Lekcia kreslenia na zelenine, stredná skupina. Náčrt hodiny kreslenia (stredná skupina) na tému: Súhrn priamych vzdelávacích aktivít vo výtvarnom umení pre deti strednej skupiny „Konzervovanie zeleniny pre babičku

Cieľ: Pokračovať v rozvíjaní predstavy detí o príprave zeleniny na zimu; Precvičte si s deťmi kreslenie okrúhlych a oválnych predmetov a maľovanie cez obrázky. Fixné farby: červená, zelená. Pestujte si starostlivý postoj k starším.

Materiál: Siluety plechoviek vystrihnuté z hrubého papiera, akvarel.

Vychovávateľ: - Chlapci, dnes poštár priniesol našej skupine zaujímavý list. (ukazuje deťom). Čo myslíte, od koho by to mohlo byť? (od starej mamy z dediny). Ako si uhádol? čo ti povedal? (na obálke je obrázok dedinského domu) Chceli by ste počuť, čo nám napísala naša stará mama?

„Ahojte, moji milí chlapci! Leto preletelo a prišla jeseň. A hneď som mal čo robiť v záhrade: pred nástupom chladného počasia som pozbieral celú úrodu. Potrebujem ich uchovať v pohároch. Sám to nezvládnem. Poď a pomôž mi prosím. Budem sa na vás všetkých tešiť! S láskou tvoja babička."

Učiteľ – Chlapci, ako tomu slovu rozumiete? "naftalín"? (odpovede detí: zatvorte ich na zimu do pohárov dlhodobé skladovanie) . Deti opakujú slovo "naftalín". Čo môžete zachovať? Čo všetko môžete použiť na konzervovanie zeleniny? Prečo môžu ľudia konzumovať zeleninu?

Herná motivácia.

Vychovávateľ: - Chlapci, môžeme pomôcť babke? Chodíme do dediny za babkou. Ale cesta je dlhá, bez mágie sa tu nezaobídeme. Aby ste to urobili, navrhujem zavrieť oči, otočiť sa a povedať magické slová "Otoč sa, otoč sa a ocitni sa na návšteve u babičky.". (znie rozprávková hudba). Otvor oči. Tak nás previezli na dvor mojej babičky. (Dom a pred ním sú koše paradajok a uhoriek).

Chlapci, pozrite sa, aká veľká je babičkina záhrada a krásna záhrada. Akú zeleninu tu vidíte? Aký majú tvar, farbu, veľkosť, chuť? Ale babka nie je doma, asi išla pre pomoc. Musíme pomôcť babičke zachovať úrodu. Chlapci, babička navrhuje uchovávať všetku túto zeleninu v pohároch. Videl to niekto robiť tvojich rodičov? (odpovede detí).

Hlavná časť.

Vychovávateľ: - Pomôžme babke. Teraz vám ukážem, ako to urobiť (ukážka a vysvetlenie učiteľa).

Než začnete pracovať, navrhujem, aby ste si natiahli prsty.

Prstová gymnastika "kapusta".

Kapustu nasekáme a nasekáme (Robte ostré pohyby rovnými rukami hore a dole.)

Sme tri mrkvy, tri (Zatnite prsty v päste, pohybujte päsťami smerom k sebe a od seba.)

Kapustu osolíme, osolíme (Vykonajte pohyby prstami, posypte soľou zo štipky.)

Kapustu prelisujeme, prelisujeme (Intenzívne zatnite prsty v päsť.)

Teraz vám navrhujem, aby ste si sadli za stoly a pripravili sa.

Vychovávateľ: – Všetko, čo potrebujete k práci, máte na svojich stoloch. Šablóny na plechovky, štetce, červené a zelené farby, obrúsky.

Kreslenie zeleniny voľné miesto v pohári a pokračujte vo farbení zeleniny podľa želania.

(Na konci, keď dokončia prácu, deti prácu analyzujú a zavesia na magnetickú tabuľu).

Záverečná časť.

Vychovávateľ: - Akí ste všetci skvelí kamaráti! Čo si dnes robil? čo sa ti najviac páčilo? Akú zeleninu majú v pohároch? Ako sme pomohli babke? Musíme si upratať na pracovisku, vyčistiť si ruky obrúskami.

(Odpovede detí).

Vychovávateľ: - Babička príde, uvidí prípravy a bude sa veľmi tešiť. Je čas, aby sme sa vrátili do škôlky. Zatvárame oči pred čarovnými slovíčkami „Otoč sa, otoč sa, dnu MATERSKÁ ŠKOLA nájdi sa!" Vraciame sa do škôlky.

K téme: metodologický vývoj, prezentácie a poznámky

Súhrn priamych vzdelávacích aktivít v kreslení pre deti strednej skupiny. Dekoratívne a úžitkové umenie. Téma: "Kohút - červený hrebeň"

Náčrt lekcie obsahuje ciele a zámery, prípravné práce, vybavenie, ako aj podrobný priebeh bezprostredného vzdelávacie aktivity na kreslenie....

Zhrnutie GCD...

Zhrnutie priamych vzdelávacích aktivít v kreslení pre deti strednej skupiny: „Santa Claus rozsvietil svetlá na vysokom strome.

Lekcia sa rozvíja tvorivá predstavivosť, podporuje dobré vzťahy medzi sebou a chuť pomáhať....

Irina Ilter

"Zelenina v tégliku"

Vzdelávacia oblasť:

umelecký a estetický rozvoj, kognitívny rozvoj

Cieľ:

Upevniť vedomosti detí o zelenine a jej príprave na zimu.

Úlohy:

1. Zhrňte predstavy detí o tvare, farbe, veľkosti zeleniny a mieste, kde rastú

2. Predstavte sa nekonvenčná technológia kresba: nanášanie špongie cez šablónu.

3. Kultivujte emocionálnu citlivosť

4. Upevniť zručnosti starostlivej práce s farbami

Prípravné práce:

Rozhovor o zelenine pestovanej v záhrade, zber na jeseň

Čítanie ruštiny ľudová rozprávka"Turka", Y. Tuvim "Zelenina"

Prezeranie obrázkov, plagátov, príbehové obrázky na tému týždňa

M/f "Vrece jabĺk"

D/i „Štvrtý nepárny“, „Vršky a korene“, „Nájdi tieň“

Master Class

Na prácu budeme potrebovať: poháre vyrezané z krajinného papiera, šablóny na uhorky, paradajky, špongie, kvašové farby, poháre s vodou, voskové pastelky.

1. Každé dieťa má 1 šablónu paradajky a uhorky. Položením šablóny na papierovú plechovku, namáčaním špongie do červenej farby metódou dip, deti maľovali paradajky.

2. Práca na kreslení uhoriek prebiehala podobným spôsobom.

3. Počet vyžrebovaných uhoriek a paradajok nebol obmedzený, každé dieťa si vylosovalo toľko, koľko chcelo.

4. Vonkajšia hra "Uhorka" (nechajte farbu zaschnúť)

Toto sú zimné prípravy, ktoré deti urobili!

Publikácie k téme:

Cieľ: upevniť vedomosti detí o zelenine a ovocí. Ciele: naučiť deti klasifikovať predmety na tému „zelenina a ovocie“; zlepšiť.

Poznámky ku kresleniu v strednej skupine „obrúsky pre celú rodinu“ Úlohy. - naučiť sa zdobiť výrobky mordovskými ozdobami; - učiť deti.

Abstraktné kognitívna aktivita v strednej skupine na tému „Zelenina a ovocie“ Seniorka Olga Vladimirovna Ciele: 1. Naučiť deti rozlišovať.

Zhrnutie lekcie o rozvoji reči v strednej skupine na tému „Zelenina“ Vychovávateľ: Naidanova E.V. Obsah programu: - pokračujeme vo vyučovaní.

Na vytvorenie takejto aplikácie z plastelíny budete potrebovať: List papiera, jednoduchú ceruzku, plastelínu rôzne farby. Začať.

Prvá vec, ktorú urobíme, je umyť ovocie a zeleninu, ktoré sa chystáme vyrobiť z papier-mâché. Ďalej naplňte pohár vodou. Vezmime biely papier krájame.

Áno, zima je za dverami, a hoci je svojim spôsobom krásna. Nechcem sa rozlúčiť s najzáhadnejším obdobím roka - jeseňou. Ako romantické.

Zhrnutie lekcie kreslenia v strednej skupine.

"Vitamíny pre zdravie."

Cieľ: Naučte sa nakresliť luk. Posilnite svoje schopnosti kreslenia okrúhly tvar, rovné čiary. Posilnite schopnosť maľovať predmet známym spôsobom bez toho, aby ste prekročili obrys. Rozvíjať záujem o kreslenie.

Materiály: bábika Cippolino, obrázky zeleniny, kvaš, štetce, papier.

Pokrok:

Voss: -Dnes vás, chlapci, pozývam na výstavu obrázkov. Pozrite sa, aké svetlé, krásne a veľmi odlišné sú. Čo je zobrazené na týchto obrázkoch? (zelenina) Ale majú niečo spoločné (sú veľmi zdravé). (klop na dvere, prišiel Cippolino)

Čip-nie: -

Ahojte chalani.

Voss: Dobrý deň, Cippolino. Prečo si taký smutný?

Chip-no: - Prešiel som všetkým MATERSKÁ ŠKOLA, Pozeral som, ako chalani kreslia. A bol som veľmi naštvaný, keď som o sebe nenašiel ani jednu kresbu. Asi nie som taký dobrý a užitočný, keďže ma ešte nikto nenakreslil.

Voss: - No, čo to hovoríš? Chlapci, povedzte mi, je cibuľa dobrá pre zdravie? (Áno)

Teraz nakreslíme váš portrét Chcete ho? Urobte si pohodlnejšie.

Pozrite sa, ako budem kresliť. Repka cibule je okrúhleho tvaru, Hnedá. vytáčam hnedá farba a nakreslite kruh v spodnej časti listu a namaľte ho. Túto krkovičku má aj cibuľa. Kreslím. A prelakujem si to aj ja. Teraz štetec dobre opláchnem. Cibuľa má zelené perie. vytáčam zelená farba a pierka kreslím takto - zhora nadol, ku krku. Nech sa páči. A teraz sa budú chalani kresliť sami.

Samostatná práca detí.

Voss: - Pozri, Cippolino, koľko tvojich portrétov vyšlo.


K téme: metodologický vývoj, prezentácie a poznámky

Rozvíjajte samostatnosť a kreativitu, naučte sa v kresbe odrážať dojem okolitej reality....

Abstrakt NODA o kreslení na tému „ Jesenný les» Ciele: 1. Pestovať estetický postoj k jesenná príroda a jeho zobrazenie v krajine. 2. Rozvíjať Tvorivé schopnosti deti (použite dostať...

Ciele: naučiť sa kresliť zeleninu rôzne tvary(okrúhle, oválne, trojuholníkové); predstaviť Fialová; rozvíjať schopnosť pracovať s farbami, dôkladne opláchnuť kefy pri výmene farieb; pestovať úhľadnosť.

Vybavenie: zelenina alebo jej figuríny, farby, štetce, pohár vody, obrúsky, ½ albumový list pre každé dieťa.

Predbežná príprava: rozhovory s deťmi o výhodách zeleniny, zisťovanie, akú zeleninu radi jedia, ako a kde zelenina rastie; čítanie hádaniek o zelenine.

Priebeh lekcie

Vysvetlenie nového materiálu.

Vychovávateľ. Keď sa teraz pozrieme do záhrady, uvidíme, že dozrelo veľa zeleniny. Viete, aká zelenina sa dá zbierať už teraz?

Deti odpovedajú

Presne tak, dozrieva na jeseň veľké množstvo zelenina, ktorá je pre človeka veľmi zdravá: paradajky, uhorky, paprika, kapusta, baklažány, cuketa. Moje tašky obsahujú zeleninu, ktorú si dnes nakreslíme. Spoznáte ich na dotyk?

Učiteľka vyzve deti, aby hmatom identifikovali zeleninu vo vrecúšku.

Teraz sa pozrime, či ste zeleninu pomenovali správne alebo nie. (Učiteľ po jednom otvára vrecúška a vyberá zeleninu.) Správne, chlapci, dobre, vo vrecúškach bola ukrytá paradajka, mrkva a uhorka. Ako ste ich spoznali? Informovať? Ktorá zelenina je okrúhla? Ktorá zelenina má oválny tvar? Aký tvar má mrkva? (Trojuholníkový.)

Učiteľka deťom dôsledne ukazuje geometrické obrazce. - Teraz pomenujte farbu tejto zeleniny. (Odpovede detí.)

Ešte mám jednu kabelku a je veľmi krásna a zdravá zelenina. (Učiteľ vyberie baklažán.) Pozrite sa, aká je tmavá a lesklá pokožka. Táto zelenina sa nazýva baklažán. Páči sa vám jeho farba? Viete ako sa volá táto farba? (Odpovede detí.)

Baklažán má fialovú farbu. Nájdite farbu Fialová na vašom stole. (Prehliadka detí.) Výborne, chlapci! Aký tvar má baklažán? To je pravda, vyzerá to ako ovál, ktorý je na jednej strane mierne pretiahnutý. Všetka táto zelenina je taká zdravá, obsahuje toľko vitamínov, že ju musíte jesť každý deň, aby ste boli zdraví a neochoreli. Podávame túto zeleninu na obed. Vezmeme do rúk štetec, ponoríme ho do pohára s vodou a začneme maľovať, štetce dôkladne opláchneme.

Deti dokončia úlohu.

Zhrnutie lekcie. Výstava kresieb na stánku.

Vychovávateľ. Aké čerstvé a krásna zelenina zbierali ste! Teraz hádajte hádanky o zelenine!

V lete - na záhrade

Čerstvé, zelené,

A v zime - v sude,

Silné, slané.

Rastú v záhrade,

Sčervenajú.

Robia z nich šalát

Uvaria kapustnicu a tak ju aj jedia.

(Paradajky.)

Táto zelenina prerástla do zeme,

Ponechanie zeleného chvosta na vrchole.

Pomaranč je jeho koreň

Zajac miluje jesť a je veľmi šťastný.

(Mrkva.)

Visia na kríkoch

V našej záhrade:

Hore - fialová

Vnútro je zelené.

(Baklažán.)

Vymyslite si vlastné hádanky o akejkoľvek zelenine.

Kreslenie krok za krokom Používanie zeleniny s deťmi je užitočné, pretože pomocou týchto jednoduchých predmetov môžete deti naučiť analyzovať tvar predmetu a rozhodnúť sa, ako ho preniesť na papier. Mnoho zeleniny má blízko k tvaru gule. Prenesením do roviny nakreslíte kruh. Ale táto kruhová lopta nie je pre deti vždy zrejmá. Napríklad ho musíte nájsť v luku. A tiež zistite, čo je potrebné pridať, aby ste získali presne cibuľu. Ako pri každom kreslení s deťmi krok za krokom, aj pri kreslení zeleniny sa snažte vyhnúť bezduchému kopírovaniu.
Všetka zelenina na obrázkoch je maľovaná. Ceruzky sú ale vhodné aj na prácu s deťmi. Zelenina sú skvelé predmety na precvičovanie zručnosti ceruzky! Povedzte deťom, že potrebujú maľovať cez loptu, berúc do úvahy a akoby opakovali jej tvar (to znamená so zaoblenými čiarami). Na ceruzku príliš netlačte. Pohyby rúk by mali byť ľahké. A samozrejme by ste nemali prekročiť obrys výkresu. Napriek tomu je pre predškolákov lepšie pracovať s kvašovými farbami!

Paradajka - krok za krokom kreslenie zeleniny s deťmi

Kreslenie paradajok je veľmi jednoduché! Jeho takmer guľovitý tvar a jednotná farba sa ľahko prenášajú na papier. Aby sme neskončili s červeným kruhom, ale s paradajkou, pridajte biele odlesky a zelené listy. Venujte pozornosť deťom, že listy vyzerajú ako hviezda.

Schéma postupného kreslenia paradajok s deťmi.

Reďkovky a repy - postupné kreslenie zeleniny s deťmi

Reďkovka je tiež zelenina jednoduchého tvaru. Jediným problémom môže byť jeho sfarbenie - ružová reďkovka, ktorá sa postupne mení na biely chvost. Ak celú koreňovú zeleninu natriete orgovánom, fialkou, dostanete cviklu. Podobným spôsobom môžete nakresliť repu. Nie je to však guľa, ale elipsoid. Preto musí byť znázornený na papieri ako ovál. A podľa toho natrieť žltou farbou.

Schéma postupného kreslenia reďkoviek s deťmi.


Schéma postupného kreslenia repy s deťmi.

Cibuľa - postupné kreslenie zeleniny s deťmi

Ďalšia „okrúhla“ zelenina. Tu to už ale nie je také samozrejmé ako pri paradajke. Na obrázku je luk so zelenými šípkami. Z hľadiska kulinárskych kvalít cibule to nie je skvelé. Ale je to veľmi elegantné.


Schéma postupného kreslenia cibule s deťmi.

Kapusta - krok za krokom kreslenie zeleniny s deťmi

Hoci deti nepochybujú o tom, že hlávka kapusty je guľa, je to pre nich dosť náročný predmet na kreslenie. Je to všetko o listovom oblečení. Ako hádanka existuje stovka oblečenia - všetko bez spojovacích prvkov. Preto navrhujeme urobiť kresbu kapusty menej realistickou, viac dekoratívnou.


Schéma postupného kreslenia kapusty s deťmi.

Uhorka - krok za krokom kreslenie zeleniny s deťmi

Uhorka už nie je guľa. Toto je veľmi pretiahnutý elipsoid. Na plochom výkrese sa uhorka zmení na ovál. Tvar uhorky je jedným z najviac jednoduchá zelenina. Ale sfarbenie tak, aby sa ukázalo, že nie je zelený ovál, ale uhorka, je dosť ťažké. Tu pomôžu bodky alebo kučery - to sú „pupienky“ na uhorke.

Schéma postupného kreslenia uhorky s deťmi.

Mrkva - krok za krokom kreslenie zeleniny s deťmi

Mrkva je šiška. Na rovine sa zmení na trojuholník, ktorého krátku stranu potom zaokrúhlime.


Schéma postupného kreslenia mrkvy s deťmi.
S deťmi môžete pokračovať v skúmaní tvarov zeleniny. Napríklad, . Alebo môžete najprv vyrezávať a potom skúsiť preniesť trojrozmerné tvary na plochý papier.


Hore