Zabava u srednjoj skupini ljeti na ulici. Ljetna zabava za djecu srednje skupine iz ciklusa "Na ljetnoj livadi

Ljetni odmor u vrtiću. Srednja grupa. Scenarij

Scenarij ljetne zabave za djecu srednje predškolske dobi

Chernikova Natalya Valentinovna, odgajateljica MBDOU d / s br. 24 kombiniranog tipa "Polyanka", Kstovo, regija Nizhny Novgorod
Opis materijala: materijal će biti koristan učiteljima, glazbenim voditeljima i instruktorima tjelesnog odgoja u svrhu organiziranja slobodnih aktivnosti za djecu srednje predškolske dobi ljeti. Preporuča se provesti početkom ljeta na ljetnom igralištu. Tijekom natjecanja i štafetnih utrka možete koristiti smiješnu glazbu iz dječjih crtića.
Cilj: stvaranje povoljnog emocionalnog stanja kod djece kroz aktivaciju kognitivnih, glazbenih i motoričkih aktivnosti.
Zadaci: razjasniti ideju o ljetu, o prirodnim pojavama ljeti;
razvijati pažnju, domišljatost, točnost, sposobnost djelovanja na signal, fine motoričke sposobnosti ruku, spretnost i brzinu;
njegovati dobronamjeran odnos prema junaku-liku, pobuditi želju da mu se pomogne, prijateljski odnos s vršnjacima.
Fondovi: kišobran, metalofon, maketa sunca, žuti obruči (2 kom.), žute drvene palice prema broju sudionika, paravan, maketa oblaka, pomagala - motalice “Sunce” ( 2 kom.), gimnastičke palice ili šipke (8 kom.), klupe (2 kom.), obruče (4 kom.), vijence (3 kom.), lizalice (prema broju sudionika).
Načini: natjecateljske igre, štafetne utrke, okrugli plesovi, korištenje poziva, zagonetke, glazba, staza s preprekama, igre na otvorenom, trenutak iznenađenja.
Izgled stranice: drvca su ukrašena šarenim vrpcama, kuglicama; postoji paravan u blizini ograde; u blizini verande nalazi se stol s atributima za natjecanja i 2 klupe; iza breza kraj ograde, nalaze se 2 vijenca.
Učesnici u slobodno vrijeme: voditeljica, Sunny, djeco.
Napredak u slobodnom vremenu:
/na pjesmu A. Pugacheva "Ljeto ... oh, ljeto!" djeca napuštaju grupu do mjesta, postrojavaju se u polukrug u sredini mjesta /
Vodeći
Ljudi, pozivam vas na ljetni odmor. Odmor je zabavan i zabavan. Voliš li se igrati? (Da)
Vodeći
Što je sa zabavom? (Da)
Vodeći
Dečki, poslušajte zagonetku o glavnom simbolu ljeta. Pokušajte pogoditi.
Zagriješ cijeli svijet
I ne poznaješ umor
Smiješeći se na prozoru
I svi te zovu...

(Sunce)

Vodeći
Tako je dečki. A što je ljeto bez sunca?
Slavimo praznik ljeta
Praznik svjetlosti i topline.
Sunce, sunce, pa gdje si?
Šteta je bez tebe.

/ako je vrijeme sunčano, tada voditelj uklanja model sunca s verande, podiže ga visoko iznad glave, nudi djeci da govore o suncu. Ako je vrijeme oblačno, tada se domaćin nudi pozvati sunce. Djeca pojedinačno iu zboru govore poznate bajalice. Zatim domaćin uzme sunce i pričvrsti ga na verandu /

zazivanja

1
vedro za sunce,
Izađi iza oblaka.
Sjesti na panj
Igrajte se s nama cijeli dan.
2
Sunshine, opremi se!
Crveni, pokaži se!
Izađi iza oblaka
Dat ću ti hrpu oraha!
3
Sunce, pokaži se!
Red, opremi se!
Požuri, nemoj se sramiti
Zagrijte nas!
4
vedro za sunce,
Pogledaj kroz prozor.
Vaša djeca plaču
Preskaču kamenčiće.


Vodeći

Momci, nasmijmo se suncu i jedni drugima. Ustani u zabavnom okruglom plesu.

"Ples u kolu" finska narodna melodija, aranžman I. Kaplunova

/ na kraju glazbe u kolo ulazi Sunce-učitelj u žarkožutoj haljini s vijencem na glavi /
Sunce
Bok dečki. Kakva zabava na vašem odmoru! Mogu li ostati s tobom?
Vodeći
Naravno, sunce ostaje. Zvali smo te dečki i ja. I vi ste dobrodošli. Stvarno dečki? (Da)
Sunce
Uvjerio sam se da ste smiješni momci. Znate li biti okretni i brzi? (Da)
Vodeći
Sunny, testirajmo dečke.
Sunce
Prema.
Vodeći
Jeste li voljni dokazati da ste okretni i brzi? (Da)

Štafeta "Veselo sunce"

/voditelj pomaže djeci da se podijele u 2 ekipe i postroje u kolone. Poziva svaki tim da nacrta sunce na neobičan način. Svaka ekipa dobiva žuti obruč, drže ga u rukama prvotimci. Svi ostali sudionici imaju žuti drveni štapić /štapići se mogu uzeti iz krevetića i omotati žutom trakom/. Na znak sunca: “Jedan - dva - tri! Počnite crtati sunce! prvi sudionici trče do sredine mjesta, gdje ih susreće vođa, svaki stavlja obruč nasuprot svog tima i vraća se, staje na kraj svoje kolone. Zatim sudionici naizmjence trče do svog obruča i na njega pričvršćuju štapove. Zvuči zabavna glazba. Sunny na kraju štafete pohvaljuje ekipu koja je brže i točnije izvršila zadatak /
Vodeći
Bravo momci! Savršeno su dokazali da ste ne samo spretni i brzi, već i prijateljski raspoloženi.
/čuje se glasna uznemirujuća glazba, sunce se okreće, zatim bježi i skriva se iza ekrana /
Vodeći
Ljudi, nešto se dogodilo. Poslušajte i pokušajte pogoditi zagonetku.
leteća sova
preko plavog neba
Raširena krila
Sunce je zamračilo.

(oblak)

Vodeći
/pričvršćuje oblak na ekran/
Kakav je veliki oblak dotrčao. Zatvorio sunce.
/čuti zvuk kiše/
Vodeći
Ljudi, izgleda da počinje kiša. Ali ne bojimo se kiše, imamo kišobran.

Mobilna igra "Sunce i kiša"

/ djeca idu na čistinu i trče i zabavljaju se uz veselu glazbu. Jednom od djece dodijeljena je uloga stvaranja zvuka kiše čekićem na metalofonu. On počinje izvršavati ovaj zadatak na znak vođe: "Čini se da počinje kiša." Vođa ima kišobran u rukama. Kad pada kiša, otvori kišobran i djeca potrče ispod njega da se sakriju. Igra se ponavlja ispočetka. Možete pozvati drugo dijete da svira metalofon/
Vodeći
Ljudi, kiša je gotova, ali oblaci su još uvijek na nebu. Treba rastjerati oblake, pa će sunce izaći./ Koriste se 2 pogodnosti - motalice "Sunca" sa vrpcama-zrakama. Voditelj poziva 5 ljudi za svaki tim. Članovi tima poredaju se u krugove. U sredini svakog kruga sunce leži na zemlji. Svako dijete uzima kraj vrpce. Na krajeve vrpci, radi praktičnosti, možete pričvrstiti drvene štapiće ili kape od flomastera. Na znak vođe: „Jedan - dva - tri! Pomozimo suncu zajedno! djeca svakog tima počinju uredno savijati vrpce, vrpce se rastežu i sunce počinje izlaziti. Tim čije sunce prvo izađe je pobjednik. Tijekom natjecanja svira vesela glazba. Natjecanje se može održati 2 puta. Promjena članova/
Vodeći
Dobro napravljeno! Zajedno su izvršili zadatak i pomogli suncu da se digne visoko na nebo, pogleda iza oblaka.
/ voditelj uklanja model oblaka s ekrana, Sunce bez vijenca izlazi iza paravana, klanja se djeci. Prije izlaska iza paravana, Sunce skida vijenac i vješa ga na kuku sa stražnje strane paravana, pokriva ga volanom. Prvo možete staviti košaru ili škrinju iza paravana, staviti vijenac u njega/
Sunce
Hvala momci. Vi ste pravi prijatelji! Pomogao mi je da ponovno zablistam.
Vodeći
Sunny, gdje ti je vijenac?
Sunce
/dodiruje glavu/
Doista, vijenca nema. Ispostavilo se da sam ga izgubio kad je puhao vjetar. Otkinuo mi ga je s glave.
Vodeći
Ne brini, Sunshine. Dečki i ja ćemo pronaći vijenac.

poligon s preprekama

/ djeca se postrojavaju u 2 kolone, na čelu jedne kolone stoji vođa, a na čelu druge sunce. Na znak prođite stazu s preprekama. Možete puzati po klupi, preskakati obruče, koračati preko šipki ili gimnastičkih palica. Dođu do 2 breze. 2 vijenca nalaze se iza breza/
Sunce
Ljudi, hvala. Umjesto jednog vijenca, odmah su našli 2. Hoćeš li se igrati s njima? (Da)

Štafeta "Stavi vijenac"

/ voditelj pomaže djeci da se poredaju u 2 kolone. Zadnje u svakoj koloni su djevojke. Vijenac u rukama prvotimaca. Na znak sunca, djeca počinju prenositi vijence sljedećem sudioniku, ne okrećući se prema njima, već prenoseći vijenac na vrh. Prvi sudionik podiže vijenac, kao da ga vraća. Sudionik koji stoji iza njega prima vijenac i predaje ga na isti način. Dobivši vijenac, posljednje djevojke stavljale su ga na glavu. Tim koji prvi izvrši zadatak smatra se pobjednikom.
Sunce
Bravo momci.
/poziva svoje djevojke u vijence/
Nakratko si postao sunce. Topla i blistava. Ljudi, tko još želi biti sunce?
/svako dijete vrišti da i ono želi postati sunce/
Sunce
Predlažem da igrate.

Mobilna igra "Zamke"

/djevojke s vijencima na glavi – zamke. Sustižu djecu uz veselu glazbu. Koga se dirne mora stati, stavljaju vijenac. Ovaj sudionik postaje sunce i, prema pravilima igre, zamka. U igri mogu sudjelovati i voditelj i Sunce. Kada glazba završi, igra se zaustavlja. Kao rezultat, opet, 2 djece imaju vijence na glavi /
Sunce
Pa, što ste voljeli biti sunce? (Da)
Vodeći
Svi smo postali prijatelji i jako smo se zabavili. Pozivam vas na prijateljski ples.

Odjeljak stranice: Sažetak lekcije, GCD
Ime: Ronzhina Olga Nikolaevna
Radno mjesto: Odgajatelj mini - centra I. kategorije.
Mjesto rada: Republika Kazahstan, Rudny
KSU "škola - licej br. 4"
Naslov rada: Scenarij ljetne zabave za srednju grupu "Vidi kakvo ljeto"

Ciljevi: 1. Formirati znanje djece o sezoni - ljeto. Poticati razvoj kreativnog samoizražavanja.
2. Razvijati kod djece emocionalnu otvorenost, emancipaciju.
3. Gajiti ljubav prema svijetu oko sebe, želju da budemo bolji, poštovanje jednih prema drugima.
Oprema i materijali:
1. Demonstracija: slajdovi o ljetu, izložba crteža, baloni, ukrašavanje dvorane voluminoznim cvijećem i leptirima, odjeća za Mašu.
2. Materijali: maske žaba, pčela, kartonskih cvjetova, mjehurića od sapunice.
Pripremni radovi:
1. Učenje pjesama, pjesama, plesova.
2. Izložba crteža "Vidi što je moje ljeto."
3. Izrada atributa za uređenje dvorane.

Tijek praznika:
Glazba zvuči: pjesma F. Kirkorova "Gle kakvo ljeto"
Opći ples.

Vodeći:
Koliko sunca!
Koliko svjetla!
Koliko zelenila okolo!
Što je to? Ovo ljeto.
Napokon žuri našoj kući.
Nesloga ptica pjevica!
Svježi miris sočnog bilja,
Zrelo klasje u polju
I gljive u hladu hrastovih šuma.
Koliko ukusnih slatkih bobica
Na čistini u šumi!

Maša: O-o-bježi, bježi, bježi
Vodeći: Tko nam se žuri? Znate li vi ljudi?
Djeca: Ne.

Djevojčica Maša istrčava
Maša: Vau!!! Niste me prepoznali? Ja sam - Maša.
Voditelj: Kuda vam se tako žuri?
Maša: Kamo? Na praznicima. Jako se volim zabavljati, a ovdje svira tako lijepa glazba. Hajde, hajde da se malo zabavimo.
Vodeći: Pa, dobro je ostati s nama Masha. Klinci i ja slavimo dolazak ljeta.
Maša: A što da ga slavimo. Ljeto samo dođe i prođe.
Voditelj: I dečki i ja smo odlučili kako ćemo dočekati ljeto, hoće li biti tako? Pravi momci.
Djeca: Da-ah-ah!
Maša: Pa, što je ljeto?
Voditelj: Djeco, tko zna što je ljeto?

Djeca čitaju poeziju i pokazuju na sliku slajdova o ljetu.
1 dijete: Ljeto - što je to?
Ovo su galebovi nad rijekom
Plaža preplavljena suncem
Topla zlatna kiša.

2 dijete: Ali grmljavinske oluje se također događaju.
Čini se da nebo šalje prijetnje
U oblacima strašna grmljavina tutnji,
Želi nekoga prestrašiti.
Kiša pada kao iz kante.
I zemlja vrišti: "Ura!"

3 dijete: Što ćeš mi dati, ljeto?
- Puno sunca!
Na nebu, duga-digy!
I tratinčice na livadi!
- Što ćeš mi još dati?
- Ključ zvoni u tišini,
Borovi, javori i hrastovi,
Jagode i gljive!
Voditelj: I svi volimo ljeti: trčati, zabavljati se i upoznati prijatelje.
Pjesma: Pjesma prijatelja
Voditelj: Ljudi, ali ljeti nije uvijek sunčano, ponekad pada kiša, ali znate li kako nazvati kišu?
Djeca: Da-ah-ah!
Voditelj: Kako?
4 dijete: Kiša, kiša,
Kapa da kapa
Nemojte tako dugo kapati
Trčimo ulicom
Glasno vičemo.
5 dijete: Kiša, kiša,
Bit će kruha
Kiša, neka pada!
Neka kupus naraste.
Voditelj: Pa, zvali su kišu, a sada se želi igrati s vama.
Igra: "Kiša"
Djeca se kreću u krugu, a dijete je "kiša" unutar kruga.
Kiša je šetala po dvorištu
I djeca su sve prestrašila
Kapa, ​​kapa, kapa, kapa,
Bježi tko - kuda
Voditelj: Pogledajte, cvijeće je procvjetalo na čistini nakon kiše.

Djevojke u šeširima - cvijeće raspoređeno po dvorani, sjede spuštenih glava. Redom ustaju, čitaju poeziju i ponovno sjedaju.
Pjesme o cvijeću:
Maslačak:
nosi maslačak
žuti sarafan
Hoće li odrasti dotjerati se
U bijeloj haljini
Lagan, prozračan
Poslušan vjetru.

Kamilica:
Pogledaj kroz prozor
Ja sam kamilica
Kap sunca.
otkinuti latice,
I znaj svoju sudbinu!

Zvono:
Plavo zvono.
Naklonio se tebi i meni.
cvjetovi zvončića
Vrlo pristojno. a ti

Mak:
Samo će sunce izaći
U vrtu će cvjetati mak.
Leptir kupus,
Past će na cvijet.

Maša: I želim ti ispričati pjesmu - zagonetku. Pogodite koji cvijet volim.
Voditelj: Recite nam, bit ćemo jako sretni
Masha: Žuta boja na nozi.
Sjemenke malo
Podsjetit ćete se na kandže
Što je na šapama mačke.
Sjemenke cvijeća su lagane.
To cvijeće -……….(Neven)
Maša: Kakvi dobri ljudi.
A sad ću mahati rupčićem
I zapovijedam cvijeće svima
Pokaži nam ples ovdje
Za doček ljeta.

Ples: "Ples cvijeća" (Glazba "Ples cvijeća" Opustite se)

Voditelj: Dečki, znamo da cvijeće nije samo ukras polja, cvjetnjaka, praznika, već je vrlo potrebno ... za koga?
Djeca: Pčele
Voditelj: Za što?
Djeca: Skupljati nektar.
Voditelj: Tako je, a onda se od toga dobiva ljekoviti med
Da vidimo mogu li sve pčele pronaći svoj cvijet i skupiti nektar
(Dječaci postaju pčele. Djevojčice - cvijeće kreću se dvoranom uz melodičnu glazbu. Dok glazba svira, pčele lete, čim glazba završi, pčele trebaju ustati do svog cvijeta. Zatim voditelj "otkine" jedan cvijet a sve ih je manje).
Voditelj: Dečki, pogledajte tko sjedi ispod grma i drhti. Iziđi van. Ne želi.
I pogodite - zagonetku tko krišom sjedi ovdje s nama.

Tko živi u močvari?
Glasno graktanje, pjevanje?
Spavanje u lopočima
bez jastuka?
Vidi se (žabe)

Pjesma "Dvije žabe"
Voditelj: Žabe su nas toliko zabavile da su nam došli glazbenici
“Glazbenici su zabavniji” (glazba S. Sosnina)
Djeca dobivaju glazbene instrumente.

Maša: Djeco, recite mi sunce ljeti, kakvo?
Djeca: Crveno, žuto, vruće, zabavno.
Maša: Napravimo i naše veliko sunce od malih dijelova.

Igra: "Napravi sunce"
(Izlaze troje i od dijelova na tepihu crtaju sunce).

Maša: O, kakvi dobri momci! Išamarajmo ih momci.

Voditelj: Dajmo suncu pjesmu

Pjesma - ples: "Smiješna pjesma"

Maša: Pa, dečki, bravo! Dobro odmoreni, hvala! Toliko si mi se svidjela da sam ti odlučila pokloniti poklon s kojim ćeš se uvijek nasmiješiti i vidjeti dugine boje ljeti. Pogodite što je to? Ne.. Onda pogledaj.

Vadi mjehuriće od sapunice. Distribuira djeci i nudi organiziranje festivala mjehurića od sapunice.
Odmor završava veselom glazbom.

Općinska proračunska predškolska obrazovna ustanova Industrijski dječji vrtić br. 1 "Ryabinka"

"Ljeto je vrijeme za zabavu"

scenarij ljetnih praznika u srednjoj skupini

Sastavio:

Lopatina Irina Aleksandrovna,

odgojitelj MBDOU d / s br. 1 "Ryabinka"

Industrijski 2015

Scenarij ljetnog odmora u srednjoj skupini "Ljetno vrijeme zabave"

Cilj: stvaranje atmosfere radosnog raspoloženja tijekom zabave.

Zadaci:

Obrazovni:

Proširiti dječje razumijevanje ljetnih sportova i zabave na otvorenom.

U razvoju:

Ojačati sposobnost snalaženja u prostoru.

Razviti mišićno-koštani sustav, spretnost, spretnost.

Učvrstiti znanje o preciznom izvođenju primopredaje.

Obrazovni:

naučiti pažljivo slušati učitelja i odgovore druge djece, ne prekidati prijatelja. Gajite ljubav prema prirodi.

Oprema:

magnetofon, audio zapis dječjih pjesama, papir za crtanje, kistovi, boje, staklenke s vodom, kamioni igračke, drvene žlice, lavori, obruči, užad za preskakanje, šarene lopte, kante.

Likovi:

Ne znam (mlađi učitelj grupe)

Pripremni radovi:

1 Razmatranje ilustracija o ljetu

2. Učenje pjesama o ljetu

3. Uvježbavanje dodavanja palice

Napredak lekcije

Postoje pjesme o ljetu.

njegovatelj : Dečki, danas nam je došao u posjet neznalica, on ne zna što je ljeto, jer je dugo živio na Mjesecu. Uvedimo ga u ovo prekrasno doba godine.

(Dunnu se pokazuju ilustracije o ljetu, a djeca čitaju poeziju).

Što je ljeto?

Što je ljeto?

To je puno svjetla

Ovo je polje, ovo je šuma,

To je tisuću čuda

Na nebu su oblaci

To je brza rijeka

Ovo su svijetli cvjetovi

Ovo je plavetnilo visina

Ovo je stotinu cesta na svijetu

Za dječja stopala.

Ljeto

Ljeto je zraka sunca

Topla kiša ispod oblaka

Ljeto - svijetlo cvijeće

neobična ljepota,

Ljeto je topla rijeka

Jato oblaka na nebu.

Ljeto! Ljeto nam dolazi!

Sve se raduje i pjeva.

Ljetni dan

Kako je lijepo, ljetni je dan

Sjena veselo igra

Leptir leprša u vrtu

Zeba nešto pjevuši

Na grmu rascvjetanih ruža

Jato rasplesanih vretenaca

A pčela zuji cijeli dan

Donijela je mirisni med.

Ne znam: Bravo momci. Jako su mi se svidjele pjesme o ljetu. Sada razumijem što je ljeto.

A koje igre igraš ljeti, baš me zanima.

Odgajatelj: Sada ćemo vam pokazati koje igre možete igrati ljeti. Hoćeš li igrati s nama?

Ne znam : Da, naravno, s velikim zadovoljstvom.

(Za štafete, djeca su podijeljena u dvije ekipe. Zvuči vesela glazba).

Štafeta s obručima

Na stazi su povučene dvije linije na udaljenosti 20 - 25 m jedna od druge. Svaki igrač mora okrenuti obruč od prve do druge linije, vratiti se i dodati obruč svom prijatelju. Tim koji prvi završi štafetu pobjeđuje.

Tri skoka

Sudionici su podijeljeni u dvije ekipe. Na udaljenosti od 8-10 m od startne linije stavite uže. Nakon signala, dijete, stigavši ​​do užeta, podigne ga, napravi tri skoka na mjestu, spusti ga i trči natrag. Čija ekipa to može brže, taj će i pobijediti.

istovariti auto

Djeca su pozvana da istovare "automobile" s "povrćem". Automobili su postavljeni uz jedan zid, a dvije košare postavljene su nasuprot njih uz drugi zid. U blizini koševa ustaje jedan po jedan igrač i na znak trče prema autima. Povrće možete nositi jedno po jedno. Povrće treba biti jednako u svim strojevima, i po količini i po volumenu. Ostali članovi tada mogu "učitati" strojeve; U tom slučaju igrači stoje kod automobila, na znak trče do košara i prebacuju povrće u automobile.

"Upecati ribu"

Prvi igrači u timu imaju drvenu žlicu, trče do bazena s vodom u kojem plutaju raznobojne loptice, hvataju loptu i vraćaju se svojoj ekipi. Lopta se stavlja u kantu, žlica se prenosi sljedećem sudioniku, oni stoje na kraju kolone. Tim koji najbrže ulovi svoju ribu pobjeđuje.

Ne znam: Vau, vi ste svi pametni, brzi i hrabri. Svidjele su mi se vaše štafete, a sada ću istu igrati sa svojim prijateljima.

Odgajatelj: Dunno nije sve, nudimo vam da igrate još jednu igru ​​na otvorenom "Kiša".

Na čistini su položeni otvoreni kišobrani različitih boja. Učiteljica poziva djecu da se za vrijeme kiše sakriju pod kišobran. Djeca trče i igraju se uz veselu glazbu. Kad glazba prestane, čuje se zvuk kiše. Djeca se skrivaju ispod kišobrana. Igra se igra nekoliko puta.

Odgajatelj: Bilo nam je zabavno igrati se s tobom. Molim vas odgovorite mi na pitanje što se pojavljuje nakon kiše? (odgovori djece)

Odgajatelj: Ispravno! Možemo vidjeti dugu

Kiša, kiša, nemoj kiša

Ne čekaj, čekaj!

Izađi, izađi, sunce

Zlatno dno!

Ja sam na luku duge

Volim trčati

Sedam boja - boja

Ja ću čekati na livadi.

Ja sam na crvenom luku

Ne mogu gledati

Za narančasto, za žuto

Vidim novi luk.

Ovaj novi luk

Zeleniji od livada.

A iza je plavo

Baš kao mamina naušnica.

Ja sam na plavom luku

Ne mogu gledati

A iza ove ljubičaste

Uzet ću ga i pobjeći...

Sunce je zašlo za stogove sijena

Gdje si, duga-luče?

Odgajatelj: Ljudi, znate li zašto se duga pojavljuje nakon kiše? (odgovori djece)

Odgajatelj: Duga - izvanredan fenomen prirode. I iako je viđamo dosta često, svaki put se razveselimo njenom izgledu i ljepoti. Duga se pojavljuje čim oblak počne odlaziti, a sunce zauzima svoje mjesto na nebu. Ispostavilo se da je neko vrijeme kiša ljudima vidljiva kao "izvana". Zrake sunca obasjavaju kišni oblak i prolazeći kroz kišne kapi mijenjaju njihovu boju. Činjenica je da sunčeve zrake nisu nimalo bijele i iste, kako nam se čini. Sve su različite duljine, a svaka duljina ima svoju "boju". Zato nam duga izgleda tako šareno.

Ali boja duge je svijetla, a ponekad i jedva primjetna. I ovisi o veličini kišnih kapi. Ako su kapi velike, dugine boje će biti svijetle. Ako je mali, nebeski luk će biti slabo vidljiv. U prošlosti ljudi nisu mogli objasniti pojavu duge. I bilo je teško pronaći osobu koja bi ostala ravnodušna prema njoj. Jer postoji toliko mnogo legendi i vjerovanja povezanih s dugom. Stari Slaveni su, gledajući dugu, predviđali vrijeme. Ako je duga bila niska i široka, ljudi su očekivali loše vrijeme. I visoko i usko - obećavalo je lijepo vrijeme.

Odgajatelj: Ljudi, pogledajte u nebo, ima li duga tamo? (odgovori djece)

Odgajatelj: Predlažem da je nacrtate, pa ćemo vidjeti kakvu ćete lijepu i svijetlu dugu dobiti.

Svaki tim dobiva papir za crtanje, kistove, boje i teglu vode, a djeca crtaju dugu uz veselu glazbu.

Odgajatelj: Bravo dečki, kakvu lijepu i svijetlu dugu imate. I također vas želim pozvati da malo zaplešete uz veselu pjesmu "ples malih pačića"

Odgajatelj: Ne znam, je li vam se svidio naš odmor?

Ne znam: Da, sada sam naučila puno o ljetu. I svidjeli ste mi se, tako ste pametni i duhoviti, i imam poklon za vas, ovo su baloni. Djeca dobivaju po jednu loptu i pozivaju ih na igru.


Bibliografija:

  1. Dječji

SCENARIJ ZABAVE U SREDNJOJ SKUPINI

"ZDRAVO, CRVENO LJETO - VRIJEME JE LIJEPO!"

Voditelj: Bok dečki! Danas idemo u posjet ljetu. I tako to ljeto

bilo je simpatično, veselo, vruće, moramo probati.

Dečki, tko od vas zna pjesme, poslovice i izreke o ljetu?

1 dijete: Bok ljeto! Bok ljeto!

Puno boja, puno svjetla

Puno divne topline

Priroda nam je dala!

2 dijete: Sunce jako sja

U zraku je toplo

I gdje god pogledate

Sve okolo je svjetlo!

3 dijete: Blješte na livadi

svijetlo cvijeće,

prekriven zlatom

Svijetle tamne plahte.

4 dijete: Ljeto se opet smije

U otvorenom prozoru

I sunce i svjetlost

Pun, pun, pun!

Opet gaćice i majice

Leže na obali

I sunčaju se travnjaci

U snijegu od kamilice!

5 dijete: Slavimo praznik ljeta

Festival sunca, festival svjetla.

Sunce, sunce, sjajnije sivo,

Odmor će biti zabavniji!

(Izlazi neznalica, obučen u bundu i šešir).

Ne znam: Bok dečki! Zašto ste svi goli? Sada je zima! hladno!

djeca: Ne, ljeto je!

Ne znam:Što je ljeto?

djeca: Ovo je kad je vruće, ptice pjevaju, cvijeće cvjeta, sunča se, djeca se kupaju.

Ne znam: Ispalo je da nisam odjevena po vremenu!

(Skida kaput i šešir.)

Ne znam: Ljudi, želite li se igrati?

djeca: Da!

Ne znam: Pogodite, momci, vi ste sada moje zagonetke!

1. Na nebu je crveni medenjak.

Nitko to ne može pojesti. (sunce)

2. Rep s šarama, čizme s mamuzama,

Pjeva pjesme, vrijeme broji (pijetao)

3. Spavao je u bundi cijelu zimu,

Sisao je svoju smeđu šapu,

I probudivši se, počeo je urlati,

Ova zvijer je šumski ... (medvjed).

4. Ide, nosi igle.

Samo nekoliko odgovara

Sklupčati se u loptu -

Bez glave, bez nogu. (Jež)

5. Što svjetluca noću

I sve osvjetljava? (mjesec)

6. Cijeli dan hvatam bube,

jedem crve.

Ne letim u toplu zemlju,

Ovdje živim pod krovom.

Čik-čik! Nemojte se sramiti!

Iskusan sam ... (vrabac).

7. Stao na snažnu nogu,

Sada leži u košari. (gljiva)

8. Sunce peče, lipa cvjeta,

Raž klasi, pšenica se zlati.

Tko će reći, tko zna

Kada se to događa? (ljeto)

Ne znam: Bože! Odgovor nam je stigao! Ljudi, evo ga - dugo očekivano ljeto!

Što si nam, ljeto, donijelo?

Ljeto: Bok dečki!

Donio sam vam lijepo vrijeme

Pjev ptica, toplina i voda,

Sunce jarko, cvijeće

Zaboravio sam ponijeti

Donio sam igre zabavne

Glasan smijeh i zabava.

Donijela sam ti i košaru punu igara i iznenađenja.

Ljudi, što znate o meni? Kako se, na primjer, zovu moji mjeseci?

Možete li mi reći pada li snijeg ljeti? Što je s kišom? I zašto?

Dečki, što možete vidjeti ljeti na čistini ili u cvjetnjaku? (cvijeće).

Oh, kako sam s vama dečki, zanimljivo je! A da bude još zanimljivije, sada smo sa

igrat ćemo igru ​​koju sam donio sa sobom u košari. To se zove

"Ukrasite cvjetnjak".

(Igra se igra).

(Pčela izleti, zuji, leti oko cvjetnjaka.)

Ljeto: Re6yata, tko je ovo?

djeca: pčela.

Ljeto: Ispravno. I igrajmo igru „Lasta i pčele“.

(Igra se igra).

Ljeto: Pa vidim da se lako nosiš sa zadatkom. Ali hoćete li svladati takav zadatak?

Ja ću početi, a ti završiti

Odgovorite jednoglasno.

Puno sunca, puno svjetla

Dakle, došlo je ... (ljeto).

Nosimo košare

Tražimo gljive ... (idemo).

Topli vjetar miluje lice

Šuma šumi gustim lišćem.

Hrast nam se želi pokloniti,

Javor kima ... (glavom).

Ljeto: Bravo dečki, obavili ste posao.

Ne znam P: Možete li pogoditi još jednu zagonetku?

djeca: Da!

Ne znam: Pa, provjerimo.

Kugla paperja, dugo uho,

Spretno skače, voli mrkvu. (zec).

Ne znam: Dobro napravljeno! Hajdemo sada igrati igru "Zeko beskućnik"

(Igra se igra).

Ljeto: Ljudi, znate li crtati?

djeca: Da!

Ljeto: Pogledajte, momci, kakvi lijepi oblaci lebde nebom! Idemo sada crtati

njih na asfaltu.

(Djeca bojicama crtaju oblake na pločniku).

Ljeto: Kako divno znaš crtati!

Ovo je sjajno vrijeme! Djeca vole ljeto!

Vidite, momci, vjetar je zapuhao na naše oblake, a brodovi su se izgubili u moru.

Pomozimo im da dođu kući. Hajdemo igrati igru "Vrati čamce kući."

(Igra se igra).

Ljeto: Dečki, naši oblaci su potpuno ljuti, namršteni. Čini se da će padati kiša.

A da nas ne smoči, igrat ćemo igru ​​s tobom "Sunce i kiša"

(Igra se igra).

Ne znam: Padala je jaka kiša, pijesak nam se smočio.

Ljeto: Ljudi, malo smo umorni,

Pomogli su brodovima da se vrate kući,

Bježi od kiše, pomalo gladan.

Zvat ćemo kuhare, ispeći ćemo pite,

Kulichikov pješčani, lijepi i sočni!

Ajde tko će nam skuhati najljepšu tortu s pijeskom?

(Djeca prave kolače od pijeska).

Ljeto: Pa vidim da ste divni kuhari. A sad moraš

budite graditelji i sagradite visoku kulu. Imat ćemo 2 tima graditelja:

djevojačku i mušku brigadu. Na kraju ćemo Dunno i ja usporediti – čiji toranj

bit će veći. Spreman?

djeca: Da!

(Gradnja tornjeva).

Ljeto: Kakve divne graditelje imamo! Stvarno, stranče?

A sada perem ruke i sušim ih,

(Djeca peru i suše ruke).

Ne znam: A sada su zatvorili oči i kružili, kao u bajci.

Ljeto: Ljudi, nisam vam došao praznih ruku:

Laž divna i svijetla

U mojoj košarici za vas ... (pokloni).

(Davanje darova).

Ljeto: Ljudi, neću vam reći zbogom, nastavljam do jeseni.

(Djeca napuštaju grupu).

MBDOU Temnikovsky vrtić kombiniranog tipa "Zlatni pijetao"

ljetna zabava "Naši prijatelji su insekti"

(srednja grupa)

ODRŽALA: MAYOROVA V.I.

2016

Cilj:

Formirati kognitivni interes i human odnos predškolske djece prema insektima.

Zadaci:

    Naučite kako raditi kao tim na dosljedan i suradnički način.

    Razvijajte igračke vještine, maštu i kreativnost.

    Formirati emocionalno prijateljski odnos prema kukcima.

Napredak zabave :
- Dečki, danas smo u šetnji gledali insekte. Sjetimo se koje smo insekte vidjeli? (Popis djece)
Leptir leti (veliki papir)
Leptir : - Bok dečki! Pogodi zašto sam došao k tebi? (Odgovori djece) Želim vas pozvati u čudesnu zemlju kukaca. Želiš li stići tamo? Put do zemlje je dug i težak: moramo preplivati ​​golemo more!

odgojiteljica b: A mi imamo brod!
Leptir : Dobro je da imate brod! Idemo na put! Evo nas u zemlji insekata.
Leptir : - Ljudi, tko živi ovdje? Tako je, prijatelji moji leptiri! (pokazuje na sliku cvijeta i leptira). Želite li letjeti poput leptira? U našoj čarobnoj zemlji sve je moguće. Samo trebate izgovoriti čarobne riječi: "1, 2, 3 - pretvori se u leptira!". Oh! Tako si lijepa! Pokažite kako se leptiri peru rosom, peru oči, brišu uši. Oni lete. Vidjeli su cvijet, sjeli na njega, sklopili krila na leđima. Cvijet ima nektar. O kako je sladak, mirisan, ukusan. Kako dobro!
Odgajatelj: - Dečki, vrijeme nam je, opet se pretvaramo u djecu: "1, 2, 3, kruži oko sebe i pretvori se u dijete!" Recite zbogom leptirima! Leptiri su nam dali dar (travu izrezanu iz papira).
njegovatelj : Oh, vidi, kuća, ali tko živi ovdje? (slika koja prikazuje mravinjak)
- Reci mi, što su mravi? (vrijedan, snažan, druželjubiv).
- A o vama se može tako reći? Onda također marljivo radimo i bojimo olovkama u boji izrezanim
papirnati mali leptiri i vretenca.- Dobro napravljeno! Sada je jasno da ste druželjubivi i marljivi. Mravi vam daruju leptire i vretenca. Vrijeme je da krenemo dalje.Odgojitelj: R jebote, pogledaj kuću. Što misliš tko živi ovdje? (nacrtana košnica). Pčele nikada ne sjede mirno. Skupljaju pelud s cvijeća, prave med i vjerojatno se vole igrati. Igrajmo se s njima.Mobilna igra "Pčele" (obruči s kućicama su postavljeni u sredini, igrači hodaju u vanjskom krugu dok govore).Sunce će se probuditi -
Pčela kruži, pčela se uvija.
Preko cvijeća, preko rijeke.
Iznad livadske trave.
Berba svježeg meda
I nosi ga kući. (Zadnjom riječju djeca pokušavaju zauzeti bilo koji obruč. Pčelica, ostavši bez kućice, obilazi obruče, ispituje igrače. Ako se netko pomakne, pčelica kaže - „Prijatelj mu je uletio u kuću. Ovo je moja kula!" Nakon ovih riječi istrčava iz kuće, trči u suprotnom smjeru. Prvi koji dotrči zauzima mjesto).Vrijeme je da pčele sakupljaju nektar. Opraštaju se od nas i daruju nam svoje najdraže cvijeće (izrezano iz papira).Djeca zajedno s učiteljicom idu dalje kroz čarobnu zemlju kukaca.Učitelj postavlja zagonetku:

U zelenim uniformama
U travi na livadama
Živi glazbenici

Na dugim nogama.

Tko je to? Tako je, skakavac, iz nekog razloga tužan! Razveselimo ga i zapjevajmo pjesmu. "U travi je sjedio skakavac".- Skakavcu se jako svidjela naša pjesma. Sada je on vedar i zadovoljan i daje vam sunce, koje nas veseli.

Idemo dalje momci. Ali nas susreće ... (bubamara)Možda znate pjesmice ili dječje pjesmice o bubamari? Recite (djeca čitaju poeziju). Bubamara je dobila slike, sve su izrezane i nikako ih ne može skupiti da vidi što je na njima nacrtano. Možemo li joj pomoći? (djeca skupljaju razdvojene sličice koje prikazuju bubamare). Sada će bubamara moći svima pokazati svoje slike. Ona se zahvaljuje i daje ti "oblake".

Tako je naše putovanje zemljom kukaca završilo. Vrijeme je da se vratimo u vrtić. Ukrcaj se na brod.

Evo nas u vrtu. Svidjela vam se zemlja insekata?

A koje smo kukce posjetili? Što su nam dali?

Kolektivni rad "Naši prijatelji insekti"

Dečki, hajde sada napraviti sliku crteža koje su vam dali insekti.


Vrh