Abstrakt z logopedickej hodiny s prezentáciou. téma: "jarný výlet" - poznámky z triedy - katalóg článkov - logopéd doma

Zhidkova Lyubov Viktorovna, učiteľka-logopéd KGBOU Shi č.12

Synopsa logopedickej triedy 2. st

Téma: "jar"

Cieľ:

    objasniť a rozšíriť vedomosti detí so zdravotným znevýhodnením na danú tému "Jar";

    rozširovať a aktivizovať slovnú zásobu detí na túto tému.

Nápravné a vzdelávacie úlohy:

    upevňovať schopnosti tvorenia a skloňovania slov: zhoda podstatných mien s prídavnými menami; podstatné mená so slovesami; vybrať prídavné mená k podstatným menám.

    rozvíjať súvislú reč; upevniť schopnosť odpovedať na otázky celou vetou;

Nápravné a rozvojové úlohy:

    zlepšiť fonematické vnímanie; cvičenie v správnom dýchaní; rozvíjať jemné motorické zručnosti, pamäť, pozornosť, myslenie; Nápravné a vzdelávacie úlohy:

    vštepovať deťom zmysel pre lásku a úctu k prírode, učiť správnemu správaniu v prírode.

Vybavenie: slnečná hračka, obrázky znázorňujúce ročné obdobia, obrázky znázorňujúce znaky jari, obrázky do hry „Čo si umelec pomiešal?“, guličky su-jok, kresby kvetov na vyfarbenie, ceruzky.

Prípravné práce: pozorovania jarných zmien v prírode na vychádzke.

Priebeh kurzu.

I. Organizačný moment:(na stole je hračka) "Slnko")

Logopéd: Chlapci, pozrite sa, kto nás prišiel navštíviť?

Deti: Slnečno.

Logopéd: pozdravme slnko a navzájom. Ale o čom sa budeme na hodine baviť, to sa dozviete z básne, ktorú budem čítať.

(Logopéd číta hádanku)

Svitá skoro ráno.
Dutiny sem a tam.
Potok hučí ako vodopád
Škorce letia do vtáčej búdky,

Kvapky zvonia pod strechami,
Medveď vstal zo smrekového záhona,
Slnko každého príjemne pohladí.
Kto pozná toto ročné obdobie?

(deti končia v zbore: jar).

Hádajte, o ktorej sezóne hovoríme?

Deti: o jari

Logopéd: Všetci sa tešia z jari, tešia sa na ňu. Za starých čias sa verilo, že jar nepríde sama od seba. Predtým bola jar pozvaná na návštevu a povedala také slová ... Jar je červená! Prosím navštívte! Príde čoskoro! Prineste so sebou... Každý z vás nech si jar o niečo vypýta.

(Logopéd podá hračku-slniečko, určí poradie odpovedí. Deti žiadajú priniesť jar: dobré počasie, teplé slnko, zelenú trávu, teplý vánok, spievajúce vtáčiky, snežienky atď. Sadnite si na stoličky).

II. Hlavná časť.

Logopéd: Chlapci, pozrite sa. Pred vami sú obrázky zobrazujúce ročné obdobia (na stole sú 3 obrázky ročných období: jar, jeseň, zima). Určte, na ktorom obrázku je jar. A dokázať prečo si to myslíš? (Odpovede detí. Napríklad na druhom obrázku je jar. Deti podľa obrázku na obrázku pomenujú znaky jari. Logopéd: Výborne, vybrali ste správne slová.

Logopéd: Krásna jar sa vrátila na zem. Cítime jej dotyk.

1. (Vykonáva sa masáž tváre).

Jasné jarné slnko svieti - hladí a hladí našu tvár.
Dážď je stále studený. - klepanie končekmi prstov
Ráno ešte občas brnká mrazom. - štípanie
A predsa slnko svieti jasnejšie. - opäť hladenie

2. Artikulačná gymnastika "História veselého jazyka"

Prišla jar a na oblohe jasne svietilo slnko (otvor ústa, olízni si pery 3x jedným smerom, 3x druhým). Z jeho lúčov hlasno kvapkala kvapka (cvaknite jazykom). Jazyk sa obliekol a odišiel do lesa. Pomaly kráčal po ceste a počul veselý spev vtákov: "ku-ku-ku", - kukučka kukala vysoko na smreku (onomatopoja). "D-d-d", - ďateľ zaklopal na kôru stromu a hľadal malé chrobáčiky (onomatopoje). V jarnom lese všetko spievalo a ožívalo. Ako dlho je to krátke, ale čoskoro cesta jazyka viedla k nádhernej čistinke (lopatka). Jazyk sedel na pni (huba) a obzeral sa (sledovať). Na lúke kvitlo veľa snežienok. Jazyk ich dlho obdivoval. Čoskoro mraky zakryli slnko (otvor ústa, pomaly 5 krát zatvorte). Jazyk sa ponáhľal domov k mame.

3. Didaktická hra "Zatlieskaj"

Logopéd: Chlapci, teraz pozor. Pomenujem slová a vy tlieskate, ak začujete slovo súvisiace s jarou.

Slová: teplo, padajúce lístie, topí sa, fujavica, šumenie, teplo, jasnejšie, zima, napučiavať, snehové vločky, vletieť, rozmrazené miesta, mráz, kvapky, ľadová fujavica, fujavica, sneženie, slnko.

(Logopéd žiada vysvetliť slovo kvapky)

Logopéd: A na jar príroda ožíva, aj zvieratká sa prebúdzajú, zobudil sa aj ježko, rozhodol sa cestovať.

(logopéd upozorňuje deti na su-jok)

4. Terapia Su-Jok "Rozprávka o ježkovi"

V rozprávkovom lese v malom útulnom domčeku žil malý ježko. Ukážte loptu v otvorenej ruke.

Ježko bol malý a preto sa všetkého bál. Potom sa pozrel von zo svojho domu a potom sa skryl.

Niekoľkokrát stlačte a uvoľnite dlaň s loptou Su-Jok

V jedno skoré jarné ráno sa chcel ježko prejsť. Vyšiel zo svojho domu, rozhliadol sa a s malými nožičkami bežal po ceste. Cesta bola úzka a kľukatá.

Ježko dlho bežal. A zrazu sa ocitol blízko veľkej rozbúrenej rieky. Cez rieku bol prehodený tenký most.

Kruhové pohyby lopty v dlani - najprv v smere hodinových ručičiek, potom proti.

Opatrne vykročil svojimi malými nožičkami na úzky mostík – urobil krok, potom druhý, tretí, štvrtý, piaty – a presunul sa na druhú stranu!

A je tu čistina - veľká, okrúhla, krásna!

Kruhové pohyby lopty v dlani.

Na čistinke zdanlivo neviditeľných prvosienok: a snežienok, krokusov, podbeľa, pľúcnika a tulipánov! Nádhera, ako v rozprávke!

Pre každý názov kvetu otočte loptičku na každý prst, počnúc palcom.

Ježkovi sa na čistinke veľmi páčilo, obišiel ju, vystúpil na mostík - krok, dva, tri, štyri. Piaty... a on je na druhej strane!

Rolujte loptičku cez každý prst, začnite palcom.

Hedgehog bežal rýchlo - najprv po kľukatej ceste, potom v priamom smere. Dostal som sa do môjho domu!

Rolujte loptičku tam a späť cez dlaň.

A keď prišiel večer, ježko zavrel svoj dom, ľahol si do postele a zaspal sladkým snom! Držte loptu v dlani.

5. Cvičenie "Čo si umelec pomiešal?"

Logopéd. Chlapci, pozrite sa, aký obraz namaľoval neprítomný umelec? Zobrazuje jar. Ale zobrazil umelec všetko správne?

6. Cvičenie "javor"(koordinácia reči s pohybom)

Za oknom sa námraza topí (Deti stoja tvárou v kruhu. Urobte 4 skoky, ruky sa držia na opasku)

Vietor trhá oblaky na márne kúsky. (Ruky hore. Trup doprava a doľava)

Uvoľnenie, uvoľnenie (Ruky pred hrudníkom, lakte dole; pomaly

Javorové pevné päste, otvorené päste)

Oprel sa o okno. (4 skoky)

A akonáhle sa sneh roztopí, (nakloní sa)

Mám zelenú dlaň (Otočia sa tvárou k sebe, vydržia

Javor sa natiahne skôr ako ktokoľvek iný. vzájomná pravá ruka – podanie ruky)

Logopéd: A teraz, chlapci, navrhujem, aby ste vyfarbili jarné kvety a vytvorili si vlastnú jarnú lúku. (Logopedička dáva deťom maľované, ale nie maľované kvety: snežienky, konvalinky, narcisy, mimózy, púpavy, tulipány. Deti ich vyfarbujú).

Logopéd: Chlapci, akú nádhernú jarnú lúku sme dostali. Skvelé!

III. Zhrnutie lekcie

Logopéd: Chlapci, akí ste dobrí kamaráti. Dnešná lekcia bola zaujímavá. Páčilo sa ti to? Pozri, slnko nie je ľahké, je tam vrecko. ( Logopéd vytiahne z hračky sladké odmeny).

Súhrn komplexnej lekcie

pre predškolskú skupinu.

TÉMA: "JAR"

(rozvoj reči, gramotnosti, kreslenia)

Učiteľ logopéd

Černousová Inna Ivanovna

Účel lekcie:

    naďalej učiť deti skladať slová, správne a zreteľne ich vyslovovať;

    naučiť sa identifikovať vzťahy príčina-následok;

    formovať schopnosť pozorne počúvať a vidieť, správne porozumieť tomu, čo sa hovorí;

    cvičenie v rozlišovaní hlásky -B- v slovách;

    zlepšiť čitateľské zručnosti;

    ujasniť a prehĺbiť vedomosti detí o ročných obdobiach, o zvieratkách a ich mláďatách;

    rozvíjať predstavivosť a kreativitu;

    zlepšiť technické zručnosti a zručnosti pri vytváraní výkresov;

    podporovať presné myslenie;

    pestovať lásku ku všetkému živému;

vizuálny materiál:

    krížovka

    karty s písmenami: M, A, R, T, K, A, P, E, L, b.

    kartičky so slovami: mráz, február, zima, sneh; teplé, jarné, marcové, rozmrazené škvrny;

    obrazy: "Jar", "Zima";

    stojany;

    papier na kreslenie;

    farebné ceruzky;

    obrázky zobrazujúce dospelé zvieratá a ich mláďatá: pes-šteňa, kôň-žriebä, býk-teľa, baran-jahňa, mačka-mačiatko;

    hračka "mačiatko"

    zaobchádzať.

Priebeh lekcie:

V skupine visí na stene krížovka, na stoloch ležia kartičky s písmenkami M, A, R, T, K, A, P, E, L, b; listy prázdneho krajinného papiera na kreslenie, farebné ceruzky.

    Deti sú v skupine.

V .: "Pozri, čo sme sa objavili na stene a na stoloch?" (D.)

Aké písmená, pomenujte ich. Čo môže byť zložené z písmen? (slová).

Potom sa pokúste vytvoriť slová a povedať, čo môžete urobiť.

Aké to boli slová? (marec, kvapky). A čo s nimi budeme robiť? A prečo je tam krížovka? Mám ich do toho zahrnúť? A potom nám bude odhalené tajomstvo? Pomôž mi. Spočítajte, koľko písmen je v slove „Marec“? (4). Toto slovo bude žiť v týchto domoch. (vok. zadáva slovo do krížovky). Seryozha, prečítajte si toto slovo nahlas a jasne. A koľko písmen je v slove "kvapky"? (6). Správny. Toto slovo bude žiť v týchto domoch. Rita, čítaj toto slovo, ale aj nahlas a zreteľne.

    Ale pozri, zostalo nám veľa prázdnych domov. Čo urobíme? Niektoré slová by mali žiť aj tu!

Poznám hádanky. Uhádnete ich a odpovede napíšeme do krížovky. Možno nám to pomôže?

"Bez rúk, bez sekery bola postavená chata" (hniezdo).

Správny. Spočítajme, koľko zvukov v slove „hniezdo“. (6). Napíšeme to do krížovky.Nikita to prečítal.

"Biela, nadýchaná vo vzduchu sa točí a ticho padá na zem, aby si ľahla" (sneh). Výborne, je sneh. Koľko zvukov je v tomto slove? (4). Tieto domy sú slová "sneh". Prečítajte si Vika toto slovo jasne.

Pozrite, máme nové slovo „jar“, existuje také slovo? Pozri, vpredu chýba jedno písmeno. Ktoré? (písmená B). No, samozrejme! A slovo vyšlo... "jar". A prečo nás dnes navštevujú tieto slová: marec, kvapky, hniezdo, sneh, jar? (lebo vonku je teraz jar). No, samozrejme, že je!

    Pozorne počúvajte: "VVVEESSNA." Aký je prvý zvuk v tomto slove? (IN). Správny. A teraz uvidím, aký si pozorný. Skryjem tento list v slovách a ty sa ho pokúsiš nájsť. Ak slovo obsahuje písmeno -B-, potom raz zatlieskajte.

Hra „Nájdite zvuk v slove“.

Slová: váza, sneh, strom, kvapky, kaluž, vietor.

Výborne! S úlohou sa vyrovnali.

    Jar… aké nádherné obdobie roka. Všetko živé sa prebúdza zo zimného spánku: hmyz, zvieratá, tráva, stromy, kvety. A kto chce rozprávať báseň o jari alebo o kvetoch? (poézia). Aké krásne básne poznáte, dobre urobené! Túto sezónu chválili mnohí básnici a spisovatelia.

    A umelci maľujú obrazy o jari. Pozrite sa na tieto obrázky. Znázorňujú oba obrázky jar? (nie, jednu zimu). Správny. Na jednom obrázku - jar a na druhom - zima. Aké je teraz ročné obdobie? (zima) a začala (jar). Dobre. Na stole mám kartičky so slovami. (slová: mráz, február, zima, sneh; teplo, jar, marec, rozmrznutý fľak). Choďte k nim a každý si vezmite kartu. Prečítajte si, aké slovo je napísané a prejdite na obrázok, ku ktorému sa toto slovo hodí. (deti áno). Prečo ste pristúpili k tomuto obrázku? (lebo máme slová, ktoré sa hodia na jar). Aké sú vaše slová, čítajte. (teplo, jar, marec, topenie).

(učiteľka osloví inú skupinu detí): Aké sú tvoje slová? (zima: mráz, február, zima, sneh). Zvolili ste správne slová!

    A teraz sa každý z vás pokúsi vo svojej kresbe znázorniť jar. Všetko je pripravené na stoloch.

"Zima sa nehnevá pre nič za nič,

Jej čas uplynul.

Jar klope na okno

A jazdí z dvora ... “

Skončite chlapci. Všetko, čas sa kráti, dokončite to.

Unavený? Poďme si trochu oddýchnuť. Postavte sa za stoličky, aby ste sa cítili pohodlne. A predstavte si, že na nás svieti jasné slnko. Zdvihnite k nemu tvár, natiahnite ruky, natiahnite sa vysoko, vysoko. Cítite sa teplo a príjemne. Zrazu sa však prihnal čierny mrak, zakryl slnko a začal padať studený dážď. Cítili ste chlad, chlad, nepríjemne, zamrazili ste. Zafúkal však silný vietor a mrak odohnal. Vyšlo slnko a vy opäť siahate po slnku, cítite sa teplo a príjemne.

Oddýchni si?

Vezmite svoju prácu a položte ju vedľa našich obrazov. Máme tu veľkú výstavu o jari. Sú tam stromy, tráva a dokonca aj medveď.

    Kedy sa medvede prebúdzajú zo zimného spánku? (začiatkom jari).

A kto sa objaví u medvedice na konci zimy? (medvede).

Samozrejme, medvieďatá!

A poznám jednu zaujímavú básničku o zvieratkách a ich mláďatách.

Ja začnem a ty skončíš

Refrén, odpovedzte spolu

„Bolo raz jedno malé šteniatko

Vyrástol však,

A teraz to nie je šteniatko...

Dospelý - ... (pes).

Žriebä každý deň

Vyrástol a stal sa ... (kôň).

Býk, mocný obr,

Ako dieťa som bol ... (teľa).

Tučný baran -

Tenké ... (jahňacie).

A táto dôležitá mačka Fluff -

Malý ... (mačiatko).

    Tiež mám toto milé mačiatko. Teraz sa s ním zahráme. Ja to skryjem a ty to budeš hľadať. Ak ste pri ňom veľmi blízko, poviem „horúce“, a ak ste ďaleko, „studené“, a ak niekde v jeho blízkosti, „teplejšie“. dohodnuté?

Teraz poď ku mne a zavri oči.

Učiteľ skryje hračku.

Otvoriť: raz alebo dvakrát hra začína...

Výborne rýchlo nájdené. Teraz sa schovám ešte ďalej, teraz nenájdeš nič.

Učiteľ skryje hračku.

Deti to nájdu a neďaleko je pochúťka.

    ach čo je? (cukríky). Naozaj sladkosti... ako sa sem dostali? Ah-ah-ah-ah, asi to bola jar, ktorá ti dala darček, pretože o nej toľko vieš, tak dobre si čítala, kreslila, hrala. Páčilo sa jej to. Ďakujem jar!

Ďakujem deti, dnes ste odviedli skvelú prácu!

Synopsa podskupinovej logopedickej hodiny

v predškolskom kolektíve

škôlka pre deti s OHP

Témou je „Prichádza jar“.

Nápravné a výchovné ciele. Zovšeobecnenie predstáv o skorej jari a typických jarných javoch v prírode. Rozšírenie a aktivizácia detského slovníka na túto tému, slovník antoným. Zdokonaľovanie gramatickej stavby reči (tvorba podstatných mien s deminutívnymi príponami). Zlepšenie schopnosti zvukovej analýzy slov. Zlepšenie zručnosti písania a čítania viet.

Nápravné a rozvojové ciele. Rozvoj rečového sluchu, zrakového vnímania a pozornosti, artikulačnej a jemnej motoriky, koordinácia reči s pohybom, nácvik správneho dýchania. Rozvoj myslenia, pamäti.

Nápravné a výchovné ciele. Vzdelávanie zručnosti spolupráce, samostatnosti, aktivity. Vychovávať v deťoch zmysel pre lásku a úctu k prírode.

Vybavenie: obrázky zobrazujúce ročné obdobia, obrázky zobrazujúce znaky jari; obrázky predmetov: torta, dúha, pomaranč, váza, melón; Slnko; obálky s úlohou; zvukové symboly, písmená, loptička, farebné kresby na liahnutie, ceruzky, CD prehrávač, CD s hudbou na hodinu.

Prípravné práce: pozorovanie jarných zmien v prírode pri prechádzke, čítanie básní o jari, učenie sa logaritmických a prstových cvičení na tému „Jar“.

. Pokrok v lekcii

Organizačný moment.(Deti stoja s logopédom v kruhu, logopéd má v rukách slnko. Znie lyrická hudba).

Ak vtáky uleteli

Piesne veselo spievali

Medveď v hustom lese

Prebudil sa zo sna

Tak, prišiel k nám ... (d: jar)

Je nový deň. Usmejem sa na vás a vy sa usmievate jeden na druhého. A pomyslite na to, aké je dobré, že sme dnes všetci spolu. Sme pokojní a milí, sme priateľskí a prítulní. Sme zdraví.

Máme dobrú náladu, pretože prišla dlho očakávaná jar. Pozrite sa, kto nás dnes navštívil? (deti: slniečko)

A čo slnko na jar? (d: slnko je jarné, jasné, teplé, veľké, láskavé, veselé ... atď.)

O čom sa budeme na hodine rozprávať?

Hádajte, o ktorej sezóne hovoríme? (d: o jari)

Všetci sa tešia z jari, tešia sa na ňu. Za starých čias sa verilo, že jar nepríde sama od seba. Predtým bola jar pozvaná na návštevu a povedala také slová ...

Jar je červená! Prosím navštívte! Príde čoskoro! Prineste so sebou... Privolajme spolu jar a každý si bude pýtať, čo chce.

( Logopéd vysiela obrázok - slnko, určuje poradie odpovedí. Deti opakujú výzvu a žiadajú priniesť: dobré počasie, teplé slnko, zelenú trávu, teplý vánok, spievajúce vtáky, snežienky a pod. Sadnite si na stoličky).

2. "Nájdi prameň."

Chlapci, pozrite sa. Pred vami sú obrázky zobrazujúce ročné obdobia (na tabuli sú 4 obrázky ročných období: jar, leto, jeseň, zima). Určte, na ktorom obrázku je jar. A dokázať prečo si to myslíš? (Odpovede detí. Napr. na druhom obrázku je jar. Podľa obrázku na obrázku deti pomenúvajú znamenia jari, logopéd dosiahne úplnú odpoveď: Je jar, lebo sa topí sneh ..., námraza je kvapká zo striech, ... prileteli vtáky, ... deti si obliekali jarné oblečenie atď.).

3. Hra "Vyzdvihni slovo."

Pripomeniem ti znamenia jari a ty mi pomôžeš. (Rečový terapeut povie vetu a deti ju dokončia výberom správneho slova. Objavia sa obrázky, ktoré vyberie logopéd).

Dlhá, studená ... (zima) sa skončila.

Prišla teplá, dlho očakávaná ... (jar).

Jar svieti jasnejšie ... (slnko).

Prvé sa objavia ... (rozmrazené škvrny).

Vyslovené bežia... (potoky).

Kvapkanie zo striech domov ... (námelie).

Stromy sa nafukujú ... (púčiky).

Lietajú z teplých krajín ... (vtáky).

Chlapi stavajú pre škorcov ... (vtáčie búdky).

Milujeme prvú jar ... (kvety).

Výborne, vybrali ste správne slová a vytvorili vety, máme jarný obrázok.

4. Hra "Tlieskajte rukami."

Chlapci, teraz pozor. Poviem slová a vy tlieskate, ak začujete slovo súvisiace s jarou.

Slová: teplo, padajúce lístie, topí sa, fujavica, šumenie, teplo, jasnejšie, zima, napučiavať, snehové vločky, povodeň, vletieť, rozmrazené miesta, mráz, kvapky, ľadová fujavica, fujavica, sneženie, slnko.

( Logopéd žiada vysvetliť slová: rozmrazené fľaky, povodeň, kvapky, ľadový závej).

5. Masáž tváre.(Vykonajte v stoji)

Krása jari sa vrátila. Cítime jej dotyk.

Jasné jarné slnko svieti - hladí

a hladí nás po tvári.

Dážď je stále studený. - klepanie končekmi prstov

Ráno ešte občas brnká mrazom. - štípanie

A predsa slnko svieti jasnejšie. - opäť hladenie

6. Cvičenie "Čo je nadbytočné?".

Pozrime sa, ako poznáte príznaky skorej jari. Počúvajte ma a určte, ktoré zo znakov je zbytočné, a vysvetlite prečo.

Sneh sa topí, sťahovavé vtáky lietajú na juh, začínajú kvapky, objavujú sa rozmrazené miesta.

Vŕba kvitne, ľadový závej sa začína, silné mrazy praskajú, kvitne podbeľ.

Púčiky napučiavajú, jablká dozrievajú, na rozmrznutých fľakoch sa objavuje prvá tráva, veže si začínajú stavať hniezda.

Zo striech visia cencúle, sneh tmavne a sadá, lístie žltne a opadáva, medveď sa prebúdza.

7. Cvičenie "Vyzdvihnite akčné slová."

Na jar príroda ožíva a odohráva sa mnoho rôznych javov. Ale čo, zaspomínajme si spolu. Zoberte slová - činy a doplňte vety.

Na jar slnko ... (hreje, pečie, hladí ...)

Na jar námraza pod slnkom ... (topí sa, kvapká ...)

Na jar snehové záveje zo slnečného tepla ... (usadiť sa, roztopiť sa ...)

Na jar púčiky na stromoch... (napučiavajú, praskajú...)

Na jar potoky ... (beh, šumenie, zvonenie ...)

Na jar vtáky ... (návrat, lietanie ...)

Na jar hniezda vtákov ... (krútiť, stavať, robiť ...)

Na jar ľad na rieke ... (topí sa, praská, láme sa, pláva ...)

Na jar, na rozmrazených miestach, prvé kvety ... (objavujú sa, kvitnú)

Na jar tráva ... (preráža sa, rastie, zelene sa ...)

8. Hra "Nazvite to láskavo."

Jar má veľa priateľov. Hovorme im láskavo (Logopéd volá prvé slovo a deti vyberajú slová so zdrobneným významom).

Slnko je slnko, (dážď, vietor, mrak, tráva, kaluž, rozmrznutá škvrna, škorec, strom, púčik, potok, kvet ...)

9. Dychové cvičenie "Kvet".

Jar nám dala prvosienky. Toto sú prvé jarné kvety. Zbierajme okvetné lístky do púčikov (deti si spoja prsty, napodobňujúc púčik), ovoňajme ich. Zhlboka sa nadýchnite nosom a pri výdychu povedzte "Ach!!!" s výkrikovou intonáciou a otvorte púčik. (Deti otvárajú prsty. Cvičenie sa opakuje 3-4 krát, logopéd sleduje správnosť nádychu a výdychu).

10. "Urobte návrh."

Jarný vetrík priniesol do našej skupiny obálky a v nich bolo úlohou pre každého poskladať z navrhnutých slov vetu.

Prečítajte si, čo máte.

11. Pamätáte si názvy jarných mesiacov?

Vymenujme ich v poradí.

(Deti volajú mesiace, logopéd zverejňuje príslušné obrázky)

Aký je prvý jarný mesiac? 3. mesiac?

Aký mesiac je medzi marcom a májom?

Aký mesiac je pred aprílom? Smieť?

12. Hra "Povedz opak."

Chlapci, podobajú sa zima a jar? (d: nie) Poďme sa o tom porozprávať. Poďme si zahrať hru „Povedz naopak“.

V zime je sneh biely a na jar ... (sivý).

V zime je sneh čistý a na jar ... (špinavý).

V zime sú chladné dni a na jar ... (teplé)

V zime sú dni krátke a na jar ... (dlhé).

V zime je slnko slabé a na jar ... (jasné).

V zime je obloha šedá a na jar ... (modrá).

V zime je vietor studený a na jar ... (teplý).

V zime je slnko nízko a na jar ... (vysoko).

V zime sa ochladilo a na jar ... (oteplilo sa).

13. Vonkajšia hra "Vesnyanka".

A slnko jasne kráča v kruhu, drží sa za ruky a

Je horúco, je horúco. pomaly zdvihnú ruky.

A všade zlato ide v kruhu, držiac sa za ruky. A

Rozliate, rozliate. ruky dole pomaly

Potoky pozdĺž ulice tečú po špičkách v opačnom smere

Všetko šumenie, šumenie rúk na opasku

vŕzganie žeriavov mení smer

A lietajú a lietajú. Kráčajú s vysokými kolenami a vystretými rukami.

14. "Šifrovanie".

A navrhujem, aby ste dokončili ešte jednu úlohu a pomohli mi rozlúštiť zašifrované slovo. ( Logopéd vešia obrázky. Deti zbierajú slovo z prvých písmen v názve každého obrázka : koláč, dúha, pomaranč, váza, melón, písmená sú zavesené na doske, získa sa slovo tráva, potom šíria jeho zvuk schémy).

Odpovedzte na moje otázky celými vetami.

Koľko zvukov obsahuje slovo tráva? (d: 5 zvukov).

Povedz ich v poradí. (d: [t], [p], [a], [c], [a]).

Koľko samohlások je v slove tráva? Pomenujte ich. (d: 2 samohlásky: [a]).

Koľko spoluhlások? Pomenujte ich a popíšte ich.

Koľko samohlások je v slove tráva? Pomenujte ich. (d: 2 samohlásky: [a]).

Koľko slabík obsahuje slovo tráva?

15. Príbeh „Prišla jar“.

S nástupom jari často chodíme do lesov. Teraz vám chcem prečítať príbeh o tom, čo sa stalo chalanom na jar.

„Prišla jar. Sneh sa roztopil a les sa začal obliekať do zeleného lístia. Sťahovavé vtáky prilietali zo vzdialených krajín. Bolo teplo a s kamarátom Koljom sme išli do lesa. Kolja si vzal so sebou nôž. Podišiel k breze, odrezal jej kmeň a začali sme piť brezovú šťavu. Bolo to veľmi chutné. Čoskoro nás omrzelo piť džús a začali sme utekať a kričať. Búchali sme palicami do stromov tak hlasno, že vtáky nebolo počuť. V lese bolo veľa kvetov a každý sme si natrhali obrovskú kyticu. A potom sme išli domov. Ako sa mi páčilo byť v lese! (Nasleduje rozhovor.)

Správali sa chlapi v lese správne? Čo sa v lese robiť nedá? Ako poškodili životné prostredie? Je možné tak urobiť? (odpovede detí)

16. Liahnutie.

Navrhujem, aby ste nezbierali kvety ako chlapci. Vytvorme si naopak kvetinovú lúku. Zatiente naše jarné kvety a vytvorte jarnú lúku. Myslím, že bude úžasná a krásna. ( Logopéd dáva deťom maľované, ale nie maľované kvety: snežienky, podbeľ. Deti ich vyfarbia a zavesia na tabuľu, čím vznikne jarná, kvetinová lúka). Chlapci, akú nádhernú jarnú lúku sme dostali.

17. Zrátané a podčiarknuté.

Chlapci, akí ste dobrí ľudia. O čom sme sa dnes v triede rozprávali?

Uveďte príznaky skorej jari.

Hodnotenie práce detí.

Elena Toporková
Logopedická lekcia "Jar" ​​v skupine seniorov

Mestský rozpočtový predškolský výchovný ústav materská škola č.5 "dúha"

ABSTRAKT

KURZY LOGOPEDIE V SKUPINE STARŠÍCH

učiteľ- logopéd

MBDOU №5 "dúha"

Toporková E. V

Predmet: « Jar»

Ciele: 1. Upresniť a rozšíriť slovnú zásobu na danú tému « Jar»

2. Zdokonaliť gramatickú stavbu reči (tvorba podstatných mien zdrobnenými príponami, zhoda podstatných mien s prídavnými menami).

3. Zlepšiť syntaktickú stránku reči (vytváranie návrhov na kartičky)

4. Rozvíjať fonematické predstavy (upevnenie predstáv o samohláskach a spoluhláskach, o tvrdosti-mäkkosti, hluchote-znelosti spoluhlások, zvýrazňovanie začiatočných hlások v slovách).

5. Zlepšiť schopnosť deliť slová na slabiky.

6. Rozvíjať zrakové vnímanie, pozornosť, pamäť, myslenie.

7. Rozvíjajte bránicový typ dýchania s prvkami relaxácie.

8. Rozvíjať všeobecné motorické zručnosti.

9. Pestujte si pozorný, starostlivý postoj k prírode.

Vybavenie: Carpetograf, urobia sa obrázky s obrázkami jar, hra "ročné obdobia" (Agranovich Z.E.) 5 listov papiera na hru "Nazvi to sladko" 3 kruhy (červený, modrý, zelený, písmená, guľa.

Pokrok v lekcii

Organizovanie času.

Deti vstupujú na hudbu F. Mendelssohna "Jarná pieseň" a ísť na svoje miesta.

Logopéd: - Chlapci, pozdravme našich hostí.

deti: - Ahoj!

Logopéd: - Posaďte sa, prosím, na svoje miesta.

Hudba hrá ďalej.

Logopéd: - Chlapi hádajte hádanka:

Svitá skoro ráno.

Dutiny sem a tam.

Potok hučí ako vodopád

Škorce letia do vtáčej búdky,

Kvapky zvonia pod strechami,

Medveď zo smreka vstal z postele.

Slnko každého príjemne pohladí.

Kto pozná toto ročné obdobie?

deti (v zbore): - Toto jar!

Logopéd:- Presne tak, je jar. A teraz si spomenieme na znamenia jar.

Vypracovanie návrhov pre jar podľa obrázkov.

Na stole pred deťmi sú obrázky lícom nadol. Deti obracajú obrázky, skúmajú ich a potom idú striedavo k výrobcovi kobercov, prikladajú k nemu svoj obrázok a rozprávajú sa o tomto znamení. jar ktorý je na ňom vyobrazený. Každá veta musí začínať slovom « jar» (Napríklad, « Na jar slnko jasne svieti» « jar objavia sa prvé kvety, « jar prvé vtáky prichádzajú z juhu", « jarľudia nosia ľahké oblečenie atď.)

Hra "Rozdeľte slová na slabiky"

Logopéd: - Chlapci, komunikujeme s vami pomocou slov. A každé slovo sa skladá z častí. Ako sa volajú tieto časti?

deti: - Slabiky!

Logopéd: - Presne tak, a teraz si zahráme hru "Rozdeľte slovo na slabiky". Zavolám každé slovo a vy musíte určiť množstvo pomocou tlieskania slabiky v ňom. Ale pamätajte, že musíte tlieskať iba pre zvuky samohlásky.

(slová: Capel, jar, ľadový drift, topenie, snežienka).

Loptová hra.

Logopéd: - Chlapi stoja v kruhu. Hodím vám loptu a poviem slovo a vy chytíte loptu a zopakujete to isté slovo, ale vložte správny tvar slova "jar".

Napríklad: deň - jarný deň; počasie - jarné počasie; slnko je jarné slnko.

(slová: nálada, rozmrazené miesta, búrka, mesiace, les, tráva, obloha, kvety atď.)

Relaxácia, rozvoj bránicového dýchania.

Znie hudba na relaxáciu. Deti si sadnú na svoje miesta.

Máme hru

Veľmi ľahké, jednoduché

Pohyb sa spomaľuje

Odstraňuje napätie.

A je jasné:

Relax je fajn.

Logopéd: - Sadnite si bližšie k okraju stoličiek, oprite sa o ich operadlá, ruky si položte voľne na kolená, zatvorte oči. Bez toho, aby ste otvorili oči, položte si ruku na brucho a cíťte, ako stúpa pri nádychu a klesá pri výdychu. Nedvíhajte ramená. Nádych – výdych, nádych – výdych, nádych – výdych. (deti vykonávajú pohyby). jar príroda sa prebúdza zo zimného spánku a my teraz otvoríme oči, zložíme ruky, potrasieme nimi. (deti otvoria oči a vykonávajú pohyby). jar objavia sa prvé kvety, siahajú po slnku. A ty a ja pomaly zdvihneme ruky, postavíme sa a natiahneme sa (deti sa naťahujú). Dajte ruky dole, sadnite si. Výborne!

Hra s prvkami kreslenia. "Nazvi to sladko"

Logopéd: - Rôzne predmety už vieme láskavo volať. Teraz každému z vás dám kúsok papiera, na ktorom je vľavo kresba, popíšem, čo je na ňom zobrazené, a budete musieť tento predmet alebo jav láskavo pomenovať a nakresliť ho vpravo na list , ale už menšie. ( Napríklad: čerpá sa potok. Dieťa hovorí: potok - a kreslí ho). (slová: slnko, oblak, strom atď.).

Hra "Pomenujte prvý zvuk v slove"

Na stole pred deťmi sú kruhy červenej, modrej a zelenej.

Logopéd: - Teraz to slovo zavolám každému a vy v ňom budete musieť vysloviť prvú hlásku, určiť, ktorú On: samohláska, spoluhláska, mäkká a zdvihnite kruh zodpovedajúci zvuku. Spomeňme si, aké zvuky označujeme červeným kruhom?

deti: - Samohlásky.

Logopéd: - Modrý kruh?

deti: - Súhláskové tvrdé zvuky.

Logopéd: - Zelený kruh?

deti: - Súhláskové mäkké zvuky.

Logopéd: - A ako definujeme hluchý zvuk alebo hlas?

deti: - Priložíme ruku na krk a ak krk "zvonenie" potom je zvuk hlasný. Ak krk "nezvoní", potom hluchý.

Deti sa striedavo približujú k stolu a vykonávajú úlohu.

(slová : kvapky, motýľ, slnko, topenie, snežienka.)

Mobilná hra s rečovým sprievodom "No tak, deti"

Logopéd: - Výborne! Teraz si trochu oddýchneme. (deti vytvoria kruh, otočia sa smerom k stredu. Logopéd robiť cvičenia s deťmi.

Logopéd: No tak, deti!

Jar volá: "Je čas hrať!" (zatlieskaj)

Poďme sa prejsť po lese (chôdza na mieste)

Dýchajte čerstvý vzduch. (zastav sa, zdvihni ruky

hore, roztiahnite ich do strán; nadýchnuť sa nosom, nižšie

ruky, vydychovať vzduch ústami)

Na prstoch pozdĺž cesty

Budeme sa navzájom sledovať. (odbočte doprava a choďte

jeden po druhom na špičkách, držiac sa za ruky na opasku)

V malých kalužiach

Neprídeme, pôjdeme okolo. (chodia jeden po druhom a dvíhajú sa vysoko

kolená a ruky za chrbtom)

Stromy sa postavili do cesty

Musíme ich obísť.

Choďte deti, buďte opatrní:

Môžete napichnúť na konár. (had jeden po druhom)

Tu prichádzajú straky.

Oni, straky, nespia!

Straky sú praskavé - bielostranné:

-Jar prichádza! prichádza jar! (behajte v kruhu na prstoch, hladko

mávanie rukami hore a dole)

vzadu poďme na jar,

Začneme okrúhly tanec (choď okolo držiac sa za ruky)

Poďme spievať a tancovať -

Jar - stretnúť pehu! (zastav sa, zdvihni sa

ruky hore, ukloniť sa)

Hra "Čo si umelec pomiešal?"

(Deti si sadnú. Pred nimi je kobercový rekordér, na ktorom sú pripevnené ploché obrazy, ktoré tvoria obraz.)

Logopéd: - Chlapci, pozrite sa prosím na obrázok, ktorý namaľoval ten duchom neprítomný umelec. Zobrazuje jar. Ale zobrazil umelec všetko správne?

deti: - (Opravte chyby umelca).

- jar deti sa nechodia sánkovať.

- žiadne listy na jar.

- jar medveď nespí v brlohu.

- jar deti neplávajú v rieke.

Logopéd: - Teraz na našom obrázku skutočné jar. Výborne!

Koniec triedy.

Logopéd: - A teraz si spomeňme, čo sme dnes robili lekciu?

deti: - Hovorili sme o znameniach jar.

Rozdeľte slová na slabiky.

Hrali sa s loptou.

Hral hru "Nazvi to sladko"

Naučil sa správne dýchať.

Chyby umelca boli opravené.

Logopéd: - Výborne! Všetko si dobre pamätáš. A preto, jar pre vás pripravené darčeky. (Logopéd rozdáva darčeky) .

Lekcia sa skončila.

Synopsa frontálnej lekcie

Téma: "Prichádza jar"

Účel: pokračovať vo vytváraní súvislej reči.

Hlavné úlohy lekcie.

Nápravné a vzdelávacie:

Zovšeobecnenie predstáv o jari a typických jarných prejavoch v prírode;

Rozšírenie, sprehľadnenie, aktualizácia slovníka na tému „jar“ (jar, ľadová nádielka, kvapky, rozmrznuté fľaky, prvosienky, snežienka, púčik, námraza);

Zlepšenie zručnosti prezerania obrazu, vytvorenie holistického pohľadu na to, čo je na ňom zobrazené;

Upevňovanie schopnosti koordinovať prídavné mená s podstatnými menami;

Zlepšenie schopnosti analýzy zvuku.
Oprava-vývoj:

Rozvoj koherentnej reči, fonematické procesy, rečový sluch, myslenie, všetky druhy vnímania, tvorivá predstavivosť.
Vzdelávacie:

IN podporovať emocionálnu reakciu na to, čo je zobrazené na obrázku;

Výchova k úcte k prírode.

Vybavenie triedy (lopta, obrázky, farebné ceruzky)

Pokrok v lekcii

1. Org. moment.

Učiteľ: Ahoj chlapci. Dnes som prišla do vašej škôlky a na stole som našla nezvyčajnú obálku s listom. A od koho sa naučíte písmeno, keď uhádnete hádanku.

Záhada:

Svitá skoro ráno

Dutiny sem a tam.

Potok hučí ako vodopád

Škorce letia do vtáčej búdky,

Kvapky zvonia pod strechami,

Medveď so smrekom sa stal posteľou,

Slnko vrúcne hladí každého, -

Kto pozná toto ročné obdobie? (Jar)

Tento list nám poslala Vesna. A čo je vo vnútri, pozrime sa. A sú tam zaujímavé úlohy. Začnime teda s jarnými úlohami.

2. Hlavné telo

Zobrazenie obrazu scény.

Kto si pamätá jarné mesiace?

Aký je prvý jarný mesiac?

Aký je teraz mesiac?

Aké zmeny nastanú na jar?

3. Didaktické hry.

1) Aký sneh? Šedé, mäkké, mokré

Aká mláka? špinavé, hlboké, studené...

Aká kvapka? priehľadné, malé

slnko-čo ?-žiarivý, teplý, horúci, veselý, jasný...

Aký list? zelená, hladká...

Cloud - čo? biely, nadýchaný, vysoký

Vietor-čo? teplá, južná

čo je to nebo? - modrá, jasná, modrá, zamračená..

Aké je počasie? - jasné, teplé

2) „Pomenujte prvú hlásku v slove“(Hoď loptu)

Teraz pomenujem každé slovo a vy v ňom musíte vysloviť prvú hlásku a určiť, o akú samohlásku alebo spoluhlásku ide. A zoberte vhodnú ceruzku. Spomeňme si, aké zvuky označujeme červenou farbou?

Aké sú modré zvuky?

KVAPKY, MAREC, MOTÝĽ, SLNKO, OBLAK, LISTY, ŠPECOK, SNEŽIENKA, ROZMRAZENIE, PÚČKY, KAŽUĽA, MÁJ, KVETY, PRIETOKY, PÚPAVA, LOĎKA, VTÁČIA BÚDKA, HMYZ, APRÍL, TRÁVA, BOCIAN, DAŽĎ, TEPLO HROM.

3) Fizminutka: "jar"
„Aby bol chrbát vyrovnaný, naozaj potrebujeme rozcvičku,
Poď, vstaň, nezívaj a opakuj po mne!"
„Ráno vychádza slnko a posiela teplý lúč na deti (deti vstanú, pokrčia rukami
Ahoj, slnko, ahoj, bez teba nemáme život (točia sa okolo seba a rukami ukazujú lúče)
Slnko zohrievalo zemroztiahli ruky okolo seba)
Vtáčik veselo spievalrukami mávajúcimi krídlami)
zamrmlal Brooksspojte dlane, znázornite prúd vlnovitými pohybmi)
Okolo kvitli kvety nebývalej krásy (podrepnite si a znova sa postavte, zdvihnite ruky)

4) "Nájdi chybu"

Dám vám vety a vy pozorne počúvajte a nájdite chybu.

Tu prichádza jar.

Potoky veselo šumia, zo striech kvapká námraza.

Začalo padať lístie (kvapky)

Dni sa skracujú a skracujú (dlhšie) a noci sa predlžujú (skracujú).

Zimujúce (sťahovavé) vtáky sa vracajú.

Ľudia sa už postarali o vežúry (škorce) – vyrobili si vtáčie búdky.

Medveď vliezol do svojho brlohu a rozhodol sa prespať celú jar.

Zo zimného spánku sa prebúdza hmyz: babičky (motýle), včely, muchy.

Práve kvitnú prvé jarné kvety, zvončeky (snežienky).

5) „Čo si umelec pomiešal?“.

Logopéd. Chlapci, pozrite sa prosím na obrázok, ktorý nakreslil neprítomný umelec. Zobrazuje jar. Ale zobrazil všetko správne?

4. Zhrnutie vyučovacej hodiny.

Pripomeňme si, čo sme robili v triede. Ktorá jarná hra sa vám páčila najviac?



Hore