Nodarbības kopsavilkums par bērnunamu bērnu sagatavošanu dzīvei ģimenē. Tēma: Manas mājas

"Dzīves simbols ir ģimene" (ģimenes alfabēts)

Mērķis: Pozitīva ģimenes tēla veidošana bērnunama audzēkņu vidū.

Uzdevumi:

Veidot priekšstatus par ģimenes lomu cilvēka dzīvē.

Stiprināt ģimenes saites starp skolēniem.

Mācīties strādāt komandā, ievērojot savstarpējas cieņas un sapratnes noteikumus.

Attīstīt izziņas darbību, domāšanu, radošo iztēli.

Metodiskais aprīkojums:

Plakāti ar sakāmvārdiem (demonstrācija),

Kartes ar sakāmvārdiem (individuāli),

Shematiski attēli (māja, cilvēki, saule utt.)

Video "Mūsu vaļasprieki"

Rekvizīti sacensībām (lelles, autiņi, lentes, baloni, marķieri, kostīmi iestudēšanai)

Priekšdarbi:

Nodarbību cikls par ģimenes izglītību pēc programmas “Labās mājas”.

Mācīties dzejoļus pēc scenārija,

Zīmējums par tēmu “Mūsu draudzīgā ģimene”

Nodarbības gaita:

Ved. Dzīves maģiskais simbols ir ģimene.

Tajā ir mazliet Tēvzemes, es esmu tajā,

Tas viss ir radinieki, brālis, māsa,

Tajā ir neliels pagalma laukums,

Tajā ir saule, bērzs un māja

Visi viņā sirsnīgi smejas visapkārt.

Padomājiet par to, kas ir “ģimene”? Turpiniet savās kartītēs frāzi “Ģimene ir...” (Bērni nolasa atbildes).

Jēdziena “ģimene” nozīme ir ļoti liela. Ģimene katram no mums ir vissvarīgākā lieta dzīvē, pati nepieciešamākā. Bet dažreiz gadās, ka virs galvas ir kopīgs jumts (uzliek mājas maketu), ir cilvēki, kas dzīvo kopā (silueti). Viņiem ir kopīgs uzvārds un dokumenti, kas apliecina viņu radniecību. Bet nav nepieciešams sazināties vienam ar otru, būt tuvu. Un katrs cenšas ātri aiziet no mājām tur, kur viņu saprot un pieņem, kur vairāk interesē.

Vai jūs varat teikt, ka tā ir ģimene?

Kas saista cilvēkus ģimenē, ja neskaita kopīgu uzvārdu un kopīgās mājas?

(bērnu atbildes)

Pa labi. Jūs esat uzskaitījis daudzus apstākļus un garīgās īpašības, kas palīdz cilvēkiem izveidot laimīgu ģimeni. Bet ko darīt? Nav likumu, kas liktu cilvēkiem būt laipniem, mīlošiem, gādīgiem. Bet laimīgas ģimenes pastāv jau tūkstošiem gadu.

Kā cilvēki mācās izveidot un uzturēt stipru ģimeni?

(bērnu atbildes)

Ir vēl viens dzīves pieredzes nodošanas avots. Tie ir krievu sakāmvārdi - tautas gudrības graudi. Izmantojot tos, mēs tagad mēģināsim atdzīvināt šo māju un palīdzēt tās iemītniekiem atrast garīgu tuvību.

Prezentētājs piesprauž uz tāfeles “smaidiņu”.

Kas tas ir? (bērnu atbildes)

Raidījuma vadītājs atklāj pirmo sakāmvārdu.

Es iesaku šo sakāmvārdu: “Labu māju uztur smags darbs.” Vai piekrītat?

Tad jūs varat viegli savākt sakāmvārdus, kas ir paslēpti zem kumelīšu pļavas. Jums ir jāsastāda viens no sakāmvārdiem no divām daļām. Un es iesaku Mišam atcerēties sakāmvārdu no attēla.

(Bērni šķiro kartītes un veido pārus, nolasa iegūtos sakāmvārdus)

Par ko ir sakāmvārdi?

Kāda kvalitāte šai ģimenei vispirms ir vajadzīga?

Kādu staru mēs viņiem dosim?

"Darbība" (pievienojiet smaidiņam staru)

Un smags darbs ienesīs jūsu mājās labklājību un labklājību. (mājai pievienojam ziedus, koku, kaķi)

Nākamais sakāmvārds ir: "Kad ģimenē valda saticība, dārgumi nav vajadzīgi." (atver sakāmvārdu)

Kas ir "puika"?

Spēja saprasties ar sevi un cilvēkiem ir visvērtīgākā īpašība cilvēkā. Pārliecināsimies par to.

Dramatizācija “Miers ģimenē ir visdārgākais”

Prezentētājs: Reiz dzīvoja vectēvs un sieviete.

Mēs dzīvojām bez skumjām,

Viņi nomazgāja krekeri ar tēju,

Reizi mēnesī viņi košļāja desu.

Un viss būtu labi, bet vista nav liela

Viņa to paņēma un izdēja olu.

Ola nav vienkārša, tā ir zelta ola.

Un tagad par mūsu cenām

Un vispār tas ir nenovērtējams.

Par ģimeni, par padomu

Vectēvs savāca mazmeitu un vecmāmiņu.

Tā un tā, tas tā ir.

Kas man jādara ar šo olu?

Varbūt ēd vai pārdod,

Vai arī mainīt uz dolāriem?

Vai varbūt sienas nokritīs,

Nopirksim modernu mūzikas centru?

Kāpēc tu esi vectēvs, bīsties Dieva!

Mūzika nemaksā daudz!

Labāk nopirksim televizoru

Putekļu sūcējs vai tranzistors?

Vai arī paņemsim ziepju ratus

Lai māja būtu tīra.

Varbūt varam man nopirkt smaržas?

Līgavaiņi būs pārsteigti!

Vai franču lūpu krāsa?

Es arī priecāšos viņu redzēt!

Šeit sākās tracis un bors,

Jā, ikdienas trokšņains strīds!

Tas tā nav, bet tas tā nav!

Tu idiots!

Tu esi idiots!

Sākās tāds skandāls -

Pasaule neko tādu nav redzējusi!

Tikai vista klusē, stāvot pie galda.

Nu, es nekad necerēju kļūt par skandāla cēloni!

Lai to apturētu

Man jāsalauž ola.

Viņa klusi piecēlās

Un viegli plivinot spārnu,

Es nometu olu uz grīdas!

Viņa viņu sasita gabalos!

Mazmeita raud, sieviete raud:

Ko tu esi izdarījis, Ryaba?!

Vectēvs, dīvainā kārtā, neraudāja,

Viņš izgrieza kabatas ar caurumiem.

Man nav naudas, ko tad?

Miers ģimenē ir vērtīgāks par visu!

Jā, patiesi, miers ģimenē ir vērtīgāks par visu. Un gaismas stars palīdzēs to saglabāt "Saprašana" . Vai dosim tādu gaismas staru? (smaidiņam pievienojam staru)

Tā nu mūsu mājas iedzīvotāji smaida! (apgrieziet siluetus otrādi).

Atklāsim nākamo sakāmvārdu. "Ja jūs nepalīdzēsit citiem, jūs pats iet bojā."

Ko tas saka? (bērnu atbildes)

Savstarpēja palīdzība ir lieliska lieta. Un ideālākais pāris, kas vienmēr darbojas harmoniski un ātri, ir mūsu rokas. Es piedāvāju jums šo uzdevumu: jūs strādāsiet kā viens roku pāris un parādīsiet mums savstarpējās palīdzības brīnumus. Spēlētāji sasien roku pāri, un ar brīvajām rokām viņiem ir jāaptina lelle un jāsasien ar banti. (spēlē divi pāri). Labi darīts, tu to izdarīji!

Mēs dodam saviem draugiem gaismas staru « Savstarpēja palīdzība" .

Atklāsim šādu sakāmvārdu: "Kopā nav apgrūtinoši, bet atsevišķi - vismaz atstājiet to!"

Par ko tas ir?

Kaut kur šajā pasaulē

Mūsu ģimene dzīvo

Nezina ne bēdas, ne nelaimes

Tiek uzskatīts, ka viņš ir draudzīgs.

Mēs kopā lasām grāmatas

Ejam kopā uz kino

Svētkos dziedam un dejojam

Atradīsim, ko darīt darba dienās.

koris

La-la-la-la-la-la-la

Mēs esam draudzīga ģimene!

Sveta mazgā drēbes,

Sergejs slauka grīdu,

Dima mazgā traukus

Domājot par futbolu.

Darbs steidzas,

Visi ir pieraduši strādāt

Un mēs zinām, kā atpūsties -

Grilējam mežā!

koris

Mēs dodam gaismas staru"Draudzība"

Nākamais sakāmvārds ir "Izklaide nav šķērslis biznesam." Labs garastāvoklis palīdzēs gan darbā, gan atpūtā. Un jo lielāka ģimene, jo labāks garastāvoklis! Es ierosinu komiksu konkursu “Lielā ģimene” (Goša, Valera)

Jums jāpiepūš balons - tā būs māja un apmetīs tur lielu ģimeni (uzzīmējiet mazus cilvēciņus ar marķieri)

Mēs dodam gaismas staru"Jautri" (humora izjūta).

Un pēdējais sakāmvārds: "Laiks biznesam ir laiks izklaidei."

Izklaide ir ne tikai izklaide, bet arī visu ģimenes locekļu kopīgs hobijs. Viņi palīdz cilvēkiem apvienoties un labāk saprast vienam otru.

Kādus ģimenes vaļaspriekus jūs zināt?

Kādi ir mūsu ģimenes bērnu hobiji?

Noskaties video par “Smaidu” ģimenes bērnu vaļaspriekiem.

Mēs dodam vēl vienu gaismas staru"Ģimenes vaļasprieki"

Tā nu dabūjām saulīti, dalījāmies siltumā. No kā tas sastāv? (bērni lasa)

    Smags darbs

    Saprašana

    Savstarpēja palīdzība

    Draudzība

    Humora izjūta

    Ģimenes vaļasprieki

Es domāju, ka mēs palīdzējām saviem draugiem. Viņi smaida, sadodas rokās, un māja izskatās jautrāka. Ja viņi mēģinās, viņiem noteikti būs spēcīga ģimene. Varbūt tas būs līdzīgs mūsu “Smaidam”.

Zīmējumu izstāde.

Un novēlu jums, lai jūsu turpmākās ģimenes silda un sargā jūsu sirds siltums, jūsu dvēsele un tik laipna saule.

Un nodarbību beigsim ar dzeju.

Lai tas viss ir tikai spēle

Bet mēs gribējām ar to pateikt:

“Lieliska brīnumu ģimene!

Saglabājiet to! Parūpējies par viņu!

Dzīvē nav nekā svarīgāka par mērķi!

Kā ģimene dzīvo šodien?

Ir pārāk daudz problēmu, lai tās saskaitītu.

Un dažreiz mēs aizmirstam

Kas ir par bažām un bažām?

Galvenais ir izglābt ģimeni!

Ģimene ir kā saule - ir daudz gaismas,

Daudz smaidu un laipnības.

Lai šis ceļš nav viegls,

Bet tas ir uzticams un spilgts.

Visi bērni: Lai mūsu ģimene ir stipra - citādi nav iespējams dzīvot pasaulē!


Cilvēks pēc dabas ir tendēts uz komfortu un siltumu, uz pazīstamām lietām un labām tradīcijām. Cik ilgi esat vakariņojuši kopā ar saviem mīļajiem – izrotāti apsēdušies ap galdu ar sniegbaltu cieti cieti klātu galdautu? Mūsdienu dzīves ritmā mēs jau esam aizmirsuši, kas ir ģimenes vakariņas. Kā jūs vēlētos pamosties svētdienas rītā ar pievilcīgu mājās gatavotu pīrāgu smaržu vai smalku vaniļas aromātu!

Kā bija

Ģimenes vakariņas ir viena no krievu tirgotāju ģimenes tradicionālajām vērtībām. Pie galda pulcējās vairākas viņas paaudzes. Un brīvdienās ģimenes maltītei pievienojās arī tuvākie draugi. Sibīrijas virtuves īpatnība ir miltu ēdienu (pīrāgi, shangi, pankūkas, pankūkas, rullīši) un kviešu maizes pārpilnība. Bagātās ģimenes gandrīz neēda kartupeļus, taču viņiem ļoti patika marinēti gurķi un skābēti kāposti. Katru dienu ēdām gaļu un pienu – tie bija ļoti lēti.

Pelmeņi un “pavasara liellopu gaļa” (mazie sālīta, salnā un vējā žāvēta gaļa) ​​ir specifiski Sibīrijas ēdieni. “Kad tiek pasniegti pelmeņi, visus ēdienus pārņem panika un viņi neuzdrošinās parādīties uz galda, klātesošie neuzdrošinās atteikties, lai cik tos pasniegtu... Sibīrietis, kurš tos ir patērējis, tikai nosarkst , un viņa seja mirdz no baudas...”, reiz tēlaini rakstīja kāds no mūsu tautiešiem. Pelmeņi ir tipisks ziemas ēdiens – tos gatavoja uzreiz vairākos maisiņos un glabāja aukstumā koka kastēs. Kučieri ceļam paņēma saldētus pelmeņus. Gavēņa dienās gaļu aizstāja ar svaigām un sālītām zivīm: ar zivīm cepa pīrāgus, no tām vārīja zivju zupu, cepa, sālīja.

Īpaši bagātīgas bija svētku vakariņas (aukstās uzkodas, zupa un kāpostu zupa, mērces un cepeši). Varētu būt līdz pat duci gaļas ēdienu vien (šķiņķis, cūkgaļas šķiņķis, cepta cūka, ar olām pārkaisītas vistas un pīles, paipalas un rubeņi citronos, liellopa gaļas kotletes, smadzenes un nieres, medījums).

Maltīte noslēdzās ar obligāto tējas vakaru ar saldajiem pīrāgiem un piparkūkām, cepumiem un ievārījumu, pienu un maizītēm. Aizraušanās ar tējas dzeršanu atšķīra tirgotājus no parastajiem pilsētniekiem un zemniekiem, jo ​​tas bija dārgs prieks. Viņi izdzēra milzīgu daudzumu tējas - līdz 40 glāzēm dienā! Tēja ir obligāts dzēriens, uzņemot viesus. Tējas dzeršana ir lietišķu sarunu, atpūtas, ģimenes vakaru atribūts. Papildus tējai tika pasniegti arī citi dzērieni - želeja, kvass, medus, alus, vīns, liķieri, tīrais degvīns un degvīns ar garšvielām (tinktūra).

Ko tagad?

Ģimenes tradīcijas: komforts, siltums, pārliecība, ka esi vajadzīgs. Diemžēl tagad ģimenes vakariņu tradīcijas ir gandrīz zaudētas. Kāpēc? Galu galā regulāras kopīgas maltītes ne tikai iemāca bērniem, kurā rokā labi audzinātam cilvēkam jātur dakša, bet arī neļauj izaugt par nelaimīgiem cilvēkiem. Pēc ārstu domām, cilvēki, kas uzauguši ģimenēs, kur ģimenes pusdienas un vakariņas bija tradīcija, daudz retāk cieš no garīgiem traucējumiem. Un viss tāpēc, ka sarežģītās dzīves situācijās viņi jūt atbalstu no saviem mīļajiem. Šādiem cilvēkiem ir vieglāk sazināties ar vecākiem, viņi neaizmirst par viņiem vecumdienās, un viņiem ir mazāka iespēja nonākt alkohola un narkotiku atkarībā vai depresijā.

Mūsdienu cilvēki, šķiet, ir aizmirsuši, kā runāt. Nē, mēs sakām, protams, visu laiku – bet ne par to ir runa... Ģimenes problēmu speciālisti vienā balsī atkārto: “Komunikācijas trūkums ir iemesls šķietami pārtikušo arodbiedrību sabrukumam.” Kad divi cilvēki pierod pie klusuma, viņi zaudē ieradumu kopīgi risināt ikdienas problēmas. Saskaņā ar Čikāgas Universitātes pētījumu, pusaudži katru dienu kopā ar ģimeni pavada ne vairāk kā stundu, un šajā laikā viņi ēd, lieto datoru un skatās televīziju. Diez vai mūsu valstī situācija ir labāka.

Atdzīvināsim kādu aizmirstu tradīciju! Galu galā, lai sanāktu kopā, nav vajadzīgas lielas pūles.

Kā organizēt ģimenes vakariņas?

Pirmais noteikums. Sapulcināt ģimeni pie galda var būt izaicinājums, tāpēc meklējiet iespējas. Ja tētis no darba atgriežas vēlu, nav jēgas viņu gaidīt ar vakariņām, bet desertu var “atturēt”, lai visi kopā paēstu. Ja lielākā daļa ģimenes locekļu dodas prom aptuveni vienā un tajā pašā rīta stundā, brokastis var dalīt. Vai arī sakārtojiet “pulkstenis piecus” nedēļas nogalēs ar sviestmaizēm un šokolādes konfektēm - process prasīs ne vairāk kā pusstundu. Ja nevarat sanākt kopā katru dienu, dariet to reizi nedēļā vai mēnesī. Galvenais, lai šīs tikšanās būtu regulāras.

Otrais noteikums. Ģimenes vakariņas ir jāizbauda ikvienam klātesošajam. Tikai tad jūs vēlaties atkārtot tikšanos.

Gatavojoties šim pasākumam, vēlams ņemt vērā jūsu bērnu vecuma iezīmes. Kad bērnam ir gads, viņa lielākā vēlme ir būt kopā ar vecākiem. Divus gadus vecs mazulis jau var pilnvērtīgi piedalīties ģimenes vakariņās, kas sastāv no pirmās, otrās un deserta - vienkārši uzvelciet viņam "kautiņu" un nolieciet salveti, kur ēdiens var nokrist. Mazulim patiks tas, ka viņš sēž pie kopīga galda un ēd kā mamma un tētis. Bērnam 5 - 6 gadu vecumā ir interese ēst visu, ja viņš pats gatavoja. Visgrūtāk būs ar pusaudžiem – viņiem nav laika sēdēt pie kopīga galda un pati ideja par pieklājīgām un cēlām ģimenes vakariņām viņus nemaz neiedvesmo. Bet, ja vēlaties un jums ir labi attīstīta iztēle, varat kaut ko izdomāt viņiem.

Trešais noteikums. Ēdienkarte ir jāpārdomā. Labākais ēdiens mūsdienu ģimenes vakariņām ir tāds, kas patiks ikvienam (sarežģīts uzdevums!) vai tāds, ar kuru ikviens var pieķerties (vieglāk). Ja sekojat krievu kulinārijas tradīcijām, ģimenes vakariņu laikā mājai vajadzētu smaržot pēc pīrāgiem. Pīrāga smarža ir labākā aromterapija pasaulē. Jūs pat varat noorganizēt izlozi: izvēlieties kādu no ģimenes locekļu iecienītākajiem ēdieniem vai nacionālās virtuves ēdieniem (sakārtojiet, piemēram, “Itāliešu sestdienu”...).

Ceturtais noteikums. Rezervē šim pasākumam īpaša vieta(un neaizmirstiet izslēgt televizoru - tas traucēs nesteidzīgai sarunai!). Ir labi, ja jūsu lauku mājā vai pilsētas dzīvoklī ir ēdamistaba. Tomēr jūs varat pulcēties vasaras verandā, viesistabā vai virtuvē - tradicionālajā vietā visām ģimenes sanāksmēm.

Ir viegli izveidot mājīgu vidi, kas veicina nesteidzīgu un pārdomātu sarunu. Ja senākos laikos interjeru rotāja eļļā gleznoti senču portreti, tad tagad gleznu vietu var ieņemt profesionāla fotogrāfa veidoti ģimenes portreti.

Saskaņā ar etiķeti, galda piederumiem ģimenes vakariņām noteikti jābūt sudraba krāsā. Sudraba izstrādājumi ir ģimenes vērtību filozofija: tie ir saistīti ar aristokrātiju un izsmalcinātību un parāda īpašnieka nevainojamo gaumi. Pievilcīgais sudraba spīdums un kristāla glāžu krāšņums rotās sniegbaltu galdautu.

Ja ģimenes vakariņu prakse ir iesakņojusies jūsu ģimenē, varat izveidot pavārgrāmatu pēcnācējiem ar interesantākajām receptēm, komentāriem un zīmējumiem. Jūsu bērni to parādīs jūsu mazbērniem un gatavos pankūkas pēc jūsu receptēm.

Cik ātri viss notiek šajā dzīvē! Mēs jau sen kļuvām pieauguši, un mums bija savas lietas. Un nav saliedētības sajūtas, tā pati slota no līdzības, kuru nevar salauzt, ja visi tajā esošie zari ir savienoti viens ar otru. Palikušas tikai tālās bērnības atmiņas - mammas saldie darbiņi, zoss ar āboliem Jaunajā gadā, izcila gatavošana, tējas ballītes un sarunas par visu. Ģimenes vakariņas ir veids, kā pateikt saviem mīļajiem: "Tu esi visdārgākā lieta, kas man ir."

Materiālu sagatavoja Jeļena Aksarina

ĢIMENES VAKARIŅAS IZSLĒKS HOLIGANITĀTI

Lielbritānijas valdība gatavojas attīstīt ģimenes vakariņu tradīciju britos, lai mazinātu huligānismu valstī.

Valdība apgalvo, ka huligānisms ir pieaudzis, kopš ģimenes pārtrauca pulcēties pie galda. Tonijs Blērs solīja bērnos ieaudzināt "cieņas kultūru". Ministre Heizela Blēra apliecina, ka izglītībai jāsākas ar ģimenes vakariņām.

Tam piekrīt arī vecāku speciālisti. Viņi apgalvo, ka arvien vairāk mazu bērnu neprot lietot nazi un dakšiņu, un vientuļi pusaudži labprātāk uzsilda ēdienu mikroviļņu krāsnī un nes to uz savu istabu, nevienam nesakot ne vārda. Tas viss notiek tāpēc, ka ģimenes vairs nepulcējas pie galda.

2004. gadā veikts pētījums atklāja, ka 20% ģimeņu pie galda pulcējas tikai reizi nedēļā vai retāk. Raisingkids veiktais pētījums apstiprināja, ka bērni bieži ēd paši savā istabā, skatoties televizoru vai spēlējot datorspēles. Starp tiem, kas ēd kopā ar vecākiem, vakariņu iecienītākais viesis ir televīzija, un 75% ģimeņu to skatās vakariņu laikā.

Bērnu psihologs un audzināšanas eksperts Dr. Pats Spangins, Raisingkids dibinātājs, saka, ka ģimenes maltīšu pozitīvie ieguvumi ir daudzsološi, bieži vien pārsteidzoši, un tos nevajadzētu novērtēt par zemu. Organizācija iestājas par ģimeņu pulcēšanu pie vakariņu galda.

"Mūsdienu bērni var visu dienu nesaka neko vairāk kā "sveiki" saviem vecākiem vai brāļiem un māsām," saka Pats. "Tas ir viens mājās kopā sindroms, kad ģimenes atrodas zem viena jumta, bet savās tvertnēs."

Šī izolācija var ietekmēt bērnu runas spēju attīstību. Pētnieki no Hārvarda universitātes ASV secināja, ka ģimenes maltītes ir svarīgākas valodas attīstībai nekā spēlēšanās vai lasīšana ar bērnu. Tie ir svarīgi arī bērna attīstībai un pašapliecināšanai ārpus mājām. Vairāki neseni pētījumi liecina, ka bērni, kuri regulāri ēd kopā ar ģimeni, retāk socializējas, smēķē, dzer un lieto narkotikas. Viņiem ir mazāk garīgās veselības problēmu, un viņiem labāk veicas skolā.

Amerikas Nacionālā atkarību un vielu lietošanas centra pētījums arī atklāja, ka šie bērni mazāk laika pavada ar partneriem un viņiem nav seksuāli aktīvu draugu. Visretāk meitenēm ir vecāks draugs.

“Ģimenes vakariņas satuvina cilvēkus, sniedz bērnam pārliecību un māca viņam uzvesties cilvēku tuvumā,” saka Dr. Spangins. "Ne tikai mājās, bet arī ārpusē."

Katrīna Kolinsa, galvenā diētas ārste St George's slimnīcā Londonā, saka, ka kopīga ēšana var arī palīdzēt risināt nopietnas ēšanas problēmas. "Maziem bērniem ēšana kopā ar visu ģimeni pie galda ir pastāvīga mācīšanās pieredze. Sēžot kopā ar citiem cilvēkiem un redzot, kā viņi ēd dažādus ēdienus, tas mudina izmēģināt jaunus ēdienus. Bērns ar vecākiem brāļiem un māsām, kurš mācās lietot galda piederumus, to darīs. labāk "Turklāt pašas vakariņas parasti ir daudz veselīgākas, ja tās gatavo mājās."

"Regulāras ģimenes ēdienreizes ir arī veids, kā uzraudzīt, ko bērni ēd, un noteikt ēšanas traucējumus. Pusaudži tiek pakļauti pastāvīgam spiedienam, lai viņi izskatītos vislabāk, un ēdiens viņiem ir veids, kā kontrolēt savu izskatu."

Tā kā Apvienotajā Karalistē pieaug aptaukošanās rādītāji un briti ēd vairāk neveselīgu uzkodu nekā cilvēki citās Eiropas valstīs, uzraudzīt, ko bērni ēd, ir svarīgāk nekā jebkad agrāk.

Daudzi vecāki zina kopīgu pusdienu priekšrocības. No Raisingkids aptaujātajiem vecākiem 89% piekrita, ka ģimenes zaudē, neēdot kopā. Taču laika trūkuma dēļ ģimenes vakariņas var šķist vairāk kā sods, nevis prieks.

Tas var izskaidrot, kāpēc vairāk britu ģimeņu izvēlas ēst ārpus mājas. Gandrīz puse aptaujāto ģimeņu pusdienoja ārpus mājas vismaz reizi mēnesī. "Tā ir laba zīme, ka ģimenes ēd kopā, taču tas ir jāpadara par pastāvīgu pasākumu, nevis par retu cienastu."

7.00 – celšanās. Novēlu skolēniem labrīt. Izturieties viens pret otru ar cieņu, vajadzības gadījumā piekāpieties. 7.05 – vingrošana. (vada klases fiziskie treneri). Ts.: uzlabot bērnu veselību. Pareiza motora aktivitāte. 7.15 – tiek uzklātas gultas. Visiem skolēniem ir jāsakrata un jāpavelk palagi. O.V.! Serjoža Žukovs, Gafars. 7.20 – rīta tualete. Ts.: ieaudzināt personīgās higiēnas iemaņas. Skolēniem jānomazgā seja, jāiztīra zobi un jāķemmē mati. Nostiprināt sanitārās un higiēnas prasmes. O.V.! Vlads, Sveta Kušnira, Saša. 7.30 – brokastis; 14.30 – pusdienas; 18.30 - vakariņas. Ts.: Attīstīt prasmes ēdiena kultūrā un uzvedībā ēdamistabā. Mierīgi, neradot troksni, ieejiet ēdamistabā, apsēdieties savās vietās, saglabājot klusumu un kārtību. Pēc maltītes dežuranti notīra galdus, izslauka grīdu, un visi pateicas pavārēm par ēdiena gatavošanu. (Pārbaudīt galda klājumu, iepazīstināt ar ēdienu nosaukumiem) Uzdevums: pieprasīt kārtīgumu un kārtību ēdienreižu laikā no Dmitrija Novikova, Jūlijas; iemācīt Ņikitai pareizi lietot galda piederumus. 7.50 – rīta talka grupā pēc grafika. Uzraudzīt tīrīšanas kvalitāti. Dežuranti nodod priekšmetus. 8.10 – sagatavošanās skolai: pārģērbšanās (skolēnu izskata pārbaude). Stimulēt nepieciešamību pēc vingrinājumiem. Sagatavo visu nepieciešamo stundām, dežuranti vēdina klasi, sagatavo tāfeli darbam. Atgādiniet ikvienam par atbildību par savu darbu stundā 8.30 – bērni nodod skolotājai. 14.00 – bērnu pieņemšana no skolas; Uzziniet no puišiem, kā pagāja skolas diena. Skolas formu tīrīšana un nolikšana. Ts.: pārliecināt bērnus par to, cik svarīgi ir uzturēt kārtībā savu garderobi. Pārbaudiet ikviena veidlapas! O.V! Fomins Vlads, Kirils! Ts.: pārliecināt bērnus par to, cik svarīgi ir uzturēt kārtībā savu garderobi. 14.20 – gatavošanās pusdienām. Roku mazgāšana ar ziepēm. Kontrole!moduļu origami (aplis) 14.00-15.00 - Gafars, Sveta, Koļa, Dima, Jūlija; 15.00-16.00 – Amina, Yulia, Sasha, Gafar – vokālā studija.15.30 – guļamistabu sakārtošana. (Kontrolējiet tīrīšanas kvalitāti).16.00 - izglītojoša nodarbība virzienā “Ģimene”Anketa “Kādu ģimeni es vēlētos redzēt”

16.20 - pašgatavošanās. Mērķis: pārliecināt bērnus par zināšanu priekšrocībām. Veicināt vajadzību apzinīgi pildīt mājasdarbus. Uzdevumi: panākt klusumu un kārtību, pildot mājasdarbus. no Sašas, Kirils; prasiet precizitāti, rakstot rakstus no Gafara, Vlada; nodrošināt pareizu sēdēšanu pie galda (Kirill, Amina); nodrošināt indivīdu savlaicīgi. palīdzība vājiem skolēniem (fiziskās audzināšanas vadīšana; vingrojumu rezultātu apkopošana) 18.30 - vakara pastaiga svaigā gaisā. Pastaigas novērošana. Koriģējošie uzdevumi: attīstīt uzmanību, atmiņu. Vērojiet savvaļas dzīvniekus, dabas parādības, atbildiet uz skolotāja jautājumiem un uzdevumiem. 20.00 – vakara talka grupā pēc grafika. Uzraudzīt tīrīšanas kvalitāti. 20.15 – vakarkleita. Ts.: ieaudzināt personīgās higiēnas iemaņas. (Skolēniem jāmazgā seja, jātīra zobi, jāmazgā kājas utt.) Meitenes, mazgājiet zeķubikses; zēni - zeķes. Kontrole!20.30 – gaismas dzēstas. Skolēniem jāizģērbjas, glīti jāsaloka mantas un segas un jāiet gulēt. (Atgādināt skolēniem par uzvedību pēc gaismas izslēgšanas) 21.00 – skolēnu nodošana nakts auklītei.

Nodarbības kopsavilkums "Pienākumu sadalījums ģimenē" (vecums no 14-16 gadiem)

Zaripova Fairuza Amirovna, skolotāja
Darba vieta: Komi Republikas valsts iestāde "Bāreņu nams Nr. 4" Usinskā
Tiem, kuri bērnību pavadījuši starp bērnunama sienām, ģimenes izveide, iespējams, ir viņu lolotākais sapnis. Tāpēc skolēnu sagatavošana ģimenes veidošanai un ģimenes dzīve ir viens no galvenajiem virzieniem bērnunama skolotāja darbā. Nodarbībās un individuālo sarunu laikā skolēni iepazīstas ar ģimenes attiecību vēsturiskajām tradīcijām, mūsdienu uzskatiem par ģimeni, ģimenes tiesību pamatiem. Šeit ir viena šāda nodarbība, kas veltīta attiecībām ģimenē.
Mērķis: veidot vēlmi dzīvot harmoniskā, draudzīgā ģimenē.
Uzdevumi:
iemācīt pareizi sadalīt pienākumus ģimenē;
palīdzēt veidot pareizu attieksmi pret ģimeni;
ieaudzināt skolēnos atbildīgu attieksmi pret savas ģimenes veidošanu nākotnē;
indivīda garīgo un morālo īpašību veidošanās;
audzinot mīlestību un cieņu pret ģimeni.
Darbības: saruna - dialogs, spēle.
Inovatīvas tehnoloģijas: IKT izmantošana pasākumā (prezentācijā), uz cilvēku orientētas tehnoloģijas, veselību saudzējošas tehnoloģijas.
Pasākuma gaita.
Skolotāja ievadvārdi:
Labdien, dārgie puiši! Šodien turpinām ģimenei veltīto nodarbību ciklu. Pirms vairākiem gadiem lielā pētījumā zinātnieki pusaudžiem jautāja: kas jums ir visvērtīgākais. Un, zinātnieku pārsteigumam, lielākā vērtība pusaudžiem izrādījās “laimīga ģimenes dzīve”. Jā, tieši ģimenē cilvēki viens par otru rūpējas, dalās priekos un bēdās. Ģimenes dzimšana ir svarīgs dzīves posms katram no mums. Un, lai ģimenes dzīve nestu mums laimi, mums ir jāspēj pareizi veidot attiecības. Šodien mēs runāsim par laulāto pienākumiem ģimenē.
Lūdzu, klausieties līdzību, kuras nosaukums ir “Pienākumu sadale”.
(1. slaids)
(bērni klausās līdzību, diskusija par saturu)
-Vai jūsu sieva ir apmierināta ar savu ģimenes dzīvi? Kāpēc?
-Vai vīrs pareizi novērtē sievas mājas darbus?
- Kāda ir līdzības galvenā doma?
(bērnu atbildes)
Pedagogs: Draudzīgas ģimenes pamatā ir kompetenta lomu, tiesību un pienākumu sadale. Kā tas ir?
Piemēram, ir MĒS ģimene un ir I+I ģimene, un šajās dažādajās ģimenēs jautājums par mājas darbu un pienākumu sadali tiek atrisināts savā veidā.
Ģimene MĒS - pienākumi ir katram, galvenokārt tiem, kuri spēj un spēj: viņi to labprāt dara. Sniedziet piemērus.
(bērnu atbildes)
Es+I ģimene ir lielāka ģimenes nasta tam, kurš vairāk interesējas par attiecībām, kurš ir vairāk atkarīgs un kuram otrs var vairāk...
(3. slaids)
Ir trīs galvenās vadlīnijas ģimenes pienākumu sadalei:
individuālās izvēles (kurš vēlas ko vairāk);
prasmes un iemaņas (kas prot labāk, tas to dara);
pabalsts (bērnam ģimenē piešķirsim to, kas viņam noderēs turpmākajai pieaugušo dzīvei)
(4. slaids)
Individuālās preferences ir visvienkāršākās un acīmredzamākās. Piemēram, dažiem cilvēkiem vairāk patīk mazgāt traukus, nevis iznest atkritumus. Un kāds var viegli paķert šos atkritumus pa ceļam uz darbu. Sievai ir grūti iet uz tirgu iepirkties, bet vīrietim ir jautri vingrot: gan patīk, gan noder.
Tajā pašā laikā vēsturiski ir izveidojies, ka vīrieši ģimenē principā vairāk nodarbojas ar naudas pelnīšanu. Un sievietes ir iesaistītas mājturībā: tam ir noteikta nozīme: vīrieši un sievietes atšķiras ne tikai pēc izskata, bet arī pēc rakstura un vēlmēm. Vīriešiem strādāt un pelnīt ir vieglāk, patīkamāk un interesantāk. Sievietēm – bērnu audzināšana un komforta radīšana.
(5. slaids)
Vai tas ir normāli, ja sieviete dara visus mājas darbus, bet vīrietis tikai skatās televizoru? Vai arī ir pareizi, ja vīrs visu dara kopā un vienādi: vīrs ar sievu gatavo ēst, mazgā grīdas un mazgā veļu?
(6. slaids)
(bērnu atbildes)
Pedagogs: Vai varbūt vīram vajadzētu darīt visus mājas darbus, kamēr sieva šajā laikā rūpējas par sevi, kā mūsdienu Ķīnā? Šeit nav vienas, pareizas atbildes visiem. Atbildes uz šo jautājumu lielā mērā ir atkarīgas no tā, kā jūs esat audzināts, kāda vide jums ir un kādas ir jūsu attiecības ģimenē. Tāpēc jau pusaudža gados ir jāsagatavojas ģimenes dzīvei un jānodarbojas ar pašizglītību.
Tagad izvēlieties tos apgalvojumus par ģimenes attiecībām, kas jums ir vistuvāk. Izskaidrojiet savu izvēli.
1. Vīrietis atrod pareizo dzīves mērķi, un sieviete atrod vīrieti ar pareizo mērķi.
2. Būt sievietei nozīmē iemācīties būt "sekotājai", nevis "vadītājam".
3. Ģimene ir tā, kur vīrs ir cienīts, sieva mīlēta, bērni bezrūpīgi un laimīgi.
4. Ģimenes laimes atslēga ir laipnība, atklātība un atsaucība.
(7. slaids)
(bērni paskaidro savu izvēli)
Pedagogs: Novērojumi liecina, ka laimīgās ģimenēs, kur laulāto attiecības ir lieliskas, nav ne runas par to, kam kāds darbs kura laulātā labā būtu jādara. Pienākumu sadale starp vīru un sievu notiek dabiski, it kā “automātiski”, un tāpēc nav strīdu par to, kam kādi pienākumi ģimenē būtu jāveic.
(8. slaids)
Un tagad mēs spēlēsim spēli ar nosaukumu “Es darīšu...”.
(Šai spēlei nepieciešamas vairākas mazas lapiņas, uz kurām ir uzrakstīti pienākumi. Katra lapiņa ir salocīta tā, lai uzrakstītais nebūtu redzams nevienam. Bērniem pārmaiņus jāņem no paplātes un jāizloka papīra lapiņas, lasot tālāk tas, kāds liktenis viņus sagaida Tajā pašā laikā katru papīra atlocīšanu pavadiet ar vārdiem: "Es darīšu..." - un rakstītais kļūs par frāzes turpinājumu. Pienākumi var būt šādi: mazgāt traukus, iznest atkritumus, pelnīt naudu utt.)
(spēle, vispārinājums pēc spēles rezultātiem)
Pedagogs: Atcerēsimies, par ko runājām stundā? Ko tu atceries? Es arī ceru, ka jūsu ģimene būs draudzīga ģimene un, tāpat kā labā ģimenē, tajā valdīs cieņa, savstarpēja sapratne un mijiedarbība. Es vēlos atgādināt brīnišķīgos vārdus: "Māja ir laba, ja tās iedzīvotājiem ir labi." Es novēlu visiem savstarpēju cieņu un harmoniju. Lai katra jūsu māja un mūsu kopējā lielā māja ir silta, saulaina un mājīga.

Bloka platums px

Nokopējiet šo kodu un ielīmējiet to savā vietnē

Atklāta ārpusskolas pasākuma izklāsts

"Ģimene. Ģimenes vērtības un tradīcijas."

Nodarbības mērķis: priekšstatu veidošanās par ģimeni, tās nozīmi dzīvē

2. Izkopt bērnos cieņu pret mīļajiem.

3. Orientēt skolēnus veidot stipru, draudzīgu ģimeni

4. Veikt garīgo un morālo audzināšanu.

Metodes: verbāli – saruna, skolēnu ziņas; radošā – lasīšana

dzeja, mūzikas instrumenta spēle, margrietiņas veidošana ar vēlējumiem;

spēle – spēle “no šiem vārdiem izdomā sakāmvārdu par ģimeni”, vizuālais –

prezentācijas demonstrācija; projekts - projekta “Mana ģimene” sagatavošana.

Aprīkojums: multimediju uzstādīšana, margrietiņas ar vēlmēm,

skolēnu ziņas, domra, fotogrāfijas, bērnu zīmējumi.

Nodarbību laikā:

es . Organizācijas laiks:

Sveiki, dārgie puiši, dārgie viesi!

Šodien mums ir neparasta nodarbība. Atrisinot to, jūs uzzināsit tās tēmu

rebus "7 I":

Nemainītu to ne pret ko!

Skaitlim “septiņi” es pievienošu “es” -

Kas notiks? (Ģimene)

II . Tēmas ziņojums un ievadsaruna:

- Tieši tā, šodien mēs runāsim par ģimeni, tās nozīmi ikviena cilvēka dzīvē

cilvēks, par ģimenes vērtībām, kas palīdz ģimenei pretoties

jebkādas dzīves grūtības, ģimenes tradīcijas.

Sl “ģimene” ir saprotama ikvienam, tāpat kā vārdi “māte”, “maize”, “dzimtene”. Viņa stāsts

nāk no vārda "sēkla". Maza sēkliņa, kas iestādīta ar mīlestību, dod savu

dzinumi. Un, lai sēkla uzdīgtu, ir jādzīvo mīlestībā un harmonijā. UN

Ir tāds bauslis - pavēle: “Godājiet savu māti un tēvu, un jūs to darīsit

laimi, un tu dzīvosi ilgi. Un, ja tas viss ir piepildījies, tas nozīmē sēklu

deva pozitīvus dzinumus, kas aug un īstu

III . Darbs pie nodarbības tēmas:

- Tātad, kas ir ĢIMENE?

A) Katram cilvēkam ģimene ir vissvarīgākā lieta dzīvē. Tie ir radinieki un draugi

cilvēki, tie, kurus mēs mīlam, no kuriem mēs ņemam piemēru, par kuriem rūpējamies, kurus vēlamies

labestība un laime.

Var teikt, ka šī ir cilvēku grupa, kas sastāv no vecākiem, bērniem, mazbērniem un

tuvi radinieki, kas dzīvo kopā. Vai tu piekrīti? Kas vēlas piedāvāt

jūsu ģimenes definīcijas versija?

kopīgām interesēm.

Mūsdienu zinātniskajā literatūrā ģimene tiek definēta kā “...maza

sociālā grupa, kuras pamatā ir mīlestība, laulība un radniecība

attiecības; vieno kopīga dzīve un mājturība,

tiesiskās un morālās attiecības, dzimšana un audzināšana

KAS VAR BŪT ĢIMENEI VĒRTĪGĀKS?

Kas var būt vērtīgāks par ģimeni?

Tēva māja mani sveicina ar siltumu,

Un viņi jūs laipni sūta ceļā!

Tēvs un māte un bērni kopā

Sēžot pie svētku galda

Un kopā viņiem nemaz nav garlaicīgi,

Un tas ir interesanti mums pieciem.

Mazulis vecajiem ir kā mājdzīvnieks,

Vecāki it visā ir gudrāki

Mīļotais tētis - draugs, apgādnieks,

A Mamma ir vistuvākā visiem, mīļākā.

Mīlu to! Un novērtē laimi!

Tas ir dzimis ģimenē

Kas var būt vērtīgāks par viņu?

Uz šīs pasakainās zemes.

Spēle: "Izveidojiet sakāmvārdu par ģimeni no šiem vārdiem."

- Kā jūs tos saprotat? (Skolēnu atbildes)

1.Kas notiek ģimenē, ja ir dārgums?

Kam tas dārgums, ja ģimenē valda saticība?

2.Ģimene ir auksta – tā ir plīts: kā, visi ies.

Ģimene ir plīts: ir tik auksts, visi tur pulcējas.

3.Visa ģimene kopā ir īstajā vietā.

Visa ģimene ir kopā – dvēsele ir savā vietā.

- Cilvēku bez ģimenes ir grūti uzskatīt par pilnīgi laimīgu.

kāpēc cilvēkam ģimene ir tik svarīga. (Skolēnu atbildes)

B) Ģimenē mēs iegūstam priekšstatu par dzīvi, morāli, morāli

(Kas ir labs? Kas slikts? Kas ir iespējams? Kas nav?); mēs iegūstam

biznesa prasmes; mēs veicam pirmās patstāvīgās darbības un

mēs saņemam viņu novērtējumu; Mēs mācāmies novērtēt citu un savu rīcību

pašu. Ģimene ir ļoti svarīga ikvienam cilvēkam, bet ne tikai ģimenei -

valsts nākotne un nākotne ir atkarīga no jums, un tāpēc tas šobrīd ir tik svarīgi

izvēlēties pareizās vadlīnijas dzīvē.Laba attieksme, mīlestība, sajūta

parāds veciem vecākiem, tradīcijas, ģimenes mantojumi,

svētvietas, kopīgi uzskati, savstarpēja cieņa, savstarpējas palīdzības sajūta. Tā tas ir

ļauj tai izjukt.Kas var vienot ģimeni?

- Es jums pastāstīšu vienu leģendu.

Senatnē dzīvoja pārsteidzoša ģimene. Ģimene ir milzīga, 100 cilvēku, un iekšā

tur valdīja miers, mīlestība un harmonija. Baumas par to izplatījās līdz pat

augstākais valdnieks. Un viņš nolēma apmeklēt šo ģimeni. Kad valdnieks

Pārliecinājies, ka tā ir patiesība, viņš jautāja vecākajam, ģimenes galvai:

"Kā jums izdodas dzīvot, nekad nestrīdoties, neaizvainojot vienam otru?"

Tad vecākais paņēma papīru, uzrakstīja uz tā simts vārdu un iedeva to valdniekam. Tas

Ātri izlasīju un biju pārsteigts: uz lapas simts reizes bija rakstīts viens un tas pats

- Kāds vārds, jūsuprāt, tas ir? (Skolēnu atbildes) ("izpratne").

Mēģināsim izstrādāt noteikumus, kas noved pie

savstarpēja sapratne.

Dzīves noteikumi, kuru īstenošana noved pie savstarpējas sapratnes

1.Izvirziet citu cilvēku intereses augstāk par savām.

2. Esi veltīts savai ģimenei, izvairies no iespējas viņus nodot.

3.Esiet uzticīgs un uzticams.

4. Cienot citus cilvēkus, cieniet sevi.

5. Esiet iecietīgs pret citu cilvēku viedokļiem.

6. Izturieties pret cilvēkiem kā pret līdzvērtīgiem.

7. Iemācieties just līdzi citiem, ieliekot sevi viņu vietā.

8. Zināt, kā piedot un neapvainoties.

9. Dzīvot harmonijā ar sevi un citiem cilvēkiem.

10.Esi jūtīgs.

11. Esiet pārliecināti un savas mājas cienīgi.

12.Esiet brīvs no meliem un maldiem.

13. Prot kontrolēt savas vēlmes un darbības.

14. Neatlaidīgi virzieties uz savu mērķi, neskatoties uz šķēršļiem.

15. Centies visu izdarīt pēc iespējas labāk.

16. Sper pirmo soli uz priekšu, ja izceļas strīds vai konflikts.

- Šiem noteikumiem vajadzētu vadīt mūs dzīvē.

- Klausīsimies līdzību par laimīgu ģimeni un tad izveidosim sarakstu

laimīgas ģimenes vērtības.

Vienā mazpilsētā blakus dzīvo divas ģimenes. Daži laulātie

pastāvīgi strīdēties, vainojot viens otru visās nepatikšanās un noskaidrojot, kuram no viņiem ir taisnība,

un citi dzīvo draudzīgi bez jebkādiem strīdiem un skandāliem. Spītīgais brīnās

Saimnieks par laimi ir kaimiņš. Greizsirdīgs. Saka savam vīram:

-Ej un paskaties, kā viņiem izdodas visu noturēt gludi un klusi.

Viņš ieradās kaimiņu mājā un paslēpās zem atvērtā loga. Skatos.

Klausās. Un saimniece ievieš kārtību mājā. Dārga vāze no

noslauka putekļus. Pēkšņi iezvanījās telefons, sieviete bija apjucis, un vāze

viņa nolika to uz galda malas tā, ka tas grasījās nokrist.

Bet tad viņas vīram kaut ko vajadzēja istabā. Viņš noķēra vāzi, tā nokrita un

avarēja. “Ak, kas tagad notiks!” kaimiņš nodomā.

Sieva pienāca klāt, ar nožēlu nopūtās un sacīja vīram:

-Piedod dārgā. Es esmu vainīgs. Viņa tik nevērīgi novietoja vāzi.

-Ko tu dari, mīļā? Tā ir mana vaina. Es steidzos un nepamanīju vāzi. Vienalga.

Mums nevarēja būt lielāka nelaime.

...Kaimiņa sirds sāpīgi sažņaudzās. Viņš pārnāca mājās satraukts. sievai

-Kas tev tik ilgi prasīja? Vai esi skatījies?

-Nu kā viņiem iet? -Viņi visi ir vainīgi. Bet mums viss ir kārtībā.

- Kā jūs saprotat šo līdzību? (Skolēnu atbildes)

Laimīga ģimene, pirmkārt, ir tāda, kas nemeklē, ko vainot ārpusē!!!

Tā ģimene var būt stipra. Kur nav vietas burtam I, kur valda tikai vārds MĒS,

kur ir kopīgi sapņi.

- Mēģināsim nosaukt laimīgas ģimenes īpašības. (Skolēnu atbildes)

Empātija .(Spēja sajust citu cilvēku, sajust sevi

viņa vietā.)

Vienlīdzība .(Pieņem, ka jums ir prātā viens otra intereses.)

Atbalsts . (Jūs abi esat spējīgi uz daudz ko.)

Tolerance . (Spēja pieņemt cilvēku tādu, kāds viņš ir.)

Kompromiss . (Spēja padoties viens otram.)

Grēksūdze. (Cieņa un pateicība.)

Pielāgošanās spēja. (Ja nepieciešams, spēja pielāgoties

apstākļi.)

Mīlestība .(Maigas rūpes vienam par otru.)

Lojalitāte . (Nodošanās viens otram.)

Klausīšanās prasmes . (Klausieties viens otru.)

Humors . (Smiekli atbalsta fizisko un garīgo veselību.)

Pārliecība . (Drošības un pārliecības sajūta.)

Maigums . (Jūtīga attieksme vienam pret otru.)

Laika pavadīšana kopā . (Jums vienmēr jāatrod laiks

būt kopā.)

LABA ĢIMENE

Dāvanas, iepirkšanās, patīkami tēriņi.

Bērnu dzimšana, pirmais solis, pirmā pļāpāšana,

Sapņi par labām lietām, satraukums un satraukums.

Bet nav iespējams dzīvot laimīgi vienam!

Esiet vienmēr kopā, rūpējieties par mīlestību,

Es vēlos, lai mani draugi par mums saka:

Cik jauka ir jūsu ģimene!

C) Ģimenes ir dažādas. Katrai ģimenei ir savs dzīvesveids, paradumi,

paražas, atmosfēra, tradīcijas.

- Ko nozīmē vārds tradīcija? (Skolēnu atbildes)

Tradīcija - no latīņu valodas "pārraide". Šis vārds nozīmē izveidots un

paražas, kas ilgu laiku tika nodotas no paaudzes paaudzē,

rīkojumi, uzvedības noteikumi )

- Kam domātas ģimenes tradīcijas? (Atbildes studenti) Lai ģimene būtu

stiprs un draudzīgs.

- Vai jūs zināt, kāda bija ģimeņu uzbūve senos laikos?

Studentu ziņa.

Sensenos laikos - ilgu laiku valstī, kurā dzīvojam, nebija milzīgas pilsētas ar

skaistas mājas, nav lielu ciemu. Bija blīvi meži, kuros viņi dzīvoja

savvaļas dzīvnieki. Upju krastos bija ciemati. Tur dzīvoja slāvi, tātad tad

sauca mūsu senčus. Katra ģimene – tēvs, māte, bērni – dzīvoja savā

būda atsevišķi no citām ģimenēm.

Zemnieks parasti būdiņu cēlis pats. Centrālo vietu būdā ieņēma

cept. Ikviens zemnieku ģimenē mīlēja cept. Viņa ne tikai pabaroja visus

ģimene. Viņa sildīja māju, tā bija silta un mājīga pat vissmagākajā salnā.

Uz plīts gulēja bērni un veci cilvēki. Jauniem un veseliem cilvēkiem nevajadzētu gulēt uz plīts

tika atļauts. Viņi teica par slinkiem cilvēkiem: "Viņš berzē ķieģeļus uz krāsns." Galvenā

Zemnieku būdiņas stūri sauca par “sarkano stūri”. Pusdienu galds

Pēc pareizticīgo paražas tas vienmēr tika novietots sarkanajā stūrī. Visa ģimene ir pie galda

"paēda maltīti" - paņēma ēdienu. Galdu parasti klāja ar galdautu. Ieslēgts

uz galda vienmēr bija sālstrauks un maizes klaips: sāls un maize bija

ģimenes labklājības un labklājības simboli. Liela zemnieku ģimene

Galds tika sēdināts pēc pasūtījuma. Goda vieta galda galvgalī

okupētais tēvs. Saimniekam pa labi uz soliņa sēdēja viņa dēli. Kreisais soliņš bija par

ģimenes sieviešu puse. Saimniece reti sēdās pie galda, un arī tad ar

veikala mala. Viņa bija aizņemta pie plīts, pasniedzot ēdienu uz galda. Viņai palīdzēja meitas.

Apsēdušies pie galda, visi gaidīja, kad saimnieks pavēlēs: “Ar Dievu, sāksim!” Un

runāt, smieties, klauvēt pie galda, griezties, strīdēties. It īpaši

Zemnieki pret maizi izturējās ar cieņu. Saimnieks nogrieza klaipu un izdalīja

katram sava maizes daļa. Maizes laušanu nepieņēma. Ja maize uzkrita

stāvā, viņi viņu pacēla, noskūpstīja, lūdza piedošanu. Sāls arī tika cienīta.

Tas tika pasniegts galdā skaistās klūgās vai koka “sāls laizītos”.

Viesmīlība bija krievu dzīves noteikums, krievu paraža

cilvēki joprojām ievēro. "Maize un sāls" - Šādi cilvēki sveic savus saimniekus,

ieejot mājā ēšanas laikā.

Zemnieku ģimenes bija lielas un draudzīgas.

Daudzbērnu vecāki pret saviem bērniem izturējās ar mīlestību un rūpēm. Tēvs

vadīja savus dēlus, un viņa māte mācīja savas meitas. Tēvs māca dēlu braukt ar zirgu

un vadīt zirgu, ganīt ganāmpulku, art, ecēšas, kult. K 15 -16

Gadu gaitā dēls kļuva par tēva galveno palīgu, strādājot līdzās

Meitenes mācījās taisīt lupatu lelles, šūt viņām tērpus, griezt,

matu pīšana, rotaslietas, cepuru šūšana, ēdiena gatavošana,

audzina jaunākos brāļus un māsas. Pamazām tas nonāca pie meitenes

apziņa, ka viņa - topošā mājsaimniece, kas var visu

sieviešu darbs.

Tādējādi zemnieku ģimenēs uzauga “labie biedri”. - tēvi

asistentes, jā, “sarkanās jaunavas” - prasmīgas amatnieces, kuras, augot,

savas prasmes nodeva saviem bērniem un mazbērniem.

tās iedzīvotāju ikdienas rutīna, paražas, dzīvesveids un paradumi. Jā, vienatnē

ģimenes dod priekšroku agri celties, ātri paēst brokastis, doties uz

strādāt un vakarā satikties bez iztaujāšanas un sarunām. Citās ģimenēs

tiek pieņemtas kopīgās maltītes, pārrunāti plāni, palielināti

uzmanību vienam otra problēmām.

- Es jums uzdošu uzdevumu: mēģiniet saskaitīt, cik cilvēku ir šajā ģimenē:

Klausies, šī ir mana ģimene

Vectēvs, vecmāmiņa un brālis.

Mums mājā ir kārtība, labi

Un tīrība, kāpēc?

Mūsu mājā ir divas mātes,

Divi tēti, divi dēli

Māsa, vedekla, meita.

Un jaunākais - es

Kāda mums ir ģimene?

(6 cilvēki)

Ar šī komiskā uzdevuma palīdzību mēs pieskārāmies tēmai saistīti

attiecības.

1. Krievu ģimenēs ilgu laiku viena no tradīcijām bija viņu izzināšanas tradīcija

senči, sastādiet savu ģenealoģiju, ģimenes koks . Īpaši šis

bija izplatīta muižnieku vidū.

Tulkojumā no grieķu valodas vārds “ģenealoģija” nozīmē “ciltskoks”. nozīmē,

2. Vēl viena tradīcija ir otrā vārda piešķiršana bērnam .

Studentu ziņa

Krievu patronīmus sāka lietot ļoti agri; pirmā pieminēšana

- Vai jūs zināt, kas ir otrais vārds?

Klausieties, kas ir patronīms no Ožegova vārdnīcas: Patronim - daļa

uzvārds, ko bērnam piešķir tēva vārds .

Patronīms kā daļa no nominālās formulas veica trīskāršu funkciju:

papildināja vārdu, atšķirot tā īpašnieku (papildus uzvārdam) no vārdamāsa,

noskaidroja radniecību ģimenes lokā (tēvs-dēls) un pauda cieņu (forma

pieklājība).

Vīriešu patronimijas forma mūsdienu krievu valodā, kas beidzas ar

«- "vich" atgriežas seno krievu prinču patronīmos Un muižniecībaMaskavas Ru si ;

« nelietīgi cilvēki” nebija tiesību lietot šādus patronīmus.

Sākotnēji Krievijā tika lietoti “nelabvēlīgo”, tas ir, nezinošo cilvēku patronīmi

tika veidoti šādi: “Ivans, Petrova dēls” vai vēlākā versijā “Ivans

Petrovs"; "Fjodora dēls Lūkins" - "Fjodors Lūkins".

3. Kopš seniem laikiem Krievijā pastāvēja šāda tradīcija: vienas ģimenes pārstāvji

nodarbojas ar viena veida darbību .

Tā mēs piedzimām dinastijas podnieki, drēbnieki, maiznieki, kurpnieki, militāristi,

celtnieki, mākslinieki, skolotāji .

4. Ir tāda tradīcija - savākt un uzglabāt ģimenes fotoattēlus .

"Ģimenes albums"

Es apgriezu dzīvokli otrādi, meklēju mūsu ģimenes albumu,

Jo nav iespējams noskaidrot, kam es esmu vairāk līdzīgs.

Un tad es redzu savu vecmāmiņu, es šausmīgi mīlu savu vecmāmiņu.

Es viņai dodu īpašu godu - viņa cep garšīgas bulciņas.

Viņš mani šūpoja uz ceļgala; labāku vectēvu es nekad neesmu satikusi.

Un tas ir mans brālis Serjoža, kurš izskatās tieši tāpat kā es,

Un vispār es pamanīju: mani radinieki - it kā visi no manis būtu kopēti!


Tops