Synopsa GCD o experimentálnej aktivite „Voda – voda“ (2. juniorská skupina). Otvorená hodina experimentovania s vodou „Malí kúzelníci“ s využitím IKT v druhej juniorskej skupine

Otvorená lekcia o experimentovaní s vodou „Malí kúzelníci“ s využitím IKT v druhej juniorskej skupine.

Cieľ: vytvárať podmienky pre elementárnu výskumnú činnosť na štúdium kvalít a vlastností neživej prírody.
Úlohy:
Vzdelávacie:
- oboznámiť deti s vlastnosťami vody (farba, vôňa);
-aktivovať a obohacovať slovnú zásobu detí o podstatné mená, prídavné mená, slovesá na tému vyučovacej hodiny
Vzdelávacie
- rozvíjať zručnosti na vykonávanie prvých experimentov;
- rozvíjať myslenie, reč, obzory a zvedavosť detí; hovoriť o dôležitosti vody pre všetko živé;
- rozvíjať u detí kognitívny záujem, samostatnosť, pozorovanie, schopnosť porovnávať.
Vzdelávacie
- rozvíjať schopnosť pracovať v skupine;
- vychovávať k úcte k vode.
Obohatenie slovnej zásoby: bez farby, bez zápachu.
Vzdelávacia oblasť:"Kognitívny vývoj"
Typ aktivity: Kognitívny výskum.
Materiály a vybavenie: magická truhlica, poháre podľa počtu detí, taniere podľa počtu detí, farba, lyžičky podľa počtu detí, pomarančový džús
Metódy a techniky: hra (čarovná skrinka s pozvánkou), vizuálna (džbán s vodou), fotografie jazierok, praktická (pokusy), slovná.
Pokrok GCD.
1. Organizačný úsek.
Postavíme sa spolu do kruhu, treba sa pozdraviť. Pozdravujem vás, rýchlo sa usmejte. Držme sa spolu za ruky a usmievajme sa na seba.
Chlapci, dnes ráno som pri našich dverách do skupiny našiel takú krásnu krabičku a pozvánku, chcete vedieť od koho.
Text:
„Drahí chlapci, pozývam vás do krajiny trikov. Tu sa dozviete veľa zaujímavostí a naučíte sa kúzelnícke triky s vodou. A dostať sa do krajiny v čarovnom boxe je čarovný klobúk. Veľa štastia."
Chlapci, povedzte mi, prosím, kto je kúzelník?
Vieš robiť triky?
Ale aby ste sa dostali do tejto krajiny, musíte povedať čarovné slová:
Uverím, uverím
Budem točiť, budem točiť
S deťmi v krajine trikov sa nájdem. ( deti opakujú slová s učiteľom)
Tak sme sa s vami stali kúzelníkmi. Pozrite sa do magickej skrinky, je tam ešte niečo? Čo si myslíš, že mám v rukách? ( Kúzelná palička)
Čarovná palička nám pomôže vykonávať kúzelnícke triky.
Pozrite sa chlapci, v magickej truhlici je ešte niečo. Och, aké zaujímavé, čo tam je? Máš záujem? Prečítam si to…
(Získajte karafu vody) Čo si myslíte, že je v karafe?
- Správne, voda, a budeme robiť triky s vodou.
Stojan zobrazuje ilustrácie k básni, rozpráva báseň a zobrazuje obrázky.
Počuli ste už o vode?
Hovorí sa, že je všade!
Nájdete ho v jazierku
A vo vlhkom lesnom močiari.
V kaluži, v mori, v oceáne
A pri kohútiku
Ako cencúľ zamrzne
Vkráda sa do lesa s hmlou,
Varenie na sporáku
Para kanvice syčí.
Bez nej sa nemôžeme umyť
Nejedzte, nepite!
Dovolím si povedať:
Nemôžeme bez nej žiť!
Chlapci, kde sa môžeme stretnúť s vodou? Správne v rieke, v mori a v kohútiku.
Chlapci, je čas začať triky s vodou?
Experimentálne aktivity Deti idú k stolu.
- Potom poďme do trikovej miestnosti, kde ťa naučím robiť triky s vodou. Chlapci, dajte si jeden pohár vody. Myslíte si, že je voda čistá alebo nie?
A skontrolujeme: vložte lyžicu do pohára a ak je lyžica viditeľná, voda je čistá.
Chlapci, vidíte lyžicu cez vodu?
Presne tak, dobre urobené, lyžičku vidíte, tak akú vodu máme? (priehľadné)
A teraz sa budeme učiť prvý trik.
Pozrite sa, ako to urobím: lyžičkou naberieme trochu magickej farby, pridáme ju do pohára a zamiešame a uvidíme, čo sa stane. Akú farbu má voda? Správne, červená. A teraz mi ukáž trik, čo dokážeš. Akú vodu ste dostali Deti odpovedajú na otázku.
A skontrolujme. Spustíme lyžicu do pohára, ak lyžicu nevidno, tak voda nie je priehľadná. Chlapci, vidíte tú lyžičku? Je to tak, nie je to vidieť, znamená to, že voda sa stala nepriehľadnou.
Zamerajte sa na dva"Farebná voda"
D Ak chcete tento trik vykonať, musíte si vziať poháre so skrutkovacím uzáverom (podľa počtu detí). Nádoby sú naplnené vodou. Učiteľ všetkým ukáže, že voda je obyčajná, prikryje ju vreckovkou a potom povie čarovné slová:
"Existovala jednoduchá voda, staň sa farebnou vodou" a mávne čarovným prútikom. Deti potrasú vodou v dóze, voda sa sfarbí do želanej farby.Každé dieťa má inú farbu vody. Deti hovoria, akú farbu má voda.
Aké ťažké je byť kúzelníkom. Dáme si pauzu a trochu sa pohráme.
Fizminutka "Kúzelníci" Deti sa pohybujú v skupine pri hudbe a tancujú s učiteľom.
Ale naše triky ešte neskončili. Máme pokračovať?
Dajme si pohár. Vôňa, vonia voda alebo nie? Výborne, voda ničím nezapácha, nemá zápach. A teraz sa naučíme ďalší trik, voda teraz získa vôňu, ale ak do nej pridáte magický prášok. Skontrolujme to?
Pozri sa, ako to urobím sám, a ty po mne opakuješ: naber lyžičkou trochu magického prášku, pridaj do pohára a premiešaj. Teraz ovoňaj vodu. Vonia už voda? Je to tak, voda od nás získala vôňu. Sústredili ste sa?
Reflexia.
Výborne, chlapci! Dnes z vás boli skutoční kúzelníci. Ktorý trik sa vám páčil najviac? O akých vlastnostiach vody ste sa dozvedeli No, je čas vložiť môj klobúk do čarovnej skrinky a tiež čarovnú paličku. A vrátime sa späť do skupiny s čakaním.

Nadežda Isaenko

Pripravené: učiteľka MBDOU "Materská škola č. 1 "Polyanka" Isaenko Nadezhda Ivanovna.

Vzdelávacie oblasti Kľúčové slová: kognitívny vývin, vývin reči, sociálny a komunikačný vývin.

Druh činnosti: kognitívno-výskumná, komunikatívna, hra.

Cieľ: zapájať deti do elementárnych výskumných aktivít, formovať predstavy detí o vlastnostiach vody praktickým konaním.

Úlohy:

1. Vzdelávacie:

Oboznámte deti s vlastnosťami vody ( voda je kvapalina tečie, ťažké, priehľadné, bez chuti a zápachu,

Objasniť vedomosti detí o účele vody v našom živote.

2. Výchovné:

Rozvíjajte kognitívnu aktivitu detí v tomto procese experimentovanie, myslenie, reč, rozhľad a zvedavosť; aktivizovať a obohatiť slovnú zásobu detí na danú tému, schopnosť vyjadriť svoj názor, zdôvodniť, porovnávať, vyvodzovať závery;

Formovať zručnosti spolupráce, dobrej vôle, schopnosti pracovať skupina.

3. Vzdelávacie:

Pestujte opatrný a ekonomický prístup k vode, presnosť

pri práci s voda;

Pomôcť vytvoriť u detí radostnú náladu.

Obohacovanie slovnej zásoby: tečúca, priehľadná, bezfarebná, bez zápachu, experimentovať.

Materiály a vybavenie: čarovná krabička, hračka rybička, priehľadné poháre podľa počtu detí, jednorazové lyžičky, téglik od džemu, misa, karafa na var. voda, zvukový záznam "Zvuky vody", magnetofón, téglik s mydlovými bublinami.

Metódy a techniky: výskum, verbálny, vizuálny, hra, fyzická minúta "ryby".

prípravné práce: konverzácie na tému: « Voda v živote človeka» , hádanie hádaniek, čítanie rozprávok a príbehov poučného charakteru "Moydodyr", "O sivom oblaku", "dážď".

Pokrok GCD

Organizačné.

Deti stoja v kruhu. Znie hudba (zvuky vody).

učiteľ: Chlapci, čo počujeme?

deti: Voda zurčí.

učiteľ: Deti, počúvajte básničku o vode.

Je tam úžasná voda

Nemôžeme bez nej žiť

Neumývať sa, neopiť sa,

A nebyť zdravý.

Pre ľudí aj zvieratá

Nie je nič vzácnejšie ako voda.

Vodu by si mal vážiť každý,

Budeme s byť priateľmi s vodou!

učiteľ: Deti, dnes budeme hovoriť o vode. Ráno som zbadal v našom kúte experimentovanie mimoriadny box. Poďme sa na to pozrieť. Čo je na ňom zobrazené? (Odpovede deti: rôzne ryby, nálepky)

učiteľ: Táto krabica nie je jednoduchá, je magická, nejako tajomná, aká zaujímavá, pozrime sa, čo tam je? Ach, chlapci, tu žije Rybka! (dostať hračku rybku)

Rybka: Ahojte chalani! Žijem v Podmorskom kráľovstve, kde je Ona Veličenstvo, Voda. jej Veličenstvo, Voda- jedna z hlavných látok na Zemi, bez vody nemôže žiť ani jeden živý tvor, vrátane človeka. Chcete sa dozvedieť veľa zaujímavého a užitočného o vode?

deti: Áno, robíme.

učiteľ: Deti, zoznámime sa s niektorými vlastnosťami vody a pozveme Rybku do nášho laboratória.

Praktické experimentovanie.

Skúsenosti 1. (Voda je ťažká, kvapalina, tečie)

učiteľ: Deti, posaďte sa v našom laboratóriu.

(Deti si sadnú) Pred vami sú dva poháre. Jeden s voda a ten druhý je prázdny. Vezmite pohár do jednej ruky voda a v ďalšom prázdnom pohári. (Deti zdvihnú dva poháre súčasne)

učiteľ: Deti, čo sa dá povedať o poháriku voda?

deti: sklo s voda ťažká.

Rybka: Správne! Voda má váhu je ťažká.

učiteľ: Chlapci, voda je tekutá látka. Tečie a tečie. Presvedčime sa o tom. Čo myslíte, je možné naliať vodu do vedra, do misky, do vázy? Nalejeme vodu z pohára do lavóra.

(Deti nalievajú vodu z pohára do umývadla)

učiteľ: Čo sme zistili?

deti: Voda sa dá liať, je tekutá a tečie.

Skúsenosť 2. (Voda bez chuti a zápachu)

učiteľ: Deti, vezmite si pohár čistého vareného vodu a vôňu vody. (Deti čuchajú vodu)

učiteľ: Deti než voda vonia?

deti A: Vôbec nevonia.

učiteľ: Presne tak chlapci! Voda nemá zápach. Teraz ochutnáme vodu.

(Deti pijú vodu z pohára)

učiteľ: Chlapci, má voda chuť?

(odpovede detí)

učiteľ: správne, voda nemá chuť.

Rybka: Chlapci, asi ste už unavení. Poďme sa s tebou hrať.

Minút telesnej výchovy "RYBY"

Ryba pláva vo vode

(S dlaňami zopnutými k sebe deti zobrazujú, ako ryba pláva.)

S rybami je zábava hrať sa.

(Zatlieskaj)

Ryby, ryby, nezbedné,

(vyhrážať sa prstom)

Chceme ťa chytiť.

(Urobte uchopovací pohyb oboma rukami)

Ryba prehla chrbát

(Ruky nad hlavou, ohnite sa v chrbte)

Vzal som si kúsok chleba.

(Drepeme)

Ryba zavrtela chvostom

Ryba rýchlo odplávala.

(Opäť "plavák")

učiteľ: Výborne, dobre si zaplávajte! Pokračujme v našich experimentoch s voda.

Skúsenosť 3. (Voda je čistá)

učiteľ: Pozri, máš dva poháre vareného voda. Teraz do jedného pohára pridám džem. (pridá džem) Džem dobre premiešame lyžicou. Pozrite sa, čo sa stalo voda?

deti: Voda v pohári stmavla.

učiteľ: Áno, voda v tomto skle sa už stalo nepriehľadným. Teraz ponorte jednu lyžicu do pohára čistého voda a druhú lyžicu do pohára, kde sme rozpustili džem. Deti, čo si všímate?

(Deti vyjadrujú svoje názor: v pohári s lyžica viditeľná vo vode, ale v pohári, kde je džem, to nie je vidieť)

učiteľ: Správny! Teraz sme sa dozvedeli ešte jednu vlastnosť voda: čistý čistá voda.

Rybka: Presne tak chlapci. čistá voda. A v nádrže nemôžu byť znečistené pretože tam žijú živí stvorenia: ryby, rastliny, zvieratá.

Reflexia.

Rybka Chlapci, je čas, aby som sa vrátil domov do podvodného kráľovstva.

učiteľ: Navrhujem, aby ste šli na koberec a postavili sa do kruhu. Povedzme Rybke, čo sme sa dnes naučili o vode. (Odpovede deti: je priehľadný, nemá chuť a vôňu, tekutý, leje, že bez vody nie je na Zemi život)

učiteľ: Dnes sme sa to dozvedeli aj my voda je základ života. Preto je veľmi dôležité chrániť voda: pri umývaní rúk vypnite kohútik, neupchávajte nádrží. Voda- naše hlavné bohatstvo, nič ho nenahradí!

Rybka: Výborne! Akí múdri chlapci! Zaujalo ma vaše laboratórium. Experimenty ste robili veľmi dobre, zaobchádzali ste s ňou opatrne a opatrne. Veličenstvo, voda. Mám pre teba prekvapenie! V mojom podvodnom kráľovstve sa rád hrám s vodnými bublinami. Chcem vám dať mydlové bubliny, aby ste sa mohli aj hrať a zabávať. Dovidenia, deti!

deti: Vďaka! Zbohom!


Súvisiace publikácie:

V našej škôlke v mladšej skupine opäť prebiehajú pokusy. "Kráľovná vody" prišla k mladšej skupine a urobila s nimi experiment.

Zhrnutie GCD o experimentovaní s vodou "Malí kúzelníci" (druhá juniorská skupina) Súhrn priamych vzdelávacích aktivít o experimentovaní s vodou „Malí kúzelníci“ (2. juniorská skupina) Vyplnil:.

Vzdelávacia oblasť: „Kognitívny rozvoj“ Druh aktivity: Kognitívny výskum. Cieľ: Zapojenie detí do základnej školy.

Zhrnutie GCD o experimentovaní v prípravnej skupine „Hide and Seek with Water“ Zhrnutie GCD o experimentovaní v prípravnej skupine „Hide and Seek with Water“ Nikonova Olga Vladimirovna Téma: „Hide and Seek with Water“ Účel:.

Účel: Naučiť deti experimentovať s vodou a vyvodzovať závery.

Predstavte vlastnosti vody (teplota, farba, chuť, vôňa)
Rozvíjajte hmatovú a kinestetickú citlivosť.
Formovať rôzne formy rečovej komunikácie (opakovanie po učiteľovi, odpovede na otázky), rozvíjať aktívnu reč.
Rozvíjať sluchovú pozornosť, schopnosť počúvať dospelého, dodržiavať pokyny.
Kultivujte kognitívny záujem, vyvolávajte aktívne činy detí.
vyvolať radostnú náladu
Cvičte deti v skákaní, chôdzi.

Materiál: U učiteľky: Biely zajačik (bábkové divadlo), ilustrácie o vode na stojane (prezentáciou môžu byť diapozitívy), umývadlo s teplou vodou, poháre podľa počtu detí, duté nádoby (hračky, veľkonočné koláčiky) . Pri stoloch pre deti: po 2 poháre – v jednom prevarená voda, v druhom paradajková šťava. 2 lyžičky na tanieriku a kúsok cukru, vedľa ochutených obrúskov. Mrazené kocky ľadu sú farebné. Zástery s rukávmi pre každé dieťa. Uteráky.

Priebeh priamo vzdelávacích aktivít.

Technika hry: - Chlapci, prišiel k nám hosť, ach, kde je? Počuješ, kto plače? Pozri, áno, toto je Zainka - aká biela. Ahoj Bunny! Prečo plačeš? (Zajačik hovorí, že o vode nikdy nevidel ani nepočul, iba sneh v lese a ľad na rieke)

Počuli ste už o vode?

Všade hovorí: (pozri - diapozitívy alebo ilustrácie)

V kaluži, v mori, v oceáne

A pri kohútiku.

Varí v kotlíku

A v panve máme!

(Poď, poď bližšie a ukáž Bunnymu vodu)

Otázky pri skúmaní vody: - Ako zistiť, aká voda je v povodí? (teplé, studené alebo horúce) (Odpovede detí) - Dobre, dotknite sa umývadla prstom (nie horúceho)? Takže sa môžete dotknúť vody dlaňou. Čo je ona? (Teplé!) Chlapci, čo robíme s takou teplou vodou pred a po jedle? (Odpovede detí).

Ukážeme zajačika?

„Tu máme trochu vody, poďme si umyť tváre. Umyte si líčka, nezabudnite na nos!

Umyjeme si ruky. Nenechávame špinu!

Skúsenosti 1 "Tekutá voda".

Pozrite sa, koľko prázdnych pohárov je vedľa našej kotliny. - Ukážme, Zaika, aká je naša voda. Vezmite poháre, natiahnite vodu a potom ju pomaly vylejte. - Čo robí voda? (Leje, tečie, mrmle) - A vodu môžeme čapovať nielen do pohárov, skúste to (darujte misky na hračky, veľkonočné koláče) Voda naplnila všetky naše predmety. - Prečo? Aká voda? Kvapalina.

(Zajačik) - Stále tomu nerozumiem. Aká je vaša voda? - Už som pochopil, že mokrý, teplý a tekutý.

Nuž, Zaika, aby ste sa dozvedeli viac o vode, musíte sa s nami hrať, áno, chlapci.

P / hra „Veľké nohy kráčali po ceste, potom-op - potom-op. Malé nohy bežali po trati top-top-top. Skákali, skákali a volali Bunnyho k stolu "

(Pozvite deti k stolom, kde sú 2 poháre - s vodou a džúsom, 2 lyžice, kúsok cukru na tanieriku, voňavý obrúsok)

Zažite 2 „Čistú vodu“

Chlapci pred vami sú dva poháre, vezmite si to, dajte do nich lyžičku. V ktorom pohári môžeme vidieť lyžicu a v ktorom nie. Tu máme vodu a tu šťavu. Šťava je červená a lyžice nevidno, ale aká voda? (Je bezfarebný, priehľadný)

Skúsenosti 3 „Voda nezapácha“

(v mene Bunnyho) - Aká je vôňa vašej vody? Mrkva alebo kapusta?

Chlapci, prinesme si k nosu pohár vody, ako to vonia? Voda je bez zápachu, ale má ten obrúsok vedľa nej vôňu? (Áno)

Zažite 4 „Voda bez chuti“

(v mene Bunny) - Ako chutí vaša voda? Sladké, horké alebo slané? - Chlapci, skúste vodu (prevarenú). Ako chutí? Skúsiť džús? Čo je on? A ak dáme kúsok cukru do vody a premiešame, čo sa stane? (cukor rozpustený) A ako chutila voda teraz? (sladké)

Závery: (v mene Bunny) - Hurá, chápem, že vaša voda nemá farbu, je priehľadná. Bez vône a bez chuti. A môže byť studený, teplý a horúci.
Príďte sa hrať von. P / hra "Biele zajačiky stoja."
Tu sú moje darčeky: Pozri, aké farebné lodičky som ti priniesol. Chlapci, ale lode nie sú jednoduché, z čoho sú vyrobené, zdvihnite? (Studená a roztopená v rukách) Z ľadu. A poďme spustiť naše člny v našej kotline. – Pozri, čo sa stalo? (Roztopili a zafarbili vodu) Kto povie, čo je ľad? (zamrznutá voda).

Téma: "Hry - pokusy s vodou".

Ciele a ciele:

Zoznámiť deti s niektorými vlastnosťami vody: teplá, studená, priehľadná.

Opravte farbu "červenú".

Rozvíjať zrak, hmatové vnemy, koordináciu pohybov, motoriku rúk, priestorovú orientáciu.

Vytvárať pocit šetrnosti vo vzťahu k vode.

Podporovať záujem o výskum u detí.

Udržujte kognitívnu aktivitu.

Materiály a vybavenie:

Hračka zajačika

Stred vody (vodná nádrž, prázdna nádrž)

Poháre rôznych veľkostí

plastové lyžičky

Dráhy, mäkké kocky, plastové fľaše (polená)

Gramofón

Zápisník

Ľad, kocky červenej, modrej, žltej.

Priebeh vzdelávacích aktivít.

Je zapnutá tichá pokojná hudba „Sounds of nature. Rain“. Deti sedia v polkruhu na stoličkách. V skupine za zástenou niekto klope. Učiteľ príde a ukáže zajačika deťom.

Chlapci, kto k nám prišiel? kto to je

Deti: zajačik.

Chlapci, zajačik sa chce s nami hrať. Ale nie v hračkách, ale s trochou vody.

Zahráme sa so zajačikom?

A my zajačik máme v skupine špeciálne miesto, nazývané "Vodné centrum". Ukážme zajačikovi, kde je toto miesto.

Učiteľ vedie deti cez prekážky. Deti chodia po cestičke so stopami, prešľapujú cez mäkké loptičky, cez polená.

Hudba je vypnutá.

Tu sa dostávame.

Zajačik, pozri, čo tu máme.

Deti starostlivo zvažujú misky s vodou, poháre. Ponúka dotyk vody v jednej nádrži (studená voda), v inej nádrži (teplá).

Chlapci, aká voda je v tejto nádrži?

Deti: teplo.

A v tejto kotline?

Deti: zima.

Chlapci, viete, že s vodou sa dá nielen hrať, ale aj s ňou robiť rôzne experimenty. Chcete sa premeniť na skutočných pátračov a vyskúšať. Zajačik bude vyzerať.

Deti: Áno, máme.

Prvý experiment sa teda volá „Prelievanie vody z jedného pohára do druhého“.

Učiteľka ukazuje pohár s vodou a na druhej strane prináša hračku a pýta sa detí, či je cez sklo viditeľná a objasňuje s deťmi, že voda je čistá. Potom ukazuje, ako naliať vodu.

Agnia, vezmi pohár do jednej ruky a do druhej. (Dieťa si vezme poháre, ktoré sa mu páčia, rovnaké alebo rôzne veľkosti).

Teraz vezmite vodu do jedného pohára a nalejte do druhého. A teraz si Sláva. Nechajte všetky deti vyskúšať.

A teraz skonštatujeme, že nie všetka voda sa zmestí do pohára, alebo naopak, vody je málo.

Urobme ďalší experiment, dobre?

Chlapci, priniesol som vám túto vec. Ako sa to volá? Čo je toto?

Počas odpovedí učiteľ povzbudzuje, povzbudzuje deti.

Naša ďalšia skúsenosť bude s ľadom.

Učiteľ dá príležitosť dotknúť sa ľadu a vloží ľad do prázdnej misky.

Chlapci, čo je to ľad? Studené alebo teplé?

Deti: zima.

Tvrdé alebo mäkké?

Deti: ťažké.

Chlapi, aj toto je voda, len zamrzla. Počkajme si, aké to bude.

A teraz si zahráme našu obľúbenú hru a ukážeme zajačika.

Učiteľ s deťmi prejde na koberec a postaví sa do kruhu.

Vykonávané fyzické. minútu.

perá, perá, ktoré ste zobudili (deti si striedavo hladkajú ruky)

zobudiť sa (tlieskať rukami)

oči, oči, ktoré si sa zobudil (hladenie očami)

prebudil sa (ukážte "ďalekohľad")

uši, uši, si hore (vezmite si uši)

prebudil sa (dráždil ich)

nohy, nohy, ktoré si zobudil (pohladkaj si kolená jedno po druhom)

zobudiť sa (dupnúť nohami)

Chlapci, keď sme sa hrali, ľad sa roztopil a zmenil sa na vodu. Pozri, akú má farbu? Ponúka zo stola odobrať kocky rovnakej farby.

Deti: červená.

Je to tak, voda je nielen priehľadná, ale aj farebná.

A teraz vykonáme ďalší experiment, ktorý sa nazýva „Transformácia vody“.

Na stole je nádoba s červenou farbou, lyžica a šálky čistej vody. Učiteľ vezme trochu farby a vloží ju do priehľadného pohára a vyzve dieťa, aby namiešalo farbu, ak je to potrebné, pomôže, podporí ho láskavými slovami. Vykonáva tento experiment so všetkými deťmi.

Chlapci, povedzte mi, aká voda je v pohári? Aká farba?

Deti: červená.

Transparentné?

Relaxácia. Učiteľ ponúka, že si sadne na koberec a započúva sa do zvukov vody.

Zajačik, rád si sa s nami hral s vodou?

Áno, ďakujem chlapci!

Príďte nás opäť navštíviť!

A je čas, aby sme sa vrátili aj my (deti prechádzajú cez prekážky)

Chlapci, radi experimentujete?

A zajačik ti nechal maškrtu. Deti sedia pri stoloch.

Účel: naučiť deti rozlišovať a pomenovať vlastnosti predmetov „tvrdé“, „mäkké“.

Úlohy: - aktivovať slová „tvrdý“, „silný“, „malý“, „biely“, „svetlý“ v reči;

Dať deťom počiatočné zručnosti experimentovania;

Naučte sa nájsť mäkké a tvrdé predmety dotykom;

Vyvolávať priateľský vzťah k obyvateľom lesa.

Výbava a materiál: rozprávková postavička Šmolko, písmeno, lesná paseka, dlhá a krátka cesta, košík s kamienkami a vatou. Úžasné vrecko s mäkkými a tvrdými predmetmi. U učiteľa na experiment: podnos s kamienkami a vatou, pohár s vodou, lyžica. Každé dieťa má na stole: tanier s kamienkom a vatou, téglik s vodou, lyžičku.

Priebeh kurzu.

Vychovávateľ:

Chlapci, dnes sme dostali list z jedného úžasného miesta. Poďme si to prečítať:

„V lese bol starý Šmolko. Na prechádzke po lese našiel starý klobúk a postavil si z neho dom. Pre trpaslíka v tomto dome bolo teplo a útulno. Jedného dňa však zafúkal silný vietor a klobúk odniesol. Opäť zostal bez domova. Sedí v lese na pni pri vianočných stromčekoch, smutný, chladný, s nikým sa nechce ani rozprávať. Prebehla okolo neho líška, ktorá mu poradila, aby si postavil nový dom z bavlny a priniesla mu ju. A zajačik sa zľutoval aj nad Šmolkom a poradil mu, aby si postavil nový domček z kamienkov. Žiadame vás, aby ste preskúmali kamienky a vatu a povedzte nám, z čoho je lepšie postaviť nový dom. Obyvatelia lesa.

Chlapci, chcete pomôcť vyriešiť túto nie jednoduchú, ale veľmi dôležitú záležitosť?

Potom nás Šmolko zavolá do svojho lesného laboratória. Ste pripravení vyraziť na cestu? Do lesa vedú 2 cesty. Jeden spôsob, ktorý? (dlhá) a tá druhá, ktorá? (krátky). Čo si myslíte, ktorou cestou musíme ísť, aby sme sa rýchlejšie dostali do lesa? (V skratke). Idem po krátkej ceste.

Dobrý les, starý les

Plné báječných zázrakov!

Teraz ideme na prechádzku

A pozývame vás s nami!

Čaká nás na okraji lesa

Vtáky, motýle, zvieratá,

Pavúk na pavučine

A kobylka na steblo trávy!

Tak sme prišli do lesa.

hrať - Tu sú. (priblížia sa k miestu so stolmi a stanú sa kruhom).

hrať - Dlho sme kráčali, boli sme unavení. Oddýchneme si?

Fizminutka.

Ukážme, ako vieme hrať.

Gnómovia vstali skoro ráno (natiahnutí)

A začali upratovať.

Umyte okná (stojte rovno napodobňujte pohyby)

Umyť podlahu, (ohnúť sa, napodobniť pohyb)

Čistia koberec, (imitujú pohyb - zametajú podlahu)

A potom… .

Pozvite priateľov do domu

Aby to bolo zábavnejšie. (skákanie na dvoch nohách).

hrať - Teraz sa zmeníme na vedcov. Teraz sa posaďte, začnime s naším experimentom, aby sme pochopili, z akého stavebného materiálu postaviť dom. A ty, Šmolko, pozri sa pozorne a pamätaj.

hrať Začnime s kamienkami. Zvážte ich. Zobrať ich, dotknúť sa ich, stlačiť v dlani, vráskať? Nie Skúste to zlomiť. Rozbije sa to? Nie Čo je on? Je veľmi pevný a silný. Skúste na to fúkať.

Dýcham nosom

voľne dýcham

Hlboké a tiché

Ako si praješ.

Splním úlohu

Zadržím dych.

Jeden dva tri štyri -

Znova dýchame

Hlbšie, širšie.

Odletel? Nie Je ťažký a nelieta. Tak mi povedz, čo to je? (pevný, ťažký, silný).

Teraz vezmite bavlnu. Zvážiť to. Dotknite sa ho, stlačte, aké to je? (mäkká, biela). Skúste kúsok odtrhnúť a fúknuť naň.

Lietanie? Letel. Takže je mäkký, ľahký, vzdušný. Aký druh bavlny?

Teraz vykonáme experiment s kamienkami a vatou. Na tanierik položíme kamienok, naberieme lyžicu vody a zalejeme. Čo sa mu stalo? Všetka voda z kamienkového pohára na tanieriku. Teraz položte vatu na tanierik a rovnakým spôsobom zalejte vodou. Čo sa stalo s bavlnou? Bola celá mokrá a mokrá. Poďme na záver: aký druh kamienok? - pevný, silný, ťažký, nebojí sa vody. A vata je mäkká, biela, ľahká, vzdušná a saje vodu.

Experiment sme vykonali, zostáva vyvodiť záver. Nechajte stoly a príďte ku mne.

Chlapci, skúmali sme vlastnosti kamienkov a vaty. A teraz povedzme Šmolkovi znova, z čoho potrebuje postaviť silný nový dom: kamienky alebo bavlna? (kamienky)

prečo? (pretože sú tvrdé, silné)

Možno z bavlny? (nie, ak prší, dom zmokne, lebo vata nasáva vodu, bojí sa vody, ak fúka silný vietor, odletí, lebo vata je ľahká)

Šmolko ďakuje za pomoc, už vie, z čoho si postaví domček, samozrejme, z kameňov! Má pre vás prekvapenie. Šmolko si so sebou priniesol nádhernú tašku a chce si s vami zahrať zaujímavú hru. V taške sú tvrdé a mäkké predmety, musíte ich identifikovať hmatom. Výborne, všetci odviedli skvelú prácu!

Nechajte deti rozlúčiť sa so Šmolkom a vydajte sa späť po cestičke do našej škôlky!

Hore