Stredná skupina plánovania umeleckej tvorivosti. Synopsa nood

Nominácia „Metodické prasiatko učiteľky predškolského veku“

Účel lekcie: pokračovať vo výchove detí k vnímavosti, súcitu s hernými postavami, vzbudzovať túžbu pomôcť im; upevniť myšlienku vesmíru, planét nášho vesmíru.

Ciele lekcie:

  1. Upevniť a rozšíriť vedomosti detí o vesmíre, planétach, ktoré tvoria slnečnú sústavu.
  2. Priviesť deti k pochopeniu, že kozmonautom môže byť len zdravý, odvážny človek.

Vzdelávacie oblasti- rozvoj reči, poznanie - svet okolo, manuálna práca, experimentovanie.

Vybavenie: súbor ilustrácií o vesmíre, miska ryže, 2 kamene rôznych veľkostí; Nikitinove kocky, obrys rakety na papieri, list od mimozemšťana Ku, cédečká podľa počtu detí, plastelína, plastové fľaše rozrezané na tretinu podľa počtu detí, hračky s Kinder Surprise, tuby s jedlom.

Pokrok v lekcii

1. Organizačný moment.

Učiteľ vyzve deti, aby sa postavili do kruhu:

Ahoj kamoš, podať ruku dieťaťu vpravo).
Ahoj kamarát! ( podať ruku dieťaťu vľavo)
Dostaňte sa so mnou do kruhu!
Usmejme sa a povedzme "Ahoj!"
Sun: Ahoj!
Všetkým hosťom: "Dobrý deň!"

2. Priebeh vyučovacej hodiny.

Vychovávateľ: Chlapci, dostali sme list. Otvorme a čítajme (číta list, v ktorom mimozemšťan pozýva deti na návštevu Alfa Centauri). Prijímame pozvanie? (Odpovede detí).

Učiteľ: Viete, ako sa tam dostať? (Odpovede detí). Kde býva? (odpovede detí). Kto je mimozemšťan? ( Odpovede detí). No, ak viete, kam letieť, potom sa pripravujeme na let do vesmíru. A nezabudnite, že Ku nás varoval pred nebezpečenstvom vo vesmíre.

Vychovávateľ: A čo budeme lietať do vesmíru? Presne tak, raketa. Navrhujem postaviť raketu z kociek.

Vychovávateľ: Výborne chlapci, raketa je pripravená. Teraz si musíme vziať so sebou to, čo budeme jesť vo vesmíre. Čo budeme jesť vo vesmíre? (Odpovede detí).

Vychovávateľ: všetko, čo ste vymenovali, si nemôžete vziať so sebou. Astronauti si so sebou berú jedlo v skúmavkách ( relácie). Obsahujú boršč, kompóty, rezne, mäso a ovocie. A to všetko robia špeciálni ľudia.

Pedagóg: Už ste prišli na jedlo, teraz môžete lietať? Nie Chlapci, ešte neviete lietať. Veď sme ešte neboli natrénovaní. A to sa musí urobiť, pretože do vesmíru môže letieť iba trénovaný, odvážny astronaut.

Aby sme sa stali silnými a obratnými, začneme trénovať: (zastavte sa a pohybujte sa v texte)

Ruky hore, ruky dole
Pravá - ľavá štíhla,
Otočte hlavu
A roztiahnite lopatky.
Pravý - krok a vľavo - krok,
A teraz skočte takto.

Výborne chlapci.

Skúsenosti s vestibulárnym aparátom. Na povel sa deti začnú okolo seba točiť 10 sekúnd. Učiteľa zaujíma, komu sa točí hlava a vychyľuje sa na stranu?

Pedagóg: Tak, postavili sme raketu, absolvovali sme špeciálny výcvik, nasadili sme si vesmírne pršiplášte a môžeme vyraziť na cestu!

(Znie hudba a deti sa pohybujú po skupine a zobrazujú let).

Fizminutka.

Pôjdeme na kozmodróm, (w aghaut)
Spoločne kráčame krokom
Čaká nás rýchla raketa (str ruky nad hlavou, kráčaj ďalej)
Letieť na planétu.
Poďme na Mars ruky do strany),
Hviezdy neba, počkajte na nás.

Vychovávateľ: Chlapci, pozrite sa cez ďalekohľad. Čo vidíš? (odpovede detí). Presne tak, toto sú planéty slnečnej sústavy. Priletíme bližšie a pozrieme sa.

Pristupujú k modelu slnečnej sústavy a skúmajú ho.

Pedagóg: Planéta najbližšie k Slnku je Merkúr, potom Venuša, na treťom mieste od Slnka je naša planéta Zem, potom Mars, potom Jupiter, ďalšia planéta je Saturn, potom Urán, Neptún a planéta najvzdialenejšia od Slnka - Pluto .

Poďme hovoriť o planétach:

Všetky planéty v poriadku
Zavolajte komukoľvek z nás:
Raz - Merkúr,
Dva - Venuša,
Tri - Zem,
Štyri je Mars.
Päť - Jupiter,
Šesť - Saturn,
Sedem - Urán,
Za ním je Neptún.
Je ôsmy v poradí.
A potom už po ňom,
A deviata planéta
s názvom Pluto.

(Uvažujú o modeli s kométami a vykonávajú experiment letu kométy).

Z plastelíny vyrábame kométu - špagetový chvost.

(Učiteľ navrhuje vykonať experiment s kameňmi rôznych veľkostí, ktoré padnú do misky s pieskom a po náraze zanechajú na povrchu jamy).

Vychovávateľ: Pozri, lietajúci tanier! Dostali sme sa k mimozemšťanovi Ku.

(Objaví sa mimozemská hračka.)

Ku: Ahojte chlapci! Je čas ťa vidieť. Videli ste cestou veľa zaujímavých vecí? (deti sa rozprávajú).

Ku: Si skvelý! Videli sme toho veľa. A vo vesmíre je Mliečna dráha, súhvezdia a oveľa viac. Navrhujem, aby ste, keď ste doma s rodičmi, našli a naučili sa ešte viac o vesmíre.

Vychovávateľ: Ku, prečo si smutný? (Ku hovorí, že čoskoro poletíme na našu planétu a on zostane sám).

Vychovávateľ: Nebuď smutná, Ku, deti si vyrobia malé suveníry (oslovuje deti s návrhom na výrobu suvenírov pre Ku).

Deti vyrábajú suveníry, dávajú darčeky a letia domov.

Vzdelávacia oblasť "Umelecká tvorivosť"

Stredná skupina.

Úlohy:

Naučiť sa samostatne sprostredkovať obrazy predmetov pomocou dostupných vizuálnych prostriedkov (farba, čiara, tvar, zloženie) rôznych materiálov: farby, ceruzky, papier rôznych farieb a veľkostí, hlina, plastelína atď.

Rozvíjať schopnosť samostatne si vyberať obrazové metódy pri vytváraní expresívnych obrazov pomocou rôznych materiálov: farby, ceruzky, papier rôznych farieb a veľkostí, hlina, plastelína atď.

Naučiť deti v spoločnej tvorbe s učiteľkou a ostatnými deťmi vykonávať kolektívnu prácu pri kreslení, modelovaní a aplikácii.

Podporovať záujem detí o ľudové a dekoratívne umenie, oboznamovať ich s dielami rôznych druhov výtvarného umenia.

Rozširovať predmet detská tvorba v súlade s obsahom vzdelávacej oblasti „Poznávanie“.

Rozvíjať u detí schopnosť sprostredkovať rovnakú formu alebo obraz rôznymi technikami (zobraziť ten istý predmet v kresbe, aplikácii, modelovaní, konštrukcii papiera).

Skombinujte rôzne techniky vizuálnej aktivity a dizajnu v tej istej lekcii.

Oboznámiť deti prakticky s vlastnosťami rôznych papierov.

Pomôcť zvládnuť dva nové spôsoby navrhovania - skladanie štvorcového listu papiera diagonálne alebo na polovicu; prispieť k ich zovšeobecneniu: naučiť robiť jednoduché remeslá na základe týchto metód; založené na rovnakom spôsobe vykonávania rôznych remesiel.

Zoznámiť deti s bohatstvom prirodzených farebných odtieňov, textúr a tvarov materiálu;

Zapojte deti do skúmania materiálu s cieľom „objaviť“ nejaký druh obrazu; spoločne dotvorte obraz na spôsob "objektivizácie" - doplnením podkladu o rôzne detaily.

V kreslení - naučiť deti vytvárať obrazy a jednoduché zápletky z prírody alebo z fantázie, ktoré sprostredkúvajú hlavné črty zobrazených predmetov, ich štruktúru a farbu; pomôcť vnímať a presnejšie sprostredkovať tvar predmetov prostredníctvom obrysového gesta; naučiť sa koordinovať pohyby kresliarskej ruky (široké pohyby pri kreslení na veľký priestor listu papiera, malé na kreslenie detailov, rytmické na kreslenie vzorov); meniť formy, vytvárať viacfigurové kompozície pomocou farebných čiar, ťahov, škvŕn, geometrických tvarov.

v modelingu - zaujímať deti o vyrezávanie objemných (akoby skutočných) postáv a jednoduchých kompozícií z hliny, plastelíny, slaného cesta, snehu, ukázať vzťah medzi povahou pohybov rúk a výslednou formou; naučiť techniky vizuálneho a hmatového vyšetrenia formy; ukázať, ako spojiť časti; povzbudiť túžbu po presnejšom obraze (modelovať tvar končekmi prstov, vyhladiť ich spoje); Naučte sa maľovať hračky tvarované z hliny.

V aplikácii - podporovať kompozíciu hotových a vlastnoručne vyrezaných alebo inak pripravených tvarov (pruhy, kruhy, trojuholníky, lichobežníky, roztrhané a pokrčené hrudky papiera) v námete, predmete alebo dekoratívnej aplikácii (listy na konári, kvety vo váze , člny na rieke, ryby v akváriu); naučiť sa používať nožnice (správne držať, prenášať, strihať); robiť aplikácie z prírodného materiálu (jesenné listy jednoduchej formy, semená) a kúsky látky.

septembra "Môj dom, moja rodina"

Samostatná činnosť.

Práca s rodičmi.

Dobre v našej záhrade.

    Pozrite sa z okna (nákres pozemku)

Konverzácia „Ako som strávil leto. Na dovolenke"

Vytvorenie a dizajn albumu s fotografiami detí „Leto, ach, leto!!!“ pomocou aplikačných formulárov

Didaktická hra "Kvety"

    farbičky

    voskovky

  • akvarel

    bridlicová ceruzka

  • obrúsky

    vatové a penové tampóny

Súťaže prác rodičov a žiakov "Leto nám letí."

Poradné stretnutia.

Termíny podľa dohody.

Naša skupina.

    Kvety ako darček pre učiteľa.

Rozhovor „Materská škola. Naša obľúbená kapela"

Tímová práca, testoplastika "Kytica"

Kresba "Maľba na ozdobenie skupiny"

Didaktická hra "Kto-kde."

Moja rodina.

    Dom, v ktorom bývam.

Konverzácia „Moja rodina. Môj dom"

Čítanie literárnych diel o rodine a rodinných tradíciách.

Prezeranie rodinných fotografií.

Aplikácia "Môj domov"

Ja a moji priatelia.

    Dar priateľovi.

Konverzácia "Môj priateľ"

Aplikácia "Moji priatelia"

Strihanie pásky "Krúhly tanec"

Vytvorenie koláže "Priateľská škôlka"

Didaktická hra "Portrét"

októbra "Svet rastlín"

priame vzdelávacie aktivity.

Výchovné aktivity realizované v chúlostivých chvíľach.

Samostatná činnosť.

Práca s rodičmi.

ahoj zlatá jeseň

    jarabina vetvička

Rozhovory „Prišla jeseň. Zhluky horského popola »

Čítanie literárnych diel o jeseni, jesenných javoch

Na prechádzke rozloženie vzorov z prírodného materiálu

Aplikácia z prírodného materiálu "Krúhly tanec jesenných listov"

Vytváranie koláží z prírodného materiálu

    farbičky

    voskovky

  • akvarel

    kefy rôznych tvarov, veľkostí a štruktúr

    bridlicová ceruzka

  • obrúsky

    vatové a penové tampóny

Výstava detských prác "Zlatá jeseň"

Poradné stretnutia.

Termíny podľa dohody.

Zázračné ovocie.

Čo rastie v záhrade.

Kvety.

    Bobule a jablká

Naučte sa pojem „zátišie“

Skúmanie reprodukcií v žánri "zátišie"

Vytváranie koláží "Zátišie"

Testoplastika "Ovocie"

Kresba "Čo je zrelé v záhrade"

Kolektív aplikácie "Ovocie na strome"

Didaktická hra „Zátišie“, „Carlson's Jam Day“

Kríky a stromy.

    Letia žlté listy (tlač listov)

"Úroda" rozhovory

Zobrazenie prezentácie „Chlieb je hlavou všetkého“

Modelovanie "Zelenina v košíku"

Kreslenie "Zásoby na zimu"

Aplikácia "Prípravy na zimu" ("Džemy alebo uhorky v pohároch")

Didaktická hra „Slnečnicový košík“, „Ogorsad il záhradník“, „Hádanky zo záhrady“.

Ideme do lesa na hríby.

    Vtipná muchovník

Rozhovor „Huby. Na návšteve v lese"

Aplikácia s prvkami kreslenia "Jesenné stromy a kríky v lese" (Tímová práca)

Testoplastika "Huby"

Vytvorenie koláže "Hubiarska lúka"

Kresba "Jedlé a nejedlé huby"

Hra na prechádzke "Jedlé - nejedlé"

Didaktická hra "Hubiarska krabica"


novembra "svet zvierat"

priame vzdelávacie aktivity.

Výchovné aktivity realizované v chúlostivých chvíľach.

Samostatná činnosť.

Práca s rodičmi.

Domáce zvieratá.

    mačka na podložke

Konverzácia „Domáce zvieratá. domáce zvieratá"

Štúdium pojmu "umelec-zviera"

Skúmanie reprodukcií v žánri "maľovanie zvierat"

Čítanie beletrie o zvieratách

Recenzia albumu "Breeds of Service Dogs"

Vytváranie koláže

"domáce zvieratá"

Vytvorenie mobilného "domáceho miláčika"

Modelovanie z hliny „Medveď“

    farbičky

    voskovky

  • akvarel

    kefy rôznych tvarov, veľkostí a štruktúr

    bridlicová ceruzka

  • obrúsky

    vatové a penové tampóny

Návrh priestorov, pozemkov na jesennú dovolenku.

Výstavy detských prác „Svet zvierat“

Poradné stretnutia.

Termíny podľa dohody.

Divoké zvieratá.

    Sivý zajac zbelel

Konverzácia "Kto žije v lese."

Čítanie beletrie o zvieratách.

Modelovanie z hliny „Medveď“

Výroba remesiel z prírodného materiálu "Obyvatelia lesa".

Vytvorenie koláže "Divoké zvieratá"

Didaktická hra "Čo je kde?", "Vystrihnúť obrázky"

Vtáky.

    Firebird

Rozhovory „Birdyard. sťahovavé vtáky"

Skúmanie ilustrácií rôznych vtákov, štúdium stavby ich tiel

Kreslenie gélovým perom "Rozprávkový vtáčik"

Modelovanie zo sladkého cesta "Gingerbread bird"

Vytvorenie mobilného "vtáctva"

Aplikačná koláž "Žeriavy lietajú na juh"

Didaktická hra "Umelec menom Príroda"

Podmorský svet.

    Akvárium s rybami

Konverzácia "Obyvatelia riek, jazier, morí, oceánov."

Skúška ilustrácií a fotografií na danú tému.

Štúdium štruktúry rýb.

Testoplastika "Miracle Yudo Fish_Kit"

Kolektívna koláž "Podvodný svet"

Didaktická hra "Čo je kde?", "Vystrihnúť obrázky"


December "Bezpečnosť detí"

priame vzdelávacie aktivity.

Výchovné aktivity realizované v chúlostivých chvíľach.

Samostatná činnosť.

Práca s rodičmi.

Doprava.

    Ideme, ideme, ideme

Rozhovory „Druhy dopravy. Bezpečnosť na cestách »

Kresba "Ideme, ideme, ideme..."

Vyrezávanie magnetov na chladničku z plastu "Na ceste"

Aplikácia "Na ceste"

Vytvorenie koláže "SDA"

Didaktická hra "Čo kam?", "Čo komu?"

    farbičky

    voskovky

  • akvarel

    kefy rôznych tvarov, veľkostí a štruktúr

    bridlicová ceruzka

  • obrúsky

    vatové a penové tampóny

Súťaže prác rodičov a žiakov „Požiarna bezpečnosť“.

Výstava detských prác „Nový rok k nám prichádza“

Návrh priestorov, pozemkov na novoročné sviatky.

Poradné stretnutia.

Dieťa na ulici.

    Zohrejeme si ruky

Konverzácia "Mráz nie je veľký, ale neporučí stáť"

Papier-mâché „Vyrobte si snehuliaka“

Strih + nášivka "Rukavice a plstené čižmy"

Batika "Veysya blizzard" (s použitím soli).

Didaktická hra "Nájdi pár"

Dieťa doma.

    Obľúbená hračka

Konverzácia „Doma je sama nuda. Bezpečná hra.

Modelovanie „obľúbenej hračky“

Kresba "Cesta do rozprávky"

Kolektívne dielo: koláž z brakového materiálu „Zimná kytica“.

Didaktická hra "Čo je kde?", "Vystrihnúť obrázky"

Nový rok je za nami.

    Gule a iné hračky na ozdobenie vianočného stromčeka

Rozhovory „Tradície oslavovania Nového roka v Rusku a iných krajinách. Kde býva Santa Claus?

Aplikácia „Obálka na list Santa Clausovi“

Kresba "Daj mi Santa Clausa ..."

Strihanie stuhových girlandov a snehových vločiek na ozdobenie skupiny

Výroba karnevalových masiek, prvky karnevalových kostýmov

Testoplasty "Hračky z medovníka na zdobenie vianočného stromčeka"

Výroba vianočných ozdôb z odpadového materiálu

Aplikácia "Symbol roka"

Didaktická hra „Lampáše“, „Darčeky v balíkoch“


januára "Mesto ako svet"

priame vzdelávacie aktivity.

Výchovné aktivity realizované v chúlostivých chvíľach.

Samostatná činnosť.

Práca s rodičmi.

Svetlé januárové sviatky.

    Vianočný stromček nadýchaný, elegantný

Rozhovory „Vianoce. Vianočný čas. Koledy. krst"

Aplikácia z hotových formulárov "Betlehem"

Výroba modulárnej kompozície "Vianočný betlehem"

Testoplastika "Betlehemská hviezda"

Mobilný lapač snov "Vianočný anjel nám dá hviezdu"

Modelovanie "Angel"

Didaktická hra "Skladanie obrázkov"

    farbičky

    voskovky

  • akvarel

    kefy rôznych tvarov, veľkostí a štruktúr

    bridlicová ceruzka

  • obrúsky

    vatové a penové tampóny

Súťaže prác rodičov a žiakov „Zdravie očami mládeže“.

Výstavy detských prác.

Poradné stretnutia.

Termíny podľa dohody.

Cesta kvapôčky (vody).

    Mrazové vzory

Rozhovory o úlohe vody v prírode, "Voda-sneh, ľad, para"

Plastelínová kresba "Mrazivé vzory"

Vystrihnúť "Snehová vločka"

Testoplastika s použitím obilnín a korenia "Hrad snehovej kráľovnej" (Tímová práca)

Mriežka "Zimná noc"

Didaktická hra "Zo všetkých strán"

Naše obľúbené mesto.

    Snehuliak v čiapke a šále

Rozhovory „Native Voronezh. Ulica, kde bývam.

Skúmanie pojmu „architektúra“ Prezeranie fotografií vášho rodného mesta

Kreslenie v podskupinách "Mesto na rieke"

Vytvorenie koláže "Mesto Voronež"

Modelovanie "Na uliciach jeho rodného mesta"

Didaktická hra „Domy hračiek“, „Skladanie obrázkov“

mestské profesie.

    zimný strom

Rozhovory „Voronež je kolískou ruskej flotily. Pamiatky Voroneže. Slávni ľudia z Voroneža.

Preskúmanie fotografií a ilustrácií mesta za starých čias, pamätných miest Voroneža, slávnych ľudí.

Preskúmanie ilustrácií lodí postavených v lodeniciach vo Voroneži

Návšteva miestneho múzea

Vytvorenie koláže z hotových foriem "Voronež je kolískou ruskej flotily."

Aplikácia "Flotilla"

Kresba plastelínou "Plávajúca plachetnica"

Didaktická hra "Úplný poriadok"


februára "Naša vlasť"

priame vzdelávacie aktivity.

Výchovné aktivity realizované v chúlostivých chvíľach.

Samostatná činnosť.

Práca s rodičmi.

Príroda nášho regiónu.

    Ako ružové jabĺčka na konároch hýľov

Rozhovory „Voronežské rezervy. Ochraňovať životné prostredie. Červená kniha Ruska"

Vytvorenie koláže "Naša krajina"

Kresba "Chráňte prírodu"

Tímová práca, testoplastika "Zima-zima."

Aplikácia "Zimný les"

Didaktická hra „Krajina“, „Hostiteľ Medenej hory“

    farbičky

    voskovky

  • akvarel

    kefy rôznych tvarov, veľkostí a štruktúr

    bridlicová ceruzka

  • obrúsky

    vatové a penové tampóny

Súťaže prác rodičov a žiakov „Spolu s knihou rastieme“

Výstava detských prác „Ja a otec“

Poradné stretnutia.

Termíny podľa dohody.

Naše dobré skutky.

    Chata Zayushkina

Rozhovor „Dobré skutky“.

Čítanie umeleckých diel na danú tému.

"Lesné laboratórium" - klíčenie a výsadba semien kultúrnych rastlín.

Koláž "Pomôžme lesu!"

Kresba "Naše dobré skutky"

Didaktická hra "Kto je kde?"

Obrancovia vlasti (známosť, vojenské povolania).

    rýchlokrídlové lietadlo

Rozhovory „Bogatyrs ruskej krajiny. Vojenské špeciality.

Štúdium pojmu "pamätník"

Preskúmanie fotografií Voroneža počas vojnových rokov a dnes.

Preskúmanie reprodukcií obrazov a fotografií

Kresba "Môj otec"

Vytvorenie koláže „Vojenskí špecialisti“

Aplikácia "Vojenské vybavenie"

Modelovanie "Lietadlá lietajú"

Didaktická hra "Skladanie obrázkov"


marca "Diela človeka"

priame vzdelávacie aktivity.

Výchovné aktivity realizované v chúlostivých chvíľach.

Samostatná činnosť.

Práca s rodičmi.

Všetky druhy matiek sú potrebné, všetky druhy matiek sú dôležité ...

    Srdiečkové kvety pre mamu

Rozhovory „Medzinárodný deň žien. Deň matiek."

Kompilácia kolektívneho albumu „Ja a moja mama“.

Zhotovenie fotorámika "Ja a moja mama" aplikačnou technikou s použitím hotových foriem a odpadového materiálu.

Objemové modelovanie "Kvet pre mamu".

Testoplastika "Kytica pre mamu".

Kresba "Dar pre vašu milovanú matku."

Didaktická hra "Portrét"

    farbičky

    voskovky

  • akvarel

    kefy rôznych tvarov, veľkostí a štruktúr

    bridlicová ceruzka

  • obrúsky

    vatové a penové tampóny

Súťaže prác rodičov a žiakov

Výstavy detských prác.

Výzdoba skupinových miestností, hudobnej a športovej haly na dovolenku.

Poradné stretnutia.

Termíny podľa dohody.

Kto nás živí.

    Kompóty a džemy v pohároch

Konverzácia "Ďakujeme našim šéfkuchárom ..."

Testoplastika "Uvarím večeru."

Kolektívne dielo: koláž „Kniha kulinárskych receptov“.

"Laboratórium chuti":

výroba limonády z citrónov.

Didaktická hra "Skladanie obrázkov"

Boli sme u lekára.

    Zlé zárodky

Konverzácia „Zdravý životný štýl. Hygiena. Vitamíny v našom živote

Modelovanie „Kde žijú vitamíny“

Aplikácia s použitím odpadového materiálu "Evil microbe"

Vytvorenie mobilnej „Kolekcie vitamínov“

Didaktická hra "Kto je kde?"

Nábytok.

Stolový riad.

    Servis pre bábiky (maľovanie podľa hotovej formy)

Rozhovor o nábytku, jeho výrobe a použití. „Starodávne tradície výroby nábytku. Pletenie viniča."

Preskúmanie kusov nábytku (alebo fotografií) vyrobených z rôznych materiálov rôznymi technikami

Modelovanie "Nábytok pre bábiky"

Testoplastika "Liečba"

Aplikácia „Emblem na skrinke v šatni“

Didaktická hra "Zázraky"


apríla "Ľudová kultúra a tradície"

priame vzdelávacie aktivity.

Výchovné aktivity realizované v chúlostivých chvíľach.

Samostatná činnosť.

Práca s rodičmi.

Máme hostí.

    Dve vtipné husi žili s babičkou (odtlačok dlane)

Konverzácia „Poďme na návštevu“: štúdium starých spôsobov dopravy (na koni, na saniach, v trojke atď.)

Skúmanie ilustrácií na túto tému.

Testoplastika "Husi-labute"

Aplikácia s použitím obilnín "Treat"

Didaktická hra "Skladanie obrázkov"

    farbičky

    voskovky

  • akvarel

    kefy rôznych tvarov, veľkostí a štruktúr

    bridlicová ceruzka

  • obrúsky

    vatové a penové tampóny

Poradné stretnutia.

Termíny podľa dohody.

Výstava detských prác „K hviezdam ...“

Ruská matrioška je ľudová hračka.

    Okrúhly tanec matriošek

Konverzácia „Matryoshka je ľudová hračka“

Preskúmanie rôznych hniezdiacich bábik (alebo ich fotografií) vyrobených rôznymi technikami

Kresliace prvky maľby Polkhov-Maidan.

Testoplastika "Matryoshka Gingerbread".

Koláž „Okrúhly tanec

matrioška"

Didaktická hra „Kto je kde“

Každý deň s chlebom.

Najjasnejšia dovolenka.

    veľkonočné vajíčko

Rozhovor o tradíciách slávenia sviatku "Veľká noc"

Prezeranie prezentácie "Miracle Pysanky"

Aplikácia „Kôš na veľkonočné vajíčko“

3D modelovanie "Stojan na vajíčka"

Testoplastika "Veľkonočné vajíčko"

Didaktická hra "Skladanie obrázkov"

Oboznámenie sa s ľudovými remeslami, ústnym ľudovým umením.

    Rozprávkový domček - TEREMOK

Rozhovor „Ľudové remeslá. Hračka Filimonov»

Kreslenie "Filimonovského koňa" s následným rezaním pozdĺž obrysu

Aplikácia „Obľúbená hračka“

Sochárstvo z bielej hliny „Filimonovova hračka“.

Didaktická hra "Vzory"


Smieť "Svet je nádherné stvorenie"

priame vzdelávacie aktivity.

Výchovné aktivity realizované v chúlostivých chvíľach.

Samostatná činnosť.

Práca s rodičmi.

Jarný máj – víťazný máj.

    Kytica pre veteránov

Rozhovory „Veľká vlastenecká vojna. Pamätníky Veľkej vlasteneckej vojny. Tradície 9. mája

Preskúmanie fotografií, reprodukcií obrazov venovaných V.O. vojna.

Objemové modelovanie „Deň víťazstva“

Kresba "Kytica pre veteránov"

Vytvorenie koláže s prvkami aplikácie a použitie nevyžiadaného materiálu „Večná pamäť padlým“

Didaktická hra "Skladanie obrázkov"

    farbičky

    voskovky

  • akvarel

    kefy rôznych tvarov, veľkostí a štruktúr

    bridlicová ceruzka

  • obrúsky

    vatové a penové tampóny

Poradné stretnutia.

Výzdoba skupinových miestností, hudobnej a športovej haly na sviatky.

Termíny podľa dohody.

Výstavy detských prác.

Jar v lese, na poli, v záhrade, na lúke (o živote hmyzu, vtákov, zvieratiek na jar).

    jarná lúka

Rozhovory "Naša zelená planéta."

Kresba „Obyvatelia podmorského sveta“

Tímová práca, testoplastika "Podvodné zázraky"

Vytvorenie koláže "Námorná abeceda"

Vytvorenie mobilných „obyvateľov mora“

Didaktická hra „Moje akvárium“, „Nádherná jaskyňa“

Jarná zábava.

    kvitnú jablone

Rozhovory „Jar v lese, na poli, v záhrade, na lúke. Zvieratá, vtáky, hmyz na jar.

Výroba mobilu „Na lúke“

Testoplastika, kolektívne dielo "Magická záhrada"

Látková aplikácia "In the Meadow"

Symetrický strih "Motýliky"

Didaktická hra "Čo je to?", "Hniezdo"

NOD "Umelecká tvorivosť" (kresba) stredná skupina.

Téma: "Rozprávková mágia."

Regionálna integrácia:"Poznanie", "Komunikácia", "Čítanie", "Socializácia", "Umelecká tvorivosť", "Práca", "Fyzická kultúra".
Cieľ: nácvik netradičných spôsobov kreslenia, rozvoj tvorivých schopností.
Úlohy:
Rozvíjať schopnosť vidieť, nazerať, rozpoznať toho, kto „sa skrýva na mieste; zoznámiť sa s blotovaním; upevniť vedomosti o základných a sekundárnych farbách - teplá a studená škála farieb; rozvíjať lásku ku kresleniu.
Materiál:
Papier, akvarel, štetce, obrúsky, tégliky s vodou, tácky, farebné ceruzky, vatové tampóny, taniere, masky - červená, žltá, modrá, oranžová, zelená.
Priebeh lekcie:
-Chlapi, dnes sa zahráme na čarodejníkov, milých, šikovných a vtipných. Predstavte si, že všetko okolo nás je výnimočné. Tu je okno, je tiež magické. A pri okne plávajú čarovné oblaky. Pravdepodobne plávajú z jednej rozprávky do druhej. Okolo plávajú mraky, ktoré vyzerajú ako lode, balóny, hodiny, ryby, slony. Kým sme kúzelníci, urobme si kúsok čarovného okna.
-Navlhčime hárok papiera vodou pomocou vatového tampónu, musíme ho začať posúvať vodorovne zhora nadol zľava doprava a sprava doľava, postupne klesať nadol.
-Teraz musíte papier trochu vysušiť, aby list mierne zvlhol. Medzitým môžete farby „vypiť“ vodou, do každej farby nakvapkať kvapku štetcom.
Nezabudnite, že štetec je potrebné dôkladne opláchnuť vo vode, inak budú farby špinavé.
-Moja plachta zvlhla, naberiem farbu na štetec a štetcom nakvapkám farbu na papier. Pozrite sa, ako sa moje kvapky šíria do jedného svetlého, "pichľavého" miesta.
Poďme sa spoločne na spot pozrieť bližšie.
-Kto sa skryl v škvrne, ktorú som dostal? (Odpovede detí)
-Vidím v nej nos, nechám vykukovať jej korálkové oči, ceruzkami nakreslím krátke labky.
-Koho som dostal? (ježko)
-Je to tak, ježko.
-A teraz, deti, kde začnete kresliť? (Odpovede detí)
- Presne tak, naberieme farbu a nakvapkáme si na listy.
- Vyberte si správnu farbu a pozorne si prezrite svoju škvrnu (vykonajte)
Koho alebo čo vidíš na blote? (odpovede detí)
-Pozri sa na Lenu, čo sa stalo s Juliou? (Odpoveď dieťaťa)
- Lena správne uhádla, čo sa ti stalo? (Odpoveď dieťaťa)
-Pozrite sa, čo urobila Tanya? (Navrhované odpovede detí)
- Výborne, chlapci, ste skutoční čarodejníci. V spotoch ste videli veľa vecí.
- Odsuňte svoje kresby nabok. Pozorne načúvať.
-A tiež môžete na suchý list papiera položiť fľaky. Vodovými farbami pokvapkám niekoľko farebných škvŕn, list prehnem na polovicu a potom rozprestriem.
-Pozri, mám škvrnu a pripomína mi to motýlie krídla. Potrebujem pre ne nakresliť iba oči, antény a nohy.
-S čím začnete pracovať? (odpovede detí)
-Je to tak, treba odkvapkať farbu a preložiť list na polovicu.
- Začnite pracovať.
-Teraz sa pozri na list, ktorý sa podobá na Tanyinu atramentovú škvrnu?
-Čo by ste mali nakresliť v tejto škvrne? (Odpoveď dieťaťa)
-Teraz sa pokúste vidieť rôzne predmety v blobe, aby mal každý iné predmety.
- Zhenya, čo vidíš na Tanyinej škvrne? (Odpoveď dieťaťa)
- Výborne, Tanya má krásny kvet, Zhenya má mraky a prší.
- Výborne, chlapci, máte dobrú predstavivosť a vaše kresby sa vydarili.
-Chceš sa teraz hrať? hra "Maľovacie masky"?(vypadni)
-Dávam vám masky, každá maska ​​je určitý náter. (rozdávanie masiek)
- Hra začína:
Chcel som kresliť, ale neviem, kde začať.
Maľujte masky, kde ste? (Deti idú do masiek - nasaďte si „okuliare“)
-Sme tu!
-Vezmem tri hlavné farby,
Tieto farby nie sú jednoduché:
Všetky ostatné sa skladajú z nich.
Kde sú tieto hlavné farby? (Chlapcom vychádzajú 3 hlavné farby: červená, žltá, modrá)
-Ak sa červená a žltá spriatelia, aký nový náter získajú?
-Priveďte svoju priateľku! (červená a žltá zvýraznia oranžovú)
-A ak sa žltá a modrá spriatelia, aký nový náter vznikne? (žltá a modrá zvýraznia zelenú)
- A teraz teplé farby -
Chytili sme sa za ruky,
sklonil sa
usmial sa,
otočil
Rozptýlené. (Sadnite si)
- Studené farby
Chytili sme sa za ruky,
sklonil sa
otočil
Rozptýlené.
-Ako dobre poznáte všetky základné farby a rozsah farieb a pravidlá komunikácie s farbami.
Výborne, deti, lekcia sa skončila.

Lukina Tatyana Nikolaevna
Perspektívne plánovanie umeleckých a tvorivých aktivít v strednej skupine

V procese spracovania environmentálnych tém som pri oboznamovaní detí s prírodou Kubana využila problém detskej tvorivosti a estetického rozvoja detí. Príroda je pre deti nevyčerpateľným zdrojom duchovného obohatenia. Náš Kuban je krásny v každom ročnom období. Na prechádzkach upozorňujem na to, že farebnosť každého ročného obdobia je iná a odlesky sa odrážajú v detskej kreativite.

výtvarných kurzov činnosti: využitie predstáv o rozmanitosti znakov a javov prírodného sveta pri obohacovaní umelecký koncepcia a kreatívna realizácia umelecké zručnosti dieťaťa. Pestovať lásku k rodnej krajine, sprostredkovať krásu jej prírody vo svojich tvorivých dielach.

V procese pozorovaní, program úlohy:

Rozvíjať schopnosť analyzovať a zvýrazňovať znaky javov a objektov prírody.

Naučte sa porovnávať a nachádzať rozdiely z hľadiska zmyslových vlastností.

Rozvíjať schopnosť zaznamenať prítomnosť teplých a studených farieb a odtieňov v prírode v procese pozorovania.

Zaveďte obrazové prirovnania do pozorovacieho procesu, ktorý sa tvorí umelecký zámer.

V procese tvorivosti softvér úlohy:

Vytvorte emocionálnu náladu umeleckej činnosti.

Povzbudzujte deti, aby samy prenášali obrázky pomocou dostupných vyjadrovacie prostriedky.

Prispieť k rozvoju výtvarného umenia a umeleckej tvorivosti, predstavivosť, myslenie u detí cez netradičné techniky a materiály.

Vytvorte podmienky na dokončenie kresby každým dieťaťom.

Zima:

December:

1. Téma: "Ihličnaté sestry". (Rôzne techniky kreslenia smreka).

2. Téma: "Prileteli, prileteli, kŕdeľ zastihli snehové búrky". (Kreslenie sýkoriek na konárik jarabiny).

3. Téma: "Novoročný hosť". (vianočný stromček v slávnostnom oblečení).

4. Téma: "Stopy Santa Clausa v lese v snehu". L. V. Kompantseva.

januára:

1. Téma: "Tu je zima - všade naokolo je biele". (Zima v meste).

2. Téma: "Snehové vločky - hviezdy" (Kresba na tmavom papieri).

3. Téma: "Vtáky pri kŕmidle". (Kolektív).

4. Téma: "Biela breza pod mojím oknom...". (Technika kresby akvarelom a voskom).

februára:

1. Téma: "Stopy v snehu". (Tlač).

2. Téma: "Môj priateľ je snehuliak". (Na tónovanom pozadí).

3. Téma: "Kreslenie vánice, fujavica". (Soľ na tmavej doske stola alebo krúživým pohybom na tónovanom papieri.)

4. Téma: "Karafiát pre otca". (prázdninová karta).

marca:

1. Téma: "Snežienka na rozmrazenom mieste". (Technika farebného skla).

2. Téma: "Cycles Cry". (kvapky).

3. Téma: "Slnko žiari" (kefa, dlaň, prsty).

4. Téma: "Úžasný kvet pre mamu". (pohľadnica pre mamu).

apríla:

1. Téma: "Vtáky prileteli" (Kolektív).

2. Téma: "Kytica narcisov".

3. Téma: "Kvitnúca záhrada". (rôzne techniky).

4. Téma: "listy rozložené". (Priľnavosť k rôznym materiálom).

1. Téma: "Nosí púpavovo žltý sarafán". (Nanášanie pokrčeným papierom).

2. Téma: "Vetva orgovánu". (kreslíme krupicou).

3. Téma: "Slávnostný ohňostroj". (Šmuhy na mokrom pozadí).

4. Téma: "Lienka". (body kreslíme prstami alebo vatovými tampónmi).

júna:

1. Téma: "Ryba, ryba, kde spíš?". (akvárium).

2. Téma: "Mravce". (Ponorte prsty).

3. Téma: "Kvetinová lúka".(Metóda centrickej infúzie s mokrými listami).

4. Téma: "Letná fantázia". (Izolovať.)

júla:

1. Téma: "sedmokrásky". (Na čistinke).

2. Téma: "Korytnačky v rybníku". (náčrty z prírody).

3. Téma: "motýle". (blotografia).

4. Téma: "Náš známy vianočný stromček je zelená ihla". (Kužeľ kreslí prstami).

augusta:

1. Téma: "Veselý hubový dážď". (Prstami kreslíme prúdy, dostaneme kaluž).

2. Téma: "Očarujúca tráva". (Kyticu kreslíme polepením pokrčeným papierom).

3. Téma: "Konzervované ovocie". (Kreslenie prstami).

4. Téma: "Čo vyrástlo v záhrade?". (Nakreslíme orez).

septembra:

1. Téma: "Dúha na záhone". (centrický príjem infúzie).

2. Téma: "Niekde sa schovali zajačiky". (vosk, tlač).

3. Téma: "Zátišie s ovocím". (V surovej technike).

4. Téma: "Jablká zrelé v záhrade". (barel - technika fúkania).

októbra:

1. Téma: "Stromy sú naši priatelia". (Kreslenie koruny dlaňami).

2. Téma: "Zhluky jarabín". (Nakreslíme bobule vatovými tampónmi).

3. Téma: "Jeseň opäť prišla do našej krajiny". (Opad listov pri natieraní).

4. Téma: "Šiškou, makom, kláskom kreslíme na listy". (Potlač prírodným materiálom).

novembra:

1. Téma: "Jesenný dážď". (Pomocou hrebeňa).

2. Téma: "javorové listy". (Potlač sušenými listami).

3. Téma: "Antoshka stojí na jednej nohe..." (Kolektív, nakreslite hríb).

4. Téma: "Obloha už dýcha jeseňou". (Oblaky kreslíme šrafovaním alebo blotovaním).

Deti piateho roku života sú malé „prečo“. Zaujíma ich takmer všetko v bezprostrednom prostredí: vlastnosti predmetov, pôvod prírodných javov, vzťah medzi ľuďmi. Všetko, čo si všimnú, sa premieta do samostatných herných činností, deti si v hre vytvárajú model sveta, ako ho vidia a vnímajú. Pri práci so strednými predškolákmi je dôležité zorganizovať ideálne podmienky pre aktívnu implementáciu kognitívnych a výskumných zručností v hre.

Organizácia samostatných aktivít stredoškolákov

Deti vo veku 4–5 rokov sú zvedavé a chcú vedieť čo najviac o vlastnostiach okolitých predmetov, látok a javov.

Obdobie stredného predškolského veku sa v psychológii považuje za pokojné: kríza troch rokov sa skončila, dieťa počúva názor dospelého, pozorne počúva pokyny a snaží sa dodržiavať pokyny. Federálny štátny vzdelávací štandard (FGOS) sa nazýva cieľom vyučovania v materskej škole rozvoj samostatného komplexného rozvoja jednotlivca. Preto pri plánovaní tém a hodín v rámci výchovno-vzdelávacej činnosti je dôležité zostaviť dlhodobý plán samostatnej činnosti žiakov.

Do kalendárno-tematického plánovania na akademické obdobie je potrebné zahrnúť hodiny o rozvoji samostatných aktivít detí

Účelom organizácie samostatných aktivít žiakov je formovanie schopnosti sebarozvoja u dieťaťa, rozvoj výskumných a tvorivých schopností. Pri plánovaní tried na rozvoj samostatnej činnosti sa zohľadňuje vek a individuálne charakteristiky detí, ich záujmy a vášne, súlad s tematickým plánovaním pre GCD a tvorivé aktivity, materiálna základňa pre hry, športové cvičenia a experimentovanie detí. Predmetovo-priestorové prostredie v miestnosti skupiny by sa malo rozvíjať, obnovovať, rôznorodé. Toto prostredie organizuje učiteľ a deti si v jeho podmienkach môžu slobodne zvoliť spôsob konania.

Pri hrových aktivitách sa deti učia vzájomnej interakcii, skúšajú si rôzne sociálne roly a uspokojujú svoju zvedavosť.

Úlohy organizácie samostatnej činnosti v strednej skupine: stôl

Zvážme nastavenie výchovných a vzdelávacích úloh samostatnej činnosti vo vzťahu k vekovým charakteristikám detí vo veku 4–5 rokov.

Vekové znaky predškolákov v strednom vekuStanovenie úloh pre samostatnú činnosť
Zvýšený stupeň zvedavosti. Dieťa v piatom roku života je ľahké zaujať akýmkoľvek predmetom alebo procesom, preto učiteľ nabáda k hľadaniu nových informácií.Rozširovanie predstáv o predmetoch a ich vlastnostiach prostredníctvom hier (didaktické hry), kognitívnych výskumov (študovanie obrazového materiálu, vykonávanie pozorovaní, experimentovanie) aktivít.
Hlavnou formou činnosti je hra. Predškoláci v strednom veku sa sami hrajú vo svojom voľnom čase pred raňajkami, na prechádzke, vo voľnom čase po hodine pokoja. Je neprijateľné zastaviť hernú aktivitu, je dôležité ju diverzifikovať, iniciovať kognitívne a rozvojové zameranie.Rozvoj vlastnej konštrukcie herného plánu.
Formovanie jednoduchých sociálnych kompetencií prostredníctvom hier na hranie rolí.
Vytváranie priateľskej atmosféry v tíme.
Vnímanie sa stáva zmysluplným, účelným, analyzujúcim. Deti v predškolskom veku vedome experimentujú, aby zistili konečný výsledok experimentálnej akcie. V tomto veku deti robia prvé pokusy samostatne analyzovať štúdiu a formulovať závery.Formovanie vôľových vlastností: psychická odolnosť voči vplyvu vonkajších faktorov (pouličný hluk, hlasy iných detí) a názorov iných ľudí.
Rozvoj schopnosti doviesť plán do konečného výsledku.
Formovanie schopnosti introspekcie a hodnotenia vykonaných akcií.
komunikačné potreby. Deti majú túžbu nielen klásť otázky, ale aj vyjadrovať svoje vlastné domnienky.Zlepšenie schopností ústnej reči prostredníctvom kolektívnych rozhovorov kognitívnej orientácie.
Rozvíjanie schopnosti jasne formulovať otázky, tvrdenia.
Vyučovanie kultúry dialógu.
Pestovanie schopnosti pokojne a pozitívne prijímať konštruktívnu kritiku a rady od kolegov.
Dobrý stupeň rozvoja jemných motorických schopností. Strední predškoláci sú skvelí s príbormi, zapínajú gombíky a zipsy, hrajú sa s malými detailmi dizajnéra a korálkami. Na zlepšenie práce rúk oboch rúk by sa v praxi mali používať rôzne materiály (korálky, gombíky, piesok, hlina, papier, plastelína, farby) a nástroje (lupy, špachtle, kefy, stohy atď.). práca.Zlepšenie schopnosti samostatného výberu nástrojov a materiálov na splnenie kreatívneho nápadu.
Oboznámenie sa so spôsobmi opravy odevov (našívanie gombíkov, oprava ľanového švu).
Posilnenie zručnosti šnurovania a manipulácie s rôznymi spojovacími prvkami.
O odbornú príslušnosť ľudí je záujem. Deti stredného predškolského veku radi sledujú prácu dospelých. Snažia sa poskytnúť všetku možnú pomoc pri pracovnej činnosti.Pestovanie úctivého postoja k vlastnej i cudzej práci prostredníctvom jednoduchých úloh.

Formy organizácie subjektovo-priestorového prostredia

Objektovo-priestorové prostredie v skupine je to, čo dieťa obklopuje, ku ktorému má neustály prístup, kde môže relaxovať pri hre, uspokojovať kognitívne potreby na pozorovanie či experimentovanie a komunikovať so spolužiakmi. Na vytvorenie podmienok pre samostatný rozvoj sú v materskej škole zriadené centrá detských aktivít.

  • Centrum vedy, Výskumný kútik. Miesto pre uplatnenie a rozvoj kognitívnych a výskumných schopností detí. Je vybavená výberom encyklopédií a albumov s informatívnymi ilustráciami, schémami, kartami, modelmi a figúrkami predmetov na štúdium, materiálmi (vrátane prírodných) a pomôckami na vykonávanie experimentov. Bádateľský kútik by sa mal pravidelne obohacovať o makety alebo malé výstavy načasované tak, aby sa kryli s podujatím v materskej škole (Deň kozmonautiky, Týždeň ekológie, Medzinárodný deň čaju atď.) ovocie“, „Vesmírna loď“. V centre vedy by malo byť zorganizované pracovisko (stôl alebo stôl) na praktické experimentovanie, experimenty s predmetmi a látkami. Pred vykonaním akéhokoľvek experimentu v laboratóriu musia žiaci požiadať učiteľa o povolenie a vopred oznámiť bezpečnostné pravidlá.

    Výskumný kútik môže obsahovať tematické schémy, ktoré žiaci študujú s radosťou

  • Knižné centrum, knižničný kútik. Toto je verzia znalostného centra. V dobe všemožných vychytávok a internetu je dôležité naučiť dieťa vyhľadávať informácie pomocou tlačených zdrojov. Pre žiakov strednej skupiny v knižnom rohu by sa mali vybrať publikácie s hustými (vrátane kartónových) strán a jasnými ilustráciami.

    Knižničný kútik vštepuje deťom lásku ku knihám a ukazuje dôležitosť kníh ako zdroja informácií.

  • Centrum herných aktivít. K dispozícii sú stojany s vzdelávacími hrami (puzzle, rébusy, stolové hry), kostýmy pre hry na hranie rolí, sady hračiek a bábik. Na upevnenie a zlepšenie samoobslužných zručností sú hracie kútiky doplnené materiálmi na relevantné témy: oblečenie na hračky s rôznymi typmi zapínania, predmety na hranie problémových situácií („Kto urobil neporiadok“, „Bábika Katya, dajte veci do poriadku skriňa“, „Medveď ide do škôlky“).

    Hrací kútik je možné doplniť o senzorickú podložku pre rozvoj jemnej motoriky u detí

  • Centrum umeleckých a estetických aktivít, umelecký kútik. Môže sa formovať v rámci rôznych umeleckých smerov: kútik umenia alebo ľudových remesiel (reprodukcie obrazov, zmenšené kópie architektonických a sochárskych predmetov; hračky, riad a interiérové ​​predmety v ľudovom štýle), divadelný kútik (dekorácie pre inscenovanie rozprávok, bábkové a prstové divadlo, masky a kostýmy postavičiek pre deti, maľovanie na tvár), zóna produktívnej tvorivosti (materiály na modelovanie, kreslenie, navrhovanie z papiera, tvorba aplikácií vrátane mozaík), hudobný ostrov (kolekcia zvukových nahrávok - detské a prázdninové piesne, zvuky a hlasy prírody s inštrumentálnym sprievodom, hudobné nástroje - hrkálky, xylofón, tamburína, hrkálky, zvončeky, kastanety, balalajka a pod.).

    V divadelnom kútiku deti inscenujú svoje obľúbené príbehy a vyskúšajú si úlohy rozprávkových postáv

  • Centrum pohybových aktivít, športový kútik. Mali by ste sa snažiť, aby kútik nebol len miestom na uloženie športového vybavenia na cvičenie a hry vonku. Športový kútik je možné doplniť o obrázky olympijských symbolov, plagáty pre letné a zimné športy, fotografie zo zábavných štartov a súťaží v materskej škole, vysvedčenia o športových úspechoch žiakov.

    Športový kútik je bohatý na vybavenie pre hry v prírode a rozširuje vedomosti o športe medzi žiakmi

  • Ekologické vzdelávacie centrá vštepujú deťom lásku k prírode, opatrný prístup k predstaviteľom flóry a fauny. V kútiku prírody stredoškoláci vykonávajú pozorovania a vytvárajú si predstavy o vlastnostiach starostlivosti o rastliny, vykonávajú jednoduché pracovné úlohy (zavlažovanie, zvlhčovanie listov, uvoľňovanie). Priestor v rohu dopĺňajú informačné plagáty o zvláštnostiach ročných období, druhoch zvierat a vtákov, stromoch a kvetoch.

    V kútiku prírody deti študujú vlastnosti rastlín a učia sa, ako sa o ne starať.

Typy samostatnej činnosti v strednej skupine

Typ samostatnej činnostiMožnosti realizácie samostatných činností
hranieHra je vedúcou aktivitou v predškolskom veku, v ktorej deti vytvárajú model sveta, všetko nové, čo sa naučia, je okamžite zahrnuté do témy hier. U detí piateho roku života sa začína formovať záujem o rolové hry, v ktorých si formujú elementárne sociálne kompetencie. V strednej skupine dominujú hry s rodinnou tematikou („Matky a dcéry“, „Rodinná večera“) a predstavy o povolaniach („Vodiči“, „Stavitelia“, „Poliklinika“, „Kuchári“, „Obchod s potravinami“). Medzi didaktickými hrami deti vo veku 4 – 5 rokov lákajú úlohy zamerané na plnenie úloh s kockami a pyramídami („Postav vežičku podľa predlohy“, „Postav pyramídu na maják“), riešenie jednoduchých hádaniek („Pomoc zajačik sa dostane k mrkve“, „Urob to takto“), aby bol vo vedrách rovnaký počet jabĺk“).
Kognitívny výskumPomocou zrakového pozorovania, hmatového kontaktu a vnímania zvuku sa deti učia nové veci o predmetoch a ich vlastnostiach. V strednom veku výskum niekedy vzniká spontánne: dieťa môže mať pri hre alebo tvorivej činnosti záujem o nejaký predmet a bude s ním motivácia na experimentálne aktivity. Napríklad pri kreslení dostalo dieťa náhodne nový odtieň, keď sa na hárku zmiešali dve farby farby, potom dieťa začne experimentovať na palete s farbami rôznych farieb.
V piatom roku života sa čoraz viac pozoruje vedomé skúmanie. Deti vykonávajú pozorovania v kútiku prírody, vedeckom centre, na prechádzke a experimentujú v minilaboratóriu. Prítomnosť učiteľa pri samoexperimentovaní detí s látkami a prístrojmi je povinná, kontroluje dodržiavanie bezpečnostných predpisov a odpovedá na otázky detí.
umeleckýDeti si s radosťou vyskúšajú kostýmy rozprávkových postáv a vyskúšajú si rolu zahrať. Žiaci hrajú samostatne bábkové a prstové divadlo. So zlepšením hudobného sluchu a rozvojom pamäti deti reprodukujú melódie počuté v triede a doma, spievajú piesne. Deti-snílci sprevádzajú hernú činnosť pesničkami vlastnej skladby.
Umelecký prejavSkúsenosti nazbierané na hodinách výtvarného a estetického zamerania sa prejavujú v hraní divadelných scénok a dialógov deťmi. Keď si osvoja zručnosti budovania ústnej reči, chlapci si navzájom prerozprávajú svoje obľúbené literárne a rozprávky, obsah karikatúr. Niektoré deti majú túžbu napodobňovať reč postáv (nielen intonačne, ale aj štylisticky), rýmovať repliky. K rozvoju umeleckých a rečových schopností detí dochádza pri obohacovaní ich skúseností. Samostatnú činnosť v tejto oblasti iniciujú čítaním literárnych diel vo svojom voľnom čase, priťahovaním malých foriem ústneho ľudového umenia ako motivačného začiatku na hodiny GCD (hádanky, hlášky, riekanky, príslovia a porekadlá, zaklínadlá), memorovaním básničiek na prázdniny.
ProduktívnePrvé tvorivé práce detí odrážajú počiatočné predstavy o predmetoch. Vytváranie vizuálnych obrazov pomocou farieb, papiera, plastelíny, prírodných materiálov je jednou z obľúbených činností predškolákov vo voľnom čase. To, čo spôsobilo jasné, pozitívne emócie, sa dieťa snaží sprostredkovať farebne, pozitívne. Deti vo veku 4-5 rokov majú túžbu nielen kresliť alebo formovať, ale urobiť to atraktívne, ozdobiť dielo ďalšími prvkami. Rohy rozvíjajúcich sa aktivít musia určite obsahovať rôzne materiály pre detské remeslá, ozdoby na hotové diela: nite, korálky, flitre, nálepky, prírodné a odpadové materiály, gombíky, kamienky, mušle, stuhy, pohľadnice, flitre.
Práca vrátane samoobsluhyPracovná aktivita v strednom predškolskom veku sa prejavuje v poskytovaní všetkej možnej pomoci dospelým: účasť na upratovaní priestorov a miesta skupiny na území materskej školy. Túžba nezávisle monitorovať čistotu a odstraňovať nedostatky vzniká, keď si dieťa rozvíja úctu k ostatným a svojej vlastnej práci, zodpovedný prístup k požiadavkám. Deti v piatom roku života môžu dostať jednoduché pokyny: „Pomôžte umyť štetce po vyučovaní“, „Utrite za sebou stôl“, „Uistite sa, že po hre sú kocky vložené do krabice.“
Sebaobsluha spočíva v tom, že dieťa si osvojí hygienické normy a ich dodržiavanie (umývanie, umývanie rúk po prechádzke a pred jedlom, umývanie zubov, sprchovanie), osvojenie si zručnosti obliekania a vyzliekania v správnom poradí, kultúra stravovania. Samoobsluha je považovaná za hlavný druh pracovnej činnosti pre predškolákov, umožňuje deťom pocítiť nezávislosť od dospelého.

Herné činnosti tvoria sociálne kompetencie predškolákov

Motivačný začiatok

Samostatná činnosť žiakov prebieha mimo interakcie s učiteľom. Priamej činnosti detí predchádza štádium vzniku motívu, ktorý môže iniciovať vychovávateľ. Aby samostatná činnosť detí smerovala k rozširovaniu vedomostí v určitej oblasti, aby sa zdokonaľovali a upevňovali bádateľské, motorické a tvorivé schopnosti, učiteľka upozorňuje deti na akúkoľvek tému alebo predmety. Motivačný začiatok samoštúdia by mal byť emocionálne živý, povzbudzujúci k činnosti bez pomoci dospelého.

Motivačný začiatok hodinyPredpokladaná samostatná činnosť žiakov
Vedenie informatívneho rozhovoru.
- Chlapci, existuje nejaké poradie činností vykonávaných pred spaním?
- Áno.
- Pripomeňme si postup.
- Prezliecť sa do pyžama/nočnej košele, WC, umyť, umyť zuby, osprchovať sa, rozložiť posteľ, ľahnúť si.
Je to to, čo musíte robiť každý deň?
- Áno.
Prečo sa má tento príkaz dodržiavať?
- Ide o správnu organizáciu času, je potrebné dodržiavať osobnú hygienu.
Hra s bábikami alebo hračkami na zopakovanie algoritmu prípravy do postele „Dobrú noc, deti!“.
Čítanie básní, hádaniek.
Učiteľka robí pre deti hádanky o riadoch a príboroch. Číta básne o jedlách z ilustrovanej knihy.
Kognitívne výskumné aktivity vo vedomostnom centre: štúdium tematických plagátov „Jedlá“, ilustrácie v knihe, ktorú číta učiteľ, prezeranie minivýstavy.
Hry s bábikami a hračkami „Pitie čaju u bábik“, „Varenie večere“.
Opakovanie gymnastiky „Pomocníci“, spevy s pohybmi „Umývanie riadu“.
Príťažlivosť obrazového materiálu.
Učiteľ vyzve deti, aby si preštudovali rozloženie plávajúceho ľadovca.
Kognitívne a výskumné aktivity vo vedomostnom centre: pohľad na plagát o severnom póle, jeho obyvateľoch, štúdium modelu ľadoborca.
Vonkajšie hry "Tučniaky na ľadovej kryhe", "Tučniaky a medveď", "Sob".
Hry s figúrkami severských zvierat (ľadové medvede, tulene, mrože, polárne líšky, tučniaky, skuas, soby).
Produktívna činnosť: kreslenie obrázkov na tému „Severný pól“.
Vytvorenie momentu prekvapenia.
Ku skupine príde darček - bowlingová súprava: kolky a guľa. Učiteľ navrhuje, aby ste sa oboznámili s pravidlami hry.
Deti si zahrajú bowling v športovom kútiku, učia sa dodržiavať pravidlá hry, dodržiavať poriadok a tešia sa z úspechov svojich spolubojovníkov.
Zaradenie do hernej situácie.
Deti si pozerajú videolist od obyvateľov ostrova Chunga Changa, rozprávajú o tom, aký zábavný mali víkend na námornej plavbe. Ako darček deťom poslali ostrovania čln a všetko potrebné na cestu (uniformu námorníkov, mapu, ďalekohľad, ďalekohľad, kompas).
Herná aktivita: hra na hranie rolí „Námorníci“.
Vonkajšie hry "More sa obáva - raz!", "Lode a vietor."
Produktívna činnosť: kreslenie ostrova Chunga-Changa a jeho obyvateľov, plavba po mori na lodi.
Vytvorenie problémovej situácie.
Snehulienka prichádza navštíviť deti, je smutná. Chlapci sa pýtajú dievčaťa, čo sa stalo, aký je problém. Snehulienka odpovedá, že cestou do škôlky zachytila ​​korálky o konár stromu. Niť sa pretrhla, korálky sa rozpadli. Snehulienka ich zbierala, no v mraze boli guľôčky pokryté ľadom.
Snehulienka kladie misky s kockami ľadu s guľôčkami na pracovisko do výskumného kútika.
Experimentálna aktivita na uvoľňovanie guľôčok: topenie ľadu.
Produktívna činnosť: kreslenie portrétu Snehulienky v elegantných korálkach.
Herná aktivita s bábikou Snow Maiden.

Deti stredného predškolského veku sa aktívne zapájajú do hernej situácie a fantazírujú

Príklady samostatných činností v strednej skupine materskej školy

Odporúčame Vám oboznámiť sa s možnosťami samostatnej činnosti predškolákov v rôznych režimových chvíľach.

Prezentácia „Rozvoj prostredia v predškolských vzdelávacích inštitúciách podľa GEF“: video

Samostatná aktivita detí vo voľnom čase: video

Prehrať aktivitu na prechádzke: video

Hry na hranie rolí v strednej skupine federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu: video

Hra na hrdinov "Železničná stanica": video

Režimové momenty: umývanie, raňajky, obliekanie: video

Povinnosť v jedálni: video

Hodina samoobsluhy v strednej skupine materskej školy

Formovanie sebaobslužných zručností je základom pracovného vzdelávania v strednej skupine. Učiteľ vždy najprv dáva dieťaťu možnosť, aby sa pokúsilo niečo urobiť samo. Keď sa vyskytnú ťažkosti, učiteľ ukáže deťom, ako majú konať, a nevykoná úlohu za ne. Výchova kultúry stravovania, dodržiavanie hygienických noriem sa uskutočňuje priamo v režimových chvíľach: raňajky, obed, popoludňajší čaj, obliekanie na prechádzku, vyzliekanie, umývanie rúk, pravidlá správania sa pri stole, starostlivosť o svoj zovňajšok (umývanie , česanie, pravidlá používania vreckovky).

Prostredníctvom rozvoja zručností sebaobsluhy si deti utvárajú pochopenie dôležitosti dodržiavania hygienických pravidiel

Formovanie schopnosti samostatne sa obliekať / vyzliekať, česať, manipulovať s príborom závisí od stupňa rozvoja jemných motorických schopností u detí. V strednej skupine sú hravou formou zadané úlohy na upevnenie zručností pri manipulácii s rôznymi typmi spojovacích prvkov (háčiky na bielizeň, gombíky, zipsy, gombíky, suchý zips), chlapci začínajú ovládať algoritmus na viazanie šnúrok. Zlepšuje sa schopnosť správneho držania príboru, krájania jedla nožom a vidličkou. Dievčatá v hrách na hranie rolí „Salón krásy“ a „Kadernícky salón“, ako aj v triedach s bábikami, sa učia robiť jednoduché účesy (chvosty, vrkôčiky). Pred deti piateho ročníka je okrem upevňovania už naučených zručností postavená ťažšia úloha – poskytnúť vzájomnú pomoc spolužiakom a mladším deťom (pomôcť obuť sa, uviazať čiapku alebo šatku, učesať sa).

Žiaci poskytujú pomoc tým, ktorí majú problémy so sebaobsluhou (napríklad uväzovanie zástery)

Výučba samoobslužných zručností pre deti vo veku 4–5 rokov je postavená vo forme priamej demonštrácie (prípadne predvádzania akcií pomocou bábiky), štúdia vizuálneho materiálu (plagáty s algoritmom na vykonávanie akcií v správnom poradí), sledovania vzdelávania karikatúry, čítanie literárnych textov vo voľnom čase. Na upevnenie zručností a prevenciu prepracovania sa konajú hry, ktoré obsahujú tému sebaobsluhy. Napríklad: „Naučme Pinocchia ustlať posteľ“, „Zajac na návšteve v Moidodyr“, „Kúzelná taška“, „Polož ju na miesto“.

Plnenie pracovných povinností od detstva by malo spôsobiť potešenie z pocitu dôležitosti

V strednom predškolskom veku deti rozumejú pokynom učiteľa a riadia sa verbálnymi pokynmi. Samoobsluha je metodickými štúdiami uznávaná ako najjednoduchší a zároveň jeden z hlavných prvkov pracovnej činnosti dieťaťa. Príklady samoobslužných úloh: „Pomôžte obsluhujúcemu utrieť zo stola“, „Vytiahnite palčiaky a položte ich na radiátor, aby vyschli“, „Prikryte posteľ prikrývkou“. Prvé samoobslužné pokyny môžu byť prezentované vizuálne vo forme mnemotechnických pomôcok - sledu obrázkov na konkrétnu tému. Takže v rohu jedálne je mnemotechnická karta s poradím povinností, v centre prírody je na obrázkoch návod na starostlivosť o rastliny.

Prvé pracovné úlohy sú jednoduché, no vďaka ich realizácii si dieťa začne vážiť svoju prácu aj prácu iných.

Kartotéka tém o formovaní sebaobslužných zručností v strednej skupine - tabuľka

Téma samoobsluhyVýchovné a školiace úlohy
"jesť"Zlepšenie schopnosti správne držať vidličku a lyžice, vziať pohár, pohár.
Vytvorenie schopnosti krájať jedlo vidličkou a nožom.
Posilnenie schopnosti natierať maslo nožom na chlieb.
Posilnenie schopnosti používať obrúsok pri jedle.
Vštepovanie kultúry stravovania: nerozprávajte pri stole, jedzte so zatvorenými ústami, jedlo žuvajte a prehĺtajte potichu, príbor držte nad tanierom, položte ho na koniec jedla na okraj taniera a nie na tanier. obrus, upratať po sebe od stola, poďakovať kuchárke za chutné jedlo.
"Dodržiavanie hygienických pravidiel"Posilnenie zručnosti pri umývaní: napeňte s tvorbou peny, dôkladne opláchnite, utrite dosucha.
Školenie o včasnom používaní vreckovky, papierových obrúskov.
Školenie v poriadku na toalete.
Posilnenie schopnosti monitorovať čistotu tváre, rúk a tela.
Rozvíjanie schopnosti jemne si prečesať vlasy kefou, hrebeňom, pre dievčatá - odstráňte vlasy z tváre čelenkou alebo sponkou, zviažte chvost gumičkou, zapletajte si cop.
Vypestujte si zvyk nezávisle sledovať svoj vzhľad a opravovať nedostatky.
"Obliekanie a vyzliekanie"Posilnenie schopnosti vyzliecť a obliecť sa v správnom poradí, narovnať vyzlečené oblečenie a opatrne ho zavesiť na stoličku alebo do skrinky.
Zlepšenie schopnosti šnurovať topánky, upevniť sandále, sandále.
Posilnenie schopnosti pracovať s rôznymi typmi spojovacích prvkov.
Formovanie schopnosti samostatne udržiavať poriadok a čistotu v skrini na bielizeň.
Rozvoj schopnosti obliekania v zrýchlenom tempe (počas tréningovej evakuácie, požiarneho poplachu).
"Udržiavanie v poriadku časti odevu a obuvi, posteľ"Školenie v čistení a sušení odevov a obuvi.
Nácvik opravovania odevov: oprava švu, jednoduché látanie, prišívanie gombíkov.
Nácvik bielizne: namáčanie, pranie, oplachovanie, odstreďovanie, zavesenie na šnúru (spravidla sa oblečenie pre bábiky perie).
Zlepšenie a upevnenie schopnosti starostlivo ustlať posteľ.
Zlepšenie a upevnenie schopnosti prikryť posteľ prikrývkou alebo prikrývkou.
Rozvíjanie schopnosti meniť posteľnú bielizeň.
Pomôžte opatrovateľke upratať izbu.

Na výučbu zručnosti sa organizuje pranie bábik

Schémy a mnemotechnické karty pre samoobsluhu: fotogaléria

Mnemotechnická karta na obsluhu je umiestnená v rohu jedálne Používanie mnemotechnickej karty rozvíja mentálne schopnosti detí a rozvíja ich pamäť Poradie povinností strážnika je prehľadne znázornené

Tabuľka: zhrnutie lekcie o formovaní sebaobslužných zručností „Naučme bábiku obliekať svetlo“ v strednej skupine ( Pokračujte v vštepovaní svojpomocných zručností predškolákom. ÚlohyVzdelávacie: naďalej učiť deti, ako sa majú obliekať a vyzliekať v určitom poradí (obliecť a vyzliecť oblečenie, rozopnúť a zapnúť gombíky, zložiť, zavesiť oblečenie); naučte sa a starostlivo si umyte ruky, tvár, správne používajte mydlo a hrebeň, po umytí sa utrite do sucha, zaveste uterák na svoje miesto, používajte vreckovku včas, vypláchnite si ústa;
Rozvíjať: rozvíjať pozorovanie svojho vzhľadu, schopnosť sledovať vzhľad, všímať si neporiadok v oblečení a odstrániť ho s malou pomocou dospelých;
Výchovné: vychovávať u detí úhľadnosť, presnosť, usilovnosť. Metódy a technikyHerný moment, otázky, vysvetlenie, vysvetlenie, príbeh, rozhovor, pochvala VybavenieBábika svetla. Pokrok v lekcii(Deti sa postupne prebúdzajú.)
Vychovávateľ: Chlapi, vstaňte, ustelite sa, urobte to opatrne, pomaly. Tí, ktorí ustlali posteľ, môžete pomôcť svojmu priateľovi, ak potrebuje pomoc.
(Deti idú do prijímacej miestnosti.)
Vychovávateľ: Chlapci, prišla k nám bábika Svetla. (Bábika nie je správne oblečená, veci sa okolo nej povaľujú.) Pozri, je všetko v poriadku? Možno si Sveta obliekla niečo zlé?
Odpovede detí.
Vychovávateľ: Presne tak, všetko si obliekla naopak. A pozrite sa okolo nej, veci sú v neporiadku. Je to správne?
Odpovede detí.
Pedagóg: Ako by sa mali veci riešiť? Správne, musíte ich opatrne vložiť do skrinky. Teraz ukážme našej bábike, ako sa správne obliekať. Čo si oblečieme ako prvé?
Odpovede detí.
Pedagóg: Správne, najprv si oblečieme pančuchy, potom šortky alebo sukne, potom si oblečieme tričká. Dbáme na to, aby sa veci obliekali správne, obúvame sa opatrne, pozeráme sa, na ktorej nohe sa sandále obúva. Bábika svetla sa na vás pozerá a učí sa, ako sa obliekať. Výborne! Všetko sa bábike ukázalo správne. Teraz poďme, kam si myslíte?
Odpovede detí.
Vychovávateľ: Presne tak, pôjdeme do umyvárne, lebo po spánku, pred obedom, si vždy umyjeme ruky a umyjeme sa. (Deti idú do umyvárne).
Vychovávateľ: Chlapci, prosím, povedzte mi, ako sa správne umývať, povedzte mi postup.
Odpovede detí.
Pedagóg: Najprv si musíte zabaliť rukávy, namočiť si ruky, vziať mydlo, namydliť si dlane, kým sa nevytvorí pena, rozotrieť ich, opláchnuť mydlo pod tečúcou vodou, umyť si tvár, zavrieť vodu, odstrániť uterák, vysušiť tvár a ruky.
Vychovávateľ: Výborne! Umyté ruky, umyté. A teraz ideme k stolu, držíme chrbát rovno pri stole, nohy máme pri sebe, jeme ticho. Dobrú chuť!

Časový plán pre samoobslužnú triedu – tabuľka

Učebné úlohy formovania a upevňovania sebaobslužných zručností sa realizujú v triedach GCD, ktorých trvanie v strednej skupine nie je dlhšie ako 20 minút.

Téma lekcieOrganizovanie časuMotivačný začiatokRozvoj schopností mysleniaFyzická aktivitaPraktické aktivityZhrnutie
"sviatočná večera"1 minútaProblematická situácia.
Na ihrisku je stôl a stoličky pre bábiky, neďaleko stojí bábika Alyonushka a plače: dnes sa má stretnúť s hosťami na slávnostnej večeri, ale nevie, ako správne usporiadať riad a príbor.
3-4 minúty
Výslovnosť poradia podávania jedálenského stola.
2 minúty
Tanečná aktivita na zvukovú nahrávku piesne „Medveď s bábikou inteligentne dupať“.
2 minúty
Prestieranie s riadom pre bábiky, sedenie pre bábiky pri stole.
10 minút
1 minúta
"Poďme to na miesto"1 minútaVytvorenie hernej situácie.
Počas voľna sa do skupiny vláme Duch nepokoja, vymieňa veci v skriniach, kladie kvetináče na zem, rozhadzuje vybavenie zo športového kútika, zhadzuje prehozy.
3 minúty
Vedenie rozhovoru o dôležitosti udržiavania poriadku v miestnosti a osobných veciach.
2 minúty
Mobilná hra „Nájdi si partnera“.
3 minúty
Obnovenie poriadku v skupinovej miestnosti.
10 minút
1 minúta
"V službe v kúte prírody"1 minútaMoment prekvapenia.
Skupina dostane balík a list od Zelenej víly, požiada chlapcov, aby sa naučili, ako sa starať o rastliny v živom kúte, pretože na zemi je toľko stromov a kvetov, nemá čas sledovať všetko a chlapci sú tak zodpovední. Ako darček pre deti poslala Zelená víla sadu konví, hrablí a striekacích pištolí.
4 minúty

Vzdelanie - vyššie filologické, magisterské štúdium filológie. Špecializácia - učiteľ ruského jazyka a literatúry, učiteľ dejepisu. Štúdium súčasného literárneho procesu je súčasťou môjho života. Ako učiteľka som sa v posledných rokoch častejšie stretávala s predškolskými deťmi, preto aktívne skúmam skúsenosti predškolských učiteľov, študujem najnovší vývoj vo výučbe predškolákov.


Hore