Lekcia zoznámenia sa s prostredím „Čo je to človekom vytvorený svet. Abstrakt lekcie o oboznamovaní detí so sociálnou realitou v seniorskej skupine

Cieľ: s využitím sociálno-pedagogického potenciálu prostredia ; poskytnúť deťom základné vedomosti a predstavy o vývoji mechanizmov hodiniek. Pestujte medzi deťmi priateľské vzťahy.

Opravná úloha: rozvíjať sluchové a zrakové vnímanie, pamäť, pozornosť, predstavivosť. Zlepšiť-verbálne logické myslenie.

slovník: solárne, vodné, prírodné, nástenné, kremeľské zvonkohry, mechanické, elektrické, elektronické, vreckové, sviečkové.

Prípravné práce:čítanie beletrie; skúmanie ilustrácií, pohľadníc, obrázkov, katalógu hodiniek, zapamätanie si básní, hádanie hádaniek, výber exponátov.

Vybavenie: rôzne druhy mechanizmov hodiniek, šnúra, obruč, guľa, emotikony, čipy, vitamíny, sladkosti.

Čas na organizáciu: loptová hra „Pomenujte hodiny“.

Priebeh lekcie:

Vychovávateľ: robí hádanku:

Klopú, klopú

Nenudiť sa

Idú, idú

A všetko je tu správne. (sledovať)

Dnes sa vydáme do sveta hodiniek. Chcete vidieť a dozvedieť sa viac o hodinkách?

deti: Áno.

Vychovávateľ: - Na čo sú podľa vás hodinky?

deti : prísť do škôlky včas, nemeškať na odvoz, do obchodu a pod.

opatrovateľka : - Viete použiť hodinky?

deti:č.

opatrovateľka : - Nebuďte naštvaní - čoskoro sa naučíte rozpoznávať čas a ja vám s tým pomôžem. Pozná niekto báseň o hodinách? (Prečíta báseň.)

Hodiny počítajú sekundy

Počítajú minúty.

Hodiny vás nesklamú

Kto šetrí čas.

Rok za hodinou po roku

Hodiny idú vždy dopredu.

Všetko treba stihnúť do hodiny

Potom budete spokojní.

Kto vie, ako žiť podľa hodín,

Ráno to nepotrebujete

zobudiť sa desaťkrát

Prečo je dôležité šetriť čas?

O koľkej ráno vstávaš?

Musíte dlho pobudnúť?

Stíhate všetko robiť doma? ( nie)

(Urobme to teraz spolu ľubovník bodkovaný s hudobným sprievodom.)

pedagóg - Kedysi dávno, keď ešte neboli hodiny, ľudia rozoznávali čas podľa slnka: do zeme zaryli tyč, okolo tyče nakreslili kruh a rozdelili ho na časti. Každá časť sa rovnala jednej hodine. Slnko vychádzalo a tieň stĺpa sa pomaly pohyboval v kruhu, hodinu za hodinou. Takto boli vynájdené prvé hodiny (displej s vysvetlením) a nazvali ich solárne.

Ako sa volali prvé hodiny? Deti - (solárne) (odkaz pred viac ako 4000 rokmi v starovekom Egypte).

(Praktická práca s deťmi: kruh je položený a rozdelený na časti pomocou (šnúry alebo lana.)

Malá mobilná hra:

Tik tak, tik tak

Vždy sme si zvykli

Krok doľava, krok doprava

Zastavme sa takto. (deti vykonávajú akcie)

opatrovateľka : - V tmavých a zamračených dňoch ľudia nemohli používať slnečné hodiny, a preto prišli s vodnými hodinami.

(Zvážte s deťmi, vysvetlite zariadenie vodných hodín.)

Prečo ľudia vynašli vodné hodiny? ( odpovede detí).

opatrovateľka: - Deti, pozrite sa, čo mám v rukách? ( správna sviečka).

- Ukazuje sa, že toto sú tiež hodiny, horiaca sviečka ukazuje, koľko času uplynulo. Objavili sa pred 1000 rokmi ( demonštruje).

- Toto sú presýpacie hodiny. Dve sklenené injekčné liekovky sú navzájom spojené. Vo vnútri piesok. Keď hodiny bežia, piesok z hornej bubliny sa sype do spodnej.

Piesok sa vysypal - to znamená, že uplynulo 3, 5, 10 minút, čas závisí aj od množstva piesku. hodiny sa otáčajú a svetlo času pokračuje používajú sa v medicíne).

- Kde ste u nás v škôlke videli takéto hodiny? ( ukázať hodinky)

opatrovateľka: - Ľudia spoznávali čas podľa živých hodín. Tieto hodinky chodia po dvore, mávajú krídlami a lietajú k plotu a kričia „ku-ka-re-ku!“. Slnko ešte nevyšlo a kohút už spieva, trhá si hrdlo ... Čoskoro príde ráno! Pekný spánok! Ale je ťažké určiť presný čas podľa kikiríkania kohúta. Buď kohút vo sne spadne z bidielka - predčasne zakričí, potom sa líška zľakne a začne kričať, potom líška odnesie kohúta a zje ho. ( Ukážka so soundtrackom.)

Kvetinové hodiny. Zavčas rána zlaté púpavy zdvihnú hlavu k slnečným lúčom a za nimi sa otvárajú lupienky poľného klinčeka. Šípky, ľan atď. Kvety, ktoré otvárajú okvetné lístky skoro, začnú počas dňa zaspávať... V zamračenom počasí kvetinové hodiny vôbec „nefungujú“. Ich kvety zostávajú zatvorené. Preto ich ľudia používajú len na zdobenie záhonov. ( Ukážka pomocou farieb.)

Prstová gymnastika:

Na čistinke vyrástol vysoký kvet,

V jarné ráno otvoril okvetné lístky.

Všetky okvetné lístky krása a výživa,

Spolu dávajú podzemné korene.

A sú tu aj najdôležitejšie hodiny v Rusku – to sú kremeľské zvonkohry ( učiteľ vystaví ilustráciu alebo rozloženie). Sú inštalované na Spasskej veži v Moskve. Slávnostné zvonenie zvonkohry sa nesie cez Červené námestie a preniká do všetkých kútov našej vlasti. ( Učiteľ vyzve deti, aby si prečítali báseň.)

Ako v hlavnom meste, tak aj na dedine

A v dedine nás počujú;

V oblakoch - v lietadlách,

A v moriach - na lodiach,

V baniach a továrňach

Všade, všade nás počujú.

S. Pogorelský.

Človek sa nezastavil pri prírodných hodinách a vynašiel úplne prvé mechanické hodiny s kyvadlom. Do nich som vložil pružinu, zakrútil ju a aby sa odvíjala, pripevnil som na ňu ozubené koleso. Prichytí sa k inému kolesu a otočí ho. Druhé koliesko otáča ručičky a ručičky ukazujú hodiny a minúty. ( Vysvetlite dôležitosť šípok.)

- Tu sú hodiny bez pružín - na batérie.

Pozreli sme sa na hodiny s ručičkami, ale existujú aj iné - v takýchto hodinkách svietia iba čísla. Veľmi rýchlo sa menia, stačí mať čas ich vidieť.

Tieto hodiny sú elektronické, bežia na batérie alebo zo siete.

Deti, viete, aké sú najpresnejšie hodiny na svete? atómový)

- Používajú sa na obzvlášť presné meranie času.

(Vytvorené v roku 1948. Chyba v presnosti týchto hodiniek je 1 sekunda za 300 000 rokov – referencia pre dospelých.)

- Aké hodiny ešte človek nevynašiel - nástenné, podlahové, vežové, krbové, budíky, náramkové, vreckové, stolové, závesné, prstencové, hračkárske a mnohé iné hodiny.

- Vychovávateľ: - A teraz hra "Kto vie viac o hodinkách"

1. Aký prístroj sa používa na meranie času?

2. Boli vždy hodinky?

3. Ako ľudia merali čas pred príchodom hodín?

4. Aké sú typy hodiniek?

5. Ako sa volajú hlavné hodiny našej vlasti a kde sa nachádzajú?

6. Aký úžitok človeku prinášajú hodinky?

7. Ako sa volá povolanie človeka, ktorý opravuje hodinky?

8. Ktorá ručička hodiniek je dôležitejšia?

Zhrnutie lekcie: - Čo si dnes robil? Čo sa vám najviac páčilo?

(Označte aktívne deti emotikonmi, vitamínmi, sladkosťami atď.)

Aktuálna strana: 1 (celková kniha má 5 strán) [úryvok z čítania: 1 strán]

Oľga Vitalievna Dybina

Hodiny o oboznamovaní sa s vonkajším svetom v seniorskej skupine materskej školy. Poznámky k lekcii

Úvod

Táto príručka pomôže úspešne organizovať a vykonávať prácu na oboznámenie detí vo veku 5–6 rokov s vonkajším svetom (objektívne prostredie a javy spoločenského života).

S cieľom uľahčiť učiteľom plánovanie práce na tejto časti programu je obsah práce prezentovaný témami. Každá téma je pokrytá: ponúka sa približný priebeh hodiny, hodiny hry alebo hry. Učiteľ môže pri plánovaní hodín prejaviť kreativitu, zaradiť variabilnú hru, problémové situácie, vďaka čomu bude práca s deťmi ešte úspešnejšia a zmysluplnejšia.

Štúdium každej témy je možné doplniť hernou úlohou (hádanky, hádanky, hádanie kresieb atď.). Herné úlohy sú uvedené v pracovnom zošite (Dybina O.V. Poznám svet: Pracovný zošit pre deti 5–6 ročné. - M .: TC Sphere, 2009).

Učitelia by mali venovať osobitnú pozornosť skutočnosti, že pri zoznamovaní sa s vonkajším svetom je nemožné:

- obmedziť sa len na monológ-príbeh o predmetoch, javoch reality - do vyučovania je potrebné zaradiť čo najviac akcií (sadnúť si na stoličku, pohovku, obliecť sa a prejsť sa v nej, pozvať mamu, pohostiť vaša babička atď.);

- preťaženie detí veľkým množstvom otázok;

- organizáciu práce s deťmi zredukovať len na formu kognitívnych činností.

Zoznámenie sa s vonkajším svetom sa musí uskutočňovať v súlade s psychologickými charakteristikami, výberom adekvátnych foriem, prostriedkov, metód a techník interakcie, aby bol tento proces prístupnejší a efektívnejší.

V staršej skupine sa oboznamovanie s vonkajším svetom uskutočňuje vo forme hier, aktivít, ako aj vo forme samotnej didaktickej hry, keď pravidlo hry reguluje konanie a vzťahy detí a správne riešenie problémov. je dosiahnutie cieľa hry. Pri organizovaní a realizácii hier, aktivít, didaktických hier je dôležité vytvárať atmosféru, ktorá umožňuje každému dieťaťu realizovať svoju činnosť vo vzťahu k okolitému svetu.

Didaktické hry je možné využiť tak pri spoločných aktivitách detí a dospelých, ako aj pri samostatných aktivitách predškolákov, ako aj na stimuláciu aktivity detí v procese poznávania okolitého sveta.

Príručka poskytuje doplnkový materiál: možnosti hier, aktivít, hier, cvičení, zábavy určené na použitie pri práci s deťmi mimo vyučovania, na prechádzke.

Na oboznámenie detí staršej skupiny s vonkajším svetom (objektívne prostredie a javy okolitého sveta) sú vyčlenené 2 triedy mesačne.

Učiteľský zbor materskej školy č. 179 "Snežienka" ANO DO "Planéta detstva" Lada "mesta Togliatti, vedúca - Palenova Nadezhda Petrovna, metodička - Kuznetsova Natalia Grigoryevna, sa podieľala na vývoji a testovaní tried na oboznámenie sa. s prácou dospelých.

Príručka navrhuje približné rozdelenie materiálu na akademický rok. Učiteľ môže materiál distribuovať vlastným spôsobom, v súlade so sviatkami v mesiaci (október - Deň učiteľov; február - Deň obrancov vlasti, apríl - Deň kozmonautiky atď.) alebo v závislosti od dostupnosti materiálu.

Distribúcia materiálu na akademický rok



Pokračovanie tabuľky.



Pokračovanie tabuľky.



Pokračovanie tabuľky.


Vzorové poznámky k triede

septembra

1. Predmety, ktoré uľahčujú prácu človeka v každodennom živote

Softvérový obsah. Vytvárať predstavy detí o predmetoch, ktoré uľahčujú prácu človeka v každodennom živote; dávajte pozor na to, že slúžia človeku a mal by s nimi zaobchádzať opatrne; posilniť myšlienku, že predmety majú rôzne účely.

Materiál. Obrázky zobrazujúce rôzne predmety vrátane predmetov, ktoré uľahčujú prácu človeka v každodennom živote. Pracovný list: veľké karty s dvoma radmi buniek, každá s tromi bunkami (bunky horného radu zobrazujú tri predmety, na ktorých sa vykonávajú pracovné operácie, v dolnom rade sú prázdne bunky) a malé karty s obrázkami predmetov, ktoré uľahčujú prácu. zodpovedajúcej pracovnej operácii doma.

Pokrok v lekcii

Učiteľ začína hodinu rozhovorom: „Chlapci! Pozrite sa pozorne okolo seba a povedzte, čo vás obklopuje.

Deti hovoria, že sú obklopené mnohými rôznymi predmetmi, uveďte ich.

Vychovávateľ. Do akého sveta patria všetky tieto predmety: prírodné alebo vytvorené človekom? (Na umelo vytvorené, keďže ich vyrobil človek vlastnými rukami.) A prečo človek prišiel so stolom, posteľou, skriňou, práčkou, televízorom, autom a mnohými ďalšími vecami?

Deti hovoria, že každá vec je na niečo potrebná, každá vec plní svoju funkciu.

Vychovávateľ. správne. Každá vec má svoj účel a je na niečo potrebná. Napríklad stôl je potrebný na to, aby ste pri ňom mohli písať alebo jesť. Ľudia sedia na stoličkách, varia jedlo na elektrickom či plynovom sporáku. Sú predmety, s ktorými človek pracuje, predmety, ktorými kreslí a sú aj predmety, ktoré človeku uľahčujú prácu v bežnom živote. Poznáte takéto predmety? Moje hádanky vám pomôžu niektoré z nich zistiť.


V našej kuchyni po celý rok
Santa Claus žije v skrini.
(chladnička)

Nemám nohy, ale chodím
Nie sú tam žiadne ústa, ale poviem
Kedy spať, kedy sa zobudiť
Kedy začať pracovať.
(sledovať)

Ochotne prehĺta prach,
Nie chorý, ani kýchanie.
(vysávač)

Späť potom dopredu
Parník sa plaví.
Stop - smútok,
Prepichne more.
(železo)

Deti hádajú hádanky a s pomocou učiteľa vysvetľujú, aké sú výhody týchto predmetov.

Vychovávateľ. Ukážem vám rôzne obrázky. Buď opatrný! Ak je na obrázku predmet, ktorý uľahčuje prácu človeku v bežnom živote, tlieskajte rukami a ak ide o iný predmet, netlieskajte.

Potom sa hrá hra „Kto potrebuje ...?“ zameraná na rozvoj schopnosti určiť účel predmetov, ktoré uľahčujú prácu v každodennom živote, nadviazať príčinné vzťahy medzi pracovným procesom v každodennom živote a objektom, ktorý ho uľahčuje. Používajú sa letáky: veľké karty s dvoma radmi buniek, každá s tromi bunkami (bunky v hornom riadku zobrazujú tri objekty, na ktorých sa vykonávajú pracovné operácie, v spodnom rade sú prázdne bunky) a malé karty s obrázkami predmetov, ktoré uľahčiť príslušné pracovné operácie doma. (Približná korešpondencia: chlieb - krájač chleba, oblečenie - práčka atď.)

Deti si vyberú jednu veľkú kartu. Malé karty ležia lícom nadol na stole. Učiteľka po jednej zoberie malé kartičky, ukáže ich deťom, pomenuje predmet a opýta sa: „Kto potrebuje...“.

Dieťa, ktoré potrebuje túto kartu, odpovedá a vysvetľuje svoju voľbu: "Potrebujem mixér na šľahanie cesta." Hra sa považuje za ukončenú, keď sú všetky prázdne bunky zatvorené. Vyhráva ten, kto ako prvý zatvorí bunky na svojej karte.

2. Moja rodina

Softvérový obsah. Naďalej u detí formovať záujem o rodinu, členov rodiny. Povzbudzujte volať mená, patronymia členov rodiny; hovoriť o svojich profesiách, o tom, čo sú, čo radi robia doma, čo robia v práci. Pestujte si citlivý prístup k najbližším ľuďom – členom rodiny.

Pokrok v lekcii

Učiteľ prečíta riadky poézie a vyzve deti, aby určili tému hodiny:


Veľmi múdri dedkovia
Dve babky sú krásne.
Otec, moja mama -
Toto všetko je moje...
(Rodina)

Učiteľka zameria pozornosť detí na slovo „rodina“ a ponúkne odpoveď na otázku: „Koľko slov pozostáva z rodiny“? Skontrolujme to". Deti pomenúvajú členov rodiny a počítajú (dve staré mamy, dvaja dedovia, mama, otec a dieťa). Ďalej deti určujú charakteristický rozdiel každej rodiny - to je podobnosť členov rodiny. Deti hovoria, na koho z členov rodiny sa podobajú.


Pozri sa na mňa -
Na koho sa podobám?
Čerešňové oči ako ocko
Slnečný úsmev - mamičky.
Farba vlasov ako dedko
Nos je určite babička.
Všetci v rodine tvrdo pracovali
Že som sa takto narodil!

Potom deti určia druhý charakteristický rozdiel rodiny – spoločné priezvisko. Žiada sa, aby uviedli mená svojich rodičov.

Minúta telesnej výchovy


Mám rodinu -
Je veľmi priateľská.
S mamou pečieme palacinky (Imitácia pohybov.)
Bezkonkurenčná lahodnosť!
S dedkom kopeme postele. (Imitácia pohybov.)
Sadíme kvety s babkou. (Imitácia pohybov.)
Hráme futbal s otcom (Imitácia pohybov.)
Kopeme loptu do brány.
veľmi milujem (Omotajte si ruky okolo seba.)
Vaša milá rodina.

Učiteľ upozorňuje deti na skutočnosť, že okrem priezviska a mena má každá osoba patronymiu. Patronymia sa dáva dieťaťu podľa mena otca, napríklad, ak je otcom Sergei, potom je patrónstvo dieťaťa Sergejevič.

Uskutočňuje sa hra „Pomenujte patrónsko“.

Učiteľ volá mužské meno a deti hovoria, aký druh patronymie od neho dostane; dievčatá volajú stredné meno pre dcéry a chlapci pre synov:

Alexander - Alexandrovna - Alexandrovič;

Oleg - Olegovna - Olegovič;

Ivan - Ivanovna - Ivanovič;

Vasilij - Vasilievna - Vasilievič.

Po skončení hry je každé dieťa požiadané, aby uviedlo svoje celé meno, priezvisko a priezvisko.

Ďalej sa učiteľ s deťmi rozpráva o povolaniach a profesiách dospelých členov rodiny. Upozorňuje deti na skutočnosť, že všetkým dospelým záleží na ich deťoch. Najprv sa starí rodičia starali o svoje mamy a otcov, vychovávali ich a teraz sa mamy a otcovia starajú o svoje deti a rodičov. Určite si všimnite, že keď deti vyrastú, postarajú sa aj o svojich rodičov.

Koná sa hra „Profesie mojich rodičov“.

Deti stoja v kruhu. Učiteľ hodí hráčovi loptu do rúk a spýta sa ho: „Na čo pracuje tvoja matka? Hráč odpovie plnou odpoveďou: „Moja mama pracuje ako predavačka“ – a vráti loptu učiteľovi.

Potom učiteľ prečíta frázy napísané na tabuli: „Priateľská rodina“, „Silná rodina“, „Šťastná rodina“, „Starostlivá rodina“, „Milujúca rodina“, „Zdravá rodina“ - a vyzve deti, aby si vybrali slová, ktoré charakterizovať ich rodiny a vysvetliť, prečo si to myslia.

Keď to zhrniem, učiteľ hovorí, že deti vyrastú a každý bude mať svoju rodinu. A toto bude najlepšia rodina, kde sa dospelí budú starať o deti a starých rodičov a deti budú poslúchať dospelých a vo všetkom im pomáhať. A čo je najdôležitejšie, všetci sa budú milovať a správať sa k sebe s úctou.

3. Čo o sebe subjekt prezradí

Softvérový obsah. Povzbudzujte deti, aby zdôrazňovali vlastnosti predmetov: veľkosť, tvar, farba, materiál, časti, funkcie, účel; naďalej zlepšovať schopnosť opisovať predmety podľa ich charakteristík.

Materiál.Čipy (najmenej 10 kusov); obrázky predmetov: elektrospotrebiče, magnetofón, TV, telefón, práčka atď.; Algoritmus popisu objektu.

Pokrok v lekcii

Učiteľ vyzve deti, aby si zahrali hru „Čo o sebe hovorí predmet“. Úloha: opíšte objekt zobrazený na obrázku podľa algoritmu.

Deti si vyberú vodcu, určia poradie, ak je to potrebné, zopakujú významy podmienených symbolov algoritmu.

Moderátor vyberie ľubovoľný obrázok zobrazujúci predmet a ukáže ho deťom. Prvý účastník prevezme algoritmus, pomenuje jednu z vlastností zobrazeného objektu, v prípade správneho vyjadrenia dostane od hostiteľa čip a kartu s algoritmom odovzdá ďalšiemu účastníkovi. Rovnako koná. V prípade nesprávneho vyhlásenia vedúci povie: "Chyba" - a prenesie právo na postup na ďalšieho účastníka. Ak účastník, ktorý dostane kartu s algoritmom, urobí dlhú pauzu, potom po troch tlieskaniach vodcu stratí právo na pohyb a kartu s algoritmom odovzdá ďalšiemu účastníkovi. Hra končí, keď sú všetky vlastnosti predmetu uvedené podľa algoritmu a hostiteľ už nemá žiadne otázky alebo sa minú žetóny. Vyhráva hráč s najväčším počtom žetónov.

Hostiteľ má právo počas hry klásť otázky, ktoré objasňujú alebo dopĺňajú akúkoľvek vlastnosť predmetu.

Vzorové otázky:

Ako správne používať položku?

Aké sú najdôležitejšie časti predmetu? (Bez čoho by položka nefungovala?)

- Kto sa podieľal na vzniku objektu?

Čo ľudia používali, keď táto položka neexistovala?

Čo by sa stalo, keby tento predmet teraz zmizol zo života ľudí?

- Pre aké povolania potrebujete túto položku?

Ak hra pokračuje, hráč s najväčším počtom žetónov sa stáva lídrom.

Potom učiteľ vyzve deti, aby sa „premenili“ na rôzne predmety umelo vytvoreného sveta. Deti striedavo opisujú „seba“, teda predmety, na ktoré sa premenili: akého tvaru, farby, veľkosti, z akého materiálu je, na čo slúži, z akých častí sa skladá. Ostatní chlapci hádajú predmet. Učiteľ vyzve deti, aby si spomenuli na všetko, čo o tomto predmete ešte vedia: na jeho minulosť, kde môžete tento predmet vidieť atď. Deťom, pre ktoré je problém opísať predmet, ponúknite, aby použili algoritmus.

4. O priateľstve a priateľoch

Softvérový obsah. Rozšírte vedomosti o rovesníkoch, upevnite pravidlá priateľského prístupu k nim: zdieľajte hračku, rozprávajte sa slušne, priateľsky, ak je jeden z chlapcov v skupine smutný, porozprávajte sa s ním, hrajte sa, vždy pomáhajte, pomáhajte priateľom.

Materiál. Obálka obsahujúca list a pohľadnicu.

Pokrok v lekcii

Na začiatku hodiny zaznie zvuková nahrávka: "Chlapci, pomôžte!" (3 krát). Učiteľ vyzve deti, aby určili, kto ich volá o pomoc. Upriamuje ich pozornosť na zrkadlo; zvuková nahrávka opäť znie: „Áno, som zrkadlo. Naše kráľovstvo má problémy. Zlý kráľ sa pohádal so všetkými dospelými a deťmi nášho kráľovstva. A teraz sa volá „Kráľovstvo krivých zrkadiel“. Ale to je polovica problémov – dnes sa kráľ rozhodol popraviť toho najčestnejšieho, najstatočnejšieho, najmilšieho chlapca, ktorého sa jeho čarodejníctvo nedotklo. Volá sa Gurd. Potrebuje vašu pomoc. Ak ste priateľskí a odvážni chlapci, potom sa poponáhľajte - zostáva veľmi málo času.

Učiteľ, podnecujúc záujem detí, zisťuje, čo pochopili z odkazu zrkadla. Po vypočutí chlapcov ich upozorní na obálku s nápovedou, ktorá obsahuje kartu a list. Mapa zobrazuje trasu pozostávajúcu z piatich úloh. V liste sú dešifrované úlohy.

Cvičenie 1. Spievajte pieseň o priateľstve.

Deti ponúkajú možnosti a predvádzajú „Pieseň priateľstva“.

Úloha 2. Vymenuj päť prísloví o priateľstve, priatelia.

Deti volajú: „Starý priateľ je lepší ako dvaja noví“, „Jeden za všetkých a všetci za jedného“, „Zomri sám, ale pomôž kamarátovi“, „Priateľstvo je silné skutkami“, „Priatelia sú známi v ťažkostiach“ . Ak majú deti ťažkosti, učiteľ im pomáha.

Minúta telesnej výchovy

Deti stojace vo dvojiciach napodobňujú zvyky zvierat v súlade s textom básne.


Všetci sú na svete priatelia.
Dospelí a deti sú priatelia
Vtáky sú medzi sebou priatelia.
Hady sú pod horou priatelia.
Zajace sú priatelia na trávniku,
Medvede, vlci sú priatelia v kŕdli.
Ryby sú pod vodou priatelia.
Ty si so mnou a ja som s tebou! (Objím dieťa vedľa seba.)

Úloha 3. Hra "Kto je priateľ?".

Učiteľ číta riadky poézie a deti, ak to urobí skutočný priateľ, tlieskajú rukami a povedia: "Áno!" A ak by to nemali robiť, mlčia. (Uistite sa, že prehráte prvú situáciu, aby chlapci pochopili pravidlá hry.)


Vždy je so mnou v problémoch
Idem za ním ako hora.

Utešuje ma, keď plačem
Problém so mnou vyrieši.

Nikdy nejedz tajne -
Slivky, hrušky, čokolády.

Nebude šikanovať
A dráždiť a vyvolávať mená.

Vždy je špinavší ako noc.
Pošliape kvety v záhone.

Nezačína bitky
A psom to neubližuje.

Vzal od detí -
Bábika, medveď, sklápač.

Pomôže zalievať kvety.
A odložte aj hračky.

Bude zdieľať hračku
Kniha, bábika, hrkálka.

Cení si naše priateľstvo
Vždy sa ponáhľam, aby mi pomohol.

Úloha 4. Deti sú pozvané, aby nakreslili slnko, ktoré rozptýli mraky nad vežou, v ktorej je Gurd uväznený.

Povinné podmienky:

- musíte nakresliť všetko naraz;

- Na kreslenie je vyhradených 5 sekúnd.

Učiteľ pozýva deti, aby diskutovali o hlavnej podmienke - kresliť všetko spolu a dokonca aj na chvíľu. Vedie ich k záveru: každý by mal kresliť naraz a rozdeľovať prácu; jedno dieťa nakreslí kruh a až potom všetky deti naraz nakreslia lúč.

Deti stoja okolo stola, na ktorom leží list papiera na kreslenie. Učiteľ dáva príkaz a počíta čas.

Úloha 5. Učiteľ napíše na papier slovo Gurd, potom vezme zrkadlo, položí ho na papier a vyzve deti, aby si prijaté slovo prečítali. Práve toto slovo bude kľúčom k veži. Deti v zbore čítajú: "Priateľ." Len čo deti povedia toto slovo, ozve sa zvuk rozbitého skla a potom sa ozve hlas chlapca Gurda: „Ďakujem vám, chlapci, to som ja – Gurd. Zachránili ste ma a teraz určite naučím deti svojej krajiny byť priateľmi tak, ako ste vy. A keď sa všetci skamarátime, určite vás prídeme navštíviť. Ďakujem! Zbohom priatelia!"

Učiteľ a deti sa lúčia s Gurdom. Na záver učiteľka hovorí, že deti úlohy zvládli vďaka kamarátstvu. Dnes všetkým ukázali, ako byť priateľmi, akí priatelia by mali byť a ako si priateľstvo vážiť.

5. Zberač papiera

Softvérový obsah. Rozšíriť predstavy detí o rôznych druhoch papiera a jeho kvalitách; zlepšiť schopnosť identifikovať predmety podľa vlastností materiálu.

Materiál. Vzorky rôznych druhov papiera; papierové predmety (album, noviny, krabica atď.).

Pokrok v lekcii

Učiteľ vopred rozloží na stoly vzorky rôznych druhov papiera. Deti skúmajú papier a učiteľ ich povzbudzuje, aby zdôraznili jeho kvalitatívne vlastnosti, pričom im kladie otázky o tom, čo to je, ako ho možno určiť - hladký alebo drsný, hrubý alebo tenký. Chlapi hladkajú obliečky, cítia, odpovedajú na otázky.

Potom učiteľ vyzve deti, aby hárok papiera pokrčili (zmačkali), roztrhali ho na kúsky (roztrhli), potiahli okraje rôznymi smermi (celistvosť hárku je porušená, materiál je preto krehký), hárok položili papiera v nádobe s vodou (mokrou). Učiteľ predvádza horenie papiera pomocou liehovej lampy a zápaliek. Deti spolu s učiteľom vymyslia algoritmus na opis vlastností papiera.

Potom učiteľ prečíta telegram od zberateľa, ktorý zbiera rôzne druhy papiera. Cestuje po mestách a dedinách a všetkým rozpráva o svojej zbierke. Ale v našom meste mal problém: fúkal silný vietor, jeho zbierka sa rozsypala a časť zbierky padla do skupiny. Učiteľ vyzve deti, aby hľadali vzorky papiera (učiteľ ich vopred skryje v skupinovej miestnosti). Deti prinášajú nájdené vzorky.

Ozve sa klopanie na dvere, vchádza zberateľ (dospelý), zoznamuje sa s deťmi, rozpráva o svojom koníčku a hlási, že má rozpísané všelijaké papiere. Vyzve deti, aby si prácu zorganizovali takto: pomenuje druh papiera a deti ukážu ukážku. Počas lekcie zberateľ vysvetľuje účel každého druhu papiera. Ďalej každé dieťa popíše vlastnosti nájdeného typu papiera na základe zostaveného algoritmu.

Na záver sa koná didaktická hra „Nájdi podobnosti a rozdiely“.

Učiteľ pomenuje druh papiera a deti musia nájsť na stole predmet vyrobený z tohto druhu papiera (kartónová škatuľa, noviny, album, kvetina z vlnitého papiera atď.). Učiteľ teda privádza deti k pochopeniu, že všetky nájdené predmety sú z papiera, ale z rôznych druhov papiera.

6. Materská škola

Softvérový obsah. Porozprávajte sa s deťmi o tom, prečo sa škôlka tak volá (lebo deti sú „vychované“, starajú sa o ne a starajú sa o ne ako o rastliny v záhrade). Ukážte spoločenský význam MŠ: rodičia pracujú, sú pokojní, pretože v ich neprítomnosti sa o deti starajú zamestnanci MŠ. Zamestnancom materských škôl treba poďakovať za starostlivosť, ich prácu si vážiť a zaobchádzať s nimi opatrne.

Materiál. Obrázky zobrazujúce pracovníkov materskej školy (učiteľka, asistentka učiteľa, kuchárka, práčovňa atď.).

Pokrok v lekcii

Učiteľ vyzve deti, aby hádali hádanku:


Na stromoch sú hrušky, čerešne,
Banda marhúľ
Jablone nemajú konca kraja
Toto je naše ovocie... (záhrada).

Predvedie obrázok sadu a pripne ho na tabuľu.

Kladie deťom otázky: „Kto pracuje v takejto záhrade? Aká je práca záhradníka? Treba počuť slová: stará sa o stromy, chráni ich pred chorobami, bojuje proti škodcom, zalieva, pestuje.


Má ruže a tulipány,
A sedmokrásky šuštia.
Gladioly, pivonky -
Toto je náš kvietok... (záhrada).

Učiteľka ukáže deťom ilustráciu s kvetinovou záhradou a upevní ju na tabuľu.

Kladie deťom otázky: „Kto pracuje v takejto záhrade? Aká je práca záhradníka? Treba počuť slová: stará sa o kvety, chráni ich pred chorobami, bojuje proti škodcom, zalieva, pestuje.

Učiteľ robí tretiu hádanku:


Aký úžasný dom
V tom dome je veľa chlapov.
Hrajú a spievajú piesne.
Tento dom je pre naše deti… (záhrada).

Učiteľ predvedie ilustráciu zobrazujúcu materskú školu a pripevní ju na tabuľu. Upozorňuje deti na opakované slovo „záhrada“.

Kladie otázky: „Kto pracuje v materskej škole? aká je ich práca? Počúvajúc odpovede detí, zavesí na tabuľu obrázky zobrazujúce predstaviteľov profesií, ktoré deti pomenúvajú. Usporiada obrázky vo forme okvetných lístkov harmančeka do kruhu, pričom stred ponechá voľný.

Učiteľ vedie deti k záveru: všetci títo ľudia pracujú pre deti. Stred s obrázkom detí je pripevnený k stredu harmančeka.

Pozor! Toto je úvodná časť knihy.

Ak sa vám začiatok knihy páčil, plnú verziu si môžete zakúpiť u nášho partnera - distribútora legálneho obsahu LLC "LitRes".

Plán lekcie

« Pomôžte Bunny zostať zdravý»

Obsah programu:

Formovať u detí počiatočné zručnosti ochranyživot a zdravie;

Na základe situačné momentyrozvíjať zručnosti detí vyvodiť závery o bezpečnosť života;

Pestujte si zmysel pre vzájomnú pomoc, túžbu pomáhať si.
Priebeh lekcie:

opatrovateľka žrebovpozornosť detí pre toako onidospelý zaleto, staňte sa rýchlym, obratným a ponúknite sa na rozhovor ozdravie, zisťuje, ako deti chápu slovo „zdravie“, vedie podľapríslovie:

Zdravie je najlepšie bohatstvo.

Zdravé je skvelé.

Zdravie je všetko.

Raz daná stu k dverám, objavím sa tsya dva chlapecoblečený v kostýmoch Znayky a Bunny. Králiček oblečenýležérne: kabát je rozopnutý, šnúrky rozviazané, šatka rozviazaná.

Oni sú Ahoj s deťmi. Zajačik volá deti na prechádzku. Znayka sa ponúkne, že zostane v triede a bude počúvať. Venuje pozornosť deti na Bunnyho vzhľad a hovorí, že tým, že sa oblieka týmto spôsobom om, Bunny poškodzuje vaše zdravie. Znayka vyzve deti, aby zajačikovi vysvetlili, čo v rýchlosti urobil zle a prečo, ponúkne zajačikovi pomoc.

opatrovateľka chváli detiza Pomoc Zaike, objasňuje odpovede detí: rozpútaný šnúrky na topánkach - môžete na ne stúpiť a spadnúť; Pretekyprešívaný kabát - môžete prechladnúť; nie šatka uviazaná- viedržať sa čo- jedného dňa dieťa spadne .

Ako chodiť po mokrej podlahedonekĺzať;

- ako ísť po schodoch;

Ako sa obliecť, keď idete von chodiť.

Zajačik ponúka nesprávne možnosti, učiteľ povzbudzuje deti, aby mu vysvetlili pravidlá, potom vyzve deti, aby to všetko ukázali a šli na prechádzku.

Rozprávkové postavičky čítajú básničku-radu a sprevádzajú deti na prechádzku.

Oblečte si kabát, nečakajte problémy.

Čo je potrebné urobiť práve teraz? Pozri sa radšej do zrkadla!

Zapni gombíky a potom nespadneš,

A potom na ceste . Nič nepokazíš.
Obujte si topánky

Zaviažte si všetky šnúrky!

Aby nespadol na cestu

Aby nespadol do mláky.
Môžete použiť znaky bábkové divadlo .

Zhrnutie lekcie

aby ste spoznali svet okolo seba a spoznali seba

4. rok života

« Dr. Aibolit»

Obsah programu:

Prostredníctvom hry priblížiť deťom profesiu lekára a nástroje, ktoré potrebuje k práci, ujasniť si predstavy detí o osobnej hygiene;

Vytvárajte návyky zdravého životného štýlu;

Pestujte si starostlivý prístup k svojmu zdraviu;

Rozvíjať reč, predstavivosť.
Vybavenie: hračkárske lekárske vybavenie (teplomer, liek, obväz, špachtľa), obrazovka, súprava bábkového lekára, kostým lekára, obrázky produktov,zvieracie klobúky.
Priebeh lekcie:

Vychovávateľ: Chlapci, dnes tu máme hostí. Pozdravme ich. (Deti pozdravujú.)

opatrovateľka : Chlapci, poďme sa s vami hrať. Vymyslel som vtipnú hru. Volá sa „Ja tiež“. Ak poviem, že robím niečo dobré, dodáte: „Ja tiež“: ak je to zlé, buď ticho, nič nehovor, dobre? Zapamätané. Začať. Len buď opatrný!

Hra "Ja tiež"

Viem presne zjedz to.

Nepočúvam starších.

S chalanmi som kamarát.

Správam sa dobre!

Idem po ulici!

Neznášam všetkých chlapov!

Kedy ak kt oh, niečo nie je v poriadku a povedal "ja tiež" vychovávateľka hovorí: "Kto tam povedal," Ja tiež "? Nechajte ma

pozriem sa na deti ktoré uraziť ich súdruhov!.. Čo?...

Neurážaj, len zle? To je dobré, musíme byť priateľskí!

Vychovávateľ: Ach, chlapci, úplne som zabudol, hral som sa s vami ... Veď prišiel k nám hosť. Počkaj tu a uvidím, či k nám prišiel.

Učiteľ ide za obrazovku a prezlečie sa : Nie, radšej hádaj kto vám prišiel... Milý - milý, v bielom plášti, s okuliarmi... Tušil je b? Všetko sa uzdrav, uzdrav, dobrý doktor...(Aibolit). Je to tak a tu je! (Objaví sa doktor Aibolit.)

Aibolit: Konečne som sa k vám dostal ja Bolo ťažké ísť: aj vietor, aj neg na ceste. Kde sú našichoré zvieratá? A tu sú.

Vychovávateľ (doktor Aibolit) nasadí detské čiapky s obrázkom zvierat: zajačiky, medvede, hroch, vlk atď.

Aibolitodkazuje na dieťa v klobúku s obrázkom zajačika: W kámo čo ťa bolí? (nakloní sana zai chiku, počúva hotrubica) Tu čo je to! Zajačik prechladol! Poď zajačik rass povedz mi, ako si mohol byť taký hlúpy.

Dieťa hovorí:Králičekzhodila hostiteľka.

Pod dažďom zostal s aika!

Nemohol som vstať z lavičky.

Všetko do ničoho do a o mok! (A. Barto)


Aibolit: Ay-ya-yay! Nie je dobré hádzať ich hračky. Ľahnite si, zajac, do postele, dáme ti teplomer. A chlapi vám prinesú a ukážu obrázky užitočných produktov, majú veľa vitamínov, ktoré vám pomôžu zotaviť sa a neochorieť znova.

Hra "Užitočné - nie užitočné"

Aibolit: Tu, chlapci - výborne: pomohli ste uzdrav sa zajačik.

Aibolit: A ty, zlatko, čo bolí?

Dieťa číta: Spustil medveďa na podlahu

Medveďovi odrezali labku.

Aj tak to nevyhodím.

Pretože je dobrý.(A. Barto)

Aibolit: Paw? My sme ňou terazobväz. Ale nemôžete takto uraziť svoje hračky(otvorí tašku, ale je prázdna) Aký som zábudlivý! Zabudol som si náradie. Vidím, že máte veci, ktoré potrebujem do práce(približuje sa k stolu, kde sú veci potrebné pre prácu lekára, kuchára, predajcu) . Vyberte si zo všetkých predmetov, ktoré potrebujem pre svoju prácu.

Hra „Kto čo potrebuje“

Aibolit:Výborne! Teraz môžete liečiť cieľ. Vezmite si obväz a obviažte mu labku. Všetko, maličká! Pacientov je viac.

Aibolit:Ach hrochy! Chytili sa za bruško, chúďatko hrochy bolí bruško. A prečo by ich bolelo bruško? (odpovede detí)

Aibolit:Zle si umyli ruky. Chlapci, povedzme im, ako si umývať ruky.

Musíme sa umyť! chodime

Kde je čistá voda? pokrčiť

Otvoríme kohútik - shhhh, otáčanie ruky

Umy si ruky - shhhh simulovať umývanie rúk

Potrieme líčka, krk a podlejeme vodou.

napodobňovať umývanie líc, krku

Boole - bool - bool - voda šumí, nafúknuť líca

Všetky deti sa radi kúpajú.

Umyli sme si ruky mydlom simulovať umývanie rúk

Nezabudnite na nos a líca. ukazujú na líca a nos

Nebuďte leniví umyť si uši ukazujúce uši

A všetko utrel do sucha.

Aibolit: Akí ste dobrí chlapi, naučili hrochy umývať si ruky . Chlapci, ste veľmi milí a starostliví. A je čas, aby som sa išiel liečiť k iným deťom a zvieratám. Dovidenia, chlapci! (chystá sa odísť, ale zrazu si niečo pamätá)

Aibolit: Aký som zábudlivý?! Koniec koncov, chcel som ti dať darček, dať ti môj kufor. Všetko zvážite a doprajete si. Dúfam, že vám to veľa pomôže. Teraz zbohom!(Vráti kufor a ide za obrazovku, vyzlečie si oblek a vyjde von)

opatrovateľka : No, chlapci, povedzte nám, aký hosť k vám prišiel? (odpovede detí)A že vás doktor Aibolit liečil?(odpovede detí, upozorňuje na darček). Poďakovali ste sa Dr. Aibolitovi? Výborne, ste dobrí!

Plán lekcie

aby ste spoznali svet okolo seba a spoznali seba

4. rok života

« Byť zdravý»

Obsah programu:

Rozvíjať u detí pochopenie dôležitosti a nevyhnutnosti hygienických postupov.
Vybavenie:

Ilustrácie s obrázkami: chlapec si čistí zuby a špinavý chlapec, kniha sbáseň K. Chukovského "Moydodyr"
Pokrok v lekcii :

Učiteľ ponúka, že si vypočuje úryvok z básne

V. Mayakovsky „Čo je dobré a čo zlé“, dôsledne demonštrujúce ilustrácie:

Tento chlapec miluje mydlo a zubný prášok.

Tento chlapec je veľmi zlatý, má sa dobre.

Tento sa dostal do blata a je rád, že má špinavú košeľu.

Hovoria o tom: „Je zlý. Čoura!".

otázky:


    Koho z chlapcov máš najradšej?

    Prečo sa ti páčil úhľadný, úhľadný chlapec?

    Páčil sa niekomu ten druhý chlapec?

    Prečo sa ti to nepáčilo?

    Aké toaletné potreby potrebujete na zmytie nečistôt a čistotu?

    Čo okrem mydla a špongie je potrebné na umývanie?

Učiteľ ponúka, že ukáže, ako si deti umývajú ruky a tvár(imitácia pohybu),a potom si pamätajte, ktorá báseň obsahuje slová:

Poďme sa umyť, kúpať,

špliechať, potápať sa, padať

Vo vani, v koryte,

V rieke, v potoku, v oceáne,

A vo vani a vo vani.

Kedykoľvek a kdekoľvek

Večná sláva vode!

učiteľ ponúka naučiť sa idióm:

Mama Milu

Mydlo s mydlom.

Dostal sa do oka

Míľové mydlo.

Povedala mama Mile a:

Nehnevaj sa, moja dcéra Mila .

nie Hnevám sa, - povedala Mila,

Kričím mydlo.

Potom učiteľ prečíta báseň K. Čukovského „Moido-diery“ v plnom rozsahu, zistí, prečo všetko od chlapca utieklo, a pripomína pravidlá hygieny.

Plán lekcie

aby ste spoznali svet okolo seba a spoznali seba

» 4. rok života

« Exkurzia do práčovne

MATERSKÁ ŠKOLA"

Obsah programu:

Spoznajte prácu majstra práčovne

Objasniť vedomosti, že uteráky a posteľná bielizeň sa perú a žehlia v práčovni;

- vychovaný rešpekt do práca ľudí pracujúcich v práčovni.
pohybovať sa výlety:

Pred prehliadkou učiteľ ponúka Vypočujte si úryvok zo známej básne a pomenujte ju.

Deka je preč.

Plachta uletela

A vankúš ako žaba

Utiekol odo mňa.
Učiteľka objasňuje, prečo chlapcovi všetky veci utiekli, hovorí, že hoci medzi chlapmi v skupine nie sú žiadni špinaví, uteráky sú niekedy špinavé; kladie otázky o tom, kto perie uteráky a posteľnú bielizeň, ponúka stretnutie s majstrom bielizne, opakuje jej meno a patronymiu, posilňuje slová: „bielizeň“, „bielizeň“, „posteľná bielizeň“.

V práčovni, po obhliadke priestorov a stretnutí s majstrom práčovne, ponúknite vypočutie jej príbehu sprevádzaného ukážkou úkonov: bielizeň sa namočí, vloží do práčky, nasype prací prášok. Autor:V priebehu príbehu sa dospelí pýtajú, ponúkajú porovnanie práčok v škôlke a doma, ukazujú špinavé uteráky a vysvetľujú, že deti si neumyli ruky dostatočne čisto a teraz budú musieť uteráky vyvárať alebo dodatočne vyprať. ruka. Potom ukážu ako sušené a hladkanie bielizeň, ponúknite poskladanie niekoľkých vyžehlených vecí.

V súhrne učiteľ upozorňuje na to, koľko bielizne je potrebné vyprať a vyžehliť, aké ťažké je prať špinavé veci, vysvetľuje, že deti môžu pomôcť pracovníkom práčovne, ak si dôkladne umyje ruky.

Plán lekcie

aby ste spoznali svet okolo seba a spoznali seba

» 4. rok života

« Telo osobe"

Obsah programu:

Objasniť vedomosti detí o tom, z ktorých častí pozostáva ľudské telo,

Opíšte úlohu zmyslových orgánov.
Vybavenie: bábika, obrázky zobrazujúce rôzne bábiky, fotografie (obrázky) detí rôzneho veku.
Priebeh lekcie:
Bábika Masha prišla navštíviť deti, priniesla fotografie svojich priateľov, ponúkla sa, že sa na ne pozrie. Učiteľ upozorňuje na skutočnosť, že všetky bábiky sú odlišné (výška, farba vlasov a očí), navrhuje nájsť rozdiely. Potom povzbudí deti, aby určili, v čom sú si všetky bábiky podobné, čo vedie k záveru: všetky majú rovnaké časti tela a ponúkne im, že ich ukážu na sebe.
Potom učiteľ s deťmi zistí:


    čo môžete robiť s nohami, aké hry hrať;

    čo robia rukami;

    prečo sa ruky nazývajú prvými pomocníkmi;

    načo sú uši?

    pred čím si chrániť oči.

Potom učiteľ ponúkne, že sa pozrie na fotografie detí rôzneho veku, upozorní na zmenu v ich raste a podnieti ich, aby dospeli k záveru: ak chcete vyrásť veľký, silný a zdravý, musíte dobre jesť, športovať. a starať sa o svoje zdravie.

Plán lekcie

zoznámiť sa s okolitým svetom a spoznať seba samého a kreslenie(komplex)

4. rok života

« Vitamíny a

užitočnéProdukty"

Obsah programu:
- hovoriť o výhodách vitamínov a ich význame pre ľudské zdravie,

Upevní schopnosť detí sprostredkovať užitočné produkty v kresbe pomocou rôznych obrazových metód (prst, štetec, ceruzka);

Pestujte záujem a túžbu kresliť užitočné produkty.
Vybavenie:

Obrázok alebo fotografia zobrazujúca silných, zdravých ľudí, obrázky zobrazujúce zdravé potraviny (mäso, ryby, zelenina, ovocie, mlieko a mliečne výrobky, orechy, med), hádanky, kvaš, listy papiera.
pohybovať sa lekcie:

Ukážte obrázok alebo fotografiu silných, zdravých ľudí, priveďte deti k pochopiť, že pre Dobré zdravie si vyžaduje správnu výživu, hovorte o obľúbených jedlách detí.

Hovorte o vitamínoch, ktoré ovplyvňujú fungovanie tela, názov nejaké vitamíny, povedz, fungujú ktoré orgány pomáhajú a aké produkty obsahujú:


    vitamín A dôležitý pre zrak, nachádza sa v mrkve, cibuli, petržlene, vajciach;

    vitamín B prispieva k dobrej práci srdca, nachádza sa v mlieku, mäse, chlebe;

    vitamín C posilňuje celé telo, pomáha nie ochorie,

nachádza sa v pomarančoch, citrónoch, bobuliach, kapuste, luk.

Pripomeňte si, ako vyzerá známa zelenina, pomenujte ju z obrázkov, pozbierajte obrázky - hádajte hádanky.

Ukážte obrázky zdravých potravín (mäso, ryby, zelenina, ovocie, mlieko a mliečne výrobky, orechy, med). Vysvetlite: aby ste bolizdravýsilný a silnýtreba kuJedzte len zdravé jedlá. povedzte, že niektorío du kty nie sú veľmi užitočné, najmä ak ich používate vo veľkom množstve (čokoláda, sladkosti). Ponúknite nakreslenie svojich obľúbených produktov.

Plán lekcie

aby ste spoznali svet okolo seba a spoznali seba

4. rok života

« Zabezpečenie zapnutécesty"

Obsah programu:
- oboznámiť deti so základnými pravidlamisprávanie na ulici, pravidlá cestnej premávky,

Hovorte o semaforoch.

Vybavenie:

Obraz "Autá v uliciach mesta", predné diely tričiek s obrázkom účastníkov cestnej premávky, obrázok s obrázkom policajta
Priebeh lekcie:

Učiteľ pripomína deťom, že sa naučili hrať s autami a na skutočných cestách je veľa áut, navrhuje pozrieť si obrázok „Autá v uliciach mesta“. Vysvetľuje, že ak ich chcete spravovať, musíte veľa slávnych b a vedieť, kladie otázky, vedie deti k tomu, že vodiči by maliženy poznať pravidlá cestnej premávky.

Učiteľ ponúkne, že sa zamyslí nad tým, prečo sa autá nezrážajú do seba, kto im pomáha pohybovať sa bez nichnehody, robí hádanku:

Pomôcť ti

Cesta je nebezpečná

Pálenie vo dne aj v noci

Zelená, žltá, červená.
Učiteľ objasňuje význam semaforov, konania chodcov a vodičov a ponúka cvičenie v pohybe podľa stvii so semaformi. Deti si oblečú prednú časť košele s podobizňou účastníkov cestnej premávky a mitir pohodlie pohybu áut a chodcov na ulici. Učiteľ pripomína pravidlá: neponáhľať sa, sledovať pohyb ostatných a dopravné signály, prejsť cez ulicu na vyznačenom mieste.

Potom učiteľ ukáže obrázok policajta, ponúkne sa, že ho preskúma, vysvetlí jeho úlohu pri riadení premávky na ulici.

Zhrnutie lekcie

aby ste spoznali svet okolo seba a spoznali seba

4. rok života

« Zdravie je v poriadku

vďaka nabíjačka!

Obsah programu:

Prispieť k vytvoreniu základov zdravého životného štýlu, potrebe zapojiť sa do telesnej kultúry a športu;

Opravte názov niektorých športov.
Vybavenie:

Bábika v športovom oblečení, obrázky zobrazujúce rôzne športy, športové vybavenie (lopty, švihadlá atď.), mydlové bubliny.

pohybovať sa lekcie:

Do triedy prichádza bábika v športovom oblečení - tréner Gantel-kin, ukazuje deťom obrázky rôznych športov, objasňuje, či deti poznajú ich meno, kladie otázky:


    aké športy máš rád a prečo;

    aký typ by ste chceli robiť;

    aké športy môžete robiť v zime, v lete.

Gantelkin vysvetľuje, prečo je každý šport a šport vo všeobecnosti užitočný, a ponúka deťom cvičenie:

Súťaž, chlapci.

myZačnime teraz s nabíjaním!

Prečo potrebujete nabíjačku?

Vôbec to nie je záhada

Na rozvoj sily

A nebuďte unavení celý deň!

Ak niekto nabíja

Uteká bez toho, aby sa obzrel do a -

Nestane sa ničím

Skutočný silný muž!
My chlapi každý deň

Začína sa nabíjaním!

Ruky do strán a dole

Všetci si sadli, vstali,

Dievčatá aj chlapci

Všetci sa ponáhľali!

Dobre sme si zacvičili.

Začíname do posilovať.

Cvičenia s loptou sa vykonávajú:


    Štafeta "Kto prihrá loptu rýchlejšie."
Deti stojace v dvoch radoch si podávajú loptu.

    "Hoď to, chyť to, nenechaj to spadnúť!"
Deti stoja v dvoch radoch oproti sebe a hádžu loptičkyod jeden tím doďalší.

    "Bublina".
Učiteľ fúka mydlové bubliny a vyzve deti, aby ich chytili.

Gantelkin ponúka cvičiť viac:
Byť silný a šikovný

Pokračujeme v tréningu.
Vykonávajú sa známe cvičenia s predmetmi. Po cvičeniach Gantelkin ponúka hru:
Chur-chura, chur-chura,

Hra začína.
Na požiadanie detí sa koná vonkajšia hra.

Na rozlúčku Gantelkin opäť pripomína, že musíte robiť telesnú výchovu a šport, aby ste boli silní a zdraví:
Šport, chlapci, je veľmi potrebný,

So športom sme blízki priatelia.

Šport je zdravie, šport je pomocník,

Šport je hra, telesná výchova-hurá!
Gantelkin dáva deťom športové vybavenie (lopty, švihadlá atď.).

Plán lekcie

aby ste spoznali svet okolo seba a spoznali seba

4. rok života

« Aibolit preč

u detí"

Obsah programu:

Pokračovať vo vzdelávaní detí o hodnote zdravia, potrebe byť zdravý,

Upevniť vedomosti o vitamínoch,

Upresnite svoje chápanie zeleniny

Naučte sa pestovať cibuľu.
Materiál lekcie:

Auto, bábika Doctor Aibolit, zelenina, ovocie, tŕne, termoska so šípkovým nálevom,cibuľa ludoa zariadenia na sadenie a polievanie.
Pokrok v lekcii :

V skupine prichádza auto, v ktorom sú tašky ssheapolievka, zelenina a ovocie a Dr. Aibolit.

Hrajú sa hry:

"Úžasná taška" - deti hmatom určia zeleninu (uhorku, paradajku, zemiak, cviklu, mrkvu), pomenujú ju a krátko popíšu.

"Hádaj chuť" - po preskúmaní a objasnení názvov ovocia sú deti vyzvané, aby so zavretými očami určili svoju chuť (jablko, hruška, pomaranč, citrón, banán).

Potom Aibolit ukazuje šípky, ponúka sa ich dotknúť, ovoňať, vysvetľuje, čo to je.že niečo. Šípky sú veľmi užitočné, musia sa zbierať,suchý, a zimavariť chutné vitamínčaj. Vysvetľuje, že po lekcii pohostí deti takýmto čajom.

Učiteľka upozorňuje deti na to, že v aute je vrece cibule, vysvetľuječozelená cibuľa obsahuje veľa vitamínov a navrhuje, aby ste si cibuľu pestovali sami a zjedli ju na večeru.

Po prehliadke sa cibule vysádzajú do debničiek. Doktor Aibolit pripomína, že po práci si treba umyť ruky, aby ste nepriniesli bacily, aby ste boli zdraví a neochoreli, a deti lieči vitamínovým čajom.

Plán lekcie

aby ste spoznali svet okolo seba a spoznali seba

4. rok života

"Výlet do parku (lesa)"

Obsah programu:

Naučiť deti všímať si charakteristické znaky leta, naučiť sa hľadať a rozpoznávať liečivé rastliny,

Budujte úctu k prírode.
Priebeh túry:

Učiteľ vyzve deti, aby sa porozhliadli po parku a vymysleli hádanku:
Dom je otvorený zo všetkých strán.

Je pokrytá vyrezávanou strechou.

Poďte do zeleného domu

Uvidíte v ňom zázraky

(Les)
Učiteľ pozve deti, aby sa vydali na cestu nádherným zeleným domom, obdivovali, skúmali a pamätali si všetko, čo sa im zdá zaujímavé.

Deti s učiteľkou skúmajú stromy rastúce v parku, porovnávajú listy, kmeň, kôru, všímajú si charakteristické znaky, výšku, korunu.

Potom sa uskutoční m hra "Nájdi strom": vychovávateľka pri zavolá deťom známy strom, musia ho nájsť, pribehnúť a omotať ruky okolo kmeňa.

Potom učiteľ navrhne zapamätať si, čo zaujímavé a užitočné rastie v lese, objasní názov liečivých rastlín, ukáže ilustrácie a navrhne nájsť, ale nie trhať známe liečivé rastliny. Učiteľka pristúpi ku každému dieťaťu, ktoré našlo rastlinu, pripomenie jej názov a úžitkové vlastnosti, ponúkne, že si z každého druhu vyberie jednu liečivú rastlinu do herbára ako nádherný darček a spomienku na les.

Tatyana Sachanová
Zhrnutie lekcie o oboznámení sa s predmetom a sociálnym prostredím v skupine seniorov „Čo predmet o sebe povie“

.Téma: "Čo subjekt o sebe povie» .

Softvérový obsah. Povzbudzujte deti, aby zdôrazňovali vlastnosti položky: veľkosť, tvar, farba, materiál, diely, funkcie, účel. Pokračujte v zlepšovaní svojich písacích schopností predmety podľa ich vlastností.

Pestujte v tíme priateľský prístup.

Práca so slovnou zásobou. Elektrospotrebiče, magnetofón, TV, telefón, práčka.

Materiál. predmet Obrázky elektrické spotrebiče: magnetofón, televízor, telefón, práčka atď.

prípravné práce. Skúmanie ilustrácií, postrehy, hádanie hádaniek, didaktické hry, hranie rolí "Rodina".

Priebeh lekcie:

1. Org. moment. Vstupujú deti skupina na hudbu"Kto sú Fixies"

Chlapci, povedzte mi, z ktorej karikatúry znela pieseň? Dnes sa spolu s Fixies vydáme na cestu do sveta elektrospotrebičov.

2. Hlavná časť. Pozrite sa pozorne okolo, a povedaťže nás obklopuje? (odpovede detí)

opatrovateľka: Akýkoľvek objekt pre niečo, každý predmet plní svoju funkciu.

3. Dieťa číta básničku.

Sníval sa mi nádherný sen

Príprava cesta telefón.

Vysávač vyperie šaty,

A železo spieva vážne!

Magnetofón roztočí plnku.

Aký zvláštny maratón!

Pomôž mi pochopiť,

Potrebujem sa dostať domov!

4. Loptová hra "Pomocníci"

Cieľ: zadajte názov domáce prístroje opísať akcie, ktoré robia.

Učiteľ hádže loptu, dieťa loptu chytá a odpovedá, aké úkony vykonávajú rôzne elektrické spotrebiče.

Žehlenie bielizne.

Fén - suché vlasy.

Lampa - rozsvieti miestnosť.

Vysávač - vysávanie (čisté) koberce.

Ventilátor - chladenie vzduchu.

V chladničke - uchovávajte potraviny.

V kanvici sa varí voda.

Na elektrickom sporáku varia jedlo.

V mikrovlnnej rúre sa jedlo ohrieva.

5. Fyzická minúta "Prúd prechádza drôtmi"

Prúd prechádza drôtmi, Deti bežia v kruhu.

Svetlo nás privádza do bytu.

Aby zariadenia fungovali: (motor)

Chladnička, monitory, Otáča sa doľava, doprava

Mlynček na kávu, vysávač.

Prúd priniesol energiu. Deti behajú v kruhoch.

6. Hra "Kto má na starosti"

A teraz naši chlapci "otočiť" v rôznych elektrických spotrebičoch a povedať o sebe. A zistíme, ktorý domáci spotrebič je hlavný.

Som práčka

Môj hlavný biznis

Vyperte bielizeň dočista.

Viem nielen umyť,

Môžem opláchnuť, vyžmýkať.

Ja to mám na starosti.

Som chladnička.

Problém bez chladničky.

Jedlo sa teplom pokazí.

A dokonca aj naša hladná mačka.

Tento druh jedla nie je vhodný.

Ja to mám na starosti.

Som rýchlovarná kanvica.

Zapojíš ma do zásuvky

Kedykoľvek budete chcieť čaj.

Ja to mám na starosti.

Ponáhľal som sa na matiné

Vlasy som si vysušila fénom.

Robil som, čo som mohol

A zmenila sa na princeznú!

Ja to mám na starosti

7. Hádanky

Chlapci, teraz pre vás urobím hádanky a vy ich uhádnete.

1. Upratuje byt

Prach a trosky miluje (vysávač)

2. Táto práčka

všetko za nás vymaže. (práčka)

3. Hladí všetko, čoho sa dotkne

A ak sa dotknete - kousne (železo)

4. Vykypí sa zvnútra

A fúkajte bubliny (kanvica)

Po každej hádanke dieťa umiestni na tabuľu obrázok s obrázkom správnej odpovede.

opatrovateľka: Chlapci, ako to všetko nazvať veci jedným slovom?

Odpovede detí: Domáce elektrospotrebiče.

opatrovateľka: Je to tak, domáce spotrebiče sú našimi pomocníkmi. Povedzte, môžu deti zapínať elektrické spotrebiče? (odpovede detí) To je pravda, nemôžete!

8. Zážitok z lopty

Na stene visí guľa a na podlahe farebné gule. opatrovateľka ponúka zavesiť ich na stenu. (Deti sa snažia zavesiť balóny na stenu)

opatrovateľka: Prečo tento balón visí, zatiaľ čo ten váš padá? (detské dohady)

Premeňme vaše gule na magické a ja vám ukážem, ako na to. Je potrebné trieť loptu na vlasy a pripevniť ju k stene stranou, ktorá bola trena. Tu sú vaše balóny. Stalo sa to kvôli tomu, že elektrina žije v našich vlasoch a my sme ju zachytili, keď sme si začali trieť loptičku o vlasy. Lopta nebola elektrifikovaná, preto ju pritiahla k stene.

O čom sme sa dnes rozprávali, pamätáš? (odpovede detí)

Čo iné sa dá nazvať domácnosťou položky?

Na to odpovedajú deti predmety - pomocníci.

čo ste sa naučili?

Súvisiace publikácie:

Lekcia GCD na oboznámenie predškolákov s predmetom a sociálnym prostredím „Povedz mi všetko o sebe, balón“ Téma: „Povedz všetko o sebe, balón“ (zoznámenie predškolákov strednej skupiny so sociálnym a predmetovým prostredím) Tiktonova Olesya.

Účel: Rozšíriť predstavy detí o predmetoch sveta vytvoreného človekom. Úlohy: Vzdelávacie: upevňovať predstavy detí o bohatstve, ktoré vytvorili ľudia.

Synopsa výchovno-vzdelávacej činnosti „Moja rodina“ o oboznamovaní sa s predmetom a sociálnym prostredímÚčel: Formovať u detí správnu predstavu o rodine, úlohe matky, otca, starého otca, babičky, sestry, brata, ktorí spolu žijú.

Zhrnutie lekcie o oboznámení sa s predmetom a sociálnym prostredím pre strednú skupinu „Kind Doctor Aibolit“ Mestská autonómna predškolská vzdelávacia inštitúcia "Materská škola č. 7" mestskej časti Engels v regióne Saratov.

Prípravné práce: viesť kurzy na tému: „Vonkajšia štruktúra človeka“, oboznámiť deti s prácou „“.

Pokrok v lekcii

Vychovávateľ (V.). Deti, do našej záhrady dorazil zahraničný hosť! To sú novinky! Možno príde do našej skupiny (ozve sa klopanie).

V skupine je dospelý oblečený ako čarodejník.

Čarodejník Negoryuy. Ahojte chalani! Moje meno je kúzelník Negoryuy. Priletel som k vám z ďalekej krajiny na pomoc. Dostali sme sa do problémov. V našej krajine sú ľudia, ktorí sú vždy čierni a špinaví. Preto sú vždy len čierne dni. A naša krajina sa volá Blackland. Všetci obyvatelia v ňom smútia a často ochorejú.

AT. Pravdepodobne nikto nevie o mydle, utierke, mäkkom uteráku, hrebeni, zubnej paste a kefke. Čo si myslíte, prečo sú smutní a chorí? (Nekúpu sa, neumývajú si zuby a pod.) Ako im môžete pomôcť? (Pošlite im mydlo, handričku, zubnú pastu a kefku, šampón, hrebeň). Už som im poslal balík. Uvidíme, či som tam dal všetko. A naši asistenti nám s tým pomôžu. Pomenujte ich deti. (Nos, jazyk, koža, oči, uši.)

(Učiteľ vyberá položky z obalu jednu po druhej a ponúka každú z nich preskúmať a opísať, pričom uvedie, ktoré analyzátory k tomu pomohli.)

AT. Zavri oči a neotváraj ich, kým ti nepoviem. Povedz mi, čo som dostal? (Vytiahne mydlo.) Otvor oči. (Odpovede detí.) Ako ste mohli určiť, že mám v rukách mydlo? (Oko.) Čo ešte tvoje oči videli? Aké mydlo (farba, tvar, veľkosť)? (Ružové, oválne, malé.) Na čo sú oči? (Vidieť.) Čo môže robiť asistent "Oko"? (Pozri farbu, tvar, veľkosť.) Teraz vezmite mydlo do rúk a ovoňajte. čo si cítil? (Vôňa.) A aký asistent vám to pomohol určiť? (Nos.) Správne, nos dokáže rozlíšiť pachy. Skúste to štipnúť. (Učiteľka sleduje pokusy detí nenadýchnuť sa. Čoskoro si všetci vydýchnu.) Na čo ešte je potrebný Nosový asistent? (Dýchať.) A aké mydlo na dotyk - drsné alebo hladké? (Hladký.) Ako si uhádol? Aký asistent vám pomohol? (Ruky.) Áno, ruky. Čím sú pokryté? (Pokožka.) Na čo je mydlo? (Umyť, byť čistý.) A teraz namočme mydlo pod tečúcou vodou. čo si cítil? Aký druh vody? (Teplo, zima.) Čo sa stalo s mydlom? (Zvlhlo, spenilo.) Ako spoznáme, že je mokré a pení? Akí asistenti nám pomohli? (Pokožka, oči.) Čo môžeš cítiť svojou pokožkou? (Teplo, chlad, bolesť, dotyk.)

Ostatné položky v balíku sa skúmajú rovnakým spôsobom.

AT. Tak a máme balík. Teraz sa obyvatelia krajiny Blackland dozvedia, čo je to mydlo, kefa, uterák a budú sa umývať, čistiť si zuby, česať, byť čistí a veselí.

Učiteľ dá balíček kúzelníkovi Negoryuyovi a ponúkne mu, že zostane a naučí sa oveľa užitočnejšie veci, aby sa obyvatelia jeho krajiny stali rovnako veselými a zdravými ako naše deti.

Centrum telesnej kultúry a športu "Krepysh".

AT. Aby ste boli zdraví a veselí, musíte si nielen umývať zuby, umývať sa, česať vlasy, ale čo ešte? (Cvičiť.)

Deti spolu s učiteľom cvičia a masírujú.

Masáž uší.

Sediac v turečtine, „vyrezávame“ uši pre dobrého slona: hladíme ušnice, jemne ich ťaháme hore, dole, do strán (5-6 krát v každom smere). Zatlačíme na ušné lalôčiky, „nasadíme“ na ne krásne klipy. „Vyrezávame“ uši vo vnútri škrupiny: robíme 7-8 rotačných pohybov v smere hodinových ručičiek, potom proti smeru hodinových ručičiek.

Masáž brucha.

V ľahu na chrbte hladíme brucho v smere hodinových ručičiek, potľapkáme po hrane dlane, päsťou, znova hladíme, štípneme, znova hladíme.

Masáž rúk.

"Moje" ruky, silno tri dlane až do pocitu tepla. Vytiahnite každý prst. Falangami prstov jednej ruky sa tri „utierky“ pripažia k ramenu (silne zatlačte svaly ramena a predlaktia), „mydlo zmyte vodou“ (jednu ruku pohneme nahor, potom dlaňou nadol) a „otriasť vodou“.

Masáž chodidiel.

Sediac v turečtine, ťaháme chodidlo ľavej nohy k sebe, hnetieme prsty, hladíme medzi prstami, tlačíme ich od seba; silno zatlačte na pätu, trieť chodidlom, štípať, potľapkať po prstoch, päte, konvexnej časti chodidla, robiť rotačné pohyby s chodidlom, ťahať palec, pätu dopredu, potom pohladiť dlaňou po celom chodidle , ktorý hovorí: "Buď zdravý, krásny, silný, šikovný, láskavý, šťastný!" To isté robíme s pravou nohou: hladkať, štípať, silno trieť holene a stehná.

Hra "Hojdať dieťa."

Chodidlo pritlačíme k hrudníku, kolíšeme, dotkneme sa čela kolena, chodidla, zdvihneme ho nad hlavu, robíme rotačné pohyby okolo tváre.

Dychové cvičenia. Cvičenia "Sfúknutie sviečky", "Púpava", "Vôňa kytičky".

AT. Akí ste dobrí ľudia! Okamžite sa stal veselým, veselým, dýchal voľnejšie!

Dramatické centrum.

Hra „Prečítajte si báseň rukami“.

AT. Poďme zistiť, čo dokážu naši pomocníci s rukami a nohami. (Učiteľ ponúka dieťaťu, aby si dalo ruky za chrbát a vzalo knihu zo stola. Dieťa, samozrejme, nevyhovie žiadosti.)

AT. Prečo potrebujete ruky? (Ak chcete vyzdvihnúť položky, kresliť, skladať konštruktor atď.)

Teraz skúste chodiť bez nôh. (Deti robia neúspešné pokusy.) Prečo potrebujeme nohy? (Chôdza.) Čo majú spoločné ruky a nohy? (Sú pokryté kožou, majú prsty, nechty, pohybujú sa atď.). Ako sa líšia nohy a ruky? (Nohy môžu chodiť a ruky môžu brať predmety, majú ruku, lakeť, nohy majú nohu, koleno.)

A naše ruky vedia rozprávať báseň. Teraz ťa to naučím.

Čo je to byť čistý?

(rozpažte ruky do strán, zdvihnite ramená)?

Umývajte si ruky často mydlom

(šúchanie dlaňou o dlaň)

Odstráňte nečistoty spod nechtov

(napodobňovať pohyb štetca)

Áno, rýchlo ich odrežte

(ukážte ukazovák a prostredník pravej ruky a zvyšok zdvihnite a napodobňujte pohyby nožnicami).

Ráno sa umyjem

A viac po večeroch

(hladkanie po lícach dlaňami).

Vyčistím si uši...

Uši budú lepšie počúvať

(pretieranie uší).

Prečo oči svietia

(blikať)?

Umyla som si tvár mydlom (pohladenie zavretých očí ukazovákom)!

Ešte potrebujem zvrat

(ukazovákmi napodobňujte pohyby zubnej kefky),

Aby ste si rozumne čistili zuby

Vlasy sú priateľské s hrebeňom (striedavým kývaním hlavy doprava a doľava),

Môj hrebeň je dobrý (tleská vpravo a vľavo).

Centrum gramotnosti.

Učiteľ ponúka zvážiť veľký portrét dieťaťa alebo dospelého.

AT. Teraz sa zmeníme na čarodejníkov. Predstavte si, že ste akýkoľvek objekt na tomto obrázku. Skúste sa o tom porozprávať z pohľadu tejto témy.

„Som obraz“ – tvorím príbeh.

AT. Najprv sa mením na asistenta „Nosa“.

„Ja som nos. Mám otvory a krídla, ktoré ich chránia. Môžem dýchať. Nadýchnem sa studeného vzduchu a vydýchnem horúci vzduch. Cítim všetky pachy. Vône sú silné a slabé, príjemné a nepríjemné, zrozumiteľné a nezrozumiteľné. Polievka, kaša vonia dobre a pokazené jedlo, odpadky nepríjemne zapáchajú. A tiež, keď je človek prechladnutý, kýchnem a nakvapkajú mi liek z pipety a potom ma utrie mäkkou vreckovkou. Teraz, chlapci, budete hovoriť o ďalších pomocníkoch. (Odpovede detí.)

Čarodejník Negoryuy sa pohybuje od stredu k stredu a deti hovoria, čo robia.


Hore