oni jednostavno moraju da rade zajedno sa vama. Pronalaženje pomagača i saveznika u vama je velika radost za nas, učitelje. Sigurni smo da ćete od velikog broja predloženih događaja pronaći zanimljive za sebe i učestvovati u njima. Tako ćete djeci pružiti trenutke radosnih susreta i naučiti mnogo zanimljivih i korisnih stvari za sebe.

SLAJD 11.Želim da ponovim da je podizanje djeteta najvažnije zanimanje roditelja. Nedostatak vremena i umor na poslu ne bi trebali spriječiti očeve i majke da komuniciraju sa svojom djecom. Ništa ne može opravdati zanemarivanje djece. Zato budimo saveznici u pitanjima njihovog odgoja. Pokušajmo da što više vremena posvetimo komunikaciji i igri sa djecom, kako u zidovima predškolske ustanove, tako i kod kuće.Pozivamo vas da budete aktivni učesnici u vaspitno-obrazovnom procesu, učesnici svih projekata, bez obzira na to koja aktivnost dominira u njima, a ne samo posmatrači trećih strana.

Praktični zadatak za roditelje

Sada vam nudimo malu kreativnu igricu: "Kako vidite svoju djecu." (Listovi papira i olovke).

Olovkom zaokružite obris svoje ruke, napišite ime vašeg djeteta po jedno slovo na svaki prst, a zatim dešifrirajte slova, bilježeći kvalitete karaktera vaše bebe. U sredini dlana nacrtajte simbol - ko je dijete u porodici (sunce, zvono, cvijet). Kada dođete kući, razgovarajte sa svojim djetetom, pokažite mu svoju kreativnost.

Ovim zaključujemo opšti roditeljski sastanak i pozivamo vas da idete u grupama.

Dokumenti za preuzimanje:


Top