Edukaciniai užsiėmimai pradinio ikimokyklinio amžiaus vaikams sensoriniame kambaryje. Pavyzdinis žaidimų ir pratimų sąrašas sensoriniame kambaryje ikimokyklinukams

tamsus sensorinis kambarys - tai specialiai organizuota aplinka, užpildyta įvairių rūšių stimuliatoriais. Jie veikia regos, klausos, uoslės, lytėjimo ir kitus jutimo organus. Ramių spalvų minkšti baldai, prislopinta šviesa, malonūs aromatai, raminanti muzika – tai juslinio kambario ypatybės, padedančios vaikui (paaugliui, suaugusiam) lavinti jutiminius-suvokimo gebėjimus, jausti jaukumą, komfortą, nusiteikti teigiamam suvokimui ir bendravimas su aplinkiniais žmonėmis.

Viena iš pagrindinių tamsaus jutimo kambario sąlygų yra sukurti tamsumą, kurio pakaktų šviesos efektams stebėti.

Sensorinės patalpos įranga ir jos naudojimas

Mūsų sensoriniam kambariui užpildyti ir prižiūrėti naudojama moderni ALMA įranga.

Sensorinio kambario įrangą galima suskirstyti į du pagrindinius funkcinius blokus:

Atsipalaidavimas - tai minkštos dangos, pufai, pagalvės, kilimėliai, čiužiniai, lovos, sausas baseinas, prietaisai, sukuriantys išsklaidytą šviesą, aromaterapinė instaliacija ir atsipalaidavimo muzika.

Aktyvinimo blokas - Jame yra visa įranga su šviesos-optiniais ir garso efektais, jutikliniai skydeliai rankoms ir kojoms, interaktyvi naujausios kartos įranga.

Peržiūrėkite dokumento turinį
„Meistriškumo klasės pojūčių kambaryje“

Pamokos tema: „Magija tamsiame kambaryje».

Tikslas: Mokinių psichofiziologinės ir emocinės sveikatos išsaugojimas ir stiprinimas naudojant sensorinio kambario multisensorinę aplinką.

Užduotys:

Psichofizinio ir emocinio streso prevencija;

Sukurti teigiamą emocinę nuotaiką;

Spalvų, garso, ritmo suvokimo, savo kūno judesių koordinavimo formavimas;

Nerimo pašalinimas;

Dėmesio ugdymas, atsipalaidavimo efekto pasiekimas;

Teigiamo vaikų bendravimo ir tarpusavio sąveikos ugdymas.

Muzikinis akompanimentas: grupių „Zodiac“, „Space“, muzikos krioklio garso įrašai.

Pamokos eiga.

.Organizacinis momentas.Nastroy už pamoką.

Sveiki, mieli vaikai ir gerbiami suaugusieji!

Sveikinu jus visus mūsų stebuklingame kambaryje. Matau, kad kai kurie mano žodžiai nustebino: kas per magija, nes atrodo, kad tai paprastas kambarys. Vaikinai, duosiu jums nedidelę užuominą: magija slypi neįprastuose objektuose, esančiuose šiame kambaryje.

Mūsų pamokos temą paskelbsiu šiek tiek vėliau, bet kol kas pradedame darbą.

Vaikinai, noriu, kad mes vienas kitam nusišypsotume. Mūsų stebuklingas kamuolys padės mums tai padaryti. Aš metau kamuolį tau ir tau šypsausi, tu meti kamuolį atgal ir nusišypsoji.

Turėdami tokį teigiamą požiūrį, pradėsime pamoką.

II. Įėjimas į pamokos temą. Grupės taisyklių priėmimas.

Šiandien mūsų lauks neįprastas užsiėmimas – kelionė-studija tema: „Magija tamsiame kambaryje“.

Vaikinai, vaikystėje svajojau skristi į kosmosą. Ir net dabar, jei man pasiūlytų, su malonumu žiūrėjau į mūsų grožį – Žemę ir išėjau pasivaikščioti Mėnulyje. Ar norėtumėte patekti į kosmosą ir tapti kitų planetų tyrinėtojais? (atsako vaikai). Ir tapti kitų planetų astronautais-tyrėjais.

- Šiandien turime tokią galimybę! Gavome neįprastą laišką, kurį dabar jums perskaitysiu. (Laišką skaito mokytoja-psichologė).

Sveiki mieli vaikinai!!!

Luntikas, Mėlynosios žvaigždės planetos gyventojas, rašo jums.

Kai sužinojau, kad Žemėje gyvena tokie protingi, gražūs ir draugiški vaikai, nusprendžiau paprašyti jūsų paslaugos.

Padėkite man, prašau, surinkti netyčia pamestas žvaigždes.

Norėdami tai padaryti, kviečiu jus į savo Mėlynosios žvaigždės planetą. Pagarbiai Luntik.

Prieš skrydį turiu supažindinti jus su tikro astronauto taisyklėmis:

    Atidžiai klausykite, nesiblaškykite.

    Kalbėk ramiai.

    Nepažeisk disciplinos.

    Vykdykite savo vado (t. y. manęs) komandas.

III. Darbas pamokos tema.

A) Pratimas „Tikro astronauto savybės“.

Vaikinai, pagalvokime, kokias charakterio savybes turi turėti tikras astronautas?

(dėmesingas, stiprus, drąsus, patikimas, linksmas, aktyvus, teisingas, smalsus, bendraujantis, mandagus ir kt.)

Išvada: Kosmose svarbiausia būti komandoje, palaikyti, padėti ir gelbėti vienas kitą. Šios savybės mums praverčia ir šiandien.

b) Skriskime.

- Na, dabar laikas pradėti. Atsistokite ratu, laikykitės už rankų, tai mūsų raketa, skaičiuojame: 10, 9, 8,7,6,5,4,3,2,1,0 - startas, pakelkite rankas „Hurray, mes skrendame! “. (Vaikai skleidžia garsą „Uuuuuuuu“ ir siūbuoja rankomis. Mokytoja-psichologė kartu su vaikais atlieka judesius.) Išjungiama šviesa, įjungiama lengva muzika, „Veidrodinis kamuolys“.

- Puiku! Mes skrendame, o dabar visi esame nesvarumo būsenoje. Ar žinote, kas tai yra ? (nesvarumas – tai būsena, kai nėra gravitacijos jėgos ir žmogus sklendžia kaip paukštis. Tokia būsena dažniausiai būna erdvėje). Atsikelkite ir pabandykite skristi: lėtai, sklandžiai, gražiai, pagal muziką. Mokytojas-psichologas stebi vaikų judesių išraiškingumą, „skraido“ kartu.

- O dabar visi kartu skriskime prie iliuminatoriaus (skydelis „Begalybė“). Vaikinai, pažiūrėkite čia ir įsivaizduokite, kad ten, kažkur toli, matoma mūsų planeta.

Ar matai ją? Kas ji? kokios ji spalvos? Ar matote kalnus, jūras, miestus? O kaip su žmonėmis? ( Vaikai pasakoja apie tai, ką matė).

O dabar visi ratu susikibkite rankomis. Laivo įgula, pasiruoškite nusileisti!

Vaikai stovi ratu, laikosi už rankų, pakelia rankas aukštyn.

Vaikai išreiškia džiaugsmo jausmus. Groja muzika, galima įjungti šviesą.

- Taigi, esame Mėlynosios žvaigždės planetoje, bet neskubėkite, nes ji mums nepažįstama ir čia mūsų gali tykoti pavojai. Būk atsargus! Padėti vienas kitam! Pasiruoškime palikti raketą!

(Mokytoja-psichologė ir vaikai „išlipa“ iš raketos palei tiltą. Mokytojas psichologas duoda aiškius nurodymus vaikams, padeda tiems, kuriems nepavyksta):

Einame tiltu, išlaikome pusiausvyrą, nugara tiesi, rankos į šonus.

Mokytoja psichologė kviečia vaikus pasvajoti:

Vaikinai, apsidairykime... Kiek čia įdomių dalykų!

C) psicho-gimnastika. Projektorius „Saulė“ (keičiamas diskas „Miškas“).

- Žiūrėk, prieš mus yra kosminis miškas. Miške auga aukšti medžiai. Ką parodyti? O po jais auga neregėto grožio krūmai. Jie nėra tokie aukšti kaip medžiai. Ir ką? Rodyti. O po krūmais auga žolė ir samanos. Parodykite, kokia žema žolė, o samanos dar žemiau. ( Vaikai judesiais parodo medžių, krūmų, žolės aukštį).

Pasakyk man, ar šis kosminis miškas panašus į tą, kurį galime pamatyti Žemėje?

Vaikinai, pažiūrėkite į kelią čia. Pasivaikščiokime aplink Mėlynąją žvaigždę ir apžiūrėkime ją. Takas siauras, juo reikia eiti labai atsargiai. (Jie praeina jutimo taku ant kojų pirštų, pakeliui yra burbulo kolona).

D) Burbulo kolonėlė.

Pažiūrėkite, koks neįprastas fontanas su burbulais! Kaip tai atrodo labiausiai?

Pagauk vieną burbulą akimis ir sekite juo.

Palieskite stulpelį ir pasakykite, ką jaučiate? (karštis-šaltas, lygus-šiurkštus, vibracija).

Kiek burbuliukų?

Kokia jų spalva? m (mėlyna, geltona, raudona ir kt.)

Šauniai padirbėta!!!

D) Sausas baseinas.

O kas tai? Šis ežeras! Koks jis neįprastas, ryškus, vaivorykštis! Tikrai kažkas ten gyvena! Pažiūrėsime? (Vaikai prieina prie sauso baseino ir rankomis ieško ten gyventojų).Šauniai padirbėta! Štai mūsų stebuklingo ežero gyventojai

Ir mums laikas eiti į kelią. Kelias yra priešais mus (vaikai taku vaikšto ant kojų pirštų galų).

E) Pasakų gėlė.

Kas dar yra šioje planetoje? Žiūrėk, čia net gėlės auga!

(Vaikai randa gražią gėlę, stebisi ja, žavisi, užuodžia).

Vaikinai, ar žinote šios gėlės pavadinimą?

Tai stebuklinga Ylang Ylang gėlė. Dar kartą kvepime ir pasisemkime sveikatos bei jėgų prieš ilgą kelionę.

Tol, kol einame. (Vaikai randa ateivių pėdsakus, seka pėdomis).

G) Sausas dušas.

(Skamba melodija su čiurlenančio vandens garsu).

Pažvelkite į krioklį priešais mus. Mėgstate maudytis? Tada eikime arčiau krioklio. Atidžiai apsvarstykite. Kiek gėlių jame yra?

Šiandien įveikėme sunkų kelią ir esame šiek tiek pavargę. Nusiplaukime nuovargį šio krioklio srovėse. Įeikite į krioklį, įsivaizduokite, kad stovite po vėsaus vandens srovėmis. Pajuskite, kaip vanduo teka per jus ir pasiima viską, kas nereikalinga ir bloga. Tik pažiūrėkite, žvaigždės taip toli išsisklaidė, kad net plaukia krioklio upeliais. Mes taip pat turime juos surinkti, kol juos nenuneš srovė. Dabar susėskime ir pasikalbėkime...

Kuriam iš jūsų pavyko įsivaizduoti tikrą krioklį?

Ar jauti vandenį?

Ar jums patiko maudytis mūsų krioklyje?

Ką jautėte plaukdamas?

IV. Baigiamoji dalis.

- Deja, mūsų kelionė eina į pabaigą. Laikas grįžti namo į Žemę. Ten mūsų draugai jau seniai laukė.

Stovime ratu, laikomės rankomis. Pakelkite rankas, įkvėpkite (pakilti) skrendame, laikome už rankų, nusileidžiame ir iškvepiame. Nusileido!

Šviesa užsidega, žvaigždėtas dangus ir muzika išsijungia.

Mūsų kelionė baigėsi. Mes grįžome į mūsų planetą Žemę, į savo gimtąją mokyklą!

Tik pažiūrėkite, kiek draugų (svečių) atvyko mūsų pasitikti. Iš kosminių kelionių grįžome ne tuščiomis, o su dovanomis. Vaikinai, padovanokime savo draugams (svečiams) stebuklingas žvaigždes, kurios neša sėkmę. (Visiems dalyvaujantiems svečiams vaikai dovanoja žvaigždutes).

Mokytojas-psichologas: Konchakova K.I.

Nuo neatmenamų laikų didžiausia vertybė kiekvienam žmogui buvo jo paties, artimųjų sveikata. Ne veltui žmonės sakė: „Praradau pinigus - nieko nepraradau, praradau laiką - daug praradau, praradau sveikatą - viską praradau“. Vaiko sveikata – tai biologinį vaiko amžių atitinkanti gyvybinės veiklos būsena, harmoningos fizinių, intelektinių savybių, adaptacinės ir kompensacinės vienovės būsena.reakcijos vystymosi metu.

Kasmet mūsų regione medicinos specialistų atliekama stebėsena rodo, kad mokykloje sparčiai mažėja visiškai sveikų vaikų, auga mokinių, turinčių regėjimo sutrikimų, laikysenos, plokščiapėdystės, virškinimo trakto problemų ir pan. Ta pati tendencija pastebima ir ikimokyklinėse įstaigose.

Vaikų emocinės sveikatos problema nusipelno ypatingo dėmesio. Patirtis rodo, kad dėmesio stokos hiperaktyvumo sutrikimą turintys vaikai kasmet stebimi kiekvienoje darželio grupėje.

Tokiems ikimokyklinukams sunku ilgai atlikti užduotis, jie neramūs, dažnai pažeidžia elgesio taisykles, dažnai tampa konfliktinių situacijų iniciatoriais. Yra mokinių, turinčių žodinės ir neverbalinės agresijos apraiškas, „nerimastingų“ vaikų, kuriems sunku užmegzti ryšį su bendraamžiais ir suaugusiaisiais.

Susidūrę su vaiko agresija, hiperaktyvumu, bendravimo sunkumais, tėvai ir mokytojai dažnai pasimeta, nežinodami, kaip tinkamai elgtis, kaip padėti vaikui.

O tokių vaikų kasmet daugėja. Prastos sveikatos priežastys yra įvairios. Štai tik keletas iš jų:

  • Klimato sąlygos Tolimojoje Šiaurėje: deguonies trūkumas, ilgos žiemos, lydimos žemos oro temperatūros, trumpos dienos šviesos valandos žiemą, trumpos ir dažnai šaltos vasaros, šviesos perteklius vasarą (baltos naktys), staigūs atmosferos slėgio ir oro temperatūros pokyčiai (kartais). iki 15–20 laipsnių per dieną), ryškių natūralių spalvų trūkumas, didelis geležies kiekis vandenyje ir daug daugiau.
  • socialines sąlygas. Suintensyvėjus gimdymui atsiranda dažnas stresas, užsitęsęs fizinis ar intelektinis stresas. Pastaraisiais metais vis dažniau susiduriame su situacijomis, kai mamos, bijodamos netekti darbo, net šešių mėnesių kūdikius yra priverstos palikti močiutėms ir auklėms, o tai neigiamai veikia ir somatinę bei emocinę vaiko sveikatą.
  • Technologinis gyvenimas. Kai kurios nėščios moterys dėl savo profesijos turi dirbti
    kompiuteriu, ir yra žinoma, kad net minimalus poveikis yra žalingas vaisiaus sveikatai. Tai taip pat apima dažną nekontroliuojamą mobiliojo telefono naudojimą.

Mokslininkai mano, kad jei sveikatos lygį sąlyginai priimame kaip 100%, tai 20% jo priklauso nuo paveldimų veiksnių, 20% - nuo aplinkos, 10% - nuo sveikatos priežiūros sistemos veiklos, o likę 50% - nuo. pats žmogus.nuo jo vedamo gyvenimo būdo.

Todėl labai svarbu nuo mažens skiepyti sveikos gyvensenos troškimą.

Atsižvelgiant į tai, pastaruoju metu švietimo sistemoje aktyviai diegiamos įvairios sveikatą tausojančios technologijos. Taigi prieš ketverius metus mūsų ugdymo įstaigoje pradėjo veikti jutimų kambarys.

Sensorinis kambarys – tai ypatingai organizuota aplinka, susidedanti iš daugybės įvairių stimuliatorių, veikiančių regos, klausos, uoslės, lytėjimo organus, vestibuliarinius receptorius.

Sensoriniame kambaryje įvairūs elementai sukuria komforto ir saugumo jausmą. Ramios aplinkos spalvos, švelni šviesa, malonūs aromatai, tyli švelni muzika – visa tai sukuria ramybės ir ramybės jausmą.

Ne veltui jutimų kambarys vadinamas „gydytojų kambariu“. Buvimas ir mankšta jutimų kambaryje prisideda prie:

  • emocinės būsenos gerinimas;
  • sumažinti nerimą ir agresyvumą;
  • nervinio susijaudinimo ir nerimo normalizavimas;
  • miego normalizavimas;
  • smegenų veiklos aktyvinimas;
  • atsigavimo procesų pagreitinimas po ligų.

Tradiciškai jutimo kambario įrangą galima suskirstyti į du funkcinius blokus:

  1. relaksacija – tai minkštos dangos, pufai ir pagalvės, sausas baseinas, prietaisai, sukuriantys išsklaidytą šviesą, aromaterapinė instaliacija ir atsipalaidavimo muzikos biblioteka;
  2. aktyvinimas – apima visa įranga su šviesos-optiniais ir garso efektais, masažas
    kamuoliai, sensorinis takas, masažuokliai, sausas baseinas. Ryškios šviesos-optiniai efektai pritraukia, skatina ir palaiko dėmesį, sukurdami džiaugsmingą atostogų atmosferą.

Minkšta jutimų kambario aplinka suteikia jaukumo, komforto ir saugumo. Pagrindinis jo naudojimo tikslas yra sudaryti sąlygas atsipalaiduoti ir ramiai. Todėl visi minkštų baldų gaminiai gaminami raminančiomis spalvomis. Į jį įeina: grindų ir sienų kilimėliai, pufai ir trapecijos su granulėmis, kurios įgauna kūno formą ir tarnauja kaip ideali atrama sėdint ar gulint, mažos pagalvėlės.

Tiek poilsiui, tiek aktyviems žaidimams naudojamas sausas baseinas. Gulėdami baseine vaikai gali užimti patogią padėtį ir atsipalaiduoti. Tuo pačiu viso kūno paviršiaus kontaktas su jį užpildančiais kamuoliukais sukuria švelnų masažo efektą, suteikiantį gilų raumenų atsipalaidavimą.

Atsipalaidavimas (iš lot. relaxatio – susilpnėjimas, atsipalaidavimas) – giluminis raumenų atsipalaidavimas, lydimas psichinės įtampos pašalinimo.

Atsipalaidavimas gali būti nevalingas ir savanoriškas, pasiekiamas naudojant specialius psichofiziologinius metodus. Mokslininkai mano, kad žmogaus protas ir kūnas yra tarpusavyje susiję: esant emocinei įtampai, žmogus patiria raumenų įtampą ir atvirkščiai.

Sistemingų atsipalaidavimo seansų naudą pripažįsta šiuolaikinė medicina. Įrodyta, kad reguliarus atsipalaidavimas keičia kūno chemiją: giliosios atsipalaidavimo stadijos metu mūsų smegenyse išsiskiria endorfinai, kurie padidina
nuotaika. Atsipalaidavimo efektą palengvina specialiai parinkta rami muzika ir įvairi šviesa
efektai. Prie lubų pritvirtintas žvaigždžių tinklas leidžia sukurti naktinio dangaus efektą, ant kurio su skirtingais
periodiškai pasirodo mažos žvaigždės. Spalvų dinamiško prožektorių pagalba ant lubų ar sienos projektuojamas švelnių malonių ir raminančių spalvų atspalvių šviesos dėmė, žavi savo grožiu ne tik vaikus, bet ir suaugusiuosius, sukuria magijos pojūtį. Nukreiptas šviesos spindulys ant veidrodinio rutulio, esančio ant lubų, sukuria lėtai plaukiančių saulės spindulių efektą, kuris patraukia vaikų dėmesį, leidžia jiems geriau atsipalaiduoti.

Be minkštos aplinkos, jutimų kambaryje įrengta ir garsinė aplinka. Jame yra pakabinama sistema „Melodic ringing“, kuri naudojama garso terapijai: malonūs švelnių garsų pertekliai veikia raminančiai, skatina atsipalaidavimą.

Pagrindinė mano darbo su vaikais technika yra kvėpavimo lavinimas.

Kvėpavimas yra pagrindinis gyvybės šaltinis. Be maisto ir vandens žmogus gali gyventi keletą dienų, o be oro – kelias minutes. Kvėpavimo sistemos darbas turi unikalią savybę paklusti žmogaus valiai. Sąmoningai keisdami kvėpavimo tipą, gylį, ritmą, dažnį ir lygį, galite paveikti beveik visą kūną.

Yra trys pagrindiniai kvėpavimo tipai. Jie skiriasi vienas nuo kito pagal įkvėpimo, kuris atidaro kvėpavimo ciklą, tipą:

  1. viršutinis kvėpavimas (raktikaulinis);
  2. vidutinis kvėpavimas (šonkaulio ar krūtinės);
  3. apatinis kvėpavimas (pilvo ar diafragmos).

Viršutinis kvėpavimas.Šio tipo kvėpavimas, plečiantis šonkaulius, pakelia raktikaulį ir pečius. Šiuo atveju naudojama tik viršutinė plaučių dalis, todėl į plaučius patenka tik mažiausia oro dalis iš galimo tūrio. Būtent toks kvėpavimas vyrauja esant stresui, esant padidėjusiam psichoemociniam stresui.

Vidutinis kvėpavimas. Vidutiniškai kvėpuojant diafragma spaudžiasi aukštyn, o žarnos traukiamos į vidų. Tuo pačiu metu šonkauliai šiek tiek pasislenka vienas nuo kito, o krūtinė atitinkamai plečiasi. Toks kvėpavimas yra labai neefektyvus,
nes darbe dalyvauja per daug raumenų, todėl greitai pavargsta, be to, ne visos plaučių dalys prisipildo oro.

Apatinis arba diafragminis kvėpavimas. Kvėpuojant diafragminiu būdu, plaučiai turi daugiau veiksmų laisvės,
jie gali paimti daugiau oro. Diafragminis kvėpavimas vyksta daugiausia dėl diafragmos judėjimo ir, kaip rodo daugelis tyrimų, yra efektyviausias žmogaus kvėpavimo būdas. Tai mes darome kiekvienoje pamokoje.

Kvėpavimo pratimus žmonija naudojo nuo senų senovės. Skirtingomis epochomis požiūris į šias mankštas keitėsi, tačiau susidomėjimas jomis niekada neišblėso. Įvairių šalių specialistai kvėpavimo pratimus laiko vienu veiksmingų sveikimo ir organizmo atsparumo įvairioms ligoms didinimo veiksnių. Kvėpavimas yra žinomas kaip vienas iš geriausiai žinomų streso valdymo metodų. Yra hipotezė, kad yra nervinis mechanizmas, kuriuo diafragminis kvėpavimas gali sumažinti žievės aktyvumą. Per didelis stimuliavimas, atsirandantis naudojant tokio tipo kvėpavimą, slopina jutiminės informacijos antplūdį į žievę ir stabilizuoja psichikos būklę. Smegenų žievės aktyvumo sumažėjimas lemia raumenų aktyvumo sumažėjimą.

Jutiminio kambario lytėjimo aplinka leidžia įvaldyti naujus pojūčius ir lavinti lytėjimo jautrumą, moko atskirti daiktų savybes bei gerina rankų ir akių koordinaciją. Tai įeina:

  • sausas dušas,
  • sensorinis pėsčiųjų takas,
  • masažo kamuoliukai,
  • ritinėliai.

Šios įrangos pagalba vaikai gauna lengvą kojų, rankų, nugaros masažą.

Yra žinoma, kad masažas yra vienas seniausių gydymo būdų, veikiantis visas be išimties žmogaus organizmo sistemas. Masažas išvertus iš įvairių kalbų reiškia „prisilietimas“. Vaikams tai yra neatsiejama sėkmingo fizinio ir neuropsichinio vystymosi dalis. Vaikų gydytojai mano, kad masažas teigiamai veikia emocinę ir fizinę vaiko sveikatą, nes padeda sumažinti stresą sukeliančių hormonų kiekį, stiprina imuninę sistemą, didina organizmo atsparumą ligoms, gerina virškinimą ir medžiagų apykaitą. Kasdienis masažas moko atsipalaiduoti reaguojant į stresą, didina ištvermę, gerina vaiko adaptacines galimybes.

Masažas vaikams atneša ne tik fizinę sveikatą, bet ir skatina protinių gebėjimų vystymąsi. Net ir lengvai glostant, į smegenų centrus ir žievę siunčiamas didžiulis impulsų skaičius. Masažuodami kūdikio delnelius stimuliuojame kalbos centrus.

Todėl pratimai su įvairiais masažuokliais yra įtraukti į visus užsiėmimus sensorinėje patalpoje:

  • vaikščioti jutiminiu taku skirtingu tempu,
  • įvairūs žaidimai sausame baseine,
  • sauso dušo pratimai
  • rankų gimnastika,
  • lengvas nugaros masažas kamuoliukais, voleliais.

Užsiėmimai sensoriniame kambaryje yra naudojami kaip papildoma terapijos priemonė ir padidina bet kokios veiklos, skirtos psichinei ir fizinei sveikatai gerinti, efektyvumą.

Mūsų darželyje pogrupiniai psichoprofilaktikos užsiėmimai vyksta su 5-7 metų vaikais. Kiekvienas susitikimas pojūčių kambaryje vaikams yra tarsi pasaka, kurios jie nekantriai laukia. Užsiėmimų metu ikimokyklinukai mokosi laikytis taisyklių, mokosi bendravimo tarpusavyje, savireguliacijos įgūdžių. Po pamokų pastebimai pagerėja vaikų emocinė būsena.

Pamokos santrauka sensoriniame kambaryje KELIONĖ Į STEBUKLINGĄ ŠEMĘ

Darželio pamokos užduotys:

  • Vaikų supažindinimas su sensoriniu kambariu;
  • pažinimo sferos vystymas;
  • lytėjimo jautrumo ugdymas;
  • diafragminio atpalaiduojančio kvėpavimo įgūdžių mokymas;
  • emocinės-valinės sferos komponentų vystymas;
  • bendravimo įgūdžių ugdymas;
  • atsipalaidavimo treniruotė.

Medžiagos ir įranga užsiėmimams darželyje:

  • juslinis takas,
  • „Melodijos skambėjimo“ sistema,
  • sausas baseinas,
  • masažo kamuoliukai (pagal dalyvių skaičių),
  • moduliai,
  • kilimėliai,
  • burbulų kolona,
  • žvaigždžių tinklas,
  • veidrodinis rutulys,
  • spalvų dinaminis prožektorius,
  • muzikinis akompanimentas.

Darželio kursas:

Mokytoja kviečia vaikus nusiauti batus ir išsirikiuoti prieš juslinį taką. Skamba rami muzika.

Psichologas: - Sveiki bičiuliai. Kviečiu jus ateiti su manimi į kelionę į stebuklingą kambarį. Norint į jį patekti, reikia eiti keliu. Lėtai pereiname nuo vieno elemento prie kito. Pabandykite pajusti, kas yra po jūsų kojomis. Įsiklausykite į savo jausmus. (Vaikai taip daro.)

- Taigi, jūs ir aš patekome į nematomas duris į stebuklingą kambarį. O kad durys atsidarytų, reikia skambinti stebuklingu varpeliu (prieš vaikus kabo „Melodijos skambėjimo“ sistema). Deja, rankomis jo liesti negalima. Ką reikia padaryti, kad jis skambėtų?

Vaikai: - Turi pūsti ant jo.

Psichologas: - Teisingai! Šauniai padirbėta! Dabar aš jums pasakysiu, kaip tai padaryti teisingai. Įsivaizduokite, kad jūsų pilve yra balionas. Kokios spalvos jis? Kažkas turi geltoną, kažkas mėlyną ... Norėdami pripūsti balioną, turite giliai įkvėpti per nosį. Ir norėdami jį nupūsti, lėtai iškvėpkite per burną. (Vaikai taip daro.)

- Puiku! O dabar visi savo ruožtu turėtų papūsti varpą tris kartus. Giliai įkvėpiame per nosį, įtraukiame orą į pilvuką, iškvėpiame per burną. Šauniai padirbėta! Mūsų durys atsidarė. Nagi, vaikinai. Žiūrėk, tu ir aš atsidūrėme priešais neįprastą baseiną (sausą baseiną), kurio dugne tau slypi „paslaptys“. Pakaitomis nardome į jį ir ieškome vieno daikto. (Vaikai išsiima masažo kamuoliukus.)

- Puiku, jūs esate protingi. Prisėskite. Pažiūrėkime, kokių paslapčių radote?

Vaikai: – Tai įvairiaspalviai rutuliai.

Psichologas: - Kam jie skirti?

Vaikai: - Masažui.

Psichologas: - Teisingai. Lengvai spausdami susukite juos tarp delnų. (Vaikai koncertuoja.) O dabar aš siūlau
atsistokite į siaurą ratą ir pasukite į kairę pusę. Palieskite rutulį prie priešais esančio asmens nugaros.
Permetame kamuolį per visą nugarą. (Vaikai vaidina.) Ar malonu darytis masažą? Puiku, sulankstome kamuoliukus
krepšelyje. (Vaikai taip daro.)

„Žiūrėk, prieš mus yra neįprasta proskyna ir joje vyksta kažkokia magija. Susėskime ir atidžiau pažiūrėkime į stebuklingą stulpelį. Stebėkite akimis, kaip oro burbuliukai kyla iš apačios į viršų. Atkreipkite dėmesį, kaip keičiasi vandens spalva. (Vaikai visi kartu žiūri burbulus.)

„O dabar aš siūlau eiti į fantazijų pasaulį. Norėdami tai padaryti, atsigulkite ant nugaros, užmerkite akis ir atidžiai klausykite mano balso.

Skamba atpalaiduojanti melodija, įsijungia spalvų dinamiškas prožektorius.

- Akys užmerktos
Atostogos prasideda...
Šiandien atsipalaiduoti
Kvėpuojame lengvai, laisvai.

Įkvėpkite ir tyliai iškvėpkite -
Mintys dabar šviesios.
Įkvėpkite ir tyliai iškvėpkite -
Kūnas yra debesyse.

Mūsų rankos tokios pavargusios
Mes lipdėme, dažėme,
Leisk jiems šiek tiek pailsėti
Ir jaustis patogiai...

Mūsų kojos labai pavargusios
Visą dieną jie šokinėjo
Leisk jiems šiek tiek pailsėti
Ir jaustis patogiai...

Įkvėpkite ir tyliai iškvėpkite -
Mintys dabar šviesios.
Įkvėpkite ir tyliai iškvėpkite -
Kūnas debesyse...

Taip malonu atsipalaiduoti
Bet laikas visiems pabusti.
Gerai ištempkite!
Ir šypsokitės vienas kitam!

- Pajudinkite rankas, kojas, atmerkite akis ir lėtai atsistokite. (Vaikai koncertuoja.) Kaip jautiesi? Ar jums patiko mūsų kelionė? Kas tau patiko labiausiai? (Vaikų atsakymai.)

Psichologas: „Dabar laikas mums grįžti į grupę. Praeiname savo keliu, užlipdami ant kiekvieno elemento penkis kartus, tris kartus papūtę varpą, uždarydami duris į stebuklingą kambarį. Greitai pasimatysime!

Literatūra

  1. BANGOS. Vaikų diafragminio kvėpavimo mokymas: Metodinis vadovas / Comp. Ledina V. Yu., Zubova N. A. - Sankt Peterburgas, 2003 m.
  2. Rogovas E. I. Emocijos ir valia. - M.: VLADOS, 1999 m.
  3. Martynovas S. M. Vaiko sveikata jūsų rankose. - M.: Švietimas, 1991 m.
  4. Monina G. B., Rannala N. V. Mokymai „Atsparumo stresui ištekliai“. – Sankt Peterburgas: kalba, 2009 m.
  5. Sensorinis kambarys: santrauka ir naudojimo gairės. - Sankt Peterburgas: Alma, 2007 m.
  6. Sausas baseinas. Žaidimų-užsiėmimų ir pratybų vedimo metodai: Vadovas mokytojams, psichologams ir tėvams / Red. L. B. Barjajeva. – Sankt Peterburgas, 2008 m.

Marina Agoškova
Sensorinio kambario sesija

GBOU vidurinė mokykla 31739 Ikimokyklinis skyrius "Šypsena" 1510 m. pastatas.

Žaidimo sesijos santrauka "MAGIŠKA KELIONĖ".

Korekciniam ir lavinančiam darbui su hiperaktyviais vaikais jutimų kambarys.

Parengta ir įgyvendinta: mokytoja-psichologė Agoshkova M. D.

Maskva, Zelenogradas.

Žaidimo seanso planas

Tikslas: Hiperaktyvaus ikimokyklinio amžiaus vaiko savikontrolės įgūdžių ugdymas.

Užsiėmimas atliekamas su nedideliu vaikų pogrupiu 2-3 žmonės.

Užduotys: Prisidėti prie psichoemocinio streso mažinimo;

Padėkite sukurti gerą nuotaiką vaikams;

Ugdykite aktyvios vaizduotės gebėjimą;

Formuoti savavališką elgesį, savikontrolės įgūdžius sąmoningai atliekant judesius pagal žodinius nurodymus.

Seanso algoritmas:

Sveikinimai;

Apšilimas;

Atsipalaidavimo pratimai su nuotaika atlikti žaidimo užduotis;

Žaidimų užduotys, pratimai sausame baseine;

Užduotys vaizduotės ir dėmesio koncentracijos ugdymui;

Pratimai masažo kelyje;

Atsipalaidavimas;

Žaidimo sesijos pabaigos ritualas.

1. Pasisveikinimas: "Kamuoliukai - Smeshariki"

AT jutimų kambarys prie įėjimo yra pakabukas "Kamuoliukai - Smeshariki" su varpeliu. Vaikai sveikina balionus traukdami juos, kad skambėtų sveikinimo signalas. varpas: "Sveiki!"

Ugdymo psichologė: „Vaikinai, Smeshariki sveikina jus ir linki sveikatos bei geros nuotaikos. Jie kviečia jus į stebuklingą kelionę. Tačiau prieš išvykdami į kelionę atliksime apšilimą.

2. Sušilti. Veiksmų atlikimas pagal suaugusiojo žodinius nurodymus. "Tai aš!"

Vaikai atlieka judesius pagal demonstracinius ir psichologo kalbos nurodymus, vėliau patys atlieka apšilimą.

Tai yra akių obuoliai! Čia! Čia! (Vaikai pirmiausia rodo kairę, tada dešinę akį.)

Tai yra ausys. Čia! Čia (Pirmiausia jie paima kairę ausį, tada dešinę.)

Tai nosis. Tai yra burna. (kaire ranka jie rodo į nosį, dešine - į burną).

Yra nugara. Čia yra pilvas. (kairė ranka dedama ant nugaros, dešinė – ant pilvo).

Tai rašikliai. Ploti! Ploti! (Abi rankos ištiestos į priekį, plojimai 2 kartus).

Tai yra kojos. Į viršų! (Padėkite delnus ant klubų, du kartus suspauskite.)

3. Pratimai masažo take;

Po apšilimo psichologė pakviečia vaikus pasivaikščioti taku. (su masažiniais blynais): „Kokios kojos, kokios kojos bėgo taku? Vienas du trys keturi Penki! Mūsų kojos negali pasivyti! Ant kiekvieno iškilimo (blynai su įvairiais įdarais) vaikai trypia lygiai tiek kartų, kiek jiems pasako psichologas. Pavyzdžiui, 5 kartus vaikai kojomis trypia blyną ir ritmu skaičiuoja. Jei teisingai sutrypė visus blynus, psichologė padėkoja ir kviečia eiti į atsipalaidavimo kėdes. Jei užduotis atlikta neteisingai, padeda ištaisyti klaidas ir teisingai atlikti užduotį.

4. Atsipalaidavimo pratimai su mąstymo žaidimo užduotimis;

Vaikai patogiai atsipalaiduoja kėdėse (užpildymo maišeliai, pufai ir kt.) Psichologas paruošia vaikams pasakišką žaidimų suvokimą pratimai: „Užmerkite akis ir klausykite, kaip gieda miško paukščiai (rašytuvas įsijungia)- klausytis 2-3 minutes. Dabar atidarykite akis ir jus pasitiks ugniagesys (įjunkite naktinę šviesą "Firefly", išjunkite šviesą jutimų kambarys, įgalinti spalvų krioklį). Ugnialapis kviečia pasigrožėti spalvingais stebuklingo krioklio burbulais ir purslais. Jame gyvena stebuklingos žuvys, jos gali išpildyti norus, tačiau norint jas iš arčiau apžiūrėti, priartėti prie jų reikia pasinerti į stebuklingą ežerą ir atlikti užduotis. Pasidaro visiškai tamsu, danguje užsidega žvaigždės (įjunk žemę ir užgesink naktinę šviesą, reikia paskubėti, skaičiuojant tris atsikelsi ir su kamuoliukais įlipsi į baseiną – tai mūsų ežeras. Vaikai sėdi sauso baseino šone.

5. Žaidimo užduotys, pratimai sausame baseine;

„Sušildykime kojas“- Vaikai panardina kojas į baseiną, judina jas įvairiomis kryptimis, psichologo signalu "ploti rankomis" kojos pakeltos į šoną.

"Miklios kojos"– Psichologo signalu "Paplokite rankomis vieną kartą" vaikai gaudo vieną kamuolį kojomis. Psichologo nurodymu „Plok du kartus rankomis“ vaikai gaudo du kamuoliukus kojomis.

"Išplaukė"- Vaikai sėdi baseine ir, psichologo signalu, judina rankas ir kojas, imituodami plaukimą. Autorius signalas: "Poilsis"- gulėkite tyliai, nejudėdami. Komandos kaitaliojimas 4-6 kartus.

"Patefonai"– Psichologo signalu vaikai apsiverčia ant pilvo, nugaros, šono. Signalas "Viena medvilnė"- ant pilvo „Du plojimai – į nugarą“, „Trys plojimai – ant statinės“. Pakartokite 3 kartus.

"Slėpti elementą"- Vaikai pakaitomis slepia daiktą sauso baseino kamuoliukuose, tada bando juos surasti, laikydamiesi tvarkos. Keisti 3 kartus.

"Bangos"- Vaikai kiek įmanoma stumia kamuoliukus rankomis. 2-3 minutes.

"Slėpynės"- esant signalui "Vienas du trys" vaikai slepiasi, įsirausia į balionus ir sustingsta nejudėdami. Šiuo metu įjungiamas žvaigždžių skydelis ir naktinė lemputė. "mėnulis". Psichologas: „Žiūrėk, kol žaidėme stebuklingame baseine, buvo gili naktis, gerai matomi žvaigždynai ir mėnulis, o kaip naktį spindi stebuklingas krioklys su žuvimis.

6. Pratimai masažo take;

Vaikų perėjimas per iškilimus kartojasi (blynai) su trypimu 1-5 sąskaitoje.

7. Atsipalaidavimas;

Vaikai sėdi atsipalaidavimo kėdutėse, klausosi vandens čiurlenimo, grožisi kriokliu, kuria linkėjimus, dalijasi įspūdžiais.

8. Žaidimo sesijos pabaigos ritualas;

Projektoriai išsijungia palaipsniui, įsijungia naktinė šviesa "Firefly", vaikai pakyla nuo kėdžių, atsisveikina su Smeshariki "Iki pasimatymo" pasidalinti savo įspūdžiais. Psichologas „Mūsų kelionė baigiasi. Firefly ir Smeshariki linki geros nuotaikos, sveikatos ir lauks jūsų kitoje kelionėje.

Sesija baigiasi.

Pagal šią schemą, laikantis lošimo seanso algoritmo, tokių žaidimų serija užsiėmimai su vaikais. Žaidimai ir užsiėmimai įvairūs ir pritaikyti prie vaikų gebėjimų ir pažangos.

Bibliografija

1. G. Kolos jutimų kambarys ikimokyklinėje įstaigoje. Praktinės rekomendacijos. Maskva, red. Arkti, 2006 m.

2. N. V. Samoukina. Žaidimai mokykloje ir namuose. Red. Jaroslavlis 2004.-208p.

4. H. Baumas. Krokodilo papūga. Kambarių žaidimai tobulėjimui ir poilsiui.

Red. Maskva 2008-144p.

4. K. Vopel. Nuo galvos iki pirštų galiukų. Red. Maskva 2005-143p.

Susijusios publikacijos:

Žaidimo seanso sensoriniame kambaryje „Apsilankymas saulėje“ santrauka Užduotys: - Emocinės būsenos gerinimas; - Sumažėjęs nervinis susijaudinimas ir agresyvumas; - Dėmesio savivalės ugdymas, jo stabilumas.

GCD „Rudens kelionė“ santrauka aplinkosaugos kambaryje Edukacinių sričių integracija: „Pažinimas“, „Bendravimas“, „Kūno kultūra“, „Muzika“, „Meninė kūryba“, „Skaitymo menas.

GCD konspektas tamsiame sensoriniame kambaryje 4-5 metų vaikams su negalia „Kelionė į pasakų smėlio šalį“ GCD santrauka tamsiame sensoriniame kambaryje su vaikais, turinčiais specialiųjų ugdymosi poreikių. Technologija: smėlio dailės terapija. "Kelionė.

Valstybės valdžios institucija

Vladimiro sritis

našlaičiams ir be tėvų globos likusiems vaikams,

Palydėjimo paslauga globojamoms šeimoms ir vaikams

Programa s ania-mokymas

jutimų kambaryje

vidurinės mokyklos vaikams

« Sidabrinis rūkas »

Parengė:

ugdymo psichologė

Shkarina S.A.

Sobinka

Įvadas:

Pamoka padeda pagerinti emocinę būseną, leidžia palengvinti raumenų ir psichoemocinę įtampą, suaktyvinti centrinės nervų sistemos funkcijas praturtintoje multisensorinėje aplinkoje. Pamoka skirta saugumo ir saugumo jausmo, teigiamo emocinio fono kūrimui, nerimo ir agresyvumo mažinimui, nervinio susijaudinimo ir nerimo mažinimui, smegenų veiklos aktyvinimui.

Tikslai:

Psichofizinės ir emocinės sveikatos išsaugojimas ir stiprinimas multisensorinės aplinkos pagalba

Užduotys:

Psichofizinio ir emocinio streso prevencija.

Sukurti teigiamą emocinę būseną.

Spalvos, garso, ritmo suvokimo, savo kūno judesių koordinavimo formavimas.

Nerimo būsenos palengvėjimas, nerimo perjungimas konstruktyvia kryptimi.

Adekvačios savigarbos formavimas, drovumo įveikimas.

Teigiamo vaikų bendravimo ir tarpusavio sąveikos ugdymas.

Atminties, kalbos, vaizduotės, mąstymo originalumo ugdymas.

Bendravimo įgūdžių ir įveikos elgesio elementų ugdymas

Užsiėmimų laikas jutimų kambaryje: 60 minučių.

Darbo metodai:

spalvų ir šviesos terapija (atsipalaidavimas spalvos ir šviesos pagalba);

garso, muzikos terapija (atsipalaidavimas garsų ir muzikos pagalba);

Pamokos struktūra:

pasisveikinimo ritualas.

Pratimų rinkinys skirtas raumenų atpalaidavimui.

Relaksacija (spalvų terapija, muzikos terapija, garso terapija, raumenų atpalaidavimas).

Teigiamo emocinio ir valios stabilumo formavimas; pažintinės veiklos aktyvinimas (žaidimai ir pratimai naudojant sensorinę kambario įrangą).

Atsiliepimas

Atsisveikinimo ritualas.

Pamokos „Sidabrinis rūkas“ eiga

Bendras laikas: 60 minučių.

Medžiaga: A4 popierius, guašas, šepečiai, vanduo, flomasteriai, žirklės, klijai, flomasteriai magnetinei lentai,

Įranga: pufai, pagalvės, kilimėliai, nešiojamas kompiuteris, grotuvas, sausas dušas, projektorius

1. Pratimas „Nuotaikos melodija“.

Tikslas:nustatyti vaiko nuotaiką pamokos pradžioje.

Laikas:5-7 minutes.

Technika:vaikams siūlomas lapas su pratimo „Nuotaikos melodija“ pavadinimu, ant kurio nupieštas muzikinis lazdelė ir diskantas. „Užrašai“ išdėstyti ant lentelės pirmoje eilutėje - mažorinė (geltona), antroje - mažorinė (pilka). Geltona reiškia gerą nuotaiką, pilka – blogą. Vaikas kviečiamas nustatyti savo nuotaiką, klijuojant pasirinktos spalvos raštelį ant bet kurios jos liniuotės ant kotelio.

Instrukcija:kad mes pradėtume dirbti, noriu sužinoti, kokia jūsų nuotaika šiuo metu. Priešais jus yra popieriaus lapas su pratimo „Nuotaikos melodija“ pavadinimu, ant kurio nupieštas muzikinis lazdelė ir diskantas. Atkreipkite dėmesį, „natos“ taip pat išdėstytos ant stalo: pirmoje eilutėje - mažoras (geltonas), antroje - minoras (pilkas). Geltonos natos – rodo gerą nuotaiką, pilkos – blogą. Siūlau nurodyti savo nuotaiką ant muzikinės lazdelės ant bet kurios iš jos liniuotės priklijuojant spalvos natą, atitinkančią jūsų nuotaiką šiuo metu,

Analizė:

Ar jums patiko mankšta?

Ar turėjote problemų renkantis spalvas?

Ar galime dirbti toliau?

2. Pratimas „Įvairių tautų sveikinimai“.

Tikslas:pasitikėjimo santykių kūrimas, empatijos, kūrybinės vaizduotės ugdymas.

Laikas:10 minučių.

Technika:Žiūrėtipristatymas„Sveikinimai skirtingų tautų“.

Skaidrių demonstravimu siekiama supažindinti mokinius su skirtingų tautų sveikinimosi kultūra. Ekrane rodomos teminės iliustracijos kartu su šalies pavadinimu ir sveikinimo aprašymu.

Medžiagos pristatymui naudojama vienuolika skaidrių, sukurtų animacinių efektų pagalba. Vaikai sužinos apie šių valstybių tradicijas:
- Indija;
- Kinija;
- Samoa;
- Lotynų Amerikos šalys;
- Laplandija;
- Japonija;
- Tibeto regionai;
- Rusija;
- Didžioji Britanija;
- JAV.

Tada vaikų prašoma sugalvoti ir pademonstruotipasaulis pasisveikinimas, t.y. derinkite kelis mėgstamus būdus. Pavyzdžiui, iš pradžių paspausk ranką kaip europiečiai, tada nusilenk kaip japonai, paliesk kojas kaip afrikiečiai.

Instrukcija:Vaikinai, dabar, kai susitikoteskirtingų tautų sveikinimų kultūrą, tegul kiekvienas iš jūsų sugalvoja ir parodo mums „PASAULINĮ SVEIKINIMĄ“, derindamas kelis skaidrėse matomus būdus.

Analizė:

Ar jums patiko mankšta?

Koks buvo pats neįprastiausias sveikinimas?

Kokius jausmus išgyveni po užsiėmimo?

3. Pratimas „dėmė“

Tikslas:mąstymo, kūrybinės vaizduotės ugdymas.

Laikas:10 minučių.

Technika:vaikai kviečiami numesti guašą ant popieriaus lapo, tada užlenkti lapą toje vietoje, kur nukrito lašas, ir kelias sekundes paspausti, o po to lapą ištiesinti. Rezultatas yra sudėtingos formos dėmė. Tada siūloma pademonstruoti dėmę, o tada greitai pavadinti tris gyvūnus ir tris negyvus objektus, į kuriuos jis panašus.

Medžiaga:A4 formato popieriaus lapas, guašas.

Instrukcija:priešais jus yra popieriaus lapas ir guašas.. Reikia nuleisti guašą ant popieriaus lapo, tada sulenkti lapą toje vietoje, kur pataikė lašas ir paspausti kelias sekundes, o tada ištiesinti lapą. Rezultatas yra sudėtingos formos dėmė. Parodei man, o tada greitai įvardink tris gyvūnus ir tris negyvus objektus, į kuriuos jis panašus.

Analizė:

Ar jums patiko mankšta?

Kuo jo pasirodymas buvo neįprastas?

Ar pratimas sukėlė problemų?

Kokią nuotaiką jauti?

Atpalaiduojanti mankšta „Sidabrinis rūkas“

Tikslas:psichoemocinės būklės normalizavimas.

Laikas:20 minučių.

Technika:mokiniai kviečiami atsisėsti ant vieno iš minkštų pufų ir užimti patogią padėtį, pasiekus patogią būseną prasidės užsiėmimas, skirtas psichoemocinei būsenai išspręsti. Vaikų užduotis – klausytis ir girdėti psichologo balsą, skambančią muziką.

Instrukcija:Siūlau atsisėsti ant pufos ir užimti patogią padėtį, pasiekus patogią būseną, pradėsime seansą, skirtą psichoemocinei būsenai išspręsti. Turite išgirsti ir klausytis mano balso, muzikos garso.

Tekstas poilsiui.

1 fazė. Atsipalaidavimas.

Patogiai įsitaisykite...
Jautiesi visiškai laisvai...
Pati laikysena sukelia raumenų atsipalaidavimą...
Tu guli ant minkštos, žalios pievos...
Viršuje skaisčiai šviečia saulė...
Aplink tave auga gėlės...
Šiltas vėjelis švelniai pučia jūsų kūną...
Vėjas sujudina aplink esančią žolę ir gėlių stiebus...
Įkvėpkite gėlių kvapo...
Pašaliniai garsai palaipsniui slopinami ... tolsta ...
Garsai sklinda iš toli... pro sąmonę...
Visas nerimas, dienos rūpesčiai praeina... lieka tik poilsis... ir ramybė...
Įtampos trūkumas yra malonu...
Atpalaiduokite rankų raumenis...
Rankos visiškai atsipalaidavusios...
Atpalaiduokite kojų raumenis...
Kojos visiškai atsipalaidavusios...
Kūno raumenys atsipalaiduoja...
Atpalaiduokite pilvo raumenis...
Atpalaiduokite nugaros raumenis...
Atpalaiduokite krūtinės raumenis...
Maloni šiluma ant viso kūno...
Veido raumenys atsipalaiduoja... dantys nesukandę...
Liežuvis atsipalaidavęs...
Atsipalaidavusios lūpos...
Kakta išlygina...
Visos kaktos raukšlės išsilygina...
Visiška ramybė...
Tylu... jauku... patogu... ramu...
Visą kūną gaubia maloni, švelni šiluma...
Šiluma ištirpdo visus pojūčius... nuneša juos...
Šiluma prasiskverbia į visas kūno ląsteles...
Kūnas ištirpsta supančioje erdvėje...
Kūno ribos išnyksta...
Migla supa tave...
Malonus, šiltas, sidabrinis rūkas...
Visas kūnas ištirpsta migloje...
Smegenys... nurimsta...
Mintys... sulėtink...
Lėčiau... lėčiau... lėčiau...
Kvėpuojate lengvai... ir tolygiai...
Ramus kvėpavimas... ritmingas...
Tu visiškai atsipalaidavęs... ir ramus...
Minkšta, maloni šiluma visame kūne...
Gali užsimerkti...
Susikoncentruokite į šiltumo ir ramybės jausmą...
Nukreipkite dėmesį į krūtinę...
Ant jo sėdi gražus drugelis...
Pažiūrėk į drugelį...
Pažvelkite į spalvų žaismą... ir gražiausius raštus ant jos sparnų...
Drugelis pasiruošęs skristi...
Bet drugelis lieka vietoje...
Su kiekvienu įkvėpimu ir iškvėpimu... tau atrodo, kad jis tuoj pakils...
Ir tu pasiruošęs skristi su ja...
Sekite drugelio sparnų judėjimą...
Drugelis pagaliau pakilo...
Tu skrendi paskui drugelį...
Lengvas, malonus skrydis...
Švelnus, šiltas vėjelis pučia jūsų kūną...
Sugerk visus garsus ir vaizdus...
Mėgaukitės skrydžiu...
Butterfly atvedė jus į nuostabią vietą... laisvą nuo visų rūpesčių ir rūpesčių...
Čia tu esi visiškai saugus...
Jus supa galingas auksinės šviesos energijos laukas...
Šviesa apsaugo jus nuo visų neigiamų išorinių poveikių...
Pajuskite šios šviesos energiją...
Šviesa laisvai teka per tavo kūną...
Pripildo jus energijos...
Tai tavo pasaulis...
Pasaulis, kuriame viską kontroliuojate...
Jūs esate šio pasaulio meistras ir architektas...
Padaryk taip, kaip nori...

2 fazė. Savarankiškas darbas.

Atėjo laikas grįžti...
Sidabro migla apgaubia tave...
Tu esi švelnaus, vėsaus rūko debesyje...
Maloni, vėsi migla pakelia tave...
Sklandžiai plaukiate iki kelionės pradžios...
Kelionė baigiasi...
Lengvas, vėsus vėjelis išsklaido rūką...
Maloni balta saulės šviesa visiškai išsklaidė rūką...
Grįžai į pievą...

3 fazė. Aktyvinimas.

Jautiesi linksma, gera nuotaika...
Tavo mintys energingos...
Kvėpavimas tampa gilesnis...
Įkvėpkite ilgai... giliai...
Iškvėpkite trumpai, energingai...
Ilgas... gilus kvėpavimas...
Trumpas, energingas kvėpavimas...
Rankų standumas praeina...
Kojų standumas praeina...
Pajudinkite pirštus... Įkiškite rankas į užraktą...
Ištemptas... na, ištemptas su malonumu...
Ji giliai įkvėpė... taip, kad nugara nubėgo šaltis...
Įkvėpk iškvėpk...
Vėl pasitempė...
Būkite aktyvūs!
Dabar šypsokis.
Šypsokis, šypsokis!
Sesija baigėsi.

Analizė:

Kaip jaučiatės po seanso?

Ar pavyko atsipalaiduoti?

Ar jaučiate energijos, gyvybingumo antplūdį?

5. Pratimas „Dagis“.

Tikslas:smulkiosios motorikos ugdymas, regos ir lytėjimo analizatorių stimuliavimas.

Laikas:5-10 minučių

Technika:šis pratimas atliekamas su „sausu dušu“. Vaikai sėdi vienas šalia kito, apžiūri įrangą viduje ir išorėje, tada eina per juosteles, pindami kasas.

Instrukcija:priešais jus – „sausas dušas“, įvairiaspalvės atlasinės juostelės, besileidžiančios tarsi vandens čiurkšlės. Pajusk juos. Savo ruožtu įeikite į vidų ir pakelkite galvą aukštyn – kad pamatytumėte savo atspindį. O dabar rūšiuojant per juosteles, pinti pynes.

6. Atsiliepimai.

Tikslas:sužinoti vaikų nuomonę apie pamoką.

Laikas:5 minutės.

Kas tau patiko šios dienos pamokoje?

Kokias užduotis atlikote be vargo?

Kokios užduotys buvo sunkios?

Kokia nuotaika tvyro dabar, šiuo metu?

7. Pratimas „Nuotaikos melodija“ (žr. 1 pratimą).

Tikslas:nustatyti vaikų nuotaiką pamokos pabaigoje.

Laikas:2 minutės.

Psichologo gyvenimo aprašymas: Magiškas jutiminių kambarių pasaulissabejingų nepalieka nė vieno vaiko. Psichologė, naudodama specialius sensorinio kambario elementus, padeda vaikams pasiekti komforto ir jaukumo jausmą, visiško saugumo jausmą, raumenų atsipalaidavimo būseną, kuri sukuria palankią aplinką bendravimui.

Raminančios spalvos, prislopintas kambario apšvietimas, tyli rami muzika, įdomūs pratimai prisideda prie psichofizinės ir emocinės įtampos prevencijos, pozityvaus vaikų bendravimo ir tarpusavio bendravimo ugdymo. Sensorinis kambarys – unikali vieta užsiėmimams su vaikais vesti tiek profilaktikai, tiek psichoemocinei pusiausvyrai atkurti.

Parengė:

Mokytoja-psichologė Shkarina S.A.

1 PRIEDAS

2 PRIEDAS

/data/files/i1527837816.rar (Pristatymas „Įvairių tautų sveikinimai“)

Žmogus turi jutimo organus: akis (rega), ausis (klausa), liežuvį (skonį), nosį (uoslę), odą ir gleivines (lytėjimas), vestibiuliarinį aparatą (svorio pojūtį, pusiausvyros ir padėties erdvėje pojūtį, pagreitį). ). Kiekvienas iš šių jutimo organų turi receptorius – analizatoriaus arba jutimo sistemos periferines grandis (pagal I. P. Pavlovą). Pavyzdžiui, regos receptoriai yra tinklainės strypai ir kūgiai. Pats analizatorius susideda iš trijų dalių: periferijos (receptoriaus), laidumo sekcijos (centripetaliniai neuronai), žievės sekcijos (smegenų žievės sritys, kurios gauna informaciją iš atitinkamų receptorių darinių).

Taigi jutimo sistema (analizatorius) gali būti apibrėžta kaip nervų sistemos dalis, susidedanti iš receptorių, nervų takų ir smegenų dalių.

Žinodami, kas yra jutimo sistema, galite pereiti prie sensorika- nervų sistemos funkcija, kurią sudaro dirgiklių suvokimas ir atliekama naudojant jutimo sistemą (analizatorių). Dėl jutimo, taip pat jutiminės sistemos vaidmens žmogaus gyvenime tyrimo atsirado specialios patalpos, kurios vadinamos sensorinėmis.

Sensorinis kambarys – kas tai?

Sensorinis kambarys gali būti apibūdinamas kaip specialiai organizuota aplinka, pripildyta įvairių rūšių stimuliatorių, kurios tikslas – paveikti žmogaus pojūčius. Sensorinis kambarys liaudyje vadinamas „atsipalaidavimo kambariu“, tačiau iš esmės jutimų kambarys gali būti naudojamas ne tik raminančiam ir atpalaiduojančiam poveikiui, bet ir tonizuojančiam bei stimuliuojančiam efektui pasiekti. Paslaptis slypi skirtingų paskatų derinyje. Tai apima: šviesą ir spalvas, garsus (muziką), kvapus ir lytėjimo pojūčius. Dirgiklių rinkinius galima sujungti į grupes, priklausomai nuo receptorių, kuriuos jie veikia.

Skatinimo klasifikacija

Šviesos terapija ir spalvų terapija- paveikti regėjimą. Švelni šviesa – ramybė. Ryški šviesa – jaudulys. Be to, šviesos dalelės (fotonai) palaiko kasdienių svyravimų ritmą, gerina imuninės sistemos būklę. Naudojama spalvų terapija, pavyzdžiui, raudona – stimuliacija, oranžinė – atstatymas, geltona – tonizuojanti ir kt.

Garso terapija – veikia klausą. Jis gali būti pasyvus (žmogus klausosi garsų ar muzikos) ir aktyvus (žmogus pats kuria garsus ar muziką). Rami melodinga muzika, gamtos garsai – ramybė. Mechaniniai garsai, elektroninė muzika, įvairaus stiprumo tonalumo kūriniai (Mocarto kūriniai), greito tempo muzikiniai kūriniai (valsai) – jaudulys.

Aromaterapija – veikia uoslę. Malonūs kvapai – ramybė. Aštrūs kvapai sužadina. Be to, eteriniai aliejai turi baktericidinių, antivirusinių ir priešuždegiminių savybių.

Lytėjimo pojūčiai- veikia odos receptorius. Minkštumo, šilumos, švelnumo jausmas – ramybė. Dilgčiojimas, spaudimas, vibracija – susijaudinimas. Masažo įrangos naudojimas mažina raumenų įtampą ir gerina kraujotaką.

Įranga, sudaranti jutimų kambarį, sąlyginai gali būti suskirstyta į du tipus: atsipalaidavimo ir aktyvinimo. Patys kambariai gali būti skirstomi taip pat.

Sensorinių kambarių tipai

Relaksacijos jutimo kambarys

Paprastai šiame kambaryje yra minkšta danga, sieniniai ir grindų kilimėliai. Jame yra pufai ir pagalvės, žmogaus kūno kontūrus sekanti supama kėdė, sausas baseinas su saugiais veidrodžiais. Jame sumontuoti apšvietimo įrenginiai, sukuriantys išsklaidytą šviesą, turintys šviesolaidinį efektą (žvaigždėtas dangus, žvaigždėtas lietus), pakabinamos kilnojamos konstrukcijos (veidrodinis rutulys, sausas lietus). Tokią patalpą papildo aromaterapijos blokas ir muzikos atkūrimo sistema.

Čia naudojamas toks dirgiklių rinkinys: švelni plaukiojanti šviesa, raminanti muzika ar gamtos garsai, malonus kvapas, patogi laisva laikysena kartu su lytėjimo nesvarumo, švelnumo ir švelnumo pojūčiais.

Suaktyvinimo sensorinis kambarys

Kambarys padengtas jutikliniais skydeliais rankoms ir kojoms (specialus prisilietimas
pėsčiųjų takai, oro burbuliukų vamzdeliai, kurie palietus vibruoja). Patalpoje įrengti šviesos-optinio efekto ir garso apšvietimo įrenginiai (interaktyvios plokštės, prožektorių sistemos). Taip pat yra muzikos ar garso rinkinių paleidimo sistema. Gali būti masažo kamuoliukų ir kitų panašių dalykų. Siekiant sustiprinti apšvietimo efektus, patalpoje gali būti specialūs veidrodžiai, kurie gali vizualiai pakeisti kambario plotą didesne kryptimi.

Čia naudojamas toks dirgiklių rinkinys: ryški šviesa, kurianti šventinę atmosferą, linksmi, tonizuojantys garsai, lytėjimo efektai (dilgčiojimas) odos receptoriams ir raumenų receptoriams, vedantys į susijaudinimo būseną.

Kam skirtas sensorinis kambarys?

Indikacijos užsiėmimams jutimo kambaryje gali būti:

  • neurozinės būsenos,
  • prisitaikymo sutrikimas,
  • Emociniai sutrikimai (baimės, atsitraukimas)
  • psichosomatinės ligos,
  • stresas, depresija, psichoemocinis stresas,
  • raumenų įtampa,
  • elgesio sutrikimai (agresyvus elgesys),
  • hiperaktyvumo sutrikimas ir dėmesio stokos sutrikimas,
  • sutrikusios jutimo funkcijos (rega, klausa, lytėjimas),
  • sulėtėjęs kalbos ir psichomotorinis vystymasis,
  • liekamieji organiniai centrinės nervų sistemos pažeidimai,
  • judėjimo sutrikimai,
  • lengvos autizmo formos
  • enurezė ir enkoprezė,
  • nervinis tikas,
  • mikčiodamas.

Kur ir kaip naudojami jutimų kambariai?

Šiuo metu sensoriniai kambariai yra naudojami įvairiose įstaigose: mokyklose, darželiuose, internatuose, ligoninėse, gimdymo namuose, sanatorijose, taip pat kaip poilsio kambariai įvairių firmų ir įmonių, psichologų.

Mokyklose, darželiuose, internatuose sensoriniai kambariai daugiausia naudojami įvairiems vaikų sutrikimams koreguoti. Užsiėmimai su vaikais vyksta žaidimo forma.

Ligoninėse sensoriniai kabinetai daugiausia naudojami ligoniams paruošti operacijai, pacientų neurotinėms ir vegetacinėms-kraujagyslinėms reakcijoms mažinti, lėtiniams skausmams malšinti ar sumažinti.

Gimdymo namuose sensorinės patalpos ruošia moteris gimdymui.

Privačiose įmonėse labai populiaru naudoti sensorinius kambarius, siekiant sumažinti darbuotojų stresą ir padidinti jų produktyvumą.

Paprastai seansai sensorinėje patalpoje trunka ne ilgiau kaip 45 minutes. Užsiėmimai gali vykti tiek nedidelėse 2-4 žmonių grupėse, tiek individualiai. Užsiėmimo jutimų kambaryje metu žmogus gali būti vienas arba su psichologu. Paprastai esant psichosomatiniams sutrikimams ir vegetacinėms-kraujagyslinėms reakcijoms pakanka eksploatuoti tik jutimo kambario dirgiklius, o koreguojant ir gydant, pavyzdžiui, įvairius emocinius, adaptacinius sutrikimus, papildoma psichologo specialisto pagalba. taip pat reikalaujama.

Amžiaus apribojimų nėra. Namuose galite sukurti atmosferą, panašią į jutimo kambarį.

Kontraindikacijos ir apribojimai naudojant sensorinį kambarį

Kontraindikacijos yra gilus protinis atsilikimas, epilepsija, infekcinės ligos. Apribojimas – hiperaktyvumas ir įvairios neuropsichiatrinės ligos, kurių gydymas atliekamas vartojant psichotropinius vaistus.

Išvada

Sensorinių sistemų tyrimas aktyviai vystosi. Poveikis per receptorius į smegenis užima daugelio pasaulio mokslininkų mintis. Ir nors tyrimai dar nesibaigė, jau žinome, kad jutimų kambarys neabejotinai yra unikalus „išradimas“ ir teigiamai veikia žmogaus organizmą.


Į viršų