Upevnenie a udržanie zdravia predškolákov rodičovské stretnutie. Rodičovské stretnutie „ako udržať dieťa zdravé“

Oboznámiť rodičov žiakov s hlavnými faktormi prispievajúcimi k upevňovaniu a zachovávaniu zdravia detí predškolského veku doma a v materskej škole. Formovanie motivácie rodičov k zdravému životnému štýlu, zodpovednosti za svoje zdravie a zdravie svojich detí, zdokonaľovanie pedagogických zručností rodičov pri využívaní zdravotne šetriacich technológií v domácom prostredí. Rozvíjať zmysel pre jednotu, súdržnosť.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Rodičovské stretnutie

"Posilnenie a udržanie zdravia predškolákov" (skupina seniorov)

Správanie: okrúhly stôl

Cieľ: Oboznámiť rodičov žiakov s hlavnými faktormi prispievajúcimi k upevňovaniu a zachovávaniu zdravia detí predškolského veku doma a v materskej škole. Formovanie motivácie rodičov k zdravému životnému štýlu, zodpovednosti za svoje zdravie a zdravie svojich detí, zdokonaľovanie pedagogických zručností rodičov pri využívaní zdravotne šetriacich technológií v domácom prostredí. Rozvíjať zmysel pre jednotu, súdržnosť.

Priebeh udalosti

Implementačný plán.

Úvod.

Analýza prieskumu.

Dynamická pauza.

Zobrazenie prezentácie.

Záverečná fáza stretnutia.

Príprava atribútov pre praktickú časť „Vtipné švihadlá“.

Zhrnutie stretnutia.

organizačná etapa.

Dieťa je nekonečne choré.
Matka v panike, v slzách: strach aj smútok.
- Som predsa od kolísky
Vždy sa snažím udržiavať v teple.
Byt má okná aj v lete
Bojím sa otvoriť - zrazu prievan,
S ním potom do nemocnice, potom do lekárne,
Lieky sa nedajú počítať.
Slovom nie chlapec, ale utrpenie.
Takže niekedy sme z detí
Pestujeme skleníkový výtvor,
A nie bojovníci - hrdinovia.
V. Krestov "Skleníková tvorba"

Len ťažko možno nájsť rodičov, ktorí nechcú, aby ich deti vyrastali zdravo. Mnohí však nevedia, ako to dosiahnuť. Niektorí sa vo všeobecnosti domnievajú, že pedagógovia a lekári by sa mali podieľať na upevňovaní zdravia dieťaťa, zatiaľ čo rodičia sa majú starať iba o jedlo a oblečenie svojich detí. Nájdu sa aj také mamičky a oteckovia, ktorí pri hľadaní účinných spôsobov, ako zlepšiť zdravotný stav svojich detí, úplne odmietajú osvedčené odporúčania a využívajú len netradičné metódy, ktoré majú často neblahý vplyv na zdravie dieťaťa. Nakoniec existujú rodičia, ktorí starostlivo a presne dodržiavajú lekárske odporúčania, často a vo veľkom množstve užívajú drogy a napriek tomu nie vždy dosiahnu požadovaný účinok.

Dnes sa zoznámime s hlavnými faktormi, ktoré prispievajú k upevňovaniu a udržiavaniu zdravia predškoláka doma aj v škôlke.

V modernej spoločnosti sú na človeka, teda aj dieťa, kladené nové, vyššie nároky na jeho vedomosti a schopnosti. Starostlivosť o zdravie dieťaťa a dospelého sa stala prioritou na celom svete. Každá krajina potrebuje kreatívne, harmonicky rozvinuté, aktívne a zdravé osobnosti.

Aké by malo byť zdravé dieťa? Po prvé, ak ochorie, je to veľmi zriedkavé a v žiadnom prípade nie ťažké. Je veselý a aktívny, láskavo sa správa k ľuďom okolo seba. V jeho živote prevládajú pozitívne emocionálne dojmy, zatiaľ čo negatívne zážitky znáša tvrdo a bez škodlivých následkov. Zdravé a vyvinuté dieťa má dobrú telesnú odolnosť voči škodlivým faktorom prostredia a odolnosť voči únave, je sociálne a fyziologicky prispôsobené.

V predškolskom detstve sa kladie základ zdravia dieťaťa, prebieha jeho intenzívny rast a vývoj, formujú sa základné pohyby, držanie tela, ako aj potrebné zručnosti a návyky, získavajú sa základné fyzické vlastnosti, rozvíjajú sa charakterové vlastnosti, bez ktorých zdravý životný štýl je nemožný.

1. Čo je zdravie?. Zdravie je fyzická, duševná a sociálna pohoda a nie len neprítomnosť choroby alebo vady.

2. Vymenujte faktory ovplyvňujúce zdravotný stav.

20% - dedičnosť

20% - ekológia

10 % - rozvoj zdravotníctva

50% - životný štýl

Aký faktor môžeme dať na prvé miesto?

3. Čo je zdravý životný štýl?

Vyvážená strava

Súlad s režimom

Optimálny režim jazdy

Plný spánok

Zdravé hygienické prostredie

Priaznivá psychologická atmosféra

otužovanie

Analýza prieskumu

Držanie dynamickej pauzy s rodičmi.

Vychovávateľ: Pozývam všetkých na „Veselé telesné cvičenie“.

Hej, všetci spolu, ruky široké,

Sedeli na zemi ako v byte.

A teraz všetci spolu vstali,

Ruky stiahnuté na opasok

Každý krok doprava, každý krok doľava,

Všetci sme ako kráľovné.

Hej, prekrížime si nohy

A skočte na miesto

A ruky hore a dole

Zatlieskajme si za prídavok,

A potom spolu kýchajte!

A teraz sa musíte smiať!

A teraz na ramenách rúk,

Ani túžbe, ani nude,

Pravá noha dopredu

A potom naopak!

Teraz počúvajte príkaz:

Chyť sa za uši

A vyplazené jazyky

A vyššie lakte

No, po priateľskom, spolu

Poďme všetci skočiť na miesto.

1. Musí aktívne používaťliečivé prírodné faktory prostredia: čistá voda, ultrafialové slnečné lúče, čistý vzduch, fytoncídne vlastnosti rastlín.

2. Dieťa potrebujepokojná, priateľská psychologická klíma.Hádky v prítomnosti dieťaťa prispievajú k vzniku neurózy v ňom alebo zhoršujú existujúce poruchy nervového systému. To všetko výrazne znižuje ochranné schopnosti detského organizmu. Neprimerané zákazy majú tiež negatívny výsledok - „nie“, „nebehať“, „nerobiť hluk“. Tvrdo autoritárska výchova prispieva k normálnemu vývoju detí rovnako málo ako opačný extrém v podobe povoľnosti.

3. Dospelí by mali nielen chrániť detský organizmus pred škodlivými vplyvmi, ale aj vytvárať podmienky, ktoré pomáhajú zvyšovať obranyschopnosť organizmu dieťaťa, jeho výkonnosť. A dôležité tu jedobre organizovaný denný režim- to sú optimálne kombinované obdobia bdelosti a spánku detí počas dňa. Uspokojuje ich potrebu jedla, aktivity, odpočinku, pohybovej aktivity a pod. Režim deti disciplinuje, privyká na určitý rytmus. My, pracovníci materských škôl, považujeme pondelok za „ťažký“ deň, pretože mnohé deti odmietajú jesť, správať sa, rýchlo sa unavia atď. Nie je ďaleko od choroby. A ide o to, že v sobotu a nedeľu deti nechodili, cez deň nespali, chodili spať neskoro večer - jedným slovom bol porušený celodenný režim prísne dodržiavaný v škôlke. Ako si správne zorganizovať dennú rutinu? Kedy je pre bábätko lepšie raňajkovať, obedovať, športovať, hrať sa, chodiť, počúvať hudbu? Pomôžu vám v tom naše poznámky (rozširujte prílohu 2).

4. Kompletná výživa -zahrnutie do stravy potravín bohatých na vitamíny A, B, C a D, minerálne soli (vápnik, fosfor, železo, horčík, meď), ako aj bielkoviny. Predpokladom racionálnej výživy detí všetkých vekových kategórií je rôznorodosť stravy, a to ako z dôvodu rôznych produktov, tak aj spôsobov ich prípravy. Zlepšenie chuti do jedla a asimilácia jedla prispieva ku krásnemu dizajnu jedál a prestierania.

5. Je to dôležité pre deti rozvíjať záujem o samoliečbu. Čím skôr dieťa získa predstavu o stavbe ľudského tela, spozná dôležitosť otužovania, pohybu, správnej výživy, spánku, tým skôr sa zoznámi so zdravým životným štýlom. Ak je dieťa násilne nútené zapojiť sa do telesnej výchovy, ako aj dodržiavať hygienické pravidlá, dieťa o to rýchlo stráca záujem.

6. Na podporu zdravia a normalizáciu hmotnostiefektívna chôdza a beh, prispieva k zvýšeniu celkovej vytrvalosti, posilňuje kardiovaskulárny a dýchací systém, rôzne svalové skupiny, kĺby a väzy.Je dokázané, že beh zlepšuje prietok krvi vo všetkých vnútorných orgánoch, vrátane mozgu. Chôdza a beh majú navyše výrazný tréningový efekt a prispievajú k otužovaniu tela.

Etapa praktickej činnosti.

Postavte sa prosím do kruhu. Predstavte si, že táto lopta je vašou fyzickou aktivitou. Postavte sa v takej vzdialenosti od lopty, ktorá by najlepšie demonštrovala blízkosť alebo vzdialenosť k vašej fyzickej aktivite. Chcem Vám ponúknuť jednu z možností zvýšenia pohybovej aktivity.

Dnes som si priniesol moje obľúbené švihadlá z detstva. História moderného švihadla sa začala obyčajným lanom. Dokonca aj starí Egypťania a Číňania skrúcali laná a konopné laná. Neustále ich museli preskakovať, aby sa nepoplietli. Deti, pozorujúc dospelých, začali zo zábavy skákať cez krátke laná. Ktoré z detí môže ukázať svoju schopnosť skákať cez švihadlo? A rodičia?

Môžete nielen skákať cez lano, ale aj hrať rôzne hry. Poďme hrať.

Mobilná hra „Nepolapiteľné švihadlo“.Deti stoja vo dvojiciach so svojimi rodičmi a sedia chrbtom k sebe na stoličkách. Pod stoličkou je umiestnené švihadlo. Hráči bežia. Na signál "Na stoličkách!" sadnite si na stoličky a vytiahnite spod nich povraz. Ten, kto ako prvý vezme švihadlo, vyhráva.

Mobilná hra „Pohybujúce sa lano“.Dva alebo tri páry rodičov, ktorí vezmú laná, navlečú ich a chodia po mieste, pričom laná držia najskôr vo výške 20 cm a potom ich zdvíhajú stále vyššie. Deti sa voľne pohybujú po ihrisku a keď sa k nim priblížia vedúci s lanom, preskakujú ho. Kto trafí lano, vypadáva z hry.

Mobilná hra "Týždeň".Dvaja rodičia ťahajú lano v strede haly vo výške 5 cm (pondelok), všetci účastníci hry prešľapujú. Potom zdvihnite lano o 10 cm (utorok), 15 cm (streda), 20 cm (štvrtok), 25 cm (piatok), 30 cm (sobota), 35-40 cm (nedeľa). Potom rodičia skáču cez lano, deti s radosťou sledujú, ako im to ide.

Mobilná hra „Šikovné ruky, rýchle nohy“.Dieťa zloží lano na polovicu, vezme ho za konce, skrúti ho pri nohách a preskočí. Kto sa zamotá, vypadáva z hry.

Mobilná hra "Rybársky prút".Na koniec lana je priviazané malé závažie. Účastníci hry stoja v kruhu, vodca s lanom je v strede. Hostiteľ roztočí lano, deti ho preskakujú. Kto zasiahne, vypadáva z hry.

- Preskočili ste krátke lano, no nemenej zaujímavé je preskočiť aj dlhé.

Mobilná hra "Priateľské trio".Dvaja dospelí krútia dlhým lanom a deti pod lanom bežia.

- Máte radi hry na švihadle? Teraz môžete aktívne relaxovať so svojimi deťmi.

VI. Zhrnutie výsledkov rodičovského stretnutia.


Rodičovské stretnutie na tému:

"Posilnenie a udržanie zdravia predškolákov"

Cieľ: oboznámiť rodičov žiakov s hlavnými faktormi prispievajúcimi k upevňovaniu a zachovávaniu zdravia predškoláka doma a v materskej škole.

Úlohy: informovať rodičov o zdravotnom stave žiakov počas stretnutia; vytvárať podmienky, aby si rodičia uvedomili niektoré faktory, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť zdravie detí predškolského veku; vytvárať podmienky pre rodičov, aby si uvedomili potrebu spoločnej práce materskej školy a rodiny na zachovaní a zlepšení zdravia predškolákov.

Plán podujatia:

1. Príhovor hlavy "Zdravie dieťaťa je v našich rukách."

2. Príhovor felshera "Vitamíny".

3. Riešenie

Priebeh udalosti:

„Rodičia sú prví učitelia. Sú povinní položiť základy fyzického, morálneho a intelektuálneho rozvoja osobnosti dieťaťa,“ píše sa v zákone Ruskej federácie o vzdelávaní.

Starostlivosť o zdravie dieťaťa a dospelého sa stala prioritou na celom svete. Každá krajina potrebuje kreatívne, harmonicky rozvinuté, aktívne a zdravé osobnosti.

Starostlivosť o výchovu zdravého dieťaťa je prioritou v práci každej predškolskej inštitúcie. Zdravé a vyvinuté dieťa má dobrú telesnú odolnosť voči škodlivým faktorom prostredia a odolnosť voči únave, je sociálne a fyziologicky prispôsobené.

V predškolskom detstve sa kladie základ zdravia dieťaťa, prebieha jeho intenzívny rast a vývoj, formujú sa základné pohyby, držanie tela, ako aj potrebné zručnosti a návyky, získavajú sa základné fyzické vlastnosti, rozvíjajú sa charakterové vlastnosti, bez ktorých zdravý životný štýl je nemožný.

Čo je podľa teba zdravie?

čo je ZOZ?

(racionálna výživa, dodržiavanie režimu, optimálny motorický režim, dobrý spánok, zdravé hygienické prostredie, priaznivá psychická atmosféra, otužovanie).

K dnešnému dňu existuje všeobecný trend zhoršovania zdravotného stavu detí.

Faktory mestského prostredia nepriaznivo ovplyvňujú vývoj a zdravie dieťaťa. Znečistenie životného prostredia škodlivými látkami teda vedie k ochoreniam mandlí, adenoidov a lymfatických uzlín u detí. A dlhodobý pobyt v takýchto nepriaznivých podmienkach spôsobuje prepätie adaptačných schopností organizmu a vedie k vyčerpaniu imunitného systému. Existujú chronické ochorenia bronchopulmonálneho systému, orgánov ENT a iných ochorení.

Nárast počtu detských chorôb je spojený nielen so sociálno-ekologickou situáciou, ale aj so samotným spôsobom života rodiny dieťaťa, ktorý do značnej miery závisí od rodinných tradícií a charakteru motorického režimu. Pri nedostatočnej pohybovej aktivite dieťaťa nevyhnutne dochádza k zhoršovaniu vývoja pohybovej funkcie a poklesu pohybovej výkonnosti dieťaťa.

Čo môžu rodičia urobiť, aby svoje deti priviedli k zdravému životnému štýlu?

V prvom rade je potrebné aktívne využívať hojenie prírodné faktory prostredia:čistá voda, ultrafialové slnečné lúče, čistý vzduch, fytoncídne vlastnosti rastlín, keďže prírodné sily prírody sú známymi zložkami prostredia a sú nevyhnutné pre život tela.

Dieťa potrebuje pokoj benevolentná psychologická klíma.

Hádky v prítomnosti dieťaťa prispievajú k vzniku neurózy v ňom alebo zhoršujú existujúce poruchy nervového systému. To všetko výrazne znižuje ochranné schopnosti detského organizmu.

A naše podráždenie mechanicky prechádza na dieťa.

Pestuje sa emocionálna odolnosť a súvisiace správanie. Tu je dôležité vedieť sa správne a racionálne vžiť do toho, čo vidíme, vnímame, počujeme.

Dospelí by mali nielen chrániť detský organizmus pred škodlivými vplyvmi, ale aj vytvárať podmienky, ktoré prispievajú k zvyšovaniu ochranných síl detského organizmu, jeho výkonnosti. A dôležité tu je dobre organizovaný denný režim.

Denný režim - ide o optimálne kombinované obdobia bdelosti a spánku detí počas dňa. Uspokojuje ich potrebu jedla, aktivity, odpočinku, fyzickej aktivity atď. Režim deti vychováva, podporuje formovanie mnohých užitočných zručností, privyká ich na určitý rytmus.

Chôdza - jedna zo základných zložiek dennej rutiny. Tento najefektívnejší druh odpočinku dobre obnovuje funkčné zdroje organizmu, znížené v priebehu aktivity, a predovšetkým pracovnú kapacitu. Pobyt na vzduchu pomáha zvyšovať odolnosť organizmu a otužuje ho. Po aktívnej prechádzke dieťa vždy normalizuje chuť do jedla a spánok.

Prechádzka sa musí vykonávať za každého počasia, s výnimkou obzvlášť nepriaznivých podmienok. Oblečenie a obuv zároveň musia zodpovedať počasiu a všetkým hygienickým požiadavkám. Počas prechádzky by sa deťom nemalo dovoliť zostať dlho v rovnakej polohe, preto je potrebné zmeniť ich druh činnosti a miesto hry. Prechádzku je dobré spojiť so športom a hrami v prírode.

Deti by mali chodiť aspoň dvakrát denne po dve hodiny, v lete neobmedzene.

Nemenej dôležitou zložkou režimu je sen,čo je potrebné najmä pre slabé deti. Je dôležité, aby bábätko zaspávalo každý deň v rovnakom čase (deň aj noc).

Domáci režim dieťaťa by teda mal byť pokračovaním režimu dňa v škôlke a najmä cez víkendy.

Kompletná výživa - zahrnutie do stravy potravín bohatých na vitamíny A, B, C a D, minerálne soli (vápnik, fosfor, železo, horčík, meď), ako aj bielkoviny. Všetky jedlá pre deti je vhodné pripravovať z prírodných produktov, nerafinované, bez prísad, korenín a konzervačných látok. Častejšie zaraďujte do stravy detí tvaroh, pohánku a ovsené vločky.

Pre deti je to dôležité formovať záujem o zdokonaľovanie vlastného tela.Čím skôr dieťa získa predstavu o stavbe ľudského tela, spozná dôležitosť otužovania, pohybu, správnej výživy, spánku, tým skôr sa zoznámi so zdravým životným štýlom.

Pri nástupe dieťaťa do školy je dôležitý nielen jeho intelektuálny rozvoj, ale aj úroveň jeho fyzického rozvoja. Zásada „neškodiť“ by mala byť základom výchovy a rozvoja dieťaťa. Malo by sa pamätať na to, že „skoré učenie“ vedie k preťaženiu, nepriaznivo ovplyvňuje zdravie, vyvoláva neurózy a iné nežiaduce javy, čo vedie k poklesu záujmu o učenie.

Príprava na školu v materskej škole sa uskutočňuje nielen na hodinách matematiky a rozvoja reči, ale aj na hodinách telesnej výchovy, ktoré formujú pozornosť, myslenie, pamäť, reč, predstavivosť, jemnú motoriku rúk a koordináciu pohybov potrebnú pre úspešné školstvo. . Dôležitá je aj herná aktivita detí. Čím lepšie dieťa hrá rolové hry, tým úspešnejšie bude v škole. Hra sa dobre pripravuje do školy. Bez hry sa u detí rozvíja pocit strachu, letargie a pasivity. Hra je hlavnou ľudskou potrebou.

Na zlepšenie zdravia a normalizáciu hmotnosti efektívnu chôdzu a beh ktoré chránia ľudské telo pred chorobami. Majú výrazný tréningový účinok a prispievajú k otužovaniu tela.

Čo je otužovanie?

Ide o zvýšenie odolnosti organizmu voči nepriaznivým účinkom množstva environmentálnych faktorov prostredníctvom systematického krátkodobého pôsobenia týchto istých faktorov v malých dávkach na organizmus.

V dôsledku otužovania sa telo prispôsobuje meniacim sa podmienkam prostredia. Pri otužovaní súčasne dochádza k zvýšeniu imunity v dôsledku zvýšenia tvorby interferónu a iných ochranných faktorov v tele.

Kto z vás sa venuje otužovaniu s dieťaťom doma a kto?

kalenie, popri tradičných otužovacích metódach (vzduchové kúpele, vodné kúpele na nohy, kloktadlá) sa široko využívajú aj netradičné:

1. Kontrastné otužovanie vzduchom (deti sa dostanú z teplej miestnosti do „studenej“).

2. Chôdza naboso. Zároveň sa spevňujú klenby a väzy chodidla, predchádza sa aj plochým nohám.

V lete dajte deťom možnosť chodiť naboso po horúcom piesku a asfalte, po malých kamienkoch a šiškách, ktoré pôsobia ako silné dráždidlá. Naopak, teplý piesok, mäkká tráva, vnútorný koberec pôsobia upokojujúco. Pri bosej chôdzi sa zvyšuje intenzita činnosti takmer všetkých svalov, rozprúdi sa krvný obeh v celom tele, zlepší sa duševná činnosť.

Kontrastná sprcha je najúčinnejšou metódou otužovania doma. Po krátkom nabití dieťa vstane pod sprchou, oblieva sa vodou s teplotou 36-38 stupňov po dobu 30-40 sekúnd, potom teplota vody klesne o 2-3 stupne a trvanie sprchovania sa skráti na 20-25 sekúnd. . Postup sa opakuje dvakrát. Po 1-1,5 týždni sa teplotný rozdiel vody zvýši na 4-5 stupňov. Počas 2-3 mesiacov sa teplota zvýši na 19-20 stupňov.

Kloktanie studenou vodou so znížením jej teploty je metóda prevencie ochorenia nosohltanu. Kloktanie začína pri teplote vody 36-37 stupňov, každé 2-3 dni sa znižuje o 1 stupeň a privádza sa na izbovú teplotu.

Treba pamätať na to, že prestávka v otužovaní na 2-3 týždne znižuje odolnosť organizmu voči chladovým faktorom a je preto vysoko nežiaduca.

Nemožno nebrať do úvahy individuálne vlastnosti dieťaťa, jeho vek, jeho citlivosť na postupy otužovania. Neodporúča sa vykonávať kalenie na pozadí negatívnych emocionálnych stavov, napríklad strachu, odporu, úzkosti.

Aký záver možno vyvodiť o otužovaní?

Ak chceme, aby bolo naše dieťa zdravé, musíme otužovacie procedúry vykonávať denne. Minimálne vytvrdzovanie je vzduchové a vodné procedúry, správne vybrané oblečenie.

Ukazuje sa, že je možné otužovať telo dieťaťa jedlom. Aké potraviny alebo látky podľa vás pomáhajú dieťaťu otužiť sa?

Aké rastliny - kríky, akumulátory vitamínu C, pomáhajú proti prechladnutiu? Čierne ríbezle a šípky zvyšujú odolnosť organizmu voči chladu a SARS),

Aký „ochranný nápoj“ zvyšuje odolnosť organizmu voči chorobám horných dýchacích ciest a pľúc, je bohatý na vitamín A? "Nápoj ochrany" - mrkvová šťava. Čerstvú mrkvovú šťavu sa odporúča piť od 1 polievkovej lyžice do pol pohára denne, nie však viac ako 100 g, pretože vo veľkom množstve môže spôsobiť ikterické sfarbenie pokožky, navyše u niektorých detí spôsobuje alergie.

Čo je pre dieťa zdravšie – džús alebo jablko? Šťavy sú čistejšie ekologické produkty. Telo ich rýchlo vstrebáva a takmer okamžite po užití sa zaradia do metabolizmu, čo priaznivo pôsobí na regeneračné procesy organizmu. V šťavách je veľa vody, ale toto je skutočne živá voda – je obohatená o biologicky aktívne látky rastlinných buniek. Všetky šťavy majú tonizujúci účinok, stimulujú trávenie a asimiláciu potravy a tiež odstraňujú toxické látky z tela vrátane rádioaktívnych (mrkva a jablko). Šťavy sú tiež zdrojom vitamínov, minerálnych solí a mnohých stopových prvkov.

Systematické užívanie Eleutherococcus perorálne s kompótom alebo mliekom počas 1-2 mesiacov môže znížiť výskyt chrípky a chrípke podobných ochorení u detí viac ako 2,5-krát.

Na zvýšenie ochranných síl tela dieťaťa sa odporúča užívanie vitamínov. Príhovor záchranára materskej školy.

Rozhodnutie rodičovského stretnutia:

1. Využite informácie získané na rodičovskom stretnutí na udržanie a zlepšenie zdravia detí.

2. Zaviesť zdravý životný štýl do každej rodiny.

3. Nastavte dieťaťu domáci režim v súlade s denným režimom MŠ.

4. Systematicky vykonávať otužovanie dieťaťa v rodinnom prostredí.

5. Cez víkendy určite choďte s deťmi aspoň dvakrát denne na prechádzku. Dajte dieťaťu príležitosť pohybovať sa viac počas prechádzky, hrať hry vonku.

Výpis z rodičovského stretnutia
Téma: "Zachovanie a posilnenie zdravia mladších predškolákov"
Dobrý večer milí rodičia! Témou dnešného stretnutia je „Zachovanie a upevnenie zdravia mladších predškolákov“. Táto otázka je na mieste, pretože aj vy, rodičia, aj my, učitelia, chceme, aby naše deti neochoreli, z roka na rok boli zdravšie, silnejšie, odolnejšie, aby vyrástli a vstúpili do skvelého života nielen vzdelané a vzdelaný, ale aj zdravý.. Čo je potrebné na to, aby dieťa vyrastalo zdravo?
Potrebujeme jednoduché, dobre známe podmienky, ktoré poznáme z detstva "Slnko, vzduch a voda sú naši najlepší priatelia!" Aby však tieto jednoduché podmienky fungovali pre zdravie dieťaťa, musíte udržiavať zdravý životný štýl.
Zvážte 10 prikázaní zdravia.
1. prikázanie – Dodržiavame režim dňa.
Je dôležité naučiť dieťa vstávať a zaspávať, jesť, hrať sa súčasne. Osobitná pozornosť by sa mala venovať správnemu spánku (včasné zaspávanie najneskôr o 21.00 - 22.00 hodine, minimálna dĺžka spánku je 8 - 10 hodín). Sledovanie televízie je tiež regulované z hľadiska obsahu a trvania (nie viac ako 40 minút - 1 hodina denne), vďaka čomu je dieťa pokojnejšie a pozitívnejšie.
2 prikázanie - regulujeme záťaž.
Je veľmi dôležité regulovať záťaž, fyzickú aj emocionálnu, intelektuálnu. Žite podľa motta "Cause time - fun hour."
Musíte starostlivo sledovať správanie dieťaťa, zamerať sa na jeho stav. Strata pozornosti, rozmary, záchvaty hnevu, odmietanie aktivity, dezinhibícia sú signálom preťaženia. Pri prvom náznaku okamžite zastavte alebo znížte intenzitu aktivity alebo komunikácie, doprajte dieťaťu odpočinok. Môže to byť vonkajšia aktivita. Prekročenie dokonca aj pozitívneho zaťaženia (vzrušujúce hry) môže viesť k negatívnym výsledkom. Ak sa záťaž dieťaťa nezníži, môže nasledovať vyčerpanie, malátnosť, hystéria a následne choroba.
3 prikázanie - čerstvý vzduch.
Pre vyvíjajúci sa mozog detí je to jednoducho nevyhnutné! Nedostatok kyslíka vedie k výraznému zhoršeniu pohody. V dusnej miestnosti nemôže byť dieťa vo veselom a aktívnom stave, najmä pri vykonávaní akýchkoľvek úloh, ktoré si vyžadujú koncentráciu. Nedostatok kyslíka vedie k rýchlej únave. Musíte byť vonku aspoň 2 hodiny denne. Denné prechádzky sú účinnou metódou otužovania dieťaťa. Potreba kyslíka rastúceho organizmu je viac ako dvojnásobkom potreby dospelého organizmu. Pod vplyvom vzduchových kúpeľov sa zvyšuje tonus nervového, dýchacieho, tráviaceho systému, zvyšuje sa aj počet červených krviniek a hemoglobínu v krvi. 4 prikázanie – fyzická aktivita.
U mladších predškolákov formovanie pohybového aparátu ešte nie je ukončené. Preto je pre deti veľmi ťažké byť dlhodobo v statickej polohe. Pohyb je prirodzený stav dieťaťa. Našou úlohou s vami je vytvárať podmienky pre pohybovú aktivitu. Najlepšie prostredie je park alebo ihrisko, kde je priestor a čerstvý vzduch. Nechajte dieťa viac behať, skákať, liezť.
5 prikázanie - telesná kultúra.
Systematická telesná výchova upevňuje nielen telesné zdravie, ale aj psychiku dieťaťa, priaznivo ovplyvňuje charakter, prispieva k rozvoju vôľových vlastností, sebavedomia, zodpovednosti a schopnosti nadväzovať priateľstvá. Moje deti a ja robíme ranné cvičenia každé ráno. Vykonávame aj telesnú výchovu, fyzické minúty, robíme dychové cvičenia, gymnastiku pre oči, chodíme po masážnej dráhe. Keď dieťa vyrastie, je užitočné poslať dieťa do športovej sekcie, hlavná vec je, že sa to dieťaťu páči a robí to s radosťou.
6 prikázanie – vodné postupy.
Užitočné pre dobré zdravie a dobrú náladu. Môžete si vybrať niekoľko typov a striedať ich. Ide o oblievanie ráno po spánku a večer pred spaním jedným alebo dvoma vedrami teplej alebo studenej vody. Kontrastná sprcha, kontrastné kúpele na ruky a nohy (treba začať horúcou alebo teplou vodou, končiac studenou alebo studenou) Trvanie teplej alebo horúcej sprchy by malo byť 2-krát dlhšie ako pri studenej. Utieranie vlhkou handričkou. Tu je potrebné poradiť sa s pediatrom. Hlavná vec je, že to dieťa baví!
7 prikázaní - akupresúra biologicky aktívnych bodov rúk, nôh, ušníc, tváre a tela.
Masáž sa vykonáva lisovaním, trením lineárnymi a rotačnými pohybmi. Je výborným prostriedkom na zlepšenie regulácie činnosti všetkých telesných systémov. Normalizuje prácu všetkých orgánov a systémov vrátane psychiky.
8. prikázanie je vrelá, benevolentná psychologická klíma v rodine.
Má obrovský vplyv na fyzické a duševné zdravie dieťaťa. V pohodlnej situácii je vývoj dieťaťa rýchlejší a harmonickejší. Nasáva všetko pozitívne, čo ho obklopuje. To z neho robí silného, ​​šťastného a sebavedomého človeka. A naopak, ak dieťa vyrastá v nepriaznivom prostredí, kde je agresivita, podráždenie, hnev, úzkosť, strach, nakazí sa týmito negatívnymi emóciami a pocitmi, čo vedie k rôznym zdravotným poruchám a následne k oneskoreniu vývoja.
Rodina by mala mať vyrovnaný a pokojný tón komunikácie. Jednota požiadaviek na dieťa od všetkých členov rodiny vo všetkých situáciách. Nezabudnite odmeniť dieťa s minimálnym úspechom a dokonca aj v ich neprítomnosti, ak sa o to dieťa pokúsilo.
Nesmie chýbať fyzický kontakt (objatia, pohladenia a pod.) Trávte spolu viac času. V rodine by mali platiť jednoznačné, jasné a trvalé zákazy. Vyhnite sa slovám „nedá sa“ (lepšie je povedať – poďme krok za krokom). Obmedzenia vychovávajú vôľu a schopnosť regulovať svoje túžby a činy, čím trénujú mozog.
Krik, podráždenie, negativita ničí krehkú psychiku dieťaťa, dezorientuje ho a v konečnom dôsledku oslabuje jeho zdravie.
9 prikázaní - tvorivosť.
Dieťa v nej môže prejaviť svoje pocity, myšlienky, emócie, zbaviť sa zážitkov a negatívnych pocitov. Prostredníctvom kreativity dieťa chápe krásu, harmóniu sveta. Aby ste to dosiahli, častejšie kreslite, vyrezávajte z cesta, hliny, plastelíny, robte aplikácie, počúvajte klasickú detskú hudbu, zvuky prírody, cvičte spev, tanec a umelecké aktivity. To umožňuje emocionálne vyjadrenie, naučiť dieťa milovať prácu a byť na seba hrdé.
10 prikázaní - jedlo.
Deti potrebujú výživnú stravu, aby rástli a vyvíjali sa. Držte sa jednoduchých, ale dôležitých pravidiel. Výživa by mala byť v súlade s režimom (vyvíja návyk na súčasné stravovanie), používať prírodné produkty, bez konzervantov a prísad, zaraďovať do stravy najmä na jar potraviny bohaté na vitamíny a minerály. Výživa by mala byť vyvážená, vyžaduje sa ovocie a zelenina. Chuť dieťaťa často závisí od vzhľadu jedla. Ak misku krásne ozdobíte, dieťa ju bude jesť ochotnejšie.
Teraz odpovedzte na otázku
1. Aké potraviny alebo látky pomáhajú dieťaťu stať sa otužovanejším?
2. Aké rastliny sú kríky, ktoré uchovávajú vitamín C a pomáhajú proti prechladnutiu? (čierne ríbezle a divoká ruža).
3. Aká šťava zvyšuje odolnosť organizmu voči chorobám horných dýchacích ciest a pľúc, je bohatá na vitamín A? (mrkvová šťava - denne od 1 polievkovej lyžice do polovice pohára).
4. Čo je pre dieťa užitočnejšie - džús alebo jablko? Vysvetlite svoj výber.
(Šťavy sa v organizme rýchlejšie vstrebávajú, v šťavách je veľa vody, ale toto je skutočne živá voda - je obohatená o biologicky aktívne látky rastlinných buniek).
Úraz na zdravie dieťaťa je spôsobený škodlivými sklonmi rodičov. Nie je žiadnym tajomstvom, že deti fajčiacich otcov a matiek trpia bronchopulmonálnymi ochoreniami oveľa častejšie ako deti nefajčiarov.
Teraz odpovedzte na otázku: radi sa hráte?
A teraz si trošku zahráme, aby sme sa zahriali a nabrali sily.
Dnes sme priniesli švihadlá, ktoré v detstve milovali všetci.
História moderného švihadla sa začala obyčajným lanom. Aj starí Egypťania a Číňania skrúcali laná a laná. Neustále ich museli preskakovať, aby sa nepoplietli. Deti, pozorujúc dospelých, začali zo zábavy skákať cez krátke laná.
Kto môže ukázať svoju zručnosť. Ukážte, ako sa to robí.
- Môžete nielen skákať cez lano, ale aj hrať rôzne hry. Poďme hrať.
Mobilná hra „Nepolapiteľné švihadlo“. Pod stoličkou je umiestnené švihadlo. Hráči bežia. Na signál "Na stoličkách!" sadnite si na stoličky a vytiahnite spod nich povraz. Jeden chýba, vyhráva ten, kto prvý vezme lano.
Mobilná hra "Týždeň". Dvaja rodičia ťahajú lano v strede haly vo výške 5 cm (pondelok), všetci účastníci hry prešľapujú. Potom zdvihnite lano o 10 cm (utorok), 15 cm (streda), 20 cm (štvrtok), 25 cm (piatok), 30 cm (sobota), 35-40 cm (nedeľa). Mobilná hra "Rybársky prút". Na koniec lana je priviazané malé závažie. Účastníci hry stoja v kruhu, vodca s lanom je v strede. Hostiteľ roztočí lano, deti ho preskakujú. Kto zasiahne, vypadáva z hry.
- Preskočili ste krátke lano, ale nemenej zaujímavé je preskočiť aj dlhé.
Mobilná hra "Priateľské trio". Dvaja dospelí krútia dlhým lanom a deti pod lanom bežia.
- Páčili sa vám hry na švihadle? Teraz môžete aktívne relaxovať so svojimi deťmi.
Zhrnutie výsledkov rodičovského stretnutia.
Vážení rodičia! Pamätajte, že zdravie vášho dieťaťa je vo vašich rukách! Už dlho sa to zaznamenalo: v tých rodinách, kde dospelí trochu ochorejú a deti sú spravidla zdravé.
Postarajte sa o svoje deti!
Dotazník
"Vyrastať zdravo?"
Vážení rodičia!
Na zlepšenie telesnej kultúry a práce so zdravím v materskej škole potrebujeme nejaké informácie o spôsoboch zlepšovania zdravia dieťaťa doma. S vyplňovaním dotazníka pracujte opatrne a vážne, pretože jeho účelom je zlepšiť zdravie vášho bábätka.
Meno dieťaťa __________________________________________________
Ako často vaše dieťa ochorie?___________________________________
Aké sú podľa vás predisponujúce faktory pre vznik ochorenia u vášho dieťaťa?____________________

Temperujete svoje dieťa doma?________________________________
Aké druhy otužovania považujete za prijateľné pre vaše bábätko?
Aké typy rodinnej dovolenky uprednostňujete?___________________
_____________________________________________________________
Viete, ako môžete zlepšiť zdravie svojho dieťaťa?_________
Môže škôlka pomôcť zlepšiť zdravie vášho dieťaťa?
S ktorými odborníkmi by ste sa chceli poradiť?___________
_____________________________________________________________
Ste pripravení spolupracovať s materskou školou pri zlepšovaní zdravia vášho dieťaťa? ______________________________________
Ďakujem!

Cieľ: vytváranie stabilnej motivácie medzi rodičmi zachovať a posilniť svoje zdravie a zdravie svojich rodín, svojich detí.

Formulár správania: stretnutie-dialóg.

Plán stretnutia(Otázky na diskusiu).

  1. Čo je to "zdravie"? zdravotné zložky.
  2. Kríza zdravia národa v krajine a jej črty v podmienkach severného regiónu.
  3. Zdravotný stav žiakov prvého a štvrtého ročníka školy.
  4. Rozbor diagnózy žiakov a rodičov „Zdravie v mojej rodine“.
  5. Zlepšenie metód obnovy zdravia školákov doma.
  6. Vyvážená strava.
  7. Fyzická aktivita.
  8. Význam spánku pre deti.
  9. Zvýšenie psycho-emocionálnej stability.
  10. Hygienické požiadavky pri robení domácich úloh.
  11. Zložky nášho zdravia.
  12. Tipy pre rodičov.
  13. Rozhodnutie o stretnutí.

Zborník zo schôdze

Prejav propagandistického tímu „SME ZA ZDRAVÝ NÁROD!“

1. účastník.

Decembrové zvonenie veselé nás zhromažďuje do školy.
V telocvični letí detský smiech kamsi hore.

2. účastník.

A môj spolužiak zrazu, ako hovorí spoveď
Je skvelé byť zdravý a je to dôležité pre každého!

3. účastník.

Je všetko pripravené? Všetky).
- O čom bude náš rozhovor? Samozrejme, o zdraví).
Čo je to "zdravie"?

4. účastník. Zdravie je stav človeka charakterizovaný úplnou fyzickou, duchovnou a sociálnou pohodou.

Zdravie je skvelé!

5. účastník. A od čoho závisí naše zdravie?

  • z dedičnosti - 20%;
  • od vplyvu prostredia - 20 %;
  • z lekárskej starostlivosti - 10%;
  • zo životného štýlu - 50%.

VŠETKY: Byť zdravý nie je také jednoduché!

5. účastník. Bolo by to zdravie a všetko ostatné bude!

1. účastník.

V novom tisícročí prichádza čas
Keď sme za všetko zodpovední!

2. účastník.

Muž, ktorý dobyl oblohu, vynašiel zázrak technológie,
Spojením zlých návykov zabudne na svoje zdravie!

3. účastník.

Aký vyčerpaný je národ! Je na pokraji smrti!
Máme jednu planétu a jeden život je daný!

4. účastník. Moderná spoločnosť trpí alkoholizmom, fajčením a drogovou závislosťou.

VŠETKY: Národ je v ohrození!!!

5. účastník.Ľudia dostávajú AIDS a pohlavné choroby!

VŠETKY: Národ je v ohrození!!!

1. účastník.

Ničia sa rodiny, mladí ľudia neštudujú.
Národ je zúfalý!

VŠETKY: Národ je v ohrození!!!

2. účastník.

Od zúfalstva k nádeji a k ​​zdravému životnému štýlu!!!
Choroby zažeňte, zdravie všetkých je užitočnejšie!

3. účastník.

Zdravie je náš pozemský kompas a šťastie je odmenou za odvahu!
Budeme s vami športovať, zdravie je dobrá vec!

VŠETKY: Zdravie je skvelé! Sme za zdravý životný štýl!!!

4. účastník. Chceme, aby medzi všetkými obyvateľmi Zeme nebolo ľahostajné ani ich vlastné zdravie, ani zdravie ľudí okolo nich.

5. účastník.

Vám, rodič, hovorím: Šport je priateľský so zdravím!
Štadión, plaváreň a ihrisko, hala, klzisko – všade je každý vítaný
Za usilovnosť vám za odmenu stvrdnú svaly,
budú poháre a rekordy!

1. účastník. Môžete robiť fitness.

2. účastník. Všetci musíme korčuľovať.

3. účastník. Aj lyžovanie je dobré!

4. účastník. Basketbal a volejbal.

5. účastník. A futbal, hokej, tanečný parket.

1. účastník. Vo všeobecnosti sa hýbte športovo a krásne a aktívne!!!

2. účastník. Pamätajte, že všade, vždy sa musíte hýbať, priatelia!

3. účastník. Pamätajte, že urobiť chybu je veľmi jednoduché - oprava je náročná!

4. účastník. Nezabudnite podať pomocnú ruku tým, ktorí to potrebujú!

5. účastník. Pamätajte, že sme prišli na tento svet, aby sme ho urobili krajším!

VŠETKY: Vyberáme si zdravý národ.

1. účastník. Vyberáme si zdravie!

2. účastník. Telesná výchova a šport -

VŠETKY: ÁNO!

3. účastník. zlé návyky -

VŠETKY: NIE!!! NIE!!! NIE!!!

Pieseň je o športe.

Podobenstvo.

Tento príbeh sa stal veľmi dávno v starovekom meste, kde žil veľký mudrc. Sláva jeho múdrosti sa rozšírila ďaleko po jeho rodnom meste. Ale v meste bol muž, ktorý mu závidel jeho slávu. A tak sa rozhodol vymyslieť takú otázku, na ktorú mudrc nevedel odpovedať.

A išiel na lúku, chytil motýľa. Vložil ho medzi zovreté dlane a pomyslel si: „Dovoľte mi opýtať sa múdreho muža: povedz mi, ó najmúdrejší, ktorý motýľ je v mojich rukách: živý alebo mŕtvy?

Ak povie - živý, zavriem dlane a motýľ zomrie, a ak povie - mŕtvy, otvorím dlane a motýľ odletí. Potom každý pochopí, kto z nás je múdrejší.

Závistlivci chytili motýľa, zasadili ho medzi dlane a išli k mudrcovi. A spýtal sa toho jedného: "Ktorý motýľ je v mojich rukách, ó múdry, je živý alebo mŕtvy?" A potom múdry muž povedal: Všetko je v tvojich rukách, človeče!

Vážení rodičia,

Žijeme v 21. storočí, ktoré už dostalo prívlastok storočie maximálnej rýchlosti a vedy. Nové storočie, technický a vedecký pokrok si vyžaduje obrovské zaťaženie a úsilie od akejkoľvek osoby. Ako sa to dá riešiť? Len s pomocou každodennej a neustálej práce na sebe. S takým intelektuálnym zaťažením, ktoré dnes ponúka moderné vzdelávanie, sa dokáže vyrovnať iba neustála fyzická práca tela, inými slovami, absolútne zdravý študent. Preto si dnes povieme o zdraví všeobecne a o zdraví školákov zvlášť, o tom, ako pomôcť našim deťom udržať a zlepšiť si zdravie a o mnohých ďalších veľmi dôležitých a vážnych veciach.

1. Čo je to „Zdravie“?

Teoretici v oblasti šetrenia zdravia interpretujú tento dôležitý koncept rôznymi spôsobmi. " Zdravie- proces zachovania a rozvoja biologických, fyziologických a duševných funkcií, optimálnej pracovnej kapacity, sociálnej aktivity s maximálnou dĺžkou života“ (V.P. Kaznacheev).

« Zdravie- toto je taký stav tela, v ktorom je biologicky kompletný, schopný “(V.I., Dubrovský).

« Zdravie- to nie je absencia choroby, ale fyzická, sociálna a psychologická harmónia človeka “(I. T, Frolov).

Najpopulárnejšia definícia podľa Svetovej zdravotníckej organizácie:

« Zdravie je stav úplnej fyzickej, duševnej a sociálnej pohody a nie iba neprítomnosť choroby alebo vady."

Dôležitý vo všetkých týchto a ďalších definíciách zdravia je postoj k nemu ako k dynamickému procesu, ktorý umožňuje možnosť jeho cieľavedomého riadenia.

Na základe definícií Svetovej zdravotníckej organizácie sa rozlišujú tieto zložky zdravia:

  • fyzické zdravie- je to stav, v ktorom má človek miesto na harmóniu fyziologických procesov a maximálnu adaptáciu na rôzne faktory prostredia.
  • mentálne zdravie - je to schopnosť človeka adekvátne reagovať na vonkajšie a vnútorné podnety, schopnosť vyrovnávať sa s okolím.
  • Sociálne zdravie - miera sociálnej aktivity, aktívny postoj človeka k svetu.
  • morálne zdravie- ide o komplex charakteristík motivačnej a informačnej sféry osobnosti, ktorého základ určuje systém morálnych hodnôt.

Majú naše deti fyzickú, morálnu a sociálnu pohodu? Aké je zdravie národa v krajine? Aké sú aktuálne zdravotné problémy v našom okrese? Na tieto a ďalšie otázky sa pokúsime odpovedať počas nášho dialógu.

2. Kríza zdravia národa v krajine a jej črty v podmienkach severného regiónu.

Otázky krízy zdravia detí a degenerácie národa sú predmetom neustálej pozornosti spoločnosti a štátu. Tu sú niektoré čísla ako príklady:

To všetko núti nielen premýšľať, ale aj biť na poplach.

Aký je dôvod krízy detí Ruska a najmä okresu? Existujú rôzne uhly pohľadu.

Podľa lekárskej vedy určujú ľudské zdravie štyri hlavné faktory:

  • 50-55% závisí od životného štýlu: sedavý spôsob života, zlé návyky, nezdravá strava, psychologická klíma.
  • 20–25 % environmentálnych a ekologických vplyvov (len 5 až 10 percent detí sa rodí zdravých).
  • 20% - dedičnosť (ochorenia ako Downova choroba, choroby spojené s metabolizmom, vírusové a iné choroby sa prenášajú dedičnosťou).
  • A len 5% závisí od liekov.

Nasledujúce negatívne zdravotné faktory zhoršujú stav študentov v procese učenia:

  • sedavý obraz študentov;
  • preťaženie vzdelávacieho procesu mnohými disciplínami;
  • stresujúce vplyvy počas tréningu;
  • nevyvážená strava;
  • nedostatok zdravého životného štýlu v mnohých rodinách;
  • nedodržiavanie denného režimu;
  • nedodržiavanie hygienických požiadaviek.

Podľa domácich výskumníkov je na konci školského obdobia počet prakticky zdravých detí menej ako 10 % žiakov. Preto je veľmi dôležité, milí rodičia, nestrácať čas, ale správne formulovať pre každú rodinu hlavné úlohy zachovania a upevnenia zdravia školákov v procese ich rastu, rozvoja a vzdelávania, vytvárať zdrav. výchovné prostredie v každej rodine.

3. Zdravotný stav žiakov prvého a štvrtého ročníka našej školy(slovo dostáva školský lekár).

Výsledky lekárskych vyšetrení naznačujú, že školáci majú rôzne zdravotné poruchy:

  • Počet detí so skoliózou z roka na rok stúpa.
  • Počet obéznych detí stúpa.
  • Počet detí s chorobami nervového systému stúpa.
  • Počet detí s abnormalitami v obehovom systéme rastie.
  • Percento detí trpiacich alergiami sa zvyšuje.

Počas prvého štvrťroka školského roka 2008/09 bolo pre chorobu vymeškaných hodín … Medzi bežné choroby patrí…

4. Výsledky diagnostiky žiakov a rodičov(dotazníky pre rodičov a žiakov, Príloha 1 a Príloha 2).

Vy, milí rodičia, ste boli požiadaní, aby ste odpovedali na otázky dotazníka „Zdravie v mojej rodine.

Účel prieskumu: diagnostikovať dotazovaním rodičov a zistiť postoj rodičov k hodnote zdravia a pokračujúcej práci na jeho zachovaní a posilnení. Slovo má školský psychológ.

Ďakujeme chlapci, veľmi ste nám pomohli!

Analýzou odpovedí rodičov a detí môžeme konštatovať, že vytváranie podmienok pre formovanie zdravého životného štýlu závisí od konkrétnych podmienok, v ktorých človek žije, od ekonomického stavu rodiny, v ktorej je žiak vychovaný, od postoj samotného dieťaťa, k jeho potrebám a možnostiam, k túžbam a ašpiráciám rodiny – byť zdravý. A opäť sa vraciame k podobenstvu. Všetko je v rukách samotného človeka, zdravie nevynímajúc.

5. Zlepšenie metód obnovy školákov doma.

Dnes vám predstavíme niekoľko pravidiel racionálnej výživy, povieme si o význame pohybu v živote človeka, aký je denný režim a prečo ho treba dodržiavať, aké hygienické požiadavky treba dodržiavať pri domácich prácach a prečo je potrebné na zvýšenie psycho-emocionálnej stability školákov.

Pokračujeme a dávam slovo...

Vyvážená strava

Jedlo by malo byť racionálne v chemickom zložení a malo by obsahovať bielkoviny, tuky a sacharidy, vitamíny a mikroelementy. Buďte neškodní a v bezpečí. Už v staroveku bolo známe, že správna výživa je nevyhnutnou podmienkou dlhého života.

Moderní vedci zistili, že hlavnými poruchami príjmu potravy sú prebytok uhľohydrátov a tukov živočíšneho pôvodu, nedostatok ovocia, zeleniny a bobúľ, ako aj porušenie stravy.

Podľa štúdií je obsah vitamínov v tele školákov len 10% normálny. Preto sa deťom odporúča používať vitamínové komplexy. Najmä v zimnom období.

V školskej jedálni je v tomto školskom roku zorganizovaný takýto stôl, na ktorom sú cibuľové, cesnakové, citrónové a vitamínové čaje.

Rodičia tiež musia pamätať na to, že deti vo veku základnej školy by mali jesť aspoň 4-5 krát denne a dodržiavať tieto pravidlá: rozmanitosť, striedmosť a včasnosť výživy.

Malo by byť dieťa nútené jesť, ak odmieta? Nemôžete to prinútiť, posúdením vašej túžby po jedle, dieťa počúva potreby svojho tela.

Potrebujú deti jesť prvé jedlá? Áno. Užité len druhé chody nespôsobujú dostatočné odlučovanie žalúdočnej šťavy, potrava sa dlho zdržiava v tráviacom trakte, kvasí a dráždi sliznicu.

Okrem toho by ste mali naučiť dieťa jesť pomaly, dobre žuť jedlo, nezapájať sa pri jedle do cudzích aktivít.

Fyzická aktivita

Pohyb ako forma fyziologickej aktivity je indikátorom fyzického zdravia, ktorý je vlastný takmer všetkým živým veciam a zohráva dôležitú úlohu vo vývoji ľudskej psychiky a intelektu.

V rastúcom organizme sa vytvára určitý prebytok motorickej aktivity. Existuje pojem „biologická dostatočnosť pohybov“.

Napríklad minimálna norma na počet krokov za deň pre dospelého človeka je 10 000 a študent musí urobiť 25-30 000 krokov za deň.

Ak majú rodičia nadváhu, tak ju má aj 80 % detí.

Ľudia, ktorí necvičia, majú o 20% vyššiu srdcovú frekvenciu. To vedie k rýchlemu zhoršeniu stavu tela. Podľa štatistík sa u 20 % narodených detí vyvinú ploché nohy. Je to spôsobené svalovou slabosťou.

A teraz žiaci 4. ročníka pozývajú všetkých rodičov, aby s nimi predviedli súbor gymnastických cvičení na zlepšenie zdravia.

Význam spánku pre deti.

Osobitné miesto v dennej rutine má spánok. Mladší žiak trávi veľa času v škole, je mobilný, ľahko vzrušivý, preto potrebuje dobrý spánok. Prváci potrebujú spať 11 hodín a žiaci vo veku 8-10 rokov až 10 hodín denne.

Správny spánok poskytuje odpočinok, vysoký výkon, zabraňuje prepracovaniu, bolestiam hlavy, slabosti. podráždenosť, plačlivosť.

A ak dieťa chronicky nemá dostatok spánku, rozvinie sa u neho neuropsychiatrické ochorenie.

A tak teraz pozývame všetkých rodičov, aby sa ponorili do nádherného čarovného sna.

Magická hra snov

Každý môže tancovať, behať, skákať a hrať.
Ale nie každý vie relaxovať, oddychovať.
Máme takúto hru, veľmi jednoduchú, jednoduchú.
Pohyby sa spomaľujú, napätie mizne.
A je jasné, že relax je príjemný.
Mihalnice padajú, oči sa zatvárajú,
Pokojne odpočívame, zaspávame s čarovným snom.
Dýchajte ľahko, rovnomerne, hlboko.
Napätie odišlo a celé telo je uvoľnené.
Ako keby sme ležali na tráve, na zelenej, mäkkej tráve,
Slnko už hreje, nohy máme v teple.
Dýchajte ľahko, voľne, hlboko.
Pery sú teplé a ochabnuté, ale vôbec nie unavené.
A váš poslušný jazýček je zvyknutý byť uvoľnený.
Bolo príjemné odpočívať a teraz je čas vstať!
Pevne zatni prsty v päsť a takto si tlačte na hruď!
Natiahnite sa, usmejte sa, zhlboka sa nadýchnite, zobuďte sa!
Otvorte oči široko - 1, 2, 3, 4!
Veselo, veselo a opäť sme pripravení na hodiny !!!

Zvýšenie psycho-emocionálnej stability.

Podľa výskumných materiálov sú pre každého človeka a študenta obzvlášť nebezpečné nie aktívne emócie, ale pasívne: zúfalstvo, úzkosť, plachosť, depresia. Preto je potrebné rozvíjať pozitívne myslenie, ktoré sa dosahuje tvrdým tréningom.

Je dôležité naučiť žiaka radovať sa aj zo svojho malého víťazstva a ešte viac zo šťastia niekoho iného. Učenie bude efektívne len vtedy, keď študent zažije radosť z učenia.

Rodičia by tiež mali pamätať na to, že len v silnej, priateľskej, prosperujúcej rodine, kde je príjemné prostredie a chápaví rodičia, kde vládne vzájomné porozumenie a láska, kde sú konflikty vnútorného charakteru a rýchlo sa riešia, len v takejto rodine vychovávať skutočne zdravé potomstvo.

Hygienické požiadavky pri robení domácich úloh.

Vzducho-tepelný režim- jeden z dôležitých environmentálnych faktorov, ktoré ovplyvňujú výkonnosť a zdravie detí. Hygienici stanovili, že v miestnosti, kde dieťa pracuje, by mala byť teplota 18–20 stupňov, relatívna vlhkosť do 60 %. Meranie teploty sa vykonáva v strede miestnosti vo výške dieťaťa. Povinné je každodenné vykonávanie mokrého čistenia a vetrania miestnosti.

Svetelný režim- môže zabrániť preťaženiu, stimulovať vývoj vizuálneho analyzátora, zabrániť vzniku krátkozrakosti. Najoptimálnejšie umiestnenie miestnosti na vyučovanie je južná alebo juhovýchodná strana. Použitie tmavých farieb v interiéri je neprijateľné. Červená farba sa používa len ako signál. Odporúčajú sa teplé tóny - oranžová a žltá, môžete použiť odtiene zelenej. Okrem prirodzeného osvetlenia môžete použiť umelé osvetlenie. V mesiaci december sa musí svietiť do 10. hodiny a od 14. hodiny. Potom každý mesiac znížte doplnkový svetelný režim o 1 hodinu.

Nábytok a iné zariadenia ovplyvňujú aj zdravie študentov. Úroveň dosky stola by mala byť 4 cm nad lakťom voľne spustenej paže sediacej osoby.

Ak je stolička príliš nízka, študent je nútený zdvihnúť pravé rameno vysoko a ak je stolička vysoká, dieťa je nútené hrbiť sa, a to všetko vedie k zakriveniu chrbtice.

Predpokladom na robenie domácich úloh je jej čas.

Lekcie by sa mali vykonávať v rovnakom čase, za optimálny a najproduktívnejší čas sa považuje 16 až 18 hodín. Do 12-tej zvyčajne dochádza k poklesu výkonu. Prvá fáza je rozcvičovacia, trvá do 7 minút. Priemerná dĺžka aktívnej pozornosti prváka je do 20 minút, u žiakov 4. ročníka je o niečo vyššia. Potom začne výkon klesať, je potrebný oddych. Na 2 hodiny prípravy lekcií si môžete urobiť 2-3 prestávky po 5 minút.

Najťažšie sú hodiny matematiky, informatiky, cudzieho jazyka, spoločenských vied a gramotnosti.

Počas týždňa sa za najproduktívnejší považuje utorok, od stredy do soboty pracovná kapacita klesá, najnižšie hodnoty sú zaznamenané v pondelok. V piatok opäť dochádza k zvýšeniu efektivity.

Preto je lepšie pripraviť si domáce lekcie takto:

  • 1. lekcia - fáza tréningu, lekcie strednej náročnosti.
  • Lekcie 2-3 - lekcie maximálnej zložitosti.
  • Lekcia 4 je jednoduchšia.

Trvanie súvislého čítania na základnej škole je nasledovné: 10 minút pre žiakov 1. – 2. ročníka, do 20 minút pre žiakov 3. – 4. ročníka.

Rovnaký čas je vyhradený na prácu s počítačom.

6. Najdôležitejšie zložky zdravia školákov.

Zhrňme si teda všetko vyššie uvedené.

Ďakujem za spoluprácu! Prajeme vám veľa zdravia!

Cieľ : Oboznámiť rodičov žiakov s hlavnými faktormi prispievajúcimi k upevňovaniu a zachovávaniu zdravia detí predškolského veku doma a v materskej škole. Formovať motiváciu rodičov k zdravému životnému štýlu, zodpovednosti za svoje zdravie a zdravie svojich detí.

Plán stretnutia.

1. Úvod.

2 Správa rodičom o stretnutí.

3 Vytváranie problémovej situácie pre rodičov.

4 Príhovor hlavnej sestry MŠ.

5 Úloha prechádzok v živote dieťaťa.

6 Prezentácia projektu „Otužovanie malých detí“.

Priebeh stretnutia:

Vážení rodičia, ahojte! Ďakujeme, že ste si našli čas a prišli na rodičovské stretnutie. „Ahoj“ sa na prvý pohľad zdá byť jednoduché a obyčajné slovo. Je v ňom všetko: teplo, stretnutia, stisky rúk priateľov a priania zdravia. Pozdravujem vás, to znamená, že vám všetkým prajem veľa zdravia! Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo je zdravenie ľudí založené na prianí si zdravia? Asi preto, že zdravie je pre človeka najdôležitejšia hodnota. Ale, žiaľ, o zdraví sa začneme baviť až vtedy, keď ho stratíme! A dnes budeme hovoriť o zdraví našich detí.

V modernej spoločnosti sú na človeka, teda aj dieťa, kladené nové, vyššie nároky na jeho vedomosti a schopnosti. Starostlivosť o zdravie dieťaťa a dospelého sa stala prioritou na celom svete. Je to pochopiteľné, pretože každá krajina potrebuje kreatívne, harmonicky rozvinuté, aktívne a zdravé osobnosti.

Starostlivosť o výchovu zdravého dieťaťa je prioritou v práci nášho predškolského zariadenia. Zdravé a vyvinuté dieťa má dobrú telesnú odolnosť voči škodlivým faktorom prostredia a odolnosť voči únave, je sociálne a fyziologicky prispôsobené. V predškolskom detstve sa kladie základ zdravia dieťaťa, prebieha intenzívny rast a vývoj, formujú sa základné pohyby, držanie tela, ako aj potrebné zručnosti a návyky, získavajú sa základné fyzické vlastnosti, rozvíjajú sa charakterové vlastnosti, bez ktorých zdravý životný štýl nie je možný. Od toho, ako úspešne bude možné formovať a upevňovať zručnosti zdravého životného štýlu u detí, závisí potom skutočný životný štýl a zdravie človeka.

Hlavným cieľom materskej školy je pomôcť dieťaťu vyrásť silné a zdravé spolu s rodinou, nechať dieťa pochopiť, že zdravie je hlavnou hodnotou ľudského života.

Nárast počtu ochorení je spojený nielen so sociálno-ekologickou situáciou, ale aj so samotným spôsobom života rodiny dieťaťa, ktorý do značnej miery závisí od rodinných tradícií a charakteru motorického režimu. Dnes je pre nás, dospelých, dôležité, aby sme si formovali a udržiavali záujem o zlepšovanie zdravia nás samých aj našich detí. Žiaľ, zdravie vzhľadom na vyspelú kultúrnu úroveň našej spoločnosti ešte nie je na prvom mieste medzi ľudskými potrebami. Mnohí rodičia preto nemôžu slúžiť ako pozitívny príklad zdravého životného štýlu pre dieťa. Rodičia často nemajú predstavu o tom, ako je potrebné zaviesť dieťa do zdravého životného štýlu.

Vytváranie problémovej situácie pre rodičov.

Počas stretnutia by som rád trochu pošpekuloval. Odpovedzme si na jednu, zdá sa, veľmi jednoduchú otázku: „Čo je zdravý človek? (odpovede rodičov).

„Moje dieťa bude zdravé, ak ...“ (odpovede rodičov).

Teraz dávame slovo materskej sestre - Irine Alexandrovne Morozovej. Porozpráva o prostriedkoch liečby prechladnutia, ich prevencii a otužovaní. (Prejav zdravotnej sestry).

V budúcnosti si povieme niečo o otužovaní. Z výsledkov vašich dotazníkov vyplýva, že s deťmi realizujete rôzne druhy otužovania.

Kontrastné vytvrdzovanie vzduchom (deti sa dostanú z teplej miestnosti do „studenej“);

Chôdza naboso;

Kontrastná sprcha je najúčinnejšou metódou vytvrdzovania doma;

Kloktanie studenou vodou s poklesom teploty je metóda prevencie ochorenia nosohltanu (kloktanie začína pri teplote vody 36-37 stupňov, každé 2-3 dni klesá o 1 stupeň a je privedené na izbovú teplotu).

Ako zlepšiť zdravie detí a vyhnúť sa chorobám? Tieto otázky sa týkajú vás rodičov aj nás učiteľov, keďže všetci chceme, aby naše deti neochoreli, z roka na rok boli zdravšie, silnejšie, rástli a odchádzali do skvelého života nielen vedomého a vzdelaného, ​​ale aj zdravého a otužilého. .

O úlohe prechádzok v živote dieťaťa.

O priaznivom účinku prechádzok na čerstvom vzduchu A.S. Pushkin napísal:

" Moji priatelia! Vezmite svojich zamestnancov

Choď do lesa, túlaj sa údolím,

A v dlhu v noci bude váš spánok hlboký.

Každodenné prechádzky detí môžu a mali by byť účinnou metódou otužovania. Pod vplyvom vzduchových kúpeľov sa zvyšuje nielen tonus nervového, dýchacieho a tráviaceho systému, ale zvyšuje sa aj počet červených krviniek a hemoglobínu v krvi.

Chôdza je jednou zo základných zložiek režimu. Pobyt na vzduchu pomáha zvyšovať odolnosť organizmu a otužuje ho. Všetci chápeme, že dieťa potrebuje čo najviac chodiť. Nie každý však s istotou vie, aký význam má pre deti chodenie, aké sú užitočné. V prvom rade sa pri chôdzi na vzduchu čistia pľúca od alergénov a prachu, čím sa zlepšujú funkcie horných dýchacích ciest a sliznice nosa.

Prečo je dôležité, aby dieťa veľa chodilo:

Chôdza na ulici prispieva k normálnej funkcii životne dôležitých systémov tela, ako aj mozgu;

Chôdza je dodatočný výdaj energie na motorickú aktivitu, ako aj udržiavanie telesnej teploty, čo zlepšuje fungovanie všetkých telesných systémov, najmä imunitného a kardiovaskulárneho systému;

Keď sa dieťa dostane do kontaktu s rôznymi faktormi prostredia, ako je mráz, teplo, vietor, dážď, aktivujú sa adaptačné mechanizmy tela;

V koži sa pri prijímaní UV lúčov vytvára vitamín "D", pri nedostatku ktorého sa môže vyvinúť krivica;

Chôdza na čerstvom vzduchu pomáha predchádzať krátkozrakosti. Pohľad v obmedzenom priestore sa zameriava na objekty, ktoré sa nachádzajú blízko, a na ulici na tie, ktoré sú ďaleko;

Počas prechádzok má dieťa veľa pozitívnych emócií a nových zážitkov, od ktorých závisí jeho intelektuálny a sociálny vývoj.

Nemenej dôležitou zložkou režimu je spánok. Je dôležité, aby bábätko zaspávalo každý deň v rovnakom čase (vo dne aj v noci). Domáci režim dieťaťa by teda mal byť pokračovaním režimu dňa v škôlke.

Rovnako dôležitá je aj strava, teda dodržiavanie určitých intervalov medzi jedlami. Je dôležité, aby si deti vytvorili záujem o zdokonaľovanie vlastného tela.

Napriek tomu, že v pedagogickej činnosti venujeme osobitné miesto zachovaniu a upevňovaniu zdravia detí, hlavným problémom zostáva chorobnosť. Vypracovali sme projekt „Otužovanie malých detí“. Na tomto projekte pracujeme 2 roky.(Prezentácia projektu)

Zhrnutie stretnutia:

Vážení rodičia! Pamätajte, že zdravie dieťaťa je vo vašich rukách! Musíte vytvoriť podmienky pre zdravý životný štýl pre dieťa. Starostlivosť o zdravie dieťaťa a dospelého sa stala prioritou na celom svete. O to viac dieťaťu o zdraví ukážeme a povieme. Tým lepšie pre jeho rozvoj. Pozývame Vás podporiť iniciatívu MŠ a zaviesť zdravý životný štýl do rodiny.

Rozhodnutie rodičovského stretnutia.

Vytvárať potrebné podmienky pre realizáciu potreby dieťaťa po pohybovej aktivite.

Zorganizujte si doma denný režim a stravovanie blízke dennému režimu v škôlke.

Cez víkendy určite organizujte prechádzky s deťmi.

Systematicky viesť otužovanie dieťaťa v rodinnom prostredí.

Dotazník pre rodičov

"O zdraví detí" (Podčiarknite, čo sa hodí )

  1. Býva vaše dieťa často choré?
  1. Príčiny ochorenia:

Nedostatočná telesná výchova dieťaťa v materskej škole;

Nedostatočná telesná výchova v rodine;

Dedičnosť, predispozícia.

  1. Poznáte fyzické ukazovatele, pomocou ktorých môžete sledovať správny vývoj vášho dieťaťa?

áno nie čiastočne

  1. Na čo by mala podľa vás rodina a materská škola venovať osobitnú pozornosť, starať sa o zdravie a telesnú kultúru dieťaťa?

Súlad s režimom;

Racionálna, vysokokalorická výživa;

Úplný spánok;

Dostatočné vystavenie čerstvému ​​vzduchu;

Dostupnosť športovísk a ihrísk;

Telesná výchova;

Otužovacie aktivity.

  1. Aké temperovacie postupy sú pre vaše dieťa najvhodnejšie?

Ľahké oblečenie na prechádzku;

Ľahké oblečenie v skupine;

Nalievanie nôh vodou s kontrastnou teplotou;

Chôdza naboso;

Chôdza za každého počasia;

Kloktanie vodou pri izbovej teplote;

Umývanie tváre, krku, rúk po lakte vodou pri izbovej teplote.

  1. Viete, ako zlepšiť zdravie dieťaťa doma?

áno nie čiastočne

  1. Cvičíte doma ráno?

áno nie niekedy

  1. Dodržiava vaše dieťa pravidlá osobnej hygieny?

áno nie niekedy

  1. Poznáte základné princípy a metódy otužovania? Uveďte, ktoré:
  1. Čo vám bráni otužovať deti doma?

________________________________________________________

  1. Ktorý člen rodiny najčastejšie chodí s dieťaťom?

otec mama celá rodina

  1. Chodíte s dieťaťom po škôlke?

áno nie niekedy

  1. Býva dieťa často choré, aké choroby, úrazy prežilo?

______________________________________________________

Ďakujem za spoluprácu!


Hore