Organizacja aktywnego wypoczynku w placówkach przedszkolnych. Święto sportu dla dzieci w wieku przedszkolnym Zawody sztafetowe dla przedszkola w innej grupie wiekowej

Scenariusz wakacji sportowych z okazji Dnia Zdrowia dla przedszkolaków z rodzicami „Rośniemy zdrowo”


Opis: Dynamiczna, sportowa impreza dla dzieci i rodziców w mieszanej grupie wiekowej z ciekawym wyborem gier i sztafet. Opracowanie metodologiczne przyda się nauczycielom przedszkoli, instruktorom wychowania fizycznego, nauczycielom-organizatorom zabaw dziecięcych oraz rodzicom.
Cel: wprowadzanie dzieci i rodziców w zdrowy styl życia poprzez wspólne zajęcia sportowe.
Zadania:
1. Realizować relacje w wychowaniu fizycznym dzieci między przedszkolem a rodziną.
2. Dawać dzieciom i rodzicom przyjemność wspólnego wychowania fizycznego, sprzyjać rozwojowi pozytywnych emocji, poczucia wzajemnej pomocy.
3. Promowanie zdrowego stylu życia, propagowanie zaangażowania rodzin w wychowanie fizyczne i sport.
4. Rozwijaj cechy fizyczne: siłę, wytrzymałość, szybkość, odwagę, zręczność, pewność siebie; rozwijanie umiejętności komunikacyjnych w kontaktach z rówieśnikami i dorosłymi.
Materiał i wyposażenie: akompaniament muzyczny, karty sportowe, obręcze, kije gimnastyczne, rakiety tenisowe, balony, piłki, kostki.

Postęp wakacji:

Przy muzyce „Together it’s fun to walk” na salę wchodzą dzieci wraz z rodzicami.
Prowadzący:
7 kwietnia to Światowy Dzień Zdrowia. Ilu z was wie, co to znaczy być zdrowym? (odpowiedzi dzieci)
Co należy zrobić, aby być zdrowym? (odpowiedzi dzieci)

Prowadzący:
Na boisko sportowe
Już teraz zapraszamy wszystkich
Święto sportu i zdrowia
Zaczyna się u nas!
Ćwiczenia są korzystne. W końcu każda minuta uprawiania sportu przedłuża życie człowieka o godzinę. Dziś wszyscy jesteśmy razem, aby nabrać sił, wziąć udział w zawodach i sztafetach.
Przed rozpoczęciem zawodów należy się dobrze rozgrzać.
Aby zachować zdrowie
Wzmocnij swoje ciało
Wyjdź się naładować
Pokaż swoje umiejętności.
Muzyczna rozgrzewka „Promienne słońce uwielbia skakać”.


Prowadzący. Bardzo dobrze! Dobre ćwiczenia wzmacniają i wspomagają zdrowie.
Prowadzący: Jest wiele sportów
Nawet nie licz wszystkiego.
Zagrajmy teraz
Nazwij sport.

Konkurs „Nazwij sport”
Rodzice na zmianę nazywają dowolny sport, dzieci im pomagają.

Prowadzący: A teraz dla dzieci.
Chyba zagadki
Zgadnijcie, chłopaki.

Puzzle.
Nie chce leżeć.
Jeśli go upuścisz, podskoczy.
Rzuć ponownie, pędzi galopem.
Zgadnij, co to jest? .. (piłka)

Dwa nowe klony
Dwumetrowe podeszwy:
Stawiam na nich dwie stopy
I biegnij przez wielkie śniegi. (Narty)

Całe lato stało
Spodziewano się zimy.
Czekam na pory -
Zbiegł z góry. (Sanki).

Kiedy kwiecień zbiera swoje żniwo
A strumyki płyną dzwoniąc,
przeskakuję nad nim
A ona przeze mnie. (Lina)

Prowadzący: Nie jęczymy, nie płaczemy
Jesteśmy przyjaciółmi, nie walczymy
Skaczemy przez kałuże cały dzień,
Uprawiamy sport.

Bieg sztafetowy „Przeprawa na tratwach”.
Rodzic i dziecko stoją w parach. Na sygnał kładą przed sobą jedną obręcz na podłodze i stają w niej, następnie dziecko stawia przed rodzicem kolejną obręcz i tak po kolei, skacząc z obręczy na obręcz, podchodzą do stojaka.

Prowadzący: Ogrzewasz cały świat
I nie znasz zmęczenia.
Uśmiechając się do okna
I wszyscy cię nazywają ... (słońce)
Przejść przez przeszkody
I przynieś promień słońca!

Konkurs „Słoneczko”
Dziecko biega wokół lady, bierze kij gimnastyczny, biegnie do obręczy i podaje rodzicowi. Rodzic kładzie „promień”, a dziecko biegnie za kolejnym „promieniem”.


Prowadzący: A teraz zobaczmy z tobą
Kto szybciej poradzi sobie z piłkami.

Konkurs balonowy.
Dzieci otrzymują jeden balon i rakietę tenisową. Każdy uczestnik kładzie piłkę na rakiecie i niosąc ją przed sobą na rakiecie tenisowej, dociera do stojaka, obiega go i wraca.


Prowadzący: Jeden dwa trzy cztery pięć,
Zając zaczął skakać.
Skacz dużo zająca
Skoczył dziesięć razy.

Gra w króliczka.
Rodzic trzyma ręce dziecka. Musisz skakać jak najwyżej.


Prowadzący: Na boisko sportowe
Wesoły bal nas wezwał,
Aby wszyscy się z nim przyjaźnili
I stawał się coraz silniejszy.

Przekaźnik „Piłka do kapitana”.
Dzieci dzielą się na dwie drużyny. Kapitan ma piłkę. Kapitan staje się twarzą swojej drużyny. Kapitan naprzemiennie dokonuje podania piłki metodą „z klatki piersiowej obiema rękami” swoim zawodnikom. Zawodnik łapie piłkę, podaje w ten sam sposób do kapitana, biegnie i staje za kapitanem.


Prowadzący: Rodzice odpoczęli, a my dalej.
Nie przeszkadzaj nam teraz
Nasza budowa jest pilna.

Konkurs „Zbuduj fortecę”
Dziecko bierze kostkę, biegnie po torach, podaje kostkę rodzicowi. Rodzic buduje fortecę. Dziecko biegnie za kolejnym sześcianem.


Prowadzący: Dziś nie ma przegranych
Po prostu są najlepsi z najlepszych.
Niech zabłyśnie światło w każdym sercu przyjaźni,
Rozpali czyny dobrego promienia.

Taniec „Kolorowa gra”.


Prowadzący: To kończy nasze wakacje.
Byłeś dziś zręczny, byłeś też odważny,
Czy byłeś silny, czy byłeś zręczny,
Szybko i przyjemnie
Przyjazny i zabawny.
Drogie dzieci, drodzy dorośli, uprawiajcie sport i bądźcie zdrowi.

Irina Kondratijewa
Scenariusz wypoczynku sportowego z okazji Dnia Rodziny „Wesołych Startów” w grupie w różnym wieku

Cel:

Przyciągnąć dzieci do zdrowego stylu życia poprzez sportową rozrywkę.

Zadania:

Dobra kondycja:

przyczyniają się do wzmocnienia układu mięśniowo-szkieletowego i kształtowania prawidłowej postawy.

Edukacyjny:

kształtować umiejętności i zdolności motoryczne;

kształtowanie pomysłów dzieci na temat wpływu na zdrowie

ćwiczenia fizyczne na ciele;

uczyć gry zespołowej.

Rozwój:

rozwijać szybkość, siłę, zręczność, dokładność, pamięć.

rozwijać zainteresowanie grami sportowymi;

Edukacyjny:

wykształcić u dzieci potrzebę codziennych ćwiczeń fizycznych;

rozwijać poczucie koleżeństwa, wzajemnej pomocy, zainteresowania kulturą fizyczną.

Obszary edukacyjne:

„Zdrowie”, „Wiedza”, „Komunikacja”, „Praca”.

Rodzaje zajęć dla dzieci:

komunikatywna, gra, poznawcza, ruchowa, porodowa.

Przebieg wakacji

Pod marszem sportowym dwie drużyny wchodzą na halę i ustawiają się naprzeciw siebie.

Prowadzący: Cześć chłopaki! Witajcie drodzy rodzice! Cieszymy się, że widzimy się na naszej imprezie sportowej, która poświęcona jest rodzinnym wakacjom! Gratulacje z okazji tego święta! Rodzina to ciepły, słoneczny uśmiech matki; życzliwe i zręczne ręce papieża i wesoły, dziarski śmiech dzieci. Rodzina zawsze nas kocha i czeka na nas. Nasza impreza sportowa! Więc dowiedzieliśmy się, czym jest rodzina! Czy nasze dzieci wiedzą, co to jest sport?

Sport to rywalizacja sportowa, ćwiczenia fizyczne, trening i wielka chęć wygrywania. Chłopaki, jakie znacie sporty? (piłka nożna, tenis, hokej, lekkoatletyka itp.)

Wydajność

Prowadzący: Mamy - Zawsze są w formie. Ciągłe treningi: zakupy, opieka nad dziećmi, sprzątanie, pranie. I nawet święta ich nie niepokoją. I nadadzą ton konkurencji!

Tatusiowie - Również zawsze w świetnej formie! Silny i zręczny! Zawsze będą w stanie przymocować półkę, wbić gwóźdź, a także stale nosić mamy na rękach!

Prowadzący: I na koniec dzieci! (pokazuje) To oni od kołyski przez wiele lat hartowali się ciągłym treningiem i zjednoczyli rodziców w przyjaznym zespole, stawiając przed sobą nowe zadania: trudne do nauczenia, łatwe do pokonania!

Prowadzący:

Zaczynamy więc nasz konkurs.

„Jeśli chcesz stać się wykwalifikowanym,

Zwinny, szybki, silny, odważny,

Ćwicz i pij wodę.

Nigdy się nie zniechęcaj, zawsze trafiasz w cel,

Oto sekret zdrowia

Bądź zdrów! Wychowanie fizyczne…. Cześć wszystkim!"

Na początek podzieliliśmy się na dwie równe drużyny, sami wybierzemy kapitanów i wymyślimy ich nazwę.

(Drużyny przedstawiają się: „Wróble” i „Wiewiórki”)

Tak więc wybrano kapitanów, wymyślono nazwę, bardzo nam miło cię poznać!

Przejdźmy do sportu!

1. Konkurs „Zbuduj piramidę”

Rodzic i dziecko muszą wspólnie przenosić duży zestaw konstrukcyjny na zabawkowym wózku z miejsca na miejsce i zbudować piramidę, przekazując pałeczkę następnej parze.

2. Konkurs „Kto szybciej do flagi”

Biegnij do flagi iz powrotem trzymając się za ręce z mamą lub tatą.

3. Konkurs „Dokładne trafienie”

Rodzic trzyma miskę, a dziecko musi rzucić piłkę i ją uderzyć.

4. Konkurs „Przenieś jajko”

Uczestnik bierze łyżkę z jajkiem (zabawką) i biega wokół kręgli i wraca.

5. „Przedszkole”

Bawią się w parach (matka (tata) i dziecko). Czapka i szalik są akceptowane przez pierwszą parę. Każda mama (tata) ubiera dziecko i idzie do „Przedszkola” na punkt orientacyjny, tam je rozbiera i wychodzi. Przekazuje atrybuty odzieży następnej parze. Wygrała drużyna, która jako pierwsza wysłała swoje dzieci do przedszkola.)

6. „Wspinaczka przez tunel”

Drużyny są zaproszone do wspinania się po kolei przez długie worki, kto jest szybszy.

7. „Kopnij piłkę do bramki”

Musisz zdobyć bramkę w bramce (łuk do czołgania się)

Brawo dla naszych drużyn

Silny, zręczny,

przyjazny, zabawny,

Szybko i odważnie!

Proszę drużynę o ustawienie się w kolejce.

Teraz podsumujemy nasze zawody,

A kto jest najsilniejszy, dowiemy się!

Tymczasem nasze jury się podsumowuje, nasi chłopcy i ja będziemy pamiętać to, co wiemy

gry na palec

i pokażcie naszym mamom i tatom!

Ten palec to babcia (Rozluźniamy palce na przemian od pięści,

Ten palec to dziadek zaczynający się od dużego)

Ten palec to tatuś

Ten palec to mama

Ten palec to ja

To cała moja rodzina! (Obrót z niezaciśniętą dłonią)

Gramy w tę samą grę w języku tatarskim.

Teraz zagrajmy w grę mobilną. Gra nazywa się „Kto jest ekstra”

Musisz wybrać trzech członków swojego zespołu. Spójrz, na dywanie jest pięć obręczy, biegasz w kółko, gdy gra muzyka, kiedy muzyka cichnie, musisz stanąć w dowolnej obręczy. Ten, kto nie miał wystarczającej liczby obręczy, odpada z gry. Następnie jedna obręcz jest usuwana, a pięciu uczestników kontynuuje grę. Gramy tak długo, aż pozostanie jeden uczestnik, on i jego drużyna będą zwycięzcami. Wszystko jasne? Więc zaczynajmy!

Zreasumowanie:

słowo jury

Prowadzący:

Cóż, oto zwycięzcy.

Podziękujmy publiczności.

Sportowcy - nowe zwycięstwa.

A wszystkim - nasze sportowe pozdrowienia!

Wręczenie medali i dyplomów uczestnikom zawodów, którzy przy głośnym aplauzie przejdą krąg honorowy. A dzieci i ich rodziców zapraszamy na herbatkę z ciastami.

Powiązane publikacje:

Rozrywka fizyczna w grupie seniorów „Fun Starts”. Rozrywka fizyczna „Wesołe początki”. Przygotowane przez wychowawców seniora.

Obszary edukacyjne: Zdrowie. Kultura fizyczna. Bezpieczeństwo. Muzyka. Rodzaje aktywności: ruchowe. Zadania. Edukacyjny:.

Rozrywka sportowa (w grupie seniorów) „Zabawne starty” Cel: Zaangażowanie dzieci w sport. Naucz się zachowywać w zespole. Ucz dzieci mądrości i zaradności.

Prowadzący: Cześć dzieciaki! Witajcie drodzy rodzice! Cieszymy się, że możemy Cię gościć na naszej siłowni. Chłopaki, wiecie o co chodzi.

Wszyscy wiemy, jak ważna jest praca z rodzicami i jak trudno jest czasem nakłonić rodziców do współpracy. Zwariowany.

Są następujące formy organizacji aktywnego wypoczynku w systemie kultury fizycznej i pracy prozdrowotnej placówki przedszkolnej:

Wypoczynek związany z kulturą fizyczną;

Święta kultury fizycznej;

Dni zdrowia, święta.

Sportowe wakacjeefektywna forma aktywnego wypoczynku dla dzieci, które okazały się najbardziej akceptowalną i efektywną formą aktywnego wypoczynku dzieci. Wieloletnia praktyka pracy placówek przedszkolnych pokazała, jak ważny jest sportowy wypoczynek w aktywnym zaangażowaniu każdego dziecka w wychowanie fizyczne.

Sportowe wakacje- to jest masowe imprezy rozrywkowe o charakterze pokazowym i rozrywkowym, przyczyniając się do upowszechniania kultury fizycznej, doskonalenia ruchowego, kształtowania takich cech charakteru jak kolektywizm, dyscyplina, szacunek wobec rywali. W racjonalnym połączeniu z innymi rodzajami pracy z wychowaniem fizycznym pomagają stworzyć celowy tryb motoryczny, który służy zwiększeniu funkcjonalności, poprawie zdolności do pracy i hartowaniu dzieci.

Sportowe wakacje są ważne dla wszechstronnego rozwoju i edukacji dzieci. W czasie wakacji chętnie biorą udział w różnorodnych zajęciach ruchowych – ćwiczeniach, zabawach plenerowych i sportowych, sztafetach, tańcach, atrakcjach. Działając z dużym uniesieniem emocjonalnym, dążąc do osiągania jak najlepszych wyników w konkurencyjnym środowisku, dzieci doskonalą się fizycznie. Manifestacja niezależności i inicjatywy w grupie rówieśników przyczynia się do aktywnego wykorzystania przez przedszkolaki nabytych wcześniej zdolności i zdolności motorycznych, rozwoju zwinności, szybkości, siły, wytrzymałości, orientacji w przestrzeni oraz innych przydatnych cech i zdolności.

Program kształcenia i szkolenia w przedszkolu wakacje sportowe pod warunkiem, że dla dzieci z grup średnich, starszych i przygotowawczych do szkoły. Dzieci w tym wieku są już w miarę samodzielne, mają dostęp do zbiorowej interakcji w grach i innych zajęciach, ciekawe i zrozumiałe jest uczestnictwo w konkursach, atrakcjach, inscenizacjach, są proaktywne w wykonywaniu zadań lub ról, potrafią mobilizować dążenia do osiągania lepszych wyników, do prawidłowego postrzegania oceny swoich działań, zachowań. Na początku roku planowane są wakacje sportowe, ustalana jest ich tematyka. Pozwala to przewidzieć ich najdogodniejsze połączenie ze świętami państwowymi.

Najbardziej akceptowalne dla dzieci w wieku przedszkolnym są wakacje sportowe, które są organizowane dla uczniów jednej placówki przedszkolnej. Jednocześnie dopuszcza się czasami zrzeszenia dwóch lub trzech grup starszych przedszkolaków z dwóch lub trzech pobliskich przedszkoli.

Sportowe wakacje jest szczególne, radosne wydarzenie w życiu dziecka. Świadczy o zdrowym trybie życia, reprezentuje osiągnięcia w kształtowaniu zdolności motorycznych i cech psychofizycznych. stworzyć w dziecku radosny, dobry humor.

Z dowolną formą organizacji wakacji sportowych dla przedszkolaków to powinno być prawdziwe święto dla dzieci, niedopuszczalne jest, aby wakacje dla dzieci przekształciły się w rozrywkę dla dorosłych, zwłaszcza wakacje sportowe o charakterze konkurencyjnym, organizowane z inicjatywy organizacji sportowych. Dobór uczestników wakacji spośród dzieci wyróżniających się w konkursach jest niedopuszczalny. Takie podejście nie odpowiada osobliwościom rozwoju umysłowego i fizycznego dziecka w wieku przedszkolnym. Selekcja dzieci wykazujących tylko najlepsze wyniki nie przyczynia się do rozwiązania najważniejszych zadań wychowawczych stojących przed placówką przedszkolną, nie ma na celu zapewnienia prawdziwie masowej pasji dzieci do wychowania fizycznego.

Jednym z najważniejszych wymogów dotyczących organizacji wakacji jest trzymając je w różnych porach roku. Mając to na uwadze, mogą one odbywać się w różnych naturalnych terenach. Na przykład sportowe wakacje można zorganizować nie tylko na terenie placówki przedszkolnej, ale także w parku, na stadionie, w naturalnych warunkach środowiska naturalnego – w lesie, na łące, nad brzegiem jezioro, morze, rzeka. Temat, struktura, specyfika, prace przygotowawcze i projekt w dużej mierze zależą od konkretnego miejsca uroczystości.

W przygotowaniu i przeprowadzeniu wakacji bierze udział cała kadra pedagogiczna: dyrektor, starszy wychowawca, kierownik muzyczny, nauczyciel wychowania fizycznego, pedagodzy. Skompilowane scenariusz, kolorowe atrybuty, przygotowywane są specjalne ubranka dla dzieci.

Tak daleko jak to możliwe dzieci biorą udział w przygotowaniu świątecznych dekoracji. W ramach przygotowań do wakacji odbywają się z nimi wycieczki na stadion, prowadzone są rozmowy, badane są ilustracje i uczone wiersze.

wychowawcy angażować dzieci do wykonywania różnych prac plastycznych do dekoracji boiska sportowego i sali gimnastycznej, sprzątania lodowiska, układania tras narciarskich, oznaczania tras biegowych i rowerowych, miejsc do zabaw, a także doboru i rozmieszczenia sprzętu i inwentarza do wychowania fizycznego, przygotowania strojów, świątecznych atrybutów . Zadania otrzymują nawet najmniejsi, nie tylko uczestnicy, ale i kibice; odpowiednio do ich gotowości. W wyniku tak wszechstronnej działalności twórczej rozwiązuje się wiele zadań edukacji zawodowej. Dzieci się bogacą nowe pomysły i wiedzę, budzą się zainteresowanie otoczeniem, zrozumienie ideologicznej orientacji święta sportowego pewien temat.

Rozwój scenariusza: jednym z najważniejszych odcinków pracy w ramach przygotowań do święta sportowego jest opracowanie scenariusza, który zostaje powierzony komisji spośród pracowników placówki przedszkolnej: starszemu nauczycielowi, wychowawcy grup dziecięcych występujących na wakacjach , dyrektor muzyczny. W przypadku, gdy dzieci z kilku placówek przedszkolnych zjednoczą się na wakacjach, w pracach komisji biorą udział pedagodzy i dyrektorzy muzyczni tych przedszkoli.

W trakcie przygotowania grupy grupa pracowników odpowiedzialnych za opracowanie scenariusza korzysta z pomocy doświadczonych i kreatywnych pedagogów, rodziców, angażuje ich w przygotowanie życzeń, apeli, konkursów, układania wierszy, konsultuje z nimi inne numery programu.

Scenariusz festiwalu sportowego w budowie w oparciu o wymagania metodologiczne programu nałożone na wychowanie fizyczne, higieniczne, estetyczne, moralne dzieci w wieku przedszkolnym. Podczas opracowywania skryptuświęto powinna uwzględniać swoją główną ideę, motto pod którym przechodzi. I tak na przykład na święta odbywające się pod hasłem „Słońce, powietrze i woda to nasi najlepsi przyjaciele”, „Zdrowie to siła”, „Rośniemy zdrowi, silni, pogodni”, głównymi zadaniami jest propagowanie znaczenia kultury fizycznej, czynników higieny, sił natury, jako najważniejszych środków wzmacniania zdrowia, hartowania, usprawniania funkcji organizmu, kształtowania zainteresowania dzieci ćwiczeniami fizycznymi i zabawami.

W programie święta sportowego, jako jeden z rodzajów zajęć na świeżym powietrzu dla dzieci, obejmuje różnorodne ćwiczenia fizyczne oraz fajne gry na świeżym powietrzu odzwierciedlające umiejętności motoryczne nabyte przez dziecko. B duże miejsce zajmują gry, sztafety, zbiorowe występy dzieci w którym pokazują, jak silni, silni, szybcy się stali. do programu wakacyjnego uwzględniono ruchy wyuczone wcześniej na lekcjach wychowania fizycznego. Sprawiają dziecku radość i przyjemność.

Aktywna aktywność ruchowa wszystkich dzieci uczestniczących w festiwalu sportowym jest ważnym czynnikiem wpływającym na jego efektywność wychowawczą i edukacyjną. Organizatorzy imprez powinni to zapewnić żadne z dzieci nie było w gronie stałych widzów, fanów, pożądane jest, aby dzieci wszystkie razem i na przemian uczestniczyły w różnych numerach programu, pomagały prezenterom i sędziom.

W materiale literackim i artystycznym wiersze, piosenki, apele między zespołami itp. ujawnia znaczenie porannych ćwiczeń, zabawnych zabaw na powietrzu. Właściwym jest użycie wiersza, obrazków z gry, sytuacji fabularnych, które pozwalają w żartobliwy sposób pokazać, do czego prowadzi negatywny stosunek do higieny, zaniedbania wychowania fizycznego, lęk przed świeżym powietrzem itp.

Muzyka odgrywa znaczącą rolę na wakacjach, tworząc emocjonalny przypływ, wesoły, wesoły, radosny nastrój.

Sportowe wakacje zróżnicowane pod względem treści i struktury.

Ciekawe i ekscytujące ferie zimowe. Ich zawartość odzwierciedla sezon i obejmuje jazdę na sankach, łyżwach, nartach, a także gry sportowe (hokej), różne gry na świeżym powietrzu, masowe proste tańce i chwile niespodzianek. Na ferie zimowe dziecko nie wykonuje piosenek i wierszy. zaskakujące chwile- źródłem radości dla dzieci.

Podczas ćwiczeń otwiera się szerokie pole wyboru różnych ćwiczeń i zabaw wakacje sportowe latem na świeżym powietrzu. W tych warunkach możliwe jest włączenie w treść wakacji masowych występów dzieci, wymagających dużej wolnej przestrzeni, sztafet z bieganiem, skakaniem z miejsca i biegiem, rzucaniem do celu i na odległość, ćwiczeniami w równowadze w różnych warunkach, a także zadania wykonywane na rowerach i hulajnogach, elementy gier sportowych (koszykówka, badminton, piłka nożna), zabawy (bieganie w parach ze związanymi nogami, skakanie na linie itp.).

Szczególnie zawartość festiwalu sportu na wodzie- w basenie, nad brzegiem morza. W jej trakcie dzieci wykazują się umiejętnością wykonywania ćwiczeń przygotowujących do pływania (ślizganie się, unoszenie, zanurzanie głową w wodzie, skakanie do wody itp.), pływania z podporami i bez. Jednocześnie szeroki wachlarz gier i atrakcji w wodzie i nad wodą jest szeroko uwzględniony.

Wakacyjne otwarcie zwykle rozpoczyna się częścią uroczystą, wyjściem uczestników na salę lub boisko sportowe, po czym następuje formacja, złożenie sprawozdania, powitanie dyrektora przedszkola. W zależności od tematu, motta święta, sportowcy, lekarze itp. mogą pozdrawiać dzieci.

Na początku święta odbywa się apel, wykonywana jest wspólna pieśń, w której jasno wyraża się ideowa orientacja święta. Otwarcie kończy się podniesieniem flagi i paradą uczestników.

Święto składa się w trzech częściach.

Pierwsza część zwykle są święta w formie parady sportowej, który rozpoczyna się powszechnym pochodem dzieci, podzielonych na osobne drużyny, idących ze swoimi odznakami, proporcami, emblematami. Ruchy są wykonywane do muzyki, poezji, piosenek, co powoduje duży przypływ emocjonalny.

Po sportowej paradzie dzieci demonstrują swoje umiejętności w grach i ćwiczeniach. Grupy seniorów biorą udział w zawodach w biegach, rzucie, skokach itp.; sztafety, gry z elementami rywalizacji, gry sportowe. W wakacje można włączyć różne atrakcje. Ta część wakacji odbywa się według czasu dla każdej grupy wiekowej i wszystkich uczestników.

W drugiej części wakacji można zorganizować teatr lalek, występy dzieci w wieku szkolnym, dorosłych, spacery z bajkami itp. W tej części koniecznie wprowadzane są różne momenty zaskoczenia: pojawienie się postaci z bajek, magika, tancerzy itp.

Pod koniec wakacji goście, dzieci, rodzice, nauczyciele i pracownicy przedszkola wykonują wspólny taniec, improwizując i bawiąc się.

Gospodarz imprezy.

Ważną rolę w uroczystości należy do lidera. Może to być doświadczony pedagog, starszy wychowawca lub jeden z rodziców, szef kuchni. Powodzenie uroczystości w dużej mierze zależy od prowadzącego.

Musi dobrze znać scenariusz wakacji, kolejność występów wszystkich uczestników, umieć krótko i jasno wytłumaczyć zadania dla zespołów i poszczególnych prelegentów, być aktywnym, zaradnym i szybko rozwiązywać nieprzewidziane sytuacje.

Prowadzący musi dobrze znać charakterystykę dzieci w wieku przedszkolnym, umieć rozpraszać uwagę, dostrzegać reakcje dzieci na zwycięstwo i porażkę w grach, sztafetach, atrakcjach. Bardzo ważne jest, aby na czas rozweselić nieaktywne dziecko, połączyć je z przedstawieniem wraz ze wszystkimi. Przez całe wakacje należy jak najbardziej zaktywizować każdego z jego uczestników, w tym nie lekceważyć dzieci obecnych na wakacjach jako widzów, wykorzystuję na to chwilę humoru.

W procesie zarządzania przebiegiem wakacji obowiązkowe jest utrzymywanie kontaktów między gospodarzem a gronem sędziowskim, skoordynowane z nim wspólne działania.

Nie można dopuścić do nadmiernego opóźnienia urlopu. Może to prowadzić do przepracowania dzieci, utraty zainteresowania tym, co się dzieje, aw rezultacie do naruszenia dyscypliny.

Ważne jest, aby działania na festiwalu ciągle się zmieniały, nie powinno być przerw między występami, długa refleksja nad ocenami jurorów. Święto powinno wywoływać dobry nastrój, którego utrzymanie zależy od lidera.

W dniu święta dorośli staraj się nie zakłócać codziennej rutyny, unikaj nadmiernej nerwowości. Atmosfera wakacji powinna sprawiać dziecku radość. Czas trwania urlopu nie przekracza 45 minut - 1 godziny.

Innym rodzajem aktywnego wypoczynku dla dzieci jest wypoczynek kultura fizyczna.

Wypoczynek z kulturą fizyczną wypełnia życie dziecka emocjonującą, zabawną aktywnością ruchową.

Program kultury fizycznej w grupach młodszych i średnich opiera się na najprostszych grach, takich jak: „Kto wcześniej przyniesie zabawki, wykona zabawne akcje” itp.

w grupach seniorów dziecko indywidualnie i zbiorowo (w zespołach) uczestniczy w zabawnych zabawach z elementami współzawodnictwa, przypominających mały dzień sportowy. Zawartość rekreacyjna obejmuje ciekawe atrakcje, tańce i tańce znane dziecku.

Główne zadanie nauczyciela w prowadzeniu wychowania fizycznego jest: tworzenie pogodnego, radosnego nastroju, pobudzanie aktywności każdego dziecka, uwzględnianie jego indywidualnych możliwości, zróżnicowane podejście do oceny efektów jego działań, zapewnienie możliwości doznawania przyjemnego uczucia przyjemności z wykonywanych przez nie ruchów i inne dzieci, a także radość z sukcesu przyjaciela.

Podczas spędzania wolnego czasu dziecko wykonuje różne zadania motoryczne. On zachowywać się bardziej bezpośrednio niż w wychowaniu fizycznym. Luźność i naturalność wykorzystania zdolności i zdolności motorycznych zapewnia ekspresyjność, kunszt, estetykę jego ruchów. Aktywność fizyczna to najlepszy sposób na kształtowanie luzu i piękna ruchów. Umiarkowane obciążenie mięśni poprawia samopoczucie i nastrój.

Wypoczynek z kulturą fizyczną rozwija się myślenie, wyobraźnia, celowość, kultura uczuć(na przykład uczą dziecko powstrzymywania swoich uczuć i pragnień, okazywania determinacji). Rozwija u dzieci umiejętność poruszania się do muzyki, słuch do muzyki, pamięć.

Wypoczynek z kulturą fizyczną nie wymaga specjalnego szkolenia. Jest w budowie na znanym materiale. Wydatki na rozrywkę zarówno z jedną grupą, jak i z grupami dzieci w podobnym wieku.

W czasie wolnym aktywnie uczestniczy nauczyciel: wydaje polecenia rozpoczęcia i zakończenia gry lub zadania ruchowego, podsumowuje wyniki, jest sędzią głównym zawodów i swoim zaciekawionym podejściem do tego, co się dzieje, tworzy emocjonalną atmosferę.

Ważna rola w utrzymaniu radosnego nastroju, tworzeniu pozytywnych emocji gra przybory: emblematy, medale, proporce, tablice wyników itp.

Opiera się na znanych grach i ćwiczeniach z gry,

Na elementach gier sportowych (koszykówka, ringo, hokej, piłka nożna, tenis itp.),

Na ćwiczeniach podstawowych ruchów (bieganie, skakanie, jazda na rowerze, hulajnodze, wrotkach, skakanie przez krótką skakankę).

Taki opcja wypoczynku jest dla dziecka rodzaj offsetu na opanowanie wymienionych rodzajów ruchów i opanowanie prawidłowej techniki ruchów.

Wypoczynek z kulturą fizyczną można zbudować przeważnie w biegach sztafetowych typu „Funny Starts”. Ten czas wolny obejmuje ruchy wyuczone na lekcjach wychowania fizycznego.

Ciekawe passy muzyczny wypoczynek. Dziecko ćwiczy wykonywanie ruchów przedmiotami (piłki, wstążki, obręcze itp.), ćwiczenia rytmiczne. Taki wypoczynek rozwija kreatywność, inicjatywę, piękno, wdzięk i ekspresję ruchów.

Wszystkie powyższe formy organizacji aktywnego wypoczynku są starannie planowane i omawiane na radach pedagogicznych placówki przedszkolnej. Rodzice i sponsorzy mogą wziąć udział w przygotowaniu różnych form aktywnego wypoczynku. Dzieci w wieku szkolnym, starsi bracia i siostry, wybitni sportowcy i inne ciekawe osoby są często zapraszane na wakacje i wypoczynek.

Cel:

Wprowadź w dzieci radosny i pogodny nastrój, wprowadź je w zdrowy tryb życia poprzez ćwiczenia fizyczne.

Zadania:

Dobra kondycja:

  • Przyczynić się do powstania wstępnych pomysłów na temat zdrowego stylu życia;
  • Aby stworzyć chęć prowadzenia zdrowego stylu życia;
  • Zachować i wzmocnić zdrowie fizyczne dzieci;

Edukacyjny:

  • Ćwicz chodzenie i bieganie w kolumnie pojedynczo, wykonując zadania zgodnie z poleceniami nauczyciela;
  • Wzmocnij zdolność czołgania się na czworakach;
  • Rozwijaj umiejętności ekspresyjnego i emocjonalnego przekazywania obrazów gier;

Edukacyjny:

  • Wzbudzaj zainteresowanie ćwiczeniami fizycznymi;
  • Rozwijaj umiejętność wspólnej zabawy; przyjazne uczucia, pozytywne emocje;
  • Pielęgnuj świadome podejście do uprawiania sportu.

Ekwipunek: list, „ścieżki zdrowia”, dywanik, kosze – 1 szt., łuk, ślady, mostek żebrowany, marchewki – 2 szt. dla każdego dziecka akompaniament muzyczny.

Postęp rozrywki:

Dzieci wchodzą do sali przy muzyce (marsz)

Instruktor: Ilu mamy gości! Powitajmy naszych gości!

Dzieci: Witam gości!

Instruktor: Do naszego przedszkola przyszedł list, bardzo dziwny (pokazuje kopertę).

Chcesz wiedzieć, kto wysłał Ci kopertę?

Zagadka pomoże Ci znaleźć odpowiedź! - „Długie ucho, kłębek puchu,

Zręcznie skacze, uwielbia marchewki. Kto to jest?

Dzieci: Króliczek.

Kochani, podzielmy się naszym sekretem zdrowia? Gdzie mieszka zając? (W lesie).

Czas iść do lasu, bo czeka na nas zajączek. Droga nie będzie łatwa. Musimy przejść przez most nad rzeką, przeczołgać się pod bramą.

Więc idź!

  1. Gimnastyka muzyczno-gra

Nasze małe stopy szły wąską ścieżką,

Pomogły też ręce, wszyscy machali i machali.

Zatrzymaj się. Usiadł. Wstaliśmy. Znowu szli razem.

Padał deszcz, grzmiało. Chodzimy na palcach.

Otrząsnęliśmy ręce i nogi, nie byliśmy zmęczeni drogą.

Dzieci zamieniły się w niedźwiedzie

Misie wyszły na spacer,

Brązowe, futrzane niedźwiedzie końsko-szpotawe.

Zamieniony w koguty

Podnosimy nogi Podnosimy nogi i śpiewamy piosenkę.

Wszyscy zamienili się w konie, a teraz spieszymy się, spieszymy się,

na koniach, na koniach, koźlęta galopują żwawo.

Nasze nogi biegały

Biegnij wzdłuż ścieżki

I aż się zmęczymy

Nie zostawimy siebie w tyle.

I aż się zmęczymy

Chodźmy razem.

Przygotowanie wyposażenia („ślady”, most, bramy, ścieżki zdrowia)

2. Tor przeszkód.
Instruktor: Oto kilku dobrych kolegów

Stał się silniejszy od razu

I rumieniec, więcej zabawy

Aby znaleźć dla nas zająca

Konieczne jest podążanie śladami (ręce na pasku)

Nad mostem żebrowym

Na pięknym dywanie

A potem musisz iść do bramy,

Jak czołgają się kocięta.

Instruktor: Oto domek zająca.

Zając: Cześć chłopaki!

Dzieci: Cześć zając!

Zając: Dziękuję za odpowiedź na moją prośbę. Czy zdradzisz swój sekret, aby zwierzęta nie zachorowały?

Dzieci: Jeśli dzień zaczyna się od ładowania,

Więc wszystko będzie dobrze.

Ładowanie jest przydatne dla wszystkich, ładowanie jest potrzebne każdemu.

Ratuje wszystkich przed lenistwem i chorobami!

Muzyka (akord)

  1. Ćwiczenia ogólnorozwojowe „Króliczki”.

Patrzcie dzieci na łące (trzymamy się za ręce, stajemy w kole)

Zające stały w kręgu.

Króliki nie chcą chorować

Ładują się.

powtórz dzieci

Z nimi porządek.

Muzyka (akord)

  1. Króliczki siedziały na huśtawce, (wiosna, ręce do tyłu) chciały się huśtać.

W górę iw dół, w górę iw dół

Rzucili się prosto w niebo (machają rękami do przodu, do tyłu)

  1. Pochylając sie do przodu-

niech każdy wybierze marchewkę

i - znowu, znowu,

Mamy duże zbiory. (pochylają się i biorą marchewkę w jedną, potem w drugą rękę pokazali żniwa)

  1. Spójrz, jaki sprytny

zające schowały marchewki.

Pokazano ponownie -

Pokazano ponownie

nie widać tej marchewki (chowają ręce za plecami i wyciągają je do przodu)

4. Raz, dwa, trzy, cztery, pięć,

zajączki zaczęły skakać

króliczki zaczęły skakać -

bez względu na to, jak króliczki się zmęczą, (włóż marchewki do koszyka)

  1. Lecą mlecze (ręce do góry)

króliki łaskoczą ich nosy.

Daj odpocząć króliczkom.

Dmuchnij na nich, chłopaki.

Ćwiczenie oddechowe „Dmuchnij w mniszka lekarskiego”

Królik: To cudowne! Teraz ćwiczę też codziennie rano! postaram się ćwiczyć.

Chłopaki, zagrajmy w jedną bardzo interesującą grę „Mały biały zając siedzi”

Gra „Biały króliczek siedzi”.

Mały biały zając siedzi (dorosły siada)

I rusza uszami.

(Dorosły przykłada palce do głowy, porusza nimi, obracając w prawo i lewo)

To jest to, to jest to

Porusza uszami.

(Dzieci naśladują ruchy dorosłego i powtarzają za nim słowa)

Królikowi jest zimno

Musisz rozgrzać łapy.

Klaskać-klaskać-klaskać-klaskać

Trzeba rozgrzać łapy!

(Dorośli i dzieci klaszczą w dłonie i powtarzają dwie ostatnie linijki)

Królikowi jest zimno

Króliczek musi skakać.

Hop-hop-hop-hop

Króliczek musi skakać!

(Wszyscy skaczą w jednym miejscu, powtarzając: „Króliczek musi skakać!”

Zając: Dzięki chłopaki. Teraz rozumiem, co należy zrobić, aby nie zachorować.

Dzieci i zając: Trzeba wstawać rano i ćwiczyć!

Zaprzyjaźnimy się ze sportem

I doceń swoje zdrowie!

Taniec: „Wszyscy uprawiają sport” (dzieci i zając)

Wynik. Bardzo dobrze. Chłopaki! Dzisiaj zrobiliśmy dobry uczynek - podzieliliśmy się sekretem zdrowia ze wszystkimi mieszkańcami lasu. Wszystkie ćwiczenia wykonałeś poprawnie. Próbowaliśmy i teraz wszyscy są zdrowi, pogodni i radośni. Czas na powrót z lasu do przedszkola.

Pożegnaj się z królikiem. Do widzenia!

Zając: Do widzenia!

Instruktor: Do grupy pójdziemy krótką leśną drogą (na skarpetkach, ręce na pasku), (dywaniki drażnią).

  • rozwijać koordynację ruchów, umiejętność utrzymania równowagi dynamicznej i statycznej, orientację w przestrzeni;
  • kształtowanie u dzieci pozytywnego nastawienia do zdrowia własnego i bliskich;
  • wzbudzić zainteresowanie dzieci wspólnym wykonywaniem ćwiczeń z kartką papieru;
  • przynosić radość ze wspólnej aktywności ruchowej.

Materiał: arkusze żółtego, czerwonego i zielonego papieru, nagrania audio piosenek „Walking Fun Together”, „Rain”.

Przebieg rozrywki fizycznej

Wychowawca (V.). Witamy drodzy goście! Rozpoczynamy rodzinną rozrywkę sportową, w której biorą udział nasze mądre dzieciaki i ich ukochani rodzice. Poznajemy uczestników.

Rozbrzmiewa marsz sportowy, do aplauzu dołączają dzieci i ich rodzice.

W. Otrzymaliśmy list. Przeczytajmy to.

Jestem jesienną bryzą

Przesyłam ci liść w prezencie.

Zabawa z nim to przyjemność!

Spróbuj zgadnąć

Czym może być liść?

Od kogo to jest? (Z „wesołej bryzy”)

Nauczyciel rozdaje dzieciom i rodzicom kolorowe kartki z koperty.

W. Wybierzemy się w podróż z magicznymi liśćmi.

Och, wygląda na to, że zaczyna padać.

Aby nie zamoczyć się w deszczu

Zabieramy ze sobą dach.

(Trzymaj kartkę papieru nad głową obiema rękami.)

Zmoczmy ręce deszczem: rozłóżmy je... Ale co zrobić z liściem? Połóżmy to na naszych głowach. Ale żeby nie upadł, musisz podnieść głowę, wyprostować plecy, wyprostować ramiona i iść powoli, aby prześcieradło nie spadło. Cóż, spróbujemy?

Wiał wiatr, zrywa nam liście, zrywa głowy i kręci się w powietrzu. (Dzieci rzucają liśćmi i próbują je złapać.)

Po deszczu wszędzie są kałuże. Jak możemy je przejść bez zamoczenia stóp? (Możesz położyć liście i przejść po nich, jak po wybojach.)

I zagrajmy. Nasza gra nazywa się Freeze. (Dzieci chodzą lub biegają między liśćmi leżącymi na podłodze. Na sygnał nauczyciela stoją na liściach, starając się utrzymać równowagę.)

W. Utrudniamy rodzicom. Należy złożyć liść na pół, stanąć na nim i stanąć na jednej nodze, zachowując wybraną pozycję.

Spójrz, wyszło słońce i wysuszyło kałuże.

Zróbmy lunetę. Pomoże nam w tym nasza "magiczna" ulotka. Zobaczcie jak pięknie jest wokół, jakie dobre i wesołe nastroje mają nasi goście!

A teraz mam pytanie do najbardziej zaradnych i bystrych. Jak przenieść kartkę papieru bez użycia rąk? (Ściśnij kolanami.) Spróbujmy przejść? Bardzo dobrze!

Ale to nie wszystko. Masz jeszcze jedno zadanie. Powiedz mi, proszę, jaka jest twoja ulubiona dziecięca zabawka, którą można zrobić z naszego magicznego liścia? (Piłka.) Oczywiście, że to piłka.

Zgnijmy kartkę papieru i zamieńmy ją w „piłkę”. Chcesz zagrać? Spróbuj rzucić i złapać piłkę obiema rękami. Teraz rzućmy i złapmy jedną ręką. Może ktoś się "pogoni"? Jak fajnie i mądrze robisz wszystko! Inaczej nie może być.

Niestety nasza sportowa rozrywka dobiega końca. Proponuję wyprostować nasze kulki i porwać liście na małe kawałki.

A teraz fajerwerki! Brawo!!!

Zreasumowanie.

W. Czy dobrze się bawiliśmy?

Czy wcale nie jesteśmy zmęczeni?

Podróżowaliśmy z „magicznym” liściem?

Jaki był nasz liść?

Pokazaliście, jak sprytni, zręczni, zaradni i co najważniejsze - przyjaźni są wszyscy.

Dziękuję wszystkim za dobry nastrój, który daliście.

Do zobaczenia wkrótce!


Top