Нэмэлт боловсролын quilling хичээлийн хураангуй. Квиллинг хийх техник Квиллинг хийх нээлттэй хичээл

Анна Лата
Ахмад насны хүүхдүүдэд зориулсан квиллинг хичээлийн хураангуй

Хичээлийн тэмдэглэлурлагийн хөгжлийн талаар ахимаг насны хүүхдүүд

Зорилго:

Боловсролын:

Шинэ төрлийн гоёл чимэглэлийн болон хэрэглээний урлагийн талаархи санаа бодлыг бий болгоход хувь нэмэр оруулах - квиллинг.

Танилцуулах хүүхдүүдтехникээр квиллинг.

Хөгжлийн:

Хүүхэд бүрийн төсөөлөл, сэтгэн бодох чадвар, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх;

Сэдвийн сонирхлыг хөгжүүлэх;

Хөгжүүлэх хүүхдүүдцаас, нүд, нарийн моторт ур чадвартай ажиллах ур чадвар, чадвар. Сурган хүмүүжүүлэх:

Сурган хүмүүжүүлэх хүүхдүүдажлын арга барилыг гүйцэтгэхдээ нягт нямбай, тайван байх шинж чанарууд, шаргуу хөдөлмөр, сонсох чадвар, харилцааны ур чадвар, цэвэрч нямбай, идэвхтэй, ажлын соёл, багаар ажиллах чадвар.

Арга зүйн тоног төхөөрөмж хичээл:

Зурагт хуудас

Хөдөлмөрийн объектын дээж

Зааварчилгааны картууд

Тоног төхөөрөмж, багаж хэрэгсэл: 5-7 мм-ийн өргөнтэй цаасан тууз, хуваасан үзүүртэй баллон үзэг, картон, цавуу, хайч, шүдний оо.

Сургалтын арга:

Өгүүллэг

Дууссан бүтээлийн үзүүлэн

Шинэ материалыг тайлбарлах яриа

Ажлын техникийг харуулах, бие даасан ажил

Зохион байгуулалтын хэлбэрүүд хичээл:

Жижиг ажил бүлгүүд,

Бүтээлээ хамгаалах, танилцуулах.

Тайлбар толь бичгийн ажил:

Квиллинг,

Цаас гулсмал,

Цаасан утас,

Цаасан тор.

Төрөл ангиуд:

Шинэ материал сурах, ажил мэргэжил - бүтээлч байдал.

Хичээлийн үеэр:

Зохион байгуулалтын хэсэг

Сэдвийн мессеж ангиуд:

Хүүхдийн бүтээлч сэтгэлгээний сонирхолтой материал бол цаас юм. Цаас бол ер бусын илэрхийлэлтэй, уян хатан материал юм. Та үүнээс бүхэл бүтэн ертөнцийг бий болгож чадна. Олон төрлийн цаасан хуванцар байдаг. Хамгийн түгээмэл цаасан хуванцар төрөл байна: Японы цаасан дээрээс дүрсийг нугалах урлаг - оригами, төгсгөл, баримал, соронзон хальсны хуванцар. Өнөөдөр би та бүхэнд бидний дунд төдийлөн мэддэггүй өөр нэг техникийг танилцуулах болно - цаасан гулсмал урлаг эсвэл барууны хэлээр. квиллинг.

Шинэ материал сурах:

Квиллинг- урт, нарийн туузыг мушгиа болгон мушгих, хэлбэр дүрсийг нь өөрчлөх, үүссэн хэсгүүдээс гурван хэмжээст эсвэл хавтгай найрлага үүсгэх чадвар дээр суурилдаг.

Англи хэл дээр энэ төрлийн зүүг "quill" буюу "шувууны өд" гэсэн үгнээс гаралтай "quilling" гэж нэрлэдэг. Японд үүссэн оригами болон бусад хуванцар урлагийн төрлөөс ялгаатай нь цаасан өнхрөх урлаг нь 14-р зууны сүүл, 15-р зууны эхэн үед Европт үүссэн. Дундад зууны Европт гэлэнмаа нар шувууны өдний үзүүрт алтадмал ирмэгтэй цаасыг мушгиж гоёмсог медалиар урладаг байжээ. Эдгээр бяцхан цаасан бүтээлүүдийг анхааралтай ажиглавал нимгэн алтан туузаар хийсэн гэсэн бүрэн хуурмаг байдлыг бий болгосон. Харамсалтай нь цаас бол богино хугацааны материал бөгөөд дундад зууны үеийн шилдэг бүтээлүүдээс бага зэрэг үлджээ. Гэсэн хэдий ч энэхүү эртний техник нь өнөөг хүртэл хадгалагдан үлдсэн бөгөөд дэлхийн олон оронд маш их алдартай. Цаас гулсмал Европт маш хурдан тархсан боловч цаас, ялангуяа өнгөт, өндөр чанартай цаас нь маш үнэтэй материал байсан тул цаасан хуванцар урлаг нь нийгмийн чинээлэг хэсгийн бүсгүйчүүдийн урлаг болжээ.

Өнөө үед баруун Европын орнууд, ялангуяа Англи, Германд цаасан гулсмал нь хобби гэдгээрээ алдартай бөгөөд алдартай. Гэхдээ энэ урлаг Дорнод руу "нүүх" үед хамгийн өргөн тархсан. Шилдэг график, хуванцар урлагийн баялаг уламжлал, цаасан урлал, түүнтэй ажиллах нь цаасан хавтангийн урлагт шинэ амьдралыг өгсөн.

Өмнөд Солонгост цаасан урлагийн янз бүрийн чиглэлийн дагалдагчдыг нэгтгэсэн бүхэл бүтэн цаасан урлагт дурлагчдын холбоо байдаг.

15-р зуунд үүнийг урлаг гэж үздэг байв. 19 цагт - эмэгтэйчүүдийн зугаа цэнгэл. 20-р зууны ихэнх хугацаанд энэ нь мартагдсан байв. Зөвхөн өнгөрсөн зууны төгсгөлд квиллингдахин урлаг болон хувирч эхлэв.

Англид Элизабет гүнж урлагийг нухацтай сонирхож байв квиллинг, түүний олон бүтээл Лондон дахь Виктория ба Альбертийн музейд хадгалагддаг. Бид цаасыг хэврэг, эмзэг байдлын санаатай холбодог. Гэхдээ квиллингЭнэ мэдэгдлийг няцааж байна - жишээлбэл, аяга эсвэл хүнд том цаасыг филигрин эзэлхүүнтэй тавиур дээр тавьж болох бөгөөд нэг ч буржгар цаасан нэхсэн тор гэмтэхгүй. Та цаасан элементүүдээс чихрийн ваар угсарч, зориулалтын дагуу аюулгүй ашиглаж болно - энэ нь нурж унахгүй, хагарахгүй. Бүгдээрээ, квиллинг- энэ бол энгийн цаасны ер бусын боломжуудыг харах боломж юм.

Үндсэн зүйлээс эхэлцгээе:

хэрэгсэл квиллингЭнэ нь хуваагдсан төгсгөлтэй хуванцар эсвэл металл саваа юм. Энэ нь төрөлжсөн дэлгүүрүүдэд зарагддаг. Та ижил төстэй хэрэгслийг өөрөө хийж болно. Мөн зарим нь ердийн шүдний чигчлүүрээр ч амждаг. Бидний ажилд бид төгсгөлд нь үүртэй баллон үзэг ашиглах болно.

Цаас. Цаасыг хоёр талдаа будсан байх ёстой. Бэлэн зүсэгдсэн цаасан туузыг төрөлжсөн дэлгүүрүүдээс худалдаж авч болно. Хэрэв энэ боломжгүй бол туузыг өөрөө хайчилж болно. Туузны өргөн квиллинг 3 мм, гэхдээ энэ нь нэмэлт нөхцөл, зураас нь арай өргөн байж болно (7 мм хүртэл).

Цавуу. Суурь дээр эд ангиудыг наахад ашигладаг. PVA цавуу хэрэглэх нь хамгийн сайн арга юм.

Шүдний чигчлүүр. Цавуу түрхэхэд ашигладаг.

хясаа. Жижиг хэсгүүдийг тавихад зориулагдсан.

Тойрог бүхий стенил. Тойргийн хэмжээг хянах.

IN квиллингНэлээд олон тооны үндсэн элементүүд байдаг бөгөөд элемент бүрийг үйлдвэрлэхэд хэдхэн секунд зарцуулдаг.

Цаасан туузны төгсгөлийг багажийн хуваагдсан үзүүрүүдийн хооронд байрлуулна. Туузан цаасыг эрхий болон долоовор хурууны хооронд дамжуулж, ижил хурцадмал байдлыг хадгалж эхэл. Цаасыг эцэс хүртэл өнхрүүл. Дараа нь багажийг доош нь эргүүлж, буржгарыг арилгана.

Curl нь бага зэрэг тайрах болно. Одоо шүдний оо ашиглан туузны үзүүрийг буржгар дээр наа. Танд бага зэрэг цавуу хэрэгтэй. Энд байна, бидний анхны хэлбэр нь тойрог юм.

Цэцгийн дэлбээнүүд ижил хэмжээтэй байхын тулд дугуй хэлбэртэй stencil ашиглан анхны тойргийн хэмжээг хянахыг зөвлөж байна.

Та цаасыг хоёр хэмжээст ба гурван хэмжээст хэлбэрээр өгч болно хэлбэрүүд: дөрвөлжин, зууван, од, боргоцой, хагас бөмбөрцөг. Эдгээр дүрс нь найрлагын элемент болж, модны навч, цэцэг, лааны суурь болон бусад зүйлийг илэрхийлж болно. Олон тооны стандарт хэлбэрүүд байдаг, гэхдээ та үргэлж шинийг өөрөө гаргаж авах боломжтой (Хавсралт 1).

Үүссэн дусал, навчийг юунд ашиглаж болох вэ? Тэдгээрийг цомог, зургийн жааз, ил захидал чимэглэх, зул сарын гацуур модны чимэглэл, халуун тавиур, гоёл чимэглэлийн таваг, зураг зурахад ашиглаж болно. Хэрэв ажил нь зураг зурах, хослуулсан бол сонирхолтой үр дүнд хүрэх болно квиллинг.

Бид үүссэн хоосон зайг урьдчилан бэлтгэсэн суурин дээр байрлуулна. (картон)мөн наа.

Цэцгийн гол нь давхар байж болно. Ийм цөмийг бий болгохын тулд нэг талдаа нарийн зүссэн цаасан туузыг ашигладаг. Дараа нь бид дэлбээтэй адил мушгих техникийг ашигладаг. Та хэд хэдэн өнгөт цаас ашиглаж болно. Дараа нь туузыг хоёр өнгийн туузаас наасан байна.

Сургалтын дасгалууд.

Цагаан цаасан туузнаас спираль эргүүлж, "дусал", "нүд" болон бусад хэлбэрийг хийхийг хичээ.

Практик ажил.

Аюулгүй ажиллагааны зааварчилгаа.

Хайчтай ажиллах дүрэм: Хайчыг тодорхой газар хадгал. Тэднийг хурц үзүүрийг нь хааж өөрөөсөө өөр тийш харуулан байрлуул. Хайчыг бие биендээ дамжуулж, эхлээд цагираг.

Бие даасан ажил хүүхдүүд.

Хүүхдүүд хосоороо ажиллаж, загвар дагаж, эсвэл бие даан зохиодог.

Одоогийн багш нарын сургалт (хүүхдүүд бие даасан ажил хийх үед)ажлын байрны зохион байгуулалтыг шалгах хүүхдүүд;

даалгаврыг гүйцэтгэхдээ аюулгүй байдлын дүрмийг дагаж мөрдөхийг шалгах;

заавар, технологийн зураглалын дагуу даалгаврыг хэрхэн гүйцэтгэх заавар; бэлтгэл муутай хүүхдүүдэд тусламж үзүүлэх.

Ажлын байрыг цэвэрлэх.

Хичээлийг дүгнэж байна.

Бүтээлийн үзэсгэлэн хүүхдүүд.

Багшийн эцсийн үг.

Бидний ер бусын туршлага дууслаа анги. Бид өнөөдөр маш их ажил хийлээ.

Та өөртөө ямар шинэ зүйлийг сурсан бэ? анги? Та юу сурсан бэ? Танд юу таалагдсан бэ анги?

Хичээлийн үеэр оюутнууд шинэ төрлийн бүтээлч байдал - энэ техникээр ажиллахад шаардлагатай квиллинг, багаж хэрэгсэл, төхөөрөмжтэй танилцдаг. Оюутнууд гоёл чимэглэлийн болон хэрэглээний урлагийн шинэ төрөл болох quilling-ийн талаархи санааг хөгжүүлж, энэ сэдвийг сонирхдог. Хүүхдүүд үндсэн үндсэн элемент болох "чөлөөт спираль" хийх үйл явцыг эзэмшиж, олон тооны үүлдрийн жимс хэлбэрээр найрлагыг угсарч, сурагчид цаас, нарийвчлалтай ажиллах ур чадвар, чадварыг хөгжүүлдэг.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Боловсролын газар

Нижний Новгородын засаг захиргаа

Хотын төсвийн боловсролын байгууллага

нэмэлт боловсрол "Хүүхэд залуучуудын хөгжлийн төв" Чөлөөт цаг

Нээлттэй хичээлийн хураангуй

Нэмэлт боловсролын хөтөлбөрийн дагуу

"Урам зориг"

Сэдэв: "Квиллинг. Бие биетэйгээ танилцацгаая!

Евдокимова Н.В.

Албан тушаал: А.Х.Бусыгиний нэрэмжит хүүхдийн клубын нэмэлт боловсролын багш

Нижний Новгород

2014 он

Хичээлийн тойм.

Багшийн бүтэн нэр: Евдокимова Наталья Владимировна.

Багийн нэр, үйл ажиллагааны чиглэл:"Уран зөгнөл", урлаг, гар урлал (квиллинг).

Програмын нэр:"Урам зориг" нэмэлт боловсролын хөтөлбөр.

Хөтөлбөрт хамрагдах сургалтын газар:хэсэг - боловсролын хөтөлбөрийн танилцуулга.

Хичээлийн сэдэв: “Квиллинг. Бие биетэйгээ танилцацгаая!

Байршил:“Шинэ өндөрлөг” хотын нээлттэй хичээл, арга хэмжээний хүрээнд.

Огноо, цаг: _____________________________________.

Бүлгийн товч тайлбар:10 жил, 10 хүн (охид).

Зорилтот: гоёл чимэглэлийн болон хэрэглээний урлагийн шинэ төрлийн тухай ойлголтыг бий болгох - квиллинг;"Квиллинг" гэсэн ойлголттой танилцах нь хүүхдүүдийн цаасан дээрээс дизайн хийх уран сайхны аргын сонирхлыг төрүүлдэг.

Даалгаварууд: Боловсролын:

Пос "Квиллинг" гэсэн ойлголтыг танилцуулах, цаасан дээрээс бүтээх уран сайхны аргад хүүхдүүдийн сонирхлыг төрүүлэх;

- Оюутнуудыг квиллинг хийх техниктэй танилцуулах.

Боловсролын:

- хүүхэд бүрийн төсөөлөл, сэтгэлгээ, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх;

Сэдвийн сонирхлыг хөгжүүлэх;

Оюутнуудын цаасан дээр ажиллах ур чадвар, нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Сурган хүмүүжүүлэгчид:

Оюутнуудад хөдөлмөрийн техникийг гүйцэтгэхдээ үнэн зөв, тайван байх чанарыг төлөвшүүлэх;

Материал ба тоног төхөөрөмж:

Оюутнуудад:хоёр талт өнгөт цаас (тууз), картон, янз бүрийн диаметртэй дугуйлан, цаас өнхрөх тусгай хэрэгсэл, PVA цавуу, шүдний оо, ширээний тосон даавуу;

Багшийн хувьд: Танилцуулгын слайдыг үзүүлэх интерактив самбар эсвэл мультимедиа суурилуулалт, "Руэн" харааны хэрэгсэл, "Мод" эргэцүүлэн бодох зурагт хуудас.

Хичээлийн төрөл: хосолсон хичээл.

Хичээлийн хэлбэр: сургалтын хурал.

Хичээлд ашигласан аргууд:нөхөн үржихүй, аман (тайлбар), практик ажлын арга.

Дидактик хэрэгсэл:олон тооны эгнээний жимсний диаграмм, квиллинг техник ашигласан бүтээлийн үзэсгэлэн, мультимедиа танилцуулга.

Хичээлийн төлөвлөгөө.

  1. Зохион байгуулалтын үе шат - 3 мин.
  2. Үндсэн хэсэг - 35 мин.
  1. Шинэ материал. Сэдвийн танилцуулга - 7 мин.
  2. Практик хэсэг. Ажил дуусгах - 25 минут.
  3. Хяналтын үе шат. Шалгах - 3 мин.
  1. Хичээлийн бүтээмжийн ерөнхий шинжилгээ (эргэлт) – 7 мин.

Хичээлийн явц.

Хичээлийн үе шат.

Тайзны даалгавар

Багшийн үндсэн үйл ажиллагаа.

Оюутнуудын урьдчилан таамагласан үйл ажиллагаа.

1.Сургалтын ажлын зохион байгуулалтын эхлэл

Хичээлийн сэдвийг мэдээлэх. Удахгүй болох хичээлийн оюутнуудын сэтгэлзүйн байдал.

Сайн уу залуусаа. Ороод ир. Ширээнүүдэд суу.

Таныг угтан авч байгаадаа баяртай байна. Намайг Наталья Владимировна гэдэг. Өнөөдөр бид кроссворд таавар шийдэж нэрийг нь олж мэдэх гайхалтай бүтээлч төрөлтэй танилцах болно. (слайд №2-10).

Өнөөдөр бид юу хийнэ гэж бодож байна вэ?

Үнэхээр залуус аа, өнөөдөр би та бүхэнд квиллинг хийх техниктэй танилцуулахыг хүсч байна. (слайд дугаар 11).

Хүүхдүүд оффис руу ордог. Тэд ширээн дээр сууна.

Кроссворд таавар шийдвэрлэх.

Квиллинг.

2. Үндсэн хэсэг

2.1.Шинэ материал. Сэдвийн танилцуулга.

Шинэ материалтай танилцах. Квиллингийн тухай ойлголт, үндсэн элементүүд.

Чимэглэлийн болон хэрэглээний урлагийн шинэ төрөл болох квиллингын талаархи санаа бодлыг бий болгоход хувь нэмэр оруулах.

Квиллинг, цаас өнхрөх, цаасан филигри - урт, нарийн туузыг мушгиа болгон мушгиж, хэлбэр дүрсийг нь өөрчилж, үүссэн хэсгүүдийг гурван хэмжээст эсвэл хавтгай найрлага болгон бүрдүүлэх урлаг. Энэ бол цаасан туузаас найрлага хийх маш сонирхолтой арга юм.

Англи хэл дээр энэ төрлийн зүүг "quill" буюу "шувууны өд" гэсэн үгнээс гаралтай "quilling" гэж нэрлэдэг. Дундад зууны Европт гэлэнмаа нар шувууны өдний үзүүрт алтадмал ирмэгтэй цаасыг мушгиж гоёмсог медалиар урладаг байжээ. Эдгээр бяцхан цаасан бүтээлүүдийг анхааралтай ажиглавал нимгэн алтан туузаар хийсэн гэсэн бүрэн хуурмаг байдлыг бий болгосон. Харамсалтай нь цаас бол богино хугацааны материал бөгөөд дундад зууны үеийн шилдэг бүтээлүүдээс бага зэрэг үлджээ. Гэсэн хэдий ч энэхүү эртний техник нь өнөөг хүртэл хадгалагдан үлдсэн бөгөөд дэлхийн олон оронд маш их алдартай. 15-р зуунд үүнийг урлаг гэж үздэг байв. 19 цагт - эмэгтэйчүүдийн зугаа цэнгэл. 20-р зууны ихэнх хугацаанд энэ нь мартагдсан байв. Зөвхөн өнгөрсөн зууны төгсгөлд квиллинг дахин урлаг болж эхлэв. (слайд №13-15).

Та бүхнийг шавь нарынхаа бүтээлийн үзэсгэлэнг үзэхийг урьж байна.

Квилл хийх техникийг эзэмшсэнээр мэндчилгээний хуудсыг сайхан зохион бүтээх, уран зураг эсвэл жижиг бэлэг дурсгалын зүйл хийх боломжтой гэдгийг та харж байна.

Хүүхдүүд багшийн түүхийг сонсдог. Жишээ слайдыг үзэх.

Хүүхдүүд үзэсгэлэнгийн үзмэрүүдийг үзэж байна.

2.2 Практик хэсэг. Ажлын гүйцэтгэл.

Төсөөлөл, бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх.

Хүүхдийн эрүүл мэндийг хамгаалах.

Сурагчдын цаасан дээр ажиллах ур чадвар, чадварыг хөгжүүлэх

Сэтгэн бодох чадварыг хөгжүүлэх.

Ангид аюулгүй ажиллагааны зааварчилгаа.

Оюутнуудад ажлын техникийг гүйцэтгэхдээ үнэн зөв, тайван байх чанарыг төлөвшүүлэх.

Харилцааны ур чадвар, үнэн зөв, ажлын соёлыг хөгжүүлэх.

Оюутнуудад квиллинг хийх техниктэй танилцуулах.

Оюутнуудын цаасан дээр ажиллах ур чадвар, нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Квиллингтэй холбоотой бүх зүйл маш үзэсгэлэнтэй. Квиллинг хийх үндсэн элементүүд нь ямар ч ажлыг хийж чадна: цэцэг, мод, гоёмсог шувууд. Өнөөдөр би олон тооны rowan жимсний хэлбэрээр найрлага хийхийг санал болгож байна. (слайдын дугаар 16).

Би хашаан дахь нарийхан эгц модыг харж байна,
Өглөө үүрээр салбарууд дээр маргад.
Маш олон улаан жимс
Боловсорч гүйцсэн, үзэсгэлэнтэй
Кластерт өлгөөтэй
Тэдний хувцаслалт нь үзэсгэлэнтэй юм.

Энэ ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай! ("Баглаа Роуэн" харааны хэрэгслийн үзлэг) Надад хэлээч, найрлага нь ямар хэсгүүдээс бүрддэг вэ?

Жимс нь дугуй хэлбэртэй, навч нь сунадаг гэдгийг анхаарна уу. Нэг багцад хэдэн жимс байдаг вэ?

Та тэдгээрийг өөрөө өнхрүүлээрэй, гэхдээ миний бэлтгэсэн навчийг наа. Навчнууд ижил хэмжээтэй байна уу?

Зөв! Ажил эхлэхийн өмнө бага зэрэг дулаацахыг зөвлөж байна.

Биеийн тамирын минут.

Бидний нүүрэн дээр салхи үлээж байна
Мод ганхав.
Салхи намуухан, нам гүм, нам гүм.
Мод улам өндөр болж байна.
Хүүхэдтэйгээ хамт салхи үлээхийг дуурайж, их биеийг нь савлаж, гараараа туслаарай. "Чимээгүй, чимээгүй" гэсэн үгээр - суу. "Өндөр, өндөр" гэсэн үгээр - босоод гараа сунга.

Би таныг энэ төрлийн бүтээлч байдалд хүчээ сорихыг санал болгож байна.

Ажлын хувьд бидэнд хэрэгтэй болно:

  • хоёр талт цаас (цаасны тууз);
  • PVA цавуу;
  • шүдний оо;
  • картон;
  • янз бүрийн диаметртэй тойргийн хэв маяг бүхий захирагч;
  • цаас өнхрүүлэх тусгай хэрэгсэл.

Ажиллаж байхдаа болгоомжтой байгаарай. Эдгээр хэрэгслүүдтэй хэрхэн ажиллахыг хэн мэдэх вэ?

  1. Ажиллаж байхдаа анхааралтай байж, анхаарал сарниулж, бусдын анхаарлыг бүү сарниул.
  2. Ажлын үеэр та өөрийнхөө байрлалыг хянах хэрэгтэй.
  3. Ажиллахын тулд ширээн дээр тосон даавуу тавь.
  4. Хурц, зүсэх зүйлсийг (квилл хийх хэрэгсэл, шүдний чигчлүүр, захирагч) болгоомжтой харьц.
  5. Нүд, ам, хамар руугаа цавуу орохоос зайлсхий.
  6. Ажлын төгсгөлд багаж, цаас, тосон даавууг буцааж байранд нь тавьж, цавуу савыг угаана (эсвэл хаях).

Сайн хийлээ. Та сүрьеэгийн талаар маш сайн мэдлэгтэй.

Ажилдаа орцгооё.

Тойргийн stencil-ийг шалгаж, 12 мм-ийн диаметртэй тойргийг ол. Манай жимс нь ийм хэмжээтэй байх болно.

Туузан цаас, багажийг аваад нягт спираль эргүүлж, stencil-ийн нүхэнд хийнэ.

Спираль нь бидэнд хэрэгтэй хэмжээгээр цэцэглэж байгааг та харж байна. Болгоомжтой гаргаж аваад наа. Энд нэг жимс бэлэн байна! Энэ үндсэн элементийг "чөлөөт спираль" гэж нэрлэдэг.

Жимс нь ижил хэмжээтэй байхын тулд дугуй хэлбэртэй stencil шаардлагатай.

Багш харуулж байна. Хүүхдэд бие даасан тусламж үзүүлэх.

Эдгээр жимснээс 12 ширхэгийг хий.

Агуу их! Жимс бэлэн боллоо. Одоо найрлагыг угсарч, навч, жимсийг картон дээр нааж эхэлцгээе.

Жимс нь бие биенийхээ хажууд байрладаг бөгөөд кластер үүсгэдэг, мөчир дээрх навчнууд нь хос хосоороо байдаг гэдгийг анхаарна уу.

Үүнийг диаграммын дагуу наа. Гайхалтай!!!

Жимс, навч.

12 жимс.

Үгүй ээ, улам бүр багасч байна.

Биеийн тамирын дасгал хийх.

Хүүхдүүд ажил хийх багажуудыг хардаг.

Та цавууг хаа сайгүй түрхэж эсвэл туршиж үзэх боломжгүй.

Чи хатгаж болзошгүй тул шүдний оо болгоомжтой хэрэглээрэй.

Квиллинг хийх үндсэн элементүүдийг багшийн тусламжтайгаар эсвэл бие даан гүйцэтгэх.

Эцсийн ажлыг дуусгах.

2.3. Хяналтын үе шат. Дууссан ажлыг шалгаж байна.

Хүүхдийн сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх.

Ажлаа хар.

Дэлгэц дээр ажиллахтай харьцуул. Хэрэв та мөн адил зүйл хийсэн бол гараа өргө. Агуу их!

Надад хэлээч, бид найрлагыг дуусгахын тулд ямар техник ашигласан бэ?

Квиллинг хийхэд ямар үндсэн элементүүд бидэнд тусалсан бэ?

Бид юу ашигласан бэ?

Хүүхдүүд өөрсдийн ажлыг загвар өмсөгчтэй харьцуулдаг.

Квиллинг хийх техникийг ашиглах.

Чөлөөт спираль.

Бид цаас, картон, цавуу, багаж хэрэгсэл, шүдний оо, stencil зэргийг ашигласан.

3. Хичээлийн дүн шинжилгээ, Дүгнэлт.

Зорилгодоо хүрэх амжилтын дүн шинжилгээ, үнэлгээг өгөх.

Тусгал.

Хүүхэд бүрийн төсөөлөл, сэтгэн бодох чадвар, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.

Сэдвийн сонирхлыг хөгжүүлэх.

Харилцааны ур чадвар, үнэн зөв, ажлын соёлыг хөгжүүлэх.

Квиллинг техникээр юу хийсэн бэ?

Сайн хийлээ! Та бусад quilling төслүүдийг ижил амжилттай даван туулж чадна гэж би бодож байна.

Зурагт хуудсыг хар. Энд та үүлдрийн модыг харж байна.

Усан үзэмээрээ гоёцгооё.

Бидэнд гайхалтай сарнай байна!

Одоо навчаар зургаа гүйцээцгээе. Хэрэв та квиллинг дуртай бол шар, улбар шар, дургүй бол улаан өнгийг сонго.

Баярлалаа! Танд сонирхолтой санагдсан гэж найдаж байна.

Баяртай! Дараа уулзая!

Роуэн.

Багцууд нь зурагт хуудас дээр наасан байна.

Хэрэглээ.


Мастер анги гарч байнаквиллинг.

Зорилго, зорилтууд:

Шинэ урлаг, гар урлалын талаархи багш нарын санаа бодлыг бий болгоход хувь нэмэр оруулах- квиллинг. Квиллинг хийх техниктэй танилцаарай. Энэ чиглэлээр сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудын туршлагаас оюутнуудыг танилцуулах.

Үйл явдлын төлөвлөгөө:

1.Квиллингийн түүхийн танилцуулга.

2.Хэрэгсэл, техниктэй танилцах.

3. Практик хэсэг.

Багш нарыг танилцуулахболон эцэг эхтехнологитойквиллинг.

Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудын практикт шинэ төрлийн "квиллинг" эсвэл "цаасан хуванцар" -ыг ашиглаж эхэлсэн. Энэ бол хүүхдүүдийн үнэхээр дуртай цоо шинэ урлагийн төрөл боловч бүх багш, эцэг эхчүүд энэ урлагийг мэддэггүй тул манай мастер ангийн зорилго бол квиллингын түүх, түүний утгыг хүүхдүүдэд танилцуулах явдал юм.

Өгүүллэг квиллинг

Англи хэл дээр энэ зүүг "quill" буюу "шувууны өд" гэсэн үгнээс гаралтай "quilling" гэж нэрлэдэг. Японд үүссэн оригамигаас ялгаатай нь цаасан өнхрөх урлаг нь 14-р зууны сүүл, 15-р зууны эхэн үед Европт үүссэн. Дундад зууны Европт гэлэнмаа нар шувууны өдний үзүүрт алтадмал ирмэгтэй цаасыг мушгиж гоёмсог медалиар урладаг байжээ. Эдгээр бяцхан цаасан бүтээлүүдийг анхааралтай ажиглавал нимгэн алтан туузаар хийсэн гэсэн бүрэн хуурмаг байдлыг бий болгосон. Харамсалтай нь цаас бол богино хугацааны материал бөгөөд дундад зууны үеийн шилдэг бүтээлүүдээс бага зэрэг үлджээ. Гэсэн хэдий ч энэхүү эртний техник нь өнөөг хүртэл хадгалагдан үлдсэн бөгөөд дэлхийн олон оронд маш их алдартай. Цаас гулсмал Европт маш хурдан тархсан боловч цаас, ялангуяа өнгөт, өндөр чанартай цаас нь маш үнэтэй материал байсан тул цаасан хуванцар урлаг нь нийгмийн чинээлэг хэсгийн бүсгүйчүүдийн урлаг болжээ.

Өнөө үед баруун Европын орнууд, ялангуяа Англи, Германд цаасан гулсмал нь хобби гэдгээрээ алдартай бөгөөд алдартай. Гэхдээ энэ урлаг Дорнод руу "нүүх" үед хамгийн өргөн тархсан. Шилдэг график, хуванцар урлагийн баялаг уламжлал, цаасан урлал, түүнтэй ажиллах нь цаасан баримлын урлагт шинэ амьдралыг өгсөн.

Англид Элизабет гүнж квиллинг урлагийг нухацтай сонирхож байсан бөгөөд түүний олон бүтээл Лондон дахь Виктория, Альберт музейд хадгалагддаг.

Солонгосын квиллингийн сургууль (тэд үүнийг цаасан гулсмал гэж нэрлэдэг) Европынхоос арай өөр гэдгийг тэмдэглэх нь зүйтэй. Европын бүтээлүүд нь дүрмээр бол цөөн тооны хэсгээс бүрддэг бөгөөд тэдгээр нь мозайкийг санагдуулдаг бөгөөд ил захидал, жаазыг чимэглэдэг. Европ үргэлж яарч байдаг тул хурдан технологид дуртай. Дорнын мастерууд үнэт эдлэлийн шилдэг бүтээлтэй төстэй бүтээлүүдийг бүтээдэг. Хамгийн нарийн ширхэгтэй нэхсэн тор нь олон зуун жижиг нарийн ширийн зүйлсээс нэхдэг. Зүүн сургуулийн мастерууд нимгэн тонгорог ашиглан мушгиа хийхийг илүүд үздэг. Зузаан зүү, үйсэнээс солих боломжтой. Мөн хүүхдүүд шүдний чигчлүүр ороохдоо сайн.

2. Хэрэгслүүдквиллинг

Цаас гулсмал техникийг эзэмшихийн тулд танд тусгай хэрэгсэл хэрэггүй. Эхний шатанд ердийн их дэлгүүрт зочлоход хангалттай. Та сурч эхлэхэд хэрэгтэй зүйлсийн товч жагсаалт энд байна:

Авл.Ойролцоогоор нэг миллиметр диаметртэй зулзага худалдаж авахыг зөвлөж байна. Ихэвчлэн шаргал нь конус хэлбэртэй байдаг бөгөөд энэ нь эвгүй байж болно. Энэ тохиолдолд та тохирох диаметртэй ямар ч хатууруулсан саваа ашиглаж болно. Цаасан туузаас спираль орооход awl (саваа) ашигладаг. Энэ тохиолдолд цаасны хурцадмал хүчийг хянах шаардлагатай бөгөөд энэ зорилгоор багажны бариул нь тав тухтай байх ёстой;

хясаа.Зөвлөмжүүд нь хурц, яг тохирсон байх ёстой. Өндөр нарийвчлалтай ажил гүйцэтгэх. Төгсгөлийн ховил нь хүсээгүй, учир нь... цаасан дээр тэмдэг үлдээж болно. Шахах хүч нь таны гарт эвтэйхэн байх ёстой бөгөөд энэ нь хамгийн бага даралтаар найдвартай атгах боломжийг олгоно.

Хайч. Тэд хясаа шиг үзүүртэй үзүүртэй байх ёстой. Хажуугийн ирмэгийг хамгийн их нарийвчлалтайгаар огтлох.

3. Техникквиллинг

Эхлээд харахад цаасан өнхрөх техник нь энгийн зүйл юм. Квиллинг цаасны туузыг нягт спираль хэлбэрээр өнхрүүлдэг. Цаасны квиллинг соронзон хальсны ирмэгийг хурц үзүүрт мушгиж ороож эхлэхэд тохиромжтой байх болно. Спираль цөмийг үүсгэсний дараа квилл хийх хэрэгсэл ашиглахгүйгээр үргэлжлүүлэн ажиллахыг зөвлөж байна. Ингэснээр та өнхрөх жигд үүсэж байгаа эсэхийг хурууны үзүүрээр мэдэрч, явахдаа хүчээ тохируулна. Үр дүн нь нэг см-ээс бага диаметртэй нягт спираль байх ёстой. Энэ нь бүх хэлбэрийн цаашдын олон янз байдлын үндэс суурь болно. Үүний дараа цаасан спираль шаардлагатай хэмжээгээр нээгдэж, дараа нь үүнээс шаардлагатай квиллинг дүрс үүсдэг.

Цаасны үзүүрийг дусал цавуугаар шүүрэн авдаг. Шахах, догол хийх замаар өнхрөх хэлбэрийг янз бүрийн хэлбэрээр өгч болно.

Квиллинг хийхэд нийт 20 үндсэн элемент байдаг боловч зарчим нь ижил хэвээр байна: нугалах, чимхэх - өөрийн төсөөллийг ашиглан та үргэлж шинэ квиллинг элементүүдийг өөрөө гаргаж авах боломжтой.

Өнөөдөр олж авсан мэдлэг тань таныг баяжуулж, зөвхөн урлагийн хичээлд төдийгүй амьдралын бүтээлч асуудлыг шийдвэрлэхэд тань тусална гэж найдаж байна.

4. Цаасквиллинг

Бэлэн зүсэгдсэн цаасан туузыг карт гэх мэт бүтээгдэхүүн зардаг тусгай дэлгүүрээс худалдаж авч болно. Хэрэв энэ боломжгүй бол өнгөт цаасыг цаас бутлагчаар дамжуулж эсвэл хайчилж ав. Quilling туузны стандарт өргөн нь 3 мм боловч энэ нь зайлшгүй нөхцөл биш юм. Өөр нэг маш чухал цэг.

Атираат картон.

Учир ньАтираат картонтой ажиллахдаа цаас хайчлахтай ижил аргыг ашигладаг. Атираат картон тууз нь илүү зузаан, уян хатан байдаг тул гар урлал нь том, эзэлхүүнтэй бөгөөд тэдгээрийг үйлдвэрлэхэд бага цаг зарцуулдаг. Хүүхдүүд Атираат картонтой ажиллахад үнэхээр дуртай: хагас цаг, гартаа бэлэн гар урлал байдаг.

Хамгийн үзэсгэлэнтэй бүтээлүүд нь өнгөт Атираат картоноор хийгдсэн бөгөөд зөвхөн хоёр талдаа төдийгүй дотор талд нь будсан, i.e. Бөөнөөр нь.

Квиллинг хичээлийг сургуулийн өмнөх наснаас эхэлж, ажлын нарийн төвөгтэй байдлын түвшинг аажмаар нэмэгдүүлж болно.

Квиллинг хийх техникийн үндсэн элементүүдийг судлахдаа энгийнээс нарийн төвөгтэй хүртэл, дараа нь янз бүрийн элементүүдийг нэгтгэснээр хүүхдүүд цаасан тууз ашиглан шинэ дүрсийг бүтээх болно.

Хамгийн сайн сонголт бол хэв маягийг байрлуулах явдал бөгөөд үүний дараа квиллинг элемент бүрийг наасан байх ёстой.

6. Утга квиллингхүүхдийн хөгжилд зориулагдсан

Энэ нь гоо зүйн амт, уран сайхны төсөөллийг хөгжүүлэхэд тусална.

Дизайн сэтгэлгээг хөгжүүлдэг.

Мэдрэхүйн мэдрэмж, моторт ур чадварыг хөгжүүлдэг.

Өнгө, хэлбэрийг сурахад тусалдаг.

Энэ нь хүүхдэд тэсвэр тэвчээр, нарийвчлал, төсөөллийг хөгжүүлэх болно.

Хүүхэд "технологи" гэсэн ойлголтыг практик дээр сурдаг.

7. Практик хэсэг.

Багш нартай ажиллах.

Хотын төсвийн байгууллага

хүүхдэд зориулсан нэмэлт боловсрол

"Залуу байгаль судлаачдын станц" Октябрское хотын дүүрэг - Пригородный дүүрэг

Хичээлийн тойм

Тедеева Фатима Махарбековна,

нэмэлт боловсролын багш,

бүтээлч нийгэмлэгийн тэргүүн

"Байгалийн семинар"

2016-

Техник : quilling, applique "Цэцэг".

Төлөвлөгөө:

Квиллингийн түүх

Квиллинг хийх техник

Квиллинг хийх хэрэгсэл

Квиллинг цаас

Зорилго:

    Боловсролын: Чимэглэлийн болон хэрэглээний урлагийн шинэ төрөл болох квиллингын талаархи санаа бодлыг бий болгоход хувь нэмэр оруулах. Оюутнуудад квиллинг хийх техниктэй танилцуулах.

    Хөгжлийн: Хүүхэд бүрийн төсөөлөл, сэтгэн бодох чадвар, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх; сэдвийн сонирхлыг хөгжүүлэх; оюутнуудын цаас, нүд, нарийн моторт ур чадвартай ажиллах ур чадвар, чадварыг хөгжүүлэх.

    Сурган хүмүүжүүлэх: Суралцагчдад ажлын арга барилыг гүйцэтгэхдээ нягт нямбай, тайван байх, хичээл зүтгэл, сонсох чадвар, харилцааны соёл, цэвэрч нямбай, идэвхтэй, ажлын соёл, багаар ажиллах чадварыг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн арга зүйн хэрэгсэл:

    Энэ техник дэх ажлын дээж

Тоног төхөөрөмж, багаж хэрэгсэл: 3-7 мм өргөнтэй цаасан тууз, өнгөт цаас, хэв маягийн хоосон зай, энгийн харандаа, хуваагдсан төгсгөлтэй модон саваа, картон, цавуу, хайч, шүдний оо, цавуу лонхтой, салфетка.

Сургалтын аргууд:

    Өгүүллэг

    Дууссан бүтээлийн үзүүлэн

    Шинэ материалыг тайлбарлах яриа

    Ажлын техникийг харуулах

    Бие даасан ажил

Хичээлийн зохион байгуулалтын хэлбэр: Бүлэгт ажиллах, бүтээлээ танилцуулах (жижиг үзэсгэлэн).

Тайлбар толь бичгийн ажил:

    Квиллинг

    цаас гулсмал

    цаасан утас

    цаасан нэхсэн тор.

Хичээлийн төрөл: Шинэ материал сурах, хичээл - бүтээлч байдал.

Зохион байгуулалтын хэсэг:

    Мэндчилгээ;

    Оюутны ирцийг шалгах;

    Сурагчдын хичээлд бэлэн байдлыг шалгах.

Хичээлийн сэдвийн мессеж: Хүүхдийн бүтээлч байдлын анхны материал бол цаас юм. Цаас бол ер бусын илэрхийлэлтэй, уян хатан материал юм. Та үүнээс бүхэл бүтэн ертөнцийг бий болгож чадна. Олон төрлийн цаасан хуванцар байдаг. Манай улсад хамгийн алдартай нь цаасан дээрээс дүрсийг нугалах Японы урлаг - оригами юм. Өнөөдөр би та бүхэнд бидний дунд төдийлөн мэдэгддэггүй өөр нэг техникийг танилцуулах болно - цаасан өнхрөх урлаг эсвэл барууны хэлээр квиллинг.

Шинэ материал сурах: Квиллинг нь урт, нарийн туузан цаасыг мушгирах, хэлбэрийг нь өөрчлөх, үүссэн хэсгүүдээс гурван хэмжээст эсвэл хавтгай найрлага үүсгэх чадварт суурилдаг.

1.

Англиар энэ гар урлалыг "квиллинг"-" гэсэн үгнээсширээ"эсвэл" шувууны өд ". Японд үүссэн оригамигаас ялгаатай нь цаасан өнхрөх урлаг нь 14-р зууны сүүл, 15-р зууны эхэн үед Европт үүссэн. Дундад зууны Европт гэлэнмаа нар шувууны өдний үзүүрт алтадмал ирмэгтэй цаасыг мушгиж гоёмсог медалиар урладаг байжээ. Эдгээр бяцхан цаасан бүтээлүүдийг анхааралтай ажиглавал нимгэн алтан туузаар хийсэн гэсэн бүрэн хуурмаг байдлыг бий болгосон. Харамсалтай нь цаас бол богино хугацааны материал бөгөөд дундад зууны үеийн шилдэг бүтээлүүдээс бага зэрэг үлджээ. Гэсэн хэдий ч энэхүү эртний техник нь өнөөг хүртэл хадгалагдан үлдсэн бөгөөд дэлхийн олон оронд маш их алдартай. Цаас гулсмал Европт маш хурдан тархсан боловч цаас, ялангуяа өнгөт, өндөр чанартай цаас нь маш үнэтэй материал байсан тул цаасан хуванцар урлаг нь нийгмийн чинээлэг хэсгийн бүсгүйчүүдийн урлаг болжээ.

Өнөө үед баруун Европын орнууд, ялангуяа Англи, Германд цаасан гулсмал нь хобби гэдгээрээ алдартай бөгөөд алдартай. Гэхдээ энэ урлаг Дорнод руу "нүүх" үед хамгийн өргөн тархсан. Шилдэг график, хуванцар урлагийн баялаг уламжлал, цаасан урлал, түүнтэй ажиллах нь цаасан баримлын урлагт шинэ амьдралыг өгсөн.

Өмнөд Солонгост цаасан урлагийн янз бүрийн чиглэлийн дагалдагчдыг нэгтгэсэн бүхэл бүтэн цаасан урлагт дурлагчдын холбоо байдаг. 15-р зуунд үүнийг урлаг гэж үздэг байв. 19 цагт - эмэгтэйчүүдийн зугаа цэнгэл. 20-р зууны ихэнх хугацаанд энэ нь мартагдсан байв. Зөвхөн өнгөрсөн зууны төгсгөлд квиллинг дахин урлаг болж эхлэв.

Англид Элизабет гүнж квиллинг урлагийг нухацтай сонирхож байсан бөгөөд түүний олон бүтээл Лондон дахь Виктория, Альберт музейд хадгалагддаг. Бид цаасыг хэврэг, эмзэг байдлын санаатай холбодог. Гэхдээ квиллинг энэ мэдэгдлийг няцааж байна - жишээлбэл, аяга эсвэл хүнд номыг филигрин эзэлхүүнтэй тавиур дээр байрлуулж болох бөгөөд нэг ч буржгар цаасан тор гэмтэхгүй. Та цаасан элементүүдээс чихрийн ваар угсарч, зориулалтын дагуу аюулгүй ашиглаж болно - энэ нь нурж унахгүй, хагарахгүй. Ерөнхийдөө квиллинг нь энгийн цаасны ер бусын боломжуудыг олж харах боломж юм.

Солонгосын квиллингийн сургууль (тэд үүнийг цаасан гулсмал гэж нэрлэдэг) Европынхоос арай өөр гэдгийг тэмдэглэх нь зүйтэй. Европын бүтээлүүд нь дүрмээр бол цөөн тооны хэсгээс бүрддэг бөгөөд тэдгээр нь мозайкийг санагдуулдаг бөгөөд ил захидал, жаазыг чимэглэдэг. Европ үргэлж яарч байдаг тул хурдан технологид дуртай. Дорнын мастерууд үнэт эдлэлийн шилдэг бүтээлтэй төстэй бүтээлүүдийг бүтээдэг. Хамгийн нарийн ширхэгтэй нэхсэн тор нь олон зуун жижиг нарийн ширийн зүйлсээс нэхдэг. Зүүн сургуулийн мастерууд нимгэн тонгорог ашиглан мушгиа хийхийг илүүд үздэг. Зузаан зүү, үйсэнээс солих боломжтой. Мөн хүүхдүүд шүдний чигчлүүр ороохдоо сайн.

Цаас. Цаасыг хоёр талдаа будсан байх ёстой. Бэлэн зүсэгдсэн цаасан туузыг төрөлжсөн дэлгүүрүүдээс худалдаж авч болно.

Хэрэв энэ боломжгүй бол туузыг өөрөө хайчилж болно. Квиллинг туузны өргөн нь ихэвчлэн 3-7 мм байдаг.

1. Хоёр хуруугаараа туузан цаас ав.

2. Туузны үзүүрийг нөгөө гарынхаа хоёр хуруугаараа дарж, хумсаа гүйлгэж, үзүүрийг нь бага зэрэг нугалав.

3. Муруй үзүүр нь нумыг орооход илүү хялбар байдаг. Хэд хэдэн эргэлтийг сайтар эргүүлээрэй.

4. Роллерийн голч нь 3-4 мм болоход түүнийг аль хэдийн нумнаас салгаж, гараар эргүүлж болно.

5. Зузаан дискийг хоёр гараараа мушгиж, цаасан туузыг задлахгүйн тулд хуруугаараа байнга таслана.

6. Туузыг бүхэлд нь нугалав. Одоо хуруугаа бага зэрэг суллаж, цаасны спираль бага зэрэг задрахыг зөвшөөрнө үү.

7. Туузны төгсгөлийг PVA цавуугаар наа.

8. Одоо ажлын хэсгийг хоёр хуруугаараа шахаж ав. Үр дүн нь "дусал" хоосон байна.

9. Ажлын хэсгүүдэд шахалт, догол хийх замаар янз бүрийн хэлбэрийг өгч болно. Эдгээр нь "дусал" ба "дэлбээ" хоосон зай юм.

2.

Цаас гулсмал техникийг эзэмшихийн тулд танд тусгай хэрэгсэл хэрэггүй. Эхний шатанд ердийн их дэлгүүрт зочлоход хангалттай. Та сурч эхлэхэд хэрэгтэй зүйлсийн товч жагсаалт энд байна:

Авл. Ойролцоогоор нэг миллиметр диаметртэй зулзага худалдаж авахыг зөвлөж байна. Ихэвчлэн шаргал нь конус хэлбэртэй байдаг бөгөөд энэ нь эвгүй байж болно. Энэ тохиолдолд та тохирох диаметртэй ямар ч хатууруулсан саваа ашиглаж болно. Цаасан туузаас спираль орооход awl (саваа) ашигладаг. Энэ тохиолдолд цаасны хурцадмал хүчийг хянах шаардлагатай бөгөөд энэ зорилгоор багажны бариул нь тав тухтай байх ёстой;

хясаа. Зөвлөмжүүд нь хурц, яг тохирсон байх ёстой. Өндөр нарийвчлалтай ажил гүйцэтгэх. Төгсгөлийн ховил нь хүсээгүй, учир нь... цаасан дээр тэмдэг үлдээж болно. Шахах хүч нь таны гарт эвтэйхэн байх ёстой бөгөөд энэ нь хамгийн бага даралтаар найдвартай атгах боломжийг олгоно.

Хайч. Тэд хясаа шиг үзүүртэй үзүүртэй байх ёстой. Хажуугийн ирмэгийг хамгийн их нарийвчлалтайгаар огтлох.

Цавуу. Тусгай зөвлөмж байхгүй байна. Гэсэн хэдий ч энэ нь хангалттай хурдан хатаж, ул мөр үлдээхгүй байх ёстой. PVA-аас эхэлж үзээрэй.

Ирээдүйн найрлагыг тэмдэглэхдээ танд хамгийн энгийн зургийн хэрэгсэл хэрэгтэй болно: луужин, захирагч, харандаа.

3.

Бэлэн зүсэгдсэн цаасан туузыг карт гэх мэт бүтээгдэхүүн зардаг тусгай дэлгүүрээс худалдаж авч болно. Quilling туузны стандарт өргөн нь 3 мм боловч энэ нь зайлшгүй нөхцөл биш юм. Өөр нэг маш чухал цэг. Хэрэв та өөрөө тууз хийвэл цаасны жин нь чухал юм - нэг квадрат метр тутамд дор хаяж 60 грамм (ихэвчлэн жинг цаасан багц дээр зааж өгдөг), эс тэгвээс энэ нь цэвэрхэн муруйж, хэлбэрээ хадгалахгүй.

4.

Эхлээд харахад цаасан өнхрөх техник нь энгийн зүйл юм. Квиллинг цаасны туузыг нягт спираль хэлбэрээр өнхрүүлдэг. Цаасны квиллинг соронзон хальсны ирмэгийг хурц үзүүрт мушгиж ороож эхлэхэд тохиромжтой байх болно. Спираль цөмийг үүсгэсний дараа квилл хийх хэрэгсэл ашиглахгүйгээр үргэлжлүүлэн ажиллахыг зөвлөж байна. Ингэснээр та өнхрөх жигд үүсэж байгаа эсэхийг хурууны үзүүрээр мэдэрч, явахдаа хүчээ тохируулна. Үр дүн нь нэг см-ээс бага диаметртэй нягт спираль байх ёстой. Энэ нь бүх хэлбэрийн цаашдын олон янз байдлын үндэс суурь болно. Үүний дараа цаасан спираль шаардлагатай хэмжээгээр нээгдэж, дараа нь үүнээс шаардлагатай квиллинг дүрс үүсдэг.

Цаасны үзүүрийг дусал цавуугаар шүүрэн авдаг. Шахах, догол хийх замаар өнхрөх хэлбэрийг янз бүрийн хэлбэрээр өгч болно.

Квиллинг хийхэд нийт 20 үндсэн элемент байдаг боловч зарчим нь ижил хэвээр байна: нугалах, чимхэх - өөрийн төсөөллийг ашиглан та үргэлж шинэ квиллинг элементүүдийг өөрөө гаргаж авах боломжтой.

Хайчтай ажиллах дүрэм:

    Хайчыг зориулалтын газар хадгална.

    Тэднийг хурц үзүүрийг нь хааж өөрөөсөө өөр тийш харуулан байрлуул.

    Хайчыг бие биендээ дамжуулж, эхлээд цагираг.

Сургалтын дасгалууд.

Цагаан цаасан туузнаас спираль эргүүлж, "дусал", "нүд" болон бусад хэлбэрийг хийхийг хичээ.

Оюутнуудын бие даасан ажил.

Оюутнууд хосоороо ажиллаж, загвар дагаж, эсвэл бие даан зохиодог.

Ажлын байрыг цэвэрлэх.

Хичээлийг дүгнэж байна.

Оюутны бүтээлийн үзэсгэлэн.

Багшийн эцсийн үгс.

Ингээд бидний ер бусын хичээл дууслаа. Бид өнөөдөр маш их ажил хийлээ.

Хичээлийн явцад та ямар шинэ зүйл сурсан бэ? Та юу сурсан бэ? Хичээл танд юу таалагдсан бэ? Хичээл дээр таны бүтээлч байдал хэрхэн илэрсэн бэ? Одоо сэтгэл санаа ямар байна?

Хичээлийн эхэнд тавьсан зорилгодоо хүрсэн.

Өнөөдөр олж авсан мэдлэг тань таныг баяжуулж, зөвхөн урлагийн хичээл дээр төдийгүй амьдралын бүтээлч асуудлыг шийдвэрлэхэд тань туслах болно.

Одоогийн байдлаар олон хүүхдүүд нарийн моторт ур чадвар хангалтгүй хөгжиж байна. Хүүхдүүдийн хуруу, гарны нарийн ялгаатай хөдөлгөөний хөгжлийн түвшинг судалж үзэхэд олон хүний ​​​​хувьд тэдгээр нь хангалттай зорилтот бус байгааг харуулж байна. Ялангуяа тэргүүлэх гарын нарийн төвөгтэй зохицуулалттай хөдөлгөөн, тухайлбал үзэг, харандаа зэргийг ажлын хэрэгсэл болгон барих чадвар муутай байдаг.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх нь тулгамдсан асуудлын нэг юм, учир нь хуруу, гарны хөдөлгөөний сул тал, эвгүй байдал нь амьдрал, өөрийгөө арчлахад шаардлагатай хамгийн энгийн ур чадварыг эзэмшихэд хүндрэл учруулдаг шалтгаануудын нэг юм. Түүнчлэн гарны механик хөгжил нь хүүхдийн яриа, сэтгэхүйн хөгжилтэй нягт холбоотой болохыг эрдэмтэд нотолсон. Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх түвшин нь сургуулийн боловсролд оюуны бэлэн байдлын нэг үзүүлэлт юм. Дүрмээр бол нарийн моторт ур чадвар өндөр хөгжсөн хүүхэд логикоор сэтгэж чаддаг: санах ой, анхаарал хангалттай хөгжсөн, уялдаа холбоотой яриа байдаг.

Квилл хийх техник нь гайхалтай бөгөөд түүний тусламжтайгаар та "нимгэн нэхсэн тор" -ыг санагдуулам янз бүрийн бүтээлүүдийг нэг эсвэл хоёр минутын дотор хийж, солонго цааснаас дөрвөлжин, зууван хэлбэртэй хоёр, гурван хэмжээст дүрсийг бүтээх боломжтой; , од, конус, хагас бөмбөрцөг. Дараа нь заримдаа модуль гэж нэрлэгддэг эдгээр эзэлхүүн хэлбэрүүд нь хоорондоо холбогдож, урсаж, мастер зураачийн эцэс төгсгөлгүй төсөөллийг дагаж, дүрс, цэцгийн навчийг бий болгодог.

Хүүхдүүд энэ анхны бөгөөд ер бусын гар урлалд үнэхээр дуртай бөгөөд түүний мөн чанар нь жижиг багаж (шүдний чигчлүүр), хэдэн мм өргөн цаасан туузыг ашиглан мушгиж, загварчлах, үр дүнд нь янз бүрийн найрлагыг бий болгох явдал юм.

Хөвгүүд, охид хоёулаа квилл хийх дуртай байдаг нь анхаарал татаж байна. Тийм ч учраас эдгээр ангиуд надад янз бүрийн хүйсийн жүжигчдийг хамтарсан урлаг, бүтээлч үйл ажиллагаанд нэгтгэх боломжийг олгодог.

Квиллинг хичээл нь моторт ур чадвар, төсөөлөл, анхаарал, сэтгэлгээ, гоо зүй гэх мэтийг хөгжүүлэх төдийгүй бүтээлч чадавхийг тань хэрэгжүүлэх асар том боломж юм.

Миний ажлын зорилго: хүүхдүүдэд чөлөөт цагаараа цаас боловсруулах шинэ арга техникийг сургах.

Дараах тохиолдолд хүүхдийн сурах үйл ажиллагаа илүү үр дүнтэй байх болно гэж би бодож байна.

  • Хүүхдүүдтэй системтэй, тууштай ажиллах, ажлын нарийн төвөгтэй байдлыг аажмаар нэмэгдүүлэх.
  • Цэцэрлэг, гэр бүлийн хамтын ажиллагаа нь квиллингийг эзэмших.

Үүний үр дүнд би дараахь ажлуудыг тавьсан.

  • Хүүхдүүдэд дизайны шинэ төрөл болох квиллингийг танилцуулж, үндсэн хэлбэр (хатуу спираль, сул спираль, дусал, сум) хэрхэн хийхийг зааж, тэдгээрээс янз бүрийн найрлагыг бий болгох. (энгийнээс илүү төвөгтэй хүртэл).
  • Квиллинг хичээлээр дамжуулан моторт ур чадвар, сэтгэн бодох чадвар, анхаарал, ой санамж, бүтээлч байдлын хөгжлийн түвшинг нэмэгдүүлнэ.
  • Ажлын явцад тууштай байдал, гүйцэтгэлийн нарийвчлал, гоо зүй, сонирхлыг төлөвшүүлэх.

Энэ төрлийн цаас өнхрүүлэх дасгал хийхийн тулд маш бага материал шаардагдана.

Зураг 1

  • Өнгөт хоёр талт цаасны хуудас (А4 формат), үүнээс 5 мм өргөн тууз болгон хуваасан.
  • Модон шүдний оо (үзүүрийг нь тасдаж, жижиг зүсэлт хийдэг)
  • PVA цавуу,
  • Нэмэлт материал: картон, өнгөт цаас, харандаа гэх мэт.

Квиллинг хийх техник.

1. Элемент (хөгц) хийхийн тулд туузыг нүхэнд хийж, шүдний чигчлүүрээр сайтар боож өгнө.

Зураг 2

Зураг 3

2. Шүдний чигчлүүрээс өнхрөх хэсгийг болгоомжтой авч, хурууныхаа хооронд хүссэн диаметртэй болтол нь буулгана (хүүхдүүд үүнийг нүдээр хийдэг).

Зураг 4

3. Туузны гадна талын төгсгөлийг нааж, цавууг хатаана.

Зураг 5

Ажлын хэсгүүдэд шахалт, догол хийх замаар янз бүрийн хэлбэрийг өгч болно.

Зураг 6

Хичээл бүр өөрийн гэсэн боловсролын шинж чанартай байдаг боловч бүх ажлын явцад нүд, анхаарал, ой санамж, сэтгэн бодох чадвар, моторт ур чадвар, бүтээлч байдал хөгждөг; хүсэл эрмэлзэл, тэсвэр тэвчээр, ажил гүйцэтгэх нарийвчлал, сонирхол, гоо зүйг төлөвшүүлдэг.

Ахлах болон бэлтгэл бүлгүүдэд зориулсан сэдвүүдийн үе шаттай хичээлүүдийг боловсруулсан.

I шат. Зорилго: хүүхдүүдэд "чөлөөт спираль" элементийг (хэлбэр) мушгиж, сууринд наалдуулахыг заах.

Зураг 7

Хичээлийн сэдэв:

"Ladybug"

Зураг 8

"Яблонка"

Зураг 9

"Катерпиллар"

Зураг 10

"Мөөгний ялаа агарик"

Зураг 11

"Хурга"

Зураг 12

"Усан үзэм"

Зураг 13

"Руэн"

Зураг 14

"Мимоза"

Зураг 15

"Шинэ жилийн мод"

Зураг 16, 17

II шат. Зорилго: хүүхдийг мушгих, элемент (хэлбэр) - дусал хийхийг заах.

Зураг 18

Хичээлийн сэдэв:

"Бороо"

Зураг 19

"Намар, хус"

Зураг 20

"Анхны навч"

Зураг 21

"Verba"

Зураг 22

"Цэцэг"

Зураг 23

"Цасан ширхгүүд"

Зураг 24

"Шинэ жилийн карт"

Зураг 25

III шат. Зорилго: хүүхдүүдэд "нүд", "гурвалжин" элементийг (хэлбэр) мушгиж, хийхийг заах..

Зураг 26

Хичээлийн сэдэв:

"Далдуу мод", "Мэлхий"

Зураг 27

IV шат. Зорилго: хүүхдүүдийг мушгих, элемент (хэлбэр) - "буржгар" хийхийг заах.

Хичээлийн сэдэв:

"Зул сарын гацуур модны чимэглэл"

Зураг 28

"Загастай аквариум"

Зураг 29

В үе шат. Зорилго: хүүхдүүдэд элемент (хэлбэр) - "сум" -ыг мушгиж, хийхийг заах.

Зураг 30

Хичээлийн сэдэв:

"Эрдэнэ шишийн цэцэг"

Зураг 31

"Варанд байгаа цэцэг"

Зураг 32

"Хонх"

Зураг 33

"Хөндий сараана цэцэг"

Зураг 34

VI үе шат Зорилго: Хүлээн авсан элементүүдийг гурван хэмжээст найрлага, объект болгон угсарч сурах.

Хичээлийн сэдэв:

"Цэцэг"

Зураг 35

Алтанзул"

Зураг 36

"Цэцэг дээрх эрвээхэй"

Зураг 37

"Хүүхэлдэйнд зориулсан малгай" (багийн ажил)

Зураг 38

"Чихэрт зориулсан ваар" (багийн ажил)

Зураг 39

Мөн санал болгож буй үйл ажиллагааны төрөл нь хувь хүний ​​хөгжилд ихээхэн нөлөө үзүүлдэг гэж хэлж болно. Квиллинг хийх техникээр ажиллах нь хүүхдүүддээ тууштай байх, эхлүүлсэн даалгавраа биелүүлэх чадвар (зорилгодоо хүрэхийн тулд тууштай, тууштай байх, зорилтот сайн дурын хүчин чармайлт шаарддаг), тэсвэр тэвчээр, үнэн зөв байдал зэрэг зан чанарын шинж чанарыг төлөвшүүлэхэд хувь нэмэр оруулсан. Ухамсрын удирдлаган дор гартай ажиллах чадвар, гар, нүдний хөдөлгөөнийг зохицуулах чадвар (харааны хөдөлгөөний зохицуулалт, утга учиртай моторт ур чадвар) хөгждөг.

Эцэг эхчүүдтэй маш их ажил хийсэн: энэ сэдвээр мастер анги зохион байгуулж, эцэг эхчүүдэд зориулсан буланд "Хөдөлгөөний ур чадвар ба түүний хүүхдийн хөгжилд гүйцэтгэх үүрэг", "Цаастай ажиллах сонирхлыг хөгжүүлэх" зөвлөгөөг зохион байгуулав. "Цаасан урлал (квиллинг)". Эцэг эх, хүүхдүүдийн гар урлал хийх хамтарсан ажил нь хүүхдийн идэвхтэй үйл ажиллагааны хэрэгцээ, ажлыг дуусгах хүслийг хангаж, бодол санаа, төсөөллийн бодит биелэлийг өгдөг. Түүнчлэн манай сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага нь эцэг эх, хүүхдүүдийн ур чадвар, ур чадвар, бүтээлч төсөөллийг харуулах боломжийг олгодог үзэсгэлэнг үе үе зохион байгуулдаг.

Ном зүй:

1. Belkina, V. N. Хөгжил, сургалт. Сурган хүмүүжүүлэгч, эцэг эхчүүдэд зориулсан [Текст]: эцэг эх, сурган хүмүүжүүлэгчид зориулсан гарын авлага / В.Н. – Ярославль: Хөгжлийн академи, 1998. – 256 х.
2. Женкинс, Д.Цаасан туузан дээрх хээ ба хээ. – I.: Агуулга, 2010. – 48 х.
3. Жукова, О. Утастай зурах [Текст] / О.Жукова, Н.Юрченко // Сургуулийн өмнөх боловсрол. 2009. - No8. – P. 68 - 73.
4. Зайцева, А. Квиллинг хийх урлаг. – I.: Eksmo – Press, 2009. – 64 х.
5. Савина, О. Цэцэрлэг дэх Isothread техник [Текст] / O. Savina // Сургуулийн өмнөх боловсрол. 2010. - №3. – P. 68 - 72.
6. Sinitsina, E. Ухаалаг хуруу [Текст]: эцэг эх, сурган хүмүүжүүлэгч нарт зориулсан гарын авлага / E. Sinitsina. - Москва, 1998 он.
7. Stupak, E. Атираат картон. – I.: Iris – Press, 2009. – 32 х.
8. Тихомирова L. F. Хүүхдийн танин мэдэхүйн чадварыг хөгжүүлэх [Текст]: эцэг эх, багш нарт зориулсан гарын авлага / L. F. Тихомирова. – Екатеринбург: U-Factoria, 2003. – 40 х.
9. Хелен, В. Алдартай квиллинг - I.: Niola - press, 2008. - 104 х.
10. Ciotti, D. Жинхэнэ цаасан урлал. – И.: Номын ертөнц, 2008. – 96 х.

 Топ