Synopsa hodiny hry v druhej skupine raného veku na tému: Žaba. Synopsa „Čo sú žaby? Pre deti o žabách, forma lekcie

Zhrnutie priamo vzdelávacích aktivít v mladšej skupine "Kde žijú žaby?"

Toto zhrnutie môže byť zaujímavé pre pedagógov a deti v predškolskom veku (3-4 roky) pre kognitívny rozvoj, oboznámenie sa s prírodou a nie je vedené ako úvodný materiál na tému žiab a ich biotopov - močiarov, ale skôr ako posilňujúca lekcia o vedomostiach o materiálnych deťoch.
Cieľ:
Vytvorte pozitívnu emocionálnu atmosféru v skupine, zapojte deti do hernej komunikácie. Pokračujte vo formovaní vedomostí detí o močiare - prirodzenom prostredí žiab.
Úlohy:
Vzdelávacie:
Opakujte s deťmi, kde žaby žijú vo vodnom prostredí prírody - močiare.
Upevniť vedomosti detí o žabách - ich vzhľad, hlasy, spôsoby stravovania.
vyvíja sa:
Rozvíjať a upevňovať správnu výslovnosť samohlások a spoluhlások v procese onomatopoje.
Vzdelávacie:
Vypestujte si pocit strachu z neznámych obrázkov. Pestujte medzi sebou priateľské vzťahy.
Materiály:
Miska na vodu, gumené hračky žabky, plyšový medvedík, komáre na šnúrkach, audio nahrávka z VA disku - Zvuky prírody a hudba pre deti a nielen (2011) pesničky žabiek.
Nastavenie skupiny:
Na jednej strane skupiny sú za sebou stoličky, ktoré tvoria „vlak“, je voľný dostatočne veľký priestor skupiny – „bažina“, kde je v strede stôl s umývadlom s vodou a „ hrbole“ ležať okolo stola na podlahe. Na druhej strane skupiny sú v polkruhu stoličky, vo vnútri ktorých sa tvorí „čistinka“.
Priebeh lekcie:
Učiteľ ponúkne deťom sieť „Vlaku“ vytvorenú zo stoličiek a idú sa pozrieť, kde žijú žaby.
Vychovávateľ: Chlapci, pozri, vlak na nás čaká. Poďme sa čoskoro posadiť! Kam ideme teraz, čo myslíš?
Odpovede detí.
Vychovávateľ:Áno, poďme sa pozrieť, kde žijú žaby. Zdvihli jednu ruku hore - toto je potrubie blízko vlaku a povedali "tu-tu!". A teraz sa kolesá točia „choo-choo-choo“ (súčasne zobrazujúce rotujúce kolesá vlaku vašimi rukami). Stop! Tu sme dorazili. Pozrite sa (učiteľka upriami pozornosť detí na stred skupiny), tu je močiar. kto tam býva?
Odpovede detí.
Vychovávateľ: Poďme sa pozrieť.
Deti sa spolu s učiteľkou presunú k stolu s umývadlom a v ňom plávajúcimi žabami. Učiteľ pomaly rukou ťahá vodu, aby sa žabky na vode hojdali.
Vychovávateľ: Akú pieseň spievajú žaby?
deti:"Qua-qua!"
Vychovávateľ:Čo robia žaby?
deti: Kvákajú.
Vychovávateľ: Vypočujte si báseň o ich piesni.
Čítanie básne V. Lunina pedagóg:
žabia pieseň
vylievanie z jazierka,
Láskavý, ľahký…
Plynie to ako voda.
žaba počúvajúca
Listy a tráva.
Žaba kváka:
- Qua-qua-qua!
Vychovávateľ: Teraz si spolu zopakujme žabú pieseň!
Učiteľ znovu prečíta báseň a deti ju podľa vlastného uváženia opakujú.
Vychovávateľ: Chlapci, čo si myslíte, že jedia žaby?
Odpovede detí.
Vychovávateľ:Žaby chytajú komáre a muchy, pričom skáču do výšky. Teraz budeme žaby, budeme skákať, kvákať a chytať komáre.
Zadržané vonkajšia hra na napodobňovanie správania žiab.
Deti sa presúvajú na koberec. Učiteľka vytiahne pár šnúrok s komármi, potiahne ich a deti skáču, kvákajú, tlieskajú rukami – snažia sa komáre chytiť.
Vychovávateľ: Výborne! Teraz sa pozrime, aké žaby máme v močiari?
Odpovede detí.
Vychovávateľ: Pravdaže veľké aj malé, zelené. čo majú?
Možnosti odpovede detí- oči, ústa, labky.
Vychovávateľ: Kde žije žaba?
Možnosti odpovede detí- vo vode, v močiari.
Vychovávateľ: Aké zvuky vydáva?
Možnosti odpovede detí- qua-qua.
Vychovávateľ: Teraz budeme opäť žaby, ale teraz nebudeme skákať a skákať, ale len plávať.
Vzrušuje hudobný sprievod žabieho spevu, deti sa náhodne pohybujú okolo stredu skupiny a zobrazujú plávanie žabiek.
opatrovateľka prináša hračku Mishka a hovorí:
Zrazu žaby uvideli medveďa a ponorili sa do vody - všetky žaby sa schovali do ódy (deti sa posadili) a ticho sedeli.
medveď: Ach, kto to bol v močiari? Kam sa všetci podeli?
Vychovávateľ: Mišo, to boli žaby. Len ťa videli, zľakli sa a schovali sa.
Misha: Ale nie som hrozná. Prečo by som sa mal báť? Sám som sa raz zľakol veľkej žaby. Chceš, aby som ti povedal ako?
Odpovede detí.
Misha: Potom choďte sem na čistinku a sadnite si na stoličky.
Deti sa presúvajú na vysoké stoličky stojace v polkruhu.
Učiteľ číta báseň V. Stepanova "Medveď-zbabelec":
Tučný medveď sa nekúpal,
Nedostal som chutné bobule:
Bál sa žaby
Utiekol pred žabou.
Tu je taký zbabelec
Tento tučný medveď!
Misha: Taký bol príbeh so mnou, ale teraz viem, že žaby nie sú strašidelné a nemusíte sa ich báť.
Vychovávateľ: Samozrejme Miška a naše žaby nie sú strašidelné, neublížia ti! Naozaj chlapci?
Odpovede detí- Áno.
Vychovávateľ: Poďme sa všetci spolu hrať, dobre?
Odpovede detí.
Zadržané didaktická hra "Áno-áno-áno, nie-nie-nie". Ak učiteľ hovorí o žabe, deti povedia „áno-áno-áno“ a tlieskajú rukami, ak učiteľ nehovorí o žabe (teda nesprávne), deti hovoria „nie-nie-nie “ a pohroziť prstom. Príbeh je vyrozprávaný nasledujúcimi slovami:
Žaba je zelená.
Žaba zaspieva.
Žaba chytá komáre a muchy.
Žaba letí.
Vychovávateľ: Ste super chalani! Ale je čas, aby sme sa vrátili ku skupine.Môžeme pozvať Miša na návštevu k nám. Chcieť?
Odpovede detí.
Vychovávateľ: Poďme na „vlak“ a ideme do skupiny. Tu-tu! Choo-choo-choo. Tu sme dorazili.
Hračka Medveď ostáva v zornom poli detí pri jednotlivých hrách s ňou.

Téma lekcie:"Výroba remesiel" Žaba "pomocou techniky origami."

Typ lekcie: Osvojenie si nových vedomostí.

Cieľ: Organizácia voľnočasových aktivít. Rozvoj a náprava kognitívnej aktivity detí. Zvýšiť záujem o papierové umenie.

Rozšírenie komunikačných schopností.

Úlohy:

vyvíja sa: Zlepšiť jemnú motoriku rúk, presné pohyby prstov, rozvíjať zrak, koncentráciu, priestorovú predstavivosť. Počas hry cvičte rýchly beh a skok do diaľky; rozvíjať fyzické vlastnosti: obratnosť, rýchlosť.

Návody: Naučte deti skladať hračky ako origami. Upevniť vedomosti detí o základných geometrických pojmoch (uhol, strana, štvorec, trojuholník). Vytvárajte predstavy o žabách.

Vzdelávacie: Naďalej vychovávať u detí záujem o prírodu, benevolentný a opatrný vzťah k živým organizmom.

Naučte sa súťažiť.

Forma lekcie: Poslucháreň.

Metódy: Výkladové a názorné, reprodukčné, hravé.

Didaktické pomôcky: Rozprávka "Žaba" podľa knihy V. Zotova "Mozaika lesa" v zázname. Žabie šmýkačky.

Vzorka remesla. Karty krok za krokom (schéma montáže). Farebné papierové štvorce. Ihrisko. Klobúky-masky žiab a volaviek.

Magnetofón, počítač, CD s hudbou na pozadí.

Referencie: Seržantova T.B. 366 modelov origami. – M.: Iris Press, 1997.

Stupak E. Origami. Hry a súťaže. - M .: "Iris Press", 2008.

L. P. Fateeva. 300 vonkajších hier pre mladších žiakov. - Jaroslavľ: Akadémia rozvoja: Akadémia, K: Academy Holding, 2000.

Detský ekologický časopis "Svirel", článok "Žabia princezná". - č. 6 1999, s. 8.

Materiály webových stránok.

Etapy lekcií.

organizačná etapa.(5 minút.)

Ciele a ciele etapy: nálada detí na vyučovaciu hodinu, vytvorenie psychologickej nálady na učebné aktivity a aktivácia pozornosti.

Ahojte chalani. Pozdravme sa. Spojte sa za ruky, vytvorte „magický kruh“ a opakujte po mne:

"Ľúbim ťa. Je dobré, že ste prišli.

Verím v teba.

Uspeješ.

sa mi to podarí

Dokážeme to

Vždy, vždy, všetko dopadne

Musíš sa len trochu snažiť."

A teraz všetci tlieskali a usmievali sa. Výborne.

(Deti sedia pri stoloch).

Chlapci, hádajte hádanku.

Skákajúce zviera:

Nie ústa, ale pasca.

Padne do pasce

Aj komár aj mucha.

(Prezentácia žaby).

Chcete si vypočuť príbeh žaby?

Učenie sa nového materiálu(20 minút.)

(teoretická časť hodiny).

Ciele a ciele etapy: Zoznámte deti so žabou (biotop, výživa, vlastnosti, prispôsobenie sa vonkajšiemu svetu, rozmanitosť obojživelníkov). Rozvíjajte myslenie, pozorovanie, pamäť. Vzbudiť v deťoch záujem a ľudský vzťah k prírode.

Hlavné metódy stimulácie učebnej aktivity žiakov : Konverzácia s použitím vizuálnych pomôcok, herná úloha, vonkajšia hra.

Hlavné kritérium na určenie úrovne pozornosti a záujmu študentov o študovaný materiál : komentáre detí, vyjadrenia.

(Vypočutie rozprávky V. Zotova v nahrávke).

Esej o obsahu príbehu.

Otázky pre deti:

Kde spia žaby celú zimu?

Čo robia žaby na jar?

Čo sa vyliahne zo žabieho vajíčka?

Kedy môžete počuť prvý spev žiab?

Telesná výchova "Žaby".

Dve priateľky v močiari -

Dve zelené žaby

Umyté skoro ráno

Pretreté uterákom.

Dupali labkami, tlieskali labkami,

Pravá, ľavá naklonená

A vrátili sa späť.

Tu je tajomstvo zdravia

Priatelia telesnej výchovy!

(Deti opakujú pohyby).

Pokračovanie rozhovoru.

Chlapci, čo jedia žaby?

Legrační žaba loví. A hlavnou zbraňou je váš vlastný jazyk. V ústach je zložený na polovicu, ako perový nôž. Preletí komár. A potom z úst vyletí na niekoľko centimetrov lepkavý jazyk. Facka - a mucha v ústach, facka - a tri komáre naraz prilepené na jazyk.

Je čas, aby sa naša žaba najedla. Pomôžte žabe nájsť cestu k muche.

Labyrint "Ktorá cesta povedie k muche."

Žaby jedia veľké množstvo škodcov, takže žaby sú veľmi užitočné zvieratá. Treba ich chrániť. Mnoho druhov žiab už bolo zaradených do Červenej knihy.

Áno, ale nie všetko je v živote žiab také ružové. Koho sa musia báť?

(Bocian a volavka).

Áno, bociany a volavky jedia žaby. Majú dlhé nohy so široko rozmiestnenými prstami, čo im umožňuje chodiť v plytkej vode pri hľadaní potravy. Tieto vtáky chytajú žaby tak, že ich ostrým zobákom vytrhávajú z vody.

Kto z vás chce byť v úlohe volavky?

Mobilná hra "Žaby a volavky".

Naša žaba naozaj chcela mať skutočných priateľov a veľmi nezvyčajných. Myslíte si, že existujú nezvyčajné žaby?

V prírode existuje veľa rôznych druhov žiab.

- Žaby sú rosničky.(Prezentácia).

Žijú v dažďových tropických lesoch Južnej a Strednej Ameriky, Brazílie, Kolumbie. Väčšinu svojho života strávia na stromoch. Tieto žaby sú veľmi jedovaté. Majú najsmrteľnejší jed. Preto sa nikto neodváži dotknúť sa týchto žiab, okrem Indiánov, ktorí natierajú lovecké šípy žabím jedom.

A tu je ďalšia nezvyčajná žaba. (Prezentácia).

- Žaba - paradajka, alebo paradajková žaba. Táto žaba žije na Madagaskare. Vystrašené žaby sa dokážu nafúknuť a odohnať nepriateľa svojim hrozivým vzhľadom.

V púšti sa žaby vyskytujú zriedka, pretože ich život je úzko spojený s vodou.

- Posvätná žaba alebo Bennettova ropucha.(Prezentácia).

Dobre prispôsobený na život v horúcich suchých miestach v Austrálii, Tasmánii, Novej Guinei. Aby nevyschli pod páliacimi lúčmi slnka, väčšinu života trávia v podzemných norách, v období sucha hibernujú.

Posvätné žaby sa na povrchu objavujú až po výdatných dažďoch, aby stihli v krátkom čase naklásť vajíčka.

Lepšie prispôsobené životu v púšti Austrálska púštna ropucha.(Prezentácia).

Počas obdobia dažďov si v tele ukladá toľko vody, že je ako tenisová loptička.

S nástupom sucha sa zavrtáva do piesku. Čaká teda na dážď, ktorého prvé kvapky sa dostanú na povrch, nakladie vajíčka a zásobí sa vodou.

Áno, naša žaba má veľa príbuzných, ale neexistujú žiadni skutoční priatelia. Pomôžme žabke a získajme priateľov z papiera.

Telesná výchova so zaradením prstovej gymnastiky.

"Tu sú moji pomocníci." "Na návšteve".

Deti stoja pri svojich stoličkách a spolu s učiteľom vyslovujú text a sprevádzajú ho určitými pohybmi prstov.

Fixácia nového materiálu(15 minút.)

(praktická časť hodiny).

Ciele a ciele etapy: Pokračujte v učení detí čítať a analyzovať diagramy samostatne alebo s pomocou učiteľa. Naučte študentov skladať podľa tejto schémy. Zlepšiť pracovné zručnosti, vytvoriť kultúru práce.

Hlavné metódy: Analýza schémy skladania, otázky pre deti, komentujte svoje praktické kroky.

Ukazuje, ako vykonať prácu.

Učiteľ vyzve deti, aby si vybrali listy farebného papiera.

Predvedie mapu krok za krokom a analyzuje s deťmi postupné skladanie žabky.

Deti začínajú pracovať, spoliehajú sa na schému skladania a názornú ukážku učiteľa.

(Hudba na pozadí).

Hodnotenie práce.

Pri analýze práce detí učiteľ venuje pozornosť presnosti pri výrobe remesiel.

Typické chyby a ťažkosti detí pri realizácii praktickej časti: Nie všetky deti vedia, ako správne vytvoriť líniu skladania, presne spojiť dva protiľahlé rohy štvorca. Deti majú problém verbálne opísať svoje činy.

Metódy, ako ich prekonať: Požiadavka, aby deti vyslovili svoje činy, vedú k otázkam: Kde je roh námestia? Kde je spodná strana? (hore, vľavo, vpravo). Kde je uhlopriečka? atď., individuálna pomoc.

Učiteľ pozýva deti, aby sa hrali so žabami, usporiadali pre nich súťaže.

Konajú sa hry „Skok do diaľky“, „Skok do výšky“.

Na konci každej hry sa určí víťaz. (Vyhráva ten, ktorého žaba skočila najďalej a prekonala najviac prekážok).

Domáca úloha.(5 minút.)

Ciele a ciele etapy: Podpora záujmu o hodiny origami, upevňovanie praktických úkonov, rozvíjanie pamäti, jemnej motoriky, fantázie a komunikačných schopností.

Učiteľ vyzve deti, aby poskladali žabu samy alebo pomocou schémy, naučili svojich priateľov a príbuzných skladať remeslá, ukázali, ako sa s ňou hrať, a vymysleli nové hry.

učiteľ: Správny. Vypočujte si báseň o žabe.

žaba žaba
Úsmev od ucha k uchu!
Veselá priateľka. A ryby a myši.
Skákanie na zem -
Pláva vo vode
Veselá žaba. Nikde nezmizne!
A tu a tam je
Je to obojživelník
Milujem ju za to
Hoci jej je zima.

učiteľ: A dnes vám chcem povedať niečo o žabách.

3. Učenie sa nového materiálu pomocou prezentácie.

učiteľ: Chlapi, v prírode je viac ako 3500 druhov žiab, pozrime sa na žabu a popíšme ju.

deti: Tvar tela žaby je oválny, koža je zelená, klzká, mokrá, hladká. Hlava: nozdry, ústa - v ústach dlhý, lepkavý a široký jazyk. Oči sú veľké, predné nohy krátke, zadné dlhé.

učiteľ: Povedzte mi, deti, kde žijú žaby?

deti: Na pozemku. Vo vode. V močiari.

učiteľ: Chlapci, viete ako sa volajú tieto žaby? Žaba, ktorá žije na zemi, je trávnatá, má hnedú farbu. Žaba, ktorá žije vo vode - voda, jazierko, jazero - je zelená. Vedeli ste, že žaba mení farbu pleti štyrikrát do roka.

učiteľ: Ako sa prosím volá žabka?

deti:žaba

učiteľ: Celkom správne. (Zobraziť prezentáciu). Pozrite sa, koľko žiab. Teraz sa pozrime, čo sú žaby: (učiteľ ukazuje snímky v prezentácii): žaba, rybničná žaba, sklenená žaba, leopard, oranžová, modrá.

Žaby žijú v riekach, jazerách, rybníkoch. Žaby prezimujú v spoločnostiach na dne nádrží alebo niekde pod kameňmi, v hnilých pňoch, v norách hlodavcov. Stáva sa, že žaby v zime zamrznú do ľadu, no na jar sa stále prebúdzajú živé a zdravé.

učiteľ:Čo si myslíte, že jedia žaby (odpovede detí)

deti: Komáre.

učiteľ: Je to tak a nielen.

Živia sa aj muchami a hmyzom, ale príležitostne jedia pulce (vlastné aj iné), rybie potery, slimáky. Ale ich hlavnou potravou sú komáre a všetky druhy pakomárov.

Vypočujte si ďalšiu žabú hádanku:

skákajúce zviera,

Nie ústa, ale pasca.

Komár aj mucha padnú do pasce.

Žaby sú úžasní lovci. Počas noci jedia celé mraky komárov a pakomárov. To je to, čo ľuďom pomáhajú! Ale niektorí ľudia nemajú radi žaby. Verí sa, že ak si to vezmete do rúk, na rukách sa objavia bradavice. Po prvé to nie je pravda a po druhé, prečo žaby chytať rukami. Ich telesná teplota je chladnejšia a naše ruky sa im zdajú horúce ako kachle. A niektorí úplne nerozumní ľudia veria, že keď zabijete žabu, bude pršať. Čo na to poviete? (Odpovede detí). Všetko v prírode nevzniklo náhodou a každý tvor má právo na život. A zabiť niekoho znamená nielen robiť zlo, ale aj roztrpčiť si srdce, urobiť ho chladným a bezcitným. Som si však istý, že to nikdy neurobíte, pretože máte láskavé srdce a máte radi prírodu.

Mestská rozpočtová inštitúcia doplnkového vzdelávania

"Stanica mladých technikov"

Zhrnutie lekcie

"Vyrobiť pohárovú žabu"

Skomplikovaný:

učiteľ doplnkového vzdelávania

Zacharova Tamara Grigorievna

Chanty-Mansijsk,

Abstraktné

hAktivity v oblasti integrácie počiatočného technického modelovania

na tému: "Vyrobenie žaby - pohára"

Ciele:

    zmeniť tradične nepriateľský postoj k žabám u detí, vysvetliť, aké užitočné a potrebné sú žaby v prírode;

    dávajte pozor na vzhľad, štruktúru žaby;

Úlohy:

    Naučte sa, ako vyrobiť pohárovú žabu krok za krokom.

    Pokračujte v oboznamovaní sa s umením dizajnu papiera;

    Budujte kultúru práce a zlepšujte pracovné zručnosti. Prispievať k vytváraniu herných situácií, rozširovať komunikačné schopnosti detí.

    Obohaťte slovnú zásobu dieťaťa o špeciálne výrazy.

    Vštepiť umelecký vkus.

    Rozvíjajte priestorové myslenie, tvorivé a logické schopnosti.

    Rozšírte študentom obzory.

Vybavenie:

Demo materiál- prezentácia.

Pracovný list:

    Papier na albumy;

  • kopírovací papier;

  • lepidlo PVA alebo lepidlo Moment (priehľadné);

Nástroje pre prácu:

  • kancelársky nôž;

  • jednoduchá ceruzka.

    Farebné ceruzky alebo fixky

slovník: obojživelník, pŕhľava, pŕhľava

Prípravné práce:

prezeranie ilustrácií v albumoch a encyklopédiách.

Plán lekcie:

1. Organizačný moment.

2. Úvod do témy vyučovacej hodiny.

3. Učenie sa nových vecí pomocou prezentácie.

5. Praktická práca.

6. Výsledok hodiny.

7. Reflexia.

Priebeh lekcie:

    Organizačný moment.

učiteľ: Ahojte chalani, som rád, že vás vidím na ďalšej lekcii "Počiatočné technické modelovanie". Dnes sa dozvieme veľa nových a zaujímavých vecí o vám dobre známom obyvateľovi obojživelníkov ...

2. Úvod do témy vyučovacej hodiny.

učiteľ: Tému našej lekcie sa dozviete uhádnutím hádanky:

ZÁHADA O ŽABE:

Sedí s vypúlenými očami

Nehovorí po rusky.

Skákať ako blcha

Pláva ako človek.

Narodený vo vode

A žije na zemi...

deti:Žaba.

Hádanka žaby

Ani šelma, ani vták
Strach zo všetkého.
Chyť muchy -
A šup do vody!

Odpovede detí. Čo vás prinútilo hádať sa k žabe? Čo môžete povedať o živote žiab? (Odpovede detí).

učiteľ: Správny. Akú farbu má žaba? deti: Zelená.

učiteľ: Správny. Vypočujte si báseň o žabe.

žaba žaba
Úsmev od ucha k uchu!
Veselá priateľka. A ryby a myši.
Skákanie na zem -
Pláva vo vode
Veselá žaba. Nikde nezmizne!
A tu a tam je
Je to obojživelník
Milujem ju za to
Hoci jej je zima.

učiteľ: A dnes vám chcem povedať niečo o žabách.

3. Učenie sa nových vecí pomocou prezentácie.

učiteľ: Chlapi, v prírode je viac ako 3500 druhov žiab, pozrime sa na žabu a popíšme ju.

deti: Tvar tela žaby je oválny, koža je zelená, klzká, mokrá, hladká. Hlava: nozdry, ústa - v ústach dlhý, lepkavý a široký jazyk. Oči sú veľké, predné nohy krátke, zadné dlhé.

učiteľ: Povedzte mi, deti, kde žijú žaby?

deti: Na pozemku. Vo vode. V močiari.

učiteľ: Chlapci, viete ako sa volajú tieto žaby? Žaba, ktorá žije na zemi, je trávnatá, má hnedú farbu. Žaba, ktorá žije vo vode - voda, jazierko, jazero - je zelená. Vedeli ste, že žaba mení farbu pleti štyrikrát do roka.

učiteľ: Ako sa prosím volá žabka?

deti:žaba

učiteľ: Celkom správne. (Zobraziť prezentáciu). Pozrite sa, koľko žiab. Teraz sa pozrime, čo sú žaby: (učiteľ ukazuje snímky v prezentácii): žaba, rybničná žaba, sklenená žaba, leopard, oranžová, modrá.

Žaby žijú v riekach, jazerách, rybníkoch. Žaby prezimujú v spoločnostiach na dne nádrží alebo niekde pod kameňmi, v hnilých pňoch, v norách hlodavcov. Stáva sa, že žaby v zime zamrznú do ľadu, no na jar sa stále prebúdzajú živé a zdravé.

učiteľ:Čo si myslíte, že jedia žaby (odpovede detí)

deti: Komáre.

učiteľ: Je to tak a nielen.

Živia sa aj muchami a hmyzom, ale príležitostne jedia pulce (vlastné aj iné), rybie potery, slimáky. Ale ich hlavnou potravou sú komáre a všetky druhy pakomárov.

Vypočujte si ďalšiu žabú hádanku:

skákajúce zviera,

Nie ústa, ale pasca.

Komár aj mucha padnú do pasce.

Žaby sú úžasní lovci. Počas noci jedia celé mraky komárov a pakomárov. To je to, čo ľuďom pomáhajú! Ale niektorí ľudia nemajú radi žaby. Verí sa, že ak si to vezmete do rúk, na rukách sa objavia bradavice. Po prvé to nie je pravda a po druhé, prečo žaby chytať rukami. Ich telesná teplota je chladnejšia a naše ruky sa im zdajú horúce ako kachle. A niektorí úplne nerozumní ľudia veria, že keď zabijete žabu, bude pršať. Čo na to poviete? (Odpovede detí). Všetko v prírode nevzniklo náhodou a každý tvor má právo na život. A zabiť niekoho znamená nielen robiť zlo, ale aj roztrpčiť si srdce, urobiť ho chladným a bezcitným. Som si však istý, že to nikdy neurobíte, pretože máte láskavé srdce a máte radi prírodu.

A žaby majú okrem ľudí aj dosť nepriateľov: dravé vtáky, lasice, diviaky, kuny, hady a, samozrejme, vodné vtáky. Ktorého z nich poznáte? (Odpovede detí). Žeriavy, volavky, bociany.

Žaba patrí k obojživelným živočíchom. Skúsme sami prísť na to, čo znamená „obojživelník“. Z akých slov sa toto slovo skladá? Ako tieto slová odkazujú na žabu? (Odpovede detí). Vypočujte si príslovie o žabe: „Možno preto, že žaba obojživelník nerozumie, kde je lepšie? Správne, obojživelníky sú tie živočíchy, ktoré žijú vo vode aj na súši. Spomeniete si na nejaké ďalšie obojživelníky? (Odpovede detí). Korytnačky, ropuchy.

4. Skúsenosti.

učiteľ: Deti, čo je potrebné na to, aby žaba žila vo vode?

deti: Vzduch.

učiteľ: Správny. Teraz sa zhlboka nadýchnime. Čo dýchame?

deti: Vzduchom.

učiteľ: Celkom správne, vzduch, ale aký vzduch (odpovede detí)

deti: Priehľadné, neviditeľné, obklopuje nás.

učiteľ: A vo vode vidíme vzduch, čo myslíte?

deti:Áno.

(Učiteľ robí s deťmi experiment so vzduchom: Položí poháre s vodou, ponúkne, že prefúkne hadičku. Objaví sa veľa vzduchových bublín).

učiteľ: No, ty a ja sme videli vzduch!

deti:Áno, videli sme.

učiteľ: Takže žaby tiež dýchajú, ale nie v zime. V stave zimného pokoja dýchajú nie pľúcami, ale kožou. Práve to im pomáha prežiť ťažké a chladné časy. No, ak je zima teplá, žaby nemusia vôbec upadnúť do hibernácie.

Na začiatku jari sa všetky spiace žaby prebudia a začnú sa kŕmiť. Len čo sa nakŕmia a priberú, začnú sa pripravovať na svadby. Svadby a žabie piesne sa začínajú najčastejšie po prvej jarnej búrke a ľudové príslovie poznamenáva: „Prvé hromy rozviazali jazyky žabám a kukučkám.“ Ako rozumiete tomuto prísloviu? Čo znamená výraz „rozviazať jazyk“? (Odpovede detí). „Uvoľnený jazyk“ je, keď po tichu začnú veľa rozprávať alebo, ako žaby, spievať. Čo nazývame žabím spevom? (Odpovede detí). kvákanie.

Len samci spievajú a spievajú do sŕdc, nahlas a usilovne.

Ľudia reagujú na spev žiab rôzne. Človeku sa to páči a baví ho to. Napríklad v Japonsku chovajú žaby v dome a počúvajú ich kvákanie. A vo Francúzsku za starých čias bohatí ľudia nútili svojich sluhov biť do vody palicami celú noc, aby zastavili kvákanie žiab. Ale žaby nekoncertujú dlho, akonáhle sa samice vytrú, samčekovia sa upokoja. V tomto čase sú už všetky nevesty a celé územie rozdelené mužmi a nie je potrebné kričať: „Tu je môj trs, nie tvoj!“, „Toto je moja nevesta, nie tvoja!“.

Žabie svadby sa nevyhnutne konajú vo vode, pretože samica sa rodí iba vo vode. Existuje veľa vajec. Najprv sa z vajíčok objavia pulce, potom z nich vyrastú poter, no keď poteru odpadnú chvosty, stanú sa z nich skutočné žaby.

Je v tom dokonca záhada:

Dospievanie -

Chvost narástol

Mala na sebe tmavé šaty.

Vyrástol -

Stal sa zeleným

Chvost sa zmenil na veslá.

Ako chápete výraz „chvost sa zmenil na veslá“? (Odpovede detí). Usporiadajte obrázky v poradí, čo sa stalo ako prvé a čo nasledovalo. (Práca jedného dieťaťa s obrázkami pri tabuli "vajce-pulec-smažiť-žaba").

Kým žaba vyrastie, štyrikrát zhadzuje. Čo znamená „kôlňa“, „molt“? (Odpovede detí). Lítať znamená meniť kožu a čas výmeny kože sa nazýva línanie. Koža sa stiahne najskôr z nôh, potom z tela, a keď sa jej žaby zbavia, hneď ju zožerú.

učiteľ: Teraz, deti, poďme si oddýchnuť.

Fizminutka: "V močiari sú 2 žaby."

2 žaby v močiari

Umyté skoro ráno

Pretreté uterákom

Ruky tlieskali, nohy dupali,

Naklonený doľava a doprava

A vrátili sa späť.

Tu je tajomstvo zdravia!

Zdravím všetkých priateľov telesnej výchovy!

V súčasnosti sa v niektorých krajinách už žaby stali vzácnosťou. Toto je varovanie pre ľudí: žaby musia byť chránené! A v žiadnom prípade si ich neberte z prírody domov ako zo súcitu. V skutočnosti táto osoba ničí živého neškodného tvora. Všetko, čo v prírode existuje, musí byť zachované, či už sa nám táto rastlina alebo zviera páči alebo nie. V prírode neexistujú žiadne užitočné a škodlivé, každý je dôležitý, každý má svoju úlohu a miesto. Ľudová múdrosť hovorí: "Kde sa narodil, tam prišiel vhod."

5. Displej prezentáciu snímok.

učiteľ: Dnes si vyrobíme roly-poly žabku.

Vyberte si farbu papiera. (Výber je predvídateľný – každý si vyberie sýtu zelenú).

6. Praktická práca.

(Učiteľ pripomína pravidlá práce, bezpečnostné opatrenia a počas celej práce na ne dbá).

Bezpečnostné opatrenia pri práci s nožnicami:

    Pri strihaní nožnice dokorán otvorte a konce držte od seba.

    Dávajte pozor, aby ste si neporanili prsty ľavej ruky.

    Otočte papier pri vystrihovaní časti.

    Nožnicami prechádzajte len zatvorené, najskôr krúžky.

    Pri práci nedržte nožnice koncami hore.

    Nenechávajte ich otvorené.

    Nepracujte s uvoľnenými nožnicami.

    Pracujte s nožnicami iba na svojom pracovisku.

Pravidlá pre manipuláciu so šidlom:

    Nenechávajte šidlo bez dozoru, vždy ho vložte do skrinky na náradie;

    Prejdite šidlo s rukoväťou dopredu;

Pri práci so šidlom dávajte pozor, aby ste si neporanili ruku pri prepichovaní hrubého papiera alebo kartónu, ak je to možné, vložte kúsok peny alebo PVC dlaždice.

Praktická práca o výrobe papierových žabacích hračiek.

Individuálne po ceste učiteľ poskytuje žiakom individuálnu asistenciu, pomáha zvládať jednotlivé operácie.

Tvorivá praktická činnosť.

1. Zhotovenie roly-poly žabky podľa nákresu.

2. Postupnosť práce s výkresom:

Práca sa vykonáva na liste hrubého papiera

    Položte uhlíkový papier na hrubý list papiera;

    Položíme kresbu na uhlíkový papier;

    Na výkres položíme pauzovací papier;

    Všetko pripevníme sponkami na jednu stranu listu, potom bude kresba úhľadná.

    Preklad kresby ceruzkou a pravítkom

    Skontrolujeme, či sú všetky riadky preložené, odstráňte sponky;

    Ohybové línie vypracujeme šidlom;

Pozor! Šidlo používajte len na podkladovú dosku, aby ste nepokazili stôl a nezranili sa.

    Farbenie;

    Vystrihnite, prilepte alebo zostavte

učiteľ:Žaba má rada slová, ktoré majú 3 písmená - K V A.

Chlapci, povedzme unisono 3 krát "Kwa-kva-kva!".

7. Pauza hry - súťaž "Koho žaba dorazí ako prvá do cieľa."

Ocenenie víťazov a všetkých zúčastnených.

8. Výsledok lekcie:

učiteľ: Nestrácali sme čas
Všetky úlohy boli splnené
Ako si to urobil?
čo ste museli urobiť? (Odpovede detí.)

učiteľ:Čo nové ste sa dnes naučili? (Odpovede detí.) Koho ste sa naučili vyrábať?

deti:Žaba.

Kontrolné otázky:

1. Kde žijú žaby?

2. Ako prezimujú žaby?

3. Povedzte nám o žabích svadbách.

4. Kedy kvákajú žaby? Kvákajú všetky žaby?

5. Ako ľudia vnímajú žabí spev?

6. Ako sa rodia žabie deti?

7. Zlievajú sa žaby? Kedy?

8. Čo jedia žaby?

9. Prečo sú žaby obojživelníky?

10. Vymenuj nepriateľov žiab.

učiteľ: To je pravda, teraz si môžete urobiť zábavnú žabu sami a učiť svojich priateľov a blízkych.

9. Reflexia.

Reflexia metódou „Emočného písania“. Aby ste to dosiahli, musíte si z navrhovaných emócií vybrať obrázok, ktorý zodpovedá vašej nálade, na opačnú stranu napíšte svoje mená.


Veselý smajlík Ľahostajný smajlík Smutný smajlík

učiteľ: Týmto sa naša lekcia končí, ďakujeme vám všetkým za vašu prácu!

Literatúra

    Leontiev D.P. Urob si sám. detská literatúra. 1978

    Markusha A.M. A ja sám ... detská literatúra. 1984

    Tarasov B.V. Domáci študent. Osvietenie. 1977

    Fedotov G.Ya. Dajte ľuďom krásu. Vzdelávanie. 1985

    Shpakovsky V.O. Pre tých, ktorí radi tvoria. Osvietenie. 1990

    Zábavné remeslá. Názorná pomôcka pre deti predškolského veku. – M.: Grant-Press, AST-PRESS. 1995. - 32 s.

Použité internetové zdroje

http://vospitatel.com.ua/zaniatia/jivotnye/lyagushka.html

Mimoškolská aktivita pre žiakov ZŠ „Spievajúce žabky“

Cieľ: s rôznymi druhmi žiab

Úlohy:
- rozšíriť vedomosti detí o žabách;
- rozvíjať predstavivosť, kognitívny záujem, tvorivé schopnosti detí;
- podporovať pocit úcty k zvieraciemu svetu.

Priebeh udalosti

učiteľ:
Tému našej lekcie sa dozviete uhádnutím hádanky:
Zelená, ale nie tráva.
Studené, ale nie ľadové.
Spieva, ale nie vták
Toto je taká lož. (žaba)

Ďakujem za tvoju pozornosť!

Ako užitočná je žaba?

(Snímka 12) Žaby sú veľkým prínosom pre poľnohospodárstvo. Ničia hmyzích škodcov rastlín. V priemere žaba zje 1-2 g potravy denne, ropucha - do 8 g. Žaby sú necitlivé na jedy, preto neodmietajú jedovatý, nepríjemne zapáchajúci, ani svetlý, či skôr desivo sfarbený hmyz. Vtáky takýto hmyz neklujú a žaby ich ničia. Vtáky sa kŕmia iba cez deň, zatiaľ čo žaby lovia vo dne aj v noci. Ukazuje sa, že rastliny sú chránené žabami.

(Snímka 13) Žaby sú užitočné aj v tom, že ničia komáre, muchy, kone, muchy, ktoré v lete obťažujú ľudí a zvieratá.

Jazerné a rybničné žaby sú veľkým prínosom v tom, že jedia dravé vodné chrobáky a ich larvy. Tieto chyby ničia rybí poter. Ukazuje sa, že žaby zachraňujú poter.

(Snímka 14) V medicíne sú užitočné aj žaby. Ukazuje sa, že žaby vylučujú látky, ktoré môžu liečiť choroby srdca, dýchacích orgánov a kože.

(Snímka 15) Žaby majú aj baktericídne vlastnosti: na dedinách ich už dlho dávajú do čerstvého mlieka, aby dlhšie nekyslo. prečo? Koža totiž vylučuje špeciálnu látku, ktorá zabíja baktérie a plesne, vrátane tých mliečnych.

(Snímka 16) Vedci často používajú žaby ako pokusné zvieratá. Prvá úspešná transplantácia srdca bola vykonaná na žabe pred 50 rokmi. Vedci robia pokusy na žabách, študenti na nich študujú. Ukazuje sa, že ľudia vďačia žabe za veľa.

Ukazuje sa, že žaby treba chrániť. Veľkým nebezpečenstvom pre žaby je ničenie ich biotopov a znečistenie. Niektoré druhy žiab sú uvedené v Červenej knihe.

Plán

Ciele:- zmeniť tradične nepriateľský postoj k žabám u detí, vysvetliť, aké užitočné a potrebné sú žaby v prírode; - dávajte pozor na vzhľad, štruktúru žaby;

Úlohy:

    Naučte sa, ako zložiť žabu krok za krokom.

    Pokračujte v spoznávaní umenia papierového dizajnu - origami;

    Budujte kultúru práce a zlepšujte pracovné zručnosti. Prispievať k vytváraniu herných situácií, rozširovať komunikačné schopnosti detí.

    Obohaťte slovnú zásobu dieťaťa o špeciálne výrazy.

    Oboznámte deti so základnými geometrickými pojmami a základnými tvarmi origami.

    Vštepiť umelecký vkus.

    Rozvíjajte priestorové myslenie, tvorivé a logické schopnosti.

    Rozšírte študentom obzory.

Priebeh lekcie:

    Organizačný moment.

učiteľ: Ahojte chalani.

„Dnes máme nezvyčajnú lekciu. Darujme si navzájom dobrú náladu.

- Ja sa na teba usmievam a ty sa usmievaš na seba a na nás

"Tak začnime našu lekciu."

« Každý deň, vždy a všade:
V triede, v hre

Je to tak, hovoríme jasne

Nikam sa neponáhľame m.

- Chlapci, pozrite sa, či je všetko pripravené na hodinu?

2. Úvod do témy vyučovacej hodiny.

učiteľ: Aká je naša dnešná lekcia, ktorú sa naučíte uhádnutím hádanky:

ZÁHADA O ŽABE:

Z poteru vychádzajú labky -
Dlhí chlapi.
Žaba skáče v kaluži -
Nohavý… žaba

učiteľ: Dnes budeme hovoriť o žabách.

3. Učenie sa nových vecí pomocou prezentácie.

Učiteľ: A kto z vás videl žabu?

Chlapci, viete, že v prírode existuje viac ako 3500 druhov

žaby, pozrime sa na žabu a popíšme ju. Aké zvieratá sú žaby? Čo to znamená, obojživelníky, z akých 2 slov sa skladá? Aký je jej tvar

telo? Hlava? Nohy?

deti: k obojživelníkom... žijú na zemi, na zemi a vo vode. Tvar tela žaby je oválny, koža je zelená, klzká, mokrá, hladká. Hlava: nozdry, ústa - v ústach dlhý, lepkavý a široký jazyk. Oči sú veľké, predné nohy krátke, zadné dlhé.

učiteľ: Povedzte mi, deti, kde žijú žaby?

deti: Na pozemku. Vo vode. V močiari.

učiteľ: Ako sa prosím volá žabka?

deti: Pulec

učiteľ: Celkom správne. Pozrite sa, koľko žiab.

učiteľ:Čo si myslíte, že jedia žaby?

deti: Komáre.

učiteľ: Je to tak a nielen. Živia sa aj muchami a hmyzom.

učiteľ: A teraz sa pozrime, čo sú žaby: rybníková žaba, sklenená žaba, leopard, oranžová, modrá.

Šípkové žaby

Na fotografiách sú žabky také očarujúce: viacfarebné, s roztomilými vypúlenými očami, že je ťažké uveriť, že čím jasnejšia je farba, tým viac jedu uvoľňuje žaba koža!


Žaba - presýpacie hodiny


Panamská zlatá žaba


žaba prasa


žaba paradajka


žltá žaba


žabí harlekýn


fialová žaba

V našej oblasti nájdete štyri druhy žiab: dve - zelené
Jazero, to je najväčšia z našich žiab. Hore - zelená, dole - biela, na rozdiel od jazierka všetko pokryté škvrnami. Táto žaba sedí celý deň vo vode alebo na brehu a pri prvom nebezpečenstve okamžite skočí do vody.


Pond, jej chrbát je jasne zelený, s tmavými škvrnami, svetlý pás pozdĺž chrbta, brucho je čisto biele.


A dva - hnedé (hnedé).
Trávnatá, farba obyčajnej žaby je hore hnedá, dole biela, na chrbte a bruchu sú viditeľné škvrny tvoriace mramorový vzor, ​​tmavá škvrna pri oku žaby.


Aj v našej oblasti žije žaba močiarna alebo močiarna - chrbát je svetlohnedý, olivovej farby. Od očí a takmer po ramená je tmavý pásik, ktorý sa ku koncu zužuje.


Táto žaba má úžasnú vlastnosť: celý svoj život trávi na súši a hnedá farba jej chrbta robí žabu pre nepriateľov neviditeľnou. Ale raz za rok, iba na jarné trenie, táto žaba ide do nádrže, kde si oblieka nezvyčajné, svetlé, strieborno-modré oblečenie! Je veľmi zaujímavé vidieť modrú žabu, ale neoplatí sa ju chytať, pretože mimo rybníka opäť zhnedne.

učiteľ: Poznáte „príbuzných“ žaby? Kto sú oni?
ropuchy



rosničky


vňať

Mnoho druhov žiab má vaky spojené s ústami - nazývajú sa rezonátory. Tieto vaky sa začnú napĺňať vzduchom a nafukovať, keď žaba vydáva zvuky. Práve tieto vaky dodávajú škrípaniu špecifické zvukové zafarbenie a dodávajú mu objem.

Zelené žaby nemajú hlas, ale žaba nafúkne rezonátory dvoma veľkými loptičkami a nahlas spieva svoju pieseň. Ak nafúknete líca a potom ich stlačíte, zaznie zvuk pripomínajúci žabiu pieseň. V speve jazernej žaby sa ozýva valivý smiech, ktorý naznačoval jej názov – smiech.

Hlas žaby močiarnej je hlasné dunenie a pískanie: "tur-lur-lurr ...".

Ozdobené žaby kričia veľmi hlasno, keďže sa v nich nafukuje nielen rezonátor, ale celé telo. Krik týchto žiab ľahko prehluší hlasy ľudí.

V močaristom lese žijú žaby, ktoré vedia spievať ako vtáky, presnejšie rosničky s vtáčím hlasom. Celý deň sa tieto obojživelníky schovávajú na stromoch, ale za súmraku vyliezajú von, aby predviedli svoje žabie piesne. Verí sa, že najkrajšiu pieseň rosničiek s vtáčím hlasom možno počuť v Severnej Amerike.

Hlas japonskej žabky je podobný spevu slávika. No slávik možno nie, ale Japoncom sa páči. Doma chovajú takého speváka ako my - kanárika.

Býčia žaba má silný hlas. Keď počujete spev býčej žaby, môžete v panike ľahko utiecť a rozhodnúť sa, že v blízkosti je neznáma obrovská šelma. Zvyčajne, keď to počujete prvýkrát, odmietate uveriť, že zvuk vydáva žaba, a nie nejaké veľké zviera.

Najhlasnejšia žaba na svete je drobná koka z Portorika; Samce koki sa zhromažďujú v hustých lesoch - jeden na desať metrov štvorcových - a súťažia medzi sebou, kto zavolá najhlasnejšie. Vo vzdialenosti jedného metra dosahuje sila produkovaného kvákania deväťdesiatpäť decibelov - približne rovnako ako zbíjačka a veľmi blízko prahu bolesti človeka.

Ropucha Fowlerova vydáva zvuk pripomínajúci bľačanie ovečky trpiacej silným prechladnutím.
Piesne ropúch Fowlerových žijúcich v USA sa ozývajú na niekoľko kilometrov a navyše pripomínajú bojovné výkriky Indiánov, ktoré svojho času desili dobyvateľov Ameriky.

Vystrašená dažďová žaba cíti nebezpečenstvo, ako sa jej zdá, hrozivo - nafúkne sa ako balón a začne prenikavo pišťať. Človek, ktorý v takej chvíli stretne africkú dažďovú žabu, má naozaj šancu zomrieť ... od smiechu.

Výkrik tigrej žaby pripomína praskanie roztrhanej látky.

Päťprstý píšťalkár z Kostariky syčí ako had.

Rosnička jačí ako pes.

Pískajúca rosnička ostro píska.

Veľká juhoamerická ropucha, áno, chrapľavo šteká ako pes, ktorý namáhal hlas.

Paradoxná žaba v Južnej Amerike chrčí ako prasa. Je paradoxná, pretože jej žubrienky majú veľkosť troch mamičiek.

Hnedo-škvrnitý močiar jemne mňauká ako láskavé mačiatko.

Surinamská pipa šlape ako hodinky.

Juhoamerická listová žaba šteká ako pes. Tento obojživelník je nočný a najradšej „šteká“, keď sedí na stromoch rastúcich v stojatej vode.

Pri prvých dažďoch samce rosničky začnú aktívne vokalizovať a vydávať melodické zvuky,
ako štebot vtákov.

Rosnička – kováč z Argentíny kričí, akoby kladivom udieral do medeného podnosu.

Najmenšia, veľká ako náprstok, rosnička - najkrajšia medzi žabami, (v niektorých krajinách je chovaná ako domáci miláčik) vŕzga, ako keby niekto škrabal nožom porcelánový tanier.

Keď severoamerická tesárska žaba spieva, znie to, ako keby dvaja tesári zatĺkali klince od seba.

Všetky naše obojživelníky sú roztomilé a krásne svojím vlastným spôsobom. Tým, že ničia škodlivý hmyz, prinášajú prospech len ľuďom. Pozrite sa na ne bližšie a pochopíte, aké bezbranné sú tieto zvieratá pred človekom. Neubližujte im!
A poďme zbierať žabu

K akému typu patrí? Aké meno jej dáme?

7. Zhrnutie lekcie: (SNÍMKA 23)

učiteľ: Nestrácali sme čas
Všetky úlohy boli splnené
Ako si to urobil?
čo ste museli urobiť? (Odpovede detí.)

8. Reflexia.

učiteľ: A TERAZ NAVRHUJEM HODNOTIŤ ČINNOSŤ, ZVÝŠIŤ

SIGNÁLNE KARTY: vtipný smajlík -páčilo sa!!!

smutný emotikon -nepáčilo sa

Chlapci, čo ste sa dnes naučili? Aké informácie si pamätáte najviac? Čo sa zdalo najzaujímavejšie? Kde môžu byť informácie, ktoré dostanete, užitočné? Aké závery možno vyvodiť?

učiteľ: Týmto sa naša lekcia skončila, ďakujeme všetkým!!!


Hore