Otvorená hodina sebapoznania v seniorskej skupine „my a naše deti“. Zhrnutie otvorenej hodiny pre rodičov v seniorskej skupine „Sedem farieb dúhy

Otvorená lekcia o sebapoznaní s prvkami tréningu pre rodičov a deti.

Téma: My a naše deti.

Cieľ: formovanie zručností spolupráce medzi dospelým a dieťaťom na základe vývinu dôverný vzťah v rodine; upozorňovať dospelých a deti na seba, dať im možnosť pocítiť radosť zo spolupráce; rozvíjať komunikačné schopnosti detí; rozvíjať pozornosť.

Priebeh lekcie:

Kruh radosti "Sme spolu"

otvárací prejav: Dobrý deň, milí rodičia, deti a hostia! Dnes sme sa zišli, aby sme sa lepšie spoznali, pocítili lásku, teplo a podporu našich blízkych.

1 cvičenie "Úvod"

Účel: zoznámiť deti a rodičov navzájom, vytvoriť priateľskú atmosféru v skupine, aktivovať komunikáciu v rodine.

Každé dieťa predstaví účastníkov školenia svojej matke, uvedie svoje meno, meno svojej matky a porozpráva o nej.

Aká je moja matka?

· Čo rada robí?

Čo sa jej páči, čo sa jej nepáči?

2. Rozcvička "Vymeňte si miesta."

Cieľ: uvoľniť napätie, trapas z prvého stretnutia, vytvoriť v skupine atmosféru bez bariér a strachov.

Účastníci sú vyzvaní, aby si zmenili miesto, ak im vyhlásenie vyhovuje:

Vymeňte miesta za tých, ktorí...

Čítajte knihy so svojím dieťaťom

Kreslí s mamou

Majte s dieťaťom spoločné hobby;

Pomáha mame umývať riad

Povedzte dieťaťu láskavé slová;

Pomôžte mame vyniesť smeti

cestovať spolu;

Tí, ktorí nepočúvajú svoju matku;

Tí, ktorí milujú naše MATERSKÁ ŠKOLA;

Tí, ktorí sa usilovne venujú výchove svojho dieťaťa;

Tí, ktorí milujú a vážia si svoju rodinu.

3 Cvičenie "Hádaj dlaň."

Cieľ: zvládnuť aktívny štýl komunikácia a rozvíjanie partnerských vzťahov v skupine, pripravenosť vytvárať a udržiavať vzťahy. Toto cvičenie sa vykonáva so zaviazanými očami. Najprv sa deti snažia nájsť svoju mamu hmatom (podľa tváre a postavy). Potom majú rodičia zaviazané oči, cítia ruky detí a snažia sa identifikovať svoje dieťa.

4 cvičenia „Dom šťastia“

Rodičia spolu s dieťaťom sú vyzvaní, aby nakreslili obrázok, ktorý by zodpovedal ich rodine, a potom sú vyzvaní, aby odhalili význam obrázka.

5 cvičení "Pyramída lásky"

pestovať úctivý a starostlivý postoj k svetu a ľuďom; rozvíjať komunikačné schopnosti.

Priebeh hry:

Každý z nás niečo alebo niekoho miluje, každý máme tento pocit, no každý ho vyjadrujeme inak „Milujem svoju rodinu, svoje deti, svoj domov, svoje mesto, prácu.

Povedzte nám, koho a čo máte radi!

A teraz si postavme „pyramídu lásky“ z našich rúk. Pomenujem niečo obľúbené a položím ruku, potom každý z vás pomenuje svojho obľúbeného a položí ruku (postav pyramídu).

Cítite teplo svojich rúk?

Užívate si tento stav?

Pozrite sa, aká vysoká je pyramída. Vysoká, pretože sa milujeme a sme milovaní. Chcem vám zaželať, aby vás tento pocit tepla, lásky, nehy pre vašich blízkych nikdy neopustil.

Reflexia.

Učiteľ dáva loptu účastníkom hodiny. Účastníci lekcie zdieľajú svoje dojmy, podávajú si loptu v kruhu a stručne odpovedajú na otázky:

Čo si pamätáte z dnešnej hodiny?

Čo sa zdalo nezvyčajné?

Čo bolo pre vás najťažšie dosiahnuť?

Rituál: objímte sa vo dvojiciach a povedzte pár milých slov, chváľte za niečo. Hostiteľ hovorí: "Ďakujem, som veľmi rád!".

Vera Trubetská
Zhrnutie otvorenej hodiny pre rodičov v seniorská skupina"Sedem farieb dúhy"

Abstraktné integrované finále triedy pre rodičov v skupine seniorov« Sedem farieb dúhy»

Vyvinuté: učiteľka MDOU MŠ "Slnko" v rieke Surskoye V. V. Trubetskaya

Cieľ: sumarizácia vedomostí detí prostredníctvom organizácie rôzne druhyčinnosti; prilákať rodičia pracovať s deťmi.

Úlohy:

Vzdelávacie:

Rozšíriť a spresniť vedomosti detí o jarných zmenách v prírode;

Stanovenie účtu kvantitatívnych a radových čísel do 10,

Ukotvenie charakteristické znaky ročné obdobia, názvy mesiacov, dní v týždni, deň;

Precvičte si pomenovanie rozprávok z obrázkov;

Cvičenie na výber niekoľkých prídavných mien pre podstatné meno;

Cvičte v schopnosti počuť určitý zvuk a nájsť prvé písmeno svojho mena;

Cvičenie na určenie počtu slabík;

Precvičte si zostavovanie príbehu pomocou referenčných obrázkov;

Zhrňte vedomosti detí o témach – zvuk, písmeno, slabika, slovo, veta.

Vzdelávacie:

Rozširovanie slovnej zásoby detí, dialogická reč;

Rozvíjať reč, pamäť, logické myslenie;

Rozvíjať motorické zručnosti.

Forma práce - frontálna, individuálna

Materiál: referenčné obrázky, hárky úloh, farebné ceruzky

prípravné práce: rozhovory, príbehy, čítanie poézie o jari, pozorovanie prírody.

Priebeh lekcie:

opatrovateľka: Chlapci, dnes k nám prišli hostia - vaši rodičov. Poďme sa s nimi pozdraviť. Pozrie sa na to, čo ste sa tento rok naučili a či ste pripravení prejsť do prípravnej fázy skupina. Chlapci, chcete ísť do prípravky skupina?

opatrovateľka Otázka: Teraz hádajte hádanku.

viacfarebné jarmo

Visí na modrej oblohe

sedemfarebný oblúk,

Bezpochyby (dúha)

Aký zázrak - zázraky

Navštívte prišla dúha

A priniesol cesty

Všetky cesty nie sú jednoduché, ale čarovné!

Kto prejde po ceste, hrá

Vie veľa, vždy hovorí krásne,

V prípravnom skupina sa ponáhľa!

opatrovateľka: Oh, niečo sa stalo, všetci farby dúhy zmizli!

Ako teraz prejdeme k prípravnému skupina? Možno bude musieť zostať vnútri seniorská skupina, pretože nemôžem kresliť to isté dúha Nepamätám si objednávku farby. Čo robiť? Chlapci, môžete mi pomôcť zapamätať si miesto dúhové farby.

deti: Áno, pomôžeme.

opatrovateľka: Dobre. A koľko farby na dúhu? (U dúha 7 farieb)

Chlapci, pozrite, mám farebné obálky. Spočítajme koľko? (7 obálok) Zaujímalo by ma, čo by to znamenalo. Kto uhádol?

deti: toto je farby dúhy.

opatrovateľka: Správne. V každej obálke sú úlohy, ktoré je potrebné dokončiť, ale najprv musíte vybrať obálku v určitom poradí dúha správne obnovené. Čaká nás náročná úloha. Chlapci, ste pripravení prejsť náročnou cestou pozdĺž koľají dúhy, otestujte si svoje vedomosti, čo sme sa za rok naučili a choďte do prípravky skupina.

deti: Áno, pripravený!

opatrovateľka: Ale predtým, ako začnete plniť úlohy, musíme si vy a ja všetko zapamätať farby dúhy. (Červená, oranžová, žltá, zelená, modrá, modrá, fialová).

opatrovateľka: Poponáhľajme sa OTVORENÉ 1 obálka s úlohou! Oh, ani neviem, ktorý si vybrať, zrazu sa opäť pomýlim, zamiešam to farby. Pomôžte mi, ktorý Farba Najprv si vybrať obálku?

deti: Červená!

(otvorená červená 1 obálka"Skorá jar")

opatrovateľka: Prečíta úlohu

Svitá skoro ráno, všetok sneh sa tu a tam roztopil,

Potok hučí ako vodopád, škorce letia do vtáčích búdok,

Kvapky zvonia pod strechami, medveď vstal zo smrekového lôžka,

Slnko každého pohladí teplom, kto pozná toto ročné obdobie?

deti: Táto sezóna je jar.

opatrovateľka: Opíšme slovami, aká je jar

deti: Jar je dlho očakávaná, teplá, zvučná, slnečná, láskavá, mokrá, špinavá, slávnostná

opatrovateľka: Koľko mesiacov má jar? (jar má 3 mesiace). Ako sa volá prvý mesiac? (Prvý mesiac sa nazýva marec). Ako sa volá druhý mesiac? (Druhý mesiac sa nazýva apríl) Ako sa volá tretí jarný mesiac? (Tretí mesiac sa nazýva máj). Po akom období prichádza jar? (Po zime prišla jar). Aké príslovia poznáte o jari?

Veža na hore - prameň vo dvore.

Jar je červená kvety a jesenné koláče.

Na jar sa zvrchu pripečie a zospodu primrzne.

Kto na jar spí, v zime plače.

opatrovateľka: Výborne chlapci. Tu prichádza prvá skladba dúhy. Prilepíme na dosku.

Akú obálku si teraz vybrať?

deti: Oranžová obálka.

(vyberte oranžovú 2 obálku).

II. V meste Zvukinsk sa usadili nezvyčajní neviditeľní obyvatelia. Boli povolaní (zvuky).

a) A/N „Ako sa volám? “ (Povedzte svoje meno, určte prvý zvuk, pomenujte ktorý on: samohláska alebo spoluhláska)

b) D / a „Koľko slabík je v jednom slove? “

Ak zvuky stoja spolu, potom sa (slabiky)

(Jar, kvapky, rozmrazené škvrny, oblak, slnko, veža, marec, apríl, máj, lastovička atď.)

c) D / a „Vytvorte vetu“ so slovom prehltnúť.

opatrovateľka: Výborne chlapci. A túto úlohu ste splnili. Tu je druhá oranžová stopa objavila sa dúha. Pripevnite ho k doske.

opatrovateľka: Chlapci, čo farby bude ďalšia skladba dúhy?

(vyberte 3 obálky). Presne tak, žltá obálka.

III. Rozprávky žiadajú vedieť rozprávkových hrdinov, ale hádanky nie sú jednoduché, sú to hádanky-triky.

1. S modrými vlasmi

A obrovské oči.

Táto bábika herečka

A jej meno je (Malvína)

2. Nejako prišiel o chvost,

Hostia ho však vrátili.

Je nevrlý ako starý muž.

Toto smutné (Osol)

3. Je to veľký nezbedník a komik,

Má dom na streche.

Pyšný a arogantný,

A jeho meno je (Carlson)

4. Bol na ceste mnoho dní,

Aby si našiel svoju ženu

A lopta mu pomohla.

Jeho meno bolo (Ivan Tsarevič)

5. Žil v Prostokvashine

A bol priateľom s Matroskinom.

Bol trochu jednoduchý.

Psík sa volal (lopta)

6. Smelo kráčal lesom.

Ale líška zjedla hrdinu.

Pri rozlúčke chúďatko spievalo.

Jeho meno bolo (Kolobok)

opatrovateľka: Výborne, chlapci, dokázali to a teraz sa objavila žltá stopa dúhy. Vyberte nasledujúcu skladbu. Otváranie zelenej obálky. Chlapci, v tejto obálke je fyzická minúta "Čoskoro do školy.". Trochu si oddýchneme a myslím, že by sa mala objaviť ďalšia skladba dúhy. A naša ďalšia skladba... (Zelená)

IV. Čoskoro do školy.

Poď, nebuď lenivý!

Ruky hore a ruky dole.

Poď, nebuď lenivý!

Vlny to robia jasnejšie, ostrejšie,

Trénujte lepšie ramená. (Obe rovné ruky sú zdvihnuté, trhnite rukami nadol a položte ich za chrbát, potom nimi trhnite – hore a dozadu.)

Telo vpravo, telo vľavo

Potrebujeme si natiahnuť chrbát.

Budeme robiť zákruty

A pomôžte si rukami. (Otočte telo na stranu.)

Stojím na jednej nohe

A tú druhú zohnem.

A teraz striedajte

Zdvihnem kolená. (Na druhej strane zdvihnite nohy ohnuté v kolenách čo najvyššie.)

Oddýchnutý, svieži

A opäť si sadli. (Deti si sadnú.)

opatrovateľka: Takže máme zelenú cestu. Aká bude ďalšia? (Modrá). Otváranie modrej obálky.

opatrovateľka: Ak chcete dokončiť úlohu, musíte prejsť k stolom. Každý bude mať svoje miesto a ktoré teraz nájdete na týchto kartách. Dám vám karty. Pozrite, sú nakreslené, koľko a aké figúrky by mali byť na vašom mieste, buďte opatrní. (Deti hľadajú svoje miesta.) Takže všetko zaujali ich miesta.

V. a) D / a "Koľko položiek"

Na stoloch máte vieru v čísla. Úloha bude nasledovať. Musíte spočítať položky na obrázku a ukázať mi zodpovedajúce číslo.

b) Cvičenie "Počítajte"

Chlapci, pozrite, motýle prileteli kvety. Spočítajme si každý sám, koľko motýľov?

Dieťa: 9

opatrovateľka: Počítaj.

Dieťa: Jeden motýľ, dva motýle,. päť motýľov atď.

opatrovateľka: Výborne! A koľko kvety?

Dieťa: osem. Jeden kvetina, dva kvet a t. d.

opatrovateľka: Výborne! A ako dosiahnuť, aby motýľov bolo čo najviac farby?

Dieťa: Je potrebné pridať jeden kvetina.

opatrovateľka: Výborne! Koľko ich bude?

deti: Rovnako. Motýle 9, a kvety 9

opatrovateľka: A ako inak môžete vyrovnať počet motýľov a farby.

deti: Musíte odstrániť jedného motýľa.

opatrovateľka: Výborne! Koľko ich bude?

deti: Rovnako. Motýle 8 a farby 8.

c) Cvičenie "Nakreslite toľko bodov, koľko potrebujete"

Pozri, slnko na nás svieti. Z ktorých geometrické tvary skladá sa to? Koľko kruhov má slnko, toľko lúčov.

Musíte nakresliť požadovaný počet bodov v lúčoch, aby ste ich urobili, ako sú lúče - 8.

Vezmime si ceruzku.

Váľam si ceruzku v ruke

krútim medzi prstami

Určite každý prst

Naučím ťa byť poslušným.

d) Cvičenie "Dajte znamienka väčšie ako, menšie ako, rovné"

Pred vami sú karty s číslami, musíte čísla porovnať a umiestniť znaky "väčšie ako, menšie ako, rovné".

e) "Výzva na kvízovanie". Ak počujete správnu odpoveď, musíte tlieskať rukami, ak počujete nesprávnu, dupnite nohami.

Ráno vychádza slnko

Treba cvičiť ráno

Ráno sa nedá umyť

Mesiac svieti cez deň

Deti idú ráno do škôlky

Ľudia jedia v noci

Večer všetky ide rodina

Týždeň má päť dní

Po pondelok nasleduje streda

Po sobote príde nedeľa

Pred piatkom bol štvrtok

Celkom sedem sezón

Dnes je Nedeľa?

Týždeň má 5 pracovných dní?

Sú 3 dni voľna v týždni?

Utorok je piaty deň v týždni?

Streda je tretí deň v týždni?

Piatok je siedmy deň v týždni?

opatrovateľka: Výborne, zvládli ste aj tieto úlohy a máme modrú cestu. Teraz nám ostali len 2. farebné obálky, ktorý vyberte farbu? Presne tak, modrá. Čo je pre nás úlohou?

VI. Prečíta úlohu: na splnenie tejto úlohy si musíme vziať loptu a pamätať si na pravidlá hygieny.

loptová hra "Pravidlá hygieny". Aké hygienické pravidlá poznáte?

Ostrihajte nechty podľa potreby

Jemne si čistite zuby dvakrát denne, ráno a večer

Oblečte sa podľa počasia

Nemôžete používať hygienické potreby iných ľudí

Treba temperovať

Nedotýkajte sa zvierat na ulici a na ceste

Pri kýchaní a kašli si zakryte ústa dlaňou

Umyte si ruky pred jedlom alebo po odchode na toaletu

Denné kúpanie

Pred jedlom umyte ovocie a zeleninu

Čistý vzhľad nutnosť prezliecť sa

Starostlivosť o vlasy

opatrovateľka: Výborne chlapci! A túto úlohu úspešne splnili! Objavila sa ďalšia modrá stopa dúhy.

opatrovateľka: Zostáva nám teda splniť len 1 úlohu. Už otvárame aká obálka? (fialová obálka) Aká je úloha vo vnútri?

VII. Učiteľka ukazuje deťom krásny pohár.

Pozrite sa, aký pohár sa objavil na našej obrazovke. Povedz mi, aká je?

a). slovná hra : "Aký pohár"

(Pohár (ktorý)- krehké, krásne, nové, veľké, široké, ťažké, biele, klzké.)

opatrovateľka: - Jedna z priateľiek tohto krásneho krehkého pohára sa stala úžasný príbeh. Poďme sa s ňou zoznámiť.

b) Pracujte na príbehu.

1. Prezeranie obrázkov, odpovedanie na otázky.

Kto je na prvom obrázku? Myslite na meno chlapca, psa. Čo sa stalo s pohárom?

Kto je na druhom obrázku? Čo je na podlahe? Čo myslíte, na čo sa chlapcova matka pýtala? Čo odpovedal?

Pozri na tretí obrázok, povedz mi, čo urobila mama s Bobikom? - Aké bolo vonku počasie?

Kto je na štvrtom obrázku? Čo robí pes?

Zvážte piaty obrázok, kde sedí pes? Kto sa pozerá z okna?

Pozrite sa na šiesty obrázok, kto prišiel k mame? Prečo prišiel syn k matke?

Učiteľ zamieša obrázky, vyzve deti, aby ich usporiadali v správnom poradí. Deti usporiadajú obrázky a potom odpovedajú na problematické otázky.

Urobil Dima správnu vec, keď povedal, že to bol Bobik, kto rozbil pohár?

Prečo to urobil?

Ako sa cítila mama, keď zistila, že pes rozbil pohár?

Pochopil Bobik, prečo bol potrestaný?

Čo cítil, keď sedel pod oknom?

Čo cítil Dima, keď sa pozrel z okna?

Je dobré podvádzať?

Myslíš, že Bobik Dimovi odpustil?

Hrajme tak, ako Bobik, keď má dobrá nálada.

4. Fyzická minúta

Tu sa točí.

Bobik, Bobik, háčkovaný chvostík.

Tu to letí plnou rýchlosťou,

Teraz k rieke, potom na dvor.

To je v službe pri bráne -

Jedným slovom, veci nie sú márne.

(Deti vykonávajú pohyby podľa textu)

Teraz počúvajte príbeh, potom budete prerozprávať:

"Dima rozbil pohár." Neďaleko ležal Bobik na koberci. Mama počula cinkanie pohára a vošla do izby.

Kto rozbil pohár, pýtala sa mama.

Toto je Bobik, odpovedal Dima.

Mama sa nahnevala a Bobika vyhodila na ulicu. Vonku bolo chladné počasie. Bobik žalostne zavyl a požiadal, aby išiel domov.

Dima videl Bobika z okna a povedal mama:

Rozbil som pohár.

5. Zostavovanie rozprávok deťmi.

Učiteľ vyzve deti, aby rozprávali jednotlivo, vo dvojiciach, v reťazci.

6. Zhrnutie.

Výborne chlapci. Ty máš dobré príbehy. Dúfam, že chápete, prečo je pravda lepšia ako lož.

Pozrite, prichádza posledná skladba dúhy. Už žiadne obálky, čo znamená, že sme vyzbierali svoje dúha. Teraz s našimi vedomosťami môžeme pokojne prejsť do prípravného skupina!

opatrovateľka: Chlapci, čo sa dnes stalo dúha? Ako sme zbierali dúha? Čo sa zdalo ťažké? Ktorý z chalanov bol najaktívnejší?

opatrovateľka: A chcem pochváliť všetkých chalanov za vaše vedomosti a dať všetkým pamätné odznaky, ktoré nám budú naše stretnutie pripomínať.

Zvuky hudby (N. Ovseychik « Rainbow» )

opatrovateľka:

Sme na trati kráčali dúhy, Všetci ťažké úlohy vykonané.

V prípravnom je čas, aby skupina odišla, zbohom priatelia!

Softvérový obsah.

Učebné úlohy:

1. Objasniť a obohatiť vedomosti detí o ruských ľudových rozprávkach.

2. Naučte sa rozoznávať rozprávku na zadaní.

3. Naučte sa sprostredkovať štruktúru rozprávky pomocou modelovania.

Vývojové úlohy:

1. Spomeňte si, v akom poradí sa hrdinovia objavujú v rozprávkach.

2. Rozvíjať schopnosť konať v zhode.

3. Rozvíjať reč, predstavivosť, fantáziu, myslenie.

Vzdelávacie úlohy: Vzbudiť záujem o čítanie, lásku k ústnemu ľudovému umeniu.

Pokrok v lekcii

Znie hlasná hudba.

Vychovávateľ. Ahojte deti. Volám sa Skaz Rasskazovna. Prišla som k vám do škôlky zistiť, či rada počúvate rozprávky?

deti.Áno. Milujeme.

Vychovávateľ. A ako sa dá povedať o rozprávke, aká je?

deti. Magické, úžasné, vtipné, poučné, vtipné, chytré, zaujímavé, milé, tajomné, nezvyčajné, radostné, múdre atď.

Vychovávateľ.

Všetko, čo je vytvorené mysľou
Všetko, po čom duša túži
Ako jantár na dne mora
Knihy sú starostlivo uschované.
Pamätajte na príslovia o knihe.

deti.

    Dom bez knihy - d deň bez slnka.

    Kto veľa číta, veľa vie.

    Kniha učí žiť, knihu si treba vážiť.

    Kniha je malé okienko, cez ktoré môžete vidieť celý svet.

    Kniha je pre myseľ tým, čím je teplý dážď pre sadenice.

    Kniha je malá, ale dá zabrať.

    Kniha pomôže v práci a pomôže v ťažkostiach.

    Dobrá kniha - jasnejšie ako hviezda svieti.

Prstová gymnastika"Obľúbené rozprávky"

(Deti striedavo ohýbajú prsty. Tlieskajú rukami na poslednom riadku.)

Výborne chlapci, ďakujem. A teraz

Ohneme prsty
Nazvime to rozprávkami
Rukavice, Teremok,
Kolobok - červená strana.
Je tu Snehulienka - krása,
Tri medvede, Vlk - Líška.
Nezabudnime na Sivku-Burka,
Náš prorocký kaurka.
Poznáme rozprávku o ohnivom vtákovi,
Nezabúdame na repku
Poznáme vlka a kozy.
Všetci sú s týmito príbehmi spokojní.

Vychovávateľ. Chlapci, prečo sa tieto rozprávky nazývajú ľudové?

deti: Pretože ich zložil ruský ľud.

Vychovávateľ. Správny. A teraz vám navrhujem, aby ste si zapamätali ruštinu ľudové rozprávky a správne odpovedať na otázky.

1. "Čoskoro rozprávka zasiahne, ale nie skoro..." Čo bude ďalej?
Skutok je hotový
2. Od koho neodišiel Kolobok?
Od líšky
3. Po vypití vody z kopyta sa brat Ivanushka zmenil na ...
dieťa
4. Ktoré z týchto zvierat v rozprávkach nesie priezvisko Toptygin, prívlastok Potapych,
a prezývka - Clubfoot?
Medveď......
5. Koľko detí zhltol vlk v rozprávke „Vlk a sedem detí“?
Šesť
6. Prečo sa Snehulienka roztopila?
Podgrgnul cez oheň
7. "Bol som tam, zlatko, pil pivo, tieklo mi po fúzoch - ..." Čo ďalej?
Ale nedostalo sa ti to do úst
8. V akom ročnom období sa odohrali udalosti v rozprávke „Na povel šťuky“?
v zime
9. Kam padol šíp mladší syn z rozprávky "Žabia princezná"?
Do močiara
10. V rozprávke "Husi labute" sa dievča, hľadajúce svojho brata, prvýkrát stretlo na ceste ...
sporák
11. Kto pomohol Tiny-Khavroshechka vo všetkom?
krava
12. "Porazený neporazený má šťastie ...". Z akej rozprávky sú tieto slová?
"Sestra Chanterelle a sivý vlk"
13. Kto odohnal líšku v rozprávke „Zayuškina chata“?
Kohút
14. Z akého nástroja varil muž kašu?
Zo sekery
15. Kto rozbil vežu?
Medveď
16. Pre aké lesy nosila líška kohúta?
Pre tmu

Vychovávateľ.

Stojte spolu v kruhu
Musíme hrať rozprávky!

Minúta telesnej kultúry "Rozprávky"

Myš bežala rýchlo(bežať na mieste)
Myš zavrtela chvostom(simulácia pohybu)
Ups, spadlo mi vajíčkozohnúť sa, "zdvihnúť semenník")
Pozri, je to rozbité(ukážte „semenník“ na natiahnutých rukách)
Tu sme to zasadili(ohnúť)
A vylial na ňu vodu(simulácia pohybu)
Repka rástla dobre a silne(rozpažte ruky do strán)
Teraz to stiahneme(simulácia pohybu)
A z repy uvaríme kašu(imitácia jedla)
A z repíka budeme zdraví a silní(ukázať silu)
Sme slávna rodina kôz
Milujeme skákať a jazdiť
(skákanie na mieste)
Milujeme behať a hrať sa
Milujeme vystrkovať rohy
(stanú sa pármi a ukazujú „rohy“ s ukazovákmi oboch rúk)

Vychovávateľ.

Okolo nás a tu a tam
Rozprávky žijú ďalej.
Mám záhady
Hádaj bez potuchy
Zavolaj mi opováž sa
Naši skvelí priatelia!

(uhádne hádanky, ja deti nájdu odpoveď medzi hračkami a ukážu ju)

Červené dievča je smutné
Nemá rada jar.
Na slnku je jej ťažko
Chúďatko roní slzy.
Snehulienka

V nebi i na zemi jazdí žena na metle,
Strašidelná, zlá, kto to je?
Baba Yaga

U Alyonushkinej sestry
Vzali malého brata vtáka.
Lietajú vysoko
ďaleko vyzerajú
labutie husi

Šíp letel a zasiahol močiar,
A v tomto močiari ju niekto chytil.
Ktovie, rozlúčka so zelenou pokožkou.
Stali ste sa roztomilým, krásnym, pôvabným?
Princezná Žaba

Zasadila svojho starého otca na pole
Celé leto rástlo.
Ťahala ju celá rodina
Bolo to veľmi veľké.
repa

Na kyslej smotane bola zmiešaná
Pečené v ruskej rúre.
Stretli zvieratá v lese
A rýchlo ich opustil.
Kolobok

Bolo raz sedem detí
Biele malé kozy.
Preniknutý klamstvom sivou do domu.
Našla ho koza
Dokázala ho prekabátiť.
A zachránila všetky svoje deti.
kozy

Vychovávateľ. Všetky hádanky boli uhádnuté a všetci hrdinovia boli pomenovaní.

A teraz chcem skontrolovať, či dokážete uhádnuť rozprávku iba podľa predmetov.

1 sada:
Miska, posteľ a domček v lese - 3 medvede
2 sady:
Dom, žaba, vlk - Teremok
3 sady:
Pec, palivové drevo, vedrá - By príkaz šťuka

Akí dobrí priatelia... Teraz vás chcem skontrolovať. Budeme musieť nájsť chybu.

lietať princezná
Na príkaz mačky
Ivan Tsarevič a zelený vlk
Sestra Alyonushka a brat Nikitushka
Kohútik - zlatý ovčiak
Chlapec s nechtom
Sekerová polievka
Sivka-murka

Výborne chlapci moji! Všetci poznáte rozprávky.

opatrovateľka .

Pre šikovné ruky
Za inteligenciu a vynaliezavosť
Chcem sa poďakovať!
Tým, ktorí pracovali
Tým, ktorí sa snažili
Teraz všetkým ukážem svoj dar.

Veriť v rozprávku je šťastie.
A ten, kto verí
Rozprávka je nutnosťou
Otvorí všetky dvere.

(Deti sa rozlúčia a idú do skupiny).

Baškirská republika

Poznáte svoje dieťa?

Hra pre rodičov v materskej škole
(v skupine seniorov).


Pripravené a realizované

Edukačný psychológ
Kapelman O.Yu

apríla 2015

Prípravné práce:

    Rodičovský prieskum

    Anketa detí pre hru „Pravda nie je pravda“

Demo materiál:

    Snímky. (príloha)

    Detské kresby

    Listy papiera, ceruzky

Cieľ: harmonizácia vzťah rodič – dieťa.

Úlohy: Prispieť k formácii harmonický vzťah rodičom individuálnych charakteristík tvoje dieťa.

Pravidlá skupiny»:

    otvorená komunikácia

    činnosť

    dobrovoľná účasť

    Tu a teraz

Pracovný plán

    Porovnanie výsledkov práce s výsledkami detí.

    Hry a herné cvičenia

    Test – „Aký som rodič“

    Domáca úloha: "Píšeme rozprávkovú esej o našom dieťati"

    Dokončenie. Prezentácia "Pripomienky pre rodičov"

Pokrok v obsahu

psychológ: Dobrý večer milí rodičia. som rada, že ťa vidím!

Učiteľ-psychológ: Dnes navrhujem hovoriť o: „Poznáte svoje dieťa?“ „Samozrejme! “ – odpoviete. Ale ako povedala poľská učiteľka Galina Filipchuk: „S našimi deťmi pracujeme od prvých dní ich života. Sme to my, rodičia, ktorí ich kŕmime, obliekame, kúpame, ukladáme do postieľky, učíme ich robiť prvé kroky a vyslovovať prvé slová. Sme to my, ktorí zoznamujeme deti s okolitým svetom, utešujeme ich, keď plačú, a sme v službe pri ich posteli počas choroby. Môže niekto poznať dieťa lepšie ako jeho matka a otec, jeho najbližší ľudia, najláskavejší a obetaví? »

Mnohí rodičia úprimne veria, že svoje dieťa veľmi dobre poznajú. Čím je naše dieťa menšie, tým lepšie ho skutočne poznáme. Ale už v predškolskom veku všímame si, že naše úsudky o ňom sú čoraz približnejšie. A možno o 10-12 rokov nájdeme v tvári vlastné dieťa absolútny cudzinec. Môže sa to stať?

Najprv urobme cvičenie, ktoré nám pomôže naladiť sa ďalšiu prácu.

Pozývam vás, aby ste sa postavili do kruhu a zopakovali po mne slová, aby ste sa navzájom pozdravili:

„Podajme si ruky priatelia!

Usmejme sa na seba!

Všetkým prajeme všetko dobré a prajeme dobrý večer.

Rituál pozdravu "Potlesk"

Výkon praktická úloha"Poznám svoje dieťa?"

psychológ: Veľká vďaka. Pred začatím nášho rozhovoru s vami dokončíme malú úlohu. Pred vami sú listy, na ktorých budete pracovať. Vašou úlohou, milí rodičia, je zakrúžkovať vašu ruku. Koniec koncov, celý život dieťaťa je v našich rukách. Prvýkrát si ho vzal, keď sa narodil. Ruky mamy objatie, pohladenie a teplo.

„Nakresli portrét svojho dieťaťa na dlaň.“ (na každý prst napíšte: (ako s láskou voláte svoje dieťa, ktoré vybralo meno pre vaše dieťa, alebo ste ho pomenovali na počesť niekoho?)

(Každý hovorí o svojom dieťati)

Otestujte sa: „Aký som rodič»

Označte frázy, ktoré často používate s deťmi: (rodičia označia v tabuľke)

Teraz počítajte Celkom bodov.

7-8 bodov.Žijete z duše do duše s dieťaťom. Úprimne vás miluje a rešpektuje. Vaše vzťahy prispievajú k formovaniu osobnosti.

9-10 bodov. Ste nedôslední v komunikácii s dieťaťom. Rešpektuje vás, aj keď k vám nie je vždy úprimný. Jeho vývoj podlieha vplyvu náhodných okolností.

11-12 bodov. Je potrebné byť k dieťaťu pozornejší. Autorita nie je náhradou lásky.

13-14 bodov. Ste na nesprávnej ceste. Medzi vami a dieťaťom panuje nedôvera. Dajte mu viac času.

Takže ste zistili, aký ste rodič;

Hra „Z hĺbky môjho srdca“ (ty posielaš srdiečko ale zároveň povedať:

"SOM dobrý rodič, pretože? ….


Hra „Kvet-sedem kvetov“

Vaše dieťa často odmieta splniť tú či onú úlohu, požiadavku? Čo robíš? -Vysvetľujete dieťaťu? (žltý okvetný lístok) Robíte to preňho? (červené) Dajte do rohu alebo inou metódou? (čierne)

Cvičenie chvály Každý z vás sa chce pochváliť svojím dieťaťom, pozitívnymi prívlastkami. Začíname slovami: „Moje dieťa ...“ skupina odpovedá účastníkovi: „Sme za vás šťastní!

"Skoky":

    Postavte sa a vymeňte miesto pre tých, ktorí majú jedno dieťa;

    Vstaňte a zmeňte miesta pre tých, ktorí majú dobrý vzťah s deťmi;

    Vstaňte a vymeňte miesto tým, ktorí sa s dieťaťom často hrajú.

    Postavte sa a vymeňte si miesto, tí, ktorí dali svoje dieťa do kúta.

    Postavte sa a vymeňte si miesta, rozprávači pred spaním.

Cieľ: Teraz sa pozrime, ako dobre poznáte svoje deti. Všetci účastníci dostali 3 kruhy rôzne farby. Pýtam sa otázku a vy vytvárate kruhy.Ak:

    Áno“ je červená.

    Nie“ - zelená.

    Neviem" - modrá.

Otázky:-

    Je vaše dieťa láskavé?

    Je vaše dieťa slušné?

    Je vaše dieťa spoločenské?

    Je vaše dieťa štedré?

    Je vaše dieťa pozorné?

    Je vaše dieťa úprimné?

    Je vaše dieťa citlivé?

    Je vaše dieťa spravodlivé?

    Je vaše dieťa veselé?

    Je vaše dieťa zodpovedné?

Hra „Hrudník“ a „Čierna skrinka“

"Čo ma robí šťastným na mojom dieťati? (zapíšte si do "Hrudníka")

„Čo ma rozčuľuje na mojom dieťati? (napíšte, pochybujte a vložte do "čiernej skrinky")

Hra "Pravda alebo nepravda"

Teraz uvidíme, ako dobre poznáte preferencie svojich detí. Vaše deti už predtým odpovedali na otázky a teraz musíte odpovedať za svoje dieťa.

Obľúbená televízna relácia vášho dieťaťa;

V rámci prieskumu a práce s deťmi som zistila, že nie všetky deti majú obľúbenú pesničku, rozprávku.

Hra "Nájdite portrét svojho dieťaťa"

Na stojane rodičia vidia portréty svojich detí, sú podpísané na zadnej strane. Učiteľ-psychológ pozýva rodičov, aby našli portréty svojich detí.

Prezentácia: „Tu sú naše

Rozlúčka pri sviečkach: „Chcem, aby plameň tejto sviečky zničil všetky vaše trápenia a ťažkosti, aby teplo tejto sviečky zahrialo vaše srdcia a duše, aby jej svetlo rozžiarilo vaše tváre úsmevom a láskou. A teraz sa v duchu poďakujme za prácu, nadýchnime sa a spoločne zhasneme sviečku.

Ale to nie je všetko: „Navrhujem, aby ste si urobili domácu úlohu.

Domáca úloha: „Zloženie rozprávky o vašom dieťati“

Reflexia: Vykonajte cvičenie.

"Nepáčilo sa mi to" - (dupneme nohami)

"Páčilo sa mi to" (tlieskať rukami)

Chceli by ste sa zúčastniť hier, seminárov, workshopov -( zdvihni ruky a povedz áno)
Vaše priania moderátorovi: ________________________________________________

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Prípravné práce:

    Štúdium psychologickej a pedagogickej literatúry.

    Výber hier a herných cvičení.

    Návrh plagátovej informácie „Príprava do školy“.

Demo materiál:

    Snímky. (Dodatok 1)

    Papierové polotovary: kruhy, okvetné lístky (viacfarebné)

    Vrecúško so súpravou rôzne položky(noviny, plastové vrecko, sklenená fľaša na parfum, plastová fľaša šampónu, pohár od jogurtu, čajová lyžička, štipček na prádlo, malé sitko atď.)

Úlohy:

Dobrý večer! Som rád, že vás vidím na našom dnešnom stretnutí.

Ďakujeme za odloženie podnikania
Ponáhľali sa do našej svetlej sály.
žartovať a hrať sa
Veľa nových vecí, ktoré sa treba naučiť.

A pozval som vás na rozhovor o tom, ako najlepšie pripraviť naše deti do školy. Predsa na to, aký úspešný bude začiatok školstvo závisí od výkonu žiaka v ďalších rokoch, jeho postoja ku škole, učeniu a v konečnom dôsledku aj prospechu v školskom a dospelom živote.

Prezentácia

Prezerajte si a komunikujte pomocou snímok

Prezentácia « Nápravná a vývojová práca v miestnosti psychologického vykladania "Teplé ruky"

A tak pokračujeme:

Pozývam vás, aby ste si sadli do kruhu na stoličky a zahrali si tie hry, ktoré vaše deti tak veľmi potrebujú na prípravu do školy.

Psychológovia sú v tejto otázke jednotní: v hre sa musíte pripraviť na školu.

Hra je zároveň radosťou, vedomosťami a kreativitou. Toto je načo dieťa ide do škôlky.

Urobme bleskový prieskum: Pred vami sú tri kruhy zelený, žltý, červený.

    zelená farba znamená: „Mám dostatočné informácie o pripravenosti dieťaťa na školu“;

    žltá:„Nemám dostatočné informácie o pripravenosti dieťaťa na školu“;

    červená farba: "Nemám informácie o pripravenosti dieťaťa na školu."

Teraz si vyberte vhodný kruh a vysvetlite, prečo ste si ho vybrali.

Hra áno-nie

Teraz vám navrhujem zahrať si hru, v ktorej musíte odpovedať „Áno“, ak súhlasíte s mojím tvrdením. A "nie", ak nesúhlasíte.

Povedzte to nahlas a zborovo, priatelia
Milujete všetci svoje deti? (Áno)

Prišiel z práce, vôbec žiadna sila,
Chcete si tu vypočuť prednášky? (nie)

Rozumiem vám... Ako sa máte, páni?
Potrebujeme riešiť problémy detí? (Áno)

Tak mi daj odpoveď
Pomoc, odmietnuť nás? (nie)

Posledná vec, ktorú sa ťa pýtam
Budeme všetci aktívni? (Áno)

Hra „Konaj podľa pokynov“

Vypočujte si, čo musíte urobiť, a potom to urobte. Pokyny: postavte sa, otočte sa najprv doprava, potom doľava, tlieskajte rukami, posaďte sa a nahlas povedzte „dobre“!

- odraz:

(V tejto hre si dieťa rozvíja pamäť, schopnosť pozorne počúvať úlohu až do konca, schopnosť navigovať v priestore je pevná.)

Asociačná hra „Škola“

Aké slovo sa vám spája so slovom „škola“? Napríklad študovať. Ďalší účastník musí dať svoju asociáciu slovu „škola“ atď. (Cvičenie sa vykonáva v kruhu, účastníci si podávajú loptu).

Po dokončení cvičenia sa prezentované asociácie analyzujú a vyvodí sa záver: získala sa rôznorodá paleta vnemov spojených s predstavami o škole. Sú určené skúsenosťami zo školskej dochádzky rodičov.

Hra „Nakladanie člna“

Musíme naložiť čln: „Vyberte si: mená (alebo triednu obuv, oblečenie, náradie, kvety atď.)

začínajúce na písmeno „A“ (Čo si vyberieme?)

Hra " pustý ostrov

Predstavme si s vami, že sa nám zdalo, že sa plavíme po moriach a oceánoch na lodi. A zrazu nás jedného dňa uprostred mora zastihla poriadna búrka, naša loď sa začala potápať... Ale všetkým sa nám podarilo ujsť. Všetky naše veci sa utopili a zostal len tento. malé vrecko, ktorý sa nám podarilo chytiť z potápajúcej sa lode. Ako môžeme teraz prežiť na tomto ostrove, čakať na pomoc? Možno na to budeme potrebovať veci, ktoré sa nám podarilo uložiť do tašky. Poďme sa pozrieť a porozmýšľať, ako nám môžu pomôcť.“ (rozdáva materiál z tašky)

Akékoľvek, dokonca aj tie najnevhodnejšie možnosti sú akceptované.

Položky v magická taška:

(Noviny, zápalky, disketa, uzáver dezodorantu, písací nôž, plastová lyžička, celofánové vrecko, sklenená fľaštička od parfumu, plastová fľaša šampónu, chybný fotoaparát).

- Mali ste nejaké ťažkosti? prečo?

- Čo si myslíte, že sa v tejto hre u detí rozvíja?

Táto hra prispieva k rozvoju detskej fantázie, myslenia, vnímania a pozornosti.

Cvičenie „Kvet-sedem-kvet“

Pozývam vás trochu snívať. Spomeňte si na dievča Zhenya z rozprávky „Kvet-sedem-kvet“. Predstavte si, že máte v rukách takéto magický kvet. Zamyslite sa nad tým, ako by ste chceli, aby skončili vaše deti školský rok? Napíšte svoje túžby na viacfarebné okvetné lístky polokvetu. (Vykonajte úlohu).

Kto z vás chce vyjadriť svoje túžby? Kto chce niečo pridať?

Ako realizovať svoje túžby?

Reflexia „Všetko je v mojich rukách“

A teraz si zhrňme výsledky nášho dnešného stretnutia.

Teraz nakreslite ruku na kus papiera a napíšte svoje odpovede na otázky do obrysu.

Najviac sa mi páčilo…

V budúcnosti využijem...

Dnes som sa dozvedel niečo nové...

Už som vedel, o čom som dnes počul...

Dnešok bol pre mňa nečakaný...

Nezabúdajte, že detstvo je úžasné obdobie v živote každého človeka – vstupom do školy to nekončí. Urobte si dostatok času na hry, trávte viac času spolu. Vaše dieťa totiž práve teraz potrebuje zo všetkého najviac vašu pozornosť, lásku, starostlivosť.

Starajte sa jeden o druhého,
Láskavosť teplá!
Starajte sa jeden o druhého,
Neurážajme sa!
Starajte sa jeden o druhého,
Zabudnite na rozruch.
A vo chvíli voľna
Buďte blízko pri sebe!

Prajem vám a vašim deťom úspech!

Mestská predškolská výchovná štátom financovaná organizácia

Centrum rozvoja dieťaťa Materská škola "Rainbow"

D. Nikolaevka MR Ufimsky okres

Baškirská republika

"Čoskoro pôjdeme do školy, škola bude pre nás ako domov."

Workshop pre rodičov budúcich prvákov.

Pripravené a hosťované:

Učiteľ-psychológ: Kapelman.O.Yu.

decembra 2015

PRIPOMIENKA RODIČOV Y

"Ako pomôcť dieťaťu"

Skúste si zacvičiť pravá čiara správanie, stať sa flexibilnejším, rozširovať práva a povinnosti dieťaťa.

Nech je dieťa samostatné. Nezasahujte (ak je to možné) do záležitostí dieťaťa, ak sa nepýta.

Nezabúdajte, že dieťa akoby testuje vašu povahu, pričom niekoľkokrát denne kontroluje, či to, čo bolo zakázané ráno, je naozaj zakázané večer. Buď pevný. Stanovte si jasné limity. Nemalo by byť príliš veľa obmedzení. Túto líniu správania by mali dodržiavať všetci členovia rodiny.

Nezabúdajte, že dieťa po vás opakuje veľa slov a činov, preto sa sledujte.

Výbuchmi tvrdohlavosti, hnevu sa snažte odviesť pozornosť bábätka na niečo neutrálne.
Keď sa dieťa hnevá, máva záchvat hnevu, je zbytočné vysvetľovať, že to nie je dobré robiť, odložte to, kým sa bábätko neupokojí. Medzitým ho môžete vziať za ruku a odviesť na opustené miesto.

Použite hru na vyhladenie vypuknutia krízy.

Pre úspešný vývoj dieťaťa je žiaduce zdôrazňovať, aké je už veľké, „nešúchať sa“, nesnažiť sa robiť všetko zaň.

Porozprávajte sa so svojím dieťaťom ako s rovnocennou osobou, ktorej názor vás zaujíma. Vylúčte z arzenálu hrubý tón, tvrdosť, túžbu „zlomiť moc autority“.

Milujte dieťa a ukážte mu, že je vám drahé, dokonca aj plačlivé, tvrdohlavé, rozmarné.

Dotazník pre rodičov "Poznáte svoje dieťa?"

Vážení rodičia!

Za účelom organizovania efektívna interakcia s učiteľkami predškolského veku vzdelávacia organizácia o výchove a rozvoji Vášho dieťaťa Vám ponúkame zodpovedanie otázok tohto dotazníka

    Vek dieťaťa (úplný) _____________________________________________________________.

    S kým dieťa žije? (zloženie rodiny) ___________________________________________

    Kto z vašej rodiny je zodpovedný za výchovu dieťaťa? _________________________________

    Ktorého z členov rodiny uprednostňuje dieťa v procese komunikácie? __________________________________________________________________________________

    Čo dieťa najradšej robí doma (hrá sa, kreslí, stará sa o domáce zvieratá atď.)? ________________________________________________________________________

    Má vaše dieťa rád:

    kresliť;

    venujte sa telesnej kultúre:

    hrať hry vonku;

    počúvať príbehy, rozprávky;

    vykonávať rôzne úlohy samostatne a spoločne s dospelými;

    hrať sa s inými deťmi;

    upratať hračky

    ísť na prechádzku;

    pozorovať rastliny, zvieratá, hmyz;

    Má dieťa obľúbené hračky? Ktoré? ________________________________________

    Hráte sa so svojím dieťaťom? ____________________________________________________

    Prijímate počas hry pravidlá, ktoré dieťa navrhuje, alebo si diktujete svoje? __________________________________________________________________________________

    Existujú vzdelávacie aktivity pre dieťa doma? Ktoré? _______________

    Ako často chválite svoje dieťa? Prečo? _________________________________________

    Ako často trestáte dieťa? Prečo? ______________________________________________

    Aký druh pozitívne vlastnosti vieš pomenovať svoje dieťa? _____________

    Myslíte si, že je vaše dieťa schopné? _________________________________________

    Ako sa dieťa správa v domáce prostredie a mimo domu? ____________________________

    Zaujíma vás, čo robilo vaše dieťa v škôlke? _________________________

    Máte ťažkosti v procese výchovy dieťaťa? ________________________

Ďakujem za spoluprácu!

Pomenujte obľúbenú hračku svojho dieťaťa;

Akú rozprávku má dieťa najradšej?

Obľúbená pieseň vášho dieťaťa;

Obľúbená karikatúra vášho dieťaťa;

Ktoré obľúbené jedlo tvoje dieťa?

Pomenujte svoju obľúbenú hračku?;

Akú rozprávku máš rád?

Aká je tvoja obľúbená pieseň?

Aká je tvoja obľúbená karikatúra?

Tvoje obľúbené jedlo?

Akého rodiča testujete.

Označte frázy, ktoré často používate s deťmi:

Frázy.

Body

Koľkokrát musíte opakovať.

Neviem, čo by som bez teba robil.

A do koho si sa práve narodil!

Akých úžasných priateľov máte.

No, na koho sa podobáš!

Som v tvojom čase!

Si moja podpora a pomocník (ca)!

No, akých máš priateľov!

Na čo myslíte!

Aké si šikovné dievča!

Čo myslíš, syn (dcéra)?

Všetky deti sú ako deti a vy!

Aký si šikovný!

Poraďte mi prosím.

Synopsa otvorenej hodiny v seniorskej skupine „Moja rodina“

Cieľ:

Formovať u detí správnu predstavu o rodine, úlohe matky, otca, starého otca, babičky, sestry, brata, ktorí spolu žijú, milujú sa, starajú sa o seba.

Úlohy:

    Upevniť predstavy o pracovných povinnostiach všetkých členov rodiny.

    Cvičte deti v schopnosti správne odpovedať na otázky, správne vyberať prídavné mená a slovesá k slovám.

    Rozvíjať koherentnú reč, logické myslenie, pozornosť, kognitívny záujem.

    Pestovať pozitívne vzťahy v rodine, úctu, vzájomnú pomoc, lásku ku všetkým členom rodiny.

Prípravné práce:

    Upevnenie vedomostí o priezvisku, mene, priezvisku a profesii rodičov.

    Prezeranie rodinných fotografií.

    Pozorovať a pamätať si, aké povinnosti, akú prácu robia členovia rodiny doma.

    Upevnenie vedomostí o prísloviach o rodine.

    Čítanie básní a rodinných príbehov.

Materiál:

rodinné fotografie, karty slnka a oblakov.

Priebeh lekcie:

1. Organizačný moment.

Vychovávateľ: Ahojte chalani! akú máš dnes náladu? S akou náladou ste sa zobudili? Aké láskavé milé slová počul si ráno od mamy, otca? Aké slová ste povedali ako odpoveď?

2. Hlavná časť

opatrovateľka: Dnes si povieme o tom najdôležitejšom na zemi – o rodine. Čo je to rodina a prečo človek potrebuje rodinu. Najprv vás však pozývam, aby ste sa zamysleli a odpovedali na otázku: „Čo majú všetci ľudia, ale každý má svoje?

deti: Názov.

vychovávateľka b: Aký je rozdiel medzi ľuďmi z rôzne rodiny?

deti: Priezvisko.

opatrovateľka: Chlapci, kto sa môže predstaviť? ( Odpovede 2 - 3 deti.)

deti: Moje meno je... moje priezvisko je...

opatrovateľka: Ďakujem.

opatrovateľka: Chlapi, viete ako sa hovorí ľuďom žijúcim v jednom dome, byte?

deti: Rodina.

opatrovateľka: Chlapci, akých príbuzných spája rodina? S kým žiješ?

(odpovede detí.)

opatrovateľka: Rodina spája príbuzných: rodičov, deti, starých otcov, staré mamy, bratov, sestry. Toto sú naši príbuzní. Chlapci, pozorne počúvajte báseň s názvom „Kin“, ktorú napísal Yakov Akim.

Mama a otec sú moji príbuzní,

nie drahší ako príbuzní Mám,

A sestry príbuzní a brat,

A ušaté šteniatko Tishka.

Svoju rodinu veľmi milujem

Čoskoro im všetkým kúpim darčeky.

Otec bude mať motorový čln,

Mama v kuchyni - magická kefa,

Kladivo skutočný brat

Lopta je pre moju sestru, cukrík je pre Tishku.

A tiež mám priateľa

Priateľ Seryoga je tiež príbuzný so mnou.

Od rána som k nemu utekala.

Bez neho pre mňa hra nie je hrou.

Hovorím mu všetky tajomstvá

Dám mu všetko na svete.

opatrovateľka: Myslíte si, že všetci hrdinovia básne sú jedna rodina? Uveďte ich. (Odpovede detí.)

opatrovateľka: Priateľ Serezha, je členom rodiny?
deti: Nie, nie je členom rodiny ani príbuzným.

opatrovateľka: Kto je hrdinom básne?

deti A: Je to priateľ.

opatrovateľka: Chlapci, pre každého človeka je veľmi dôležité mať nielen príbuzných, ale aj priateľov.

opatrovateľka: Dá sa šteniatko menom Tishka považovať za člena rodiny?

deti: Nie je to človek, ale domáce zviera, preto nie je príbuzný s hrdinom básne.

vychovávateľka b: Sú všetky rodiny rovnaké alebo odlišné?

Je to tak, všetky rodiny sú iné: sú veľké rodiny, sú malé. A nezáleží na tom, ktorá rodina je veľká alebo malá - hlavná vec je, že v rodine by mal byť vždy mier a rešpekt.

opatrovateľka: Chlapci, záleží na vás rodičom? Ako sa prejavuje ich záujem, čo robia?

(odpovede detí.)

Vychovávateľ: Je to tak, chlapi, rodičia svoje deti veľmi milujú a starajú sa o ne.

Vychovávateľ: Teraz si poďme odpočinúť. Odporúčam vám cvičiť prsty.

Prstová gymnastika "Kto prišiel?"

/ prsty oboch rúk sú zložené špičkami k sebe /

Kto prišiel? / palce/

My, my, my / so 4 prstami, okrem palcov /

Mami, mami, si to ty? /palce/

Áno áno áno / ukazovákov/

Ocko, ocko, si to ty? /palce/

Áno, áno, áno /prostredníky/

Brat, brat, si to ty? /palce/

Áno áno áno / prstenníky/

Sestra, si to ty? /palce/

Áno, áno, áno / s malými prstami

Spolu sme jeden veľký Priateľská rodina/palce/

Áno áno áno. /všetky prsty/

opatrovateľka: A teraz, chlapci, pozorne počúvajte báseň a hádajte, o kom hovorí...

1. „Za oknom vlhko, šero, dážď mrholí.

Nízka sivá obloha visí nad strechami.

A dom je čistý a pohodlný.

Máme tu svoje počasie.

Usmievajte sa... jasne a vrúcne.

V izbe už vyšlo slnko."

Samozrejme, uhádli ste, o koho ide, toto je mama.

Povedzte najviac dobré slová o mame, aká je? (Starostlivý, pracovitý, jemný,

láskavý, starostlivý...)

2. Kto nie je vtip, ale vážne

Naučí nás klinec zatĺkať?

Kto ťa naučí byť odvážny? Presne tak, ocko.

kto si otec?

Deti: Syn, dcéra.

Povedz tie najkrajšie veci o otcovi. aký je tvoj otec? (Odvážny, sympatický, milý, silný, statočný, pracovitý...)

3. Voňavý džem, Koláče na pochúťku, Chutné palacinky, u vašich milovaných ...

Správne: babičky.

A čo láskavé slová vola ti tvoja babka?

4. Nepracoval z nudy,

Má mozoľnaté ruky

A teraz je starý a šedý,

Môj drahý, milovaný ... (dedko)

A kto si pre svojho starého otca?

Deti: Vnuk, vnučka.

5. Kto miluje mňa aj môjho brata,

Ale rada sa oblieka viac?

Veľmi módne dievča

Moja najmladšia... (sestra)

kto si sestra?

opatrovateľka: Akí ste dobrí kamaráti, robíte mi radosť svojimi vedomosťami.

opatrovateľka: - Chlapi, ako prejavujeme lásku svojim blízkym? (Odpovede detí).

Správny! A tiež vyrábame dobré skutky a nikdy nerobíme zlé veci, aby sme nenaštvali svojich rodičov. Ako podľa vás vyzerá radosť (smútok) – ako slnko alebo oblak? (Slnko a oblak pre každé dieťa).

D / a "Radosť a smútok"

Vychovávateľ: Akcie vymenujem. Ak si myslíte, že tento čin rozruší vašu matku, zdvihnite oblak, ak sa vám páči - slnko.

maľované nádherný obrázok;

Bojujte s priateľom;

jedol krupice;

Odstránené hračky na mieste;

Roztrhli knihu;

Na prechádzke zašpinili bundu;

Rozbil pohár

V autobuse sme dali prednosť babke;

Pomáhal mame s upratovaním

Našli okuliare stratené babičkou;

Rozbil pohár

Pomohol mojej mame upratovať...

Vychovávateľ: Dnes tu máme výstavu fotografií, na ktorých sú mnohí z vás odfotení s rodičmi. Myslím, že pre nás všetkých bude zaujímavé počuť príbehy o vašich rodinách.

(Povedzte 2 - 3 deťom: kto je zobrazený na obrázku; moja matka sa volá ..., môj otec sa volá ..., F.I. starí rodičia, ktorí sú na výkresoch; kde si, čo robíš, miluješ svoju rodinu? atď.)

opatrovateľka: Chlapi, keď sa pozeráte na svoje fotky, hovoríte o svojich rodinách, aké pocity prežívate?

deti: Radosť, dobrá nálada, láska.

Vychovávateľ: prečo?

deti: Pretože milujem svojich rodičov a moji rodičia milujú mňa.

Vychovávateľ: Presne tak, chlapi, domov, rodina - to je miesto, kde sa človek cíti chránený, potrebný, milovaný. Všetci členovia rodiny sú navzájom spojení úzkymi väzbami a žijú priateľsky a šťastne. Rodina je to najcennejšie, čo človek má, a preto Rusi vždy skladali príslovia a príslovia o rodine. Pripomeňme si ich:

"Ak je rodina v harmónii, nie je potrebný žiadny poklad."

"Vážiť si rodinu znamená byť šťastný."

"Celá rodina je spolu a duša je na mieste."

"Keď slnko hreje, keď je matka dobrá."

"Dobré deti vyrastajú v dobrej rodine."

"Zlato a striebro nestarnú, otec a matka nemajú žiadnu hodnotu"

"V rodine a kaša je hustejšia."

"V tvojom dome pomáhajú aj steny."

3. Zhrnutie lekcie

Učiteľ: Je dobré, chlapci, že všetci máte rodiny! Ste tie najšťastnejšie deti na svete, pretože vaše rodiny sa milujú, žijú spolu v harmónii.

Ďakujem, že ste dnes povedali o svojich rodinách toľko nových vecí, zaujímavých, potrebných.

Deti: Rodina je šťastie, láska a šťastie.

Rodina je letné výlety do krajiny.

Rodina je sviatok rodinné rande,

Darčeky, nákupy, príjemné míňanie,

Narodenie detí. Prvý krok, prvé blábolenie.

Sny o dobre, vzrušení a úcte.

Rodina je práca, starostlivosť jeden o druhého.

Rodina je veľa domáca úloha.

Rodina je dôležitá! Rodina je ťažká!

Ale je nemožné žiť šťastne sám,

Buďte vždy spolu, starajte sa o lásku,

Chcem, aby o tebe hovorili moji priatelia

Aká ste dobrá rodina!

Vychovávateľ:

Milujte a vážte si šťastie!

Rodí sa v rodine

Čo môže byť cennejšie ako to?

V tejto rozprávkovej krajine


Hore