Pamokos apie vaikų globos namų ruošimą gyventi šeimoje santrauka. Tema: Mano namai

"Gyvenimo simbolis yra šeima" (šeimos abėcėlė)

Tikslas: Teigiamo šeimos įvaizdžio formavimas tarp vaikų iš vaikų globos namų.

Užduotys:

Formuoti mintis apie šeimos vaidmenį žmogaus gyvenime.

Stiprinti mokinių santykius.

Išmok dirbti komandoje, laikantis abipusės pagarbos ir supratimo taisyklių.

Lavinti pažintinę veiklą, mąstymą, kūrybinę vaizduotę.

Metodinė įranga:

Plakatai su patarlėmis (demo),

Kortos su patarlėmis (individualios),

Scheminiai vaizdai (namas, žmonės, saulė ir kt.)

Vaizdo įrašas „Mūsų pomėgiai“

Rekvizitas varžyboms (lėlės, sauskelnės, kaspinai, balionai, flomasteriai, kostiumai scenai)

Preliminarus darbas:

Užsiėmimų ciklas apie šeimos ugdymą pagal programą „Geri namai“

Rašytų eilių skaitymas

Piešimas tema "Mūsų draugiška šeima"

Pamokos eiga:

Vedos. Magiškas gyvenimo simbolis yra šeima.

Jame yra lašas Tėvynės, aš jame,

Jame yra visi giminaičiai, brolis, sesuo,

Turi mažą kiemo aikštę,

Jame yra saulė, beržas ir namas

Viskas aplinkui šiltai juokiasi.

Pagalvokite, kas yra „šeima“? Tęskite savo kortelėse frazę „Šeima yra ...“ (Vaikai perskaito atsakymus).

Sąvokos „šeima“ reikšmė yra labai didelė. Šeima kiekvienam iš mūsų yra svarbiausias dalykas gyvenime, pats reikalingiausias. Bet kartais būna, kad virš galvos yra bendras stogas (deda namo maketą), yra žmonių, kurie gyvena kartu (siluetai). Jie turi bendrą pavardę, giminystės dokumentus. Tačiau nereikia bendrauti tarpusavyje, būti šalia. Ir kiekvienas stengiasi greitai išeiti iš namų ten, kur yra labiau suprantamas ir priimtas, kur jam labiau įdomu.

Ar galima sakyti, kad tai šeima?

Kas, be bendros pavardės ir bendrų namų, sieja žmones šeimoje?

(vaikų atsakymai)

Teisingai. Išvardinote daugybę sąlygų ir dvasinių savybių, kurios padeda žmonėms sukurti laimingą šeimą. Bet kaip būti? Nėra įstatymų, įpareigojančių žmones būti maloniais, mylinčiais, rūpestingais. Tačiau laimingos šeimos gyvuoja tūkstančius metų.

Kur žmonės mokosi sukurti ir išlaikyti stiprią šeimą?

(vaikų atsakymai)

Yra dar vienas gyvenimo patirties perdavimo šaltinis. Tai rusų patarlės – liaudies išminties grūdai. Jomis dabar bandysime atgaivinti šį namą, padėti jo gyventojams atrasti dvasinį artumą.

Vedėjas ant lentos prisega „šypsenėlę“.

Kas tai? (vaikų atsakymai)

Pagalbininkas atveria pirmąją patarlę.

Siūlau tokią patarlę: „Gerus namus išlaiko darbas.“ Ar sutinkate?

Tada galėsite be vargo rinkti patarles, kurios slypi po ramunėlių pieva. Būtina iš dviejų dalių sudaryti vieną iš jums žinomų patarlių. O Miša siūlau prisiminti patarlę iš paveikslėlio.

(Vaikai rūšiuoja korteles ir sudaro poras, skaito gautas patarles)

Apie ką patarlės?

Kokios kokybės šiai šeimai pirmiausia reikia?

Kokį spindulį mes jiems duosime?

"Darstumas" (pritvirtinti spindulį prie besišypsančio veido)

O darbštumas į namus atneš klestėjimą ir gerovę. (prie namo pritvirtiname gėles, medį, katę)

Kita patarlė: „Kai šeimoje darna, lobio nereikia“. (atvira patarlė)

Kas yra "berniukas"?

Gebėjimas sutarti su savimi ir žmonėmis yra vertingiausia žmogaus savybė. Įsitikinkime tuo.

Dramatizacija „Ramybė šeimoje – pati brangiausia“

Pirmaujantis: Kartą gyveno senelis de moteris.

Gyveno ne liūdėti,

Džiūvėsiai buvo nuplauti arbata,

Kartą per mėnesį jie kramtydavo dešrą.

Ir viskas būtų gerai, taip, vištiena

Ji paėmė ir padėjo kiaušinį.

Sėklidė nėra paprasta, sėklidė auksinė.

Dabar apie mūsų kainas.

Ir apskritai tai neįkainojama.

Šeimai, patarimui

Susirinko anūkė su močiute seneliu.

Toks ir toks, toks dalykas.

Ką daryti su kiaušiniu?

Galima valgyti arba parduoti

Arba pakeisti į dolerius?

O gal griūva sienos

Ar pirksime modernų muzikos centrą?

Ką tu seneli, bijok Dievo!

Muzika daug nekainuoja!

Geriau nusipirk televizorių

Dulkių siurblys ar tranzistorius?

Arba paimkite vežimėlį muilo

Kad namuose būtų švaru.

Ar galime man nupirkti kvepalų?

Jaunikiai sužavėti!

Arba prancūziški lūpų dažai?

Aš taip pat džiaugsiuosi už ją!

Čia prasidėjo sūris ir boras,

Taip, pasaulietiškas triukšmingas ginčas!

Tai ne tai, bet ne tai!

Tu esi kvailys!

Tu esi idiotas!

Prasidėjo skandalas

Pasaulis to nematė!

Tik višta tyli, stovi prie stalo.

Na, nesitikėjau tapti skandalo priežastimi!

Norėdami tai sustabdyti

Man reikia išmušti kiaušinį.

Ji tyliai priėjo

Ir lengvai suplaknodamas sparnu,

Numetė kiaušinį ant grindų!

Sudaužė jį į gabalus!

Anūkė verkia, moteris verkia:

Ką tu padarei, Ryaba?!

Senelis neverkė, kaip bebūtų keista,

Išverstos kišenės su skylutėmis.

Nėra pinigų, o kas?

Ramybė šeimoje – pats brangiausias dalykas!

Taip, iš tiesų, ramybė šeimoje yra pats brangiausias dalykas. Ir spindulys padės jį išgelbėti “Supratimas" . Ar duosime tokį spindulį? (pridedame spindulį prie jaustuko)

Štai mūsų namų gyventojų šypsenos! (apverskite siluetus).

Atidarykite šią patarlę. „Jei nepadėsite kitiems, žūsite patys“.

Ką tai sako? (vaikų atsakymai)

Padėti vienas kitam yra puikus dalykas. O pati idealiausia pora, kuri visada veikia sklandžiai ir greitai, yra mūsų rankos. Siūlau jums tokią užduotį: dirbsite kaip viena rankų pora ir parodysite mums abipusės pagalbos stebuklus. Žaidėjai surišami poromis rankų, o laisvomis rankomis turi suvystyti lėlę ir surišti lanku. (žaidžia dvi poros). Puiku, vaikinai, jums tai pavyko!

Mes dovanojame savo draugams spindulį « Abipusė pagalba" .

Mes atidarome tokią patarlę: „Kartu - ne sunku, bet atskirai - bent jau numesk!

Apie ką tai?

Kažkur pasaulyje

Mūsų šeima gyvena

Vargas ir vargas nežino

Pažymėtina, kad yra draugiškas.

Kartu skaitome knygas

Eikime kartu į kiną

Atostogų metu dainuojame ir šokame

Daiktus rasime darbo dienomis.

choras

La-la-la-la-la-la-la

Turime draugišką šeimą!

Sveta skalbia drabužius,

Sergejus šluoja grindis

Dima plauna indus

Galvoju apie futbolą

Darbas akimirksniu ginčijasi,

Visi įpratę dirbti

Ir mes galime pailsėti

Šašlykime miške!

choras

Duodame spindulį"Draugystė"

Kita patarlė yra „Pramogos nėra kliūtis“. Gera nuotaika padės tiek darbe, tiek ilsintis. Ir kuo didesnė šeima, tuo daugiau geros nuotaikos! Siūlau komiksų konkursą „Didžioji šeima“ (Gosh, Valera)

Reikia pripūsti balioną - tai bus namas, ir ten įkurdinti didelę šeimą (žymekliu nupiešti mažus vyrukus)

Duodame spindulį"Linksma" (humoro jausmas).

Ir paskutinė patarlė: „Laikas verslui – valanda pramogoms“.

Pramogos – tai ne tik pramoga, bet ir bendri visų šeimos narių pomėgiai. Jie padeda žmonėms susivienyti ir geriau suprasti vieni kitus.

Kokius šeimos pomėgius žinote?

Kokie mūsų šeimos vaikų interesai?

Žiūrime filmuką apie Smile šeimos vaikų pomėgius.

Suteikiame dar vieną spindulį"Šeimos pomėgiai"

Taigi sulaukėme saulės, pasidalinome šiluma. Iš ko jis susideda? (skaito vaikai)

    darbštumas

    Supratimas

    Abipusė pagalba

    Draugystė

    Humoro jausmas

    Šeimos pomėgiai

Manau, kad padėjome savo draugams. Jie šypsosi, susikimba už rankų ir namai atrodo linksmesni. Jei pabandys, tikrai turės stiprią šeimą. Galbūt jis bus panašus į mūsų „Šypseną“.

Piešinių paroda.

Ir linkiu, kad jūsų būsimas šeimas šildytų ir saugotų jūsų širdies, sielos šiluma ir tokia gera saulė.

O pamoką baigsime eilėmis.

Tegul visa tai būna tik žaidimas

Bet mes norėjome tuo pasakyti:

„Puiki stebuklų šeima!

Laikykite ją! Pasirūpink ja!

Nėra svarbesnio tikslo gyvenime!

Kaip šeima šiandien?

Visų problemų neįmanoma suskaičiuoti.

Ir kartais pamirštame

Kas per nerimas ir rūpesčiai

Svarbiausia išsaugoti šeimą!

Šeimoje, kaip saulėje - daug šviesos,

Daug šypsenų ir gerumo.

Tegul šis kelias nebus lengvas,

Bet patikimas ir ryškus.

Visi vaikai: Tegul mūsų šeima būna stipri – kitaip neįmanoma gyventi pasaulyje!


Iš prigimties žmogus linkęs į komfortą ir šilumą, į pažįstamus dalykus ir geras tradicijas. Kiek laiko vakarieniavote su savo artimaisiais – puošniai susėdę aplink stalą su sniego baltumo krakmolyta staltiese? Šiuolaikiniame gyvenimo ritme jau pamiršome, kas yra šeimos vakarienė. O kaip norisi sekmadienio rytą bent pabusti nuo viliojančio naminių pyragų kvapo ar subtilaus vanilės aromato!

Kaip tai buvo

Šeimos vakarienė yra viena iš tradicinių Rusijos pirklių šeimos vertybių. Prie stalo susirinko kelios jos kartos. O per šventes prie šeimos vaišių prisijungdavo ir artimi draugai. Sibiro virtuvės bruožas – miltinių patiekalų (pyragų, shangi, blynų, blynų, kalači) ir kvietinės duonos gausa. Pasiturinčiose šeimose jie beveik nevalgė bulvių, bet mėgo raugintus agurkus ir raugintus kopūstus. Mėsa ir pienas buvo valgomi kiekvieną dieną – jie buvo labai pigūs.

Koldūnai ir „jautiena“ (šalčio ir vėjo išdžiovinta švelniai sūdyta mėsa) yra specifiniai Sibiro patiekalai. „Kai patiekiami koldūnai, visus patiekalus apima panika ir nedrįsta pasirodyti ant stalo, susirinkusieji nedrįsta atsisakyti, kad ir kiek jų patiektų... Juos vartojęs sibirietis tik parausta, ir jo veidas spindi iš malonumo...“, – kažkada perkeltine prasme rašė vienas iš mūsų tautiečių. Koldūnai yra tipiškas žiemos patiekalas – jie buvo skinami iš karto keliuose maišuose ir laikomi šaltyje medinėse dėžėse. Treneriai ant kelio paėmė šaldytus koldūnus. Pasninko dienomis mėsą keisdavo šviežia ir sūdyta žuvis: su žuvimi kepdavo pyragus, virdavo žuvies sriubą, kepdavo, sūdydavo.

Ypač gausūs buvo šventiniai pietūs (šaltieji užkandžiai, sriuba ir kopūstų sriuba, padažai ir kepsniai). Vien mėsos patiekalų galėjo būti iki keliolikos (kumpis, kiaulienos kumpis, kiaulienos kepsnys, kiaušiniais apibarstytos vištos ir antys, citrinose putpelių ir tetervinų, jautienos kotletai, smegenys ir inkstai, žvėriena).

Maistas baigėsi nepamainomu arbatos vakarėliu su saldžiais pyragėliais ir meduoliais, sausainiais ir uogiene, pienu ir vyniotiniais. Aistra arbatos gėrimui išskyrė pirklius iš paprastų miestiečių ir valstiečių, nes tai buvo brangus malonumas. Jie išgerdavo didžiulį kiekį arbatos – iki 40 stiklinių per dieną! Arbata yra privalomas gėrimas priimant svečius. Arbatos gėrimas – dalykinio pokalbio, atsipalaidavimo, šeimos vakarų atributas. Be arbatos, buvo patiekiami ir kiti gėrimai – želė, gira, midaus, alus, vynas, likeriai, paprasta degtinė ir degtinė su prieskoniais („tinktūra“).

Kas dabar?

Šeimos tradicijos: tai komfortas, šiluma, pasitikėjimas, kad esi reikalingas. Deja, dabar šeimyninių vakarienių tradicija beveik prarasta. Kodėl? Juk reguliarūs bendri valgiai ne tik išmoko vaikus, į kurią ranką gerai išauklėtas žmogus turi laikyti šakutę, bet ir neleidžia užaugti nelaimingiems žmonėms. Gydytojų teigimu, žmonės, užaugę šeimose, kuriose šeimos pietūs ir vakarienė buvo tradicija, daug rečiau kenčia nuo psichikos sutrikimų. Ir viskas dėl to, kad sunkiose gyvenimo situacijose jaučia artimųjų palaikymą. Tokie žmonės lengviau randa kontaktą su tėvais, nepamiršta jų senatvėje, rečiau pakliūva į priklausomybę nuo alkoholio ir narkotikų ar į depresiją.

Atrodo, kad šiuolaikiniai žmonės pamiršo, kaip kalbėti. Ne, sakome, žinoma, nuolat – bet ne apie tai... Šeimos ekspertai vienu balsu sako: „Bendravimo stoka yra išoriškai klestinčių sąjungų griūties priežastis“. Kai du žmonės pripranta prie tylos, jie praranda įprotį kasdienes problemas spręsti kartu. Remiantis Čikagos universiteto atliktais tyrimais, paaugliai su šeima praleidžia ne daugiau kaip valandą per dieną, tai taip pat yra laikas maistui, kompiuteriams ir televizoriui. Vargu ar mūsų šalyje padėtis geresnė.

Atgaivinkime pamirštą tradiciją! Juk norint susiburti nereikia tiek daug pastangų.

Kaip organizuoti šeimos vakarienę?

Taisyklė viena. Suburti šeimą prie vieno stalo gali būti sudėtinga, todėl ieškokite galimybių. Jei tėtis grįžta iš darbo vėlai, nėra prasmės jo laukti su vakariene, bet desertą galima „laikyti“, kad visi kartu valgytų. Jei dauguma šeimos narių išvyksta ryte maždaug tuo pačiu metu, pusryčiai gali būti dalinami. Arba savaitgaliais suorganizuokite „penketuką apsiaustų“ su sumuštiniais ir šokoladu – procesas užtruks ne ilgiau kaip pusvalandį. Jei negalite susitikti kiekvieną dieną, darykite tai kartą per savaitę arba kartą per mėnesį. Svarbiausia, kad šie susitikimai būtų reguliarūs.

Antra taisyklė. Šeimos vakarienė turėtų patikti visiems esantiems. Tik tada norėsite pakartoti susitikimą.

Ruošiantis šiam renginiui, pageidautina atsižvelgti į jūsų vaikų amžius. Kai vaikui sukanka metukai, didžiausias jo noras yra būti su tėvais. Dvejų metų kūdikis jau gali visapusiškai dalyvauti šeimos vakarienėje, kurią sudaro pirmas, antrasis ir desertas - tiesiog uždėkite ant jo „seilinuką“ ir padėkite servetėlę ten, kur maistas gali nukristi. Vaikui patiks, kad jis sėdi prie bendro stalo ir valgo kaip mama ir tėtis. 5 - 6 metų vaikui įdomu valgyti viską, jei gamina pats. Sunkiausia bus su paaugliais – jie neturi laiko susėsti prie bendro stalo ir pati dorai kilnios šeimos vakarienės koncepcija jų visiškai neįkvepia. Bet jei norite ir turite išvystytą vaizduotę, galite ką nors jiems sugalvoti.

Trečia taisyklė. Meniu reikia permąstyti. Šiuolaikinei šeimos vakarienei tinkamas maistas yra toks, kuris patiks visiems (sudėtinga užduotis!) arba toks, su kuriuo visi yra susiję (lengviau). Jei laikysitės rusiškos kulinarijos tradicijos, per šeimos vakarienę namai turėtų kvepėti pyragais. Torto kvapas – geriausia aromaterapija pasaulyje. Galite surengti net loteriją: rinkitės iš mėgstamų šeimos narių patiekalų ar nacionalinės virtuvės patiekalų (suorganizuokite, pavyzdžiui, „itališką šeštadienį“...).

Ketvirta taisyklė. Rezervuokite šiam renginiui ypatinga vieta(ir nepamirškite išjungti televizoriaus – tai trukdys ramiam pokalbiui!). Na, jei jūsų kaimo name ar miesto bute yra valgomasis. Tačiau galite susirinkti vasaros verandoje, svetainėje ar virtuvėje – tradicinėje visų šeimos susibūrimų vietoje.

Nesunku sukurti jaukią atmosferą, palankią ramiam ir apgalvotam pokalbiui. Jei senais laikais interjerą puošdavo aliejumi tapyti protėvių portretai, tai dabar paveikslų vietą gali užimti profesionalaus fotografo sukurti šeimos portretai.

Pagal etiketą, stalo įrankiai šeimos vakarienei tikrai turi būti sidabriniai. Sidabro dirbiniai yra šeimos vertybių filosofija: jie siejami su aristokratiškumu ir rafinuotumu bei demonstruoja nepriekaištingą savininko skonį. Viliojantis sidabro blizgesys ir krištolinių stiklų spindesys papuoš sniego baltumo staltiesę.

Jei jūsų šeimoje prigijo šeimos maitinimo praktika, galite užvesti kulinarinę knygą palikuonims su įdomiausiais receptais, komentarais ir piešiniais. Jūsų vaikai parodys anūkams ir keps blynus pagal jūsų receptus.

Kaip greitai viskas praeina šiame gyvenime! Mes seniai užaugome, turime savo reikalų. Ir nėra vienybės jausmo, ta pati šluota iš palyginimo, kurios negalima sulaužyti, jei visos joje esančios šakelės yra tarpusavyje susijusios. Liko tik tolimos vaikystės prisiminimai - mamos saldūs darbeliai, žąsis su obuoliais Naujiesiems metams, puikus maisto gaminimas, arbatos vakarėliai ir pokalbiai apie viską. Šeimos vakarienė – tai būdas pasakyti savo artimiesiems: „Tu esi brangiausia, ką aš turiu“.

Medžiagą parengė Elena Aksarina

ŠEIMOS VAKARIENĖ IŠNAIKINS HOLIGANCIJĄ

Didžiosios Britanijos vyriausybė, siekdama sumažinti chuliganizmą šalyje, ketina plėtoti šeimos vaišių tradicijas brituose.

Vyriausybė tvirtina, kad chuliganizmo daugėja nuo tada, kai šeimos nustojo burtis prie stalo. Tony Blairas pažadėjo įskiepyti vaikams „pagarbos kultūrą“. Ministrė Hazel Blairs patikina, kad švietimas turėtų prasidėti nuo šeimos maitinimo.

Tėvų ekspertai sutinka. Sakoma, kad vis daugiau mažų vaikų nemoka naudotis peiliu ir šakute, o pavieniai paaugliai mieliau šildo maistą mikrobangų krosnelėje ir niekam nesakę nė žodžio išsineša į savo kambarį. Visa tai dėl to, kad prie stalo nebesirenka šeimos.

2004 metais atliktas tyrimas parodė, kad 20% šeimų prie stalo susirenka tik kartą per savaitę ar rečiau. „Raisingkids“ atliktas tyrimas patvirtino, kad vaikai dažnai valgo patys savo kambaryje žiūrėdami televizorių ar žaisdami kompiuterinius žaidimus. Iš tų, kurie valgo su tėvais, televizorius yra mėgstamiausias vakarienės svečias, o 75% šeimų jį žiūri vakarienės metu.

Vaikų psichologas ir auklėjimo ekspertas daktaras Patas Spanginas, „Raisingkids“ įkūrėjas, teigia, kad šeimos maitinimo nauda yra daug žadanti, dažnai stebina ir nenuvertinama. Organizacija pasisako už šeimų suburimą prie pietų stalo.

„Šiais laikais vaikai visą dieną negali pasakyti tik „labas“ savo tėvams ar broliams ir seserims“, – sako Pat.

Ši izoliacija gali turėti įtakos vaikų kalbos gebėjimų vystymuisi. Harvardo universiteto (JAV) mokslininkai padarė išvadą, kad šeimos maistas yra svarbesnis kalbos raidai nei žaidimas ar skaitymas su vaiku. Jie taip pat svarbūs vaiko vystymuisi ir savęs patvirtinimui toli nuo namų. Keletas naujausių tyrimų parodė, kad vaikai, kurie reguliariai pietauja su šeima, rečiausiai patenka į blogą kompaniją, pradeda rūkyti, gerti ir vartoti narkotikus. Jie turi mažiau psichikos sveikatos problemų ir geriau sekasi mokykloje.

Amerikoje Nacionalinio priklausomybės ir piktnaudžiavimo narkotikais centro atliktas tyrimas taip pat atskleidė, kad tokie vaikai turi mažiau laiko su partneriais ir jie neturi seksualiai aktyvių draugų. Merginos rečiausiai turi vyresnio amžiaus jaunuolį.

„Šeimos vakarienės suartina, suteikia vaikui pasitikėjimo ir moko, kaip elgtis tarp žmonių“, – sako daktaras Spanginas. – Ne tik namuose, bet ir lauke.

St George's ligoninės Londone vyriausioji mitybos specialistė Kathryn Collins teigia, kad valgymas kartu gali padėti išspręsti rimtas mitybos problemas. "Mažiems vaikams pietauti su visa šeima prie stalo yra nuolatinis mokymasis. Jie sėdi su kitais žmonėmis ir mato, kaip jie valgo įvairų maistą ir tai skatina juos išbandyti naujus patiekalus. Vaikas su vyresniais broliais ir seserimis, kurie mokosi, kaip tai padaryti. Be to, geriau naudoti stalo įrankius, be to, patys patiekalai paprastai būna daug sveikesni, jei jie gaminami namuose.

"Reguliarus šeimos maitinimas taip pat yra būdas sekti, ką valgo vaikai, ir nustatyti valgymo sutrikimus. Paaugliai patiria nuolatinį spaudimą atrodyti geriausiai, o maistas yra būdas kontroliuoti išvaizdą."

Didėjant nutukimo rodikliams JK ir britams valgant daugiau nesveikų užkandžių nei kiti europiečiai, sekti, ką valgo vaikai, yra svarbiau nei bet kada anksčiau.

Daugelis tėvų žino dalijimosi maistu naudą. 89% „Raisingkids“ apklaustų tėvų sutiko, kad šeimos nevalgo kartu. Tačiau dėl laiko stokos šeimos vakarienės gali atrodyti kaip bausmė, o ne malonumas.

Tai gali paaiškinti, kodėl vis daugiau britų šeimų renkasi valgyti restoranuose. Beveik pusė apklaustų šeimų pietauja lauke bent kartą per mėnesį. „Tai geras požymis, kad šeimos valgo kartu, bet turime tai padaryti ne retu skanėstu, o nuolatiniu įvykiu.

7.00 - pakilimas. Palinkėkite mokiniams gero ryto. Pagarbus požiūris vienas į kitą, jei reikia, nusileidimas. 7.05 - įkrovimas. (veda klasės fizikai). Ts.: gerinti vaikų sveikatą. Teisingas motorinis aktyvumas. 7.15 - lovos klojimas. Visi mokiniai purto ir traukia paklodes. O.V.! Sereža Žukovas, Gafaras. 7.20 - rytinis tualetas. Ts.: ugdyti asmens higienos įgūdžius. Mokiniai prausiasi, valosi dantis, šukuojasi. Stiprinti sanitarinius ir higieninius įgūdžius. O.V.! Vladas, Sveta Kushnir, Sasha. 7.30 - pusryčiai; 14.30 - pietūs; 18.30 - vakarienė. Ts.: Ugdyti maisto kultūros, elgesio valgykloje įgūdžius. Ramiai, be triukšmo įeikite į valgomąjį, atsisėskite į savo vietas, stebėdami tylą ir tvarką. Pavalgę palydovai nuvalo stalus, šluoja grindis, visi dėkoja virėjoms už gaminimą. (Patikrinti stalo serviravimą, pristatyti patiekalų pavadinimus) Užduotis: reikalauti tikslumo ir tvarkos valgant iš Dmitrijaus Novikovo, Julijos; išmokyti Nikitą teisingai naudotis stalo įrankiais. 7.50 - rytinis valymas grupėje pagal grafiką. Kontroliuokite valymo kokybę. Prižiūrėtojai perduoda daiktus. 8.10 - pasiruošimas mokyklai: persirengimas (mokinių išvaizdos tikrinimas). Skatinkite mankštos poreikį. Paruoškite viską, ko reikia pamokoms, palydovai vėdina klasę, paruošia lentą darbui. Visiems priminti atsakomybę už darbą pamokoje 8.30 – vaikų perdavimas mokytojui. 14.00 - vaikų iš mokyklos priėmimas; Sužinokite iš vaikų, kaip praėjo mokyklos diena. Mokyklinių uniformų valymas ir valymas. Ts.: įtikinti vaikus, kad svarbu tvarkyti savo garderobą. Patikrinkite visų formas! O.V! Fominas Vladas, Kirilas! Ts.: įtikinti vaikus, kad svarbu tvarkyti savo garderobą. 14.20 - pasiruošimas vakarienei. Rankų plovimas muilu. Kontrolė!modulinis origami (ratas) 14.00-15.00 - Gafar, Sveta, Kolya, Dima, Julia; 15.00-16.00 - Amina, Julia, Sasha, Gafar - vokalo studija.15.30 - miegamųjų kambarių sutvarkymas. (Kontroliuokite valymo kokybę).16.00 - edukacinė pamoka "Šeima" kryptimiKlausimynas "Ką norėčiau pamatyti savo šeimą"

16.20 - savarankiška treniruotė. Tikslas: įtikinti vaikus žinių nauda. Padidinkite sąžiningų namų darbų poreikį. Uždaviniai: pasiekti tylos ir tvarkos atliekant d.-z. iš Sasha, Kirilas; reikalauti tikslumo rašant Gafaro, Vlado rašto darbus; stebėti tinkamą prigludimą prie stalo (Kirill, Amina); suteikti asmeniui laiku. padėti silpniems mokiniams (vesti kūno kultūros užsiėmimą; apibendrinti s.-p. rezultatus) 18.30 - vakarinis pasivaikščiojimas gryname ore. Stebėjimas pėsčiomis. Koreguojančios užduotys: lavinti dėmesį, atmintį. Stebėti laukinę gamtą, gamtos reiškinius, atsakyti į auklėtojos klausimus ir užduotis. 20.00 - vakarinis valymas grupėje pagal grafiką. Kontroliuokite valymo kokybę. 20.15 - vakarinis tualetas. Ts.: ugdyti asmens higienos įgūdžius. (Mokiniai prausiasi, valosi dantis, plauna kojas ir pan.) Plauti pėdkelnes mergaitėms; berniukams – kojinės. Valdymas!20.30 – užgesina šviesas. Mokiniai nusirengia, tvarkingai susilanksto daiktus, uždengia ir eina miegoti. (Priminkite mokiniams apie elgesį po šviesos.) 21.00 - mokinių pristatymas nakčiai auklei.

Pamokos „Pareigybių pasiskirstymas šeimoje“ santrauka (14-16 m.)

Zaripova Fairuza Amirovna, mokytoja
Darbo vieta: Komijos Respublikos valstybinė įstaiga „Našlaičių namai Nr. 4“, Usinskas
Tiems, kurie vaikystę praleido tarp vaikų namų sienų, sukurti savo šeimą yra bene brangiausia svajonė. Todėl ugdytinių parengimas šeimos kūrimui ir šeimyniniam gyvenimui yra viena pagrindinių vaikų namų pedagogo darbo krypčių. Klasėje individualių pokalbių metu mokiniai susipažįsta su istorinėmis šeimos santykių tradicijomis, šiuolaikinėmis pažiūromis į šeimą, šeimos teisės pagrindais. Štai vienas iš tų užsiėmimų, skirtų santykiams šeimoje.
Tikslas: formuoti norą gyventi darnioje, draugiškoje šeimoje.
Užduotys:
teisingai mokyti, paskirstyti pareigas šeimoje;
padėti formuoti teisingą požiūrį į šeimą;
ugdyti mokinius atsakingo požiūrio į savo šeimos kūrimą ateityje;
asmens dvasinių ir moralinių savybių formavimas;
meilės ir pagarbos šeimai ugdymas.
Veikla: pokalbis - dialogas, žaidimas.
Inovatyvios technologijos: IKT naudojimas renginyje (pristatyme), į asmenybę orientuotos technologijos, sveikatą tausojančios technologijos.
Renginio eiga.
Įžanginės auklėtojos pastabos:
Laba diena, mieli vaikinai! Šiandien tęsiame užsiėmimų ciklą, skirtą šeimai. Prieš kelerius metus mokslininkai, atlikdami didelį paauglių tyrimą, uždavė klausimą: kas jums yra vertingiausia. Ir, mokslininkų nuostabai, didžiausia vertybė paaugliams buvo „laimingas šeimos gyvenimas“. Taip, būtent šeimoje žmonės rūpinasi vieni kitais, dalijasi džiaugsmais ir vargais. Šeimos gimimas yra svarbus kiekvieno iš mūsų gyvenimo etapas. O tam, kad šeimyninis gyvenimas atneštų mums laimę, būtina mokėti teisingai kurti santykius. Šiandien kalbėsime apie sutuoktinių pareigas šeimoje.
Klausykite palyginimo, kuris vadinasi „Pareigų paskirstymas“.
(1 skaidrė)
(vaikai klausosi palyginimo, diskusijos apie turinį)
– Ar jūsų žmona patenkinta šeimyniniu gyvenimu? Kodėl?
-Ar vyras teisingai vertina žmonos namų darbus?
– Kokia pagrindinė palyginimo mintis?
(vaikų atsakymai)
Pedagogas: Draugiškos šeimos pagrindas – kompetentingas vaidmenų, teisių ir pareigų pasiskirstymas. Kaip tai?
Pavyzdžiui, yra MES šeima ir yra AŠ + I šeima, ir šiose skirtingose ​​šeimose savaip sprendžiamas buities darbų ir pareigų pasiskirstymo klausimas.
Šeima MES – kiekvienas turi pareigų, iš esmės, kas gali ir žino daugiau: tas mielai tai daro. Pateikite pavyzdžių.
(vaikų atsakymai)
Šeima I + I - didelis šeimos krūvis tam, kuriam labiau rūpi santykiai, kuris yra labiau priklausomas ir kurį kitas gali labiau apkrauti...
(3 skaidrė)
Yra trys pagrindinės šeimos pareigų paskirstymo gairės:
individualios nuostatos (kas, ko jis nori daugiau);
įgūdžiai ir gebėjimai (kas žino, ką daryti geriau, tas ir daro);
pašalpos (patikėsime vaikui šeimoje, ką jam bus naudingiau įsisavinti tolimesniam suaugusiam gyvenimui)
(4 skaidrė)
Individualios nuostatos yra paprasčiausios ir akivaizdžiausios. Pavyzdžiui, kažkam labiau patinka plauti indus nei išnešti šiukšles. Ir kas nors gali lengvai paimti šias šiukšles pakeliui į darbą. Žmonai sunku eiti į turgų dėl sunkių pirkinių, bet vyrui smagu sušilti: jam patinka ir naudinga.
Tuo pačiu istoriškai susiklostė taip, kad vyrai šeimoje iš esmės labiau užsiima uždarbiu. O moterys – namų tvarkymas: tame yra tam tikra prasmė: vyrai ir moterys skiriasi ne tik išvaizda, bet ir charakteriu bei pageidavimais. Vyrams dirbti ir užsidirbti lengviau, maloniau ir įdomiau. Moterys – augina vaikus ir kuria komfortą.
(5 skaidrė)
Ar normalu, jei visi buities darbai tenka moteriai, o vyras žiūri tik televizorių? O gal teisinga, jei vyras viską daro kartu ir vienodai: vyras su žmona gamina maistą, plauna grindis ir skalbia?
(6 skaidrė)
(vaikų atsakymai)
Pedagogas: O gal visus buities darbus turėtų atlikti vyras, o žmona šiuo metu rūpinasi savimi, kaip šiuolaikinėje Kinijoje? Čia nėra vieno teisingo atsakymo visiems. Atsakymai į šį klausimą labai priklauso nuo to, kaip buvote auklėjamas, kokia jūsų aplinka ir kokie jūsų santykiai šeimoje. Todėl jau paauglystėje reikia ruoštis šeimyniniam gyvenimui, užsiimti saviugda.
Dabar pasirinkite tuos teiginius apie šeimos santykius, kurie jums yra artimesni. Paaiškinkite savo pasirinkimą.
1. Vyras randa tinkamą gyvenimo tikslą, o moteris – vyrą su tinkamu tikslu.
2. Būti moterimi reiškia išmokti būti „pasekėja“, o ne „vairininku“.
3. Šeima yra ten, kur gerbiamas vyras, mylima žmona, vaikai nerūpestingi ir laimingi.
4. Raktas į šeimos laimę yra gerumas, atvirumas, atsakingumas.
(7 skaidrė)
(vaikai paaiškina savo pasirinkimą)
Pedagogas: stebėjimai parodė, kad laimingose ​​šeimose, kuriose sutuoktinių santykiai puikūs, nekyla klausimų, kas už kurį sutuoktinį kokį darbą turėtų dirbti. Vyro ir žmonos pareigų pasiskirstymas ten vyksta natūraliai, tarsi „automatiškai“, todėl nesiginčijama, kas kokias pareigas turėtų atlikti šeimoje.
(8 skaidrė)
O dabar žaisime žaidimą „Aš padarysiu...“.
(Šiam žaidimui reikia kelių mažų lapelių su užrašytomis pareigomis. Kiekvienas lapelis sulankstytas taip, kad kas parašyta, niekam nematytų. Vaikai turėtų pakaitomis imti iš dėklo ir išlankstyti lapelius, skaityti ant jo koks likimas jų laukia Tuo pat metu kiekvieną išskleidžiantį popierių palydėkite žodžiais: „Aš...“ – ir tai, kas parašyta, taps frazės tęsiniu. Pareigos gali būti tokios: išplauti indus, išnešti šiukšles, užsidirbti pinigų ir pan.)
(žaidimas, apibendrinimas pagal žaidimo rezultatus)
Pedagogas: Prisiminkime, apie ką kalbėjome klasėje. Ka tu atsimeni? Taip pat tikiuosi, kad jūsų šeima bus draugiška šeima ir joje, kaip ir geroje šeimoje, vyraus pagarba ir tarpusavio supratimas bei bendravimas. Norėčiau priminti nuostabius žodžius: „Geras tas namas, kur gera jo gyventojams“. Linkiu jums visiems abipusės pagarbos ir harmonijos. Tegul šilta, saulėta ir jauku kiekviename jūsų name ir mūsų bendrame dideliame name.

Bloko plotis px

Nukopijuokite šį kodą ir įklijuokite jį į savo svetainę

Atviro popamokinio renginio planas-santrauka

"Šeima. Šeimos vertybės ir tradicijos.

Pamokos tikslas: idėjų apie šeimą formavimas, jos svarba gyvenime

2. Ugdykite vaikų pagarbą artimiesiems.

3. Orientuoti mokinius kurti stiprią, draugišką šeimą

4. Vykdyti dvasinį ir dorinį ugdymą.

Metodai: žodinis – pokalbis, studentų žinutės; kūrybinis-skaitymas

poezija, grojimas muzikos instrumentu, margučių kūrimas su linkėjimais;

žaidimas - žaidimas "iš šių žodžių padarykite patarlę apie šeimą", vaizdinis -

pristatymo demonstravimas; projektas – projekto „Mano šeima“ rengimas.

Įranga: multimedijos instaliacija, ramunėlės su pageidavimais,

mokinių žinutės, domra, fotografijos, vaikų piešiniai.

Užsiėmimų metu:

. Organizavimo laikas:

Sveiki, mieli vaikai, mieli svečiai!

Šiandien turime jums neįprastą pamoką. Išspręsdami tai, sužinosite jos temą

rebusas "7 I":

Nieko nepakeisi!

Prie skaičiaus "septyni" pridėsiu "aš" -

Kas nutiks? (Šeima)

II . Temos žinutė ir įžanginis pokalbis:

- Tai va, šiandien kalbėsime apie šeimą, apie jos svarbą kiekvieno gyvenime.

žmogus, apie šeimos vertybes, kurios padeda šeimai atsispirti

bet kokie gyvenimo sunkumai, šeimos tradicijos.

sl ovo „šeima“ visiems aišku, kaip ir žodžiai „mama“, „duona“, „tėvynė“. Jo istorija

kilęs iš žodžio „sėkla“. Maža sėkla, pasėta su meile, duoda savo

sodinukai. O kad sėkla išdygtų, reikia gyventi meilėje ir harmonijoje. Ir

Yra toks įsakymas - įsakymas: „Gerbk savo motiną ir tėvą, ir tai bus tau

laimės ir gyvensi ilgai“. Ir jei visa tai išsipildys, tada sėkla

davė teigiamų ūglių, kurie auga ir gauna tikrą

III . Darbas pamokos tema:

- Taigi, kas yra ŠEIMA?

A) Kiekvienam žmogui šeima yra svarbiausias dalykas gyvenime. Tai giminės ir draugai

žmones, tuos, kuriuos mylime, iš kurių imame pavyzdį, kuriems rūpinamės, kuriems linkime

gerumo ir laimės.

Galima sakyti, kad tai žmonių grupė, susidedanti iš tėvų, vaikų, anūkų ir

kartu gyvenantys artimi giminaičiai. Ar sutinki? Kas nori pasiūlyti

tavo šeimos apibrėžimas?

Bendri interesai.

Šiuolaikinėje mokslinėje literatūroje šeima apibrėžiama kaip „... maža

socialinė grupė, pagrįsta meile, santuoka ir giminystės ryšiu

santykiai; vienija bendras gyvenimas ir namų tvarkymas,

teisiniai ir doroviniai santykiai, gimimas ir auklėjimas

KAS GALI BRANGIAU ŠEIMAI?

Kas gali būti brangiau už šeimą?

Nuoširdžiai sveikina tėvo namus,

Ir palydėjo kelyje su geru!

Tėvas, mama ir vaikai kartu

Susėdimas prie šventinio stalo

Ir kartu jiems visai nenuobodu,

Ir penki iš jų yra įdomūs.

Vaikas yra kaip augintinis vyresniems,

Tėvai viskuo protingesni,

Mylimas tėtis - draugas, maitintojas,

BET mama artimiausia, giminės.

Meilė! Ir vertink laimę!

Tai gimsta šeimoje

Kas gali būti brangiau

Šiame pasakiškame krašte

Žaidimas: „Sukurk patarlę apie šeimą iš šių žodžių“.

- Kaip tu juos supranti? (Mokinys atsako)

1.Koks reikalas šeimoje, jei lobis.

Kas per lobis, jei šeimoje darna.

2.Šeima šalta – jos krosnis: kaip, visi ruošiasi.

Šeima – krosnis: kaip šalta, visi prie jos eina.

3.Šeima širdyje vieta kartu – visuma.

Visa šeima kartu – siela vietoje.

- Sunku žmogų be šeimos laikyti visiškai laimingu.

Kodėl šeima tokia svarbi žmogui? (Mokinys atsako)

B) Šeimoje įgyjame gyvenimo, dorovės, moralės idėją

(Kas yra gerai? Kas yra blogai? Kas įmanoma? Kas neįmanoma?); įgyti

verslo įgūdžiai; atlikti pirmuosius savarankiškus veiksmus ir

gauti jų įvertinimą; išmokti vertinti kitų ir savo veiksmus

savo. Šeima yra labai svarbi kiekvienam žmogui, bet ne tik šeimai -

nuo jūsų priklauso šalies ateitis ir ateitis, todėl tai dabar taip svarbu

pasirinkti teisingas gyvenimo gaires.Geras požiūris, meilė, jausmas

skola pagyvenusiems tėvams, tradicijos, šeimos palikimai,

šventovės, bendros pažiūros, abipusė pagarba, savitarpio pagalbos jausmas. Štai kas yra

leidžia suirti.Kas gali suvienyti šeimą?

- Aš jums papasakosiu vieną legendą.

Kažkada gyveno nuostabi šeima. Šeima didžiulė, 100 žmonių ir viduje

ten viešpatavo ramybė, meilė ir harmonija. Gandai apie tai pasklido iki pat galo

aukščiausias valdovas. Ir jis nusprendė aplankyti šią šeimą. Kai valdovas

Įsitikinęs, kad tai tiesa, jis paklausė seniūno, šeimos galvos:

„Kaip jums pavyksta gyventi nesiginčijant, neįžeidžiant vienas kito?

Tada seniūnas paėmė popieriaus lapą, surašė ant jo šimtą žodžių ir davė valdovui. Tai

greitai perskaičius nustebau: lape šimtą kartų parašyta tas pats

- Kaip manote, koks tai žodis? (Mokinys atsako) ("supratimas").

Pabandykime sudaryti taisykles, kurios veda prie

tarpusavio supratimas.

Gyvenimo taisyklės, kurių įgyvendinimas veda į tarpusavio supratimą

1.Kitų žmonių interesus skirkite aukščiau savo.

2. Būkite atsidavęs šeimai, venkite galimybės juos išduoti.

3.Būkite ištikimi ir patikimi.

4. Gerbk kitus žmones, gerbk save.

5. Būkite tolerantiški kitų žmonių požiūriui.

6. Elkis su žmonėmis kaip su lygiais.

7. Išmokite užjausti kitus, atsidurdami jų vietoje.

8. Mokėkite atleisti ir nebūkite liesti.

9. Gyvenkite harmonijoje su savimi ir kitais žmonėmis.

10.Būkite jautrūs.

11. Būkite pasitikintis savimi ir vertas savo namų.

12.Būkite laisvi nuo melo ir apgaulės.

13. Žinokite, kaip valdyti savo norus ir veiksmus.

14. Atkakliai eik į tikslą, nepaisydamas kliūčių.

15. Stengtis viską padaryti kuo geriau.

16. Ženkite pirmą žingsnį į priekį, jei kyla kivirčas ar konfliktas.

- Tai yra taisyklės, kurių privalome laikytis savo gyvenime.

- Paklausykime palyginimo apie laimingą šeimą, tada sudarykime sąrašą

laimingos šeimos vertybės.

Šalia mažame miestelyje gyvena dvi šeimos. Vienas sutuoktinis

nuolat ginčytis, kaltinti vienas kitą dėl visų bėdų ir išsiaiškinti, kuris iš jų teisus,

o kiti gyvena santarvėje, su jais jokių ginčų, jokių skandalų. Užsispyrę stebisi

kaimyno laimės šeimininkė. Pavydus. Sako savo vyrui:

-Eik ir pažiūrėk, kaip jie tai daro, kad viskas būtų sklandu ir tylu.

Atėjo pas kaimyną, pasislėpė po atviru langu. Žiūrint.

Klausosi. O šeimininkė įveda tvarką namuose. Vaza brangi nuo

nuvalo dulkes. Staiga suskambo telefonas, moteris išsiblaškė, ir vaza

padėti ant stalo krašto tiek, kad tuoj nukristų.

Bet tada jos vyrui kažko reikėjo kambaryje. Jis pagavo vazą, ji nukrito ir

sudužo. „O, kas dabar bus!“ – svarsto kaimynė.

Žmona priėjo, apgailestaudama atsiduso ir tarė vyrui:

-Atleisk, mieloji. Tai mano kaltė. Taip netiksliai padėjo vazą.

- Kas tu, mieloji? Tai mano kaltė. Aš skubėjau ir nepastebėjau vazos. Šiaip ar taip.

Didesnės nelaimės nebūtume patyrę.

... Kaimynui skaudėjo širdį. Jis grįžo namo nusiminęs. Žmona į

– Ar tu taip ilgai? Pažiūrėjo?

- Na, kaip jiems sekasi? – Jie visi kalti. Bet mums viskas gerai.

- Kaip jūs suprantate šį palyginimą? (Mokinys atsako)

Laiminga šeima visų pirma yra ta, kuri neieško kaltųjų šone!!!

Ta šeima stipri. Kur nėra vietos I raidei, kur valdo tik žodis MES,

kur yra bendros svajonės.

- Pabandykime įvardinti laimingos šeimos savybes. (Mokinys atsako)

Empatija .(Gebėjimas jausti kitą žmogų, jausti save

jo vietoje.)

Lygybė .(Manoma, kad atsižvelgiate į vienas kito interesus.)

Palaikymas . (Dviese galite padaryti daug.)

Tolerancija . (Gebėjimas priimti žmogų tokį, koks jis yra.)

Kompromisas . (Gebėjimas pasiduoti vienas kitam.)

Išpažintis. (Pagarba ir dėkingumas.)

Prisitaikymas. (Gebėjimas prisitaikyti, jei reikia

aplinkybės.)

Meilė .(Švelniai rūpinkitės vieni kitais.)

Lojalumas . (Ištikimybė vienas kitam.)

Gebėjimas klausytis . (Klausykite vienas kito.)

Humoras . (Juokas palaiko fizinę ir psichologinę sveikatą.)

Pasitikėjimas . (Jaučiasi saugus.)

Švelnumas . (Jautrus požiūris vienas į kitą.)

Bendras laisvalaikis . (Visada turėtumėte rasti laiko

būti kartu.)

GERA ŠEIMA

Dovanos, pirkiniai, malonios išlaidos.

Vaikų gimimas, pirmas žingsnis, pirmasis pokštas,

Svajoja apie gėrį, jaudulį ir baimę.

Tačiau vienam laimingai gyventi neįmanoma!

Visada būkite kartu, rūpinkitės meile,

Noriu, kad draugai kalbėtų apie mus:

Kokia gera šeima!

c) šeimos yra skirtingos. Kiekviena šeima turi savo gyvenimo būdą, įpročius,

papročiai, atmosfera, tradicijos.

- Ką reiškia žodis tradicija? (Mokinys atsako)

Tradicija - iš lotyniško žodžio „perdavimas“. Šis žodis reiškia nusistovėjusį ir

iš kartos į kartą per ilgą laiką perduodamos tradicijos,

taisyklės, elgesio taisyklės )

- Kam skirtos šeimos tradicijos? (Atsakymai mokiniai) Kad šeima būtų

stiprus ir draugiškas.

- Ar žinote, kaip šeimos gyveno senovėje?

Studento žinutė.

Seniai - ilgą laiką šalyje, kurioje gyvename, nebuvo didelių miestų

gražūs namai, nėra didelių kaimų. Ten buvo tankūs miškai, kuriuose jie gyveno

Laukiniai gyvūnai. Prie upių krantų buvo kaimų. Ten gyveno slavai, taigi tada

vadinami mūsų protėviais. Kiekviena šeima – tėtis, mama, vaikai – gyveno savo

namelis atskirtas nuo kitų šeimų.

Valstietis trobelę dažniausiai statydavosi pats. Centrinė vieta trobelėje buvo užimta

kepti. Visi valstiečių šeimos nariai mėgo krosnį. Ji ne tik maitino visus

šeima. Ji šildė namus, ten buvo šilta ir jauku net per didžiausius šalčius.

Vaikai ir seni žmonės miegojo ant krosnies. Jauni ir sveiki ant viryklės neglūdi

leidžiama. Apie tinginius sakydavo: „Šluosto plytas ant krosnies“. Pagrindinis

kampelis valstiečio troboje buvo vadinamas „raudonuoju kampu“. pietų stalas prie

Stačiatikių tradicija visada buvo raudoname kampe. Visa šeima prie stalo

"pavalgė" - paėmė maistą. Stalas dažniausiai būdavo dengiamas staltiese. Ant

ant stalo visada buvo druskinė, gulėjo kepalas duonos: druska ir duona buvo

šeimos gerovės ir klestėjimo simboliai. Didelė valstiečių šeima

stalas buvo susodintas pagal paprotį. Garbės vieta stalo viršūnėje

okupuotas tėvas. Savininko dešinėje ant suoliuko sėdėjo sūnūs. Kairysis suolelis buvo skirtas

moteriškoji šeimos pusė. Šeimininkė retai sėsdavo prie stalo ir net tada

parduotuvės kraštas. Ji triūsė prie viryklės, patiekė maistą ant stalo. Jai padėjo dukros.

Sėdėdami prie stalo visi laukė, kol savininkas įsakys: „Telaimina Dievas, pradėjome“. ir

kalbėti, juoktis, belstis į stalą, suktis, ginčytis. Ypač

valstiečiai su duona elgėsi pagarbiai. Savininkas nupjovė nuo kepalo ir išdalino

kiekvienam savo duonos dalį. Duonos laužymas buvo nepriimtinas. Jei duona nukrito

grindų, jie jį pakėlė, pabučiavo, paprašė atleidimo. Taip pat buvo gerbiama druska.

Jis buvo patiektas į stalą gražiose pintose arba medinėse „druskos laižyklėse“.

Svetingumas buvo rusų gyvenimo taisyklė, rusų paprotys

žmonės vis dar seka. "Duona ir druska" - todėl žmonės sveikina savininkus,

įeina į namus valgant.

Valstiečių šeimos buvo didelės ir draugiškos.

Daugiavaikiai tėvai su savo vaikais elgėsi su meile ir rūpesčiu. tėvas

mokė savo sūnus, o motina mokė savo dukteris. Tėvas moko sūnų joti

ir varyti arklį, ganyti bandą, arti, akėti, kulti. Iki 15 -16

bėgant metams sūnus virto pagrindiniu tėvo padėjėju, lygiaverčiu darbu

Merginos išmoko gaminti skudurines lėles, siūti joms aprangas, verpti,

pinti pynes, papuošalus, siūti kepures, gaminti maistą,

augina jaunesnius brolius ir seseris. Pamažu atėjo mergina

suvokimas, kad ji - būsima šeimininkė, kuri gali viską

moterų darbas.

Taigi valstiečių šeimose užaugo „geri bičiuliai“. - tėviškas

asistentai, taip "raudonos merginos" - amatininkės – siuvėjos, kurios augdamos,

įgūdžius perdavė savo vaikams ir anūkams.

jos gyventojų kasdienybė, papročiai, gyvenimo būdas ir įpročiai. Taip, vienas

šeimos nori anksti keltis, paskubomis pusryčiauti, eiti į

dirbti ir susitikti vakare neklausinėjant ir nesikalbėjus. Kitose šeimose

pavalgyti, aptarti planai, padaugėja

dėmesys vienas kito problemoms.

- Duosiu jums užduotį: pabandykite suskaičiuoti, kiek žmonių yra šioje šeimoje:

Klausyk, čia mano šeima

Senelis, močiutė ir brolis.

Namuose tvarka, gerai

Ir grynumas, kodėl?

Mūsų namuose yra dvi mamos,

Du tėčiai, du sūnūs

Sesuo, marti, dukra.

Ir jauniausias aš.

Kokią šeimą turime?

(6 žmonės)

Šios komiškos užduoties pagalba palietėme temą susijęs

santykius.

1. Nuo seniausių laikų viena iš rusų šeimų tradicijų buvo jų pažinimo tradicija

protėviai, sudaryti jų genealogiją, genealoginis medis . Ypač ši

buvo populiarus tarp aukštuomenės.

Išvertus iš graikų kalbos, žodis „genealogija“ reiškia „kilmė“. Reiškia,

2. Kita tradicija yra pavadinant vaiką .

Studento žinutė

Rusiški patronimai pradėti vartoti labai anksti; pirmasis paminėjimas

- Ar žinote, kas yra antrasis vardas?

Paklausykite, kas yra patronimas iš Ožegovo žodyno: Patronimas - dalis

bendrinis vardas, kuris vaikui suteikiamas pagal tėvo vardą .

Patronimas kaip vardinės formulės dalis atliko trigubą funkciją:

papildė vardą, išskirdamas jo savininką (be pavardės) nuo bendravardžio,

išaiškino giminystę šeimos rate (tėvas-sūnus) ir išreiškė pagarbą (forma

mandagumas).

Vyriškojo patronimo forma šiuolaikinėje rusų kalboje su galūne

«- vich“ grįžta į senovės Rusijos kunigaikščių tėvavardžius ir bajorai Maskvos Ru si ;

« šlykštūs žmonės „neturėjo teisės vartoti tokių patronimų.

Iš pradžių Rusijoje buvo vadinami „niekšiškų“, tai yra, niekšiškų žmonių, patronimai

suformuota taip: „Petrovo sūnus Ivanas“ arba vėlesnėje versijoje „Ivanas

Petrovas“; „Fiodoro sūnus Lukinas“ – „Fiodoras Lukinas“.

3. Nuo seniausių laikų Rusijoje buvo tokia tradicija: tos pačios šeimos nariai

užsiima viena veikla .

Taip jie gimė dinastija puodžiai, siuvėjai, kepėjai, batsiuviai, kareiviai,

statybininkai, menininkai, mokytojai .

4. Yra tradicija rinkti ir saugoti šeimos nuotraukas .

"Šeimos albumas"

Apverčiau butą aukštyn kojomis, ieškojau mūsų šeimos albumo,

Nes nepakeliama sužinoti, į ką aš panašiau.

Ir tada matau savo močiutę, aš siaubingai myliu savo močiutę.

Suteikiu jai ypatingą garbę – ji kepa skanias bandeles.

Jis mane sūpavo ant kelio, geresnio senelio nesu sutikusi.

Ir tai mano brolis Seryozha, jis atrodo kaip du lašai kaip aš,

Ir apskritai, pastebėjau: artimieji – lyg nuo manęs visi būtų nukopijuoti!


Į viršų