Sastanak je radionica za roditelje. Roditeljski sastanak "Naši prsti igraju - oni razvijaju naš govor"

Scenario roditeljskog sastanka za roditelje učenika ranog uzrasta na temu: "Razvoj fine motorike ruku kod djece. Šta? Zašto? Kako?"

Cilj: pružiti informacije roditeljima kako bi razumjeli potrebu za razvojem finih motoričkih sposobnosti djetetovih ruku.
Zadaci:
1) obogatiti iskustvo roditelja na temu sastanka;
2) proširiti ideje o netradicionalnim pomagalima za razvoj fine motorike ruku;
3) pobuditi želju kod roditelja da kod deteta razvijaju finu motoriku ruku;
4) upoznajte roditelje sa priručnicima za razvoj fine motorike ruku gledajući video „Montesori časovi: 5 ideja“;

5) uključivanje roditelja u kreativnu vežbu „Predstavljanje porodice“;
6) jačanje saradnje između porodice i nastavnog osoblja.
Članovi:
1) grupni edukatori;
2) roditelji učenika.
Lokacija: music hall.
Materijal:
1. multimedijalni projektor;
2. prezentacija „Različiti načini razvoja fine motorike u dječjim rukama“;
3. video "Montessori časovi: 5 ideja";
4. knjižice za svakog roditelja „Različiti načini razvoja fine motorike u dječjim rukama“;
5. sol;
6. jednokratne ploče;
7. akvarelne boje;
8. četke br. 3;
9. čaše za vodu;
10. voda;
11. vlažne maramice.
12. MP3 Marc Enfroy - Dobro srce

Napredak događaja

I. Uvodni dio.
Zvuči nežna muzika (MP3 Marc Enfroy - Dobro srce), roditelji ulaze u salu i sjedaju za okrugle.
edukator:
Dobro veče dragi roditelji!
Veoma nam je drago da Vam poželimo dobrodošlicu na naš današnji sastanak.
Pet da pet - braćo,
Dakle, svi su rođeni zajedno.
Ako iskopaš krevet,
Svi drže jednu lopaticu.
Nemojte se dosađivati, već igrajte
Sve zajedno u jednoj igrački.
A zimi cela gomila
Zajedno se kriju u karavanu.
Ovo su "pet" da "pet",
Pogodite kako se zovu?
(prsti)

II. Glavni dio

Zaista, ovo su prsti. I danas smo im posvetili naš susret čija je tema: "Razvoj fine motorike ruku kod djece. Šta? Zašto? Kako?"
Prvo pitanje našeg sastanka - Šta?
Šta mislite - šta je fina motorika ruku?
Fine motoričke vještine ruku su skup koordinisanih radnji prstiju i šake usmjerenih na izvođenje preciznih malih pokreta.
Rad na razvoju finih motoričkih sposobnosti ruku mora se provoditi od ranog djetinjstva. Pozivam vas da pogledate video film "Montesori časovi: 5 ideja".

Nakon što ste pogledali video, mislim da sada imate drugo pitanje - Zašto?
Zašto mislite da je važno razvijati finu motoriku kod djece od najranije dobi?
Upravu si!
Domaći naučnici su dokazali da postoji veza između mozga i pokreta prstiju.
U moždanoj kori postoje različiti centri odgovorni za rad svakog ljudskog organa.
A činjenica je da se centar zadužen za radnje ruku i prstiju nalazi pored centra odgovornog za razvoj govora.


Stimulacija jednog od ovih centara, odnosno centra zaduženog za finu motoriku ruku, dovodi do aktivnosti centra za govor.
Dakle, razvijanjem rada i koordinacije pokreta prstiju i šake rješavamo još jedan problem - razvijamo govor našeg djeteta.
Razvoj finih motoričkih sposobnosti djetetovih ruku trebao bi biti sistematičan, a ne haotičan - inače nećemo vidjeti rezultat.
Sistem je sljedeći:
u dojenačkoj dobi, na osnovu činjenice da dijete tek počinje shvaćati motoričke sposobnosti – možemo masirati prste i ruke, djelujući kroz aktivne tačke na moždanoj kori;
u ranom i mlađem predškolskom uzrastu - važno je izvoditi jednostavne vježbe koje su popraćene poetskim tekstom (na primjer, "Svraka", Ladushki, kupus, itd.), a također ne zaboravite na glavni zadatak ovog uzrasta - razvoj vještina samoposluživanja: zakopčavanje i otkopčavanje dugmadi, patent zatvarača, vezanje cipela i drugo.
Takođe je važno ne zaboraviti da je moguće razvijati dijete na igriv način.
Vježbe za razvoj fine motorike ruku moramo prerušiti u igru ​​kako bi se dijete zainteresiralo. U ovom trenutku ne zaboravite ga pohvaliti, stvarajući tako situaciju uspjeha.
Predlažem da uronite u svijet bezbrižnog djetinjstva.
Zatvorimo oči i prisjetimo se pozitivnih trenutaka druženja sa porodicom.(pauza)
Sada farbajte sol u vašim tanjirima bojama.
(Roditelji crtaju bojama na soli)


Recite nam, molim vas, šta ste nacrtali i kakva ste osećanja gajili?
Ovom vježbom razvili smo i finu motoriku ruku i govor.
I što je najvažnije, kako je primljeno? Kao igra ili kao aktivnost s nekim ograničenjima?
Ovdje smo neprimjetno pristupili trećem pitanju - Kako?
Poruka "Različiti načini za razvijanje finih motoričkih sposobnosti u rukama djeteta" s pojačavanjem slajdova prezentacije.
Postoje načini za razvijanje finih motoričkih sposobnosti ruku koji se lako mogu koristiti za igru ​​s djetetom kod kuće.
1. Metoda - nizanje.
Možete nanizati bilo šta (dugmad, perle, tjesteninu, komadiće papira, suvo lišće, suhe bobice orena) i na bilo šta (štapići, cijevi, čipka, konac).
2. Metoda - crtanje.
Crtamo prstima, četkom, olovkom, pijeskom, krupicama, plastelinom, pastom za zube, koncem, vunom.




3. Način - sortirano tj.
Predmete sortiramo pomoću žitarica, predmeta različitih oblika, površina, nadjeva.


4. Moda - opipano tj.
Osjećamo vrećice s različitim žitaricama, predmete različite teksture i još mnogo toga.


5. Metoda - pretraga ki.
U posudu stavljamo glavninu homogenog punila - žitarice, pijesak, kuglice itd. U nju stavljamo predmet - dijete rukama traži predmet skriven na dnu.


6. Metoda - lep ka.
Vajimo od tijesta, plastelina, papira, gline.
7. Metoda - igre sa otpadnim materijalom ohm.
Koriste se komadići papira, posude nakon jaja, čepovi od plastičnih boca itd.


8. Metoda - čupanje tj.
Odvajamo od komada plastelina, od lista papira, od klupka vune.
9. Metoda - izravnavanje, mazanje i ja.
Plastelin namažemo po dasci, poravnamo tijesto između prstiju.



10. Metoda - rana tj.
Namotavamo trake, konce na štapiće, bobine, kuglice...


11. Moda - progurana tj.
Guramo predmete u rupe - kasicu prasicu, hranimo životinju i druge.



12. Način - igra prstiju mi.
Koriste se igre prstima, teatar prstiju.



13. Metoda - mase već.
Masaža improviziranim materijalima, igricama.


III. Završni dio
Razvoj finih motoričkih sposobnosti kod djeteta vrlo je važan zadatak za roditelje i staratelje.
Za igre koje razvijaju fine motoričke sposobnosti ruku, vrijedi odvojiti ne više od 10-15 minuta. Dijete nije prisiljeno da se igra, ali mi smo uključeni u proces igre. Od malih nogu moramo djetetu pružiti nešto što će mu pomoći da se dalje razvija.
Zahvaljujemo se svim prisutnima na aktivnom učešću na skupu. Želimo vam svima uspjeh u podizanju djece.
(Roditeljima se daju knjižice "Različiti načini za razvoj fine motorike u dječjim rukama")

Irina Kostareva

Target: Pokažite i poučite roditelje raditi vježbe za razvoj finih motoričkih sposobnosti kod djece.

Zadaci: 1 . Pokažite vizuelnim pomagalima kako se vježba izvodi u grupi.

2. Učite roditelji koriste, razne stavke u vježbi.

Dobro veče draga roditelji, kolege. Danas bih želio da započnemo naše susret malo neobičan, Za tebe. Hajde da se igramo sa tobom.

Sada ću vas zamoliti da stanete u krug. Morate pozdraviti komšiju i dati mu kompliment.

Pogledajte koliko ste lijepih riječi poželjeli jedno drugom.

Tema našeg današnjeg sastanka je « Razvoj fine motorike ruku kod djece»

Šta mislite da je fine motoričke sposobnosti ruku?

(izjava roditelji)

fine motoričke sposobnosti ruke nisu ništa drugo nego spretnost ruku.

To utiče ne samo na govor, već i na govor razvoj mentalnih procesa kao što su pažnja, pamćenje, razmišljanje i mašta. Razvijanje djetetovih prstiju doprinosimo razvoj niz najvažnijih svojstava njegove psihe. Što prije budemo razvijati motoričke sposobnosti bebe, tim bolje. Morate početi od rođenja.

Na svakom času sa djecom uvijek koristimo gimnastiku prstiju ili masažu ruku.

Sada ćemo vam pokazati neke od igara koje igramo sa djecom u grupi. (Slajdovi)

Ovo su utakmice koje igramo u grupi, pa, naravno, ovo nisu sve utakmice.

A sad hoću da se malo poigram sa tobom, imaš predmete na stolovima koji mogu da se koriste u vežbama Pokaži: Šta ti se više sviđa?




Koristite li ove igrice kod kuće? Koji?

Nije ni čudo što postoji izraz da nam je um na dohvat ruke. Stoga, ako želite da vaše dijete bude pametno i sposobno, obratite pažnju na to razvoj finih motoričkih sposobnosti. Pokušajte da uradite što je više moguće sa svojim djetetom kod kuće. Iskoristite svaku slobodnu minutu za ovo. Takav domaći zadatak će biti jednostavno neprocjenjiv za vašu bebu. Naravno, u vrtiću mi razvijaju dječje prste, ali to nije dovoljno. Potreban nam je svakodnevni sistematski rad u tom pravcu. Bolje je da dijete više ne sjeda za kompjuterske igrice, neće gledati TV uveče, raditi beskorisne stvari, već se igrati igrice s vama na razvoj motoričke sposobnosti prstiju.

I želio bih donirati za pomoć, takve knjižice.

Naš sastanak se privodi kraju, i završimo to igrom. Ustanite i uhvatite se za ruke, zahvaljujem vam se na učešću u radionici. A sada, kada izbrojite do tri, podignite ruke zajedno i ponovite rečenicu „Zbogom svima, svima.

Aplikacija

Uradimo prvo masažu ruku.

1) "Moja porodica"(Masažu morate započeti maženjem, svi pokreti masaže idu od periferije ka centru, pravite kružne pokrete, naizmjenično s pokretima maženja)

Ovaj prst deda...

Ovo je moj prst, ovo je cijela moja porodica.

Sada radimo masažu na šaci, također kružnim pokretima, svi pokreti se rade u krug i na podlakticu, počinjemo s maženjem, zatim radimo pokrete trljanja. Naizmjenično mazite i ovdje možete gnječiti prstima sa 2 prsta.

2) masaža pritiskom

Ruka jedne ruke leži na stolu, dlanom nadole, prstima razveden. Druga ruka kažiprstom pritiska svaki nokat redom, pomiče prst, "kotrljanje" njega na jastuku lijevo - desno.

Medvjed je otišao u svoju jazbinu (mali prst)

Da naleteo na prag (bezimeni)

“Možete vidjeti vrlo malo snage (prosjek)

Štedio sam za zimu (pokazuje)

Pa sam pomislio i otišao (veliki)

Napolju je u potrazi za divljim pčelama. (veliki)

Svi medvedi vole slatko (pokazuje)

Vole da jedu med bez žurbe, (prosjek)

I pojeo, bez brige (bezimeni)

Do proljeća njuškaju u jazbini (mali prst)

Ova masaža se može završiti.

Nakon masaže je jako dobro koristiti razne predmete.

1) Vježbe sa loptom - jež

Ja kotrljam krugove sa loptom

Vozim ga naprijed-nazad.

pogladiću ih po ruci,

Kao da brišem mrvicu.

I stisnite ga malo

Kako mačka stišće šapu.

Pritisnut ću loptu svakim prstom

I počeću sa drugom rukom.

2) Vježbe sa štipaljkama

Lijeva ruka

Evo ga probudio, gusac je ustao,

Budno štipa prste.

Desna ruka

Daj, gospodarice, nahrani me

Ranije od moje porodice!

3) Vježbajte sa orahom

Gore, dolje, gore, dolje

Ti se kotrljaj uzbrdo!

Gore, dolje, gore, dolje

Kotrljaš se na prstima

(valjao po prstima, po dlanu, svuda, svuda) (Ova vježba je veoma popularna kod djece)

5) Vježbe plute

Uzimamo čepove za plastične boce i stavljamo ih na dva prsta, idemo ne skidajući cipele sa stola, možete napraviti i čepove prema boji, na primjer, bijele kapice za zečiće, narandžaste lisice, smeđe medvjede i tako dalje, i možete pobediti bajke. (moguće bez gužve, prsti trče; klavir.

6) Vježbe sa čičak uvijačima

Pogledaj trnje. Osjetite ih.

"Ne bojim se trnja, čak i ako se ubodem!"

7) Vježba "Spin Pencil" (koristite rebrastu olovku)

Rolam olovku u rukama.

Okrećem se među prstima

Svakako, svaki prst, naučiću te da budeš poslušan.

Prezentacija

1) Gimnastika prstiju: odrasla osoba čita pjesmu, a beba u ovom trenutku izvodi određene pokrete rukama. U stručnoj literaturi postoji mnogo ovakvih igara prstima i gimnastike. 2) Liner kocke - ovo su kocke linera koje imamo, evo nas razvijamo razmišljanje. 3) zagonetke (meko)- takve zagonetke možemo kupiti u prodavnici i složiti ih sa djetetom, pri čemu je važno zapamtiti da slagalice moraju odgovarati uzrastu djeteta, u našoj grupi imamo i kartonske slagalice.

4) jež (cigle za rublje)- jež je vezan vlastitim rukama, još uvijek možete pričvrstiti štipaljke na konac, na neku vrstu tkanine.

5) Crtajte na pijesku - ovdje crtamo prstom po pijesku u boji.

6) Ribolov: Ribu lovimo magnetom na štap za pecanje.

- Hvatamo u vodi: ovdje koristimo mrežu i hvatamo igračke koje ne tonu.

7) Vezivanje 1 (ovdje je takav stalak za vezivanje od drveta)

vezanje (kornjača): ova kornjača se radi ručno, ima vezice, dugmad, kopča, a ispod kopče se može naći iznenađenje na dodir, a evo još jedno da popravi boju. vezanje 3 : Takve igrice možete kupiti gotove, ili ih možete sami napraviti. Da biste to učinili, slika se nacrta na kartonu, na primjer, jabuka, a rupe se izrađuju duž njene konture pomoću bušilice. Dijete uzima kanap i provlači ga kroz ove rupe.

8) Prošiveni - leptir: ovdje i kopčanje, čičak, vezanje

9) Prespavanje: možete sipati nešto u jednu posudu. Dijete treba pažljivo sipati u praznu posudu. Ili, na primjer, vježba s vodom, ako se nešto probudi, onda neka to skupi na mjericu i baci, a ako se voda prolije, dijete će to morati obrisati krpom. U isto vrijeme, to će kod djeteta formirati tačnost.

10) Prebacivanje: Možete sipati i sipati iz jedne posude u drugu kašikom. Možete čak organizovati i malo porodično takmičenje.

11) Pronađite igračku O: Ova igra je sljedeća. Gris se sipa u malu posudu, tamo se stavlja, male igračke. Sve se meša, a dete mora da pronađe igračke dodirom.

12) Krpica razbijena: žitarice koje se međusobno miješaju dobro su prikladne za ovu igru, a dijete ih mora razvrstati u različite posude. Zrna su dobar materijal za masažu.

13) Modeliranje - možete vajati od plastelina, od gline, od slanog tijesta.

Roditeljski sastanak

"Razvoj fine motorike ruku"

Pripremljeno

edukator

Timofeeva I. V.

Target : formiranje ideja roditelja o ulozi fine motorike u psihofizičkom razvoju djece.

Zadaci .

    Označiti odnos između razvoja finih motoričkih sposobnosti ruku i govora predškolskog djeteta.

    Upoznati metode razvoja fine motorike ruku kod djece osnovnog predškolskog uzrasta.

    Obogatite metodičku kasicu prasicu za roditelje.

Pripremni radovi:

    Izbor igara i vježbi za razvoj fine motorike ruku.

    Pravljenje memoranduma za roditelje.

    Dizajn materijala za izložbu na temu sastanka - citati, izjave poznatih ličnosti.

    Izbor slajdova i video zapisa sa igrama prstiju.

    Organizacija izložbe edukativnih igara: vezivanje, senzorni paneli, setovi uzoraka tkanina različitih tekstura, itd.

Oprema:

    Posteri sa izrekama:

    „Um djeteta je na vrhovima njegovih prstiju“ (V.A. Sukhomlinsky).

    „Ruka je instrument svih instrumenata“ (Aristotel).

    “Ruka je ljudski mozak izvana” (I. Kant);

    "Talenti djece su im na dohvat ruke" (M. Montessori)

    Plastelin, daske za modeliranje, hrpe, listovi papira.

    Opis igara i vježbi za razvoj fine motorike ruku.

    Multimedijalno podešavanje za slajdove i video zapise.

    Prezentacija "Naši prsti su se igrali" (Slajdovi sa fotografijama djece koja se igraju).

Članovi: vaspitači, roditelji.

Obrazac ponašanja: radionički sastanak.

1. Uvodna faza (Pozdrav).

Vaspitač: Dobro veče, dragi roditelji! Drago nam je da vas vidimo, naš susret, predlažemo da počnemo sa igrom - pozdrav. Da bismo to uradili, moramo stati u krug,svaki učesnik kaže svom komšiji, nazivajući ga po imenu: "Zdravo, drago mi je da te vidim!" - i nužno dodaje nešto ugodno za osobu.

edukator:Mislimo da vam je bilo drago razgovarati jedni s drugima i čuti dobre, ljubazne riječi upućene vama.

Glavna pozornica.

Vaspitač: Danas ćemo govoriti o važnosti finih motoričkih sposobnosti u razvoju predškolskog djeteta i pokušat ćemo sami izvesti nekoliko vježbi.

Vježba razjašnjenja "Model tri pitanja"

Molimo vas dragi roditelji:

Šta znate o temi sastanka?

Šta želiš znati?

Šta trebate učiniti da saznate? (Odgovori roditelja).

Razgovor sa roditeljima i zadaci u igri (Pedagoško opšte obrazovanje „Naši prsti igrali“). Ovaj dio se bavi ulogom fine motorike u razvoju djece, roditelji se upoznaju sa igrom prstiju.

Razvoj ruku usko je povezan s razvojem govora i mišljenja djeteta. Nivo razvijenosti fine motorike prstiju i koordinacije pokreta ruku jedan je od pokazatelja intelektualnog razvoja.

Dijete s visokim nivoom razvoja finih motoričkih sposobnosti sposobno je logično zaključivati, ima prilično razvijenu pažnju i pamćenje, koherentan govor.

Igre i vježbe prstima jedinstveno su sredstvo za razvoj govora. Psihomotorički procesi razvoja govora direktno zavise od razvoja finih motoričkih sposobnosti. Učenje tekstova gimnastikom „prstima“ stimuliše razvoj mišljenja, pažnje i mašte. Dijete bolje pamti poetske tekstove, njegov govor postaje tačniji i izražajniji.

Svakodnevno sa djecom koristimo gimnastiku prstiju, masažu ruku.

Sada ćemo vam pokazati neke od igara koje igramo sa djecom u grupi. (Pogledajte video)

Ovo su utakmice koje igramo u grupi, pa, naravno, ovo nisu sve utakmice. A sada želim da se igram malo sa tobom (igre prstiju).

Čas igre za roditelje (Prilog 2).

Pozivaju se roditelji na samomasažu, igrice prstima.

Zadaci. Naučite elemente samomasaže. Naučiti kako izvoditi vježbe za prste, razviti brzinu, fine motoričke sposobnosti ruku, pamćenje.

Vaspitač: Pokušajte da uradite što više sa djetetom kod kuće. Iskoristite svaku slobodnu minutu za ovo. Takav domaći zadatak će biti jednostavno neprocjenjiv za vašu bebu. Sretno ti!

Završni dio. Refleksija.

Edukator: U zaključku, pozivamo vas da iznesete svoje mišljenje o našem susretu. Štajesi li naučio nešto novo na našem današnjem sastanku? Kakve ste zaključke izvukli za sebe? Imate li dodatnih pitanja na temu?

( daje svakom učesniku dopis "Razvoj fine motorike ruku" Dodatak 1 i Dodatak 2.)

Prilog 1

"Razvoj finih motoričkih sposobnosti ruku."

Pozadina . Svi naučnici koji su proučavali psihu djece također primjećuju veliki stimulativni učinak funkcija ruku na razvoj mozga. Učitelj V.A. Sukhomlinsky je napisao:"Dječiji um je na dohvat ruke" . I poznati njemački naučnik Emmanuel Kant pozvao je ruke,vidljivi dio moždanih hemisfera. Sistematske vježbe za treniranje pokreta prstiju, prema M.M. Prsten, jesu"moćan alat" poboljšanje performansi mozga.

Pravilno formiranje finih motoričkih funkcija je tim važnije jer se senzorni procesi posebno aktivno razvijaju u ranom i predškolskom djetinjstvu. Proučavajući sve vrste predmeta, dodirujući ih i opipavajući ih rukama, dijete dolazi do razumijevanja uzročno-posledičnih veza.

Učitelji i psiholozi se jednoglasno slažu da je fina motorika veoma važna, jer se kroz nju razvijaju tako viša svojstva svesti kao što supažnja, razmišljanje, koordinacija, mašta, zapažanje, vizuelno pamćenje, spretnost.

Za razvoj finih motoričkih sposobnosti ruke razvijene su mnoge zanimljive metode i tehnike, koriste se razni stimulativni materijali.Ali sve možete učiniti mnogo lakšim!

Prstima mesiti testo, glinu, plastelin, oblikovati nešto.

Nanizane perle, dugmad na niti.

Vežite čvorove na debelim i tankim konopcima, pertle.

Pokrenite budilnik, igračke sa ključem.

Šrafiranje, crtanje, bojenje olovkom, bojicama, bojama.

Izrežite makazama (po mogućnosti malim).

Dizajn od papira.

Vježbajte na kućnim aparatima gdje je potreban hvat prstiju (prstenovi, prečka).

Pljeskajte rukama tiho, glasno, drugačijim tempom.

Svakim prstom naizmjence valjajte male perle, kamenčiće, kuglice.

Radite vježbe za prste

Za to možete koristiti uobičajene aktivnosti djeteta. Gledajte kako vaše dijete pere i suši ruke. Naučite ga da temeljito opere svaki prst, a zatim ga također dobro osuši ručnikom, dobro masirajući svaku falangu.

Ako imate dachu i ličnu parcelu, iskoristite to i uključite svoje dijete u berbu bobica. Kada kuvate, na primer, knedle, pustite dete da ih vaja sa vama, koristi će biti bezuslovne.

U čemu je vaše dijete dobro? _____________________________________

Stavke koje zahtijevaju dodatnu pažnju: _____________________

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Morate razumjeti: da biste zainteresirali dijete i pomogli mu da savlada nove informacije, morate učenje pretvoriti u igru, nemojte odustajati ako se zadaci čine teškim, ne zaboravite pohvaliti dijete.

Aneks 2

Massage

"Moja porodica" (Masažu morate započeti maženjem, svi pokreti masaže idu od periferije ka centru, pravite kružne pokrete, naizmjenično s pokretima maženja)

Ovaj prst deda...

Ovo je moj prst, ovo je cijela moja porodica.

Sada radimo masažu na šaci, također kružnim pokretima, svi pokreti se rade u krug i na podlakticu, počinjemo s maženjem, zatim radimo pokrete trljanja. Naizmjenično mazite i ovdje možete gnječiti prstima sa 2 prsta.

Masaža pritiskom

Ruka jedne ruke leži na stolu, dlanom nadole, prstima razdvojenim.

Druga ruka kažiprstom pritišće svaki nokat naizmjence, pomiče prst, "valjajući" ga po jastučiću lijevo - desno.

Medvjed je išao do svoje jazbine (mali prst)

Tata se spotaknuo na pragu (bez imena)

“Vrlo malo snage je vidljivo (srednje)

Štedio sam za zimu - (indikativno)

Pa sam pomislio i krenuo (veliko)

Napolju je u potrazi za divljim pčelama. (veliki)

Svi medvedi vole slatko, (indeks)

Vole da jedu med bez žurbe, (srednje)

I pojevši, bez tjeskobe (bez imena)

Do proljeća njuškaju u jazbini (mali prst)

Ova masaža se može završiti.

Nakon masaže je jako dobro koristiti razne predmete.

Vježbe sa loptom - jež

Ja kotrljam krugove sa loptom

Vozim ga naprijed-nazad.

pogladiću ih po ruci,

Kao da brišem mrvicu.

I stisnite ga malo

Kako mačka stišće šapu.

Pritisnut ću loptu svakim prstom

I počeću sa drugom rukom.

Vježbe upinjača

Lijeva ruka 5 4 3 2

Evo ga probudio, ustao je guščić, 2 3 4 5

Budno štipa prste.

Desna ruka 5 4 3 2

Daj, gospodarice, nahrani me 2 3 4 5

Ranije od moje porodice!

oraha vježba

Gore, dolje, gore, dolje

Ti se kotrljaj uzbrdo!

Gore, dolje, gore, dolje

Kotrljaš se na prstima

(valja po prstima, po dlanu, svuda, svuda) (Djeca jako vole ovu vježbu)

Plutene vježbe

Uzimamo čepove za plastične boce i stavljamo ih na dva prsta, idemo ne skidajući cipele sa stola, možete napraviti i čepove prema boji, na primjer, bijele kapice za zečiće, narandžaste lisice, smeđe medvjede i tako dalje, i možete pobediti bajke. (moguće bez gužve, prsti trče; klavir.

6) Vježbe sa uvijačima - čičak

Pogledaj trnje. Osjetite ih.

“Ne bojim se trnja, čak i ako se ubodem! »

Vježba "Spin, olovka" (koristite rebrastu olovku)

Rolam olovku u rukama.

Okrećem se među prstima

Svakako, svaki prst, naučiću te da budeš poslušan.

Valentina Mehina
Roditeljski sastanak (radionica za roditelje) "Razvoj finih motoričkih sposobnosti djece 3-4 godine"

Plan:

djece i roditelja. Njegov značaj za uspješno fizičko i psihičko razvoj djeteta.

2. Uticaj

razvoj finih motoričkih sposobnosti, produkcija pozorišta prstiju.

Materijal: Olovke (fasetirane, orasi, kuglice za masažu, vezice, štipaljke, baršunasti papir, konci, šrafure, žitarice, igračke, tkanina, šare, igle, makaze, oči, izljevi.

1. Uvod. Timski rad djece i roditelja.

Njegov značaj za uspješno fizičko i psihičko razvoj djeteta.

Igra pomaže u učenju sposobnosti djeteta, pruža priliku odrasloj osobi i djetetu da uživaju u međusobnoj komunikaciji, oprema neprocjenjivim alatom za obrazovanje, neophodnim u bilo kojoj dobi - humorom. Osmeh i smeh mogu smiriti svaku konfliktnu situaciju, zaokupiti pažnju deteta.

Želimo da beba bude zdrava, vesela, lepa, da zna i ume mnogo. I ništa ne čini dijete sretnijim od igre sa mamom i tatom. Zato je toliko važno da zajedno igramo igrice. djece i roditelja. Što je više komunikacije, to je intenzivnije njegovo fizičko i psihičko razvoj. To je psihologija djece. razvoj.

Ako dijete nauči slijediti pravila u igri, onda će u drugim situacijama biti spremnije slušati upute. roditelji.

Zajedničke igre omogućavaju djetetu da shvati da nam je drag, a to je neprocjenjiv osjećaj za bebu, doprinoseći formiranju samopouzdanja i pozitivnog samopoštovanja.

Bilo kakve igrice sa djetetom pomažu roditelji gledati na svijet očima djeteta, a to nam zauzvrat pomaže da steknemo dublje znanje i kompetentno pristupimo pitanjima obrazovanja.

Kako odabrati prave igrice za bebu? Glavna stvar je uzeti u obzir starosne karakteristike bebe. Ako je beba mlađa od tri godine, prikladne su igre s mekim igračkama, loptom, piramidama i kockama. Stariju djecu će zanimati pogađanje zagonetki, crtanje, modeliranje, razni kvizovi, štafete, društvene igre, igre na otvorenom, igre uloga, kazališne igre itd.

Ne zaboravite na temperament bebe. Nekome odgovaraju tihe i mirne igre, a nekome su potrebne bučne, vesele, visoke pokretljivosti.

Danas ćemo govoriti o specifičnoj vrsti igara kojima je cilj razvoj finih motoričkih sposobnosti ruku.

2. Uticaj fine motoričke sposobnosti za razvoj mentalnog, fizičke i govorne funkcije djeteta.

„Izvor sposobnosti i talenata djeca na dohvat ruke"

V. A. Sukhomlinsky

Naučnici, fiziolozi i psiholozi dokazali su da je jedan od pokazatelja i uslova za dobar fizički i neuropsihički razvoj djeteta je razvoj njegove ruke, četke, ručne vještine ili, kako se to obično naziva - fine motoričke sposobnosti prstiju.

Naučnici istraživanja (V. N. Bekhtereva, I. N. Sechenova, Ya. P. Pavlova, L. M. Koltsova) pokazao da postoji veza između koordinacije mala pokreti ruku i govor. Nivo razvoj govor je uvek u direktnoj proporciji sa stepenom razvoj malih pokreti prstiju. Sve dok pokreti prstiju ne postanu slobodni, razvoj govora i, dakle, razmišljanje će biti usporeno, budući da je mišljenje usko povezano sa govorom i zavisi od njega.

Kineski i japanski ljekari su otkrili da se interakcijom s rukama može ukloniti emocionalni stres, normalizirati rad kardiovaskularnog i probavnog sistema i održati vitalnost.

U zasićenju biološki aktivnim zonama, ruka nije inferiorna u odnosu na uho i stopalo. Doktori su ustanovili da masaža palca povećava funkcionalnu aktivnost mozga, masaža kažiprsta pozitivno utiče na stanje želuca, masaža prstenjaka - na jetru i bubrege, a malog prsta - na srce.

Čovečanstvo je oduvek imalo poseban odnos prema rukama. Ruke su proizvodile vatru, hranu, štitile, gradile nastambe, stvarale sve što je potrebno za život. Ruke su ocjenjivale zdravlje, položaj osobe u društvu (bijeloruki ili marljivi radnik, njegova snaga, energija, profesija

(muzičke ruke, radne ruke, o karakteru, temperamentu (flegmatične ili brze, nervozne ruke).

Nije slučajno da u ruskom postoji toliko mnogo izraza vezanih za ruke.

Dovršavanje kreativnog zadatka

Predlažemo da se prisjetite poslovica, izreka, izreka o ruke:

"Handyman"

"Vešti prsti"

"Stavi ruke na srce"

"Pruži ruku"

„Ruke rasa»

"Ruke dolje"

"obe ruke za"

"Vaša vlastita ruka je gospodar"

"Grabljati po vrućini pogrešnim rukama"

"Ruke ne rastu odatle"

"Kao ruka uklonjena".

fine motoričke sposobnosti ruke su također u interakciji sa osobinama svijesti kao što su pažnja, optičko-prostorna percepcija (koordinacija, mašta, zapažanje, vizualno i motorno pamćenje. Razvoj fine motorike je takođe važan jer da će cijeli budući život djeteta zahtijevati izvođenje preciznih, koordinisanih pokreta šaka i prstiju neophodnih za oblačenje, crtanje i pisanje, kao i za obavljanje najrazličitijih kućnih i obrazovnih aktivnosti.

Razvoj finih motoričkih sposobnosti ruke koje se bave različitim aktivnostima. Modeliranje od gline i plastelina, slano tijesto. Crtanje i bojenje slika omiljena je aktivnost predškolaca i dobra vježba za djecu. razvoj finih motoričkih sposobnosti. Izrada zanata od papira, prirodnog materijala, polaganje figura, brojeva, slova od štapića za brojanje ili šibica prema modelu i bez njega.

Osim razvoj finih motoričkih sposobnosti, ove aktivnosti razvijaju i maštu, dječija fantazija.

Raditi na razvoj finih motoričkih sposobnosti a govori mogu uključivati sebe:

Masaža ruku

Gimnastika i igre prstima

Razne vrste pozorišta

Didaktičke igre

Igre i vježbe sa prirodnim materijalom

Vizuelna aktivnost

Danas ćemo se detaljnije fokusirati na neke aktivnosti.

Na primjer, masaža:

Prolazi sa upotrebom objekata i bez objekata.

Bez predmeta: ovo je milovanje, tapšanje, trljanje, gnječenje ruku, prstiju.

sa predmetima: fasetirana olovka, orah.

Fasetirana masaža olovkom

"Paljenje vatre" (motanje olovke između dlanova)

Zamotaću olovku

Možda ću dobiti vatru.

Omotajte olovku na stražnjoj strani dlanova, naizmjenično stiskajući olovku u šaku. Hvatanje i držanje olovke među prstima.

Upoznao ježa:

"Zdravo brate, kako si?"

Masaža sa orasima

“Pozdravljamo orah - čvrsto ga stisnemo u šaku”

"Naš orah je trčao stazom"

"Kotrljajte orah niz brdo"

"jula"

Postoje vrste masaže na nekonvencionalan način pomoću loptice za masažu. (pokazuje igru ​​masaže loptom).

Gimnastika prstiju i igre prstima

O važnosti gimnastike prstiju napisano je mnogo knjiga. Psiholozi kažu da vežbe za prste razvijaju pažnju i pamćenje. Igre prstiju, praćene poetskim tekstovima, razvijati osjećaj za ritam i pomoć u radu na dikciji. Stoga, treniranje igre mora početi u najranijoj dobi. Igre prstiju također doprinose poboljšanju leksičkog, gramatičkog i koherentnog govora. (sposobnost vođenja dijaloga, pričanja, prepričavanja).

Postoje igre za razvoj finih motoričkih sposobnosti uz muzičku pratnju i pevanje.

U mlađoj dobi dobro je koristiti igrice - vezivanje, igre s štipaljkama, razne piramide. Trenutno su igrice široko dostupne za prodaju, ali djeca više vole priručnike koje su sami napravili i rado izvršavaju ponuđene zadatke.

Razviti senzomotornu koordinaciju, fine motoričke sposobnosti ruku, razvijati prostornu orijentaciju, promovišu asimilaciju koncepti: "vrh", "dno", "pravo", "lijevo".

Razviti vještine vezivanja. (Prikaži igre).

Pozorište prstiju je odličan materijal za razvoj mašte kod dece, razmišljanje i govor, doprinose razvoj finih motoričkih sposobnosti.

(Prikaži igre).

Igrajući se dugmadima različitih boja, oblika i veličina, dijete doživljava zadovoljstvo, a pokreti prstiju direktno utiču na motorički razvoj(motor) centri.

Kada pripremate ruku za pisanje, šrafiranje je najprikladnije.

(Hatch displej).

Krupa je veoma koristan i prijatan materijal za rad sa djetetom. Igrajući se žitaricama, činimo djetetove prste osjetljivijim i spretnijim. Na kraju krajeva, detetu je veoma teško uzeti zrno u ruke.

Nudim nekoliko igara vježbe:

1. Poznanstvo djeca sa žitaricama(heljda, griz, pasulj, pirinač, proso)

2. Masaža žitaricama.

3. Sa mlađim predškolcima - "Gdje su moje olovke skrivene?"

4. Posipanje žitarica iz jedne ruke u drugu.

5. "Pepeljuga"

konkurencija između roditelji:

1. Sakrij se u griz male igračke, dugmad i ponuda za pronalaženje "blago".

2. Vezanih očiju na dodir da odredite vrstu žitarica.

3. Šta se može uraditi sa žitaricama? Seme?

4. Nacrtajte sliku sa grizom.

3. Prezentacija igara i vježbi na razvoj finih motoričkih sposobnosti, proizvodnja vrhova prstiju

Povezane publikacije:

Drage kolege! Predstavljam vam radionicu koja upoznaje roditelje učenika sa raznim igrama i vježbama kojima je cilj.

Roditeljski sastanak "Razvoj fine motorike ruku kod male djece" Roditeljski sastanak "Razvoj fine motorike ruku kod male djece." Svrha: Upoznati roditelje sa raznim igrama kojima je cilj.

Svrha: Otkriti utjecaj fine motorike ruku na razvoj dječjeg govora. Zadaci: pokazati važnost rada na razvoju fine motorike ruku; .

UVODNA RIJEČ: Ni za koga nije tajna da sve što dijete radi i nauči prije svega dolazi od porodice. I razumevanje i poštovanje.

Cilj je izgradnja emotivnih i povjerljivih odnosa koji doprinose punom razvoju djeteta i pozitivnoj samorealizaciji.

Sažetak seminara Svrha: Upoznati roditelje sa potrebom razvoja fine motorike ruku kod male djece, upoznati ih sa praktičnim.

Radionica za roditelje starijeg predškolskog uzrasta Um na dohvat ruke. Razvoj finih motoričkih sposobnosti kod djece Svrha: Ukazati roditeljima na važnost rada na razvoju fine motorike ruku; ukazati na vezu između razvoja finih motoričkih sposobnosti ruku i govora predškolaca;

Fina motorika - skup koordinisanih radnji nervnog, mišićnog i koštanog sistema, često u kombinaciji sa vizuelnim sistemom.

Roditeljski sastanak "Naši prsti igraju - naš govor je razvijen."

Oblik izvođenja: radionica.

Cilj:- dati ideju roditeljima o ulozi fine motorike u psihofizičkom razvoju djece;

Roditeljima dati znanje o značaju igara prstima u razvoju govora djeteta;

zadatak: Upoznati roditelje sa metodama razvoja fine motorike ruku kod djece osnovnog predškolskog uzrasta.

Članovi: roditelji, vaspitač, učenici grupe, muzički direktor, logoped (kao posmatrač).

Dekor:

1. Na ekranu, slajd sa rečima V. M. Bekhtereva: „Pokreti ruku su uvek usko povezani sa govorom i doprinose njegovom razvoju.“

2. Izložba knjiga na temu skupa.

Lokacija: grupna soba.

Oprema: stolovi, razni listovi papira, farbe za prste, voda, vlažne maramice, prostirke i lopte za masažu, čičak emotikoni, muzički centar, multimedijalna oprema.

pokret Događaji:

Danas bih želeo da razgovaram sa vama o razvoju govora beba. Tačnije, o jednom od sredstava za razvoj govora djece.

Poznato je da nivo razvoja govora direktno zavisi od stepena formiranja finih pokreta prstiju.

Statistike pokazuju da je posljednjih godina nivo govornog razvoja djece značajno opao. Postavlja se pitanje zašto? Da, jer roditelji, užasno zauzeti poslom, sve manje razgovaraju sa djecom. I sama djeca manje pričaju, jer više gledaju i slušaju. Osim toga, naša djeca rijetko rade nešto vlastitim rukama, jer su moderne igračke, predmeti i stvari dizajnirani što je zgodnije, ali nisu efikasni za razvoj motoričkih sposobnosti. Ovdje ćemo također uključiti odjeću i obuću koju vole majke s čičak trakom umjesto pertle i dugmadi. Moderne knjige i priručnici sa naljepnicama umjesto slikama za rezanje, kućnim potrepštinama i uređajima kojima se upravlja daljinskim upravljačem. Sve je to, naravno, napredak.

Dobijamo rezultat - dijete ne govori ili govori jako loše. Svaka porodica ima drugačiji stav prema ovom fenomenu. Neki su već zabrinuti da beba do godine progovori samo 2-3 riječi. Drugi su mirni, uprkos činjenici da trogodišnje dijete ne može složiti najjednostavniju frazu, posjeduje samo mali broj svakodnevnih riječi. Roditelji po pravilu vjeruju da će s vremenom njihovo dijete sustići svoje vršnjake i govoriti samostalno. I veoma su u krivu!

Na osnovu pregleda djece otkriven je sljedeći obrazac: ako razvoj pokreta prstiju odgovara uzrastu, onda je razvoj govora u granicama normale; ako zaostaje razvoj pokreta prstiju, kasni se i razvoj govora, iako opće motoričke sposobnosti mogu biti normalne, pa čak i veće od normalnih.

Pa zašto su igre prstima jedno od najefikasnijih sredstava za razvoj govora u predškolskom uzrastu? Jer, razvoj ruku je u uskoj vezi na najfinijem neuronskom nivou sa razvojem govora i mišljenja deteta.

Nivo razvoja finih motoričkih sposobnosti prstiju i koordinacije pokreta ruku jedan je od pokazatelja intelektualnog i govornog razvoja, budući da su područja moždane kore odgovorna za motoričke sposobnosti usko isprepletena s govornim, odnosno misaonim centrima, što utiče na spremnost djeteta za školu. Dijete s visokim nivoom razvoja finih motoričkih sposobnosti sposobno je logično zaključivati, njegova pažnja i pamćenje su prilično dobro razvijeni, ima koherentan sažet govor.

Gimnastika prstiju podijeljena je u tri grupe.

1. Vježbe za ruke (uzrast 1,5 - 3 godine) razvijaju imitativne sposobnosti, uče naprezanju i opuštanju mišića, razvijaju sposobnost zadržavanja položaja prstiju neko vrijeme i prelaska s jednog pokreta na drugi pravim tempom.

2. Uslovno statične vježbe za prste (uzrast 3-4 godine) služe za razvijanje prethodno stečenih vještina.

3. Dinamičke vježbe za prste (uzrast 4-6 godina) razvijaju koordinaciju pokreta, uče "suprotstavljanju" palca ostatku.

Stoga možemo izvući preliminarni zaključak: dok je dijete malo, od njega ne treba tražiti previše. Naučimo ga i razvijajmo ga zajedno na igriv način.

Da vas pripremim za dalji rad, predlažem da igramo igru.

Zagrijavanje "olovke"

Zadaci: ublažavanje emocionalne napetosti, promicanje sticanja vještina interpersonalne komunikacije na neverbalnom nivou.

Materijal: 2 olovke za svaki par učesnika.

(Vežba se izvodi uz sporu muziku. Roditelji stoje jedan naspram drugog na udaljenosti od 70-90 cm i pokušavaju da drže dve olovke, pritiskajući njihove krajeve jastučićima kažiprsta).

Zadatak: Ne puštajući olovke, pomičite ruke, izvodeći zadate pokrete.

Nakon svake vježbe, trebate opustiti prste (tresti ruke);

Prsti treba da budu ravnomerno opterećeni.

Igre i vježbe prstima jedinstveno su sredstvo za razvoj govora. Pedijatri i psiholozi smatraju da psihomotorni procesi razvoja govora direktno zavise od razvoja finih motoričkih sposobnosti djeteta. Učenje tekstova gimnastikom „prstima“ stimuliše razvoj mišljenja, pažnje i mašte. Dijete bolje pamti poetske tekstove, njegov govor postaje precizniji i izražajniji s glatkim prijelazima.

Vježbe za kistove "Lopta" i "Lampioni"

1. Prsti obje ruke su stisnuti i dodiruju vrhove.

Brzo naduvajte balon

Postaje velika (udarac na dlan i prste - poprimaju oblik nalik lopti).

2. Dlanove, ispravljajući i raširenih prstiju, držite ispred sebe;

Stisnite prste (fenjeri su se ugasili, otkačite (fenjeri su se upalili).

Dokazano je da što su bebini prsti jači i pokretljiviji, beba sigurnije uči svijet oko sebe, savladava njegovu mudrost. Naravno, što prije počnu ovi treninzi, brže će prsti „opametiti“! Kako možemo trenirati ovu nestašnu djecu do sada? Postoji li način da se to učini lako i prirodno? Da, jeste. I nevjerovatno koliko je to "staro" - igre prstima! Na kraju krajeva, djeca lakše ostvaruju kontakt tokom igre.

Psiholog I. Kant je napisao: “Ruka je ljudski mozak koji je izašao.” Na dlanu i stopalu ima oko 1000 biološki aktivnih tačaka. Utječući na njih, možete regulirati aktivnost unutrašnjih organa, kao i razviti cijeli organizam u cjelini.

Igre prstiju su inscenacija dječjih pjesmica koje tako dobro razvijaju pažnju, koordinaciju i finu motoriku, što je usko vezano za govor i mišljenje, pripremu za pisanje. Ruka se u procesu rasta razvija ranije, a njen razvoj, takoreći, gura formiranje govora. Učeći tekstove uz gimnastiku, beba ne samo da će postati bolja u govoru, već će i razviti maštu i pamćenje. Osim toga, ovakve aktivnosti pomažu u razvoju kreativnih sposobnosti naše djece.

A sada predlažem vašoj pažnji da izvedete i naučite nekoliko igre prstima, kojima se možete igrati sa svojom djecom u budućnosti.

(ispružiti prste)

Jedan dva tri četiri pet

prsti su izašli u šetnju.

(savijati prste)

Ovaj prst je otišao u šumu,

pronađena ova pečurka

Ovaj prst je očistio sto.

Ovaj je dobar, a ovaj zao.

Kuc prst-prst da kuc (ponoviti 2 puta)

Pljesak, pljesak, pljesak (pljesak rukama)

Gazite nogama, gazite nogama (ponoviti 2 puta)

Sakrio se, sakrio (pokrij lice rukama).

Ako vježbe gimnastike prstiju uzrokuju određene poteškoće kod djece, onda roditelji pomažu djetetu da zadrži ostatak prstiju od nevoljnih pokreta.

Evo sljedećeg zadatka:

Ovaj prst želi da spava.

Ovaj prst - skoči u krevet!

Ovaj prst se trznuo.

Ovaj prst već spava.

Prsti su podignuti. Ura!

Vrijeme je za polazak u vrtić.

U ovim stihovima možete savijati prste, počevši od palca, pa od malog prsta, pa na desnoj, pa na lijevoj ruci, redoslijed nije bitan.

Druga vrsta igara prstima je crtanje bojama prstiju ispod pjesme. Djeca crtaju, odrasli pomažu.

Oprema: stolovi, bijele i plave boje za prste, bijeli i tonirani listovi papira, voda, vlažne salvete.

Snijeg, snijeg se vrti

Bijela cela ulica!

Okupili smo se u krug

Namotana kao snijeg.

Uz dobru maštu roditelja, možete izmišljati i pričati bajke, koje također mogu biti popraćene slikama raznih figura prstiju. Potrebno je osigurati da dijete izvodi vježbe lako, bez poteškoća, kako bi nastava donosila radost. Ove vežbe se mogu raditi sa svom decom, a posebno sa onom koja imaju opštu nerazvijenost govora ili neki njegov poremećaj (mucanje, dizartriju i dr.).

IMPLEMENTACIJA FIGURA IZ PRSTIJU

mala kuća

Kuća stoji sa cijevi i krovom,

Izašla sam na balkon u šetnju.

Dlanovi su usmjereni pod uglom, vrhovi prstiju se dodiruju; srednji prst desne ruke je podignut prema gore, vrhovi malih prstiju se dodiruju, čineći pravu liniju (cijev, balkon)

Naočare

Baka je stavila naočare

I moja unuka je to videla.

Palac desne i lijeve ruke, zajedno sa ostalim, čine prsten. Prinesi prstenje svojim očima

Polje za potvrdu

Držim zastavu u ruci

I mahnem momcima.

Četiri prsta (kažiprst, srednji, prstenjak i mali prst) zajedno sa palcem nadole. Nadlanu prema vama.

parobrod

Brod plovi rijekom

I puše kao rerna

Oba dlana su postavljena na ivicu, mali prsti su pritisnuti (kao kanta, a palčevi su podignuti prema gore.

Rake

Lišće pada u vrtu

Ja ću ih pomesti grabljama.

Dlanovi na sebi, prsti isprepleteni, ispravljeni i također usmjereni prema sebi

kućica za ptice

Čvorak živi u kućici za ptice

I pjeva glasnu pjesmu.

Dlanovi su postavljeni okomito jedan na drugi, mali prsti su pritisnuti (kao čamac, a palčevi su savijeni prema unutra.

Lopta

Brzo naduvajte balon.

Postaje veliki.

Odjednom je balon pukao, vazduh je izašao -

Postao je mršav i mršav.

Svi prsti obe ruke su u "štipku" i dodiruju vrhove. U ovom položaju duvamo na njih, dok prsti imaju oblik lopte. Vazduh "izlazi", a prsti zauzimaju prvobitni položaj.

Cat

I mačije uši

uši na vrhu,

Da cujem bolje

Miš je u njenoj rupi.

Srednji i domali prst naslonjeni su na palac. Kažiprst i mali prsti su podignuti prema gore.

Samomasaža.

Svrha: naučiti elemente samomasaže prstiju.

Oprema: prostirke i lopte za masažu.

Učesnici se nalaze tamo gdje im odgovara. Čita se pjesma, a roditelji pružaju ruke djeci.

Snažno trljam ruke

Okrećem svaki prst

Pozdravljam ga

I ja ću početi da vučem.

Onda ću oprati ruke.

Staviću prst u prst

Zaključaću ih

I održavajte toplo.

Pustiću svoje prste

Neka trče kao zečići.

Tako je naše putovanje u svijet čarobnih prstiju došao kraju! Nadam se da su svi uživali! Možete sve ponoviti kod kuće ili smisliti svoje, ali zapamtite, posvećujući što više vremena svom djetetu, ne samo da mu pomažete da raste i razvija se, već ga činite sretnijim!

Refleksija.

Ako vam se svidio naš susret, ostavite smajlić, koji je zakačen na naslon stolice, ali ako još imate pitanja o odgoju djece, možete ih ostaviti i želje u posebnoj bilježnici u grupi.


Top