Roditeljski sastanci o prometnim pravilima. Scenarij za roditeljski sastanak o prometnim pravilima „Proučavamo pravila puta bez iznimke!

Roditeljski sastanak prema pravilima promet

“Naučite dijete pravilnom ponašanju na cesti”

Cilj: organizacija zajedničke aktivnosti roditelja i nastavnika o prevenciji ozljeda djece u cestovnom prometu, unapređenju kulture sudionika u prometu.

Zadaci:

Potaknuti roditelje na razmišljanje da je poštivanje prometnih pravila najvažnije za očuvanje života i zdravlja njihove djece.

Upoznati roditelje s nekim pravilima i podsjetnicima koji će omogućiti najučinkovitije učenje prometnih pravila.

Preliminarna priprema na sastanak:

Roditelji učenika tjedan dana prije sastanka ispunjavaju upitnik za roditelje i dostavljaju ga putem učenika razredniku za analizu. (Prilog 1)

Priprema uputa za roditelje "Kako naučiti dijete pravilima prometa." (Dodatak 2)

Priprema multimedijska prezentacija, priprema pojedinosti za poslovne igre. (Dodatak 3)

Planirajte sastanak.

    Relevantnost odabrane teme.

    Rezultati ankete.

    Predavanje nastavnika.

    Poslovna igra za roditelje "Zarobljeni na cestama."

    Podsjetnici za roditelje.

    Odraz.

    Zadatak za roditelje.

Tijek sastanka:

1. Relevantnost odabrane teme.

(Slajd br. 1) Potrebu za sastankom o prometnim pravilima diktira sam život. Strašne statistike smrtnosti djece i oštećenja zdravlja kao posljedica prometnih nesreća jednostavno su zastrašujuće. Svake godine ljudi ginu na cestama veliki broj od ljudi. Neke se nesreće događaju krivnjom vozača, a druge krivnjom pješaka. Ali rezultat je isti - nečiji život oduzet, tragedija i tuga za najmilijima. Tako je u prvoj polovici 2014. godine u Stavropoljskom kraju ozlijeđeno 105 djece (slajd br. 2, 3).

2. Rezultati ankete.

Prije sastanka roditelji su dobili upitnik za ispunjavanje.

Sastojalo se od 5 pitanja:

Rezultati ankete (slajd br. 4):

1. Upoznajete li svoje dijete s pravilima prometa?

9 od 9 osoba odgovorilo je "da".

2. S koliko godina ste ga počeli upoznavati s njima:

Od 3 godine - 2 osobe.

Od 4 godine – 2 osobe.

Od 5 godina – 2 osobe.

Od 6 godina – 3 osobe.

3. Jeste li djetetu pokazali siguran put od kuće do škole i natrag?

9 od 9 osoba odgovorilo je "da".

4 osobe odgovorile su s "da".

5 ljudi je odgovorilo "ne"

5. Ponekad se dogodi da vam dijete “nauči” lekciju. sigurno ponašanje Na putu?

9 od 9 osoba odgovorilo je "da".

3. Predavanje nastavnika.

(slajd broj 5)

Pjesma svira.

Želite li, želite li...

Ali poanta je drugovi

Da ste prije svega roditelji,

A sve ostalo - kasnije!

Naš zadatak je učiniti sve što je potrebno kako nevolja ne bi došla u vašu obitelj. Podučavanje prometnih pravila zahtijeva znanje i od djece i od njihovih roditelja. Djecu treba odmah učiti sposobnosti snalaženja u prometnoj situaciji, njegovati potrebu da budu disciplinirani na ulici, oprezni i razboriti. I roditelji ne bi trebali napraviti najčešću pogrešku - ponašati se po principu "možeš to sa mnom". Pokažete li djetetu vlastitim primjerom kako trčati na crveno, budite sigurni da će ono, kada ostane samo, pokušati ponoviti ovaj trik. Dragi roditelji! Zapamtite, ako prekršite Pravila, vaše će dijete učiniti isto! Roditelji trebaju svojoj djeci usaditi poštovanje prometnih pravila i naviku njihovog strogog poštivanja. Imamo moć razviti vještine sigurnog ponašanja na cestama, odgojiti svjesnog i sposobnog pješaka, odgovornog prema životu i zdravlju sudionika u prometu. (slajd broj 6)

Danas na skupu moramo vam prenijeti ideju da se samo zajedničkim snagama učitelja i roditelja može Naučite svoje dijete kako se sigurno ponašati na cesti.(slajd broj 7)

Analizirajući dosta prometnih nesreća u kojima su ozlijeđena djeca, prometni policajci su utvrdili da se 80% incidenata dogodilo u krugu od jednog kilometra od mjesta stanovanja djeteta. Odnosno, na onim mjestima gdje bi dečki morali dobro poznavati prometne uvjete i pješačke prijelaze.

Dopustite mi da vas još jednom podsjetim na osnovna pravila koja bi dijete trebalo znati (slajd broj 8):

1. Osnovni pojmovi i pojmovi pravila.

2. Obaveze pješaka.

3. Odgovornosti putnika.

4. Regulacija prometa.

5. Prometna signalizacija.

6. Signali upozorenja.

7. Promet preko željezničke pruge.

8. Promet u stambenim naseljima i prijevoz ljudi.

9. Značajke biciklizma.

Zapamtiti! Dijete uči zakone na cestama po uzoru na članove obitelji i druge odrasle osobe. Odvojite vrijeme da svoju djecu naučite kako se ponašati na cesti.

Da vam dijete ne stvara opasna situacija na cestama mora moći (slajd broj 9):

promatrati iza ceste;
ispravno procijeniti situacija na cesti u svoj svojoj varijabilnosti;
vidjeti, slušati, predvidjeti, izbjeći opasnost.

Pazi na cestu ( slajd broj 10 ).

1. Djecu je potrebno učiti ne samo pridržavanju prometnih pravila, već i od samog početka rana dob naučiti ih promatrati i snalaziti se. Mora se uzeti u obzir da je glavni način razvoja vještina ponašanja promatranje i oponašanje odraslih, posebice roditelja. (slajd broj 11)

2. Kada ste s djetetom na kolniku, nemojte žuriti, prelazite cestu odmjerenim tempom. Inače ćete naučiti žuriti tamo gdje trebate paziti i osigurati sigurnost. (slajd broj 12)

3. Naučite dijete da primijeti automobil. Ponekad dijete izdaleka ne primijeti automobil. Naučite ga da gleda u daljinu. (slajd broj 13)

4. Naučite dijete da procijeni brzinu i smjer budućeg kretanja automobila. Naučite dijete da odredi koji automobil ide ravno, a koji se sprema skrenuti.

5. Naučite dijete da gleda. Naviku pregledavanja ulice u oba smjera treba dovesti do automatizma prije nego što se napravi prvi korak s nogostupa na kolnik. Posebno pažljivo morate pregledati ulicu kada postoji rodni dom, poznanici ili kada dijete prelazi ulicu s drugom djecom - u tim je slučajevima lako ne primijetiti automobil.

Ispravno procijenite situaciju na cesti

Glavna opasnost- automobil koji stoji.

Zašto? Da, jer nakon što je unaprijed vidio automobil koji se približava, pješak će mu dati prednost. Automobil koji stoji vara: može blokirati onaj u pokretu i spriječiti vas da na vrijeme uočite opasnost. (slajd broj 14)

Pravilo #1.

Ne možete izaći na cestu zbog parkiranih automobila. U u krajnjem slučaju, morate pažljivo paziti straga stojeći auto, uvjerite se da nema opasnosti, pa tek onda prijeđite ulicu. Promatrajte s djetetom automobile koji stoje uz rub kolnika i obratite pažnju na trenutak kada, zbog stojeći auto iznenada se pojavi još jedan. Skrenite djetetu pozornost na činjenicu da autobus koji stoji na stajalištu također otežava vidljivost automobila koji se kreće iza njega.

Pravilo #2

Ne zaobilazite autobus koji stoji, ni ispred ni iza! (slajd broj 15)

Autobus koji stoji, kako god ga obilazili - sprijeda ili iza, pokriva dio ceste kojim može proći automobil u trenutku kada ga odlučite prijeći. Osim toga, ljudi u blizini autobusnog stajališta obično su u žurbi i zaborave na sigurnost. Moramo čekati dok autobus ne krene.

Pravilo #3

I na semaforu možete sresti opasnost! (slajd broj 16)

Djeca često razmišljaju ovako: "Automobili još stoje, vozači me vide i propustit će me." Oni su u krivu. Odmah nakon uključivanja zelenog signala za vozače, na prijelaz može ući automobil koji nije bio vidljiv dalje. stojeći automobili a čiji vozač ne vidi pješaka. Ako se ugasi zeleno svjetlo za pješake, morate stati. Dijete ne smije samo čekati pravo svjetlo, ali također provjerite jesu li svi automobili stali.

Pravilo br. 4 (slajd br. 17)

Uvijek razvijte naviku kod djeteta prije izlaska na cestu, čak i ako na njoj nema automobila, da stane, pogleda oko sebe, osluhne – i tek onda prijeđe ulicu.

Pravilo br. 5 (slajd br. 18)

Snažne vještine prijevoznog ponašanja djece formiraju se samo kroz svakodnevnu sustavnu obuku! Tijekom svake šetnje s djecom, putovanja s njima poslom, u posjetu, izvan grada itd. naučiti ih promatrati ulicu i prijevoz, analizirati situacije na cestama, uočiti opasne elemente u njima i točno djelovati u razne okolnosti.

Pravilo br. 6 (slajd br. 19)

Djeci ne treba usađivati ​​pretjerani osjećaj straha od prometa i automobila u pokretu. Neka dijete sve što je povezano sa školom, uključujući cestu, povezuje s vedrinom i ljubaznošću. U isto vrijeme, trebate ga naučiti da bude pažljiv, a to nije lako. Procesi percepcije, pažnje i reakcije kod djeteta i odrasle osobe potpuno su različiti. Iskusni vozači znaju, primjerice, da je trubljenje kada vide dijete kako pretrčava cestu opasno. Dijete se može ponašati nepredvidivo – umjesto da stane, može pojuriti bez osvrtanja pod kotače drugog automobila. Čak i ona djeca koja znaju pravila puta ponekad ih krše. Nemojte se truditi pomoći djeci. Možda ćete morati zaustaviti dijete koje ne želi čekati na semaforu. Učini to ljubazno.

Dakle, ako naučite svoju djecu da se pridržavaju ovih osnovnih pravila ponašanja na cestama, tada nevolje neće doći u vaš dom.

4. Poslovna igra za roditelje “Zarobljeni na cestama.”

(slajd broj 20)

Rad u skupinama.

Sada ćemo provjeriti kako su roditelji naučili ono što su čuli i hoće li moći naučiti svoje dijete kako se ponašati kako bi spriječili nesreće na cestama. Često nas čekaju zamke u kojima moramo brzo djelovati. ispravno rješenje.

Zamka #1.

KADA DIJETE ŽURI NA AUTOBUS, NE VIDI NIŠTA OKOLO (slajd broj 21).

Zaključak: Naučite dijete da bude posebno oprezno u ovoj situaciji.

Zamka br. 2.

DIJETE ČESTO I NE SUMNJA DA SE IZA JEDNOG AUTOMOBILA MOŽE KRITI DRUGO (slajd broj 22)

Što treba objasniti djetetu u ovoj situaciji?

Zaključak: „Auto se kreće sporo, imat ću vremena pretrčati“, misli dijete... i udari ga auto. Pokažite svom djetetu slične situacije, objasnite mu na ulici zašto automobil koji se polako približava iza sebe može skrivati ​​opasnost!

Zamka br. 3.

STAJALIŠTE JE MJESTO GDJE DJECU NAJČEŠĆE UHVATA AUTO (slajd br. 23, 24)

Što treba objasniti djetetu u ovoj situaciji?

Zaključak: Gdje je najopasnije prijeći ulicu: u zoni zaustavljanja ili na raskrižju? Postavite ovo pitanje svom djetetu. Djeca obično kažu: “Na raskrižju je opasnije.” To je pogrešno. Tri puta više djece udari automobil u zoni zaustavljanja nego na raskrižju.

Zamka br. 4.

UČITI DJECU DA PAŽE NA CESTU, VIDE I PREDVIĐAJU OPASNOSTI (slajd br. 25, 26)

Što treba objasniti djetetu u ovoj situaciji?

Zaključak: Djecu udare automobili u tipičnim cestovnim “zamkama”. Ne možete prijeći cestu, a da niste sigurni da je sigurna. Čekaj dok se ne dogodi puni pregled.

Zamka #5.

OBIČNO DJECA, NAKON ŠTO PROPUSTE AUTO, PRETRČAVAJU PREKO CESTE. JAKO JE OPASNO! (slajd broj 27)

Što treba objasniti djetetu u ovoj situaciji?

Zaključak: U prvim trenucima automobil koji je upravo prošao često blokira nadolazeći automobil. Dijete može proći ispod njega ako, pustivši prvi automobil da prođe, odmah pretrči cestu. Pokažite svom djetetu na cesti kako je automobil koji je upravo prošao blokirao onaj koji ulazi suprotan smjer, te mu objasniti kako se treba ponašati u takvim okolnostima.

5. Podsjetnik za roditelje.(slajd br. 28, 29)

Želimo da vam sve što je rečeno na ovom susretu ostane u lijepom sjećanju. Da bi to učinio, svaki će roditelj dobiti "Podsjetnik o prometnim pravilima". Često ga čitajte i razgovarajte sa svojom djecom o raznim prometnim situacijama.

6. Odraz.

Poslovna igra. (slajd broj 30)

Nastavi rečenicu: Danas ću još jednom podsjetiti svoje dijete da...

7. Zadatak za roditelje.

Još jednom pokažite svom djetetu opasna mjesta na putu iz škole (slajd br. 31, 32).

Siguran sam da ako tako aktivno radimo dalje ovaj smjer, učenici će jasno zapamtiti pravila ponašanja na cesti. Tada ćemo izbjeći mnoge opasne situacije i spasiti živote naše djece. (slajd broj 33)

Prilog br.1.

Upitnik za roditelje.

Učite li svoje dijete pravilima prometa?

S koliko ste ih godina počeli upoznavati s njim?

Jeste li djetetu pokazali siguran put od kuće do škole i natrag?

Događa li se ponekad da vam dijete “nauči” lekciju o sigurnosti na cestama?

Prilog br.2.

Podsjetnik za roditelje.

    Ne žurite, prelazite cestu odmjerenim tempom. Kad izlazite na kolnik, prestanite pričati - dijete se mora naviknuti da se pri prelasku ceste treba koncentrirati.

    Ne prelazite cestu na crveno ili žuto svjetlo na semaforu, ma koliko vam se žurilo. Cestu prelazite samo na mjestima označenim prometnim znakom “Pješački prijelaz”.

    Izađite prvi iz autobusa, trolejbusa, tramvaja, taksija. U suprotnom, dijete može pasti ili istrčati na kolnik.

    Pozovite dijete da sudjeluje u vašim promatranjima situacije na cesti, pokažite mu automobile koji se spremaju za skretanje, voze velikom brzinom itd.

    Ne odlazite s djetetom iza grmlja ili automobila bez da prethodno pregledate cestu - to je tipična greška a djeci se ne smije dopustiti da to ponavljaju.

    Ne dopustite igru ​​u blizini ceste ili na kolniku.

Prilog br.3.

Disk s prezentacijom.

Bibliografija.

1. Derekleeva, N.I. Roditeljski sastanci [Tekst] / N.I. Derekleeva. - M.: VAKO, 2004. – 240 str.

2. Kovalko, V.I.. Modularni tečaj o prometnim pravilima ili učenik je izašao na ulicu [Tekst] - M.: VAKO, 2006. - 192 str.

3. Polyakov, V.V. Osnove sigurnosti života [Tekst]/

V.V. Polyakov // Udžbenik za opće obrazovanje obrazovne ustanove. 2-4 razreda. Dio I. - M.: DROFA, 1997. – 87 str.

Scenarij roditeljski sastanak prema prometnim pravilima

“Prometna pravila proučavamo bez iznimke!”

(metodički razvoj)

Sastavila: Pozhidaeva Tatyana Nikolaevna,

učitelj, nastavnik, profesor osnovne razrede

Općinska obrazovna ustanova Lyceum br. 2 okruga Krasnooktyabrsky

Sastavio: Pozhidaeva T.N. , učiteljica osnovne škole u gradskoj obrazovnoj ustanovi Lyceum br. 2 okruga Krasnooktyabrsky u Volgogradu, prva kategorija.

Ovaj metodološki razvoj je scenarij za održavanje roditeljskog sastanka o prometnim pravilima.

Materijal koji se koristi u razvoju ima metodološki značaj, uključuje: Blitz anketu za roditelje, upitnike za učenike, vještine djeteta koje su potrebne za izbjegavanje opasnih situacija na cestama i pravila za svaku vještinu, podsjetnike za roditelje o prometnim pravilima i mogu koristiti tijekom roditeljskih sastanaka.

Metodološki razvoj namijenjeni Učiteljsko osoblje osnovna škola obrazovne ustanove (učitelji razredne nastave).

1. Uvod

2. Scenarij roditeljskog sastanka o prometnim pravilima „Proučavanje prometnih pravila

sve bez iznimke! »

3. Zaključak

4. Literatura

5. Prilog br.1

6 Dodatak br. 2 "Podsjetnik za roditelje"

Uvod

Svake godine veliki broj ljudi pogine na cestama. Neke se nesreće događaju krivnjom vozača, a druge krivnjom pješaka. Ali rezultat je isti - nečiji život oduzet, tragedija i tuga za najmilijima.

Stoga je potrebno djecu od malih nogu upoznavati s pravilima prometa i razvijati vještine pravilnog ponašanja na cesti, jer su pravila koja dijete nauči u djetinjstvu najtrajnija, a njihovo poštivanje, naknadno, postaje ne samo norma ponašanja, već i svjesna potreba.

Danas licej nastoji djeci pružiti visokokvalitetno, univerzalno obrazovanje visoka razina opća kultura, uključujući i kulturu ponašanja na cesti. No, zastrašujuća je statistika smrtnosti djece i oštećenja zdravlja djece kao posljedica prometnih nesreća. Dakle, potrebu za održavanjem roditeljskog sastanka o prometnim pravilima diktira sam život.

Scenarij roditeljskog sastanka o prometnim pravilima „Učimo prometna pravila bez iznimke! »

Cilj: organiziranje aktivnosti roditelja radi prevencije ozljeda djece u cestovnom prometu i unaprjeđenja kulture ispravnog i sigurnog ponašanja djece na cesti.

Zadaci:

    Potaknuti roditelje na razmišljanje da je poštivanje prometnih pravila najvažnije za očuvanje života i zdravlja njihove djece.

    Upoznati roditelje s nekim vještinama, pravilima i podsjetnicima koji olakšavaju najučinkovitije učenje prometnih pravila.

Oprema:

- multimedijska instalacija;

Prezentacija za roditeljski sastanak;

video zapisi;

Podsjetnik za roditelje br. 1, br. 2.

Želite li, želite li...

Ali stvar je u tome da je to sve

Da ste prije svega roditelji,

A sve ostalo - kasnije!

Prikazivanje video zapisa (emocionalno raspoloženje publike). Video je razvijen u našem liceju i testiran na roditeljskom sastanku u školi o prometnim pravilima.

Često postavljamo pitanje zašto djeca stradaju u prometnim nesrećama? Čini se da je odgovor jednostavan: ako je dijete vlastitom nepažnjom stradalo u prometnoj nesreći, onda je to dijete krivo. Ali pojam "dječje krivnje" ne postoji. Prometna nesreća s njim samo znači da smo mi odrasli nešto previdjeli, nešto nismo naučili ili osobnim primjerom pokazali da je moguće prekršiti “zakon prometa”. I to često povremeno ozljeda djeteta Ono što je u pitanju je ravnodušnost odraslih prema prijestupima koje počine djeca.

Za dijete sposobnost ponašanja na cesti ne ovisi samo o njegovoj želji ili nevoljkosti da to učini. Dijete je najranjiviji sudionik u cestovnom prometu, a ponašanje djece na cesti u mnogome je određeno njihovom percepcijom situacije na cesti. Zato se za sigurnost djece na cesti možemo pobrinuti prije svega mi odrasli: roditelji, učitelji, odgajatelji, prolaznici, a ponajviše vozači vozila.

Gdje počinje sigurnost djece na cesti? Naravno, uz pravodobno osposobljavanje sposobnosti snalaženja u prometnoj situaciji, njegovanje potrebe da se na ulici bude discipliniran, razborit i oprezan. Osobni primjer- Ovo je djetetu najrazumljiviji oblik obrazovanja. Zapamtite, ako prekršite Pravila, vaše će dijete učiniti isto!

Dragi roditelji! Zapamtite, ako prekršite Pravila, vaše će dijete učiniti isto! Imamo moć razviti vještine sigurnog ponašanja na cestama, odgojiti svjesnog i sposobnog pješaka, odgovornog prema životu i zdravlju sudionika u prometu.

Nedavno je s vašom djecom provedena anketa o prometnim pravilima, s rezultatima ću vas upoznati kasnije, a sada vas pozivam da odgovorite na pitanja.

2. Blitz anketa za roditelje.

1. Razgovarate li s djetetom o prometnim pravilima?

2. U kojoj su dobi počeli razgovarati o ovoj temi?

3. Poštujete li i sami prometna pravila?

5. Događa li se da i sami kršite prometna pravila?

6. Znate li pravilno prijeći ulicu? Kako?

7. Zašto morate stati i pogledati okolo prije prelaska ceste?

8. Zeleno svjetlo na semaforu počinje treperiti. Je li moguće započeti prijeći cestu?

9. Gdje je najsigurnije prijeći cestu?

10. Čemu služi? dječja sjedalica u autu?

11. S koliko godina djeca smiju voziti bicikl po cesti?

12. Znak “Djeca” - za pješaka ili vozača?

Dobro napravljeno! Dobro poznajete pravila prometa.

Rezultati studentske ankete.

(Opća analiza za svako pitanje u upitniku; upoznavanje roditelja s profilom djeteta za daljnji rad na temelju preporuka).

Čim učenici prvog razreda prijeđu prag liceja, učitelj počinje voditi razgovore o prometnim pravilima, vodi cool sat a nastava na mjestu prijevoza prema rasporedu.

Dijagram sigurne rute “Kuća - Licej - Dom” je dokument koji kombinira dijagram i opis preporučene staze za kretanje učenika od kuće do Liceja i natrag. Ovaj dokument se sastavlja s ciljem povećanja sigurnosti kretanja djeteta do i iz liceja, kao i učenja djeteta snalaženju prometne situacije na putu kretanja.

Važno je napomenuti da rutu sigurne vožnje učenik može razviti samostalno ili uz pomoć roditelja, koji s djetetom razgovaraju o ruti i uče ga kako se snalaziti na cesti i spriječiti tipične opasnosti. Preporučljivo je provesti shemu na list albuma A-4 format, olovke u boji, flomasteri ili gel olovke kako bi dijete moglo pokazati kreativnost.

Sigurna ruta zalijepljena je u učenikov dnevnik.

Video.(Na primjeru mog učenika)

U akademskoj godini 2016./2017. poduzete su sljedeće mjere za sprječavanje nesreća u liceju.

Još jednom ću vas podsjetiti na osnovna pravila koja dijete treba znati:

1. Osnovni pojmovi i pojmovi pravila.

2. Obaveze pješaka.

3. Odgovornosti putnika.

4. Regulacija prometa.

5. Prometna signalizacija.

6. Signali upozorenja.

7. Promet preko željezničke pruge.

8. Promet u stambenim naseljima i prijevoz ljudi.

9. Značajke biciklizma.

Zapamtiti! Dijete uči zakone na cestama po uzoru na članove obitelji i druge odrasle osobe. Odvojite vrijeme da svoju djecu naučite kako se ponašati na cesti.

Dakle, kako biste spriječili da se vaše dijete nađe u opasnoj situaciji na cesti, ono mora biti u stanju:

paziti na cestu;
ispravno procijeniti situaciju na cesti;
vidjeti, slušati, predvidjeti, izbjeći opasnost.

Kako razviti takve vještine?

(Na ovo pitanje odgovaraju roditelji. Učiteljica sažima odgovore roditelja i upoznaje ih s pravilima za svaku vještinu).

Pazi na cestu.

1. Potrebno je učiti djecu ne samo poštivanju prometnih pravila, već ih od vrlo rane dobi učiti promatrati i snalaziti se. Mora se uzeti u obzir da je glavni način razvoja vještina ponašanja promatranje i oponašanje odraslih, posebice roditelja.

2. Naučite dijete da primijeti automobil. Naučite ga da gleda u daljinu.

3. Naučite dijete da procijeni brzinu i smjer budućeg kretanja automobila. Naučite dijete da odredi koji ide ravno, a koji se sprema skrenuti.

4. Naučite dijete da gleda. Naviku pregledavanja ulice u oba smjera treba dovesti do automatizma prije nego što se napravi prvi korak s nogostupa na kolnik. Posebno pažljivo morate gledati ulicu kada je na suprotnoj strani obiteljska kuća ili poznanik ili kada dijete prelazi ulicu s drugom djecom – u tim slučajevima lako je promašiti automobile.

Ispravno procijenite situaciju na cesti.

1. Ne možete izaći na cestu zbog automobila koji stoje. Promatrajte s djetetom automobile koji stoje na rubu kolnika i obratite pažnju na trenutak kada se drugi iznenada pojavi iza automobila koji stoji. Skrenite djetetu pozornost na činjenicu da autobus koji stoji na stajalištu također otežava vidljivost automobila koji se kreće iza njega.

2 . Autobus koji stoji blokira dionicu ceste kojom može proći automobil u trenutku kada ga odlučite prijeći. Osim toga, ljudi u blizini autobusnog stajališta obično su u žurbi i zaborave na sigurnost. Moramo čekati dok autobus ne krene.

3 . Odmah nakon uključivanja zelenog signala za vozače, na prijelaz može izaći automobil koji nije bio vidljiv iza automobila koji stoje i čiji vozač ne vidi pješaka. Ako se ugasi zeleno svjetlo za pješake, morate stati. Dijete mora ne samo čekati pravo svjetlo, već i provjeriti jesu li svi automobili zaustavljeni.

4 . Djeci ne treba usađivati ​​pretjerani osjećaj straha od prometa i automobila u pokretu. Neka dijete sve što je povezano sa školom, uključujući cestu, povezuje s vedrinom i ljubaznošću. U isto vrijeme, trebate ga naučiti da bude pažljiv i pažljiv.

Ako kod svoje djece razvijete te vještine ispravnog ponašanja na cestama, to znači da nevolja neće doći u vaš dom.

U ovom razgovoru želio bih vam skrenuti pozornost na psihološki aspekt Problemi. Da biste izbjegli probleme na cesti, morate znati karakteristike djece i adolescenata. Liječnici uporno upozoravaju, ali odrasli se jednostavno oglušuju na ova upozorenja:

    Djeca mlađa od 13-14 godina vide samo ravno naprijed, a perifernim vidom slabo bilježe što se događa („tunelski vid“);

    Dijete mora okrenuti glavu kako bi imalo opću ideju o okolnom prostoru. Za to će djetetu trebati 4 sekunde, a odrasloj osobi četvrt sekunde;

    Djetetova percepcija brzine, veličine vozila i udaljenosti do njega također je iskrivljena;

    Djeca percipiraju zvukove na cesti s izobličenjem;

    Imaju iskrivljenu percepciju veličine vozila i sl.

Prezentacija dopisa.

Kako biste zapamtili sve što je gore rečeno na ovom sastanku, želim svakom od vas dati 2 podsjetnika o prometnim pravilima, oni će vam pomoći da nastavite s radom na konsolidaciji pravila ceste. Pažljivo ih pročitajte sa svojom djecom i vodite se njima dok krećete na svoje putovanje.

Odraz. Ako vam se svidio sastanak i dobro ste se zabavili, podignite crveni “smajlić”. Ako samo razmišljate o temi sastanka, žuti "smajlić". A ako mislite da ste uzalud izgubili vrijeme, podignite zeleni "smajlić".

Prilog br.1

UPITNIK za studente

    Gdje se pješaci smiju kretati?

    Može li se hodati po kolniku?

    Na kojoj strani ceste se pješaci trebaju zadržavati u gradu, a koje izvan grada?

    Kako bi se trebali kretati ljudi koji su u invalidskim kolicima ili voze moped ili motocikl?

    Što treba imati pješak u mraku?

    Gdje možete prijeći ulicu?

    Kako možete prijeći cestu ako je regulirana semaforom?

    Što trebaju učiniti pješaci kada se približavaju vozilima s upaljenim plavim trepćućim svjetlima?

    Kako prijeći cestu na nekontroliranom raskrižju?

    Zašto bismo izvan grada trebali ići prema pokretnom prometu.

    Zašto je preporučljivo biti na određenoj udaljenosti od kolnika na prometnim stajalištima, pazeći na približavanje vozila, osobito po kišnom vremenu?

    Kakva je opasnost za pješaka kada jedan automobil ide ispred drugog?

    Je li dopušteno prevoziti putnike biciklom?

    Je li sigurno započeti prijelaz dok na semaforu svijetli zeleno?

    Kako bi se biciklisti trebali kretati cestom?

Prilog br.2

Podsjetnik za roditelje br.1

Ne žurite, prelazite cestu odmjerenim tempom. Kad izlazite na kolnik, prestanite pričati - dijete se mora naviknuti da se pri prelasku ceste treba koncentrirati.

Ne prelazite cestu na crveno ili žuto svjetlo na semaforu, ma koliko vam se žurilo. Cestu prelazite samo na mjestima označenim prometnim znakom “Pješački prijelaz”.

Izađite prvi iz autobusa, trolejbusa, tramvaja, taksija. U suprotnom, dijete može pasti ili istrčati na kolnik.

Ne odlazite s djetetom iza grmlja ili automobila, a da prethodno niste pregledali cestu – to je tipična pogreška i djeca je ne bi smjela ponoviti.

Ne dopustite igru ​​u blizini ceste ili na kolniku.

Podsjetnik za roditelje br. 2

1. Prilikom odlaska od kuće:

Odmah skrenite pozornost djeteta na kretanje vozila na ulazu i zajedno pogledajte približava li vam se automobil, motocikl, moped ili bicikl;

Ako su na ulazu vozila ili rastu stabla koja vam zaklanjaju pogled, zaustavite se i osvrnite se okolo da vidite postoji li opasnost iza prepreke.

2. Kada vozite nogostupom:

Drži se toga desna strana trotoar;

Ne vodite dijete duž ruba pločnika: odrasla osoba mora biti sa strane kolnika.

3. Kada se pripremate za prijelaz ceste:

Zaustavite se ili usporite i pogledajte kolnik;

Uključite dijete u promatranje situacije na cesti;

Naglasite svoje pokrete: okretanje glave kako biste pogledali ulicu, zaustavljanje kako biste pogledali cestu, zaustavljanje kako biste propustili automobile;

Naučite dijete prepoznati vozila koja se približavaju;

Nemojte stajati s djetetom na rubu nogostupa, jer prilikom prolaska vozilo može biti zahvaćeno, oboreno ili pregaženo stražnjim kotačima;

Više puta pokažite djetetu kako se vozilo zaustavlja na prijelazu, kako se kreće po inerciji.

4. Prilikom prelaska kolnika:

Cestu prelazite samo na pješačkim prijelazima ili na raskrižjima uz označenu zebru, inače će se dijete naviknuti prelaziti gdje god mora;

Ne žurite i ne trčite; uvijek prelazite cestu odmjerenim tempom;

Ne prelazite cestu dijagonalno; Naglasite, pokažite i recite svom djetetu svaki put kada idete striktno preko ulice, da se to radi radi boljeg uočavanja auto-moto vozila;

Ne žurite prijeći cestu ako s druge strane vidite prijatelje, rođake ili poznanike. Nemojte žuriti i ne trčite prema njima, usadite djetetu da je to opasno;

Nemojte prelaziti ulicu kojom promet rijetko prolazi bez osvrtanja;

Objasnite djetetu da automobili mogu neočekivano napustiti uličicu ili dvorište kuće.

5. Dok čekate javni prijevoz:

S djecom stanite samo na odmorištima, a ako ih nema, na nogostupu ili rubniku.

6. Prilikom ulaska i iskrcaja iz javnog prijevoza:

Izađite ispred djeteta, jer beba može pasti, a starije dijete može istrčati iza zaustavljenog vozila na kolnik;

Priđite vratima vozila tek nakon potpunog zaustavljanja: dijete se, kao i odrasla osoba, može spotaknuti i biti pregaženo;

Ne ulazite u javni prijevoz Posljednji trenutak kada se šalje; Posebno su opasna ulazna vrata jer možete doći pod kotače vozila;

Naučite svoje dijete da bude oprezno u zoni autobusnog stajališta, posebno opasnom mjestu za njega: autobus koji stoji smanjuje preglednost ceste u ovom području.

7. Kada se auto kreće:

Naučite djecu da sjednu u automobil samo za straznje sjedalo;

Ne dopustite malom djetetu da stoji na stražnjem sjedalu tijekom vožnje: u slučaju sudara ili naglog zaustavljanja može preletjeti preko naslona sjedala i udariti u prednji prozor;

Nemojte dopustiti da djeca budu u vozilu bez nadzora;

Tijekom putovanja koristite sigurnosne pojaseve i dječje autosjedalice.

Zaključak

Zaključno, vrijedi napomenuti da proučavanje prometnih pravila jednako je potrebno kao i učenje školskih predmeta u obrazovna ustanova. Uostalom, sigurnost života djece nije ništa manje važna od njihove intelektualni razvoj, pa i mnogo značajnije.

Kada podučavate dijete pravilima prometa, odrasla osoba mora jasno razumjeti što treba poučavati i kako to učiniti učinkovitije, mora dobro razumjeti prometne situacije i biti primjer djetetu u poštivanju prometnih pravila.

Što i, što je najvažnije, koliko dobro naučimo dijete, koje vještine sigurnog ponašanja na cesti mu usadimo, zaštitit će ga cijeli život.

Članak “Mali “mislilac” i cesta”

Avdeeva, N.N., Knyazeva O.L., Sterkina R.B. Sigurnost. Edukativno-metodički priručnik o osnovama sigurnosti života za djecu mlađe dobi školske dobi. − M.: Detstvo-Press, 2007

Bayborodova, L.V. Metodika nastave osnova sigurnosti života: metod. dodatak./ L.V. Bayborodova, Yu.V. Purani. – M.: Humanite. izd. centar VLADOS, 2003.

Roditeljski sastanak

na temu "Sigurnost u prometu"

Cilj: organiziranje zajedničkih aktivnosti roditelja i razrednika na prevenciji ozljeda djece u cestovnom prometu i unapređenju kulture sudionika u prometu.

Zadaci:

Potaknuti roditelje na razmišljanje da je poštivanje prometnih pravila najvažnije za očuvanje života i zdravlja njihove djece.

Obratite pozornost na psihološki aspekt problema.

Upoznati roditelje s metodama podučavanja djece prometnim pravilima,

Preliminarna priprema za sastanak :

Učenici ispunjavaju obrazac o prometnim pravilima tjedan dana prije sastanka. Priprema uputa za roditelje o prometnim pravilima.

Izrada multimedijske prezentacije, izrada rekvizita za igre.

Planirajte sastanak.

    Relevantnost odabrane teme

    Igra za roditelje “Prometni stručnjaci” (rad u grupama).

    Rezultati studentske ankete.

Tijek sastanka:

1. Relevantnost odabrane teme.

Želite li, želite li...

Ali poanta je drugovi

Da ste prije svega roditelji,

A sve ostalo - kasnije!

Prikazivanje video zapisa (emocionalno raspoloženje publike)

Potrebu za sastankom o prometnim pravilima diktira sam život. Strašne statistike smrtnosti djece i oštećenja zdravlja kao posljedica prometnih nesreća jednostavno su zastrašujuće. Dakle, (Statistika) .

A za tragedije smo najčešće krivi mi odrasli.

Na ovom skupu razgovarat ćemo o tome što roditelji mogu učiniti kako bi im dijete bilo sigurno na cesti.

Prije svega, roditelji bi trebali shvatiti da je taj zadatak - zaštititi svoje dijete na cesti - fundamentalno nerješiv.

Prvo, svako kretanje u prijevozu (pa čak i na vlastitim nogama) prepuno je opasnosti, a vjerojatnost neočekivanog događaja uvijek je različita od nule. Ovo uopće nije rečeno kako bi se roditelji uplašili, već upravo suprotno, kako bi im se skrenula pozornost da uvijek treba voditi računa o sigurnosti djece (i vlastite).

Drugo, zadatak zaštite djeteta jednom zauvijek ne može se riješiti, jer dijete raste i raste moguće opasnostičekajući ga na cesti.

Stoga djecu treba odmah učiti sposobnosti snalaženja u prometnoj situaciji, njegovati potrebu da budu disciplinirani na ulici, oprezni i razboriti. I roditelji ne bi trebali napraviti najčešću pogrešku - ponašati se po principu "možeš to sa mnom". Pokažete li djetetu vlastitim primjerom kako trčati na crveno, budite sigurni da će ono, kada ostane samo, pokušati ponoviti ovaj trik. Dragi roditelji! Zapamtite, ako prekršite Pravila, vaše će dijete učiniti isto! Imamo moć razviti vještine sigurnog ponašanja na cestama, odgojiti svjesnog i sposobnog pješaka, odgovornog prema životu i zdravlju sudionika u prometu.

Nedavno je s vašom djecom provedena anketa o prometnim pravilima, s rezultatima ću vas upoznati kasnije, a sada vas pozivam da odgovorite na ista pitanja, ali u obliku igre.

(Kako bi razgovor o pitanjima prevencije ozljeda djece u cestovnom prometu s roditeljima bio sadržajniji i življi, koristi se aktivna metoda rada - igra).

2. Igra za roditelje “Prometni stručnjaci” (Rad u skupinama).

(Predložena pitanja pomoći će osigurati neformalnu prirodu komunikacije, poboljšati postojeće znanje odraslih o cestovna pravila, njihov osobno iskustvo te sposobnost snalaženja u raznim prometnim situacijama. Osim toga, poboljšat će praktična znanja odraslih o cestovnoj pismenosti).

3. Rezultati studentske ankete.

( Opća analiza za svako pitanje u upitniku; upoznavanje roditelja s profilom djeteta za daljnji rad na temelju preporuka)

Još jednom ću vas podsjetiti na osnovna pravila kojadijete treba znati :

1. Osnovni pojmovi i pojmovi pravila.

2. Obaveze pješaka.

3. Odgovornosti putnika.

4. Regulacija prometa.

5. Prometna signalizacija.

6. Signali upozorenja.

7. Promet preko željezničke pruge.

8. Promet u stambenim naseljima i prijevoz ljudi.

9. Značajke biciklizma.

Zapamtiti! Dijete uči zakone na cestama po uzoru na članove obitelji i druge odrasle osobe. Odvojite vrijeme da svoju djecu naučite kako se ponašati na cesti.

Kako biste spriječili da vaše dijete stvara opasnu situaciju na cestama, ontrebao bi moći:

paziti na cestu;
ispravno procijeniti situaciju na cesti u svim njezinim varijabilnostima;
vidjeti, slušati, predvidjeti, izbjeći opasnost.

Pazi na cestu.

1. Djecu je potrebno učiti ne samo poštivanju prometnih pravila, već ih od vrlo rane dobi učiti promatrati i snalaziti se. Mora se uzeti u obzir da je glavni način razvoja vještina ponašanja promatranje i oponašanje odraslih, posebice roditelja.

2. Kada ste s djetetom na kolniku, nemojte žuriti, prelazite cestu odmjerenim tempom. Inače ćete naučiti žuriti tamo gdje trebate paziti i osigurati sigurnost.

3. Naučite dijete da primijeti automobil. Ponekad dijete izdaleka ne primijeti automobil. Naučite ga da gleda u daljinu.

4. Naučite dijete da procijeni brzinu i smjer budućeg kretanja automobila. Naučite dijete da odredi koji ide ravno, a koji se sprema skrenuti.

5. Naučite dijete da gleda. Naviku pregledavanja ulice u oba smjera treba dovesti do automatizma prije nego što se napravi prvi korak s nogostupa na kolnik. Posebno pažljivo morate gledati ulicu kada je na suprotnoj strani obiteljska kuća ili poznanik, ili kada dijete prelazi ulicu s drugom djecom – u tim slučajevima lako je ne primijetiti automobil.

Ispravno procijenite situaciju na cesti

Glavna opasnost je automobil koji miruje.

Zašto? Da, jer nakon što je unaprijed vidio automobil koji se približava, pješak će mu dati prednost. Automobil koji stoji vara: može blokirati onaj u pokretu i spriječiti vas da na vrijeme uočite opasnost.

Pravilo #1.

Ne možete izaći na cestu zbog parkiranih automobila. U krajnjem slučaju, morate pažljivo pogledati iza automobila koji stoji, uvjeriti se da nema opasnosti i tek onda prijeći ulicu. Promatrajte s djetetom automobile koji stoje na rubu kolnika i obratite pažnju na trenutak kada se drugi iznenada pojavi iza automobila koji stoji. Skrenite djetetu pozornost na činjenicu da autobus koji stoji na stajalištu također otežava vidljivost automobila koji se kreće iza njega.

Pravilo #2

Ne zaobilazite autobus koji stoji, ni ispred ni iza!

Autobus koji stoji, kako god ga obilazili - sprijeda ili iza, pokriva dio ceste kojim može proći automobil u trenutku kada ga odlučite prijeći. Osim toga, ljudi u blizini autobusnog stajališta obično su u žurbi i zaborave na sigurnost. Moramo čekati dok autobus ne krene.

Pravilo #3

I na semaforu možete sresti opasnost!

Djeca često razmišljaju ovako: "Automobili još stoje, vozači me vide i propustit će me." Oni su u krivu. Odmah nakon uključivanja zelenog signala za vozače, na prijelaz može izaći automobil koji nije bio vidljiv iza automobila koji stoje i čiji vozač ne vidi pješaka. Ako se ugasi zeleno svjetlo za pješake, morate stati. Dijete mora ne samo čekati pravo svjetlo, već i provjeriti jesu li svi automobili zaustavljeni.

Pravilo #4

Uvijek razvijte naviku kod djeteta prije izlaska na cestu, čak i ako na njoj nema automobila, da stane, pogleda oko sebe, osluhne – i tek onda prijeđe ulicu.

Pravilo #5

Snažne vještine prijevoznog ponašanja djece formiraju se samo kroz svakodnevnu sustavnu obuku! Tijekom svake šetnje s djecom, putovanja s njima poslom, u posjetu, izvan grada itd. naučiti ih promatrati ulicu i prijevoz, analizirati situacije na cestama, uočiti opasne elemente u njima i točno djelovati u različitim okolnostima.

Pravilo #6

Djeci ne treba usađivati ​​pretjerani osjećaj straha od prometa i automobila u pokretu. Neka dijete sve što je povezano sa školom, uključujući cestu, povezuje s vedrinom i ljubaznošću. U isto vrijeme, trebate ga naučiti da bude pažljiv, a to nije lako. Procesi percepcije, pažnje i reakcije kod djeteta i odrasle osobe potpuno su različiti. Iskusni vozači znaju, primjerice, da je trubljenje kada vide dijete kako pretrčava cestu opasno. Dijete se može ponašati nepredvidivo – umjesto da stane, može pojuriti bez osvrtanja pod kotače drugog automobila. Čak i ona djeca koja znaju pravila puta ponekad ih krše. Nemojte se truditi pomoći djeci. Možda ćete morati zaustaviti dijete koje ne želi čekati na semaforu. Učini to ljubazno.

Dakle, ako naučite svoju djecu da se pridržavaju ovih osnovnih pravila ponašanja na cestama, tada nevolje neće doći u vaš dom.

U ovom razgovoru želio bih vam skrenuti pozornosto psihološkom aspektu problema. Da biste izbjegli probleme na cesti, morate znati karakteristike djece i adolescenata. Liječnici uporno upozoravaju, ali odrasli se jednostavno oglušuju na ova upozorenja:

    Djeca mlađa od 13-14 godina vide samo ravno naprijed, a perifernim vidom slabo bilježe što se događa („tunelski vid“);

    Dijete mora okrenuti glavu kako bi imalo opću ideju o okolnom prostoru. Za to će djetetu trebati 4 sekunde, a odrasloj osobi četvrt sekunde;

    Djetetova percepcija brzine, veličine vozila i udaljenosti do njega također je iskrivljena;

    Djeca percipiraju zvukove na cesti s izobličenjem;

    Imaju iskrivljenu percepciju veličine vozila i sl.

(Psiholog V. HARUTYUNYAN u članku “Mali “mislilac” i cesta”)

    Izrada podsjetnika za djecu (rad u skupinama).

Sada ćemo razviti i sastaviti upute za našu djecu. Za djecu pješake. Za djecu putnike. Za bicikliste. Ovu metodu možete koristiti i za podučavanje vašeg djeteta prometnim pravilima.

(Možete dati domaću zadaću roditeljima - zajedno s djetetom dovršite i sastavite bilješke, a zatim ih donesite u školu, za naknadnu organizaciju izložbe u učionici).

    Odigravanje situacija na cesti (Road Traps), nakon čega slijedi analiza (rad u grupama).

Sljedeća metoda je također metoda treninga, koja se također koristi u radu s djecom. Na stolovima imate kartice koje opisuju situacije na cesti u kojima se vaše dijete može naći. Treba pronaći ispravan izlaz(rješenje) iz "cestovne zamke".

(Možete dati domaću zadaću roditeljima - zajedno s djetetom pronađite životna situacija cestovnu zamku, analizirati zašto je opasna i prepoznati ispravno ponašanje, a zatim ga složite u obliku rukom crtane priče. Donesite crteže u školu i organizirajte izložbu u razredu.).

    Demonstracija računalne igre “NOT a game”.

(Upoznavanje roditelja sa informacijska tehnologija proučavati prometna pravila, uz pomoć kojih se njihovo zajedničko slobodno vrijeme s djetetom može pretvoriti u uzbudljivu, i što je najvažnije, korisnu igru).

Računalna igra"NOT a game" je program učenja. Uz pomoć igre dijete može proučiti, zapamtiti ili proširiti svoje znanje o prometnim pravilima.(Također možete pripremiti i podijeliti informacije roditeljima o korisni linkovi na internetske resurse).

    Podsjetnik za roditelje o prometnim pravilima.

(Pripremiti i podijeliti svakom roditelju).

Zaključno, vrijedi napomenuti da je proučavanje prometnih pravila jednako potrebno kao i proučavanje osnovnih predmeta (matematika, ruski jezik). Uostalom, sigurnost života naše djece nije manje važna od pokazatelja njihove intelektualne razvijenosti, pa čak i puno značajnija.

Kada podučavate dijete Pravilima ceste, odrasla osoba mora jasno razumjeti što treba podučavati i kako to učiniti učinkovitije. On sam mora biti dobro upućen u situacije na cesti. Stoga ne samo da unaprijed analizirate svoje životno iskustvo, već i proučite potrebnu literaturu na temu „Pravila na cestama“.

Što i, što je najvažnije, koliko dobro naučimo dijete, koje vještine sigurnog ponašanja na ulici mu usadimo, to će ga štititi cijeli život.

    Podsjetnik za roditelje.

    Ne žurite, prelazite cestu odmjerenim tempom. Kad izlazite na kolnik, prestanite pričati - dijete se mora naviknuti da se pri prelasku ceste treba koncentrirati.

    Ne prelazite cestu na crveno ili žuto svjetlo na semaforu, ma koliko vam se žurilo. Cestu prelazite samo na mjestima označenim prometnim znakom “Pješački prijelaz”.

    Izađite prvi iz autobusa, trolejbusa, tramvaja, taksija. U suprotnom, dijete može pasti ili istrčati na kolnik.

    Pozovite dijete da sudjeluje u vašim promatranjima situacije na cesti, pokažite mu automobile koji se spremaju za skretanje, voze velikom brzinom itd.

    Ne odlazite s djetetom iza grmlja ili automobila, a da prethodno niste pregledali cestu – to je tipična pogreška i djeca je ne bi smjela ponoviti.

    Ne dopustite igru ​​u blizini ceste ili na kolniku.

UPITNIK za studente

    Gdje se pješaci smiju kretati?

    Može li se hodati po kolniku?

    Na kojoj strani ceste se pješaci trebaju zadržavati u gradu, a koje izvan grada?

    Kako bi se trebali kretati ljudi koji su u invalidskim kolicima ili voze moped ili motocikl?

    Što treba imati pješak u mraku?

    Gdje možete prijeći ulicu?

    Kako možete prijeći cestu ako je regulirana semaforom?

    Što trebaju učiniti pješaci kada se približavaju vozilima s upaljenim plavim trepćućim svjetlima?

    Kako prijeći cestu na nekontroliranom raskrižju?

    Zašto bismo izvan grada trebali ići prema pokretnom prometu.

    Zašto je preporučljivo biti na određenoj udaljenosti od kolnika na prometnim stajalištima, pazeći na približavanje vozila, osobito po kišnom vremenu?

    Kakva je opasnost za pješaka kada jedan automobil ide ispred drugog?

    Je li dopušteno prevoziti putnike biciklom?

    Je li sigurno započeti prijelaz dok na semaforu svijetli zeleno?

    Kako bi se biciklisti trebali kretati cestom?

    Kada je dopušteno vući bicikl?

    Je li dopušteno prevoziti putnike biciklom?

Cilj : potaknuti roditelje na razmišljanje da je poštivanje prometnih pravila najvažnije za očuvanje života i zdravlja njihove djece.

Integrativni zadaci:

— organizirati zajedničke aktivnosti roditelja, odgajatelja i djece u cilju prevencije ozljeda djece u prometu, unaprjeđivanja kulture sudionika u prometu;

— promicati korištenje sigurnosnih pojaseva i dječjih sjedalica tijekom putovanja u automobilu.

— učvrstiti i unaprijediti znanje o prometnim pravilima kod mladih sudionika u prometu.

Sudionici : djeca srednja skupina, roditelji, odgajatelji.

Materijal i oprema : plakati sigurnosti na cestama; statističke informacije s pokazateljima prometnih nesreća u Republici Baškortostan u kojima su sudjelovala djeca; dječji crteži na temu: “Djeca trebaju znati!”

Vrijeme: 30 minuta.

Pripremni radovi.

Priprema pitanja roditelja za razgovor s inspektorom prometne policije.

Izrada uputa za roditelje-vozače “Pravila za prijevoz djece u automobilu.”

Izložba zajednički rad djece i roditelja na temu: “Djeca trebaju znati!”

Tijek sastanka

Odgajatelj:

- Dragi roditelji! Pri suvremenim brzinama automobila i javnog prijevoza većina prometnih nesreća događa se krivnjom pješaka (odraslih i djece). Ti su incidenti popraćeni ozljedama i često dovode do ozbiljnih tragičnih posljedica.

(Razgovor s djecom i roditeljima inspektora prometne policije o prevenciji ozljeda djece u cestovnom prometu (podaci o statističkim podacima).


Odgojitelj: B Svakidašnjica Trudimo se biti pristojni jedni prema drugima, ali kada zakoračimo na cestu, sjednemo za volan automobila, postanemo drugačiji, kao da se preporodimo. “Nije tramvaj, obići će”, uvjerava se pješak prelazeći cestu ispred obližnjeg vozila. Vozač ima potpuno drugačije mišljenje o pješaku: "Ako se stup ne pomakne, pomaknut će se", a kao rezultat toga statistika akumulira žetvu prometnih nesreća. Pješaci su, kao i vozači, dužni poštovati prometna pravila. O tome bi trebali znati i odrasli i djeca.

A sada ćemo saznati što naša djeca znaju o pravilima prometa. Za vas su pripremili kratku prezentaciju.

Izvedba pjesme “Road Signs”.

Odgajatelj: Draga djeco i roditelji! Da bismo sačuvali svoje zdravlje i život, moramo se strogo pridržavati utvrđenih prometnih pravila (čitanje pjesama).

1. dijete: Izjavljujemo vam ozbiljno, bez sumnje,

Kako biste izbjegli nesreće na cesti

Morate naučiti sva prometna pravila

2. dijete: Postoje različiti znakovi: bijeli, plavi, crveni.

Oni su okrugli i sve nam zabranjuju.

(iskazati znak, pješacima je zabranjeno kretanje)

I oni trokutasti nas upozoravaju

(pokažite znak opreza djeca)

Govore nam kako da se ponašamo

(pokazuje znak za biciklističku stazu)

I što nas čeka na putu.

Odgajateljica. – A sada molimo vozače našeg grada sljedećom molbom:

1. dijete: Pažljivo se pridržavajte prometnih pravila.

Čuvaj mir u našem selu...

2. dijete: Nemoj se utrkivati ​​kao vozači formule,

Nemojte biti nepromišljeni i zaboraviti na sve

3. dijete: Ne vozi dok nisi trijezan,

Bolje je hodati.

Svi: Ne zaboravite, odrasli,

Vi ste odgovorni za nas djecu.

Odgajatelj: Hvala vam momci! A sada ćemo zapravo saznati kako tvoji roditelji znaju pravila prometa. Morat će pokazati svoje znanje, pokazati domišljatost, snagu volje i fizičku spremnost. Dakle, započnimo naš program natjecanja.

Objavljeno je natjecanje “Zagrijavanje”.

  • Koje marke ruskih automobila poznajete?
  • Kako pravilno prevoziti djecu u automobilu?
  • Kako i gdje prijeći ulicu?
  • S koliko godina se smiju koristiti dječje autosjedalice?

Koje je najsigurnije mjesto za postavljanje dječje sjedalice? (stražnje desno sjedalo, nalazi se iza suvozača).

Tko se zove putnik?

— Najsigurniji položaj dijete-beba tijekom transporta? (natrag naprijed, suprotno smjeru kretanja vozila.)

  • Što tražiti pri kupnji dječja autosjedalica?
  • Što je pješački prijelaz?
  • Gdje je postavljen semafor?
  • Što je raskrižje?
  • Na koje se skupine dijele? prometni znakovi?
  • Što ne smijete raditi dok vozite bicikl?

Odgajatelj: Bravo roditelji! Samo tako nastavi!

Svi znamo da se djeca u automobilu mogu prevoziti samo u posebnim autosjedalicama.

Sljedeće natjecanje "Mama veži pojas!"

Odgajatelj: Roditelji su jako dobro odradili ovaj natjecateljski zadatak.

Naše sljedeće natjecanje je “Kroz usta bebe”.

Uvjeti ove igre slični su istoimenom televizijskom programu. Ako se riječ pogodi u prvom pokušaju, igrači dobivaju 5 bodova. Svaki sljedeći trag oduzima sudionicima jedan bod.

Dolazi u različitim bojama.

Izgleda kao štap.

Pokažu na nekoga i on stane.

Izmjenjuje se crno-bijelo.

Prometni policajac se ne odvaja od njega. (Štapić)

Ovoga ima jako puno u gradu.

Može biti drugačije.

Kad si na njemu, ne možeš zijevati.

Na njemu su često semafori.

Svi gledaju oko njega. (Raskrižje)

Rijetko ga viđate, ali je tu.

Imamo ih dvije.

Tamo su različite boje i veličine

Vrlo je udoban za vožnju.

Stavite ga na stražnje sjedalo suvozača. (Sjedalo u autu).

Zimi se ne vidi, ali ljeti se slika.

Dolazi u različitim bojama.

Netko njime hoda, netko pred njim staje.

Izgleda kao konj.

Kao prsluk. (Zebra)

Ovo je nešto tako visoko.

Može biti drugačije.

Ima tri oka.

Svi gledaju u njega.

Oči sjaje jedna po jedna. (Semafor)

Odgojitelj: Sljedeće natjecanje "Prikupi znak."

Svaki tim (opcionalno) dobiva skuter, vozi se na njemu kako bi dobio dio znaka i skupio znak "Pješački prijelaz". Tim koji prvi izvrši zadatak pobjeđuje.

Da rezimiramo sastanak, roditeljski odbor predlaže raspravu o sljedećem rješenju:

1. Proučavajte i vježbajte prometna pravila sa svojom djecom svaki dan.

2. Nacrtajte i razradite dijagram sigurne rute s djecom “ Dječji vrtić– Kuća”, “Kuća – Dječji vrtić”, označivši na njoj opasna područja i mjesta za siguran prelazak kolnika.

3. Potreba korištenja autosjedalica pri prijevozu djece mlađe od 12 godina.

Roditeljski sastanak Prometna pravila « »

Cilj : organiziranje zajedničkih aktivnosti roditelja, učitelja i učenika za prevenciju ozljeda djece u cestovnom prometu, poboljšanje kulture sudionika u prometu.

Zadaci:

Potaknuti roditelje na razmišljanje da je poštivanje prometnih pravila najvažnije za očuvanje života i zdravlja njihove djece.

Upoznati roditelje i učenike s nekim pravilima i podsjetnicima koji će omogućiti što učinkovitije učenje prometnih pravila.

Preliminarna priprema za sastanak

Pozovite predstavnika prometne policije na roditeljski sastanak

Izrada knjižice za roditelje"Podsjetnik za roditelje i učenike

o Pravilima sigurnog ponašanja na cesti."/data/files/j1487538512.pub (knjižica za roditelje)

Roditelji učenika prije sastanka popunjavaju rođeni upitnik. ulje i predati ga učenicima razredniku na analizu Upitnik za roditelje

Tijek sastanka

1. Učitelj: (Poruka teme sastanka).

Poznavanje pravila je bitno!

U našem razredu postoji problem "Opasnost na putu učenika na putu kući."

Okupili smo se kako bismo razgovarali o prometnim pravilima čije je poznavanje prijeko potrebno, a njihova dosljedna primjena.

A puno toga ovisi o tome koliko uspijemo doprijeti, detaljno objasniti djetetu i zahtijevati njihovu besprijekornu provedbu.

I prije svega -život i zdravlje naša djeca.

Vrlo često se naš uobičajeni tok života iznenada poremeti.

Događaju se događaji koje uopće nismo očekivali.
Nesreće koje radikalno mijenjaju naše živote.

Mame i tate moraju potpuno jasno shvatiti da prometna pravila nisu pravedna određeni iznos znanja za dijete, stečena u školi ili ispričana od roditelja. To je nešto više.

Možete imati odlične ocjene iz matematike ili pasti u seriji školske discipline, ali svi su dužni poznavati i pridržavati se pravila prometa. Prije ili kasnije, praznine u ovom planu mogu dovesti do tragičnog ishoda,

No, izvrsno poznavanje pravila sigurnog prelaska kolnika možda vas neće spasiti od nevolja.

Osim vas, još uvijek ima puno idiota na cesti. A primjera za to, nažalost, ima jako puno.

Nije dovoljno znati na kojoj boji semafora prijeći ulicu ili kojom stranom hodati autocestom bez nogostupa.

Sigurnost pješaka kao punopravnog sudionika u cestovnom prometu je, prije svega,stil života , vještinadonositi odluke adekvatno u većini različite situacije. Štoviše, cijeli niz akcija i odluka mora se donijeti trenutno, automatski, bez oklijevanja.

Kašnjenje je poput smrti.
Vrlo često se situacija razvija na takav način da samo djelić sekunde odlučuje o sudbini osobe, posebno vrlo male.

Upravo te kvalitete samoodržanja roditelji su dužni njegovati u tinejdžeru i stalno pratiti njihovu provedbu.

2. Govor prometnog policajca (Preventivni razgovor, odgovori na pitanja roditelja).

3 . Učitelj, nastavnik, profesor:

Mame i tate – zapamtite ovo

Vjerujte mi, profesor u školi neće moći naučiti dijete da automatski okreće glavu ulijevo kad prelazi ulicu, a kad dođe do sredine - udesno.
Praksa je svakako potrebna. Vitalno.

To je ono što roditelji moraju podučavati.
Zar niste ikada vidjeli sliku na kojoj, ne dižući pogled s telefona, ne primjećujući ništa oko sebe, osoba žurno prelazi ulicu, čak i ako je zeleno svjetlo?

No, pritom zaboravlja ili ne zna da automobilu jednostavno mogu otkazati kočnice, da je cesta skliska i put kočenja naglo raste...
Da na kraju možda vozi pijani idiot.

Samopraksa, stalno praćenje, podsjetnici i korekcije ponašanja naučit će vaše dijete idovest će se do automatizacije navikaStalno! okrenuti glavu Kada prelazite ulicu, budite svjesni svoje okoline ovaj trenutak, situacija.
Kako profesionalni vozači to rade automatski, sjedeći na mjestu suvozača.

Niste primijetili? Promatrajte kada je potrebno.
Svaki vozač stekao je ovu naviku tijekom godina.
I što god u tom trenutku napravio, bez ikakvog razmišljanja, sjedeći na mjestu suvozača, na raskrižju će se svakako osvrnuti.

Ali ovo je odrasla osoba, naučena životno iskustvo... A tu je i dijete.
Ovo iskustvo jednostavno moramo unijeti u to.

Vježbajte i opet vježbajte.
Razrede do 3-5 morat će se više puta voditi za rukupokazivanje, kazivanje, objašnjavanje .

Svakako je lakše ostaviti i pokupiti školu automobilom.
Ali razmislite o tome: jednog dana neće biti ni auta, ni majke, ni tjelohranitelja, a dijete će se morati samo vratiti kući.

Hoće li to biti djetetovo prvo i posljednje iskustvo ili će put do kuće postati poznata sigurna ruta ovisi samo o roditeljima.

Pustite svoje dijete da češće donosi svoje odluke.
Ne vucite ga za ruku dok prelazite – bolje je da mu prepustite inicijativu.

Ali kontrolirajte, ispravite.
Uskoro će vaš učenik to morati učiniti sam.

Ispod su brojna prometna pravila koja svatkoučenik mora znati napamet.
I nemojte ih samo učiti kao pjesmu.
Uzmite svoje dijete za ruku i krenite na put.

Siguran put u školu

* Prakticirajte svako pravilo na praksi.
Dok hodate putem do škole, svakako obratite njegovu pozornost najsitnijih detalja, prometni znakovi, dati primjere prekršaja.

* Molimo kontaktirajte Posebna pažnja da dijete bude pozorno i oprezno kada prelazi kolnik.
Ne razgovarajte telefonom dok prelazite ulicu. Pažljivo pogledaj oko sebe.
Zapamtite, vaše ponašanje je jasan primjer za imitaciju.

* Cijepite svoje dijete navika da se ulica prelazi samo na određenim mjestima.
U idealnom slučaju, po pješački prijelaz. Čak i ako morate pješačiti do sljedeće uličice.
Nemojte se bojati izgubiti nekoliko minuta. Bilo bi gore izgubiti nešto vrjednije.

* Zahtjev od djeteta strogo i uvijek poštujte semafore.
I nemojte propustiti važan detalj - ne možete odmah bezglavo požuriti na zeleni signal.
Stanite, pogledajte ulijevo i uvjerite se da nema vozila koje se brzo približava. Držite se desne strane pješačkog prijelaza.

* Izvan grada, u naseljenom mjestu Ako nema nogostupa, krećite se prema toku prometa.
Možete jasno vidjeti promet koji se približava i nećete dobiti neočekivani udarac s leđa.

* Specijalne reflektirajuće naljepnice na obrascu omogućit će vozaču da primijeti učenika izdaleka u mraku.

Kupite ove trake u online trgovini, ovo su važan detalj sigurnost djece na cesti.

* Podsjetite svoje dijete da je najsigurniji prolaz ispod zemlje.
A ako imate izbora, svakako uključite takav prijelaz u rute vašeg tinejdžera.
Gdje god ide, u školu ili u trgovinu po kruh.

* Učite svoje dijete razlikovati zvukove automobila. Kamion ili automobil? Autobus ili trolejbus?
Žuri li brzo ili se polako približava pješačkom prijelazu?
Približavanje raskrižju ili kretanje paralelnom stazom.

Zapamtite - ponekad se automobil ne vidi. Ali uvijek se može čuti!

dragi roditelji, na početku novog Školska godina odvojite vrijeme i podsjetite svoju djecu na pravila sigurnog ponašanja na cesti.

Učinite to kao igru ​​ili, za starije tinejdžere, držite ispite,ali definirajte problem .

Siguran put do škole - Ovdje glavni zadatak za roditelje.
Poznavanje pravila samoodržanja nije manje važno od poznavanja drugih školskih predmeta.
Dapače - važnije!

4. Izdavanjeza roditelje"Podsjetnik za roditelje i učenike o pravilima sigurnog ponašanja na cesti."

Popis korištenih resursa:

https://pedportal.net/ Pedportal - obrazovni materijali za učitelje i roditelje

http://ds18-nkr.edu.yar.ru Podsjetnik za roditelje o sigurnosti djece

http://spasti-sebya.ru/bezopasnaya-doroga-v-shkolu/ Spasite se i preživite! Ponašanje i preživljavanje u ekstremnim situacijama


Vrh