Zhrnutie lekcie „pri hľadaní pokladu“. Abstrakt hodiny matematiky v skupine seniorov Komplexná lekcia štúdia pokladu okolo nás

Rtiščevo, región Saratov

Synopsa integrovanej hodiny v skupine seniorov

"Hľadanie pokladov".

Vychovávateľ: Tyurina L.I.

Obsah programu:

Ciele: Upevniť schopnosť detí rozložiť číslo 7 na dve menšie a z dvoch menších vytvoriť jedno väčšie číslo na obrazovom materiáli.

Ujasniť si vedomosti o geometrických tvaroch: kruh, štvorec, trojuholník, obdĺžnik, štvoruholník, mnohouholník.

Upevniť vedomosti o dňoch v týždni a ich postupnosti.

Pokračujte v učení sa klasifikácie na základe znakov, ktoré už deti poznajú: farba, tvar, vzhľad, smer.

Vzdelávacie: Cvičenie v počítaní dopredu a dozadu do 7.

Upevniť vedomosti detí o zložení čísla do 7, zostavenie celku z častí.

Rozvíjanie: rozvíjať kognitívnu aktivitu u detí.

Vzdelávacie: vychovávať pozornosť pri riešení logických problémov, záujem.

Prípravné práce: Čítanie knihy „Ostrov pokladov“ a prezeranie ilustrácií o dobrodružstvách na mori, sledovanie karikatúry „Dobrodružstvá baróna Munchausena“, „Dobrodružstvá kapitána Vrungela“, film „Ostrov pokladov“, práca s „Tangramom“.

Materiál na lekciu:

Ukážka: Model plachetnice, kalendár s dňami v týždni, zvuková stopa zvuku mora, obrázky mnohouholníkov, lodný denník s otázkami o dňoch v týždni, šípky s ukazovateľmi, kamene, jadrá s číslami (od 1 do 7, truhlica s dekoráciami.

Písomka: Jednoduché ceruzky, manuál M. V. Korepanov, S. A. Kozlová, O. V. Pronina "Moja matematika", "Tangram", kockované zošity.

Priebeh priamej výchovno-vzdelávacej činnosti.

Dnes sa vydáme na vzrušujúcu cestu hľadať poklady, ktoré ukryl kapitán Flint. A čo budeme ďalej, zistíte splnením úlohy.

Hra "Tangram"

Z častí je potrebné urobiť celok.

Čo si dostal? (Odpovedzte deťom)

Z akých geometrických tvarov (odpovedajte deťom)

2. Predstavte si, že ste tím a všetci sú zoradení na palube. Vyberme kapitána tímu. Vybrali ste si kapitána - Sergeja. Všetci budeme námorníci.

Dnes je Štvrtok. Na ceste budeme 6 dní. Počítajte a povedzte, v ktorý deň v týždni tam budeme (stane sa tak v stredu)

A keby sme sa plavili 8 dní, v ktorý deň v týždni by sme prišli? (v piatok)

Nuž, poďme! V stredu sa pokúsime dostať na Ostrov pokladov včas.

(zapne sa soundtrack - zvuk mora)

3. Hra s prstami "Pri mori".

Smerom k brehu sa valí vlna

(flexibilný pohyb dlane pravej ruky hore, potom dole)

Ďalší ju nasleduje.

(ľavá ruka dobieha pravú ruku rovnakým pohybom)

Tento je nižšie

Tento je úplne neviditeľný.

(sotva viditeľné jemné vlnenie pravou rukou)

A na brehu mora.

Budeme sa hrať s pieskom

(nazbierajte neviditeľný piesok do dlane, vysypte ho)

Bude tam piesková veža

Ako vysoko do neba.

(Striedavo položte jednu päsť na druhú, postupne dvíhajte ruky)

4. Chlapci, pozrime sa na morský život, ktorý sme stretli na ceste. Otvorte si pracovný zošit na strane 15.

Spočítaj, koľko morských živočíchov je na prvom obrázku? (odpovede detí)

Do akých skupín ich možno rozdeliť? (zodpovedné deti) - výborne!

Spočítaj, koľko morských živočíchov je na druhom obrázku? (zodpovedné deti)

Do akých skupín ich možno rozdeliť? (zodpovedné deti)

Spočítaj, koľko morských živočíchov je na treťom obrázku? (zodpovedné deti)

Do akých skupín sa dajú rozdeliť (zodpovedné deti) Výborne chalani!

5. Fizminutka "Obyvatelia mora".

Postavme sa všetci do kruhu. Sme na ceste. Pozrite sa, aké krásne je okolo. A koľko rôznych obyvateľov v mori!

Koho možno nájsť na mori? (deti uvádzajú morské živočíchy)

Teraz budeme plávať v kruhu podľa hudby, len čo hudba skončí, zastav sa, zváž. Koho ste cestou stretli? (zodpovedné deti)

Spočítajte jej rohy a pomenujte tvar medúzy.

Deti sa hrajú trikrát.

Chlapci, všetky medúzy majú iný tvar. Ako sa nazývajú tieto figúrky jedným slovom? (polygóny)

6. Teraz si sadnite na svoje miesta v kajutách, naša cesta pokračuje.

Kapitán lode vždy vedie lodný denník. Zapisuje do nej všetko, čo sa počas plavby deje. Poďme sa pozrieť na tento časopis.

"Deň potom, čo sme vyplávali, posádka narazila na rodinu delfínov." Chlapci, aký bol deň v týždni, keby sme sa vydali na cestu vo štvrtok? (piatok)

Je to tak, myslím si, že náš kalendár pomohol niekomu nájsť správnu odpoveď. Čítame ďalej: "Prvé 3 dni cesty nám počasie prialo, more pokojné, na 4. deň zosilnel vietor a začala búrka." Ktorý deň v týždni začala búrka? (v nedeľu).

"Lodný kuchár - kuchár chcel v nedeľu pohostiť posádku nádherným borščom, ale potom sa rozhodol urobiť to n6a o 1 deň skôr." Kedy tím ochutnal boršč? (v sobotu) .

7. A tu je ďalší záznam v tomto denníku: "V pondelok búrka ustala a každý videl v diaľke nejaké skaly."

Kapitán, zoberte si ďalekohľad! Uvidíme, čo nás tam čaká, nie? Oh, takže v týchto skalách sa skrývajú piráti. Nechcú, aby sme našli poklad! Musíme byť spasení!

Otvorte si zošity. Vezmite si ceruzky a buďte opatrní:

Dve bunky vpravo, dve bunky dole. Jedna bunka vpravo, jedna bunka dole, štyri bunky vpravo, jedna bunka dole, štyri bunky vľavo, jedna bunka dole, jedna bunka vľavo, dve bunky dole, dve bunky vľavo, sedem buniek hore.

Čo si dostal? (zodpovedné deti). Nie je to len delo, je to magické delo.

8. Ak chcete zasiahnuť pirátsku loď, musíte urobiť dve salvy. Natrafili sme na veľmi prefíkaných a zradných pirátov. Je potrebné nabíjať matematické jadrá. Je potrebné nájsť dve jadrá s takými číslami, aby tieto dve čísla spolu tvorili číslo sedem. Povedz mi, z akých dvoch čísel môžeš získať číslo sedem? Rozložte všetky možné možnosti na okraj stola. Práca.

Aké čísla tvorili číslo 7? (Pauline)

Ako Sasha vymyslel číslo 7?

Ako Vladik vytvoril číslo 7?

Toľko dobre mierených zásahov! Výborne! Piráti sú poškodení, cesta je voľná! Hurá! Môžete sa plaviť za pokladmi ďalej! (Zapne sa zvuková stopa morského hluku)

9. V našom tíme je veľmi veselý námorník, pripravil si pre nás hádanku.

(Vopred pripravené dieťa robí hádanku).

"Kapitán, zasadil som palmu na ostrove, na palme sú tri konáre. Na každej vetve sú 3 jablká. Koľko je jabĺk?"

Odpoveď: ("ani jedno, jablká nerastú na palme").

Tak rýchlo a veselo sme prekonali posledné kilometre cesty. Vidíte opustený ostrov? Sú na ňom zakopané poklady. Loď pristála na brehu. Vyloď sa, poďme preskúmať ostrov.

Kde by sme podľa vás mali hľadať poklad? Čo nám môže pomôcť.

Deti dávajú pozor na šípky, ktoré vedú k veľkému kameňu. Pravdepodobne tu sú ukryté poklady kapitána Flinta.

10. Chlapci, poďme rozlúštiť kód. Musíme počítať kamene dopredu a dozadu? Ak to uhádneme, tak poklad je náš.

Zaznie hudba, učiteľ obracia kameň, deti vidia truhlicu, v ktorej sú starodávne šperky, „perly“, mince.

Aký ťažký hrudník! A je plná rôznych mincí! Poklady nájdené! Môžete sa bez straty minúty vrátiť. Posaďte sa. (Soundtrack zvuku morských zvukov).

11. Zrátané a podčiarknuté. Chlapci, páčilo sa vám cestovanie po mori? Čo si mal rád? Aké ťažkosti ste mali počas cestovania? Tiež som považoval tento výlet za veľmi zaujímavý a vzrušujúci. Dnes som sa presvedčil, že všetci ste odvážni námorníci. Vieš a vieš veľa. Poznať geometrické tvary, dni v týždni, vedieť poskladať číslo z dvoch menších čísel. Výborne!

A tu sú pôvodné brehy. Spúšťame kotvy.

Cesta sa skončila. Teraz sme v našej skupine a budeme sa môcť dobre pozrieť na to, aké poklady ukryl kapitán Flint na opustenom ostrove.

Albína Latypová
Abstrakt lekcie-quest „Hľadanie pokladu“

Technologická mapa GCD

Vzdelávacia oblasť Kognitívny rozvoj

Vek detí, skupina 6-7 rokov, prípravná skupina

Typ GCD Final povolanie

Téma GCD "In honba za pokladom. "

Cieľ Aktualizovať poznatky o vlastnostiach látok a javov.

Vytváranie podmienok pre orientáciu detí v systéme vlastných vedomostí a ich uplatnenie pri riešení konkrétnych problémov;

Vytváranie podmienok pre komunikatívnu interakciu detí;

Vytváranie podmienok pre dieťa, aby si uvedomilo význam vlastnej činnosti pre dosiahnutie spoločného cieľa a v dôsledku toho zvýšenie osobnej zodpovednosti

Materiál Interaktívna tabuľa, notebook, počítač,

Etapy technológie "herná situácia"Činnosť vychovávateľa Metódy, techniky Činnosť žiakov Predpoklady výchovno-vzdelávacej činnosti Sledovanie výsledkov činnosti

I. Úvod do hernej situácie Chlapci, dnes ráno mi volal kapitán pirátskej lode "Čierna perla". Ukradnutá mapa ostrova pokladov. A ukryté v našej dedinskej záhrade. ak pomôžeme nájsť mapu, kapitán sa s nami podelí o poklad. Zanechal adresu. "Čierne more, loď Čierna perla" Dnes máme takúto možnosť. Chcete nájsť časti mapy? Ideme na výlet. Konverzácia.

Schopnosť počúvať.

Stanovenie cieľov Odpovede detí

Javiskové úlohy. Vzbudiť v deťoch vnútornú potrebu zaradiť sa do herných aktivít.

II. Herná aktivita

Aby sme našli a pozbierali časti mapy, musíme vy a ja splniť sériu úloh. Na tento účel máme pre vás tipy.

Pozrite sa okolo seba, kde môžu byť útržky mapy?

Krabica so zámkom Vyberte kartu. Prečo nemôžeš? (potrebujete kľúč a kľúč je skrytý v labyrinte) S čím ho môžete získať? Ako môžeme byť? Pozrite sa na nejakú poznámku. "Aby ste získali magnet, musíte hrať hru a vyhrať úlohu." Môžeš?

Kde inde by mohol byť kúsok mapy?

Nezvyčajná krabica. Otvoríš krabicu. Prečo nemôžeš? (kódový zámok visí, je potrebný kód)

Kde ho získať? Čo je to za schému? Čo to znamená (svieti baterkou na rám)

Zozbierajte obrázok. (Na stole je niekoľko častí z jedného obrazu. Jeden fragment je biely, voskovky, citrón a štetec) Aká náročná úloha. Obávam sa, že to nestihneš, nevieš o tom. Čo ak nevieme, čo robíme? (Pýtame sa niekoho znalého, hľadáme odpoveď v encyklopédii alebo na internete) Ak chcete vidieť obrázok nakreslený citrónovou šťavou, musíte ho potrieť voskovými pastelkami.

Kde je ďalší kúsok mapy? (v knihe)

Choď si to vziať.

Vlastnosti látok. (Tri banky s vodou. Látky - cukor, múka, piesok. Každá má časť kartičky.)

Ako môžeme pochopiť, ktorý z nich je správny? Pozri poznámku. Čo sa tu píše. "Banka, v ktorej sa látka rozpustila, má správnu časť mapy."

Kde si myslíte, že bude naša mapa? Skontrolujme to.

Poďme veci rozpustiť.

Čo sme zistili? (Zmapujte banku, kde sa cukor rozpustil)

Dokončovanie úloh

Vnímanie prijatých informácií

Schopnosť počúvať a porozumieť pokynom

Vykonávanie akcií podľa vzoru. sebaovladanie

Schopnosť opraviť ťažkosti, identifikovať príčinu ťažkostí. Odpovede detí

Schopnosť vybrať si spôsoby, ako prekonať ťažkosti.

Míľnikové úlohy

III.Výsledok lekcie

Chlapci, aká bola naša misia?

Čo sme mali robiť? (zbierať mapu)

Stalo?

A máme nakrájané kúsky. Budeme zbierať?

(cez výstup z kamery na dokumenty

Podarilo sa nám zozbierať mapu?

prečo? (pretože všetky naše vedomosti a zručnosti využívame v praxi)

Konverzácia Odpovede na otázky Schopnosť zhodnotiť svoje činy Odpovede detí

Míľnikové úlohy

Vykonajte reflexiu činnosti na lekciu vytvoriť situáciu úspechu.

Komentujte

Súvisiace publikácie:

Abstrakt záverečnej lekcie v skupine seniorov o FEMP „Hľadanie pokladu“ Pri hľadaní pokladu. (Matematický voľný čas.) Cieľ: Rozvíjať logické myslenie; zostaviť celok z dielov. Upevniť vedomosti o dňoch v týždni a časoch.

Synopsa GCD v prípravnej logopedickej skupine „Hľadanie pokladu“Úlohy: Vzdelávacia oblasť „Sociálny a komunikačný rozvoj“ Formovať schopnosť správne rozlišovať emocionálne stavy,.

Prehľad organizovaných vzdelávacích aktivít v prípravnej skupine „Hľadanie pirátskeho pokladu“Úlohy: Vzdelávacie: 1. Cvičenie hľadania susedov čísel 2. Zlepšiť počítacie schopnosti do 20; 3. Cvičenie v meraní.

Súhrn organizovaných vzdelávacích aktivít v seniorskej skupine „Hľadanie pokladu“ Synopsa organizovaných vzdelávacích aktivít v seniorskej skupine Téma: „Hľadanie pokladu“ Cieľ: Vytváranie situácie sociálneho rozvoja.

Abstrakt z otvorenej hodiny matematiky s použitím Nikitinových kociek „Hľadanie pokladu“ (skupina seniorov) Ciele a zámery: - upevniť vedomosti detí o formovaní čísla 9 pomocou Nikitinových kociek „Zložiť vzor“; - upevniť vedomosti detí.

Abstrakt lekcie o FEMP v strednej skupine „Hľadanie pokladu“ Video Synopsa otvorenej lekcie-hľadania v strednej skupine o formovaní základných matematických reprezentácií „Hľadanie pokladu“ Účel: Rozvíjať.

Ciele:
Stimulácia rečovej aktivity detí.
Zhrnúť poznatky o sezónnych zmenách v prírode a charakteristikách ročných období.
Formovanie fonemickej stránky reči: posilnenie schopnosti vykonávať zvukovú analýzu slova, určiť umiestnenie zvukov v slove, počet slabík v slove.
Formovanie lexikálnej stránky reči starších predškolákov.
Opravte skóre do 10 a nájdite susedov čísla.
Vytvorte hernú situáciu, v ktorej dieťa úspešne rieši kognitívne problémy.

Vybavenie: usporiadanie lode, kotva, hruď, ďalekohľad, baterka, kompas, fľaša s vodou, obrázky ročných období, mapa, fľaša s vodou.

Sprievod múz: nahrávka "Sound of the Sea", "Lentyaevo - Pieseň pirátov", detské piesne - téma "Pirates".

Priebeh lekcie:
Otázka: Chlapci, chodíte radi do škôlky? Radi cestujete? Navrhujem, aby ste si dnes urobili výlet. Aké druhy dopravy možno použiť na cestovanie? Vypočujte si báseň a pochopíte, ako pôjdeme na cestu.
Planéta sa točí vo vesmíre
Modro-modrá farba.
Táto farba pochádza z modrých oceánov
Skutoční vodní obri.
Mimozemšťania sa pozerajú cez teleskopy
Vyzerajú - a nie ako nebudú:
Prečo planéta oceánov
Jej obyvatelia ju volajú Zem!
Otázka: Aké prostredie zaberá väčšinu našej planéty?
Deti: voda.
Vosp: dnes budeme cestovať po mori. Aký druh dopravy možno použiť na cestovanie po mori?

1 úloha: zásobovanie potravinami
Ak chcete začať cestu, musíte zbierať jedlo.
Než budete produkty, musíte si vybrať len tie zdravé (mlieko, pohánka, ryža, jablká, hranolky, čokoláda, karamel, vajcia, paradajky, uhorky.)

Chlapi radšej na loď, vyžiť. Oh, pozri, niečo pláva na ľavej strane. Áno, je to fľaša. Pozrime sa, čo v ňom je. A má poznámku...
„Som starý pirát, plavil som sa po vlnách všetkých oceánov. A zo svojich ciest si priniesol mnoho pokladov. Na jednu vec som však nemal dosť času – študovať. Mám pre teba poklad, ale aby si ho našiel, musíš splniť všetky moje úlohy!
Veľa štastia! Sedem stôp pod tvojím kýlom"
Je to správa od Piráta Jima. Nachádza sa tu aj mapa pokladu. Poďme na výlet. pripravený?
Deti: - Áno, pripravený!
Vosp: - Na cestu potrebujeme nejaké predmety z tejto truhlice. Vyberte si správne položky.
(Deti si vyberajú predmety a vysvetľujú svoj výber):
Potrebujeme kompas, aby sme vedeli, kam ísť. Na pohľad do diaľky je potrebný ďalekohľad. Na cestu nám bude svietiť lampáš. Prečo si nevezmeme so sebou vodu? Je v okolí veľa vody?
Deti: nemôžete piť morskú vodu, nie je vhodná na pitie.
hrať
Takže chlapci, poďme!
Múzy. sprievod: "Lentyaevo" - kompozícia. "Pretože sme piráti"

2 úloha. Na obzore sa objavil prvý ostrov. Volá sa to matematika. Obývajú ju nezvyčajní ľudia, ktorí majú veľmi radi matematiku. Pomôžu nám pokračovať v našej ceste, ale najprv musíme vyriešiť geometrické hádanky.
V hniezde boli tri vtáky. Dvaja odleteli. Koľko vtákov zostalo?
- opica vybrala 4 banány z palmy az inej palmy ešte 5. Koľko banánov celkovo nazbierala?
- pomenujte číslo za číslom 2, 7.4.
- pomenujte číslo menšie ako 8 krát 1, väčšie ako 5 krát 1, číslo pred 7, pred 1.
- pomenovať susedné čísla 3, 9.1.

3 úloha
Ďalší ostrov, Bad Luck, obývajú obyvatelia, ktorí na všetko zabudnú. Zamieňajú si ročné obdobia. Pomôžme im na to prísť.
Obrázky definujúce sezónne zmeny. Musíte vytvoriť príbeh o každom ročnom období., vytvoriť mnemotechnickú tabuľku pre každé ročné obdobie, vysvetliť svoj výber.

4 úloha. Fizminutka
Na našej lodi nie sú žiadni leniví piráti. Je čas na skutočný pirátsky tréning.
Logorytmus "Na mori" (rytmické pohyby napodobňujúce pohyby rúk dirigenta)
More je pokojné a tiché,
Vidno iba jednu loď
Zrazu sa objaví vlna
Vlna je priehľadná, zelená,
Rozkýva loď.

5 úloha
Na ostrove, na ktorom sme kotvili, žijú veľmi bystré papagáje.
A pripravili nám úlohy. A keďže sú papagáje dosť zhovorčivé, úlohy súvisia s rečou.
-Ponorte slová do 2 držieb: v prvom slová, ktoré začínajú spoluhláskou a v druhom samohláskou (obrázky označujúce slová)
- určiť počet slabík v slovách: sekera, rýľ, minca, plachta, vlna, fľaša, čižmy ...
- Musíte pomenovať prvú a poslednú hlásku v slove.
Tu sme s vami a plavili sme sa na Ostrov pokladov. Čoskoro otvoríme truhlicu s pokladom. Najprv si však spoločne nakreslíme obrázok, ako sme cestovali (plasticineografia, skupinová práca).
List Whatman nakreslený grafitovou ceruzkou: ostrov, palmy, papagáj, loďka. Chlapci, ostrov, loď s plachtou, hrebene vĺn, čajky, budeme kresliť plastelínou. A ako si myslíte, ako môžeme zafarbiť rozlohu oceánu, sprostredkovať jeho hlbokú farbu?
Deti: gvaš.
Otázka: Aké farby dokážu sprostredkovať odtiene priehľadnej oblohy?
Deti: akvarel.
Edit: Máme skvelý obrázok. Bude nám pripomínať nádhernú cestu.

Zhrnutie lekcie: spomeňme si, kde sme dnes boli? Čo potrebujete pripraviť na cestu? Ktoré ostrovy sme navštívili?
A tu sú naše poklady – to sú čokoládové mince. Všetky úlohy ste splnili správne a dostali ste od Jima darček.

Názov: Súhrn integrovanej lekcie „Hľadanie pirátskeho pokladu“
Nominácia: Materská škola, Zhrnutie hodiny, GCD, poznávanie, modelovanie, starší predškoláci

Pozícia: učiteľ 1. kvalifikačnej kategórie
Miesto výkonu práce: MŠ MADOU 242 "Svetlitsa"
Miesto: Barnaul, územie Altaj

Abstrakt lekcie o tvorbe elementárnych matematických reprezentácií

Téma: "Hľadanie pokladu"

Prípravná logopedická skupina č.10

MDOU "Rainbow"

Vychovávateľ: Shvets G. Kh.

Materiálna podpora:

Záznam z karikatúry „Dovolenka v Prostokvashine“;

Lopta;

Viacfarebné listy nakrájané na kúsky;

- "kamene" s číslami;

- "rieka" s mostom;

Lesná čistina so stromami;

Karty s obrázkom geometrických tvarov, vlajok a loptičiek;

Truhlica s pokladom;

ježko;

Viacfarebná šnúra;

Farebné ceruzky;

Veľké listy s úlohami;

Obrazy;

List v obálke, plán cesty.

Pokrok v lekcii

Na hudbu z karikatúry „Dovolenka v Prostokvashine“ deti vstupujú do skupiny, stoja v polkruhu a vítajú hostí.

Cat Matroskin vstupuje s listom.

Cat Matroskin: Chlapci, priniesol som vám list!

Slnko: Tak čo, ste pripravení prekonať prekážky? Potom choď! Najprv si však vypočujte hádanku:

Žite v našich knihách

Prefíkaní bratia.

Desať z nich, ale títo bratia

Počítajú všetko na svete. (čísla)

A teraz vás žiadam, aby ste sa postavili do kruhu. V rukách mám loptu. Zavolám na číslo a niekomu hodím loptičku a z vymenovaného čísla musíte napočítať do 10.

Zahrievacia hra.

Slnko: Výborne! Teraz na ceste. (prísť k rieke s kameňmi)

A tu je rieka! Prvá prekážka.

1. dieťa: Rieka je veľmi hlboká

Nikde nevidieť most.

Musíme zbierať kamene.

2. dieťa: Rýchlo zbierame kamene -

Prejdime cez túto rieku!

Slnko: Deti, vezmite si, prosím, každý jeden kameň. Čísla sú napísané na spodnej strane. Pozrite sa na ne, zamyslite sa a pomenujte susedov zobrazeného čísla. (deti volajú susedom čísel)

Slnko: Výborne!

3. dieťa: Tu sme našli kamienky

A prekročili bariéru.

Vymenovali sme všetkých susedov

Cat Matroskin: A teraz pôjdeme do lesa (pozri mapu).

Deti chodia na hudbu.

Slnko: Tu je lesná čistinka. Aké je teraz ročné obdobie?

Aký mesiac?

Ako vonia jeseň?

Aké pravidlá správania v lese poznáte?

    V lese nemôžete robiť hluk;

    V lese nemôžete odpadky;

    Nemôžete zničiť mraveniská;

    Nemôžete rúbať stromy, trhať kvety a huby s koreňmi;

    Nemôžete si vziať domov mláďatá zvierat.

Slnko: Výborne!

Cat Matroskin: Deti, pozrite sa, koľko krásnych listov leží pod vašimi nohami! Všetky sú viacfarebné. Bol však silný vietor a trhal listy. Musíme im pomôcť. Každý z vás nech si príde vybrať papierik a skúsi ho poskladať.

Úloha: "Zložte kus papiera."

Slnko: Výborne! A túto úlohu splnili.

Cat Matroskin: A kým ste skladali listy, pripravila som celú kopu jesenných listov. Poďme si s nimi zatancovať.

1. dieťa: Hudba nám hrá

Listy pozývajú k tancu.

Tanec s listami.

Slnko: Aké potešenie bolo na teba pozerať! A tu nám niekto vyrobil pahýle. Poďme si oddýchnuť (sadnúť si na stoličky).

Vos odtrhne zo stromu veľký list, na ktorom sú napísané úlohy.

Slnko: Aký krásny vyrezávaný list! A na ňom úlohy pre vás. Ste pripravení ich vyriešiť? Toto je naša ďalšia úloha.

Riešenie problémov.

    Ježek sa prechádzal lesom

Na obed som našiel huby.

Dvaja pod brezou

Jeden na osiky.

Koľko ich bude v prútenom košíku? (2+1=3)

    Päť chlapov hralo futbal.

Jedného volali domov.

Pozerá sa z okna, pomyslí si

Koľko z nich hrá futbal? (5-1=4)

    Tu sú huby na trávniku

Nosenie žltých klobúkov

Dve huby, tri huby.

Koľko ich bude spolu? (2+3=5)

Cat Matroskin: No, chlapi, je čas ísť (prechádzajú sa, prídu k stolom, sadnú si).

Slnko: Na stoloch máte karty úloh.

Úloha číslo 1:

Na kartách sú nakreslené lopty a vlajky a pred nimi sú čísla. Musíte zatieniť toľko loptičiek a vlajok, koľko ukazuje číslo vo štvorci vľavo.

Deti plnia úlohu podľa hudby.

Slnko: Koľko loptičiek ... zatienilo? Koľko začiarkavacích políčok? prečo?

Deti, aké geometrické tvary poznáte? Dám vám karty s geometrickými tvarmi. Pozrite sa na ne zblízka, v čom sa líšia? (hodnota)

Spárujte veľký tvar so zodpovedajúcim malým ceruzkami rôznych farieb. Buď opatrný.

Deti plnia úlohu.

Cat Matroskin: A teraz sa chcem s tebou hrať. Pripravila som pre vás rôznofarebné šnúrky. Pozrite sa, aké sú krásne a elegantné. Pri mojej úlohe budete na podlahe, aby ste napísali, čo poviem. Robíme to rýchlo, ale pozor. (kruh, ovál, štvorec, obdĺžnik, priamka, trojuholník, prerušovaná čiara)

Slnko: Chlapci, aké je dnes počasie vonku? akú máš náladu? Teraz sa to pokúsime vylepšiť a urobiť slnko. Choď, ..., urob zo svojej šnúrky kruh. A zvyšok detí spája kruh pomocou lán. Toto sú lúče. Čo sa stalo? (slnko) Si šťastný?

Cat Matroskin: Výborne chlapci! (pozerá do mapy) Už sme pri cieli, kde leží poklad. (choďte do rohu za domom)

Slnko: ježko sedí v rohu

A pozerá sa na nás všetkých.

Stráži hruď

Volá deti. (vedľa obrázkov ježka)

Slnko: Najprv uhádni hádanku ježka,

Až potom vezmite hrudník.

ježko: Na jesennej ulici

Žil jeden umelec

A niečo pokazil

A niečo urobil. (prezeranie obrázku, otázky pre deti)

Cat Matroskin (vezme truhlicu, otvorí ju a vyberie poklad): A tu je poklad pre chlapov! (rozdáva deťom darčeky)

Slnko: Tu sa naša cesta skončila. čo sa ti na tom páčilo? Aké prekážky sme prekonali?

Cat Matroskin: No, je čas, aby som odišiel! Pôjdem a urobím strýkovi Fjodorovi radosť, že sme našli poklad. Zbohom,! Navštívte nás v Prostokvashino! (listy)

Slnko:Áno, je čas, aby sme odišli. (deti sa lúčia s hosťami a odchádzajú do hudby)

Karina Celio

OTVORENÉ lekcia na"Pedagóg roka 2015"

Cieľ: Prinášať deťom radosť a potešenie z edukačných hier. Udržiavať záujem o intelektuálnu činnosť, túžbu hrať, prejavovať vytrvalosť, cieľavedomosť, vzájomnú pomoc. Upevniť vedomosti získané v minulosti.

Výchovné úlohy:

Obohaťte vedomosti detí o podmorskom svete, jeho obyvateľoch

Naučte deti robiť nezávislé závery na základe výsledkov prieskumu, konštruktívne myslenie;

Ukážte deťom, ako čistiť špinavú vodu pomocou improvizovaných prostriedkov.

Poskytnúť deťom predstavu o možnostiach kreslenia na vode, rozmanitosti výtvarných materiálov, rozvíjať výtvarný vkus, fantáziu, chuť experimentovať vo svojej práci, jemnú motoriku a pestovať presnosť.

Rozvojové úlohy:

Rozvíjať u detí záujem o samostatné riešenie kognitívnych problémov;

Podporovať rozvoj zvedavosti;

Rozvíjať pozornosť detí;

Obohatiť slovnú zásobu

Podporovať rozvoj reči, schopnosť argumentovať svoje tvrdenia.

Zlepšite koordináciu pohybov, rovnováhu, schopnosť sledovať polohu svojho tela v rôznych cvičeniach

Výchovné úlohy:

Formovať schopnosť a chuť aktívne sa zúčastňovať na kurze lekcie;

Pestovať komunikačné schopnosti, samostatnosť, pozorovanie, zvedavosť.

Integrácia vzdelávania regiónoch Kľúčové slová: kognitívny vývin, sociálny a komunikačný vývin, telesný vývin, vývin reči.

Vytváranie prostredia pre organizáciu a vedenie lekcie:

Pracovný list:

papier, olejové farby, štetce, jednorazové taniere, špáradlá, vidličky, obrúsky.

Zážitkový inventár: lieviky; Aktívne uhlie; prázdne poháre, poháre so špinavou vodou, vatové tampóny, podnosy, aktívne uhlie.

Demo materiál:

Posielajte z mäkkého modulu.

Technické vybavenie: laptop, obrazovka.

Druhy detských aktivít:

Hra (hra-quest "AT honba za pokladom» )

Komunikatívne (rozhovor, odpovede na otázky)

Kognitívny výskum (vykonanie experimentu na čistenie vody)

Produktívne (nákres morských obyvateľov)

Hudobné a umelecké (hudobný sprievod) _

Motor (tanec na fitloptách)

Priebeh hry.

Znie hudba "Kapitán, kapitán..." Do sály vchádza učiteľ oblečený v uniforme kapitána.

- AT: Ahojte chalani! Som námorný kapitán. Dostal som zvláštny list (animácia na obrazovke s pirátom, výzva pre deti)

- AT: Deti, ktoré chcú so mnou cestovať honba za pokladom? Prijímam tím odvážnych a odvážnych ľudí.

- D: My

Poďme sa teraz rozhodnúť, čo na tejto ceste pôjdeme? (Návrh pre deti)

D:- Na lodi

AT: Kde to môžeme získať?

D: Postavme si to sami.

AT:- Teraz musíte ukázať vynaliezavosť a vynaliezavosť pri stavbe lode.

Deti stavajú loď z mäkkých modulov.

AT: - Loď je pripravená. Kto má na starosti loď?

D:-Kapitán

AT:- Správny. Ja budem váš kapitán a vy budete námorníci. Potrebujete formulár. Teraz budeme s vami "šiť" vesty. Chlapci, viete čo? "vesta"(Toto je námornícke tielko so striedajúcimi sa modrými a bielymi horizontálnymi pruhmi.) Postavte sa do kruhu vedľa seba. Prstami zľava doprava k sebe nakreslite pruhovanú vestu.

(Deti si k sebe kreslia pruhy, učiteľka deťom nasadí obojky alebo čiapky bez šiltu)

AT: Je tu kapitán, sú tu námorníci, loď je pripravená na plavbu. Ale predtým, ako pôjdem plávať, musím skontrolovať, či sa dá pod vodou správne dýchať. Aby ste to urobili, musíte ma pozorne počúvať a robiť všetko, čo ja ja hovorím:

Zhlboka sa nadýchnite nosom a nafúknite brucho. Je to ako keby ste prehltli balón. Výborne! opäť všetci spolu.

Ďalšia náročná úloha. Upozorňujem, málokto to zvládne. Ľahnite si na chrbát, položte "loď" na bruchu, vašou úlohou je nadýchnuť sa pomocou nosa, nafúknuť brucho a pri výdychu odfúknuť, mali by ste cítiť, ako sa "loď" stúpa a padá ďalej "vlny".


Išlo im to výborne.

Teraz mi ukáž, ​​ako plávaš, opakuj po mne nielen pohyby, ale aj slová a drž krok. pripravený?

Rýchlo sme zišli k moru (pochoduje)

A teraz spolu plávali (rozpažte ruky do strán a dopredu)

Urobte to ručne:

Spoločné časy sú prsia

Jeden, druhý je plazivý. (2 krát)

opatrovateľka: Takže sme pripravení na cestu (znie hudba „Poď, zaspievaj nám pieseň veselý vietor.)

More volá, vietor spieva

Vpred priatelia, vpred!

Zdvihnite kotvu! (deti ťahajú lano, nápoveda je pripevnená ku kotve).

Pozri, správa od piráta (učiteľ číta):

"Teraz začína najťažšia skúška, budete sa musieť ponoriť na dno."

AT: Deti, ako môžete klesnúť na dno mora?

D: na ponorke.

AT: A tak, priatelia, vezmeme si ponorku pre seba, obsadíme miesto pristátia, (rohože na podlahe) držíme sa riadiaceho zariadenia, naše nohy sú na podlahe, široké, začíname sa predkláňať.

AT: Začnime sa potápať.

jemne poskakuj na člne tak, aby to navinutý: Počítajte do 10 a späť.

Ponor bol úspešný!


Poďme na prechádzku

Dno mora na štúdium

AT AT: Žije veľa obyvateľov v mori?

(Na projektore sa objaví korytnačka) Oh, pozri, aký morský obyvateľ... kto to je

D: Korytnačka

AT: Čo vieš o korytnačkách?

D: pomaly sa plazí, žije na súši aj vo vode.

AT: Korytnačky naozaj lezú pomaly, ale na to plávajú morské korytnačky veľmi rýchlo, ani človek ju nedobehne, korytnačka sa dožije aj viac ako 150 rokov, bez vzduchu to môže byť 6 hodín, bez potravy aj niekoľko mesiacov.

(Na projektore sa objaví žralok)

AT: Pravdepodobne poznáte túto dravú rybu?

D: je to žralok, je nebezpečný

AT: Žraloky sú veľmi nebezpečné, ich zuby sú usporiadané v šiestich radoch, dokonca aj dotykom žraloka sa môžete zraniť, pretože telo je veľmi drsné

(Na projektore sa objaví medúza)

AT: Dúfam, že poznáte aj tento morský život?

D: Áno, je to medúza

AT: Medúzy sú nebezpečné aj pre ľudí, dotykom medúzy sa môžete popáliť. Ako vyzerajú medúzy?

D: huba, dáždnik, zvonček.

AT: A zatancujeme našim obyvateľom pod vodou?

(Znie hudba Barbarica - "Dievčatá a chlapci") - deti opakujú pohyby pre učiteľa).


Tu sme na dne! Pri zostupe sa všetok piesok zdvihol z dna, nič nevidno. A my musíme nájsť kľúč a poklad. Hľadajme kľúče v piesku. (Deti nájdu kľúče).

Odporúčam čistiť vodu pomocou špeciálnych filtrov. Filtre sú špeciálne látky, cez ktoré sa voda čistí a zanecháva vo filtroch škodlivé nečistoty. Tu je môj filter. Skladá sa z lievika, vatového tampónu s aktívnym uhlím a pohára.

Pozrite chlapci, aj vy máte takéto filtre.

Urobme malý experiment. (Pracujeme vo dvojiciach) Do nádoby vložte lievik. Do lievika vložte vatový tampón. Tableta s aktívnym uhlím a ďalší disk navrchu. Opatrne, kúsok po kúsku, nalejeme špinavú vodu do lievika s vatou? A čo sa z vaty stane? Aký druh vody kvapká do nádoby? A prečo? Presne tak chlapi, vata absorbuje špinu. A voda sa stáva čistou


Otázka: môžete teraz piť túto vodu? (Nie, môže obsahovať neviditeľné baktérie) Voda musí byť varená.

AT: Pozri, aký zázrak som našiel v piesku

(Vytiahnem mušľu). Vieš čo to je?

Toto je mušľa. Viete, mušle vedia spievať. Chcete počuť jej pieseň? Počúvaj.

A teraz vás naučím kresliť na vode. Nechcem vás pustiť z nášho laboratória bez prekvapenia, každému z vás chcem darovať takú krásnu škrupinu, len to, o čom budete rozhodovať, nebudeme maľovať, ale vodu.

AT: Je čas to vyskúšať, teraz vám navrhujem, aby ste otvorili nádoby s farbou a pomocou vidličky, štetca alebo palice vytvorili kvapôčky na vode. Pokúste sa spojiť kvapôčky alebo nakresliť vzor, ​​​​použite farby, ktoré sa vám páčia. (hrá pokojná hudba)


Teraz, keď je všetko pripravené, dám každému škrupinu, vezmem ju do rúk a položím na vodu, napočítam do troch a vyberiem dielo z vody.

(deti položia kúsok papiera na vodu, raz, dva, tri)

Pozrime sa, čo sme dostali, aké zaujímavé vzory, čo na nich vidíte? Analýza kresieb samotnými deťmi.

A na mojej mušličke je napísané, že truhlica je ukrytá v mrežiach. Poďme sa pozrieť (deti nájdu truhlu).

Dosť na prechádzku po mori, poďme späť

More je veľmi široké

More je veľmi hlboké.

Poďme na to, teraz sa nadýchneme,

Poďme sa vynoriť z mora

AT: A teraz spojme ruky a postavme sa okolo hrude, všetci spolu povedzme nahlas

More je znepokojené

More má starosti, dve

More je rozbúrené, tri

Vypadnite z mora. (deti ukazujú pohyby rúk, na konci zdvihnú ruky hore)


Hurá! Podarilo sa nám to.

Chlapci, kde sme to boli? (na morskom dne)

Akých morských obyvateľov sme stretli?

Aká úloha vás zaujala?

Čo bolo pre vás ťažké?

Čo ťa prekvapilo?

O akom morskom živote by ste sa chceli dozvedieť viac?

Teraz je čas zistiť, čo sa skrýva v hrudi. Kľúčov je viacero, ale do zámku sa zmestí len jeden, skúste určiť ktorý.

(Deti otvoria truhlicu a rozdelia mince).

Tu sa naša cesta skončila. Ďakujem ti, moja drahá, za potešenie, ktoré si mi dal, bolo mi potešením s tebou cestovať.



Hore