Problemske situacije igre u pripremnoj skupini. Scenarij obrazovne situacije prema metodi aktivnosti u pripremnoj školskoj skupini "Strojevi - pomoćnici u prostoru

Obrazovna situacija u predškolskoj skupini

(integracija obrazovna područja"Znanje", "Socijalizacija")

Provodi: odgojitelj MDOU dječjeg vrtića za njegu i rehabilitaciju br. 10 Meshchaninova Nadezhda Viktorovna

Vrsta situacije: konačni.

Tema:"Putovanje na Zimske olimpijske igre"

Cilj: provjera razine formiranosti matematičkih predodžbi kod djece

o sastavu broja 9 iz dva manja.

Zadaci:

Obrazovni:

    Konsolidirati vještine brojanja kod djece: sastav broja 9.

    Konsolidirati kod djece sposobnost navigacije na listu papira (grafički diktat).

    Formirati iskustvo samostalnog prevladavanja poteškoća u igrama.

U razvoju:

Promicati razvoj:

    mentalne operacije: analiza, sinteza, promatranje, prisjećanje, klasifikacija;

    mentalni procesi: vizualna pozornost, dobrovoljna pažnja mehaničko verbalno pamćenje;

    komunikacijske vještine (rad u paru i grupi).

Obrazovni:

  • Odgajati djecu samostalnosti, dobronamjernosti, sposobnosti razumijevanja odgojnog zadatka i samostalnog ga izvršavanja

Pripremni radovi:

  • provedba rada na formiranju elementarnih matematičkih prikaza.
  • Leksička tema "Olimpijske igre u Sočiju" ( zimski pogledi sportski).

Materijali za lekciju:

Demo:

  • Fonogram 1, Fonogram 2
  • fotografije u boji sa slikama Ledene palače, olimpijskog skijaškog kompleksa, biatlonaca, olimpijskih maskota (medvjed, zec, gepard)
  • 8 obojenih klizača
  • 3 slike brojčanika sata
  • magnetna ploča, štafelaji

Materijali:

  • avionske karte (ružičaste za djevojke i plave za dječake)
  • oznake
  • gamevisors
  • dijagrami za grafički diktat (8)

Scenarij obrazovne situacije.

1. Vođenje situacije

Cilj: stvaranje zanimljive motivacije za aktivnost

Zahtjevi:

  • situacija koja uključuje djecu u aktivnosti igre
  • apelirati na osobno iskustvo djece
  • stvaranje uvjeta za pojavu potrebe za uključivanjem učenika u aktivnosti

Učitelj okuplja djecu oko sebe

Ljudi, naš današnji dan nije sasvim normalan, došli su nam mnogi gosti, pozdravite ih i nasmijte se.

Pokloni i meni svoje osmijehe. Hvala ti, tvoji osmjesi me uvijek razvesele i razvesele.

“Danas smo dobili pismo od grupe.

- Hajdemo to pročitati.

Pozdrav cure i momci! Šalje vam svoje sportske pozdrave Olimpijska maskota medvjed Zimske olimpijske igre, koje se sada održavaju u gradu Sočiju. Želim te pozvati da me posjetiš da vidiš sportska natjecanja upoznati sportaše. dođi čekam ».

- Dečki, želite li ići na Zimske olimpijske igre u Soči? (Da)

Kako možemo stići tamo upravo sada? (autom, vlakom, avionom...)

Koja je vrsta prijevoza najbrža?

- Predlažem da idete avionom, jer je Soči daleko.

Zašto trebamo posjetiti Olimpijske igre? (navijati, sudjelovati, vidjeti nešto, kupiti darove, suvenire)

2. Aktivnost igre.

Cilj: kontrola stupnja formiranosti kognitivne procese, mentalne operacije, metode djelovanja.

Zahtjevi:

  • usklađenost korištenih igara s ciljevima lekcije
  • situacija uspjeha u zajedničke aktivnosti
  • individualne poteškoće u igrama

1. Igra "Let aviona"

Cilj: sposobnost određivanja vremena po satu; redno brojanje unutar 10.

Evo tvojih avionskih karata.

Što mislite zašto karte različite boje? (Roza - vjerojatno za djevojčice, plava - za dječake).

Molimo uzmite svoje karte.

- Čitati što piše na ulaznicama? (Jaroslavlj-Soči)

Pronađite vrijeme polaska na svojoj karti. (10.00)

— Pogledajte informacijsku ploču i navedite broj našeg leta.

(na ploči su tri brojčanika koji pokazuju drugačije vrijeme)

- Koji je naš broj leta? (9)

- Kako je utvrđeno? (drugi brojčanik pokazuje 10 sati)

Igra "Zauzmi svoje mjesto"

Cilj: popravljajući redni rezultat unutar 10.

Što trebate znati da biste prošli i zauzeli svoja mjesta u zrakoplovu? (broj mjesta)

Pronađite broj na svojoj karti.

- Na ljestvici ćemo se penjati redom, počevši od karte sa sjedištem broj 1.

- WHO će ići prvi? (naglasiti malo)

- Pripremite se za slijetanje. (Djeca ustaju po brojevima ulaznica od 1-8)

Pogodi koje ću mjesto zauzeti u avionu. ( deveti)

- Uđite u avion, zauzmite svoja mjesta.

Međuzbroj: Predivno. Svi ste točno zauzeli svoja mjesta jer dobro znate redni rezultat.

Soundtrack 1 zvukovi

Stih zvuči u pozadini glazbe.

Kao srebrna ptica

Vjetar zavija, ljut

On je u bilo koje doba godine

Raditi odlično, hrabro

(u to vrijeme učitelj se mijenja u olimpijskog medvjeda)

Pojavljuje se medvjed.

— Dobro došli u grad Soči. Lijepi pozdrav. (djeca pozdravljaju)

— Odakle ste vi ljudi? (iz grada Jaroslavlja).

“Podsjeti me zašto si došao u naš grad?” (pogledajte sportska natjecanja, znamo da se ovdje održava zimska olimpijada).

“Da...da...potpuno sam zaboravio da sam te pozvao. Sada imamo mnogo gostiju, svi su došli na Olimpijske igre.

- Pogledaj kako smo lijepi. Puno stadiona, klizališta.

Upravo sada počinju natjecanja u ledenoj palači Iceberg, požurimo vidjeti!

Igra Ledena palača.

Cilj: učvrstiti znanje o sastavu broja 9

Sviđa li ti se palača ledeni sport?

Pogodite zašto se tako zove? (slično santi leda)

Koga vidite na ledenoj stazi? (klizači čekaju start, za par minuta kreću u utrku).

(na štafelaju su prikazane figure klizača, umjesto brojeva prazni prozori)

- Gledajte, jesu li svi sportaši spremni za početak? (Ne).

- Zašto ne mogu započeti natjecanje, što nije u redu? (bez brojeva).

- Od koliko znamenki se sastoji broj? (od dva).

“Moramo im pomoći. Morate napisati 2 znamenke na broj sportaša tako da kada zbrojite te brojeve dobijete 9.

(djeca flomasterom upišu broj koji nedostaje)

Međuzbroj: Dobro napravljeno! Svi su se snašli sa zadatkom, jer dobro poznajete sastav broja 9.

Tako, svi sudionici mogu započeti natjecanje? (Da)

Klizači su započeli natjecanje ostavljajući iza sebe neobične pruge na ledu.

Pogodite što su sportaši nacrtali svojim klizaljkama?

- Idite do stolova, uzmite igrovizore i izvršite zadatak.

Grafički diktat.

Cilj: konsolidirati sposobnost navigacije na listu papira u kavezu

Djeca uzimaju markere i monitore za igru ​​i izvode grafički diktat

(svatko ima radni list)

- Što se dogodilo? (broj 9)

Međuzbroj: pametnjakovići, svi ste pogodili koju su sliku skejteri ostavili, jer ste se dobro orijentirali na listu.

Fizmunutka

A sada je vrijeme da se djeca zabave

Jedan dva tri četiri pet,

Počnimo se opuštati! (istegnuti)

Leđa su bila veselo nesavijena,

Ruke gore!

Jedan i dva, sjedni i ustani,

Opet da se odmorim.

Sagnite se naprijed jednom i dvaput

Sagnite se jednom ili dvaput. (pokret rime)

Tako smo postali jači, (pokaži "snagu")

Zdravo i zabavno! (osmijeh jedno drugom)

- Pogledaj kako je lijepo.

Što mislite kakve sportaše ovdje možete sresti? (skijaši)

- Pred nama je sportaš broj 9.

Što mislite, koju vrstu sporta on predstavlja? (skijaško trčanje, biatlon?)

- Kako si pogodio? (u biatlonu sportaši se natječu u skijaškom trčanju i streljaštvu, sportaš ima pušku iza leđa)

Pogodi metu igra

Cilj: učvrstiti ideje o zbrajanju i oduzimanju, sastavu broja 9, odnosu cjeline i dijelova

- Biste li i sami htjeli sudjelovati u biatlonskim natjecanjima? (Da)

Pozivam vas da sudjelujete u štafetnoj utrci "Pogodi metu".

U igri sudjeluju dvije ekipe.

- Da biste se podijelili u timove, morate zapamtiti broj svoje karte.

- Od 1-4 broj je prva ekipa

Od 5-8 broj je druga ekipa.

Zamislite da smo mi biatlonci.

Svaki igrač treba popuniti prazno polje u primjeru i vratiti se, predati palicu drugom.

Čija ekipa će odlučitičetiri primjera brže i točnije, taj će biti pobjednik.

- Ne zaboravite da smo mi skijaši... morate se kretati kao što se krećete na skijama.

Reade set Go…

“Sada promijenite mete i testirajte svog protivnika.

Međuzbroj: Bravo, svi su točno riješili zadatak jer su dobro zapamtili sastav broja devet.

- Kako vrijeme brzo leti, nažalost, došlo je vrijeme da se rastanemo, imam još puno toga za napraviti.

- Što uvijek donose s putovanja za uspomenu? (SUVENIRI)

— Gdje mogu kupiti suvenire? (u dućanu)

Idemo u trgovinu.

- Suvenir može preuzeti onaj tko točno odgovori na moje pitanje .

- Koliko je par skija? (2)

Koliko nagrada? (3). Koji?

Koliko slova ima riječ "Olimpijada"? (9)

Koliko udaraca može uzeti biatlonac? (5)

— Koliko maskota paraolimpijskih igara. (2) Imenuj ih.

Koliko igrača trebate za igranje curlinga? (četiri)

- Na ledenom terenu, hokejaški tim - 5 igrača.. je li tako? (nema 6 više 1 golman)

Koliko je krugova u znaku Olimpijade? (5)

Međuzbroj: Bravo, znate puno i stoga ste mogli odgovoriti na moja pitanja.

“Hvala što ste prihvatili moj poziv i posjetili Olimpijadu, riješili sve zadatke, vidjeli i naučili puno zanimljivih stvari. Čega se posebno sjećate? Otpratit ću te do aviona, uđi, zauzmi svoja mjesta."

- I ja ti kažem zbogom, zbogom!

Djeca ulaze u avion.

Soundtrack 2 zvukovi

Stih zvuči u pozadini glazbe.

Kao srebrna ptica

Na jutarnjem nebu kruži avion.

Vjetar zavija, ljut

Samo se naš pilot ne boji oluje.

On je u bilo koje doba godine

I po vrućini i lošem vremenu zove sve

Raditi odlično, hrabro

Oko svijeta, vrlo važan let.

(u to vrijeme učitelj se presvlači)

Dragi putnici, naš avion je sletio u grad Jaroslavlj.

Ulazi učiteljica.

3. Razumijevanje (sažetak)

Cilj: organiziranje refleksije i samoprocjene svojih aktivnosti od strane djece

Zahtjevi:

  • organizacija analize dječjeg cilja
  • određivanje ispunjenja cilja odrasle osobe
  • stvaranje situacije uspjeha u zajedničkim aktivnostima, zadovoljstva dobro obavljenim poslom

Recite meni i našim gostima, gdje ste bili? (Na Zimskim olimpijskim igrama u Sočiju).

Zašto ste odlučili otići tamo? (Mishka nas je pozvao).

— Što je bilo najzanimljivije?

- Jeste li uspjeli riješiti sve zadatke?

- Zašto misliš? (znamo sastav broja 9, možemo sve zajedno) Koja su ti znanja pomogla u rješavanju zadataka?

U kojim ste zadacima naišli na poteškoće?

Zašto ste imali poteškoća?

- Dečki, što mislite, je li zanimljivije rješavati tako složene matematičke zadatke sami ili s prijateljima?

Vi znate i znate puno! Vi ste prijateljski raspoloženi i hrabri! Sada vas pozivam da se pozdravimo s našim gostima i poželimo im sve najbolje!

Zadatak

Akcije igre:Djeca dolaze posjetiti lisicu (dijete), susreće ih majka lisica (učiteljica), koja pokušava izliječiti lisicu (dijete), ali ne zna kako i moli djecu da joj pomognu. Djeca daju savjete i pomažu izliječiti mladunče lisice iz improviziranih predmeta i razveseliti ga.

predradnje: razgovor o prehladi, knj

Inventar: čajnik, šalice, tanjurići, limun, biljka za prehladu, držači za lonce, salvete, žlice, češnjak, med, medaljon (od kinder iznenađenja za aromaterapiju)

Šal, prirodni materijal, potezi, ljepilo, boje, olovke, flomasteri, čisti listovi.

Tijek igre situacija:

Dečki s učiteljicom idu u dvoranu, pozdravljaju goste, a učiteljica ih zamoli da se okrenu i zatvore oči te broje do pet. Kad otvore oči, vide da posjećuju lisicu.

Lisa: Pozdrav dečki! Baš lijepo od vas što ste nas posjetili. Hladna mi je lisica. Sav drhti, kiše, kašlje - ne znam ni kako da mu pomognem. Ljudi, recite mi kako možete izliječiti lisicu?

Djeca: toplo mlijeko s medom, čaj s limunom itd.

Lisa: Dobro, dobro obavljeno. Ljudi, mislim da imam nešto od onoga što ste nazvali. Hajde, da vidimo.

Djeca dolaze za stolove. Na jedan na stolu je: kuhalo za paru, tanjurić sa šalicom, limun, med, biljka za prehladu, salvete. Stolnjak se otvara.

Lisa: Gledajte ljudi, što mislite da možete skuhati od ovoga?

Vrlo dobro, bravo. Tko želi kuhati čaj?

Otvara stolnjak s drugog stola.

A pogledajte ovdje, što se može pripremiti od ovoga?

Na drugom stalci za stol: tanjurić s češnjakom, žlice, sjeckalica za češnjak, medaljon za češnjak, salvete

Lisica: Vrlo dobro, tko će pokušati napraviti medaljon od češnjaka.

Djeca maloj lisici poslužuju čaj i objese joj medaljon češnjaka.

Lisica: Osjećaš li se već bolje, mala lisice?

Oh, ljudi, gledajte, neka vrsta lisice koju imamo je tužna. Tužni dečki?

Djeca: tužna

Lisica: Ali da razveseli lisicu i brzo se oporavio. Što vi mislite, što treba učiniti za ovo?

Djeca: poklon, crtež...

Lisica: A tko želi pomoći razveseliti lisicu da brže ozdravi?

Imam nešto negdje za ovaj slučaj. Idemo momci.

Djeca dolaze do trećeg stola, gdje su prazni listovi i sve za kreativnost. Djeca doniraju svoje radove. Lisica se oporavlja.

Lisica: Hvala vam što ste pomogli izliječiti lisicu. Oh, potpuno sam zaboravio, jesam čarobne pilule od prehlade.

Nudi slatkiše. I oprašta se od njih.

Introspekcija

Zadatak služeći se teatralnošću. Dizajniran za djecu elementarna pravila kulture zdravlja i razvoja svoje zdravstveno-štedne sposobnosti, inicijative i samostalnosti u različiti tipovi aktivnosti.

Dečki su u igričkoj situaciji riješili problemsku situaciju, tj. izliječio lisicu od prehlade. Usmjeravajući njihove postupke, pomogao im u stjecanju novo iskustvo aktiviranje dječje samostalnosti i individualnosti.

Ova situacija ima dijaloški karakter koji određuje zajedničke odluke djece i odraslih u zadatku.

Općinska autonomna predškolska ustanova obrazovna ustanova grad Tulun

Situacija interakcije igre s djecom 6-7 godina: "Mi znamo biti prijatelji"

Cilj. Stvaranje igrovnih situacija za razvoj socijalnih i komunikacijskih vještina djece i njihovo uključivanje u kreativna aktivnost, metoda poticanja njihove aktivnosti.
Programski zadaci
Obrazovni:
Aktivirajte rječnik na temu.
Kako bi se postigla asimilacija kod djece sposobnosti procjenjivanja osjećaja i postupaka vršnjaka zajedničke igre i situacijama, motiviraju, obrazlažu svoje prosudbe. Konkretizirati dječje znanje o poslovicama i izrekama o prijateljstvu;
U razvoju:
Založiti moralni temelji osobnosti u procesu formiranja ideja o prijateljstvu. Razvijati socijalne osjećaje (emocije): simpatiju, empatiju prema drugima, svjesno prijateljski odnosi, mentalna aktivnost, kultura govora: jasno i kompetentno izražavaju svoje misli.
Obrazovni:
Njegovati kulturu komunikacije, prijateljske odnose, želju za podrškom prijateljima, brigu o njima.

TV se uključuje s pozadinskom glazbom i animiranim screensaverom - privlačeći pozornost momaka.
- Ljudi, čarobni ekran nas zove, mislim da ima neku poruku za nas...
Na ekranu je animirani čuvar zaslona "Tražim prijatelja".
- Čini se da ovaj put netko traži prijatelje ... Tko je to? Jeste li pogodili? Ova priča govori o jednom bajnom zmaju.
Projekcija crtanog filma "Zmaj i njegovi prijatelji" (3 minute)
- Ljudi, jel vam se svidio Zmaj? Što je on?
Znaš, i ja sam mislio da je malo tužan. I što misliš. Zašto se rastužio?
- Vjerojatno je tako loše i tužno kad postoje prijatelji - slažete li se sa mnom?
Odgovori
– Možda se slažem s tobom! Ljudi, želite li se sprijateljiti sa Zmajem? Ali što je prijateljstvo?
Odgovori
Što pomaže prijateljstvu?
Predloženi odgovor: međusobno razumijevanje, suradnja, ljubaznost, ljubaznost, smisao za humor.
- A što priječi prijateljstvo?
Predloženi odgovor: grubost, tučnjava, ogorčenost, tvrdoglavost itd.
-Ali kako se možemo sprijateljiti sa Zmajem? Kako može saznati za nas?
Odgovori.
-To je odlično!
Kako nas može vidjeti?
Odgovori.
- Sjajna ideja ti je pala na pamet! Snimimo film o tome kako se pripremamo za susret s Malim zmajem i pošaljimo mu ga, slažeš se? Mislite li da će mu biti lijepo znati da ga netko negdje čeka?
Odgovori.
-Tko želi biti operater?
Biramo dijete operatera, ako se svađaju, možete upotrijebiti pjesmicu za brojanje.
- Ljudi, super je snimati film, ali tamo, u zemlji bajki, Mali zmaj ima svoju kuću, a mi je imamo, gdje će on živjeti?
Odgovori
- Kako ste ljubazni i gostoljubivi!
-Pogledajte oko sebe, gdje u kojem kutu naše grupe možemo napraviti čudo i smisliti vilinska zemlja za Malog Zmaja, tako da izgleda, i želi doći k nama i sprijateljiti se s nama!
Odgovori
- Kutak eksperimentiranja? Pa da, vjerojatno ste u pravu, nadam se da ćemo dobiti grad čuda!
Djeca idu u kutak eksperimentiranja.
Na stolu je kutija iznenađenja.
-Što je? Pitam se tko će pogoditi što je u čarobnoj kutiji? Odgovori i pogađanja djece.
Polako gledam u kutiju, otvaram je i vadim 2 plana izgradnje grada.
-Što je? Što mislite kako možemo iskoristiti ovaj plan? Odgovori.
- Kako si pametan! Jeste li znali da arhitekti crtaju plan kako bi pravilno postavili zgrade na tlo. Ali ima nas mnogo, ali postoje samo dvije sheme? Kako ih dijelimo?
Odgovori.
Jesu li svi spremni donijeti ovu odluku? Super da su tako odlučili: dečki rade po jednoj shemi, a djevojčice po drugoj! Pa mi ćemo zajedno postaviti akumulacije, mostove, čistine, slažete se? To je dogovoreno! Pa, što me možeš naučiti, koristeći shemu-plan, da izgradim prekrasan grad za Malog Zmaja? Gdje ćemo staviti nacrt kako bismo bolje vidjeli kako smjestiti zgrade?
Odgovori.
Djeca prave bajkoviti grad od improviziranih sredstava i igračaka, učitelj ih potiče, postavlja pitanja: zašto se ova ili ona zgrada nalazi ovdje, zašto nam treba most, čistina itd.
-Jesi li dobio što si htio? A što se pokazalo najtežim u izgradnji ovog divnog grada? Jeste li uspjeli?
Odgovori.
- Vi ste super momci sa mnom, sada možete pozvati Zmaja, ima mnogo kuća, neka svatko izabere za sebe, neće mu biti uopće dosadno živjeti ovdje: živjet će u jednoj kući, pa u drugoj, želi, na proplanku ili uz rijeku igrat će se - eto zabave! I baš ništa, da sam u takvom veliki grad, slažeš li se sa mnom?
Prijedlog odgovora: djeca se svađaju i dokazuju da je zabavnije i zanimljivije živjeti s prijateljima, čak i u takvima prekrasno čudo Grad.
- Dečki, uvjerili ste me, slažem se s vama! Ali gdje ćemo naći prijatelje za Malog zmaja? Pogledajmo još jednom čarobnu kutiju...
-Vidi, ima malih ljudi! Što su oni?
Dečki gledaju čovječuljke: svi su istog oblika, ali izrazi lica su različiti.
Predloženi odgovori: smiješeći se, pjevajući, ozbiljni, iznenađeni itd.
-A tko može pokazati kako će pjevati? A smijati se? A zabaviti se? Što poučavati? Što je s iznenađenjem?
-A mogu i pokazati kako će iznenaditi Zmaja, a i tebe! Želim?
Ispod stola vozim veliki magnet - čovječuljci se sami kreću po stolu.
-Kako radi? Tko je pogodio?
Dječje obrazloženje. Ako djeca nisu pogodila, otkrivam tajnu trika: koristio sam dva magneta, jedan sam zakačio za čovječuljka, drugi sam zabio pod stol
- Želiš li se sam okušati, što drugo mogu ljudi? A znaju li plesati? I trčati? I oni mogu skakati sa Zmajem? Sjajno!
Djeca manipuliraju magnetom ispod stola, čovječuljci se kreću, plešu, skaču, trče oko stola.
- Hoće li se Zmaj htjeti sprijateljiti s nama i našim čovječuljcima?
-Dečki, je li naš grad ispao divan? Što je tu divno? Jeste li uživali raditi zajedno? Koja ste pravila zapamtili? Recite mi, tko će odrediti raspoloženje u ovom divnom gradu?
-Predivno! Nadam se da ćete igrajući u ovom divnom gradu uvijek biti isti kao danas, druželjubivi, veseli?!Još jednom sam se uvjerio da prijateljstvo živi u našoj grupi!
- Operaterka, nadam se da ste uzeli najviše zanimljivi trenuci? Dečki, sad ćemo snimiti film o tome kako smo se pripremali za susret! A mi ćemo poslati film Malom zmaju, jeste li se predomislili? Hoćemo li ga čekati u posjetu?
Odgovori.
Djeca se nastavljaju igrati s postavom "Čudesni grad za bebu zmaja"

Dijete koje se pojavilo na ovom svijetu navikava se na njegovu kulturu koja se kroz mnoge igre i vježbe prenosi s koljena na koljeno.

Igra je posebna i vrlo važna vrsta aktivnosti neophodna za skladan razvoj djeteta. Igrajući se, dijete uči komunicirati sa svijetom ljudi i predmeta, u igri se manifestira njegova osobnost i formira njegov karakter.

U igri se dijete razvija kao osoba, formira one aspekte psihe o kojima će naknadno ovisiti uspjeh njegovih obrazovnih i obrazovnih aktivnosti. radna aktivnost, odnosi s ljudima. U procesu igre rađaju se i razvijaju nove aktivnosti predškolskog djeteta. U igri se prvi put javljaju elementi učenja. Igra stvara djetetovu zonu najbližeg razvoja.

Ali djeca nisu zainteresirana samo za igru, ona su mnogo željnija komunikacije - kako međusobno, tako i s okolnim odraslim osobama. Odrasla osoba treba priskočiti u pomoć djetetu kako bi ono ovladalo mehanizmima učinkovite komunikacije u igri. Dakle, odrasla osoba je ta koja može i treba stvoriti djeci uvjete potrebne za razvoj dječje igre i punopravne igrovne komunikacije. Ovi uvjeti uključuju:

  • obogaćivanje djece dojmovima o svijetu koji ih okružuje;
  • skretanje pozornosti na sadržaj dječjih aktivnosti i njihove odnose (razgovori, organiziranje promatranja, zajedničko čitanje, razgovor o događajima iz života i dr.);
  • aktivan položaj djeteta u aktivnostima, osobito zajedničkim.

Da bi razvili potpunu komunikaciju u igri, učitelji mogu koristiti takav oblik govornog rada s djecom kao situacije učenja igre (IOS).

Postoje četiri vrste situacija:

  • situacije ilustracije,
  • situacije vježbanja,
  • problemske situacije,
  • situacije ocjenjivanja.

NA ilustrativne situacije odrasli igraju jednostavne scene iz života djece. Najčešće se takve situacije koriste u radu s mlađom djecom. predškolska dob. Uz pomoć raznih materijali za igru i didaktičkih pomagala, učitelj demonstrira djeci društveno prihvatljivo ponašanje, ali i aktivira njihove učinkovite komunikacijske vještine.

NA situacija-vježba dijete ne samo da sluša i promatra, nego i aktivno djeluje. Djeca treniraju izvođenje pojedinačnih radnji igre i njihovo povezivanje u radnju, uče regulirati odnose s vršnjacima u okviru interakcije igre. Ova vrsta IOS-a koristi se iz srednje skupine.

Sudjelovanje djece starije predškolske dobi u situacije-problemi potiče njihovu asimilaciju glavnih vektora društveni odnosi, njihovu "razradu" i modeliranje strategije ponašanja u svijetu ljudi. U takvim situacijama odrasla osoba skreće pozornost djeteta na svoje emocionalno stanje i stanje drugih likova. Aktivno sudjelujući u situacijama-problemima, dijete pronalazi odušak svojim osjećajima i iskustvima, uči ih prepoznavati i prihvaćati. Postupno ovladava sposobnošću predviđanja stvarnih posljedica svojih postupaka i na temelju toga gradi daljnji zaplet igre, proizvoljno mijenja svoje igračko i govorno ponašanje. U situacijama-problemima svako je dijete u aktivnoj glumačkoj poziciji. U tome je njihova pedagoška vrijednost takvih situacija.

U pripremnoj školskoj skupini koriste se situacije ocjenjivanja koje uključuju analizu i obrazloženje odluka, njegova procjena same djece. U ovom slučaju, problem igre je već riješen, ali odrasla osoba treba pomoći djetetu analizirati i opravdati rješenje, ocijeniti ga.

Osnova situacije učenja igre je skripta aktiviranja komunikacije. Komunikacijski scenarij može uključivati ​​različite oblike provođenja ITS-a: razgovor između učitelja i djece, igre putovanja, igre razgovora, igre dramatizacije i igre improvizacije. Takvi oblici uključuju uključivanje u scenarij vizualne aktivnosti, dizajna, vježbi simulacije, ispitivanja predmeta (ispitivanje igračaka, predmeta, slika). Upravo se u tim vrstama dječjih aktivnosti govor pojavljuje u svim svojim raznolikim funkcijama, a nosi glavni teret u rješavanju praktičnih i kognitivnih problema.

Razvijanjem scenarija za aktiviranje komunikacije rješavamo važne probleme: komunikacijski razvoj djece i buđenje vlastitog govorna aktivnost svako dijete, njegove jezične igre, dijalozi među djecom, tj. dječje jezične i komunikacijske amaterske predstave.

U procesu komunikacije u igri predškolsko dijete uči razvijati različite strategije ponašanja koje mu omogućuju uvid u svrhovitost i značaj rezultata vlastitih aktivnosti i ponašanja. Znanje u ovom slučaju ne postaje samo sebi cilj, već uvjet za osobni razvoj. Potrebno ih je ne gomilati, već uz njihovu pomoć rješavati važne životne zadatke.
Situacije treninga igre omogućuju vam uspješno rješavanje problema koji su već tradicionalni, na primjer, za metode razvoja govora: obogaćivanje i aktivacija vokabulara, obrazovanje zvučna kultura govor, formiranje gramatičke strukture jezika, razvoj koherentnog govora. Kako bi aktivirali komunikaciju u igri između djece, njihove inicijativne izjave, odgajatelji prilikom sastavljanja scenarija za aktiviranje komunikacije nastoje odabrati posebne govorne lekcije rješavanje problema jezičnog razvoja i uspostavljanje emocionalnih osobnih kontakata između djece i okolnih odraslih.

U scenarijima aktiviranja komunikacije, učenje se odvija uglavnom uz korištenje neizravnih metoda poučavanja, nema obrazovnu, već igračku, komunikacijsku motivaciju. Ovakav pristup omogućuje uspješnu implementaciju u praksi, čime se sinkroniziraju procesi obrazovanja i odgoja, da ne budu suprotstavljeni, već da se nadopunjuju, obogaćujući razvoj djeteta. Doista, u procesu komunikacije u igri dijete uči razvijati različite strategije ponašanja koje mu omogućuju uvid u svrhovitost i značaj rezultata vlastitih aktivnosti i ponašanja. U tom slučaju znanje ne postaje samo sebi cilj, već uvjet za osobni razvoj. Njihova važnost nije u gomilanju, već u sposobnosti rješavanja važnih životnih zadataka uz njihovu pomoć.

Budući da aktivnosti aktiviranja komunikacije doprinose obogaćivanju djece dojmovima o svijetu oko sebe i učinkovito koriste jedan od verbalne metode- razgovor, tj. svrhovito raspravljanje s djecom o bilo kakvim pojavama, vrijednost razgovora moguće je odrediti upravo u činjenici da odrasla osoba u njemu uči dijete logično razmišljati, zaključivati, postupno podiže djetetovu svijest od specifičnog načina razmišljanja ka višem. razina jednostavne apstrakcije, koja je iznimno važna za pripremu djeteta za školovanje. Ali to je velika poteškoća razgovora – i za dijete i za odgajatelja. Uostalom, naučiti djecu da samostalno razmišljaju puno je teže nego im dati gotova znanja. Zato su mnogi odgajatelji spremniji djeci pričati i čitati nego razgovarati s njima.

Razvoj govora predškolskog djeteta usko je povezan s razvojem mišljenja. U razgovoru učim dijete jasno izraziti svoje misli u riječi, razvijati sposobnost slušanja sugovornika. Važno je ne samo za prenošenje znanja djeci, već i za razvoj koherentnog govora, razvoj govornih vještina u timu.

U razgovoru ujedinjujem djecu oko zajedničkih interesa, pobuđujem njihovo zanimanje jedno za drugo, iskustvo jednog djeteta postaje zajedničko vlasništvo. Razvijaju naviku slušanja sugovornika, dijeljenja s njima svojih misli, govorenja u timu. Posljedično, ovdje se, s jedne strane, razvija aktivnost djeteta, as druge, sposobnost obuzdavanja. Dakle, razgovori su dragocjena metoda ne samo duševnog odgoja (priopćavanje i pojašnjenje znanja, razvoj umnih sposobnosti i jezika), nego i sredstvo društvenog i moralnog odgoja.

Glavna razlika između treninga i scenarija aktivacije komunikacije je u tome što odrasla osoba u situaciji učenja igre djeluje kao komunikacijski partner koji nastoji uspostaviti ravnopravne, osobne odnose. Poštuje djetetovo pravo na inicijativu, njegovu želju da govori o temama koje ga zanimaju, a po potrebi i da se makne od neugodnih situacija.

Zaključak:

Situacije treninga igre omogućuju vam uspješno rješavanje problema koji su već tradicionalni za metodologiju razvoja govora: obogaćivanje i aktivacija vokabulara, obrazovanje zvučne kulture govora, formiranje gramatičke strukture jezika, razvoj koherentnog govora .

Dati su primjeri četiri situacije.

I. Situacija-ilustracija(na primjeru lekcije).

Tema: Kućni ljubimci.

Sadržaj programa:

  • Govor djece obogatiti riječima: mačka, mačić, pas, krava, tele, koza, jare, pile, pile, rep, rogovi, uši, noge, šape, jede, pije.
  • Sposobnost slušanja i odgovaranja na pitanja.
  • Poticati interes i brigu za životinje.

predradnje

Razmatranje ilustracija domaćih životinja i mladunaca; gledanje igračaka – životinja; govoreći o kućnim ljubimcima čitanje pjesama, priča, dječjih pjesmica, didaktička igra "tko kako vrišti".

Napredak lekcije

Govorni terapeut: Djeco, netko je pokucao na vrata (Vrata se otvaraju. Ulazi poštar i pozdravlja).
Poštar: Pozdrav djeco. Donio sam ti paket od Čarobnjaka (daje paket i odlazi).
Govorni terapeut: Da vidimo što je u njemu.
djeca: Oh, to su slike.
Govorni terapeut: Kako lijepe ilustracije s kućnim ljubimcima. Pogledajmo i dajmo imena tim životinjama. Tko je to?
djeca: Pas; krava; Jarac; mačka.
Govorni terapeut: Tako je, mačko. Djeco, znate pjesmu o mački.
djeca:
Maco, maco, maco, izlazi van!
Ne sjedite na stazi
A onda će Mašenjka otići
Propast će kroz pičku. (Id. za svaku životinju)
Govorni terapeut: Dobro napravljeno. Djeco, nazovite mi mladunče psa, kravu, kozu, mačku.
djeca:Štenci, telad, koze, mačići.

Fizmunutka

Skočimo koza – tri puta.
I udaramo nogama - tri puta.
Pljesnemo očima - tri puta.
I lupimo nogama – triput.

Govorni terapeut: Koja je korist od krave, koze, psa, mačke.
djeca: Krava, koza (mlijeko), pas (čuva kuću), mačka (hvata miševe).
Govorni terapeut: Djeca, i kako zove svoju djecu: mama-krava, mama-pas, mama-koza, mama-mačka.
djeca: muu...; WOF WOF; Mee...; mijau mijau.
Logoped: D djeca! Što životinje vole jesti?
djeca: Krava, koza - trava.
Pas- kost.
Mačka- mlijeko.
Govorni terapeut: Djeco, pijmo i mi mlijeko jer je zdravo i bit ćemo jaki i zdravi.
Govorni terapeut: Djeco, a sada ćemo ići u šetnju i nahraniti malog psića kojeg je Aleshin otac doveo.

II. Situacije vježbanja(didaktička igra u srednja skupina, budući da se d/vrt nalazi uz šumu)

Tema: Idemo u šumu.

Didaktički zadaci:

1. Proširite ideje predškolske djece o divljim životinjama.
2. Predstaviti životinje navedene u Crvenoj knjizi.
3. Promicati korištenje rijetkih životinja u igrama.
4. Razviti dječji govor, sposobnost usporedbe, izraziti svoje emocije riječima.
5. Obrazovati pažljiv stavživotinjama.

Materijal: igračke, slike životinja, propusnica, hrana za ježa, USB flash disk sa snimkom glasova ptica i životinja, Mini USB MP3 player.

Iz kartonska kutija logoped pravi "kućicu za ježa". Na ulazu u šumu susrećemo šumara, gdje uz propusnicu šumar propušta djecu (tu ulogu preuzima logoped), koji s njima razgovara o kućnim ljubimcima (o tome što jedu, kako ponašaju se, kakav im je karakter). Posebna se pozornost posvećuje životinjama koje su navedene u Crvenoj knjizi i zaštićene od strane države. Šumar priča o tome gdje ove životinje žive, zašto ih je ostalo tako malo, kako se čuvaju.
Djeca su pitala šumara je li vidio ježa na kojem su oni vidjeli posljednja ekskurzija. Šumar je predložio djeci da zajedno pronađu ježa, jer su mu djeca napravila kućicu i donijela hranu.
Pronašavši ježa, djeca su ga nahranila jabukom i mlijekom, dala mu kuću.
Šumar razgovara s djecom o tome što znaju o ovoj životinji, postavljajući mu pitanja. Djeca pričaju pjesmicu o ježu koju su naučili na satu.

Jež je živio u kući, živio.
Bio je malen rastom.
U kući je prao pod, prao.
Ježa je zabolio prst.
Prst ga je boljeo, boljeo.
Jež jod otvorio, otvorio.
I oprao jež prstić, oprao ga.

(Utvrđivanje izgovora glasa "y" u riječima).

Šumar je pohvalio djecu i predložio igru

Ekološka igra "Kako se ponašati u šumi"

Na stolu su postavljene slike koje prikazuju postupke i ponašanje ljudi u šumi, djeca stoje u krugu. Šumar baca loptu i naziva određenu radnju. Dijete koje je uhvatilo loptu pronalazi odgovarajuću sliku i pokazuje je djeci.
Lesnik: A sada vas pozivam da se malo igrate, jer jako volim igre, a još više volim smišljati zagonetke. Voliš li? Zatim pažljivo slušajte zagonetke. ( Nakon svake zagonetke djeca pronalaze odgovor i pokazuju sliku životinje.)

Zagonetke

Duge uši, brze šape.
Sivo, ali ne i miš.
Tko je to?.. (Zeka.)

Crveno-vatrena gruda,
S repom poput padobrana
Brzo skačući kroz drveće
Bio je tamo...
Sada je ovdje.
Brz je kao strijela.
Dakle, ovo je... (Vjeverica.)

Crvena varalica
Skrivanje ispod drveta.
Lukavac čeka zeca.
Koje je njeno ime?.. (Lisica.)

Siv, strašan i zubat
Napravio pometnju.
Sve su životinje pobjegle.
Preplašio te životinje... (Vuk.)

Smeđa, klupavac
Lutanje kroz šumu.
Voli "posuđivati"
Šumske pčele imaju med. (Snositi.)

Šumar: Pa ljudi, razveselili ste me . Glavna pravila znate, ali postoje i druga, zapisana su u ovoj knjizi, dajem vam je.

III. Problemske situacije (u igrama)

Problemske situacije:

  • svojstva papira. Zavežimo papirnatu mašnu lutki Field. Što će se dogoditi? ( juniorska grupa)
  • Svojstva pijeska. Praviti pite od suhih i mokrih.
  • Zašto je jež bodljikav?
  • Svojstva vode. Na prozoru su dva stakla. Jedna čaša je pokrivena, druga nije. Zašto je voda nestala?
  • Mogu li ljudi, životinje, biljke postojati bez sunca?
  • Što se događa ako nema biljaka?
  • Kako je tata znao da je sinoć padala kiša?
  • Pomozite skupiti gljive za dobru vilu i zlu čarobnicu. Što i zašto?
  • Zašto se kunići i vjeverice linjaju?

Stvaram problemsku situaciju potičući djecu na iznošenje svojih pretpostavki, izvođenje preliminarnih zaključaka i generalizacija.

Igra "Kome treba voda?- upoznaje djecu s mjestom biljke. Gdje voli rasti? na sunčanoj čistini ili na zamračenom rubu šume, pored vode ili u vodi (što je to - vlaga, otporna na sušu, svjetlost, otpornost na sjenu)?

Tijekom igre upoznaje se s raznolikošću izgleda biljke, strukturnim značajkama korijena, lišća itd.

Igra čudesnog cvijeta- ima za cilj učvrstiti znanje djece o izgledu biljke, o njenoj strukturi (korijen, stabljika, lišće, cvijet i plod).

U igri "Pripremite lijek" djeca nastavljaju učvršćivati ​​znanje o strukturi biljke, gdje raste, o značajkama njezine strukture, a također uče o ljekovitim svojstvima.

Djeci se nude razne igre:

  • igre za upoznavanje flore i faune, usmjerene na upoznavanje djece s načinom života biljaka i životinja;
  • igre za upoznavanje okoliš usmjereni na upoznavanje odnosa između živih bića i okoliša;
  • igre za upoznavanje s ljudskim staništem ljudi i životinja, usmjerene na upoznavanje djece razne profesije i razne ljudske aktivnosti u okolišu.

Igre koje se koriste u odgojno-obrazovnom procesu učinkovito su sredstvo mentalnog, estetskog i moralnog odgoja, a s druge strane, svojevrsna praktična aktivnost djeteta u ovladavanju okolnim aktivnostima.

Popis igara:

  • "Biljke naše šume"
  • "Prepoznaj gljivu"
  • "Uparite slike"
  • "Opiši životinju"
  • "Kad se dogodi"
  • "Pronađi mamu"
  • "Objed za ptice"
  • "Kuća za životinje"
  • "Ispričaj mi priču"
  • "Putovanje u šumu"

Djeca pripremne skupine postavila su pitanje: što su višegodišnje trave? Logoped je predložio izlet do sjemenske stanice, jer se stanica nalazi u blizini vrtića. Tijekom obilaska agronom je govorio o višegodišnjem bilju (djetelina, lucerna, pitoma djetelina, proso, uljana repica, krijes, vlasulja) a djeca su vidjela kako radi sortirni stol koji sortira sjemenke uljane repice. Djeci su pokazali sjeme lucerne i djeteline i pitali što izgled sjemenke su slične, a po čemu se razlikuju? (odgovori djece).

Tijekom obilaska pojavio se problem: stol za sortiranje se začepio prilikom sortiranja uljane repice. Što učiniti? Jedan dječak je rekao: trebate nešto uvrnuti i stol za sortiranje će raditi. Drugi je rekao: možete li ukloniti sjemenke sa stola, očistiti ga i ponovno uključiti? Treći je predložio da pozove majstora. itd. Sjemenski agronom saslušao je njihove odgovore i pokazao kako namjestiti stol za sortiranje.

Na kraju obilaska naišao je automobil sa sjemenom vlasulje i djeca su se pitala što agronom radi sa sjemenom. Čekovi. Sjemenke su bile mokre. Što učiniti? Jedno je dijete predložilo da sjemenke ostavite na zraku pod suncem - osušit će se. Drugi je predložio uključivanje grijača da ih osuši. Agronom je djeci pokazao veliku sušaru u kojoj se suši sjeme pa je problem riješen. Djeca su dobila sjeme vlasulje i vatre za prehranu ptica koje zimuju. Djeca su rekla "hvala".

Zaključak: svi situacijski problemi su rješivi.

IV. Situacije vrednovanja (prema bajkama i igrama)

Bajke su neiscrpan izvor inspiracije. Bajke jačaju imunitet dobrote, moralnosti i mentalno zdravlje. Uostalom, oni prate uzročnu vezu koju razumiju djeca, odgajaju se pravi ljudski osjećaji. Junaci svake bajke susreću se sa zlom i pobjeđuju ga, jer imaju dobro, osjetljivo srce; u pomoć im priskaču životinje, ptice pa čak i sunce.

Nudim djecu situacije igre usmjeren na razvoj socijalnih i komunikacijskih vještina djece starije predškolske dobi. Sve se temelje na pričama, radnjama likova iz bajke.

Na primjer: Smislite drugačiji kraj priče.

Sjetite se kako je završila bajka "Sivka-Burka", što se dogodilo na kraju, razmislite: kakva su bila lica svih kad su vidjeli Ivanuškin prsten? Pokažite njihov nevjerojatan izgled. A kakvo je lice imao Ivanuška? (pokazati).

Razmislite: kako bi drugačije bajka mogla završiti? Kako bi inače mogli postupiti car, princeza, Ivan, braća? Što biste učinili da ste bili na toj gozbi?

Situacije-procjene od strane same djece, na primjer, djeca tijekom igranja dramatizacije preuzimaju ulogu negativnih likova, sposobna su modelirati svoje ponašanje u skladu s karakteristikama junaka, uspoređivati ​​različite karakterne osobine: dobar - zlo; pošten – lažljiv.

Učitelj stvara okruženje za formiranje pozitivnih karakternih osobina kod djece.

Primjeri situacije evaluacije:

- Tko je glavni u kući?
Kako možete znati kakvo je nečije raspoloženje?
- Moji postupci.
- Da sam (bio) čarobnjak?

Nudim djecu igra "Piramida dobra"

Djeca stoje u krugu. Kakve se dobre stvari mogu poželjeti jedni drugima, svima nama? Tko se toga dosjeti, izaći će u krug, izreći lijepe želje, ispružiti ruku naprijed i staviti je na moj dlan. Zatim sljedeći stavlja ruku u dlan sljedećeg djeteta koje je već izrazilo želju. Počnem (na primjer: "Želim da svi budu prijateljski raspoloženi, veseli"). Čim izrekneš sve svoje želje, podižući piramidu dobrote, ja je lagano protresem uz riječi: "Neka naše želje čuju svi i neka se ostvare!" - Guram ležeće dlanove na ruci prema gore, razbacujući piramidu.

Zaključak: djeca pripremne grupe znaju procijeniti različite situacije(svaki na svoj način).

Književnost:

1. Alekseeva M.M., Yashina V.I. Govorni razvoj djece predškolske dobi: Udžbenik. dodatak za studente. i prosj. ped. udžbenik ustanove. - 2. izd., stereotip. - M .: Izdavački centar "Akademija", 1999.
2. Arushanova A.G. Govorna i verbalna komunikacija djece: Prince. za odgojiteljice u vrtiću. - M .: Mozaik-Sinteza, 1999. - M .: "Mozaik-Sinteza", 2004.
3. Arushanova A.G. Formiranje gramatičke strukture govora: Metodički vodič za odgojitelje. - 2. izdanje, Rev. i dodatni - M.: Mozaik-Sinteza, 2005.
4. Klyueva N.V., Kasatkina Yu.V. Učimo djecu kako komunicirati. Karakter, komunikacija. Yaroslavl "Akademija razvoja", 1996.
5. Kylasova L.E. Didaktički materijal za razvoj govora. Nastava sa starijom predškolskom djecom. Volgograd: Učitelj, 2006
6. Kuritsyna E.M., Taraeva L.A. Igre za razvoj govora. Govorimo ispravno. Moskva "ROSMEN" 2007
7. Novotortseva N.V. Razvoj dječjeg govora. Popularan vodič za roditelje i odgojitelje. Yaroslavl "Akademija razvoja", 1996.
8. Ushakova O.S., Strunina E.M. Metode za razvoj govora djece predškolske dobi: Proc. metoda, priručnik za odgojitelje predškolskih odgojno-obrazovnih ustanova. - M .: (umanit, izdavački centar "VLADOS", 2003.
9. Filicheva T.B., Soboleva A.R. Razvoj govora predškolskog djeteta: Alati s ilustracijama. Jekaterinburg "ARGO", 1996.

Medunova Natalija Nikolajevna
Naziv posla: odgojiteljica
Obrazovna ustanova: MDOU Dječji vrtić br. 25
Mjesto: grad Yaroslavl, Yaroslavl region
Naziv materijala: metodički materijal
Tema:
Datum objave: 26.07.2017
Poglavlje: predškolski odgoj

Scenarij obrazovne situacije u pripremna grupa

"Pravila za njegu sobnih biljaka"

Medunova Natalija Nikolajevna

odgojitelj MDOU №25, Yaroslavl

Integracija obrazovnih područja: "Kognitivni razvoj",

„Socijalni i komunikacijski razvoj“, „Razvoj govora“.

Vrsta situacije:„Otkriće“ novih znanja.

Cilj: formiranje generaliziranih ideja o diferenciranim

potrebe sobnih biljaka za sunčevom svjetlošću i vlagom.

Zadaci:

Vodiči:

Upoznati djecu s razlikama u potrebama biljaka u vodi i

Pin

titule

soba

bilje,

znanje o

osnovne potrebe sobnih biljaka, metode brige za njih.

usporediti

bilje,

pronaći

sličnost

Razlike

vanjski znakovi.

Dajte podneske

fitness

biljke za

stanište.

promovirati

formiranje

komunicirati

jedni druge, rad u paru.

U razvoju:

Promicati razvoj:

kognitivni interes za sobne biljke;

znatiželja i zapažanje;

vještine i sposobnosti brige o sobnim biljkama;

komunikativan

sudjelovati

rad u paru, uvažavanje mišljenja partnera);

psihički

operacije: generalizacija,

usporedba,

razumijevanje

međuovisnost, vještina

instalirati

uzrok-

istražni odnosi, utvrđivanje uzročno-posljedičnih odnosa u

nezavisna

prevladavanje

poteškoće

rukovodstvo

odgojiteljica.

Obrazovni:

Promicati razvoj:

oprezan

odnosa

soba

bilje,

brinuti se o njima, priskočiti u pomoć u teškoj situaciji;

osjećaj odgovornosti i ponosa zbog zajednički obavljenog

emotivan

pričest

objekti

Materijali za lekciju.

Demo materijal:

Fotografije sobnih biljaka (kaktus, begonija, paprat,

balzam, ljubičica) sa zalijepljenim na obrnuta strana magnetski

pruge (format A-4):

Zatvoreni

bilje:

balsam,

tradescantia, paprat, orhideja.

Listovi A4 formata žuti, blijedo zeleni, zeleni.

Kartice sa simbolima veličine A5

Brošura:

Kuverte (prema broju parova djece) sa podijeljenim slikama, na

koji su prikazani kućne biljke(format A-4)

Kartice sa savjetima "Što biljka treba za rast"

gnojiva

Briga i ljubav

prskanje

Set pravokutnika veličine A5 (za par djece) 3 boje:

žute, blijedo zelene, zelene boje.

Slike sobnih biljaka za par (set od 9 komada).

Sheme-kartice veličine 15cm x 6cm za indoor fotografije

4 biljke za svako dijete.

Oprema:

Elektronički izvori za lekciju sa slajdovima.

Audio zapisi: “Let” G. Gladkova

(iz crtanog filma "Beba i

Carlson"),

pustinja",

suptropi",

jungle", glazba za opuštanje.

Stolice za djecu - 10 kom.

Magnetna ploča.

Heroji: Carlson lutka.

Pripremni rad s djecom:

Izleti u "Zimski vrt" DOW.

Serija promatranja sobnih biljaka i zajednički rad

aktivnosti njege biljaka

i čitanje pjesama, zagonetki, ekološke bajke oko

sobne biljke.

Didaktički

biljka

opis"

biljka po imenu" "Što je biljkama potrebno za rast?"

Upoznavanje s prirodnim zonama Zemlje.

1. Upoznavanje sa situacijom igre.

Djeca ulaze u grupu, govore pozdravne riječi s učiteljem:

"sunce"

Prva zraka, nježna zraka,

Pogledao nas je kroz prozor

I donio u svoje dlanove

Toplina, čestica sunca.

Učitelj i djeca ispruže ruke naprijed i spoje ih zajedno, kao

svjetla sunca.

Ljudi, osjećajte se toplo sunčeva zraka i podijeliti toplinu

s prijateljima.

Djeca sjede na stolicama. Zvuči glazba (G. Gladkov "Carlsonov let").

Carlson (igračka) dolazi u posjet djeci.

Carlson: Pozdrav momci! (Zdravo Carlson!)

urediti

rođendan dobila sam sobne biljke, ali nitko mi nije rekao kako

pazi na njih. Pa sam odlučio sletjeti s vama, jer sam vidio unutra

prozor je pun prekrasnog cvijeća.

Carlson, kakve biljke imaš?

Carlson: Evo ih. Donio sam njihove fotografije.

Carlson pokazuje fotografije sobnih biljaka (kaktus, balzam,

aloja, kalanhoja, geranijum, begonija, orhideja, tradescantia, paprat,

Kako se brinete za njih?

Carlson: Zalijevam svaki dan, posipam, stavim na jako sunce i

obolijevaju i umiru. Tako sam se uzrujao...

Ne brini, Carlson! Naši dečki će vam pomoći!

Dečki, vi želim pomoći našem prijatelju Carlsonu? (Da, imamo!)

ovaj potrebno? (Potrebno je utvrditi koji

sobne biljke žive s Carlsonom) (Morate razgovarati o pravilima

briga za njih.)

vas možeš

soba

bilje)

priče,

pjesme o sobnim biljkama) (Mi znamo kako se brinuti za njih u

kutak prirode)

Onda idemo u naš kutak prirode!

Djeca, zajedno s učiteljem i Carlsonom, idu na slogan.

Kutak prirode

čekajući dečke.

gledati, paziti

ovdje će svi biti sretni.

Ovdje imamo mnogo biljaka:

Ljubičice, fikusi, kalerije.

Biljke trebaju dobru njegu

Oduševljavat će nas cijele godine!

2. Ažuriranje.

Evo, momci, došli smo do našeg kutka prirode!

Carlson: Ljudi, koliko ih je ovdje različite biljke! Zašto ih trebate?

Djeca govore Carlsonu o važnosti sobnih biljaka u našem

život, koristeći sliku-shemu (slajd 2).

(Unutarnji

bilje

krasiti

podići

raspoloženje.) (Pročistiti zrak upijanjem štetne tvari i isticanje

kisik koji udišemo.) (Sobne biljke skupljaju prašinu.)

(Pomažu čovjeku da bude zdrav, neke biljke liječe

donijeti

zatvoreni

bilje! Dečki, za rođendan su mi poklonili knjigu o zatvorenom prostoru

biljke, ali je Bebin psić slučajno potrgao slike u njemu. Pomozite

da ih skupljam i učim nazive biljaka.

Didaktička igra"Sakupi sobnu biljku i daj joj ime"

Djeca rade u parovima. Svaki par dobiva omotnicu s razdjeljkom

Slike.

proći

puzzle slika

pravilno imenovati sobnu biljku. Ako je paru teško imenovati

biljka, ostala djeca mu pomažu.

Carlson: Ljudi, hvala vam! Sada znam koje su to biljke.

Da, djeca su nam super! Ali da bi biljka dobro rasla, potrebno je

stvoriti uvjete za njih.

2.2. Didaktička igra "Što je biljkama potrebno za rast?"

ponudio

kartice sa savjetima

uvjetno

oznake

bilje.

samostalno od ponuđenih kartica izabrati potrebnu i dati svoju

objašnjenja. Karte djeca lijepe na magnetnu ploču.

« Biljkama je za rast potrebna sunčeva svjetlost.

svjetlo »

« Biljkama je za rast potreban zrak

disati »

« Biljkama je za rast potrebna toplina. »

« Biljke trebaju vodu za rast »

« Biljke trebaju tlo za rast. »

“Da biljke dobro rastu i cvjetaju

potrebno je gnojivo

« Biljke se vole "prati" - trebaju

sprej »

« A biljke sigurno trebaju naše

briga i ljubav! »

3. Poteškoće u situaciji igre.

Carlson: Da, i ja to znam. Svoje biljke zalijevam svaki dan

Poprskam, stavim na jarko sunce. Ali nekako im je svejedno

Dečki, što mislite, zašto se Carlsonove biljke razboljevaju?

(Carlson ne zna koje biljke žive u njemu) (Možda ne zna

pravo

udvaranje

bilje

različito

briga), itd.

Jesam li vas dobro razumio, imate problema? Što nam je činiti?

(Pronađite Carlsonove biljke u albumu "Sobne biljke u kutu

pravila brige o okolišu Dječji vrtić, ili kod odraslih koji rastu

sobne biljke) (Pronađite informacije o njima na internetu) (Potreba

razjasniti koje biljke žive u blizini Carlsona i odakle su došle)

Znate li koje biljke žive u Carlsonovoj kući? Znate, domovina ovih

bilje?

(Ne, ne znamo.)

4. Otkrivanje novih znanja.

Dečki, pažljivo pogledajte sobne biljke! Jednom kada su

također su rasle u prirodi, ali čovjek je želio da mu ugode i

kod kuće i onda ih ljudi stave posude za cvijeće i počeo se brinuti

ih. Oni su “putnici” koji su nam došli samo s toplog

prirodna područja (slajd 3).

pravo

pazi na

sobne biljke?

(Moramo znati domovinu ovih biljaka. Moramo znati koje

postoje uvjeti za njihov život)

Kako to možemo znati?

(Možemo otići na izlet u dom sobnih biljaka)

Idemo na izlet! Spreman? (Da!)

pustinja."

smatrati

"Pustinja".

- Što misliš gdje smo završili? (Mi smo u pustinji).

Kakva je klima (vrijeme) u pustinji?

(U pustinji, intenzivna vrućina, suša, sparni vjetrovi, rijetke kiše, dakle

malo vlage i malo biljaka)

- Gle, koje čudo - usred takve vrućine stoje zeleni divovi. WHO

ovo je? (Ovo su kaktusi.)

Kaktus je vrlo otporna i nepretenciozna biljka. Vidi što

stabljika kaktusa?

(Stabljika je debela i ima drugačiji oblik: okrugli, ovalni)

modificiran

Mislite li zašto je stabljika kaktusa debela, a listovi u obliku iglica?

(Da ih životinje ne pojedu)

- Da, tako je, to je sredstvo zaštite. Pa ipak, ispada, lišće u obliku

trnje ne dopuštaju da voda koja se nalazi u biljci ispari. I kada

duga je suša, dugo nema kiše, vlaga unutra

debela stabljika, pomaže biljci da preživi. Tako pustinjske biljke

prilagoditi nepovoljnim uvjetima koji se često javljaju

u prirodi. Ljudi su se zaljubili u ove nevjerojatne biljke i počeli rasti

njega u loncima na prozorskim daskama. Pronaći

pustinjske biljke u kutu

Djeca pokazuju kaktus, aloju.

označiti

prirodni

"Pustinja"

Učitelj stavlja žuti pravokutnik na magnetnu ploču.

žuti pravokutnik, dajte objašnjenje.

«

puno svjetla - odaberite simbol

"jarko sunce"

« Da bi rasle, pustinjske biljke trebaju

malo vode - odaberite simbol

"jedna mala kap vode »

« Pustinjske biljke ne vole mokro

zrak - odaberite simbol

“Ne možete prskati »

Dobro napravljeno! Odabrao prave karte.

Nastavljamo naše putovanje. Ovo je prirodna zona - suptropi.

Zvuči kao "glazba suptropika" Slajd 5. Djeca gledaju sliku.

– Kakva je ovdje klima?

(Toplo tijekom cijele godine: nije jako hladno zimi i nije jako vruće ljeti,

dovoljno sunca, vlage, jer pada kiša.)

Pravo. Subtropici su rodno mjesto cvjetnica: begonija, ljubičica, geranija,

balsam.

biljke ovog prirodnog područja u našem kutu

Djeca pronalaze ljubičicu, balzam, geranium.

Označimo prirodnu zonu "Subtropics" - blijedo zelena

pravokutnik i pokupite kartice sa simbolima za te biljke.

njegovatelj

razotkriva

magnetski

blijedozelena

pravokutnik.

Djeca na stolu traže željenu karticu sa simbolima, stavljaju je ispred

pravokutnike za objašnjenje.

« Za rast biljaka u ovom prirodnom području

treba svjetlo, ali ne tako svijetlo kao u

pustinja - odaberite simbol

"sunce bez zraka"

« Za rast, biljke trebaju

dovoljno vode - odaberite simbol

„2 kapi vode »

« Suptropske biljke vole vlagu

zrak - odaberite simbol

"može se prskati »

Carlson: svaki dan sam prskao ljubičicu i geranij, ali ih imam

razbolio se.

Ljudi, što je bilo? Pogledajmo ljubičicu i geranij. Što imaju

lišće?

(Listovi su mekani i pahuljasti. Voda se neće apsorbirati.)

Da, tako je, voda će se otkotrljati ako poprska lišće. Ne sviđa

biljke s pahuljastim lišćem vlage, onda će početi trunuti, a od

ostati

smeđa

prskati ove biljke?

(Ne, biljke s mekim, dlakavim lišćem ne vole biti

prskano) (Zato su se Carlsonova ljubičica i geranija razboljeli)

Koja se slika-simbol može dodati biljkama u ovom prirodnom području.

« Biljke s mekim, dlakavim

lišće "ne može se prskati »

Bravo momci. Carlsone, zapamti ovo pravilo.

Carlson: hvala ti, pomogao si mi da sve shvatim.

Slajd 6. Zvuči "Glazba džungle". Djeca gledaju sliku

Kakva je ovdje klima?

(U tropima je toplo i ima dosta vlage zbog čestih kiša. Ovdje ima malo sunca,

jer ima mnogo drveća, grmlja, bilja.)

Prilično točno! Značajka mnogih tropskih biljaka je penjanje

stabljike puzavice i zračno korijenje. Pronađite poznate tropske biljke

kutak prirode.

Djeca pronalaze paprat, tradescantiu, orhideju.

označiti

prirodni

"tropi"

pravokutnik i pokupite kartice sa simbolima za te biljke.

Učitelj stavlja zeleni pravokutnik na magnetnu ploču.

Djeca na stolu traže željenu karticu sa simbolom, stave je ispred sebe,

daju svoja objašnjenja.

« Biljke u tropima ne trebaju puno

suncu, dobro rastu u sjeni drveća

- odaberite simbol "sunce u hladu."

« Biljke trebaju puno vode

odaberite simbol "tri kapi vode »

« Tropske biljke vole vlagu.

zrak - odaberite simbol

"može se prskati »

Dobro napravljeno! Provjerimo je li sve ispravno. (Da)

A sada je vrijeme da se vratimo u grupu.

Međuzbroj:

Sada znate da su nam sobne biljke došle iz topline

prirodne zone. Imenujte ih. (Pustinja, tropi, suptropi).

Sada znate koji su uvjeti potrebni za sobne biljke i

možete pomoći svom prijatelju Carlsonu.

5. Uključivanje novih znanja u sustav znanja.

Didaktička igra "Domovina sobnih biljaka".

ponudio

razgraditi se

Slike

soba

bilje

prirodni

suptropima

žuto-zeleni pravokutnici)

Prema kojim ste svojstvima biljaka pronašli domovinu tih biljaka?

(Ove biljke imaju mesnatu stabljiku – skladište vodu. Pa oni

domovina je pustinja. Drugi

biljke penjajuće stabljike i zračne

korijenje – dakle dolazi iz tropskih krajeva) itd.).

Dobro napravljeno! Sve ste dobro shvatili jer znate karakteristike

klima prirodnih područja i značajke biljaka koje tamo rastu.

Didaktička igra "Pravila za brigu o biljkama"

Ljudi, Carlson nam je donio fotografije svojih sobnih biljaka.

Kako ne bi zaboravio kako se pravilno brinuti za njih, odabrat ćemo sheme-

kartice za svaku biljku.

Svakom djetetu nudi se fotografija biljke Carlson i set

karte-sheme "Njega biljaka". Djeca među njima pronalaze pravu kartu

ponudio i reci Carlsonu kako da se brine za ovu biljku.

« Ovaj kaktus je pustinjska biljka. Zato

voli jarko sunce, treba ga zalijevati

malo i ne može se prskati »

« Ovaj balzam je suptropska biljka.

Ne voli jarko sunce, zalijevanje,

prskanje »

« Ova paprat je biljka tropskih krajeva.

Može rasti u sjeni, voli obilno

zalijevanje, prskanje »

« Ovo je ljubičica. Ne voli jarko sunce

pubertetski »

« Ovo je geranij. Ne voli jarko sunce

voli umjereno zalijevanje, ne voli

prskanje jer ona ima lišće

pubertetski »

« Ova aloja je pustinjska biljka. Stoga on

voli jarko sunce, treba ga zalijevati

malo i ne može se prskati »

« Ova tradescantia je biljka tropskih krajeva.

Može rasti u sjeni, voli obilno

zalijevanje, prskanje »

« Ovo je orhideja - biljka tropskih krajeva. Ona je

može rasti u sjeni, voli obilno

zalijevanje, prskanje »

« Ovo je Kalanchoe, pustinjska biljka.

Stoga voli jarko sunce, zalijevanje

treba ga malo i ne može se prskati »

« Ovo je begonija. Ne voli jarko sunce

voli umjereno zalijevanje, ne voli

prskanje jer ona ima lišće

pubertetski »

Međuzbroj:

Provjerimo zajedno jesmo li odabrali karte za sve biljke.

pravo

snašao se

zadatak

ispričao

Carlson

pravila

soba

bilje.

Carlson: Hvala vam ljudi. Poletjet ću svome cvijeću, - uostalom svi

od njih potrebnih posebna njega. Doviđenja! (Zbogom, Carlson)

6. Zaključak.

gdje smo bili? (Bili smo na putu kući

sobne biljke)

Gdje je njihov dom?

soba

bilje

prirodni

suptropi, tropi)

Zašto smo išli tamo? (Morali smo saznati koji su uvjeti

za biljke u njihovoj domovini)

Zašto smo to trebali znati?

(Kako bi se pravilno njegovali

soba

Carlson

pravila

biljke kod kuće)

Što je bilo zanimljivo na izletu? (……………………………………)

S kojim ste zadacima imali problema? (Bilo je teško sjetiti se

ime biljke. Preuzmi kartu-shemu ... ..)

Gdje su vam potrebna nova znanja?

(Kada ćemo se pobrinuti

biljke u kutku prirode, u zimskom vrtu, kod kuće.)

Mislite li da ste pomogli Carlsonu? (Da.) (Odabrali smo svaki

Carlsonova pravila za njegu biljaka).

Super ste, stvarno ste pomogli našem prijatelju. Sada unutra

Carlsonove biljke će dobro rasti i neće se razboljeti. I ostvarit će se

sanjati o zimski vrt na krovu.

Jako mi je drago što si pomogao svom prijatelju Carlsonu i naučio puno novih stvari. ove

znanje će vam sigurno pomoći.

Zvuči kao opuštajuća glazba.

Sada zamislite da ste male biljke, vrlo slabe, krhke,

bez obrane. Ali ovdje je netko dobre ruke napoji te zemlju razrahli. Vas

počinješ rasti. Kako se osjećate dobro i na prozorskoj dasci s drugim lijepim

cvijeće... Otvori oči. Jeste li uživali biti biljke? I zašto?

(Oni su paženi, zalijevani, voljeni).

Naše sobne biljke se jednako osjećaju u kutku prirode. Mi

brinut ćemo se o njima svaki dan, davati im našu ljubav i brigu, i

bit će im drago živjeti u našoj grupi.


Vrh