Roditeljski sastanak „Razvoj kognitivne aktivnosti djece kao uvjet uspješnog učenja u školi. Roditeljski sastanak na temu: „Kognitivni razvoj djece starije predškolske dobi

Svetlana Bušueva
Roditeljski sastanak“Spoznajne i istraživačke aktivnosti u Dječji vrtić i kod kuće"

Roditeljski sastanak na temu: « Kognitivne i istraživačke aktivnosti u dječjem vrtiću i kod kuće»

Bushueva Svetlana Nikolaevna

G. Shadrinsk, MKDOU br. 9

Cilj: upoznati roditelje s djecom eksperimentiranja, otkriti njegov značaj za razvoj kreativnog i kognitivne sposobnosti, razmišljanje, mašta, istraživačka djelatnost i samostalnost djece predškolske dobi. Predstavite neke pokuse koji se mogu provoditi s djecom kod kuće.

Pripremna faza: prikupljanje informacija za roditeljski sastanak, poziv kuhara Coliseuma RC Bushuev V.N. da vodi majstorsku klasu za roditelja i djece, priprema atributa za eksperimentiranje (voće, voće izrezano na komade, ražnjići, salvete, jednokratne rukavice, pregače za djecu).

Tijek roditeljskog sastanka:

Eksperimentalno aktivnost jedna je od metoda razvoja (usmjeren na osobu) osposobljavanje, usmjereno je na razvijanje samostalnih istraživačkih vještina (postavljanje problema, prikupljanje i obrada informacija, provođenje eksperimenata, analiza dobivenih rezultata, promicanje razvoja kreativnost I logično mišljenje, objedinjuje znanja stečena tijekom obrazovni proces te uvodi konkretna vitalna pitanja.

Poddyakov N.N. vjerovao je da eksperimentiranje tvrdi da je vodeće aktivnosti tijekom predškolskog razdoblja djetinjstvo, uz igru, a možda i važnije, važnije od igre.

Organiziranje uvjeta za dječje eksperimentiranje znanje znanje o svijetu.

Zajedno s odraslom osobom, djeca provode pokuse i aktivnosti pretraživanja koje im pomažu razumjeti, na primjer, veze između strukture organa i njegove svrhe (zašto biljka treba korijen); saznati kakvi životni uvjeti trebaju biljkama i životinje: mjesto u razna mjesta u odnosu na svjetlo, potreba za određenim svjetlosnim uvjetima. Pomoću pitanja i rasprave pomozite djeci da bolje razumiju veze između ponašanja živog bića i uvjeta u okolišu (Zašto riba pliva? Zašto vrabac leti? Zašto pače pliva, a pile ne).

Uključivanje djece u obrazovni, praktične situacije u eksperimentalnom centru učitelj im pomaže prepoznati svojstva vode, zraka, snijega, pijeska, tla, kamenja i raspravlja o dobivenim rezultatima.

Organiziranje uvjeta za dječje eksperimentiranje Metodom projekta, modeliranjem i drugim aktivnim metodama učitelj razvija interes djece za znanje, sposobnost prepoznavanja sličnog i različitog, pomaže djeci predškolske dobi sistematizirati i generalizirati akumulirano iskustvo osjetila znanje o svijetu.

U nastajanju obrazovne i istraživačke aktivnosti Učitelj potiče djecu na samostalno prihvaćanje i postavljanje kognitivni zadaci, stvarati pretpostavke o uzrocima i posljedicama promatranih prirodnih pojava, uočavati proturječnosti u prosudbama, koristiti se različiti putevi provjere pretpostavke: pokušaji i pogreške, eksperimenti, heurističko zaključivanje, komparativna promatranja. Poziva djecu da razmišljaju o malima koje su primili. "otkrića".

Ogledne teme za provedbu eksperimentalnih aktivnosti:

"Zvukovi glazbe".

Cilj: vježbati uspoređivanje glasova po različita svojstva, istaknuti sličnost zvuka u visini u različitim glazbeni instrumenti, u različitim registrima, razlikovati zvukove po boji, glasnoći, trajanju.

"Zabavna geometrija".

Cilj: stvoriti uvjete za znanje dječje strukture geometrijski oblici, isticanje sličnosti na temelju strukture između sličnih oblika (na primjer, pravokutni, šiljasti, tupokutni trokuti, isticanje razlika u oblicima slične strukture (četverokuti - romb, kvadrat, pravokutnik, trapez).

“Moji pomoćnici su oči, uši, nos, jezik i ruke”.

Cilj: pomoći starijim predškolcima da shvate mogućnosti korištenja osjetila za poznavanje okolnog svijeta, uspostaviti veze između metoda znanja i saznanja svojstva i kvalitete predmeta.

"Čarobne boje".

Cilj: pomoći djeci da razumiju odnose boja u spektru, razviti sposobnost stvaranja novih tonova i nijansi boja na temelju toga.

Za provođenje pokusa i pokusa u skupini stvorena je skupina "Laboratorij prirode", u kojem uključeno:

Kutak prirode (biljke, akvarij s vodom, kalendar prirode,

Eksperimentalni kutak.

Ovo je mjesto gdje se dijete može uključiti u samostalno istraživanje. aktivnosti. Jedna od glavnih zadaća laboratorija prirode je naučiti djecu postavljati pitanja te samostalno tražiti i pronalaziti odgovore na njih, ne prihvaćati, već samostalno postavljati ciljeve i pronalaziti rješenja. Polazna točka za sebe aktivnosti djeca u laboratoriju prirode informacije su dobivene na nastavi ili u suradnji s odraslim aktivnosti(na primjer, tijekom lekcije proveli smo eksperiment za proučavanje uzgona različita tijela) . Navečer djeca mogu još jednom eksperimentalno samostalno provjeriti te podatke aktivnosti u prirodnom laboratoriju. Pokusi u laboratoriju prirode izvode se samo na zahtjev djece. Učitelj nikoga ne prisiljava. Oni koji žele mogu ih provoditi višekratno tijekom nekoliko dana. Učitelj s djetetom razjašnjava svrhu pokusa, ali se ne miješa u njegov tijek. Djeca razmišljaju o rezultatima svojih eksperimenata u kružnoj raspravi. Djeca se okupljaju za Okrugli stol i razgovarati o tome tko je što radio i što je kome uspjelo, analizirati dobivene rezultate. (Eksperimentalne igre za zajedničke i samostalne aktivnosti na planove iz programa « Djetinjstvo» stranica 44 mlađa dob, 133- prosječna dob, 230-starija dob).

Treba napomenuti da se jednostavni pokusi i pokusi mogu organizirati i Kuće. To ne zahtijeva puno truda, samo želju, malo mašte i, naravno, neka znanstvena znanja.

Bilo koje mjesto u stanu može postati mjesto za eksperiment. Na primjer, kuhinja, kupaonica. Tijekom pranja dijete može naučiti puno zanimljivih stvari o svojstvima vode, sapuna, topivosti tvari i zraka. Počnite eksperimentirati, a onda će jedno iskustvo dovesti do drugog, očarat će vas proces i otkrića koja vas očekuju.

A sada, draga roditelji, provest ćemo eksperiment "Okusi to" zajedno s djecom. Cilj: Vježbajte djecu u prepoznavanju okusa voća.

Ponudit će vam se komadići voća čije ime morate odrediti okusom.

Napredak eksperimenta. Na pladnju na stolu je voće, poznato djece: jabuka, kruška, šljiva, banana, grožđe. Na drugom pladnju ovo voće se izreže na male komadiće za svako dijete. Ovdje su papirnate salvete (ili čačkalice za svako dijete). Učitelj s pladnjem obilazi sve koji se igraju. Kome priđe zaveže oči, stavi jedno voće na ubrus i zamoli dijete da okusom odredi naziv voća. Zatim nađe voće na stolu. I tako učitelj hoda dok se sva djeca ne uključe u igru.

Ali osim toga, od voća možete napraviti i nešto zabavno. zdrava poslastica u obliku voćnih kanapea i ćevapa, raznih milkshakeova, a također uredite tanjur s voćem za ukrašavanje svečanog stola.

Sada ćemo zajedno s djecom i kuharom RC Coliseum Vladimirom Nikolajevičem Bushuevom raditi voćne kanapee, a također ćemo naučiti kako napraviti milkshake kako bismo zadovoljili našu malu i radoznalu djecu. (govor V. N. Bušueva)

I naše Roditeljski sastanakŽelio bih završiti s kineskim riječima poslovice: Reci mi i zaboravit ću.

Pokaži mi i zapamtit ću.

Pusti me da pokušam i shvatit ću.

Scenarij za roditeljski sastanak u vrtiću na temu: "Odgoj znatiželjnih ljudi"

Ciljevi:

Otkriti značenje djetetovog kognitivnog interesa i reakcije odraslih na njega; naučiti razvijati kognitivnu aktivnost.

Oblik:

Okrugli stol.

Plan događaja:

Uvodni dio sastanka.
Slušanje i razgovor o dječjim odgovorima.
Rješavanje pedagoških situacija.
Rad s dopisom "Kako odgovoriti na dječja pitanja."
Djeca pokazuju skeč "Zašto".
Rasprava o pitanju uključivanja roditelja u proces kognitivnog razvoja djece ove skupine.
Rezimirajući sastanak. Donošenje odluka.

Tijek događaja:

Pripremna faza

Provesti anketu roditelja (vidi prilog).
Za svaku obitelj pripremite pozivnicu za susret (napravite je zajedno s djecom u obliku pojedinačnih kartica).
Pripremite materijale s djecom u razredu “Kako odgovarati na dječja pitanja” (vidi Dodatak).
Ispišite savjete za roditelje o razvijanju znatiželje.
Pripremite s djecom skeč “Zašto”.
Napišite apel svojim roditeljima na komadu Whatmana (vidi Dodatak).
Intervjuirajte djecu, zapišite odgovore na pitanja (vidi dodatak).

Organizacijska faza

Dok se roditelji spremaju, tiho se vrte snimke pjesama: “Bit će opet” i druge; stolovi su poredani u polukrug.

Uvodni dio sastanka

Vodeći:

Dobro veče, dragi roditelji! Drago nam je što vas vidimo za našim okruglim stolom. Hvala što ste došli na ovaj sastanak.

To znači da nas sve povezuje interes za temu roditeljskih sastanaka i ona doista zaslužuje pozornost. Mislim da ćete se složiti s tim spoznajni interes dijete se mora formirati u predškolskim godinama.

Dijete je po prirodi radoznalo. Zanima ga sve novo, nepoznato. Svaki dan ima otkrića: prvi put saznaje da se ledenica u njegovoj ruci pretvara u vodu; da je papir poderan, naboran, šuška; da kamen bačen u vodu tone, a stablo pluta na površini.

Želja za znanjem često iznevjeri djecu. Slučajno režu salvete kada žele provjeriti može li se rezati ili rastavljaju igračke da saznaju što je unutra i zašto se miču. To kod nas, odraslih, često izaziva tjeskobu. Dijete raste. Povećava se njegova znatiželja za okolinu i nepoznato. Često se postavljaju pitanja: što je ovo? Za što? Od čega je napravljeno? Nije ni čudo zašto se zovu.

Naša rasprava je o razvoju znatiželje kod djece. Pitam se imaju li riječi "znatiželja" i "znatiželja" isto značenje? Odlučili smo pogledati u rječnik. Što piše u " objasnidbeni rječnik ruski jezik" Sergeja Ivanoviča Ožegova?
„Radoznao – sklon stjecanju novih znanja, radoznao...
Znatiželja:
Sitno zanimanje za svakakve, pa i nebitne detalje (pusta znatiželja).
Želja za učenjem, vidjeti nešto novo, pokazati interes za nešto.

Slušanje i razgovor o dječjim odgovorima.

Vodeći:

Mislite li da su naša djeca radoznala? (izjave roditelja) Molimo poslušajte odgovore djece. (poslušati snimku dječjih odgovora. Dodatak.)

Čuli ste odgovore djece, a sada bih želio znati vaše mišljenje.
Postavlja li vaše dijete pitanja? O čemu? Koliko često?
Odgovarate li uvijek na pitanja i smatrate li da je uvijek potrebno odgovarati?
Je li vaše dijete uvijek zadovoljno vašim odgovorom?
Kojoj se odrasloj osobi dijete najčešće obraća s pitanjima? Zašto?
Rasprava o pitanjima.

Rješavanje pedagoških situacija.

Vodeći:

Zamislite ovu situaciju. Majka i sin hodaju ulicom. Odjednom je počela padati kiša. Sin pita: "Mama, zašto je padala kiša?" - i čuje odgovor: "Ti plačeš i nebo plače."

Pitanja:

1. Slažete li se s majčinim odgovorom? Pokušajte se staviti u kožu petogodišnjeg djeteta.
2. Što mislite kako bismo trebali odgovoriti na dječja "zašto" kako interes sadržan u pitanju ne bi nestao, nego se razvijao?
3. Je li uvijek korisno odmah dati iscrpan odgovor na djetetovo pitanje?
4. O čemu treba voditi računa kada odgovarate na dječja pitanja?
5. Vasilij Aleksandrovič Suhomlinski savjetovao je nama, odraslima, da nešto ostavimo neizrečeno, kako bi se dijete uvijek iznova željelo vratiti onome što je naučilo. Što misliš? (Rasprava).
Otac i njegova šestogodišnja kći gledaju ilustriranu knjigu o zoološkom vrtu. Djevojka ima pitanje: "Zašto lav ima tako žutu kožu?"
Rasprava moguće opcije odgovori.
Dok je šetao šumom, petogodišnji Sasha je vidio prekrasan leptir. Mama ne zna kako se to zove.
Rasprava.
Petogodišnji Vova zainteresirao se kako se od cvjetova jagode prave bobice.
Rasprava.

Rad s dopisom "Kako odgovoriti na dječja pitanja"

Vodeći:

Na vašim stolovima su podsjetnici "Kako odgovarati na dječja pitanja." Naša su djeca osmislila ove podsjetnike i jako su željela da ih upoznate.
Mislite li da ovi savjeti zaslužuju pozornost? Ili se ne slažete s njima?
Mnoge savjete ste, naravno, isprobali u praksi, a ipak, koji od njih smatrate najvažnijim u njegovanju djetetove znatiželje i zašto? (rasprava)

Vještine promatranja vrlo se učinkovito razvijaju uz pomoć zagonetki. Postavili ste zagonetku:

Pahuljasta vata
Pluta negdje.
Što je niža vata.
Što je kiša bliže.

Dijete je odgovorilo: "oblak".

Hoćete li biti zadovoljni odgovorom?
Koja ćeš mu pitanja postaviti?

Dragi roditelji, nadam se da ćete podržati prijedlog da se u svakoj obitelji naprave albumi sa zagonetkama. Vrlo je važno da vaša djeca sudjeluju u sastavljanju zagonetki u crtežima i aplikacijama na temu zagonetki.
- Smatrate li da je potrebno nastojati djetetu dati što više informacija, a ne prema dobi? duboko znanje? (rasprava).
Jednom mi je jedna mama s ponosom rekla da njezina petogodišnja kći sama čita i zanimaju je knjige namijenjene školarcima te da zna brojati do sto. Mama uvijek dodaje da je njezino dijete razvijeno iznad svojih godina.
- Što misliš? (rasprava).
E, sad će nam djeca pokazati svoj skeč.

Djeca prikazuju skeč "Zašto"

Vodeći:

Sin je došao ocu s pitanjem.

Tata! Tata! To je zabavno!
Zašto, recite mi, slučajno
Zove li se žito?
Zašto je vaš susjed inovator?
Što je bager?
Zašto hoda?
Kako ste prije živjeli bez šibica?
Zašto ima dima?

Otac:

Ostavi me na miru, ostavi me na miru
S tvojim zašto.

Vodeći:

Sin se ubrzo vratio...

Jeste li ikada bili u pustinji?
I otplovi na bilo koje more
Možda kitovi, što mislite?
Zašto zec ima uši?
Tata, što je rub?

Otac:

Poslije, nema vremena, pusti me na miru!

Vodeći:

Opet je sin došao ocu...

Gdje je mjesec danju?
Tata, tata, kada?
Hoćemo li s tobom u kazalište?

Vodeći:

A kao odgovor začuo se bljesak:

Otac:

Imam svoje stvari za obaviti!

Vodeći:

I, uzdišući, moj sinčić odluta
Sa očevog stola.
Zašto? Kada? Gdje?
Svaki put je odgovor isti.
Postupno je sin počeo sve manje smetati ocu.
Ali jednog dana navečer
S uglednim ocem
Od uzbuđenja, tuge
Ten se promijenio.
Roditelj upita sina:

Otac:

Pozvati u školu? Zašto? Što se dogodilo?
Koji je razlog? uopće ne razumijem!
Drugi, gledajte, imaju djecu
Oni samo srca vesele.
Zašto su tvoje oznake -
Tuga za ocem?
Zašto si razbio staklo?
Ogrebali ste vrata u školi?
Čemu samo brige
Boliš li me sada?
Zašto si gori od drugih?
Uopće ne mogu razumjeti?
Iz čega? Zašto?

Vodeći:

Stvarno zašto?

Rasprava o situaciji.

Vodeći:

Svi mi ne želimo da se takva situacija razvije u našim obiteljima, da se dogodi našoj djeci. Što možemo učiniti danas za našu djecu, ne samo u obiteljima, nego iu grupama? Dečki i ja vam se obraćamo s idejom da svaki roditelj treba sudjelovati u procesu kognitivnog razvoja djece naše grupe.

Raspravite o pitanju pomoći grupi u smislu kognitivnog razvoja.

Vodeći:

Molim uzmite u obzir:
Što možemo učiniti za našu djecu?
Tko od članova vaše obitelji može sudjelovati u organizaciji susreta s djecom?

Rasprava.

E sad, ako ste razmišljali o tome, označite na plakatu što ste odabrali, napišite vrijeme sastanka i svoje prezime.

Rezimirajući sastanak. Čajanka.

Primjena

Upitnik za roditelje “Spoznajni interesi”

Postavlja li vaše dijete pitanja? Koliko često? Kakav sadržaj?
Što vaše dijete najviše zanima?
Nastoji li vaše dijete proširiti svoje znanje pomoću raznim sredstvima informacija?
Govori li odraslima i vršnjacima o svojim interesima?
Kome se članu obitelji dijete najčešće obraća s pitanjima?
Je li raspon djetetovih interesa širok ili uzak? Jesu li njegovi interesi stalni ili promjenjivi?
Što se u obitelji čini za razvoj djetetovih interesa?
Koja pitanja vašeg djeteta vas zbunjuju?
Je li vaše dijete uvijek zadovoljno načinom na koji odgovarate na njegova pitanja?

Vodič za roditelje o razvijanju znatiželje

Budite pažljivi na dječja pitanja, nemojte ih zanemarivati.
Nemojte se zbog njih ljutiti na svoje dijete.
Dajte odgovore koji su kratki i djetetu razumljivi.
Naučite dijete igrati šah ili damu.
Održavajte razna natjecanja u svojoj obitelji.
Organizirajte zajedničke izlete u kazališta, muzeje i izložbe.
Redovito šetajte prirodom.
Izradite rukotvorine od prirodnih materijala sa svojom djecom.
Potaknite djecu na eksperimentiranje.
Čitajte djeci prirodoslovnu literaturu.

Volite svoje dijete!

Podsjetnik za roditelje "Kako odgovoriti na dječja pitanja"

Odnosite se prema pitanjima svoje djece s poštovanjem i nemojte ih odbacivati.
Slušajte pažljivo dječje pitanje, pokušajte razumjeti što je zanimalo dijete.
Dajte odgovore koji su kratki i djetetu razumljivi.
Odgovor treba obogatiti dijete novim spoznajama i potaknuti ga na daljnje promišljanje.
Potičite djetetovo samostalno razmišljanje.
Odgovarajući na djetetovo pitanje, pokušajte ga uključiti u promatranje života oko sebe.
Kada odgovarate na djetetovo pitanje, utječite na njegove osjećaje. Razvijte u njemu osjetljivost i taktičnost prema ljudima oko sebe.
Ako je odgovor na pitanje izvan djetetovog razumijevanja, nemojte se bojati reći mu: „Dok si još mali. Ići ćeš u školu, naučit ćeš čitati, naučiti puno novih stvari i moći ćeš sam odgovoriti na svoje pitanje.”

Pitanja za djecu

Volite li zagonetke? Tko vam ih želi kod kuće?
Što najviše voliš raditi? Zašto?
Sudjeluju li odrasli u vašim igrama?
Da ste odrasli, kako biste pomogli svojoj djeci u aktivnostima i igrama?

O svemu na svijetu:

Godine 1930. u Americi je objavljen film “The Rogue Song” o otmici djevojke u planinama Kavkaza. Glumci Stan Laurel, Lawrence Tibbett i Oliver Hardy u ovom su filmu glumili lokalne prevarante. Iznenađujuće, ovi glumci su vrlo slični likovima...

Vera Zhikina
Roditeljski sastanak „Razvoj kognitivnu aktivnost djeca kao uvjet uspješnog školovanja"

Roditeljski sastanak u predškolskoj skupini

Predmet: “Razvoj kognitivne aktivnosti djece kao uvjet uspješnog učenja u školi”

Cilj: otkriti važnost razvoja kognitivne aktivnosti kod djece predškolska dob.

Zadaci:

1. Promicati stjecanje praktičnih znanja i vještina roditelja za razvoj kognitivne aktivnosti kod djece.

Tijek sastanka:

Dobro veče, dragi roditelji! Danas ćemo pričati o našoj djeci, budućim prvašićima. Problem spremnosti djeteta za školu oduvijek je postojao. Priprema za školu je složen i višeslojan proces koji uključuje različite komponente. Trenutno je na prvom mjestu pitanje koje uvjete treba stvoriti kako bi se osigurao učinkovit progresivni razvoj djeteta, njegova svjesna sposobnost korištenja različitih metoda i tehnika spoznaje. Ne radi se samo o formaciji mentalne sposobnosti predškolske dobi, ali i razvoj kognitivne aktivnosti, sposobnost svrhovitog provođenja elementarnih intelektualnih i praktičnih aktivnosti.

Recite mi, molim vas, kakva osoba biste voljeli da vaša djeca budu? (jak, atletski građen, uspješan, bogat)

Fino! Sve ste kvalitete dobro zabilježili, a i mi želimo da naša djeca budu pametna, radoznala, pronicljiva, razborita, duhovita, brzopleta - jednom riječju pametna. Pametan je onaj koji zna misliti.

Što znači misliti? (Imati vlastito mišljenje, moći kompetentno odgovoriti na pitanja).

Mislite li da je djetetu kojemu je pomoglo da nauči razmišljati lakše odrasti pametno? Ili netko tko je naučio samostalno percipirati informacije, zaključivati ​​i donositi zaključke? (nekome kome su pomogli da nauči misliti).

Pravo! Kako shvaćate pojam “kognitivna aktivnost”? (Odgovori roditelja).

Kognitivna aktivnost nije urođena. Formira se tijekom svjesnog života osobe. Društveno okruženje- stanje o kojem ovisi hoće li proći potencijalna prilika u stvarnu stvarnost. Stupanj njegovog razvoja određuje se pojedinačno - psihološke karakteristike i uvjete obrazovanja.

Pedagoški psiholozi kognitivnu aktivnost definiraju kao aktivnu želju za znanjem, traženje načina da se zadovolji žeđ za znanjem.

Kognitivna aktivnost je aktivnost koja se očituje u procesu spoznaje, kada je dijete spremno prihvatiti informacije i produbiti svoje znanje ne samo u obrazovna ustanova, ali i samostalno, kod kuće. Stoga je potrebno poticati i razvijati kognitivni interes kod djece predškolske dobi, stvarajući temelj za uspješno učenje u školi.

Poznati psiholog M. S. Yakimansky smatra da kognitivna aktivnost ovisi o iskustvu samog djeteta, što mu omogućuje ne samo svjesnu asimilaciju novog materijala, već i njegovu transformaciju.

Shcherbakova E.I. predložila je pokazatelje kognitivne aktivnosti predškolske djece:

1. Strast za proučavanjem gradiva (koncentracija, pažnja).

2. Jasno izražena želja za obavljanjem raznovrsnih, posebno složenih poslova.

3. Želja za nastavkom aktivnosti (često su takva djeca sama inicijatori igre, zajedničke kognitivnu aktivnost s odraslima.

4. Iskazivanje samostalnosti u izboru sredstava, načina djelovanja, postizanju rezultata i vršenju kontrole.

5. Korištenje znanja u samostalna djelatnost(igra, rad, konstrukcija).

6. Kontaktiranje učitelja s pitanjima usmjerenim na kognitivni interes.

U takvim slučajevima djeca ne postižu cilj intuitivno, već svjesno, te su u stanju objasniti kako su izveli radnju i zašto su to učinili.

Poštovani roditelji, recite mi kako tumačite pojam „spoznajna aktivnost“ (Aktivnost koja se očituje u procesu spoznaje izražava se u dječjem zainteresiranom prihvaćanju informacija, u želji da ih pojasne, prodube svoje znanje, samostalno traženje odgovori na pitanja, u manifestaciji elemenata kreativnosti).

U predškolska ustanova obrazovne aktivnosti usmjeren je na formiranje ciljnih smjernica za predškolca: razvijanje znatiželje, interesa za proučavanje odabrane teme, formiranje aktivne i prijateljske interakcije s učiteljem i vršnjacima u rješavanju kognitivnih problema. Jedan od naj učinkovite oblike Rad s djecom na razvoju kognitivne aktivnosti je istraživačka aktivnost. Predškolce čini aktivnim sudionicima odgojno-obrazovnog procesa i postaje sredstvo za njihov samorazvoj. Istraživačke aktivnosti omogućuju vam studiranje veliki volumen informacije, vođenje kroz sve vrste dječjih aktivnosti. Posebno ključna stvar je mogućnost proučavanja određene teme u slobodnoj aktivnosti.

Prije svega, proširuje se djetetovo znanje o raznim područjima stvarnosti. Osim toga, razvijaju se opće sposobnosti djeca – kognitivni, komunikativni, regulatorni. Također je vrijedno napomenuti da već u predškolskoj dobi dijete stječe vještinu javnog iznošenja svojih misli izraženih u određenom proizvodu.

Eksperimentiranje doprinosi stvaranju kognitivnog interesa kod djece, razvija promatranje i mentalnu aktivnost. U aktivnosti eksperimentiranja dijete djeluje kao svojevrsni istraživač, samostalno utječući različiti putevi na predmete i pojave koje ga okružuju kako bi ih potpunije razumio i ovladao njima. Tijekom eksperimentalne aktivnosti stvaraju se situacije koje dijete pokusom rješava i analizirajući zaključuje, samostalno svladavajući ideju o određenoj zakonitosti ili pojavi. To su osobine koje su neophodne za uspješno školovanje.

Nakon 5 godina počinje faza u kojoj se dječje aktivnosti razdvajaju u dva smjera: jedan smjer prelazi u igru, drugi u svjesno eksperimentiranje ili istraživačku aktivnost.

Eksperiment koji dijete samostalno provodi omogućuje mu da izradi model pojave i na učinkovit način sažme dobivene rezultate, usporedi ih, razvrsta i donese zaključke o tim pojavama za osobu i za sebe.

Iz svega navedenog možemo zaključiti da je djeci predškolske dobi eksperimentiranje, uz igru, vodeća aktivnost.

Redoslijed dječjeg eksperimentiranja.

Na slajdu 1 roditelji su predstavljeni riječima: postavljanje hipoteze, testiranje pretpostavke, postavljanje cilja, problemska situacija, formuliranje zaključka, nova hipoteza

Zadatak: izgraditi slijed dječjeg eksperimentiranja.

Sljedeći slajd s točnim odgovorom:

Problematična situacija.

Postavljanje ciljeva.

Predlaganje hipoteza.

Testiranje pretpostavke.

Ako se pretpostavka potvrdi: izvođenje zaključaka (kako je ispalo).

Ako pretpostavka nije potvrđena: pojava nove hipoteze, njezino provođenje u djelo, potvrda nove hipoteze, formuliranje zaključka (kako se pokazalo), formuliranje zaključaka (kako se pokazalo).

Tijekom procesa eksperimentiranja dijete treba odgovoriti na sljedeća pitanja:

Kako da to učinim?

Zašto to radim ovako, a ne drugačije?

Zašto to radim, što želim znati što se dogodilo kao rezultat?

Sljedeći oblik razvoja kognitivne aktivnosti je rješavanje problemskih situacija. Praksa je pokazala da je problemska i istraživačka metoda poučavanja predškolske djece perspektivna i važna. U procesu rješavanja problematična situacija dijete uči koristeći se poznate metode radnje prenesene u nepoznate uvjete. Često je za dobivanje odgovora potrebno otkriće nove metode, u tom slučaju dijete može proći kroz probu. U tom slučaju djeca koriste dvije vrste testova traženja: praktične (radnje pomicanja, prebiranja) i mentalne (razmišljanje o potezu, predviđanje rezultata, pogađanje rješenja). Sve to daje temelje za afirmaciju mogućnosti upoznavanja djece predškolske dobi s elementima kreativna aktivnost. Za uspješnu pripremu djece za školu nije potrebno toliko određeno znanje, koliko sposobnost dosljednog i logičnog razmišljanja, pogađanja i mentalnog naprezanja.

Što je kognitivna aktivnost?

Kako se razvijati?

Kako to utječe na uspjeh u školi?

Natalija Sitdikova
Roditeljski sastanak na temu: "Podrška djetetovoj kognitivnoj aktivnosti"

1. Tema roditeljskog sastanka

“Kako podržati djetetovu kognitivnu aktivnost”

2. Glavna pitanja predložena za raspravu:

Što je kognitivna aktivnost

Osnovni principi izgradnje komunikacije s djecom

3. Pripremna grupa

4. Plan održavanja roditeljskog sastanka:

Uvodni govor nastavnika - relevantnost problematike

Pedagoško cjelovito obrazovanje

Radionica Obuka roditelja o pravilima organiziranja igara, omotnica “prijateljskih pitanja”

Podsjetnik za roditelje “Što ne treba činiti i što treba činiti kako bi se održao dječji interes za kognitivno eksperimentiranje”

5. Rezimiranje sastanka. Odlučivanje.

Cilj: upoznati roditelje s pojmom "kognitivne aktivnosti"; povećanje pedagoških vještina roditelja na temu; ovladavanje umijećem komunikacije, razvijanje sposobnosti komuniciranja s djecom.

Pomozite roditeljima da razviju osjećaj povjerenja u vlastite obrazovne utjecaje

Govor učitelja:

Stručnjaci imaju termin - kognitivna aktivnost djeteta. Što je kognitivna aktivnost? To je djetetova spremnost i želja za svladavanjem znanja, stjecanjem iskustva i raznih vještina. To je želja da se u skladu s mogućnostima djeteta pokaže inicijativa, samostalnost, volja i spremnost da se poduzmu neke radnje za postizanje rezultata.

Tema roditeljskog sastanka “Kako podržati djetetovu kognitivnu aktivnost” nije odabrana slučajno. Važnost kognitivne aktivnosti za kasniji život teško precijeniti. Od razvoja kognitivne procese u predškolskom djetinjstvu postavlja temelje za kasnije školsko obrazovanje.

Što je dijete više vidjelo, čulo i doživjelo, što više zna i naučilo, što više elemenata stvarnosti ima u svom iskustvu, to će njegova stvaralačka i istraživačka djelatnost, uz ostale jednake uvjete, biti značajnija i produktivnija. napisao je klasik ruske psihološke znanosti.

Lev Semjonovič Vigotski.

Kognitivna aktivnost manifestira se od rođenja i intenzivno se razvija cijelo vrijeme predškolsko djetinjstvo i nastavlja se dalje razvijati gotovo cijeli život.

Kognitivni interes je važna komponenta kognitivne aktivnosti. Kako veća beba akumulira znanje i iskustvo, to je interes jači.

Također, interes djeteta ovisi o načinu na koji odrasla osoba prenosi znanje djetetu. Informacije iznesene na zadivljujući i emotivan način, u obliku primjerenom dobi, pristupačnom, osvajaju dijete. Netočno prezentirano znanje, naprotiv, smanjuje interes.

U dječjim vrtićima i raznim razvojnim školama održavaju se nastave za djecu usmjerene na razvoj kognitivne aktivnosti. Međutim, ne možete u potpunosti povjeriti razvoj svog djeteta vrtiću ili školi, čak i ako oni pružaju izvrsnu nastavu. Uloga obitelji u djetetovom poimanju svijeta i njegovoj prilagodbi u životu je u svakom slučaju golema. Unatoč činjenici da dijete zanima sve odjednom, ne biste ga trebali bombardirati kaleidoskopom raznih nepovezanih informacija. Moramo nastojati sistematizirati znanje koje dijete dobiva.

Djeca su po prirodi istraživači. S velikim zanimanjem sudjeluju u raznim istraživački rad. Žeđ za novim iskustvima, znatiželja, stalno iskazana želja za eksperimentiranjem, za samostalnim traženjem istine protežu se na sva područja djelovanja.

Provođenje eksperimenata i promatranja pomaže u razvoju kognitivnog interesa u predškolskoj dobi, aktivira razmišljanje i doprinosi formiranju temelja znanstvenog svjetonazora. Naravno, dijete uči o svijetu u procesu bilo koje svoje aktivnosti. No, upravo u kognitivnoj aktivnosti predškolsko dijete dobiva priliku izravno zadovoljiti svoju inherentnu znatiželju (zašto, zašto, kako svijet funkcionira).

Važan je i vlastiti primjer roditelja, njihov provod i, naravno, pažnja koju posvećuju djetetu. Ako je u obitelji običaj da roditelji provode večeri škljocajući daljinskim upravljačem s jednog kanala na drugi ili se previše zanose računalne igrice, a dijete se time ne bavi, onda, naravno, takvo okruženje ni na koji način ne pridonosi razvoju kognitivne aktivnosti djeteta. Sat je druga stvar kooperativna igra s djetetom, tijekom koje dijete dobiva informacije u njemu dostupnom obliku i odmah ih implementira u uzbudljivu igru.

Spoznaja bi za dijete trebala biti uzbudljiva aktivnost, igra u kojoj je roditelj dobronamjeran vodič do znanja i iskustva. I ni u kojem slučaju znanje ne smije postati dosadna i nametnuta dužnost. Još je gore ako se dijete boji pogriješiti. Na taj način možete obeshrabriti želju za znanjem na duže vrijeme. Samo u slučaju uzbudljive aktivnosti U djetetu se budi žeđ za znanjem i iskustvom, razvija inicijativa i samostalnost.

Bolje je djetetu dati jednostavno znanje o tome što se može promatrati u blizini. Ne treba to pokušavati utrpati u djetetovu glavu i sistematizirati svo to znanje.

Štoviše, razvojne aktivnosti s djetetom ne zahtijevaju toliko vremena koliko se na prvi pogled čini. Mogu se raditi između. Na primjer, na putu do bake, iz vrtića ili u kliniku, prolazeći kroz zeleno dvorište, možete djetetu skrenuti pozornost na to kako u proljeće na drveću cvjetaju pupoljci i pojavljuje se lišće te kako lipa cvjeta ljeti. . Zapažanja se mogu popratiti kratka priča da je pupoljak zimska “spavaća soba” i sklonište za list, a cvjetovi lipe rađaju mirisne, ukusne i ljekoviti čaj. Samim time dan prolazi uobičajeno, a dijete će u međuvremenu steći znanja i prošetati zanimljivo.

Do kraja predškolske dobi (6-7 godina) pojavljuju se znakovi samostalnosti i samokontrole kognitivne aktivnosti. Dijete može postaviti cilj („Sklopit ću iz svog građevinskog seta dizalicu koju sam vidio na gradilištu“) i pronaći način da ga ostvari (ponavlja pokušaje sastavljanja, traži dijelove koji nedostaju, npr. kuku u drugom konstrukcijski set, vrpca za vješanje kuke, koristi sliku u knjizi s crtežom dizalice, kao vodič). Dijete samo kontrolira proces "proizvodnje slavine" i samostalno ocjenjuje rezultat ("Mama, vidi kakvu sam slavinu sastavio!" ili ako ne uspije, "slavina nije uspjela, probat ću drugi put") .

Pomozite djetetu da nauči što više, čitajte, promatrajte, generalizirajte, uspoređujte od jednostavnog prema složenom.

Ne možete ograničiti kognitivni razvoj u obliku obične kontemplacije, a dojmove i znanja primljena od vas treba učvrstiti čitanjem bajki, priča, pjesama i pjesama.

Morate znati osnovne principe izgradnje komunikacije s djecom:

Znatiželjna djeca odrastaju radoznali roditelji. Otkrijte svijet sa svojim djetetom.

Razgovarajte s djetetom – glasno rasuđujte i obrazložite svoje prosudbe. - Što češće postavljajte svom djetetu pitanje “Što ti misliš?”

Uvijek pažljivo slušajte djetetovo razmišljanje i nikada mu se ne smijte.

Ako je moguće, putujte s djetetom.

Pozvati u kuću zanimljivi ljudi, kada komunicirate s njima, ne šaljite dijete “da se igra u susjednu sobu”.

Idite u muzeje sa svojim djetetom.

Provoditi zajednička promatranja i pokuse.

Pružite emocionalnu podršku istraživačke aktivnosti dijete. Potičite njegovu inicijativu i samostalnost. Stvoriti uvjete za realizaciju njegovih kreativnih ideja.

Učinite svoje hobije predmetom komunikacije s djetetom.

Razvojno (kućno) okruženje može uključivati:

Mjerni instrumenti i alati: vage različiti tipovi, termometri, mjerne posude, ravnala, centimetri;

Edukativne dječje enciklopedije sa slikama (životinje trebaju biti nacrtane realistično, normalnih proporcija i prirodna boja) ili dobre fotografije;

Slikovne abecede, knjige za prvo čitanje;

Epovi, mitovi, legende;

Zidni sat i kalendar;

Tiskane društvene igre – loto, slagalice;

Društvene igre - domine, dame, šah;

Prazni listovi bijelog papira, flomasteri, vodene boje i olovke, voštane bojice, kistovi, kante za vodu, krpe, kockasti i crtani papir, ljepilo, papir u boji, škare, plastelin;

Opremljeno mjesto za nastavu slično prostoru za učenje učenika. Organizacija zanimljivih zajedničke aktivnosti promiče uspostavljanje produktivnijih kontakata između roditelja i djece, omogućuje razvoj novih oblika i drugih normi zajedničke akcije, te također kritički procijeniti vlastiti stil interakcija s djetetom. Suradnja okuplja obitelj.

"Omotnica prijateljskih pitanja"

Roditeljima se nudi šarena omotnica s karticama s pitanjima. Po želji roditelji iz koverte izvade karticu, pročitaju pitanje i odgovore na njega.

Primjeri pitanja na karticama:

Može li se kartati s djecom?

Što učiniti ako vas dijete zamoli da se igrate s njim dok gledate TV?

Pokušajte stvoriti pozitivno emocionalno raspoloženje na početku igre i održavati ga tijekom cijele interakcije s djetetom.

Eksperimenti koje obitelj predškolskog djeteta može provoditi kod kuće.

Čarobne boje (od 3 do 7 godina)

Na pitanje: "Čime možete crtati?" - djeca odgovaraju da možete crtati bojama, olovkama, kredom, zaboravljajući to u rana dob pokušao crtati kašom i kompotom. Možete razgovarati o pitanju: "Odakle dolaze boje?", "Od čega su ljudi pravili boje?" Važno je napomenuti da nam priroda daje drugačije prirodne boje. Ako djetetu ponudite listove debelog papira, naribanu ciklu, mrkvu, začinsko bilje (peršin, kopar, bosiljak itd., nekoliko bobica (jagode, maline, ribizl itd.), ono će imati priliku ostaviti trag na list papira uz pomoć povrća, bobičastog voća i zelenila, provjerite kada crteži ispadnu svjetliji, koje su boje ove prirodne boje.

Čarobni materijal

(za djecu starije predškolske dobi)

Pozovite djecu da naprave nešto od pijeska i gline, a zatim provjerite čvrstoću zgrada. Djeca zaključuju o viskoznosti mokre gline i zadržavanju oblika nakon sušenja. Otkrivaju da suhi pijesak ne zadržava svoj oblik. Raspravljaju o tome je li moguće napraviti posuđe od pijeska i gline. Djeca ispituju svojstva pijeska i gline izrađujući od njih posude i sušeći ih.

Pješčani sat

Pokažite djeci pješčani sat. Neka gledaju kako se sipa pijesak. Dajte djeci priliku da dožive duljinu minute. Zamolite djecu da stave što više pijeska u dlan, stisnu šaku i gledaju kako pijesak teče. Djeca ne bi trebala stisnuti šaku dok se sav pijesak ne izlije. Ponudite razmišljanje o izreci “Vrijeme je poput pijeska”, “Vrijeme je poput vode”.

Glazbene boce

(od 3 do 5 godina)

Čak i odrasli ponekad uživaju u glazbenom efektu koji nastaje miješanjem čaše vode žlicom. Mala djeca uživaju u tome dvostruko: oduševljeni su i bukom koja se proizvodi i osjećajem da su oni koji otkrivaju ovaj fenomen. Ako svom djetetu ponudite nekoliko identičnih boca u nizu, različite štapiće i malo vode, imat će priliku samo eksperimentirati: mijenjati razinu vode u bocama, nijansirati tekućinu džemom ili sokom. Zabavljajući se, dijete shvaća različite visine zvukova u skladu s punjenjem bočice; Dijete razvija mišljenje, maštu i zanimanje za istraživanje.

Jet lopta

Pozovite djecu na napuhavanje balon i pustite ga, obratite pozornost na putanju i trajanje njegova leta. Djeca zaključuju da bi lopta dulje letjela potrebno ju je više napuhati jer je zrak koji izlazi iz lopte tjera da se kreće u suprotnom smjeru. Recite djeci da se isti princip koristi u mlaznim motorima.

Svijeća u tegli

Pozovite djecu da smisle kako ugasiti svijeću (plamenom, bez dodirivanja svijeće ili plamena ili gašenja. Učinite s djecom sljedeće: zapalite svijeću, pokrijte je staklenkom i gledajte dok se ne ugasi .Navedite djecu na zaključak da je za izgaranje potreban kisik koji se pretvara u drugi plin.Zato kada je pristup kisika vatri otežan vatra se gasi.Ljudi to koriste za gašenje požara u požaru.

Zašto ne izlije?

Pozovite djecu da okrenu čašu s vodom bez da iz nje proliju vodu. Djeca stvaraju pretpostavke i isprobavaju stvari. Zatim napunite čašu vodom do vrha, poklopite razglednica i držeći je lagano prstima okrenuti čašu naopako. Maknemo ruku - razglednica ne pada, voda se ne izlijeva. Zašto voda ne teče iz čaše kad je ispod nje list papira (zrak pritišće list papira, pritišće list na rubove čaše i onemogućuje izlijevanje vode, tj. razlog je tlak zraka).

Čarobni čovjek

(od 4 do 6 godina)

Odaberite mali, neoštećeni krumpir i izdubite malo mesa s jednog kraja. Zatim odrežite bazu sa suprotne strane kako bi krumpir mogao stajati uspravno. Bolje je ako sve ovo pripremni rad učinit će odrasla osoba, iako to mogu učiniti i neka djeca. Sve daljnje poslove dijete obavlja samostalno. Neka namoči vatu vodom (provjerite je li kuglica dobro natopljena) i stavi je u rupu izrezanu na krumpiru. Tamo pospite malo sjemenki trave, gorušice ili potočarke. A onda stavi krumpir u tanjurić s vodom. Nakon nekoliko dana na krumpiru će se pojaviti zelene "dlake", a dijete može napraviti oči na njemu od gumba ili gumba kako bi napravilo lice. Ova igra je višenamjenska: osim promatranja klijanja sjemena, dijete također vježba svoje oko, zajedno s roditeljima ili samostalno (ovisno o dobi) donosi odgovarajuće zaključke.

Kuhajte kuhalo za vodu kod kuće i gledajte dok kuha. Pokušajte dopustiti djetetu da samo pokuša odgovoriti na pitanja:

Što izlazi iz grlića kuhala za vodu kada voda proključa? (para)

Odakle para u kotliću - vodu smo natočili? (Voda se zagrijavanjem pretvorila u paru.) Prinesite hladnu čašu mlazu pare, držite je nad parom, ugasite kuhalo.

Odakle kapljice na staklu? Prije pokusa staklo je bilo čisto i suho (kada je para udarila u hladno staklo ono se ponovno pretvorilo u vodu.) Objasnite djetetu: To se događa u prirodi. Svaki dan Sunce grije vodu u morima i rijekama, kao što se grijala u kotlu. Voda se pretvara u paru. Kapljice vlage dižu se u zrak u obliku pare. Kada ima puno kapljica vode, one tvore oblak i zatim padaju kao oborina na tlo. Rad s djecom na eksperimentalnim aktivnostima ogleda se iu kreativnim aktivnostima djece. Iskustva i pokusi omogućuju spajanje svih vrsta aktivnosti i svih vidova obrazovanja, razvijaju zapažanje i radoznalost uma te razvijaju želju za razumijevanjem svijeta.

Što ne raditi, a što činiti kako biste održali dječji interes za kognitivno eksperimentiranje.

Ne biste trebali zanemarivati ​​želje svog djeteta, čak i ako vam se čine impulzivnima. Uostalom, te se želje mogu temeljiti na takvom najvažnija kvaliteta poput radoznalosti.

Potaknite znatiželju, koja stvara potrebu za novim iskustvima: ona stvara potrebu za istraživanjem.

Ne možete odbiti da radite stvari zajedno sa svojim djetetom, igrate igrice itd. - dijete se ne može razvijati u okruženju u kojem su odrasli ravnodušni prema njemu.

Omogućite djetetu da djeluje s različitim predmetima i materijalima, potaknite eksperimentiranje s njima, oblikujući kod djece motiv povezan s unutarnjim željama za učenjem novih stvari, jer je to zanimljivo i ugodno, pomozite mu u tome svojim sudjelovanjem.

Trenutne zabrane bez obrazloženja ometaju djetetovu aktivnost i samostalnost.

Ako imate potrebu nešto zabraniti, svakako objasnite zašto to zabranjujete i pomozite utvrditi što je moguće ili kako je moguće.

Nemojte beskrajno isticati pogreške i nedostatke djetetovih aktivnosti. Svijest o vlastitom neuspjehu dovodi do gubitka svakog interesa za ovu vrstu aktivnosti.

S rano djetinjstvo Potičite dijete da završi ono što je započelo, procijenite ga emocionalno voljni napori i aktivnost. Vaš pozitivna ocjena njemu najvažnije.

Impulzivno ponašanje djeteta predškolske dobi u kombinaciji s kognitivnom aktivnošću, kao i njegova nesposobnost da predvidi posljedice svojih postupaka, često dovodi do postupaka koje mi. Odrasli, smatramo to kršenjem pravila i zahtjeva. Je li tako?

Ako je radnja popraćena pozitivne emocije dijete, inicijativa i domišljatost a ujedno cilj nije nikome nauditi, onda ovo nije prekršaj, već zafrkancija.

Pokazujući interes za djetetove aktivnosti, razgovarajte s njim o njegovim namjerama, kako to postići željeni rezultat(ovo će vam pomoći razumjeti proces aktivnosti). "Najviše najbolje otkriće– nešto što dijete radi samo!” Ralph W. Emerson.

Ciljevi: skrenuti pozornost roditelja na kognitivni aspekt razvoja djece; upoznati roditelje s igrama koje pomažu u razvoju kognitivnih sposobnosti njihova djeteta.

Oblik isporuke: edukacijski trening.

Pripremni rad: izraditi bilješke koje bilježe sadržaj svake obrazovne igre.

Tijek sastanka

1. Prezentacija.

U modernim uvjetima Zadaća učitelja iznimno je važna da naša djeca odrastu ne samo kao svjesni i zdravi članovi društva, već i kao proaktivni, promišljeni i sposobni za kreativan pristup poslu. Polazeći od toga, danas je osnova za razvoj mentalnih sposobnosti u osnovnoškolskoj dobi ciljani razvoj kognitivnih mentalnih procesa.

Stoga sustav rada s djecom predškolske dobi (obrazovni kompleks Harmony) za njihovu pripremu za školovanje uključuje formiranje kognitivnih sposobnosti (percepcija, pažnja, mašta, pamćenje, mišljenje, govor). Budući da što su ti procesi kod djeteta bolje razvijeni, to je ono sposobnije, to ima veće mogućnosti. Lakoća i učinkovitost budućeg učenja ovisi o stupnju razvoja kognitivnih procesa učenika.

Postoje posebno dizajnirane igre usmjerene na razvoj ovih procesa. Postići najveće rezultate možete ih igrati i sa svojom djecom. Sastanak ćemo strukturirati ovako:

  • pustimo neke od njih,
  • Razmijenimo dojmove o sadržaju igara.

2. Obrazovni trening.

Roditelji su podijeljeni u grupe. Sve grupe dobivaju upute uz igre. Priprema se odvija u roku od 10 minuta. Zatim svaka grupa igra svoje igre sa svim sudionicima sastanka

Igra "Zapamtite crtanjem."

Cilj: razvoj pamćenja.

Voditelj unaprijed pripremi popis od 20 riječi: sunce, stol, cvijet, lubenica, olovka, lopta, knjiga, ravnalo, mrkva, ptica, čavao, žarulja, slatkiš, TV, drvo, škare, jabuka, telefon, prsten, čajnik.

Voditelj imenuje riječi redom, nakon svake navedene riječi broji do tri. Za to vrijeme sudionici moraju imati vremena skicirati navedenu riječ koristeći bilo koji crtež kako bi je zapamtili. Neka crtež drugima ne bude sasvim jasan, sve dok igrač tada može redom imenovati riječi. Pobjeđuje onaj tko zapamti najviše riječi.

Igra "Brojevi".

Cilj: razvoj pažnje.

Igrači stoje u krugu. Voditelj predlaže sljedeću igru: "Sada ćemo naizmjence brojati od 1 do 30. Budite oprezni, jer se brojevi koji sadrže 3 ili djeljivi s 3 ne mogu izgovoriti. Umjesto toga trebate pljeskati. Tko pogriješi, ispada iz igra "

Možete ponuditi drugu verziju zadatka. Igru je moguće igrati više puta.

Igra "Mjerenje okom".

Cilj: razvoj percepcije veličine predmeta. Dobro oko korisno je svakoj osobi u životu.

Dobro oko korisno je svakoj osobi u životu.

Voditelj poziva učenike da pažljivo pogledaju predmet.

2-3 osobe iz svake ekipe skiciraju obrise zadanog predmeta na ploči u punoj veličini.

Voditelj ocjenjuje rezultate uspoređujući crteže s predmetom.

Za gotovo točnu reprodukciju - 5 bodova.

Ne dodjeljuju se bodovi za povećanje ili smanjenje objekta za gotovo pola.

Ako voditelj bilježi mala razlika između predmeta i njegove slike, svaki tim dobiva 3 boda.

Igra "Dovrši izvlačenje".

Cilj: razvijati maštu.

Svaki igrač dobiva karte s nacrtanim krugovima; svaki krug treba privući zamišljenom objektu.

Grupa 3:

Igra "Dugo i kratko".

Cilj: razvoj logičkog mišljenja.

Voditelj imenuje životinju, a igrači imenuju odgovarajuće dijelove tijela.

  1. Zec ima dugo...
  2. Žirafa ima dugačak vrat...
  3. Čaplja ima dugu...
  4. Slon ima dugu...
  5. Koza ima dugo...
  6. Zec ima kratak...
  7. Slon ima kratak...
  8. Koza ima kratak...
  9. Klokani imaju kratke...
  10. Djevojka ima kratak...

Igra: "Pronađi čudnog."

Cilj: razvoj mišljenja.

  1. Rajčica, kupus, jabuka, krastavac, rotkvica.
  2. Knjiga, časopis, bilježnica, pernica, novine.
  3. Ruža, karanfil, astra, breza, božur.
  4. Lopta, kocka, naranča, jabuka, lopta.

3. Sažimanje.

Što vam se svidjelo (ili nije svidjelo)?

Što ste korisne stvari naučili?

Hoće li vam ove informacije biti korisne?

4. Odraz. Razmjena mišljenja.


Vrh