Poznanie 23. február, druhá juniorská skupina. Zhrnutie lekcie pre juniorskú skupinu na tému "23. február"

Zhrnutie integrovanej hodiny v 2. juniorskej skupine
KOGNITÍVNY ROZVOJ/UMELECKÝ A ESTETICKÝ ROZVOJ

Téma: „Ja a môj otec“

Materiál je určený na oboznámenie a praktickú aplikáciu pedagógmi, ktorí pracujú a učia sa pracovať s predškolákmi.

Cieľ: vypestovať v deťoch dobrý vzťah k otcovi, vyvolať pocit hrdosti a radosti z ušľachtilých skutkov človeka. Upevniť schopnosť pracovať podľa schémy a zostaviť popisný príbeh.
Na výrobu darčeka sme potrebovali:
1. Šablóna na viazanie.
2. Farebný kartón.
3. Výstrižky z časopisov, emblémy.

Priebeh lekcie:

Chlapci, ako sa volá váš otec? (Odpovede detí)
- Vaši otcovia majú rôzne mená. Ale nielenže majú rozdielne mená a priezviská, vaši oteckovia majú aj iný vzhľad.
- Aký je vzhľad tvojho otca? Ako spoznáte svojho otca medzi ostatnými mužmi?
(Učiteľ ponúka deťom schému/obrázky: výška, vlasy, oči, fúzy, brada, oblečenie, postava).



- Deti, povedzte nám všetko o svojom otcovi. (Deti sa rozprávajú).
- Chlapci, ste takí pozorní, tak dobre ste hovorili o svojich otcoch, čo znamená, že ich máte veľmi radi.
- Oteckovia sú veľmi odlišní, no sú veci, v ktorých sú si podobní.
Teraz si zahrajme hru "Čo rada robí mama a čo robí otec?"
(Hra so vzormi: rybársky prút, bicykel, panvica, noviny, kvet, pletenie, spájkovačka/vŕtačka, TV, šach atď.)
- Výborne! Vieš všetko o otcovi. Veľmi ľúbiš svojich otcov! Myslíš si, že ťa tvoji otcovia milujú? (Áno)
- Ako si uhádol? (Objímajú nás, bozkávajú nás, hrajú sa atď.)
- Aké hry s tebou hrajú ockovia? (Futbal, vyučuje plávanie, sánkovanie, čítanie kníh atď.).




- Čo je ešte zaujímavé robiť s otcom? (Choďte sa, choďte do lesa alebo sa kúpajte v jazere atď.).



- Deti, dáva vám otec darčeky na sviatky? Ktoré? (Odpovede detí)
- Myslíte si, že otec bude potešený, keď od vás dostane darček? (Samozrejme, že to bude pekné).
- Potešme našich oteckov vlastnoručne vyrobenými darčekmi.
Ukážka aplikácie.
Deti tvrdo pracovali, aké sú dobré!


Lekcia pre mladšie deti
predškolskom veku
"Naša armáda"

Vzdelávacie ciele: Poskytnúť deťom vedomosti o armáde, vytvoriť si prvé predstavy o vojenských odvetviach, o obrancoch vlasti.
Vzdelávacie: Pestujte pocit hrdosti na svoju armádu a vyvolávajte túžbu byť ako silní, statoční ruskí vojaci, lásku k vlasti, k príbuzným, kultivujte láskavosť a schopnosť nadväzovať priateľov.
Priebeh lekcie:
Pedagóg: Chlapci, 23. februára budú naši ľudia oslavovať Deň obrancov vlasti Kto sú obrancovia vlasti?
Detské dohady.
Vychovávateľ: - Obrancovia vlasti sú bojovníci, ktorí bránia svoj ľud, svoju vlasť, vlasť pred nepriateľmi. Každý národ, každá krajina má armádu a už viackrát bránila svoj ľud pred útočníkmi.
Učiteľ zobrazuje ilustrácie zobrazujúce rôzne druhy vojsk.

.
Vychovávateľ: -Koho tu vidíš? Ak sa deťom ťažko odpovedá, učiteľ pomáha a vysvetľuje.
Deti: - Tankeri, námorníci, delostrelci, pešiaci.
Vychovávateľ: -Všetkých ste pomenovali správne - sú to rôzne druhy vojsk. Prečo potrebujeme toľko vojenských zložiek?
Detské dohady.
Vychovávateľ: - Správne! Piloti chránia oblohu; pešiaci - zem; námorníci a ponorky - more. Naši chlapci čoskoro vyrastú a vstúpia do armády. Predstavme si, že sa ocitneme v armáde. Viete, že v armáde sú rôzne druhy vojsk. Kto slúži na tanku?
Ak deti nevedia, dajte im príležitosť premýšľať a potom sám učiteľ rozpráva a ukazuje pomocou ilustrácií.
Deti: - Vodič tanku.
Vychovávateľ: -Kto slúži na hranici?
Deti: -Pohraničník.
Vychovávateľ: -Kto lieta vrtuľníkom?
Deti: Pilot vrtuľníka.
Pedagóg: Kto je raketový vedec?
Deti: -Kto slúži v raketových silách.
Vychovávateľ: -Ako sa volá človek, ktorý skáče s padákom?
Deti: - Parašutista.
Vychovávateľ: -Ako sa volá vojak, ktorý nemá vojenskú výstroj?
Deti: Pešiak.
Vychovávateľ: - Výborne! A teraz sa ty a ja zmeníme na pilotov a lietame v lietadle.
Uskutoční sa telesná výchova Lietadlá
Lietadlá hučali (rotovali pred hrudníkom s rukami ohnutými v lakťoch) Lietadlá vzlietli.
(ruky do strán) Ticho sedeli na čistinke, (sadli si, ruky na kolená)
A opäť leteli.
(ruky do strán s rytmickými ohybmi do strán)
Vychovávateľ: -Výborne! Vojaci bránia našu vlasť, znamená drahá, ako mama a otec. Vlasť je miesto, kde sme sa narodili, krajina, v ktorej žijeme, každý človek má jednu vlasť.
Neexistuje krajšia krajina ako naša vlasť!
Učiteľ: - Všetci nás učia láskavosti, láske k vlasti, schopnosti chrániť ju pred nepriateľmi, deti ste stále veľmi malé, ale aj teraz môžete urobiť veľa pre to, aby bola naša vlasť ešte krajšia ulici, nelámať kríky a stromy a nešliapať po trávnikoch A najdôležitejšie je milovať svojich blízkych, kamarátiť sa s deťmi v škôlke, rásť bystrými, silnými, šikovnými a zdravými, treba robiť telesnú výchovu.
Hrá sa vonkajšia hra PONORKA.
(tunel) Deti podliezajú stoličky umiestnené v rade, alebo gymnastická palica leží na dvoch stoličkách.
Vychovávateľ: -Výborne! Boli sme ponorkami a teraz budeme pešiakmi. Chlapci, musíte bežať po kľukatej ceste a niesť snehovú guľu a uvidíme, kto je najrýchlejší a najpozornejší vojak.
Hra Po kľukatej ceste (popis hry). V cieli je obruč obsahujúca snehové gule. Na signál vodcu sa prvý hráč začne pohybovať: obehne každý kolík, beží k obruči, vezme snehovú guľu, vráti sa k svojmu tímu a vloží snehovú guľu do obruče.
Vychovávateľ: - Výborne, chlapci! Povedzte mi, o akých typoch vojsk ste sa dnes dozvedeli?
Zoznam detí.
Vychovávateľ: -Výborne, chlapci! So všetkými úlohami ste sa vyrovnali pozoruhodne dobre, ukázali ste, že ste silní, obratní, zruční, že viete slúžiť v armáde a stanete sa dôstojnými obrancami našej vlasti, ktorú si budete vážiť a milovať.

Chcem, aby sa všetci smiali
Nech sa vaše sny vždy splnia.
Aby deti mali radostné sny,
Nech je dobré ráno,
Aby mama nebola smutná,
Aby nebola vojna!
RIADITEĽ: TORBA.E.F.

Cieľ: výcvik v technike origami v procese výroby darčekov pre Deň obrancov vlasti (origami košeľa)

Úlohy.

1. Vzdelávacie:

praktický rozvoj zručností a techník pre prácu v technike origami.

2. Vzdelávacie:

podpora pracovnej kultúry prostredníctvom študentov vykonávajúcich praktickú prácu;

vštepovanie pozornosti, usilovnosti a kompetentného vykonávania pracovných techník;

povzbudiť vás, aby ste vytvorili niečo nové vlastnými rukami, aby ste rozdávali radosť svojim blízkym.

3. Vývojové:

vyvinúť oko;

dobré motorové zručnosti.

Vybavenie: karty na tému 23. februára, obrázky a fotografie zobrazujúce vojenské zložky.farebný papier do tlačiarne; lepidlo PVA-M, kefy na lepidlo; stolová podložka na prácu s lepidlom; vzorky produktov; obrúsky.

Priebeh lekcie:

  1. Organizačný moment - Ahoj, moji milí! Dnes je vonku chladno, ale v našej skupine je svetlo a zábava! A je to zábava z našich žiarivých úsmevov, pretože každý úsmev je malým slnkom, vďaka ktorému sa cítite teplo a dobre. Preto vám navrhujem, aby ste sa na seba častejšie usmievali a rozdávali ostatným dobrú náladu!
  2. Úvod do témy.

— Chlapci, žijeme vo veľkej krajine zvanej Rusko. Rusko je naša vlasť. Naša krajina má armádu, rovnako ako iné krajiny. V armáde slúžia vojaci, námorníci, piloti a pohraničníci. Nazývajú sa obrancami vlasti. Čoskoro sa blíži sviatok našej armády - Deň obrancov vlasti. Oslavuje sa 23. februára.

Armáda má rôzne druhy vojsk – taká armáda je silná: dokáže chrániť svoju krajinu na mori, na súši aj vo vzduchu.

3 . Konsolidácia druhu vojsk.

Takže prvá vetva armády, ktorú si dnes budeme pamätať, je:

1. Pohraničné vojská. (Pohraničníci).

- Koľkí z vás si pamätajú, kto sú pohraničníci?

Pohraničníci sú vojaci, ktorí strážia hranicu. Sú prví, ktorí narazia na nepriateľské jednotky, keď prekročia hranicu. Pohraničníci, rovnako ako všetok vojenský personál, sú obrancami našej vlasti.

2. Námorníctvo (námorníci).

Morské priestory našej vlasti sú chránené vojnovými loďami. Slúžia tam námorníci vrátane kapitánov. Toto sú velitelia lode, sú zodpovední za celú loď. Veľké hladinové lode sú vybavené kanónmi, protilietadlovými delami, raketami a bombami. Bránia našu vlasť na vode.

3. Vojenské – vzdušné sily (piloti, výsadkári).

Piloti – členovia posádky lietadla alebo vrtuľníka – sa nesmú báť výšok a vedieť prevziať zodpovednosť v kritickej situácii.

Koľkí z vás si pamätajú, kto je pristávacia skupina?

Letectvo je v prípade potreby pripravené brániť našu vlasť zo vzduchu.

4. Pozemné sily (tankeri, pešiaci, delostrelci, raketári, signalisti, baníci, vojenskí stavitelia)

Koľkí z vás si pamätajú, čo je to tank?

Tanky sú samohybné vozidlá s húsenkovými dráhami, ktoré im umožňujú prechádzať sa akýmkoľvek terénom. Tanky sú vybavené kanónmi a guľometmi.Minút telesnej výchovy.

A teraz sa otočíme a zmeníme sa na vojakov

Jeden, dva, v kroku,

Tri, štyri, krok ťažšie.

Vojaci idú na prehliadku

A urobia krok spoločne.

Jeden dva tri štyri.

A teraz sme sa otočili a zmenili sme sa na chlapov.

- Chlapci, ale teraz nie je vojna, prečo potrebujeme armádu v čase mieru?

Armáda musí byť vždy pripravená odraziť nepriateľské útoky.

— Chlapci, čo robia vojaci v armáde v čase mieru?

Vojaci cvičia.

Prečo vojaci cvičia?

Vojaci musia byť silní, statoční, silní, zdraví, odvážni.

5. Hra „Jeden - veľa“.

Tanker - tankisti, pilot - piloti; námorník, vojak, bojovník, hrdina, raketa, šabľa, čiapka, pešiak, výsadkár, pohraničník.

Chlapci, vaši otcovia slúžili v armáde, bránili našu vlasť.

Chlapci, keď vyrastiete, budete slúžiť aj v armáde. Budete brániť našu vlasť.

Je čas tvrdo pracovať, prosím, sadnite si za stoly

Upevnenie vedomostí (T.B.)

Bezpečnostné opatrenia pri práci s nožnicami a lepidlom.

  • Držte nožnice ostrými koncami nadol;
  • Udržujte nožnice zatvorené na pracovnom stole;
  • Prejdite nožnicami s krúžkami nahor;
  • Pri práci s nožnicami dávajte pozor na prsty ľavej ruky;
  • Pri práci s lepidlom používajte špeciálnu plastovú podložku;
  • Pri práci s lepidlom použite kefu;
  • Dbajte na to, aby sa lepidlo nedostalo na vašu tvár, oblečenie alebo oči;
  • Ak sa vám lepidlo dostane do očí, okamžite si umyte ruky a opláchnite si oči teplou vodou;
  • Po práci trubicu pevne zatvorte lepidlom s vekom;
  • Po použití si umyte kefu a ruky.

Náš darček otcom a starým otcom!

Technikou origami si vyrobíme zaujímavú pohľadnicu - košeľu. Budete potrebovať obdĺžnikový list dekoratívneho papiera akejkoľvek farby. Pozrite sa na schému nižšie.

1.Kúsok obdĺžnikového papiera preložíme na polovicu.2. Preložte strany smerom k stredu. 3. Otočte list papiera a prehnite horný okraj.5. Otočte obrobok späť a ohnite horné rohy do stredu, ako je znázornené na obrázku. 6. Teraz vyrábate obojok. 7. Prehnite okraje listu, ako je znázornené na obrázku. 8. Teraz robíte rukávy budúcej košele.. Stačí, ak spodný okraj prehnete a zastrčíte pod golier.Narovnajte rohy goliera a pomocou lepidla ich zaistite.

Urobil si tričká.

Prstová gymnastika

Naše prsty neboli lenivé,
Pracovali na figuríne.
Rohy boli ohnuté,
a trochu unavený.
Jemne ich potrasieme
Začnime znova skladať. .

Prejdite na dekoráciu. Pridajte kravatu.

Schéma, ako si vyrobiť papierovú kravatu na košeľu:

Zhrnutie otvorenej hodiny telesnej a športovej výchovy „Sme veselí chalani“, venovanej 23. februáru v druhej juniorskej skupine.

CIEĽ:
Zlepšenie motorickej aktivity a nezávislosti u detí.
ÚLOHY:
- formovať zdravý životný štýl detí;
- pestovať silný záujem o telesnú výchovu a šport, osobné úspechy;
- zabávať deti, dávať im potešenie;
- formovať kognitívnu činnosť;
- rozširovať a systematizovať vedomosti.
VYBAVENIE: obruče; oblúky; pyramídy; lopty; kolky; začiarkavacie políčka; hudobným sprievodom.

POKROK TRIEDY:

Deti s vlajkami v rukách vstupujú do telocvične spolu s učiteľom pri hudbe. Kráčajú v kruhu, dvíhajú kolená vysoko a stoja v kruhu s vlajkami v rukách.

DETI:
- Blahoželáme otcovi ku Dňu mužov a mávame vlajkami a spievame
(pieseň a tanec „Ako naši vojaci ideme“).

UČITEĽ:
- Naši drahí oteckovia, dnes sme sa zišli v tejto sále, aby sme vám zablahoželali k sviatku a ukázali vám, akí sme sa stali šikovnými, statočnými a šikovnými. (deti stojace v kruhu čítajú poéziu a potom sa striedajú v cvičení: dvíhanie rúk hore a dole, drepy, obraty tela).

UČITEĽ:
- Výborne, chlapci, teraz začneme súťaž.
(deti sú rozdelené do dvoch tímov).

1 Súťaž: „Preskoč cez obruč.“
(deti preskakujú obruče, aby videli, kto je rýchlejší).

UČITEĽ:
- Výborne chalani, odviedli dobrú prácu a teraz poďme na ďalšiu súťaž.

2 Súťaž: „Beh okolo prekážky“.
(deti behajú po cestičke popri pyramídach; kto prebehne rýchlejšie bez toho, aby pyramídu prevrátil a vracia sa späť).
UČITEĽ:
- Ste veľmi zruční a túto súťaž ste zvládli dobre. Ale stále máme konkurenciu.
3 Súťaž: „Vyliezť pod oblúk“.
(kto rýchlejšie dobehne k oblúku, podlieza ho a vracia sa späť).

UČITEĽ:
- Výborne chlapci. Oh, kto to klope na naše dvere (kto sú títo chlapci).

DETI: - Snehuliak (správne Snehuliak).

SNEHULIENKA: - Ahoj!
- Chlapci, ja som snehuliak, som zvyknutý na chlad
- Chytro si ma vytvaroval do mrkvy namiesto nosa
- A vedro na hlave nie je plné dier.
- Oh, akú dovolenku tu máte?

UČITEĽ:
- Máme športovú súťaž snehuliaka. Chcete sa s nami hrať?

SNEHULIENKA:
- Áno, samozrejme, chcem, poznám jednu hru: postavte sa do kruhu.
(snehuliak kráča v kruhu)
- Zmrazím ti ruky (deti si schovajú ruky za chrbát)
- Zmrazím ti nohy (deti čupia)
- Zmrazím ti nosy (deti si zakryjú nosy rukami)
- Zmrazím ti líca (deti si zakryjú líca dlaňami).
(hra sa opakuje 2-3 krát).

UČITEĽ:
- So snehuliakom sa nám hralo tak dobre. Ďakujem.
SNEHULIENKA:
- Áno, tiež sa mi veľmi páčilo hrať s tebou, ale musím ísť, inak sa roztopím. Noah určite k tebe ešte prídem (snehuliak sa lúči a odchádza).
UČITEĽ:
- No, milí chlapci a dospelí, naša dovolenka sa skončila. Všetko ste zvládli veľmi dobre a naše priateľstvo zvíťazilo. Chceme ešte raz zablahoželať našim otcom, obdarovať ich a pozvať ich na čajový večierok v skupine (deti odchádzajú zo sály za hudby).
KONIEC.

Téma: „Otcovia – vy ste naši obrancovia“

Cieľ:

Vštepiť deťom dobrý vzťah k otcovi, vyvolať pocit hrdosti a radosti z ušľachtilých skutkov milovanej osoby;

Naučte deti písať popisný príbeh pomocou diagramu;

Aktivujte zvuky „u“, „zh“, „t“, „ch“.

Materiál: Plagát „Obrancovia vlasti“, obrázkové schémy, papierové lietadlá pre každé dieťa.

Prípravné práce: vytvorenie plagátu „Obrancovia vlasti“, navrhnutie výstavy „Moja rodina“, učenie básní o otcovi, dedovi a armáde.

Integrácia vzdelávacích oblastí: „Socializácia“, „Komunikácia“, „Zdravie“.

GCD ťah

Vychovávateľ: Chlapci, čoskoro oslávime sviatok „Deň obrancov vlasti“. Toto je sviatok skutočných mužov, našich obrancov.

Kto sú podľa vás obrancovia? (odpovede detí)

Správne, toto sú vaši otcovia a starí otcovia, ktorí kedysi odvážne bránili našu vlasť a slúžili v armáde.

Teraz bude Katya čítať báseň o armáde (číta báseň)

Naša milovaná armáda

Narodeniny vo februári

Sláva jej, neporaziteľná,

Sláva mieru na Zemi!

Chlapci, pozrite sa na plagát, koho vidíte na týchto fotografiách? (otcovia, starí otcovia)

Dima, ukáž mi fotku tvojho otca, ako sa volá? (opýtajte sa 3-4 detí).

Chlapci, vaši otcovia majú rôzne mená, no nielenže majú iné mená a priezviská, ale majú aj iný vzhľad. A sú oblečení v rôznych odevoch, ktoré sa nazývajú „vojenské uniformy“.

Pozrite, je to odlišné od seba: Dimov otec má námornícku uniformu - slúžil v námorníctve. A Denisov otec má uniformu pohraničnej stráže - slúžil na hranici našej vlasti.

Vaši otcovia sú veľmi odlišní, ale majú spoločné záujmy: milujú rybolov a dopravu.

Teraz si zahrajme hru „Čo rád robí otec a čo mama? (hra so vzormi: udica, bicykel, noviny, panvica, kvetina, pletenie, TV, šach).

Výborne, vieš o otcovi všetko. Veľmi ľúbiš svojich otcov! Myslíš si, že ťa tvoji otcovia milujú? (Áno)

Ako ste to uhádli? (Objímajú nás, bozkávajú nás, hrajú sa.)

Aké hry s vami hrajú ockovia? (Futbal, čítanie kníh, hranie sa s autami.)

Čo je ešte zábavné robiť s otcom? (Choďte sa po parku, jazdite v aute, choďte do cirkusu atď.)

Chlapci, akí máte dobrých otcov, majú vás veľmi radi.

A máte aj starých otcov. Keď boli mladí, slúžili aj v armáde. Ruslanov starý otec bol delostrelec a Ratmir bol pilot, pilotoval lietadlo (foto).

Teraz si zahrajme hru "Piloti". Povedz mi, kam lietajú lietadlá? (Vysoko na oblohe.) Budete pilotmi lietadla. Roztiahnite „krídla“, naštartujte „motor“: „f - f - f“, letíme...

Lietadlo letí,

Lietadlo bzučí:

"U-oo-oo-oo!"

Letím do Moskvy!

Veliteľ - pilot

Lietadlo vedie:

"U-oo-oo-oo!"

Letím do Moskvy! (N. Naydenov)

Chlapci, čo môžu vaši otcovia robiť? (zabíjať klince, riadiť auto atď.)

Zahrajme si hru "Čo dokážu oteckovia?" Pohybmi rúk ukážeme činy našich otcov (Hra - napodobňovanie so zvukovou výslovnosťou.)

Pílenie - jik, jik,

Vysávanie - ooh, ooh, ooh, ooh.

Kladivové klince – sem – tam.

Lietadlo - kuriatko - kuriatko - kuriatko.

Akých dobrých otcov máš, ale sú aj silní: nosia ťa na rukách, na krku, chránia teba, tvoje mamy a našu krajinu. A aby ste boli ako otec, musíte sa dobre najesť, cvičiť a nikdy nikoho neuraziť. Pretože silný človek nie je páchateľom, je ochrancom. Keď vyrastiete, budete tiež silnými obrancami svojej rodiny a svojej vlasti.


Hore