Gėlės ir žolelės paveikslėliuose, užduotyse, eilėraščiuose ir pasakojimuose vaikams. Informacinis filmukas vaikams „Kvapiosios žolelės“: augalų pažinimas vasarą

Pamokos tikslas: konkretizuoti vaikų mintis apie augalų gyvenimo sąlygas.

Programos užduotys:

Švietimas:

Išsiaiškinti vaikų idėjas apie gėles (miškas, laukas, sodas, kambarinis);

Įtvirtinti vaikų gebėjimą nustatyti ryšį tarp augalo būklės ir aplinkos sąlygų.

Kuriama:

Išmokyti vaikus elgtis nekenkiant gamtai;

Suaktyvinti techninius darbo su guašu įgūdžius, naudojant netradicinę techniką (piešimas antspaudu).

Švietimas:

Palaikykite vaikų norą piešiant atspindėti savo įspūdžius;

Formuoti estetinį požiūrį į supantį pasaulį.

Sveikatos taupymas:

sekti teisinga laikysena vaikai;

Užtikrinti kiekvieno vaiko technologinį komfortą;

Laikykitės pamokos trukmės pagal sanitariniai ir higieniniai reikalavimus.

Parsisiųsti:


Peržiūra:

Ką pasakė gėlės

Pamokos tikslas : konkretizuoti vaikų mintis apie augalų gyvenimo sąlygas.

Programos užduotys:

Švietimas:

Išsiaiškinti vaikų idėjas apie gėles (miškas, laukas, sodas, kambarinis);

Įtvirtinti vaikų gebėjimą nustatyti ryšį tarp augalo būklės ir aplinkos sąlygų.

Kuriama:

Išmokyti vaikus elgtis nekenkiant gamtai;

Suaktyvinti techninius darbo su guašu įgūdžius, naudojant netradicinę techniką (piešimas antspaudu).

Švietimas:

Palaikykite vaikų norą piešiant atspindėti savo įspūdžius;

Formuoti estetinį požiūrį į supantį pasaulį.

Sveikatos taupymas:

Stebėkite taisyklingą vaikų laikyseną;

Užtikrinti kiekvieno vaiko technologinį komfortą;

Laikykitės pamokos trukmės pagal sanitarinius ir higienos reikalavimus.

Preliminarus darbas:

Pažintis su vaikais;

Pokalbis su grupės mokytojais, siekiant išsiaiškinti vaikų žinias ir įgūdžius šia tema;

Pamokos santraukos sudarymas.

Medžiagos:

Flanelgrafas, gėlė nykštystei, Dalomoji medžiaga, guašas skirtingos spalvos, nuotraukos, kuriose vaizduojamos gėlės, molbertas, gėlių kepurės.

Vaikai skamba melodinga muzika.

Saulė: Labas rytas!

Vaikai: Labas rytas!

Vos-l: Ir šis rytas iš tikrųjų geras. Saulė šviečia. Nusišypsokime saulei. Koks gražus laukas. Kas yra lauke?

Vaikai: ladybugs, bitės, gėlės.

Vos-l: Vaikinai, žiūrėk, mes turime dar vieną gėlę! Prieikime arčiau ir pažiūrėkime. Tai tikriausiai magiška pasakiška gėlė. Kaip visa tai spindi ir žėri saulėje. (atriša lanką). O vaikinai, kas tai yra?

Vaikai: nykštukas.

Colis: dešinėje. Aš esu Thumbelina. Atskridau pas tave iš elfų šalies. Elfai mane atsiuntė pas tave, jiems reikia tavo pagalbos. Jie atsiuntė jums žinutę. Klausyk!

(ekrane m / f Thumbelina)

Sveiki bičiuliai! Mes esame elfai ir norime, kad papasakotumėte mums viską apie gėles.

Vos-l: Padėkime elfams?

Vaikai: Taip!

Vos-l: Siūlau papasakoti viską, ką žinome apie gėles. Nykštys, mes jums pasakysime, o jūs papasakosite elfams viską, ką sužinosite apie gėles.

Vaikinai, ką jūs manote, kam tos gėlės?

Vaikai: Būti gražiam.

Vos: Teisingai. O gėlės puošia žemę ir paverčia įprasčiausią mūsų gyvenimo dieną šventine. Ir kokį skonį jie skleidžia?

(siūlo užuosti gėlę). Ar gerai kvepia?

Vaikai: Taip.

Vos-l: Tavo gėlės malonus kvapas pritraukti nektarą renkančius vabzdžius, juos apdulkinti, kad vėliau pasirodytų sėklos ir išaugtų nauji žiedai. Vaikinai, ar kas nors žinote, kur gali augti gėlės?

Vaikai: Miške, sode, kambaryje, lauke.

(mokytojas atkreipia dėmesį į kiekvieną buveinę)

Vos: Pažaiskime žaidimą! Pažiūrėkite, kiek gėlių nuotraukų turime. Nufotografuokite 1 gėlę ir nuneškite ją ten, kur ji turėtų augti.

(kambaris - kambaryje; miškas - miške; laukas - lauke; sodas - sode)

Žaidimas: „Gėlių buveinė“ (pagal muziką)

Vos: Gerai padaryta. Atsisėskite ant kilimėlio ir pagalvokite, ką bendro turi spalvos? Ką turi kiekviena gėlė?

Vaikai: šaknis, stiebas, lapai, gėlė.

Vos-l: rodo piešinį su gėle ir sako: Teisingai. Visos gėlės turi šaknis, stiebus, lapus, žiedus (smailia).

Kaip vadinasi ši gėlė?

Vaikai: Kiaulpienė.

Vos-l: O dabar pagaminkime savo gėlę. Kas yra svarbiausia gėlėje.

Vaikai įvardija ir klijuoja gėlių dalis ant flanelgrafo.

Vos-l: Ką graži gėlė gavome, kaip tai vadinasi?

Vaikai: Ramunė.

Colis: Aš noriu šokti su tavimi.

Vos-l: O dabar mes su Thumbelina paversime tave gėlėmis. Atsistokite ratu, užmerkite akis.

Mokytojas sutvarko gėles.

Vos-l: 3 sąskaita atidarykite akis. Prisėskite. Uždėkite dangtelius ant galvos.

Colas: Išmokysiu tave šokti gėlių valsą.

Vos-l: Tegul gėlės susijungia rankomis

Ir jie susilies į apvalų šokį

Tegul vaivorykštė nuspalvina planetą

Niekada nežydės.

Gėlių valsas.

Vos-l: Vaikinai, ką jūs manote, ar mes pasakėme Thumbelinai apie gėles?

Vaikų atsakymai.

Vos: Bet aš taip nemanau. Paruošiau jums dar vieną žaidimą. Ant flanelografo vienos gėlės pusės klijuosiu paveikslėlius, kurie naudingi gėlei augti ir vystytis, o kitoje – trukdančius vystytis.

Nuotraukos: žemė, vanduo, saulė, bitės, vėjelis, rūkstantis kaminas, gėlę drasanti ranka, automobilis, šešėlį kurianti tvora.

Vos-l: giria vaikus. Na, nykštyte, mes tau viską papasakojome apie gėles.

Colis: Ačiū, vaikinai, aš visa tai papasakosiu elfams.

Vos-l: Padarykime dovaną elfams.

Vaikai sėdi prie stalų.

Mokytojas diriguoja pirštų gimnastika"gėlė"

Gėlė miegojo stebuklingame sapne

buvo uždarytas, bet tada

Pasirodo žiedlapis

Ir už jo yra jo draugas,

Taigi trečias nemiegojo,

Ir ketvirtas neatsiliko,

Štai penktasis žiedlapis

Ir atsivėrė visa gėlė.

Vaikai piešia gėles. (krepšelis nupieštas ant popieriaus lapo, vaikai turėtų piešti gėles krepšelyje)

Jie dovanoja Thumbelina savo gėles.

Colis: Ačiū. Pakyla vėjelis ir nuneš mane į elfų šalį. Viso gero.

Mokytojas apibendrina.

Pamoka susidėjo iš 3 dalių:

I įvadinis

II pagrindinis

III finalas

Iš viso seansas truko 20 minučių, o tai atitinka duoto amžiaus. Pamokos struktūroje laikomasi teminės vienybės, naujo derinimo ir nagrinėjamos medžiagos įtvirtinimo principų.

Įvadinėje pamokos dalyje buvo naudojamasi netikėtumo akimirka(išvaizda iš stebuklinga gėlė Thumbelina, vaizdo laiškas, kuriame prašoma pagalbos), kuris paskatino vaikus rinkti informaciją apie gėles.

Antroji pamokos dalis susideda iš 2 etapų:

Pirmajame etape vaikai rado atsakymus į daugelį mano užduotų klausimų;

Antrame etape vaikai antspaudais piešė gėles.

Tarp etapų praleidau fizinę minutę „Gėlių valsas“. Prieš vaikams pradedant piešti, aš dariau pirštų gimnastiką „Gėlė“

Trečioje ir paskutinėje pamokos dalyje vaikai dovanojo savo gėles Nykšteliui.

Kiekvienoje pamokos dalyje laiką išnaudojau racionaliai. Per pamoką ji uždavė įvairaus turinio klausimus:

Reprodukcinis, reikalaujantis faktų konstatavimo;

Probleminis, reikalaujantis gebėjimo daryti išvadas, išvadas, kurios prisideda prie vaikų protinės veiklos aktyvinimo.

Ji taip pat naudojo įvairias klausimų formas: tiesioginius, įtaigius, skatinančius.

Per pamokas naudojau skirtingi metodai ir gudrybės

Vizualinis

žodinis

Žaidimas

Santykiai su vaikais buvo demokratiški. Manau, kad vaikai pamokoje dirbo entuziastingai ir natūraliai. Jie aktyviai atsakinėjo į klausimus, su dideliu susidomėjimu ir dėmesiu klausėsi mano paaiškinimų. Vaikai turėjo galimybę pasikalbėti.

Pamokos tikslas pasiektas. Dauguma vaikų išmoko programos medžiaga: sukonkretintos idėjos apie augalų gyvenimo sąlygas. Pamoką baigiau ramiai, manau, kad pavyko išvengti vaikų nuovargio akimirkos ir jų pažinimo aktyvumo sumažėjimo.


AMŪRO REGIONO TINDINSKIO RAJONO ADMINISTRACIJOS ŠVIETIMO DEPARTAMENTAS. MDOBU DARželis "ROSINKA" P. RYTUS

"Gėlių legenda"

Švietimo valdyba ir seminaras -

švietimo vadovų susirinkimas

institucijose

MDOBU d / s "Rosinka" pagrindu, Vostochny gyvenvietė

Parengė mokytoja

Ivanova S.S.

2012 m. balandžio mėn

Tikslas: Formuoti gebėjimą stebėti gamtos grožį ir norą suprasti, iš ko šis grožis sukurtas.Programos turinys:

  1. Formuoti estetines idėjas apie spalvų įvairovę ir jų vaizdavimo būdą naudojant popierines servetėles.
  2. Ugdyti susidomėjimą gėlėmis, gebėjimą pastebėti jų grožį, juo džiaugtis, saugoti.
  3. Ugdykite jautrius ir Dėmesingas požiūris augalams.
  4. Sukelti emocinį atsaką į gėlių grožį.

Plėtros aplinka. Dažai, popieriaus lapai, teptukai, servetėlės; klijai, spalvoti apskritimai, iškirpti iš servetėlių Gėles vaizduojančios skaidrės, gėlių skrybėlės. Garso įrašai „Gėlių valsas“, šokis „Susitaikę“ (polka); multimedijos projektorius

Preliminarus darbas. Su vaikais mokomės eilėraščių, žiūrime į albumą „Gėlės“.

Žodyno darbas. Varpelis, ramunėlės, kiaulpienės, rugiagėlės.

Salė dekoruota gėlių pievos forma.

Vaikai su mokytoja

įeikite į salę (skambant muzikai. „Stebuklinga gėlė“)

ir stovėkite išsibarstę (prie kepurėlių su gėlių atvaizdu)

Auklėtojas. Sveiki mieli svečiai! Vaikinai, pasakykime vieni kitiems ir savo svečiams „Labas rytas!“, O dabar pašnibždomis.

Pratimas "Labas rytas"

labas rytas greit nusišypsok

O šiandien visa diena bus linksmesnė.

Glostysime kaktą, nosį ir skruostus.

Būsime gražūs, kaip gėlės sode.

Trinkime delnus stipriau, stipriau,

O dabar plokime drąsiau, drąsiau.

Dabar patrinsime ausis

Ir tausokite savo sveikatą.

Vėl nusišypsokime

Būkite visi sveiki!

Ekrano skaidrė gėlių pieva“. Ant kilimo yra gėlės. Mokytojas atkreipia vaikų dėmesį į proskyną.

Pedagogas: Vaikinai! Mes esame gėlių karalystėje.

„Norint gyventi, reikia saulės, laisvės ir maža gėlė“, – sakė didis pasakotojas Hansas Christianas Andresenas Gėlės atveria žmogui galimybę pažinti gražų, pajusti gyvenimo pilnatvę!

Gėlės puošia žemę, paverčia įprasčiausią mūsų gyvenimo dieną šventine. Gėlėmis žavėjosi ir žavėjosi ne vienas poetas.

Gėlės, kaip ir žmonės, dosnūs gėriui

Ir dosniai suteikdamas žmonėms švelnumą,

Jie žydi, šildo širdis,

Kaip šilta ugnis.

Auklėtojas. Gėlės skirtingos, bet kiekviena savaip graži ir reikalinga šioje žemėje. Šiandien pavirskime gėlėmis. Norėdami tai padaryti, turime su jumis pasakyti tokius žodžius: „Suku, suku, pavirsiu gėle!

(Vaikai sako žodžius „Suku, suku, pavirsiu gėle!“ Ir užsideda kepures, vaizduojančias gėles).

Ekrane yra gėlės vaizduojančios skaidrės. (Vaikams deklamuojant eilėraščius, skaidrės keičiasi)

Vaikas .

Mes esame gėlės, ir mūsų dalis yra

Auga, žydi miške ir lauke.

Visa informacija apie mus

Mes jums pasakysime dabar.

Vaikas.

Kiaulpienė.

Nuleido saulę

auksinis spindulys -

rožinė kiaulpienė

Pirma, jaunas!

Jis turi nuostabų

Auksinės spalvos.

Jis yra didelė saulė

mažas portretas

Vaikas.

varpas

Ding dong, ding dong!

Skamba švelnus varpelis

Taip skambant miško pamiškėje

Pievos varpas.

Vaikas.

Miško pakraštyje

Pražydo ramunės.

Čia gegutė gegutė

Kamanės dūzgia.

Vaikas.

rugiagėlių

Užsidegė karštai

Mėlynos gėlės -

švytėjo ryškiai

Rugiagėlės lauke.

Auklėtojas. Jūs visi pavirtote gėlėmis, ir jums bus lengva keliauti per Gėlių karalystę.

Gėlių valsas.

Auklėtojas. Apie gėles sklando daugybė legendų. Klausykite, vaikinai, vienas iš jų. Tai atsitiko seniai. (skaidrių demonstravimas).

Miško proskynoje buvo gėlių. Visos gėlės gyveno proskynoje labai draugiškai. Jie apsidžiaugė ryški saulė, šiltas vėjelis. Atrodytų, jiems niekas negresia. Tačiau piktasis burtininkas apie tai sužinojo. Jam nepatiko, kad gėlės labai draugiškos viena su kita, ir jis jas užbūrė.

Gėlės pradėjo bartis tarpusavyje, ėmė aiškintis, kuri iš jų gražiausia, ryškiausia, švelniausia...

Po kivirčo visi vienas ant kito įsižeidė, visi pasidarė labai liūdni ir vieniši.

Staiga proskynoje pasirodė saulės spindulys. Jis paklausė gėlių, kas joms atsitiko, kodėl proskynoje taip tylu ir liūdna.

Gėlės papasakojo jam apie piktojo burtininko apgaulę, apie tai, kaip jie ginčijosi. saulės zuikis pakvietė gėles susitaikyti. Jis greitai perbėgo per kiekvieną gėlę. Gėlės šypsojosi viena kitai. Jie nusprendė sudaryti taiką ir daugiau niekada nepasiduoti piktojo burtininko raganavimui. Nuo tada gėlės pradėjo gyventi kartu ir stengėsi nesiginčyti. Laukymė vėl tapo linksma ir graži.

Vaikai reaguoja ir vaidina gėlių susitaikymo sceną.

„Dabar turime pavirsti į save.

Vaikai taria žodžius „sukioju, suku ir pavirstu vaiku“. (Vaikai nusiima kepures su gėlių atvaizdu).

Auklėtojas. Vaikai, kokia buvo jūsų gėlių nuotaika prieš kivirčą? Per muštynes? Po susitaikymo? Kaip buvo sutaikytos gėlės?

− atsako vaikai.

- O dabar, vaikinai, parodysime, kaip gėlės susikivirčijo ir susitaikė.

Šokis „susitaikęs“

Auklėtojas. Vaikai, o dabar kviečiu susikurti savo gražią gėlę.

Vaikai susėda prie stalų ir kimba į darbą.

Vykdoma spalvotų servetėlių „Gėlės“ aplikacija

Mokytojas, kol vaikai dirba, pereina nuo vaiko prie vaiko, duoda teigiamų rezultatų padeda patarimais.

Darbo analizė.

Auklėtojas. Pažvelk į savo gėles. Jie gražūs, šviesūs, linksmi.

Vaikas.

Šiandien gėlės yra visur,

Jiems leidžiama puikuotis.

Žiūriu į žemę kaip į stebuklą

Aš tiesiog negaliu nustoti mylėti.

Auklėtojas. Vaikai, ar jums patiko šios dienos kelionė? kas tau patiko labiausiai? Kas tau buvo įdomu?

Vaikų atsakymai.

Auklėtojas. Noriu, kad tu, kaip ir mūsų gėlės, visada turėtum gera nuotaika kad niekada nesiginčytumėte, nepasiduokite piktųjų burtininkų kerams.

Viktorina vyresniems vaikams ikimokyklinio amžiaus apie gėles

Siūlau žaidimo santrauką - viktorinas 5 - 7 metų vaikams
Tema:"Gėlių žinovai!"

Kiseleva Svetlana Michailovna, pedagogė, MDOU Darželis„Beržas“ Nr.80
Komsomolskas prie Amūro
Šis žaidimas – viktorina pravers vyresniojo ikimokyklinio amžiaus pedagogams, mokytojams papildomas išsilavinimas kartu sustiprinant žinias apie spalvas.
Tikslas:- linksminti, teikti malonumą, kelti susidomėjimą, įtvirtinti vaikų žinias apie spalvas žaidimo forma.
Užduotys:
- prisidėti prie vaikų žinių apie spalvas įtvirtinimo;
- ugdyti smalsumą, mąstymą, gebėjimą dirbti grupėje;
- auklėti humaniškas požiūrisį gamtą, grožio jausmą;
Įranga: kryžiažodis su mįslėmis; kortelės su supainiotais spalvų pavadinimais; paveikslėliai su pasakų tekstais; karpytos atvirutės su gėlių atvaizdu; kepurės ramunėlių, rožių, gvazdikų, kiaulpienių ir aguonų žiedų žaidimui „Surask mane“; magnetinės lentos, magnetai; 2 piešimo popierius, flomasteriai; dainų fonograma:
„Laimingiausi“ – p. K. Ibryae, M. Yu. Chichkov
„Stebuklinga gėlė“ – p. M. Plyatskovskis, Y. Čičkovas
„Draugystė“ (CD „Barbariki“).

Pamokos eiga:

Skambant „Laimingiausiųjų“ muzikai, jie patenka į salę.

Jei aš nuskinsiu gėlę, jei tu nuskinsi gėlę.
Jei viskas: ir aš, ir tu, jei rinksime gėles -
Visos laukymės bus tuščios, o grožio nebus!
Ar kas nors čia kalba apie gėles?
Mokytoja ir vaikai sveikina svečią


Aš esu gėlių fėja, todėl labai myliu gėles. Atėjau pas jus ne tuščiomis rankomis, o su mįslių eilėraščiais apie savo mėgstamus augalus. Aš jums perskaitysiu pirmąsias eilėraščio eilutes, o jūs turite atspėti Paskutiniai žodžiai eilutėse. Jei susitvarkysite su mano užduotimi, mes kartu vyksime į kelionę į mano šalį, klausykite:
Vasara – nuostabus metas
Vaikai rėkia…….(Ura!)
Mes ir upės, ir miškai
Jie duoda vasarą ... ... ... (Stebuklai)
Tarp ausų prie upės
Pasidarė mėlyna ...... (rugiagėlės)
Ir pasveikink vaikinus
Skamba varpai)
Kaip malonu bėgti
Prie ramunėlių ...... (Meadows)
Čia ant upės veidrodžio
Jie šoko... (plūduriuoja)
O aplink - švelnus, švarus,
Lelija balta…….(gėlės)
Kaip saulės spinduliai
Auksinė…. (Kiaulpienės)
Į gėrio ir grožio pasaulį
Pakeiskite pasaulį... (Gėlės)
Šauniai padirbėta! Padarė tai! Tada pirmyn, mano draugai.

Konkursas 1. Kryžiažodis


Fėja: Ant lentos turime kryžiažodį su mįslėmis apie gėles, ji turi paslaptį! Jei jūs ir aš tai išspręsite teisingai, tada paslaptis bus atskleista.
Komandos paeiliui sprendžia kryžiažodį.Jei viena komanda nesusitvarko, tada teisė spėti pereina priešininko komandai.
Galvosūkiai:
1. Jis gėlių princas – poetas, su geltona kepure
Apie pavasarį ... (narcizą) mums skaitys papildų sonetas.


2. Grybukus nešėme krepšelyje ir dar vieną mėlyną gėlę
Ši maža mėlyna gėlė buvo vadinama ... (rugiagėlė).


3. Ant miško atlydžio išaugo maža gėlė
Pasislėpęs baltame negyvame miške ... (sniego lašas).


4. Nuostabi gėlė – tarsi ryški šviesa.
Sodrus, svarbus kaip keptuvė, gležnas aksomas (tulpė).


5. Žiūrėk – prie tvoros pražydo sodo karalienė.
Ne tulpė ir ne mimoza, o grožis spygliuose... (rožė)!


6. Auksinis ir jaunas per savaitę papilkėjo,
Po dienos dvi plikos galvos,
Buvusį paslėpsiu kišenėje... (kiaulpienė).


7. Štai proskyna visas gėlėse, tarsi šviesiai mėlynais taškeliais.
Aš čia surinksiu mėlynus Anyutkai ... (neužmirštuoliams).


8. Ilgas plonas kotelis, skaisčiai šviesiai iš viršaus.
Ne augalas, o švyturys – jis ryškiai raudonas... (aguona).


Atspėję vaikai viduryje randa žodį - "gėlės" paslaptis


Surengtas Surask mane žaidimą.
Vaikai stovi penkiuose ratuose. Kiekviename apskritime stovi personažas – ramunėlė, rožė, gvazdikas, kiaulpienė ir aguona. Skambant linksmai muzikai, vaikai laisvai juda ratu. Muzika sustoja. Vaikai atsisėda ir užmerkia akis. Veikėjai yra sukeisti. Vėl groja muzika. Vaikai „pabunda“ ir ieško savo charakterio.

Konkurencija 2. Vėjas yra išdykėlis.
Fėja: Paruošiau atvirutes su gėlių pavadinimais, o išdykęs vėjas sumaišė visas raides.
Pertvarkykite raides, atkurkite spalvų pavadinimus.
MASH-KA – RO LYOK – SI – TU
UŽ – RO IS – IR
Apibendrinant konkursą: gėlių komanda yra šio konkurso nugalėtoja.

Konkursas 3. Gėlės pasakų karalystėje.
Kortelėse yra ištraukos iš pasakų, kuriose susitinka gėlės. Jūsų užduotis – atspėti pasakos pavadinimą ir autorių.
Mokytojas ir Fėja pakaitomis skaito ištraukas, o vaikai spėja.
Priskyrimas komandai numeris 1.
1. Ji „...pasodino miežių kukurūzą Gelės vazonas, ir tuoj iš jo išaugs didelė nuostabi gėlė ...
- Kokia nuostabi gėlė! moteris pasakė...
Bet staiga! „Kažkas spragtelėjo ir gėlė pražydo...“
("Nykštutė" G.H. Andersenas)


2. Kokios nuostabios gėlės žiedlapiai padėjo gauti kalnus žaislų, daug daug saldumynų, aplankysite Šiaurės ašigalį... Ir galiausiai supraskite, kad laimingas vyras ar gali tapti tik tada, kai padedi kitiems, kuo nors rūpiniesi?
(„Gėlė-Semitsvetik“ V.P. Katajevas)


3. „Jaunesnioji dukra nusilenkė prie savo tėvo kojų ir pasakė šį žodį:
- Pone, tu mano brangus tėvas! Nenešk man aukso ir sidabro sugadinimo, nei Sibiro juodųjų sabalų, nei karolių ... nei pusbrangių vainikų ... bet atnešk man ... gėlę, kurios šiame pasaulyje nebūtų.
(S. T. Aksakov „Scarlet Flower“)


Užduotis 2 komandai
4. Kurioje pasakoje mergina mėlynais plaukais, ryte prausdama veidą, žiedadulkėmis papudravo skruostus ir nosį, o paskui bandė išmokyti nepaklusnų medinį berniuką skaityti ir rašyti, priversdama jį rašyti magišką diktantą: „Ir rožė nukrito Azorui ant letenos“?
(A.K. Tolstojaus „Pinokio nuotykiai“)


5. Vaikai dainavo, susikibę už rankų, bučiavo rožes, žiūrėjo į giedrą saulę ir kalbėjosi su juo...
Kaip nuostabu buvo po kvepiančių rožių krūmu!
Kartą, kai Gerdas žiūrėjo į paveikslėlių knygą ... Kai staiga sušuko: „Man smeigė tiesiai į širdį ir kažkas pateko į akį!“ Ir tada atėjo žiema ...
(G.H. Anderseno „Sniego karalienė“)


6. Pagal Naujųjų metų šventę
Išleidome įsakymą:
Tegul jie žydi šiandien
Turime putinų!
Žolė žalia
Saulė šviečia
Kregždės su pavasariu
Jis skrenda pas mus baldakimu!
(S.Ya. Marshak „Dvylika mėnesių“)


4 konkursas vyksta žaidimas „Surinkite gėlę“.
Vaikai iš karpytų paveikslėlių renka gėles.
Tada vaikai pavadina šias gėles.
Surinkite gėlę iš nupjautos medžiagos ant magnetinės lentos ir pasirašykite jos pavadinimą.
Apibendrinant: gėlių komanda yra šio konkurso nugalėtoja.

Varžybos 5. Estafetė „nupiešk ramunėlę“.
Pagal komandą vaikai žymekliu nupieši 7 ramunėlės žiedlapius (kiekvienas vaikas turi po vieną ramunėlės žiedlapį)
Fėja: Kokios nuostabios ramunės atsirado mūsų salėje.
(kurio komanda pirmoji atlieka užduotį, puokštėje gauna dar vieną gėlę)
Kiek vėjo ir erdvės!
Kiek dainų ir gėlių!
Pabusk su paukščiais
Ir mes augame su gėlėmis!

Šiame straipsnyje rasite daug įdomios medžiagos apie gėles ir vaistažoles vaikams. Nereikia vaikui iš karto pasakoti apie visus augalus. Po visko pagrindinė užduotis- tai ne tam, kad pripildytų kūdikį informacija, o pažadintų jo smalsumą. mokyti kelti klausimus, mąstyti, daryti išvadas, eksperimentuoti, ieškoti santykių. Tai užduotys, kurias rasite šiame straipsnyje.

Pirmiausia pasivaikščiojimo metu suraskite gėles, kurias jūsų mažylis sutinka dažniausiai, ir supažindinkite jį su jomis. Suteikite savo vaikui galimybę pamatyti tai, kas nuostabu yra nepastebima ir pažįstama! Tai visiškai kitoks požiūris į pasaulį – Homo sapiens, Žmogaus – kūrėjo, Žmogaus – tyrinėtojo ir menininko!

Labai svarbu, kad vaikas pamatytų augalą gamtoje, o ne tik paveikslėlyje ar vaizdo įraše, kad jis atsargiai ir švelniai glostytų lapus, stiebą, užuostų gėlę, stebėtų vabzdžius, kurie sukasi aplink gėlę ir atsisėsti ant jo. Tai yra gyvenimo patirtis, kurios niekas negali pakeisti!

Kartu su vaiku apsvarstykite pievą ar lauko gėles (2–5), kurias galite rasti. Paklauskite vaiko:

  • Kas bendro tarp jų visų? (Tai gėlės. Jie turi šaknį, stiebą, lapus, žiedą – pavadinkite šias žiedo dalis).
  • Kodėl gėlei reikia šaknies? Kas atsitiks su gėle, jei ji liks be šaknies?
  • Kodėl gėlei reikia stiebų? Lapai? Sėklos?
  • Kuo gėlės skiriasi nuo medžių? Iš krūmų?
  • Kuo šios gėlės skiriasi viena nuo kitos? (Kuo skiriasi jų stiebai? Lapai? Žiedai? dydžiu, forma, išsidėstymu, spalva).

Mįsles-gėlių aprašymus sugalvokite kartu su vaiku. Užsirašykite juos į gražų sąsiuvinį ar albumą. spėti draugai ir giminaičiai. Gerai, jei sukursite visą vadovą su paveikslėliais apie gėles ir į jį įvesite kūdikio sugalvotas mįsles.

Sugalvoti mįslę apie gėlę labai paprasta. Išdėstykite 3 paveikslėlius su gėlėmis priešais kūdikį. Ir paprašykite jo apibūdinti vieną gėlę, kad galėtumėte atspėti, kas tai yra. Taisyklė – gėlės vardo neįvardinsi, tai paslaptis! Paveikslėlių pavyzdžiai: 4-5 metų vaikams – ramunėlės, rugiagėlės, dobilai. 5-7 metų vaikams: rugiagėlė, cikorija, melsva varpelis (visos gėlės mėlynas atspalvis, todėl juos apibūdinti sunkiau).

  • Kokį stiebą turi gėlė (storą ar ploną, tiesų ar lenktą. šakotą.
  • Kokius lapus turi gėlė (didelius ar mažus, siaurus ar plačius, aštrius ar užapvalintais kraštais).
  • Kokius žiedus turi gėlė (kokia spalva, dydis, forma, koks žiedo vidurys, kur išsidėstę žiedai, ar daug jų ant augalo).
  • Ką dar žinome apie gėlę (kaip ji naudojama, pasakos apie gėlę, kur ji auga ir kt.)

Mokomieji filmukai vaikams, taip pat pasakojimai, užduotys, paveikslėliai iš šio straipsnio padės jums ir jūsų vaikams naršyti gėlių ir žolelių pasaulyje, atrasti jų paslaptis.

Pristatymas „Gėlės paveikslėliuose ir užduotys vaikams“ Remdamiesi šio straipsnio medžiaga su didelės raiškos nuotraukomis, rasite mūsų „Vkontakte“ grupėje „Vaiko vystymasis nuo gimimo iki mokyklos“ grupės „Dokumentai“ skiltyje po grupės vaizdo įrašais. Jums bus patogiau žiūrėti nuotraukas su vaikais. Paskelbsiu jį per kelias ateinančias dienas – sekite naujienas grupės sienoje!

Mokomasis filmukas vaikams „Pievų gėlės“: vaikai apie gimtąją gamtą.


Informacinis filmukas vaikams „Kvapiosios žolelės“: vasarą susipažįstame su augalais.


Pasakojimai apie pievas ir lauko gėles paveikslėliuose vaikams.

Pievinė pelargonija.

Geraniumas auga ne tik namuose ant palangės. Taip pat auga pievoje. Pievoje auganti pelargonija vadinasi... kaip manote? Jei auga pievose, tai koks jis? Pievos kelias. tai pievų pelargonija. Kokios spalvos gėlės kambario pelargonija mūsų namuose? Ir pievų pelargonijų žiedai (melsvai violetiniai). Kuo skiriasi mūsų kambarinė kvapioji pelargonija nuo pievų pelargonijų?

Žydi pievų pelargonija labai mažai - tik dvi dienas! Bet ji turi daug žiedų, todėl mums atrodo, kad pelargonijos žydi ilgai, ilgai.

pievos pelargonijos gėlė iš penkių žiedlapių. Žiedlapio kraštai suapvalinti, lygūs. Iš vienos šaknies išauga keli stiebai.

Geraniumo žiedadulkės labai mėgsta įvairius vabzdžius ir ropojančias klaidas. Bet pelargonija yra nuostabi gėlė. Žiedadulkių ji neduoda vabzdžiams, bet taupo bitėms ir drugeliams. Kaip ji apsisaugo nuo vabzdžių? Kaip tu manai? Tegul vaikas sugalvoja savo versiją – pabandykite rasti atsakymą į šį klausimą. Pasirodo, prie pelargonijos žiedo esantis kotelis yra padengtas lipniu skysčiu. Ir vabzdžiai tiesiog negali per jį nuskaityti. Bet tai netrukdo drugeliams ir bitėms. Kodėl? Leiskite vaikui rasti atsakymą į šį klausimą, spėliokite. Net jei atspėjo neteisingai, padrąsinkite jį už tai, kad jis nebijo mąstyti ir išsakyti savo nuomonę. Teisingai, nes bitės ir drugeliai skraido ir sėdi ant gėlės iš viršaus! Ir šis lipnus skystis ant stiebo žiedo apačioje jų nė kiek nevargina. Jei mažylis neaiškus, tuomet iš popieriaus iškirpkite drugelio siluetą ir parodykite, kaip jis sėdi ant delno – gėlė. Ji nešliaužia palei kotelį, o sėdi ant viršaus ir neliečia šios lipnios medžiagos.

Kitas pelargonijos pavadinimas yra pelargonija. Koks žodis atrodo? Teisingai, žodis gervė, gervė. Kuo pelargonija panaši į gervę? Pažiūrėkite į pelargonijų vaisius. Jie pasirodo arčiau rudens, kai pelargonija išbluko. Kaip atrodo šis vaisius? Taip, vaisius turi ilgą snapą, kaip gervė. Todėl jie taip pat vadina pievą pelargonija.

Kai toks vaisius su snapu prie pievos pelargonijos sunoksta, iš jo iškris sėklos. Kur krenta, ten ir kyla kitais metais nauji pelargonijų pievos augalai.

Geraniumas yra vaistinis augalas. Pievinės snapučio košės buvo tepamos prie gyvačių įkandimų, keičiant kas 10 minučių, labai padėdavo ir žmonėms, ir gyvūnams.

Kiaulpienė.

Kiaulpienė visi vaikai ir suaugusieji žino. Ir jie žino jos ypatumą – ši gėlė iš pradžių geltona, o paskui balta su daugybe parašiutų su sėklomis.

nešioja kiaulpienę

Geltonas sarafanas.

Užaugti – puoštis

Balta suknele.

lengvas, erdvus,

Paklusnus vėjeliui (E. Serova).

Nuleido saulę

Auksinis spindulys.

rožinė kiaulpienė

Pirma, jaunas!

Jis turi nuostabų

aukso spalvos,

Jis yra didelė saulė

Mažas portretas! (O. Vysotskaja)

Kodėl eilėraštyje kiaulpienės vadinamos „mažu saulės portretu“? Kaip jas pavadintumėte? Jie geltoni kaip... (kaip kas?)

Ir ar tu tai žinai kiaulpienė gali nuspėti orą pas? Spėkite, kaip jis tai daro? Kaip jis gali mums pasakyti, kad greitai lis? Kiaulpienė nemoka kalbėti kaip žmogus, bet sako mums savaip: užveria žiedlapius ir nuleidžia galvą. O jei kiaulpienė jau balta, tai prieš lietų susilanksto parašiutus – slepiasi nuo būsimo lietaus. O jis mums sako: tuoj prasidės lietus.

Kiaulpienės yra labai naudingas augalas:

  • Jie verda uogienę iš kiaulpienių! Taip, tikrasis mielasis. Taigi jis vadinamas „kiaulpienių medumi“. Bet tokiai uogienei reikia rinkti gėles labai toli nuo miesto ir nuo kelių. Kaip manai kodėl?
  • Kiaulpienių šaknys iškasamos rudenį ir naudojamos įvairioms ligoms gydyti. Juk kiaulpienė vaistinis augalas, juos gydė žmonės senovėje.
  • Salotos gaminamos iš jaunų kiaulpienių lapų. Bet kad lapai nebūtų kartūs, jie pirmiausia pusvalandį palaikomi sūriame vandenyje. Kokia kiaulpienė!

varpai auga ir pievoje, ir miško kirtimoje. Jie labai gražūs – mėlyni ir violetiniai. Ant varpelio yra pavienės gėlės ir ištisos puokštės.

Varpelis - mėlynos spalvos
Tu pasakyk mums savo paslaptį
Kodėl tau nepaskambinus
Net jei pajudini galvą
Tada tu lenki nuo vėjo,
Tada pasislėpsi nuo saulės (N. Sergeeva).

Varpas taip pat gali pasakyti apie orą. Tikrai jūsų mažylis jau atspėjo, kaip su mumis kalba varpelis ir kaip „skaityti“ gėlių kalbą? Taip, viduje debesuotas oras o naktį varpas užsidaro, tai yra nuleidžia galvą – pasislepia. O jame, kaip name, slepiasi mažos blakės, vorai, musės. Ten jiems šilta ir gera kaip bokšte.

kaip šitas varpas - teremok. Labai skirtingi maži vabzdžiai jį myli už tai!

Pabandykite su vaiku sukurti pasaką „Varpas – Teremok“ arba „Po varpu“ apie tai, kaip per lietų po varpu slėpėsi ir susipažino skirtingi vabzdžiai (pagal analogiją su Sutejevo pasaka „Po grybu“). Geriausia tokią pasaką vaidinti paveikslėliais arba su žaislais. Šioje pasakoje galėsite įtvirtinti kūdikio idėjas apie vabzdžius, paskatinti dialoginė kalba. Pradėkite pasaką patys, o vaikas tęs jūsų pradėtus sakinius: „Pievoje yra teremok-teremok. Jis nėra žemas, ne aukštas, ne aukštas. Tas Teremokas vadinamas varpeliu. Kartą... Ji pribėgo prie skambučio... Ir pasakė... Ir varpas jai atsiliepė... Ir ji pradėjo ... slėptis nuo lietaus varpe “ir pan. Pradėdami frazes, padedate savo vaikui išmokti kurti tekstą ir kaip tekste sujungti sakinius. Būtinai užsirašykite susidariusią pasaką, perpasakokite – kūdikis turi jausti, kad jo pasiekimai rašant ir kalbos kūrybiškumas reikšmingas artimiems suaugusiems!

Ivanas da Marya.

Ši gėlė turi neįprastus žiedus - jie yra dviejų spalvų: geltonos ir alyvinės.

Ivanas da Marya gėlė labai graži. Bet jums nereikia draskyti Ivano da Marya! Gėlė greitai nuvys ir praras savo grožį. Tegul pievoje mus geriau džiugina!

Ir apie tai, iš kur ši gėlė gavo savo pavadinimą, yra viena pasaka.

Pasaka apie gėlę Ivan da Marya.

Kartą gyveno Ivanas ir gražioji Marija. Kartą jie nuėjo į mišką grybauti ir uogauti. Bet kilo audra, prasidėjo perkūnija, trenkė perkūnija. Jie neturėjo kur slėptis. Tada Ivanas apsaugojo Mariją nuo lietaus, o Marija atsisėdo šalia krūmo. Audra baigėsi, ir šioje vietoje pasirodė gėlė. Ši gėlė turėjo geltonus žiedus, kurių viršuje buvo mėlyni lapai. Čia, Ivano ir Marijos atminimui, jie pavadino gėlę Ivan da Marya. Ir jūs randate gėlėje, kur yra Ivanas, o kur Marija šiame augale?

Marija lyjant atsisėdo prie krūmo. Ir nuo to laiko vien šis augalas negyvena. Visada prisitvirtina prie kitos gėlės, „atsisėda“ šalia ir maitinasi.

Ivano arbata (Kiprey).

Nepainiokite Ivan-da-Maria ir Ivan-tea. Pažiūrėkite į paveikslėlį - tai Ivano arbata. Kitaip ji vadinama "ugniavaisėmis".

Ivano arbata yra aukštas augalas. Jos gėlės surenkamos į šepetį, panašų į žvakę. Jie yra labai gražios ryškiai alyvinės-rožinės spalvos. Ivano arbatos žieduose yra daug nektaro, todėl bitės ir bitininkai mėgsta šią gėlę. Skanaus medaus! Tikra arbata gaminama iš Ivano arbatos - „Rusijos arbata“, „Ivano arbata“. Dėl to jis taip ir vadinamas.

Pievoje atsitiktinai
paraudusi žydinti Sally:
"Mano violetine spalva, draugai,
niekaip to neapeiti!"
Jis maloniai nusilenkė:
"Gera gerti kvapnią arbatą!" (A. Alferova)

Ugniažolė atsibunda labai anksti, kai dar miegame. Gėles jis atidaro 5–6 ryto. O jei oras lietingas, tada gėlės užsidaro.

ugniažolė- nuostabiausia gėlė! Ir tai žinoma ir naudinga ne tik arbatai! Perskaitykite savo vaikui ištrauką iš Konstantino Paustovskio pasakojimo „Rūpintinga gėlė“ ir šiame augale atrasite daug įdomių dalykų!

„Prie namo, kuriame buvo įsikūrusi miškų ūkis, palei daubos šlaitą išaugo pavėsingas sodas. Įdubos dugnu tekėjo upė. Iš karto, visai netoli, įtekėjo į didelę upę.
Upė buvo rami, lėta, o pakrantėse tyvuliavo tankūs krūmynai. Šiuose tankumynuose iki vandens buvo įmintas takas, o šalia jo stovėjo suoliukas. Laisvomis akimirkomis miškininkas Michailas Michailovičius, Anyuta ir kiti miškų ūkio darbuotojai mėgdavo kurį laiką pasėdėti ant šio suoliuko, žiūrėti, kaip virš vandens slenka nykštukai ir kaip besileidžianti saulė degina debesis, kurie atrodo kaip burlaiviai.
Tą vakarą taip pat radau Michailą Michailovičių ir Anyutę ant suoliuko ant upės kranto.
Baseine prie mūsų kojų plaukė neįprastai žalias ančiukas. Švariose vietose žydėjo akvarelė - balta ir plona, ​​kaip cigarečių popierius, gėlės su raudonu šerdimi. Virš sūkurio, stačiame krante, salose išaugo ugniažolė.
„Kiprey yra mūsų padėjėjas“, - pažymėjo Michailas Michailovičius.
„Ir voverės taip pat yra geri pagalbininkai“, - pridūrė Anyuta.
„Aš ką tik sužinojau apie voveres“, - pasakiau. - Iš berniukų. Ar tiesa, kad kankorėžius imi iš voverių?
- Bet kaip! – atsakė Anyuta. – Pasaulyje nėra geresnių gumbų rinkėjų už voveres. Ateik rytoj su mumis į mišką. Pamatysite patys.
– Na, – sutikau, – eime. Bet ugniažolė tau padeda, aš nežinau. Iki šiol žinojau tik tiek, kad vietoj arbatos verdami jo lapai.
- Štai kodėl žmonės jį vadino Ivano arbata, - paaiškino Michailas Michailovičius. Ir jis mums padeda...
Michailas Michailovičius pradėjo kalbėti.
Ugniažolė visada auga miškų gaisruose ir kirtimo metu. Pastaruoju metu ugniažolė buvo laikoma piktžolėmis. Jis buvo geras tik pigiai arbatai. Miškininkai negailestingai išplėšė visą prie jaunų pušų augusią ugniažolę. Jie tai padarė, nes tikėjo, kad ugniažolė nuskandina pušų ūglius, atima iš jų šviesą ir drėgmę.
Tačiau greitai pastebėjo, kad pušys tose vietose, kur naikino ugniažolė, niekaip negali kovoti su šalčiu ir nuo pat pirmųjų ryto šalnų, kurios būna ankstyvą rudenį, visiškai žūva.
Žinoma, mokslininkai pradėjo ieškoti to priežasties ir galiausiai ją rado.
- Kas nutiko? - paklausė Michailas Michailovičius ir pats atsakė: - Bet pasirodė, kad ugniažolė yra labai šilta gėlė. Kai užklumpa rudens šaltukas ir šerkšnas sidabruoja žolę, tada prie ugniažolių šerkšno nėra. Nes aplink ugniažolę yra šiltas oras. Ši gėlė skleidžia šilumą. Ir šioje šiluma be baimės auga visi ugniažolių kaimynai, visi silpni ūgliai, kol žiema juos, kaip vatinę antklodę, padengia giliu sniegu. Ir atkreipkite dėmesį, kad ugniažolė visada auga šalia jaunų pušų. Tai jų sargas, gynėjas, auklė. Būna, kad esant dideliam šalčiui sušals visa ugniažolių viršūnė, bet jis vis tiek nepasiduoda, gyvena ir kvėpuoja šiluma. Savanaudiška gėlė!
- Ugniažolė, - sakė Anyuta, - sušildo ne tik orą, bet ir dirvą. Taigi visų šių ūglių šaknys neužšąla.
– Kaip manai, ar viena ugniažolė tokia nuostabi? Michailas Michailovičius manęs paklausė. – Beveik kiekvienam augalui galima pasakyti tokius nuostabius dalykus, kad tiesiog aikteli. Kad ir kokia būtų gėlė, tada tik istorija. Augalai gelbsti mus nuo ligų, duoda gilus miegas, šviežios jėgos, suknelė, pašaras - visko nesuskaičiuosi. Mes neturime geresnių draugų už augalus. Taip, jei mokėčiau pasakas, apie kiekvieną žolės stiebelį, apie kiekvieną nepastebimą vėdryną ar smaigalį pasakočiau tokius dalykus, kurių man pavydėtų visi seni geri pasakotojai.
- Vis tiek būtų! – pasakė Anyuta. – Jeigu jie tada žinotų tai, ką mes žinome dabar, tada pasakų nereikėtų.
Kitą dieną nuėjau su berniukais ir Anyute į Samanų mišką, pamačiau voverių sandėlius pušies kankorėžiai, pamačiau ugniažolės tankumynus ant išdegusių vietų ir jaunų sodinukų, nuo tada voveraites, ugniažolių žiedus ir jaunas pušytes ėmiau laikyti tikrais draugais.
Prieš išeidamas nuskyniau kekę ugniažolių. Anyuta man išdžiovino sausame smėlyje. Dėl to gėlės išlaikė ryškiai raudoną spalvą.
Maskvoje įdėjau šį sausą ugniažolių šepetėlį į storą knygą. Jis buvo vadinamas „rusiškai liaudies pasakos“. Ir kiekvieną kartą atsivertusi šią knygą pagalvodavau, kad mus supantis gyvenimas, net ir šios paprastos ir kuklios gėlės gyvenimas, dažnai yra įdomesnis už pačias stebuklingiausias pasakas.

Ramunė.

Ramunėlės taip pat visiems žinomos ir niekada nebus supainiotos su kitomis gėlėmis. Nors ne! sumišęs! Jei pamatysite vieną didelė gėlė ant vieno stiebo - tai ne ramunėlė, tai popovnikas. Ramunė turi stipriai išsišakojusį stiebą. Ir ant vieno ramunėlių augalo visada yra daug mažų gėlių. Ramunėlės vadinamos taip – ​​vaistinėmis ramunėlėmis, nes padeda nuo daugelio ligų.

Namuose laikomos baltosios ramunės

Per pievas tarp aukštų žolių,

Lyg kažkas išbarstytų popierius

Nupieškite ant jų saulutes.

Kviečia skambantis varpas

Jie susirenka į lauko puokštę,

Bet ramunės yra gudrios mergaitės -

Jie tik šypsosi atgal. (G, Novitskaja).

Su kuo palyginamos ramunės šiame eilėraštyje? Kaip dar jie atrodo – su kuo palygintum?

Laba diena, ramunėlė,

Balti marškinėliai,

geltonas centras,

Lapai kaip valtis!(L. Kuklin).

Kokius marškinius turi ramunė? O kas yra vidurys? Kaip jo lapai atrodo kaip valtis? Be to, kaip jie atrodo?

Kaip manote, ar įmanoma ramunėlių auginti namuose? Klausyk eilėraščio.

Sode pražydo ramunėlės
Žiedlapiai vienas ir du...
Visi raižyti nėriniai.
Nastya nubėgo į darželį
Ir aš pamačiau ramunę
Ir ji suplojo rankomis:
„O, koks jis geras!
Ši balta gėlė
Persodinsime į vazoną“.
Mama maloniai pasakė:
„Tačiau puode neužtenka vietos.
Tegul ramunėlės auga sode
balti marškinėliai,
Čia saulė ir vanduo,
Tegul žydi sode! (L. Nekrasova)

Tansy.

Tansy labai lengva sužinoti. Ji turi gėlių kaip geltonos sagos, surinktos į krūvą. Kaip atrodo jos gėlės? Klausyk eilėraščio. Su kuo poetė lygino bitkrėsles gėles? Ar tiesa, kad ji manė, kad tai buvo įdomu?

Leisti bitkrėslė- kuklus
taip, tai gydo
Nenuostabu, kad gėlės
atrodo kaip tabletės
Taip pat ir vištoms
kol kas ryškiai geltona
Liečiant – ant zomšos
šuniuko nosis (T. Golikova).

Atidžiai apsvarstykite dvi nuotraukas - bitkrėslę ir kalnų pelenus. Kuo panašios bitkrėslės ir kalnų pelenai? Koks skirtumas? Kaip manote, kodėl bitkrėslė vadinama „laukiniais kalnų pelenais“? (Biržlėje lapai atrodo kaip šermukšnio lapai. Ir kekės geltonos gėlės panašus į šermukšnio kekes. Taigi jie vadino ją „laukiniais kalnų pelenais“)

Tansy - ypatinga gėlė. Tai vaistinis, t.y. naudojamas gydymui. Tai taip pat tikras kompasas. Taip, jei neturite kompaso, bitkrėslė jį pakeis! Tansy turi paslaptį. Bikrytės lapų kraštai visada nukreipti iš šiaurės į pietus!

Pagaminta iš bitkrėslės žali dažai- juo dažomi siūlai, audiniai.

O bitkrėslė atbaido vabzdžius. Ji turi labai Blogas kvapas. Šeimininkė nuskina bitkrėslę, parneša namo, pakabina ant sienos, ir visi vabzdžiai išskrenda. Joms nepatinka bitkrėslių kvapas.

Virėjai rinkdavo bitkrėslių lapus ir šiek tiek lapų dėdavo į meduolius ir sausainius, kad jie būtų skanūs. Sako, meduoliai buvo skanūs!

Nepamiršk manęs.

Jie matomi, nematomi
Neskaičiuok jų!
Ir kas tik juos išrado -
Linksmas, mėlynas?

Turėjo būti nuplėštas
Dalis iš dangaus
Šiek tiek užburta
Ir jie padarė gėlę.

Nepamiršk manęsžydi labai ilgai beveik iki rudens. Upelių pakrantėse jų daug. neužmirštamų žiedlapių mėlyna spalva. Kas dar yra mėlyna vasarą? Taip, dangus mėlynas, upelis ir upė taip pat mėlyni. Ir neužmirštuolės viduryje yra mažas geltonas centras, tarsi maža saulė. Atrodo, kad ji mums sako: „Nepamirškite“. Apie šią gėlę sklando daugybė legendų, tačiau dažniausiai tai yra legendos suaugusiems, o ne vaikams.

Jei matote cikorijos žiedus – vadinasi, dabar vasaros vainikas! Šiluma! Cikorija labai stipri, net sausra jam nebaisi! Jame yra apvalių mėlynų gėlių – krepšelių. O stiebas sidabrinis ir laikosi aukštai.

Kodėl lengva supainioti cikoriją su rugiagėlėmis? Kuo jie panašūs? Kaip atskirti jų gėles?

Cikorija- vaistinis augalas. Įvairioms ligoms gydyti verdamos jos šakelės, iš lapų – salotos, iš šaknų – kavą pakeičiantis gėrimas. Parodykite vaikišką cikoriją parduotuvėje. O jei geriate šį gėrimą ir turite jį namuose, tai tegul paragauja.

Cikorija atsibunda labai anksti- auštant, kai daugelis kitų gėlių dar miega. Ir užmiega po pietų. Jei cikorijos žiedai neatsiskleis ryte, tada bus lietus.

Rugiagėlių mįslė:

Galva mėlyna, o stiebas ilgas.
Na, kas jo nepažįsta! Tai... (rugiagėlė)

Jei vasarą eini į lauką, pamatysi daug rugiagėlių. Rugiagėlės turi labai graži formažiedlapis – nelygiais kraštais. O gėlės galva tarsi guli ant žalio kūgio.

Mėlynas dangus nukrito į pievą
Mėlyna-mėlyna viskas tapo aplinkui,
Jie žydėjo pievoje, prie mėlynos upės,
Kaip mėlynas dangus, gėlės – rugiagėlės. (N. Masley)

Auksinė jūra -
spygliai dainuoja,
Vaikščiokite tarp jų
Žolelės, piktžolės.
Karališkai mėlyna
tarp prinokusių rugių,
Drąsus ir stiprus
Stovėjome prie sienos.
Tarsi apvirtęs
Turkis iš dangaus
Kokie gražūs
mėlynos akys.
Mėlynos beretės -
gilūs žvilgsniai
Rugiagėlės - gėlės,
mūsų rugiagėlės. (T. Tarasova)

Kokio berniuko vardas atrodo šios gėlės vardas? Vasilijus - Vasja- Vasilekas.

Vėdrynas.

Vėdrynas- geltona, graži. O kai vėdrynų daug, iš jų gaunamas tikras auksinis kilimas!

vėdrynai-vėdrynai -
Geltoni fejerverkai
Išsibarstę po laukus
Kaip parašiutai.
Išsibarstę po sodus
Ir jie šen bei ten pagelsta (A. Alferova).

Atrodo, kad vėdrynas yra gana nekenksmingas. Ir iš tikrųjų jis nuodingas! Nuožmus! Tikriausiai tai ne veltui taip vadinama! Nuožmus vėdrynas. Kas vadinamas nuožmiu? Nuožmus uraganas, nuožmus žvėris, nuožmus plėšikas. Toks vėdryno charakteris!

Kodėl vėdrynas yra nuožmus? Jame yra nuodų sulčių. Ir jei šios vėdryno sultys pateks ant žmogaus odos, tada ši vieta sudegins ir sugnybs. Senais laikais net vėdrynu gydydavo - ištepdavo nugarą, o ši vieta ima baisiai gnybti kaip nuo garstyčių tinko. Taigi jie vadino jį nuožmiu.

O vėdryną mokslininkai vadina labai juokingu – „ranunculus“, t.y. "varlė". Kodėl jis taip vadinamas? Tikriausiai todėl, kad drėgnose vietose auga vėdrynas, kurį varlės labai mėgsta. O gal ir ne. Ar žinai kodėl?

Vėdrynai turi kitą pavadinimą – taip pat labai įdomu. Jie vadinami "naktinis aklumas". Kodėl? Nes vėdrynai, kaip ir vištos, anksti eina miegoti!

Geltoni vėdrynai labai gražūs!

O, koks baisus erškėtis! Viskas spygliuose, spygliuose, spygliuose! Tarsi sakytų: „Neik artyn!“.

Bet erškėtis - tai ir orų prognozė. Kaip jis nuspėja, jei turi spyglių? Labai paprasta – jei spygliai labai kieti ir kyšo skirtingos pusės- Oras bus geras. O jei jo spygliai prilips, tada bus lietus. Galite patikrinti J.

Varnalėša (varnalėša).

Varnalėša – „lipnus“ augalas. Kai tik praeini pro jį, jo krepšeliai su vaisiais jau prilipo prie drabužių. Netgi taip sako: „Įstrigo kaip varnalėša“, jei žmogus labai pavargęs. Ar jums prilipo varnalėšų krepšeliai?

Tačiau „lipnumas“ varnalėlei labai naudingas. Prilipęs prie žmonių drabužių, jo krepšeliai keliauja į skirtingos vietos mus kaip keleivius. Mes jam parūpiname transportą! Todėl varnalėšos auga visur – kad žmonės ir gyvūnai jas visur nešiojasi ant savęs!

Varnalėša turi kabliukus-spygliukus, labai mažus, mažyčius, kurie suteikia galimybę prikibti. Ir dabar, sekdami varnalėšų modelį, žmonės sugalvojo Velcro užsegimą. Parodykite šį užsegimą savo vaikui ir pažiūrėkite į dvi Velcro dalis. Vienas iš jų turi kabliukus kaip varnalėšoje. Ir prilimpa prie bet kokio švelnaus paviršiaus.

Gyslotis.

Gyslotis draugas keliautojas. Kaip manai, ar jis jam padeda? Jei nuskinsite gysločio lapus, nuplaukite ir uždėsite ant žaizdos, jie padės žaizdai greičiau užgyti. Štai daktaras – gyslotis.

Auga lauke palei takus
Nuostabus gydytojas yra gyslotis.
Išduosiu tau paslaptį dabar -
Jis čia ne veltui!
Jei nusikirpsite pirštą, tai padės.
Jis taip pat išgydys įbrėžimą.
Numušk kelį – jokių problemų!
Žalias gydytojas visada čia! (N. Tomilina)

Ir kodėl jis taip pravardžiuojamas – gyslotis. Keliautojas. Pakeliui. Už tai, kad auga prie kelių. Ir tai labai lengva rasti!

Keliautojams padeda ir jų žaizdas gydo ne tik gyslotis. Jam padeda ir keliautojai. Kaip? Nešiokitės psyllium sėklų. Žinoma, ne maišelyje, kaip sėklų parduotuvėje. Sėklas jie nešiojasi ant batų padų. Psiliumo sėklos yra labai mažos, lengvai prilimpa ir keliauja ant batų. O kai tik jie nukrenta ant žemės, čia išauga naujas gyslotis.

O gyslotis mūsų nebijo, kai juo vaikštome - jo lapai elastingi, tvirtai prispausti prie žemės, nebijo trypti kaip kiti subtilios gėlės. Bet jei jo lapai nebūtų prispausti prie žemės, o iškelti virš jos, tada jis mūsų bijotų! Juk virš žemės iškilusius lapus labai lengva nulaužti ir sutrypti.

Gvazdikas.

Parodykite savo vaikui sodo gvazdikus gėlių stende ar gėlių parduotuvėje. O tai gvazdikas iš miško. Kuo skiriasi? Taip, jis mažesnis! Bet ir labai grazu! Būtent iš šio mažo miško gvazdikėlio kilo jos sodo seserys – giminės. Žmonės sugalvojo ir sukūrė daug įvairių gražių sodo gvazdikų veislių. Bet jie visi kilę iš miško gvazdikų.

Dobilas- dvokianti košė. Taip jie jį vadina. Kam ši košė – košė? Karvėms ir avims, kurios mėgsta valgyti dobilus. Dobilus mėgsta ir kamanės.

Lauke už kaimo
Tarp kvapnios košės,
Žydi kleve R
Geriausias ramunėlių draugas.
raudoni gabalėliai,
Kaip katės letenėlės.
gėlių rutuliai,
Lauko kvapas saldus.
Dobilas tikrai
Žino jauną ir seną
Šienas karvei.
Nektaras bitėms.
Turėti karvę
Pienas prie upės
Jai reikia maisto
Lauko dobilas.
Tegul bitės ratuoja
/

Nuo vaikystės prisimename magiškus žodžius:

„Skrisk, skrisk, žiedlapis,
Per vakarus į rytus
Per šiaurę, per pietus,
Grįžk, sudaryk ratą.
Kai tik paliečiate žemę -
Būti mano nuomone vedama.
Įsakyk padaryti tą ar aną“.

Merginai Ženijai tiesiog pasisekė sunkią valandą sutikti seną burtininkę, kuri padovanojo jai norus išpildančią gėlę. Ir ne vienas ar trys, o septyni! Kaip Zhenya pasinaudojo šia galimybe? Kokie nuotykiai jos laukė? Apie šią pasaką „Gėlė-Semitsvetik“

Knyga daug kartų perspausdinta tiek atskirai, tiek rinkiniuose. Galima pamatyti parduotuvejeLABIRINTAS

Yra garso versija pasakos.

Ir, žinoma, sovietinis nupieštasanimacinis filmas 1948 m., „Sojuzmultfilm“ studija. (Kita svetainė su šiuo animaciniu filmuku

Gera pasaka apie meilę, apie draugystę, apie pareigą. Prekybininkas ilgai klajojo po pasaulį, ieškodamas dovanos savo jauniausiai dukrai Scarlet Flower. Kas žinojo, kad ši gėlė atneš tiek daug išbandymų herojams? Nuostabus literatūrinis S. Aksakovo pasakos traktavimas prilygsta rusų liaudies pasakoms.

Žinomas pasakų tyrinėtojas V. Propas savo knygoje „Rusų pasaka“ (Išleido Leningrado valstybinis universitetas 1984 m . P. 210-224) sako: "... pasakų grupė - apie mergaitę, kuri likimo valia atsiduria pabaisos malonėje prabangiame sode ar stebuklinguose rūmuose. Prisimename čia " Ruslanas ir Liudmila" ... "Skaistina gėlė" ir "Pasaka apie Finistą Sakalą". Tai tokios pasakos kaip "Kupidonas ir psichika". Jos ypač garsios pasaulio kultūros istorijoje ir tapo tema. literatūrinės adaptacijos“. ()

Daug įdomios medžiagos apie pasaką ir apie autorių surinktą virtualiame muziejuje"ALOTSVET"

Pagal pasakąanimacinis filmas (Sojuzmultfilmas, 1952 m . Režisierius: Levas Atamanovas)Vaidybinis filmas (1977 m. filmavo režisierė Irina Povolotskaja M. Gorkio kino studijoje), taip pat keletasradijo laidos


Pasakų variacijos: Madam de Bomont variantas „Gražuolė ir pabaisa“. Turtingas pirklys turi tris dukteris ir tris sūnus. Visos merginos gražios, bet ypač jauniausia, kurią visi vadina Belle – Gražuole. Seserys tuščios ir pavydi Grožio. Kitaip nei seserys, ji kukli ir miela, nesiekia vedybų, bet visada nori gyventi šalia tėvo.


Staiga šeima bankrutuoja. Gražuolė priversta rūpintis namų ruošos darbais, o seserys mieliau tvarko. Prekybininkas leidžiasi į komandiruotę, tikėdamasis atgauti prarastus turtus. Vyresnės seserys reikalauja joms dovanų atnešti prabangių apdarų, Gražuolė, nenorėdama įžeisti seserų iššaukiančia tyla, prašo tik rožės, nes ten, kur ji gyvena, rožės neauga. (Taip pat Raudona gėlė, tačiau skirtingai nei Aksakov, kurio neįmanoma įsivaizduoti, o galima tik atpažinti, jis turi labai realią formą).

Prekybininko bandymai praturtėti nėra sėkmingi. Iš nevilties jis keliauja namo ir pakeliui atsiduria tankiame miške, kur jį pasiglemžia stipri audra su sniegu ir lietumi. Staiga pamato ryškiai apšviestus rūmus, bet ten nieko nėra, nors vakarienė ant stalo, o miegamajame viskas paruošta patogiai nakvynei. Ryte jis vaikšto sode, kur pamato nuostabią rožę ir prisimena jauniausios dukros prašymą. Kai tik jis nuskina gėlę, pasirodo baisus Žvėris ir sako, kad kaip bausmė už rožės vagystę pirklys mirs. Jis prašo pasigailėti, o Žvėris sutinka jį paleisti su sąlyga, kad jo vietą užims viena iš jo dukterų. Jei nė vienas iš jų nesutiks, prekybininkas privalės grįžti ir priimti mirtį. Pabaisa duoda jam pilną dėžę aukso ir paleidžia. Su pinigais iš dėžutės vyresniosios seserys žaidžia turtingas vestuves. Pirkėjas padovanoja rožę savo jauniausiai dukrai ir prisipažįsta, kas nutiko. Broliai trokšta kovoti su žvėrimi. Gražuolė maldauja, kad tėvas leistų ją į rūmus, kuriuose gyvena Žvėris, ir galiausiai, nenoriai, palydi ją ten.

Gražuolė sapne mato fėją, kuri dėkoja jai už atsidavimą ir žada atlygį. Pabaisa su mergina elgiasi gerai; visi jos troškimai išsipildo pasitelkus magiją. Iš sienų išaugusios rankos laiko lempas, žodžiai auksu mirga ant sienų savaime. Štai, pavyzdžiui, tai, kas buvo parašyta virš durų:

Užeik, gražuole, nebijok.

Tu čia šeimininkė, o ne svečias.

Tikėkite savo norais

Noriai išpildo Žvėrį.

Pabaisa kas vakarą vakarieniauja su Gražuole ir po truputį rūmuose nuo vienatvės nuobodžiaujanti mergina ima laukti šių susitikimų. Vakarienės pabaigoje Pabaisa visada prašo Gražuolės ištekėti už jo. Tačiau ji atsisako, žada niekada nepalikti rūmų. Vieną dieną Gražuolė stebuklingame veidrodyje pamato, kad jos tėvas susirgo nuo ilgesio, ir prašo leidimo jį aplankyti. Žvėris sutinka su sąlyga, kad ji grįš po septynių dienų.

Kitą rytą ji namuose. Tėvas džiaugsmingai sutinka savo mylimą dukrą, o seserys, kurioms santuoka džiaugsmo neteikė, vėl pavydi Gražuolei, jos prabangaus gyvenimo rūmuose. Jie įtikina Gražuolę ilgiau pabūti namuose, ką ji ir daro, tačiau dešimtą dieną ji sapnuoja mirštančią moterį. sudaužyta širdis Pabaisa. Norėdama grįžti, ji tuoj pat perkeliama į rūmus. Tik dabar Gražuolė suvokia, kaip labai myli Pabaisą ir sutinka būti jo žmona. Gražuolės ašaros krenta ant jo baisaus snukio, ir staiga Pabaisa jo akyse virsta dailiu princu. Gražuolės tėvas kartu su jais atsiduria rūmuose, o seserys virsta akmeninėmis statulomis. Princas ir gražuolė gyvena taikiai ir laimingai, nes jų „turinys remiasi dorybe“.

Rusų folkloras taip pat priklauso pasakai"Užburtas princas" iš Afanasjevo kolekcijos. Kaip bausmę už nuostabios gėlės nuskinimą sode, Žvėris reikalauja iš savo tėvo atiduoti tą, kuris pirmą kartą jį sutinka grįžęs namo. Matyt, pirmoji išsenka jauniausia mylima dukra. Pabaisa atrodo kaip sparnuota gyvatė su trimis galvomis. Gyvendamas šalia, Grožis pamažu prie jo prisiriša. merginos vizitas gimtieji namai. Godžios seserys apgauna sugrįžimą. Gyvatė, nelaukdama savo Gražuolės, miršta. Tačiau kai tik ji pabučiuoja gyvatę, jis virsta gražiu jaunuoliu.

Yra ir kitų rusiškų pasakų, kuriose mergina išgelbėja užburtą jaunuolį, ir atvirkščiai, geras bičiulis nuvilia savo nuotaką, pavyzdžiui, Finistas Sakalas ir Varlė princesė su Marya Morevna.

Kinų pasakoje"Stebuklinga gyvatė" Pabaisa taip pat yra į drakoną panašus padaras. Tėvas skina gėles kaip dovanas dukroms, nežinodamas, kad jos priklauso Žvėriui. Žvėris leidžia jam eiti tik su sąlyga, kad viena iš trijų jo dukterų ištekės už jo. Jauniausioji sutinka paaukoti save, tačiau viskas pasirodo ne taip jau blogai: gyvatei pavyksta užkariauti merginos meilę. Paprašiusi namo tik kelioms valandoms, Gražuolė, grįžusi, randa iš troškulio mirštančią gyvatę. Ji padeda jam prieiti prie vandens, ir štai! - gyvatė nusimeta odą ir virsta galingo karaliaus sūnumi.

Turkų pasaka "Princesė ir šernas" pasakoja apie padishah, kuris neranda obuolio savo jauniausiajai dukrai. Pakeliui namo padišos vežimas įklimpsta į nepravažiuojamą purvą. Šernas jį išgelbėja. Sandorio sąlyga ta pati: padishas savo jauniausią dukrą atiduoda į žmonas. Princesė eina į urvą, kuriame gyvena šernas. Kol ji miega, pavargusi nuo kelio, niūrus purvinas urvas virsta precedento neturinčiais prabangiais rūmais, o šernas – ranka rašytu gražuoliu.

"Lauro gėlių puokštė" - pasaka iš Airijos. Čia tėvas netyčia surenka kalnų laurų žiedus kaip dovaną savo jauniausiai mylimai dukrai ir atsiduria piktos burtininkės nelaisvėje. Mergina slapta pabėga iš namų, kad išgelbėtų tėvą ir užimtų jo vietą. Burtininkė uždaro ją į kambarį vieną su didžiule bjauria rupūže. Nėra kur eiti, o mergaitė pradeda kalbėtis su rupūže, palaipsniui pripranta ir pamažu nustoja pastebėti jos bjaurumą. Vieną naktį ji atsibunda ir pamato miegantį jaunuolį ir rupūžės odą ant grindų. Natūralu, kad pirmasis Grožio impulsas yra mesti odą į ugnį. Bet, laimei, viskas apsieina be tragiškų pasekmių: jokių išbandymų, jokių ilgalaikių klajonių, jokių geležinių batų netenka Gražuoliui. Jaunuolis, išsivadavęs iš piktosios burtininkės kerų, nuoširdžiai dėkoja savo gelbėtojui ir nuveda ją į praėjimą.

Indoneziečių pasakoje"Vyras driežas" senas driežas ateina pas septynias seseris ir pavilioja vieną iš jų (nesvarbu kurią) savo sūnui. Sutinka jaunesnioji sesuo vardu Capapito. Ji nekreipia dėmesio į seserų pašaipas ir dirba su savo vyru driežu. Driežui trumpomis kojomis valstietiškas darbas yra sunki užduotis. Vieną dieną, ypač pavargęs, Capapito vyras nusprendžia maudytis upėje. Gražus darbas ir gyvybę teikiantis vanduo daro stebuklus: driežas tampa žmogumi. Pavydo apimtos seserys pavagia pavydėtiną vyrą, kuris pasirodė buvęs roplys, tačiau šis grįžta pas mylimą žmoną ir lauką apjuosia aukšta tvora, kad niekas kitas netrukdytų jų be debesų laimės.




Istorija pirmą kartą buvo paskelbta m 1938 m . („Literaturnaya Gazeta“ gegužės 10 d 1538 m .; „Uralo šiuolaikinis“, knyga. vienas). Prie šios pasakos greta dar du: „Kasybos meistras“, pasakojantis apie pirmosios pasakos veikėjos Katerinos nuotaką ir „ trapi šakelė“ – apie Katerinos ir Danilos sūnų akmentašį. P. Bažovas sumanė ketvirtą pasaką, užbaigiančią šios akmens kalėjų giminės istoriją.

Rašytojas pasakė:

„Baigsiu pasakojimą apie Akmeninę gėlę. Noriu joje parodyti jo herojaus Danilos įpėdinius, parašyti apie savo nuostabius įgūdžius, ateities siekius. 1948 m . P. Bažovo pokalbis su laikraščio korespondentu). Ši idėja liko neįgyvendinta.

Pasaka" Akmeninė gėlė“ buvonufilmuotas 1946 m d.P.Bažovo scenarijus paremtas dviejų pasakų – „Akmeninės gėlės“ ir „Kalnų meistro“ – siužetais.

1951 metais . K.S.Stanislavskio ir Vl.I.Nemirovičiaus-Dančenkos teatro scenoje buvo pastatyta jauno kompozitoriaus K.Molchanovo opera „Akmeninė gėlė“.

priešais tave nuostabi knyga- tai ne tik pasakos, o pasakos iš stebuklingas sodas kurioje gėlės ir medžiai kalba žmonių balsais. Jie kalba apie savo likimus, oh skirtingi laikai ir šalys. Daugelis jų kažkada buvo užburti žmonės.
O žinoma latvių rašytoja Anna Sakse šias istorijas išgirdo ir užrašė daugiau nei prieš pusę amžiaus.



B.I. ROAN. „Šimtas perkūno ir ramunėlių nuotykių“

Eiliuotas romanas, sukurtas Ukrainos vaikų žurnalo „Barvinok“ pasakų pagrindu. „Gėlių“ žmogeliukų pasakų nuotykiai.Knyga apdovanota tarptautine premija G.-Kh. Andersenas.

Nuo knygos pradžios:

Rytas pakilo kaip vaikas

Mieguistai šypsosi.

Žvirblis čiulbėjo: - Broliai,

Ar ne laikas pabusti?

Bet niekas negirdi kaip -

Ramu sode.

Kopūstas vis dar kietai miega,

Pupa miega, Ropė irgi miega.

Ir su nosimi ant žemės,

Puodinė cukinija snūduriuoja.

Senelis Garbuzas knarkia sode -

Svajonė turi būti saldi.

Baklažanas švilpia nosimi,

Atskleidžia skruostus nuo rasos.

Kas sapne juokingai gurguliavo?

Na, žinoma, Tsibulka! ...



Maurice'as Karemas „Gėlių karalystė“

Tai nuostabi garsaus belgų rašytojo Maurice'o Karemo pasaka apie gėles, kurios visada suvokiamos kaip šventės, gėrio ir džiaugsmo simbolis. Būtent tokius jausmus išgyvena skaitytojas, atsidūręs su maža mergyte Annie Gėlių karalystėje.

Elektroninis šios knygos tekstas dar niekur nepasiekiamas.

Žiūrėti knygąOZONAS



Morisas Druonas. Tistu - berniukas žaliais pirštais

Tista. ginklų gamyklos savininko sūnus, turtingiausias žmogus mieste tėvo sprendimu jis turi įstoti į „gyvenimo mokyklą“. Tačiau kai tik Tistu susiduria su blogiu, jis atskleidžia nuostabus turtas: ką palietė jo pirštai, ten augo vešli žaluma ir žydėjo gėlės. Tyra vaiko siela nepakenčia nė menkiausio melo, priešinasi bet kokiai neteisybei. Pamatęs niūrų kalėjimo pastatą, Tistu susimąsto: „Juk tokioje negražioje vietoje žmonės niekada nepagys nuo pykčio“. „Žaliais“ pirštais jis perveria žemę prie kalėjimo sienų ir ryte pasirodo nuostabus sodas. Sužinojęs, kad jo tėvas parduoda ginklus abiem kariaujančioms armijoms, jis supranta, kad „karas yra didžiausia ir niekšiškiausia netvarka, kokią tik galima rasti pasaulyje“. Tistu paliečia ginklų snukius ir jie šaudo gėlėmis. Ir kaip tik Mažasis princas Antoine'as de Saint-Exupery skrenda į savo planetą, todėl Tistu palieka žemę, kur jaučiasi svetimas. svajoti apie nuostabus gyvenimas vis dar tik svajonė.

Maša ir Vania, nepaisydami savo miškininko tėvo draudimų, nuėjo į tankų mišką, kad surastų stebuklingąmėlyna gėlė kurie padės jų mamai greičiau pasveikti. Brangios gėlės paieška juos paskatino Meduolinis namas, kurios meilužė buvo gudri ir klastinga Baba Yaga. Pasodinusi vaikus į narvą, ji pakvietė Leshy ir Vodyanoy į būsimą šventę. Tačiau savo draugų – Polkan, Chiffchaff ir Chiffchaff – pagalba vaikai sugebėjo išsivaduoti, pabėgti nuo gaudynių ir atnešti mamai stebuklingų gėlių puokštę.




"Pasaulyje gyveno maža gėlė. Niekas nežinojo, kad jis yra žemėje. Jis užaugo vienas dykvietėje; karvės ir ožkos ten nevaikščiojo, o vaikai iš pionierių stovyklos niekada nežaidė. Žolė neaugo. dykvietėje, bet gulėjo vieni seni pilki akmenys ir tarp jųbuvo sausas negyvas molis. Tik vienas vėjas ėjo per dykvietę; kaip senelis sėjėjas, vėjas nešė sėklas ir pasėjo visur – ir į juodą drėgną žemę, ir į pliką akmeninę dykvietę. Geroje juodojoje žemėje iš sėklų gimdavo gėlės ir žolės, o akmenyje ir molyje sėklos žuvo.

Rašytoja moko žvelgti į pasaulį su meile, elgtis šiltai ir maloniai, atiduoti visas proto ir sielos jėgas viskam, kas mus supa.

Kitas A. Platonovo pasakojimas, kuriame mažas berniukas bando pažinti gyvenimą ir mirtį, žiūrėti į gėles, vadinamas


Į viršų