Zhrnutie tried v strednej skupine na tému: Pracovná výchova. Synopsa kolektívnych tried práce v strednej skupine materskej školy „Pracovná hodina pre Fedora Zhrnutie tried manuálnej práce strednej skupiny

Abstrakt lekcie o ručnej práci v strednej skupine kompenzačnej orientácie "Darčeky pre bábiky"

Cieľ: Rozvoj konštruktívnej činnosti.
Úlohy:
1. Vzdelávacie - formovať schopnosť navliekať malé a veľké predmety (cestoviny) na drôt; opraviť koreláciu a názov farieb.
2. Opravné - precvičte si schopnosť zvýrazniť vzor vo vzore a dodržujte ho v procese plnenia úlohy, všímajte si nepresnosti a opravte ich (ak je to potrebné). Formovať u detí potrebu sebaregulácie komentovaním (verbalizáciou) ich konania.
3. Rozvíjanie – rozvíjanie pozornosti. Pozorovanie, mentálne operácie, jemná motorika, koordinácia ruka-oko, vytrvalosť, estetické vnímanie.
4. Vzdelávacie - vzbudiť záujem o konštruktívne aktivity, vyrábať krásne dekorácie vlastnými rukami, vzdelávať a podporovať chuť tvoriť pre svoju obľúbenú bábiku.
Materiál a výbava: rôzne druhy korálok, veľké a malé cestoviny, drôtik pre každé dieťa, vzorky cestovín.
Prípravné práce: čítanie rozprávky "Korálky"; skúmanie šperkov (korálkov) rôznych farieb, tvarov a veľkostí; učenie básní; didaktické hry „Zbierajte korálky“, „Obliekanie bábik“; učenie sa príslovia „Na slnku je teplo, v matke dobre“.
Samostatná práca: pomáhať deťom, ktoré majú problém navliekať „korálky – cestoviny“.

1. Priebeh lekcie:

Vychovávateľ: Chlapci, pozrite, prišli k nám hostia. Pozdravme ich. Chceli by vidieť, čo dokážeme.
- Chlapci, čo je? (učiteľka upozorní na písmeno. V prípade ťažkostí navrhnite, že ide o písmeno).
Čo myslíte, od koho je? (odpovede detí, domnienky)
- Teraz to zistíme (prečítajte si, čo je v ňom napísané)
„Chlapci, zišli sme sa na dovolenke a naozaj chceme byť krásni. Urobte nám korálky, prosím.
Bábiky mladšej skupiny»
Ako im podľa vás môžeme pomôcť? (odpovede detí, ak nie, potom sa učiteľ sám ponúkne, že skúsi vyrobiť korálky)
opatrovateľka: Čo sú to korálky?
Deti: Dekorácia.
Vychovávateľ: Na akej časti tela sa nosia?
Deti: Na krku.
Vychovávateľ: Na čo sú navlečené korálky?
Deti: Na nite, lane, čipke, drôte atď.
Vychovávateľ: Chlapci, pozrite, mám len nezvyčajné korálky. Čo myslíte, z čoho sú?
Deti: Z cestovín
Vychovávateľ: Pozrime sa na pár guľôčok. Sú všetky korálky rovnaké?
Deti: Nie.
Učiteľ: Aký je rozdiel?
Deti: Tvar, farba, veľkosť.
pedagóg: Správne, korálky sú rôzne, ale všetky korálky sú na ne navlečené v určitom poradí (zvažujeme 1-2 vzorky)
II. Hlavná časť.
Máme veľmi ťažkú ​​prácu, aby sme to zvládli dobre, musíme urobiť cvičenie pre naše oči.
2. Gymnastika pre oči.
Hľadaj kamarát!
Uvidíte strop.
Pozri sa dole - uvidíš podlahu!
Mačka kráčala po podlahe.
3. Práca so vzorovým výkresom. (deti prídu k samostatnému stolu) pred tabuľou
-Chlapci, pozrite sa na vzorové výkresy, ktoré sú umiestnené na tabuli. Podľa týchto ukážok vyrobíme korálky pre bábiky. Naše korálky sú nezvyčajné. Z čoho sú? (odpovede detí)
-Vezmeme drôtik a najskôr urobíme očko, aby sa korálky nedrolili. Vezmeme prvý korálik zelený a navlečieme ho na niť. Potom vezmite žltý korálik a navlečte ho za zelený korálik. Ďalej striedajte zelené a žlté korálky. A zakončite zelenou korálkou.
- Pred začatím práce si musíme natiahnuť prsty, aby boli šikovné.
Pozrite sa na moju dlaň
Ako veselá harmonika
Roztiahol som prsty
A potom sa opäť hýbem
Raz, dva, tri, raz dva tri
Hrám, pozri

5. Samostatná práca detí.
- No, vezmeme schému, ktorá sa nám páči, drôt, sadneme si a pustíme sa do práce. Všetky korálky budú mať svoje vlastné, odlišné v tvare a veľkosti, ale veľmi krásne.
- Čo musíme urobiť ako prvé? (slučka)
Samostatná činnosť detí, poskytovanie individuálnej pomoci vychovávateľkou.
6. Záverečná časť.
Analýza a hodnotenie detských prác.
- Chlapci, čo sme dnes robili?
-A pre koho?
- Myslíte si, že sa bábikám budú páčiť naše darčeky?
Chcete sa naučiť robiť iné remeslá z cestovín?
- Môžete si vziať schémy svojich korálkov a vyfarbiť ich doma.

Stredná skupina.

Technológia: kolektívu (OSO).

Cieľ: Naučte deti vyrábať papierové kvety.

Úlohy:

Pokračujte v učení detí skladať papier v rôznych smeroch

Naučte sa komponovať kompozíciu zápletky;

Rozvíjať jemné motorické zručnosti rúk;

Pestujte trpezlivosť a vytrvalosť.

Materiály na lekciu:

Ilustrácie kvetov v kvetináčoch.

Farebný papier, nožnice, lepidlo, papierový obal.

Priebeh lekcie:

Vychovávateľ: Deti, aké prázdniny budú čoskoro?

deti: Deň žien 8. marca.

Vychovávateľ: správne. Sviatok jari – Deň žien 8. marca. Vypočujte si báseňV. Berestovej :

MAMI NA DOVOLENKU

Ôsmy marec, sviatok matiek, -

klop klop! klopanie na naše dvere.

Prichádza len do toho domu

Kde pomáhajú mame.

Mame pozametáme podlahu,

Stôl si pripravíme sami.

Uvaríme jej večeru

Budeme s ňou spievať a tancovať.

Maľujeme jej portrét

Nakreslíme ako darček.

- Sú na nepoznanie! Blbey!

Potom to mama povie ľuďom.

A my vždy

A my vždy

Vždy budeme takí!

Vychovávateľ: Aké darčeky sa dávajú najčastejšie?

deti: Kvety, sladkosti.

Vychovávateľ: Pozrime sana obrázkoch.

Čo je zobrazené?

deti: Kvety.

Vychovávateľ: Teraz si vypočujme ďalší verš:DARČEK PRE MAMIČKU»

Z farebného papiera

Odstrihnem kúsok.

Z toho vyrobím

Malá kvetina.

darček pre mamu

uvarím.

Najkrajší

Mám mamu!

Vychovávateľ: Chlapci! Urobme darček "Kvet v črepníku" pre naše mamy.

deti: Áno!

Vychovávateľ: Pomocou nožníc, farebného papiera a lepidla vyrobíme veľkolepý kvet. A budeme mať hrniec z papierového pohára. Chlapci! Natiahneme prsty a urobíme prstovú gymnastiku „Kvet na lúke“.

Prstová gymnastika "Kvet na lúke":

Na čistinke vyrástol vysoký kvet,

(spojte zápästia, roztiahnite dlane do strán, jemne zaoblite prsty)

V jarné ráno otvoril okvetné lístky.

(roztiahnuť prsty)

Všetky okvetné lístky krása a výživa

(rytmicky pohybujte prstami spolu-oddelene)

Spolu dávajú podzemné korene.

(dlane nadol, pritlačte zadnú stranu k sebe, prsty od seba)

Učiteľ predvedie hotovú vzorku

Vychovávateľ: Pozrite sa, čo potrebujeme, aby sme mohli začať:Farebný papier, nožnice, lepidlo a papierový obal.

Deti skúmajú polotovary, učiteľ vysvetľuje postupnosť práce.

Učiteľ: Teraz poďme k veci.

Krok za krokom pre učiteľa deti vykonávajú krok za krokom (navrhovanie z papiera). Vychovávateľ: Výborne chlapci! Máte krásne kvety pre svoje mamy.Zasaďme naše kvety do kvetináčov.

Aký krásny darček sme vyrobili pre naše mamy

« Čoskoro sviatok, Deň matiek “

Už čoskoro, Deň matiek

Všetci nie sme príliš leniví pracovať

Oslávme sviatok

Prekvapme mamu

pozri zlatko

Na dovolenke pre vás

Urobil som kvet.

ĎAKUJEM ZA TVOJU POZORNOSŤ!

Vychovávateľ: Popova N.N.

Moskva 2017

Zhrnutie produktívnych činností: manuálna práca v strednej skupine "Kto povedal" mňau "


Úlohy:
1. Formovať schopnosť robiť remeslá s použitím prírodného materiálu (slnečnicové semienka.)
2. Na upevnenie schopnosti sledovať šablónu bez toho, aby ste zdvihli ceruzku z listu papiera. Rozvíjať u detí jemnú motoriku prstov, predstavivosť, tvorivé myslenie, koordináciu pohybov.
3. Podporovať túžbu detí zhmotniť svoje predstavy výtvarnou formou. Podporujte vlastný výber.
Materiál:
* Listy kartónu 1/2 A4,
* PVA lepidlo,
* Slnečnicové semienka,
* Šablóny mačiek v rôznych pózach,
* Štetce na lepidlo,
* Poháre na lepidlo,
* podnosy,
* Voskoviny

Priebeh lekcie:

I. Učiteľ ponúka, že bude počúvať.
Chlapci, počuli ste niekoho povedať mňau.
Prišiel k nám mačiatko Tishka, je veľmi smutný a osamelý. Myslíš, že mu môžeme pomôcť? (odpovede detí). Priatelia mu veľmi chýbajú. Čo pre neho môžeme urobiť? (odpovede detí)
Urobme z neho priateľov. Z čoho môžu byť mačiatka vyrobené? (odpovede detí). Slnečnicové semienka máme, urobme si mačiatka zo semienok.
Máme pripravené podložky pre mačiatka, dnes ich budeme potrebovať. Mačky milujú teplo a pohodlie. Ak je mačka sýta, zdravá a dobre naladená, klame a mrnčí, ak je vystrašená, prehne chrbát a smrká, ak je nahnevaná, vystrčí pazúry a mrnčí. Ako príbeh postupuje, učiteľ vystavuje vzorky mačiek v rôznych pózach.
II. Najprv prilepím koberec. Vezmem kefu tromi prstami zo sukne a namočím ju do lepidla, nanesiem koberček na bielu stranu. V spodnej časti letáku prilepím koberček, aby zostalo miesto pre mačiatko. Nalepený koberček prežehlím obrúskom, aby som odstránil prebytočné lepidlo. Nezabudnite, že lepidlo nemôžete vziať do úst!
Teraz vezmem šablónu a zakrúžkujem ju. Snažím sa nezložiť ceruzku z papiera. Šablónu si nechám, kým ju celú nezakrúžkujem. Teraz ozdobím mačičku tvár, prilepím oči, nos a líčka vystrihnuté z farebného papiera. Náhubok je hotový, začínam zdobiť srsť semienkami. Povedzte, natrieme lepidlo na celé mačiatko naraz alebo ho natrieme postupne? (odpovede detí) Je to tak, najprv lepíme malú plochu lepidlom, naplníme semienkami a potom prejdeme na ďalšiu plochu.
Opakujte s deťmi postupnosť práce:
- Čo urobíme ako prvé? (prilepiť koberec)
- A potom? (zakrúžkujte mačaciu šablónu)
- Najprv ozdobíme náhubok alebo posypeme semienkami?
Ako budeme vyrábať vlnu?
- Musím zlepené semená osušiť obrúskom?
Fizkultminutka.
Ako sa naša mačička prebúdza(Napodobňujte spiacu mačku.)
Polievka sa nebude jesť z misky,(otvorené oči)
A pomaly sa nabíja(ruky hore a dole)
Mačka Pronka to zvládne
Ohne sa, potom ohne chrbát,(predklony, ruky na opasku),
Vytiahnite nohu dopredu(položiť nohu dopredu na špičku)
Poškriabe sa za uchom,(hladkanie za ušami)
Pradie a zíva:
"Mňau-mňau, umývam sa,(napodobňuje umývanie a úsmev)
Usmievam sa na celý svet!
Teraz choďte k stolu a vyberte si šablónu mačiatka, ktorá sa vám najviac páči. Príďte na svoje pracovisko. Učiteľka rozdá koberčeky vopred pripravené deťmi.
Poďme do práce. (Deti robia remeslá, učiteľ im pomáha podľa potreby).
III. Učiteľ v mene mačiatka Tishka hodnotí prácu detí. Pozrite sa, ako starostlivo Alina nanášala lepidlo, takže jej mačiatko bolo veľmi elegantné, Sonya veľmi opatrne rozložila semená a jej mačiatko sa ukázalo ako veľmi krásne. Alyosha rozložil semená špicatou stranou nahor a ukázalo sa, že jeho mačiatko je skutočne vystrašené atď.
Teraz zatvorte oči, koho mačiatko Tishka potľapká po hlave, to mačiatko sa mu páčilo najviac. Pozrite, koľko priateľov má teraz naša Tishka, bude sa s nimi môcť hrať a už nebude osamelá. Tishka hovorí, že veľmi pekne ďakujem. Tak kto povedal mňau? Nechajte aj naše mačiatka povedať mňau!

"Pracovná lekcia pre Fedora"

Cieľ:
Urobte poriadok v hracom kútiku, utrite prach, poskladajte oblečenie, prestrite stôl.

Obsah programu:
Pokračujte vo vzdelávaní detí v správnom používaní čistiacich prostriedkov. Handry na utieranie prachu, cvičenie v prestieraní stola, pestovanie záujmu o prácu a chuť pracovať; rozvíjať základné pracovné zručnosti.

Prípravné práce:
Pozorovanie práce pomocného vychovávateľa, rozhovor o potrebe práce pre spoločné dobro. Čítanie beletrie „Fedorino grief“, sledovanie karikatúry „Moroz Ivanovič“.

Vybavenie:
Inventár: zástery podľa počtu detí 6 kusov, handry 30x30 cm 2 kusy, nádherná taška, karty rôznych farieb (červená, modrá, zelená)

Zaklopať na dvere:
Objaví sa Fedora.
Pozdravuje deti a hovorí:
„Prišiel som ťa navštíviť, aby som sa naučil pracovať“ Čoskoro bude mať moja mama sviatok a ja ju chcem prekvapiť svojou prácou.

Vychovávateľ:
Určite vás to naučíme, ale najskôr si zahráme: Hru „Prestretie stola“. Opravujeme názov jedál.
Páčila sa vám hra? Áno
A teraz budeme pracovať. Čo je potrebné v práci.
Každá hračka má svoje miesto.
Jemne utrite.
Sledujte spolu.

A kto bude robiť akú prácu, zistíme pomocou nádhernej tašky. Sú tam karty, teraz si každý z vás vyberie karty z vrecka rukou. Červené karty upratujú hračky, modré prestierajú stôl, zelené utierajú prach. Teraz máme tri tímy, ale sily nie sú vyrovnané. Potrebujeme vyrovnať a poprosíme hostí, aby sa zapojili do práce.

Chcem vám pripomenúť, čo si obliecť, tým, ktorí sú v službe a kto utiera prach.
Správne, zástery.
Deti nosia zástery.

Naša súťaž sa rozbieha a prajem každému tímu, aby vyhral.

Zaujímavá je aj pracovná činnosť:

Deti pracujú, hrá rýchla hudba.

Vychovávateľ:
V službe, opravuje, počíta do šesť. Pripomína vám, ako správne nastaviť stôl.
Kde utierajú zápal, ako správne držať handru.
Pri čistení hračiek pripomína, že každá hračka má svoje miesto.
Práca je hotová. Vyhralo priateľstvo.

A teraz vás pozývam, aby ste sa zúčastnili prezentácie kostýmov. A oblečenie, ktoré potrebujete krásne poskladať v skrini. Ukážme hosťom, ako vieme poskladať oblečenie. Deti si obliekajú šaty a predvádzajú ich. Učiteľ hovorí o pohodlnosti a kráse šiat. Že môžete tvrdo pracovať a zároveň dobre vyzerať.
Potom sa deti postavia do kruhu.

Vychovávateľ:
Odviedli ste dobrú prácu, spolupracovali ste. Teraz sa Fedor musel naučiť pracovať.

Fedora:

Áno, už viem, ako čistiť hračky, utierať prach, prestrieť stôl a dokonca aj poskladať oblečenie. Moja mama bude mať zo mňa veľkú radosť.
Vychovávateľ:

Chlapi, pozrite sa na lenivosť neresti a povedzte, čo je na tom zlé. Presne tak, je nedbalá, oblečená, neustále žuva oriešky, povaľuje odpadky.
Musíte sa zmeniť a práca vám pomôže, pretože "Bez práce nemôžete vytiahnuť ani rybu z rybníka." Chlapci, aké príslovia poznáte o práci.
Deti čítajú príslovia.
"Spolu je to ľahké, ale aspoň to rozložte", "Zem je maľovaná slnkom a práca je človek", "Ak nepracujete, peniaze sa nenájdu."

Vychovávateľ:
Chlapci, aká práca sa ukázala ako najľahšia, čo bolo ľahké a čo bolo ťažké.
Všetko bolo pre vás ľahké, pretože ste boli priateľskí.
Fedora:
Som rád, že som k vám prišiel, určite sa zmením a stanem sa úhľadným a pracovitým.
Priniesla vám maškrtu, hádajte: „Malá, kyslá, pomarančová, veľmi užitočná najmä v zime.

Presne tak, vitamíny.
Lieči deti vitamínmi.
Deti sa radi bavia na mieste s Fedorou Egorovnou,
Lekcia dokončená.

Názov: Abstrakt hodiny kolektívnej práce v strednej skupine materskej školy „Lekcia práce pre Fedora“
Nominácia: Materská škola, Synopsa kolektívnej práce, Stredná skupina materskej školy

Pozícia: učiteľ najvyššej kvalifikačnej kategórie
Miesto výkonu práce: Materská škola MADOU CRR č.123, Ťumen
Miesto: región Tyumen, Tyumen Vatutino


Hore