Rodičovské stretnutie začiatkom roka v prípravnej skupine. Rodičovské stretnutie „Vaše dieťa je budúci študent

Cieľ: pomôcť rodičom detí, ktoré sú v škole začať, zorientovať sa v hlavných ťažkostiach, s ktorými sa môže žiak prvého stupňa stretnúť, a o možných spôsoboch, ako zabrániť neprispôsobivosti dieťaťa v škole.

Agenda:

1. Príhovor učiteľky Mavlyutovej N.Kh. "Úlohy výchovy a vzdelávania detí vo veku 6-7 rokov."

2. Príhovor učiteľky Mavlyutovej N.Kh. Cvičenie „Prehliadka názorov“ na tému: „Príprava detí na školu“

3. Príhovor pani učiteľky Borovkovej S.V. Kríza 7 rokov.

4. Príhovory pani učiteľky Borovkovej S.V. "Rady rodičom budúcich prvákov."

5. Memorandum pre rodičov budúcich školákov (Príloha 1).

6. Rôzne.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Rodičovské stretnutie pre rodičov predškolského veku

"Materská škola a rodičia sú rovnocenní partneri"

("Deti a rodičia na začiatku školy").

Cieľ: pomôcť rodičom detí, ktoré sú v škole začať, zorientovať sa v hlavných ťažkostiach, s ktorými sa môže žiak prvého stupňa stretnúť, a o možných spôsoboch, ako zabrániť neprispôsobivosti dieťaťa v škole.

Agenda:

2. Príhovor učiteľky Mavlyutovej N.Kh. Cvičenie „Prehliadka názorov“ na tému: „Príprava detí na školu“

3. Príhovor pani učiteľky Borovkovej S.V. Kríza 7 rokov.

4. Príhovory pani učiteľky Borovkovej S.V. "Rady rodičom budúcich prvákov."

5. Memorandum pre rodičov budúcich školákov (Príloha 1).

6. Rôzne.

Priebeh stretnutia:

Dobrý deň, sme radi, že vás vidíme v našej záhrade! Chceme vám zablahoželať

milí rodičia s prechodom do prípravnej skupiny na školu.

Pozývame vás trochu si zahrať a dať dokopy náš tím.

Cvičenie "Zápas"

Účel: Budovanie tímu.

Obsah: Postavte sa plece pri pleci (dva tímy). Teraz vám dáme zápalky, ktoré sa dajú držať len jedným prstom. Vašou úlohou je spoločne dôjsť do cieľa bez toho, aby ste zhodili zápalku. Ak padne aspoň jeden zápas, tak sa celý tím vracia na štart. Okolo každej stoličky musíte urobiť kruh. Ako presne držať zápasy, je len na vás. Hlavnou podmienkou je držať sa jedným prstom. Výborne, posaďte sa.

Odpovedz na otázku:

Bolo toto cvičenie ľahké dokončiť?

Čo vám bránilo prísť do cieľa?

1. Príhovor učiteľky Mavlyutovej N.Kh. "Úlohy výchovy a vzdelávania detí vo veku 6-7 rokov."

2. Príhovor učiteľky Mavlyutovej N.Kh. „Príprava detí do školy“.

2. Cvičenie „Prehliadka názorov“

Cieľ: Aktivujte účastníkov stretnutia v diskusii o navrhovanej téme„Príprava detí do školy“.

Tento rok ubehne veľmi rýchlo a vaše deti, ako sa zdá, pôjdu do prvej triedy. A našou úlohou je pomôcť deťom pripraviť sa do školy.

A) „Aké benefity je lepšie zvoliť na prípravu do školy? »

V súčasnosti existuje veľa príručiek, odporúčame vybrať si autorské príručky, zdobené kresbami, s veľkým písmom, jasne stanovené úlohy na rozvoj pamäti, pozornosti, myslenia, reči, so zábavnými úlohami, hlavolamy, písanky.

Dajte svojmu dieťaťu určitý čas na splnenie každej úlohy, naučte ho ovládať čas pomocou presýpacích hodín. Povzbudzujte správne splnené úlohy, taktne upozorňujte na chyby a pomôžte ich opraviť.

B) "Koľko času by som mal venovať príprave do školy doma?"

Nie viac ako 20-30 minút, ak vidíte, že dieťa je unavené, nemá náladu sa ďalej učiť, prepnite aktivitu na hru, nechajte dieťa, aby sa učilo samo.

C) "Ak dieťa kategoricky odmieta študovať doma, čo mám robiť?"

Ponúknite svojmu dieťaťu malý počet tried - nie viac ako 5 minút.

Viesť všetky hodiny hravým spôsobom: pridávať slabiky a slová z cestovín, počítať mydlové bubliny, riešiť problémy pomocou skutočných predmetov, ovocia a zeleniny, písať listy rozprávkovým postavičkám.

Nezabudnite na ne odpovedať paličkovým písmom, aby ste svoje dieťa povzbudili k čítaniu. Podporovať samostatnosť, neštandardné myslenie dieťaťa. Pomôžte správne držať ceruzku, pero.

D) „Ak dieťa neustále vyžaduje nové úlohy a je pripravené urobiť veľa, stojí za to ho obmedzovať?

Ak dieťa nejaví známky únavy, nerozčuľuje sa, pretože mu nejaká úloha nevyjde, vníma učenie ako atraktívnu aktivitu –Pre triedy by nemali byť stanovené prísne hranice.

Skúste prepínať dieťa z jednej činnosti na druhú, ponúknite mu rôzne situácie, ktoré sa môžu v škole stať, opýtajte sa, čo bude robiť, ak:

Niekoho urazí;

Niekto ho urazí;

Niečo ho bude bolieť;

Niečo stratí;

Nepochopí, ako splniť úlohu atď.

E) "Je potrebné hovoriť s dieťaťom na tému" Škola "?"

Aj keď má dieťa potrebnú zásobu vedomostí, zručností, schopností, úroveň rozumového, vôľového rozvoja, ťažko sa bude učiť, ak neexistuje sociálne postavenie žiaka, t. túžba dieťaťa stať sa školákom. Nielen pochopiť, ale aj akceptovať dôležitosť školskej dochádzky, rešpekt k učiteľovi, spolužiakom.

Uvedomelý postoj ku škole je spojený s rozširovaním a prehlbovaním predstáv o učebných činnostiach, s vytváraním citového vzťahu. Povedzte svojmu dieťaťu o svojich obľúbených učiteľoch, čítajte príbehy o škole, pozerajte filmy. Tým sa vytvorí pozitívny vzťah ku škole.

E) Prečo je pre dieťa ťažké kontrolovať svoje správanie?

Pretože jeho vôľa nie je dostatočne vyvinutá. Riadené by malo byť nielen vonkajšie správanie, ale aj duševná aktivita dieťaťa: pozornosť, pamäť, myslenie. Dieťa potrebuje byť schopné pozorovať, počúvať, pamätať si, splniť úlohu. Pre rozvoj vôle u predškolákov je potrebné pomôcť mu nadviazať vzťahy medzi účelom činov a ich motívmi.

G) "Aký je rozdiel medzi vzťahom v systéme "dieťa-učiteľ" v škôlke a škole?"

Vstupom dieťaťa do školy sa mení systém vzťahov v medziľudskej komunikácii. Vzťahy sa stávajú obchodnými. Zatiaľ čo v škôlke boli viac emotívne, osobné a individuálne. V škole je dieťa hodnotené na základe splnených úloh. Dôležité je postupne pripraviť dieťa na systém nových vzťahov v škole.

G) "Mohli by existovať obmedzenia na sledovanie televízie pre predškoláka?"

Dieťa by nemalo pozerať všetky televízne programy. Obmedzenia musia byť uložené bezpodmienečne. A držte sa rozhodnutia, ktoré ste urobili. Treba pamätať aj na to, že dieťa vníma film inak ako dospelý. Preto je lepšie sledovať program s dieťaťom a diskutovať o dojmoch z toho, čo videlo.

H) "Prečo všetky deti nerovnako ovládajú čítanie, písanie?"

Nie všetky deti rozvíjajú zručnosti čítania a písania rovnako rýchlo.

Je na to veľa dôvodov, ale hlavný je ten, že dieťa má nedostatočne vyvinutú reč, najmä fonematický sluch.

Na konci predškolského veku by dieťa malo byť schopné produkovať zvukovú analýzu slov.

Môžete ho naučiť pomocou zaujímavých hier, napríklad strihať prúžky farebného papiera rôznych farieb a veľkostí a pomocou nich naučiť dieťa zostavovať slovnú predlohu. Potom dieťa akoby „vidí“ reč. Je dôležité, aby povedal, čo robí. Je užitočné vybrať si zábavný materiál: hádanky, bingo, obrázky, podľa ktorých môžete dôsledne rozprávať o tom, čo ste videli. Pri rozvíjaní reči dieťaťa je dôležité pamätať na absurdity, posuny, bájky. U predškolákov sú veľmi obľúbené. Výrazne zlepšujú reč dieťaťa, ktorá sa vo vyššom veku stáva základom prestavby duševných procesov, nástrojom myslenia.

3. Príhovor vychovávateľky Borovkovej S.V. Kríza 7 rokov.

Kríza 7 rokov sa zvyčajne zhoduje s obdobím v živote dieťaťa, keď ide do školy.

Ide o krízu samoregulácie, ktorá pripomína krízu 1 roka.

Dieťa začína regulovať svoje správanie pravidlami. Predtým sa sťažoval, zrazu si začal robiť nároky na pozornosť, správanie sa stáva domýšľavým.

Na jednej strane sa v jeho správaní objavuje demonštratívna naivita, čo je otravné, keďže to iní intuitívne vnímajú ako neúprimnosť.

Na druhej strane pôsobí príliš dospelo: vnucuje ostatným normy.

Každý starší predškolák tvrdí, že je rešpektovaný, že sa k nemu správa ako k dospelému. Ak nie je uspokojená potreba rešpektu, potom nebude možné vybudovať vzťah s touto osobou na základe porozumenia („Som otvorený porozumeniu, ak som si istý, že som rešpektovaný“).

Milí rodičia, buďte trpezliví, buďte pozorní k svojim deťom a jednoducho ich milujte!

4. Príhovor pani učiteľky Borovkovej S.V "Rady rodičom budúcich prvákov."

Pomôžte svojmu dieťaťu získať informácie, ktoré mu umožnia nestratiť sa v spoločnosti.

Naučte svoje dieťa udržiavať poriadok vo svojich veciach.

Nestrašte svoje dieťa ťažkosťami a neúspechmi v škole.

Naučte svoje dieťa správnym spôsobom, ako sa vyrovnať s neúspechom.

Pomôžte svojmu dieťaťu získať pocit sebadôvery.

Naučte svoje dieťa samostatnosti.

Naučte svoje dieťa cítiť a byť prekvapený, povzbudzujte jeho zvedavosť.

Usilujte sa, aby bol každý okamih komunikácie s dieťaťom užitočný.

Príloha 1

Poznámka pre rodičov, budúcich študentov

V oblasti rozvoja reči a pripravenosti na gramotnosť je potrebné:

Byť schopný jasne vysloviť všetky zvuky reči;

Byť schopný rozlíšiť zvuky v intonácii slov;

Byť schopný izolovať daný zvuk v prúde reči;

Vedieť určiť miesto zvuku v slove (na začiatku, v strede, na konci);

Vedieť vyslovovať slová v slabikách;

Byť schopný vytvoriť vety 3-5 slov;

Vedieť pomenovať vo vete len 2. slovo, len 3. slovo, len 4. slovo atď.;

Vedieť používať zovšeobecňujúce pojmy (medveď, líška, vlk sú zvieratá);

Byť schopný zostaviť príbeh z obrázka (napríklad „V zoo“, „Na ihrisku“, „Odpočinok na mori“, „Na huby“ atď.);

Vedieť vytvoriť niekoľko viet: o predmete;

Rozlíšiť žánre beletrie (rozprávka, príbeh, báseň, bájka);

Vedieť dôsledne sprostredkovať obsah rozprávky.

Dieťa musí mať vyvinuté elementárnematematické reprezentácie:

Poznať čísla od 0 do 10;

Vedieť pomenovať predchádzajúce a nasledujúce číslo vzhľadom na akékoľvek číslo v rámci prvej desiatky;

Poznať znamienka +, -, =, ;

Vedieť porovnať čísla prvých desiatich (napríklad 7 je menej ako 8, 5 > 4, 6 = 6);

Byť schopný korelovať počet a počet predmetov;

Vedieť merať pomocou pravítka;

Byť schopný skladať a riešiť úlohy v jednej akcii na sčítanie a odčítanie;

Poznať názvy tvarov: trojuholník, štvorec, kruh, lichobežník, ovál, obdĺžnik;

Vedieť porovnávať predmety podľa farby, veľkosti, tvaru;

Aby ste mohli pracovať s pojmami: „vľavo“, „vpravo“, „hore“, „dole“, „skôr“, „neskôr“, „pre“, „medzi“, navigujte na hárku.

V oblasti predstavy o životnom prostredí:

Vedieť podľa vzhľadu rozlíšiť rastliny bežné v našej oblasti (napr. smrek, breza, dub, slnečnica, harmanček) a pomenovať ich rozlišovacie znaky;

Vedieť rozlišovať medzi divými a domácimi zvieratami a ich mláďatami (veverička, zajac, koza, krava)

Byť schopný rozlíšiť vtáky podľa ich vzhľadu (napríklad ďateľ, vrana, vrabec);

Majte predstavu o sezónnych znakoch prírody (napríklad jeseň - žlté a červené listy, na stromoch, vädnúca tráva, zber);

Poznať názvy 1-3 izbových rastlín;

5-6 hmyzu, jedlých a nejedlých húb.

Poznať názvy všetkých dní v týždni, ročných období, mesiacov.

okrem toho Dieťa nastupujúce do 1. ročníka by malo vedieť:

V akej krajine žije, v akom meste, jeho domáca adresa;

Vaše meno, priezvisko, priezvisko;

Váš vek (najlepšie dátum narodenia);

Priezvisko, meno, priezvisko rodičov, ich povolanie;

Zavolajte na pravidlá správania sa na verejných miestach a na ulici.


MBDOU "MŠ Poltava" Ne "

Poltavský región

Abstraktné

záverečné stretnutie rodičov

V prípravnej skupine

Zbohom škôlka!

Pripravil učiteľ

prvej kvalifikačnej kategórii

Beloded T. A.

r.p. Poltavka 2014.

Prípravné práce:

♦ Pripravte si pozvánky, aby ste rodičov upozornili na to, že ide o posledné a veľmi dôležité stretnutie v škôlke.

♦ Pripravte ďakovné listy a vysvedčenia pre rodičov.

Zborník zo schôdze

1. Odchod zo škôlky...

Týmto sa končí posledný rok vášho dieťaťa v škôlke. Etapa vývinu nazývaná predškolské detstvo sa končí. Čoskoro vám škola otvorí svoje brány a začne sa nové obdobie v živote vašich detí. Stanú sa z nich prváci a vy, milé mamičky a oteckovia, zasadnete do ich lavíc spolu s nimi. Koľko očakávaní a radostných nádejí spájame so školou. Vstup do školy je vstupom dieťaťa do sveta nových vedomostí, práv a povinností, zložitých, rôznorodých vzťahov s dospelými a rovesníkmi. Ako dieťa vstúpi do nového života, ako dopadne prvý školský rok, aké pocity prebudí v duši, aké spomienky zanechá, to do značnej miery závisí od toho, čo dieťa nadobudlo za roky predškolského veku. detstva. A deti dostali veľa. V prvom rade sa stali otužilejšími, fyzicky vyvinutejšími. Naučili sa cieľavedome vykonávať elementárne intelektuálne a praktické činnosti. Rozvinuli reč, zvýšili kognitívnu aktivitu, záujem o svet, túžbu učiť sa nové veci, príležitosti z hľadiska duševnej činnosti. Deti sa pomerne dobre orientujú vo svete okolo seba. Uvedomujú si množstvo jasne vyjadrených vzťahov: časové, priestorové, funkčné, kauzálne. Počas rokov predškolského detstva si osvojili množstvo rozumových a kognitívnych zručností: diferencované vnímanie a cieľavedomé pozorovanie, schopnosť uvažovať, samostatne formulovať otázky, odpovedať na ne, používať jednoduché vizuálne modely, schémy pri riešení problémov. Rôzne špeciálne zručnosti (umelecké, vizuálne, rečové, hudobné aktivity) zvládnuté v predškolskom detstve sa stávajú základom pre samostatnú realizáciu tvorivých nápadov, obraznú reflexiu reality, rozvoj pocitov a tvorivej iniciatívy.

Pocity dieťaťa nadobúdajú sociálno-morálne zafarbenie, stávajú sa stabilnejšími. Plnenie morálnych požiadaviek a pravidiel vyvoláva v dieťati pocit zadosťučinenia, hrdosti, ich porušovanie mu robí úprimné starosti.

Predškolský vek je teda rozhodujúcou etapou v živote dieťaťa, kedy dochádza ku kvalitným akvizíciám vo všetkých oblastiach vývinu dieťaťa. Na základe detskej zvedavosti a zvedavosti sa bude rozvíjať záujem o učenie. Kognitívne schopnosti a aktivita predškoláka sa stanú základným základom pre formovanie teoretického myslenia. Schopnosť komunikovať s dospelými a rovesníkmi vám umožní prejsť na vzdelávaciu spoluprácu.

2. Naše úspechy.

Všetky tie roky sme si boli blízki. Sledovali sme, ako deti vyrastajú, pomáhali si, spolupracovali a kamarátili sa, učili sa jeden od druhého, oslavovali sviatky, zapájali sa do súťaží, tešili sa z úspechov detí a spoločne prežívali neúspechy. Pamätáme si vaše deti ako veľmi malé a tešíme sa s vami, keď sa na ne pozeráme, také veľké. Každé dieťa v našej skupine je výnimočné, každé má svoj talent a schopnosti. Pozrite si našu galériu úspechov. (Učitelia vopred pripravia malé portfólio pre každé dieťa, poznačia si úspechy v športe, výtvarnom umení, hudbe, tanci atď. Každé dieťa je nevyhnutné označiť.)

3. Obrad odmeňovania rodín za úspechy vo výchove.

Učiteľka odmeňuje rodičov ďakovnými listami a diplomami. Je dôležité, aby každá rodina dostala ocenenie

Nominácie na ocenenia:

♦ Za výchovu najnadanejšieho dieťaťa.

♦ Za výchovu najvyšportovanejšieho dieťaťa.

♦ Za výchovu láskavosti a citlivosti u dieťaťa.

♦ Za zoznamovanie dieťaťa so zdravým životným štýlom.

♦ Najaktívnejšia rodina.

♦ Najkreatívnejšia rodina.

♦ Najcitlivejšia rodina.

4. Rodičovskému prasiatku: "Ako stráviť leto pred školou?"

Veľmi skoro zazvoní prvé zvonenie a vaše deti pôjdu do prvej triedy. Ste vzrušení a znepokojení, pretože tento deň je čoraz bližšie. Aký bude vzťah dieťaťa v novom kolektíve? Ako sa s ním učiteľ stretne? Aké zmeny nastanú v bežnej rutine života vašej rodiny? Všetky tieto otázky znepokojujú rodičov. Pred riešením týchto problémov nie je úniku, ale vyriešite ich, keď budú dostupné. A máte pred sebou krásne slnečné leto. Čas na oddych, podporu zdravia, otužovanie, cestovanie, zaujímavé akcie. Strávte toto posledné „voľné“ leto s radosťou!

Formujte v dieťati pozitívnejšie očakávania od stretnutia so školou, pozitívny prístup je kľúčom k úspešnej adaptácii dieťaťa na školu. Využite priaznivé prírodné faktory – slnko, vzduch a vodu – na posilnenie organizmu budúceho študenta.

Leto trvá tri mesiace. Mnohí rodičia veria, že v tomto období stihnú všetko dohnať – naučiť dieťa čítať, počítať atď. Neopakujte tieto chyby. V lete musí dieťa odpočívať. A oveľa zaujímavejšie je upevňovať zručnosti získané v materskej škole na príklade okolitej prírody. Nechajte dieťa napríklad spočítať mravce v mravenisku, pozorovať zmeny v prírode, merať hĺbku potoka.

Čo môžete robiť s budúcim prvákom na prázdninách:

Vytvárajte aplikácie, koláže z prírodného materiálu;

Naučte sa mená nových rastlín a zvierat, zvážte ich a zapamätajte si ich;

Píšte spolu poéziu

Povzbudzujte dieťa, aby spoznalo nových priateľov, viac s nimi komunikovalo, hrali hry vonku;

Skladať poviedky na danú tému, vymýšľať rozprávky;

Viac byť v prírode, naučiť sa plávať!

Na takéto leto bude spomínať celá rodina a sila a vedomosti získané z komunikácie s prírodou poslúžia v septembri ako dobrý štartovací bod a budú sa dieťaťu hodiť v novom školskom roku.

5. Tajomstvo úspešného pobytu v škole.

Do začiatku školského roka musí dieťa ovládať určité vedomosti.

.(Učiteľ rozdáva poznámky „Čo by malo vedieť a vedieť dieťa vo veku 6 – 7 rokov?“)

Tajomstvo úspešného štúdia však nespočíva len v nahromadených vedomostiach, ale aj v tom, že blízki sú nablízku. Deti naozaj potrebujú podporu, povzbudenie, pochvalu od dospelých, snažia sa byť nezávislé. Na prvý pohľad neškodné stereotypy správania rodičov môžu viesť k školským neurózam. Na vašich stoloch sú karty s frázami, ktoré dospelí často používajú. Skúsme predpovedať, aký inšpiratívny účinok môžu mať tieto frázy pre dieťa – budúceho prváka, aké pocity a skúsenosti môžu u dieťaťa podnietiť takéto stereotypy výchovy:

o „Keď pôjdeš do školy, budeš...“ alebo „Pravdepodobne budeš porazený!“ (Môže spôsobiť pocity úzkosti, nedostatok sebavedomia, stratu túžby chodiť do školy.)

o "Vieš, ako ťa budeme milovať, ak sa staneš vynikajúcim študentom!" (Kolaps rodičovských nádejí môže byť zdrojom detského utrpenia, straty dôvery v rodičovskú lásku, a teda aj sebadôvery.)

o "Uč sa, aby som sa za teba nemusel červenať!" (Rodičom sa zdá, že ich vlastné sebavedomie závisí od hodnotenia dieťaťa, často takáto neúnosná psychická záťaž vedie dieťa k neuróze.)

o "Sľubuješ mi, že sa v škole nebudem biť a nebudem behať, ale že budem ticho a pokojne?" (Nekladajte dieťaťu nemožné ciele, netlačte ho na cestu úmyselného podvodu.)

o "Skús ma len robiť chyby v diktáte!" (Dieťa pod neustálou ťarchou hrozby trestu môže vyvinúť nepriateľské pocity voči rodičom, vyvinúť komplex menejcennosti atď.)

Netreba nútiť dieťa učiť sa, karhať ho za zle odvedenú prácu, ale je lepšie nájsť v jeho práci dobre odvedenú časť, hoci aj ten najmenší, a pochváliť ho za splnenú úlohu. Je dôležité, aby bolo dieťa postupne vťahované do intelektuálnej činnosti a samotný proces učenia sa preňho stal potrebou.

Veľmi dôležité sú také charakterové črty, ako je zodpovednosť, schopnosť prekonávať ťažkosti, schopnosť dodržiavať všeobecné pravidlá a brať do úvahy záujmy iných. Rodičia potrebujú rozvíjať myslenie, vnímanie, pamäť bábätka. Je potrebné mať na pamäti, že pri hraní s predškolákom, pri vykonávaní najjednoduchších úloh s ním, dospelí v procese cvičenia rozvíjajú zapamätanie, pozornosť a myslenie. Predškolák sa učí hrou a treba brať do úvahy zásadu „od jednoduchého k zložitejšiemu“. Rodičia by si mali pamätať na jednu jednoduchú pravdu: vzdelanie môže urobiť dieťa inteligentným, ale iba úprimná komunikácia s blízkymi a milovanými ľuďmi - rodinou - ho robí šťastným. Rodičia môžu vytvoriť prostredie, ktoré dieťa nielen pripraví na úspešné štúdium, ale umožní mu zaujať miesto medzi prvákmi, ktoré mu právom patrí a cítiť sa v škole príjemne.

6. Pár tipov do interiéru detskej izby.

Pri príprave do školy budete mať milión každodenných problémov, jedným z nich je aj pracovisko budúceho prváka. Mnohí rodičia tak či onak prevybavujú detskú izbu. Teraz v ňom totiž bude bývať študent. Chcem, aby sa dieťa v tomto ťažkom období života v detskej izbe cítilo dobre a pohodlne. Nezabudnite, že detská izba je jednou z najviac multifunkčných miestností v dome. Tu sa dieťa hrá, spí, teraz bude stále robiť domáce úlohy. Takže v miestnosti je potrebné prideliť tri zóny: hraciu, rekreačnú a študijnú oblasť. Pri výbere interiérových farieb dajte prednosť jemným tónom pastelových odtieňov. Jasné, sýte farby rýchlo unavujú zrak dieťaťa. Je dôležité nerobiť radikálne zmeny v miestnosti, nechať všetko, čo máte radi a s čím ste oboznámení, zostať, stačí pridať nejaké prvky školského života. Samozrejme, v prvom rade ide o písací stôl. Pri výbere takého dôležitého kusu nábytku pre budúceho prváka dbajte na nasledujúce pravidlá:

· Stôl by mal byť pri okne, svetlo dopadá vľavo.

· Stôl by nemal mať ostré rohy a detaily.

· Transformačné stoly s meniacim sa sklonom krytu, prídavné posuvné stoly sú veľmi pohodlné.

· Stôl by mal byť pre dieťa priestranný a pohodlný.

· K stolu si vyberte stoličku s vysokým operadlom. Je ľahké skontrolovať výšku stoličky: keď dieťa sedí na stoličke, jeho nohy by sa mali dotýkať podlahy v pravom uhle.

V izbe samozrejme pribudnú nové police či regály na knihy a učebnice. Dôležité je zariadiť ich tak, aby si dieťa všetko, čo potrebuje, zaobstaralo samo a nebolo odkázané na pomoc mamy či otca. Venujte pozornosť aj konzultácii, ktorá hovorí, ako vybrať správne portfólio pre dieťa.

7. Pozerajte sa do budúcnosti...

Pri pozorovaní detí sme si všimli ich sklon k určitému povolaniu a rozhodli sme sa zistiť, čím sa vaše deti v budúcnosti stanú.

(učiteľ si nasadí astrológov klobúk, vezme zvitok do rúk)

Som veľký pozorovateľ hviezd

Poznám osud pred nami.

teraz ti to poviem

Budúcnosť, ktorá vás čaká.

(Rozbalí zvitok.)

Misirov Rustam sa stal veľmi dôležitým!

Má dokonca vlastný supermarket.

Tu ovocie, hračky a všetko, čo chcete!

neveríš? Pozrite sa sem sami.

Ksyusha v Paríži na tanečnej súťaži

Zasiahnutí milosťou všetkých cudzincov!

Nikita sa stal najlepším architektom.

Jeho mrakodrapy raketovo rastú.

Športový areál a dokonca aj pôrodnica

Postavil ho v krátkom čase.

Veľmi šikovné a krásne

Všetkých vás striehnu na údiv.

Super stylisti Alina so Sashou

Salón otvorený v našom hlavnom meste!

Naša Nastya Klimenko sa stala slávnou umelkyňou,

Jej majstrovské diela sú už uložené v Ermitáži!

Pozri, naša škôlka,

Nasťa Didenko vezme deti na prechádzku.

Stala sa najlepšou učiteľkou

Deti ju milujú a počúvajú.

Naša Vanya Tarasenko, len sa zamyslite

Stal sa veľkou postavou, je tak zaneprázdnený!

Žije a pracuje v susedstve

Teraz vedúca lekárka detskej polikliniky!

Vysoký, štíhly ako smrek,

Naša Sofia je supermodelka!

Veľké divadlo k nám prichádza na turné,

A prima Elena - v hlavnej úlohe!

Veľmi odvážny, len hrdina,

Artem vstupuje do boja s ohňom!

Je to najlepší hasič, každý o tom vie!

A prezident mu dáva príkaz!

Náš Pavel pracuje v banke,

Pôžičky a vklady – pod prísnou kontrolou.

Stal sa manažérom celej banky,

Svoj plat posiela domov na tanku!

Vyletela raketa

Vyrobil Ivan Fadeev.

V práci ide všetkým príkladom.

Je to veľmi talentovaný inžinier

Večer, televízor je zapnutý, Karina

Novinky nám všetko prezradia z obrazovky.

Veľmi elegantné, krásne, elegantné.

Stala sa populárnou rečníčkou.

Matvey sa stal významným vedcom - pre neho

Nobelova cena pre jedného

Ocenený za úspechy vo vede

Na Zemi nie sú múdrejší ľudia.

Naša Kiryusha pracuje v škole,

Stal sa najlepším učiteľom!

Stala sa Danyiným krotiteľom predátorov:

Tigre a levy sú ako myši,

Chôdza v kruhoch, váľanie psov,

Počúvajú Danyu a nevrčia.

Maxim sa stal slávnym športovcom.

Oslávil našu krajinu celému svetu.

Všetky zlaté medaily pre neho

Športová komisia dáva jednému!

Čas tak nebadateľne letí

Z vašich detí sa stanú veľkí ľudia.

Ale všetci ako jeden, keď prejdú roky,

Priveďte sem svoje deti.

Nezabúdajte, milí rodičia, že detstvo je úžasným obdobím v živote každého človeka – vstupom do školy to nekončí. Venujte dostatok času hrám, zlepšeniu zdravia detí, trávte viac času spolu. Veď práve teraz vaše dieťa potrebuje zo všetkého najviac vašu pozornosť, lásku a starostlivosť.

Keď vás sprevádzame do školy, nepovieme vám: „Dovidenia!“. Hovoríme: "Dovidenia, čoskoro sa uvidíme!" Možno v blízkej budúcnosti budeme môcť niektorým z vás povedať „Vitajte!“, keď k nám privediete svoje mladšie deti. Čas sa medzitým nezastaví, pozývame vás na prvý ples v živote!

(Rodičia dostávajú krásne navrhnuté pozvánky na promócie.)


Tatyana Dudkina
Rodičovské stretnutie v prípravnej skupine na začiatku školského roka "Rok pred školou"

Hra "kompliment"

Cieľ: nastaviť medzi kontakt s rodičmi vštepiť im pozitívny prístup.

Rodičia sedia v kruhu. Počnúc pedagógmi sa každý účastník musí predstaviť, odovzdať kyticu jesenných listov a povedať kompliment alebo nejaké želanie susedovi, ktorý sedí vedľa neho. Uzatvorte kruh želaní - komplimenty pre pedagógov, označte ho tak, aby sme my, pedagógovia a vy rodičia sú jednotní Spoločne vytvárame náladu pre naše deti.

Rozhovor na danú tému Prečo je hra potrebná?

Cieľ: poskytnúť rodičov príležitosť zamyslieť sa nad zmyslom hry v živote ich dieťaťa.

Dnes sa pokúsime odpovedať na otázku, ktorá trápi každého rodičia budúcich prvákov, a ako všetci vieme od septembra 2016 roku, náš skupina sa nazýva predškolská a túto tému rodičovské stretnutie je veľmi dôležité, otázka: "Čo znamená pripraviť dieťa do školy Kedy zostáva jeden rok? Bohužiaľ niektoré myslia si rodičia, ktorá je hlavná príprava do školy - naučiť čítať, počítať, písať. nepochybne, príprava do školy je nevyhnutná, ale na úspešné učenie sa to nestačí školy najlepšie je rozvíjať kognitívnu činnosť budúceho žiaka.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať hre. Hra rozvíja pamäť, myslenie, pozornosť, reč, formuje skutočné vzťahy detí v kolektíve, schopnosť poslúchať a viesť, organizovať spoločné akcie, prekonávať konfliktné situácie, pomáhať druhým a pod.. Rovnako dôležitá je výchova mravných a vôľových vlastnosti, samostatnosť. Tieto oblasti považujeme za popredné, keďže samotná dostupnosť vedomostí nerozhoduje o úspešnosti školenia. Oveľa dôležitejšie je, aby ich dieťa vedelo samostatne extrahovať a aplikovať.

Čo charakterizuje samostatné dieťa? Nezávislosť seniorov predškolák sa prejavuje v jeho schopnosti a túžbe konať bez pomoci dospelého človeka, v jeho pripravenosti hľadať odpovede na vznikajúce otázky. Samostatnosť je vždy spojená s prejavom aktivity, iniciatívy, prvkov tvorivosti. Samostatné dieťa je predovšetkým dieťa, ktoré sa v dôsledku skúseností s úspešnou činnosťou podporované súhlasom druhých cíti sebavedomo. Celá situácia školstvo, ide o nové požiadavky na správanie a činnosť žiaka, nové práva, povinnosti, vzťahy, vychádzajúce z toho, že v r. predškolský detstvo, dieťa tvorilo základy samostatnosti, prvky sebaregulácie, organizácie. Schopnosť relatívne samostatne riešiť dostupné problémy je predpokladom sociálnej zrelosti potrebnej v školy. Prax ukazuje, že prvák, ktorý túto vlastnosť nemá rozvinutú, zažíva vážne neuropsychické preťaženie. Nové prostredie, nové požiadavky spôsobujú, že dieťa cíti úzkosť a pochybnosti o sebe samom. Zvyk neustáleho opatrovníctva dospelého, výkonný model správania, ktorý sa vyvinul u takéhoto dieťaťa v predškolské detstvo, zabrániť mu vstúpiť do všeobecného rytmu hodiny, urobiť ho bezmocným pri plnení úloh. Zle koncipovaná taktika vzdelávania, túžba dospelého, dokonca aj s najlepšími úmyslami, neustále sponzorovať a pomáhať dieťaťu v základných veciach vopred, vytvára vážne ťažkosti pre jeho vzdelávanie.

Preto cieľ príprava do školy- formovanie osobných vlastností potrebných na zvládnutie vzdelávacie aktivity: zvedavosť, iniciatíva, tvorivá predstavivosť, svojvôľa. úloha predškolský inštitúcie a poslanie rodičov je pomôcť dieťaťu.

"Sociálny a komunikačný rozvoj"»

oboznámenie sa so základnými všeobecne uznávanými normami a pravidlami vzťahov s rovesníkmi a dospelými (vrátane morálky);

formovanie rodu, rodiny, občianstva, vlasteneckého cítenia, pocitu spolupatričnosti k svetovému spoločenstvu“.

Výchova k hodnotovému postoju k vlastnej práci, práci iných ľudí a jej výsledkom

"Kognitívny vývoj"

Práca týmto smerom je zameraná na:

Zdokonaľovanie schopností kvantitatívneho a poradového počítania do 10, skladanie čísla do 10. Na vizuálnej báze skladať a riešiť jednoduché počtové úlohy na sčítanie a odčítanie.

Rozdeľte predmety na 2-8 alebo viac rovnakých častí, pracujte s podmienenou mierou pri meraní objemu, hmotnosti a dĺžky predmetu.

Naučte sa rozpoznávať tvary zoskupte ich podľa farby, tvar, veľkosť, urobte tematické figúrky ako celok aj zo samostatných častí.

Naučte sa navigovať vo vesmíre, list papiera

Naučte sa poradie dní v týždni, mesiacov, časov roku, na rozlíšenie trvania časových intervalov (1 minúta, 10 minút, 1 hodina)

Organizácia práce na kognitívnom výskume a projektových aktivitách, zmyslový rozvoj (pravá ľavá ruka, noha, klasifikácia predmetov podľa tvaru, farby, štruktúry)

Pracujte na oboznámení detí s prostredím predmetu (História stvorenia)

Oboznámenie detí so sociálnym svetom (Rusko, erb, vlajka, hymna, vesmír, zrodenie Zeme, práva detí, 2. svetová vojna, mestá Ruska, Krasnojarské územie, malé vlasť, pamiatky regiónu, regiónu, Ruska, ruskej armády.)

"Vývoj reči"

rozvoj slobodnej komunikácie s dospelými a deťmi;

rozvoj všetkých zložiek ústnej reči detí (lexikálna stránka, gramatická stavba reči, výslovnostná stránka reči; spojené rečovo-dialogické a monologické formy) v rôznych formách a typoch detských aktivít;

praktické osvojenie si noriem reči žiakmi.

Príprava na gramotnosť(zobrazenie vety, zostavenie jednoduchej vety bez spojok a predložiek, označenie poradia slov, delenie slov na slabiky, skladanie slov zo slabík, extrahovanie zvukov zo slova, označenie ich poradia.)

"Umelecký a estetický rozvoj"

rozvoj produktívnych činností detí (kresba, modelovanie, aplikácia, výtvarná práca);

rozvoj tvorivosti detí;

úvod do výtvarného umenia"

rozvoj hudobnej a umeleckej činnosti;

úvod do hudobného umenia

konštruktívna modelovacia činnosť

"Fyzický vývoj"

rozvoj fyzických vlastností (rýchlosť, sila, flexibilita, vytrvalosť a koordinácia);

akumulácia a obohatenie motorických skúseností detí (ovládanie základných pohybov);

formovanie potreby žiakov po pohybovej aktivite a telesnom zdokonaľovaní.

Tvorenie primárny koncept zdravého životného štýlu

Formovanie základov bezpečnosti vlastného života

(OTÁZKY OD RODIČIA O ORGANIZÁCII VZDELÁVACÍCH AKTIVÍT S DEŤMI)

A teraz vás pozývam, aby ste sa zúčastnili testu "Ja a moje dieťa". Na to budete musieť odpovedať na 9 otázok ...

Test pre rodičov"Ja a moje dieťa"

Môžem a vždy to dokážem

Môžem, nie vždy to robím - B

Nedá sa - V

Môžeš:

1. Všetko kedykoľvek nechajte

vlastný biznis a starať sa o dieťa?

2. Konzultovať s dieťaťom bez ohľadu na jeho vek?

3. Priznať sa dieťaťu k chybe, ktorú urobil vo vzťahu k nemu?

4. Ospravedlňte sa svojmu dieťaťu, ak sa mýlite?

5. Vždy sa zdržujte používania slov a výrazov, ktoré môžu dieťaťu ublížiť?

6. Sľúbiť dieťaťu splnenie jeho želania po dobrom správaní?

7. Doprajte svojmu dieťaťu jeden deň, kedy si môže robiť, čo chce, a správať sa tak, ako chce.

8. Nereagujte, ak vaše dieťa udrie, hrubo strčí alebo len nezaslúžene urazí iné dieťa?

9. Odolať detským slzám a žiadostiam, ak ste si istý, že ide o rozmar, prchavý rozmar?

CELKOM:

Odpoveď "ALE" má hodnotu 3 body.

Odpoveď "B" má hodnotu 2 body.

Odpoveď "AT" sa hodnotí 1 bodom.

Výsledky testu

Od 16 do 30 bodov. Starostlivosť o vaše dieťa je pre vás prvoradá. Máte schopnosti pedagóga, no v praxi ich nie vždy uplatňujete dôsledne a cieľavedome. Niekedy si príliš prísny, inokedy príliš mäkký; navyše ste náchylní na kompromisy, ktoré oslabujú výchovný efekt. Mali by ste sa zamyslieť nad svojím prístupom k výchove dieťaťa.

Menej ako 16 bodov. Máte vážne problémy s výchovou dieťaťa. Chýbajú vám buď vedomosti, alebo trpezlivosť, alebo možno oboje. Odporúčame vám obrátiť sa na pomoc odborníkov, učiteľov a psychológov, aby ste sa oboznámili s publikáciami o rodinnej výchove

Prehľad požiadaviek na rodičov

Výchovno-vzdelávacia činnosť s deťmi sa uskutočňuje podľa harmonogramu schváleného na r. Práca s deťmi s poruchami reči špecialistov: učiteľ logopéd (Ryl Natalya Aleksandrovna), učiteľ-defektológ (Kaposhina Anna Nikolaevna) a pedagogický psychológ (Chugueva N. M.). telesná kultúra - Averkova Natalya Leonidovna, hudba. Vedúci - Bashun Marina Sergeevna.

Požiadavky: na telesnú výchovu lekcie: celé biele tričko, čierne šortky, ponožky alebo topánky.

Formulár je uložený vo vrecku v búdke (môže byť označené). Predpokladom pre slávnostné matiné formu oblečenie:

pre chlapcov - košeľa, nohavice, kravata (motýlik, topánky pre dievčatá - elegantné šaty, mašle, topánky.

Prijímanie detí prebieha do 8.30 hod. Potom, čo deti nie sú prijaté. Meškanie zasahuje do pedagogického procesu, odvádza pozornosť detí a pedagógov od rutinných chvíľ a cvičení.

Ak z akéhokoľvek dôvodu meškáte, upozornite učiteľa,

Plaťte účty za materskú školu včas do 15. dňa každého mesiaca.

Žiadosť rodičov- zúčastniť sa života skupiny a materská škola pri návrhu stránky, skupiny. Zúčastnite sa súťaží, podujatí venovaných sviatkom.

Synopsa záverečného stretnutia rodičov v prípravnej skupine

Tushmakova Natalya Nikolaevna, vychovávateľka, materská škola č. 203 "Alisa" ANO DO "Lada Childhood Planet", Togliatti.
Popis: Tento materiál môžu využiť pedagógovia prípravných skupín na vedenie záverečných rodičovských stretnutí.
Cieľ: zapojenie rodičov do procesu prípravy budúcich prvákov do školy.
Úlohy:
- Zhrnutie výsledkov práce skupiny za daný rok;
- odmeňovanie rodičov za aktívnu účasť na živote družiny a materskej školy;
- oboznámenie rodičov s kritériami školskej pripravenosti detí v kontexte federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu.

Výpis z rodičovského stretnutia

Agenda:
1. Pozdrav, prezeranie prezentácie „Zo života skupiny“
2. Správa o vynaložení peňazí na nákup písacích potrieb, vzdelávacích hier a príspevkov pre deti (Panasyuk N.N., predseda rodičovskej rady)
3. Príprava na organizáciu maturitného večierka pre deti (hovorí Abbasova V.K., členka rodičovskej rady)
4. Pripravenosť predškoláka na školu v kontexte federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu (hovorí učiteľka Tushmakova N.N.).
5. Naše úspechy, odmeňovanie rodín za úspechy vo vzdelávaní (zúčastňujú sa obaja pedagógovia).
6. Ako prekonať strach zo školy (hovorí učiteľka Sidorova O.G.).

1. Končí sa školský rok. Naše deti vyrástli, veľa sa naučili, veľa sa naučili, naša priateľská rodina sa upevnila. Chcem, aby bol rozchod príjemný a nezabudnuteľný. Pripomeňme si ešte raz, aký bol tento školský rok v našej družine (prezeranie fotoprezentácie zo života družiny).
2. Slovo má predseda Rady rodičov Panasyuk Natalia Nikolaevna.
3. Slovo má členka rodičovskej rady Abbasova Valeria Konstantinovna.
4. Mnohí rodičia majú obavy z prechodu detí zo škôlky do školy. Rodičia sa zaujímajú o školskú úspešnosť svojho dieťaťa, preto ho na vstup do školy začínajú pripravovať čo najskôr. Čo treba urobiť, aby dieťa chodilo do školy pripravené a dobre sa učilo, pričom dostávalo len pozitívne emócie?
V rámci zákona o výchove a vzdelávaní bol vydaný „Spolkový štátny vzdelávací štandard pre predškolské vzdelávanie“ v skratke GEF, ktorý nadobudol účinnosť 1. januára 2014.
Prečo sa vedci zrazu pustili do vývoja štandardu pre predškolské vzdelávanie? Pretože po prvýkrát v histórii našej kultúry sa predškolské detstvo stalo osobitnou sebahodnotnou úrovňou vzdelávania – to sa ešte nikdy nestalo; Predtým bol predškolský vek považovaný za jeden z krokov prípravy detí na školu. Teraz je predškolský vek cenný sám o sebe. Podstata zmeny sa týka modelu vzdelávacieho procesu. Z nej je úplne nevyhnutné vykoreniť tréningový model. Deti v predškolskom veku by sa nemali učiť, ale rozvíjať. Vývoj je v popredí. Je potrebné rozvíjať sa prostredníctvom aktivít prístupných ich veku – hry.
Zmeny sa týkajú aj postavenia dospelého. Dospelý interaguje, ale interakcia sa neposudzuje vo formálnom, ale v podstatnom kontexte (partnerstvo). Dospelý komunikuje s deťmi: spoločne stanovuje ciele, koná spoločne na dosiahnutie týchto cieľov a spoločne hodnotí produkt, ktorý je výsledkom.
Podľa nového zákona bola hlavnou vecou psychologická príprava detí na školu, ktorá zahŕňa:
- intelektuálna pripravenosť;
- motivačná pripravenosť;
- emocionálno-vôľová pripravenosť;

Scenár stretnutia rodičov s rodičmi skupinovej prípravy na školu na tému: „Dieťa na prahu školy“

Autor: Askarova Ilmira Rashitovna, senior vychovávateľka spoločného podniku "Materská škola" Laysan "GBOU stredná škola s. Nové Usmanovo
Popis práce: Ponúkam vám scenár rodičovského stretnutia na tému: "Dieťa na prahu školy." Tento materiál bude užitočný pre starších pedagógov, vychovávateľov skupinovej prípravy na školu, ako aj rodičov absolventov predškolských zariadení.
Cieľ: Zvyšovanie kompetencie rodičov o psychickej, pedagogickej a sociálnej príprave dieťaťa na školskú dochádzku. Zlepšiť systém spoločných aktivít rodiny a predškolských zariadení zameraných na prípravu detí na školskú dochádzku.
Úlohy:
1. Zapojte rodičov do procesu definovania pojmu „Dieťa pripravené na školu“.
2. Optimalizácia úsilia rodiny a predškolskej organizácie pripraviť dieťa na systematickú školskú dochádzku.
Prípravné práce:
1. Príprava pozvánok pre rodičov žiakov prípravnej skupiny do školy.
2. Príprava poznámok pre rodičov žiakov.
3. Dopytovanie rodičov žiakov.
4. Uskutočnenie prieskumu s deťmi "Chcem ísť do školy?"
5. Rodičovský prieskum: Aké otázky by ste chceli položiť na rodičovskom stretnutí.
6. Výstava literatúry a učebných pomôcok na prípravu detí na školu.

Priebeh udalosti.

Dobrý deň milí rodičia. Pozvali sme vás na vzájomnú komunikáciu, výmenu skúseností, pocitov, pocitov. Vaše deti budú mať čoskoro sedem rokov, skončí sa predškolské detstvo a začne sa nová dôležitá etapa formovania osobnosti prísnym systematickým tréningom, s päťbodovým hodnotením úspešnosti. Každý z vás to zažíva a teraz by som rád určil mieru vášho znepokojenia nad nadchádzajúcou školou.
Na vašich stoloch sú karty. Zdvihnite kartu vo farbe, ktorá odráža vašu úroveň úzkosti z nadchádzajúceho školského života vášho dieťaťa (čierna je silná, modrá je mierna, zelená nie je prítomná).
Otázka pre tých, ktorí zdvihli čiernu kartu: Od koho alebo od čoho závisí normalizácia, aby sa zlepšil váš blahobyt?
Otázky do diskusie:
1. Čo si myslíte, že zabezpečí úspech dieťaťa v škole?
2. Čo najviac prispieva k chuti učiť sa?
Vyberte päť najlepších vecí, vďaka ktorým je dieťa pripravené na školu. Zoraďte ich podľa dôležitosti.
- fyzické zdravie;
- vyvinutý intelekt;
- schopnosť komunikovať a schopnosť komunikovať s rovesníkmi a dospelými;
- schopnosť počítať a čítať;
- vytrvalosť a výkonnosť;
- presnosť a disciplína;
- dobrá pamäť a pozornosť;

Iniciatíva, vôľa a schopnosť samostatne konať.
Poďme sa teda baviť o pripravenosti dieťaťa na školu. Prvým je osobné. Inými slovami, ide o postoj dieťaťa ku škole, k učebným činnostiam, k sebe samému. V psychológii existuje taký pojem - motivácia - podnet konať, dôvod, prečo človek koná tak a nie inak. Vaše deti odpovedali na otázku „Chcem ísť do školy?“ Odpovede detí sa berú do úvahy. Správna odpoveď je, že dieťa, ktoré do školy neláka jej vonkajšia stránka (uniforma, portfólio, učebnice, zošity), je na školu pripravené, ale možnosť získať nové vedomosti.
Prejdeme k ďalšiemu aspektu - emocionálna a vôľová pripravenosť. U detí je veľmi dôležité rozvíjať emocionálnu stabilitu, ale rovnako dôležitá je vôľa. Dieťa by malo mať komplex vôľových vlastností, bez ktorých nebude dlho schopné plniť úlohy učiteľa, nerozptyľovať sa na hodine a dotiahnuť vec do konca. Zvážte situáciu a zamyslite sa nad tým, či matka postupuje správne. Šesťročný Anton je aktívny chlapec. Nemá rád hry a činnosti, ktoré si vyžadujú pozornosť, vytrvalosť. A teraz som nakreslil obrázok bez toho, aby som sa o to pokúšal, hoci viem kresliť lepšie. Mama, keď vidí kresbu, hovorí: "Výborne." A Anton, ktorý sa radoval z toho, že bol chválený, opäť kreslí kresbu nie lepšie ako predtým. Mama ho naďalej chváli a myslí na jeho nedostatky. Keby bol aspoň niečím zaneprázdnený. Rodičia diskutujú. Silnej vôli budúceho žiaka prvého stupňa by sa mala venovať vážna pozornosť. Koniec koncov, čaká ho tvrdá práca, bude potrebovať schopnosť robiť nielen to, čo chce, ale to, čo sa vyžaduje. Do konca predškolského veku je dieťa schopné stanoviť si cieľ, rozhodnúť sa, načrtnúť akčný plán, vykonať ho, zrealizovať ho, prejaviť určité úsilie v procese prekonávania prekážky, zhodnotiť výsledok svojho dobrovoľného konania. . Stáva sa, že dieťa vynaloží vôľu, aby dostalo odmenu, túto techniku ​​možno niekedy použiť, ale nie zneužiť.
Ďalšia rovnako dôležitá pripravenosť – intelektuál. Navrhujem, aby ste zvážili a zoradili podľa dôležitosti vedomosti, zručnosti a schopnosti potrebné pre budúceho prváka.
- schopnosť analyzovať;
- schopnosť poskladať príbeh z obrázku;
- široký rozhľad;
- schopnosť čítať;
- schopnosť nadväzovať kauzálne vzťahy;
- schopnosť robiť závery;
- veľká slovná zásoba;
- schopnosť čítať;
- schopnosť zovšeobecňovať;
- schopnosť riešiť aritmetické problémy;
Pred začiatkom nášho stretnutia ste si pripravili otázky, ktoré vás zaujímajú. Teraz sa im pokúsime porozumieť a odpovedať na tieto otázky.
1. Ako často a koľko času mám venovať príprave do školy doma?
Nie viac ako 30 minút, s krátkymi prestávkami, 2-3 krát týždenne.
2. Je potrebné naučiť dieťa čítať?
Ak má dieťa túžbu pridávať slabiky, nezakazujte. Vhodné je zamerať sa na tieto úlohy: určovanie polohy hlásky v slove, delenie slov na slabiky, určovanie mäkkosti, zvukovosti hlások a pod. d.
3. Dieťa neprejavuje iniciatívu učiť sa doma, čo mám robiť?
Ponúknite svojmu dieťaťu malý počet tried - nie viac ako 5 minút. Viesť všetky hodiny hravým spôsobom: pridávať slabiky a slová z cestovín, počítať mydlové bubliny, riešiť problémy pomocou skutočných predmetov, ovocia a zeleniny, písať listy rozprávkovým postavičkám. Podporovať samostatnosť, neštandardné myslenie dieťaťa. Pomôžte správne držať ceruzku, pero.
4. Aké benefity je lepšie zvoliť za domácu úlohu?
Odporúčame vám vybrať si autorské príručky, zdobené kresbami, s veľkým písmom, jasne stanovené úlohy na rozvoj pamäti, pozornosti, myslenia, reči, so zábavnými úlohami, hlavolamy, písanky. Okrem toho u nás na chodbe v kútiku „Príprava do školy“ vždy nájdete informácie, úlohy, hry, ktoré si môžete zahrať aj doma.
Zhrnutie výsledkov rodičovského stretnutia.
Doma by ste mali pokračovať v príprave dieťaťa do školy, ale bez toho, aby ste ho preťažovali. Dve cvičenia, zábavné úlohy, prvok grafického diktátu úplne stačia. Po krátkej lekcii zahrajte situáciu, ktorá sa môže stať vášmu dieťaťu, prediskutujte ju, pomôžte vyvodiť správne závery.
Na konci stretnutia môžete navrhnúť použitie techniky „Užitočné rady“.
Každý účastník stretnutia dostane kartičku, do ktorej napíše rady učiteľovi alebo ostatným účastníkom stretnutia. Rady môžu byť poskytnuté vtipnou, aforistickou formou.
Distribúcia upomienok.

Priania rodičom v procese prípravy dieťaťa na školu

Zapojte svoje dieťa systematicky (2-3 krát týždenne), odporúča sa viesť kurzy súčasne.
Dĺžka každej lekcie pre deti vo veku 6-7 rokov nie je dlhšia ako 30 minút.
Pri stole je lepšie kresliť (písať), čítať, maľovať, vyrezávať, strihať, lepiť. Môžete cvičiť 10-15 minút pri stole, 10-15 minút - na koberci. To vám umožní zmeniť držanie tela, uvoľní svalové napätie.
Necvičte s dieťaťom, ak sa necíti dobre alebo aktívne ustupuje od aktivít.
Začnite reláciu s vašimi obľúbenými alebo ľahko vykonávanými aktivitami. To dáva dieťaťu sebavedomie.
Pokojne, bez podráždenia liečte ťažkosti a zlyhania dieťaťa. Nekarhajte, nehanbite dieťa za zlyhania.
Povzbudzujte svoje dieťa, ak niečo nefunguje. Buďte trpezliví a vysvetlite všetko, čomu nerozumiete.
Počas každého sedenia určite nájdite niečo, za čo svoje dieťa pochválite.
Nenúťte dieťa veľakrát opakovať úlohy, ktoré mu nevyjdú. V takýchto prípadoch by ste sa mali vrátiť k podobným, ale jednoduchším úlohám.

Poznámka pre rodičov o príprave detí do školy

Vyhnite sa veľkému zaťaženiu dieťaťa (niekoľko kruhov, sekcií a iných aktivít).
Nestrašte dieťa školou („Tu ideš do školy, tam ti to ukážu!“, „Naučia ťa, ako sa máš správať!“ A tak ďalej.).
Nedovoľte drastické zmeny v živote dieťaťa: vo vnútornej štruktúre domu, dennom režime, zrušení akejkoľvek predtým prítomnej zábavy dieťaťa, komunikácii s bývalými priateľmi atď. (pri prechode zo škôlky do školy).
Aby ste znížili ťažkosti pri príprave vyučovacích hodín, keď už dieťa chodí do školy, pripravte na ne dieťa vopred (v prípravnej skupine): pravidelne, približne v rovnakom čase, venujte sa nejakej aktivite (kreslenie, modelovanie, navrhovanie, edukácia). hry a pod.)...). Tým sa rozvinie vytrvalosť, zvyk cieľavedomých činností a hlavne dobrovoľné správanie.
Optimalizujte svoj vzťah rodič – dieťa: je potrebné, aby dieťa vyrastalo v atmosfére lásky, úcty a rešpektu k svojim individuálnym vlastnostiam. Záujem o jeho záležitosti a aktivity, dôvera v jeho úspechy; zároveň - náročnosť a dôslednosť výchovných vplyvov zo strany dospelých.
Pomôžte tiež optimalizovať vzťah dieťaťa s rovesníkmi: ak má dieťa problémy vo vzťahoch s nimi, musíte zistiť dôvod a pomôcť dieťaťu získať dôveru v skupinu rovesníkov.
Neustále rozširovať a obohacovať individuálnu skúsenosť dieťaťa: čím pestrejšia je skúsenosť dieťaťa, tým pestrejšia je jeho činnosť a tým väčší základ pre aktívne samostatné pôsobenie teda. Má viac možností vyskúšať si svoje schopnosti a rozšíriť svoje predstavy o sebe (múzeá, divadlá, cirkus, zoologická záhrada; básne, rozprávky, detské pesničky, kreslené filmy, detské filmy a pod.).
Prispieť k rozvoju schopnosti analyzovať vlastné skúsenosti dieťaťa a výsledky jeho činov a skutkov: vždy pozitívne hodnotiac osobnosť dieťaťa, je potrebné spolu s ním hodnotiť výsledky jeho konania, porovnávať s modelom. Nájdite príčiny ťažkostí a chýb a spôsoby ich nápravy. Zároveň je dôležité vytvoriť u dieťaťa dôveru, že sa vyrovná s ťažkosťami, dosiahne dobrý úspech, uspeje.
Zamyslite sa nad tým, čo ešte môže vaše dieťa potrebovať a zaveďte to do praxe a ak máte pochybnosti, príďte za odborníkmi a poraďte sa, aj keď sa vám zdá, že sa to neoplatí.
Návrh rozhodnutia rodičovskej schôdze
1. Spojte úsilie rodiny a materskej školy pri príprave detí do školy.
2. Prispievať k formovaniu motivačnej pripravenosti dieťaťa na školu. Zorganizujte s deťmi exkurziu do školy, navštevujte výstavy, aby ste si rozšírili obzory, zoznámili sa so školou, prácou učiteľa.
3. Hrajte s deťmi domáce hry zamerané na prípravu do školy
4. Zúčastňovať sa s deťmi vzdelávacích, estetických a športových aktivít.
Použité knihy:
1. Pavlov I.V. Chcem študovať! Rodičia o psychologickej príprave dieťaťa na školu.Petrohrad, Príhovor 2008.
2. Plotniková N.V. Ako naučiť predškoláka efektívnej komunikácii a pozitívnemu sebahodnoteniu „Chcem a môžem“, Petrohrad, 2011.
3. Rogov E. I. Príručka praktického psychológa vo výchove. M., 1996
4. Kurazheva N.Yu., Kozlova I.A. "Dobrodružstvá budúcich prvákov" - Petrohrad, 2007
5. Chibišová M.Yu., Pilipko N.V. „Psychológ na rodičovskom stretnutí, M. Genesis, 2009


Hore