Rodičovské stretnutie „Rozvoj kognitívnej aktivity detí ako podmienka úspešného učenia sa v škole. Rodičovské stretnutie na tému: „Kognitívny rozvoj starších predškolákov

Svetlana Bushueva
Rodičovské stretnutie„Poznávacie a výskumné aktivity v MATERSKÁ ŠKOLA a doma"

Rodičovské stretnutie na túto tému: « Kognitívne a výskumné aktivity v materskej škole a doma»

Bushueva Svetlana Nikolaevna

G. Shadrinsk, MKDOU č.9

Cieľ: zoznámiť rodičov s deťmi experimentovanie, odhaliť jeho význam pre rozvoj tvorivých a kognitívne schopnosti, myslenie, predstavivosť, výskumná činnosť a samostatnosť detí predškolského veku. Predstavte niekoľko experimentov, ktoré je možné vykonať s deťmi v doma.

Prípravná fáza: zber informácií do rodičovské stretnutie, pozvanie šéfkuchára Kolosea RC Bushuev V.N. viesť majstrovský kurz pre rodičia a deti, príprava atribútov na experimentovanie (ovocie, ovocie nakrájané na kúsky, špízy, obrúsky, jednorazové rukavice, zástery pre deti).

Priebeh rodičovského stretnutia:

Experimentálne činnosť je jednou z metód rozvoja (zamerané na človeka)školenie, je zamerané na rozvoj nezávislých výskumných zručností (predloženie problému, zber a spracovanie informácií, vykonávanie experimentov, analýza získaných výsledkov, podpora rozvoja tvorivosť A logické myslenie, spája poznatky získané počas vzdelávací proces a uvádza konkrétne životne dôležité otázky.

Poddyakov N.N. veril, že experimentovanie tvrdí, že je vedúce činnosti v predškolskom období detstva, spolu s hrou, a možno ešte dôležitejšie, dôležitejšie ako hra.

Organizačné podmienky pre detské experimentovanie vedomosti poznanie sveta.

Deti spolu s dospelým vykonávajú experimenty a pátracie činnosti, ktoré im pomôžu pochopiť napríklad súvislosti medzi štruktúrou orgánu a jeho účelom. (prečo rastlina potrebuje koreň); zistiť, aké životné podmienky rastliny potrebujú a zvierat: miesto v rôzne miesta vo vzťahu k svetlu potreba určitých svetelných podmienok. Pomocou otázok a diskusií pomôžte deťom lepšie pochopiť súvislosti medzi správaním živého tvora a podmienkami prostredia (Prečo ryba pláva? Prečo vrabec lieta? Prečo káčatko pláva, ale kura nie).

Zapojenie detí do vzdelávacie, praktické situácie v experimentálnom centre im učiteľ pomáha identifikovať vlastnosti vody, vzduchu, snehu, piesku, pôdy, kameňov a diskutuje o získaných výsledkoch.

Organizačné podmienky pre detské experimentovanie Projektovou metódou, modelovaním a inými aktívnymi metódami učiteľ rozvíja záujem detí o vedomosti, schopnosť identifikovať podobné a odlišné, pomáha predškolákom systematizovať a zovšeobecňovať nahromadené zmyslové skúsenosti poznanie sveta.

Prebieha vzdelávacie a výskumné aktivity Učiteľka povzbudzuje deti k samostatnému prijímaniu a umiestňovaniu kognitívne úlohy, robiť si domnienky o príčinách a výsledkoch pozorovaných prírodných javov, všímať si rozpory v úsudkoch, využívať rôzne cesty kontroly predpoklady: pokus a omyl, experimenty, heuristické uvažovanie, porovnávacie pozorovania. Vyzýva deti, aby sa zamysleli nad tými malými, ktoré dostali. "objavy".

Vzorové námety na realizáciu experiment činnosti:

"Zvuky hudby".

Cieľ: precvičte si porovnávanie zvukov podľa rôzne vlastnosti, zdôrazňujú podobnosť zvuku v rôznych výškach hudobné nástroje, v rôznych registroch, rozlišovať zvuky podľa farby, hlasitosti, trvania.

"Zábavná geometria".

Cieľ: vytvárať podmienky pre vedomosti detské štruktúry geometrické tvary, zvýraznenie podobností na základe štruktúry medzi podobnými tvarmi (napríklad obdĺžnikové, ostré, tupé trojuholníky, zvýraznenie rozdielov v tvaroch podobných štruktúrou (štvoruholníky - kosoštvorec, štvorec, obdĺžnik, lichobežník).

„Mojimi pomocníkmi sú oči, uši, nos, jazyk a ruky“.

Cieľ: pomôcť starším predškolákom uvedomiť si možnosti využitia zmyslov na znalosť okolitého sveta vytvoriť spojenia medzi metódami vedomostí a poznatkov vlastnosti a vlastnosti predmetov.

"Magické farby".

Cieľ: pomôcť deťom pochopiť vzťahy farieb v spektre, rozvíjať schopnosť vytvárať na tomto základe nové tóny a odtiene farieb.

Na vykonávanie experimentov a experimentov v skupine bola vytvorená skupina "Prírodné laboratórium", v ktorom zahrnuté:

Prírodný kútik (rastliny, akvárium s vodou, prírodný kalendár,

Experimentálny kútik.

Toto je miesto, kde sa dieťa môže zapojiť do nezávislého výskumu. činnosti. Jednou z hlavných úloh prírodného laboratória je naučiť deti klásť otázky a samostatne na ne hľadať a nachádzať odpovede, nie ich prijímať, ale samostatne si stanovovať ciele a hľadať riešenia. Východiskový bod pre seba činnosti deti v prírodnom laboratóriu sú informácie získané na hodine alebo v spolupráci s dospelým činnosti(napríklad počas hodiny sme uskutočnili experiment na štúdium vztlaku rôzne telá) . Vo večerných hodinách si deti môžu tieto informácie opäť nezávisle overiť v procese experimentu činnosti v prírodnom laboratóriu. Pokusy v prírodnom laboratóriu sa vykonávajú len na žiadosť detí. Učiteľ nikoho nenúti. Tí, ktorí si to želajú, ich môžu vykonávať opakovane počas niekoľkých dní. Učiteľ si s dieťaťom ujasní účel pokusu, no nezasahuje do jeho priebehu. Deti uvažujú o výsledkoch svojich experimentov v rámci kruhovej diskusie. Deti sa zhromažďujú pre okrúhly stôl a hovoriť o tom, kto čo robil a čo pre koho fungovalo, analyzovať získané výsledky. (Experimentálne hry pre spoločné a nezávislé činnosti k plánom z programu « Detstvo» strana 44 mladší vek, 133- priemerný vek, 230-ročný vek).

Treba poznamenať, že jednoduché experimenty a experimenty môžu byť organizované a Domy. To si nevyžaduje veľa úsilia, len túžbu, trochu fantázie a, samozrejme, nejaké vedecké poznatky.

Akékoľvek miesto v byte sa môže stať miestom pre experiment. Napríklad kuchyňa, kúpeľňa. Pri umývaní sa dieťa môže dozvedieť veľa zaujímavostí o vlastnostiach vody, mydla, rozpustnosti látok, vzduchu. Začnite experimentovať a potom jedna skúsenosť povedie k druhej, budete uchvátení procesom a objavmi, ktoré na vás čakajú.

A teraz, drahá rodičov, urobíme experiment "Ochutnaj to" spolu s deťmi. Cieľ: Cvičte deti v určovaní chuti ovocia.

Ponúknu vám kúsky ovocia, ktorého názov musíte určiť podľa chuti.

Priebeh experimentu. Na podnose na stole je ovocie, známe deti: jablko, hruška, slivka, banány, hrozno. Na inom podnose sú tieto plody nakrájané na malé kúsky pre každé dieťa. Tu sú papierové obrúsky (alebo špáradlá pre každé dieťa). Učiteľ s podnosom obchádza všetkých hrajúcich sa. Komu sa priblíži, zaviaže oči, položí jeden kúsok ovocia na obrúsok a požiada dieťa, aby podľa chuti určilo názov ovocia. Potom nájde na stole ovocie. A tak učiteľ kráča, kým sa do hry nezapoja všetky deti.

Ale okrem toho sa dá z ovocia urobiť aj niečo zábavné. zdravá pochúťka v podobe ovocných jednohubiek a kebabov, rôznych mliečnych kokteilov a tiež naaranžovať ovocný tanier na ozdobenie sviatočného stola.

Teraz si spolu s deťmi a šéfkuchárom RC Coliseum Vladimirom Nikolaevičom Bushuevom vyrobíme ovocné jednohubky a tiež sa naučíme robiť mliečne kokteily, aby sme potešili naše malé a zvedavé deti. (príhovor V. N. Bushueva)

A náš Rodičovské stretnutie Rád by som skončil slovami čínštiny príslovia: Povedz mi a ja zabudnem.

Ukáž mi a ja si to zapamätám.

Skúsim a pochopím.

Scenár pre rodičovské stretnutie v materskej škole na tému: „Vychovávame zvedavých ľudí“

Ciele:

Odhaliť význam kognitívneho záujmu dieťaťa a reakcie dospelých naň; naučiť rozvíjať kognitívnu činnosť.

Formulár:

Okrúhly stôl.

Plán podujatia:

Úvodná časť stretnutia.
Počúvanie odpovedí detí a diskusia o nich.
Riešenie pedagogických situácií.
Práca s poznámkou „Ako odpovedať na detské otázky“.
Deti ukazujú scénku „Prečo“.
Diskusia o problematike zapojenia rodičov do procesu kognitívneho vývinu detí v tejto skupine.
Zhrnutie stretnutia. Robiť rozhodnutia.

Priebeh podujatia:

Prípravná fáza

Vykonajte prieskum medzi rodičmi (pozri prílohu).
Pre každú rodinu pripravte pozvánku na stretnutie (vyrobte ju spolu s deťmi vo forme jednotlivých kartičiek).
Pripravte si s deťmi v triede podklady „Ako odpovedať na detské otázky“ (pozri prílohu).
Vytlačte si tipy pre rodičov na rozvoj zvedavosti.
Pripravte s deťmi scénku „Prečo“.
Napíšte výzvu rodičom na kúsok papiera Whatman (pozri prílohu).
Rozhovor s deťmi, zapíšte si odpovede na otázky (pozri prílohu).

Organizačná fáza

Kým sa rodičia chystajú, potichu hrajú nahrávky piesní: „Bude sa to opakovať“ a iné; stoly sú usporiadané do polkruhu.

Úvodná časť stretnutia

Vedúci:

Dobrý večer, milí rodičia! Sme radi, že vás vidíme pri našom okrúhlom stole. Ďakujem, že ste prišli na toto stretnutie.

To znamená, že nás všetkých spája záujem o tému rodičovsko-učiteľských konferencií a naozaj si zaslúži pozornosť. Myslím, že s tým budete súhlasiť kognitívny záujem dieťa musí byť formované v predškolskom veku.

Dieťa je od prírody zvedavé. Zaujíma ho všetko nové, nepoznané. Každý deň má objavy: po prvý raz sa dozvie, že cencúľ sa v jeho ruke mení na vodu; že papier je potrhaný, pokrčený, šuští; že kameň hodený do vody sa potopí, ale strom pláva na hladine.

Túžba po poznaní u detí často zlyháva. Náhodne rozrežú obrúsky, keď chcú zistiť, či sa to dá rozrezať, alebo rozoberú hračky, aby zistili, čo je vo vnútri a prečo sa pohybujú. To nám, dospelým, často spôsobuje úzkosť. Dieťa rastie. Zvyšuje sa jeho zvedavosť na prostredie a neznáme. Často vznikajú otázky: čo to je? Prečo? Z čoho je to vyrobené? Niet divu, že sa volajú prečo.

Naša diskusia je o rozvoji zvedavosti u detí. Zaujímalo by ma, či majú slová „zvedavosť“ a „zvedavosť“ rovnaký význam? Rozhodli sme sa pozrieť do slovníka. Čo sa píše v „ výkladový slovník ruský jazyk“ od Sergeja Ivanoviča Ozhegova?
„Zvedavý – náchylný k získavaniu nových vedomostí, zvedavý...
zvedavosť:
Malicherný záujem o najrôznejšie, aj nedôležité detaily (nečinná zvedavosť).
Túžba učiť sa, vidieť niečo nové, prejaviť záujem o niečo.

Počúvanie odpovedí detí a diskusia o nich.

Vedúci:

Sú podľa vás naše deti zvedavé? (výroky rodičov) Prosím, vypočujte si odpovede detí. (vypočujte si záznam odpovedí detí. Príloha.)

Počuli ste odpovede detí a teraz by som rád poznal váš názor.
Kladie vaše dieťa otázky? O čom? Ako často?
Vždy odpovedáte na otázky a myslíte si, že je vždy potrebné odpovedať?
Je vaše dieťa vždy spokojné s vašou odpoveďou?
Na ktorého dospelého sa dieťa najčastejšie obracia s otázkami? prečo?
Diskusia o problémoch.

Riešenie pedagogických situácií.

Vedúci:

Predstavte si túto situáciu. Matka a syn kráčajú po ulici. Zrazu začalo pršať. Syn sa pýta: "Mami, prečo pršalo?" - a počuje odpoveď: "Ty plačeš a nebo plače."

otázky:

1. Súhlasíte s odpoveďou matky? Skúste sa vžiť do kože päťročného dieťaťa.
2. Ako by sme podľa vás mali odpovedať na detské „prečo“, aby záujem obsiahnutý v otázke nevyprchal, ale aby sa rozvinul?
3. Je vždy užitočné okamžite poskytnúť vyčerpávajúcu odpoveď na otázku dieťaťa?
4. Čo by ste mali zvážiť pri odpovedaní na detské otázky?
5. Vasilij Aleksandrovič Suchomlinskij nám, dospelým, poradil, aby sme nechali niečo nevypovedané, aby sa dieťa znova a znova chcelo vrátiť k tomu, čo sa naučilo. Co si myslis? (Diskusia).
Otec a jeho šesťročná dcéra si prezerajú ilustrovanú knihu o zoologickej záhrade. Dievča má otázku: "Prečo má lev takú žltú kožu?"
Diskusia možné možnosti odpovede.
Na prechádzke v lese uvidel päťročný Sasha krásny motýľ. Mama nevie ako sa to volá.
Diskusia.
Päťročná Vova sa začala zaujímať o to, ako sa vyrábajú bobule z kvetov jahôd.
Diskusia.

Práca s poznámkou „Ako odpovedať na detské otázky“

Vedúci:

Na vašich stoloch sú pripomenutia „Ako odpovedať na otázky detí“. Naše deti navrhli tieto pripomienky a naozaj chceli, aby ste ich spoznali.
Myslíte si, že si tieto rady zaslúžia pozornosť? Alebo s nimi nesúhlasíte?
Mnohé z tipov máte, samozrejme, odskúšané v praxi, a predsa, ktoré z nich považujete za najdôležitejšie pri výchove detskej zvedavosti a prečo? (diskusia)

Pozorovacie schopnosti sa veľmi efektívne rozvíjajú pomocou hádaniek. Pýtal si sa hádanky:

Nadýchaná vata
Plávajúce niekde.
Čím nižšia je vata.
Čím viac sa blíži dážď.

Dieťa odpovedalo: "oblak."

Budete spokojní s odpoveďou?
Aké otázky mu položíte?

Milí rodičia, dúfam, že podporíte návrh na vytvorenie albumov s hádankami v každej rodine. Je veľmi dôležité, aby sa vaše deti podieľali na skladaní hádaniek v kresbách a aplikáciách na tému hádaniek.
- Myslíte si, že je potrebné sa snažiť poskytnúť dieťaťu čo najviac informácií a nie podľa veku? hlboké poznanie? (diskusia).
Raz mi jedna mamička hrdo povedala, že jej päťročná dcéra sama číta a zaujíma sa o knihy určené pre školákov a vie počítať do sto. Mama vždy dodáva, že jej dieťa je vyvinuté nad rámec svojich rokov.
- Co si myslis? (diskusia).
No a teraz nám deti predvedú svoju scénku.

Deti ukazujú scénku „Prečo“

Vedúci:

Syn prišiel za otcom s otázkou.

Ocko! Ocko! To je vtipné!
Prečo, povedzte mi náhodou
Hovorí sa tomu obilie?
Prečo je váš sused inovátorom?
Čo je to bager?
Prečo chodí?
Ako ste predtým žili bez zápasov?
Prečo je tam dym?

otec:

Nechaj ma na pokoji, nechaj ma na pokoji
S tvojím prečo.

Vedúci:

Syn sa čoskoro vrátil...

Boli ste niekedy v púšti?
A plávať na akékoľvek more
Možno veľryby, čo myslíte?
Prečo má zajac uši?
Ocko, aká je hrana?

otec:

Potom už nie je čas, nechaj ma na pokoji!

Vedúci:

Syn opäť prišiel k svojmu otcovi...

Kde je mesiac cez deň?
Otec, otec, kedy?
Pôjdeme s tebou do divadla?

Vedúci:

A ako odpoveď zablikal:

otec:

Mám svoje vlastné veci na práci!

Vedúci:

A s povzdychom sa môj synček zatúlal
Z otcovho stola.
prečo? Kedy? Kde?
Zakaždým je odpoveď rovnaká.
Postupne syn začal otca trápiť čoraz menej.
Ale jedného dňa večer
S váženým otcom
Od vzrušenia, smútku
Pleť sa zmenila.
Rodič sa spýtal svojho syna:

otec:

Volať do školy? prečo? Čo sa stalo?
Aky je dôvod? vobec nechapem!
Ostatní, pozri, majú deti
Potešia len srdcia.
Prečo sú tvoje známky -
Smútok za otcom?
Prečo si rozbil sklo?
Poškriabal si dvere v škole?
Prečo len starosti
Ubližuješ mi teraz?
Prečo si horší ako ostatní?
vôbec tomu nerozumiem?
Z čoho? prečo?

Vedúci:

Naozaj, prečo?

Diskusia o situácii.

Vedúci:

Všetci nechceme, aby sa takáto situácia vyvinula v našich rodinách, aby sa stala našim deťom. Čo môžeme dnes urobiť pre naše deti nielen v rodinách, ale aj v kolektívoch? Chlapci a ja vás oslovujeme s myšlienkou, že každý rodič by sa mal zúčastniť procesu kognitívneho rozvoja detí našej skupiny.

Diskutujte o problematike pomoci skupine z hľadiska kognitívneho rozvoja.

Vedúci:

Prosím zvážiť:
Čo môžeme urobiť pre naše deti?
Kto z vašich rodinných príslušníkov sa môže podieľať na organizovaní stretnutí s deťmi?

Diskusia.

Teraz, ak ste sa nad tým zamysleli, prosím označte na plagáte, čo ste si vybrali, napíšte čas stretnutia a svoje priezvisko.

Zhrnutie stretnutia. Čajová párty.

Aplikácia

Dotazník pre rodičov „Kognitívne záujmy“

Pýta sa vaše dieťa? Ako často? Aký obsah?
Čo vaše dieťa najviac zaujíma?
Snaží sa vaše dieťa rozširovať svoje vedomosti pomocou rôzne prostriedky informácie?
Hovorí o svojich záujmoch dospelým a rovesníkom?
Na ktorého člena rodiny sa dieťa najčastejšie obracia s otázkami?
Je okruh záujmov dieťaťa široký alebo úzky? Sú jeho záujmy stále alebo premenlivé?
Čo sa robí v rodine pre rozvoj záujmov dieťaťa?
Aké otázky vášho dieťaťa vás znepokojujú?
Je vaše dieťa vždy spokojné s tým, ako odpovedáte na jeho otázky?

Príručka pre rodičov o rozvíjaní zvedavosti

Dávajte pozor na detské otázky, neodstraňujte ich.
Nehnevajte sa kvôli nim na svoje dieťa.
Poskytnite odpovede, ktoré sú stručné a pre dieťa zrozumiteľné.
Naučte svoje dieťa hrať šach alebo dámu.
Usporiadajte vo svojej rodine rôzne súťaže.
Organizujte spoločné výlety do divadiel, múzeí a na výstavy.
Absolvujte pravidelné prechádzky do prírody.
Vytvorte s deťmi remeslá z prírodných materiálov.
Povzbudzujte deti, aby experimentovali.
Čítajte deťom prírodovednú literatúru.

Milujte svoje dieťa!

Poznámka pre rodičov „Ako odpovedať na otázky detí“

Pristupujte k otázkam svojich detí s úctou a neodmietajte ich.
Pozorne počúvajte detská otázka, snažte sa pochopiť, čo dieťa zaujalo.
Poskytnite odpovede, ktoré sú stručné a pre dieťa zrozumiteľné.
Odpoveď by mala dieťa obohatiť o nové poznatky a podnietiť k ďalšej reflexii.
Podporujte samostatné myslenie svojho dieťaťa.
V odpovedi na otázku svojho dieťaťa sa ho snažte zapojiť do pozorovania života okolo neho.
Pri odpovedaní na otázku dieťaťa ovplyvňujte jeho pocity. Pestujte v ňom citlivosť a taktnosť voči ľuďom okolo neho.
Ak je odpoveď na otázku mimo chápania dieťaťa, nebojte sa mu povedať: „Kým si ešte malý. Pôjdeš do školy, naučíš sa čítať, naučíš sa veľa nových vecí a budeš vedieť odpovedať na vlastnú otázku.“

Otázky pre deti

Máte radi hádanky? Kto ti ich želá doma?
Čo robíš najradšej? prečo?
Zúčastňujú sa na vašich hrách aj dospelí?
Ak by ste boli dospelí, ako by ste pomohli svojim deťom s aktivitami a hrami?

O všetkom na svete:

V roku 1930 bol v Amerike vydaný film „The Rogue Song“ o únose dievčaťa v kaukazských horách. Herci Stan Laurel, Lawrence Tibbett a Oliver Hardy si v tomto filme zahrali miestnych gaunerov. Títo herci sú napodiv veľmi podobní postavám...

Vera Zhikina
Rodičovské stretnutie „Vývoj kognitívna aktivita deti ako podmienka úspešnej školskej dochádzky“

Rodičovské stretnutie v predškolskej skupine

Predmet: „Rozvoj kognitívnej aktivity detí ako podmienka úspešného učenia sa v škole“

Cieľ: odhaliť dôležitosť rozvoja kognitívnej činnosti u detí predškolskom veku.

Úlohy:

1. Podporovať získavanie praktických vedomostí a zručností rodičmi na rozvoj kognitívnej činnosti u detí.

Priebeh stretnutia:

Dobrý večer, milí rodičia! Dnes si povieme niečo o našich deťoch, budúcich prvákoch. Problém pripravenosti dieťaťa na školu existoval vždy. Príprava na školu je zložitý a viacvrstvový proces, ktorý zahŕňa rôzne zložky. V súčasnosti je na prvom mieste otázka, aké podmienky je potrebné vytvoriť na zabezpečenie efektívneho progresívneho rozvoja dieťaťa, jeho vedomej schopnosti využívať rôzne metódy a techniky poznávania. Nie je to len o formácii mentálne schopnosti predškolákov, ale aj rozvoj kognitívnej činnosti, schopnosť cieľavedome vykonávať elementárne intelektuálne a praktické činnosti.

Povedzte mi, prosím, akým človekom by ste chceli, aby boli vaše deti? (silný, atletický, úspešný, bohatý)

Dobre! Všetky vlastnosti ste zaznamenali správne a aj my chceme, aby naše deti boli bystré, zvedavé, bystré, rozvážne, dôvtipné, bystré – jedným slovom bystré. Chytrý je ten, kto vie myslieť.

Čo to znamená myslieť? (Mať vlastný názor, vedieť kompetentne odpovedať na otázky).

Myslíte si, že je pre dieťa, ktoré sa naučilo myslieť, jednoduchšie vyrásť inteligentne? Alebo niekoho, kto sa naučil samostatne vnímať informácie, uvažovať a vyvodzovať závery? (niekomu, komu to pomohlo naučiť sa myslieť).

Správny! Ako chápete pojem „kognitívna aktivita“? (Odpovede rodičov).

Kognitívna aktivita nie je vrodená. Vytvára sa počas vedomého života človeka. Sociálne prostredie- stav, od ktorého závisí, či prejde potenciálnu príležitosť do skutočnej reality. Úroveň jeho rozvoja sa určuje individuálne - psychologické vlastnosti a podmienky vzdelávania.

Pedagogickí psychológovia definujú kognitívnu činnosť ako aktívnu túžbu po poznaní, hľadanie spôsobov, ako uspokojiť smäd po poznaní.

Kognitívna činnosť je činnosť prejavujúca sa v procese poznávania, kedy je dieťa pripravené prijímať informácie a prehlbovať svoje vedomosti nielen v vzdelávacia inštitúcia, ale aj samostatne, doma. Preto je potrebné podporovať a rozvíjať kognitívny záujem u predškolákov, čím sa vytvára základ pre úspešné učenie sa v škole.

Slávny psychológ M. S. Yakimansky verí, že kognitívna aktivita závisí od skúseností samotného dieťaťa, čo mu poskytuje nielen vedomú asimiláciu nového materiálu, ale aj jeho transformáciu.

Shcherbakova E.I. navrhla ukazovatele kognitívnej aktivity predškolákov:

1. Vášeň pre štúdium látky (sústredenie, pozornosť).

2. Jasne vyjadrená túžba vykonávať rôzne, obzvlášť zložité úlohy.

3. Túžba pokračovať v činnosti (takéto deti sú často iniciátormi hry, spoločné kognitívna aktivita s dospelými.

4. Preukázanie samostatnosti pri výbere prostriedkov, metód konania, dosahovaní výsledkov a vykonávaní kontroly.

5. Využitie vedomostí v samostatná činnosť(hra, práca, stavba).

6. Kontaktovanie učiteľa s otázkami zameranými na kognitívny záujem.

V takýchto prípadoch deti dosahujú cieľ nie intuitívne, ale vedome a sú schopné vysvetliť, ako akciu vykonali a prečo tak urobili.

Milí rodičia, povedzte mi, ako si vykladáte pojem „kognitívna aktivita“ (Aktivita prejavujúca sa v procese poznávania sa prejavuje v zainteresovanom prijímaní informácií deťmi, v túžbe si ich objasniť, prehĺbiť svoje vedomosti, nezávislé vyhľadávanie odpovede na otázky, pri prejavovaní prvkov tvorivosti).

IN predškolská inštitúcia vzdelávacie aktivity je zameraný na formovanie cieľových smerníc pre predškoláka: rozvíjanie zvedavosti, záujmu o štúdium zvolenej témy, formovanie aktívnej a priateľskej interakcie s učiteľom a rovesníkmi pri riešení kognitívnych problémov. Jeden z najviac efektívne formy Práca s deťmi na rozvoji kognitívnej činnosti je výskumná činnosť. Predškolákov robí aktívnymi účastníkmi vzdelávacieho procesu a stáva sa nástrojom ich sebarozvoja. Výskumné aktivity vám umožňujú študovať veľký objem informácie, sprievodca všetkými typmi detských aktivít. Predovšetkým kľúčový bod je možnosť študovať určitú tému vo voľnej činnosti.

V prvom rade sa rozširujú vedomosti dieťaťa o rôznych oblastiach reality. Okrem toho sa rozvíjajú všeobecné schopnosti deti – kognitívne, komunikatívne, regulačné. Za zmienku tiež stojí, že už v predškolskom veku dieťa získava zručnosť verejne prezentovať svoje myšlienky vyjadrené v konkrétnom produkte.

Experimentovanie prispieva k formovaniu kognitívneho záujmu u detí, rozvíja pozorovanie a duševnú aktivitu. V činnosti experimentovania dieťa vystupuje ako akýsi výskumník, ktorý nezávisle ovplyvňuje rôzne cesty na predmety a javy, ktoré ho obklopujú, aby ich lepšie pochopil a osvojil si ich. Počas experimentálne aktivity vznikajú situácie, ktoré dieťa rieši experimentovaním a analyzovaním vyvodzuje záver, pričom samostatne ovláda myšlienku konkrétneho zákona alebo javu. Toto sú vlastnosti, ktoré sú potrebné pre úspešné školstvo.

Po 5 rokoch nastáva etapa, kedy sa aktivity detí rozchádzajú v dvoch smeroch: jeden smer sa mení na hru, druhý na vedomé experimentovanie alebo výskumnú činnosť.

Nezávisle vykonaný experiment dieťaťu umožňuje vytvoriť model javu a efektívne zhrnúť získané výsledky, porovnať ich, klasifikovať a vyvodiť závery o týchto javoch pre človeka a seba.

Zo všetkého vyššie uvedeného môžeme usúdiť, že pre deti predškolského veku je experimentovanie spolu s hrou vedúcou činnosťou.

Postupnosť detského experimentovania.

Na snímke 1 sú rodičom prezentované slová: predloženie hypotézy, testovanie predpokladu, stanovenie cieľa, problémová situácia, formulovanie záveru, nová hypotéza

Úloha: zostavte sled detských experimentov.

Ďalšia snímka so správnou odpoveďou:

Problematická situácia.

Stanovenie cieľov.

Navrhovanie hypotéz.

Testovanie predpokladu.

Ak sa potvrdí predpoklad: vyvodenie záverov (ako to dopadlo).

Ak sa nepotvrdil predpoklad: vznik novej hypotézy, jej realizácia v akcii, potvrdenie novej hypotézy, formulácia záveru (ako to dopadlo), formulácia záverov (ako to dopadlo).

Počas experimentu musí dieťa odpovedať na nasledujúce otázky:

Ako to urobím?

Prečo to robím takto a nie inak?

Prečo to robím, čo chcem vedieť, čo sa v dôsledku toho stalo?

Ďalšou formou rozvoja kognitívnej činnosti je riešenie problémových situácií. Prax ukázala, že problémová a vyhľadávacia metóda výučby predškolákov je perspektívna a dôležitá. V procese riešenia problematická situácia dieťa sa učí používaním známymi metódami akcie prenesené do neznámych podmienok. Na získanie odpovede je často potrebné objaviť novú metódu, v tomto prípade môže dieťa prejsť skúškou. V tomto prípade deti používajú dva typy vyhľadávacích testov: praktické (činnosti posúvania, vyberania) a mentálne (premýšľanie o ťahu, predpovedanie výsledku, hádanie riešenia). To všetko dáva základ pre potvrdenie možnosti zoznámiť deti predškolského veku s prvkami tvorivá činnosť. Na úspešnú prípravu detí do školy nie sú potrebné ani tak isté vedomosti, ale schopnosť dôsledne a logicky myslieť, hádať a psychicky sa namáhať.

Čo je kognitívna aktivita?

Ako sa rozvíjať?

Ako to ovplyvňuje úspech v škole?

Natália Sitdyková
Rodičovské stretnutie na tému: „Podpora kognitívnej aktivity dieťaťa“

1. Téma rodičovského stretnutia

„Ako podporiť kognitívnu aktivitu dieťaťa“

2. Hlavné otázky navrhnuté na diskusiu:

Čo je kognitívna aktivita

Základné princípy budovania komunikácie s deťmi

3. Prípravná skupina

4. Plán usporiadania rodičovského stretnutia:

Úvodné slovo učiteľa – aktuálnosť problematiky

Pedagogické všestranné vzdelávanie

Workshop Školenie rodičov o pravidlách organizácie hier, obálka „priateľských otázok“

Poznámka pre rodičov „Čo nerobiť a čo robiť, aby sme udržali záujem detí o kognitívne experimenty“

5. Zhrnutie stretnutia. Rozhodovanie.

Cieľ: oboznámiť rodičov s pojmom „kognitívna aktivita“; zvýšenie pedagogických zručností rodičov na danú tému; zvládnutie umenia komunikácie, rozvíjanie schopnosti komunikovať s deťmi.

Pomôžte rodičom rozvíjať pocit dôvery vo vlastné vzdelávacie vplyvy

Príhovor učiteľa:

Odborníci majú termín – detská kognitívna aktivita. Čo je kognitívna aktivita? Ide o pripravenosť a túžbu dieťaťa zvládnuť vedomosti, získať skúsenosti a rôzne zručnosti. Ide o túžbu ukázať v rámci možností svojich detí iniciatívu, nezávislosť, vôľu a ochotu vykonať nejaké kroky na dosiahnutie výsledku.

Téma rodičovského stretnutia „Ako podporiť kognitívnu aktivitu dieťaťa“ nebola zvolená náhodou. Význam kognitívnej činnosti pre neskorší životťažké preceňovať. Od vývoja kognitívnych procesov v predškolskom detstve kladie základ pre následné školské vzdelávanie.

Čím viac dieťa videlo, počulo a zažilo, čím viac vie a naučilo sa, tým viac prvkov reality má vo svojej skúsenosti, tým významnejšia a produktívnejšia bude jeho tvorivá a výskumná činnosť, ak budú ostatné veci rovnaké,“ napísal klasik ruskej psychologickej vedy.

Lev Semjonovič Vygotskij.

Kognitívna aktivita sa prejavuje od narodenia a intenzívne sa rozvíja po celú dobu predškolské detstvo a ďalej sa vyvíja takmer počas celého života.

Kognitívny záujem je dôležitou súčasťou kognitívnej činnosti. Ako väčšie dieťa hromadí vedomosti a skúsenosti, tým silnejší je záujem.

Záujem dieťaťa závisí aj od spôsobu, akým dospelý sprostredkúva vedomosti dieťaťu. Informácie podané pútavo a emotívne, veku primeranou, prístupnou formou, dieťa uchvátia. Nesprávne prezentované poznatky, naopak, znižujú záujem.

V materských školách a v rôznych rozvojových školách sa pre deti konajú hodiny zamerané na rozvoj kognitívnej činnosti. Vývin dieťaťa však nemôžete úplne zveriť škôlke alebo škole, aj keď poskytujú vynikajúce triedy. Úloha rodiny v chápaní sveta a adaptácie dieťaťa na život je v každom prípade obrovská. Napriek tomu, že dieťa zaujíma všetko naraz, nemali by ste ho bombardovať kaleidoskopom rôznych nesúvisiacich informácií. Musíme sa snažiť systematizovať vedomosti, ktoré dieťa dostáva.

Deti sú od prírody prieskumníci. Zúčastňujú sa s veľkým záujmom na rôznych výskumná práca. Smäd po nových zážitkoch, zvedavosť, neustále prejavovaná túžba experimentovať, nezávisle hľadať pravdu sa rozprestierajú vo všetkých oblastiach činnosti.

Vykonávanie experimentov a pozorovaní pomáha rozvíjať kognitívny záujem u predškolákov, aktivuje myslenie a prispieva k formovaniu základov vedeckého svetonázoru. Samozrejme, že dieťa spoznáva svet v procese akejkoľvek svojej činnosti. Ale práve v kognitívnej činnosti dostáva predškolák príležitosť priamo uspokojiť svoju vrodenú zvedavosť (prečo, prečo, ako svet funguje).

Dôležitý je aj vlastný príklad rodičov, ich zábava a samozrejme pozornosť, ktorú dieťaťu venujú. Ak je v rodine zvykom, že rodičia trávia večery klikaním na diaľkovom ovládači televízora z jedného kanála na druhý alebo sa nechajú príliš uniesť počítačové hry, a dieťa sa tomu nevenuje, potom, samozrejme, takéto prostredie nijako neprispieva k rozvoju kognitívnej činnosti u dieťaťa. Hodina je iná vec kooperatívna hra s dieťaťom, počas ktorého dieťa dostáva informácie v jemu prístupnej forme a tieto informácie ihneď implementuje do vzrušujúcej hry.

Poznávanie pre dieťa by malo byť vzrušujúcou činnosťou, hrou, v ktorej je rodič benevolentným sprievodcom vedomostí a skúseností. A znalosti by sa v žiadnom prípade nemali stať nudnou a uloženou povinnosťou. Ešte horšie je, ak sa dieťa bojí robiť chyby. Od túžby po poznaní tak môžete nadlho odradiť. Iba v prípade vzrušujúce aktivity Dieťa prebúdza smäd po vedomostiach a skúsenostiach, rozvíja iniciatívu a samostatnosť.

Je lepšie dať dieťaťu jednoduché vedomosti o tom, čo možno pozorovať v blízkosti. Nemali by ste sa snažiť napchať to do hlavy dieťaťa a systematizovať všetky tieto znalosti.

Rozvojové aktivity s dieťaťom navyše nevyžadujú toľko času, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Môžu byť vykonané medzi tým. Napríklad cestou k babičke, zo škôlky alebo na polikliniku, prechádzajúc zeleným nádvorím, môžete upozorniť dieťa na to, ako na jar kvitnú na stromoch púčiky a objavujú sa listy a ako v lete kvitne lipa. . Pozorovania môžu byť sprevádzané krátky príbehže púčik je zimná „spálňa“ a úkryt pre list a lipové kvety produkujú voňavé, chutné a liečivý čaj. Vďaka tomu deň pokračuje ako zvyčajne a dieťa medzitým získa vedomosti a urobí si zaujímavú prechádzku.

Do konca predškolského veku (6-7 rokov) sa objavujú známky samostatnosti a sebakontroly kognitívnej činnosti. Dieťa si môže stanoviť cieľ („zo svojej stavebnice poskladám žeriav, ktorý som videl na stavbe“) a nájsť spôsob, ako ho dokončiť (opakuje montážne pokusy, hľadá chýbajúce diely, napr. hák v inom stavebnica, stuha na zavesenie háčika, ako návod používa obrázok v knihe s kresbou žeriava). Dieťa samo riadi proces „výroby kohútika“ a samostatne vyhodnocuje výsledok („Mami, pozri, aký druh kohútika som zostavil!“ alebo ak neúspešne, „kohútik nevyšiel, skúsim inokedy“). .

Pomôžte svojmu dieťaťu naučiť sa čo najviac, čítať, pozorovať, zovšeobecňovať, porovnávať od jednoduchých po zložité.

Kognitívny vývoj nemôžete obmedziť vo forme obyčajnej kontemplácie a dojmy a vedomosti, ktoré ste od vás dostali, by ste si mali upevniť pri čítaní rozprávok, príbehov, piesní a básní.

Musíte poznať základné princípy budovania komunikácie s deťmi:

Vyrastajú zvedavé deti zvedaví rodičia. Objavujte svet so svojím dieťaťom.

Porozprávajte sa so svojím dieťaťom – uvažujte nahlas a zdôvodnite svoje úsudky. - Opýtajte sa svojho dieťaťa tak často, ako je to možné, otázku „Čo si myslíte?

Vždy pozorne počúvajte úvahy svojho dieťaťa a nikdy sa im nesmejte.

Ak je to možné, cestujte s dieťaťom.

Pozvať do domu zaujímaví ľudia, keď s nimi komunikujete, neposielajte svoje dieťa „hrať sa do vedľajšej izby“.

Choďte s dieťaťom do múzeí.

Vykonajte spoločné pozorovania a experimenty.

Poskytnite emocionálnu podporu výskumné aktivity dieťa. Podporujte jeho iniciatívu a nezávislosť. Vytvárať podmienky na realizáciu jeho tvorivých nápadov.

Urobte zo svojich koníčkov predmet komunikácie s dieťaťom.

Vývojové (domáce) prostredie môže zahŕňať:

Meracie prístroje a nástroje: váhy odlišné typy, teplomery, odmerky, pravítka, centimetre;

Náučné detské encyklopédie s obrázkami (zvieratá by mali byť nakreslené realisticky, mať normálne proporcie a prirodzená farba) alebo dobré fotografie;

Obrázkové ABC, knihy na prvé čítanie;

Eposy, mýty, legendy;

Nástenné hodiny a kalendár;

Stolové hry s potlačou – loto, puzzle;

Stolné hry - domino, dáma, šach;

Prázdne hárky bieleho papiera, fixky, akvarelové farby a ceruzky, voskovky, štetce, plechovky na vodu, handry, štvorčekový a linkovaný papier, lepidlo, farebný papier, nožnice, plastelína;

Vybavené miesto pre triedy podobné študijnej oblasti študenta. Organizácia zaujímavých spoločné aktivity podporuje vytváranie produktívnejších kontaktov medzi rodičmi a deťmi, umožňuje rozvíjať nové formy a iné normy spoločná akcia a tiež kriticky hodnotiť vlastný štýl interakciu s dieťaťom. Spolupráca spája rodinu.

"Obálka priateľských otázok"

Rodičom je ponúknutá farebná obálka s kartami s otázkami. Ak je to potrebné, rodičia si z obálky vyberú kartu, prečítajú si otázku a odpovedia na ňu.

Vzorové otázky na kartách:

Je možné hrať karty s deťmi?

Čo robiť, ak vás vaše dieťa požiada, aby ste sa s ním hrali, zatiaľ čo vy pozeráte televíziu?

Pokúste sa na začiatku hry vytvoriť pozitívnu emocionálnu náladu a udržiavať ju počas celej interakcie s dieťaťom.

Experimenty, ktoré môže rodina predškolského dieťaťa vykonávať doma.

Magické farby (od 3 do 7 rokov)

Na otázku: "Čím vieš kresliť?" - deti odpovedajú, že môžete kresliť farbami, ceruzkami, kriedou, pričom na to zabúdajú nízky vek pokúsil sa kresliť s kašou a kompótom. Môžete diskutovať o otázke: "Odkiaľ pochádzajú farby?", "Z čoho ľudia vyrábali farby?" Je dôležité poznamenať, že príroda nám dáva niečo iné prírodné farby. Ak svojmu dieťaťu ponúknete listy hrubého papiera, strúhanú repu, mrkvu, bylinky (petržlen, kôpor, bazalka atď., niekoľko bobúľ (jahody, maliny, ríbezle atď.), bude mať možnosť zanechať stopu na hárok papiera s pomocou zeleniny, bobúľ a zelene, skontrolujte, keď sú kresby jasnejšie, akú farbu majú tieto prírodné farby.

Magický materiál

(pre deti staršieho predškolského veku)

Vyzvite deti, aby vyrobili niečo z piesku a hliny, a potom skontrolujte pevnosť budov. Deti vyvodzujú závery o viskozite mokrej hliny a zachovaní jej tvaru po vysušení. Zistia, že suchý piesok si neudrží svoj tvar. Diskutujú o tom, či je možné vyrobiť riad z piesku a hliny. Deti testujú vlastnosti piesku a hliny tak, že z nich vyrábajú riad a sušia ho.

Presýpacie hodiny

Ukážte deťom presýpacie hodiny. Nechajte ich sledovať, ako sa sype piesok. Dajte deťom možnosť zažiť dĺžku jednej minúty. Požiadajte deti, aby si dali do dlane čo najviac piesku, zaťali päsť a sledovali, ako prúd piesku uteká. Deti by nemali uvoľniť päsť, kým sa všetok piesok nevysype. Ponúknite, že sa zamyslíte nad príslovím „Čas je ako piesok“, „Čas je ako voda“.

Hudobné fľaše

(od 3 do 5 rokov)

Hudobný efekt, ktorý vzniká pri miešaní pohára vody lyžicou, si občas užívajú aj dospelí. Malé deti sa z toho tešia dvojnásobne: tešia sa jednak z produkovaného hluku, jednak z pocitu, že sú objaviteľmi tohto javu. Ak dieťaťu ponúknete niekoľko rovnakých fliaš umiestnených v rade, rôzne tyčinky a trochu vody, bude mať možnosť samostatne experimentovať: zmeniť hladinu vody vo fľašiach, zafarbiť tekutinu džemom alebo džúsom. Počas zábavy dieťa chápe rôzne výšky zvukov v súlade s naplnením fľaše; Dieťa rozvíja myslenie, predstavivosť a záujem o výskum.

Jet ball

Pozvite deti, aby sa nafúkli balón a pustite ho, dávajte pozor na dráhu a trvanie jeho letu. Deti usudzujú, že na to, aby lopta letela dlhšie, je potrebné ju viac nafúknuť, pretože vzduch unikajúci z lopty ju núti pohybovať sa opačným smerom. Povedzte deťom, že rovnaký princíp sa používa v prúdových motoroch.

Sviečka v pohári

Vyzvite deti, aby prišli na to, ako uhasiť sviečku (plameň bez toho, aby ste sa dotkli sviečky alebo plameňa alebo ich sfúkli. S deťmi urobte nasledovné: zapáľte sviečku, prikryte ju nádobou a sledujte, kým nezhasne. Viesť deti k záveru, že na spaľovanie je potrebný kyslík, ktorý sa premieňa na iný plyn. Preto, keď je prístup kyslíka k ohňu sťažený, oheň zhasne. Ľudia to využívajú na hasenie ohňa pri požiaroch.

Prečo sa nevyleje?

Vyzvite deti, aby otočili pohár s vodou bez toho, aby z neho vyliali vodu. Deti vytvárajú domnienky a skúšajú veci. Potom pohár naplňte vodou až po okraj, prikryte pohľadnica a zľahka ho držte prstami a otočte pohár hore dnom. Odstránime ruku - pohľadnica nespadne, voda nevyleje. Prečo voda z pohára nevyleje, keď je pod ním list papiera (vzduch tlačí na list papiera, pritláča list k okrajom pohára a zabraňuje vyliatiu vody, t.j. dôvod je tlak vzduchu).

Čarovný muž

(od 4 do 6 rokov)

Vyberte malý, nedotknutý zemiak a z jedného konca vyberte časť dužiny. Potom odrežte základňu z opačnej strany, aby zemiak mohol stáť rovno. Je lepšie, ak toto všetko prípravné práce urobí dospelý, hoci to zvládnu aj niektoré deti. Všetky nasledujúce práce dieťa vykonáva samostatne. Nechajte ho navlhčiť vatu vodou (uistite sa, že je gulička dobre nasýtená) a vložte ju do vyrezaného otvoru v zemiaku. Nasypte tam semienka trávy, horčicu alebo žeruchu. A potom vloží zemiak do misky s vodou. Po niekoľkých dňoch sa na zemiaku objavia zelené „chĺpky“ a dieťa si na nich môže urobiť oči z gombíkov alebo gombíkov, aby urobilo tvár. Táto hra je viacúčelová: okrem pozorovania klíčenia semien si dieťa trénuje aj oko, spolu s rodičmi alebo samostatne (v závislosti od veku) vyvodzuje príslušné závery.

Varte si doma kotlík a sledujte, kým vrie. Pokúste sa nechať svoje dieťa, aby sa samo pokúsilo odpovedať na otázky:

Čo vychádza z výlevky kanvice, keď voda vrie? (para)

Odkiaľ sa v kanvici vzala para - naliali sme vodu? (Voda sa pri zahriatí zmenila na paru.) Prineste studený pohár k prúdu pary, držte ho nad parou, vypnite kanvicu.

Odkiaľ sa vzali kvapky na skle? Pred pokusom bol pohár čistý a suchý (keď para narazila na studený pohár, opäť sa zmenila na vodu.) Vysvetlite dieťaťu: Toto sa deje v prírode. Slnko každý deň ohrieva vodu v moriach a riekach tak, ako bola zohrievaná v kanvici. Voda sa mení na paru. Kvapky vlhkosti stúpajú do vzduchu vo forme pary. Keď je tam veľa kvapiek vody, vytvoria sa oblak a potom padajú ako zrážky na zem. Práca s deťmi na experimentálnych aktivitách sa odráža aj v tvorivej činnosti detí. Skúsenosti a experimenty umožňujú kombinovať všetky druhy aktivít a všetky aspekty vzdelávania, rozvíjať pozorovanie a zvedavosť mysle a rozvíjať túžbu porozumieť svetu.

Čo nerobiť a čo robiť pre udržanie záujmu detí o kognitívne experimenty.

Nemali by ste ignorovať želania vášho dieťaťa, aj keď sa vám zdajú impulzívne. Koniec koncov, tieto túžby môžu byť založené na takom najdôležitejšia kvalita ako zvedavosť.

Podporujte zvedavosť, ktorá vyvoláva potrebu nových skúseností: vyvoláva potrebu skúmania.

Nemôžete odmietnuť robiť s dieťaťom spoločné veci, hrať hry atď. – dieťa sa nemôže rozvíjať v prostredí, kde sú mu dospelí ľahostajní.

Poskytnite dieťaťu príležitosť konať s rôznymi predmetmi a materiálmi, podnecujte experimentovanie s nimi a vytvorte v deťoch motív spojený s vnútornými túžbami učiť sa nové veci, pretože je to zaujímavé a príjemné, pomôcť mu v tom svojou účasťou.

Chvíľkové zákazy bez vysvetlenia bránia aktivite a nezávislosti dieťaťa.

Ak potrebujete niečo zakázať, nezabudnite vysvetliť, prečo to zakazujete, a pomôžte určiť, čo je možné alebo ako je to možné.

Neupozorňujte donekonečna na chyby a nedostatky v činnosti dieťaťa. Uvedomenie si vlastného zlyhania vedie k strate všetkého záujmu o tento typ činnosti.

S rané detstvo Povzbudzujte svoje dieťa, aby dokončilo to, čo začalo, emocionálne ho zhodnoťte dobrovoľné úsilie a činnosť. Váš kladné hodnotenie pre neho najdôležitejšie.

Impulzívne správanie predškoláka v kombinácii s kognitívnou činnosťou, ako aj jeho neschopnosť predvídať dôsledky svojich činov často vedie k činom, ktoré my. Dospelí to považujeme za porušenie pravidiel a požiadaviek. Je to tak?

Ak je akcia sprevádzaná pozitívne emócie dieťa, iniciatíva a vynaliezavosť a zároveň cieľom nie je nikomu ublížiť, potom to nie je priestupok, ale žart.

Prejavte záujem o aktivity dieťaťa, porozprávajte sa s ním o jeho zámeroch, ako to dosiahnuť požadovaný výsledok(to vám pomôže pochopiť proces činnosti). "Najviac najlepší objav– niečo, čo dieťa robí samo!“ Ralph W. Emerson.

Ciele: upriamiť pozornosť rodičov na kognitívny aspekt vývoja detí; oboznámiť rodičov s hrami, ktoré pomáhajú rozvíjať kognitívne schopnosti ich dieťaťa.

Forma doručenia: vzdelávacie školenie.

Prípravné práce: vytvorte poznámky, ktoré zaznamenajú obsah každej vzdelávacej hry.

Priebeh stretnutia

1. Prezentácia.

IN moderné podmienkyÚloha učiteľa je mimoriadne dôležitá, aby naše deti vyrastali nielen ako uvedomelí a zdraví členovia spoločnosti, ale aj ako proaktívni, premýšľaví a schopní kreatívneho prístupu k podnikaniu. Na základe toho je v súčasnosti základom rozvoja rozumových schopností v primárnom školskom veku cielený rozvoj kognitívnych psychických procesov.

Preto systém práce s predškolákmi (vzdelávací komplex Harmony), ktorý ich pripravuje na školskú dochádzku, zahŕňa formovanie kognitívnych schopností (vnímanie, pozornosť, predstavivosť, pamäť, myslenie, reč). Keďže čím lepšie sú tieto procesy u dieťaťa rozvinuté, čím je schopnejšie, tým má väčšie možnosti. Jednoduchosť a efektívnosť budúceho učenia závisí od úrovne rozvoja kognitívnych procesov študenta.

Existujú špeciálne navrhnuté hry zamerané na rozvoj týchto procesov. Dosiahnuť najväčšie výsledky môžete ich hrať aj so svojimi deťmi. Naše stretnutie usporiadame takto:

  • zahráme si niektoré z nich,
  • Vymeníme si dojmy o obsahu hier.

2. Výchovná príprava.

Rodičia sú rozdelení do skupín. Všetky skupiny dostanú inštrukcie s hrami. Príprava prebieha do 10 minút. Potom každá skupina hrá svoje hry so všetkými účastníkmi stretnutia

Hra „Zapamätajte si kreslením“.

Cieľ: rozvoj pamäti.

Moderátor si vopred pripraví zoznam 20 slov: slnko, stôl, kvet, melón, ceruzka, lopta, kniha, pravítko, mrkva, vtáčik, klinec, žiarovka, cukrík, televízor, stromček, nožnice, jablko, telefón, prsteň, čajník.

Moderátor pomenúva slová postupne, po každom pomenovanom slove napočíta do troch. Počas tejto doby musia mať účastníci čas načrtnúť pomenované slovo pomocou ľubovoľného výkresu, aby si ho zapamätali. Kresba nech nie je pre ostatných úplne jasná, pokiaľ potom hráč dokáže pomenovať slová v poradí. Vyhráva ten, kto si zapamätá najviac slov.

Hra "Čísla".

Cieľ: rozvoj pozornosti.

Hráči stoja v kruhu. Moderátorka navrhuje nasledujúcu hru: "Teraz sa budeme striedať v počítaní od 1 do 30. Pozor, pretože čísla obsahujúce 3 alebo deliteľné 3 sa nedajú vysloviť. Namiesto toho treba tlieskať. Ten, kto sa pomýli, je mimo hra "

Môžete ponúknuť inú verziu úlohy. Hru je možné hrať viackrát.

Hra "Meranie očami".

Cieľ: rozvoj vnímania veľkosti predmetov. Dobré oko je užitočné pre každého človeka v živote.

Dobré oko je užitočné pre každého človeka v živote.

Moderátor vyzve študentov, aby si pozorne prezreli predmet.

2-3 ľudia z každého tímu načrtnú obrysy daného objektu na tabuľu v plnej veľkosti.

Prezentujúci vyhodnotí výsledky porovnaním výkresov s objektom.

Pre takmer presnú reprodukciu - 5 bodov.

Za zväčšenie alebo zmenšenie objektu takmer o polovicu sa neprideľujú žiadne body.

Ak moderátor poznamená malý rozdiel medzi objektom a jeho obrázkom dostane každý tím 3 body.

Hra „Dokončiť žrebovanie“.

Cieľ: rozvíjať predstavivosť.

Každý hráč dostane karty s nakreslenými kruhmi; každý kruh je potrebné pritiahnuť k imaginárnemu predmetu.

Skupina 3:

Hra "Dlhé a krátke".

Cieľ: rozvoj logického myslenia.

Moderátor pomenuje zviera a hráči pomenujú zodpovedajúce časti tela.

  1. Zajac má dlhé...
  2. Žirafa má dlhý krk...
  3. Volavka má dlhú...
  4. Slon má dlhú...
  5. Koza má dlhé...
  6. Zajac má krátky...
  7. Slon má krátky...
  8. Koza má krátky...
  9. Klokany majú krátke...
  10. Dievča má krátke...

Hra: "Nájdi toho zvláštneho."

Cieľ: rozvoj myslenia.

  1. Paradajka, kapusta, jablko, uhorka, reďkovka.
  2. Kniha, časopis, zošit, peračník, noviny.
  3. Ruža, karafiát, astra, breza, pivónia.
  4. Guľa, kocka, pomaranč, jablko, guľa.

3. Zhrnutie.

Čo sa ti páčilo (alebo nepáčilo)?

Aké užitočné veci ste sa naučili?

Budú pre vás tieto informácie užitočné?

4. Reflexia. Výmena názorov.


Hore