Synopsa otvorenej lekcie o femp. Synopsa otvorenej hodiny o femp v prípravnej skupine MŠ

Sekcie: Práca s predškolákmi

Cieľ: Zaviesť koncept štvoruholníkov ako zovšeobecnenie takých pojmov ako „štvorec“, „kosoštvorec“, „obdĺžnik“, „lichobežník“, „rovnobežník“.

Úlohy:

  1. Naučte sa analyzovať rôzne vlastnosti konštrukčných prvkov geometrických tvarov.
  2. Rozvíjať kognitívnu aktivitu, pozornosť, pamäť, jemné motorické zručnosti.
  3. Kultivovať schopnosť komunikovať v procese práce, hrať, zaobchádzať s priateľom láskavo, poskytnúť mu všetku možnú pomoc.

Herný materiál: 4 „planéty“ rôznych veľkostí, plán na stavbu rakety, mäkké moduly (kocky, hranoly), „portréty“ štvoruholníkov, rovinné postavy, „meteorit“ s prekvapením, hračky, mikrofón, magnetofón.

Pokrok v lekcii

Učiteľ si nasadí slúchadlá.

Áno ... áno ... vitajte ... Yugorka .... Na návšteve ... štvoruholníky ....? Dobre…! Vďaka….! ( Zloží si slúchadlá a prihovorí sa deťom)

Chlapci, viete si predstaviť, sme pozvaní na návštevu matematickej galaxie. Najmä štvoruholníky nás chcú vidieť. Kto podľa vás žije na planétach v matematickej galaxii? ( odpovede detí).

Áno, žijú tam chlapi, čísla, čísla, geometrické tvary, úlohy, príklady, znamenia, hodiny, hádanky, úlohy. A každý tam niečo počíta, počíta, skladá a rieši úlohy, háda hádanky, plní úlohy. Si ochotný tam letieť? ( odpovede detí).

Áno, nebojíme sa ťažkostí a pokojne sa môžeme vydať na vesmírnu cestu do matematickej galaxie. Chlapci, čo budeme lietať?

Odpovede detí (raketa, vesmírna loď ... atď.).

Áno, musíme postaviť vesmírnu loď. Mám plán postaviť vesmírnu loď. ( Ukazuje plán.

Deti „stavajú“ raketu zo svojich mäkkých modulov podľa predlohy.

pedagóg: Je vesmírna loď pripravená?

Deti: Pripravené!

Učiteľ: Pripravte sa na štart vesmírnej lode!

Deti: Pripravte sa...

Vychovávateľ: Zapnite spotrebiče!

Deti: Sú tam zapnuté spotrebiče.

Učiteľ: Naštartujte motory!

Deti: Na spustenie sú motory.

Učiteľ: Začnime počítať do 20!

Deti počítajú do 20. Vesmírna loď stojí.

Učiteľ: Možno sme si mysleli zle? Ako môžeme počítať?

Učiteľ: Odpočítavanie začíname od 10.

Deti a učiteľ: 10, 9……..1, 0 Zač.

(Hrá vesmírna hudba)

Učiteľ s deťmi „vystúpia“ z rakety a skúmajú planéty.

Kozmický hlas (zvukový záznam alebo asistent mikrofónu vyjadrený za obrazovkou): „Vitajte v matematickej galaxii. Ahojte chalani. Som veľmi rád, že ste prijali moje pozvanie. Naozaj milujeme takýchto šikovných a pohotových chalanov.“

Deti sa približujú k planéte #1.

(Na planéte č. 1 sú upevnené hviezdičky s hádankami).

Pedagóg: Chlapci, aké zaujímavé planéty sú v tejto galaxii. Nemali sme čas prísť - už si stanovili úlohy. Dokážeme hádať hádanky?

(Odpovede detí).

Učiteľ robí hádanky o geometrických tvaroch, deti hádajú.

Tri vrcholy, tri rohy, tri strany – to som ja. (Trojuholník)

Nemám rohy
Vyzerám ako tanierik
Na tanieri a na pokrievke
Na kruhu a kolese.
Kto som, priatelia?
Zavolaj mi. (Kruh)

Je to môj priateľ už dlho
Každý roh je správny.
Všetky štyri strany
Rovnaká dĺžka.
Som rád, že vám ho môžem predstaviť
Aké je jeho meno? (Námestie)

Vychovávateľ: Chlapci, postavme živé námestie. Nechajte ich vidieť, čo sme s vami vymysleli. Kto chce postaviť „živé“ námestie?

Dieťa: Aby som postavil štvorec, potrebujem vybrať štyroch rovnako vysokých chlapov, pretože štvorec má všetky strany rovnako dlhé a sú 4.

(Vyberie 4 deti a deti si ľahnú na koberec s vyobrazením štvorca).

Pedagóg: A námestie je „živé“? Teraz to skontrolujeme. ( Ťahy, šteklenie, rozosmeje chlapcov).

Učiteľ sa s deťmi priblíži k planéte číslo 2.

Vychovávateľ: Chlapci, toto je úloha pre mňa. Dúfam, že s vašou pomocou sa mi podarí úlohu dokončiť. Sadnúť, prosím. Poviem rozprávku.

Bol raz jeden štvorec a kruh ( relácie). Boli veľmi priateľskí. Chodili sme do rovnakej škôlky, do rovnakej skupiny. Raz bol štvorec kúpený počítač. Rozhodol sa pozvať svoju priateľku na návštevu – ukázať počítač, trochu sa pohrať. A tak prišli do jeho domu.

Najprv námestie ako slušne vychovaný chlapec predstavil svoju priateľku svojim príbuzným.

(Učiteľ odkryje „portrét“ obdĺžnika.)

Toto je môj otec - Obdĺžnik. Sme mu veľmi podobní.

(Učiteľ sa po zmene intonácie pýta detí, v čom sú si podobné?) (Ak je to pre deti ťažké, vysvetľuje.).

(Navrhované odpovede detí: 4 rohy, 4 strany, pravé uhly).

Toto je moja matka, - pokračuje námestie, - volá sa Rhombus. Ona a ja sme si tiež veľmi podobní.

Toto je moja sestra, Trapezia. Ona a ja sme si tiež veľmi podobní.

(Odpovede detí na otázku „Ako sú si podobné?“).

Toto je môj brat - Parallelogram. Aj my sme mu podobní.

A naše priezvisko je Quadrangles.

Svoju priateľku predstavil všetkým príbuzným a odišiel do izby hrať sa na počítači.

Učiteľ: Tu je príbeh. odpovedám na otázku. Geometrické útvary so 4 uhlami a 4 stranami sa nazývajú štvoruholníky.

Deti s učiteľom prichádzajú na planétu číslo 3.

Pedagóg: Chlapci, štvoruholníky sa s vami chcú hrať na schovávačku.

(Na doske je štvorec, obdĺžnik, kosoštvorec, lichobežník, rovnobežník).

Pozrite sa pozorne na figúrky a zapamätajte si ich. Zavolajme ich všetci spolu. ( Pomenujte figúrky).

Keď začne hudba, tancujete kozmické tance a keď hudba prestane, choďte do štvoruholníkov a pomenujte, kto sa skrýva.

Po hre pedagóg: Povedzme jedným slovom, s akými figúrkami sme hrali? ( odpovede detí).

Deti s učiteľom sa blížia k štvrtej planéte.

(Učiteľka vezme hárky s úlohou pripojenou k planéte č. 4 a prečíta ich deťom). Deti sedia pri stoloch (obrázok č. 1).

Chlapci, pozrite sa pozorne na listy a počúvajte úlohu.

Žaba sa stratila v matematickej galaxii. Musí sa dostať do svojho močiara. Dokáže skákať len cez hrbolčeky štvorcového tvaru. Ak zatienite všetky štvoruholníky, žaba uvidí, kam skočiť a dostať sa domov. Môžeme pomôcť žabe? Začíname pracovať.

Deti robia prácu samy.

Pedagóg: Chlapci, je to tu, samozrejme, veľmi zaujímavé, ale je čas, aby sme sa vrátili domov na Zem.

Učiteľka s deťmi sedia na rakete, odpočítavanie od 10. Znie vesmírna hudba.

Vychovávateľ: No tak chlapci.

Vezme mikrofón a „zmení“ sa na korešpondenta.

Ahojte milí chalani. Som dopisovateľom novín „Detský svet“. Som rád, že si bezpečne pristál. Povedz mi prosím,

  1. Kde si bol?
  2. Kto žije v matematickej galaxii?
  3. Čo si robil?
  4. Páčilo sa ti to?
  5. Stále chcete lietať?

Chlapci, ďakujem za rozhovor, prajem všetko dobré.

Znie zvuková nahrávka „Pád meteoritu“.

Pedagóg: Chlapci, držte sa hlavy, padajú meteority.

Priblížia sa k „meteoritu“ a vo vnútri nájdu prekvapenie – štvoruholníkové koláčiky.

Rádiový šum. Učiteľ si nasadí slúchadlá: „Áno ... áno ... vitajte ... prijaté ... dobre ... ďakujem ...“

Chlapci, pýtali sa ma, či sme dostali maškrty a povedali, že ste jednoducho skvelí!

Na upevnenie vedomostí v spoločných aktivitách môžete hrať hru "Teremok". Cieľom hry je naďalej rozvíjať schopnosť identifikovať znaky štvoruholníkov a schopnosť porovnávať.

Pravidlo hry: hostiteľ sedí v „teremoku“. Deti majú rôzne geometrické tvary. Do veže sa môže dostať len ten, ktorého postava je podobná postave vodcu.

Akcia v hre:

klop, klop, kto býva vo veži?

som štvorec.

Nechaj ma žiť s tebou. Som kosoštvorec.

Pustím ťa dnu, ak mi povieš, ako sme si podobní.

Ty máš 4 rohy a ja mám 4 rohy, ty máš 4 strany a ja mám 4 strany... atď.

Otvorte GCD pre FEMP

Úlohy:

Návody:

1. Opravte počítanie dopredu a dozadu, možnosť pomenovať číslo pred a po pomenovanom čísle.

2. Rozvíjať priestorové zobrazenia, schopnosť orientovať sa na liste papiera.

3. Naďalej sa učiť formulovať odpoveď na aritmetické úlohy, upevňovať schopnosť rozložiť dané číslo na dve menšie.

vyvíja sa:

Rozvíjajte vynaliezavosť, vizuálnu pamäť, predstavivosť. Prispievať k formovaniu logických mentálnych operácií, rozvoju reči.

Pedagógovia:

Pestovať samostatnosť, schopnosť porozumieť vzdelávacej úlohe a samostatne ju vykonávať. Rozvíjať záujem o matematické problémy.

Demo materiál:

obrázky zvieratiek (zajac, líška, medveď, veverička, jež), čísla domčekov, ukážka na grafický diktát.

Podklad:

hárok papiera s číslami, pokladničky s číslami, číselné domčeky, štvorčeky na grafický diktát a jednoduché ceruzky pre každé dieťa.

Pohybujte sa.

Chlapci, dnes máme hostí. Chcú vidieť, čo dokážete, čo ste sa naučili. A musíme si pamätať, ako sa správať.

Posaďte sa dobre pri stole a buďte pokojní.

Ak chcete odpovedať - nerobte hluk, ale len zdvihnite ruku.

Chlapci, chcete vedieť, kto bude hrdinami našej lekcie? Ak to chcete urobiť, musíte si so mnou zahrať hru „The Fourth Extra“. Prečítam vám reťazec slov a vy musíte pomenovať ďalšie slovo. A svoju odpoveď zdôvodnite.

Tak počúvajme:

1. Motýľ, komár, zajac , včela. (Kto uhádol, aké slovo navyše ste počuli? Prečo si to myslíte?). (Zajac je zviera, zvyšok je hmyz).

2. pes, krava, Fox , baran. (Líška je divoké zviera, zvyšok sú domáce zvieratá)

3. Veverička , vrabec, vrana, sýkorka. (Veverička je zviera, zvyšok sú vtáky)

4. Žirafa, zebra, lev, medveď . (Medveď je zviera našich zemepisných šírok, ostatné zvieratá Afriky)

5. Veľryba, ježko , delfín, mrož. (Ježek je suchozemské zviera, zvyšok sú morské živočíchy)

Uhádli ste, kto sú dnes naši hostia? (Divoké zvieratá.)

Na tabuľu som umiestnil obrázky zvierat. (Zajac, ježko, líška, veverička, medveď.)

Prišli k vám zvieratká z lesa, aby sa s vami zahrali, otestovali vaše vedomosti a zručnosti. Priniesli vám svoje hry.

Zajac v lese musí často utekať pred vlkom a líškou. A aby sa nedostal do ich pazúrov, musí zamotať svoje stopy.

Úloha číslo 1. "Prejdi cez bludisko zajačikov".

Zoberte ceruzky a spojte čísla od 1 do 10 v poradí. Čo si dostal? (hviezda). Vypočítajme cestu zajačika od prvého lúča k poslednému (Aký typ účtu je toto?), A teraz od posledného lúča k prvému (Aký typ účtu je toto?). Výborne!

- Hedgehog vám tiež ponúka veľmi zaujímavú hru. Požiada vás, aby ste ukázali číslo a pomenovali číslo buď ďalšie alebo predchádzajúce. Ježko sa pýta, či viete, ktoré čísla sa volajú predchádzajúce a ktoré nasledujúce? Spomeňme si. Na tabuli je číselný rad od 1 do 10. Každé číslo má nasledujúce číslo, je po menovanom ao 1 viac ako je, napríklad uvažujme číslo 3. Číslo 4 bude ďalšie číslo, je o 1 viac ako 3. A číslo 2 - predchádzajúce číslo, je pred číslom 3 a je o 1 menšie. Spomenuli sme si a teraz začnime hru. Kto to má ťažké, môže použiť číselný rad. Tak začnime.

Úloha číslo 2. "Pomenujte číslo".

Číslo 6, ukáž ďalšie, meno (7).

Číslo 5, ukáž predchádzajúce meno (4).

Číslo 10, ukáž predchádzajúce, meno (9).

Číslo 7, zobrazte nasledujúce meno (8).

Číslo 5, ukáž ďalšie, meno (6).

Číslo 6, ukáž predchádzajúce meno (5).

Výborne! Dokázali ste správne nielen ukázať, ale aj pomenovať všetky predchádzajúce a po sebe idúce čísla. Výborne! Navrhujem, aby ste sa pred ďalšími úlohami trochu zahriali.

Zahrejte sa

Jeden - vstať, natiahnuť sa.
Dva - ohnúť, uvoľniť.
Tri - v rukách troch tlieskaní, Jeden, dva, tri.
Tri hlavy prikývli Raz, dva, tri.
Štyri - ramená širšie.
Päť - mávnite rukami.
Šesť – pokojne si sadnite za stôl.
Sedem, osem – zahoďme lenivosť.

A teraz sa medveď chce s tebou hrať. Priniesol vám karty, na ktorých je vyobrazený dom. Medveď navrhuje, aby ste presídlili nájomníkov v dome. Pozrite sa na svoje domy.

Každý dom má strechu s číslom. Každé poschodie musí mať toľko obyvateľov, koľko je uvedené na streche. Jeden byt už má nájomníkov, druhý byt treba presťahovať, aby v dvoch bytoch býval správny počet nájomníkov. Chlapci, vezmite si jednoduché ceruzky a vyplňte prázdne byty kreslením nájomníkov vo forme kruhov. Kto všetko urobí, vráťte ceruzky späť, aby medveď a ostatné zvieratká videli, že ste úlohu splnili.

Kontrolujeme.

Opäť tu máme minútu telesnej výchovy,

Zohnutý, poď, poď!

Natiahnuté, natiahnuté

A teraz sa naklonili dozadu.

Natiahneme ruky, ramená,

Aby sa nám ľahšie sedelo

A vôbec sa neunaviť.

Aj hlava je unavená.

Tak jej pomôžme!

Doľava a doprava, raz a dva.

Mysli, mysli, hlavou.

Aj keď je náboj krátky,

Trochu sme si oddýchli.

Je čas hrať sa s líškou. Ach, a prefíkaná líška nám vymyslela ťažké otázky. Myslí si, že to nezvládneme.

Úloha číslo 4. "V vynaliezavosti a vynaliezavosti".

1. Koľko uší majú dvaja ježkovia? (štyri uši)

2. Koľko labiek majú dve mláďatá? (osem labiek)

3. Koľko chvostov majú štyri mačky? (štyri chvosty)

4. Koľko nosov majú tri slony? (tri nosy)

5. Prišiel január. Najprv zakvitli 3 jablone a potom ďalšia jabloň. Koľko jabloní rozkvitlo? (žiadne)

6. Koľko orechov je v prázdnom pohári? (nikto)

7. Ako môžete priniesť vodu v sitku? (keď zamrzne)

8. Mačka má dve ľavé labky, dve pravé labky, dve predné labky, dve zadné labky. Koľko labiek má mačka? (štyri labky)

Výborne! Nebáli ste sa ťažkých otázok, poradili ste si, pretože ste boli pozorní.

Veverička je veľmi obratné zviera. Skákanie z konára na konár celý deň. Vždy vie, kde je hore, kde je spodok, kde je ľavica, kde je vpravo, a nikdy neurobí chybu. Hovorí, že to nezvládneme a stratíme sa. Dokážme veveričke, že sa mýli.

Úloha číslo 5. "Grafický diktát".

    Umiestnite šesťuholník do stredu štvorca.

    Do pravého horného rohu umiestnite malý trojuholník.

    Do ľavého dolného rohu umiestnite obdĺžnik.

    Umiestnite ovál do pravého dolného rohu.

    Umiestnite štvorec do ľavého horného rohu.

    Umiestnite kruh nad šesťuholník.

    Medzi štvorec a obdĺžnik umiestnite malý trojuholník.

    Umiestnite veľký trojuholník pod šesťuholník.

    Umiestnite štvorec napravo od šesťuholníka.

Skontrolujte (porovnajte so vzorkou)

Výborne a odviedli ste skvelú prácu s týmto. Ale zvieratá nás nechcú tak ľahko pustiť. Rozhodli sme sa dať nám posledný test: vieme, ako riešiť hádanky.

Úlohy od zvierat (nezabudnite odpovedať úplne)

1. Misha má jednu ceruzku, Grisha má jednu ceruzku

Koľko ceruziek majú obe deti? (2).

2. Išiel ježko po lese, na obed našiel hríby. Dva - pod brezou, jeden pod osikou.

Koľko ich bude v prútenom košíku? (3).

3. Dva zajace, traja ježkovia chodia spolu do škôlky.

4. Päť smiešnych medvedíkov sa ponáhľa do lesa na maliny. Jeden z nich je však unavený. Teraz nájdite odpoveď.

Koľko medveďov je pred nami? (5).

5. Pri stene sú vane. Každý má jednu žabu. Keby tam bolo 5 vaní.

Koľko žiab tam bolo? (5).

6. Šesť smiešnych mláďat sa ponáhľa do lesa na maliny, ale jedno bábätko je unavené, zaostáva za súdruhmi.

Teraz nájdite odpoveď, koľko medveďov je pred nami? (5)

Všetci ste urobili dobre a získali ste hodnotenie.

A teraz si spomeňme, aké hry sa s vami zvieratká hrali? Ktoré sa vám páčili najviac?

Je čas rozlúčiť sa so zvieratami a pozvať ich späť k nám.

Cieľ: konsolidácia programového materiálu na témy: „Divoké zvieratá“, „Počítanie do 4“.

Programové úlohy:

Vzdelávacie:

Opravte názvy geometrických tvarov (kruh, trojuholník, štvorec);
- uplatnenie na účte do 4;
- naučiť sa spájať číslovky s podstatným menom.

vyvíja sa: rozvíjať súvislú reč, logické myslenie.

Vzdelávacie: pestovať priateľstvá, schopnosť vzájomne si pomáhať.

Vybavenie: flanelograf, plošné obrázky do rozprávky „Kolobok“, magnetická tabuľa, masky zvieratiek, sada čísel od 1 do 4, „čarovná taška“ so sadou geometrických tvarov, materiál na počítanie (huby, vianočné stromčeky), karty na každé dieťa, maškrty pre deti .

Pokrok v lekcii

1 diel. Úvodná časť.

opatrovateľka hádanky pre deti

Má tvar gule.
Býval horúci.
Skočil zo stola na podlahu
A opustil svoju babičku.
Má rudú stránku...
Vedel si? (Kolobok).

opatrovateľka umiestni obrázok koloboka na flanelograf.

Chlapci, ako vyzerá náš drdol? Aká farba? Koľko má očí? (odpovede detí)

Buchta sa kotúľa, kotúľa, - pokračuje učiteľ, - a v ústrety mu...

Biela v zime
A v lete sivá.
Nikoho neuráža
A bojí sa každého. (Zajac).

Presne tak, chlapci, zajac! (učiteľ dá na flanelograf obrázok zajaca).

Povedzte mi, prosím, chlapci, aké zviera je zajac? (divoký)

Koľko má očí? Aké sú uši králika? Koľko? Prečo sa zajac nazýva zbabelec?

opatrovateľka nasadí dieťaťu masku zajaca a ponúkne mu stvárnenie zajaca, potom sa hrá hra „Running Bunny“.

Zajac

Pustím ťa, kolobok, len pod jednou podmienkou, ak sa deti s úlohou vyrovnajú.

2 časť. Praktická časť.

opatrovateľka vyzve deti, aby usporiadali číselný rad od 1 do 4.

Zajac deti chváli, praje im veľa šťastia.

Buchta sa kotúľa, kotúľa a smerom k nemu...

Sivé, strašidelné a zubaté
Urobil rozruch.
Všetky zvieratá utiekli.
Vystrašil som zvieratá tých ... (Vlk).

Správne, chlapi, toto je vlk (učiteľ dá na flanelograf obrázok vlka), povedzte mi, prosím, chlapi, aké zviera je vlk? (Divoká).

Koľko očí a uší má? Aké domáce zviera vyzerá vlk? (Pes).

opatrovateľka nasadí dieťaťu masku vlka a ponúkne mu stvárnenie vlka (v tomto prípade dieťa používa zvyky a intonáciu charakteristické pre vlka).

Wolf: „Medovník, perník! Zjem ťa!"

3 časť. Upevnenie geometrických tvarov.

D. / hra „Magic bag“ (v taške sú geometrické tvary: kruh, štvorec, trojuholník, obdĺžnik). Deti striedavo vyberajú z vrecka jednu geometrickú figúrku, pred vytiahnutím musia figúrku hmatom identifikovať a pomenovať.

Vlk chváli deti a praje koloboku šťastnú cestu!

Buchta sa kotúľa, kotúľa a na stretnutie s ním...

Kto žije v lese nepočujúci,
Nemotorný, nemotorný?
V lete jedáva maliny, med,
A v zime si saje labku. (medveď)

Správne, chlapi, medveď (učiteľ dá na flanelograf obrázok medveďa). Povedzte mi, prosím, chlapci, aké zviera je medveď? (Divoká).

Koľko má očí? Koľko nôh má? Prečo sa medveď nazýva PEC?

opatrovateľka nasadí dieťaťu masku medveďa a ponúkne mu stvárnenie (pri použití charakteristických návykov a intonácie).

Medveď: „Medovník, perník! Zjem ťa!"

Pustím ťa kolobok, ak sa ty a chalani so mnou trochu pohráte.

4 časť. Fizminutka.

Medveď sa prechádzal v lese ( chodiť okolo skupiny, zobrazujúc medveďa)
A hľadal deti. ( pozri sa doprava)
Dlho hľadal pozri sa doľava)
Sadol si na trávu a zadriemal. ( sadnite si na všetky štyri)
Deti začali tancovať, robiť pružinu)
Začali si búchať nohami klepanie nohami)
Misha, Mišenka, vstávajte, ( zobudiť medveďa)
A dohoďte chlapi! ( medveď naháňa deti)

Medveď chváli deti a praje koloboku šťastnú cestu!

Buchta sa kotúľa, kotúľa a na stretnutie s ním...

Vyšší rast mačiek,
Žije v diere v lese.
Nadýchaný červený chvost
Všetci vieme... (Lisa)

Presne tak chlapi, je to líška. (Učiteľ dá na flanelograf obrázok líšky) Povedzte mi, prosím, chlapci, aké zviera je líška? (Divoká). Koľko labiek má líška? Akú má farbu? Prečo sa nazýva podvodník? Sly? (Odpovede detí).

opatrovateľka nasadí dieťaťu masku líšky a ponúkne stvárnenie líšky (v tomto prípade dieťa používa návyky a intonáciu charakteristické pre líšku).

Jekaterina Smirnová

Abstrakt z otvorenej lekcie o FEMP v skupine seniorov

na tému: "Kúzelná krajina - matematika".

Úlohy:

Vzdelávacie:

Upevniť zručnosti poradového počítania do 10, pomenovať susediace čísla daného čísla. Naučte sa nájsť určitý počet predmetov zodpovedajúcich počtu. Upevniť schopnosť riešiť jednoduché aritmetické úlohy pomocou logického myslenia.

vyvíja sa:

Rozvíjať priestorovú predstavivosť, schopnosť orientovať sa na liste papiera, kognitívny záujem;

rozvíjať vnímanie, pozornosť, schopnosť analyzovať a porovnávať predmety podľa vlastností, zovšeobecňovať; formovať zručnosti samostatnej práce;

Vzdelávacie:

Zvýšiť záujem o matematiku;

rozvíjať nezávislosť;

vychovávať túžbu pomáhať druhým, ktorí sa ocitli v ťažkej situácii;

pestovať priateľské vzťahy medzi deťmi, návyk spolupracovať.

Vzdelávacie oblasti:

poznanie (FEMP)

Komunikácia (rečová aktivita)

Socializácia (herná aktivita)

Metodické metódy:

cvičenia

Priebeh lekcie:

Vychovávateľ: Deti, dnes pôjdeme do čarovnej krajiny "Matematika". Ale aby ste sa dostali do tejto krajiny, musíte si zaobstarať pozvánky. Vstupenku dostane ten, kto správne odpovie na moje otázky:

1. Ako vytvoriť trojuholník na stole len s jednou palicou? (na rohu).

2. Na stole sú 3 palice. Ako urobiť stredný extrém bez toho, aby ste sa ho dotkli? (posun posledného).

3. Čísla napíš do krúžkov tak, aby šípky ukazovali cestu od najväčšieho k najmenšiemu a naopak.

4. Nájdite loptičky s rovnakými odpoveďami.

5. Nájdite kvety s rovnakým počtom okvetných lístkov.


6. Ukážem číslo a vy mi dáte kartu s rovnakým počtom položiek.

Vychovávateľ: Výborne! Dostali všetci lístky? A teraz poďme na cestu.

Fizminutka!

A teraz všetky deti vstanú,

Zdvihnite ruky vysoko.

Stlačte prsty a potom ich uvoľnite,

Ruky dole a tak sa postavte.

Trochu sme si oddýchli

A išli na trať.

Vychovávateľ: Chlapci, pozrite sa, aký malý muž pôjde s nami. Z akých čísel sa muž skladá?

Rozložme si s ním číselný rad do 10. Teraz zatvorte oči. Pomiešam vaše čísla a nájdete chyby. Výborne.

Vychovávateľ: Mám magické hodiny: podľa nich neurčujeme čas, ale deň v týždni. Ukážem na kruhy a vy mi povedzte, ktorý deň v týždni.


Vychovávateľ: Nedeľa je pracovný deň alebo deň voľna? Koľko dní voľna v týždni? Výborne.

Vychovávateľ: Chlapci, pozrite sa, aký mám strom. Tento strom nie je jednoduchý. Do počtu sa to rozrástlo. čo je to za číslo?

Čo by malo rásť na strome? (jablká). správne. Tu je niekoľko krásnych jabĺk pestovaných na strome. Ale aj to sú čísla. Vyberme tie jablká, na ktorých je súčet 9.


Vychovávateľ: Chlapci, poďme si oddýchnuť.

Fizminutka!

Jeden dva tri štyri päť!

Môžeme si aj oddýchnuť

Dajme si ruky za chrbát.

Zdvihnime hlavy vyššie

A ľahko, ľahko dýchať.

Vychovávateľ: A teraz vám ukážem čísla a vy pomenujete nasledujúce a predchádzajúce číslo. (7, 5, 3 atď.)

A akú postavu majú takíto „susedia“? Zobrazia sa karty s číslami.

Vychovávateľ: Deti, pozrite sa, všetci obyvatelia čarovnej krajiny „Matematika“ majú veľmi krásne domy. Hádajme, aké čísla žijú v týchto domoch.


Vychovávateľ: Vyriešme problémy teraz. Logické úlohy.

1. Psovi Zhuchkovi sa narodili mačiatka: 2 biele a 1 čierne. Koľko mačiatok sa narodilo Bugovi? (Vôbec nie).

2. Na stole sú 4 mrkvy a 3 uhorky. Koľko ovocia je na stole? (Vôbec nie. To je zelenina).

3. Ty, áno ja, áno sme s tebou. Koľko nás je? (2).

4. Vymenujte 3 dni za sebou, bez použitia názvov dní v týždni a čísel (včera, dnes, zajtra).

5. Čo sa zväčší, keď ho položíte hore nohami? (číslo 6).

Reflexia.

Výborne chlapci. Páčila sa vám matematická krajina? Čo sa vám najviac páčilo? Čo nové ste sa naučili? Všetci dostanete päťky.

Synopsa otvorenej integrovanej lekcie o femp v seniorskej skupine „Vesmírna cesta“

Cieľ: pokračovať vo vytváraní elementárnych matematických reprezentácií.
Úlohy:
Návody: Zlepšite schopnosti počítania dopredu a dozadu do 10.

Upevniť vedomosti o poradí dní v týždni.

Upevniť schopnosť porovnávať dve skupiny objektov; získať rovnosť z nerovnosti (nerovnosť z rovnosti) pridaním jednej položky k menšiemu množstvu alebo odstránením jednej položky z väčšieho množstva.

Zlepšiť schopnosť detí správne odpovedať na otázku "Ktorú?"

Zlepšite schopnosť nájsť miesto čísla v sérii.

Upevniť schopnosť porovnávať dve susedné čísla pomocou znamienok väčší ako, menší ako, rovný.

Posilniť schopnosť riešiť jednoduché aritmetické problémy.

Zlepšiť schopnosť rozlišovať a pomenovať geometrické tvary.

Posilnite schopnosť nájsť správne číslo.

Posilnenie schopnosti kresliť rôznymi netradičnými spôsobmi.

vyvíja sa: Rozvíjať u detí pozornosť, logické myslenie, predstavivosť, zvedavosť, vzájomnú pomoc.

Rozvíjať záujem o rôzne netradičné spôsoby zobrazovania predmetov na papieri.

Rozvíjajte jemné motorické zručnosti a koordináciu rúk.

Vzdelávacie: Pestovať kognitívny záujem o matematiku, úctu k sebe navzájom, túžbu pomôcť priateľovi.

Pestovať záujem a lásku k netradičným technikám kresby, presnosť pri práci s gvašom s netradičnými materiálmi.

Integrácia vzdelávacích oblastí: Kognitívny vývin, sociálny a komunikačný vývin, umelecký a estetický vývin, vývin reči, telesný vývin.

Materiály a vybavenie: veľká hviezda s posolstvom; model rakety, hračka Luntik, ilustrácie planéty „Vyruchayka“ a „Mesiac“; mimozemskí muži (6 ks.); rakety rôznych farieb (5 ks); portrét motýľa z geometrických tvarov; obraz kométy a vesmírnej lode s pirátmi; "meteoritové kamene" s číslami od 1 do 10; hviezdy (7 ks); pirátska vlajka s hádankami, plagát s maľovanou raketou; zemiakové pečiatky pre každé dieťa, žltý gvaš; vlhčené obrúsky; gramofón; zvukový záznam "Raketový zvuk"; astronautská medaila pre každé dieťa.

Podklad: sady čísel od 1 do 10 pre každé dieťa.

Organizovanie času.

Deti sú v skupine.

Prehrávanie: Chlapci, pozdravme hostí a darujme im naše úsmevy. Výborne!

Chlapci, dnes večer bol hviezdny pád a keď som prišiel do práce, videl som túto hviezdu na parapete. Ukázalo sa však, že to nebola jednoduchá hviezda, bola to niekoho správa.

Chcete vedieť, od koho to je? Potom pozorne počúvajte hádanku:

Je fialový

Veselo mávol rukou.

Spadol k nám z Mesiaca -

Deti ho milujú. (Luntik)

Chlapci, viete kde sa narodil Luntik? Presne tak, na Mesiaci. A pozýva nás, aby sme ho navštívili.

Chcete navštíviť Luntik?

Potom vám navrhujem ísť na vesmírnu cestu.

Ale vo vesmíre, chlapci, je to veľmi nebezpečné a tam nás čakajú rôzne testy, s ktorými sa určite vyrovnáme.

A pred odletom sa pozrime, ako ste pripravený na let?

Hra "Pozor, astronauti!"

Prehrávanie: Môžete mi povedať, koľko dní má týždeň?

Môžete ich vymenovať v poradí, počnúc pondelkom?

Koľko dní voľna v týždni?

Pomenujte ich.

Koľko pracovných dní?

Uveďte pracovné dni.

Aký je dnes deň v týždni?

Aký deň v týždni bude zajtra?

Ktorý deň v týždni nasleduje po strede?

Ktorý deň v týždni nasleduje po nedeli?

Ktorý deň v týždni je pred sobotou?

Ktorý deň v týždni je medzi utorkom a štvrtkom?

Výborne, odpovedal si správne.

Prehrávanie: Chlapci, čo môžete letieť do vesmíru? (na rakete)

Sadnite si na stoličky.

Pripravte sa na štart vesmírnej lode!

Začnime počítať od 1 do 10! (Deti počítajú do 10)

(Vesmírna loď stojí)

Čo sa stalo? Raketa nevzlietne. Možno sme sa prepočítali? Pravdepodobne budete musieť počítať naopak, od väčšieho čísla k menšiemu ...

Začíname odpočítavanie.

Deti a učiteľ: 10, 9…. 1, Štart! (Hrá vesmírna hudba)

Prehrávanie: Tu sme vo vesmíre. A na ceste stretávame planétu "Vyruchayka".

Tu na planéte čakajú na našu pomoc. Nie je možné, aby sa malí mimozemšťania dostali z planéty, pretože sa nevedia rozhodnúť, či raketa stačí pre každého.

Pomôžme im?

Musíme porovnať dve skupiny objektov.

Ako vieme, koľko rakiet a malých človiečikov je tu?

deti: Poďme počítať.

Prehrávanie: Presne tak chlapi. Vika, spočítaj, koľko je tu rakiet? (5)

A Yura spočíta, koľko ľudí je tu. (6)

Povedz mi, čo je viac: malí muži alebo rakety?

Prehrávanie: Ako to urobiť, aby sa malí muži a rakety stali rovnocennými?

deti: Musíte pridať jednu raketu alebo odstrániť jedného malého muža.

Prehrávanie: Ako inak môžete porovnávať dve skupiny predmetov?

deti: spôsob aplikácie.

Prehrávanie: správne.

Sasha ukáž sa mi. Výborne!

Chlapci, pozrite sa, a všetky rakety sú rôznych farieb.

Artyom, povedz mi, akú hodnotu má červená raketa?

(Deti striedavo volajú, ktorá raketa stojí)

Prehrávanie: Chlapci, pozrite, meteority nám zablokovali cestu. Ak chcete pokračovať v lete, musíte ich odstrániť.

Aby sme to dosiahli, musíme odstrániť meteorit s číslom, ktoré nasleduje po 5 (6), potom meteorit, ktorý nasleduje pred číslom 5 (4), a teraz odstrániť číslo medzi číslami 1 a 3, 7 a 9.

No a tu máme priechody, teraz môžeme letieť ďalej.

Ale lietajte opatrne, iba v týchto pasážach.

Prehrávanie: Pozri, máme na ceste kométu. Rozptýlila tu toľko hviezd.

(Učiteľ otočí jednu hviezdičku a pozrie sa na úlohu)

Chlapi, ale to nie sú obyčajné hviezdy, majú pre nás aj úlohy.

Potrebujeme vložiť chýbajúce znaky >,<, =.

6…3 2…2 7…9 4…5 10…8 4…4 5…1

Výborne! Odviedli ste veľmi dobrú prácu.

Chlapci, mali sme takú ťažkú ​​cestu, musíme si trochu oddýchnuť a nabrať sily na ďalšiu cestu.

Fizminutka"Jeden, dva - je tu raketa»

Jeden, dva - je tu raketa. (natiahnuté ruky)

Tri, štyri - lietadlo. (Ruky na stranu)

Jeden, dva - tlieskajte rukami, (zatlieskaj)

A potom pre každý účet. (Kráčame na mieste)

Jeden dva tri štyri - (zatlieskaj)

Ruky hore, ramená širšie. (Ruky hore a dole)

Jeden dva tri štyri (zatlieskaj)

A boli na mieste. (Kráčame na mieste)

- No a tu sme si oddýchli a teraz môžeme ísť ďalej.

Prehrávanie: Ach chlapci, na ceste sú vesmírni piráti!

Pozrite sa, akú majú nezvyčajnú vlajku. Pozrime sa, čo tam je.

(Učiteľ vlajku odopína. Úlohy sú pod ňou napísané a zložené vo forme harmoniky)

Prehrávanie: Piráti sa nás snažia vyviesť z omylu, no my budeme veľmi opatrní a ak správne vyriešime všetky ich hádanky, môžeme pokojne letieť ďalej.

Ale pozor, hádanky nie sú jednoduché, ale dômyselné.

Di "Zábavné úlohy"

1. Babička Dáša má vnučku Mášu,

Mačka Cockerel a pes Druzhok.

Koľko vnúčat má babka Dáša? (jeden)

2. Na stole sú 2 jablká a 3 hrušky.

Koľko zeleniny je na stole?

(žiadne, pretože jablká a hrušky sú ovocie)

3. Na breze sú 3 hrubé konáre.

Každá vetva má 2 tenké vetvy.

Na každej tenkej vetve jedno jablko.

Koľko je tam jabĺk? (vôbec nie, jablká nerastú na breze)

4. Koľko chrbtov majú tri prasiatka?

5. Koľko bruška majú dva hrochy?

6. Koľko zadných nôh majú dva králiky?

7. Koľko chvostov majú dve mačky?

Prehrávanie: Výborne! Zvládli sme úlohy pirátov. Letíme ďalej.

Prehrávanie: Nakoniec sme s vami leteli na Mesiac. (Učiteľ vytiahne Luntika)

Chlapci, pozdravme Luntika. Ahoj Luntik!

A viete, Luntik veľmi rád kreslí. Kým nás Luntik čakal na návštevu, namaľoval portrét svojej priateľky - motýľa. Sadneme si za stoly a uvidíme, čo urobil.

Prehrávanie: Chlapci, z čoho je vyrobený motýľ?

deti: z geometrických tvarov.

Prehrávanie: Aké sú tu čísla?

deti: Kruh, štvorec, ovál, trojuholník.

Prehrávanie: Chlapci, vezmite si čísla a položte ich pred seba.

Teraz spočítajte, koľko štvorcov je na portréte a ukážte zodpovedajúce číslo. (2)

Koľko kruhov je na portréte? (3)

Koľko trojuholníkov je na portréte? (4)

Aké ďalšie geometrické tvary som nepomenoval?

deti: Oválny.

Prehrávanie: Koľko oválov je na portréte, môžete mi ukázať zodpovedajúce číslo? (1)

Výborne chlapci! Pozri, za to, že sme leteli navštíviť Luntika, nám dáva pochúťku.

Chlapi, čo dáme Luntiku na pamiatku?

Prišiel som na to. Pozri, tu máme raketu. Nakreslíme okolo neho hviezdy.

Najprv si však trochu natiahneme prsty.

Prstová gymnastika „Budeme lietať vo vesmíre“

(Deti sa striedajú v ohýbaní prstov jednej ruky, začínajúc malíčkom, pomáhajúc ukazovákom druhej ruky)

1,2,3,4,5 - budeme lietať vo vesmíre.

(Deti otáčajú štetcom, ktorý je zovretý v päsť)

(Deti striedavo vyťahujú prsty, začínajúc palcom)

1 - kométa.

2 - planéta.

3 - mesačný rover.

4 - hviezdna loď.

5 - zem. Zbohom priatelia!

(Deti mávajú rukami, akoby sa lúčili)

Prehrávanie: Chlapci, poďme všetci k stolu. Každý vezme jednu pečiatku, namočí ju do farby a pripevní pečiatku na papier.

(Deti berú pečiatky zo zemiakov, namáčajú ich do kvašu a pomocou základnej metódy nakreslia okolo rakety hviezdy)

Výborne chlapci! Aká krásna hviezdna obloha.

Tento obrázok necháme Luntiku na pamiatku.

No, chlapci, navštívili sme Luntika, je čas vrátiť sa domov do škôlky.

Rozlúčme sa s Luntikom. Zbohom, Luntik!

Všetci sa vraciame do rakety.

Začnime odznova. Počítanie: 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1.

Začnite! Poďme lietať! (hudba hrá)

No a sme späť.

Reflexia.

Bavilo vás cestovanie?

Kde sme dnes boli?

Čo si robil?

Čo sa vám najviac páčilo?

S akými ťažkosťami ste sa stretli počas cestovania?

Výborne! Podarilo sa nám to.

Chlapci, dnes sa z vás stali astronauti - silní, zdraví, vytrvalí, zvedaví, bystrí, odvážni, bystrí. A každý dostane astronautskú medailu!


Hore