Roditeljski sastanak jačanja i očuvanja zdravlja djece predškolske dobi. Roditeljski sastanak "Kako očuvati svoje dijete zdravim"

Upoznati roditelje učenika s glavnim čimbenicima koji doprinose jačanju i očuvanju zdravlja djece predškolske dobi kod kuće iu uvjetima vrtića. Formiranje kod roditelja motivacije za zdrav način života, odgovornost za svoje zdravlje i zdravlje svoje djece, povećanje pedagoških vještina roditelja u korištenju tehnologija koje štede zdravlje kod kuće. Razvijte osjećaj jedinstva i kohezije.

Preuzimanje datoteka:


Pregled:

Roditeljski sastanak

"Jačanje i očuvanje zdravlja djece predškolske dobi" (starija skupina)

Oblik ponašanja: okrugli stol

Cilj: Upoznati roditelje učenika s glavnim čimbenicima koji doprinose jačanju i očuvanju zdravlja djece predškolske dobi kod kuće iu uvjetima vrtića. Formiranje kod roditelja motivacije za zdrav način života, odgovornost za svoje zdravlje i zdravlje svoje djece, povećanje pedagoških vještina roditelja u korištenju tehnologija koje štede zdravlje kod kuće. Razvijte osjećaj jedinstva i kohezije.

Napredak događaja

Plan provedbe.

Uvod.

Analiza upitnika.

Dinamička pauza.

Prikaži prezentaciju.

Završna faza sastanka.

Priprema atributa za praktični dio “Zabavno preskakanje užeta”.

Rezimirajući sastanak.

Organizacijska faza.

Dijete je stalno bolesno.
Majka je u panici, u suzama: i strah i tuga.
- Ipak sam ga imala od kolijevke
Uvijek se trudim da bude toplo.
Stan ima prozore i ljeti
Boji se otvoriti da je propuh,
S njim ili u bolnicu ili u apoteku,
Broj lijekova se ne može izbrojati.
Ne dječak, jednom riječju, nego patnja.
Tako smo, ponekad, od djece
Uzgoj stakleničkog stvorenja
I to ne borci – heroji.
V. Krestov "Stvaranje staklenika"

Gotovo da nema roditelja koji ne žele da im djeca odrastaju zdrava. Međutim, mnogi ne znaju kako to postići. Neki općenito smatraju da bi odgajatelji i liječnici trebali biti uključeni u promicanje zdravlja djeteta, dok bi roditelji trebali brinuti samo o prehrani i odijevanju svoje djece. Ima i majki i očeva koji u potrazi za učinkovitim načinima poboljšanja zdravlja svoje djece u potpunosti odbacuju provjerene preporuke i koriste se samo nekonvencionalnim metodama koje često imaju nepovoljan učinak na zdravlje djeteta. Konačno, postoje roditelji koji pažljivo i točno slijede medicinske preporuke, koriste lijekove često iu velikim količinama, ali ipak ne postižu uvijek željeni učinak.

Danas ćemo se upoznati s glavnim čimbenicima koji pridonose jačanju i očuvanju zdravlja predškolskog djeteta kod kuće iu vrtiću.

U suvremenom društvu pred čovjeka, pa tako i djeteta, postavljaju se novi, viši zahtjevi prema njegovim znanjima i sposobnostima. Briga za zdravlje djece i odraslih postala je prioritet u cijelom svijetu. Svaka država treba kreativne, skladno razvijene, aktivne i zdrave pojedince.

Kakvo bi trebalo biti zdravo dijete? Prije svega, ako se i razboli, to je vrlo rijetko i ni u kom slučaju ozbiljno. On je veseo i aktivan, ljubazno se odnosi prema ljudima oko sebe. U njegovom životu prevladavaju pozitivni emocionalni dojmovi, dok negativna iskustva podnosi nepokolebljivo i bez štetnih posljedica. Zdravo i razvijeno dijete ima dobru tjelesnu otpornost na štetne čimbenike okoline i otpornost na umor, te je socijalno i fiziološki prilagođeno.

U predškolskom djetinjstvu postavljaju se temelji zdravlja djeteta, dolazi do njegovog intenzivnog rasta i razvoja, formiraju se osnovni pokreti, držanje tijela, kao i potrebne vještine i navike, stječu se osnovne tjelesne osobine, razvijaju karakterne osobine, bez kojih je zdrav način života je nemoguć.

1. Što je zdravlje?. Zdravlje je tjelesno, psihičko i socijalno blagostanje, a ne samo odsutnost bolesti i tjelesnih mana.

2. Navedite čimbenike koji utječu na zdravstveno stanje.

20% - nasljedstvo

20% - ekologija

10% - razvoj zdravstva

50% - stil života

Koji faktor možemo staviti na prvo mjesto?

3. Što je zdrav način života?

Uravnotežena prehrana

Usklađenost s režimom

Optimalni način rada motora

Pun san

Zdravo higijensko okruženje

Povoljna psihološka atmosfera

Stvrdnjavanje

Analiza upitnika

Provođenje dinamične pauze s roditeljima.

Učitelj: Pozivam sve na "Zabavne tjelesne vježbe."

Hej, svi zajedno, ruke šire,

Sjeli su na pod, kao u stanu.

I sada su svi zajedno ustali,

Ruke uklonjene do pojasa,

Korak svako na desno, korak svako na lijevo,

Sve smo kao kraljice.

Hej, prekrižimo noge

I skočimo na mjestu,

I s rukama gore-dolje,

Zaplješćimo svima na bis,

A onda zajedno kihnite!

Sad se treba smijati!

A sad stavi ruke na ramena,

Da nema melankolije i dosade,

Desna noga naprijed

A onda obrnuto!

Sada poslušajte naredbu:

Uhvatite se za uši

I isplažene jezike

I podignite laktove više

Pa onda zajedno, zajedno

Skočimo svi na mjestu.

1. Mora se aktivno koristitiljekoviti prirodni čimbenici okoliša: čista voda, ultraljubičaste sunčeve zrake, čisti zrak, fitoncidna svojstva biljaka.

2. Dijete trebamirna, prijateljska psihološka klima.Svađe u prisutnosti djeteta doprinose razvoju neuroze u njemu ili pogoršavaju postojeće poremećaje živčanog sustava. Sve to značajno smanjuje zaštitne sposobnosti djetetovog tijela. Pretjerane zabrane također daju negativan rezultat - "ne možete", "ne trčite", "ne pravite buku". Strogo autoritarni odgoj jednako malo doprinosi normalnom razvoju djece kao i suprotna krajnost u vidu permisivnosti.

3. Odrasli moraju ne samo zaštititi djetetovo tijelo od štetnih utjecaja, već i stvoriti uvjete koji pomažu u povećanju obrane i performansi djetetovog tijela. A ovdje je važna stvarpravilno organizirana dnevna rutina– to su optimalno kombinirana razdoblja budnosti i spavanja djece tijekom dana. Zadovoljava njihove potrebe za hranom, aktivnošću, odmorom, tjelesnom aktivnošću itd. Režim djecu disciplinira, navikava ih na određeni ritam. Mi, djelatnici vrtića, ponedjeljak smatramo “teškim” danom, jer mnoga djeca odbijaju hranu, hirovita su, brzo se umaraju itd. Ovdje nije daleko od bolesti. A cijela je stvar u tome što u subotu i nedjelju djeca nisu izlazila, nisu spavala tijekom dana, išla su kasno navečer - jednom riječju, prekršena je cijela dnevna rutina koja se strogo pridržavala u vrtiću. Kako pravilno organizirati svoju dnevnu rutinu? Kada je za bebu bolje doručkovati, ručati, baviti se sportom, igrati se, šetati, slušati glazbu? U tome će vam pomoći naši brošure (podijelite Dodatak 2).

4. Potpuna prehrana -uključivanje u prehranu hrane bogate vitaminima A, B, C i D, mineralnim solima (kalcij, fosfor, željezo, magnezij, bakar), kao i proteinima. Preduvjet uravnotežene prehrane djece svih dobnih skupina je raznolika prehrana, kako različitim proizvodima tako i načinima njihove pripreme. Poboljšanje apetita i probave hrane olakšavaju lijepa prezentacija jela i postavljanje stola.

5. Važno za djecu razvijati interes za poboljšanje zdravlja vlastitog tijela. Što prije dijete stekne predodžbu o građi ljudskog tijela, nauči o važnosti očvršćavanja, kretanja, pravilne prehrane i spavanja, to će se prije upoznati sa zdravim načinom života. Ako je dijete prisiljeno baviti se tjelesnim odgojem, kao i pridržavati se pravila higijene, tada dijete brzo gubi interes za to.

6. Za poboljšanje zdravlja i normalizaciju težinehodanje i trčanje su učinkoviti, pomaže povećanju ukupne izdržljivosti, jača kardiovaskularni i dišni sustav, razne mišićne skupine, zglobove i ligamente.Dokazano je da trčanje poboljšava protok krvi u svim unutarnjim organima, uključujući i mozak. Osim toga, hodanje i trčanje imaju izražen trenažni učinak i pomažu u jačanju tijela.

Faza praktične aktivnosti.

Molim vas, stanite u krug. Zamislite da je ova lopta vaša motorička aktivnost. Stanite na udaljenost od lopte koja najbolje pokazuje blizinu ili udaljenost od vaše motoričke aktivnosti. Želim vam ponuditi jednu od opcija za povećanje tjelesne aktivnosti.

Danas sam donio svačije omiljene užadi za skakanje kao dijete. Povijest modernog užeta za preskakanje započela je običnim užetom. Još su stari Egipćani i Kinezi upredali užad i užad od konoplje. Stalno su ih morali preskakati da se ne bi zbunili. Djeca su, gledajući odrasle, počela iz zabave preskakati kratke komade užeta. Koje dijete može pokazati svoju sposobnost preskakanja užeta? A roditelji?

Ne samo da možete skakati kroz uže za skakanje, već i igrati različite igre. Igrajmo se.

Igra na otvorenom "The Elusive Jump Rope".Djeca stoje u parovima sa svojim roditeljima i sjede na stolicama leđa uz leđa. Ispod stolca se postavlja uže za preskakanje. Sudionici igre trče. Na znak "Na stolice!" sjesti na stolce i ispod njih izvući uže za skakanje. Pobjeđuje onaj tko prvi uzme uže za preskakanje.

Igra na otvorenom "Moving jump rope".Dva ili tri para roditelja uzimaju užad za skakanje, zatežu ih i hodaju po igralištu držeći uže najprije na visini od 20 cm, a zatim ga podižući sve više. Djeca se slobodno kreću po igralištu, a kada im se približe voditelji s užetom, preskaču ga. Onaj tko dotakne uže ispada iz igre.

Igra na otvorenom "Tjedan".Dva roditelja povlače uže za preskakanje na sredini dvorane na visini od 5 cm (ponedjeljak), svi sudionici u igri gaze preko njega. Zatim podignite uže za 10 cm (utorak), 15 cm (srijeda), 20 cm (četvrtak), 25 cm (petak), 30 cm (subota), 35-40 cm (nedjelja). Zatim roditelji preskaču uže, djeca uživaju gledajući ih kako to rade.

Igra na otvorenom "Skretne ruke, brze noge."Dijete savija uže na pola, uzima ga za krajeve, vrti ga kraj svojih nogu i preskače preko njega. Tko se zbuni, ispada iz igre.

Igra na otvorenom "Štap za pecanje".Za kraj užeta privezan je mali uteg. Sudionici igre stoje u krugu, u sredini je voditelj s užetom za preskakanje. Voditelj vrti uže, a djeca ga preskaču. Tko ga pogodi ispada iz igre.

- Preskočili ste kratko uže, ali nije ništa manje zanimljivo preskočiti dugo.

Igra na otvorenom "Prijateljska trojka".Dvoje odraslih vrti dugo uže, a djeca trče ispod užeta.

- Jeste li voljeli igre preskakanja užeta? Sada se možete aktivno opustiti sa svojom djecom.

VI. Sumiranje rezultata roditeljskog sastanka.


Roditeljski sastanak na temu:

“Jačanje i očuvanje zdravlja djece predškolske dobi”

Cilj: upoznati roditelje učenika s glavnim čimbenicima koji pridonose jačanju i očuvanju zdravlja predškolskog djeteta kod kuće iu dječjem vrtiću.

Zadaci: informirati roditelje o zdravstvenom stanju učenika tijekom sastanka; stvoriti uvjete da roditelji postanu svjesni nekih čimbenika koji mogu nepovoljno utjecati na zdravlje djece predškolske dobi; stvoriti uvjete da roditelji shvate potrebu zajedničkog rada vrtića i obitelji na očuvanju i jačanju zdravlja djece predškolske dobi.

Plan događaja:

1. Govor voditelja “Zdravlje djeteta je u našim rukama.”

2. Govor asistenta "Vitamini".

3. Riješenje

Tijek događaja:

“Roditelji su prvi učitelji. Oni su dužni postaviti temelje za fizički, moralni i intelektualni razvoj djetetove osobnosti", kaže se u Zakonu Ruske Federacije "O obrazovanju".

Briga o zdravlju djece i odraslih postala je prioritet u cijelom svijetu. Svaka država treba kreativne, skladno razvijene, aktivne i zdrave pojedince.

Briga o odgoju zdravog djeteta prioritet je u radu svake predškolske ustanove. Zdravo i razvijeno dijete ima dobru tjelesnu otpornost na štetne čimbenike okoline i otpornost na umor te je socijalno i fiziološki prilagođeno.

U predškolskom djetinjstvu postavljaju se temelji zdravlja djeteta, dolazi do njegovog intenzivnog rasta i razvoja, formiraju se osnovni pokreti, držanje tijela, kao i potrebne vještine i navike, stječu se osnovne tjelesne osobine, razvijaju karakterne osobine, bez kojih bi zdrav način života je nemoguć.

Što mislite, što je zdravlje?

Što je zdrav stil života?

(racionalna prehrana, pridržavanje režima, optimalni motorički način rada, dobar san, zdrava higijenska okolina, povoljna psihološka atmosfera, otvrdnjavanje).

Danas postoji opća tendencija pogoršanja zdravlja djece.

Čimbenici urbane sredine negativno utječu na razvoj i zdravlje djeteta. Dakle, onečišćenje okoliša štetnim tvarima dovodi do bolesti krajnika, adenoida i limfnih čvorova kod djece. Dugotrajni boravak u takvim nepovoljnim uvjetima uzrokuje prenaprezanje adaptivnih sposobnosti organizma i dovodi do iscrpljivanja imunološkog sustava. Javljaju se kronične bolesti bronhopulmonalnog sustava, ORL organa i druge bolesti.

Porast broja dječjih bolesti povezan je ne samo sa socio-ekološkom situacijom, već i sa samim načinom života djetetove obitelji, koji uvelike ovisi o obiteljskim tradicijama i prirodi motoričkog režima. Uz nedovoljnu motoričku aktivnost djeteta neizbježno dolazi do pogoršanja razvoja motoričkih funkcija i smanjenja tjelesne sposobnosti djeteta.

Što roditelji mogu učiniti kako bi uveli svoju djecu na zdrav način života?

Prije svega, potrebno je aktivno koristiti iscjeljivanje prirodni čimbenici okoliša:čista voda, ultraljubičaste sunčeve zrake, čisti zrak, fitoncidna svojstva biljaka, budući da su prirodne sile prirode poznate komponente okoliša i neophodne su za život tijela.

Djetetu je potreban mir, prijateljska psihološka klima.

Svađe u prisutnosti djeteta doprinose razvoju neuroze u njemu ili pogoršavaju postojeće poremećaje živčanog sustava. Sve to značajno smanjuje zaštitne sposobnosti djetetovog tijela.

I naša iritacija mehanički se prenosi na dijete.

Emocionalna stabilnost i povezano ponašanje se njeguju. Ovdje je važna sposobnost ispravnog i racionalnog odnosa prema onome što vidimo, opažamo i čujemo.

Odrasli moraju ne samo zaštititi djetetovo tijelo od štetnih utjecaja, već i stvoriti uvjete koji pomažu u povećanju obrane i performansi djetetovog tijela. A ovdje je važna stvar pravilno organizirana dnevna rutina.

Dnevni režim - To su optimalno kombinirana razdoblja budnosti i spavanja djece tijekom dana. Zadovoljava njihove potrebe za hranom, aktivnošću, odmorom, tjelesnom aktivnošću i sl. Režim disciplinira djecu, potiče formiranje mnogih korisnih vještina i navikava ih na određeni ritam.

Hodati - jedna od bitnih komponenti dnevne rutine. Ova najučinkovitija vrsta odmora dobro obnavlja funkcionalne resurse tijela smanjene tijekom aktivnosti, a prije svega performanse. Boravak na zraku povećava otpornost organizma i očvršćuje ga. Nakon aktivne šetnje, djetetov apetit i san uvijek se normaliziraju.

Šetnju treba provoditi u svim vremenskim uvjetima, osim u posebno nepovoljnim uvjetima. Istodobno, odjeća i obuća moraju biti u skladu s vremenskim i svim higijenskim zahtjevima. Tijekom šetnje djeca ne bi smjela dugo ostati u istom položaju, stoga je potrebno mijenjati vrstu aktivnosti i mjesto igre. Dobro je kombinirati šetnju sa sportom i igrama na otvorenom.

Djeca bi trebala ići u šetnju najmanje dva puta dnevno po dva sata, ljeti neograničeno.

Jednako važan dio režima je san,što je posebno potrebno za oslabljenu djecu. Važno je da beba zaspi u isto vrijeme svaki dan (dan i noć).

Stoga bi djetetova rutina kod kuće trebala biti nastavak rutine vrtića, a posebno vikendom.

Potpuna prehrana - uključivanje u prehranu hrane bogate vitaminima A, B, C i D, mineralnim solima (kalcij, fosfor, željezo, magnezij, bakar), kao i proteinima. Preporučljivo je sva jela za djecu pripremati od prirodnih proizvoda, nerafiniranih, bez aditiva, začina i konzervansa. U prehranu djece češće uključite svježi sir, heljdu i zobene pahuljice.

Za djecu je važno razviti interes za poboljšanje vlastitog tijela.Što prije dijete stekne predodžbu o građi ljudskog tijela, nauči o važnosti očvršćavanja, kretanja, pravilne prehrane i spavanja, to će se prije upoznati sa zdravim načinom života.

Kada dijete krene u školu, nije važan samo njegov intelektualni razvoj, već i njegov stupanj tjelesnog razvoja. Načelo “ne naškodi” treba biti temelj odgoja i razvoja djeteta. Treba imati na umu da “rano učenje” dovodi do preopterećenja, negativno utječe na zdravlje, izaziva neuroze i druge nepoželjne pojave, zbog čega se smanjuje interes za učenje.

Priprema za školu u vrtiću provodi se ne samo na nastavi matematike i razvoja govora, već i na satovima tjelesnog odgoja, koji oblikuju pažnju, mišljenje, pamćenje, govor, maštu, finu motoriku ruku i koordinaciju pokreta. za uspješno učenje u školi. Važne su dječje aktivnosti u igri. Što dijete bolje igra igre uloga, to će biti uspješnije u školi. Igra dobro priprema za školu. Bez igre kod djece se razvija osjećaj straha, letargije i pasivnosti. Igra je vodeća ljudska potreba.

Za poboljšanje zdravlja i normalizaciju težine hodanje i trčanje su učinkoviti koji štite ljudski organizam od pojave bolesti. Imaju izražen trenažni učinak i pomažu u jačanju tijela.

Što je otvrdnjavanje?

To je povećanje otpornosti organizma na štetne učinke brojnih čimbenika okoliša kroz sustavno kratkotrajno izlaganje istim čimbenicima u malim dozama.

Kao rezultat otvrdnjavanja, tijelo se prilagođava promjenjivim uvjetima okoline. Tijekom otvrdnjavanja povećava se i imunitet zbog povećane proizvodnje interferona i drugih zaštitnih čimbenika u tijelu.

Tko od vas s djetetom kod kuće provodi aktivnosti kaljenja i kakve?

Stvrdnjavanje, Uz tradicionalne metode otvrdnjavanja (zračne kupke, vodene kupke za stopala, grgljanje), naširoko se koriste i netradicionalne:

1. Stvrdnjavanje kontrastnim zrakom (djeca idu iz tople sobe u "hladnu" sobu).

2. Hodanje bosih nogu. Istodobno se jačaju svodovi i ligamenti stopala te se sprječavaju ravna stopala.

Ljeti dajte djeci priliku da hodaju bosa po vrućem pijesku i asfaltu, po sitnim kamenčićima i češerima koji djeluju snažno iritirajuće. Naprotiv, topli pijesak, mekana trava i unutrašnji tepih djeluju umirujuće. Kod bosog hodanja povećava se intenzitet aktivnosti gotovo svih mišića, potiče se cirkulacija krvi u cijelom tijelu, poboljšava se mentalna aktivnost.

Kontrastni tuš je najučinkovitija metoda otvrdnjavanja kod kuće. Nakon kratke vježbe dijete ulazi pod tuš, poliva se vodom temperature 36-38 stupnjeva 30-40 sekundi, zatim se temperatura vode smanjuje za 2-3 stupnja, a trajanje tuširanja smanjuje na 20- 25 sekundi. Postupak se ponavlja dva puta. Nakon 1-1,5 tjedana razlika u temperaturama vode povećava se na 4-5 stupnjeva. Unutar 2-3 mjeseca temperatura se dovodi na 19-20 stupnjeva.

Grgljanje hladnom vodom i snižavanje njezine temperature metoda je prevencije bolesti nazofarinksa. Grgljanje počinje pri temperaturi vode od 36-37 stupnjeva, smanjuje se svaka 2-3 dana za 1 stupanj i dovodi do sobne temperature.

Treba imati na umu da prekid otvrdnjavanja od 2-3 tjedna smanjuje otpornost tijela na prehladu i stoga je krajnje nepoželjan.

Nemoguće je ne uzeti u obzir individualne karakteristike djeteta, njegovu dob, njegovu osjetljivost na postupke otvrdnjavanja. Ne preporučuje se otvrdnjavanje u pozadini negativnih emocionalnih stanja, na primjer, straha, ljutnje, tjeskobe.

Koji se zaključak može izvući o otvrdnjavanju?

Ako želimo vidjeti naše dijete zdravo, moramo svakodnevno provoditi postupke otvrdnjavanja. Minimalno otvrdnjavanje uključuje postupke zraka i vode te pravilno odabranu odjeću.

Ispada da djetetovo tijelo možete očvrsnuti hranom. Što mislite, koja hrana ili tvari pomažu djetetu da postane otpornije?

Koje biljke - grmovi, zalihe vitamina C, pomažu protiv prehlade? Crni ribizl i šipak povećavaju otpornost tijela na hladnoću i ARVI),

Koji “zaštitni napitak” povećava otpornost organizma na bolesti gornjih dišnih putova i pluća, a bogat je vitaminom A? “Zaštitni napitak” - sok od mrkve. Preporuča se piti svježi sok od mrkve od 1 žlice do pola čaše dnevno, ali ne više od 100 g, jer u velikim količinama može izazvati ikteričnu promjenu boje kože, osim toga, kod neke djece uzrokuje alergije.

Što je zdravije za dijete – sok ili jabuka? Sokovi su čišći organski proizvodi. Tijelo ih brzo apsorbira i gotovo odmah nakon konzumiranja uključuju se u metabolizam, što povoljno utječe na procese oporavka organizma. Sokovi sadrže puno vode, ali to je istinski živa voda - obogaćena je biološki aktivnim tvarima biljnih stanica. Svi sokovi imaju opći učinak jačanja, potiču probavu i apsorpciju hrane, a također uklanjaju otrovne tvari iz tijela, uključujući radioaktivne (sok od mrkve i jabuke). Sokovi su također izvor vitamina, mineralnih soli i brojnih mikroelemenata.

Sustavno uzimanje Eleutherococcus oralno s kompotom ili mlijekom tijekom 1-2 mjeseca može smanjiti učestalost gripe i bolesti sličnih gripi kod djece za više od 2,5 puta.

Za povećanje obrane djetetovog tijela preporučuje se uzimanje vitamina. Govor bolničara dječjeg vrtića.

Odluka roditeljskog sastanka:

1. Iskoristite informacije dobivene na roditeljskom sastanku za očuvanje i jačanje zdravlja djece.

2. Uvesti zdrav način života u svaku obitelj.

3. Raspored djeteta kod kuće treba biti usklađen s dnevnom rutinom vrtića.

4. Sustavno provoditi otvrdnjavanje djeteta u obiteljskom okruženju.

5. Vikendom svakako idite s djecom u šetnju barem dva puta dnevno. Dajte svom djetetu priliku da se više kreće tijekom šetnje i igranja igara na otvorenom.

Sažetak roditeljskog sastanka
Tema: “Očuvanje i jačanje zdravlja djece mlađe predškolske dobi”
Dobro veče, dragi roditelji! Tema današnjeg susreta je “Očuvanje i jačanje zdravlja djece mlađe predškolske dobi”. Ovo pitanje je aktualno, jer i vi, roditelji, i mi, učitelji, želimo da nam djeca ne obolijevaju, da iz godine u godinu budu zdravija, jača, otpornija, da odrastu i u veliki život uđu ne samo dobro – vaspitan i obrazovan, ali i zdrav . Što je potrebno da dijete raste zdravo?
Potrebni su nam jednostavni, dobro poznati uvjeti koji su nam poznati od djetinjstva “Sunce, zrak i voda naši su najbolji prijatelji!” Ali kako bi ovi jednostavni uvjeti djelovali na zdravlje djeteta, morate održavati zdrav stil života.
Pogledajmo 10 zapovijedi zdravlja.
1. zapovijed – Držite se dnevne rutine.
Važno je naučiti dijete da se budi i zaspi, jede i igra se u isto vrijeme. Posebnu pozornost treba obratiti na pravilan san (pravodobno zaspati najkasnije do 21.00 - 22.00 sata, minimalno trajanje sna 8 - 10 sati). Gledanje TV-a također treba biti regulirano sadržajem i trajanjem (ne više od 40 minuta - 1 sat dnevno) Time je dijete smirenije i pozitivnije.
2. zapovijed – regulirajte opterećenje.
Vrlo je važno regulirati stres, kako fizički, tako i emocionalni i intelektualni. Živite prema motu “Vrijeme za posao je vrijeme za zabavu.”
Morate pažljivo pratiti ponašanje djeteta i usredotočiti se na njegovo stanje. Gubitak pažnje, hirovi, histerija, odbijanje aktivnosti, dezinhibicija signal su preopterećenja. Na prve znakove odmah prekinite ili smanjite intenzitet aktivnosti ili komunikacije te dajte djetetu odmor. To može biti tjelesna aktivnost na svježem zraku. Prekoračenje čak i pozitivnih opterećenja (uzbudljive igre) može dovesti do negativnih rezultata. Ako ne smanjite opterećenje djeteta, može uslijediti iscrpljenost, malaksalost, histerija, a potom i bolest.
3. zapovijed je svjež zrak.
Jednostavno je neophodan za razvoj dječjeg mozga! Nedostatak kisika dovodi do značajnog pogoršanja zdravlja. U zagušljivoj sobi dijete ne može biti veselo i aktivno, a još manje obavljati poslove koji zahtijevaju koncentraciju. Nedostatak kisika dovodi do brzog umora. Morate biti na svježem zraku najmanje 2 sata dnevno. Dnevne šetnje učinkovita su metoda otvrdnjavanja djeteta. Potrebe organizma u rastu za kisikom više su nego dvostruko veće od potreba organizma odrasle osobe. Pod utjecajem zračnih kupelji povećava se tonus živčanog, dišnog i probavnog sustava, a povećava se i broj crvenih krvnih zrnaca i hemoglobina u krvi. 4. zapovijed je tjelesna aktivnost.
U mlađoj predškolskoj dobi još nije završeno formiranje mišićno-koštanog sustava. Stoga je djeci vrlo teško dugo ostati u statičnom položaju. Kretanje je prirodno stanje djeteta. Naš zadatak s vama je stvoriti uvjete za tjelesnu aktivnost. Najbolje okruženje je park ili igralište gdje ima prostora i svježeg zraka. Neka dijete više trči, skače i penje se.
5 zapovijed – tjelesni odgoj.
Sustavno tjelesno obrazovanje ne samo da jača tjelesno zdravlje, već i djetetovu psihu, pozitivno utječe na karakter, doprinosi razvoju osobina jake volje, samopouzdanja, odgovornosti i sposobnosti sklapanja prijateljstva. Moja djeca i ja svako jutro radimo jutarnje vježbe. Također provodimo tjelesni odgoj, tjelovježbene minute, vježbe disanja, vježbe za oči, hodamo stazom za masažu. Kada dijete odraste, korisno je poslati dijete u sportski odjel, glavno je da se djetetu to sviđa i da uživa u tome.
6. zapovijed - vodeni postupci.
Korisno za dobro zdravlje i dobro raspoloženje. Možete odabrati nekoliko vrsta i izmjenjivati ​​ih. Ovo je ispiranje ujutro nakon spavanja i navečer prije spavanja s jednom ili dvije kante tople ili hladne vode. Kontrastni tuš, kontrastne kupke za ruke i stopala (morate započeti s toplom ili toplom vodom, završiti hladnom ili hladnom) Trajanje toplog ili vrućeg tuša treba biti 2 puta duže od hladnog. Brisanje mokrim ručnikom. Ovdje se morate posavjetovati s pedijatrom. Glavno da dijete uživa!
7. zapovijed je akupresurna masaža biološki aktivnih točaka šaka, stopala, ušiju, lica i tijela.
Masaža se provodi linearnim pritiskom, trljanjem i rotacijskim pokretima. Izvrsno je sredstvo za poboljšanje regulacije aktivnosti svih tjelesnih sustava. Normalizira rad svih organa i sustava, uključujući i psihu.
Osma zapovijed je topla, prijateljska psihološka klima u obitelji.
Ima veliki utjecaj na tjelesno i psihičko zdravlje djeteta. U ugodnoj situaciji djetetov razvoj teče brže i skladnije. Upija sve pozitivno što ga okružuje. To ga čini snažnom, sretnom i samouvjerenom osobom. Nasuprot tome, ako dijete odrasta u nepovoljnom okruženju u kojem ima agresije, iritacije, ljutnje, tjeskobe, straha, ono se inficira tim negativnim emocijama i osjećajima, što dovodi do raznih zdravstvenih poremećaja, a posljedično i zaostajanja u razvoju.
U obitelji bi trebao postojati ujednačen i miran ton komunikacije. Jedinstvo zahtjeva za dijete od svih članova obitelji u svim situacijama. Svakako potaknite svoje dijete s minimalnim uspjehom, pa čak i bez uspjeha ako je dijete pokušalo.
Mora postojati fizički kontakt (zagrljaji, milovanje i sl.) Provodite više vremena zajedno. Obitelj mora imati nedvosmislene, jasne i stalne zabrane. Izbjegavajte riječi "ne možete" (bolje je reći - napravimo korak). Ograničenja njeguju volju i sposobnost reguliranja vlastitih želja i postupaka, dakle treniraju mozak.
Vrištanje, iritacija i negativizam uništavaju djetetovu krhku psihu, dezorijentiraju ga i naposljetku slabe njegovo zdravlje.
9. zapovijed je kreativnost.
U njoj dijete može izraziti svoje osjećaje, misli, emocije te se osloboditi briga i negativnih osjećaja. Kroz kreativnost dijete shvaća ljepotu i sklad svijeta. Da biste to učinili, češće crtajte, oblikujte od tijesta, gline, plastelina, izrađujte aplikacije, slušajte klasičnu dječju glazbu, zvukove prirode, bavite se pjevanjem, plesom i umjetničkim aktivnostima. To pruža priliku za emocionalno izražavanje, učeći dijete da voli rad i bude ponosno na sebe.
10. zapovijed je hrana.
Djeci je potrebna hranjiva prehrana za rast i razvoj. Slijedite jednostavna, ali važna pravila. Prehranu treba odvijati prema rasporedu (razviti naviku jesti u isto vrijeme), koristiti prirodne proizvode, bez konzervansa i aditiva, u prehranu uključiti namirnice bogate vitaminima i mineralima, posebno u proljeće. Prehrana mora biti uravnotežena, potrebno je voće i povrće. Apetit djeteta često ovisi o izgledu hrane. Ako jelo lijepo dekorirate, dijete će ga rado pojesti.
Sada odgovorite na pitanje
1. Koje namirnice ili tvari pomažu djetetu da postane otpornije?
2. Koje biljke su grmovi, čuvaju vitamin C i pomažu protiv prehlade? (crni ribizl i šipak).
3. Koji sok povećava otpornost organizma na bolesti gornjih dišnih putova i pluća te je bogat vitaminom A? (sok od mrkve - od 1 žlice do pola čaše dnevno).
4. Što je zdravije za dijete – sok ili jabuka? Objasnite svoj izbor.
(Sokove tijelo brže apsorbira; sokovi sadrže puno vode, ali to je istinski živa voda - obogaćena je biološki aktivnim tvarima biljnih stanica).
Štetne sklonosti roditelja uzrokuju udarac zdravlju djeteta. Nije tajna da djeca očeva i majki pušača mnogo češće pate od bronhopulmonalnih bolesti nego djeca nepušača.
Sada odgovorite na pitanje: volite li se igrati?
A sad ćemo malo igrati da se zagrijemo i smognemo snagu.
Danas smo donijeli svačije omiljene užadi za skakanje kao djece.
Povijest modernog užeta za preskakanje započela je običnim užetom. Čak su i stari Egipćani i Kinezi upredali užad i sajle. Stalno su ih morali preskakati da se ne bi zbunili. Djeca su, gledajući odrasle, počela iz zabave preskakati kratke komade užeta.
Tko može pokazati svoje vještine. Pokaži mi kako se to radi.
- Možete ne samo skakati kroz uže, već i igrati različite igre. Igrajmo se.
Igra na otvorenom "The Elusive Jump Rope". Ispod stolca se postavlja uže za preskakanje. Sudionici igre trče. Na znak "Na stolice!" sjesti na stolce i ispod njih izvući uže za skakanje. Jedan nedostaje. Pobjednik je onaj koji prvi preuzme uže za preskakanje.
Igra na otvorenom "Tjedan". Dva roditelja povlače uže za preskakanje na sredini dvorane na visini od 5 cm (ponedjeljak), svi sudionici u igri gaze preko njega. Zatim podignite uže za 10 cm (utorak), 15 cm (srijeda), 20 cm (četvrtak), 25 cm (petak), 30 cm (subota), 35-40 cm (nedjelja). Igra na otvorenom "Štap za pecanje". Za kraj užeta privezan je mali uteg. Sudionici igre stoje u krugu, u sredini je voditelj s užetom za preskakanje. Voditelj vrti uže, a djeca ga preskaču. Tko ga pogodi ispada iz igre.
- Preskočili ste kratko uže, ali nije ništa manje zanimljivo preskočiti dugo.
Igra na otvorenom "Prijateljska trojka". Dvoje odraslih vrti dugo uže, a djeca trče ispod užeta.
- Jeste li voljeli igre sa skakanjem užeta? Sada se možete aktivno opustiti sa svojom djecom.
Sumiranje rezultata roditeljskog sastanka.
Dragi roditelji! Zapamtite, zdravlje djeteta je u vašim rukama! Odavno je primijećeno: u onim obiteljima u kojima odrasli malo oboljevaju, djeca su u pravilu zdrava.
Čuvajte svoju djecu!
Upitnik
"Rastemo li zdravi?"
Dragi roditelji!
Za unapređenje tjelesno-zdravstvenog rada u dječjem vrtiću potrebni su nam podaci o vrstama poboljšanja zdravlja djeteta kod kuće. Ispunjavanje upitnika shvatite pažljivo i ozbiljno jer je njegov cilj poboljšati zdravlje Vaše bebe.
Puno ime djeteta_________________________________________________
Koliko često Vaše dijete obolijeva?________________________________________________
Koji su, po Vašem mišljenju, predisponirajući čimbenici za razvoj bolesti kod Vašeg djeteta?____________________

Kališ li svoje dijete kod kuće?__________________________
Koje vrste otvrdnjavanja smatrate prihvatljivima za svoju bebu?_________________________________________________
Koje vrste obiteljskog odmora preferirate?_________________
_____________________________________________________________
Znate li kako možete poboljšati zdravlje svog djeteta?_________
Može li dječji vrtić poboljšati zdravlje vašeg djeteta?_________________________________________________
S kojim biste se stručnjacima željeli posavjetovati?___________
_____________________________________________________________
Jeste li spremni na suradnju s vrtićem u poboljšanju zdravlja vašeg djeteta?_________________________________
Hvala vam!

Cilj: Formiranje stabilne motivacije kod roditelja za očuvanje i jačanje svog zdravlja i zdravlja svoje obitelji i djece.

Oblik ponašanja: susret-dijalog.

Plan sastanka(Pitanja za raspravu).

  1. Što je "zdravlje"? Zdravstvene komponente.
  2. Nacionalna zdravstvena kriza u zemlji i njezine značajke u uvjetima sjeverne regije.
  3. Zdravstveno stanje učenika prvog i četvrtog razreda.
  4. Analiza dijagnostike učenika i roditelja “Zdravlje u mojoj obitelji”.
  5. Tehnike poboljšanja zdravlja za obnovu zdravlja školske djece kod kuće.
  6. Uravnotežena prehrana.
  7. Tjelesna aktivnost.
  8. Značenje spavanja za djecu.
  9. Povećanje psiho-emocionalne stabilnosti.
  10. Higijenski zahtjevi pri izradi domaće zadaće.
  11. Komponente našeg zdravlja.
  12. Savjet za roditelje.
  13. Odluka sastanka.

Tijek sastanka

Govor propagandnog tima “MI SMO ZA ZDRAVU NACIJU!”

1. sudionik.

Prosinac veselo zvoni i sprema nas za školu.
U dvorani dječji smijeh leti negdje uvis.

2. sudionik.

I moj prijatelj u razredu će odjednom, kao priznanje, reći
Super je biti zdrav i važno je za sve!

3. sudionik.

Pa, je li sve sastavljeno?( svi).
– O čemu će biti naš razgovor? ( Naravno, o zdravlju).
– Što je “zdravlje”?

4. sudionik. Zdravlje je stanje čovjeka koje karakterizira potpuno tjelesno, duhovno i socijalno blagostanje.

Zdravlje je super!

5. sudionik. O čemu ovisi naše zdravlje?

  • od nasljedstva – 20%;
  • od utjecaja okoliša – 20%;
  • od medicinske skrbi – 10%;
  • od načina života – 50%.

SVI: Biti zdrav nije tako lako!!!

5. sudionik. Bilo bi zdravlja, a bilo bi i svega ostalog!

1. sudionik.

U novom tisućljeću dolazi trenutak,
Kad smo za sve odgovorni!

2. sudionik.

Čovjek koji je osvojio nebo, izmislivši čudo tehnike,
Pridružujući se lošim navikama, zaboravlja na svoje zdravlje!

3. sudionik.

Kako je nacija iscrpljena! Ona je na rubu smrti!
Imamo jedan planet, a dan nam je jedan život!

4. sudionik. Suvremeno društvo pati od alkoholizma, pušenja i ovisnosti o drogama.

SVI: Nacija je u opasnosti!!!

5. sudionik. Ljudi dobivaju sidu i spolno prenosive bolesti!

SVI: Nacija je u opasnosti!!!

1. sudionik.

Obitelji se uništavaju, mladi ne studiraju.
Nacija je u očaju!

SVI: Nacija je u opasnosti!!!

2. sudionik.

Od očaja do nade i do zdravog načina života!!!
Otjerajte bolesti, zdravlje je korisnije za sve!

3. sudionik.

Zdravlje je naš zemaljski kompas, a sreća je nagrada za hrabrost!
S tobom ćemo se baviti sportom, zdravlje je dobra stvar!

SVI: Zdravlje je super! Mi smo za zdrav način života!!!

4. sudionik.Želimo da svi stanovnici Zemlje ne budu ravnodušni prema svom zdravlju i zdravlju drugih.

5. sudionik.

Tebi, roditelju, kažem: Sport je dobar za zdravlje!
Stadion, bazen i igralište, dvorana, klizalište - svagdje su svi dobrodošli
Za vaš trud mišići će vam postati tvrdi kao nagrada,
Bit će pehara i rekorda!

1. sudionik. Možete se baviti fitnessom.

2. sudionik. Svi trebamo klizati.

3. sudionik. I skijanje je dobro!

4. sudionik. Košarka i odbojka.

5. sudionik. I nogomet, hokej, plesni podij.

1. sudionik. Općenito, krećite se sportski i lijepo i aktivno!!!

2. sudionik. Zapamtite, svugdje, uvijek, morate se kretati, prijatelji!

3. sudionik. Upamtite, pogriješiti je vrlo lako - popraviti ju je teško!

4. sudionik. Ne zaboravite pružiti ruku pomoći nekome tko je u nevolji!

5. sudionik. Zapamtite, došli smo na ovaj svijet da ga učinimo ljepšim!

SVI: Biramo zdravu naciju.

1. sudionik. Mi biramo zdravlje!

2. sudionik. Tjelesni odgoj i sport –

SVI: DA!

3. sudionik. Loše navike -

SVI: NE!!! NE!!! NE!!!

Postoji pjesma o sportu.

Parabola.

Ova se priča dogodila davno u jednom drevnom gradu u kojem je živio veliki mudrac. Glas o njegovoj mudrosti pronio se daleko po njegovom rodnom gradu. Ali postojao je čovjek u gradu koji je bio ljubomoran na njegovu slavu. I tako je odlučio smisliti pitanje tako da mudrac ne može odgovoriti.

I otišao je na livadu i uhvatio leptira. Stavio ga je između sklopljenih dlanova i pomislio: "Upitat ću mudraca: reci mi, o najmudriji, koji je leptir u mojim rukama: živ ili mrtav?"

Ako kaže – živ, sklopit ću dlanove i leptir će umrijeti, a ako kaže – mrtav, otvorit ću dlanove i leptir će odletjeti. Tada će svi shvatiti tko je od nas pametniji.

Zavidnik je uhvatio leptira, posadio ga među svoje dlanove i otišao do mudraca. I upita ga: "Koji je leptir u mojim rukama, o najmudriji - živ ili mrtav?" A onda je mudrac rekao: "Sve je u tvojim rukama, čovječe!"

Dragi roditelji,

Živimo u 21. stoljeću koje je već prozvano stoljećem maksimalne brzine i znanosti. Novo stoljeće, tehnički i znanstveni napredak od svake osobe zahtijevaju ogromna opterećenja i napore. Kako se možeš nositi s ovim? Samo svakodnevnim i stalnim radom na sebi. Takav intelektualni stres, koji danas nudi suvremeno obrazovanje, može podnijeti samo stalnim fizičkim radom tijela, drugim riječima, apsolutno zdrav učenik. Stoga ćemo danas govoriti o zdravlju općenito, a posebno o zdravlju školaraca, o tome kako pomoći našoj djeci da očuvaju i unaprijede svoje zdravlje, te o mnogim drugim vrlo važnim i ozbiljnim stvarima.

1. Što je "Zdravlje"?

Teoretičari očuvanja zdravlja tumače ovaj važan koncept na različite načine. " Zdravlje– proces očuvanja i razvoja bioloških, fizioloških i mentalnih funkcija, optimalna radna sposobnost, društvena aktivnost s maksimalnim životnim vijekom” (V.P. Kaznacheev).

« Zdravlje- ovo je stanje tijela u kojem je ono biološki potpuno i sposobno za rad” (V.I. Dubrovsky).

« Zdravlje“To nije odsutnost bolesti, već fizički, socijalni i psihički sklad osobe” (I. T. Frolov).

Najpopularnija definicija Svjetske zdravstvene organizacije je:

« Zdravlje"je stanje potpunog tjelesnog, mentalnog i društvenog blagostanja, a ne samo odsutnost bolesti ili slabosti."

Važan u svim ovim i drugim definicijama zdravlja je odnos prema njemu kao dinamičnom procesu, koji dopušta mogućnost svrhovitog upravljanja njime.

Na temelju definicija Svjetske zdravstvene organizacije razlikuju se sljedeće komponente zdravlja:

  • Fizičko zdravlje– to je stanje u kojem osoba ima usklađenost fizioloških procesa i maksimalnu prilagodbu različitim čimbenicima okoline.
  • Mentalno zdravlje - To je sposobnost osobe da adekvatno odgovori na vanjske i unutarnje podražaje, sposobnost da se uravnoteži s okolinom.
  • Socijalno zdravlje – mjera društvene aktivnosti, aktivan stav osobe prema svijetu.
  • Moralno zdravlje je kompleks karakteristika motivacijske i informacijske sfere pojedinca, čija je osnova određena sustavom moralnih vrijednosti.

Imaju li naša djeca fizičko, moralno i socijalno blagostanje? Kakvo je zdravlje nacije u zemlji? Koji su trenutni zdravstveni problemi u našem okrugu? Na ova i druga pitanja pokušat ćemo odgovoriti tijekom našeg dijaloga.

2. Nacionalna zdravstvena kriza u zemlji i njezine značajke u uvjetima sjeverne regije.

Problemi dječje zdravstvene krize i degeneracije nacije predmet su stalne pozornosti društva i države. Navest ću vam nekoliko brojeva kao primjere:

Sve to vas tjera ne samo na razmišljanje, već i na alarm.

Koji je razlog krize djece u Rusiji i regiji posebno? Postoje različita gledišta.

Prema medicinskoj znanosti, ljudsko zdravlje određuju četiri glavna čimbenika:

  • 50–55% ovisi o načinu života: sjedilački način života, loše navike, nezdrava prehrana, psihička klima.
  • 20–25% utjecaj okoliša i ekologije (samo 5 do 10 posto djece rađa se zdravo).
  • 20% - nasljedstvo (bolesti poput Downove bolesti, metaboličke bolesti, virusne i druge bolesti prenose se nasljeđem).
  • A samo 5% ovisi o medicini.

Sljedeći negativni zdravstveni čimbenici pogoršavaju stanje učenika tijekom procesa učenja:

  • sjedilačko ponašanje učenika;
  • preopterećenost obrazovnog procesa mnogim disciplinama;
  • stres tijekom treninga;
  • neuravnotežena prehrana;
  • nedostatak zdravog načina života u mnogim obiteljima;
  • nepoštivanje dnevne rutine;
  • nepoštivanje higijenskih zahtjeva.

Prema domaćim istraživačima, do kraja školskog razdoblja broj praktički zdrave djece je manji od 10% učenika. Stoga je vrlo važno, dragi roditelji, ne gubiti vrijeme, već za svaku obitelj pravilno formulirati glavne zadaće očuvanja i jačanja zdravlja školaraca u procesu njihova rasta, razvoja i učenja te stvoriti zdravstvenu očuvanje obrazovnog okruženja u svakoj obitelji.

3. Zdravstveno stanje učenika prvih i četvrtih razreda naše škole(riječ ima liječnica školske medicine).

Rezultati liječničkih pregleda pokazuju da školarci imaju različite zdravstvene probleme:

  • Broj djece sa skoliozom raste iz godine u godinu.
  • Sve je veći broj pretile djece.
  • Sve je veći broj djece s bolestima živčanog sustava.
  • Broj djece s abnormalnostima u krvožilnom sustavu raste.
  • Sve je veći postotak djece koja pate od alergija.

Tijekom prvog tromjesečja školske godine 2008./09., zbog bolesti je izostalo ukupno ... nastave Među čestim bolestima su...

4. Rezultati dijagnostike za učenike i roditelje(upitnici za roditelje i učenike, Prilog 1 i Prilog 2).

Vi, poštovani roditelji, zamoljeni ste da odgovorite na pitanja upitnika „Zdravlje u mojoj obitelji.

Svrha ankete: ispitivanjem roditelja provesti dijagnostiku i utvrditi stav roditelja o vrijednosti zdravlja i radu na njegovom očuvanju i jačanju. Riječ ima školska psihologinja.

Hvala ljudi, puno ste nam pomogli!

Analizirajući odgovore roditelja i djece, možemo reći da stvaranje uvjeta za formiranje zdravog načina života ovisi o specifičnim uvjetima u kojima osoba živi, ​​o ekonomskom stanju obitelji u kojoj učenik odgaja, o stavu samog djeteta, o njegovim potrebama i mogućnostima, o željama i težnjama obitelji da bude zdravo. I opet se vraćamo na parabolu. Sve je u rukama same osobe, uključujući i zdravlje.

5. Metode poboljšanja zdravlja za obnovu školske djece kod kuće.

Danas ćemo vas upoznati s nekim pravilima racionalne prehrane, reći ćemo vam kolika je važnost kretanja u životu čovjeka, što je dnevna rutina i zašto je se treba pridržavati, kojih se higijenskih zahtjeva treba pridržavati pri izradi domaćih zadaća i zašto potrebno je povećati psihoemocionalnu stabilnost školaraca.

Nastavljamo, a ja dajem riječ...

Uravnotežena prehrana

Hrana mora biti racionalnog kemijskog sastava i sadržavati bjelančevine, masti i ugljikohidrate, vitamine i mikroelemente. Budite bezopasni i sigurni. Još u antičko doba znalo se da je pravilna prehrana neophodan uvjet za dug život.

Suvremeni znanstvenici otkrili su da su glavni prehrambeni poremećaji višak ugljikohidrata i masti životinjskog podrijetla, nedostatak voća, povrća i bobičastog voća, kao i kršenje prehrane.

Prema istraživanjima, sadržaj vitamina u tijelu školske djece je normalan u samo 10%. Stoga se preporuča da djeca koriste vitaminske komplekse. Pogotovo zimi.

U školskoj blagovaonici ove školske godine organizirana je trpeza na kojoj se nalaze luk, češnjak, limun i vitaminski čajevi.

Roditelji također trebaju zapamtiti da djeca osnovnoškolske dobi trebaju jesti najmanje 4-5 puta dnevno i pridržavati se sljedećih pravila: raznolikost, umjerenost i pravovremenost obroka.

Treba li dijete tjerati da jede ako odbija? Ne možete ga prisiliti, procjenjujući svoju želju za jelom, dijete sluša potrebe svog tijela.

Moraju li djeca jesti prva jela? Da. Konzumiranje samo drugih jela ne uzrokuje dovoljno lučenje želučanog soka, hrana se dugo zadržava u probavnom kanalu, fermentira i iritira sluznicu.

Osim toga, trebate naučiti dijete da jede polako, dobro žvače hranu i ne bavi se sporednim aktivnostima dok jede.

Tjelesna aktivnost

Kretanje kao oblik fiziološke aktivnosti pokazatelj je tjelesnog zdravlja, svojstven gotovo svim živim bićima i ima važnu ulogu u razvoju ljudske psihe i inteligencije.

Rastući organizam razvija određeni višak motoričke aktivnosti. Postoji koncept "biološke dostatnosti pokreta".

Na primjer, minimalni broj koraka dnevno za odraslu osobu je 10 tisuća, a školarac bi trebao napraviti 25-30 tisuća koraka dnevno.

Ako roditelji imaju višak kilograma, onda ima i 80% djece.

Ljudi koji ne vježbaju imaju 20% veći broj otkucaja srca. To dovodi do brzog trošenja i habanja tijela. Prema statistikama, 20% rođene djece razvije ravna stopala. To je zbog slabosti mišića.

A sada učenici 4. razreda pozivaju sve roditelje da s njima izvedu niz gimnastičkih vježbi za poboljšanje zdravlja.

Značenje spavanja za djecu.

Posebno mjesto u svakodnevnoj rutini zauzima san. Mlađi učenik provodi puno vremena u školi, aktivan je i lako uzbudljiv pa mu je potreban dobar san. Prvašići trebaju spavati 11 sati, a učenici od 8-10 godina do 10 sati dnevno.

Pravilan san osigurava odmor, visoku učinkovitost i sprječava umor, glavobolje i slabost. razdražljivost, plačljivost.

A ako dijete kronično ne spava dovoljno, razvija neuropsihijatrijsku bolest.

I zato sada pozivamo sve roditelje da urone u prekrasan čaroban san.

Igra "Čarobni san"

Svi mogu plesati, trčati, skakati i igrati se.
Ali ne znaju svi kako se opustiti i odmoriti.
Imamo ovu igru, vrlo je laka i jednostavna.
Pokreti se usporavaju i napetost nestaje.
I postaje jasno da je opuštanje ugodno.
Trepavice spuštene, oči zatvorene,
Mirno se odmaramo i zaspimo snom čarobnim.
Dišite lako, ravnomjerno, duboko.
Napetost je nestala i cijelo je tijelo opušteno.
Kao da ležimo na travi, na zelenoj, mekoj travi,
Sunce sada sija, noge su nam tople.
Dišite lako, slobodno, duboko.
Usne su tople i mlitave, ali nimalo umorne.
A tvoj poslušni jezik navikao je biti opušten.
Bilo je lijepo odmoriti se, ali sada je vrijeme za ustajanje!
Stisnite prste čvrsto u šaku i ovako pritisnite prsa!
Protegnite se, nasmiješite se, duboko udahnite, probudite se!
Šire otvori oči - 1, 2, 3, 4!
Veselo, veselo i opet spremno za nastavu!!!

Povećanje psiho-emocionalne stabilnosti.

Prema materijalima istraživanja, ono što je posebno opasno za svaku osobu, pa tako i studente, nisu aktivne emocije, već pasivne: očaj, tjeskoba, strah, depresija. Zato je potrebno razvijati pozitivno mišljenje, što se postiže upornim vježbanjem.

Važno je naučiti školarca da se raduje čak i svojoj maloj pobjedi, a još više sreći drugih. Učenje će biti učinkovito samo kada učenik doživi radost u procesu učenja.

Roditelji također trebaju imati na umu da samo u snažnoj, prijateljskoj, prosperitenoj obitelji, gdje postoji ugodno okruženje i roditelji puni razumijevanja, gdje vlada međusobno razumijevanje i ljubav, gdje su sukobi unutarnje prirode i brzo se rješavaju, samo u takvoj obitelji mogu odgajati istinski zdravo potomstvo.

Higijenski zahtjevi pri izradi domaće zadaće.

Zračno-toplinski režim– jedan od važnih okolišnih čimbenika koji utječu na izvedbu i zdravlje djece. Higijeničari su ustanovili da prostorija u kojoj dijete radi treba imati temperaturu od 18-20 stupnjeva i relativnu vlažnost zraka do 60%. Mjerenje temperature provodi se u sredini prostorije u visini djeteta. Obavezno je svakodnevno mokro čišćenje i prozračivanje prostorije.

Svjetlosni način rada– može spriječiti preopterećenje, potaknuti razvoj vidnog analizatora i spriječiti pojavu kratkovidnosti. Najoptimalniji položaj prostorije za nastavu je južna ili jugoistočna strana. Korištenje tamnih boja u unutrašnjosti je neprihvatljivo. Crvena boja se koristi samo kao signal. Preporučuju se tople boje - narančasta i žuta.Možete koristiti nijanse zelene. Uz prirodnu rasvjetu možete koristiti umjetnu rasvjetu. U prosincu bi svjetla trebala biti upaljena do 10 i od 14 sati. Zatim, svaki mjesec, smanjite dodatni svjetlosni režim za 1 sat.

Namještaj i ostala oprema utjecati i na zdravlje školaraca. Razina ploče stola treba biti 4 cm iznad lakta slobodno spuštene ruke osobe koja sjedi.

Ako je stolica preniska, učenik je prisiljen visoko podići desno rame, a ako je stolica visoka, dijete je prisiljeno pogrbiti se, a sve to dovodi do iskrivljenja kralježnice.

Preduvjet pri izradi domaće zadaće je njezino vrijeme.

Nastava se mora završiti u isto vrijeme, optimalno i najproduktivnije vrijeme smatra se od 16 do 18 sati. Do 12 sati obično dolazi do opadanja performansi. Prva faza je radna, traje do 7 minuta. Prosječno trajanje aktivne pažnje učenika prvog razreda je do 20 minuta, a za učenike 4. razreda nešto duže. Tada izvedba počinje opadati i potreban je odmor. U 2 sata pripreme za nastavu možete napraviti 2-3 pauze od po 5 minuta.

Najtežim satima smatraju se matematika, informatika, strani jezik, društvene nauke i pismenost.

U tjednu se utorak smatra najproduktivnijim, od srijede do subote produktivnost se smanjuje, a najniži pokazatelji zabilježeni su u ponedjeljak. U petak je ponovno došlo do povećanja učinkovitosti.

Stoga je bolje pripremiti kućne lekcije ovako:

  • Lekcija 1 – faza razvoja, lekcije srednje težine.
  • Lekcije 2–3 su lekcije najveće težine.
  • Lekcija 4 je lakša.

Trajanje kontinuiranog čitanja u osnovnoj školi je: 10 minuta za učenike 1. – 2. razreda, do 20 minuta za učenike 3. – 4. razreda.

Isto toliko vremena izdvaja se i za rad s računalom.

6. Najvažnije sastavnice zdravlja učenika.

Dakle, rezimiramo sve gore rečeno.

Hvala na suradnji! Želimo vam dobro zdravlje!

Cilj : Upoznati roditelje učenika s glavnim čimbenicima koji pridonose jačanju i očuvanju zdravlja djece predškolske dobi kod kuće iu uvjetima vrtića. Formirati kod roditelja motivaciju za zdrav način života, odgovornost za svoje zdravlje i zdravlje svoje djece.

Planirajte sastanak.

1 Uvodne napomene.

2 Poruka za roditelje o temi sastanka.

3 Stvaranje problematične situacije za roditelje.

4 Govor glavne sestre dječjeg vrtića.

5 Uloga šetnje u životu djeteta.

6 Prezentacija projekta „Kaljenje male djece“.

Tijek sastanka:

Dragi roditelji, pozdrav! Hvala što ste odvojili vrijeme da dođete na roditeljski sastanak. “Zdravo” se na prvi pogled čini kao jednostavna i obična riječ. Ima svega: i topline, i susreta, i rukovanja prijatelja, i želja za zdravljem. Kažem vam "zdravo", što znači želim vam svima zdravlje! Jeste li ikada razmišljali o tome zašto pozdravljanje uključuje želje jedni drugima zdravlja? Vjerojatno zato što je zdravlje najvažnija vrijednost za čovjeka. Ali, nažalost, o zdravlju počinjemo govoriti tek kada ga izgubimo! A danas ćemo govoriti o zdravlju naše djece.

U suvremenom društvu pred čovjeka, pa tako i djeteta, postavljaju se novi, viši zahtjevi prema njegovim znanjima i sposobnostima. Briga za zdravlje djece i odraslih postala je prioritet u cijelom svijetu. To je i razumljivo, jer svaka država treba kreativne, skladno razvijene, aktivne i zdrave pojedince.

Briga o odgoju zdravog djeteta prioritet je u radu naše predškolske ustanove. Zdravo i razvijeno dijete ima dobru tjelesnu otpornost na štetne čimbenike okoline i otpornost na umor, te je socijalno i fiziološki prilagođeno. U predškolskom djetinjstvu postavljaju se temelji zdravlja djeteta, dolazi do intenzivnog rasta i razvoja, formiraju se osnovni pokreti, držanje tijela, kao i potrebne vještine i navike, stječu se osnovne tjelesne osobine, razvijaju karakterne osobine bez kojih zdravo dijete životni stil je nemoguć. O tome koliko je uspješno moguće formirati i učvrstiti vještine zdravog načina života kod djece ovisi daljnji stvarni način života i zdravlje osobe.

Glavni cilj dječjeg vrtića je, zajedno s obitelji, pomoći djetetu da raste snažno i zdravo, da dijete shvati da je zdravlje glavna vrijednost ljudskog života.

Porast broja bolesti povezan je ne samo sa socio-ekološkom situacijom, već i sa samim stilom života djetetove obitelji, koji uvelike ovisi o obiteljskim tradicijama i prirodi motoričkog režima. Danas je važno za nas, odrasle, formirati i održavati interes za poboljšanjem zdravlja kako sebe tako i naše djece. Nažalost, zbog razvijene kulturne razine našeg društva, zdravlje još uvijek nije na prvom mjestu među ljudskim potrebama. Stoga mnogi roditelji ne mogu svom djetetu poslužiti kao pozitivan primjer zdravog načina života. Roditelji često nemaju pojma koliko je potrebno dijete upoznati sa zdravim načinom života.

Stvaranje problematične situacije za roditelje.

Tijekom sastanka želio bih malo nagađati. Odgovorimo na jedno naizgled vrlo jednostavno pitanje: “Tko je zdrav čovjek? (odgovori roditelja).

“moje će dijete biti zdravo ako...” (odgovori roditelja).

Sada dajemo riječ vrtićkoj medicinskoj sestri Irini Aleksandrovnoj Morozovoj. Ona će govoriti o liječenju prehlade, njihovoj prevenciji i otvrdnjavanju. (Govor medicinske sestre).

U budućnosti će naš razgovor biti usmjeren na kaljenje. Rezultati Vaših upitnika pokazuju da s djecom provodite različite vrste očvršćivanja.

Stvrdnjavanje kontrastnim zrakom (djeca idu iz tople sobe u "hladnu" sobu);

Hodanje bos;

Kontrastni tuš je najučinkovitija metoda otvrdnjavanja kod kuće;

Grgljanje hladnom vodom sa sniženjem temperature metoda je prevencije bolesti nazofarinksa (grgljanje počinje s temperaturom vode od 36-37 stupnjeva, smanjuje se svaka 2-3 dana za 1 stupanj i dovodi do sobne temperature).

Kako poboljšati zdravlje djece i izbjeći bolesti? Ova pitanja zabrinjavaju i vas roditelje i nas učitelje, jer svi mi želimo da nam se djeca ne razboljevaju, da iz godine u godinu budu sve zdravija i jača, da odrastaju i u veliki život ulaze ne samo obrazovani i obrazovani, nego i zdravi i iskusni. .

O ulozi šetnje u životu djeteta.

A. S. Puškin je pisao o blagotvornim učincima šetnje na svježem zraku:

" Moji prijatelji! Uzmi svoje osoblje

Idi u šumu, lutaj dolinom,

I tvoj san će biti dubok cijelu noć.”

Dnevne šetnje za djecu mogu i trebaju biti učinkovita metoda otvrdnjavanja. Pod utjecajem zračnih kupki ne samo da se povećava tonus živčanog, dišnog i probavnog sustava, već se povećava i broj crvenih krvnih stanica i hemoglobina u krvi.

Šetnja je jedna od bitnih komponenti režima. Boravak na zraku povećava otpornost organizma i očvršćuje ga. Svi razumijemo da dijete treba što više hodati. Međutim, ne znaju svi točno značenje šetnje za djecu i koliko su one korisne. Prije svega, šetnjama na zraku pluća se čiste od alergena i prašine, a time se poboljšavaju funkcije gornjih dišnih putova i nosne sluznice.

Zašto je važno da dijete puno hoda:

Šetnja vani potiče normalnu funkciju vitalnih sustava tijela, kao i mozga;

Hodanje je dodatni utrošak energije za tjelesnu aktivnost, ali i održavanje tjelesne temperature čime se poboljšava rad svih tjelesnih sustava, a prije svega imunološkog i kardiovaskularnog;

Kada dijete dođe u kontakt s različitim čimbenicima okoline, kao što su mraz, vrućina, vjetar, kiša, aktiviraju se mehanizmi prilagodbe tijela;

Kada koža prima UV zrake, ona proizvodi vitamin D, čiji nedostatak može uzrokovati rahitis;

Šetnja na svježem zraku pomaže u sprječavanju kratkovidnosti. Pogled u ograničenom prostoru fokusira se na predmete koji se nalaze u blizini, a na ulici na one koji se nalaze u daljini;

Tijekom šetnje beba ima mnogo pozitivnih emocija i novih dojmova o kojima ovisi njegov intelektualni i društveni razvoj.

Jednako važan dio režima je spavanje. Važno je da beba zaspi svaki dan u isto vrijeme (i danju i noću). Stoga bi djetetova kućna rutina trebala biti nastavak vrtićke dnevne rutine.

Jednako je važna i prehrana, odnosno održavanje određenih razmaka između obroka. Važno je da djeca razviju interes za poboljšanjem vlastitog tjelesnog zdravlja.

Unatoč tome što u našim pedagoškim aktivnostima posebno mjesto posvećujemo očuvanju i jačanju zdravlja djece, glavni problem ostaje morbiditet. Razvili smo projekt „Kaljenje male djece“. Na ovom projektu radimo 2 godine (prezentacija projekta)

Sažetak sastanka:

Dragi roditelji! Ne zaboravite da je zdravlje djeteta u vašim rukama! Potrebno je stvoriti uvjete za zdrav način života za vaše dijete. Briga za zdravlje djece i odraslih postala je prioritet u cijelom svijetu. Što više pokazujemo i govorimo djetetu o zdravlju. Toliko bolje za njegov razvoj. Pozivamo vas da podržite inicijativu vrtića i uvedete zdrav način života u obitelj.

Odluka roditeljskog sastanka.

Stvorite potrebne uvjete za zadovoljenje djetetove potrebe za tjelesnom aktivnošću.

Organizirajte dnevnu rutinu i prehranu kod kuće blisku dnevnoj rutini u vrtiću.

Vikendom svakako organizirajte šetnje s djecom.

Sustavno jačati dijete u obiteljskom okruženju.

Upitnik za roditelje

"O zdravlju djece" (Podcrtajte sve što je primjenjivo )

  1. Obolijeva li vaše dijete često?
  1. Uzroci bolesti:

Nedovoljan tjelesni odgoj djeteta u vrtiću;

Nedovoljan tjelesni odgoj u obitelji;

Nasljedstvo, predispozicija.

  1. Znate li tjelesne pokazatelje po kojima možete pratiti pravilan razvoj vašeg djeteta?

Da ne djelomično

  1. Na što bi, po Vašem mišljenju, obitelji i vrtići trebali obratiti posebnu pozornost u brizi za zdravlje i tjelesni odgoj djeteta?

Usklađenost s režimom;

Racionalna, visokokalorična prehrana;

Pun san;

Dovoljna izloženost svježem zraku;

Dostupnost sportskih i dječjih igrališta;

Nastava tjelesnog odgoja;

Aktivnosti kaljenja.

  1. Koji su postupci otvrdnjavanja najprikladniji za vaše dijete?

Lagana odjeća za šetnju;

Lagana odjeća u grupi;

Izlijevanje stopala vodom kontrastne temperature;

Hodanje bos;

Hodajte u bilo kojem vremenu;

Grgljanje vodom na sobnoj temperaturi;

Operite lice, vrat, ruke do laktova vodom sobne temperature.

  1. Znate li kako poboljšati zdravlje svog djeteta kod kuće?

Da ne djelomično

  1. Radite li jutarnje vježbe kod kuće?

Da ne ponekad

  1. Poštuje li vaše dijete pravila osobne higijene?

Da ne ponekad

  1. Poznajete li osnovne principe i metode kaljenja? Navedite koje:
  1. Što vas sprječava da očvrsnete svoju djecu kod kuće?

________________________________________________________

  1. Koji član obitelji najčešće šeće s djetetom?

Tata mama sa cijelom obitelji

  1. Idete li s djetetom u šetnju nakon vrtića?

Da ne ponekad

  1. Pobolijeva li dijete često, koje je bolesti ili ozljede pretrpjelo?

______________________________________________________

Hvala na suradnji!


Vrh