Katta guruhdagi oilaviy an'analarning qisqacha mazmuni. Mening oilamning an'analari mavzu bo'yicha dars ishlanmasi

"Oila an'analari" katta guruhi uchun dars konspektlari

"Oila an'analari" katta guruhi uchun dars konspektlari

Darsning maqsadi:

oila a’zolariga, qarindosh-urug‘lariga, qarindosh-urug‘lariga, ajdodlariga mehr va hurmatni tarbiyalash, nasl-nasab o‘z oilasining tarixi va qiyofasi sifatida, an’ana va urf-odatlar to‘g‘risida elementar tasavvurlarni shakllantirish, kognitiv qiziqish va mantiqiy tafakkurni rivojlantirish.

Vazifalar:

Bolalarga "an'ana" so'zini tushunishga olib keling.

Ularni ertak aytib berishga undash

To'g'ri o'rganing, oddiy va murakkab jumlalar tuzing.

Lug'atni faollashtirish: oila, an'ana;

sifatlar: musiqiy, sport, g'amxo'rlik, katta oila,

Bolalarni guruhda ishlashga, juftlikda ishlashga, tahlil qilishga, berilgan topshiriq yoki muammoli vaziyatni yechish yo‘lini topishga, muzokaralar olib borishga o‘rgatish.

Dastlabki ish:

Oilaviy suratlarga qarash, suhbatlashish;

Ota-onalar va bolalar bilan birgalikda ishlash.

Material:

qo'g'irchoq bi - ba - bo - ayiq; kartalar; gul - maqollar; bolalar rasmlari; oilalarning fotosuratlari, "Oila daraxti" taqdimoti.

Uslubiy usullar: artikulyatsiya gimnastikasi, barmoq

mashqlar, topishmoq, o'yin, suhbat, hikoya.

Darsning borishi

1. Kirish qismi.

Xost: Bolalar, keling, "Uy" o'yinini eslaylik.

Barmoq mashqlari "Uy"

Bozorda uy bor,

Xo'sh, uyga yo'l yopiq.

Biz eshikni ochamiz,

Sizni ushbu uyga taklif qilamiz!

2. Asosiy qism.

Bu uyda kim yashaydi?

Agar topishmoqni topsangiz, bilib olasiz!

"Oila" rasmi

Nima uchun bu so'z "oila" deb qaror qildingiz? (Bolalarning javoblari).

Har biringizning o'z oilangiz bor.

Xost: Bugun biz oila haqida suhbatlashish uchun yig'ildik. Sizningcha, oila nima? (oila - bu bir-birini sevadigan, bir-biriga g'amxo'rlik qiladigan, yordam beradigan, afsuslanadigan, hamdard bo'lgan, bir-biriga hurmat bilan munosabatda bo'lgan, bir-biriga yaxshi gapiradigan odamlar). Oila qarindoshlarni birlashtiradi: ota-onalar va bolalar, bobo-buvilar, aka-uka, opa-singillar. Bular bizning qarindoshlarimiz, qarindoshlarimiz, qarindoshlarimiz.

Savol javob

1) Agar oilada hamma bir-biriga g'amxo'rlik qilsa.

Bu qanday oila? (javoblar)

G'amxo'r oila -

2) - Oilada hamma bir-biri bilan do'st.

Qaysi oila? (javoblar) - Do'stona oila -

3) - Oilada hamma cholg'u asboblarida chaladi, musiqa tinglaydi.

Qaysi oila? (javoblar)

Musiqiy oila -

4) - Oilada hamma sport bilan shug'ullanadi.

Qaysi oila? (javoblar)

Sport oilasi,

5) - Oilada ko'p bolalar bor.

Qaysi oila? (javoblar)

Katta oila -

Barmoq mashqlari "Oila"

Birinchi barmoq bobo,

Ikkinchi barmoq - buvim,

Uchinchi barmoq - dada,

To'rtinchi barmoq - bu ona,

Beshinchi barmoq - I.

Bu mening butun oilam! ”

Suhbat: Oilada odamlar bir xonadonda yoki uyda, bir tom ostida birga, do'stona yashashadi. Har bir oilaning o'ziga xos urf-odatlari bor. - Qaysi so'zni eshitdingiz?

"An'ana"

Bugun Mishutka bizga tashrif buyurdi. U sizga oilasi va an'analari haqida gapirib bermoqchi.

Mishutka qahramoni paydo bo'ladi.

Mishutka. Salom bolalar. Men sizga uchta ayiq haqidagi ertakdan keldim. Mening kichik oilam bor, lekin juda do'stona. Dadamning ismi Mixailo Potapych, onamning ismi Nastasya Petrovna, men esa Mishutka.

Biz hammamiz o'rmonda birga yurishni yaxshi ko'ramiz, dadam meni o'rmon qoidalari bilan tanishtiradi (ehtiyotkor, epchil, tez va hokazo) va o'rmonda qanday ov qilishni o'rgatadi. Onam dorivor o'tlar va qutulish mumkin bo'lgan rezavorlar, qo'ziqorinlar va ildizlar haqida gapiradi. Bu bizning oilamiz, sizning oilangiz qanday?

Misol: Hamma kechki choyga yig'iladi va suhbatlashadi.

Mening oilam shunday an'anaga ega: har bayramda biz pirog pishiramiz yoki

katta pirog. Biz xamirni yoğratamiz, turli xil plombalarni qilamiz: karamdan, olmadan.

Taqdimotchi. Keling, yigitlarga oilangiz va ularning urf-odatlari haqida ayiqchaga aytib beraylik.

Bolalar hikoyalari. ("Oila daraxti" taqdimotini ko'rsatish)

Mishutka. Rahmat bolalar - sizning hikoyalaringiz menga juda yoqdi!

3. Yakuniy qism.

Ajablanadigan daqiqa:

Taqdimotchi. Bolalar, qaranglar, biz oilalarimiz haqida gaplashayotganimizda, gul paydo bo'ldi. Qiyin gul - sehrli! Uning gulbarglarida yaxshi so'zlar bor - oila haqida maqollar, keling, ularni tinglaymiz!

Oila haqida maqollar.

Yaxshi farzandlar yaxshi oilada voyaga yetadi.

Hamma joyda yaxshi, lekin uy yaxshiroq.

Butun oila birga, ruh esa joyida.

Daraxtni ildizi, odamni esa oilasi birlashtiradi.

Aka-ukasiz odam yolg'iz daraxtdir.

Oilasiz odam mevasiz daraxtga o'xshaydi.

Birodarlik sevgisi tosh devorlardan yaxshiroqdir.

Taqdimotchi. Sizningcha, bizning guruhimizni oila deb atash mumkinmi? (Javoblar)

Keling, oilaviy guruhimiz uchun o'z an'analarimizni o'ylab ko'raylik.

Va men siz uchun bir an'anani o'ylab topdim.

(Elementlar bilan laganda)

Nima bu? Bo'yoqlar.

Kim ular bilan chizadi? Rassom.

Siz va men rassom bo'lamiz va biz oilamiz uchun katta chiroyli uy - guruh chizamiz.

Biz rozimiz!

Bu an'ana sizga yoqdimi?

Darsni yakunlash:

Dars sizga yoqdimi? Biz nima haqida gaplashdik? Sizga eng ko'p nima yoqdi?

Yaxshi farzandlar yaxshi oilada voyaga yetadi.

Hamma joyda yaxshi, lekin uy yaxshiroq.

Butun oila birga, ruh esa joyida.

Daraxtni ildizi, odamni esa oilasi birlashtiradi.

Aka-ukasiz odam yolg'iz daraxtdir.

Oilasiz odam mevasiz daraxtga o'xshaydi.

Birodarlik sevgisi tosh devorlardan yaxshiroqdir.

Mavzu: " Oilaviy an'analar, urf-odatlar, marosimlar"

Maqsadlar.

Tarbiyaviy:

    bolalarning oila qadriyatlari haqidagi tushunchalarini shakllantirish

    oilani birlashtiruvchi ezgu an’analarga rioya qilish zarurligi haqida tushuncha hosil qilish

    "oilaviy bayram" tushunchasini kiriting

    oilaviy fotosuratlar tushunchasini birlashtirish

Tarbiyaviy:

    turli oilalarning an'analarini tushunish qobiliyatini rivojlantirish.

    umumiy nutq qobiliyatlarini rivojlantirish

    materialni xayoliy taqdim etish orqali o'quvchilarning ijodiy fikrlash va tasavvurlarini rivojlantirish.

    xotirani rivojlantirish

    "Oila" mavzusidagi lug'atni faollashtirish

O'qituvchilar:

    oilangizga muhabbat va hurmatni tarbiyalash

    o'z ajdodlariga qiziqishni tarbiyalash

    oila a'zolariga nisbatan g'amxo'r munosabatni tarbiyalash.

Uskunalar:

    belgilar

    Rasmlar

    illyustratsiyalar

Lug'at:

oilaviy an'analar, bayramlar, urf-odatlar, nasl-nasab, kattalarni e'zozlash, maqollar, hurmat.

Dars rejasi:

    Tashkiliy vaqt.

Salom bolalar! Kayfiyatingiz qanday? Bugun havo qanday? Qaysi fasl? Bugun qaysi sana?

    Fonetik mashq vazifa tovushini mashq qilish.

    Bilimlarni faol o'zlashtirishga tayyorgarlik bosqichi.

Har biringizning o'z oilangiz bor. Bu so'z nimani anglatadi? Etti, yetti bola, ya'ni katta baxtli oilani nazarda tutdim. Ilgari, Rossiyada oilalarda ko'p bolalar bor edi - o'n, hatto o'n besh. Hamma birga yashab, bir-biriga yordam berishdi.

    Yangi bilimlarni egallash bosqichi.

Va endi biz oilani dadam, onam, men deb aytishimiz mumkin, chunki oilalarda ko'pincha bitta bola bor. Oilangizda nechta bola bor?

Bolalar javoblari.

Ota-onalar va bolalardan tashqari yana kim oila a'zosi?

Bolalar javoblari.

To'g'ri, bobo va buvilar.

Mening onam bor,
Mening otam bor,

Mening bobom bor

Mening buvim bor,
Va ularda men bor.

Nima bu?
OILA .

Va ba'zilarining bobo-buvilari ham bor. Bu so'zlar bilan ular kim deb ataladi?

Bolalar javoblari.

Agar oila tushunchasini kengaytiradigan bo‘lsak, unda amaki va xolalarni, amakivachchalarni ham kiritish mumkin. Va ko'p odamlar o'z uy hayvonlarini oila a'zolari deb bilishadi: mushuklar, itlar, to'tiqushlar, baliqlar, hamsterlar va boshqalar.

Oila - BIZ. Oila men
Oila mening dadam va onam,
Oila - Pavlik - aziz birodar,
Oila mening momiq mushukim,
Oila - bu ikki aziz buvi,
Oila - va mening yaramas opalarim,
Oila - bu cho'qintirgan ota, xolalar va amakilar,
Oila - bu chiroyli kiyimdagi Rojdestvo daraxti,
Oila - bu davra stoli atrofida bayram,
Oila - bu baxt
Oila uy

Sizningcha, nima uchun insonga oila kerak?

To'g'ri. Bir-biringizga yordam berish va qo'llab-quvvatlash. Yosh va qarilarga g'amxo'rlik qiling. Va shuningdek, yolg'iz qolmaslik uchun. Insonning yolg'iz yashashi yomon va qayg'ulidir.

Jismoniy tarbiya daqiqa

(Boshlang'ich pozitsiyasi - oyoqlar alohida, qo'llar pastga)

Xar tong

Biz o'rganishimiz kerak.

Biz ko‘zimizni taxtadan uzmaymiz

Va o'qituvchi bizga o'rgatadi:

Keling, qo'llarimizni yon tomonga qo'yamiz,(Qo'llar yon tomonga)

Biz chapni o'ng bilan birga olamiz.

Va keyin aksincha

O'ngga burilish bo'ladi (o'ngga buriling, kaftlaringizni qarsak chaling)

Bir - qarsak chalish, (Chapga buriling, kaftlaringizni qarsak chaling)

Ikki - qarsak chaling, (o'ngga buriling, kaftlaringizni qarsak chaling)

Yana bir marta aylantiring!

Bir, ikki, uch, to'rt! (Qarsaklar bilan navbatma-navbat aylanadi

har bir yo'nalishda).

Elkalar balandroq, qo'llar kengroq! (Yelkalaringizni, qo'llaringizni yon tomonlarga ko'taring

Biz qo'llarimizni pastga tushiramiz (qo'llarimizni tushiramiz, o'tiramiz)

Va yana stolingizga o'tiring!

Har bir oila boshqacha. Ular bir-biridan qanday farq qiladi? Nima deb o'ylaysiz?

Bolalar javoblari.

Asosiy farq - har bir oilaning o'ziga xos an'analari. An'ana nima? An'ana - bu har doim kuzatiladigan narsa.An’analar avloddan-avlodga o‘tib kelayotgan, ajdodlardan (ota, ona, bobo, buvi...) meros bo‘lib qolgan narsadir.Misol uchun, an'anaga ko'ra, Yangi yilni butun oila bilan nishonlash, 8 mart kuni o'z qo'llaringiz bilan tabriknomalarni chizish, yozda birga dengizga borish va yana ko'p narsalar.

Oilangizda qanday an'analar borligini eslaysizmi?

Bolalar javoblari.

Va yana bir an'ana bor - o'z oilangizni yaratish(nasab ) daraxt. Bu nima ekanligini bilmaganlar uchun men tushuntiraman. Bu sizning ajdodlaringizning ko'p avlodlar haqidagi bilimidir. Sizning buyuk bobolaringiz kim va nima bo'lgan. Bu juda qiziqarli mashg'ulot bo'lib, o'z shajarangizni tuzadi. Bu sizning oilangiz tarixini o'rganishdir. Onangiz va ota-onangiz bilan bunday daraxtni yig'ishni boshlashingizga ishonch hosil qiling.

Yana bir an'ana - oilaviy albomlarni yig'ish. Bu ko'p oilalarda amalga oshiriladi. Qanchangizda shunday albomlar bor?

Bolalar javoblari.

Va endi biz siz bilan "Mening oilam nima?" o'yinini o'ynaymiz. Har biringiz oilangiz uchun epitetlarni o'ylab topasiz. Katya, boshla. Mening oilam quvnoq (do'stona, mehmondo'st, mehnatsevar, g'amxo'r, kuchli, jasur va boshqalar)

5. Yangi bilimlarni mustahkamlash bosqichi.

Bugungi darsda nima haqida gaplashdik? Bolalar javoblari.

Darsimizni she'r o'qish bilan yakunlaymiz:

Kate:

Oila - bu baxt, sevgi va omad,
Oila yozda mamlakatga sayohat qilishni anglatadi.

Lena:
Oila - bu bayram, oilaviy sana,
Sovg'alar, xaridlar, yoqimli xarajatlar.

Vika:
Bolalarning tug'ilishi, birinchi qadam, birinchi mish-mish,
Yaxshi narsalarni orzu qiladi, hayajon va vahima.

Zhenya:
Oila - bu ish, bir-biriga g'amxo'rlik qilish,
Oila ko'p uy ishlarini anglatadi.

Beshinchi bola:
Oila muhim!
Oila qiyin!

Tarbiyachi:
Lekin yolg'iz baxtli yashash mumkin emas!
Har doim birga bo'ling, sevgiga g'amxo'rlik qiling,
Shikoyat va janjallarni olib tashlang,
Do'stlarimiz siz haqingizda aytishlarini istaymiz:
Bu oila qanday yaxshi

Maqsad: rus xalqining oilaviy munosabatlarining madaniy qadriyatlari, urf-odatlari va an'analariga hurmatli munosabatni shakllantirish.

Vazifalar:

- rus oilasidagi munosabatlar, oilaviy munosabatlar, me'yorlar, urf-odatlar va an'analarning o'ziga xos xususiyatlari haqidagi dastlabki g'oyalarni boyitish;

- o'z xalqining madaniyatiga kognitiv qiziqishni rivojlantirish;

— o‘yin va nutq faoliyatida bilimlarni mustaqil qo‘llash usullarini shakllantirish.

Uskunalar: xat, "Slavyan oilasi" rasmi, dehqon bolalarining uy ishlarini aks ettiruvchi rasmlar, ovoz yozish moslamasi.

Darsning borishi

O'qituvchi. Bolalar, biz birinchi sinf o'quvchilarimizdan xat oldik. Endi uni sizga o'qib beraman. “Aziz yigitlar! Yaqinlashib kelayotgan “Oila kuni” munosabati bilan ota-onalarimiz ko‘magida oilalarimiz an’analari haqida oilaviy gazetalar tayyorladik. Bizda qanday qiziqarli gazetalar bor! Ularni o'qish va qarash qanday zavqli edi! Va biz ota-onamizning yordami bilan qanday ajoyib hikoyalarni o'ylab topdik! Biz ko'p oilalarda oilaviy an'analar biroz o'xshashligini payqadik va biz hayron bo'ldik: "Nega turli oilalar asosan o'xshash xatti-harakatlar qoidalariga rioya qilishadi? Ularni kim ixtiro qildi?” O'qituvchimiz Elena Ivanovna bizga an'analar uzoq vaqtdan beri qabul qilingan odatlar ekanligini aytdi. Udumlar otalar va bobolardan bolalar va nevaralarga o'tib, vaqt o'tishi bilan an'anaga aylangan. Keyin yigitlar va men birgalikda rus oilalarining an'analari haqida yana bir gazeta yaratishga qaror qildik. Biz gazetaga nima qo'yish mumkinligini muhokama qila boshlaganimizda, bu haqda kam narsa bilganimiz ma'lum bo'ldi. To'satdan kimdir sizga eski kunlardagi rus oilalarining hayoti, ularning urf-odatlari va urf-odatlari haqida ko'p aytilganini va o'qiganini esladi; sizning guruhingizda ushbu mavzu bo'yicha juda ko'p rasmlar, o'yinlar, albomlar, kitoblar mavjud. Shuning uchun biz sizga yordam so'rashga qaror qildik! ” Bolalar, sizga yordam so'rab murojaat qilgan bolalarga yordam berishga rozimisiz?

Bolalar. Ha.

O'qituvchi. Ularga qanday yordam bera olasiz?

Bolalar. Siz bizning hikoyalarimizni yozib, yuborishingiz, rus oilalaridagi urf-odatlar va urf-odatlar haqida hikoya qiluvchi rasmlar, kitoblar, rasmlarimizni yuborishingiz mumkin.

O'qituvchi. Bolalar, biz oila haqida ko'p gaplashdik, rasmlarni ko'rib chiqdik, rasmlarning reproduktsiyalarini ko'rdik va ko'plab she'rlarni o'rgandik. Bugun biz yana oila haqida gaplashamiz, lekin endi faqat eski kunlarda yashagan odamlar haqida.

O'qituvchi "Slavyan oilasi" rasmini ko'rsatadi, unda bobo, buvi, ona, ota, amaki - otaning ukasi, uchta o'g'li, qizi va jiyani - amakisining qizi tasvirlangan; Pastki qismida oilaviy munosabatlarni tushuntiruvchi imzolar bor.

Rasmda nima ko'rsatilgan?

Bolalar. Oila.

O'qituvchi. Ushbu rasm zamonaviy hayotni aks ettiradimi yoki o'tmish haqida gapiradimi?

Bolalar. O'tmish haqida gapiradi.

Pedagog. Nega rasmda o'tmish tasvirlangan deb qaror qildingiz?

Bolalar. Odamlarning kiyimlari eski, odamlar kulbalarda yashaydi, u yerda eski narsalar bor.

Pedagog. Shunday qilib, rasm tufayli siz va men o'zimizni o'tmishda, eski dehqon kulbasida topib olganimizni tasavvur qilishimiz mumkin. Sizningcha, rasmda tasvirlangan odamlar bir-biriga begona yoki qarindoshmi?

Bolalar. Mahalliy.

Pedagog. Qanday qilib ularni bir so'z bilan chaqirish mumkin?

Bolalar. Oila.

Pedagog. Vaqt o'tishi bilan rus oilasining tarkibi va hajmi o'zgardi. Ilgari oilalar katta edi, ularda turli avlod vakillari yashagan. Bu haqda she'r tinglang.

Bola

Qadimgi kunlarda shunday deyishadi

Va shunday bo'ldi.

Ko'p aka-uka va opa-singillar

Do'st bo'lish qiziqarli edi.

Biz birga sut ichdik

Biz birga sushi yedik.

Haqiqiy bolalar bog'chasi

Har birining kulbasi bor edi.

Yu.Entin

Pedagog. Bolalar, men sizga ushbu oilalardan biri haqida hikoya qiluvchi o'yin o'ynashni taklif qilaman.

Ochiq o'yin "Trifon amakida"

Bolalar aylanada turishadi va qo'llarini ushlab turishadi. Haydovchi markazda. O'yinchilar aylana bo'ylab yurishadi va so'zlarni aytadilar.

Trifon amakida

Yetti bola bor edi

Etti o'g'il.

Ular ichmadilar, yemadilar,

Ular bir-birlariga qarashdi.

Darhol ular men qilgandek qilishdi!

Oxirgi so'zlar bilan hamma haydovchining imo-ishoralarini takrorlay boshladi. Bu harakatlarni eng yaxshi qilgan kishi haydovchiga aylandi. O'yinni takrorlashda aylana hosil qilgan bolalar qarama-qarshi yo'nalishda harakat qilishadi.

O'qituvchi. Iltimos, o'ylab ko'ring va bu oilada kim kimligini ayting.

Bolalar topshiriqni bajaradilar.

Ehtiyotkorlik bilan qarang, rasmda ushbu oilaning eng keksa a'zolarini topishga harakat qiling. Bu oilaning eng yoshi kattasi kim?

Bolalar. Bobo va buvisi.

O'qituvchi. Ota ularning yonida o'tiradi. Sizningcha, u bobosi va buvisi bilan qanday munosabatda?

Bolalar. U ularning o'g'li.

O'qituvchi. Otaning yonida kim turibdi?

Bolalar. O'g'illari, nevaralari va bobolari.

O'qituvchi. Sizningcha, yoshlar nima uchun turishadi?

Bolalar. Ular keksa oila a'zolariga hurmatlarini bildiradilar.

O'qituvchi. Qadimgi kunlarda oilalar o'z oqsoqollarini hurmat qilishdi va ularni juda hurmat qilishdi, ularga hamma narsada itoat qilishdi, ularga qarshi chiqishga jur'at etmadilar, ularning gapini buzmadilar va injiqlik qilmadilar. Kim oila boshlig'i hisoblangan?

Bolalar. Bobo, ota.

O'qituvchi. To'g'ri, bolalar, oila boshlig'i ajdod (bobo, ota) hisoblangan. Barcha oila a'zolari unga so'zsiz itoat qilishdi. U qarorlar qabul qildi, tinchlik, osoyishtalik va oilasini ta'minlash uchun mas'uliyatni o'z zimmasiga oldi. Bayram paytida u boshida o'tirdi. Barcha oila a'zolari u birinchi qoshiqni olgandan keyingina ovqatlanishni boshladilar. Ota-onalar, bobo-buvilar o‘z farzandlari va nabiralariga o‘zlari bilgan hamma narsani o‘rgatib, hayotiy tajribalarini o‘rgatishdi. Bu haqda gapiradigan maqol va maqollarni eslang.

Bolalar. “Yoshlik yelkasi bilan kuchli, keksalik boshi bilan”, “Keksasiz yashay olmassan”, “Qanchalik katta bo‘lsang, shuncha haqli”, “Keksa va aqlli – unda ikki yer”.

Pedagog. Nega rasmdagi o'g'illar otalarini diqqat bilan tinglashadi?

Bolalar. U ularga nimanidir o'rgatadi.

O'qituvchi. Ehtimol, u ularga juda muhim va qiziqarli narsalarni aytadi. Bolalar ota-onalariga hurmat bilan "siz" deb murojaat qilishdi. Ota-onangizni qanchalik mehr va hurmat bilan chaqirdingiz?

Bolalar. Ota ota, ona - ona deb atalgan.

O'qituvchi. Oila nafaqat keksalarga, balki bolalarga ham o‘zgacha munosabatda bo‘lgan. Biz bolalikdan mehnatga, mehnatkashlikka odatlanganmiz. Bolalar ota-onalariga uy ishlarida qanday yordam berishdi?

Bolalar. Ular bolalarni boqib, chorva mollarini boqishgan.

O'qituvchi. Bolalarni yoshligidan mehnatga va uy xo'jaligiga yordam berishga o'rgatishgan: ular chorva mollarini tozalashga yordam berishgan, ularni boqishgan va bolalarni boqishgan.

O'qituvchining hikoyasi dehqon bolalarining uy ishlarini aks ettiruvchi rasmlar namoyishi bilan birga keladi.

Bu haqda gapiradigan she'rlar va bolalar qofiyalarini eslang va ayting.

Bolalar topshiriqni bajaradilar. O'qituvchi yana bolalarning e'tiborini rasmga qaratadi.

Bu vaqtda ona nima qilyapti?

Bolalar. Ip yigiradi va kichkina qizga - jiyaniga qaraydi.

Pedagog. Jiyan va jiyan kimlar?

Bolalar. Jiyanlar aka-uka va opa-singillarning farzandlari.

O'qituvchi. Rasmda ko'rsatilgan kichkina qiz kimning qizi?

Bolalar. Otasining akasi qizi - amakisi.

O'qituvchi. Bu oilaning otasi va onasi uchun kichkina qiz jiyan. Va u o'g'illari va qizlari bilan kimga bog'liq?

Bolalar. amakivachcha.

O'qituvchi. Kichkina qiz bobosi va buvisi bilan qanday munosabatda?

Bolalar. Nevara.

Pedagog. Sizningcha, bu qizning ota-onasi bormi?

Bolalar. Ha, uning onasi va otasi bor.

Pedagog. Bu rasmda uning ota-onasi bormi?

Bolalar. Ha, otasi, u kulbaga kiradi.

O'qituvchi. Bu kichkina qizning otasi rasmda tasvirlangan katta do'stona oilaning otasining ukasi va uning bolalarining amakisi. Qadimgi kunlarda oilalar do'stona edi, qarindoshlar doimo bir-biriga yordam berishdi. Otaning akasi rafiqasi bilan shaharga yarmarkaga borish bilan band bo‘lsa, qarindoshlari qiziga qarashdi. Shu kabi ahil oilalar haqidagi maqol va matallarni eslang.

Bolalar.“Oila mustahkam bo‘lsa, tomi bir bo‘lsa”, “Oila birga, ko‘ngil bir joyda”, “Rozi bo‘lgan oila qayg‘urmaydi”, “Rozi bo‘lgan oilada. ishlar yaxshi ketyapti”, “Rozi bo‘lgan oila eng baxtli”, “Oilada ahillik bo‘lsa, xazina kerak emas”, “Oila to‘la totuvlik”, “Oilada ahillik bo‘lsa. Agar butun dunyoni aylanib chiqsangiz ham, oilangiz, bundan ortiq baxt topa olmaysiz.

Pedagog. Yaxshi, siz juda ko'p maqollarni esladingiz! "Baxtli oila" so'zlarini qanday tushunasiz? Baxt nima?

Bolalar. Hamma bir-biriga qayg'ursa, birga yashasa, uchrashganda xursand bo'lsa va ajralsa xafa bo'lsa.

O'qituvchi. Ha, baxtli oila – ular ahil-inoq yashaydigan, keksayu yosh barcha oila a’zolarining madadini, bir-birlari bilan muloqot qilish quvonchini his qiladi. Bolalar, ota va onasi kichik qiziga yarmarkadan qanday sovg'alar olib kelganini bilmoqchimisiz?

Bolalar. Ha.

O'qituvchi. Keyin sizni o'yin o'ynashga taklif qilaman.

"Sovg'alar" o'yini

Va tari, tari, tari!

Men Mashaga amber sotib olaman.

Pul qoladi

Men Masha sirg'alarini sotib olaman,

Nikel qoladi,

Men Mashaga poyabzal sotib olaman.

Tiyinlar qoladi

Men Mashaga qoshiq sotib olaman,

Yarim yarmi qoladi,

Men Masha uchun yostiq sotib olaman.

Bolalar aylanada turib, so'zlarni talaffuz qiladilar va yoqani, quloqlarni, oyoqlarni, kaftlarni va qorinni massajlashadi.

O'qituvchi. Rus oilasi ma'lum an'analarga rioya qildi. Bolalar, urf-odatlar nima?

Bolalar. Bu xatti-harakatlar qoidalari.

O'qituvchi. Nega ularni bilish kerak?

Bolalar. Ular insonni tushunishga va boshqalarga g'amxo'rlik ko'rsatishga yordam beradi.

Pedagog. Rus xalqining an'analari juda boy. Keling, "Slavyan oilasi" rasmini ko'rib, qanday odatlarni eslaganimizni yana bir bor takrorlaymiz.

Bolalar. Bolalar kattalarni hurmat qilishar, odamlar mehnatkash, do'stona, bir-biriga mehribon, hurmat bilan munosabatda bo'lib, bir-biriga yordam berishadi.

O'qituvchi. Rus xalqining yana bir odati haqida she'r tinglang.

Bola

Yaxshi odat

Osmonning ko'zni qamashtiruvchi moviyligida

Turnalar uchib, uzoqlarga uchadi...

Issiq nonning hidi eshitiladi -

Yerning qimmatbaho sovg'asi.

Avgustda din va qushlarning hushtaklari

Shovqinni to‘xtatib, jaziramada qo‘ng‘iroq qildi.

Rossiyada yaxshi odat bor -

Mehmonlarni non va tuz bilan kutib oling.

Balki avvaliga biroz chalkash,

Siz buni umringiz davomida qadrlaysiz.

Sizni non va tuz bilan kutib olish uchun -

Buni hali ham olish kerak.

E. Xorinskaya

O'qituvchi. Ushbu she'rda biz rus xalqining qaysi odati haqida gapiramiz?

Bolalar. Rus xalqining mehmondo'stligi haqida.

Pedagog. Ajdodlarimiz mehmondo'stligi va mehmondo'stligi bilan ajralib turadigan, bu haqda ko'plab maqol va matallar, afsonalar va ertaklar o'ylab topilgan. Bu haqda gapiradigan maqol va maqollarni eslang.

Bolalar. "Rus odami non va tuz olib keladi", "Rus odami mehribon odam", "Uy to'la kosaga o'xshaydi - non va tuz dasturxonni tark etmaydi".

O'qituvchi. "Non va tuzni haydash" nimani anglatadi?

Bolalar. Bu do'st bo'lishni anglatardi.

Pedagog. To'g'ri, "non va tuzni boshqarish" do'st bo'lishdir. Mehmonlarni non va tuz bilan kutib olishdi. O'tkinchini uyga taklif qilishdi, ovqatlantirishdi va agar biror narsadan xafa bo'lsa, tinchlanishdi. Mehmonlarni non va tuz bilan kutib olish odati quyidagilarni anglatadi: mehmonga eng qimmatli narsani berish, ularsiz yashash mumkin emas. Oddiy odam uchun eng qimmatli mahsulotlar har doim non va tuz bo'lgan. Rus xalqi uyda yaxshi qabul qilingan mehmon egalariga yomonlik qilmasligiga ishonishgan. Non va tuz - mehmon va mezbon o'rtasidagi tinchlik shartnomasi. Shunday qilib, biz rus oilalarining an'analarini esladik. Hamma hikoyalaringizni yozib oldim, do'stlarimizga yuboramiz. Ularga gazetani qiziqarli qilishiga yordam beradigan yana nima yuborishingiz mumkin?

Bolalar. Rus xalqining oilaviy an'analari haqida she'rlar, maqollar, o'yinlar, rasmlar, rasmlar.

O'qituvchi. Juda qoyil! Siz hamma narsani qanchalik yaxshi o'ylab topdingiz! O‘ylaymanki, sizning yordamingiz bilan do‘stlarimiz barchaning o‘qishiga qiziqadigan ajoyib gazeta yaratadilar.

Darsning maqsad va vazifalari:

  • Har bir oila o'z ajdodlari an'analari bilan o'tmish bilan bog'liqligini ko'rsating.
  • Oilangiz tarixi, oilaviy an'analar va nasl-nasabga qiziqishni rivojlantiring.
  • Talabalar va ularning ota-onalari uchun har bir oilaning o'ziga xosligini tushunish uchun qulay sharoit yaratish.
  • Oila tarixi va uning nasl-nasabiga umumiy qiziqish asosida talabalar va ularning ota-onalari va bobo-buvilari o'rtasida birdamlik tuyg'usini rivojlantirish.

Yuklab oling:


Ko‘rib chiqish:

"Oilaviy an'analar" darsi.

Maqsad va vazifalar:

  1. Har bir oila o'z ajdodlari an'analari bilan o'tmish bilan bog'liqligini ko'rsating.
  2. Oilangiz tarixi, oilaviy an'analar va nasl-nasabga qiziqishni rivojlantiring.
  3. Talabalar va ularning ota-onalari uchun har bir oilaning o'ziga xosligini tushunish uchun qulay sharoit yaratish.
  4. Oila tarixi va uning nasl-nasabiga umumiy qiziqish asosida talabalar va ularning ota-onalari va bobo-buvilari o'rtasida birdamlik tuyg'usini rivojlantirish.

Darsning borishi

1. Kirish so'zlari

Salom bolalar. Bugun darsga yaxshi kayfiyatda keldingiz degan umiddaman. Bir-birimizga tabassum ulashaylik. Menga tabassum qiling, bir-biringizga tabassum qiling.

2. Rebus

Bolalar, "7Ya" jumboqini toping.

Keling, oila nima ekanligini eslaylik? (bu birga yashaydigan yaqin qarindoshlar guruhi).

Biz kimni yaqin qarindoshlar deb ataymiz? (umumiy ota-onasi, bobosi, buvisi va buvisi bo'lgan odamlar)

Oila kichik yoki katta bo'lishi mumkin. Bir oilada bir necha avlod yashashi mumkin. Buni qanday tushunasiz? (Avlod - yaqin yoshdagi qarindoshlar, masalan, katta avlod - bobo va buvilar, o'rta avlod - ota-onalar, yosh avlod - bolalar, bobo va buvilarning nevaralari).

Qaysi biringiz oilangizda bir necha avlod yashaydi?

Qanday oila katta oila deb ataladi? (3 yoki undan ortiq bola bilan).

Deyarli har bir odamning boshqa qarindoshlari bor. Kim bu? (bular amakilar va xolalar, amakivachchalar).

Har bir shaxsning ismi, otasining ismi va familiyasi bor.

Ismi nima? Ovoz tasodifan tushib ketdi

Qaysisida hech qanday ma'no yoki ahamiyat yo'q?

Albatta yo'q! Va ismlarda bir sir bor.

Va muqaddas marosim nomlanadi.

Ota-onalar bolalar uchun ismlarni tanlashadi. Siz ota-onangizdan nima uchun sizga shunday ism qo'yganligini so'rashingiz va ismingiz nimani anglatishini tushunishga harakat qilishingiz kerak edi (bolalar bir nechta javoblar).

Ma'lum bo'lishicha, bizning guruhimizda qizlar orasida eng keng tarqalgan ism Anastasiya.

Bolalar, siz bilasizki, otasining ismi odamga otasining ismi bilan beriladi va familiya ota-onadan bolalarga o'tadi.

3. Oilangizning nasl-nasabi haqida hikoya.

Bolalar, siz oilangizning nasl-nasabini tuzish vazifasini oldindan oldingiz. Ko'rib turganimizdek, ko'pchiligingiz bu vazifani engdingiz. O'z ildizlaringizni izlash va ota-bobolaringizni bilish juda muhim, chunki o'tmishsiz kelajak yo'q.

4. Guruhlarda ishlash. Oila haqida maqollar yig'ish.

Bolalar, endi sizning guruhlardagi vazifangiz oila haqidagi tarqoq maqollarni bog'lash va keyin ularni o'qish (har bir guruhga maqollar to'plamini tarqatish).

5. Jismoniy tarbiya daqiqasi

6.Oilangizning urf-odatlari

Ha, yigitlar, "ota-ona", "Vatan", "klan" bir xil ildizli so'zlar. Bu muqaddas so‘zlar ona tilimizni, ona tabiatimizni, ona xalqimiz an’analarini, oilamiz an’analarini anglashga, sevishimizga xizmat qiladi. Oila mavzusini davom ettirib, bugun biz oilaviy an'analar haqida batafsilroq gaplashamiz (slayd 8).

“An’ana” tushunchasini tahlil qilish

Ammo oilaviy an'analar ham bor.

Oilaviy an'analar orasida sevimli oilaviy o'yin, an'anaviy oilaviy sevimli taom va uxlashdan oldin hikoyalarni o'qish kiradi.

Sizning oilangizda ushbu an'analardan qaysi biri bor?

An'analar haqida gapirganda, biz an'anaviy xalq bayramlarini eslashimiz mumkin. Bizning sinfda turli millatlarning bolalari bor: tatarlar, boshqirdlar, ruslar, chuvashlar. Har bir xalqning o‘ziga xos xalq an’analari bor. Musulmonlarning o'ziga xos an'anaviy bayramlari - Sabantuy, Navro'z bor

Mamlakatimizda hamma narsa qanchalik chambarchas bog'liq! Sabantuy Rossiyada ham, chet elda ham, agar u erda tatarlar yoki boshqirdlar yashasa, hamma joyda nishonlanadi.

Bolalar, sizlardan qanchasi ota-onangiz bilan Sabantuyga borgan? Kim buni tez-tez qiladi?

Xo'sh, buni oilaviy an'ana deb atash mumkinmi?

Maslenitsa Rossiyada qadim zamonlardan beri nishonlanadi.

Maslenitsada uyda qancha buvilaringiz yoki onalaringiz krep pishiradi? Demak, bu ham xalq an’anasi.

Umumiy xalq an'anasi - Yangi yilni nishonlash.

Oilaviy an'analar kattalar va bolalarning birgalikdagi mehnati samarasidir. Bu mevalarni olma daraxtining mevalari bilan solishtirish mumkin. Sizning har biringizning stolingizda olma bor, siz uyda o'z oilangizning an'analari haqida yozasiz va keyingi darsda biz bu olmalarni daraxtimizga yopishtiramiz - oila ramzi.

Bolalar, siz uyingizda eski fotosuratlar va narsalarni saqlaysizmi? Sizga ularga qarash yoqadimi? Oilaviy an'analardan tashqari, oilaviy meros qoldiqlari ham mavjud.

7. Oilaviy meros haqida hikoya.

Endi biz Andrey Egorovning Ulug' Vatan urushi qatnashchisi bo'lgan bobosi haqidagi hikoyasini tinglaymiz. U bu voqeani shajara ustida ishlayotganida buvisidan eshitgan. Qadimgi fotosuratlar, medallar, xatlar uning oilasida ehtiyotkorlik bilan saqlanadi va oilaviy meros bo'lib qoladi (talabalik hikoyasi, fotosurat, uning bobosining medallari, oilaviy meros - milliy chuvash bezaklari).

7. Dars xulosasi. Reflektsiya.

Shunday qilib, bugun biz oila haqida suhbatni davom ettirdik.

Bugun oldin bilmagan nimani bilib oldingiz?

Dars davomida sizni nima qiziqtirdi?

Oilangizning an'analari va merosi haqida iloji boricha ko'proq bilishni xohlaysizmi?

Ha, yigitlar. Har bir inson o'z oilasini va uyini juda qadrlaydi. Va qayerda bo'lishimizdan qat'iy nazar, biz uni doimo eslaymiz, u bizni iliqligi bilan o'ziga tortadi. Uy - bu sizning boshingizdagi tom emas: bu sizga eng yaqin odamlardir.


“Oilaviy an’analarimiz” mavzusidagi dars ishlanmasi.

Darsning maqsadi:

Bolalarni oilaviy qadriyatlar va an'analar bilan tanishtirish.

Vazifalar:

"Oila", oilaviy munosabatlar tushunchalari bilan keyingi tanishish;

Transbaikaliya xalqlarining oilaviy an'analari bilan tanishish;

Bolalarning kognitiv va ijodiy faolligini, xotirasini, tasavvurini rivojlantirish;

Oila, oilaviy qadriyatlar va an'analarga muhabbat va hurmatni rivojlantirish.

Uskunalar:

Vazifalar bilan kartalar, qog'oz, lug'at, rangli qalamlar.

Darsning borishi

I. Tashkiliy moment.

Bolalarni dars mavzusi va maqsadi bilan tanishtirish.

Bolalar, bugun biz oila haqida, oila qanday bo'lishi kerakligi, har bir inson hayotida qanday rol o'ynashi haqida suhbatimizni davom ettiramiz. Keling, oilaviy an'analar nima ekanligini va ular qanday ekanligini bilib olaylik.

II. O'tilgan materialni takrorlash va mustahkamlash.

1) - Shunday qilib, qanday qarindoshlar borligini eslaylik (ona, ota, buvi, bobo, o'g'il, qiz, uka, opa, xola, amaki va boshqalar).

Ulardan qaysi biri ko'pincha bir uyda, bitta kvartirada birga yashaydi? (ota-onalar va bolalar).

2) Qog'oz bo'laklarida 1, 2-topshiriqlarni bajarish.

1-topshiriq bo'yicha o'qituvchining tushuntirishi:

Muayyan so'zning ma'nosini tushuntirish lug'atida topish mumkin. Lug'atdagi barcha so'zlar alifbo tartibida joylashtirilgan. Biz "C" harfi bilan boshlangan so'zlarni topamiz, "oila" so'zini qidiramiz, o'qing: "Oila - bu birga yashaydigan yaqin qarindoshlar guruhi (er, xotin, ota-onalar va bolalar)." Bolalar so'zning ma'nosini topshiriq varaqlariga yozadilar.

3) O'tgan darsda biz siz bilan har bir inson tug'ilganda ism qo'yilishi haqida gaplashdik. Har bir ism ma'lum ma'noga ega, nimanidir anglatadi. Ularning aytishicha, ism insonning kelajakdagi taqdiriga ta'sir qiladi, shuning uchun ism tanlashga jiddiy va mas'uliyat bilan yondashish kerak.

Bir guruh bolalarga ularning ismlari nimani anglatishini aniqlash vazifasi berildi. Ko'pgina nomlar rus tiliga boshqa tillardan kirib kelgan va o'z tarjimalariga ega. Keling, ulardan ba'zilarining ma'nosini bilib olaylik.

1. Aleksey (yunoncha) - himoyachi

2. Aleksandr (yunoncha) - odamlar himoyachisi

3. Anastasiya (yunoncha) - tirilish

4. Andrey (yunoncha) - jasur odam

5. Anna (Misr) - inoyat

6. Valeriy (lat.) - - sog'lom, kuchli

7. Daria (forscha) - g'olib

8. Evgeniy (yunoncha) - olijanob

9. Ketrin (yunoncha) – pokiza, pokiza

10. Elena (yunoncha) - engil

11. Igor - kuch

12. Irina (yunoncha) - tinchlik

13. Konstantin (lat.) - doimiy

14. Kseniya (yunoncha) - mehmondo'st

15. Lyudmila (slav.) - odamlar uchun aziz

16. Maksim (lat.) - eng katta

17. Marina (lat.) - dengiz

18. Mariya (Misr) - xonim

19. Natalya (lat.) - onalik

20. Nikita (yunoncha) - g'olib

21. Tatyana (yunoncha) - tashkilotchi

Boshqa bolalar familiyalari qanday paydo bo'lganini va nimani anglatishini aniqlashlari kerak edi. Bu qiyin vazifani kim engdi?

III. Yangi dars mavzusini tushuntirish.

Deyarli har bir oila, ayniqsa kuchli va do'stona oilaning o'ziga xos an'analari bor.

Bu so'z nimani anglatadi? Keling, tushuntirish lug'atiga qaraylik:

"Oilaviy an'analar - bu oilada qabul qilinadigan va avloddan-avlodga o'tadigan muayyan xatti-harakatlar, urf-odatlar va qarashlar normalari".

"Bir avloddan ikkinchisiga" nimani anglatadi? (bobo va buvidan - bobo va buviga, buvidan va bobodan - ota va onaga, ona va otadan - bolalarga, bolalardan - nevaralarga). Ya'ni, oilaviy an'analar avloddan-avlodga o'tadigan "zanjir" bo'lib chiqadi.

Yaxshi amallar, ezgu va ezgu ishlar, quvnoq xotiralar bilan bog'liq bo'lgan oilaviy an'analar eng uzoq saqlanib qoladi.

Masalan, kichik oila a'zolarining kattalarga hurmati va hurmati; erkaklarning ayollarga hurmatli munosabati (erning xotiniga, o'g'lining onaga, akaning opa-singilga, nevaraning buvisiga).

Bu an'analar ko'p yillar davomida oilalarda saqlanib qolishi mumkin.

Va u qadar qadimiy va ahamiyatli bo'lmagan an'analar bor, ular yaqinda faqat bitta oilada paydo bo'lgan. Masalan, yangi yilni ochiq havoda (o'rmonda) nishonlash; butun oila bilan qishloqqa birgalikda dam olish sayohati; dam olish kunlari kino, teatr, muzeyga borish. Ya'ni, juda ko'p va juda ko'p oilaviy an'analar bo'lishi mumkin, juda boshqacha, eski va yangi, muhim va unchalik muhim bo'lmagan.

Ko'pgina oilaviy an'analar xalq an'analari bilan bog'liq bo'lib, ular juda uzoq vaqt oldin paydo bo'lgan. Bizning mintaqamiz - Transbaykaliyada oilaviy an'analar bu erda yashagan xalqlarning urf-odatlaridan kelib chiqqan. Misol uchun, Buryat oilalarida ko'plab oilaviy an'analar bir necha asrlikdir. Buryatlar juda kuchli oilaviy rishtalarga ega: ular muhtojlik va baxtsizlik paytida yordam berishadi, kambag'al qarindoshlarga, etim va bevalarga yordam berishadi. Hozirgacha buryatlar deyarli hech qachon o'z farzandlarini tashlab ketishmaydi va ular yetimlarni bolalar uylariga yubormaydilar, ularni qarindoshlari tarbiyalash uchun qabul qilishadi. Har bir buryat o'z ajdodlarini bilishi kerak (ya'ni ularning ajdodlari kim bo'lgan: bobolar, bobolar, bobolar va hokazo. ularning ismlari nima, ular nima qilgan). Ushbu an'anaga rioya qilgan holda, ba'zi buryatlar o'zlarining ajdodlarini o'ninchi avlodgacha bilishadi.

Afsuski, ko'plab rus oilalarida bu an'ana yo'qolgan: ba'zi ruslar hatto yaqin qarindoshlarini yaxshi bilishmaydi, ayniqsa ular endi tirik bo'lmasa.

18-asrda diniy e'tiqodlari uchun Zabaykaliyaga surgun qilingan "semeyskie" ruslar o'zlarining oilaviy an'analariga qat'iy rioya qilganlar.

Birinchidan, ular qat'iy ravishda sog'lom turmush tarzini olib borishdi: Semeylar orasida chekish, spirtli ichimliklar ichish va qasam ichish taqiqlangan. Ular faqat o'z qo'llari bilan yetishtirilgan sog'lom, yangi ovqat iste'mol qilishdi. Semeyskiylar: "Kim sharobni yaxshi ko'rsa, o'zini buzadi", "Kam ichish - uzoq umr ko'rishdir", deyishgan va chekuvchilar haqida: "Tamaki chekuvchi itdan ham battar", deyishgan.

Ikkinchidan, Semey oilasi juda mehnatkash edi, ular juda ko'p mehnat qilishdi: ular katta fermer xo'jaligini yuritishdi, dehqonchilik qilishdi, katta bog'lar ekishdi, chorvachilik qilishdi, yigirish va to'qish bilan shug'ullanishdi, ya'ni. o'zlarini to'liq qo'llab-quvvatladilar, hamma narsani o'z qo'llari bilan qildilar.

Shuning uchun, Semey oilasi har doim juda yaxshi ko'rinardi: ular baland bo'yli, chiroyli va eng muhimi, ularning sog'lig'i juda yaxshi edi.

Ular oilaviy an'analarga va yana bir an'anaga qat'iy rioya qildilar: ular uylari va hovlilarini mukammal tartibda saqlashdi.

Hozirgi kunda ko'plab Semeisk avlodlari ota-bobolarining oilaviy an'analariga rioya qilishga harakat qilishadi.

IV. Ijodiy vazifani bajarish.

"Yaxshi do'stona oilada nima bo'lishi kerak"

V. Darsni yakunlash.

Sinfda qanday yangi narsalarni o'rgandingiz?

Oilaviy an'analar nima?

VI. Uy vazifasi

№3 vazifani bajaring


Yuqori