Kalbos ugdymo užsiėmimai vyresniojoje grupėje. Pamoka apie kalbos ugdymą vyresniųjų grupėje: „Kelionė į gražios kalbos šalį

Pamokos apie kalbos raidą vyresniojoje grupėje konspektas.
Tikslai:
1. Ugdykite dėmesį, atmintį, gebėjimą logiškai mąstyti.
2. Ugdykite kūrybinę vaizduotę.
Užduotys:
1. Gyvūnų jauniklių vardų darybos pratimas vardininko ir giminės daugiskaitoje.
2. Sunku suaktyvinti šalutinių sakinių vartojimą kalboje.
3. Išmokti iš sakinių paryškinti žodžius su garsais „sh“ ir „g“.
4. Aiškiai ištarkite šių garsų prisotintas frazes (grynai ir liežuvio virpėjimus).
5. Sakykite frazes skirtingu garsumu: garsiai, tyliai, pašnibždomis.
6. Išmokite sukurti istoriją nurodyta tema.
Vaizdinė medžiaga: meškiukas, skaičiavimo lazdelės, traškučiai.
Pamokos eiga:
Mokytoja skaito T. Volgino eilėraštį „Kur, kieno namai“.

Žvirblis gyvena po stogu.
Šiltoje audinėje – peliukų namelis.
Varlė turi namą tvenkinyje
Karvių namelis sode.
- Ei, višta, kur tavo namai?
- Jis po mamos sparnu.

Klausti klausimus? Apie ką kalba šis eilėraštis? (Apie kas kur gyvena).
Apie kieno namus tu kalbi? (Žvirblis, pelė, varlė, vištiena).
– Netgi eilėraštyje kalbama apie chiffchaff namus. Chiffchaff yra paukštis, ji gyvena sode. Kartu su dideliu žvirbliu po stogu gyvena mažieji žvirbliai. (Jei vaikai negali atsakyti, mokytojas pasiūlo žodžio pradžią.)
– Tvenkinyje yra varlių namelis ir ... varlės. (Choriniai ir individualūs atsakymai). Mamos vištienos namelis po sparnu. Višta turi daug... viščiukų.
O pas vėgėlę jaunikliai dar vadinami – vėgėlėmis. Vienas viščiukas yra vėgėlė, daugelis jauniklių – vėgėlės.
– Kokie dar jaunikliai turi tokius pačius vardus kaip ir suaugę paukščiai? (Mokytojas gali pasiūlyti žodžių pradžią: „las ... taškai“, „si ... lankai“).
Vienas jauniklis - ... kregždė, zylė; daug jauniklių – ... kregždės, zylės.
- Kokius dar paukščius ir jauniklius pažįstate? (Vaikų savarankiški atsakymai). Už kiekvieną teisingą atsakymą vaikas gauna lustą. Susumavus rezultatus mokytojas įvardija vaiką, surinkusį daugiausiai žetonų).
Mobilusis žaidimas: "Pelėda"
Iš žaidėjų išsiskiria „pelėda“. Jos lizdas yra atokiau nuo svetainės. Žaidėjai aikštėje yra išdėstyti atsitiktine tvarka. „Pelėda“ – lizde.
Gavę šeimininko signalą: „Ateina diena, viskas atgyja! - vaikai pradeda bėgioti, šokinėti, imituodami drugelių, paukščių, vabzdžių ir kt. Antruoju signalu: „Ateina naktis, viskas užšąla - pelėda išskrenda! - žaidėjai sustoja, sustingsta toje padėtyje, kurioje juos pagavo signalas. „Pelėda“ eina į medžioklę. Pastebėjusi judantį žaidėją, paima jį už rankos ir nusineša į savo lizdą. Viename išėjime ji gali gauti du ar net tris žaidėjus.
Tada „pelėda“ vėl grįžta į savo lizdą ir vaikai vėl pradeda laisvai šėlti žaidimų aikštelėje.
Po 2-3 „pelėdos“ išvažiavimų medžioti ją pakeičia nauji vairuotojai iš niekuomet jos nepagautų.
Taisyklės draudžia „pelėdai“ ilgai stebėti tą patį žaidėją, o sugautam – pabėgti.
Vaikai pailsėję grįžta į savo vietas.
Mokytojas užmeta mįsles:
Čia yra adatos ir smeigtukai
Jie išlenda iš po suolo.
Jie žiūri į mane
Jie nori pieno. (Ežiukas)
- Kodėl manai, kad tai ežiukas?
– Koks pažįstamas garsas yra atsakyme – „g“ ar „sh“? (Klausimas užduodamas vaikams atspėjus mįslę).
- Ištarkite žodį taip, kad būtų girdimas garsas „g“. (Ežiukas).
mažos pėdutės,
Bijo katės
Gyvena audinėje
Mėgsta pluteles. (pelė)
Kodėl manote, kad tai pelė?
– Koks pažįstamas garsas žodyje „pelė“ – „sh“ arba „g“? Tarsi ilgai. (Pelė)
– Dabar skaitysiu eilėraštį, žodžiais, kuris jums labai įprastas skamba. Atidžiai klausykite ir pasakykite, kaip tai skamba.

Pelė sušnabžda pelei:
– Jūs visi ošiate, o ne miegate.
Pelė sušnabžda pelei:
– Sušnabždysiu tyliau.

- Pagalvokite apie istoriją apie pelę, kuri nemiega. (Atsakymai 2-3 vaikai).
- Klausyk kito eilėraščio:
Vabalas nukrito ir negali pakilti.
Jis laukia, kol kas nors jam padės.
- Sugalvokite istoriją apie vabalą: kas jam nutiko? Kas jam padėjo? (Atsakymai 2-3 vaikai).
– Klausyk liežuvio griežiančiojo: „Geras pyragas, varškės viduje“.
- Pirmiausia pakartokite lėtai ir garsiai, tada lėtai ir tyliai. (Kai kuriems vaikams mokytojas siūlo greitai pakartoti liežuvio sukimą šnabždesiu).
Mokytojas paima lokį ir jo vardu duoda vaikams užduotį:
- Atspėk, ką aš myliu labiausiai? (Medus, avietės).
– Paklausyk, kaip aš ištariu žodį „ma – li – na“. Kiek dalių yra šiame žodyje? (Trys).
- Skaičiuokime kartu: maa - liinaa. (Tarsdami kiekvieną dalį vaikai prieš save išdeda skaičiavimo pagaliuką).
Kas yra pirmoji žodžio dalis? (Ma.). Kas yra antrasis? (Lee). Trečias? (Ant). Yra tik trys dalys“.
Panašiai suprantami žodžiai „automobilis“, „Nataša“.
Dinaminė pauzė „Dešinė – kairė ranka“
Vaikai taria žodžius, palydėdami juos judesiais:
Tai yra dešinė ranka
Tai kairė ranka.
Dešinėje – triukšmingas ąžuolynas,
Kairėje yra srauni upė ...
Apsisukome ir
Yra atvirkščiai:
Kairėje – triukšmingas ąžuolynas,
Dešinėje yra srauni upė ...
Ar tai tapo teisinga?
Mano kairė ranka?

Vaikinai, dabar kartu supjaustykime popierines gerves. Parodymas mokytojui, kaip iškirpti gerves (perlenkiant popierių per pusę, išilgai pažymėtų linijų).
Vieną iš jų atiduosime Mishka.
Pamokos santrauka:
1. Kokius garsus sutikome?
2. Ką atsimeni, kas patiko pamokoje?

Tikslas:įtvirtinti žinias apie pasakas ir suaktyvinti vaikų kalbą.

Užduotys:

lavinti klausos ir regos dėmesį, mąstymo procesus;

lavinti atmintį, mąstymą, stebėjimą, kalbą;

skatinti eskizų išraiškingumą (pantomima), ugdyti improvizacijos įgūdžius;

· ugdyti vaikų atidų požiūrį į knygą, kultūrinio bendravimo, bendradarbiavimo, sąveikos įgūdžius, savarankiškumą, iniciatyvumą;

· ugdyti emocinį atsaką į žinomas ir mėgstamas pasakas, draugystę.

Parsisiųsti:


Peržiūra:

OOD santrauka senjorų grupėje „Pasakų šalis“

Švietimo sričių integracija:„Kalbos raida“, „Socialinė ir komunikacinė raida“.

Tikslas: įtvirtinti žinias apie pasakas ir suaktyvinti vaikų kalbą.

Užduotys:

  • lavinti klausos ir regos dėmesį, mąstymo procesus;
  • lavinti atmintį, mąstymą, stebėjimą, kalbą;
  • skatinti eskizų išraiškingumą (pantomima), ugdyti improvizacijos įgūdžius;
  • ugdyti vaikus atidų požiūrį į knygą, kultūrinio bendravimo, bendradarbiavimo, sąveikos įgūdžius, savarankiškumą, iniciatyvumą;
  • ugdyti emocinį atsaką į žinomas ir mylimas pasakas, draugystę.

Įranga: dainos „Pasakos vaikšto aplink pasaulį“ fonograma (muzika E. Ptičkino, žodžiai M. Pliatskovskio, ispanų – V. Tolkunovo), pasakų veikėjų laiškas, paveikslėliai, kuriuose vaizduojami pasakų veikėjai.

Preliminarus darbas:rusų liaudies pasakų skaitymas („Teremok“, „Katė, gaidys ir lapė“, „Kiškio trobelė“, „Lapė ir strazdas“, „Sesuo Alionuška ir brolis Ivanuška“). Nagrinėjant pasakų iliustracijas. Dramatizavimo žaidimai ir pasakų pastatymas.

Darbas su tėvais:su vaikais žiūri animacinius filmus pagal rusų liaudies pasakas, kalbasi apie juos.

Pamokos eiga:

Skamba dainos „Pasakos vaikšto aplink pasaulį“ fonograma (muzika E. Ptičkino, žodžiai M. Plyatskovskio, ispanų – V. Tolkunovo).

Vaikai įeina į grupės kambarį, sėdi ant kėdžių, sudarydami ratą.

Pedagogas: Vaikinai, ar jums patinka keliauti?

Vaikai: Taip, mes mylime.

Pedagogas: Ar norite leistis į kelionę per pasakas?

Vaikai: Mes norime.

Pedagogas: Prieš išvykdami į kelionę, prisiminkime, kas yra pasakos?

Vaikai: Pasakos, kurias sugalvojo visa tauta, ir pasakas, kurias sugalvojo vienas žmogus – autorius.

Pedagogas: Šauniai padirbėta. O kaip vadinasi pasakos, kurias sugalvojo visa tauta?

Vaikai: Tautos sugalvotos pasakos vadinamos liaudies pasakomis.

Pedagogas: O kaip vadinasi pasakos, kurias sugalvojo vienas žmogus – autorius?

Vaikai: Pasakos, kurias sugalvojo vienas autorius, yra saugomos autorių teisės.

Pasigirsta beldimas į duris. Paštininkas įeina į grupę ir pristato pasakiškų gyventojų laišką.

Mokytojas skaito laišką:

„Vaikinai! Pagalba! Esame visiškai pasimetę, kas kokioje pasakoje gyvena. Ką dabar darysime? Padėk mums.

Pasakų personažai“.

Pedagogas: Vaikinai, ar norite padėti pasakų veikėjams?

Vaikai: Taip, žinoma, darome.

Žaidimas „Atspėk, kuris veikėjas, iš kurios pasakos“.

Mokytojas išima po vieną kortelę, kurioje pavaizduotas pasakos personažas, ir parodo ją vaikams. Vaikai turi atspėti pasaką, kurioje pasirodo šis herojus.

Pavyzdžiui:

lydeka (pasaka "Prie lydekos komandos"), Ryaba vištiena ("Ryaba vištiena"), Blakė ("Ropė"), varlė ("Pasaka apie princesę varlę"), pelė utėlė ("Teremok"), vaikas („Sesuo Alionuška ir brolis Ivanuška“), mažoji Chavrošečka („Havrošečka“), lapė („Lapė ir ąsotis“, „Lapės sesuo ir pilkasis vilkas“, „Lapė su kočėlu“, „Katė, gaidys, lapė“ “, „ Gaidys - auksinės šukos“), katė („Katė, gaidys, lapė“).

Pedagogas: Puiku, jūs labai mieli vaikai. Vaikinai, pasakų personažai paruošė jums žaidimą. Norite žaisti?

Vaikų atsakymai.

Žaidimas „Surask klaidą pasakoje“.

Mokytojas skaito vaikams pasaką, vieną žodį keičia kitu. Greiti vaikai turi „ištaisyti pasakotojo klaidą“.

Pavyzdžiui:

- ... Močiutė mušė-mušė, nepalūžo. Senelis beat-beat nepalūžo. Katė pribėgo, mostelėjo uodega ir kiaušinis nulūžo. (Katė – pelė).

- ... Štai ateina senelis ir mato: pilkas vilkas susirangęs guli ant kelio. Senelis nulipo nuo vežimo, nuėjo pas vilką, bet jis nemaišė, gulėjo kaip negyvas. „Čia bus dovana jo žmonai“, – pasakė senelis, paėmė vilką, uždėjo ant vežimo ir nuėjo pirmyn. (Vilkas – lapė).

- ... O pas jauniausią sūnų Ivaną Carevičių strėlė pakilo ir nuskriejo, nežinia kur. Taip ėjo, ėjo, pasiekė pelkę, mato – sėdi pelė, pasiėmė savo strėlę. (Pelė – varlė).

– … Staiga prieina dramblys. Pamačiau bokštą, išgirdau dainas, sustojau ir riaumojau iš visų jėgų:

Terem-teremok! Kas gyvena salėje?

Aš esu pelė.

Aš esu varlė.

Aš esu pabėgęs zuikis.

Aš esu sesuo lapė.

Aš esu aukščiausios pilkos spalvos statinė.

Ir kas tu esi?

O aš dramblys.

Ateik gyventi pas mus! (Dramblys – lokys nerangus).

Pedagogas: Šauniai padirbėta. Vaikinai, siūlau šiek tiek pailsėti, ar sutinkate?

Vaikų atsakymai.

Pedagogas: Puiku, o pasakų personažai mums padės.

Fizminutka "Miško pakraštyje iš eilės".

Miško pakraštyje iš eilės

Gyvūnai mankštinasi.

Kiškis pasuka galvą

Ištempia kaklo raumenis.

Stropiai atlieka kiekvieną judesį -

Jam labai patinka šis pratimas.

Dryžuotas meškėnas vaizduoja sraigtasparnį -

Letenos mojuoja pirmyn ir atgal,

Tarsi vyktų į ilgą skrydį.

Pilkas vilkas šiek tiek mieguistas,

Jis daro lenkimus.

Vilke, nepatingėk

Lenkite į kairę ir į dešinę

Ir tada pirmyn ir atgal

Jūs gausite energijos užtaisą.

Meškiukas atsisėda

Kulnai nuo grindų.

Išlaiko nugarą tiesiai

Kaip jį išmokė mama.

Na, voverės kaip kamuoliukai

Kartu jie šokinėja ir šokinėja.

Vaikai seka tekstą.

Pedagogas: Na, pailsėkim. Mūsų pasakojimo kelionė tęsiasi.

Žaidimo pratimas „Perrašyk pasaką savaip“.

Pedagogas: Vaikinai, Ar jums būtų įdomu sužinoti, kas nutiko veikėjams pasibaigus pasakai? Pavyzdžiui, kas nutiko lapei ir vilkui iš pasakos „Lapė ir pilkasis vilkas“, koks buvo Khavrošečkos likimas?

Vaikų atsakymai.

Žaidimas ištaisyk klaidą.

Pedagogas: Vaikinai, jūs žinote tiek daug pasakų ir prisimenate pasakų personažus. Ar galite pastebėti klaidą istorijos pavadinime? Patikrinkime?

Vaikų atsakymai.

Mokytojas vadina pasakas, sąmoningai suklysdamas, o vaikai taiso.

"Cockerel Ryaba"

"Daša ir lokys"

"Vilkas ir septyni ėriukai"

„Antys – gulbės“

"Voveraitė su puodu"

"Zajuškino namas"

"Princesė Turkija"

"Berniukas su kamera"

Pedagogas: Vaikinai, gerai padaryta, jūs negalite jūsų apgauti, kad ir kaip aš stengčiausi, jūs puikiai žinote pasakų pavadinimus! O dabar kviečiu tapti pasakos „Sesuo voveraitė ir pilkasis vilkas“ herojais. Ar sutinki?

Vaikų atsakymai.

Pantomiminis eskizas „Vargas“, „Gurys“, „Alkis“, „Piktas“ pagal rusų liaudies pasaką „Lapė ir pilkas vilkas“.

Vaikai vaizduoja: senelis sielvartauja – prideda rankas prie skruostų, užsidengia akis, pakelia antakius kampu, nuleidžia galvą; lapė yra gudri - jie primerkia akis, sukasi kūnais; alkanas vilkas – glosto skrandį, liežuviu laižo lūpas; vilkas pyksta ant lapės - viena ranka sulenkta per alkūnę, kita sugniaužta į kumštį, antakiai suraukti, veide pikta išraiška.

Pedagogas: Vaikinai, mūsų kelionė per pasakas baigėsi. Ar patiko kelionė į pasakų šalį? O kokius žaidimus su pasakomis žaidėme? O kas tau patiko labiausiai?

Vaikų atsakymai.

Pedagogas: Pažvelkite į mūsų knygų kampelį. Čia turime ir knygų su pasakomis. Kad jie gerai gyventų, su jais reikia elgtis atsargiai: nedraskyti, netraiškyti, atidžiai skaityti.


Ilsia Fatkullina
Pamokos apie kalbos ugdymą vyresniųjų grupėje „Padėti pasakų miško gyventojams“ santrauka

Pamokos apie kalbos raidą vyresniojoje grupėje santrauka"Ant padėtipasakų girios gyventojai".

Programos turinys:

Edukacinė sritis: Kalba plėtra, pažintinis plėtra, meninis ir estetinis plėtra

Veiklos rūšis: Žaidimas, komunikacinis, pažintinis-tyrimas, motorinė veikla.

Turinio įgyvendinimo metodai ir technikos GCD: Žodinis, vaizdinis, žaidimas.

žodyno darbas:

Tikslas: Plėtra ikimokyklinukų bendravimo įgūdžiai

Užduotys: edukacinis, besivystantis auklėtojai.

Įtvirtinti vaikų žinias apie balses ir priebalsius / kietus ir minkštus / garsus, nustatant pirmąjį žodžio garsą.

Pagerinkite garsų L-L tarimą grynais žodžiais.

Pratinkite vaikus pasirenkant antonimus - žodžius, turinčius priešingą reikšmę.

Toliau supažindinkite vaikus su polisemantiniais žodžiais.

Pratinkite vaikus gebėjimą nustatyti lytį žodžius: vyras, moteris, vidutinis.

Pratinkite vaikus žodžių galūnių daryboje;

Įtvirtinti vaikų gebėjimą pavadinti būdvardžius ir veiksmažodžius daiktavardžiais.

Ugdykite dėmesį, gebėjimą aiškiai ir kompetentingai atsakyti į užduotą klausimą.

Planuojami rezultatai:

Formuojasi vaikų idėjos apie balses ir priebalses.

Formuojasi L-L garsų tarimo grynaisiais žodžiais įgūdžiai.

Jie geba sudaryti žodžius rinkdamiesi antonimus – priešingos reikšmės žodžius.

Susidaro vaizdiniai su polisemantiniais žodžiais.

Geba savarankiškai nustatyti bendrinę žodžių priklausomybę.

Jie jaučia poreikį aiškiai ir kompetentingai atsakyti į užduotą klausimą.

Laikymui skirtos aplinkos organizavimas GCD:

Popieriaus skintos gėlės raudonos, žalios ir mėlynos spalvos; iliustracijos, žyminčios antonimus; temos nuotraukos; arbatos gėrimo indai; laiškas, magnetofonas.

Pasiruošimas edukacinei veiklai veikla:

Patarlių, fizinių minučių įsiminimas; didaktiniai žaidimai.

GCD pažanga:

globėjas: Vaikinai, šįryt paštininkas atnešė mums telegramą. Neskaičiau be jūsų, manau, kad ir jums bus įdomu. Skaitykime kartu. /atidaro telegramą/ perskaito vaikams.

„Brangūs vaikinai, mūsų Pasakų miškas, atsitinka tai, kas nesuprantama. Gyvūnai pamiršo, kaip tinkamai bendrauti tarpusavyje. Tikimės, kad ateisi ir Padėk mums. Ir kviečiu užsukti pas mane arbatos su medumi. Tavo Mishutka“.

globėjas: Kas atsitiko miške? Vaikinai, pabandykime padėti Pasakų girios gyventojams(Vaikų atsakymai).Pasakyk kas gyvena miške?

Vaikai išvardyti gyvūnus kurie gyvena miške.

globėjas:Teisingai. Mums reikia paskubėti. Norėdami tai padaryti, turite pasirinkti greičiausią transportą. (Vaikai renkasi transportą.)

globėjas: Eime pasakiškas transportas. Tegul tai būna mūsų kėdės. Tarsime stebuklingus žodžius ir mūsų kėdės skris padėti gyvūnams.

Vaikai sako magija žodžiai: Vienas, du, trys, Skrisk mano kėdę. Vaikai užsimerkia, imituoja kėdės judesius, "nusileidimas" miške.

globėjas: Vaikinai, pažiūrėkite, koks tankus, neįžengiamas miškas. Net bijau eiti toliau. Ir nėra kam prašyti pagalbos. Na, išskyrus tai, prie mūsų pažįstamos eglutės, čia ji stovi šalia ir kalbasi su musmire. silkė, padėk mums, vaikinai, į miško gyventojams praeiti.

globėjas: Žinoma, mes. Pasakyk, vaikinai, nebent tik medis turi spyglių. Kokias dar adatas žinai?

Vaikai: Prie pušies, siuvimo, prie ežio, med.

globėjas: Kokias kojas žinai?

Vaikai: Vaikams prie stalo, kėdės, fotelio.

Silkė: Puiku, vaikinai, labai greitai atlikote užduotį, jums reikia eiti toliau tuo keliu (nurodo kryptį)

Vaikai:(ačiū Kalėdų eglutei).

globėjas: Puikiai atlikote pirmąją užduotį, todėl galime judėti toliau.

Vaikinai, žiūrėk, kažkas iš viršaus mėto kūgius. Kas tai galėtų būti? /Voverė/ Paklauskime jos, kuriuo keliu eiti toliau, yra du.

Voverė: Pagalba kad susidoročiau su mano sunkia užduotimi, ir aš tikrai parodysiu jums teisingą kelią, kitaip galite patekti į vilką. Ir užduotis toks:

Didaktinis žaidimas "Pasakyk priešingai"

Diena naktis

cukrus - druska

švara – nešvarumai

žiemos vasara

lubos - grindys

siauras - platus /sijonas/

ilga - trumpa /suknele/

stiprus - silpnas /sportininkas/

linksmas - liūdnas / mergina /

aukštas - žemas / vyras /

juokiasi - verkia / vaikas /

meluoja - sėdi / žmogus /

uždaryti - atidaryti /book/

kilimas - nusileidimas / lėktuvas /

apsivelka - nusivelka / megztinis /

globėjas: Štai kokie mes protingi, vėl įvykdėme užduotį, judame toliau.

globėjas: O, vaikinai, o štai Ežiukas grybus renka, tai paprašykime, kad parodytų kelią meškiukui.

Ežiukas: Pagalba Aš galiu tvarkyti liežuvį, o aš tau privalomas padėti.

globėjas: Vaikinai, parodykime, kaip galite dirbti su liežuviu. Kartok paskui mane liežuvio suktukai:

La-la-la – voverė miegojo;

Lo-lo-lo - pušis turi įdubą;

Lu-lu-lu – duok mums pjūklą;

la-la-la – tai mano žemė;

li-li-li - ganėme ožką;

lu-lu-lu – myliu jus visus.

Ežiukas: Vaikinai, su tokia sėkme jūs viską įveiksite. Ačiū. Eikite tuo keliu toliau. (rodo kelią).

globėjas: Pirmyn, kelyje! O, žiūrėk, mes nuėjome į proskyną, kas tai yra graži: žalia, viskas gėlėmis. Žiūrėk. o štai lapė. - Voveraitė, galbūt padėti tau nei?

Voveraitė: Taip, žinoma, aš visiškai sutrikęs mįslių gėlėse.

globėjas: O gėlės ne paprastos, o kažkodėl tik trys spalvos: raudona, mėlyna ir žalia. Įdomu, ką šios spalvos galėtų reikšti? ką jie reiškia?

Vaikai: Tai garsai: balsės, minkštieji ir kietieji priebalsiai.

globėjas: Vaikinai, jūs turite paimti po vieną gėlę ir pavadinti bet kokį garsą, atitinkantį šį lustą. /vaikų vardai/.

O čia, be gėlių, yra dar kažkas. Paimkite paveikslėlius, pavadinkite juos ir atpažinkite pirmąjį šių žodžių garsą.

Vaikai: drugelis, paukštis, laumžirgis, žiogas, vabalas, grybas, lapas.

globėjas: Teisingai, vaikinai, dabar mes padėjo ir lapė su mįslėmis. Vaikinai, siūlau pailsėti.

Fizminutka "Laukiniai gyvūnai"

Kelkis, mums reikia pailsėti

Papurtykite pirštus.

Pakilk, rankenos, aukštyn,

Judink, pirštai, -

Taigi jie judina ausis

Pilki zuikiai.

Tyliai sėlina ant kojų pirštų

Kaip lapės klaidžioja po miškus.

Vilkas apsidairo

Ir mes pasuksime galvas.

Dabar sėdime tyliai, tyliai

Būkime tylūs, tarsi pelės audinėje.

Meška ėjo per mišką

Jis trankė ir urzgė.

Jis labai norėjo medaus

Ir aš nežinojau, kur jį gauti.

Voveraitė: Ačiū, vaikinai, štai kokie jūs protingi, jūs esate tame kelyje (rodo kelią).

globėjas: Vėl įvykdėme užduotį, judame toliau. Dabar jau nebeliko meškos ir mes nieko nebijome. Bet čia bėda ta, kad priekyje pelkė, per ją pavojinga prasibrauti, gali mus įsiurbti. Bet ką daryti? Bet zuikis sėdi, paklauskime jo.

globėjas: Zuik, kaip mes galime patekti į Mishutką? Vaikinai, pasirodo, kad jis gali išgelbėti mus, jei atliksime jo užduotį.

Didaktinis žaidimas „Pasakyk man kieno tema: mano, mano, mano?

/iliustracijos/

meška, lapė, saulė

vilkas, voverė, langas

briedis, šarka, medis

gandras, varna, obuolys

globėjas: Vaikinai, mes vėl susidorojome su užduotimi, Bunny turės mesti mums gelbėtoją. Einame toliau, jau netoli yra Mishutkino namas.

globėjas: Vaikinai, žiūrėk, o štai Barsukas. - Barsukai, parodyk mums kelią į Mišutką?

Barsukas: Žinoma padėti bet tu man padėti žodžiais, o tada visiškai sutrikęs.

globėjas: Vaikinai, Barsukas duoda mums užduotį. Raskime žodžių, į kuriuos atsakytų klausimus: — Kuris? ir "Ką jis daro?". Ir mes parinksime žodžius žodžiui "Turėti".

Didaktinis žaidimas „Pasakyk, kuri? Ką jis daro?"

Meška / kas? / - didelis, malonus, rudas, mandagus, darbštus, meilus, rūpestingas.

Meška / ką jis veikia? / - miega, vaikšto, bėgioja, salto, šoka, džiaugiasi, čiulpia leteną, žaidžia ir pan.

Meškos nuotaika / kokia? / - džiaugsminga, linksma, linksma.

O svečiai per gimtadienį / ką jie veikia? / - linksminasi, džiaugiasi, šoka, žaidžia, geria arbatą, valgo, sveikina ir pan.

6. - Vaikinai, ką jūs manote, Mišutka jau padengė stalą svečių atvykimui. /taip/

Įdomu, kur Mišutka duoną dės?

Kaip vadinamas duonos indas? /Duonos krepšelis/.

Dėl cukraus? / Cukraus dubuo/.

Dėl saldainių? /Saldainių dubuo/.

Dėl salotų? /Salotų dubuo/.

Dėl servetėlių? /servetėlių laikiklis/.

Dėl aliejaus? /Alytininkas/.

Dėl druskos? /Druskinė/.

globėjas: Šauniai padirbėta! Baigė kitą iššūkį. Vaikinai mes padėjo miško gyventojams susidoroti su užduotimis. Taip gražiai padaryta.

Vaikinai, kokias patarles apie darbą žinome?

„Kantrybės ir šiek tiek pastangų“;

„Viskuo pasirūpink sumaniai“;

"Gyvenimas duotas už gerus darbus";

„Kas veikia, tokie vaisiai“ ir kt.

globėjas: O čia Mishutkos namas. Dabar Mishutka kviečia jus prie stalo.

/yra arbatos vakarėlis/

Vardas: Pamokos apie kalbos ugdymą vyresniųjų grupėje „Mūsų drabužiai“ santrauka
Nominacija: Darželis, Pamokų užrašai, GCD, kalbos raida, vyresnioji grupė

Pareigos: pedagogas
Darbo vieta: MBDOU Nr.299
Vieta: Krasnojarskas, g. Gusarova, 24 m

Pamokos apie kalbos ugdymą tema „Mūsų drabužiai“ vyresnėje vaikų grupėje santrauka

Tikslas: praplėsti žodyną tema: „Drabužiai“ ir įtvirtinti žinias šia tema.

- daiktavardžių darybos fiksavimas vienaskaitoje ir daugiskaitoje, taip pat daiktavardžių su būdvardžiais daryba; idėjų apie detales, tipus ir įvairias medžiagas, iš kurių siuvama, tvirtinimas;

- ugdyti drabužių priežiūros įgūdžius;

- lavinti kalbą, loginį mąstymą, dėmesį, atmintį.

Įranga pamokai:

temos paveikslėliai ir iliustracijos tema: “Drabužiai”, Mašos lėlės plokščias atvaizdas (iš faneros), spintos detalių plokšti atvaizdai (iš spalvoto kartono), įvairūs smulkūs audinio gabalėliai, detalės plokščiam Mašos atvaizdui surinkti lėlės striukė.

Laiko organizavimas.

  1. „Padėk mūsų lėlei Mašai“.

(Vaikai stovi prie kėdžių; tas, kuris pamatė Mašos drabužius spintoje, atsisės ant kėdės ir teisingai ją vadins.)

- Vaikai, ar kas nors žino istoriją apie „Maša yra mūsų lėlė“. Ten gyveno viena lėlė, jos vardas buvo Maša. Maša nebuvo labai tvarkinga ir ne itin mėgo tvarką. Šiandien esame pakviesti ją aplankyti. Ji šiek tiek apleista ir išsibarsčiusi savo daiktus spintoje, jai sunku juos rasti, nes viskas ne savo vietose. Mes galime jai padėti. Susiraskime savo lėlei Mašos drabužius.

- Vaikinai, siūlau išvardinti rūbų pavadinimus, kuriuos matote Mašos lėlės spintoje (paltas, švarkas, suknelė, sijonas ir pan.);

– Vaikai, kaip vienu žodžiu vadinasi visi daiktai, kuriuos matote Mašos spintoje? (drabužiai);

- Nuostabu. Šiandien kalbėsime apie drabužius, kuriuos matėte Mašos lėlės spintoje ir kuriuos turite bei matėte ant kitų, apie drabužių sudedamąsias dalis, iš kokių medžiagų jis pagamintas.

2) Žaidimas "Surinkite Masha striukę".

„Tačiau pirmiausia reikia aptarti detales, iš kurių susideda drabužiai;

Žiūrėk, Maša pametė savo megztinio detales. Šios dalys yra priešais jus. Eikite prie flanelografo ir iš detalių susirenkite striukę (Vaikai renkasi kartu).

- Ką tu gavai? (džemperis).

– Be ko pradžioje buvo ši striukė? (be rankovių, kišenė, be sagų, be apykaklės);

- Kokiu metų laiku Mašai reikia švarko? (kai šalta)

3) Žaidimas „Įvardink drabužių tipą“.

- Vaikinai, pasakykite mūsų Mašai, kokių tipų drabužius žinote;

– Jei striukę apsivelkame rudenį, tai koks tai drabužis? (ruduo).

Kokius dar drabužius dėvime rudenį?;

– O kokių drabužių mūsų Mašai reikės žiemą? (kailiniai, kumštinės pirštinės, šalikas ir kt.);

- Kokie tai drabužiai? (Žiema);

– O kokių drabužių Mašai reikia pavasarį? Kokie tai drabužiai? (pavasaris);

– O kokie drabužiai vasarą saugo Mašą nuo karščio? Kaip tai vadinasi? (vasara);

4) Žaidimas "Ką, ką, ką?"

– Vaikai, Maša nežino, iš kokių medžiagų pagaminti jos drabužiai. Padėkime Mašai. (Vaikams ant stalo yra rūbų atvaizdų trafaretai ir maži audinio gabaliukai);

- Pasirinkite vieną audinio gabalą ir pasakykite, kaip jis vadinasi; reikia pakišti audinį po trafaretu ir pasakyti, kokius rūbus turi (vilnones kojines, suknelę iš čiužinio ir pan.);

5) Kūno kultūra.

Mūsų Maša ieško daiktų (kūno posūkiai į kairę ir į dešinę).

Maša yra mūsų lėlė:

Ir ne ant kėdės (Rodyti abiem rankomis)

Ir po kėde nėra (ištieskite rankas į priekį priešais save)

Ne ant lovos, (atsisėsk.)

Ne po lova.

Ir ne lentynoje

Ir ne po lentyna.

Štai kas yra Maša (Išskleiskite rankas įvairiomis kryptimis.)

Maša yra mūsų.

6) temos taisymas.

a. Žaidimas „Išvesk Mašą pasivaikščioti“.

Šiandien labai šalta sausio žiemos diena. Turime pasirinkti drabužius, kuriuos Maša vilkės pasivaikščioti, kuriuose jai bus patogu ir nešalta. Ateikite prie mūsų spintos ir „apsirenkite“ mūsų lėlę Mašą. Šauniai padirbėta!

Dabar jūs, vaikinai, papasakokite, ką tiksliai pasiėmėte iš drabužių spintos ir kodėl pasirinkote šiuos drabužius, o ne kitus;

– Drabužių pavadinimui parinkite kuo daugiau žodžių, atsakančių į klausimą: kokios? (Vaikai renkasi drabužius lėlei Mašai ir komentuoja vieną ar kitą garderobo elementą. Pvz.: „Mūsų lėlei Mašai pasirinkau geltoną vilnonę striukę“).

Jūs pasiėmėte drabužius, o aš Mašai tinkamus batus: mėlynus batus, megztą kepurę. Dabar Maša pasiruošusi pasivaikščioti.

b. Žaidimas "Kas pasikeitė?".

- Mes žaidžiame su tavimi kiekvieną dieną pasivaikščioti, parodykime savo Mašai, kaip mes kartu žaidžiame. Ar prisimeni, kaip apsirengusi mūsų lėlė Maša? Tada visi užmerkiame akis delnais. (Šiuo metu vienas iš drabužių elementų keičiasi ant Mašos lėlės).

Pasakyk man, kas pasikeitė? (vietoj sijono Mašos lėlė turi kelnes).

7) Pamokos rezultatas.

- Maša dėkinga tau, kad pasakoji apie drabužius, jo detales, koks jis yra, apie medžiagas, iš kurių siuvame drabužius; mūsų lėlė Maša buvo išmokyta atsargiai elgtis su drabužiais ir dabar jos spintoje visada bus tvarka. Mūsų lėlė Maša vėl nori žaisti su jumis - įminti nuostabias mįsles:

1) Lietus, verk stipriau,

Aš vilkėsiu raudoną ... (apsiaustas).

2) Trumpos kelnės.

Mūsų berniukai dėvi (šortus)

3) Iš kailinių drabužių,

priekinis užsegimas,

Sėdi ant manęs žiemą

Vasarą kabo spintoje. (Kailiniai)

3) Jie padovanojo broliams šiltus namus,

Gyventi kartu

Didysis brolis negalėjo sutikti.

Ir apsigyveno atskirai nuo visų. (Kurštinės pirštinės)

4) Ką mūsų merginos dėvi su palaidine,

Jis platus ir siauras. (Sijonas).

8) Pamokos rezultatas.

Auklėtojas. Vaikinai, kas jums įsiminė labiausiai. Kas atsitiko Mašai. Apie ką šiandien buvo kalbama klasėje? Dabar matome lėlę Mašą, ji labai pavargusi, pasakykime jai kartu: „Sudie! Ateik pas mus“.

Pamokos apie kalbos ugdymą vyresniųjų grupėje „Kelionė pas zuikį į gimtadienį“ santrauka

Programos turinys:

Z.K.R: Įtvirtinti vaikų žinias apie balses ir priebalsius / kietus ir minkštus / garsus, nustatant pirmąjį žodžio garsą.
Pagerinkite garsų L-L tarimą grynais žodžiais.
Žodynas: Pratinkite vaikus pasirenkant antonimus - žodžius, turinčius priešingą reikšmę.
Toliau supažindinkite vaikus su polisemantiniais žodžiais.
Gramatika: lavinkite vaikus gebėjimo nustatyti žodžių lytį: vyriška, moteriška, neutrali.
Pratinkite vaikus žodžių galūnių daryboje;
Įtvirtinti vaikų gebėjimą įvardinti būdvardžius ir veiksmažodžius prie daiktavardžių, ugdyti dėmesį, gebėjimą aiškiai ir kompetentingai atsakyti į užduotą klausimą.

Medžiaga:

Popieriaus skintos gėlės raudonos, žalios ir mėlynos spalvos; iliustracijos, žyminčios antonimus; temos nuotraukos; nubraižyta diagrama ant whatman popieriaus; krūtinė; Kvietimai; arbatos gėrimo indai; laiškas, magnetofonas, žemėlapis-schema.

Preliminarus darbas:

Patarlių, fizinių minučių įsiminimas; didaktiniai žaidimai.

Pamokos eiga:

Vaikinai, kai aš atėjau į darbą ryte, mes turėjome šį laišką verandoje. Be tavęs neatsidariau, manau, kad ir tau bus įdomu. Skaitykime kartu./ativerskime laišką/

„Sveiki, mieli vaikinai! Aš nepamiršau, kaip tu mane ištraukei iš bėdos. Šiandien mano gimtadienis ir kviečiu jus visus į jį. Kvietimus perdaviau per šarką, ji pažadėjo greitai pristatyti. Nekantriai laukiu“.

Įdomu tai, kad mane kvietė pakviesti, bet atvirukų nebuvo.
Čia guli kažkoks žemėlapis, o jame – takai, vedantys į kiškių trobelę. Ir viršuje yra Magpie užrašas:
„Norint patekti į kvietimų korteles, reikia išlaikyti visus testus, atlikti visas užduotis, apskritai, sunkiai dirbti.
– Vaikinai, mums labiausiai dirba liežuvis. Parodykime, ko jis iš mūsų išmoko. Pakartokite po manęs žodžius:

La-la-la – voverė miegojo;
Lo-lo-lo - pušis turi įdubą;
Lu-lu-lu – duok mums pjūklą;
la-la-la – tai mano žemė;
li-li-li - ganėme ožką;
lu-lu-lu – myliu jus visus.

Vaikinai, su tokia sėkme mes viską įveiksime. Pasiruoškite, pasiimkite su savimi protingus drabužius, dovanas – vis tiek einame į gimtadienį.

1. – Pirmyn, kelyje. O, žiūrėk, nuėjome į proskyną, koks gražus: žalias, visas gėlėmis. Ir gėlės nėra paprastos, bet kažkodėl yra tik trys spalvos: raudona, mėlyna ir žalia. Įdomu, ką šios spalvos galėtų reikšti? Ar atsitiktinai studijavote su Angela Petrovna, ką jie reiškia? / Tai yra garsai: balsės, minkšti ir kieti priebalsiai /.
- Vaikinai, jūs turite paimti po vieną gėlę ir pavadinti bet kokį garsą, atitinkantį šį lustą. /vaikų vardai/.
– O čia, be gėlių, yra dar kažkas. Paimkite paveikslėlius, pavadinkite juos ir atpažinkite pirmąjį šių žodžių garsą. / drugelis, paukštis, laumžirgis, žiogas, vabalas, grybas, lapas /
– Su pirmąja užduotimi atlikote puikų darbą, tad galime judėti toliau.

2. - Vaikinai, žiūrėk, kažkas iš viršaus mėto kūgius. Kas tai galėtų būti? /Voverė/ Paklauskime jos, kuriuo keliu eiti toliau, yra du. Voverė sako: „Jei susidorosi su mano sunkia užduotimi, aš tau parodysiu teisingą kelią, kitaip tu gali prieiti prie vilko“. O užduotis tokia:

Didaktinis žaidimas „Pasakyk priešingai“

Diena naktis
Cukrus - druska
Grynumas yra purvas
Žiemos vasara
Lubos – grindys

Siauras - platus /sijonas/
ilga - trumpa /suknele/
stiprus - silpnas /sportininkas/
linksmas - liūdnas / mergina /
aukštas - žemas / vyras /

Juokiasi - verkia / vaikas /
Melas - sėdi / asmuo /
Uždaryti - atidaryti /book/
Pakilimas - tūpimas / lėktuvas /
Apsivelka - nusivelka / megztinis /

Štai kokie mes protingi, vėl įvykdėme užduotį, judame toliau.

3. - Vaikinai, pažiūrėkite, koks tankus, neįžengiamas miškas. Net bijau eiti toliau. Ir nėra kam prašyti pagalbos. Na, ko gero, prie mūsų pažįstamos eglutės ji stovi šalia jo ir kalbasi su musmirė.
- Aš padėsiu tau eiti toliau, jei papasakosi ką nors įdomaus apie mano spygliukus, o musmirei - apie jo koją.
- Žinoma, mes. Pasakyk man, vaikinai, nebent eglutė turi spyglių. Kokias dar adatas žinai? /prie pušies, siuvimo, ežiuko, medicinos/.
- Kokias kojas žinai? /vaikams, prie stalo, kėdės, fotelio/.
– Puiku, vaikinai, labai greitai atlikote užduotį, man atrodo, kad jie net nesitikėjo, kad žinote dviprasmiškus žodžius. Reikia eiti toliau, bet jėgų visiškai nėra, o kelmai yra, gal pailsėsime?

Fizminutka "Laukiniai gyvūnai"

Kelkis, mums reikia pailsėti
Papurtykite pirštus.
Pakilk, rankenos, aukštyn,
Judink, pirštai, -

Taigi jie judina ausis
Pilki zuikiai.
Tyliai sėlina ant kojų pirštų
Kaip lapės klaidžioja po miškus.

Vilkas apsidairo
Ir mes pasuksime galvas.
Dabar sėdime tyliai, tyliai
Būkime tylūs, tarsi pelės audinėje.

Meška ėjo per mišką
Jis trankė ir urzgė.
Jis labai norėjo medaus
Ir aš nežinojau, kur jį gauti.

4. - Einam, vaikinai, toliau, jėgų padaugėjome, dabar nieko nebijome. Bet čia bėda ta, kad priekyje pelkė, per ją pavojinga prasibrauti, gali mus įsiurbti. Bet ką daryti? Bet Varlė sėdi, paklauskime jos.
– Pasirodo, ji gali mesti tiltą, jei atliksime jos užduotį.

Didaktinis žaidimas „Vardink, kurio tema: mano, mano, mano?

/iliustracijos/

meškos lapės saulė
vilko voverės langas
briedžio šarkos medis
gandro varnos obuolys

Vaikinai, mes vėl susidorojome su užduotimi, varlė turės mesti tiltą. Einam toliau, šalia jau kiškio namas.

5. - Vaikinai, žiūrėk, didžiulis medis nuvirto, užstoja mums kelią. Ir apačioje yra kažkas. Pasirodo, tai skrynia, bet ji uždaryta. Dažniausiai tokiose skryniose slypi lobiai, gal ten irgi yra koks lobis. Parinkkime žodžius, kurie atsakytų į klausimus: "Ką?" ir „Ką daro?“, tada atsidarys ir pamatysime, kas ten yra. O žodžiui „zuikis“ parinksime žodžius.

Didaktinis žaidimas „Pasakyk man, kuris? Ką jis daro?"

Zuikis / kas? / - mažas, bailus, malonus, pilkas, mandagus, darbštus, meilus, rūpestingas, pūkuotas.
Kiškutis / ką daro
Kiškučio nuotaika / kokia? / - džiaugsminga, linksma, linksma.
O svečiai per gimtadienį / ką jie veikia? / - linksminasi, džiaugiasi, šoka, žaidžia, geria arbatą, valgo, sveikina ir pan.
- Vaikinai, manau, kad zuikiui bus labai malonu sužinoti, kaip gerai apie jį papasakojome. Dabar pažiūrėkime, kas yra dėžutėje. Taip, štai mums kvietimai į zuikio gimtadienį. Taigi, Šarka mūsų neapgavo.


Į viršų