Šeimos tradicijų santrauka vyresniųjų grupėje. Mano šeimos tradicijos pamokos tema tema

Pamokos santrauka vyresniųjų grupėje „Šeimos tradicijos“

Pamokos santrauka vyresniųjų grupėje „Šeimos tradicijos“

Pamokos tikslas:

ugdyti meilę ir pagarbą savo šeimos nariams, artimiesiems, giminėms, protėviams, formuoti elementarias idėjas apie kilmę, kaip apie savo giminės istoriją ir įvaizdį, apie tradicijas ir papročius, ugdyti pažintinį domėjimąsi, loginį mąstymą.

Užduotys:

Padėkite vaikams suprasti žodį „tradicija“,

Skatinkite juos kalbėtis

Išmokite teisingai sudaryti paprastus ir sudėtingus sakinius.

Žodyno aktyvinimas: šeima, tradicija;

būdvardžiai: muzikalus, sportinis, rūpestingas, daug vaikų,

Išmokyti vaikus dirbti grupėje, dirbti poromis, analizuoti, rasti būdą sprendžiant užduotį ar probleminę situaciją, mokėti derėtis.

Preliminarus darbas:

Šeimos nuotraukų žiūrėjimas, pokalbis;

Bendradarbiavimas su tėvais ir vaikais.

Medžiaga:

lėlė bi - ba - bo - lokys; kortelės; gėlė – patarlės; vaikų piešiniai; šeimų nuotraukos, pristatymas „Giminės medis“.

Metodinės technikos: artikuliacinė gimnastika, pirštas

pratimai, mįslė, žaidimas, pokalbis, istorija.

Pamokos eiga

1. Įvadas.

Vadovas: Vaikinai, prisiminkime žaidimą „Namas“.

Pirštų mankšta „Namas“

Namas stovi pievoje,

Na, kelias į namus uždarytas.

Mes atidarome vartus

Kviečiame į šiuos namus!

2. Pagrindinė dalis.

Kas gyvena šiame name?

Įmink mįslę ir sužinok!

Nuotrauka "šeima"

Kodėl nusprendėte, kad šis žodis yra „šeima“? (Vaikų atsakymai).

Kiekvienas iš jūsų turi savo šeimą.

Šeimininkas: Šiandien susirinkome pasikalbėti apie šeimą. Kaip manote, kas yra šeima? (šeima – tai žmonės, kurie myli vienas kitą, rūpinasi vienas kitu, padeda, gailisi, užjaučia, elgiasi pagarbiai, maloniai kalba). Šeima vienija gimines: tėvus ir vaikus, senelius, brolius, seseris. Tai mūsų giminės, giminės, giminės.

Klausimo atsakymas

1) Jei visi šeimoje rūpinasi vieni kitais.

Kokia čia šeima? (atsakymai)

rūpestinga šeima -

2) – visi šeimos nariai draugauja vieni su kitais.

Kokia šeima? (atsakymai) - Draugiška šeima -

3) – visi šeimoje groja muzikos instrumentais, klausosi muzikos.

Kokia šeima? (atsakymai)

Muzikinė šeima -

4) Visi šeimos nariai sportuoja.

Kokia šeima? (atsakymai)

Sporto šeima,

5) Šeimoje daug vaikų.

Kokia šeima? (atsakymai)

Didelė šeima -

Pirštų mankšta "Šeima"

Pirmasis pirštas yra senelis,

Antrasis pirštas yra močiutė,

Trečiasis pirštas yra tėtis,

Ketvirtasis pirštas yra mama,

Penktas pirštas – aš.

Tai visa mano šeima!"

Pokalbis:Šeimoje žmonės gyvena kartu, draugiškai tame pačiame bute ar name, po vienu stogu. Kiekviena šeima turi savo TRADICIJAS. Kokį žodį išgirdai?

"Tradicija"

Šiandien Mishutka atvyko mūsų aplankyti. Jis nori papasakoti apie savo šeimą ir jos tradicijas.

Pasirodo veikėjas Mishutka.

Mishutka. Sveiki bičiuliai. Atėjau pas tave iš pasakos apie tris lokius. Turiu nedidelę šeimą, bet labai draugiška. Mano tėvo vardas Michailas Potapychas, mamos vardas Nastasja Petrovna, o aš Mishutka.

Mes visi mėgstame kartu vaikščioti miške, tėtis supažindina mane su miško taisyklėmis (būk atsargus, gudrus, greitas ir pan.), kad išmokytų medžioti miške. Mama pasakoja apie vaistažoles ir valgomas uogas, grybus ir šaknis. Tai mūsų šeima, o kokia jūsų šeima?

Pavyzdys: visi susirenka prie vakaro arbatos, kalbasi.

Mano šeimoje yra tradicija: kiekvieną šventę kepame pyragus arba

didelis pyragas. Minkome tešlą, darome įvairius įdarus: iš kopūstų, iš obuolių.

Pirmaujantis. Papasakokime vaikinams apie savo šeimas ir jų meškų tradicijas.

Vaikų pasakojimai. (rodomas pristatymas „Giminės medis“)

Mishutka. Ačiū, vaikai – man labai patiko jūsų pasakojimai!

3. Baigiamoji dalis.

Staigmenos akimirka:

Pirmaujantis. Vaikinai, pažiūrėkite, kol kalbėjome apie savo šeimas, mes turėjome gėlę. Sunki gėlė yra stebuklinga! Ant jos žiedlapių puikuojasi geri posakiai – patarlės apie šeimą, klausykimės jų!

Patarlės apie šeimą.

Geroje šeimoje auga geri vaikai.

Visur gerai, bet namuose geriau.

Visa šeima kartu, o siela vietoje.

Medis remiasi šaknimis, o žmogus yra šeima.

Vyras be brolių ir seserų yra vienišas medis.

Žmogus be šeimos yra kaip medis be vaisių.

Broliška meilė yra geriau nei akmeninės sienos.

Pirmaujantis. Kaip manote, ar mūsų grupę galima pavadinti šeima? (Atsakymai)

Sugalvokime savo šeimos grupės tradicijas.

Ir aš sukūriau tau tradiciją.

(dėklas su daiktais)

Kas tai? Dažai.

Kas juos piešia? Dailininkas.

Būsime menininkai ir nupiešime didelį gražų savo šeimos namą – grupę.

Sutinku!

Ar jums patinka ši tradicija?

Apibendrinant pamoką:

Ar patiko veikla? Apie ką mes kalbėjome? kas tau patiko labiausiai?

Geroje šeimoje auga geri vaikai.

Visur gerai, bet namuose geriau.

Visa šeima kartu, o siela vietoje.

Medis remiasi šaknimis, o žmogus yra šeima.

Vyras be brolių ir seserų yra vienišas medis.

Žmogus be šeimos yra kaip medis be vaisių.

Broliška meilė yra geriau nei akmeninės sienos.

Tema: " Šeimos tradicijos, papročiai, ritualai»

Tikslai.

Pamokos:

    ugdyti vaikus apie šeimos vertybes

    formuoti supratimą apie būtinybę laikytis gerų, šeimą vienijančių tradicijų

    pristatyti „šeimos atostogų“ sąvoką

    įtvirtinti šeimos nuotraukų sampratą

Kuriama:

    ugdyti gebėjimą suprasti skirtingų šeimų tradicijas.

    ugdyti bendruosius kalbos įgūdžius

    lavinti kūrybinį mąstymą, mokinių vaizduotę vaizdingai pateikiant medžiagą.

    lavinti atmintį

    aktyvuoti žodyną tema "Šeima"

Pedagogai:

    ugdyti meilę ir pagarbą savo šeimai

    ugdyti susidomėjimą savo kilme

    ugdyti rūpestingą požiūrį į šeimos narius.

Įranga:

    tabletės

    Paveikslėliai

    iliustracijos

Žodynas:

šeimos tradicijos, šventės, papročiai, genealogija, pagarba senoliams, patarlės, pagarba.

Pamokos planas:

    Laiko organizavimas.

Sveiki vaikai! Kaip tavo nuotaika? Koks šiandien oras? Koks sezonas? Kokia šiandien dieną?

    Fonetinis įkrovimas už darbo garsą.

    Pasirengimo aktyviam žinių įsisavinimui etapas.

Kiekvienas iš jūsų turi savo šeimą. Ir ką reiškia šis žodis? Septyni aš – reiškė septynis vaikus, tai yra didelę draugišką šeimą. Anksčiau Rusijoje šeimos turėjo daug vaikų - dešimt ir net penkiolika. Visi gyveno kartu, padėjo vieni kitiems.

    Naujų žinių įsisavinimo etapas.

O dabar galime sakyti, kad šeima – tėtis, mama, aš, nes šeimose dažnai būna tik vienas vaikas. Kiek vaikų yra jūsų šeimose?

Vaikų atsakymai.

O kas dar yra šeimos dalis, išskyrus tėvus ir vaikus?

Vaikų atsakymai.

Teisingai, seneliai.

Aš turiu mamą,
Aš turiu tėvą,

Aš turiu senelį

Aš turiu močiutę,
Ir jie turi mane.

Kas tai?
ŠEIMA .

O kai kurie turi prosenelius. Kas vadinamas šiais žodžiais?

Vaikų atsakymai.

Jei išplėtote šeimos sampratą, galite įtraukti daugiau dėdžių ir tetų, pusbrolių ir seserų. Ir daug daugiau šeimos narių laiko savo augintiniais: katėmis, šunimis, papūgomis, žuvimis, žiurkėnais ir kitais.

Šeima yra MES. Šeima esu aš
Šeima yra mano tėvas ir mama,
Šeima yra Pavlikas - brolis,
Šeima yra mano pūkuota katė,
Šeima – dvi brangios močiutės,
Šeima - ir mano išdykusios seserys,
Šeima yra krikštatėvis, tetos ir dėdės,
Šeima yra Kalėdų eglutė gražioje aprangoje,
Šeima yra šventė prie apskrito stalo,
Šeima yra laimė
Šeima yra namai

Kodėl, jūsų nuomone, žmogui reikia šeimos?

Teisingai. Padėti ir palaikyti vieni kitus. Rūpinkitės jaunais ir senais. Be to, nebūti vienam. Žmogui vienam gyventi blogai ir niūru.

Kūno kultūros minutė

(Pradinė padėtis - kojos atskirtos, rankos žemyn)

Kasdien ryte

Turime pasirūpinti.

Mes nenukreipiame akių į lentą

O mokytojas mus moko:

Padėkite rankas į šonus(Rankos į šoną)

Gausime dešinįjį ir kairįjį.

Ir tada atvirkščiai

Bus posūkis į dešinę (Pasukite į dešinę, suplokite rankomis)

Kartą - medvilnė, (Pasukite į kairę, suplokite rankomis)

Du - ploji, (Pasuk į dešinę, ploji rankomis)

Apsisukite dar kartą!

Vienas du trys keturi! (Sukasi plojimais pakaitomis

į kiekvieną pusę).

Pečiai aukščiau, rankos platesnės! (Pakelkite pečius, rankas į šonus

Nuleiskime rankas (Nuleiskime rankas, atsisėskime)

Ir vėl sėsk prie stalų!

Visos šeimos skirtingos. Ir kuo jie skiriasi vienas nuo kito? Ką tu manai?

Vaikų atsakymai.

Pagrindinis skirtumas yra tradicijos, kurias kiekviena šeima turi savo. Kas yra tradicija? Tradicija – tai visada stebima.Tradicijos yra tai, kas perduodama iš kartos į kitą, paveldėta iš protėvių (tėčių, mamų, senelių, močiučių...)Pavyzdžiui, tradicija Naujuosius metus sutikti su visa šeima, savo rankomis piešti sveikinimo atvirukus kovo 8 d., vasarą kartu eiti prie jūros ir daug daugiau.

Prisiminkite, kokios tradicijos egzistuoja jūsų šeimose?

Vaikų atsakymai.

Taip pat yra tradicija – sukurti savo šeimą(genealoginė ) mediena. Tiems, kurie nežino, kas tai yra, paaiškinsiu. Tai jų protėviai žinojo prieš daugelį kartų. Kas ir kas buvo tavo proproseneliai ir proproseneliai. Tai labai įdomi veikla, savo šeimos medžio piešimas. Tai jo šeimos istorijos tyrimas. Būtinai pradėkite gaminti tokį medį su savo mamomis ir tėčiais.

Dar viena tradicija – rinkti šeimos albumus. Tai daroma daugelyje šeimų. Kiek iš jūsų turi tokių albumų?

Vaikų atsakymai.

Ir dabar mes žaisime su jumis žaidimą „Kas yra mano šeima“. Kiekvienas iš jūsų sugalvos epitetus savo šeimai. Katya, pradėk. Mano šeima linksma (draugiška, svetinga, darbšti, rūpestinga, stipri, drąsi ir kt.)

5. Naujų žinių įtvirtinimo etapas.

Apie ką mes šiandien kalbėjome? Vaikų atsakymai.

Pamoką užbaigsime eilučių skaitymu:

Katia:

Šeima yra laimė, meilė ir sėkmė,
Šeima – vasaros kelionės į šalį.

Lena:
Šeima yra šventė, šeimos pasimatymai,
Dovanos, pirkiniai, malonios išlaidos.

Vika:
Vaikų gimimas, pirmas žingsnis, pirmasis pokštas,
Svajoja apie gėrį, jaudulį ir baimę.

Zhenya:
Šeima yra darbas, rūpinimasis vienas kitu,
Šeima reiškia daug namų ruošos darbų.

Penktas vaikas:
Šeima yra svarbi!
Šeima yra sunku!

Pedagogas:
Tačiau vienam laimingai gyventi neįmanoma!
Visada būkite kartu, rūpinkitės meile,
Pašalinkite įžeidimus ir kivirčus,
Norime, kad jūsų draugai kalbėtų apie jus:
Kokia gera šeima

Tikslas: pagarbaus požiūrio į Rusijos žmonių kultūros vertybes, papročius ir šeimos santykių tradicijas formavimas.

Užduotys:

- praturtinti pirmines idėjas apie santykių specifiką, šeimos ryšius, normas, papročius ir tradicijas rusų šeimoje;

- ugdyti pažintinį domėjimąsi savo tautos kultūra;

- formuoti savarankiško žinių taikymo žaidimuose, kalbinėje veikloje būdus.

Įranga: laiškas, piešinys „Slavų šeima“, iliustracijos, vaizduojančios valstiečių vaikų namų darbus, diktofonas.

Pamokos eiga

globėjas. Vaikinai, gavome laišką iš pirmos klasės draugų. Dabar aš jums tai perskaitysiu. „Brangūs vaikinai! Artėjančios Šeimos dienos proga, padedami tėvelių, kūrėme šeimos laikraščius apie savo šeimų tradicijas. Kokių įdomių laikraščių turime! Koks malonumas buvo į juos skaityti ir žiūrėti! O kokias nuostabias istorijas sugalvojome padedami tėvelių! Pastebėjome, kad daugelyje šeimų šeimos tradicijos yra šiek tiek panašios, ir pagalvojome: „Kodėl skirtingos šeimos laikosi daugeliu atžvilgių panašių elgesio taisyklių? Kas juos išrado? Mūsų mokytoja Elena Ivanovna pasakojo, kad tradicijos yra seniai priimti papročiai. Papročiai iš tėvų ir senelių buvo perduodami vaikams, anūkams ir ilgainiui tapo tradicijomis. Tada mes su vaikinais nusprendėme padaryti dar vieną laikraštį apie rusų šeimų tradicijas. Kai pradėjome diskutuoti, ką dėti į laikraštį, paaiškėjo, kad mes apie tai nelabai žinome. Staiga kažkas prisiminė, kad jums buvo daug pasakojama ir skaitėte apie senų laikų rusų šeimų gyvenimą, apie jų papročius ir tradicijas, jūsų grupėje yra daug nuotraukų, žaidimų, albumų, knygų šia tema. Todėl nusprendėme kreiptis pagalbos į jus! Vaikinai, ar sutinkate padėti vaikams, kurie kreipėsi pagalbos į jus?

Vaikai. Taip.

globėjas. Kaip galite jiems padėti?

Vaikai. Galite užsirašyti mūsų istorijas ir jas siųsti, siųsti paveikslėlius, knygas, mūsų piešinius, kuriuose pasakojama apie rusų šeimų papročius ir tradicijas.

globėjas. Vaikinai, daug kalbėjome apie šeimą, žiūrėjome iliustracijas, paveikslų reprodukcijas, išmokome daug eilėraščių. Šiandien vėl kalbėsime apie šeimą, bet tik dabar apie žmones, gyvenusius senais laikais.

Mokytoja rodo piešinį „Slavų šeima“, kuriame pavaizduotas senelis, močiutė, mama, tėtis, dėdė – tėvo brolis, trys sūnūs, dukra ir dukterėčia – dėdės dukra; parašo, paaiškinančio santykius, apačioje.

Kas pavaizduota paveikslėlyje?

Vaikai. Šeima.

globėjas. Ar šis piešinys atspindi šiuolaikinį gyvenimą, ar pasakoja apie praeitį?

Vaikai. Kalba apie praeitį.

Auklėtojas. Kodėl nusprendėte, kad paveikslėlyje vaizduojama praeitis?

Vaikai.Žmonės turi senus drabužius, žmonės gyvena trobelėje, ten yra senų daiktų.

Auklėtojas. Taigi piešinio dėka galime įsivaizduoti, kad esame praeityje, atsiduriame senoje valstiečio trobelėje. Kaip manote, ar paveikslėlyje pavaizduoti žmonės vienas kitam yra nepažįstami ar giminaičiai?

Vaikai. Gimtoji.

Auklėtojas. Kaip galima juos pavadinti vienu žodžiu?

Vaikai. Šeima.

Auklėtojas. Laikui bėgant pasikeitė rusų šeimos sudėtis ir dydis. Kol šeimos dar nebuvo didelės, jose gyveno įvairių kartų žmonės. Klausyk šio eilėraščio.

Vaikas

Jie sako, kad senais laikais

Taip ir buvo.

Daug brolių ir seserų

Buvo smagu draugauti.

Kartu gėrėme pieną

Jie kartu valgė sušius.

Tikras darželis

Kiekvienas turėjo trobelę.

Y. Entinas

Auklėtojas. Vaikinai, aš siūlau žaisti žaidimą, kuriame pasakojama apie vieną iš šių šeimų.

Mobilusis žaidimas "Dėdė Trifonas"

Vaikai stovi ratu, laikosi už rankų. Vairuotojas yra centre. Žaidėjai vaikšto ratu ir gieda žodžius.

Dėdė Trifonas

Buvo septyni vaikai

Septyni sūnūs.

Jie negėrė, nevalgė,

Jie žiūrėjo vienas į kitą.

Kartu jie man patiko!

Paskutiniais žodžiais visi pradėjo kartoti vairuotojo gestus. Tas, kuris geriausiai atliko šiuos judesius, tapo lyderiu. Kai žaidimas kartojamas, vaikai, sudarydami ratą, eina priešingomis kryptimis.

globėjas. Pagalvokite ir pasakykite, kas yra kas šioje šeimoje.

Vaikai atlieka užduotį.

Atidžiai pažiūrėkite, pasistenkite paveikslėlyje surasti seniausius šios šeimos narius. Kas yra vyriausias šioje šeimoje?

Vaikai. Senelis ir močiutė.

globėjas. Šalia jų sėdi tėvas. Kaip manai, kas jis seneliams?

Vaikai. Jis yra jų sūnus.

globėjas. Kas yra šalia tėvo?

Vaikai. Jo sūnūs, anūkai, seneliai.

globėjas. Kaip manote, kodėl jaunimas stovi?

Vaikai. Jie išreiškia pagarbą vyresniems šeimos nariams.

globėjas. Senovėje šeimos gerbė, labai gerbė vyresniuosius, visame kame jiems pakluso, nedrįso jiems prieštarauti, netrukdė ir nebuvo kaprizingos. Kas buvo laikomas šeimos galva?

Vaikai. Senelis, tėvas.

globėjas. Teisingai, vaikinai, protėvis (senelis, tėvas) buvo laikomas šeimos galva. Visi šeimos nariai jam netiesiogiai pakluso. Jis priėmė sprendimus, prisiėmė atsakomybę už taiką, ramybę, aprūpinimą šeima. Per puotą jis sėdėjo prie galvos. Visi šeimos nariai pradėjo valgyti tik tada, kai jis išgriebė pirmąjį šaukštą. Tėvai, seneliai išmokė savo vaikus ir anūkus visko, ką mokėjo daryti, perdavė jiems savo gyvenimo patirtį. Prisiminkite patarles ir posakius, kurie apie tai kalba.

Vaikai. „Jaunystė stipri su pečiais, senatvė – su galva“, „Negali gyventi be seno“, „Kuo vyresnis, tuo teisingesnis“, „Senas ir protingas - joje dvi žemės“.

Auklėtojas. Kodėl paveikslėlyje esantys sūnūs taip įdėmiai klauso tėvo?

Vaikai. Jis juos kažko moko.

globėjas. Tikriausiai jis jiems pasako kažką labai svarbaus, įdomaus. Vaikai su pagarba kreipėsi į tėvus „Tu“. Kaip meiliai, pagarbiai vadinama mama, tėčiu?

Vaikai. Tėvas buvo vadinamas tėvu, motina - mama.

globėjas. Šeimoje ypatingai buvo elgiamasi ne tik su senoliais, bet ir su vaikais. Nuo vaikystės jie išugdė įprotį dirbti, kruopštumą. Kaip vaikai padėjo tėvams atlikti namų ruošos darbus?

Vaikai. Slaugė vaikus, ganė galvijus.

globėjas. Vaikai nuo mažens buvo mokomi dirbti ir padėti buityje: padėjo sutvarkyti galvijus, ganė juos, slaugė vaikus.

Mokytojo pasakojimą lydi iliustracijos, vaizduojančios valstiečių vaikų namų darbus.

Prisiminkite ir pasakykite eilėraščius, eilėraščius, kuriuose kalbama apie tai.

Vaikai atlieka užduotį. Mokytojas vėl atkreipia vaikų dėmesį į paveikslėlį.

Ką šiuo metu veikia tavo mama?

Vaikai. Verpa verpalus ir prižiūri mažą mergaitę – jo dukterėčią.

Auklėtojas. Kas yra dukterėčia ir sūnėnas?

Vaikai. Sūnėnai yra brolių ir seserų vaikai.

globėjas. Kieno dukra yra maža mergaitė nuotraukoje?

Vaikai. Tėvo brolio dukra – dėdė.

globėjas. Šios šeimos tėčiui ir mamai mažametė – dukterėčia. O kas yra jos sūnūs ir dukros?

Vaikai. Pusbrolis.

globėjas. Koks mažos mergaitės santykis su močiute ir seneliu?

Vaikai. Anūkė.

Auklėtojas. Ar manote, kad ši mergina turi tėvus?

Vaikai. Taip, ji turi mamą ir tėvą.

Auklėtojas. Ar kas nors iš jos tėvų yra šioje nuotraukoje?

Vaikai. Taip, jos tėvas, jis įeina į trobelę.

globėjas. Šios mažos mergaitės tėtis yra paveikslėlyje pavaizduotos gausios, darnios šeimos tėvo brolis ir jo vaikų dėdė. Šeimos senais laikais buvo draugiškos, artimieji visada padėdavo vieni kitiems. Kol tėvo brolis su žmona buvo užsiėmę, važiavo į miestą į mugę, dukrą prižiūrėjo artimieji. Prisiminkite patarles ir posakius apie tokias artimas šeimas kaip ši.

Vaikai.„Šeima tvirta, kai virš jos tik vienas stogas“, „Visa šeima kartu, o siela vietoje“, „Sielvartas nepriima priebalsinės šeimos“, „Atitinkamai šeimoje viskas vyksta. puiku“, „Susitarusi šeima laimingiausia“, „Jei šeimoje darna, lobis nereikalingas“, „Šeima pilna harmonijos“, „Šeimoje yra harmonija - daugiau nerasi. laimė, net apkeliauti visą pasaulį“.

Auklėtojas. Gerai padaryta, kiek patarlių prisimenama! Kaip suprantate žodžius „laiminga šeima“? Kas yra laimė?

Vaikai. Kai visi rūpinasi vieni kitais, gyvena kartu, džiaugiasi susitikimu, liūdi išsiskyrimu.

globėjas. Taip, laiminga šeima – tai šeima, kurioje gyvena darniai, visi – ir seni, ir maži – jaučia visų kitų šeimos narių palaikymą, bendravimo vienas su kitu džiaugsmą. Vaikinai, ar norite sužinoti, kokias dovanas mažajai dukrelei iš mugės atnešė tėtis ir mama?

Vaikai. Taip.

globėjas. Tada kviečiu jus žaisti žaidimą.

Žaidimas „Dovanos“

Ir tari, tari, tari!

Nupirksiu Mašos gintarą.

Pinigai liks

Nupirksiu Masha auskarus,

Liks centai

Nupirksiu Masha batus.

Pensai liks

Nupirksiu Mašos šaukštus,

Pusrutuliai lieka

Nupirksiu Masha pagalves.

Vaikai, stovėdami ratu, taria žodžius ir masažuoja apykaklės zoną, ausis, pėdas, delnus, pilvuką.

globėjas. Rusų šeima laikėsi tam tikrų tradicijų. Vaikinai, kokios tradicijos?

Vaikai. Tokios yra elgesio taisyklės.

globėjas. Kodėl reikia juos žinoti?

Vaikai. Jie padeda žmogui būti suprastam, parodyti rūpestį kitiems.

Auklėtojas. Rusijos žmonių tradicijos yra labai turtingos. Dar kartą pakartokime, kokius papročius prisiminėme žiūrėdami į paveikslą „Slavų šeima“.

Vaikai. Vaikai gerbė vyresniuosius, žmonės buvo darbštūs, draugiški, elgėsi meiliai, pagarbiai, padėjo vieni kitiems.

globėjas. Klausykite eilėraščio apie kitą Rusijos žmonių paprotį.

Vaikas

geras paprotys

Akinančio dangaus žydrynėje

Gervės skrenda ir skrenda į tolį ...

Pasigirsta karštos duonos kvapas -

Brangi žemės dovana.

Rugpjūtis šurmulyje ir paukščio švilpuke

Jis sukėlė triukšmą, sušuko įniršęs.

Rusijoje yra geras paprotys -

Sutikite svečius su duona ir druska.

Galbūt iš pradžių šiek tiek sutrikęs,

Tai branginsite visą likusį gyvenimą.

Susitikti su duona ir druska -

Dar reikia užsidirbti.

E. Chorinskaja

globėjas. Koks Rusijos žmonių paprotys minimas šiame eilėraštyje?

Vaikai. Apie Rusijos žmonių svetingumą.

Auklėtojas. Mūsų protėviai išsiskyrė svetingumu ir svetingumu, apie tai buvo sugalvota daug patarlių ir posakių, legendų ir pasakų. Prisiminkite patarles ir posakius, kurie apie tai kalba.

Vaikai. „Rusas atneša duonos ir druskos“, „Rusas yra geras žmogus“, „Namas kaip pilnas dubuo - duona ir druska nepalieka nuo stalo“.

globėjas. Ką reiškė „varyti duoną ir druską“?

Vaikai. Tai reiškė būti draugais.

Auklėtojas. Teisingai, „varyti duoną ir druską“ – draugauti. Svečiai buvo sutikti su duona ir druska. Praeivis buvo pakviestas įeiti į namus, pavaišino, nuramino, jei dėl ko nors nusiminė. Paprotys sutikti svečius su duona ir druska reiškė: dovanoti svečiui brangiausią daiktą, be kurio neįmanoma gyventi. Vertingiausi produktai paprastam žmogui visada buvo duona ir druska. Rusai tikėjo, kad gerai sutiktas svečias namuose nieko blogo nepadarys šeimininkams. Duona ir druska yra taikos sutartis tarp svečio ir šeimininko. Taip prisiminėme rusų šeimų tradicijas. Surašiau visas jūsų istorijas, išsiųsime jas savo draugams. Ką dar galite jiems atsiųsti, kas padėtų jiems padaryti laikraštį įdomų?

Vaikai. Eilėraščiai, patarlės, žaidimai, piešiniai, paveikslėliai apie rusų šeimos tradicijas.

globėjas. Šauniai padirbėta! Kokią gerą idėją jūs visi turite! Manau, kad su jūsų pagalba mūsų draugai gaus nuostabų laikraštį, kurį visiems bus įdomu skaityti.

Pamokos tikslai ir uždaviniai:

  • Parodykite, kad kiekviena šeima yra susijusi su praeities savo protėvių tradicijomis.
  • Ugdykite domėjimąsi savo šeimos istorija, šeimos tradicijomis, kilme.
  • Sukurti palankią aplinką mokiniams ir jų tėvams suvokti kiekvienos šeimos išskirtinumą ir savitumą.
  • Įskiepyti mokinių ir jų tėvų, senelių santarvės jausmą, pagrįstą bendru domėjimusi giminės istorija, jos genealogija.

Parsisiųsti:


Peržiūra:

Pamoka „Šeimos tradicijos“.

Tikslai ir tikslai:

  1. Parodykite, kad kiekviena šeima yra susijusi su praeities savo protėvių tradicijomis.
  2. Ugdykite domėjimąsi savo šeimos istorija, šeimos tradicijomis, kilme.
  3. Sukurti palankią aplinką mokiniams ir jų tėvams suvokti kiekvienos šeimos išskirtinumą ir savitumą.
  4. Įskiepyti mokinių ir jų tėvų, senelių santarvės jausmą, pagrįstą bendru domėjimusi giminės istorija, jos genealogija.

Pamokos eiga

1. Įvadas

Sveiki bičiuliai. Tikiuosi, kad šiandien į pamoką atėjai geros nuotaikos. Pasidalinkime šypsenomis vieni su kitais. Nusišypsokite man, šypsokitės vienas kitam.

2. Rebusas

Vaikinai, atspėk rebusą „7I“.

Prisiminkime, kas yra šeima. (tai kartu gyvenančių artimų giminaičių grupė).

O ką mes vadiname artimais giminaičiais? (žmonės, turintys bendrus tėvus, senelius, prosenelius)

Šeima maža ir didelė. Šeimoje gali gyventi kelios kartos. Kaip tu tai supranti? (Karta – artimo amžiaus giminaičiai, pvz., vyresnioji – seneliai, vidurinė – tėvai, jaunoji – vaikai, senelių anūkai).

Kiek iš jūsų šeimoje yra kelios kartos?

Kokia šeima vadinama daugiavaike? (kuriame 3 ir daugiau vaikų).

Beveik kiekvienas žmogus turi kitų giminaičių. Kas tai? (tai dėdės ir tetos, pusbroliai ir seserys).

Kiekvienas žmogus turi vardą, patronimą, pavardę.

Koks vardas? Netyčia pasigirdo garsas

Kuriame nėra prasmės ar prasmės?

Žinoma ne! O pavadinimuose slypi paslaptis.

O sakramentas yra vardo suteikimas.

Vardus vaikams parenka tėvai. Turėjai paklausti savo tėvų, kodėl tu taip pavadintas, ir pabandyti išsiaiškinti, ką reiškia tavo vardas (keli vaikų atsakymai).

Pasirodo, mūsų grupėje labiausiai paplitęs vardas tarp merginų yra Anastasija.

Vaikinai, žinote, kad tėvo vardas žmogui priskiriamas pagal tėvo vardą, o pavardė perduodama iš tėvų vaikams.

3. Pasakojimas apie jūsų šeimos genealogiją.

Vaikinai, jūs iš anksto gavote užduotį sudaryti savo šeimos genealogiją. Kaip matote, daugelis iš jūsų susidorojo su šia užduotimi. Labai svarbu ieškoti savo šaknų, pažinti savo protėvius, nes be praeities nėra ateities.

4. Darbas grupėse. Patarlių apie šeimą rinkinys.

Vaikinai, dabar jūs turite užduotį grupėse - sujungti išsibarsčiusias patarles apie šeimą ir tada jas perskaityti (paskirstykite patarlių rinkinį kiekvienai grupei).

5. Kūno kultūra

6. Jūsų šeimos tradicijos

Taip, vaikinai, „tėvai“, „tėvynė“, „geras“ yra žodžiai su ta pačia šaknimi. Šie šventi žodžiai padeda suprasti ir mylėti savo gimtąją kalbą, gimtąją gamtą, gimtųjų žmonių tradicijas ir savo šeimos tradicijas. Tęsdami šeimos temą, šiandien plačiau pakalbėsime apie šeimos tradicijas (8 skaidrė).

„Tradicijos“ sąvokos analizė

Tačiau yra ir šeimos tradicijų.

Šeimos tradicijos apima mėgstamą šeimos žaidimą, tradicinį šeimos mėgstamą patiekalą ir pasakų skaitymą prieš miegą.

Kurias iš šių tradicijų turi jūsų šeima?

Kalbant apie tradicijas, galime prisiminti tradicines liaudies šventes. Mūsų klasėje mokosi įvairių tautybių vaikai: totoriai, baškirai, rusai, čiuvašai. Kiekviena tauta turi savo liaudies tradicijas. Musulmonai turi savo tradicines šventes – Sabantuy, Navruz

Kaip glaudžiai viskas mūsų šalyje persipynę! Sabantuy švenčiamas visur, tiek Rusijoje, tiek užsienyje, jei ten gyvena totoriai ar baškirai.

Vaikinai, kuris iš jūsų su tėvais išvyko į Sabantuy? Kas tai daro dažnai?

Vadinasi, tai galima pavadinti šeimos tradicija?

Maslenitsa Rusijoje švenčiama nuo seno.

Ar kas nors iš jūsų turi močiučių ar mamų, kepančių blynus Užgavėnių metu? Taigi, tai irgi liaudies tradicija.

Dažna liaudies tradicija – Naujųjų metų sutikimas.

Šeimos tradicijos – suaugusiųjų ir vaikų bendro darbo vaisiai. Šiuos vaisius galima palyginti su obels vaisiais. Kiekvienas iš jūsų ant stalo turi po obuolį, ant kurio rašysite apie savo šeimos tradicijas namuose, o kitai pamokai šiuos obuolius priklijuosime prie savo medžio – klano simbolio.

Vaikinai, ar savo namuose laikote senas nuotraukas ir daiktus? Ar tau patinka į juos žiūrėti? Be šeimos tradicijų, yra ir šeimos palikimų.

7. Pasakojimas apie šeimos relikvijas.

Dabar klausysime Andrejaus Jegorovo pasakojimo apie jo prosenelį, kuris buvo Didžiojo Tėvynės karo dalyvis. Šią istoriją jis išgirdo iš savo močiutės, dirbdamas prie šeimos medžio. Senos fotografijos, medaliai, laiškai rūpestingai saugomi jo šeimoje ir yra šeimos relikvijos (mokinio pasakojimas, rodantis fotografiją, prosenelio medalis, šeimos palikimas – tautinė čiuvašo puošmena).

7. Pamokos rezultatas. Atspindys.

Taigi, šiandien tęsėme pokalbį apie šeimą.

Ko šiandien išmokote, ko nežinojote anksčiau?

Kas tau buvo įdomu pamokoje?

Ar norėtumėte kuo daugiau sužinoti apie savo šeimos tradicijas ir relikvijas?

Taip vaikinai. Kiekvienas žmogus yra labai brangus savo šeimai, savo namams. Ir kur bebūtume, visada jį prisimename, jis traukia mus savo šiluma. Namai – tai ne tik stogas virš galvos: tai artimiausi žmonės.


Pamokos tema „Mūsų šeimos tradicijos“ planas-santrauka.

Pamokos tikslas:

Supažindinti vaikus su šeimos vertybėmis ir tradicijomis.

Užduotys:

Tolimesnė pažintis su „šeimos“, giminystės sąvokomis;

Susipažinimas su Užbaikalės tautų šeimos tradicijomis;

Vaikų pažintinės ir kūrybinės veiklos, atminties, vaizduotės ugdymas;

Meilės ir pagarbos šeimai, šeimos vertybių ir tradicijų ugdymas.

Įranga:

Kortelės su užduotimis, popierius, aiškinamasis žodynas, spalvoti pieštukai.

Pamokos eiga

I. Organizacinis momentas.

Vaikų supažindinimas su pamokos tema ir tikslu.

Vaikinai, šiandien tęsime pokalbį apie šeimą, apie tai, kokia turi būti šeima, kokį vaidmenį ji atlieka kiekvieno žmogaus gyvenime. Sužinome, kas yra šeimos tradicijos ir kokios jos.

II. Apimtos medžiagos kartojimas ir konsolidavimas.

1) - Taigi, prisiminkime, kokie yra giminaičiai (mama, tėvas, močiutė, senelis, sūnus, dukra, brolis, sesuo, teta, dėdė ir kt.).

Kuris iš jų dažniausiai gyvena kartu viename name, viename bute? (tėvai ir vaikai).

2) 1, 2 užduočių atlikimas lankstinukuose.

Mokytojo paaiškinimas prie 1 užduoties:

Žodžio reikšmę galima rasti aiškinamajame žodyne. Visi žodžiai žodyne yra abėcėlės tvarka. Randame žodžius, prasidedančius raide „C“, ieškodami žodžio „šeima“, skaitome: „Šeima – tai būrys kartu gyvenančių artimų giminaičių (vyras, žmona, tėvai ir vaikai)“. Vaikai užduočių lapuose užrašo žodžio reikšmę.

3) Paskutinėje pamokoje mes su jumis kalbėjome apie tai, kad kiekvienam žmogui gimus suteikiamas vardas. Kiekvienas vardas turi tam tikrą reikšmę, kažką reiškia. Sakoma, kad vardas turi įtakos tolimesniam žmogaus likimui, todėl į vardo pasirinkimą reikia žiūrėti rimtai ir atsakingai.

Viena vaikinų grupė gavo užduotį išsiaiškinti, ką reiškia jų vardai. Daugelis vardų atėjo į rusų kalbą iš kitų kalbų ir turi savo vertimą. Išsiaiškinkime kai kurių iš jų reikšmę.

1. Aleksejus (Graikas) – gynėjas

2. Aleksandras (graikas) – žmonių gynėjas

3. Anastasija (graikų kalba) – prisikėlimas

4. Andriejus (graikas) – drąsus

5. Ana (egiptietė) – malonė

6. Valerijus (lot.) - - sveikas, stiprus

7. Daria (persų kalba) – nugalėtoja

8. Eugenijus (graikų kalba) – kilmingas

9. Kotryna (graik.) – nepriekaištinga, tyra

10. Elena (graikų kalba) – šviesi

11. Igoris – stiprybė

12. Irina (graik.) – ramybė

13. Konstantinas (lot.) – nuolatinis

14. Ksenija (graik.) – svetinga

15. Liudmila (šlovė) – brangi žmonėms

16. Maksimas (lot.) – didžiausias

17. Marina (lot.) – jūra

18. Marija (egiptietė) – meilužė

19. Natalija (lot.) – gimtoji

20. Nikita (graikas) – nugalėtojas

21. Tatjana (graik.) – organizatorė

Kiti vaikinai turėjo išsiaiškinti, kaip atsirado jų pavardės ir ką jos reiškia. Kas susidorojo su šia sunkia užduotimi?

III. Naujos pamokos temos paaiškinimas.

Beveik kiekviena šeima, ypač stipri ir draugiška, turi savo tradicijas.

Ką šis žodis reiškia? Pažiūrėkime į aiškinamąjį žodyną:

„Šeimos tradicijos – tai tam tikros elgesio normos, papročiai, pažiūros, kurios priimamos šeimoje ir perduodamos iš kartos į kartą.

Ką reiškia „nuo vienos kartos iki kitos“? (nuo prosenelio ir prosenelės - seneliui ir močiutei, nuo močiutės ir senelio - tėčiui ir mamai, nuo mamos ir tėčio - vaikams, iš vaikų - anūkams). Tai yra, gaunama tokia „grandinė“, kuria šeimos tradicijos perduodamos iš kartos į kartą.

Ilgiausiai išlikusios tos šeimos tradicijos, kurios susijusios su gerais darbais, gerais ir kilniais darbais, linksmais prisiminimais.

Pavyzdžiui, jaunesnių vyresniųjų šeimos narių pagarba ir pagarba; pagarbus vyrų požiūris į moteris (vyras į žmoną, sūnus į mamą, brolis į seserį, anūkas į močiutę).

Šios tradicijos gali būti išsaugotos šeimose ilgus metus.

Ir yra tradicijų, kurios nėra tokios senos ir reikšmingos, kurios atsirado neseniai, tik vienoje šeimoje. Pavyzdžiui, Naujųjų metų sutikimas gamtoje (miške); bendra išvyka atostogauti su visa šeima į kaimą; įėjimas į kiną, teatrą, muziejų savaitgaliais. Tai yra, gali būti labai labai daug šeimos tradicijų, labai skirtingų, senų ir naujų, svarbių ir nelabai svarbių.

Daugelis šeimos tradicijų yra susijusios su liaudies tradicijomis, ir jos atsirado labai seniai. Mūsų krašte – Užbaikalėje šeimos tradicijos kilo iš tų tautų, kurios čia gyveno, papročių. Pavyzdžiui, buriatų šeimose daugelis šeimos tradicijų jau yra kelių šimtmečių senumo. Buriatus sieja labai stiprūs giminystės ryšiai: jie teikia pagalbą varguose ir nelaimėse, padeda vargšams giminaičiams, našlaičiams ir našlėms. Iki šiol buriatai beveik neapleidžia savo vaikų, o našlaičiai į našlaičių namus nesiunčiami, juos priima giminaičiai auklėti. Kiekvienas buriatas turėtų žinoti savo šeimos medį (tai yra, kas buvo jų protėviai: seneliai, proseneliai, proproseneliai ir kt., kokie buvo jų vardai, ką veikė). Laikydamiesi šios tradicijos, kai kurie buriatai žino savo genealogiją iki dešimtos kartos.

Deja, ši tradicija daugelyje rusų šeimų yra prarasta: kai kurie rusai net nepažįsta savo artimų giminaičių, ypač jei jie nėra gyvi.

Vadinamoji „šeima“ griežtai laikėsi savo šeimos tradicijų – tai rusai, dėl religinių įsitikinimų XVIII amžiuje ištremti į Užbaikalę.

Pirma, jie griežtai vedė sveiką gyvenimo būdą: Semey šeimoje buvo uždrausta rūkyti, gerti alkoholinius gėrimus ir vartoti necenzūrinius žodžius. Jie valgė tik sveiką, šviežią savo rankomis užaugintą maistą. Semeysky sakė: „Tas, kuris myli vyną, sunaikina save“, „Gerk mažiau - gyvenk ilgiau“, o apie rūkalius sakė: „Kas rūko tabaką, yra blogesnis už šunis“.

Antra, šeimos žmonės buvo labai darbštūs, daug dirbo: tvarkė didelį ūkį, vertėsi žemdirbyste, sodino didelius sodus, laikė gyvulius, verpė ir audė patys, t.y. Jie visiškai išlaikė save, viską darė savo rankomis.

Todėl šeima visada atrodė labai gerai: jie buvo aukšti, gražūs, o svarbiausia – puikios sveikatos.

Jie griežtai laikėsi šeimos ir dar vienos tradicijos: tvarkė savo namus ir kiemus.

Mūsų laikais daugelis Semey žmonių palikuonių stengiasi laikytis savo protėvių šeimos tradicijų.

IV. Kūrybinės užduoties atlikimas.

„Kas turėtų būti geroje draugiškoje šeimoje“

V. Apibendrinant pamoką.

Ką naujo išmokote klasėje?

Kokios yra šeimos tradicijos?

VI. Namų darbai

Atlikite 3 užduotį


Į viršų