Triedna pravda a čestnosť. Hodina „Prečo by mal byť človek úprimný“

téma: Je ľahké byť úprimný a pravdivý?

Ciele:

1) identifikovať predstavy detí o tom, čo je „pravda“ a „lož“, učiť deti hovoriť pravdu;

2) formovať morálne vlastnosti človeka: „čestnosť“, „pravdivosť“;

3) rozvíjať komunikačné schopnosti, spoluprácu.

Vybavenie: prezentácia, srdiečka, fixky, farebné ceruzky, farebné papiere, lepidlo, nožnice, kartičky s úlohami, šablóny bábik.

Priebeh kurzu.

I. Organizačný moment.

Vytvorenie pozitívneho postoja k lekcii.

„Porozprávame sa? - O čom?
O všetkom a o čomkoľvek.
O tom, čo je dobré a čo nie je dobré.
Ja niečo viem a ty niečo vieš.
Poďme sa rozprávať? - Poďme sa rozprávať!
Budeme mať záujem!"

Cvičenie komplimentov.

- Chlapci stoja v kruhu. V rukách mám klbko nálady. Odovzdaním tejto lopty poviete svojmu susedovi kompliment na rameno.

Bolo pre vás ľahké povedať priateľovi pekné veci?

(Deti stoja v kruhu. V kruhu povedia kompliment svojmu susedovi, pričom si podávajú klbko nití. Na konci cvičenia je celá trieda „zošitá“.

Niekedy sa to zlé hovorí ešte ľahšie ako to dobré. Je však také dôležité, aby ste si navzájom vyjadrili svoje pozitívne pocity a emócie. Povzbudzujú nás a dodávajú nám sebadôveru. Povedzme si viac dobrých slov. Choďte na svoje miesta.

II . Vyjadrenie témy a cieľov lekcie.

Teraz si pozrite malú scénu.(Príbeh L. Tolstého „Pravda je to najcennejšie.)

Chlapec sa hral a nešťastnou náhodou rozbil drahý pohár. Nikto nevidel.

Otec prišiel a spýtal sa:

kto sa zlomil?

Chlapec sa triasol od strachu a povedal:

Otec povedal:

Ďakujem, že si povedal pravdu.

Prečo otec povedal také slová?

Aký je morálny charakter tohto príbehu?(Pravdivosť, úprimnosť)

- O čom sa dnes budeme baviť? (O úprimnosti a pravdivosti)

- Téma našej lekcie „Je ľahké byť úprimný a pravdivý?“ (snímka 2 )

Úprimnosť a pravdivosť sú slová, ktoré majú veľmi blízko k slovu „česť“. Čo je to úprimnosť a pravdivosť? "Nie je to fér!" -"Nie, úprimne!". Možno všetci máme jasnú predstavu o tom, čo je spravodlivé a čo nie.

III . Konverzácia na tému lekcie.

1. Štruktúra "MIX - HRACH - SEA"

    Študenti sa pri pohybe po miestnosti ticho miešajú pri hudbe.

    Učiteľ zahlási "Párujte!".

    Študenti sa spárujú snajbližšie im ako študentovi a „high five“ (držať ruky vo vzduchu). Študenti, ktorí si nenašli partnera, zdvihnú ruku, aby sa našli.

    Učiteľ položí otázku a dá na to 3-5 sekúndmeditácia

    Študenti zdieľajú svoje názory so svojimi partnermi pomocou:

RELLY ROBIN (krátke odpovede),ČASOVANÉ HRACHOVÉ MORE (pre podrobné odpovede)

    Záverečná fráza: Rád som počul o ....

    ZMIEŠAŤ. Zdvihnite ruku, nájdite pár.

MIX: Otázka 1: - Čo je to čestnosť? (Čestnosť - mravná vlastnosť človeka, vyjadrená vo vernosti povinnosti a svojmu presvedčeniu, v schopnosti svedomito nakladať so zverenou úlohou).

Diskutujte vTIMED-PEA-SHEA , tvoja odpoveď.

Začína partner, ktorý je vyšší. vy20 sekúnd. 20 sekúnd. (časovač čísla snímky)

- Poďakujte si navzájom. Rozlúčte sa s partnerom.

MIX: Otázka 2: - Čo je pravdivosť? (Pravdivosť - sklon hovoriť, hovoriť pravdu. Pravdivosť je pozitívna morálna kvalita, ktorá sa prejavuje v tom, že slová človeka zodpovedajú jeho myšlienkam, pocitom a neodchyľujú sa od činu).

Diskutujte vTIMED-PEA-SHEA , tvoja odpoveď.

Začína partner so svetlejšími vlasmi. vy20 sekúnd. Zapínam časovač. Čas na ďalšieho partnera. vy20 sekúnd. (časovač čísla snímky)

- Poďakujte si navzájom. Rozlúčte sa s partnerom a choďte na svoje miesta.

Je ľahké byť úprimný a pravdivý?(odpovede detí)

- (Oleg) Úprimnosť, pravdovravnosť, skromnosť vždy boli a ostanú najväčším bohatstvom človeka. Nikdy neklam svojmu otcovi, ani matke, ani priateľom, ani známym a neklam ani cudzím ľuďom. Klamstvá sú najčastejšie vlastné ľuďom, ktorí sú hrdí, ale slabí a obmedzení. Či je človek chytrý, sa dá posúdiť podľa toho, aký je pravdivý. Klamať je v každom prípade nízke a hlúpe.

Lev Nikolajevič Tolstoj povedal:

Nemyslite si, že je potrebné hovoriť a robiť pravdu len v dôležitých veciach. Musíte vždy hovoriť a konať pravdu, dokonca aj v tých najprázdnejších skutkoch, nedovoľte, aby ste klamali. Nie je dôležité, že z vašej nepravdy pochádza veľké alebo malé zlo, ale je drahé, aby ste sa nikdy nepoškvrnili klamstvom.

2. Hra "Srdce čestnosti".

ROUND ROBIN Štruktúra učebná štruktúra, v ktorej žiaci 1-krát povedia odpovede na danú otázku.

Na stoloch sú fixky. Každý si vezme 1 fixku. Každá skupina má na stoloch „srdce čestnosti“, je rozdelená na bunky.Pracujeme v štruktúre ROUND ROBIN. Ten, kto dostal srdce, rozpráva o svojom čestnom čine, potom premaľuje jednu z buniek fixkou. Potom sa srdce odovzdáva v kruhu. Partner #2 začína. Máte 3 minúty.

Zaveste svoje srdcia na tabuľu.

Prečo si dostal také krásne srdiečka?

Pretože ste do nich vložili celú svoju dušu a každý z vás do nich vniesol svoj kus poctivosti.

3. Diskusia o situáciách.

V rukách mám niekoľko otázok. Navrhujem, aby ste odpovedali, čo by ste robili v týchto situáciách. Po jednom vychádzame, vyberáme si situáciu a odpovedáme na ňu.

1. Nakúpite potraviny a pokladníčka vám dá peniaze navyše v podobe drobných. Vrátite ich?

2. Minul si drobné z peňazí, ktoré dala tvoja mama na nákup potravín, na nejakú maličkosť v domnení, že si to tvoja mama aj tak nevšimne.

3. „Poviem Vere o Lyubových problémoch. A čo je na tom zlé? Možno to už povedala aj ona sama.

4. Našli ste mobilný telefón. Budete spokojní s nálezom, prisvojením si ho, alebo sa pokúsite nájsť majiteľa?

5. Zazvoní zvonček a ukáže sa, že ide o osobu, s ktorou sa nechcete rozprávať. Požiadaš mamu, aby ti povedala, že nie si doma?

4. Príslovia a porekadlá.

- Z dvoch častí vytvorte príslovie o čestnosti a pravdovravnosti. Jeden je na tabuli, druhý na mojom stole. Vysvetlite, ako im rozumiete.

Kto žije pravdu, že rúbe drevo na kúrenie.

Povedz pravdu, ale nie každý to robí.

Každý hľadá pravdu, urobí dobro.

(Kto žije pravdu, ten napraví, Povedz pravdu, že drevo rúbeš, Každý hľadá pravdu, ale nie každý ju tvorí)

Ľudová múdrosť nás presviedča, že si ľudia v každej dobe vážili čestnosť a slušnosť a tieto príslovia to potvrdzujú..

5. Zhotovenie koláže "Pravda a lož".

Teraz budete pracovať v skupinách. Navrhujem, aby ste zobrazili pravdu a klamstvá v podobe dievčat. Na stoloch máte prázdne miesta pre dievčatá. Vašou úlohou je vyfarbiť ich tak, aby bolo jasné, kde je dievča „pravda“ a kde je „nepravda“. Vo svojej práci môžete použiť farebný papier, farebné ceruzky, fixy, lepidlo, nožnice. Potom musíte vysvetliť, prečo ste vykreslili pravdu a lož tak, ako ste to urobili.

IV . Reflexia.

Čo by ste poradili človeku, ktorý chce byť úprimný?

Napríklad: keď chcete niekoho oklamať, musíte si spomenúť na oči svojich priateľov...

- Bol náš rozhovor užitočný pre každého z vás?

Čo ťa prinútilo zamyslieť sa?

2. Vyjadrite svoj názor na našu lekciu. Dokončite vety:

    Aktivita sa zdala zaujímavá......

    Prinútilo ma to premýšľať………

    chcem poďakovať

Kedykoľvek budete chcieť klamať, niekoho oklamať, spomeňte si na svoju úprimnú bábiku a neklamte.

Vo svete sa to stáva

Niekedy nerozumieš:

Pravda je s tebou

Alebo urážlivé klamstvo.

Ako na to prísť?

Ako sa naučiť žiť

Takže len vedľa pravdy,

A s klamstvom nebyť kamarátmi?

Niekedy sú klamstvá krásne

A pravda je taká trpká

Ale čestný človek

Tá horkosť nie je strašná!

Poďme chlapci

Žite čestne vo svete

Neklamme, ale iba

v ročníku 4 A na tému:

"Prečo by mal byť muž úprimný?"

Téma: "Prečo by mal byť človek úprimný?"

Účel: Formovať morálne vlastnosti človeka; vysvetliť, že pravdovravnosť a čestnosť sú významovo opačné slová ako lož a ​​nečestnosť, rozvíjajú individualitu a subjektivitu detí, tvorivé a komunikačné schopnosti, obohacujú životné skúsenosti.

Postup hodín v triede

I. Organizačný moment. Emocionálno – psychologický postoj k učebným aktivitám.

Dobré popoludnie chlapci! Som rád, že vás môžem opäť privítať na našej ďalšej vyučovacej hodine.

Postavme sa a povedzme:

"Ahoj!" ruky (podajte si ruky okolo kruhu).

"Ahoj!" oči (kývli hlavami okolo).

"Ahoj!" my ústa, stane sa z toho radostný kruh.

Výborne chlapci! Je to ešte veselšie, pretože ste dozreli ďalších šesť mesiacov a už môžete viesť úplne vážne rozhovory na akúkoľvek tému. Teraz povedzme zborovo motto našej hodiny:

"Dokážem myslieť, dokážem uvažovať,

Čo je dobré pre môj život

To si vyberiem.

A potom to urob!"

Chlapci, povedzte mi, prosím, aké užitočné veci ste sa naučili na hodinách? (Odpovede detí).

II. Stanovenie cieľa a vymedzenie témy.

Chlapci, pred určením témy našej dnešnej hodiny si prečítajte slová napísané na tabuli. Vyberte k nim antonymá:

Nepravda - ………. nepoctivosť - ……….

Dnes na hodine sa s vami porozprávame o úprimnosti a pravdovravnosti človeka.

V rámci prípravy na tento rozhovor som urobil prieskum.

Prvá otázka znelo takto: čo to znamená byť čestným človekom?

V podstate si napísal, že čestný je ten, kto neklame, neklame.

Druhá otázka: Som vždy úprimný? Napísali niektorí z vás pravdivo, že nie ste vždy úprimní? Ďakujem za úprimné odpovede.

Tretia otázka: Ako sa cítim, keď som niekomu klamal? Každý, kto aspoň raz v živote niekoho oklamal, napísal, že sa hanbí.

Štvrtá otázka: Ako sa cítim, keď ma niekto podviedol? Ukazuje sa, že ste boli urazení a nepríjemní.

Piata otázka: chceli by ste sa porozprávať o tejto téme? Väčšina odpovedala kladne.

Podľa výsledkov dotazníka som si uvedomil, že téma čestnosti je pre vás zaujímavá, znepokojuje vás. Preto chcem, aby sme vy a ja počas našej lekcie odpovedali na hlavnú otázku: prečo by mal byť človek úprimný?

Často hovoríme, že svet je založený na spravodlivosti a pravde.

Úprimnosť a pravdivosť sú slová, ktoré majú veľmi blízko k slovu „česť“.

Čo je to úprimnosť a pravdivosť? "Nie je to fér!" -"Nie, úprimne!". Možno všetci máme jasnú predstavu o tom, čo je spravodlivé a čo nie. Čo je podľa teba úprimnosť? Ako to vysvetlíte, doma ste si to mali premyslieť, môžete si prečítať definíciu, ktorú ste našli v slovníku (deti vysvetľujú)

Čestnosť - čestné správanie, čestný postoj k niekomu alebo niečomu. Čestnosť je morálna vlastnosť človeka, ktorá sa prejavuje vo vernosti povinnosti a svojmu presvedčeniu, v schopnosti svedomito vykonávať zadanú úlohu.

Pravdivosť - tendencia hovoriť, hovoriť pravdu. Pravdivosť je pozitívna morálna kvalita, ktorá sa prejavuje v tom, že slová človeka zodpovedajú jeho myšlienkam, pocitom a neodchyľujú sa od činu. Inými slovami: (snímka 4)

Čestnosť je súlad prípadu s danými sľubmi.

Pravdivosť - je to súlad slov so skutkami.

Chlapci, slová slávnych filozofov sú epigrafom našej vyučovacej hodiny. Prečítajte si epigraf O čom sú tieto výroky, ako im rozumiete?

Úprimnosť je najjednoduchším vyjadrením pravdy

S. Usmieva sa

Buďte aspoň dosť úprimní, aby ste neklamali ostatným.

F. Bacon

Cvičenie 1.

„Dvaja chlapci boli kamaráti v jednej triede. Všade boli spolu. Všetci ich považovali za skutočných priateľov. Vitya sa učil dobre, ale Gena bola na tom trochu horšie, najmä v matematike. Genova matka bola dlho chorá a on sa snažil, aby ju nerozrušil. A v tom čase bol test z matematiky. Učiteľ vošiel do triedy, zapísal úlohy na tabuľu, deti začali pracovať. Vitya sa s prácou rýchlo vyrovnal a keď videl, že Gena problém nevyriešila, napísal na kúsok papiera a hodil mu ho. Gena videl hárok, rýchlo ho zobral, prečítal - celý problém bol vyriešený ....“

Chlapci, čo myslíte, čo bude ďalej? Písať či nepísať?

Pokračujme v čítaní a zistime, ako to Gena urobil.

„Geňa dlho nevedel, čo má robiť, ale myšlienka na chorú matku ho premohla svedomie. Prácu odpísal a zápisník odovzdal. Gena mala celý deň zlú náladu, jej matka si to všimla, ale jej syn nič nepovedal. Prišiel ďalší deň. Učiteľka začala vyhlasovať známky. Pochválila deti, ktoré dobre napísali prácu, potešila ju najmä Geňa: „Veľmi si ma potešil, Geňa,“ povedala učiteľka a dala mu zošit. Geňa zobral zošit, ale nemohol sa pozrieť do očí učiteľa, hanbil sa. A pri ďalšom stole Katya ticho plakala, dostala „2“ za kontrolu. Hodina bola takmer u konca, Gena zrazu vstala, podišla k učiteľovi a povedala: „Olga Nikolaevna, daj mi „2“, päťka nie je moja známka, prácu som odpísal. Učiteľ povedal: "Ďakujem za pravdu, Gena, je veľmi dobré, že si všetko pochopil." Opravila známku na „2“ a Gena nosil zošit, ako keby dostal päťku, nie dvojku.

Otázky na diskusiu:

1. Čo poviete na Geňov čin, postupoval správne, keď sa priznal k klamstvu?

2. Bolo pre neho ľahké priznať svoj čin? prečo?

3. Aké charakterové vlastnosti prejavil? (odvaha, statočnosť, čestnosť)

4. A čo by ste robili v podobnej situácii?

(Kruh slnka s písmenom I na doske - prikladám lúče s kvalitami)

ja- to je každý z nás, zadefinujme si, aké charakterové vlastnosti by mal mať čestný človek? Aké charakterové vlastnosti sme teraz pomenovali, keď už hovoríme o Gene?

(sebaúcta, odvaha, písanie na tabuľu pod lúčmi)

Úloha 2. Pracujte v skupinách

Chlapci, teraz sa spojte v skupinách v radoch. Každý riadok dostane úlohu: analyzovať situáciu.

1 skupina: predstav si, že máš doma krásnu vázu, ktorú si tvoji rodičia vážia, no náhodou si ju rozbil. Čo urobíte v tomto prípade? Ako na teba zareagujú tvoji rodičia, keď si sa priznal a ospravedlnil sa?

Cl. ruka-l:Áno, mama a otec sú vám najbližší ľudia. Pochopia ťa, odpustia ti, lebo ťa milujú. Vidia, ako ich dieťa vyrastá čestne (kruh na tabuli)Čo môžeme napísať o našej čestnej osobnosti? láska (písanie)

2 skupina: Predstavte si. Máš najlepšiu kamarátku. Boli ste svedkom toho, že niekoho oklamal. Čo budete robiť, vyberte si z možností:

Buďte ticho;

Hádka;

Porozprávajte sa s ním, aby už neklamal, inak sa s ním prestanete kamarátiť.

(ak budete mlčať, budete, rovnako ako váš priateľ, tiež nečestný človek, skutočný priateľ musí povedať pravdu) ( dôvera, úprimnosť)

Skupina 3: Našli ste cudzí mobilný telefón. Páči sa vám to, ako to urobíte?

Úloha 3. Zbierajte príslovia

A ďalšia úloha sa volá „Nazbieraj príslovie“. Zo zmätených slov musíte správne zostaviť príslovie. (deti pracujú na interaktívnej tabuli)

Čo tieto príslovia učia ľudí? (buď úprimný) (príloha 1)

Úloha 4 Kreatívna úloha „Čestní ľudia“
Prečítajte si príslovie: "Kde je pravda, tam je šťastie."
Deťom ukazujem kartičky s kresbami predstaviteľov rôznych profesií. Deti by mali povedať, ako zástupcovia rôznych profesií pomôžu ľuďom stať sa šťastnejšími, ak budú vždy konať pravdivo. Napríklad: poctivý kuchár pripraví jedlo len z tých najčerstvejších surovín; poctivý lekár dá chorým najlepšie lieky atď. (Príloha 2)

IIIZáverečná časť

Chlapci, myslíte si, že sme našli odpoveď na otázku: prečo by mal byť človek úprimný?

Ak budeme teda úprimní (kruh) sme dôveryhodní, uverení, rešpektovaní, milovaní, nikdy si nevezmeme cudzie, máme odvahu, priamosť, sme úprimní a pravdiví.

A dnes naša spoločnosť, naša krajina potrebuje čestných ľudí? (Áno, sú veľmi potrebné, náš prezident V.V. Putin často hovorí, že krajina naozaj potrebuje čestných, slušných ľudí)

Úprimnosť je vlastnosť charakteru, ktorá je spojená so skutočnosťou, že existuje pravda. Čestní ľudia sú pravdiví vo svojich slovách a skutkoch. Robia svet lepším a čistejším miestom.

IVReflexia

(interaktívna tabuľa) Na tabuli sú napísané múdre výroky skvelých ľudí. Prečítajte si ich a jedno z týchto srdiečok priložte k výroku, ktorý je vám najbližší a ktorý ukazuje, akým človekom sa chcete v budúcnosti stať. (Prejdite k tabuli v reťazi a vedľa výroku, ktorý sa vám páči, dajte srdiečko)

"Nemôžeš byť len bez toho, aby si bol človekom"
L.Vauvenarg.

"Nie je ťažké byť láskavý, je ťažké byť spravodlivý"
V. Hugo.

"Nikdy nie je neskoro držať hubu, ak vieš, že klameš."
A. Dumas (syn).

Navrhujem spievať pieseň „By the way of goodness“

VVýsledok

Cl. ruky:Život sa dá prežiť rôznymi spôsobmi.

Je to možné v smútku aj v radosti.

Jedzte včas a pite včas.

Okamžite robte hlúposti.

A môžete to urobiť takto: vstaňte za úsvitu

A mysliac na zázrak,

S popálenou rukou dostať slnko ( slnko)

A dajte to ľuďom! (Sergej Ostrovskij)

Ďakujeme za vašu úprimnosť a úprimnosť Bol náš rozhovor pre každého z vás užitočný? Čo ťa prinútilo zamyslieť sa?

Kresba "Slnko pravdivosti"
Slnko pravdovravnosti bez lúčov. Kedykoľvek budete chcieť niekoho oklamať, spomeňte si na svoje slnko a snažte sa byť úprimní a potom namaľujte slnečný lúč. Na konci týždňa vám podľa slnečných lúčov spočítame, koľkokrát do týždňa vám slnko pravdovravnosti pomohlo k úprimnosti.

Naša hodina spoločenstva sa skončila.

Abstrakt z vyučovacej hodiny pre 2. ročník na tému "Poctivosť je na prvom mieste!"

Ciele: vychovávať v deťoch túžbu a túžbu byť vždy úprimný.

Postavy: vodca (učiteľ, radca alebo bábika, napríklad sova, je symbolom múdrosti), petržlen.

Kto sa za svoj čin nehanbí, je vinný dvojnásobne.

Publilius Cyrus, rímsky básnik

Postup hodín v triede

Vedenie. Ahojte chalani! Dnes sme sa s Petruškou chceli porozprávať o úprimnosti, ale... Mešká! Povedzte mi, chlapci, len úprimne: kto z vás povedal svojim rodičom alebo učiteľom lož? Alebo vám možno vaši priatelia povedali o takýchto prípadoch?

(Detské príbehy. Môžete dať deťom nejakú bábiku, aby, akoby v mene bábiky, povedali svoj prípad.

Facilitátor stručne zhrnie, čo bolo povedané. Objaví sa Petruška.)

Vedenie. A tu je Petruška! Kam si odišiel? Už som sa dal do reči s chalanmi.

Petržlen. Bol som zaneprázdnený. Ou!

Vedenie. Čo?

Petržlen (potichu). Sľúbil som, že poviem len pravdu...

Vedenie. Povedzte hlasnejšie!

Petržlen. Hanbím. Som hanblivý.

Vedenie. Takže si podvádzal?

Petržlen. Ja... meškal som, pretože som sa príliš hral a... naozaj som nechcel ísť do miestnosti.

Vedenie. Ale toto si nám priznal, takže ťa nebude trápiť svedomie. Nabudúce prekonáš sám seba: najprv urobíš skutok. Koniec koncov, sľúbil si mi, že prídem za chalanmi a potom si zahrám.

Petržlen. Toto odporúčam aj deťom. Pretože aj tak budú odhalené lži. Sám som to zažil.

Vedenie. naozaj? Možno nám to povieš?

Petržlen. No počúvaj! Jedného dňa som sa zobudil so skvelou náladou. A ja som nechcela ísť do školy! Aha, myslím, že si vezmem deň voľna - to je v poriadku. Mal som vreckové. Chodil som do múzea, cirkusu, nakupoval, hoci som tam nič nekúpil. Jazdite na jazdách v parku. A konečne prišiel domov. Mama sa spýtala: "Ako je v škole?" Potom som sa rozišiel ... vzal som to a vyhŕkol (nálada bola úžasná!): "Vo všetkých predmetoch päť!" Kto o tom nesníva! Ale keďže mám päťky – vzácnosť, mama volala Máriu Ivanovnu. A ja... ja, potešený, že sa nič neprezradilo, som išiel hrať futbal s chalanmi. Keď som prišiel domov, mama povedala, že ak poviem lož, tak sa to odhalí. Chýbalo mi to. Ach, aké ťažké je povedať viac!

(Pozerá na hostiteľa.)

Vedenie. Povedz mi, Petruška, povedz mi všetko. Pre dušu to bude jednoduchšie.

Petržlen. Na druhý deň som išiel do školy. Sadol si za stôl, akoby sa nič nestalo. A potom ma zdvíha Mária Ivanovna a pýta sa: „Prečo si nebol včera v škole? Chápeš, čo sa stalo potom? Áno, áno, lož vždy vyrastie ako snehová guľa a ja som znova začal klamať. Hovorím: "Bol som chorý." "A čo ťa bolelo?" spýtal sa učiteľ. "Zub!" "To je všetko, už žiadne podvádzanie!" - povedala Maria Ivanovna a ... povedala všetko chlapcom.

Vedenie. Vidíš, Petruška, a dnes si nemohol odolať, klamal si, a to je už zlý zvyk. Vieš, Petruška, veda dokázala, že na to, aby si v sebe niečo napravil, potrebuješ napríklad ako ty 21 dní neklamať, teda tri týždne vôbec neklamať. Potom sa môžete zbaviť akéhokoľvek zlozvyku.

Petržlen. Ach, aké ťažké je takto žiť čo i len jeden deň!

Vedenie. Áno, veľmi ťažké! Ale za pokus to stojí! Koniec koncov, musíte rozvíjať svoj vlastný charakter. Nikto ťa nemôže zmeniť, ak nechceš.

A teraz vám ukážeme rozprávku o kozy Kozyulya. Volá sa "Nedá sa žiť klamstvom!"

Rozprávka "Nedá sa žiť klamstvom!"

Postavy: Rozprávač, Dedko, Babička, vnučka Alenka, Zhuchka, koza Kozyulya, Zajac, Veverička, Líška, Vlk, Medveď.

V pozadí scény - obloha, mraky, slnko (najlepšie pohybujúce sa, aby sa dalo zdvihnúť a spustiť), v popredí - sedliacka chata, tráva, kríky.

Prvé dejstvo

(Rozprávkar v sedliackom oblečení sedí na javisku a niečo pletie.)

Rozprávkar. Ahojte deti! A dnes vám poviem rozprávku o kozy Kozyulya. Počúvajte a sledujte!

Tak tam žili starý otec, stará mama a vnučka Alenka. A mali psa Zhuchka a kozu Kozyulya. Koza mala také smiešne meno - volala ju Alenka. Koza už vyrástla a bolo ju treba pásť. A tak starý otec posiela svoju vnučku.

dedko. No, Alenka, choď nakŕmiť našu Kozyulyu. Nech nám prinesie viac mlieka a babka bude piecť tvarohové koláče a ja uvarím kyslú smotanu, syr, tvaroh. A áno, zabaviť sa môžete aj vy!

babička. Tu je niekoľko koláčov pre teba, Alyonushka.

Alenka. Dobre, babička! Dobre dedko!

(Alenka poháňa kozu vetvičkou po javisku do zákulisia.)

Rozprávkar. A potom prišiel večer.

(Slnko zapadá.)

Alenka sa spokojne vracia domov: Kozyulya zjedol veľa trávy, napil sa vody. A teraz budú mať všetko: mlieko, kyslú smotanu, tvaroh a dokonca aj maslo.

(Alenka za spevu zaháňa vetvičkou kozu do domu, dedko im vychádza v ústrety.)

dedko. No, Kozyulya, si spokojný? Jedli ste dobre, pili ste dobre?

Koza. Ach, dedko... Som hladný! Alenka ma celý čas vozila! Ona sama kráčala do sýtosti, bežala a ja... Ja-ee...

dedko. Ale ako sa má, Alenka? Ako si mohol?! Hrala sa, behala a našu sestričku nechala hladnú!

Alenka (plačúca). Ona klame, dedko! Dosť jedla, dosť pila.

dedko. Cícer, Alenka a eštebák! Budem musieť dať koze na zimu trávu, ktorú som mal v zásobe!

Akcia dva

(Ráno (vychádza slnko). Dedko, babka a Alenka vychádzajú z domu.)

dedko. Dnes ty, Alenka, zostaň doma! Babka pošle našu kozu pásť. A idem pokosiť trávu na zimu.

Rozprávkar. A babka išla pásť kozu.

Babička (vodiaca kozu). Poďme, moja drahá! Poďme, si naša zdravotná sestra! Aj keď moje nohy nie sú v dnešnej dobe rýchle, môžete sa pomaly najesť do sýtosti.

(Babka poháňa kozu vetvičkou cez javisko do zákulisia.)

Rozprávkar. Prichádza večer. Slnko sa skláňa k zemi. Koza ide domov šťastná.

(Babka zaháňa do domu kozu s vetvičkou, dedko vyjde na verandu.)

Dedko (koza). Si spokojný, Kozyulya? Vidím, dnes som jedol, veľa som pil: vemeno je ťažké ...

Koza (smútočne). Ja-ee... Áno, som hladný, dedko! Babka ide pomaly a ja som bežal. Stihol som zjesť len pár listov a vypiť pár dúškov vody... Musel som hľadať babku!

Babička (Kose, rozhorčene). Ach ty úbohý! Ach ty klamár! Nehanbíš sa?!

Dedko (babka). Opäť musím kŕmiť kozu doma ...

Tretie dejstvo

(Ráno. Na verande domu Dedko, babka a Alenka.)

dedko. Sám dnes pôjdem pásť kozu! Nie ste na nič!

(Dedko poháňa kozu cez javisko vetvičkou.)

Rozprávkar. Ale starý otec sa rozhodol podvádzať ...

Dedko (púšťa kozu). No koza, choď sa dnes pásť.

Rozprávkar. Koza sa pasie a teší sa, že je nezávislá. A starý otec ju sleduje spoza kríkov. Koza jedla veľa rôznych druhov trávy, pila veľa vody, naháňala motýle. A večer ide domov spokojná, no neukazuje svoju myseľ. Stretne ju starý otec a pýta sa...

dedko. Chytil si dobre, Kozyulya? Vemeno je ťažké!

Koza. Čo si, dedko? Som hladný! Muchy odleteli! Nepustil! Celý deň som s nimi bojoval!

dedko. Ach ty úbohý! Ach ty klamár! Žili sme všetci spolu, ale vy ste sa s nami pohádali, prestali sme si dôverovať! Preč od nás, klamár!

Rozprávkar. A koza išla a hrdo zdvihla hlavu.

Koza. Môžem žiť bez teba!

dejstvo štyri

Rozprávkar. A teraz sa koza prechádza lesom a zajac sa s ňou stretáva. Kozyulya okamžite predstierala, že sa cíti zle, tak žalostne, žalostne krvácala.

Zajac. Ahoj koza! Si taký smutný? Plačeš čo?

Koza. Áno, bývala som s dedkom, starou mamou a ich vnučkou Alenkou. Zle ma tam kŕmili a potom ma úplne vyhodili! Ja-e-e...

Zajac. Wow... A tiež sa hovorí, že ľuďom sa darí. Poď so mnou bývať.

Rozprávkar. Začali spolu žiť. Koza celý deň chodí pre potešenie, žerie, pije. A zajac funguje, robí si rezervy na zimu: v zime je veľa snehu, ale málo jedla. Koza teda začala žrať aj jeho zásoby. Zajac si to všimol...

Zajac. Čo to je? Kam idú moje zásoby?

Koza. Neviem-ah-ah-ah-ah!

Zajac. Ako to, že nevieš?! A čo je tá mrkvová omrvinka okolo úst? Ty ma klameš?! A áno, kradneš! Choď preč koza!

Piate dejstvo

Veverička. Plačeš koza? Stratili ste? Musíte predsa žiť s ľuďmi.

Koza. Býval som s ľuďmi, ale nedali mi vodu, nekŕmili ma a potom ma vyhodili. Býval som aj so Zajacom a ten ma tiež vyhnal.

Rozprávač (publiku). Prečo bola koza vyhnaná?

(Odpovede detí: za klamstvo a krádež.)

Veverička. Môžem ti poskytnúť prístrešie, dole, pod stromom, vo veľkej dutine, kde robím zásoby na zimu.

Rozprávkar. A koza začala žiť s Belkou. Prežije deň, žije ďalší, veľa sa pasie, no nezabúda ani na veveričky. Rozumiete chlapci? História sa opakovala. Jedného pekného dňa, veverička, pozri sa do priehlbiny, ale nie sú tam žiadne zásoby!

Veverička. Kde sú moje zásoby?

Koza. Neviem-a-a-o-o-o! Ja-e-e...

Veverička. Kto vie?! Si klamár a zlodej! A lenivý k tomu istému! V lese je toľko jedla! Jesť - nechcem! Choď odomňa preč!

dejstvo šieste

Rozprávkar. Kozyulya kráča lesom a žalostne bľačí. Je to hanba! Zdá sa jej, že je dobrá, no všetci ju len karhajú. A potom Líška vyjde v ústrety koze. A naša koza, hlúpa, nevie, odkiaľ čakať nešťastie.

Líška (koza). Ach, aké pekné! Aký biely! Aké hladké! Prečo plačeš? Stratili ste? Áno?

Koza. Žil som s ľuďmi, ale zle ma živili, dávali mi biednu vodu a tiež ma vyhodili. Zajac ma tiež vykopol. Belka tiež vykopla.

Líška (publiku). Vyzerá to ako dobrá vec! Tu je klamár! Bola by taká bacuľatá?

(Snové lízanie.)

Oh, a dám si skvelú večeru - mmm...

(Kose.) Si moja úbohá! Poďme bývať so mnou, som v poriadku. Ako sa voláš?

Koza. Koza-ju-ju-la-i-i.

Fox. Ach, aké nežné meno - Kozyu-yu-la!

Rozprávkar. Takže láskavými slovami Lisa Kozyulya prilákala do svojho domu, okamžite ju začala liečiť, dokonca priniesla trávu a kvety do domu, aby nestratila večeru. A ona sama si myslí: "Ach, a najmä, dnes budem jesť!" Koza sa uvoľnila a Líška hovorí len: „Jedz, môj dobrý! Jedz, moja krásna! Jedz, môj Kozyu-yu-la!

Siedme dejstvo

(Foxov dom. Zaklopte na dvere.)

Fox. Kto je tam?

Wolf. Otvor, sráč! Prišiel som na návštevu.

Fox. Poď, kámo, poď. Pohostím vás večerou.

Rozprávkar. Líška pozve Vlka do domu a ona naňho nenápadne žmurká. A koza si pomyslí: „Teraz ma nakŕmia, lebo prišiel hosť. Ľudia to vždy robia!" Lisa roztopila kachle a povedala: "Och, a dnes budeme mať výbornú večeru, kumanek."

(Znova zaklopte na dvere.)

Fox. Kto je tam?

Medveď. To som ja, Lisa. OTVORENÉ! Musíme sa porozpravať!

Fox. Poď, medveď, poď. Mám na návšteve kamaráta. Večeriame.

Rozprávkar. Lisa znova žmurká. Vlk sa dokonca zachichotal. Potom koza všetko pochopila!

Koza. Koniec koncov, žil som s ľuďmi, vždy sa bavia, keď sú hostia v dome. Pred večerou sa zahráme na slepca. Kto ma chytí, dostane veľa mlieka. Vlk, Líška a Medveď majú zaviazané oči a bežia za sebou. A koza bežala, bežala s nimi a vybehla z domu, podoprela dvere hrubou palicou. Líška prvá napadla, čo sa deje, strhla si obväz z očí, ale Kozyuli nie.

Fox. Preč, naša večera! Zložte si obväzy, blázni!

Rozprávkar. Koza beží všetkými nohami domov. Pri bráne medzitým celá rodina smútiaca stojí. Babička plače, vnučka Alenka plače. Len dedko zapína, kradmo utiera slzu. Dokonca aj Chrobák žalostne zavýja.

Dedko (vidieť kozu). Neplač! Tam beží naša kráska! Plné vemeno medvedíkov!

Koza. Ja-ee! Ahoj! Veľmi si mi chýbal! Všetko som pochopil! Vezmi ma späť, aby som žil s tebou. Už nebudem podvádzať, už nebudem kradnúť.

babička. Takže ste aj kradli?

KOZA (previnilo sa, že skloní hlavu). Yeees...

Alenka. No nič... Povedala pravdu, oľutovala... Nechaj ju opäť žiť s nami. Len ju teraz nebudeme volať Kozyulya, ale Krasulya. dobre?

(Dedko, babka, Alenka objímajú Krasulyu).

Krasulya (radostne). Ja-ee!

Rozprávkar. To je koniec rozprávky a kto počúval – dobre!

(Diskusia o rozprávke. Vypočujte si názor každého.)

Zhrnutie

Prečo musíš vždy hovoriť pravdu?

Príslovia

Bez pravdy ľudia nežijú, ale iba dria.

Kde je pravda, tam je šťastie.

Postavte sa za pravdu.

Kto žije pravdu, toho napraví.

Lepšia horká pravda ako sladká lož.

Pravda vždy vyjde najavo.

Otvorená lekcia o sebapoznaní.

Učiteľ: Postika E.A.

Triedy 4 a a 4b

Dĺžka trvania: 45 minút.

Téma: Buďte úprimní a úprimní.

Cieľ: rozšíriť predstavy detí o čestnosti a úprimnosti.

Úlohy:

- odhaliť význam pojmov „čestnosť“, „lož“, „spravodlivosť“, „úprimnosť“;

Rozvíjať schopnosť objektívne posudzovať správanie ľudí v rôznych životných situáciách;

Pestujte zodpovednosť za čistotu svojich myšlienok, slov a skutkov.

zdroje: slovníky, 3 kartičky s popisom situácií, 5 obálok s prísloviami, obrázky s rozprávkovými postavičkami.

I organizačný moment.

kruh radosti

- Dobré popoludnie, moji drahí priatelia! Som rád, že ťa vidím, tvoje úsmevy. Z nich sa stáva ľahším a teplejším. Začnime deň s radosťou, láskavosťou.

Pozývam vás do kruhu radosti. Držte sa za ruky, vnímajte teplo rúk svojich priateľov, rozdávajte si úsmevy a povedzme si tieto slová spoločne.

Byť v tomto svete

Zajtra je lepšie ako včera

Buďme chlapi

Tvorcovia pravdy a dobra.

II Kontrola diaľkového snímania

Konverzácia

O akých vlastnostiach človeka sme hovorili v minulej lekcii?

čo je priateľstvo?

čo je slušnosť?

Na tabuli je výstava vašich kresieb na tému „Skutočný priateľ“. Urobte verbálny portrét skutočného priateľa.

Ďakujem. Výborne!

III Komunikácia témy a účelu hodiny

Dnes budeme pokračovať v rozprávaní o kvalitách človeka.

Poďme, chalani

Žite čestne vo svete.

S pravdivým a úprimným

Každý chce byť kamarát.

Chlapci, k čomu tieto slová volajú?

O akých dôležitých vlastnostiach človeka sa bude diskutovať v našej lekcii?

Všetko ste povedali správne, dnes na lekcii budeme hovoriť o pravdivosti, čestnosti a úprimnosti.

Čo by ste sa chceli naučiť v dnešnej lekcii?

Účelom dnešnej lekcie bude študovať pojmy čestnosť, úprimnosť, lži.

Budeme objektívne študovať, hodnotiť správanie ľudí v rôznych životných situáciách.

Napíšte si do zošita tému hodiny.

IV Práca na téme vyučovacej hodiny

1. Rozhovor.

Pozrite sa na kresby. (Masha a medveď. Kocúr v čižmách. Líška a perník. Červená čiapočka. Medvedík Pú. Neviem) Obrázky na diapozitívoch.

Ktorú z rozprávkových postáv možno nazvať úprimnou a ktorú nie? Vysvetli prečo?

Čo je podľa teba úprimnosť? Spravodlivý človek?

2. Práca so slovníkmi.

A teraz vám navrhujem, aby ste sa obrátili na rôzne slovníky a našli výklad slova čestnosť:

Skupina 1 - Ozhegovov slovník

2. skupina - Dahlov slovník

3. skupina – pracuje s výkladovým slovníkom.

4. skupina – pracuje so slovníkom antoným

5. skupina – pracuje so slovníkom synoným.

(skupiny hovoria o tom, čo sa naučili)

3. Práca v zošitoch.

čo je úprimnosť?

Čestnosť- to je vlastnosť pravdovravného, ​​svedomitého a úprimného človeka. (zápis definície do poznámkového bloku)

Opíšte čestného človeka.

Úprimný človek si váži priateľstvo a zaobchádza s ľuďmi s rešpektom. V ostatných vzbudzuje rešpekt a dôveru.

4. Práca s textom.

A teraz vás pozývam, aby ste si vypočuli krátky príbeh o tom, ako Zoya oznámila svojej priateľke Valye úžasnú správu do telefónu.

Budete pozorne počúvať a povedať mi, prečo rodičia nenadávali dievčatám?

(čítanie podľa roly)

Zoya. Dobrý deň, Valya, viete si predstaviť, dnes ráno som spadol a rozbil šálku s tanierikom a keď sa moji rodičia vrátili z práce a dozvedeli sa o tom, ani sa nehnevali. Nechápem, čo sa s nimi stalo.

Valya. A viem prečo. Pravdepodobne si sa neskrýval a nepodvádzal, ale bol si prvý, kto o všetkom povedal rodičom.

Zoya. Ako si uhádol?

Valya. A potom ste úprimne požiadali o odpustenie.

Zoya.Áno, presne, ale ako vieš, ako to bolo?

Valya. Nedávno sa mi to stalo tiež. Šaty som si roztrhol len ja, ale mama mi nevyčítala. Páčilo sa jej, že som nemlčal a neskrýval sa, ale naopak, hneď som ukázal šaty, ktoré som sa sám snažil ušiť. A uvedomil si, že mi je úprimne, naozaj ľúto, čo sa stalo.

Zoya. Napriek tomu je krásne, keď človek hovorí a koná úprimne a úprimne.

Chlapci, prečo si myslíte, že rodičia dievčatá nenadávali?

Takže ľudia majú radi úprimné, čestné skutky a slová?

5. Práca so slovníkmi.

Pozrite si slovníky a uveďte pojem úprimnosti.

(odpovede detí)

6. Pracujte s citátom

Poďme si spolu prečítať lekciu: "Na svete nie je nič krajšie ako čestný muž."

– Ako chápete význam výrokov Romaina Rollanda?

Aké vlastnosti charakterizujú čestného človeka? A čo nepoctivé?

Ako sa nazývajú ľudia, ktorí sa správajú nečestne voči iným?

(Odpovedá študent).

Záver: Čestný človek je teda človek, ktorý sa snaží povedať pravdu, konať čestne a spravodlivo. A spravodlivý človek vie rozlíšiť medzi pravdou a lžou. Voči ľuďom sa správa čestne, prejavuje úctu k ostatným a sám si zaslúži úctu.

7. F.M. "Úprimne - nečestne"

- Budem vám klásť otázky. Ak je vaša odpoveď "áno" - budete musieť sedieť, a ak "nie" - sadnite si.

Je fér nechať priateľa v núdzi?

Je spravodlivé priznať vinu?

Je fér diskutovať o činoch iných?

Je fér povedať rodičom, že máš A?

Je fér brať cudzie veci bez opýtania?

Je fér používať rady?

Je spravodlivé vrátiť nájdenú vec majiteľovi?

Je fér, keď ste sa dopustili nečestného konania a je z toho podozrivá iná osoba?

Je fér vrátiť peniaze do obchodu, ak predajca dal viac drobných, ako mal?

8. Záver

Povedzte si slová „čestnosť“ a „česť“, sformulujte záver:

Aký druh človeka sa nazýva čestný?

(čestný sa nazýva ten, kto si nepoškvrnil česť pretvárkou, zbabelosťou a klamstvami).

9. Počúvanie textu a práca na ňom.

A teraz, pri tichej a pokojnej hudbe, vám navrhujem sadnúť si, relaxovať a počúvať kórejskú rozprávku o čestnom chlapcovi.

Kórejská rozprávka

čestný chlapec

Kedysi dávno v horskej dedinke žil chlapec. Otec mu zomrel, mama pracovala od rána do večera a chlapec narúbal drevo na kúrenie v lese a predával ho na trhu.

Jedného jesenného dňa, keď zo stromov opadali posledné listy, chlapec opäť vzal sekeru a vybral sa k horskému jazeru po drevo. Našiel veľký strom a práve ho začal rúbať, keď sa mu zrazu sekera vyšmykla z rúk a spadla do jazera.

Chlapec si sadol na breh a plakal: ako teraz pracovať bez sekery?

Zrazu sa cez jazero prehnali modré vlny a z vôd sa vynoril úžasný starec.

Čo plačeš, chlapče? pýta sa.

Chlapec mu povedal, aké nešťastie ho postihlo, a starý muž povedal:

- Neboj sa, chlapče, nájdem tvoju sekeru.

Povedal to a zmizol pod vodou. Tu sa zase modré vlny rozptýlili po jazere, vychádza ten starý muž a v ruke má sekeru z čistého zlata.

Je to tvoja sekera? pýta sa.

Chlapec mávol rukami.

- Čo si, dedko, toto nie je moja sekera!

Starý muž sa uškrnul do brady a opäť zmizol pod vodou. Chlapec už dlho čakal. Nakoniec vyšiel starý muž a podal chlapcovi tentoraz striebornú sekeru.

"Tu, vezmi si sekeru," hovorí.

A chlapec mu odpovie:

- Nie, dedko, moja sekera je zo železa.

A starý muž sa znova ponoril do jazera a znova vyšiel so sekerou. Len tentoraz mal v rukách železnú sekeru. Chlapec ho videl a tešil sa.

"Tu je moja sekera," hovorí.

A starý muž sa milo usmial a povedal:

- Výborne, chlapče. Nezobrali ste cudzie, netúžili ste po striebre a zlate. Za to vám dám všetky tri sekery. Predajte ich na trhu - sú drahé. A nech už vy a vaša matka necítite žiadnu potrebu.

Povedal to a podal chlapcovi zlaté, strieborné a železné sekery. Chlapec ich vzal, poďakoval sa starcovi a odišiel domov. Odvtedy ona a jej matka nepoznali potrebu a smútok.

Páčila sa vám rozprávka?

Čo myslíte, prečo starý pán ponúkol najprv zlatú sekeru, potom striebornú a až tretíkrát železnú sekeru?

Čo ste si pomysleli, keď starý pán ponúkol chlapcovi zlatú sekeru?

Koho možno nazvať čestným človekom?

(Odpovedá študent).

10. Práca v skupinách. Premýšľanie o situáciách

Teraz poďme pracovať v skupinách. Pred vami sú karty s popisom situácií, navrhujem ich zamyslieť sa a odpovedať na otázky.

Cvičenie. Prečítajte si situácie, zamyslite sa nad nami a odpovedzte na otázky.

1) Yegor dostal v škole zlú známku. Skryl si denník a doma nič nepovedal, ale na matkinu otázku „ako sa máš v škole? klamal s tým, že je všetko v poriadku.

    Čo by ste robili v tejto situácii?

2) Vitya sa zľakol psa a utiekol. Keď o tomto incidente rozprával priateľom, vymyslel príbeh, v ktorom sa predstavil ako statočný muž, ktorý ukameňoval psa.

    Aké vlastnosti Viti sa prejavili v tejto situácii?

3) Máša a Káťa si zabudli priniesť uniformy na hodinu telesnej výchovy. Učiteľke povedali, že sú chorí.

    Už ste niekedy podviedli učiteľa?

4) Našli ste stratenú vec, ktorá sa vám veľmi páčila ...

    Ako to urobíte?

5) Hrali ste so svojimi priateľmi a nestihli ste splniť príkaz svojej matky: upratať izbu ...

    Vaše činy.

Skupinová práca a odpovede detí.

Takže, diskutovali všetci o všetkom? Počúvame situácie a riešenia.

Aký môže byť záver?

Záver: Jednou z najhorších vlastností človeka je klamstvo a podpichovanie. Čestný človek sa snaží nerobiť veci, za ktoré by sa musel hanbiť, čo by musel skrývať pred rodičmi a priateľmi.

11. Projekt.

Teraz vám navrhujem dokončiť projekt.

Cvičenie. Slová v každej obálke. Tieto slová musíte zhromaždiť do príslovia, zlepiť a vysvetliť význam tohto príslovia. (Tieto príslovia sú vyvesené na tabuli)

1gr: Kto včera klamal, tomu zajtra nebude veriť.

2gr: Bez ohľadu na to, ako je lož skrytá, pravda ju nájde.

3gr: Klamstvá nevedú k dobru.

4gr: Malá lož vedie k veľkej.

5gr: Klamstvá ničia priateľstvo

Záver:ľudia klamú z rôznych dôvodov: z najlepších úmyslov, zo sebeckých pohnútok, prikrášľovania sa, nechtiac, bez rozmýšľania, z ľahkomyseľnosti, zo zbabelosti, v obave z následkov. Klamstvá majú veľa odtieňov, ale každá lož je nezodpovedná. Čestný človek sa snaží robiť veci, za ktoré sa neskôr nemusí hanbiť.

V. Zovšeobecnenie

Je vždy ľahké byť úprimný a povedať pravdu?

-Zamyslime sa nad tým, aké vlastnosti pomáhajú byť čestným a spravodlivým?

Vymenujte vlastnosti, ktoré pomáhajú byť čestným a úprimným?

Je ľahké vždy povedať pravdu?

Záver: je ťažké povedať pravdu. Aby ste mohli hovoriť pravdu, musíte byť človek so silným charakterom, mať odvahu, odhodlanie. Pamätajte, že človek si môže vážiť sám seba, len keď má čisté svedomie. A iba človek s otvoreným, láskavým srdcom a čistým svedomím je druhými rešpektovaný a milovaný.

VI Úvaha

Naša lekcia sa blíži ku koncu. Odpovedali sme na otázky, ktoré sme položili na začiatku hodiny?

VII Hodnotenie - slovné

VIII. Kruh „Od srdca k srdcu“.

Pozývam vás do kruhu Srdce k srdcu. Aby dnešná lekcia zostala v našich srdciach, držte sa za ruky, pociťujte teplo rúk svojich priateľov. Ja začnem vetu a ty ju ukončíš slovom, naozaj.

Začnite svoj deň... s pravdou

Naplňte deň... pravdou

Ukončite deň... s pravdou

Tak treba žiť.

Ďakujem za lekciu!

Zhrnutie lekcie

Na konci lekcie:

„Raz sa jedného múdreho muža opýtali, prečo má človek dve oči, keď má jedny ústa a nos. Mudrc odpovedal, že ľavým okom by mal človek vidieť svoje vlastné nedostatky a spôsoby, ako ich odstrániť, a pravým okom - dôstojnosť inej osoby, aby mu preukázal všetku úctu.

Prečo by mal podľa teba človek jedným okom vidieť svoje vlastné nedostatky a napraviť ich a druhým vidieť prednosti druhého človeka?

Ak hovoríme o súčasnosti, teraz je len málo ľudí cti a dôstojnosti. V postave je potrebné vychovávať zmysel pre dôstojnosť, česť, pravdovravnosť, úprimnosť už od raného detstva. "Starajte sa o česť od mladého veku," napísal vynikajúci človek A.S. Pushkin. Človek teda musí byť od detstva hodným človekom,analyzovať každý ďalší deň: čo sa urobilo zle, čo odsúdime a čo schválime.Všetky udalosti v živote sú vzájomne prepojené a dôstojnosť musí byť zachovaná počas celého života, ľudia musia myslieť na dôsledky svojich činov. Pretože ak človek stratí dôveru a rešpekt, bude veľmi ťažké ho vrátiť.

Domáca úloha - otázky a úlohy z učebnice:

    Ako chápete príslovie „O šaty sa zasa staraj a od mladosti česť“?

    Aké činy hrdinov kníh, rozprávok, filmov, ktoré poznáte, zodpovedajú pojmom česť a dôstojnosť?

Vymenujte športovcov, ktorí obhajujú česť našej krajiny na medzinárodných súťažiach?

MBOU "Kadetská škola č. 7 pomenovaná po"

Prečo by mal byť človek úprimný?

hodina komunikácie

(trieda 5A)

Triedny učiteľ:

Uljanovsk 2012

Hodina triedy "Prečo by mal byť človek úprimný?"

Cieľ: prispieť k výchove takej morálnej kvality človeka, akou je čestnosť, ktorá je potrebná nielen pre vzťahy medzi ľuďmi, ale predovšetkým pre človeka samotného.

Úlohy:

1. Vytvoriť u detí predstavu o úprimnosti (buďte ku každému úprimní, dokážte priznať a napraviť svoje chyby, dodržiavať pravidlá).

2. Povzbudzujte deti, aby boli úprimné v skutkoch, činoch, vyhláseniach.

3. Pomáhať žiakom v procese sebapoznania a sebavýchovy charakteru, podporovať ich túžbu stať sa lepšími.

4. Rozvíjajte schopnosť uvažovať, vyjadrovať svoj názor, zúčastňovať sa diskusie.

Prípravné práce:

2. Dopytovanie žiakov na tému vyučovacej hodiny.

3. Výber materiálov (aforizmy, scéna, situácie na hranie v skupinách, príslovia a pod.).

Vybavenie:

1. Doska, počítač.

2. Sviečka, stolík na sviečku, obrus.

3. Organizácia priestoru (stoličky stoja v polkruhu, v strede kruhu horí sviečka).

Úprimnosť je najjednoduchším vyjadrením pravdy

S. Usmieva sa

Buďte aspoň dosť úprimní, aby ste neklamali ostatným.

F. Bacon

1. Úvodný príhovor triednej učiteľky, emotívne naladenie.

Som rád, že vás všetkých vidím a rád vás dnes vidím. Spojme sa všetci za ruky, usmejme sa na seba, nalaďme sa na komunikáciu.

Chlapci, v strede nášho kruhu horí sviečka. Sviečka je symbolom našej otvorenosti, čestnosti, pravdivosti, úprimnosti, symbolom toho, že máme náladu na úprimný, úprimný rozhovor. si nastavený?

2. Správa o téme a účele lekcie.

Dnes by som sa s vami rád porozprával o takej dôležitej vlastnosti ľudského charakteru, ako je čestnosť (téma v triede)

V rámci prípravy na tento rozhovor som na poslednej vyučovacej hodine urobil prieskum.

Prvá otázka znelo takto: čo to znamená byť čestným človekom?

V podstate si napísal, že čestný je ten, kto neklame, neklame.

Druhá otázka: Som vždy úprimný? Napísali niektorí z vás pravdivo, že nie ste vždy úprimní? Ďakujem za úprimné odpovede.

Tretia otázka: Ako sa cítim, keď som niekomu klamal? Každý, kto aspoň raz v živote niekoho oklamal, napísal, že sa hanbí.

Štvrtá otázka: Ako sa cítim, keď ma niekto podviedol? Ukazuje sa, že ste boli urazení a nepríjemní.

Piata otázka: chceli by ste sa porozprávať o tejto téme? Väčšina odpovedala kladne.

Podľa výsledkov dotazníka som si uvedomil, že téma čestnosti je pre vás zaujímavá, znepokojuje vás. Preto chcem, aby sme vy a ja počas našej lekcie odpovedali na hlavnú otázku: prečo by mal byť človek úprimný? "Nie je to fér!" -"Nie, úprimne!". Možno všetci máme jasnú predstavu o tom, čo je spravodlivé a čo nie. Čo je podľa teba úprimnosť? Ako to vysvetlíte, doma ste si to mali premyslieť, môžete si prečítať definíciu, ktorú ste našli v slovníku (deti vysvetľujú)

Chlapci, vyzdvihneme synonymá pre slovo čestnosť?

Spravodlivosť, pravda, odvaha, slušnosť.

Chlapci, slová slávnych filozofov sú epigrafom našej vyučovacej hodiny. Prečítal som si epigraf.

O čom sú tieto výroky, ako im rozumiete?

3. Úloha „Nedokončený príbeh“

Chlapci, pozorne si vypočujte jeden príbeh.

„Dvaja chlapci boli kamaráti v jednej triede. Všade boli spolu. Všetci ich považovali za skutočných priateľov. Vitya sa učil dobre, ale Gena bola na tom trochu horšie, najmä v matematike. Prvý štvrťrok je za nami a je čas napísať test z matematiky. Učiteľ vošiel do triedy, zapísal úlohu na tabuľu, deti začali pracovať. Vitya sa s prácou rýchlo vyrovnal a keď videl, že Gena problém nevyriešila, napísal na kúsok papiera a hodil mu ho. Gena to zdvihla - a na kúsku papiera bol celý problém vyriešený ... “

“... Gena nevedel, čo má robiť, no napriek tomu úlohu odpísal a zošit podal. Celý deň mala Gena zlú náladu. Prišiel ďalší deň. Učiteľka začala vyhlasovať známky. Pochválila deti, ktoré prácu dobre napísali, obzvlášť ju potešil Geňa: „Veľmi si ma potešil, Geňa,“ povedala a dala mu zošit. Geňa zobral zošit, ale nemohol sa učiteľke pozrieť do očí, hanbil sa. A pri ďalšom stole dievča Katya ticho plakalo a dostala „2“. Hodina bola takmer u konca, Gena zrazu vstala, podišla k učiteľovi a povedala: „Olga Nikolaevna, daj mi „2“, päťka nie je moja známka, prácu som odpísal. Učiteľ povedal: "Ďakujem za pravdu, Gena, je veľmi dobré, že si všetko pochopil." Opravila známku na „2“ a Gena nosil zošit, ako keby dostal päťku, nie dvojku.

Otázky na diskusiu:

1. Čo poviete na Geňov čin, postupoval správne, keď sa priznal k klamstvu?

2. Bolo pre neho ľahké priznať svoj čin? prečo?

3. Aké charakterové vlastnosti prejavil? (odvaha, statočnosť, čestnosť)

4. Čo by ste robili v podobnej situácii?

Som každý z nás, zadefinujme si, aké charakterové vlastnosti by mal mať čestný človek? Aké charakterové vlastnosti sme teraz pomenovali, keď už hovoríme o Gene?

(sebaúcta, odvaha, písanie na tabuľu pod lúčmi)

4. Scéna "Klamár"

Teraz si pozrime scénu s názvom „Klamár“ a potom si o nej pohovoríme.

Postavy: rozprávač, chlapec, muži.

R: Jeden chlapec strážil ovečky. (vchádza chlapec oblečený ako pastier)

Rozhodol sa žartovať a začal kričať.

M: Pomôž vlk! Vlk!

R: Muži pribehli (muži vybehli s palicami a zbraňami) a vidia: to nie je pravda, vlk neexistuje. (chlapec sa smeje, muži krútia hlavami).

R: Chlapec sa opäť rozhodol vtipkovať. Začal kričať.

M: Vlk! Pomôž vlkovi!

R: Muži pribehli, vidia: opäť to nie je pravda. (chlapec sa smeje, muži krútia prstami)

R: Ale potom vlk naozaj pribehol. Chlapec začal kričať.

M: Pomôž vlk! Vlk!

R: Chlapi si mysleli, že ten chlapec zase žartuje a nešli ho zachrániť. A vlk ukradol celé stádo (chlapec plače)

R: Rozprávka je lož, ale je v nej náznak - poučenie pre dobrých ľudí.

(Účastníci si sadnú na svoje miesta)

Otázky na diskusiu:

1. Aké ponaučenie si možno vziať z tejto rozprávky? (neklam, inak ti nikto neuverí)

2. Ak sú ľudia neustále klamaní, ako sa k vám budú správať? (môžete stratiť vieru v človeka)

Chlapi, napíšme si, čo ešte bude mať čestný človek: dôvera(písanie na tabuľu)

5. Skupinová práca

Chlapci, teraz sa spojte do skupín. Každá skupina dostane úlohu: analyzovať situáciu.

1 skupina : predstav si, že máš doma krásnu vázu, ktorú si tvoji rodičia vážia, no náhodou si ju rozbil. Čo urobíte v tomto prípade? Ako na teba zareagujú tvoji rodičia, keď si sa priznal a ospravedlnil sa?

Cl. vedúci:Áno, mama a otec sú vám najbližší ľudia. Pochopia ťa, odpustia ti, lebo ťa milujú. Vidia, ako ich dieťa vyrastá čestne Čo môžeme napísať o našej čestnej osobnosti? láska (písanie)

2 skupina: Predstavte si. Máš najlepšiu kamarátku. Boli ste svedkom toho, že niekoho oklamal. Čo budete robiť, vyberte si z možností:

Buďte ticho;

Hádka;

Porozprávajte sa s ním, aby už neklamal, inak sa s ním prestanete kamarátiť.

(ak budeš mlčať, budeš, ako tvoj priateľ, tiež nečestný človek, skutočný priateľ musí povedať pravdu)

3 skupina : Našiel si cudzí mobil. Páči sa vám to, ako to urobíte?

(píšem "neberie niekoho iného")

6. Zbierajte príslovia

A ďalšia úloha sa volá „Nazbieraj príslovie“. Zo zmätených slov musíte správne zostaviť príslovie. (chalani pracujú na doske)

Pozrime sa, či ste príslovia pozbierali správne.

Čo tieto príslovia učia ľudí? (buď úprimný)

7. Záverečná časť

Chlapci, myslíte si, že sme našli odpoveď na otázku: prečo by mal byť človek úprimný?

Ak budeme teda úprimní (kruh) nás dôverovať, veriť, rešpektovať, milovať, nikdy si nevezmeme cudzie, máme odvahu, priamosť, sme úprimní a pravdovravní.

A dnes naša spoločnosť, naša krajina potrebuje čestných ľudí? (áno, sú veľmi potrebné, krajina skutočne potrebuje čestných, slušných ľudí)

Úprimnosť je vlastnosť charakteru, ktorá je spojená so skutočnosťou, že existuje pravda. Čestní ľudia sú pravdiví vo svojich slovách a skutkoch. Robia svet lepším a čistejším miestom.

Cl. vedúci:Život sa dá prežiť rôznymi spôsobmi.

Je to možné v smútku aj v radosti.

Jedzte včas a pite včas.

Okamžite robte hlúposti.

A môžete to urobiť takto: vstaňte za úsvitu

A mysliac na zázrak,

Dostať slnko s popálenou rukou

A dajte to ľuďom! (Sergej Ostrovskij)

Ďakujem za vašu úprimnosť a úprimnosť. Domáca úloha bude selektívna, je vytlačená na kartičkách, ktoré si vezmete na prestávku.

8. Domáca úloha:

1. Povedzte nám o svojom čine, kde sa podľa vás prejavila vaša čestnosť.

2. Povedzte nám, koho zo svojich príbuzných, známych považujete za čestného človeka?

3. Napíšte báseň o čestnosti, o čestných ľuďoch.

9. Reflexia

Na tabuli sú napísané múdre výroky veľkých ľudí. Prečítajte si ich a jedno z týchto srdiečok priložte k výroku, ktorý je vám najbližšie a ktorý ukazuje, akým človekom sa chcete v budúcnosti stať.

"Nemôžete byť spravodliví bez toho, aby ste boli ľuďmi" L. Vauvenargues.
„Vôbec nie je ťažké byť láskavý: je ťažké byť spravodlivý“ V. Hugo.
"Nikdy nie je neskoro držať hubu, ak vieš, že klameš" A. Dumas (syn).

Naša hodina komunikácie sa skončila, ďakujeme všetkým za účasť!


Hore