Рисуване в старша група на тема зима. Резюме на урока по дейността "зимно чудо - снежинка"

Резюме

класове в визуална дейноств нетрадиционна форма

използване на здравословни технологии, ИКТ технологии, игрови технологии по темата:

"зима"

учител допълнително образование

MBU TO TsRTDIU ул. Петровски

Сафонова Марина Алексеевна

Изкуство. Петровская

2016 г

Цел:Развийте у децата емоционално, радостно отношение към художественото изображение на зимната природа.

Задачи:

Да научим децата да създават образ на зимна природа, да предават нейната красота, разнообразие от дървета.

Помогнете на децата да почувстват красотата на поетичното описание на зимната природа.

Продължете с фиксирането нетрадиционни формирисунка - живописна техника "сол".

Развивайте естетическо възприятие, независимост.

Култивирайте уважение един към друг, взаимопомощ.

Материали, оборудване:

Хартия за рисуване, гваш, четки, сол, салфетка, фонограма. Кутия за бижута (момент изненада), презентация, мултимедия.

Напредък на урока:

Звучи музиката на Чайковски от сюитата "Годишните времена".

1. Организационен момент. слайд 1.

Добро утро слънце и птици

Добро утро усмихнати лица

И всички стават мили, доверчиви

Позволявам добро утропродължава до вечерта!

Учител:Слайд 2.

обадете се на времето,
снежна суматоха,
Това е времето на годината
Обаждаме се...

деца:Зима.

2. Докладване на темата на урока Слайд 3.

Здравей зима зима!
Покри ни с бял сняг
И дървета и къщи.
Лекокрилият вятър свири -
Здравей зима зима!

Сложна следа ветрове,
От поляна до хълм.
Това е отпечатан заек -
Здравей зима зима!

Поставяме хранилки за птици
Пълним ги с храна,
И пичугите пеят на ята -
Здравей зима зима!

Учител:Точно така, браво! (Музиката е тиха.)

слайд 4. Бяло, бяло, снежно,
Писмата летят в прозореца,
Кръжи - тихо, нежно,
И топи, стопи, стопи...

Вижте какво голяма снежинкадолетя да ни посети! Не е просто – вълшебно е! Нека да го разгледаме.

Слайд 5. Това е писмо от горските обитатели и Маша. Сега ще ви го прочета: „Здравейте момчета! Помогнете ни, в беда сме! Всички чакахме идването на зимата. Всички бяха във весело, радостно настроение. Ще дойде зимата и ще рисува с вълшебната си четка - дървета, храсти, кожуси за зайци. Но тя разбра за това, злата Баба Яга каза: „Е, не, никога няма да позволя на животните да се забавляват и да се радват на зимата, а не да бъде красива гора.“ Баба Яга скрила вълшебната четка на Зимата в сандък и го затворила с 3 големи ключалки. Сега има гора без сняг, всичко наоколо замръзва: дърветата, земята и храстите. А небето над гората е мрачно, сиво. Помогнете ни, момчета, да разочароваме сандъка на Зима и да вземем вълшебна четка.

2. Основната част на урока Слайд 6.

Учител:Момчета, нека помогнем горски обитатели?

деца:да

Учител:За да разочароваме сандъка, трябва да изпълним три задачи.

Готови ли сте да помогнете на горските обитатели?

деца:да

Учителят: За да отворите първата ключалка, трябва да посочите три зимни месеци. Слайд 7.

деца:декември януари февруари.

Учител:Браво момчета, отворихме първия замък.

Учител:За да отворите следващия замък, трябва да назовете знаците на зимата. слайд 8.

деца:Всичко е покрито със сняг.

Учител:Браво момчета! Тук отворихме втория шлюз.

И за да отворите третия замък, трябва да решите гатанки за зимата и за животните. Слушайте внимателно.

Тази зимна домакиня
Всички се страхуват, дори и зайчето.
Април не се страхува
Снежно бяло ... (Снежна буря) слайд 9.

Не агне и не котка,
През цялата година ходи с кожено палто.
Кожено палто сиво - за лятото,
За зимата - различен цвят. (заек) слайд 10.

собственик на гора,
Събужда се през пролетта.
И през зимата, под вой на виелица,
Спане в снежна колиба. (Мечка) Слайд 11.

Не съм отгледан
Ослепен от снега
Вместо нос ловко
Сложете един морков. (Снежен човек) слайд 12.

Падащ от небето през зимата
И обиколете земята
лек пух,
Бели... (Снежинки) слайд 13.

слайд 14. Учител:Какви добри хора сте! Изпълнихте и тази задача. Тук сме разочаровани магически сандъки освободи вълшебната четка на Зимушка. И с вълшебната си четка ще нарисува природата и земята във всичко бяло, сребристо. Момчета, вие и аз също имаме вълшебни четки и можем да помогнем на зимата да се стопли и да украсим гората със снежни тоалети. И за да направим снега по дърветата и снежните преспи приказни, ще използваме необичайна техника - на бяла бояще нанесем сол.

Учител:Но първо нека си починем. слайд 15

Fizkultminutka: "Не се страхувам от слана."

Не се страхувам от слана, вървим

Аз съм много близък с него. плесни с ръце

Фрост ще дойде при мен, седни

Докосни ръката, докосни носа показа ръката, носа

Така че не се прозявайте, а пляскайте с ръце

Скачайте, бягайте и ходете. скачане и ходене.

слайд 16. Учител:Браво момчета, нека седнем всички. И ние ще помогнем на Зимушка да нарисува гората с бели бои. Всеки от вас има на масата лист хартия, на който е изобразена зимна гора. Трябва да оцветите тази рисунка с бял гваш, като използвате нашия магически четки. Когато рисунката е нарисувана, внимателно вземете солта и я изсипете върху дървета, снежни преспи.

Учител:Момчетата започнаха да работят. Само не забравяйте, седнете изправени, дръжте гърба си изправен.

Момчета, погледнете:
Всички ли седите правилно?
Гърбът трябва да е прав
Като струна на китара
Свързвате краката си
Дръжте главата си изправена.

Учител:браво момчета Каква красива зимна гора имате. Зимушка благодаря за помощта.

3. Затвърдяване на изучения материал.

Момчета, на кого помогнахме днес?

Кои са зимните месеци?

Браво момчета! Хареса ли ви да помагате на Зимушка?

Резюме на урок за използване на визуална дейност нетрадиционен методрисуване старша група„Бреза в зимна рокля».


Будилова Галина Евгениевна, възпитател, GBOU училище № 2097, предучилищно отделение, Москва.

Урокът е предназначен за по-големи деца. преди училищна възраст; начална училищна възраст; учители в детска градина; учители по допълнително образование.

Цел:запознайте децата с нова технология нетрадиционна рисунка- рисуване със сол.

Задачи:продължавайте да запознавате децата с нетрадиционни техники за рисуване, развивайте се креативно мислене, да се култивира естетическо отношение към природата и нейното изображение в рисунката, да се развива фина моторикапръсти, постоянство, внимание.

Материали:синя хартия и оранжев цвят, обикновен молив, бял и черен гваш, четка за рисуване, буркан с вода, PVA лепило, едра сол.

Напредък на курса.

Педагог:децата слушат и отгатват гатанката

Руска красота
Стои на поляната
В зелена блуза
Бял сарафан.

деца:Бреза.

(Покажете снимка на бреза)

Педагог:
Брезата е любимо дърво на всички руски хора. Стройна, къдрава, с бял ствол, тя винаги е била сравнявана в Русия с нежна и красиво момиче, нашите поети и художници й посветиха най-добрите си творби. Колко песни и стихотворения са написани за белите руски красавици!

Тя става рано сутрин, за да посрещне слънцето,
Усмихнат, той се поглежда в огледалото.
И вероятно в света няма роднина на бреза,
В крайна сметка брезата е частица от моята Русия.

Брезата получи името си от цвета на кората. Преди това в езика е съществувала думата БЕР, която означава "светъл, бял", от която първо е образувана БЕРЗА, а по-късно - БРЕЗА.

Руската бреза е красива по всяко време на годината. Помните ли какъв вид бреза се случва през пролетта?

деца:брезата се облича в жълто-зелени обеци, зелени, лепкави, нежни листа цъфтят.

(Показване на картината "Бреза през пролетта")

Педагог:лятото дойде и защо брезата ни прави щастливи?

деца: брезите се обличат в красиво зелено облекло. На клоните на една бреза птиците правят гнездата си и пеят своите песни.

(Показване на картината "Бреза през лятото")

Педагог:какво се случва с брезата през есента?

деца:през есента брезата променя зелените листа на жълти, става „като златиста“. Под брезата растат манатарки.

(Показване на картината "Бреза през есента")

болногледач: какъв вид бреза през зимата?

деца:на брезата няма листа, тя е покрита със сняг.

(Показване на картината "Бреза през зимата")

Педагог:чуйте как поетът С. Есенин говори за зимната бреза.
Бяла бреза под прозореца ми.
Покрити със сняг, като сребро.
На пухкави клони със снежна граница
Разцъфтяха пискюли от бели ресни.
И има бреза в сънна тишина,
И снежинките горят в златен огън.
И зората, лениво обикаляща,
Поръсете клоните с ново сребро.

Какво е това сребро, което покри брезата?

деца:брезата беше покрита със сняг или скреж.

Педагог:сега е зима, няма листа по дърветата. Защо поетът нарича клоните пухкави с бели ресни?

деца:клони, покрити с бяло пухкав сняг. Снегът покриваше клоните в неравен слой, така че сякаш ресните се спускат надолу.
Физическо възпитание "Бреза"
Засадихме бреза Имитация на засаждане на дърво.
Наляхме вода Имитация на поливане на дърво от лейка.
И брезата е пораснала Издърпайте ръцете си нагоре.
Вдигна клоните към слънцето
И след това ги наклони Ръцете надолу, гърба изправен.
И ви благодаря момчета. Поклони на главата.

Педагог:днес ще нарисуваме бреза в зимна рокля.
Вземете лист синя или оранжева хартия, поставете го вертикално и вземете обикновен молив.


Начертаваме линия отдолу нагоре, леко извита отдолу.


Начертаваме друга линия отдолу нагоре, леко извита от другата страна. Линиите трябва да се събират в една точка в горната част.
Това е стволът на нашата бреза.


Сега рисуваме клони. Започваме да рисуваме от долните клони, те са най-дългите. В края клоните се огъват надолу. Колкото по-високи са клоните, толкова по-къси стават.


Удебеляваме клоните близо до багажника.


По-долу рисуваме корените на дървото.


Сега рисуваме малки клони. Те се спускат надолу във вълнообразна линия. На всеки централен клон рисуваме два по-малки клона.


На всеки малък клон рисуваме два, три клона с по-малък размер.


Багажникът и големите клони са боядисани с бял гваш.


На бял фон на багажника и големи клони рисуваме петна с черен гваш. Начертаваме корените на дървото в големи линии с черен гваш.


След като гвашът изсъхне, покрийте клоните на дървото с PVA лепило.


Когато всички клони са покрити с PVA лепило, поръсете цялото дърво със сол.


Премахваме излишната сол от снимката. Клоните се получават сякаш са покрити със "сняг".


Сега, близо до корените на дървото, нанасяме PVA лепило с няколко удара.


Поръсете сол върху лепилото.


Отстранете излишната сол. Получихме "дрифтове".


Тук имаме такава бреза в зимна рокля.

Интегриране на образователни области:„Художествено творчество”, „Общуване”, „Познание”, „Социализация”, „Музика”, „Физическа култура”.

Задачи:

  1. Да запознае децата с техниката на рисуване със сол, да развие способността да формира композиция от рисунка, да предава цвета на зимата с помощта на рисунка (цвят, форма).
  2. Предизвикват положителна емоционална реакция към природните явления и желанието да предадат отношението си с помощта на изобразителното изкуство.
  3. Развийте наблюдателността, въображението, способността да виждате красотата и разнообразието на зимната природа.
  4. Активирайте речника на децата, развийте способността да влизате в диалог с възрастни и връстници, формирайте естетически преценки.
  5. възпитавам внимателно отношениеза работата на всяко дете.

Материал:

  1. Трапезна сол, син или черен картон, лепило, гваш бял цвят.
  2. Аудиозапис (от автора): „Декември” от цикъла „Годишните времена” на П.И. Чайковски, "Зима" (Концерт № 4 "Годишните времена") А. Вивалди.
  3. Кокошник за Зимушка-зима.
  4. Прекрасна чанта, "снежна топка".
  5. Мултимедия, презентации (от автора): “Зимушка-зима” (снимки на зимна природа, обитатели на зимната гора - птици, животни); "Рибена кост", "Снежен човек" (физически минути).

Напредък на урока

Комуникативна игра „Да се ​​опознаем“.

УЧИТЕЛ: Здравейте момчета. Да се ​​запознаем. Давам ти топката (може да е друга играчка), и ще си го предавате един на друг и ще наричате имената си. сделка? Казвам се Елена Алексеевна, а вие как сте? .. Така се срещнахме.

(Звучи музика - звукът на виелица)

Комуникация.

- О, момчета, духна нещо студено ... Да, това е зимушка-зима! Искате ли да я последвате и да видите нейния домейн? (отговорите на децата)

Игра-трансформация.

- Тогава раздавам шапки невидимки на всички ... Затваряме очи и казваме магически думи:

Тара-барове, растабари,
Шура-мура, топки-вари ...

(Децата се преструват, че поставят шапки-невидимки, затварят очи, произнасят вълшебни думи и „се озовават“ в царството на Зимушка-зима. По това време звучи музиката „Декември“ от цикъла „Годишните времена“ на П. И. Чайковски, и на екрана се появява картина на зимен пейзаж).

История.

ЗИМУШКА-ЗИМА (учителят поставя кокошник):Здравейте момчета, аз съм Зимушка-зима. Радвам се да ви поканя в моята приказна, магическа гора. Вижте, разхлабих бялата си мантия през полята, през горите ( обърнете внимание на зимния пейзаж). Втурвам се като стрела, танцувам с виелица, въртя се със снежна топка. Дишах на реките и замръзнах водата, покрих я с огледални ледени късове, както в приказка. Такава съм аз - Вълшебницата-зима. Искате ли да видите моите зимни чудеса? След това седнете и гледайте внимателно. И тогава ми кажете какви зимни чудеса забелязахте. И ще разбера кой е най-наблюдателният.

Гледане на презентация за деца(снимки на зимна природа, включително тези с обитателите на зимната гора - птици, животни).

Комуникация(с помощта на техниката "вълшебна снежна топка").

- Кажете ми какви чудеса забелязахте в моята зимна гора? (Какви животни, птици забелязахте? Какви дървета? Видяхте ли нещо, което ви изненада? Какво ви зарадва? Какъв цвят е моята зимна гора? И т.н.)

Или може би ще познаете и ще назовете зимните думи, които ме описват, Зимушка-зима? (Нека ви кажа първата дума, която много обичам: „снежен“ ...)Радвам се, Зимушка-зима, знаеш много за мен.

Малко ли ти е студено? Тогава да играем. Бъдете внимателни и следвайте движенията на коледната ми приятелка.

Игра симулация на коледно дърво(с помощта на мултимедия).

(Показвам торбата, в която е солта).

Изследване.

Моля, вижте какво имам прекрасна чанта. Какво мислиш, че имам там? Докосване до докосване (отговори на децата). А сега подуши ... И пъхни ръцете си в чантата и пипай ... Какво е това? Досетих се? Да, това е сол.

Комуникация.

- Искаш ли да те науча как да създаваш необичайни зимни картини със сол? Защо сол, как мислите? Как изглежда тя? (към снега) Защо? (бяла, блести, скърца като сняг) Точно така, солта е бяла и кристалите й блестят като снежна топка.

- Ела в моята магическа работилница.

Запознаване на децата с техниката на рисуване "сол": коментирана рисунка, комуникация.

– Вижте, имам вълшебно лепило, с което ще рисувам. Лепилото е бяло като сняг. Първо ще нарисувам дърво, после летящи снежинки, сега големи снежни преспи... Какво друго да нарисувам?.. Кой ще се скрие зад тази снежна преспа?.. (Рисувам по предложения на децата)

- Изведнъж се завихри снежна буря ... Ще поръся всичко с магически сняг (сол): и дърва, и снежни преспи ... Ще го оставя да изсъхне малко и ще поръся излишната сол от рисунката. Вижте какъв зимен пейзаж се получи! Ти харесваш?

Рисуване/комуникация.

- А сега ви предлагам да започнете да създавате своя собствена зимни снимки. (помощ в случай на затруднение; развитие на идеята чрез техниката „коментирана рисунка“: „Виждам, че имате снежен човек. Има ли приятел?; Какви големи снежни преспи имате! И кой се е скрил зад тях?; Какво красиви снежинки! Ще започне ли виелицата сега?" и т.н.).

- Истински магьосници! Какви прекрасни снежни снимки сте получили! И най-важното е, че този сняг няма да се стопи и ще ви радва дълго време и ще ви напомня за мен - Вещицата-зима.

Малко ли ти е студено? Хайде да играем. Бъдете внимателни и следвайте движенията на моя приятел снежен човек.

Игра симулация на снежен човек(с помощта на мултимедия).

- Хареса ли ти моята зимна гора? Но е време да се сбогуваме. И ще ви радвам със сняг дълго време, зимни игри, ски спускане...

Как ще се върнете към Детска градина? Забравих, имате шапки невидимки!

Игра-трансформация.

- Нека ти помогна - нека застанем в кръг, да се хванем за ръце, да затворим очи и да кажем вълшебните думи:

Тара-барове, растабари,
Шура-мура, топки-варс.

(музика на Антонио Вивалди "Зима")

УЧИТЕЛ: О, момчета, върнахте ли се вече? Хареса ли ви да посетите Зимушка-зима? какво правеше там (приближаваме се към масите с рисунки)Какви невероятни картини си нарисувал. Да се ​​възхищаваме ... Всичко блести, блести! Това е истински сняг. ? (децата разказват как са създали рисунки)Кои са авторите на тези необикновени картини? Какви зимни чудеса сте нарисували? Какво заглавие можете да дадете на картините си? Истински магьосници!!! Оказва се, че можете да рисувате не само с моливи и бои!

Благодаря ви момчета за работата и гостите за вниманието.

"зима"

Изпълни: Джирингова Флюра Гамидовна

Клас: 3 "б"

2015 г

Обобщение на урока

2) Име на дисциплината : изкуство

3) Вид на професията : тематична рисунка

4) Тип урок : комбиниран

5) Тема на урока : "Зима"

6) Цели на урока :

- образователен : допринасят за формирането изящни изкустваи умения;

- развиващи се : развиват естетическо възприятие и радостни преживявания от красотата на природата;

- образователен : възпитайте у децата любов към природата.

7) Цели на урока : Учете децата да отразяват получените впечатления

когато наблюдавате зимната природа, използвайте пълната гама от цветове, за да предадете зимния колорит.

8) UUD:

- Лична : умения за организация на работното място; осъзнаване на нечии творчески възможности; развитие на чувство за красота и естетическо чувство.

- когнитивен : способността да се правят обобщения, сравнения; способността да се анализират представените произведения и да им се даде описание.

- Комуникативен : способност за обмен на мнения, слушане на учителя.

- Регулаторен : извършва окончателен и поетапен контрол върху резултата; адекватно възприемат вербалната оценка на учителя.

9) Оборудване :

- за учителя : репродукция произведения на изкуството, нагледна проба, компютър, интерактивна дъска, проектор.

- за студенти: албум, бои, четки, моливи, гума, острилка, палитра, салфетка, буркан с вода.

10) План на урока:

Етапи на урока

време

Съдържанието на учебната работа

Студентски дейности

Забележка

орг. момент

1-2

Здравейте!

Камбаната звънна и замлъкна,

Започваме урока.

Момичета седят тихо

Момчетата са още по-тихи.

За днесимате нужда от: албум, бои, четки, моливи, гума, острилка, палитра, салфетка, буркан с вода.

Проверете дали имате всичко.

Здравейте!

Те проверяват.

Уводен разговор

5-7

Какво ще рисуваме днес?

И за да разберете, познайте гатанката:

Кой знае истинска поличба,

Слънцето е високо, значи лято.

И ако студът, виелицата, тъмнината

И слънцето е ниско тогава....

Точно така – зима е.

Темата на нашия урок е свързана с това време на годината.

Днес ще изобразим зимата.

Вижте работата на руския художник I.I. Шишкин "Зима".

Какво е показано на снимката?

Какво е показано на преден план?

А какво да кажем в далечината?

Какви цветове използва художникът?

А сега вижте следващата картина "Магьосница-зима" от художника К. Юон.

Кое време от деня е изобразил художникът?

Какво настроение създава картината?

Какво е на преден план?

Какво виждате на заден план?

И така, по какво тези снимки си приличат и по какво се различават?

Зима

Много дървета, стволове и клони, огромни снежни преспи.

Паднали стари дънери, малки коледни елхи. Всичко това е покрито с дебел слой сняг.

Много дървета.

Само две цветове - черени бяло.

ден.

Тази картина на пламенно зимно настроение разказва за радостите на зимата, за снежнобяла приказка, която преобрази земята, покри всичко скучно, сиво и грозно под снега.

На преден план е замръзнало езерце, където децата карат кънки. Няколко ездачи са на коне, минава и шейна с коне. Много хора излязоха просто да се разходят.

На заден план художникът е изобразил дървени къщи. Вижда се бяла заснежена гора.

И двете картини изобразяват зимата. В първата картина са присъщи студени цветове и природата не е изобразена върху нея. Втората картина е доминирана топли цветове, а на него са изобразени хора.

Определение на последователност

Индикация за методите на изображението.

    Местоположение на листа.

    Показване на линията на хоризонта.

    Покажи далеч, среден и преден план.

    Показване на падащи сенки.

Phys. минута

1-2

Гимнастика за очите.

Работата на учениците върху рисунката

Трябва правилно да определите композицията (Какво е композиция?) на вашата рисунка: какво ще изобразите? Колко небе, земя, какви дървета и т.н. ще бъдат заети.

Не забравяйте, че обектите, които са по-близо до нас, са по-големи на снимката, а тези, които са по-далеч, са по-малки.

А сега да се захващаме за работа.

Композицията е свързването на различни части в едно цяло по идея, които заедно образуват определена форма.

Обобщаване на работата

3-5

Какво нарисува днес?

Какви артисти срещаме? http://img-fotki.yandex.ru/get/5606/82881001.40b/0_7fce7_a7bf98d9_XL

Самоанализ на урока по изобразително изкуство на тема: "Зима"

Мисля, че урокът отговаряше на принципите на преподаване. Материалът беше наличен.

Урокът съответстваше на психофизическите характеристики на по-малките ученици.

Дидактически материал, използвани в урока, съответстваха на темата на урока и допринесоха за постигането на поставените от мен цели.

Етапите на урока са логически свързани помежду си.

Децата също сами си свършиха работата, рисувайки. Чертежите се оказаха различни, ярки, цветни. Мисля, че урокът беше пълен и пълен. Достигна целта. Използва се максимална гъстота на урока.

MBDOU "Бел", Ноябрск, Тюменска област

Коваленко А.А. Резюме на урок по рисуване на тема: „Зима-зима“ // Бухал. 2016. No 1..2016.n1-a/ZP15120112.html (дата на достъп: 24.02.2019 г.).

Програмно съдържание:
- Продължавайте да учите децата сюжетна рисунка: поставете изображението на дървото върху листа в съответствие с действителното местоположение (по-близо и по-далеч от чертежа).
- Продължете да развивате представа за разнообразието от цветове и нюанси въз основа на действителния цвят на предметите.
- Култивирайте независимост и способност да се възхищавате на красотата
зимен пейзаж.
- Повишаване на интереса към отразяване на собствените впечатления в визуалната дейност.
- Култивирайте точност при работа с бои.
Оборудване: статив, султани, илюстрации зима, грамофон, бял гваш; листове цветна хартия син цвят, четки, буркани с вода, салфетки,
Предварителна работа.
- Екскурзия сред природата и Новогодишно тържествона училище.
- Разговор в час по руски език за зимния пейзаж.
- Вижте илюстрацията
Напредък на урока:
бял сняг, пухкав,
Въртене във въздуха
И земята е тиха
Падане, лягане.
И сутрин със сняг
Полето е бяло
Като воал
Всички го облякоха.
Тъмна гора - каква шапка
Покрито прекрасно
И заспа под нея
Силен, непоклатим...
В:Момчета, моля, кажете ми за кой сезон се отнася това стихотворение.
д: Зима.
AT: Какви зимни месеци познавате?
д: декември януари февруари.
В:Да, всеки сезон има своите 3 месеца.
В:Кажете ми, моля, каква зима имаме?
Д:Бяла, пухкава, сребриста, студена, снежна, красива, ледена, вълшебна, приказна, мразовита, виелица, искряща, сурова, весела.
AT: Да, момчета, прав сте, нашата зима е много различна. Тя е студена и с размразяване, със снежни бури и с капка, с свеж сняг.
AT: Ти знаеш? Как се наричат ​​картините, които изобразяват
природен феномен?
Д:Пейзаж.
В:И кой ги рисува?
Д:Художници, пейзажисти
В:Кой пейзажист познавате?
Д:Левитан, Шишкин, Васнецов.
В:Да видим какво е изобразил художникът и да си спомним защо наблюдавахме на разходка.
Какво е изобразил художникът?
Какъв цвят боя е използвал художникът?
Нека се опитаме сами да нарисуваме картина зимна тема. А как ще го нарисуваме и с какво, сега ще ви кажа. Заемете местата си. Днес ще рисуваме по необичаен начини с помощта на грис и памучни пъпки ще нарисуваме дървета с четка Деца, вие вече знаете как да рисувате дървета.
- Сега ще си спомним заедно откъде да започнем да рисуваме.
-Ще започна да рисувам от елхата, която е по-далеч от нас. С тъмно
със зелена боя рисувам контур (с върха на четката) след
Рисувам, без да напускам контура, нарисувам бреза с бяла боя. След това вземете мангото. Грисът е изненадващо подобен на зърна сняг!
Ще нарисуваме снежни преспи с лепило - потопете четката в лепило и, като боя, нарисувайте снежни преспи, пътеки. Трябва да рисувате бързо - така че лепилото да няма време да изсъхне, защото сега, когато всичко е нарисувано, ще вземем грисв щипка, и го изсипете върху лепилото - зърната от грис ще останат върху листа точно там, където беше лепилото. Внимателно отърсете излишната зърнена култура върху вестника . Използвайки памучен тампон, нарисувайте снежна топка. Първо потопете памучния тампон във водата, а след това в боята. Рисуваме снежинки.
Но първо, нека подготвим пръстите за работа.

ПРЪСТНА ГИМНАСТИКА .
Белите снежинки се въртяха и въртяха.
(фенерчета)
Леки пухчета полетяха в бяло стадо.
(ръце нагоре и надолу, движещи се пръсти)
Злата виелица се успокои малко - утихнаха навсякъде.
(ръцете надолу)
Блеснали като бисери - всички се дивят на чудото.
(пръсти в щипка, разхлабване)
Деца и стари жени бързаха да се разходят.
(пръстите на едната ръка преминават през дланта на другата)

А сега да се захващаме за работа. Вземете четките си и започнете да рисувате. Не забравяйте, че трябва да рисувате бързо, така че лепилото да няма време да изсъхне. Спомнете си как рисувахте дървета, клони, корони на дървета в предишни уроци. Готова ли е вашата рисунка? Вземете грис и изсипете "сняг". В хода на работа индивидуално помагайте на деца, които се затрудняват да направят нещо. Децата работят на музика.
Говоря 1-2 минути преди анализа на урока. - Деца, урокът ни е към края си, ще си гледаме работата
В:Момчета, искам да завършим нашия урок с вас. красиво стихотворениеА. С. Пушкин" Зимна сутрин":
Под сини небеса,
прекрасни килими,
Сняг, блестящ на слънцето, лежи,
Прозрачната гора сама чернее,
И смърчът зеленее през слана,
И реката под леда блести.
-Децата се споглеждат, чия работа наистина харесвате и
защо? (децата избират)
Избрани творби ще заемат своето място в изложбата.


Горна част