Abstrakt o novoročnej technológii hračiek. Zhrnutie lekcie "Novoročné hračky" Video

Predmet: "Novoročná hračka."

Typ lekcie: kombinované

Typ lekcie: objemové tkanie

Účel lekcie: predstaviť techniku ​​objemového tkania

Ciele lekcie:

    Rozvíjať zručnosti analýzy a plánovania vzoriek.

    Rozvoj pamäti, predstavivosti, pozornosti, rozvoj imaginatívneho logického myslenia.

    Pestovanie sily vôle, vytrvalosti, precíznosti, odhodlania, starostlivého prístupu k materiálom a nástrojom, vštepovanie usilovnosti a usilovnosti

Vybavenie lekcie:

a) pre učiteľa: vyrobené hračky, farebný papier, nožnice, lepidlo.

b) pre žiakov: farebný papier, nožnice, ceruzka, pravítko, lepidlo.

Plán lekcie:

    Organizovanie času.

    Uverejnenie nového materiálu

    Praktická práca

    Zhrnutie lekcie

Počas vyučovania

Prvky lekcie

Obsah prvkov lekcie

Vyučovacie metódy a techniky

1. Org. moment

Chlapci, ste pripravení na lekciu? Dnes budeme mať veľmi zaujímavú prácu. Predstavím vám techniku ​​objemového tkania.

2. Hlásenie nového materiálu

Témou našej dnešnej hodiny je „Novoročná hračka. Objemové tkanie."

Ozdoby na vianočný stromček v rôznych krajinách

    Vo väčšine mexických domácností je obľúbenou dekoráciou „el Nacimiento“ (aranžmány figúrok, ktoré zobrazujú scénu narodenia Krista z Biblie). Niekde v dome však nechýba ani ozdobená jedlička.

    Vianočné stromčeky sa do Grónska dovážajú, pretože ich vlastné stromčeky tam nerastú kvôli chladnej klíme. Obyvatelia zdobia „cudzie ženy“ sviečkami a jasnými ozdobami.

    Guatemalčania zdobia vianočný stromček figúrkami z biblických scén.

    Nový rok v Brazílii pripadá na leto a potom obyvatelia tejto krajiny zdobia vianočné stromčeky malými guľôčkami bavlny, ako keby padal sneh.

    V Írsku sú vianočné stromčeky zdobené farebnými lampášmi, pozlátkami a čačky.

    Vo Švédsku zdobia hviezdami, hračkami v podobe slnka a snehových vločiek a figúrkami zvieratiek zo slamy a dreva.

Koľko pásikov by sa podľa vás malo vziať? Ako ich zariadiť? Na hračku budeme potrebovať dve rôzne farby papiera.

Chlapci, počúvajte a pozorne sledujte fázy práce:

1. Vodorovne položte kúsok papiera. Pravítkom si označte strany papiera po 3 centimetre a obkreslite ceruzkou. Vykonajte rovnakú akciu až do konca papiera.

2.Narežte výsledné pásy. Vezmite dva pásy rovnakej farby a prilepte koniec jedného pásu k druhému, urobte to isté s pásikmi inej farby.

3. Pásiky rôznych farieb k sebe prilepte. 4. Spodný pás prehnite cez vrch a stlačte. Potom prehnite druhý pás a tiež ho stlačte. Týmto spôsobom ohnite a stlačte pásy až na samý koniec.

5. Zaistite konce pásikov lepidlom.

6.Vyrobili ste harmoniky. Myslite na to, aké zviera bude táto harmonika vyzerať a nakreslite tváre, vystrihnite a prilepte.

Minút telesnej výchovy

Sme jesenné lístie

Sedíme na konároch.

Zafúkal vietor a leteli.

Lietali sme, lietali sme

A ticho si sadli na zem.

Opäť prišiel vietor

A pozbieral všetky listy.

Točil a lietal

A ticho si sadli na zem.

Verbálne a vizuálne metódy

Konverzácia

Verbálne a vizuálne metódy

3. Praktická práca

Pri samostatnej práci žiakov vediem podľa potreby individuálnu a frontálnu prácu.

4. Zhrnutie lekcie

Chlapci, všetci ste dnes v triede pracovali dobre.

Rozbor prác žiakov, výstava známok.

Teraz si napíšte domácu úlohu. Prineste na ďalšiu lekciu: farebný papier, lepidlo. Urobte si poriadok vo svojich pracovných priestoroch.

Téma: Výroba novoročnej hračky.

Ciele: naučiť sa vyrábať hračku vianočného stromčeka;

Rozvíjať zručnosti spracovania papiera: skladanie, lepenie;

Korekcia jemnej motoriky prstov ohýbaním papiera, lepením;

Podporovať presnosť a rešpekt k materiálom.

Vybavenie: signálne karty, papier, vzorky krok za krokom, návody na použitie.

1. Organizačný moment.

1. Povedzte „Ahoj“ rukami.

Povedzme „Ahoj“ očami.

Povedzme ústami „Ahoj“.

Ahoj!

Všade naokolo bude radosť!

2. Chlapci, dnes vám v triede prajem veľa šťastia a želám, aby sa vám darilo. Keď som dnes kráčal k tebe, svietilo slnko. Chcel som sa s tebou čo najskôr stretnúť. Moja nálada je veselá a veselá.

Akú náladu si mal, keď si prišiel do triedy? Zdvihnite ruky, kto má dobrú náladu?

Komu je zle?

3. Hlásenie služobného úradníka.

4.Hra.

Chlapci, chcete si zahrať?

Pozri, čo máš na stole? (kruhy)

Akú farbu majú tieto kruhy? (modrá, žltá)

Keď počujete slovo, ktoré sa zhoduje so slovom „jeseň“, zdvihnite žltý kruh; pri slove „zima“ zdvihnite modrý kruh.

Kedy zdvihnete žltý kruh?

Kedy je modrá?

(Sneh, padajúce lístie, mráz, lyže, september, korčule, huby, slnko, december, vločka, pero, dážď, závej, mláka).

2. Posolstvo témy, ciele.

1.- Dnes nám bol doručený list. Diana, čítaj od koho. (Od Santa Clausa)

Pozrime sa, čo nám napísal.

Zrazu prišla snehová búrka

Krútili sa a spievali:

"Zima k nám prišla -

A tu prichádza

Nový rok!"

A je čas variť

Slávnostné oblečenie na vianočný stromček:

„Len, pozor, samotné hračky

Urobte to, deti!

No, skončil som s písaním

Ponáhľam sa k vám, deti.

A so mnou je veľa darčekov

Čoskoro tam budem, Santa Claus.

Tak, chlapci, akú úlohu sme dostali od Santa Clausa? (oblečte sa, ozdobte vianočný stromček.)

Prečo zdobia vianočný stromček?

2.- Dnes si vyrobíme ozdoby na vianočný stromček a ozdobíme nimi náš malý vianočný stromček. Budete spolu komunikovať pomocou tichého hlasu. Musíte robiť prácu tak, aby sa to Santa Clausovi páčilo.

3. Hlavná časť

1.- Chlapci, kedy začína nový rok?

Ako sa pripravujete na Nový rok?

2. Zobrazenie a analýza vzoriek.

Pozrite, toto je druh hračky, ktorú dnes vyrobíme. Hračka sa bude skladať zo štyroch častí. Všetky časti sú navzájom spojené pomocou lepidla.

3. Vysvetlenie.

Vysvetlím a ukážem, ako sa hračka vyrába. Pozorne počúvajte a zapamätajte si postupnosť práce. Budeme potrebovať štyri kruhy.

Vezmite hotový kruh. Prehneme na polovicu. Záhyb dobre vyhlaďte. Urobme to isté s tromi kruhmi.

Každú polovicu zlepíme k sebe. Musíte tiež prilepiť niť, aby sa hračka dala zavesiť na vianočný stromček.

4. Opakovanie.

Chlapci, čo by sme mali urobiť ako prvé?

A potom?

Na čo slúži vlákno?

5. Prstová gymnastika.

Chlapci, pripravme si prsty do práce.

Stretli sa dve mačiatka: mňau-mňau!

Dve šteniatka: fuj-woof-woof!

Dve prasiatka: oink-oink-oink!

Dve žriebätá: a - ho-ho!

Dvaja býci: moo-oo!

Pozrite sa, ako dopadli rohy!

6. Bezpečnostné pokyny pri práci s lepidlom.

Musíme pracovať s lepidlom. Pripomeňme si pravidlá pre prácu s ním.

Pracujeme na podkladových listoch.

Naneste trochu lepidla na štetec.

Na diely naneste tenkú vrstvu lepidla.

Prebytočné lepidlo odstráňte obrúskom.

Kefka s lepidlom by sa nemala vkladať do úst.

Po dokončení položte kefu na stojan.

7.Dokončite prácu (tichá hudba je zapnutá, pomoc učiteľa).

4. Výsledky.

1.Analýza tvorby detí.

Chlapci, ozdobili sme si vianočný stromček. Pozrite sa, aká je elegantná a krásna. Dajme nášmu vianočnému stromčeku pieseň.

Čo je to za strom?

Celý vrch hlavy je v striebornej farbe -

Dnes tu rozkvitol

Miesto: GBOU "School No. 2099"

"Mikulášska dielňa."

Účel lekcie: Oboznámenie sa s ľudovými tradíciami v Rusku. Zapojenie žiakov do výroby vlastnej sviatočnej výzdoby.

Úlohy : vyučovanie - osvojiť si praktické zručnosti pri výrobe hračiek, zopakovať si pravidlá bezpečnej práce s nožnicami a ihlou, zoznámiť sa so základnými pojmami kompozičnej konštrukcie objektu - kompozičné modelovanie; rozvíjajúce - rozvíjať jemnú motoriku rúk, zrak, estetický vkus, fantáziu, prebúdzať zvedavosť v oblasti dekoratívneho a úžitkového umenia, technickú estetiku výchovnú - pestovať presnosť, trpezlivosť.

Priebeh lekcie.

1. Úvodná časť .

Učiteľ: Milí chlapci. Pozrite sa na list kalendára. Aký je dnes dátum?

Učiteľ: Deti, blíži sa najkrajší a najobľúbenejší sviatok medzi ľuďmi - Nový rok. Už čoskoro bude lesná krása vianočného stromčeka právom kraľovať u vás doma. A nech jej vláda netrvá dlho, ale koľko radosti a zábavy so sebou prinesie. A zdobenie vianočného stromčeka je potešením. A tu je krabica s ozdobami na vianočný stromček. (Učiteľ ukazuje novoročné hračky z krabice)

Učiteľ: Moje srdce poskočí, keď vidím túto magickú skrinku. Veľmi rada v ňom prechádzam hračky a vešiam ich na vianočný stromček. Je to veľmi príjemná činnosť. Za posledný rok ste zabudli, aké hračky máte vo svojich krabiciach. Otvoríš a tam... lesklé hviezdy, korálky, šišky, oriešky. Aké sú všetky krásne a krehké! A musíme sa pokúsiť všetko zavesiť. Koniec koncov, všetky hračky sú nám veľmi drahé: niektoré sme vyrobili vlastnými rukami, niektoré nám zostali od našej babičky a niektoré sú jednoducho krásne. Dnes navrhujem vyrobiť novoročné suveníry - hračky - vlastnými rukami. Koniec koncov, ručne vyrábané hračky sú obzvlášť drahé, ozdobia váš vianočný stromček a urobia radosť vám a vašim blízkym. Preto, ako ste už pravdepodobne uhádli, téma našej lekcie je „Novoročné hračky“.

Učiteľ: Chlapci, dnes vám ponúkam, ako si vyrobiť novoročné hračky, a teraz môžete sami hádať, ktoré z nich.

(Učiteľ kladie deťom hádanky)

1) Hviezda sa trochu zatočila vo vzduchu, sadla si a roztopila sa na mojej dlani. (Snehová vločka) (Učiteľ ukazuje snehovú vločku z krabice)

2) Kŕmi vtáky v lese. Na dovolenke sa oblečie do žiarivej fólie, jeho šupiny budú jasne žiariť a náš vianočný stromček ozdobí sám so sebou. (Hrudka) (Učiteľ ukazuje hrbolček zo škatule)

3) Strieborná mrkva sa šikovne prichytí na strechu, prichytí sa na rímsu a v zime rastie smerom nadol. (Ceple) (Učiteľ ukazuje cencúľ z krabice)

2. Hlavná časť.

Učiteľ: Predtým v Rusku, len pred 200-300 rokmi, bol vianočný stromček zdobený zeleninou zo záhrady, ktorá bola, samozrejme, postriebrená a pozlátená. Boli to samozrejme zemiaky. Potom sa ľudia naučili vyrábať sklenené gule. Umenie ich výroby bolo uchovávané v najprísnejšej dôvernosti a majstri ho odovzdávali dedením z generácie na generáciu. Tieto gule posypané strieborným a zlatým prachom boli veľmi drahé a len málokto si ich mohol dovoliť. Na stromček boli zavesené najrôznejšie dobroty a sladkosti: cukríky, jablká, oriešky – každá krajina má svoju novoročnú výzdobu. A akú veľkú radosť mali deti, keď si mohli zo stromčeka vybrať a odrezať niečo chutné! A nechýbal ani perník! Predtým v Rusku, dokonca aj v bohatých rodinách, deti nejedli sladkosti náhodne, každý deň, ale sladkosti dostávali na sviatok v taštičke alebo si ich zavesili na vianočný stromček a dostali ich ako cenu. Sklenené šperky sa objavili až v 19. storočí v Nemecku. Podľa jednej legendy sa to stalo úplnou náhodou. Žil raz jeden majster sklár. A keď prišiel čas zdobiť vianočný stromček, ukázalo sa, že nemá peniaze ani na sladkosti, ani na orechy. Mohol však nechať svoje deti bez dovolenky? Majster rozmýšľal a rozmýšľal a nakoniec prišiel s nápadom. Počkal, kým deti zaspia, dal sa do svojej obvyklej práce a vyfúkal zo skla všetky druhy hračiek: jablká, cukríky, perníčky – a všetko sa to trblietalo, trblietalo a trblietalo. Deťom sa vraj tieto ozdoby tak páčili, že sa nikto z nich nehneval, že sa nedali zjesť! Nápad majstra sa ukázal byť taký úspešný, že sa čoskoro stal módnym a potom sa stal tradíciou. A ozdoby na vianočný stromček sa začali vyrábať z papiera, vosku, vaty a fólie. Zdobenie interiéru na Nový rok je veľmi vzrušujúci, ale zároveň zodpovedný proces, a aby bola dovolenka jasná a nezabudnuteľná, musíte sa na ňu vopred pripraviť. V predvečer Nového roka a Vianoc chcem vyzdobiť svoj domov. Existuje jedna krásna tradícia, ktorá k nám prišla zo západných krajín - vešanie vianočného venca na dvere. Samozrejme, môžete si kúpiť veniec v obchode, ale je zaujímavejšie si ho vyrobiť sami. Chlapci, navrhujem vám vyrobiť vianočný veniec z voňavých borovicových vetvičiek, ktoré naplnia váš domov príjemnou vôňou. Podľa ľudových tradícií by sa mal vianočný veniec objaviť v dome štyri týždne pred Vianocami. Každú nedeľu pred sviatkom je do nej vložená sviečka, z ktorých každá symbolizuje určitý jasný pocit: lásku, vieru, nádej a priateľstvo. A tiež vás chcem pozvať, aby ste urobili novoročnú výzdobu pre váš vianočný stromček strážneho anjela. Figúrka anjela sa tradične spája s vianočnými a novoročnými sviatkami. Učiteľ: Chlapci, už ste sa rozhodli pre výber suveníru?

Deti: Áno.

Učiteľ: Aby práca začala vrieť, Pripravme všetko na prácu, Nastriháme a zašijeme, Všetko by malo byť v poriadku.

Učiteľ: Chlapci, pomenujte nástroje, ktoré máte na stole? A k tomu vám pomôže magická krabička.

Učiteľ: Aké bezpečnostné pravidlá potrebujeme vedieť? (Študenti sa striedajú v pomenovaní nástrojov v poetickej forme)

Učiteľ: Deti, ako by ste mali správne používať nožnice?

Deti: Nežartujte s nožnicami, nekrútite ich márne v rukách a držte ich za ostrú hranu a dajte ich kamarátovi. Hneď ako je práca hotová - Nožnice potrebujú starostlivosť. Nezabudnite ich zavrieť a vrátiť na miesto.

Učiteľ: Chlapci, tu sú príklady novoročných dekorácií: Pozrite sa na tieto ozdoby a povedzte mi, čo majú spoločné?

Deti: Tieto suveníry sú vyrobené bez použitia ihly. Tieto hračky sú určené na ozdobenie vianočného stromčeka.

Učiteľ: Dobre. Ako sa tieto hračky navzájom líšia?

Deti: Farba, tvar, zdobenie.

Učiteľ: Správne! Aké materiály a nástroje si myslíte, že budeme potrebovať pre našu prácu?

Deti: obrúsky, nožnice, guipure, biela látka, lepidlo PVA, niť.

Učiteľ: Pamätajte na výroky – čo treba dodržiavať a nezabúdať pri žiadnej práci.

deti:„Dokonči prácu a neodchádzaj z prerábky“

"Kde je poriadok, tam je poriadok"

"Sedemkrát meraj, raz rež"

“Urobené narýchlo, ale pre zábavu”

Praktická práca:

Učiteľ: Chlapci, poďme do práce. Technologické mapy budú vašimi pomocníkmi pri výrobe remesiel. Pozorne si ich prezrite, vyberte potrebné materiály a pustite sa do práce.

Učiteľ: Chlapci, myslím, že je čas na telesnú výchovu. Chlapci, prosím vstaňte. Budeme vykonávať prstovú gymnastiku zodpovedajúcu téme našej lekcie - „Nový rok“. Prichádza nový rok z telesnej výchovy! Tlieskame rukami Deti tancujú v kruhu. Ruky sú zopnuté prstami, ruky sú vystreté, ruky dnu a von.Na strome visia gule,striedavo spájame prsty na oboch rukách, tvoríme guľu.Lampióny svietia. Baterky Tu sa trblietajú kúsky ľadu, striedavo zatínajte a prudko uvoľňujte päste, snehové vločky sa točia. Je ľahké a plynulé hýbať rukami, Santa Claus prichádza na návštevu, Prsty kráčajú po kolenách alebo po podlahe, všetkým prináša darčeky. Pošúchajme si dlane o seba Aby sme spočítali dary, zohneme prsty: Tlieskame kolenami alebo dlážkou, jednou rukou dlaňou, druhou päsťou a potom zmeníme 1, 2, 3, 4, 5 , 6, 7, 8, 9, 10. Postupne masírujeme každý prst Učiteľ: Pokračujeme v praktickej práci.

3. Záverečná časť.

Učiteľ: Chlapci, dokončili ste svoju prácu? Pozrime sa, čo máme. (ukážka vyrobených suvenírov) (Pri ich výrobe deti položia svoju prácu na spoločný stôl)

Učiteľ: Deti, pozrite sa, aké krásne a zaujímavé dekorácie ste vyrobili. (Všetky práce sú recenzované a diskutované, pričom sa identifikujú tie najpresnejšie a najchutnejšie)

Učiteľ: Výborne, chlapci! Všetci svoju prácu zvládli. Mali ste radi svoje remeslá?

Deti: ... odpoveď.

Učiteľ: Chlapci, tvrdo ste pracovali a vyrobili ste nádherné dekorácie pre váš domov. Myslím, že sa bude páčiť aj vašim blízkym.

Učiteľ: Výborne, chlapci! Odložme náradie a urobme si poriadok v pracovnom priestore. Naša lekcia sa skončila.

Abstrakt GCD

Vzdelávacia oblasť: "Umelecká tvorivosť"

Toto zhrnutie je možné využiť pri práci tvorivých združení detí.
Téma: „Hračky na vianočný stromček“ , seniorská skupina.
Druh aktivity: modelovanie
Obsah programu:
Integrácia vzdelávacích oblastí:„Umelecká tvorivosť“, „Kognícia“, „Komunikácia“, „Telesná výchova“, „Hudba“, „Socializácia“.

1. Vzdelávacie:
Vytvorte podmienky pre záujem o nadchádzajúce novoročné sviatky. Rozšírte deťom obzory, ponúknite zváženie vzoriek dekoratívne navrhnutých hračiek, upevnite vedomosti o niektorých zákonitostiach kompozície a obohatte slovnú zásobu detí.
Ak chcete rozvíjať schopnosť detí používať šablóny, vyrežte tvar hračky z plastového materiálu (slané cesto) a ozdobte ho dekoratívnymi prvkami pomocou zákonov zloženia.

2. Vývojové:
Vytvárať podmienky pre rozvoj zrakového vnímania, zmyslu pre formu, rytmus, kompozíciu. Rozvoj zraku a jemnej motoriky. Synchronizujte prácu oboch rúk.

3. Vzdelávacie:
Vytvorte podmienky pre rozvoj estetického vkusu, prejav emocionálnej citlivosti a túžbu pomáhať iným deťom.

Vybavenie a nástroje:
Slané cesto rôznych farieb, stohy, obrúsky, tégliky s vodou, dosky na modelovanie, lepidlo, štetce na lepenie ozdôb, fólie na sušenie výrobkov, vzorky ozdôb na vianočný stromček zo slaného cesta, šablóny rôznych tvarov, ozdobné prvky (kusy fólia, korálky atď.); siluety vianočných stromčekov z kartónu, fixky na relax. Disk obsahujúci nahrávku hudobnej skladby.

Prípravné práce: Príprava slaného cesta rôznych farieb, spoznávanie jeho vlastností. Zváženie technologických máp zobrazujúcich možnosti konštrukcie vzoru na rôznych formách.

Priebeh aktivít:

Vychovávateľ:- Ahojte chlapci! Do našej skupiny prišiel list - žiadosť detí z mladšej skupiny. Deti nás žiadajú, aby sme im pomohli ozdobiť novoročný stromček, na sviatok potrebujú vianočné ozdoby.
konverzácia:

Vychovávateľ:- Chlapci, môžeme pomôcť deťom?
- Odpovede detí.
- Z čoho budeme vyrábať hračky?
— Odpovede detí

Vychovávateľ:- Správny! Máme slané cesto rôznych farieb, lepidla a dekoratívnych prvkov. Teraz vám ukážem ukážky hračiek. Páčia sa vám tieto hračky? Povedz mi, čím sú zdobené?

deti:— Áno, hračky sú veľmi krásne, zdobené korálkami, hviezdičkami a farebnými prvkami cesta.

Vychovávateľ:- Chlapci, budeme tieto dekorácie nazývať dekoratívne prvky, opakujte.
- Opakovanie detského refrénu.

Vychovávateľ:- Chcel by som vám pripomenúť, že umiestnenie vzoru závisí od tvaru výrobku, takže vzor je krásny, hračky sú elegantné. Pozývam vás pozrieť sa bližšie. Tu je tvar motýľa. Dodržiavajú sa tu kompozičné zákony? Je tu viditeľná symetria v usporiadaní dekoratívnych prvkov?

deti:- Áno, vidíme rovnaký vzor na krídlach vpravo aj vľavo.

Vychovávateľ:Áno, krídla motýľa sú symetrické, identické, akoby sa jedno krídlo odrážalo v druhom a to mu dodáva eleganciu a krásu. Ale chlapi, cencúľ v tvare diamantu! Dodržiavajú sa tu kompozičné zákony? Sú prvky usporiadané rytmicky pozdĺž okraja formulára?

deti:— Áno, tu sú dekoratívne prvky umiestnené v rovnakej vzdialenosti.

Vychovávateľ:- Spomeňme si, ako sa volá vzor, ​​v ktorom sa kombinujú a opakujú geometrické prvky?

deti:- Toto je ozdoba.

Vychovávateľ: Presne tak chlapi - je to ozdoba. Tento vzor môžete použiť na ozdobenie vašej hračky. Tu je ďalšia hračka v tvare vianočného stromčeka, zdobená korálkami. Tu vidíte aj rytmické usporiadanie dekoratívnych prvkov, takže vianočný stromček vyzerá veľmi elegantne.
(Ďalej sa berú do úvahy všetky hračky, pozornosť sa venuje farebnej schéme).
Teraz, chlapci, urobíme malú rozcvičku a začneme sa hrať s hračkami.

Minút telesnej výchovy
Gymnastické cvičenia na hudbu.
Ruky zdvihnuté a potriasané -
(Švihneme rukami.)
Toto sú stromy v lese.
(Jemne spustite ruky nadol.)
Pokrčili ruky, potriasli rukami -
(Potriast rukami.)
Vietor odfúkne rosu.
(Mávame rukami pred sebou.)
Zamávajme rukami do strán, hladko -
(Rozpažte ruky do strán.)
Toto sú vtáky letiace smerom k nám.
(Otočíme trup do strán.)
Ukážeme vám tiež, ako sedia -
(Drepeme.)
Krídla boli zložené dozadu.
(Postavíme sa, skryjeme ruky za chrbtom.)

Praktická časť:

Vychovávateľ:- Teraz vám navrhujem vybrať si tvar šablóny - siluetu hračky, ktorú by ste chceli vyrobiť, cesto akejkoľvek farby a začať vyrezávať tvar hračky pomocou stohu. Prebytočné kúsky cesta odložíme bokom. Zarovnajte okraje hotového tvaru pomocou vody a premýšľajte o tom, ako by ste chceli ozdobiť svoju hračku, pričom dodržiavajte zákony zloženia. Ozdobné prvky opatrne prilepíme.
Ako úloha postupuje, poskytujem potrebnú individuálnu pomoc.
Prehráva sa výber hudby (potichu).

Pripomínam deťom, že do výrobku musia urobiť dieru (tupým koncom štetca), aby mohli navliecť niť.
Hotové hračky rozložíme na stôl.

D/i: "Obchod s hračkami"

Vychovávateľ: - Pozrite sa chlapci! Skončili sme pri malej vitríne s hračkami ako v obchode. Navrhujem, aby ste si vzali pauzu a hrali sa. Predstavme si, že pracujeme ako reklamní agenti v obchode. Budeme propagovať naše produkty. Popíšte svoju hračku krásnym umeleckým slovom, dajte jej originálny názov, vysvetlite, prečo je zaujímavá a aké sú jej výhody.
Deti sa striedajú v reklame na svoju hračku.

Výsledok aktivity:

Vychovávateľ:— Všetky naše hračky boli krásne a úhľadné. Vidím, že ste sa snažili! Prosím, odpovedzte, akú metódu sme použili na výrobu hračiek?
- Odpovede detí.
Vychovávateľ:— Aké kompozičné zákony ste použili pri zdobení?
- Odpovede detí.

Vychovávateľ:- Teraz potrebujeme čas, aby naše hračky zaschli, pokryjeme ich akrylovým lakom a dáme ich deťom z mladšej skupiny.

Relaxácia:
— Chlapci, v akej nálade ste začali vyrábať hračky?
- Odpovede detí.
— Akú máš teraz náladu?
- Odpovede detí.
- Označte svoju náladu na týchto siluetách vianočných stromčekov - veselú alebo smutnú.
Deti kreslia.
- Výborne chlapci! Urobili ste dobrý skutok a pomohli ste deťom pripraviť sa na prázdniny. Všetci máte dobrú náladu, ďakujeme!

učiteľ ďalšieho vzdelávania,

MBDOUTSRR D/S č. 17

mesto Anzhero-Sudzhensk, región Kemerovo, Rusko

Mestská rozpočtová inštitúcia

dodatočné vzdelanie

"Centrum doplnkového vzdelávania detí "UNITER"

Mestská časť Ruzaevsky

Otvorená lekcia

"NOVOROČNÉ HRAČKY"

Vypracoval a viedol: učiteľ

dodatočné vzdelanie

Pligina N.V.

Ruzaevka 2015

"Vyrobte si novoročnú hračku"

Téma lekcie : "Novoročná hračka."

Typ činnosti : učenie sa nového materiálu a upevňovanie získaných vedomostí a zručností.

Cieľ:

    vytváranie podmienok pre žiakov na rozvoj tvorivých schopností, fantázie, tvorivého myslenia v praktických činnostiach;

    zoznámenie sa s históriou a tradíciami novoročného sviatku;

    naučiť deti vyrábať vianočné ozdoby z papiera krok za krokom;

Úlohy:

    upevniť získané vedomosti a zručnosti;

    naučiť pracovať podľa predlôh, predlôh;

    kultivovať umelecký a estetický vkus;

    rozvíjať pracovnú kultúru;

    pestovať úhľadnosť a presnosť v práci, vytrvalosť a tvrdú prácu;

    rozvíjať pozornosť, schopnosť porovnávať, analyzovať;

    rozvíjať motorické zručnosti rúk a prstov

    používanie zdravotne šetriacich prvkov na hodine (telesná výchova, zmena aktivít);

    kontrolovať dodržiavanie sanitárnych a hygienických požiadaviek v triede.

Forma lekcie: tradičné.

Metódy: vysvetľujúco-ilustrované, rozmnožovacie

Pre učiteľa: počítač, projektor, predvádzacie plátno, bezpečnostné pravidlá, vzorka hotovej hračky, letáky.

Pre študentov: farebný papier, nožnice, lepiaca tyčinka, šablóny, vrkoč na očko...

Priebeh lekcie.

    Úvodná časť.

1.1 Organizačný moment.

Skontrolujte, či je všetko pripravené na lekciu

1.2 Bezpečnostná inštruktáž.

Bezpečnostné opatrenia pri práci s nožnicami.

1. Nožnice uložte na určené miesto a pozíciu.

2. Nepoužívajte tupé nožnice ani voľné kĺbové spoje.

3. Nedržte nožnice čepeľou nahor.

4. Nenechávajte nožnice s otvorenými čepeľami.

5. Pri práci držte materiál ľavou rukou tak, aby ste mali prsty od čepele.

6. Položte nožnice na stôl tak, aby neviseli cez okraj stola.

7. Posuňte zatvorené nožnicové krúžky dopredu.

8. Nestrihajte za pochodu nožnicami. Nepribližujte sa k priateľovi počas práce.

    Teoretická časť.

Predmet správy. Konverzácia.

Dobré popoludnie chlapci! Dnes tu máme nezvyčajnú aktivitu. Je to spojené s dovolenkou. V noci z 31. decembra na 1. januára oslávime ten najkúzelnejší a najúžasnejší sviatok, Nový rok! Tešíte sa na tento sviatok? Samozrejme, vo všetkých krajinách sveta sa tento sviatok považuje za výnimočný, pretože na Silvestra si ľudia želajú a dávajú si darčeky. Nový rok je najveselšia, najjasnejšia a najradostnejšia dovolenka, milujú ju dospelí aj deti.

Keď počujeme odbíjanie hodín, počúvame plynúci starý rok a so zatajeným dychom čakáme na nový rok. Všetci veríme, že v novom roku všetko klapne, rok bude úspešný a šťastný. S veľkou túžbou vyberáme darčeky pre blízkych, pripravujeme chutné jedlá, zdobíme náš domov a zariaďujeme dovolenku pre seba a svojich blízkych.

A jedným z momentov prípravy je dizajn a výzdoba nášho domova. Ako si zdobíte domy?

Nech vám nový rok prinesie veľa šťastia,
Riešiť zložité problémy
A úspech so sebou prinesie,
Šťastie a láska k topánkam!

Dnes si vyrobíme ozdoby na vianočný stromček vlastnými rukami. Vie niekto, ako začala tradícia zdobenia novoročného stromu hračkami?

Nadya Tretyak nám porozpráva o histórii tradície zdobenia vianočných stromčekov. Na túto tému pripravila správu.

Predtým, len pred 200-300 rokmi, bol vianočný stromček zdobený zeleninou zo záhrady, ktorá bola samozrejme postriebrená a pozlátená. Boli to samozrejme zemiaky. Potom sa ľudia naučili vyrábať sklenené gule. Umenie ich výroby bolo uchovávané v najprísnejšej dôvernosti a majstri ho odovzdávali dedením z generácie na generáciu. Tieto gule posypané strieborným a zlatým prachom boli veľmi drahé a len málokto si ich mohol dovoliť. Na stromček boli zavesené najrôznejšie dobroty a sladkosti: cukríky, jablká, oriešky – každá krajina má svoju novoročnú výzdobu. A akú veľkú radosť mali deti, keď si mohli zo stromčeka vybrať a odrezať niečo chutné! A nechýbal ani perník! Predtým v Rusku, dokonca aj v bohatých rodinách, deti nejedli sladkosti náhodne, každý deň, ale sladkosti dostávali na sviatok v taštičke alebo si ich zavesili na vianočný stromček a dostali ich ako cenu.

Sklenené šperky sa objavili až v 19. storočí v Nemecku. Podľa jednej legendy sa to stalo úplnou náhodou. Žil raz jeden majster sklár. A keď prišiel čas zdobiť vianočný stromček, ukázalo sa, že nemá peniaze ani na sladkosti, ani na orechy. Mohol však nechať svoje deti bez dovolenky? Majster rozmýšľal a rozmýšľal a nakoniec prišiel s nápadom. Počkal, kým deti zaspia, dal sa do svojej obvyklej práce a vyfúkal zo skla všetky druhy hračiek: jablká, cukríky, perníčky – a všetko sa to trblietalo, trblietalo a trblietalo. Deťom sa vraj tieto ozdoby tak páčili, že sa nikto z nich nehneval, že sa nedali zjesť! Nápad majstra sa ukázal byť taký úspešný, že sa čoskoro stal módnym a potom sa stal tradíciou. A ozdoby na vianočný stromček sa začali vyrábať z papiera, vosku, vaty a fólie. Zdobenie interiéru na Nový rok je veľmi vzrušujúci, ale zároveň zodpovedný proces, a aby bola dovolenka jasná a nezabudnuteľná, musíte sa na ňu vopred pripraviť.

Takže prvé ozdoby na vianočný stromček boli výlučne jedlé. Patrili medzi ne jablká, mandarínky, pomaranče, mrkva, zemiaky, vajcia, orechy, vafle, perníčky, cukor a cukríky. To nie je náhoda. Každý z nich symbolizoval niečo dôležité. Napríklad jablko zosobňovalo bohatú úrodu, vajce - nepretržitý život, orechy - tajomstvo božej prozreteľnosti, oblátky - sväté požehnanie... Okrem toho boli na konáre pripevňované citrusové plátky, škoricové tyčinky a kandizované ovocie. strom. Všetky tieto dobroty sa zjedli na Silvestra a zavinovačka zostala visieť. V dávnych dobách sa takto ozdobenému vianočnému stromčeku pripisovala magická schopnosť odohnať zlých duchov. A nad prahom a pri oknách boli posilnené ihličnaté konáre zdobené jablkami, aby chránili rodinu pred čarodejníctvom a priťahovali šťastie.

Ale sú tu aj čisto ruské črty. Takže v Rusi sa ozdoby na vianočný stromček vyrábali aj z handry, slamy, ľanu, farebných stúh, kláskov, jarabín. Často sa vyrábali bábiky, o ktorých mal ľud zvláštnu predstavu. Handrová bábika, zvyčajne bez tváre a bezvýznamného vzhľadu, bola ochranou pred chorobami, nešťastím a zlými duchmi. Tak ju volali: Bereginya. S domácimi bábikami sa zaobchádzalo opatrne a s rešpektom. Verili, že od nich závisí blahobyt, blahobyt a dokonca aj úroda.

Na začiatku 20. storočia boli vianočné stromčeky zdobené bavlnenými hračkami, papierovými girlandami, figúrkami z papier-mâché atď. Výroba ozdôb na vianočný stromček v Rusku bola veľmi malá - v Petrohrade a Kline. Prvá špecializovaná výroba sklenených vianočných stromčekov v Rusku bola otvorená pod, na panstve kniežaťa Menšikova, na zač.

Bavlnené hračky sa vyrábali zo skrútenej lisovanej bavlny, ktorá sa navíjala na kostrové rámy v tvare zvieratiek a ľudí. Natreté prírezy boli pokryté škrobovou pastou so sľudou, vďaka čomu boli tvrdé a mierne lesklé. Tieto hračky – ovocie a zelenina, rozprávkové postavičky a zvieratká – sa zvyčajne umiestňovali na spodné konáre vianočného stromčeka – deti sa ich mohli dotýkať a dokonca sa s nimi aj hrať. Masky a hračky boli vyrobené z papier-mâché jednoduchou technológiou: namočený papier sa nalepil vo vrstvách na rám a vysušené výrobky sa namaľovali.

Sklenené gule u nás boli tiež drahým potešením: v minulosti stála jedna guľôčka takmer toľko ako moderné auto. Preto v Rusku dokonca predávali špeciálne albumy na vytváranie domácich hračiek, kde vystrihovali a lepili podľa návodu. Okrem toho sme boli jediní, ktorí vyrábali sklenené cencúle.

V roku 1925 boli oslavy Nového roka v Rusku zakázané a obnovené až v roku 1935. Nový rok sa však stal sovietskym sviatkom - podľa toho sa novoročné hračky zmenili. Figúrky detí, klaunov, baletiek, vtákov, zvieratiek, ovocia a zeleniny, samozrejme, zostali. A namiesto anjelov sa objavili pionieri, Budenovci, vojaci Červenej armády a ženy v červených šatkách. Objavili sa prívesky v tvare hviezdy s kladivom a kosákom a guľôčky s hviezdičkami. Éra letectva sa odrážala na vianočných stromčekoch s hračkami-vzducholoďami s nápisom „ZSSR“, lietadlá, padáky s malými parašutistami.

Do polovice 20. storočia bol sortiment ozdôb na vianočný stromček veľmi bohatý, hoci sa vyrábali z menej efektných materiálov ako dnes. Ale investovalo sa do nich veľa fantázie. Z postriebreného kartónu boli vyrazené rôzne vtáky a zvieratá.

3. Praktická časť.

A teraz si vyrobíme vlastné jedinečné novoročné hračky. Poviem vám postupnosť dokončenia úlohy a potom ju začnete plniť.. Na to budeme potrebovať našu prezentáciu, ktorú som pre vás pripravil.

Telesná výchova (rozcvička rúk)

Teraz si pripravme ruky na prácu, aby boli naše prsty pružné a šikovné, treba ich zahriať. -zatínať a uvoľňovať päste; - zatínajte a uvoľňujte prsty; - trieť si dlane o seba; - zatnite ruky v päste a robte s nimi krúživé pohyby; - Zatlieskajme si rukami.

Novoročný ples.

Najbežnejšie a univerzálne hračky na Nový rok sú gule na vianočný stromček. Môžete si ich vyrobiť sami z akéhokoľvek hrubého papiera: farebnej lepenky, farebných pohľadníc alebo starých obalov časopisov. Jednofarebné gule dodajú miestnosti jednotný štýl, zatiaľ čo viacfarebné dodajú atmosféru zábavy a rozprávkovej mágie.

Na výrobupapierová guľa Budete potrebovať:


Na papier musíte nakresliť 20 kruhov rovnakej veľkosti. Do kruhov musíte vložiť rovnostranný trojuholník! Na to použijeme hotové šablóny. Teraz tento kruh vystrihneme, do ktorého je vpísaný rovnostranný trojuholník, čiary výsledného trojuholníka stlačíme nožnicami (aby sa pekne a rovnomerne ohýbali).

Už nebudete potrebovať ceruzku a pravítko. Teraz je na rade lepidlo! Výsledné polotovary zlepte dohromady a spojte „uši“ v pároch:


Už nebudete potrebovať ceruzku a pravítko. Teraz je časlepidlo! Výsledné polotovary zlepte dohromady a spojte „uši“ v pároch:


Najprv to zlepte5 trojuholníkov:


Samostatne prilepte 4 trojuholníky rovnakým spôsobom, ale pred nalepením posledného, ​​piateho, vložímepútko na zavesenie. Vnútri by mal byť veľký uzol, uviazaná korálka, gombík alebo kus papiera (to zabráni tomu, aby slučka vyšla von):



Prilepte piaty
trojuholník, dostaneme hotovú vrchnú časťpapierová guľas pútkom na zavesenie:

Zo zvyšných10 prvky urobíme uprostred našej nezvyčajnej lopty. Jednotlivé úlomky zlepíme do pásika a uzavrieme do krúžku. Všetko, čo musíme urobiť, je zostaviť guľu zlepením hornej, spodnej a strednej časti.

Postupne prilepte horné a spodné „viečko“ k základni.

Lepiť, lepiť, lepiťvlastnými rukamikým nedostaneme loptu. V závislosti od počiatočného polomeru kruhu, konečných rozmerov výslednéhoNovoročný ples:

Ak takúto guľu vyrobíte z priehľadnej odolnej gumyplast, potom môžete dať niečo dovnútra pre krásu. Napríklad skrútené pozlátko alebo dokoncaNovoročný darček!
Balónymôže byť urobenévlastnými rukamizo starých novoročeniek alebo kalendárov môžete maľovať vodovými farbami alebo akýmikoľvek inými dostupnými farbami. Na prírezy môžete nalepiť fóliu, guľôčky prekryť lakom na vlasy s trblietkami...

4. Záverečná časť.

Chlapci, dokončili ste svoju prácu? Pozrime sa, čo máme. (predvádzanie vyrobených suvenírov). Pozrite sa, aké krásne a zaujímavé dekorácie ste vyrobili. (Všetky práce sú recenzované a diskutované, pričom sa identifikujú tie najpresnejšie a najchutnejšie). Výborne chlapci! Všetci svoju prácu zvládli. Mali ste radi svoje remeslá? Odviedli ste skvelú prácu a vyrobili ste nádherné dekorácie pre váš domov. Myslím, že sa bude páčiť aj vašim blízkym. Páčila sa vám naša lekcia?Ďakujeme všetkým, ktorí sa zúčastnili našej hodiny.Odložme náradie a urobme si poriadok v pracovnom priestore. Naša lekcia sa skončila.

Všetkým veľmi pekne ďakujeme za účasť.


Hore