Cieľom hry je štvrtý doplnok pre deti. Odporúčané slovné hry nižšie

Anna Apunic

Didaktická hra« štvrtý extra»

Cieľ: rozvíjať schopnosť klasifikovať predmety na podstatnom základe, zovšeobecňovať.

Rozvoj myslenia a pozornosti predškolákov.

Rozvíjať schopnosť detí klasifikovať predmety podľa jedného atribútu.

Didaktický materiál: sada kariet, každá karta zobrazuje 4 predmety, 3 predmety sú spojené spoločným znakom a 4. extra.

Priebeh hry:

Môcť hrať aj s jedným dieťaťom, aj so skupinou detí.

Dieťaťu sa ponúkne niektorá z kariet. Musí si pozrieť a vybrať karty spomedzi výkresov, z ktorých tri sú klasifikované podľa jedného atribútu, jeden položka navyše, ktorá nespadá pod jednu klasifikáciu.

Dieťa musí vysvetliť svoj výber.

Napríklad je predložená karta, na ktorej sú kresby kačice, husi, psa a kurčaťa. Dieťa si musí vybrať extra domáci pes. Zvyšok by mal byť klasifikovaný ako hydina.








Súvisiace publikácie:

V našej škôlke bola 1. novembra otvorená hodina „Veselá záhrada“, kde si deti samé vyrábali a učili dospelých robiť didaktickú hru „Štvrták.

Chcem vám predstaviť didaktickú hru „Štvrtá extra“. Toto je asi jedna z mojich obľúbených didaktických hier. Hrať to s dieťaťom.

Hra vo forme prezentácie je určená pre deti stredného predškolského veku (4 - 5 rokov). Účel: naučiť sa triediť predmety. Úlohy:.

Téma je "Môj dom a čo je v ňom. Nábytok". A je málo didaktických hier, ktoré rozvíjajú verbálne a logické myslenie na túto tému. Takže ja.

Drahí kolegovia! Dnes vám chcem porozprávať o hre, ktorú som vytvoril pre svoje päťročné deti. V skutočnosti nie som pre vás nič, milí kolegovia.

Didaktická hra na oboznámenie detí s hmyzom pre predškolský vek „Kto je zbytočný“ Video Vážení kolegovia, dávam vám do pozornosti zábavnú didaktickú hru. Účel hry: umožniť deťom rýchlejšie sa spoznať hravou formou.

GBDOU materská škola č. 28 všeobecného rozvojového typu s prioritnou realizáciou aktivít pre kognitívny a rečový rozvoj detí v Krasnogvardeisky.

Didaktická hra pre starších predškolákov „Štvrtá extra“

Táto hra je určená pre deti vo veku 5-7 rokov na rozvoj myslenia, pozornosti a upevnenie všeobecných pojmov.
Ciele:
1. Rozvoj myslenia, pozornosti.
2. Upevňovanie zovšeobecňujúcich pojmov: zelenina, ovocie; oblečenie, obuv; divé a domáce zvieratá, potraviny; nábytok; hmyz; pozemná, vodná, letecká doprava.

Priebeh hry:

Ukážte dieťaťu kartičku a povedzte: „Pozri, tu sú nakreslené 4 obrázky, 3 sa k sebe hodia, dajú sa nazvať jedným slovom a štvrtý je navyše. Ktorý? Prečo si to myslíš?

Druhy provokácií:
- podľa veľkosti
- podľa farby
- podľa formulára
- podľa štýlu
- v počte
- podľa materiálu
č. 1. Šaty, košeľa, kabát, topánky.

Topánky nadbytočné, keďže ide o topánky a šaty, košeľa a kabát sú šaty.
č. 2 repka, kukurica, hruška, korenie.


Hruška nadbytočné, keďže ide o ovocie a repa, kukurica a paprika sú zelenina.
č. 3. uhorka, jablko, hrach. zemiak.


Jablko nadbytočné, keďže je to ovocie a uhorka, hrášok, zemiaky sú zelenina.
č. 4. hruška, citrón, tekvica, jablko.


Tekvica nadbytočné, keďže je to zelenina a hruška, citrón, jablko sú ovocie.
č. 5. vlk, veverička, líška, krava.


krava nadbytočné, pretože je to domáce zviera a vlk, veverička, líška sú divoké zvieratá.
№6. Cat, medveď, zajac, tiger.


Cat nadbytočné, keďže ide o domáce zviera, medveď, zajac, tiger sú divé zvieratá.
č. 7. Kefír, maslo, syr, sušienka.


Sušienka nadbytočné, keďže ide o múčny výrobok (pekáreň) a kefír, maslo, syr sú mliečne výrobky.
č. 8. Zemiak, jablko, paradajka, kapusta.


Jablko nadbytočné, keďže ide o ovocie a zemiaky, paradajky, kapusta sú zelenina.
№9. 3 jahody, 4 čerešne, 4 slivky, 4 egreše.


3 jahody, keďže sú 3 a zvyšok sú 4.
č. 10. Autobus, trolejbus, električka, zavlažovací stroj.


zavlažovací stroj nadbytočné, keďže ide o špeciálnu techniku ​​a autobus, trolejbus, električka je osobná doprava.
č. 11. Motýľ, včela, 2 chrobáky, komár.


2 chrobáky nadbytočné, keďže sú 2, zvyšný hmyz: motýľ, včela, komár po jednom.
č. 12. líšky, muchovník, biela huba, russula.


muchovník nadbytočné, keďže to nie sú jedlé, jedovaté huby, zvyšok húb sa dá zjesť.
č. 13. koza, kôň, los, ovce.


Elk nadbytočné, keďže je to divé zviera a koza, kôň, ovca sú domáce zvieratá.
č. 14. Los, medveď, prasa, zajac.


Prasa nadbytočné, keďže je to domáce zviera a los, medveď a zajac sú divé zvieratá.
č. 15. Stôl, skriňa, pohovka, stolička.


Pohovka nadbytočné, pretože sa vzťahuje na čalúnený nábytok, stôl, šatník, stoličku - na drevo.
č. 16. lokomotíva, vrtuľník, auto, autobus.


Helikoptéra nadbytočné, keďže ide o leteckú dopravu a parná lokomotíva, auto a autobus sú pozemnou dopravou.
č. 17. Krava, kôň, prasa, ježko.


ježko nadbytočné, keďže ide o divé zviera a krava, kôň a prasa sú domáce zvieratá.
№18. Lietadlo, loď, čln, plachetnica.


Lietadlo nadbytočné, keďže ide o leteckú dopravu a loď, čln plachetnica je vodná.
№19. Mrkva, citrón, hruška, jablko.


Mrkva nadbytočné, keďže je to zelenina a citrón, hruška, jablko sú ovocie.
№ 20. Banán, baklažán, zemiaky, repa.


Banán, keďže ide o ovocie, baklažán, zemiaky, cvikla je zelenina.

Nasledujúce slovné hry a cvičenia pomáhajú aktivizovať vývin reči detí. Tieto hry sa môžu hrať s deťmi v kuchyni, na ceste zo škôlky, na prechádzke, do obchodu, na vidieku, pred spaním atď.

1. "Slovo na dlani." Pomenujte slová, ktoré máte vo vrecku, na strope, na tvári atď.
2. "Čo sa stane?". Spoj prídavné meno s podstatným menom, ktoré s ním súhlasí v rode, čísle a páde.
Zelená - ... dom, paradajka.
Zima - ... oblečenie, rybolov.
Domáce - ... sušienky, úloha.
3. Jazykolamy - jazykolamy potrebné na rozvoj jasnej artikulácie a dikcie.
Havran zakikiríkal.
Tkáč tká látku na Tanyiných šatách.
4. "Všeobecné slová."
1. Dieťa musí pomenovať ovocie ..., nábytok ..., vtáky ..., zeleninu ..., oblečenie ...
2. Dieťa je pozvané, aby pomenovalo jedným slovom: napríklad borovica, breza, javor - to je ...
5. "Štvrtý extra."
Dieťa musí pomenovať, čo je nadbytočné, a vysvetliť prečo.
Nr: váza-ruža-narcis-klinček.
6. "Počítanie" . Zvažujeme všetko možné
počítať. Napríklad: jedno jablko, dve jablká, tri jablká, štyri jablká, päť jabĺk_.
Môžete pridať prídavné meno: jedno červené jablko, dve červené jablká ...
päť červených jabĺk atď.
7. "Povedz opak."
Dospelý volá slovo a dieťa preberá „slovo naopak“.
Podstatné mená: smiech-…, leto-…, deň-…, zima-…, sever-…, atď.
Slovesá: prišiel - ..., ponoril sa - ...
Prídavné mená: široký-…, malý-…, bohatý-… atď.
Príslovky: ďaleko-…, vysoký-…
8. "Vyberte si slovo"
Dieťa je pozvané, aby si vybralo slovo pre akýkoľvek zvuk, najprv - akékoľvek slová a potom - na lexikálnu tému, napríklad: „Pomenujte ovocie, ktorého názov začína zvukom A“ (pomaranč, marhuľa, ananás ... )
9. "Veľký - malý."
Dieťa je pozvané, aby láskavo zavolalo,
napr. lyžica-lyžica, stolička-stolička atď. V témach „Divoké a domáce zvieratá“ to môžu byť mená mláďat alebo môžu byť láskavé slová: líška, zajac, krava.
10. "Hádaj hádanku."
Hádanky učia deti myslieť obrazne. Povzbudzujte deti, aby ich hádali čo najčastejšie.
N-r: „Krúta strana, žltá strana, drdol sedí na posteli. Čo je to?" (Turka).
Opýtajte sa detí popisné hádanky, napr.: Toto je zelenina, rastie v záhrade, je okrúhla, má červenú farbu, chutí sladko, dáva sa do šalátu. (Paradajka)
11. "Pomenujte čo ...". Tvorenie prídavných mien. Napríklad džús je vyrobený z jabĺk, takže je jablkový, jablkový džem je jablkový atď.
12. "Premýšľaj a odpovedz." Ponúknite deťom verbálne logické úlohy.
N-r: Kto je viac v lese: jedle alebo stromy?
13. "Vyberte si slovo" . Vták - perie. Ryby - ... Uhorka - zelenina. Harmanček -…
14. "Povedz báseň."
Zapamätajte si s deťmi básničky, rozvíjajú pamäť a myslenie.
"Povedz mi príbeh". Čítajte deťom rozprávky, rozprávajte sa o obsahu, hrajte rozprávky, kreslite obrázky podľa rozprávok.

Edukačné obrazové materiály „Nájdi prebytok“ sú určené pre deti od 3 do 7 rokov. Umožňujú dieťaťu rozvíjať logické myslenie, ktoré je dôležité pri príprave do školy. Dieťa musí nielen odpovedať na otázku "Čo je nadbytočné?" alebo „Kto je nadbytočný?“, ale aj motivovať svoju odpoveď, podrobne vysvetliť, prečo si vybral ten či onen obrázok. Keď sa dieťa naučí zvládať takéto jednoduché úlohy, bude môcť prejsť k riešeniu zložitejších logických problémov. Keďže so správnym riešením týchto problémov majú ťažkosti aj rodičia, ku kresbám píšem vysvetlivky.

Veľmi dôležitý bod: dieťa sa musí naučiť zvýrazniť najvýznamnejšiu vlastnosť pri hľadaní ďalšieho obrázka.

Obrázky „Nájsť ďalšiu položku“ s vysvetleniami

Mnohí rodičia sú pobúrení, že riešenie týchto problémov nie je jednoznačné, s trochou fantázie dokážete vyčleniť takmer akúkoľvek položku ako nadbytočnú a ostatné skombinovať. Nechajte dieťa premýšľať, fantazírovať, nechajte ho ponúknuť niekoľko riešení a nájsť to najvýznamnejšie spomedzi týchto riešení. Uistite sa, že dieťa používa zovšeobecňujúce slová na predmety: zviera, hmyz, nábytok, oblečenie, riad atď.

Extra lopta. Motýľ, včielka a húsenica sú hmyz a lopta je hračka. Sú nažive, ale lopta nežije. Na druhej strane, húsenica môže byť zbytočná - nemôže lietať, ale zvyšok áno, ale toto je menej zovšeobecňujúce znamenie, čo znamená, že je to aj menej významné znamenie, a preto takéto rozhodnutie nie je správne.

Extra - medveď. Sedačka a kreslá sú nábytok a medveď je hračka.

Extra - kačica. Je to hydina a zvyšok sú vodné. Tu musíte upozorniť dieťa, že obrázok je trik, pretože delfína nemožno nazvať rybou, a preto nie je možné obrázky na tomto základe kombinovať. Delfín je cicavec.

Extra - kaktus. On je rastlina, ostatné sú hračky.

Extra púpava. Toto je kvet, zvyšok sú stromy.

Extra huba. Zvyšok zjednotíme s konceptom kvetov.

Extra mašľa. Toto je zelenina. Zvyšok je ovocie.

Ten navyše je pes. Toto je cicavec. Zvyšok vtákov.

Extra kuracie mäso. On je vták, zvyšok sú cicavce.

Extra - banán. Toto je ovocie. Zvyšok sú bobule.

Extra topánky. Toto sú topánky. Zvyšok je oblečenie.

Extra kobylka. Toto je hmyz. Zvyšok vtákov.

Posteľ naviac. Kniha, zošit a album sú školské potreby. Posteľ - nábytok.

Extra helikoptéra. Ide o leteckú dopravu, zvyšok je pozemná.

Medveď navyše. Toto je lesné zviera. Zvyšok tvoria africké zvieratá.

Extra uzáver. Toto je kus oblečenia. Zvyšok sú športové potreby.

Extra klobúk. Na prenášanie vecí slúži kabelka, ruksak a taška, na hlavu klobúk.

Extra myš. Ostatné zvieratá sú domestikované, skrotené človekom v prospech. A myš je škodca.

Extra stôl. Zvyšok je riad.

Extra žaba. Toto zviera. Zvyšok je technika.

Extra čerešňa. Toto je bobule. Zvyšok je zelenina. Prítomnosť uhorky je trochu nejednoznačná, ale z kulinárskeho hľadiska sú uhorky tradične klasifikované ako zeleninové plodiny.

Ten navyše je mačiatko. Zvyšok sú divoké zvieratá, mačka je domáca.

Extra motýľ. Toto je hmyz. Zvyšok sú vtáky.

Extra hračky. Zvyšok je doprava.

Extra maliny. Toto sú bobule. Zvyšok sú kvety.

Extra možno nazvať kukuricou. Nie sú v ňom žiadne kosti, zvyšok je. Ďalšou možnosťou je vylúčiť hrozno podľa farby.

Zvyšok je kuracie mäso. Na zvyšku obrázkov sú husi.

Extra - kôň. Ostatné obrázky sú kravy.

A ešte pár obrázkov bez vysvetlenia. Ak niečo nie je jasné, opýtajte sa v komentároch.

V druhej časti našej hry zo série „Štvrtá extra“ budeme hľadať významovo nevhodný predmet. A ak sme v prvej časti hľadali niečo nadbytočné medzi geometrickými tvarmi, tak tentoraz budú predmety úplne iné. Môžu to byť hračky, oblečenie, zvieratá, vtáky, rastliny a kvety. A vašou úlohou je nájsť jednu zo štyroch položiek, ktorá sa nehodí k ostatným. Dôvody môžu byť veľmi odlišné – iná farba či veľkosť, rôzne ročné obdobia, iné vlastnosti a správanie. Je to veľmi ťažké vysvetliť slovami - treba hrať a skúšať. Ak chcete vybrať nevhodnú položku - kliknite na ňu myšou alebo prstom, ak hráte na tablete alebo smartfóne. A ak ste uhádli správne - prejdite na ďalšiu úroveň. Mimochodom, v tejto vzdelávacej hre je len 30 úrovní a my sme sa snažili, aby každá ďalšia bola ťažšia ako tá predchádzajúca. A aj keby ste to nestihli, nevadí. V tejto hre pre deti nemôžete prehrať. Stačí si vybrať inú položku. Mimochodom, ak nesúhlasíte s naším názorom - napíšte do komentárov. Urobme spolu detský web!

Informácie pre rodičov(Ako pomôcť svojmu dieťaťu hrať hry zo série „Štvrtá extra“)

Podrobné pokyny sú uvedené na príklade prvej úlohy, ktorá je podľa názoru dospelého pre dieťa prístupná a zaujímavá. Okrem toho sme sa snažili robiť úlohy v týchto hrách vo vzostupnom poradí. Prvých desať by nemalo spôsobovať ťažkosti a práve na nich by sa príklady mali analyzovať spoločne.

Inštrukcia. "Na každom nákrese sú 4 predmety. Tri z nich sa dajú navzájom kombinovať, dajú sa nazvať jedným slovom a štvrtý objekt sa k nim nehodí. Nájdite ktorý?"

Ak dieťa takémuto vysvetleniu úlohy nedokáže ihneď porozumieť, je mu poskytnuté dodatočné vysvetlenie. „Nájdite tento nevhodný predmet, povedzte mi, prečo sa nehodí k ostatným. Ako môžete pomenovať ďalšie 3 predmety jedným slovom?

Ak je pre dieťa stále ťažké odpovedať, dospelý samostatne a čo najpodrobnejšie analyzuje úlohu, označí všetky tri predmety (figúrky) a vysvetlí, prečo by mal byť štvrtý objekt (figúrka) vylúčený.

Dobrým indikátorom úspešného, ​​zmysluplného plnenia úloh je samostatný výber „extra“ objektu (figúry) a zovšeobecnenie iných objektov (figúrok) napríklad podľa spoločného znaku; hračky, oblečenie, riad, štvoruholník, nábytok, obuv atď.

Páčila sa vám hra?

Pridajte ho na svoj web alebo blog. Len nezabudnite zanechať odkaz na zdroj. Vložiť kód:


Hore