Spotkanie ma charakter warsztatowy dla rodziców. Spotkanie z rodzicami „Nasze palce się bawią – rozwijają naszą mowę”

Scenariusz spotkania rodziców dla rodziców uczniów z grupy wczesnoszkolnej na temat: „Rozwój małej motoryki rąk u dzieci. Co? Dlaczego? Jak?”

Cel: przekazać rodzicom informacje, aby zrozumieć potrzebę rozwoju umiejętności motorycznych rąk dziecka.
Zadania:
1) wzbogacić doświadczenia rodziców na temat spotkania;
2) poszerzenie pomysłów na temat nietradycyjnych pomocy dla rozwoju umiejętności motorycznych rąk;
3) wzbudzić w rodzicach chęć rozwijania u dziecka małej motoryki rąk;
4) zapoznaj rodziców z podręcznikami rozwoju małej motoryki rąk, oglądając film „Zajęcia Montessori: 5 pomysłów”;

5) zaangażowanie rodziców w ćwiczenie twórcze „Reprezentacja rodziny”;
6) zacieśnianie współpracy pomiędzy rodzinami a kadrą pedagogiczną.
Członkowie:
1) wychowawcy grup;
2) rodzice uczniów.
Lokalizacja: hala muzyczna.
Materiał:
1. rzutnik multimedialny;
2. prezentacja „Różne sposoby rozwijania małej motoryki rąk dziecka”;
3. wideo „Zajęcia Montessori: 5 pomysłów”;
4. książeczki dla każdego rodzica „Różne sposoby rozwijania małej motoryki rąk dziecka”;
5. sól;
6. talerze jednorazowe;
7. farby akwarelowe;
8. pędzle nr 3;
9. kubki na wodę;
10. woda;
11. wilgotne chusteczki.
12. MP3 Marc Enfroy - Dobre serce

Postęp wydarzenia

I. Część wstępna.
Delikatne dźwięki muzyki (MP3 Marc Enfroy - A Good Heart), rodzice wchodzą do sali i siadają przy okrągłych.
Pedagog:
Dobry wieczór drodzy rodzice!
Jest nam niezmiernie miło powitać Państwa na naszym dzisiejszym spotkaniu.
Pięć tak pięciu - bracia,
Więc wszyscy urodzili się razem.
Jeśli wykopiesz łóżko,
Wszyscy trzymają jedną łopatkę.
Nie nudź się, ale graj
Wszystko razem w jednej zabawce.
A zimą cały tłum
Ukrywają się razem w przyczepie kempingowej.
To jest „pięć” tak „pięć”,
Zgadnij, jak się nazywają?
(palce)

II. Głównym elementem

Rzeczywiście, to są palce. I właśnie im dzisiaj poświęciliśmy nasze spotkanie, którego tematem jest: „Rozwój małej motoryki rąk u dzieci. Co? Dlaczego? Jak?”
Pierwsze pytanie naszego spotkania - Co?
Jak myślisz - jakie są umiejętności motoryczne rąk?
Drobne umiejętności motoryczne rąk to zestaw skoordynowanych działań palców i dłoni mających na celu wykonywanie dokładnych małych ruchów.
Praca nad rozwojem umiejętności motorycznych rąk musi być prowadzona od wczesnego dzieciństwa. Zapraszam do obejrzenia filmu wideo „Zajęcia Montessori: 5 pomysłów”.

Po obejrzeniu filmu myślę, że teraz masz drugie pytanie - Dlaczego?
Jak myślisz, dlaczego ważne jest rozwijanie umiejętności motorycznych u dzieci od najmłodszych lat?
Masz rację!
Krajowi naukowcy udowodnili, że istnieje związek między mózgiem a ruchami palców.
W korze mózgowej znajdują się różne ośrodki odpowiedzialne za pracę każdego narządu człowieka.
A faktem jest, że ośrodek odpowiedzialny za działanie dłoni i palców znajduje się obok ośrodka odpowiedzialnego za rozwój mowy.


Pobudzenie jednego z tych ośrodków, a mianowicie ośrodka odpowiedzialnego za małą motorykę rąk, prowadzi do aktywności ośrodka mowy.
Dlatego rozwijając pracę i koordynację ruchów palców i dłoni rozwiązujemy kolejny problem – rozwijamy mowę naszego dziecka.
Rozwój małej motoryki rąk dziecka powinien być systematyczny, a nie chaotyczny – inaczej nie zobaczymy rezultatu.
System jest następujący:
w okresie niemowlęcym, opierając się na tym, że dziecko dopiero zaczyna rozumieć motorykę – możemy masować palce i dłonie, działając poprzez aktywne punkty na korze mózgowej;
we wczesnym i młodszym wieku przedszkolnym - ważne jest, aby wykonywać proste ćwiczenia, którym towarzyszy tekst poetycki (na przykład „Sroka”, Laduszki, Kapusta itp.), A także nie zapominać o głównym zadaniu tego wieku - rozwój umiejętności samoobsługowych: zapinania i odpinania guzików, zamków błyskawicznych, sznurowania butów i innych.
Ważne jest również, aby nie zapominać, że można rozwijać dziecko w zabawny sposób.
Musimy zamaskować ćwiczenia dla rozwoju umiejętności motorycznych rąk w grze, aby dziecko się zainteresowało. W tym momencie nie zapomnij go pochwalić, tworząc w ten sposób sytuację sukcesu.
Proponuję zanurzyć się w świat beztroskiego dzieciństwa.
Zamknijmy oczy i przypomnijmy sobie pozytywne momenty spędzone z rodziną (pauza)
Teraz pomaluj sól na swoich talerzach farbami.
(Rodzice rysują farbami na soli)


Teraz powiedz nam, proszę, co narysowałeś i jakie miałeś uczucia?
Dzięki temu ćwiczeniu rozwinęliśmy zarówno małą motorykę rąk, jak i mowę.
I co najważniejsze, jak został przyjęty? Jako gra czy aktywność z pewnymi ograniczeniami?
Tutaj niepostrzeżenie zbliżyliśmy się do trzeciego pytania - Jak?
Przesłanie „Różnorodne sposoby rozwijania małej motoryki rąk dziecka” ze wzmocnieniem slajdów prezentacji.
Istnieją sposoby na rozwijanie małej motoryki rąk, które z łatwością można wykorzystać do zabawy z dzieckiem w domu.
1. Metoda - naciąganie.
Można nawlec wszystko (guziki, koraliki, makaron, kawałki papieru, suche liście, suszone jagody jarzębiny) i na wszystko (patyki, rurki, koronki, nici).
2. Metoda - rysunek.
Rysujemy palcami, pędzlem, ołówkiem, piaskiem, kaszą, plasteliną, pastą do zębów, nitką, wełną.




3. Sposób - posortowane tj.
Sortujemy przedmioty ze zbóż, przedmioty o różnych kształtach, powierzchniach, wypełnieniach.


4. Moda - po omacku tj.
Czujemy torby z różnymi zbożami, przedmioty o różnych fakturach i nie tylko.


5. Metoda - szukaj ki.
W pojemniku umieszczamy masę jednorodnego wypełniacza - płatki zbożowe, piasek, kulki itp. Umieszczamy w nim przedmiot - dziecko szuka rękoma ukrytego na dnie przedmiotu.


6. Metoda - lep ka.
Rzeźbimy z ciasta, plasteliny, papieru, gliny.
7. Metoda - zabawy z odpadami om.
Wykorzystywane są skrawki papieru, pojemniki po jajkach, korki z plastikowych butelek itp.


8. Metoda - oskubane tj.
Szczypiemy z kawałka plasteliny, z kartki papieru, z kłębka wełny.
9. Metoda - spłaszczanie, rozsmarowywanie i ja.
Rozsmarowujemy plastelinę na desce, spłaszczamy ciasto między palcami.



10. Metoda - rana tj.
Nawijamy wstążki, nitki na patyczki, szpulki, kulki...


11. Moda - przeforsowana tj.
Do dziurek wpychamy przedmioty - skarbonkę, karmimy zwierzaka i inne.



12. Sposób - gra palcami mi.
Stosowane są gry palcowe, teatr palców.



13. Metoda - masy już.
Masaż z wykorzystaniem improwizowanych materiałów, zabawy.


III. Część końcowa
Rozwój małej motoryki rąk dziecka jest bardzo ważnym zadaniem dla rodziców i opiekunów.
Warto poświęcić nie więcej niż 10-15 minut na gry, aby rozwinąć umiejętności motoryczne rąk. Dziecko nie jest zmuszane do zabawy, ale my jesteśmy zaangażowani w proces gry. Od najmłodszych lat musimy zapewnić dziecku coś, co pomoże mu w dalszym rozwoju.
Wszystkim obecnym serdecznie dziękujemy za aktywny udział w spotkaniu. Życzymy wszystkim sukcesów w wychowywaniu dzieci.
(Rodzice otrzymują broszury „Różne sposoby rozwijania umiejętności motorycznych w rękach dziecka”)

Irina Kostariewa

Cel: Pokaż i naucz rodziców robić ćwiczenia dla rozwój małej motoryki u dzieci.

Zadania: 1 . Pokaż za pomocą pomocy wizualnych, jak wykonać ćwiczenie w grupie.

2. Naucz używają rodzice, różne elementy w ćwiczeniu.

Dobry wieczór kochanie rodzice, Współpracownicy. Dzisiaj chciałbym rozpocząć naszą trochę nietypowe spotkanie, dla Ciebie. Zagrajmy z tobą.

Teraz poproszę was, abyście stanęli w kręgu. Musisz pozdrowić sąsiada i powiedzieć mu komplement.

Zobaczcie, ile miłych słów sobie życzyliście.

Tematem naszego dzisiejszego spotkania jest « Rozwój małej motoryki rąk u dzieci»

Jak myślisz, co jest mała motoryka rąk?

(oświadczenie rodzice)

dobre umiejętności motoryczne ręce to nic innego jak sztuczka.

Wpływa nie tylko na mowę, ale także rozwój procesów umysłowych, takich jak uwaga, pamięć, myślenie i wyobraźnia. Rozwijanie palców dziecka przyczyniamy się rozwój szereg najważniejszych właściwości jego psychiki. Im szybciej my rozwijać zdolności motoryczne dziecka, tym lepiej. Musisz zacząć od urodzenia.

Na każdej lekcji z dziećmi zawsze stosujemy gimnastykę palców lub masaż dłoni.

Teraz pokażemy wam niektóre gry, w które gramy z dziećmi w grupie. (Slajdy)

To są mecze, które gramy w grupie, no oczywiście, to nie wszystkie mecze.

A teraz chcę się z wami trochę pobawić, macie na stołach przedmioty, które można wykorzystać do ćwiczeń Pokazywać: Co lubisz bardziej?




Czy korzystasz z tych gier w domu? Który?

Nic dziwnego, że istnieje wyrażenie, że nasz umysł jest na wyciągnięcie ręki. Dlatego jeśli chcesz, aby Twoje dziecko było mądre i zdolne, zwróć na to szczególną uwagę rozwój małej motoryki. Staraj się robić jak najwięcej z dzieckiem w domu. Wykorzystaj na to każdą wolną chwilę. Taka praca domowa będzie po prostu bezcenna dla Twojego dziecka. Oczywiście w przedszkolu my rozwijać palce dzieci, ale to nie wystarczy. Potrzebujemy codziennej systematycznej pracy w tym kierunku. Lepiej, żeby dziecko znowu nie siadało do gier komputerowych, nie oglądało wieczorami telewizji, nie robiło bezużytecznych rzeczy, tylko grało z tobą w gry na rozwój zdolności motoryczne palców.

A ja bym chciał ofiarować pomoc, takie książeczki.

Jest nasz spotkanie dobiega końca i zakończmy to grą. Proszę wstać i złożyć ręce, dziękuję za udział w warsztatach. A teraz, licząc do trzech, podnieście razem ręce i powtórzcie zdanie „Do widzenia wszystkim, wszystkim.

Aplikacja

Najpierw zróbmy masaż dłoni.

1) "Moja rodzina"(Musisz rozpocząć masaż od głaskania, wszystkie ruchy masujące idą od obwodu do środka, wykonuj ruchy okrężne, naprzemiennie z ruchami głaszczącymi)

Ten palec dziadek ...

To jest mój palec, to jest cała moja rodzina.

Teraz wykonujemy masaż dłoni, również ruchem okrężnym, wszystkie ruchy wykonujemy po okręgu i przedramieniu. Zaczynamy od głaskania, następnie wykonujemy ruchy rozcierające. Naprzemiennie z głaskaniem i tutaj możesz robić szczyptę ugniatania 2 palcami.

2) masaż uciskowy

Ręka jednej ręki leży na stole, dłonią w dół, palcami rozwiedziony. Druga ręka palcem wskazującym naciska po kolei każdy gwóźdź, porusza palcem, "walcowanie" go na poduszce w lewo - w prawo.

Niedźwiedź poszedł do swojego legowiska (mały palec)

Tak, potknąłem się o próg (bezimienny)

„Widzisz bardzo małą moc (przeciętny)

Zaoszczędziłem na zimę (wskazywanie)

Tak pomyślałem i poszedłem (duży)

Szuka dzikich pszczół. (duży)

Wszystkie niedźwiedzie mają słodycze (wskazywanie)

Uwielbiają jeść miód bez pośpiechu, (przeciętny)

I po jedzeniu, bez niepokoju (bezimienny)

Do wiosny węszą w legowisku (mały palec)

Ten masaż można zakończyć.

Po masażu bardzo dobrze jest używać różnych przedmiotów.

1) Ćwiczenia z piłką - jeżem

Toczę kółka z piłką

W tę iz powrotem prowadzę go.

Pogłaszczę ich po dłoni,

To tak, jakbym zamiatała okruszek.

I lekko ściśnij

Jak kot ściska łapę.

Będę naciskał piłkę każdym palcem

A ja zacznę od drugiej ręki.

2) Ćwiczenia z spinaczami do bielizny

Lewa ręka

Tutaj się obudził, pisklę gęsie wstało,

Ściska palce, by się obudzić.

Prawa ręka

Daj, pani, nakarm mnie

Wcześniej niż moja rodzina!

3) Ćwiczenie z orzechem włoskim

Góra, dół, góra, dół

Wjeżdżasz na wzgórze!

Góra, dół, góra, dół

Kręcisz się na palcach

(toczone na palcach, na dłoni, wszędzie, wszędzie) (To ćwiczenie jest bardzo popularne wśród dzieci)

5) Ćwiczenia z korka

Bierzemy plastikowe kapsle i zakładamy je na dwa palce, idziemy nie zdejmując butów ze stołu, można też zrobić kapsle pod kolor nakrętki, na przykład białe czapki króliczka, pomarańczowe lisy, niedźwiedzie brunatne i tak dalej , a bajki można pokonać. (możliwe bez korków, palce biegną; fortepian.

6) Ćwiczenia z lokówkami na rzepy

Spójrz na ciernie. Poczuj je.

„Nie boję się kolców, nawet jeśli się ukłuję!”

7) Ćwiczenia „Wirujący ołówek” (użyj żebrowanego ołówka)

Obracam ołówek w dłoniach.

Kręcę między palcami

Za wszelką cenę, każdym palcem nauczę cię posłuszeństwa.

Prezentacja

1) Gimnastyka palców: dorosły czyta wiersz, a dziecko w tym czasie wykonuje określone ruchy rękami. Takich zabaw paluszkowych i gimnastyki w literaturze specjalistycznej jest bardzo dużo. 2) Kostki liniowe - to są kostki liniowe, które mamy, oto one rozwijamy myślenie. 3) puzzle (miękki)- takie puzzle możemy kupić w sklepie i ułożyć razem z dzieckiem, przy czym należy pamiętać, że puzzle muszą być dopasowane do wieku dziecka, w naszej grupie mamy też puzzle kartonowe.

4) jeż (spinacze do bielizny)- jeż jest związany własnymi rękami, nadal możesz przypiąć spinacze do bielizny na nitce, na jakimś materiale.

5) Rysuj na piasku - tutaj rysujemy palcem na kolorowym piasku.

6) Wędkarstwo: Łowimy ryby na magnes na wędkę.

- Łapiemy w wodzie: tutaj używamy sieci i łapiemy zabawki nie tonące.

7) Sznurowanie 1 (oto taki stojak na sznurowanie wykonany z drewna)

sznurowanie (żółw): ten żółwik jest wykonany ręcznie, są wiązania, guziki, zapięcie, a pod zapięciem można znaleźć niespodziankę w dotyku, a tu kolejna do poprawki koloru. sznurowanie 3 : Takie gry można kupić gotowe lub zrobić je samodzielnie. Aby to zrobić, rysuje się obraz na tekturze, na przykład jabłko, i wykonuje otwory wzdłuż jego konturu za pomocą dziurkacza. Dziecko bierze sznurek i przeciąga go przez te dziurki.

8) Przeszyty - motyl: tutaj i zapięcie, rzep, sznurowanie

9) Zaspanie: możesz wlać coś do jednego pojemnika. Dziecko powinno ostrożnie wlać do pustego pojemnika. Albo np. ćwiczenie z wodą, jak coś się obudzi, to niech to zbierze na szufelkę i wyrzuci, a jak woda się rozleje, to dziecko będzie musiało to wytrzeć ściereczką. Jednocześnie stworzy to dokładność u dziecka.

10) Przesunięcie: Możesz wlewać i przelewać z jednego pojemnika do drugiego za pomocą łyżki. Możesz nawet zorganizować mały rodzinny konkurs.

11) Znajdź zabawkę Odp .: Ta gra jest następująca. Semolina wlewa się do małego pojemnika, są tam umieszczane, małe zabawki. Wszystko jest poruszone, a dziecko musi znaleźć zabawki dotykiem.

12) Kasza pękła: zboża, które mieszają się ze sobą, dobrze nadają się do tej gry, a dziecko musi je posortować w różnych pojemnikach. Ziarna są dobrym materiałem masującym.

13) Modelowanie - możesz rzeźbić z plasteliny, gliny, ciasta solnego.

Spotkanie rodzicielskie

„Rozwój małej motoryki rąk”

Przygotowany

pedagog

Timofiejewa I. V.

Cel : kształtowanie się wyobrażeń rodziców na temat roli małej motoryki w rozwoju psychofizycznym dzieci.

Zadania .

    Wyznaczyć związek między rozwojem umiejętności motorycznych rąk a mową przedszkolaka.

    Zapoznanie z metodami rozwijania małej motoryki rąk u dzieci w wieku przedszkolnym.

    Wzbogać metodyczną skarbonkę dla rodziców.

Prace wstępne:

    Wybór gier i ćwiczeń dla rozwoju umiejętności motorycznych rąk.

    Sporządzanie notatki dla rodziców.

    Projekt materiałów na wystawę na temat spotkania - cytaty, wypowiedzi znanych osób.

    Wybór slajdów i filmów z grami palcowymi.

    Organizacja wystawy zabaw edukacyjnych: sznurowanie, panele sensoryczne, zestawy próbek tkanin o różnej fakturze itp.

Sprzęt:

    Plakaty z powiedzonkami:

    „Umysł dziecka jest na czubkach jego palców” (V.A. Suchomlinski).

    „Ręka jest narzędziem wszystkich instrumentów” (Arystoteles).

    „Ręka jest mózgiem człowieka zewnętrznym na zewnątrz” (I. Kant);

    „Talenty dzieci są na wyciągnięcie ręki” (M. Montessori)

    Plastelina, plansze modelarskie, stosy, arkusze papieru.

    Opis zabaw i ćwiczeń rozwijających małą motorykę rąk.

    Konfiguracja multimediów dla pokazów slajdów i filmów.

    Prezentacja „Nasze palce się bawiły” (Slajdy ze zdjęciami bawiących się dzieci).

Członkowie: wychowawcy, rodzice.

Formularz postępowania: spotkanie warsztatowe.

1. Etap wprowadzający (Pozdrowienia).

Pedagog: Dobry wieczór, drodzy rodzice! Cieszymy się, nasze spotkanie, proponujemy rozpocząć od gry - pozdrawiamy. Aby to zrobić, musimy stanąć w kręgu,każdy uczestnik mówi do swojego sąsiada, wołając go po imieniu: „Cześć, cieszę się, że cię widzę!” - i koniecznie dodaje coś przyjemnego dla osoby.

Pedagog:Sądzimy, że miło było Wam ze sobą porozmawiać i usłyszeć dobre, miłe słowa skierowane do Was.

Scena główna.

Wychowawca: Dzisiaj porozmawiamy o znaczeniu małej motoryki w rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym i spróbujemy sami wykonać kilka ćwiczeń.

Ćwiczenie wyjaśniające „Model trzech pytań”

Prosimy drodzy rodzice:

Co wiesz o temacie spotkania?

Co chcesz wiedzieć?

Co musisz zrobić, aby się dowiedzieć? (Odpowiedzi rodziców).

Rozmowa z rodzicami i zadania do gry (pedagogiczne wykształcenie ogólne „Nasze palce grały”). Ta część dotyczy roli umiejętności motorycznych w rozwoju dzieci, rodzice są wprowadzani w grę paluszkową.

Rozwój rąk jest ściśle powiązany z rozwojem mowy i myślenia dziecka. Poziom rozwoju małej motoryki palców i koordynacji ruchów dłoni jest jednym ze wskaźników rozwoju intelektualnego.

Dziecko o wysokim poziomie rozwoju motoryki małej potrafi logicznie rozumować, ma dość dobrze rozwiniętą uwagę i pamięć, spójną mowę.

Gry i ćwiczenia palców są wyjątkowym narzędziem rozwoju mowy. Psychomotoryczne procesy rozwoju mowy zależą bezpośrednio od rozwoju umiejętności motorycznych. Nauka tekstów za pomocą gimnastyki „palców” stymuluje rozwój myślenia, uwagi i wyobraźni. Dziecko lepiej zapamiętuje teksty poetyckie, jego mowa staje się dokładniejsza i bardziej wyrazista.

Na co dzień z dziećmi stosujemy gimnastykę palców, masaż dłoni.

Teraz pokażemy wam niektóre gry, w które gramy z dziećmi w grupie. (Pokaż wideo)

To są mecze, które gramy w grupie, no oczywiście, to nie wszystkie mecze. A teraz chcę się z tobą trochę pobawić (gry palcowe).

Lekcja gry dla rodziców (Załącznik 2).

Rodziców zapraszamy do samodzielnego masażu, zabaw paluszkowych.

Zadania. Poznaj elementy samodzielnego masażu. Nauczenie wykonywania ćwiczeń fabularnych na palce, rozwijanie szybkości, umiejętności motorycznych rąk, pamięci.

Wychowawca: Staraj się robić jak najwięcej z dzieckiem w domu. Wykorzystaj na to każdą wolną chwilę. Taka praca domowa będzie po prostu bezcenna dla Twojego dziecka. Powodzenia!

Część końcowa. Odbicie.

Wychowawca: Na zakończenie zapraszamy do wyrażenia opinii na temat naszego spotkania. Conauczyłeś się czegoś nowego na naszym dzisiejszym spotkaniu? Jakie wnioski wyciągnąłeś dla siebie? Masz dodatkowe pytania w temacie?

( daje każdemu uczestnikowi notatkę „Rozwój umiejętności motorycznych rąk” Dodatek 1 i Dodatek 2.)

Aneks 1

„Rozwój małej motoryki rąk”.

Tło . Wszyscy naukowcy, którzy badali psychikę dzieci, zauważają również wielki stymulujący wpływ funkcji rąk na rozwój mózgu. Nauczyciel V.A. Suchomlinski napisał:„Umysł dziecka jest na wyciągnięcie ręki” . A słynny niemiecki naukowiec Emmanuel Kant nazwał ręce,widoczna część półkul mózgowych. Systematyczne ćwiczenia do treningu ruchów palców, według M.M. Pierścień, są„potężne narzędzie” poprawa wydajności mózgu.

Prawidłowe ukształtowanie drobnych funkcji motorycznych jest tym ważniejsze, że procesy sensoryczne rozwijają się szczególnie aktywnie we wczesnym dzieciństwie i wieku przedszkolnym. Studiując wszelkiego rodzaju przedmioty, dotykając ich i dotykając rękami, dziecko dochodzi do zrozumienia związków przyczynowych.

Nauczyciele i psychologowie zgodnie twierdzą, że motoryka mała jest bardzo ważna, ponieważ dzięki niej rozwijają się takie wyższe właściwości świadomości, jak:uwaga, myślenie, koordynacja, wyobraźnia, obserwacja, pamięć wzrokowa, zręczność.

W celu rozwoju umiejętności motorycznych ręki opracowano wiele interesujących metod i technik, stosuje się różnorodne materiały stymulujące.Ale możesz znacznie ułatwić sobie wszystko!

Zagnieść ciasto, glinę, plastelinę palcami, wyrzeźbić coś.

Sznurkowe koraliki, guziki na nitkach.

Zawiąż węzły na grubych i cienkich linach, sznurowadłach.

Uruchom budzik, zabawki z kluczem.

Wylęganie, rysowanie, kolorowanie ołówkiem, kredkami, farbami.

Cięcie nożyczkami (najlepiej małymi).

Projekt z papieru.

Poćwicz na domowych urządzeniach, gdzie wymagane jest trzymanie palca (pierścienie, poprzeczka).

Klaśnij w dłonie cicho, głośno, w innym tempie.

Rzucaj kolejno małymi koralikami, kamykami, kulkami każdym palcem.

Wykonuj ćwiczenia palców

Możesz do tego wykorzystać zwykłe czynności dziecka. Obserwuj, jak Twoje dziecko myje i suszy ręce. Naucz go, aby dokładnie mył każdy palec, a następnie dokładnie osusz go ręcznikiem, dobrze masując każdy paliczek.

Jeśli masz daczę i osobistą działkę, skorzystaj z tego i zaangażuj swoje dziecko w zbieranie jagód. Gdy ugotujesz np. pierogi, pozwól dziecku je razem z Tobą wyrzeźbić, korzyści będą bezwarunkowe.

W czym Twoje dziecko jest dobre? _____________________________________

Elementy wymagające dodatkowej uwagi: ______________________

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Musisz zrozumieć: aby zainteresować dziecko i pomóc mu opanować nowe informacje, musisz zamienić naukę w grę, nie wycofywać się, jeśli zadania wydają się trudne, nie zapomnij pochwalić dziecka.

Załącznik 2

Masaż

"Moja rodzina" (Musisz rozpocząć masaż od głaskania, wszystkie ruchy masujące idą od obwodu do środka, wykonuj ruchy okrężne, naprzemiennie z ruchami głaszczącymi)

Ten palec dziadek ...

To jest mój palec, to jest cała moja rodzina.

Teraz wykonujemy masaż dłoni, również ruchem okrężnym, wszystkie ruchy wykonujemy po okręgu i przedramieniu. Zaczynamy od głaskania, następnie wykonujemy ruchy rozcierające. Naprzemiennie z głaskaniem i tutaj możesz robić szczyptę ugniatania 2 palcami.

Masaż uciskowy

Dłoń jednej ręki leży na stole, dłonią w dół, rozstawione palce.

Druga ręka z palcem wskazującym naciska kolejno każdy gwóźdź, przesuwa palec, „tocząc” go po podkładce w lewo - w prawo.

Niedźwiedź szedł do swojego legowiska (mały palec)

Tata potknął się na progu (bezimienny)

„Widoczna jest bardzo mała siła (średnia)

Zaoszczędziłem na zimę - (orientacyjnie)

Więc pomyślałem i poszedłem (duży)

Szuka dzikich pszczół. (duży)

Wszystkie niedźwiedzie lubią słodycze (indeks)

Uwielbiają jeść miód bez pośpiechu, (średnie)

I jedząc, bez niepokoju (bezimienny)

Do wiosny wąchają w jaskini (mały palec)

Ten masaż można zakończyć.

Po masażu bardzo dobrze jest używać różnych przedmiotów.

Ćwiczenia z piłką - jeżem

Toczę kółka z piłką

W tę iz powrotem prowadzę go.

Pogłaszczę ich po dłoni,

To tak, jakbym zamiatała okruszek.

I lekko ściśnij

Jak kot ściska łapę.

Będę naciskał piłkę każdym palcem

A ja zacznę od drugiej ręki.

Ćwiczenia spinaczy do bielizny

Lewa ręka 5 4 3 2

Tutaj się obudził, pisklę gęsie wstało, 2 3 4 5

Ściska palce, by się obudzić.

Prawa ręka 5 4 3 2

Daj, pani, nakarm mnie 2 3 4 5

Wcześniej niż moja rodzina!

ćwiczenia z orzecha włoskiego

Góra, dół, góra, dół

Wjeżdżasz na wzgórze!

Góra, dół, góra, dół

Kręcisz się na palcach

(toczone na palcach, na dłoni, wszędzie, wszędzie) (Dzieci bardzo lubią to ćwiczenie)

Ćwiczenia z korka

Bierzemy plastikowe kapsle i zakładamy je na dwa palce, idziemy nie zdejmując butów ze stołu, można też zrobić kapsle pod kolor nakrętki, na przykład białe czapki króliczka, pomarańczowe lisy, niedźwiedzie brunatne i tak dalej , a bajki można pokonać. (możliwe bez korków, palce biegną; fortepian.

6) Ćwiczenia z lokówkami - Rzep

Spójrz na ciernie. Poczuj je.

„Nie boję się kolców, nawet jeśli się ukłuję! »

Ćwiczenie „Zakręć, ołówek” (użyj żebrowanego ołówka)

Obracam ołówek w dłoniach.

Kręcę między palcami

Za wszelką cenę, każdym palcem nauczę cię posłuszeństwa.

Walentyna Mechina
Spotkanie z rodzicami (warsztaty dla rodziców) „Rozwój małej motoryki dzieci w wieku 3-4 lat”

Plan:

dzieci i rodzice. Jego znaczenie dla sukcesu fizycznego i psychicznego rozwój dziecka.

2. Wpływ

rozwój małej motoryki, produkcja teatru palców.

Materiał: Ołówki (fasetowane, orzechy włoskie, kulki do masażu, koronki, spinacze do bielizny, papier aksamitny, nici, kreskowanie, płatki zbożowe, zabawki, tkaniny, wykroje, igły, nożyczki, oczy, dziobki.

1. Wstęp. Działalność spółdzielcza dzieci i rodzice.

Jego znaczenie dla sukcesu fizycznego i psychicznego rozwój dziecka.

Gra pomaga w poznawaniu możliwości dziecka, daje okazję dorosłemu i dziecku do czerpania radości ze wzajemnej komunikacji, wyposaża w nieocenione narzędzie edukacji, niezbędne w każdym wieku – humor. Uśmiech i śmiech potrafi rozładować każdą sytuację konfliktową, przykuć uwagę dziecka.

Chcemy, aby dziecko było zdrowe, wesołe, piękne, dużo wiedziało i umiało. A nic tak nie uszczęśliwia dziecka, jak zabawa z mamą i tatą. Dlatego tak ważne jest wspólne granie w gry. dzieci i rodzice. Im więcej komunikacji, tym bardziej intensywny jest jego fizyczny i psychiczny rozwój. Taka jest psychologia dzieci. rozwój.

Jeśli dziecko nauczy się przestrzegać zasad w grze, to w innych sytuacjach będzie chętniej słuchało poleceń. rodzice.

Wspólne zabawy pozwalają dziecku zrozumieć, że jest nam drogie, a to dla maluszka bezcenne uczucie, przyczyniające się do kształtowania pewności siebie i pozytywnej samooceny.

Wszelkie gry z pomocą dziecka rodzice patrzeć na świat oczami dziecka, a to z kolei pomaga w zdobywaniu głębszej wiedzy i kompetentnym podejściu do zagadnień edukacji.

Jak wybrać odpowiednie gry dla dziecka? Najważniejsze jest, aby wziąć pod uwagę cechy wieku dziecka. Jeśli dziecko ma mniej niż trzy lata, odpowiednie są gry z miękkimi zabawkami, piłką, piramidami i kostkami. Starsze dzieci będą zainteresowane odgadywaniem zagadek, rysowaniem, modelowaniem, różnymi quizami, sztafetami, grami planszowymi, grami plenerowymi, grami fabularnymi, grami teatralnymi itp.

Nie zapomnij o temperamencie dziecka. Ciche i spokojne gry są odpowiednie dla kogoś, a dla kogoś potrzebne są hałaśliwe, wesołe, o dużej mobilności.

Dzisiaj porozmawiamy o konkretnym typie gier, do których są skierowane rozwój małej motoryki rąk.

2. Wpływ umiejętności motoryczne dla rozwoju umysłowego, funkcje fizyczne i mowy dziecka.

„Źródło zdolności i talentów dzieci na wyciągnięcie ręki"

VA Suchomlinski

Naukowcy, fizjolodzy i psycholodzy udowodnili, że jest to jeden ze wskaźników i warunków dobrej kondycji fizycznej i neuropsychicznej rozwój dziecka to rozwój jego ręki, pędzle, zdolności manualne czy jak to się potocznie nazywa - zdolności motoryczne palców rąk.

Naukowcy badający (V. N. Bekhtereva, I. N. Sechenova, Ya. P. Pavlova, L. M. Koltsova) wykazały, że istnieje związek między koordynacją mały ruchy rąk i mowa. Poziom rozwój mowa jest zawsze wprost proporcjonalna do stopnia rozwój małych ruchy palców. Dopóki ruchy palców nie staną się swobodne, rozwój mowy i dlatego myślenie zostanie spowolnione, ponieważ myślenie jest ściśle związane z mową i od niej zależy.

Chińscy i japońscy lekarze odkryli, że poprzez interakcję z rękami można wyeliminować stres emocjonalny, znormalizować pracę układu sercowo-naczyniowego i pokarmowego oraz zachować witalność.

W nasyceniu biologicznie aktywnymi strefami ręka nie ustępuje uchu i stopie. Lekarze ustalili, że masaż kciuka zwiększa czynnościową aktywność mózgu, masaż palca wskazującego pozytywnie wpływa na stan żołądka, masaż palca serdecznego - na wątrobę i nerki, a małego - na serce.

Ludzkość zawsze miała szczególny związek z rękami. Ręce wytwarzały ogień, żywność, chroniły, budowały domy, tworzyły wszystko, co niezbędne do życia. Ręce oceniały zdrowie, pozycję osoby w społeczeństwie (białoręczny lub pracowity, jego siła, energia, zawód

(ręce muzyczne, ręce pracujące, o charakterze, temperamencie (flegmatyczne lub szybkie, nerwowe ręce).

To nie przypadek, że w języku rosyjskim jest tak wiele wyrażeń związanych z rękami.

Wykonanie zadania twórczego

Sugerujemy przywołanie przysłów, powiedzeń, powiedzeń o ręce:

"Złota rączka"

„Zręczne palce”

„Połóż ręce na sercu”

"Podaj rękę"

"Ręce rasa»

"Ręce na dół"

„Obie ręce za”

„Twoja ręka jest panem”

„Grzebać w upale niewłaściwymi rękami”

„Ręce stamtąd nie rosną”

„Jak usunięta ręka”.

dobre umiejętności motoryczne Ręce oddziałują również z takimi właściwościami świadomości, jak uwaga, percepcja optyczno-przestrzenna (koordynacja, wyobraźnia, obserwacja, pamięć wzrokowa i ruchowa). Rozwój umiejętności motorycznych jest również ważny, ponieważże całe przyszłe życie dziecka będzie wymagało wykonywania dokładnych, skoordynowanych ruchów rąk i palców niezbędnych do ubierania się, rysowania i pisania, a także wykonywania różnorodnych czynności domowych i edukacyjnych.

Rozwój umiejętności motorycznych ręce idące w różnych czynnościach. Modelowanie z gliny i plasteliny, masa solna. Rysowanie i kolorowanie obrazków to ulubione zajęcie przedszkolaków i dobre ćwiczenie dla dzieci. rozwój małej motoryki. Wykonywanie rękodzieła z papieru, materiału naturalnego, układanie cyfr, cyfr, liter z patyczków do liczenia lub zapałek według wzoru i bez niego.

Z wyjątkiem rozwój małej motoryki, zajęcia te rozwijają również wyobraźnię, dziecięca fantazja.

Pracować nad rozwój małej motoryki i przemówienia mogą obejmować ja:

Masaż dłoni

Gimnastyka i gry palcowe

Różne rodzaje teatru

Gry dydaktyczne

Gry i ćwiczenia z naturalnym materiałem

Aktywność wizualna

Na niektórych działaniach dzisiaj skupimy się bardziej szczegółowo.

Na przykład masaż:

Przechodzi z przedmiotami i bez przedmiotów.

Bez elementów: to jest głaskanie, klepanie, pocieranie, ugniatanie dłoni, palców.

z przedmiotami: ołówkiem fasetowanym, orzech.

Fasetowany masaż ołówkiem

„Rozpalanie ognia” (tocząc ołówek między dłońmi)

Zroluję ołówek

Może rozpalę ogień.

Toczenie ołówka z tyłu dłoni, ściskanie ołówka naprzemiennie w pięść. Chwytanie i trzymanie ołówka między palcami.

Spotkałem jeża:

"Cześć bracie jak się masz?"

Masaż orzechem włoskim

„Witamy orzecha - mocno go ściskamy w pięść”

„Nasz orzech przebiegł po ścieżce”

„Stocz orzech w dół wzgórza”

„Yula”

Istnieją rodzaje masażu w niekonwencjonalny sposób za pomocą piłki masującej. (pokazuje grę w piłkę do masażu).

Gimnastyka palców i zabawy palcami

O znaczeniu gimnastyki palców napisano wiele książek. Psychologowie twierdzą, że ćwiczenia palców rozwijać uwagę i pamięć. Gry paluszkowe, którym towarzyszą teksty poetyckie, rozwijać poczucie rytmu i pomoc w pracy nad dykcją. Dlatego szkolenie gry musi rozpocząć się w młodym wieku. Gry paluszkowe przyczyniają się również do poprawy leksykalnej, gramatycznej i spójnej mowy. (umiejętność prowadzenia dialogu, opowiadania, opowiadania).

Są gry dla rozwój małej motoryki z akompaniamentem muzycznym i śpiewem.

W młodszym wieku dobrze jest korzystać z zabaw – sznurowania, zabaw spinaczami do bielizny, różnych piramid. Obecnie gry są powszechnie dostępne w sprzedaży, ale dzieci bardziej lubią samodzielnie wykonane instrukcje i chętnie wykonują oferowane zadania.

Rozwijaj koordynację sensomotoryczną, mała motoryka rąk, rozwijać orientację przestrzenną, promowanie asymilacji pojęcia: "szczyt", "spód", "Prawidłowy", "lewy".

Rozwijaj umiejętności sznurowania. (Pokaż gry).

Teatr palców jest doskonałym materiałem do rozwój wyobraźni u dzieci, myślenie i mowa, przyczyniają się rozwój małej motoryki.

(Pokaż gry).

Bawiąc się guzikami o różnych kolorach, kształtach i rozmiarach, dziecko doświadcza przyjemności, a ruchy paluszków bezpośrednio na nie wpływają rozwój ruchowy(silnik) centra.

Przygotowując rękę do pisania, najlepiej nadaje się kreskowanie.

(Wyświetlanie kreskowania).

Krupa to bardzo przydatny i przyjemny materiał do pracy z dzieckiem. Bawiąc się płatkami, sprawiamy, że paluszki dziecka stają się bardziej wrażliwe i zręczne. W końcu wzięcie ziarna w rękę jest bardzo trudne dla dziecka.

Oferuję kilka gier ćwiczenia:

1. Znajomość dzieci ze zbożami(kasza gryczana, kasza manna, fasola, ryż, kasza jaglana)

2. Masaż płatkami zbożowymi.

3. Z młodszymi przedszkolakami - „Gdzie są ukryte moje długopisy?”

4. Rozsypywanie zbóż z jednej ręki do drugiej.

5. "Kopciuszek"

rywalizacja między rodzice:

1. Schowaj się w grysie małe zabawki, przyciski i oferta do znalezienia "skarb".

2. Z zasłoniętymi oczami w dotyku, aby określić rodzaj płatków.

3. Co można zrobić ze zbóż? Posiew?

4. Narysuj obrazek z kaszą manną.

3. Prezentacja gier i ćwiczeń nt rozwój małej motoryki, produkcja końcówek palców

Powiązane publikacje:

Drodzy koledzy! Zwracam uwagę na warsztat, który zapoznaje rodziców uczniów z różnymi grami i ćwiczeniami mającymi na celu.

Spotkanie rodziców „Rozwój umiejętności motorycznych rąk u małych dzieci” Spotkanie rodziców „Rozwój umiejętności motorycznych rąk u małych dzieci”. Cel: Zapoznanie rodziców z różnymi grami mającymi na celu.

Cel: Ujawnienie wpływu umiejętności motorycznych rąk na rozwój mowy dzieci. Zadania: Pokaż znaczenie pracy nad rozwojem umiejętności motorycznych rąk; .

SŁOWO WSTĘPNE: Nikomu nie jest tajemnicą, że wszystko, co dziecko robi i czego się uczy, pochodzi przede wszystkim od rodziny. I zrozumienie i przestrzeganie.

Celem jest budowanie relacji emocjonalnych i opartych na zaufaniu, które przyczyniają się do pełnego rozwoju dziecka i pozytywnej samorealizacji.

Podsumowanie seminarium Cel: Zaznajomienie rodziców z potrzebą rozwijania małej motoryki rąk u małych dzieci, zapoznanie ich z praktyką.

Warsztaty dla rodziców starszych dzieci w wieku przedszkolnym Umysł na wyciągnięcie ręki. Rozwój małej motoryki u dzieci Cel: Pokazanie rodzicom znaczenia pracy nad rozwojem umiejętności motorycznych rąk; wskazanie zależności między rozwojem małej motoryki rąk a mową przedszkolaków;

Motoryka mała – zespół skoordynowanych działań układu nerwowego, mięśniowego i szkieletowego, często w połączeniu z układem wzrokowym.

Spotkanie rodziców „Nasze palce się bawią - rozwija się nasza mowa”.

Forma realizacji: warsztaty.

Cel:- dać rodzicom wyobrażenie o roli małej motoryki w rozwoju psychofizycznym dzieci;

Przekazanie rodzicom wiedzy na temat znaczenia zabaw paluszkowych w rozwoju mowy dziecka;

Zadanie: Zapoznanie rodziców z metodami rozwijania małej motoryki rąk u dzieci w wieku przedszkolnym.

Członkowie: rodzice, wychowawca, uczniowie grupy, kierownik muzyczny, logopeda (jako obserwator).

Dekoracje:

1. Na ekranie slajd ze słowami V. M. Bekhtereva: „Ruchy rąk są zawsze ściśle związane z mową i przyczyniają się do jej rozwoju”.

2. Wystawa książek o tematyce spotkania.

Lokalizacja: sala grupowa.

Sprzęt: stoły, różne arkusze papieru, farby do malowania palcami, woda, chusteczki nawilżane, maty i piłki do masażu, emotikony na rzepy, centrum muzyczne, sprzęt multimedialny.

przenosić Wydarzenia:

Dzisiaj chciałabym porozmawiać z Wami o rozwoju mowy niemowląt. Raczej o jednym ze sposobów rozwijania mowy dzieci.

Wiadomo, że poziom rozwoju mowy jest bezpośrednio zależny od stopnia ukształtowania drobnych ruchów palców.

Statystyki pokazują, że w ostatnich latach poziom rozwoju mowy dzieci znacznie się obniżył. Powstaje pytanie dlaczego? Tak, bo rodzice, strasznie zajęci pracą, coraz mniej rozmawiają z dziećmi. A same dzieci mniej mówią, bo więcej patrzą i słuchają. Ponadto nasze dzieci rzadko robią coś własnymi rękami, ponieważ nowoczesne zabawki, przedmioty i przedmioty są zaprojektowane tak wygodnie, jak to możliwe, ale nie są skuteczne w rozwoju umiejętności motorycznych. Nie zabraknie tu również ukochanych przez mamy ubrań i butów z rzepem zamiast sznurowadeł i guzików. Nowoczesne książki i instrukcje z naklejkami zamiast obrazków do wycinania, artykuły gospodarstwa domowego i urządzenia sterowane pilotem. Wszystko to jest oczywiście postępem.

Otrzymujemy wynik - dziecko nie mówi lub mówi bardzo źle. Każda rodzina ma inny stosunek do tego zjawiska. Niektórzy już martwią się, że dziecko mówi tylko 2-3 słowa do roku. Inni są spokojni, mimo że trzyletnie dziecko nie potrafi ułożyć najprostszej frazy, posiada tylko niewielką liczbę codziennych słów. Z reguły rodzice wierzą, że z czasem ich dziecko dogoni rówieśników i zacznie mówić samodzielnie. I bardzo się mylą!

Na podstawie badania dzieci stwierdzono następujący schemat: jeśli rozwój ruchów palców odpowiada wiekowi, to rozwój mowy mieści się w normie; jeśli rozwój ruchów palców jest opóźniony, opóźniony jest również rozwój mowy, chociaż ogólne zdolności motoryczne mogą być normalne, a nawet wyższe niż normalnie.

Dlaczego więc gry paluszkowe są jednym z najskuteczniejszych sposobów rozwijania mowy w wieku przedszkolnym? Ponieważ rozwój rąk jest ściśle powiązany na najdelikatniejszym poziomie neuronalnym z rozwojem mowy i myślenia dziecka.

Poziom rozwoju małej motoryki palców i koordynacji ruchów rąk jest jednym ze wskaźników rozwoju intelektualnego i mowy, ponieważ obszary kory mózgowej odpowiedzialne za motorykę są ściśle powiązane odpowiednio z ośrodkami mowy i ośrodkami myślenia, wpływając na gotowość dziecka do szkoły. Dziecko o wysokim poziomie rozwoju motoryki małej potrafi logicznie rozumować, jego uwaga i pamięć są dość dobrze rozwinięte, ma spójną, zwięzłą mowę.

Gimnastyka palców dzieli się na trzy grupy.

1. Ćwiczenia na rączki (wiek 1,5 - 3 lata) rozwijają zdolności naśladowcze, uczą napinania i rozluźniania mięśni, rozwijają umiejętność utrzymywania przez chwilę pozycji palców oraz przechodzenia z jednego ruchu do drugiego w odpowiednim tempie.

2. Ćwiczenia warunkowo statyczne na palce (wiek 3-4 lata) służą rozwijaniu wcześniej nabytych umiejętności.

3. Ćwiczenia dynamiczne na palce (wiek 4-6 lat) rozwijają koordynację ruchów, uczą „przeciwstawiać” kciuk reszcie.

Dlatego możemy wyciągnąć wstępny wniosek: dopóki dziecko jest małe, nie należy od niego wymagać zbyt wiele. Uczmy się i rozwijajmy ją razem w zabawny sposób.

Aby przygotować Cię do dalszej pracy, proponuję zagrać w grę.

Rozgrzewka „Ołówki”

Zadania: rozładować napięcie emocjonalne, promować nabywanie umiejętności komunikacji interpersonalnej na poziomie niewerbalnym.

Materiał: 2 ołówki dla każdej pary uczestników.

(Ćwiczenie wykonuje się przy wolnej muzyce. Rodzice stoją naprzeciw siebie w odległości 70-90 cm i próbują trzymać dwa ołówki, przyciskając ich końce opuszkami palców wskazujących).

Zadanie: Nie puszczając ołówków, poruszaj rękami, wykonując podane ruchy.

Po każdym ćwiczeniu musisz rozluźnić palce (potrząśnij rękami);

Palce powinny być obciążone równomiernie.

Gry i ćwiczenia palców są wyjątkowym narzędziem rozwoju mowy. Pediatrzy i psychologowie uważają, że psychomotoryczne procesy rozwoju mowy zależą bezpośrednio od rozwoju umiejętności motorycznych dziecka. Nauka tekstów za pomocą gimnastyki „palców” stymuluje rozwój myślenia, uwagi i wyobraźni. Dziecko lepiej zapamiętuje teksty poetyckie, jego mowa staje się dokładniejsza i bardziej wyrazista z płynnymi przejściami.

Ćwiczenia na pędzle „Kula” i „Latarnie”

1. Palce obu dłoni są ściśnięte i dotykają końcówek.

Szybko nadmuchaj balon

Staje się duży (uderzenie w dłoń i palce - przybierają kształt przypominający piłkę).

2. Dłonie, prostując i rozkładając palce, trzymaj przed sobą;

Ściśnij palce (latarnie zgasły, rozluźnij się (latarnie się zaświeciły).

Udowodniono, że im silniejsze i bardziej ruchliwe palce dziecka, tym pewniej dziecko poznaje otaczający go świat, opanowuje jego mądrość. Oczywiście im szybciej te treningi się rozpoczną, tym szybciej palce staną się „mądrzejsze”! Jak do tej pory możemy szkolić te niegrzeczne dzieci? Czy istnieje sposób, aby to zrobić łatwo i naturalnie? Tak to jest. I to niesamowite, jak „stare” to jest - gry na palec! W końcu dzieci łatwiej nawiązują kontakt podczas zabawy.

Psycholog I. Kant napisał: „Ręka to ludzki mózg, który wyszedł”. Na dłoni i na stopie znajduje się około 1000 biologicznie aktywnych punktów. Wpływając na nie, możesz regulować pracę narządów wewnętrznych, a także rozwijać cały organizm jako całość.

Gry paluszkowe to inscenizacja dziecięcych wierszyków, które tak dobrze rozwijają uwagę, koordynację i motorykę małą, co jest ściśle związane z mową i myśleniem, przygotowaniem do pisania. Ręka w procesie wzrostu rozwija się wcześniej, a jej rozwój niejako popycha powstawanie mowy. Ucząc się tekstów z gimnastyką, maluszek nie tylko będzie lepiej mówił, ale także rozwinie wyobraźnię i pamięć. Ponadto takie zajęcia pomagają rozwijać zdolności twórcze naszych pociech.

A teraz proponuję twojej uwadze wykonać i nauczyć się kilku gry palcowe, w które będziesz mógł w przyszłości bawić się ze swoimi dziećmi.

(rozciągnij palce)

Jeden dwa trzy cztery pięć

palce wyszły na spacer.

(zgiąć palce)

Ten palec poszedł do lasu,

ten grzyb palcowy znaleziony

Ten palec oczyścił stół.

Ten jest dobry, a ten zły.

Pukanie palcem tak, pukanie (powtórz 2 razy)

Klaskać, klaskać, klaskać (klaskać w dłonie)

Tupnij nogą, tup stopą (powtórz 2 razy)

Ukryj, ukryj (zasłoń twarz dłońmi).

Jeśli ćwiczenia z gimnastyki palców powodują pewne trudności u dzieci, rodzice pomagają dziecku powstrzymać resztę palców przed mimowolnymi ruchami.

Oto następne zadanie:

Ten palec chce spać.

Ten palec - wskocz do łóżka!

Ten palec drgnął.

Ten palec już śpi.

Palce są w górze. Brawo!

Pora iść do przedszkola.

W tych wersetach możesz zginać palce, zaczynając od kciuka, potem małego palca, potem prawej, potem lewej ręki, kolejność nie ma znaczenia.

Innym rodzajem gier palcowych jest rysowanie farbami palcowymi pod wierszem. Dzieci rysują, dorośli pomagają.

Wyposażenie: stoły, białe i niebieskie farby do malowania palcami, białe i przyciemniane kartki papieru, woda, mokre serwetki.

Śnieg, śnieg się kręci

Biała cała ulica!

Zebraliśmy się w kręgu

Zrolowany jak śnieg.

Przy dobrej wyobraźni rodziców można wymyślać i opowiadać bajki, którym mogą towarzyszyć również wizerunki różnych figur palców. Należy zadbać o to, aby ćwiczenia były wykonywane przez dziecko łatwo, bez trudności, aby zajęcia sprawiały radość. Ćwiczenia te można wykonywać ze wszystkimi dziećmi, a szczególnie z tymi, które mają ogólne niedorozwój mowy lub jakiekolwiek jej zaburzenia (jąkanie, dyzartria i inne).

REALIZACJA FIGUR Z PALCÓW

mały dom

Dom stoi z rurą i dachem,

Wyszłam na balkon na spacer.

Dłonie są skierowane pod kątem, czubki palców dotykają; środkowy palec prawej dłoni uniesiony do góry, czubki małych palców stykają się tworząc linię prostą (rurka, balkon)

Okulary

Babcia założyła okulary

I moja wnuczka to widziała.

Kciuk prawej i lewej ręki wraz z resztą tworzy pierścień. Przynieś pierścienie do oczu

Pole wyboru

Trzymam w ręku flagę

I macham do chłopaków.

Cztery palce (wskazujący, środkowy, serdeczny i mały) razem z kciukiem skierowanym w dół. Grzbiet dłoni w Twoją stronę.

parowiec

Łódź płynie po rzece

I dmucha jak w piekarniku

Obie dłonie są umieszczone na krawędzi, małe palce są wciśnięte (jak wiadro, a kciuki są uniesione.

Grabie

Liście spadają w ogrodzie

Zamiatam je grabiami.

Dłonie na sobie, palce splecione, wyprostowane, a także skierowane do siebie

ptaszarnia

Szpak mieszka w budce dla ptaków

I śpiewa głośną piosenkę.

Dłonie są ustawione pionowo względem siebie, małe palce są dociśnięte (jak łódź, a kciuki są zgięte do wewnątrz.

Piłka

Szybko nadmuchaj balon.

Staje się duży.

Nagle balon pękł, powietrze wyszło -

Stał się chudy i chudy.

Wszystkie palce obu dłoni są „zaciśnięte” i dotykają końcówek. W tej pozycji dmuchamy na nie, podczas gdy palce przybierają formę kuli. Powietrze „wychodzi”, a palce przyjmują swoją pierwotną pozycję.

Kot

I uszy kota

uszy na górze,

By lepiej słyszeć

Mysz jest w swojej dziurze.

Palec środkowy i serdeczny opierają się o kciuk. Palec wskazujący i mały są uniesione.

Samodzielny masaż.

Cel: nauczenie elementów samodzielnego masażu palców.

Wyposażenie: maty i piłki masujące.

Uczestnicy znajdują się tam, gdzie jest to dla nich dogodne. Czytany jest wiersz, a rodzice wyciągają ręce do dzieci.

Mocno zacieram ręce

Skręcam każdy palec

Pozdrawiam go

I zacznę ciągnąć.

Potem umyję ręce.

Włożę palec w palec

Zamknę ich

I trzymaj się ciepło.

Uwolnię palce

Niech biegają jak króliki.

Tak więc nasza podróż w świat magicznych palców dobiegła końca! Mam nadzieję, że wszystkim się podobało! Możesz powtórzyć wszystko w domu lub wymyślić własne, ale pamiętaj, poświęcając dziecku jak najwięcej czasu, nie tylko pomagasz mu rosnąć i rozwijać się, ale także sprawiasz, że jest szczęśliwsze!

Odbicie.

Jeśli podobało Ci się nasze spotkanie, zostaw proszę buźkę, która jest przyczepiona do oparcia Twojego krzesła, jeśli jednak nadal masz pytania dotyczące wychowywania dzieci, możesz zostawić je i życzenia w specjalnym zeszycie w grupie.


Szczyt