„Putovanje u jesensku šumu“ u planu lekcije druge mlađe grupe (mlađa grupa) na temu. Scenarij jesenske zabave u drugoj juniorskoj skupini „Šetnja u jesenskoj šumi Izlet u jesensku šumu 2. juniorska skupina

Sažetak organiziranih obrazovnih aktivnosti u mlađoj skupini II

Tema: "Putovanje u jesensku šumu"

Prioritetno obrazovno područje
"Kognitivni razvoj"
Integracija obrazovnih područja
"Društveni i komunikacijski razvoj"
"Razvoj govora"
"Umjetnički i estetski razvoj"
Cilj: Konsolidirati ideje o jeseni, o znakovima i znakovima jeseni.
Zadaci:
Obrazovni:
1. Pažljivo poučavajte, slušajte govor učitelja, proširite i aktivirajte vokabular učenika („jesen“, „godišnje doba“, „šuškanje“);
2. Poboljšati gramatičku strukturu govora;
3. Formiranje elementarnih ekoloških ideja kod djece.
Obrazovni:
1. Razviti interes za svijet oko nas tijekom igre-putovanja;
2. Proširiti osnovno razumijevanje promjena u prirodi
jesen, divlje životinje, njihov život.
Obrazovni:
1. Njegovati brižan odnos prema životinjama, ljubav i poštovanje prema prirodi.
Ciljevi za obrazovna područja integracije
Obrazovna aktivnost “Kognitivni razvoj”:
1. Obogatiti dječje osjetilno iskustvo, razvijati maštovite ideje, učvršćujući znanje djece o godišnjim dobima (jesen).
2. Proširite ideje o divljim životinjama koje žive u šumi, naučite odražavati primljene dojmove u govoru i produktivnim aktivnostima.
3. Konsolidirati znanje o pravilima ponašanja u prirodi, njegovati poštivan odnos djece prema prirodi i životinjama.
Obrazovna aktivnost "Razvoj govora":
1. Razvijati dječji proaktivni, zborni govor, obogaćivati ​​i razjašnjavati dječje ideje o godišnjim dobima jeseni.
2. Proširite i aktivirajte dječji vokabular
3. Stvorite potrebu da svoje dojmove podijelite s ljudima oko sebe.
Obrazovno područje "Umjetnički i estetski razvoj":
1. Usavršite tehniku ​​crtanja snopom papira za prikaz jesenskog lišća.
2. Razviti interes za odražavanje vlastitih dojmova i ideja o prirodi, kroz sposobnost stvaranja umjetničke slike.
3. Poticati točnost i neovisnost
Obrazovno područje “Socijalni i komunikacijski razvoj”:

1. Razvijati socijalne vještine: sposobnost rada u grupi, uzeti u obzir mišljenje partnera.
Vrste dječjih aktivnosti
Kognitivan, komunikativan, zaigran.
Metodičke tehnike
1. Organizacijski trenutak: Pojava nevjerojatnog Gnomea.
2. Odgovori djece na pitanja učitelja.
3. Zborno čitanje pjesme s djecom.
4. Pogledajte video.
5. Razgovor s djecom nakon gledanja videa.
6. Glazbeno-ritmička skladba “Lišće, lišće pada”.
7. Didaktička igra: "Spajanje po boji."
8. Produktivna aktivnost “Zlatno lišće”
9. Analiza aktivnosti djece, sažimanje.
Planirani rezultati
Pokazuje stalni interes za različite vrste dječjih aktivnosti: igre putovanja, slušanje i diskusiju, likovno stvaralaštvo. Emocionalno odgovara glavnom liku - Gnomu. Elementarno se orijentira u prostoru grupe. Aktivno sudjeluje u produktivnim aktivnostima.
Poznaje redoslijed pokreta glazbeno-plesne kompozicije „Lišće, lišće, lišće pada“.
Materijali i oprema
multimedijski projektor, platno
laptop
računalna prezentacija
raspored stabala
šareno jesenje lišće od papira
gvaš
komadi papira
hipoalergenske vlažne maramice za djecu
košara s darovima za djecu (orasi)

Napredak organiziranih obrazovnih aktivnosti

Odgajatelj: Djeco, čujte, tko to tamo šuška? Ti cujes?

O, da, ovo je patuljak, šumski čovjek. Pozdravimo gnoma.
Gnome: Bok dečki.
Odgajatelj: Kakav gnom? (mali). Što mislite za što je patuljak raspoložen? (dobro) Naravno, dobro je, patuljak nam se smiješi, nasmiješimo se i mi njemu.
Odgajatelj: Gle, patuljak nam je nešto donio, što je to? (odlazi)
Što lišće? (lijepo, šareno, crveno, žuto, zeleno). U koje doba godine ima šarenog lišća? (u jesen) Pa kakvo lišće? (jesen) Tako je, djeco, ovo je jesenje lišće. Svi su raznobojni i zlatni, pa zato za jesen kažu: “Zlatna jesen”.
Odgajatelj: Hajde, momci, ispričajmo patuljku pjesmu o jeseni:
“Zlatna jesen stazama šeta.
Na nogama ima žute čizme.
Ima lišće u boji na haljini,
A u njezinoj košari su šumske gljive!”
Gnome: Hvala ljudi, svidjela mi se vaša pjesma. Također jako volim ovo lijepo doba godine. Želite li posjetiti jesenju šumu?
Odgajatelj: Da biste ušli u šumu iz bajke, morate zatvoriti oči i izgovoriti čarobne riječi:
“Zalupit ću, zgazit ću, okrenut ću se.
I odmah ću se naći u šumi.”
Djeco, otvorite oči, pogledajte kako je lijepo.
(jesenja šuma na ekranu).
Odgajatelj: Sjednimo mirno i vidimo što se događa na jesen. (Video emisija)


Odgajatelj: Ljudi, što ste vidjeli? Kakvo je drveće u jesen? (šareno, lijepo). Što mislite, kakve životinje žive u šumi? (nabrajati) Jednom riječju, kako ih nazvati, kakve životinje? (divlji). Pametne djevojke, zašto ih zovu divljima? (jer divlje životinje same dobivaju hranu, ljudi im ne pomažu) Dečki, što životinje rade u jesen? (priprema za zimu). Što mislite, kako se treba ponašati u šumi? (tiho, ne bučite, ne vičite, da ne preplašite životinje).
Prošetajmo s tobom šumom.
"Lišće pada, lišće pada, žuto lišće leti, raznobojno lišće šušti pod dječjim nogama." (zvuk - šuštanje lišća).
Odgajatelj: Oh ljudi, pogledajte, puhnuo je vjetrić i raspršio sve naše lišće, pokušajmo ih sakupiti po bojama.
D/I “Po boji”
Djeca ispunjavaju zadatak.



Bravo momci, sakupili sve listove. Lijepe, isklesane, zaplešimo s njima. (Ples s lišćem - Lišće, lišće pada).


Odgajatelj: U šumi je bilo dobro, tiho, mirno. Ali uskoro će svo lišće otpasti s drveća i još dugo nećemo vidjeti stabla tako lijepa. Okitimo ovo drvce kao uspomenu na jesen i poklonimo ga našem gnomu. Imamo već nacrtano stablo na našim stolovima, rasporedimo lišće i nacrtajmo lišće. Ali danas nećemo crtati ne četkama, ne olovkama, već zgužvanim papirom. Da biste to učinili, uzmite list papira, zgužvajte ga tako da dobijete papirnatu kuglicu (učitelj svoje riječi prati radnjama),


zatim umočite grudu papira u žutu boju. Lišće crtamo umakanjem papira.


Bravo momci. Pad lišća pokazao se vrlo lijepim.


Gnome: Za tvoj prekrasan rad, prekrasan pad lišća, želim ti dati košaru darova.
Odgajatelj: Pa, našem putovanju je došao kraj. Ljudi, je li vam se svidjelo u šumi? Koga smo sreli? Što smo vidjeli u šumi?
Odgajatelj: Djeco, recimo "Hvala" našem gnomu čarobnjaku za darove i tako divno putovanje! Ali vrijeme je da se oprostimo i vratimo u vrtić.
Gnome: Doviđenja momci!
Odgajatelj: Okreni se oko sebe i opet ćeš se naći u vrtiću. Ovdje završava naše putovanje...
“Hvala svima na pažnji, kažemo - doviđenja!”
  • Dati djeci ideju o dinamici zvuka u glazbi, učvrstiti svoje znanje o ovom pojmu.
  • Učvrstiti znanje o brojanju 1 - puno.
  • Razvijati slušnu pažnju. Probudite interes za kreativnost.
  • Ojačajte sposobnost prikazivanja svojih dojmova u crtežu koristeći nekonvencionalnu metodu crtanja.

Didaktički materijal: ilustracije, mekana igračka sunce, kišobran, papir, boje, perjanice.

Napredak lekcije

Glazbeni voditelj dolazi grupi i pjeva: "Zdravo, momci!" Djeca pjevaju: "Zdravo!" glazba, muzika ruke kaže: "Danas ćemo ti i ja putovati u jesensku šumu na parnoj lokomotivi. Djeca ulaze u dvoranu, oponašajući pokrete parne lokomotive i pjevaju pjesmu "Parna lokomotiva" na Volgininu glazbu Filippenka.

Lokomotiva je počela brujati i vagoni su se otkotrljali,
Čok, čok, čoh, čoh, daleko ću dogurati.

glazba, muzika ruke kaže: "Naša vesela lokomotiva dovela nas je u jesenju šumu. A kako je lijepo u šumi!" Djeca se dive ilustracijama jesenske šume. Reproducira se zvučni zapis glazbe Čajkovskog. glazba, muzika ruka: „Povjetarac je puhao u jesenskoj šumi: ooh-ooh-ooh“ Djeca oponašaju zvukove vjetra. glazba, muzika ruka: "Vjetar puše sve jače i jače." Djeca glasno oponašaju zvukove vjetra. glazba, muzika ruke : "Vjetar je tiho puhao." Djeca tiho oponašaju zvukove vjetra. glazba, muzika ruka: "Drveće je šuštalo od lišća." Djeca oponašaju šuštanje lišća: sh-sh-sh. Oponašaju kucanje djetlića: kuc-kuc-kuc, koristeći dinamiku zvuka. glazba, muzika ruke : “Tako je zanimljivo u šumi, igrajmo se.”

Igra za razlikovanje dinamike zvuka "Tiho-glasno".

Djeci plješću ruke
Tiho, tiho ruke plješću
Plješću glasnije, tako se plješću
Pa plješću, plješću tako
Dječje noge tapkaju
Tiho, tiho, noge tapkaju
Tupaju jače, tako se gaze
Gaze se, ovako gaze

glazba, muzika ruka: "U jesen, u šumi, oblaci lutaju nebom, sunce se sakrilo iza oblaka, a kiša je počela kapati iz oblaka." Improvizacijom izvodi kišnu glazbu na metalofonu. Nudi se igrati s kišom. glazba, muzika ruke svira metalofon, djeca prilaze unaprijed postavljenim stolcima. Ako kišna glazba zvuči glasno, djeca glasno lupkaju prstima; ako je glazba tiha, tada djeca tiho tapkaju oponašajući kišu. Djeci možete postavljati pitanja o dinamici zvuka. glazba, muzika ruke poziva djecu da izbroje koliko kišnih kapi padne na tlo. Svira neprekidno. Djeca odgovaraju da su se mnoge kapi prolile. Izvodi jedan zvuk, djeca odgovaraju da je jedna kap pala iz oblaka. glazba, muzika ruke Kaže da je tužno kad u jesen pada kiša. Nudi se da će ga razveseliti crtanjem.

Igra se predstava "Kiša" Lobačova.

Prvi put to možete izvesti glasno. Djeca crtaju kišu prstima na papiru. Drugi put djelo se može izvesti tiho. Obratite pažnju na dječje crteže. glazba, muzika ruke nudi da otpjeva pjesmu kiši.

Ruska narodna pjesma "Još kiše"

Kiša pada, pada kiša još više,
Dat ćemo vam temelje
Dat ćemo vam žlicu
Pijuckajte malo.
glazba, muzika ruke - Autorska prava
Jesen je šetala šumom
Poslala nam je kišu
Sa nama, jesen, ne šali se (mašu prstom)
Daj nam malo sunca
Sunce je izašlo iz oblaka (ruke gore)
Pao nam je pravo u ruke (ruke ispred nas)

glazba, muzika ruke pjeva - Postalo je zabavnije, prijatelji, vrijeme je za ples.

Tekst igre "Sunce i kiša". Barto, glazba Rauchwerger.

Koristi se prekrasan kišobran, djeca pod kišobranom broje kapljice - zvukove (jedan - mnogo). glazba, muzika ruke čita pjesmu.

Zašto se jesen zove jesen?
Jer kiša često lije iz oblaka
Zašto se jesen zove jesen?
Da, čim padne kiša -
Sunce će se nasmijati!

glazba, muzika ruke nudi djeci da uzmu sultanije sa žutim trakama i kaže: "Djeco, ovo su zrake sunca, zabavimo se s njima plešući." Zvučni zapis veselih zvukova klasične glazbe. Djeca nasumično plešu s perjanicama. glazba, muzika ruke : “Kako je lijepo u jesenskoj šumi, što si najviše volio raditi?” Djeca odgovaraju. glazba, muzika ruke: "Pa, vrijeme je da se oprostimo, da se vratimo u našu grupu, naša vesela lokomotiva odvela je djecu u vrtić."

Pjesma "Lokomotiva" (ponavlja se)

Djeca izlaze iz dvorane.

Općinska autonomna predškolska obrazovna ustanova

centar za razvoj djeteta - vrtić br. 102, Tomsk

SAŽETAK

Izravne obrazovne aktivnosti

O socijalnom i komunikacijskom razvoju

"Putovanje u jesenju šumu"

Sastavio: nastavnik

Druga mlađa grupa br.06

Zlobina D.N.

Tomsk 2016

Sadržaj programa:

    Proširiti dječje razumijevanje prirodnog okoliša.

    Razvijati umjetničku percepciju i pažnju.

    Razvijati sposobnost timskog rada.

Planirani rezultati:

    Djeca počinju pokazivati ​​interes za prirodni svijet oko sebe kada zajedno s učiteljem opisuju jesen.

    Razvijajte dječje vještine slušanja

    Djeca sudjeluju u produktivnim aktivnostima radeći aplikacije

Materijali i oprema: svijetlo jesensko lišće od papira u boji različitih boja, štafelaj, Whatman papir, ljepilo, salvete, kistovi za ljepilo.

Tijek obrazovnih aktivnosti:

Organiziranje vremena.

Odgajatelj: Dečki, danas vas pozivam u jesenju šumu.

Glavni dio. Opis jeseni.

Odgajatelj: Ljeto je prošlo, došla je jesen. Hladno je u šumi u jesen, lišće na drveću više nije zeleno, ali što je? (žuto, crveno). Nebo je tamno u jesen. Na njemu ima oblaka, vjerojatno će uskoro kiša. Vjetar puše i lišće leti s grana. Pogledajte koliko lišća imate pod nogama.

Čitanje fikcije:

Odgajatelj: Na drvetu je živjelo lišće. Došla je jesen, lišće sam obojila žutom i crvenom bojom. Lišće je postalo još ljepše. Odjednom je zapuhao jak vjetar, trgao je lišće s grana i vrtio ga u veselom kolu.

Izvodi se vježba disanja "Vjetar".

Iznenada je zapuhao jak vjetar

I otpuhao je lišće s grana.

I.p. - glavna tribina. Potpuno izdahnite kroz nos, uvlačeći trbuh i prsa.

1- potpuno udahnite, izbacujući trbuh.

2- zadržite dah 3-4 sekunde.

3- snažno ispustiti zrak kroz stisnute usne uz nekoliko naglih izdaha. 5 puta.

Učiteljica čita pjesmu M. Evensona

Lišće pada, pada.
U našem vrtu lišće opada...
Žuto, crveno lišće
Uvijaju se i lete na vjetru.

Ptice lete na jug
Guske, grabovi, ždralovi.
Ovo je posljednje jato
Zamahuje krilima u daljini.

Uzmimo svaku košaru u ruke,
Idemo u šumu brati gljive,
Mirišu panjevi i staze
Ukusna jesenska gljiva.

    Zbirna prijava.

Odgajatelj: Djeca će uskoro imati jesenske praznike. Što ćemo raditi na odmoru? (Pjevat ćemo pjesme o jeseni, recitirati pjesme, plesati). Kako ćemo ukrasiti dvoranu? Predlažem da napravite jesensku sliku od lišća?

Djeca uz pomoć učitelja namažu ljepilo, priđu štafelaju s whatmanom i lijepe ih. Dok izvodi ove radnje, učitelj pita svako dijete "koje je boje tvoj list?"

    Odraz.

Djeca se zajedno s učiteljicom dive stvorenoj slici.

Sažetak izravnih obrazovnih aktivnosti u 2. mlađoj skupini na temu: "Putovanje u jesensku šumu."

Obrazovno područje: kognitivni i govorni razvoj/ umjetnički estet.

Sadržaj programa:

Naučiti uspostaviti jednostavne veze između godišnjih doba u prirodi i ponašanja životinja; prepoznati i imenovati mladunce. Proširite svoje razumijevanje divljih životinja: zec, medvjed, vjeverica, jež. Nastavite upoznavati djecu s karakterističnim značajkama kasne jeseni.

Usaditi djeci interes za promatranje životinja, brigu o njima i izazvati emocionalni odgovor na njihove postupke.

Razviti fine motoričke sposobnosti prstiju i taktilne osjete.

Integracija obrazovnih područja:

Društveni i komunikacijski razvoj: Besplatna komunikacija. Sigurnost: Ne šteti prirodi.

Kognitivni razvoj: Upoznavanje s prirodnim pojavama. Provođenje jednostavnih promatranja.

Tjelesna kultura. Prikupljanje motoričkog iskustva djece.Očuvanje i jačanje tjelesnog zdravlja djece.
Umjetničko stvaralaštvo. Razvijati sposobnost rada s otpadnim materijalom. Razviti kreativnu maštu.

Pripremni radovi. Čitanje bajki, zagonetki, gledanje slika i ilustracija, didaktičke igre „Pronađi životinju i njezinu bebu“, „Tko gdje živi? »

Materijal:

Demo: božićno drvce, drveće, jesensko lišće, 2 košare, igračke životinja i njihovih beba, audio zapis glazbe, prijenosno računalo.

Doziranje:češeri, gljive, grančice, grudice plastelina.

NAPREDAK OBRAZOVNIH AKTIVNOSTI:

1. Organizacijski trenutak.

Pjesma “Godišnja doba” L. Zavalnaye.

- Jesen, jesen! Gdje si? - Ne!

Kiša pada noću, i do zore

Javor stoji u ledenim iskrama,

Suho, hladno. I snijeg

Negdje blizu, vrlo blizu,

Jesen je završila svoje.

Jesen je pri kraju, a danas ćemo krenuti na zanimljivo putovanje u šumu da vidimo kako se tamo životinje spremaju za zimovanje... Ne bojimo se zime. Kakvu odjeću ćemo nositi da nam bude toplo? (Odgovori djece.) Točno.

Učitelj izvodi vježbu igre koristeći pjesmu s pokretima.

Na noge ćemo obuti tople čizme.

(Stopala naprijed na peti - "pokažite čizme.")

Vežimo topli šal

(Ruke prekrižene na vratu.)

Reći ćemo veselo:

(Ljulja se s jedne na drugu stranu)
Ne bojimo se hladnoće,

(Ispružite ruke naprijed, raširite ih u stranu.)

Nikad se nećemo smrznuti! "

(Skakanje na dvije noge uz pljeskanje)
Ali prije nego što odemo u šumu, moramo se sjetiti kako se ponašati u šumi?

Djeca: Ne stvarajte buku, ne bacajte smeće, ne lomite drveće.

Odgajatelj: Tako je, momci! Ne galamite, ne vičite, nego pomažite jedni drugima.

Sada zatvori oči i ponavljaj za mnom:

1, 2, 3 okreni se oko sebe,

naći se u jesenjoj šumi.

Odgajatelj: Evo nas u šumi! Tko živi ovdje? (Djeca nabrajaju divlje životinje koje žive u šumi.) Kako se zovu životinje koje žive u šumi? (divlja, šuma). Gdje su svi, zašto je tako tiho u šumi? Ispostavilo se da šumske životinje sada imaju puno briga, spremaju se za zimu. Životinje su ljeti dobro živjele na šumskoj čistini. Živjeli su bez tugovanja, bili su prijatelji jedni s drugima. Ali nastupilo je hladno vrijeme: pada kiša, zatim vjetar zavija i lomi grane s drveća.

Pogledajte, momci, koliko je jesenjeg lišća i češera vjetar razbacao po čistini. Sakupimo ih. Dječaci skupljaju češere, djevojčice lišće (rodno obrazovanje).

Skrećem vam pozornost na sliku s likom vjeverice i duplje.

Pogodi zagonetku:Nema ni ptice na grani -

Životinja je mala,

Krzno je toplo, kao termofor,

Tko je to? (Vjeverica)

Idemo je posjetiti... /dečki upoznaju bebu vjevericu/

Ljudi, jeste li saznali kakva je ovo životinja? (mala vjeverica)

Pozdravimo ga i saznajmo zašto je mala vjeverica tako tužna

/reci zdravo/

Što se dogodilo, mala vjeverice? Zašto si tužan?

Mala vjeverica

čekam mamu. Vrlo hladno.

Dečki, što da radimo, kako da pomognemo maloj vjeverici? (igrati se s njima
Samomasaža šišarkama

/djeca uzmu šišar i počnu ga pomicati naprijed-nazad između dlanova, zatim ga kružno vrte i na kraju jednom rukom uzmu šišar i ritmičnim pokretima počnu dodirivati ​​drugi dlan/

1, 2, 3, 4, 5 - igrat ćemo se čunjevima, (bacati i hvatati čunjeve rukama).

Igrat ćemo se s čunjevima i motati ih između ruku. (Kotrljajte između ruku).
Uzmimo desnu ruku i stisnimo je jače! (Desnom rukom stisnite kvrgu).
Uzmimo lijevu ruku i stisnimo je jače! (Lijevom rukom stisnite kvrgu).
Ovako ih pamtimo
A ovako ćemo ih trljati.
- Pa, jesu li ti ruke vruće, a što je s šapicama male vjeverice? Dlanovima dodirujte obraze. Kakve palme? (toplo)

Dakle, to je red.

A ovdje je i sama Majka Vjeverica.

Okretna mala životinja

Živi u šupljoj kolibi,

Skakući i skakutati cijeli dan,

Našao sam gljivicu

Nizao sam ga na granu,

Pripremljeno za buduću upotrebu.

Gdje vjeverica nosi gljivu? (U šupljinu).

Ovo je vjeveričina kuća, ima puno zaliha.
Pomozimo vjeverici da osuši gljive za zimu. Igra-vježba "Nizanje gljiva na užetu."

Pod drvetom sjede zečići, tresu im se repovi.

Pomozimo zečićima - skupljaj grančice i lomi ih za ručak, prije nego što se majka zečica vrati, čeka je iznenađenje.
A sada, momci, predlažem da sjednete na panjeve i opustite se. Učitelj skreće pozornost djece na sliku majke medvjedice i mladunaca. Koja je ovo šumska životinja? (medvjed) Kako se zovu medvjedi? (mladunci)
Znate li kako se medvjed priprema za zimu? Cijelo ljeto i jesen se priprema: jede puno bobica, lovi ribu u rijeci, nakuplja mast za zimu.
Krajem jeseni nađe mjesto ispod bora, gdje ima mnogo lišća i grana, i zaspi do proljeća. Zimi će padati snijeg, ali njemu će biti toplo u brlogu

Tko spava u jazbini?
Sat tjelesnog odgoja s igračkom

Medvjed je ispuzao iz jazbine

Pogledao oko praga (okreće se lijevo-desno)

Polako se rastezao

Stigla nam je jesen (protezanje - ruke gore)

Da brzo dobije snagu

Medvjed je okrenuo glavu (glava nagnuta udesno, ulijevo)

Nagnuti naprijed i nazad (nagnuti naprijed, nazad)

Evo ga kako hoda kroz šumu (ljulja se u stranu)

Medvjed traži korijenje

I trule panjeve

Napokon se medo nasitio

I sjeo je na kladu (djeca sjede)
Uspavajmo našeg medu u njegovoj jazbini... Ali prvo ćemo na krevet staviti lišće da bude suh i topao, pokrit ćemo ga toplom dekom...

Lijepo spavaj, Medo, do sljedećeg proljeća!

Živi u rupi ispod drveta,
Nosi bodljikave igle.
Ako se odjednom sklupča u loptu -
Grabežljiva zvijer vratit će se bez ičega.
Ne možete ga uzeti u zube ili u šape
Koji mu je bio nadimak?.. ( Jež).
Svratimo do ježa... (odlazimo do jelke)

Oh. Vidi, Jerzykhova majka nas čeka.

Ali nevolja je što su se ježevi razbježali na sve strane. Pomozimo pronaći djecu. Idemo oko jelke i što prije nađemo ježiće... Joj! Kakve čudne grudice, nešto im fali... Tako je, igle. Predlažem da ove grudice pretvorite u prave bodljikave ježiće uz pomoć sjemenki (zalijepite sjemenke u grudice plastelina)
Tako je završilo naše putovanje kroz šumu. Ljudi, je li vam se svidjelo u šumi? Kome smo danas pomogli? Jako ste se potrudili i divlje životinje su vam zahvalne na pomoći!

Poželimo životinjama uspješnu zimu, a na proljeće se vidimo opet. Oprostite se sa životinjama...

Okreni se oko sebe i opet ćeš se naći u vrtiću...

Hvala svima na pažnji, pozdravljamo se!

Putovanje u jesenju šumu.

Učitelji: Kalinkina Anna Nikolaevna, Kharitonova Elena Sergeevna

03.11.2017

Ved: Dečki, pozivam vas u jesensku šumu! Ali put do tamo je dug, a da nam se noge ne umore, idemo vlakom!

Djeca stoje kao vlak, voditelj je ispred. Uz zvuk vlaka krećemo se po dvorani i sjedamo na stolice.

Ved: Čujem kako lišće šušti... Čujem kako grančice krckaju...

Tko nam to dolazi? Tko nam to dolazi?

Sjedit ćemo tiho i gledati u gosta.

Glazba svira. U dvoranu ulazi medvjed s košarom u rukama. Skuplja češere razbacane po podu.

Ved: Ovo je Mišenka u šetnji, Medo skuplja šišarke.

(Medvjed hoda po dvorani u skladu s tekstom.

Zborno čitanje pjesme s pokretima)

Nespretni medo šeta šumom, skuplja češere i pjeva pjesmu.

Odjednom je stožac pao točno na medvjedino čelo. Medo se naljutio i lupio nogom.

Ved: Ti, medo, nemoj se ljutiti. Ti, mali medo, pogledaj oko sebe.

Pun je momaka, svi ti žele pomoći!

Medvjed: Ja sam čupavi mrki medvjed, došao sam do vas ljudi,

Pjevaj pjesme i zabavljaj se, Da se s tobom sprijateljim!

Zajedno ćemo sada otići i skupiti sve čunjeve!

(Igra se igra „Skupljaj čunjeve“)

Medvjed: Hvala vam, ljudi. Pomogao nam je skupiti sve čunjeve!

Zbogom, djeco, vrijeme je da idem u zimski san.

(Čuje se tiha glazba, medvjed odlazi)

Ved: Spavaj u brlogu do proljeća, i vidi šarene snove!

Ljudi, znate, medvjedi zaspu u jesen i spavaju cijelu zimu do proljeća.

Ved: Ma, ljudi, tiše, tiše... Mislim da nešto čujem!

Na lišću - kap-kap, Na dlanovima - kap-kap.

Sunce se negdje sakrilo... Pada kiša, ljudi!

(Zvučna podloga zvukova kiše.)

Ved: Ako pada kiša, prijatelji, trebali bismo ići u šetnju...

Djeca: Ne možete!

Ved: Što će nam pomoći, prijatelji? Što će vas zaštititi od kiše?

Djeca: Kišobran!( Igra se igra „Sunce i kiša“)

Ved: Kiša je prestala. Vjerojatno je umoran.

Sunce opet sija i sve nas zove u šetnju!

(Zvuči vesela glazba, a djeca se slobodno kreću po dvorani. Zatim se ponovno čuje glazba kiše.)

Ved: Tako smo se zabavno igrali s kišom. A sada, predlažem da se malo opustite i pogodite moje zagonetke.

Obitelji žive pod zemljom

Zalijevamo ih iz kante za zalijevanje.

I Polina i Antoška

Da te zovemo da kopamo...

krumpir -

Listovi se skupljaju u glavicu kupusa

U vrtu seljana.

Bez njega juha od kupusa nije gusta.

Koje je njeno ime?

Kupus -

Narančasti korijen sjedi pod zemljom,

Pohranjuje skladište vitamina,

Pomaže djeci da postanu zdravija

Kakvo je ovo povrće, možete li reći?

Mrkva -

Iznad zemlje je trava,

Bordo glava ispod zemlje.

Repa -

Oh, plakat ćemo s njim,

Ako ga želimo očistiti.

Ali stotinu boljki

Gorko će nas izliječiti...

luk -

Kod zgodnog debelog čovjeka

Svijetle crvene strane.

U šeširu s konjskim repom, gospodine -

Okruglo zrelo…

rajčica -

Ovi žestoki momci

Skrivaju se u lišću u vrtnoj gredici.

Twin kauč krumpir

Pozeleni...

krastavci -

Ved: Bravo dečki, pogodili ste sve moje zagonetke.

U jesen u našim vrtovima dozrijeva razno povrće, koje treba ukloniti s gredica. Pogledajte kako je neobičan moj vrt ispao ove godine. Što u njemu ne raste? Gledajte, ljudi, što ja ovdje uzgajam?

(Drveće, grmlje, gljive, bobice, voće i povrće zalijepljeni su na štafelaj. Predlažem da djeca skupe samo povrće i stave ga u košaru.)

Ved: Hvala vam ljudi, pomogli ste mi u žetvi. Djeca sjede na stolicama

Ved: Kad u jesen odemo u šumu,

Lišće pada kao kiša,

Šušte ti pod nogama,

I lete, lete, lete!..

U šumi ima puno lišća: i žuto i crveno - vrlo lijepo! Pogledajte, momci, kakvo je lijepo lišće u jesenskoj šumi. A tko je okitio našu šumu? Čarobnica Jesen dala je sve od sebe!

(Jesen ulazi u dvoranu uz glazbu.)

JESEN: Govoriš o meni? Ovdje sam! Pozdrav jeseni, prijatelji! Malo sam zakasnio. Svi su se potrudili i dotjerali! Podijelio sam crvene marame svim stablima planinskog jasena, svijetle i uočljive, uočljive izdaleka!

(Izlaze djevojke u crvenim maramama i izvode ples “Bobice – Rowanberries”)

Jesen: Drveću sam dala svečano ruho.

Pogledajte kako lišće sjaji poput zlata!

Oh, gdje je svo lišće!

Ved: I vjetar je otkinuo svo lišće i raznio ga po šumi, idi okolo i traži svoje lišće.

(Glazbena igra "Jesen je hodala po vrtu")

Ved: Jako nam je drago, jesen, što smo se opet sreli!

Čitajmo pjesme, Za našeg dragog gosta!

Koje je doba godine? Vrijeme je tmurno

Lišće pada, ptice odlijeću.

Oblak prekrio sunce, stigla je jesen! Sonya

Jesen se vedro obukla i došla nam na praznik,

A svoj je djeci donijela jesenske darove. Milano

Jesenski odmor u šumi Lagan je i zabavan!

Ovo su ukrasi Jesen je ovdje objesila! Misha

Vjetar se lišćem igra, kida lišće s grana.

Žuto lišće leti točno pod dječje noge! Nikita Ch

Za jesen svi kažu da je prelijepa!

Ostani među dečkima, svidjet će ti se kod nas! Sofija

Žuto lišće pleše, pada s grana, leti

Ova zlatna bajka zove se "opadanje lišća". Evelina

Jesen je pokvasila noge na stazi,

Podigla je lišće i zaplesala. Maša

Žuti novčići padaju s grane.

Pod nogama je cijelo blago.

Ova zlatna jesen daje lišće svima. Gleb

Volim jesen jer je vrijeme za odijevanje kaputa.

I nosite čizme za vožnju kroz lokve. Dima

Svaki zlatni list je malo sunce.

Stavit ću ga u košaru i staviti na dno. Nikita B.

Jesen parkom našim šeta, jesen svima daruje. Vasilisa

Jesen: Hvala vam na prekrasnim pjesmama o meni. Znaš li pjesmu o meni?

Ved i djeca: naravno da znamo. Jesen, izađi k nama i zapleši s djecom.

(Ples - pjesma)

Jesen: Oh, vi ste tako prijateljski nastrojeni i veseli! Hvala ti, jako si me usrećio. Jako mi se svidjelo s tobom. I za ovo ti želim zahvaliti.

Pripremila sam darove za veselu djecu . (Izvadi korpu.)

Podižemo rupčić

Sad ćemo saznati što je ispod!

A u košari...Jabuke!

Ved: Djeco, jesen nam daje ovu košaru jabuka.

Slatka jesen je velikodušna i lijepa.

Recimo Jesen zajedno...

djeca. Hvala vam!

Jesen: pa, vrijeme je da se oprostim od jesenje šume i vratim se.

(Uz glazbu, jesen se oprašta od djece i gostiju i odlazi.)

Uoči jesenskih praznika organizirana je izložba rukotvorina izrađenih od prirodnih materijala u kojoj su sudjelovale obitelji naših učenika Izložba rukotvorina izrađenih od prirodnih materijala

"Jesenska fantazija"

Druga mlađa grupa "Sunce"

Obitelj Mikhaila Periyainena

Obitelj Damira Pologutina

Obitelj Nikite Chernyavsky

Vrh