„Formovanie sociálnych a komunikačných zručností u detí predškolského veku. "Poskytovanie pomoci, podpory, služieb"

Konzultácie pre predškolských učiteľov;

Vykonané:

Mukhina Irina Nikolaevna;

Vychovávateľ;

Samara, MBOU stredná škola č. 59 (predškolské oddelenie);

Abstrakt rodičovského stretnutia pre rodičov seniorskej prípravnej skupiny na danú tému „Vývoj komunikačné schopnosti alebo naučiť deti komunikovať“

Cieľ: Aktivizácia záujmu rodičov o tému komunikácie, formovanie komunikačných zručností detí predškolskom veku.

Úlohy :

Identifikácia podmienok a metód rozvoja komunikácie;

Získanie praktických zručností hry s deťmi, pozitívnych prostriedkov komunikácie s dieťaťom;

Propagácia formácie priateľské vzťahy V detský tím a rodina;

Podpora pre dôležité sociálne funkcie rodiny: vzdelávacie, voľnočasové, komunikatívne.

Vývojové prostredie: dotazníky, karty s vytlačenými komunikačnými hrami, cvičenia, atribúty pre hry.

Formulár správania okrúhly stôl.

Prípravné práce:

Pozvanie rodičov na stretnutie.

Dopytovanie rodičov a spracovanie výsledkov na tému „Ako komunikujem s dieťaťom doma“.

Príprava kartotéky komunikačné hry .

Príprava poznámky pre rodičov na tému „Ako naučiť dieťa komunikovať“.

Priebeh stretnutia:

Vážení rodičia, dnes je témou nášho stretnutia "Formovanie komunikačných zručností u detí." Čo rozumiete pod pojmom „komunikačné schopnosti“? (Rodičia sa striedavo vyjadrujú k danej téme. Učiteľ si pozorne vypočuje všetky tvrdenia a na záver všetky tvrdenia zhrnie.)

Áno, povedal si to správne komunikačná zručnosť je schopnosť vzájomnej komunikácie. Komunikácia dieťaťa nie je len schopnosť nadviazať kontakt a viesť rozhovor s partnerom, ale aj schopnosť pozorne a aktívne počúvať, používať výrazy tváre a gestá na efektívnejšie vyjadrenie svojich myšlienok, ako aj uvedomenie si vlastných vlastností. a charakteristiky iných ľudí a ich zohľadnenie v priebehu komunikácie. Ak totiž dieťa od detstva nenaučíte kompetentne komunikovať, tento problém ho bude sprevádzať celý život.

Všetci rodičia chcú bez výnimky vidieť svoje dieťa šťastné, usmievavé, schopné komunikovať s ľuďmi okolo seba. Nie vždy to však vyjde a úlohou dospelých je pomôcť dieťaťu pochopiť komplexný svet vzťahy s rovesníkmi a dospelými.

Proces rozvoja a zlepšovania komunikačných schopností dieťaťa priamo závisí od správania jeho rodičov. Pre bábätko je to hlavný vzor a hlavný životný sprievodca. Hodnotenie vzťahov dospelých a ich reakcií na cudzinci, dieťa si buduje vlastnú líniu správania. Dieťa kopíruje model komunikácie blízkych ľudí, takže miera jeho sociability závisí od samotných rodičov.

Cieľ: Aktivizácia záujmu rodičov o tému komunikácie, formovanie komunikačných zručností detí predškolského veku.

Úlohy:

1. Identifikácia podmienok a metód rozvoja komunikácie;

2. Získavanie praktických zručností hry s deťmi, pozitívnych prostriedkov komunikácie s dieťaťom;

3. Pomoc pri vytváraní priateľských vzťahov v detskom kolektíve a rodine;

4. Podpora dôležitých sociálnych funkcií rodiny: výchovná, voľnočasová, komunikatívna.

Vývojové prostredie: dotazníky, karty s vytlačenými komunikačnými hrami, cvičenia, atribúty pre hry.

Formulár správania okrúhly stôl.

Prípravné práce:

1. Pozvanie rodičov na stretnutie.

2. Dopytovanie rodičov a spracovanie výsledkov na tému „Ako komunikujem s dieťaťom doma“.

3. Príprava kartotéky komunikatívnych hier.

4. Príprava poznámky pre rodičov na tému „Ako naučiť dieťa komunikovať“.

Priebeh stretnutia:

Vážení rodičia, dnes je témou nášho stretnutia "Formovanie komunikačných zručností u detí." Čo rozumiete pod pojmom „komunikačné schopnosti“? (Rodičia sa striedavo vyjadrujú k danej téme. Učiteľ si pozorne vypočuje všetky tvrdenia a na záver všetky tvrdenia zhrnie.)

Áno, správne ste povedali, že komunikačná zručnosť je schopnosť vzájomnej komunikácie. Komunikácia dieťaťa nie je len schopnosť nadviazať kontakt a viesť rozhovor s partnerom, ale aj schopnosť pozorne a aktívne počúvať, používať výrazy tváre a gestá na efektívnejšie vyjadrenie svojich myšlienok, ako aj uvedomenie si vlastných vlastností. a charakteristiky iných ľudí a ich zohľadnenie v priebehu komunikácie. Ak totiž dieťa od detstva nenaučíte kompetentne komunikovať, tento problém ho bude sprevádzať celý život.

Všetci rodičia chcú bez výnimky vidieť svoje dieťa šťastné, usmievavé, schopné komunikovať s ľuďmi okolo seba. No nie vždy to vyjde a úlohou dospelých je pomôcť dieťaťu pochopiť zložitý svet vzťahov s rovesníkmi a dospelými.

Proces rozvoja a zlepšovania komunikačných schopností dieťaťa priamo závisí od správania jeho rodičov. Pre bábätko je to hlavný vzor a hlavný životný sprievodca. Posúdením vzťahu dospelých a ich reakcie na cudzích ľudí si dieťa buduje vlastnú líniu správania. Dieťa kopíruje model komunikácie blízkych ľudí, takže miera jeho sociability závisí od samotných rodičov.

Uskutočnili sme prieskum na tému: „Ako komunikujem s dieťaťom doma“ (výsledky prieskumu zhŕňa učiteľ).

Ako sa ukázalo, málokto sa dostatočne venuje komunikácii s dieťaťom a málokto vie, aké hry s ním hrať.

Zamyslime sa všetci spoločne, čo treba urobiť, ako sa hrať s dieťaťom, aby sme ho naučili komunikovať a nachádzať vzájomný jazyk s rovesníkmi. (Učiteľ vyzve rodičov, aby vyjadrili svoje názory na to, ako vychovávať spoločenské dieťa, spoločne vypracovali poznámku „Ako naučiť dieťa komunikovať.“)

Ak teda zhrnieme náš rozhovor, formulujme spolu hlavné podmienky, ktoré prispievajú k formovaniu komunikačných zručností detí:

Príklad konštruktívnej komunikácie medzi rodičmi a inými ľuďmi;

・Detské čítanie fikcia uviesť príklad pozitívna komunikácia medzi deťmi a dospelými;

Využívanie hier na zlepšenie komunikačných schopností detí.

Práve takýmto hrám budeme venovať druhú časť nášho stretnutia. V tomto smere by som chcel našu komunikáciu postaviť tak, aby ste všetko, čo tu bolo povedané, zažili a precítili sami z pohľadu dieťaťa.

Učiteľ pozýva rodičov, aby sa „hrali“:

Hra "Zdvorilé slová"

Hádzajte loptičku postupne a volajte sa navzájom zdvorilé slová. Toto cvičenie pomôže rozvíjať sa dobrý zvyk používať etiketu.

Hra "Situácie"

Veľmi efektívna hra, v ktorej je potrebné ponúkať rôzne situácie vyžadujúci zásah. Takže sa dieťa naučí vstúpiť do rozhovoru a zvládnuť emócie. Príklady situácií:

Vaši dvaja priatelia sa veľmi pohádali. Musíte ich zosúladiť.

· Hostia prišli do vášho domu. Čo budeš robiť?

· Stratili ste mačiatko na ulici. Oslovte okoloidúcich a opýtajte sa, či ho nevideli.

· Cestou do obchodu ste sa stratili. Čo budeš robiť? Čo sa budete pýtať?

· Urazili ste svoju babičku. Požiadajte ju o odpustenie.

(autori - O. Khukhlaev, O. Khukhlaeva)

Účel: rozvoj komunikačných schopností detí, rozvoj sluchovej pozornosti.

Opis hry: dospelý volá vety a deti ich musia vyhodnotiť a prejaviť svoj postoj tlieskaním rúk, ak súhlasia, alebo dupaním nohami, ak je výrok nesprávny.

"Róm navštívil jeho babičku a bol taký šťastný, že sa na ňu urazil."

"Saša zobral Peťovi hračku a zbil ho, Peťo sa s ním pohádal."

"Lena sa Seryozha naozaj páčila, tak ho porazila."

Účel: rozvoj komunikačných zručností, aktívnej slovnej zásoby, schopnosť viesť dialóg.

Vek: 4-5 rokov.

Opis hry: deti si vyberú vodcu a potom si v predstave, že sú dospelí, striedavo sadnú na stoličku a odpovedajú na otázky, ktoré im vodca položí. Hostiteľ požiada dieťa, aby sa predstavilo menom a patronymom, povedalo o tom, kde a u koho pracuje, či má deti, aké má záľuby atď.

Komentár: V počiatočných fázach hry je pre deti často ťažké vybrať otázky. V tomto prípade dospelý preberá úlohu facilitátora a ponúka deťom ukážku dialógu. Otázky sa môžu týkať čohokoľvek, no treba mať na pamäti, že rozhovor by mal byť „dospelý“.

Účel: rozvoj komunikačných zručností, odstránenie negatívnych emócií.

Opis hry: deti sa vyzývajú, aby si navzájom podávali loptu, aby sa navzájom nazývali urážlivými slovami, napríklad názvami zeleniny alebo ovocia, pričom je nevyhnutné pomenovať osobu, ktorej sa lopta podáva: „ A ty, Leshka – zemiaky“, „A ty, Irishka – reďkovky“, „A ty, Vovka, si mrkva,“ atď. je hra. Je nevyhnutné ukončiť hru dobrými slovami: „A ty, Marinka - obrázok“, „A ty, Antoshka - slnko“ atď.

Musíte rýchlo prihrať loptu, nemôžete dlho premýšľať.

Komentár: Pred spustením hry sa môžete s deťmi porozprávať zraňujúce slová, po ktorom sa ľudia zvyčajne urazia a začnú volať.

Vážení rodičia, rád by som upozornil na dôležitosť rozvoja neverbálnych foriem komunikácie u detí, pretože tie určujú expresívnosť a emocionálne pozadie komunikácia. Hry na rozvoj neverbálnych komunikačných prostriedkov zahŕňajú tie, kde sa používa mimika a gestá. Napríklad pantomíma: najprv stvárnite medveďa a dieťa háda, potom si vymeňte role. Pre staršie deti je vhodná hra „Asociácie“, kde vodič pomocou posunkovej reči a rôznych pohybov tváre zahrá slovo alebo situáciu. Takáto zábava zaručuje všeobecnú zábavu, emocionálne uvoľnenie a súdržnosť. Jedna z tých hier

"Reinkarnácie".

Musíme sa premeniť na rôzne predmety. Poviem vám jeden príbeh, ktorý sa stal toto leto. A ty mi pomôžeš. Hrdinami môjho príbehu sú mama, otec, ako aj rýchlovarná kanvica, dvere, motor (všetky položky zapojené do príbehu). Každý z vás dostane rolu, ktorú treba nahovoriť. Tu budeš mama, budeš otec, budeš autoalarm atď. (Moderátor hovorí, hlas rodičov, vydáva zvuky, ktoré sú vlastné konkrétnemu predmetu).

Predstavte si…. Letné ráno. Stále spí. K domu sa blíži motorka. Autoalarm sa vypne. Mama sa zobudí. Položí kanvicu. Zvoní budík. Bábätko plače. Kanvica píska. Otec ide do kúpeľne. Dvere vŕzgajú. Bábätko plače ešte hlasnejšie. Mama utešuje dieťa.

Všetci sú tu. Je čas na babku. Všetci nastupujú do auta. Dvere sa zabuchli. Motor sa zapne. Auto jazdí po diaľnici. Auto ide okolo vysokou rýchlosťou. Pred stanovišťom dopravnej polície. Policajná píšťalka. Vďaka Bohu, nie nám! Odbočil z cesty. Dedina vpredu. Pes zvyčajne štekal. Husi sa zachichotali. Kačice kvákali. Prasiatka chrčali. A náhle…..

Teraz poďme rozprávať tento príbeh bez slov. (Rodičia napodobňujú obsah príbehu zvukmi.)

Milí rodičia, naše stretnutie by som zhrnul slovami: „Cesta ťažkým, ale veľmi zaujímavá krajina komunikácia bude náročná, zdĺhavá, ale prekvapivo vzrušujúca. Zázraky sa nedejú a problémy vášho dieťaťa nezmiznú za jeden deň vlnou “ Kúzelná palička". Preto, milí dospelí, buďte trpezliví a choďte. Aby sme vám pomohli, pripravili sme pestrú kartotéku hier, hádaniek, hlavolamov a tipov na rozvoj komunikačných zručností u detí. S dieťaťom sa môžete hrať doma a nenápadne mu tak pomáhať rozvíjať jeho komunikačné schopnosti. Prajeme vám úspech!

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

"Rozvoj komunikačných zručností alebo učenie detí komunikovať"

Zhrnutie rodičovského stretnutia pre rodičov strednej skupiny

Cieľ: Aktivizácia záujmu rodičov o tému komunikácie, formovanie komunikačných zručností detí predškolského veku.

Úlohy:

  1. Identifikácia podmienok a metód rozvoja komunikácie;
  2. Získanie praktických zručností hry s deťmi, pozitívnych prostriedkov komunikácie s dieťaťom;
  3. Podpora vytvárania priateľských vzťahov v detskom kolektíve a rodine;
  4. Podpora dôležitých sociálnych funkcií rodiny: výchovná, voľnočasová, komunikatívna.

Vývojové prostredie:dotazníky, karty s vytlačenými komunikačnými hrami, cvičenia, atribúty pre hry.

Formulár správania- okrúhly stôl.

Prípravné práce:

  1. Pozvite rodičov na stretnutie.
  2. Dopytovanie rodičov a spracovanie výsledkov na tému „Ako komunikujem s dieťaťom doma“.
  3. Príprava kartotéky komunikatívnych hier.
  4. Príprava poznámky pre rodičov na tému „Ako naučiť dieťa komunikovať“.

Priebeh stretnutia:

Vážení rodičia, dnes je témou nášho stretnutia "Formovanie komunikačných zručností u detí." Čo rozumiete pod pojmom „komunikačné schopnosti“? (Rodičia sa striedavo vyjadrujú k danej téme. Učiteľ si pozorne vypočuje všetky tvrdenia a na záver všetky tvrdenia zhrnie.)

Áno, správne ste povedali, že komunikačná zručnosť je schopnosť vzájomnej komunikácie. Komunikácia dieťaťa nie je len schopnosť nadviazať kontakt a viesť rozhovor s partnerom, ale aj schopnosť pozorne a aktívne počúvať, používať výrazy tváre a gestá na efektívnejšie vyjadrenie svojich myšlienok, ako aj uvedomenie si vlastných vlastností. a charakteristiky iných ľudí a ich zohľadnenie v priebehu komunikácie. Ak totiž dieťa od detstva nenaučíte kompetentne komunikovať, tento problém ho bude sprevádzať celý život.

Všetci rodičia chcú bez výnimky vidieť svoje dieťa šťastné, usmievavé, schopné komunikovať s ľuďmi okolo seba. No nie vždy to vyjde a úlohou dospelých je pomôcť dieťaťu pochopiť zložitý svet vzťahov s rovesníkmi a dospelými.

Proces rozvoja a zlepšovania komunikačných schopností dieťaťa priamo závisí od správania jeho rodičov. Pre bábätko je to hlavný vzor a hlavný životný sprievodca. Posúdením vzťahu dospelých a ich reakcie na cudzích ľudí si dieťa buduje vlastnú líniu správania. Dieťa kopíruje model komunikácie blízkych ľudí, takže miera jeho sociability závisí od samotných rodičov.

Uskutočnili sme prieskum na tému: „Ako komunikujem s dieťaťom doma“ (výsledky prieskumu zhŕňa učiteľ).

Ako sa ukázalo, málokto sa dostatočne venuje komunikácii s dieťaťom a málokto vie, aké hry s ním hrať.

Poďme sa všetci spoločne zamyslieť, čo treba urobiť, ako sa hrať s dieťaťom, aby sme sa naučili komunikovať a nájsť spoločnú reč s rovesníkmi. (Učiteľ vyzve rodičov, aby vyjadrili svoje názory na to, ako vychovávať spoločenské dieťa, spoločne vypracovali poznámku „Ako naučiť dieťa komunikovať.“)

Ak teda zhrnieme náš rozhovor, formulujme spolu hlavné podmienky, ktoré prispievajú k formovaniu komunikačných zručností detí:

  • Príklad konštruktívnej komunikácie medzi rodičmi a inými ľuďmi;
  • Čítanie beletrie pre deti, ktoré je príkladom pozitívnej komunikácie medzi deťmi a dospelými;
  • Využívanie hier na zvýšenie komunikačných schopností detí.

Práve takýmto hrám budeme venovať druhú časť nášho stretnutia. V tomto smere by som chcel našu komunikáciu postaviť tak, aby ste všetko, čo tu bolo povedané, zažili a precítili sami z pohľadu dieťaťa.

Učiteľ pozýva rodičov, aby sa „hrali“:

Hra "Zdvorilé slová"

Postupne hádžte loptu a volajte si navzájom zdvorilými slovami. Takéto cvičenie pomôže rozvíjať užitočný zvyk používať slová etikety.

Hra "Situácie"

Veľmi efektívna hra, v ktorej je potrebné ponúkať rôzne situácie vyžadujúce zásah. Takže sa dieťa naučí vstúpiť do rozhovoru a zvládnuť emócie. Príklady situácií:

  • Vaši dvaja priatelia sa veľmi pohádali. Musíte ich zosúladiť.
  • Hostia prišli do vášho domu. Čo budeš robiť?
  • Stratil si mačiatko na ulici. Oslovte okoloidúcich a opýtajte sa, či ho nevideli.
  • Cestou do obchodu ste sa stratili. Čo budeš robiť? Čo sa budete pýtať?
  • Ublížil si babke. Požiadajte ju o odpustenie.

Ak "áno" - tlieskajte, ak "nie" - dupnite(autori - O. Khukhlaev, O. Khukhlaeva)

Účel: rozvoj komunikačných schopností detí, rozvoj sluchovej pozornosti.

Opis hry: dospelý volá vety a deti ich musia vyhodnotiť a prejaviť svoj postoj tlieskaním rúk, ak súhlasia, alebo dupaním nohami, ak je výrok nesprávny.

"Róm navštívil jeho babičku a bol taký šťastný, že sa na ňu urazil."

"Saša zobral Peťovi hračku a zbil ho, Peťo sa s ním pohádal."

"Lena sa Seryozha naozaj páčila, tak ho porazila."

Účel: rozvoj komunikačných zručností, aktívnej slovnej zásoby, schopnosť viesť dialóg.

Vek: 4-5 rokov.

Opis hry: deti si vyberú vodcu a potom si v predstave, že sú dospelí, striedavo sadnú na stoličku a odpovedajú na otázky, ktoré im vodca položí. Hostiteľ požiada dieťa, aby sa predstavilo menom a patronymom, povedalo o tom, kde a u koho pracuje, či má deti, aké má záľuby atď.

POSLÚCHAJTE“.

Cieľ: vychovávať deti k schopnosti komunikovať s cudzími ľuďmi.

Pokrok v lekcii. Učiteľka kladie deťom otázky a vyhodnocuje správne odpovede. Usporiadaním otázok v nasledujúcom poradí vedie deti k samostatnému používaniu slov: „slušný“, „pozorne“, „s rešpektom“. OTÁZKY:

Povedz mi, poznáš nejakých dospelých? Kto sú oni? ( Mamin priateľ, otcov priateľ, sused.)

Radi sa s nimi rozprávate?

Ako sa správate, keď ich stretnete?

Ak vás známi, vaši a vaši rodičia, dospelí pozvú niekam ísť, čo urobíte? Pýtaš si od mamy povolenie?

A ak mama nie je nablízku a ten človek povie, že už s mamou hovoril, pôjdeš s ním? (Odpoveď je áno.)

prečo? (Odpoveď: „Keďže niekomu veríme, je to náš priateľ a mama nikdy nepovedala, že by sa mal báť alebo neposlúchnuť.)

Dobre, to sú správne odpovede.

KONVERZÁCIA: „AKO SA SPRÁVAŤČASKONVERZÁCIA“.

Cieľ: Rozhovor oboznámi deti s pravidlami správania počas rozhovoru.

Didaktickýmateriál-zápletka obrázky zobrazujúce situácie zdvorilého správania detí počas rozhovoru.

Tok konverzácie: Učiteľ vyzve deti, aby si prezreli obrázky a venovali pozornosť základným pravidlám správania počas rozhovoru:

hovoriť zdvorilým tónom;

používať „čarovné“ slová;

pozrieť sa do tváre partnera;

počas rozhovoru by ste nemali jesť napríklad koláč, pretože pre nikoho nie je príjemné sledovať, ako žujete jedlo, sliny sa môžu dostať do tváre partnera a zároveň slová vyslovujete nezreteľne;

ak sa dvaja dospelí zhovárajú, dieťa by nemalo zasahovať do ich rozhovoru, tým menej žiadať, aby sa rozhovor zastavil;

je neslušné, ak chlapec sedí a rozpráva sa s dospelým stojacim vedľa neho, samozrejme, chlapec by sa mal postaviť.

Učiteľ ponúka počúvanie a diskusiu o básni, ktorá hovorí o pravidlách správania počas rozhovoru.

G. Oster. Tipy pre neposlušné deti.

Ak k otcovi alebo mame

Prišla jej vysoká teta

A vedie niektoré dôležité

A vážny rozhovor

Nevyhnutné za nepozorovane

priplížiť sa k nej,

A potom kričať nahlas

Priamo do ucha

„Prestaň! Vzdať sa! Ruky hore!"

A keď zo stoličky teta

Padá so strachom

A rozliať si to na šaty

Čaj, kompót alebo želé,

Musí to byť veľmi hlasné

Mama sa bude smiať

A byť hrdý na svoje dieťa.

Otec ti podá ruku!

KONVERZÁCIA „AKO SA SPRÁVAŤ NA ULICI“

Priebeh rozhovoru. Učiteľ hovorí o tom, že na ulici - ako v obchode, sa musíte naučiť správne správať,

Požiada deti, aby odpovedali na nasledujúce otázky:

Kde by ste mali hrať vonku?

Čo robiť, ak ste sa s mamou stratili?

Čo robiť, ak mama nastúpila do autobusu a vy ste nemali čas?

Na koho sa môžete obrátiť o pomoc a na koho nie?

Ako sa zachovať, ak cudzinec pýta sa ťa na dom, na rodičov?

Čo robiť, ak vám cudzinec ponúkne na ulici sladkosti, koláčiky, pôjdete ho navštíviť?

Učiteľ môže požiadať deti, aby hovorili o ťažkých situáciách, ktoré zažili na ulici. Možno ich prediskutovať aj s deťmi, pričom treba venovať pozornosť nasledujúcim aspektom: či sa dieťa v tejto situácii zachovalo správne; ako urobiť správnu vec; ako im rodičia radia konať v danej situácii.

Učiteľka hovorí deťom o pravidlách správania sa na ulici (na ulici sa nesmie hádať, nesmie sa kresliť a písať na steny domov, ploty, na ulici je neslušné hovoriť nahlas, smiať sa, kričať). ; nemôžete prejsť cez ulicu na červenú, môžete ísť iba na zelenú; nemôžete sa hrať na cestnej časti ulice; dávajte pozor na starších, dajte im miesto v doprave).

Na upevnenie vedomostí môže učiteľ spolu s deťmi zahrať niekoľko hádaniek: „Čo je tu zle? (Situácie sú ponúkané na základe preberanej látky a deti musia odpovedať, s čím súhlasia a s čím nie.)

KONVERZÁCIA "NAŠI ŠTVORNOHÍ PRIATELIA"

Obsah programu. Rozvíjajte dialógovú formu reči, zručnosťprijímaniebyťuchaspriviazať skupinový rozhovor

(Pozorne počúvajte, odpovedztechat na otázky, proaktívne vyhláseniareagovať na vyjadrenia partnera) .

Materiál. Pohľadnice zvierat: pes,kat, hkorytnačka, papagáj atď.

Priebeh rozhovoru. vychovávateľkavplyvy na panel pohľadnice s obrázkomžuvanie zvierat. Deti tomu venujú pozornosťKomupanel. Učiteľ im dáva možnosť preskúmať pohľadnice, voľne si vymieňať dojmy. Potom vás pozve sadnúť si na gauč. Sadne si, otočí sa k deťom.

ty, nasprávne, spoznali svojich štvornohých priateľov. Povedzte nám, aké zvieratá žijú u vás doma. (Výpovede detí.)

Povedzte nám, ako sa majú vaši zvierací kamaráti. Čo vedia robiť, ako trávia čas? Ako sa staráte o zvieratá? čím sa živíš? Majú radi vašuA štvornohých priateľov kúpať sa? Stalo sa niečo zábavné, zaujímavé s vašimi zvieratami, vtákmi, rybami?kami? (Výpovede detí.)

chlapci,chcem počuť, čo sa staloso mnou, keď som bola školáčka? Zapnuté Letné prázdniny Išiel som do tábora. Lstrážnik bol v lese. Tam sme vyzdvihli ježka a priniesli ho do domu. Ježkovi sa u nás páčilo. Deti mu nosili rôzne dobroty. Avieš čo máš jesťježko? (Výpovede detí.) Priniesli sme pouličného ježkaprúd, muchy, červy. Mal veľmi rád domáce fašírky amlieko. Cez deň ježko skoro stále spal a v noci robil hluk: pri chôdzi hlasno búchal labkami o podlahu, šušťal novinami a fŕkal. Leto prešlo bez povšimnutia. Je čas ísť z tábora domov.myprepustiť s chlapmiči ježko, a utekal do lesa postaviť si hniezdo naimu.

A čo si myslíte vy, je možné nechať mačku, psa, papagája žiť na ulici bez majiteľa? prečo? (Detské úvahy.)

-Áno, máte pravdu chlapi, ježko žije v lese, tak ho bolo treba vypustiť a mačka a pes potrebujú starostlivosť. Ich domov je v ľudskom domestoročí. Človek by mal byť zodpovedný za tých, ktorých skrotil. (Nahrávanie detských príbehov do albumu.)

HOVORIŤ „POĎME SA HOVORIŤ O BEZPEČNOSTI“

softvérový obsah, Naučiť deti zúčastňovať sa zmysluplného rozhovoru, uvažovať, odôvodňovať svoje tvrdenia, pozorne počúvať účastníkov rozhovoru, reagovať na ich úvahy. V rozhovore dodržujte postupnosť, vyjadrite nesúhlas zdvorilým spôsobom.

Materiál. Obrázok detí, ktoré hrajú loptu pri ceste.

Priebeh rozhovoru. Učiteľka číta báseň I. Tokmakovej „Krokodíly.

Prosím ťa, nepohybuj sa dole po zábradlí,

Môžete sa dostať do zubov krokodílov!

Číhajú na každej platforme

A každého, kto sa odsťahuje, chytí za päty

A odtiahol na dno afrického Nílu.

Prosím, nešmýkajte sa dole po zábradlí!

A prečo sa vlastne nemôže pohnúť po zábradlí? (Výroky detí.) A kto si myslí inak?

Nie je bezpečné skĺznuť po zábradlí. Dnes budeme hovoriť o bezpečnosti. Samozrejme, že sa ničoho nebojíte. Napriek tomu existujú nebezpečné veci, na ktoré si treba dávať pozor. Pripomeňme si, aké nebezpečenstvá na vás čakajú v dome, na dvore, na vode. Spomeniete si na seba? (Výpovede detí.)

Väčšina nebezpečný dom- plyn, zápalky, elektrické spotrebiče nie sú vypnuté. prečo? (Môže dôjsť k požiaru.) Aké pravidlá treba dodržiavať, aby nedošlo k požiaru? (Nehrajte sa so zápalkami, sami nezapínajte plyn a elektrické spotrebiče.)

Predstavte si. matka išla do obchodu a nechala svoje dieťa samé v byte. Naozaj si chcem pozrieť karikatúru. K dispozícii je TV. Dá sa zapnúť. Čas nadišiel. Čo by ste robili v tejto situácii? prečo? Kto rozmýšľa inak? (Učiteľ vedie deti k zovšeobecneniu: nemôžete zapnúť televízor, pretože farebné televízory sa niekedy rozsvietia samé. Musíte počkať na mamu.)

Čakáte na mamu z obchodu. Zazvoní zvonček. Ako to urobiť správne? (Vyhlásenia.) Je možné otvoriť predné dvere bez opýtania SZO? prečo?

Čo je správne, ak sa ozval poštár, zámočník, lekár? prečo? Kto rozmýšľa inak? (Deti sú vedené k myšlienke, že treba slušne požiadať mamu, aby počkala. Cudzinci by nikdy nemali otvárať dvere).

Doma je ďalšie zákerné miesto. Toto je lekárnička. Čo je uložené v lekárničke? (Lieky.) Niektoré lieky sú veľmi chutné, voňajú, vyzerajú ako cukríky. Možno sa dajú jesť namiesto sladkostí? Prečo nie? (Zdôvodnenie.)

Nebezpečenstvo číha na deti na dvore. Ktoré? (autá, rozbité sklo, pes, neláskaví ľudia výbušné a horľavé látky používané stavebníkmi, opravármi.)

Pozrite sa na tento obrázok. Predstavte si: deťom sa minula lopta a tá sa vykotúľala na cestu. Ako to urobiť správne? ^ Požiadajte dospelého, aby dostal loptu.) A ak v okolí nie sú žiadni dospelí a na ceste sa objaví auto, môže loptu rozdrviť. Ako to urobiť správne? (Skúste upútať pozornosť vodiča krikom, aby zastavil.) A najlepšie, chlapi, je nehrať sa v blízkosti okoloidúceho transportu.

Predstavte si takúto situáciu. Kráčaš po dvore. Pribehol cudzí pes a začal na vás štekať. Strach Čo robiť? prečo? (Detská úvaha.) Presne tak, psa sa netreba báť. Rusi majú toto príslovie: statočný pesšteká a zbabelca trhá.

Ešte jedna situácia. Sedíte na lavičke na dvore. Príde muž so psom a hovorí: „Nebojte sa, je to milý pes, má trochu obavy, lebo má doma šteniatka. Chceš sa pozrieť? Choďte s nami“. Ako to urobíte a prečo? (Nemôžeš nikam ísť s cudzími ľuďmi.) Ako môžeš zdvorilo odmietnuť? (Odpovede.)

Dnes sme sa sami stihli veľmi rozpamätať správne pravidlá správanie doma a na dvore. Dúfam, že ste si všetky tieto pravidlá zapamätali a budete ich uplatňovať vo svojom živote.

Rodičovské stretnutie #2

v druhom juniorská skupina №2

« Rozvoj komunikácie

schopnosti u predškolákov

Cieľ: odhalenie významu reči komplexný rozvoj osobnosť dieťaťa.

Úlohy: oboznamovať rodičov s metódami a technikami rozvoja komunikačných zručností, pestovať kultúru komunikácie, pokračovať v práci na interakcii s rodičmi.

Implementačný plán :

1. Úvodná časť. "Čo je to komunikácia a komunikačné zručnosti?"

2. "Význam reči pre rozvoj komunikačných schopností detí."

3. Všeobecné otázky.

Postup montáže.

1. Úvodná časť. "Čo je to komunikácia a komunikačné zručnosti?"

Dobrý večer milí rodičia! Sme radi, že vás spoznávame. Ďakujeme, že ste si našli čas a prišli Rodičovské stretnutie.

Je dokázané, že vedúca úloha vo vývoji dieťaťa patrí rodine. Nemôžete polemizovať so slovami Sebastiana Branta:

Dieťa sa učí

Čo vidí vo svojom dome

Rodičia sú mu príkladom.

Vlk nevychovával ovce

Chôdzu rakoviny dal otec.

Ak nás deti vidia a počujú,

Sme zodpovední za svoje slová.

A k slovám: ľahko sa tlačí

Deti na zlej ceste.

Udržujte svoj dom

Aby sa neskôr nekajali.

Na formovaní osobnosti dieťaťa sa podieľa samotné dieťa, učitelia a rodičia. Možno si predstaviť určitý trojuholník, v ktorom sú vrcholom deti a základom trojuholníka sú učitelia a rodičia. Záleží na tom, kto je na základni trojuholníka, aká bude osobnosť dieťaťa. Téma nášho stretnutia Rozvoj komunikačných schopností u predškolákov».

Celý náš život trávime v komunikácii – so sebou samým aj s ľuďmi. Od toho, ako sme schopní komunikovať, vyjadrovať svoje požiadavky a pocity, rozumieť vôli iných ľudí a reagovať na ne, závisí od toho, aký úspešný bude človek v spoločnosti. V akom bode je človek pripravený komunikovať? Od prvých dní dieťa počuje náš hlas, reaguje naň úsmevom, je pripravené s nami komunikovať. V prvom období života je intonácia vnímaná jasnejšie. Napríklad: Môžeme povedať sladké slová hrubým tónom - ako odpoveď môže dieťa prepuknúť v slzy. A naopak. A to, čomu sa hovorí neverbálny komunikačný prostriedok, že držanie tela, gestá, mimika sú podvedomého charakteru. A neskôr sa pochopí význam slov.

Aké je tajomstvo úspešná komunikácia? Sociálni psychológovia hovoria o komunikatívnosti zručnosti - zručnosti komunikácia. Je ich okolo 50. Tu sú niektoré z nich, ktoré sa učia v predškolskom veku.

    "Zdravím".

Na pozdravy sú špeciálne slová a gestá. Tieto formulácie sú nám všetkým známe: „Ahoj“, „ Dobré ráno(deň, večer)“, „Dobrý deň!“ – a je dôležité, aby dieťa rozlišovalo, na koho môžete hodiť priateľské „ahoj“ a koho treba pozdraviť úctivo. náš etiketa reči vyžaduje, aby sa na pozdrav odpovedalo aj pozdravom, a nie ticho.

2. "Rozlúčka".

Rovnakým spôsobom naučte svoje dieťa, že „bye“ je vhodné pre priateľov a blízkych dospelých a so zvyškom je lepšie sa rozlúčiť prísnejšie: „dovidenia“. V reakcii na rozlúčku je tiež zvykom rozlúčiť sa.

Zoberme si situáciu:

Vyzdvihnete dieťa zo škôlky, oblečiete ho a postrčíte k dverám, nahlas poviete: „Rozlúč sa“

Čo je tu podľa vás zlé?

3. "Konverzia".

Dieťa by malo vedieť, že keď niečo od niekoho chce: či zavolať pomoc, či povedať zaujímavý príbeh, sťažovať sa alebo chváliť - musíte kontaktovať túto osobu. Je dôležité, aby dieťa samo reagovalo na výzvu, keď je oslovené.

4. "Žiadosť o pomoc, podporu, službu."

Toto dôležitý bod. Keď dieťaťu niečo nefunguje, môže sa začať rozčuľovať, hnevať, plakať – často v nádeji, že potom za ním prídu a pomôžu mu. Dieťa by sa malo naučiť, že mu môže pomôcť takmer každý dospelý – stačí sa správne opýtať a nie je na tom nič zlé.

5. "Poskytovanie pomoci, podpory, služieb."

Ak je dieťa požiadané o pomoc a je schopné túto pomoc poskytnúť, môže to urobiť s komentárom: „Dobre“, „Prosím“.

6. "Ďakujem"

« na čarovné slovíčko„Učte takmer od detstva, takže so známym

"Ďakujem" zvyčajne nie je ťažké. Môžete to dieťaťu povedať, ak k niekomu niečo cíti hrejivé pocity za konkrétnu službu, potom je to pocit vďačnosti a vďačnosť sa dá vyjadriť slovami.

7. Prijímanie vďačnosti.

Toto je metóda spätnej väzby. Reakcia na vďačnosť: „Prosím“, „Na vaše zdravie“, „Vôbec nie“ - dieťa ukazuje, že vďačnosť je prijatá.

8. "Prepáčte."

Na ospravedlnenie používame slová, ktorými priznávame svoju vinu a žiadame obeť o odpustenie. "Prepáčte, už to neurobím", "Je mi to ľúto", "Je mi to ľúto." Formulár „prepáč“ je negramotný a nie je správny.

9. Prijatie ospravedlnenia.

Sú to slová a gestá, ktorými možno páchateľovi ukázať, že jeho ospravedlnenie bolo prijaté, záležitosť bola vyriešená, už voči nemu neprechovávame zášť. "Dobre", "dobre", "odpúšťam ti."

10. "Odmietnutie".

Dieťa musí vedieť, že má plné právo vzdať sa bez váhania všetkého, čo považuje za zlé, nepríjemné, nebezpečné alebo neprijateľné – a nikto ho k tomu nemôže nútiť.

11. „Požiadavky“.

Požiadavky sa od požiadaviek líšia svojou kategorickosťou a nepružnosťou. Dieťa musí vedieť, že ak sa cíti v nebezpečenstve, ak sa mu stane niečo nepríjemné, zlé, má právo požadovať a vyhrážať sa – a zároveň počítať s podporou. (Aspoň rodičia).

12. "Sluch".

Zdalo by sa, čo sa dá naučiť? Sadnite si a počúvajte. Ale schopnosť naozaj počúvať je sledovať reč druhého a rozumieť, počuť reč!

Práve táto zručnosť vám umožňuje neprerušovať druhého, ale pokojne čakať, kým dokončí svoju myšlienku. A rozvíjať ho v predškolskom veku nie je také ťažké: pomáha tomu čítanie kníh, zmysluplné rozhovory, spoločné vymýšľanie príbehov a detské audiokazety a CD.

13. "Podrobné vyhlásenie."

Ide o schopnosť dieťaťa vyjadrovať svoje myšlienky a úvahy nielen hladko a rovnomerne, ale zároveň podrobne a detailne. Zároveň musí dieťa pochopiť, v ktorých situáciách stojí za to zostaviť podrobné vyhlásenia a v ktorých môžete vyjsť s krátkymi. Schopnosť vytvárať podrobné vyhlásenia pomáha zdôvodniť a jasne vyjadriť svoje myšlienky.

Nič viac sa od predškoláka nevyžaduje.

2. Dnes by som chcela hovoriť o význame reči pre rozvoj komunikačných schopností detí.

Reč je verbálny komunikačný prostriedok.

Rozvoj reči dieťaťa sa uskutočňuje v odlišné typyčinnosti: v hre a umeleckej činnosti, V Každodenný život, keď čítate beletriu, pozeráte sa na ilustrácie ...

Ale jedným z hlavných prostriedkov je rečové prostredie v ktorej dieťa rastie.

Rečové a rečové správanie dieťaťa sa zlepšuje v procese komunikácie s dospelými v rodine. Pri komunikácii so svojím dieťaťom hovorte o obľúbených hračkách, členoch rodiny, o oddychu vo voľnom dni, o zaujímavé udalosti v živote dieťaťa a jeho blízkych, o vzrušujúcich prechádzkach. Čím viac sa s dieťaťom rozprávame, čím viac mu ukazujeme a hovoríme, tým lepšie pre jeho vývoj.

Mnohé národy vyvinuli príslovia o reči a rečovej komunikácii, pretože príslovia sú zásobárňou múdrosti.

Otvorte obálky, obsahujú listy so slovami, z ktorých musíte urobiť príslovie. Hra „Vytvorte príslovie“.

1. Bez jazyka a nemeckého zvončeka.

2. Aká je myseľ, taká je reč.

3. Slovo-veliteľ ľudskej sily.

4. Vtáka je vidieť perím, človeka rečami.

5. Živé slovo je cennejšie ako mŕtvy list.

6. Krátka reč je jasná, a preto krásna.

7. Slovom prepichneš to, čo nevieš prepichnúť ihlou.

8. Naučte sa slušnosti od nevychovaného človeka.

9. Kôň sa pozná v jazdení, človek v komunikácii.

10.Jedna dobré slovo lepšie ako tisíc urážok.

11. Rešpektujte slovo druhého - a tvoje slovo bude počuť.

12. Počúvanie je to isté ako liečenie.

13. Ak niekto povie, drž hubu a pozeraj sa na neho.

14. Kto nadáva, je drzý, nikto sa s ním nerozpráva.

15.Kde je slovo ahoj, tam je úsmev za odpoveď.

16. Neláskavé slovo horí viac ako oheň.

Naše slová, ako aj spôsob komunikácie dieťa kopíruje. Vy, ktorí sledujete dieťa doma, a my v materskej škole (v komunikácii s rovesníkmi) môžete vidieť, ako vyjadruje tento alebo ten charakter komunikácie, napodobňujúc svoju matku, babičku, učiteľa. Psychológovia navyše dokázali, že dieťa bude so svojimi deťmi komunikovať rovnakým štýlom, akým s ním komunikujete vy.

A vy, milí rodičia, do veľkej miery kopírujete komunikačný štýl svojich rodičov a prenášate ho aj na svoje deti. Čo ste si z komunikácie s rodičmi zobrali a preniesli na deti?

Pokúste sa byť priateľom vášho dieťaťa. Od toho, ako prebieha komunikácia, závisia výsledky výchovy aj celkový prospech dieťaťa. Dôležitá je priateľská atmosféra komunikácie, vytvára sa osvojením a využívaním komunikačných zručností.

Zhrnutie rodičovského stretnutia.

1. Doma dbajte na rozvoj reči dieťaťa a viac s ním. Čítajte dieťaťu rozprávky, básničky, riekanky, hádanky a naučte sa ich.

2. Spolu s inými hrami hrajte s deťmi hry s prstami, povzbudzujte dieťa k nácviku modelovania a kreslenia v rodine.

3. Pre úspešnejšiu komunikáciu s deťmi sme pre vás pripravili poznámku "Tajomstvá komunikácie dieťaťa v rodine."

3. Odsudzovanie otázok, ktoré zaujímajú rodičov.

Pripomienka pre rodičov

"Tajomstvo komunikácie dieťaťa v rodine"

*Uložiť do rodina jednota názorov na výchovu a komunikácia s dieťaťom.

*Dieťad Mali by ste cítiť lásku tých, ktorí sú vám blízki.

*Všimnite si svoj pokrok dieťa, radujte sa s ním.

*Komunikáciad by mal mať pozitívny emocionálny tón.

* Častejšie sa usmievajte dieťaťu.

*Všímajte si úspechy a úspechy dieťa.

*Súhlasiť dieťa také, aké je.

* Ukážte záujem dieťa počas komunikácie: kývnutie hlavou, súhlas, gesto. mimika, oči.

* Pokračujte v túžbe dieťa komunikovať s dospelými členmi rodiny.

*Komunikácia by mal byť pozitívny emocionálny.

Ščerbaková Valentina
Rozhovor s rodičmi "Úloha komunikačných hier"

Publikácia: « Úloha komunikačných hier»

Cieľom je dostať sa na vyššiu úroveň komunikatívny kultúry predškolákov a ich rodičov. Čo je komunikačné schopnosti? (Odpovede rodičov.) Komunikatívne zručnosti - to je schopnosť dieťaťa vstúpiť do procesu komunikácie s deťmi, s dospelými, schopnosť dodržiavať pravidlá komunikácie vo vzťahoch so súdruhmi, schopnosť orientovať sa v situáciách

komunikácia. Myslíte si, že formácia komunikatívny zručnosti vášho dieťaťa? (Počúvajte odpovede rodičov.) Myslíte si, že je potrebné sa rozvíjať komunikačné zručnosti u detí? Prečo? (Počúvajte odpovede rodičov, zhrnúť.) Tak treba Ako: predškolský vek - míľnikom v rozvoji osobnosti. Toto je obdobie spájania sa univerzálne hodnoty, čas nadväzovania vzťahov s poprednými oblasťami života, svetom ľudí, svetom prírody a vlastným svetom. Dieťa mení obsah komunikácie, svoje motívy, komunikatívny zručnosti a schopnosti. 6-7 letný vek dieťa je prípravou dieťaťa na školu, keďže práve v tomto období je budúcnosťou "študenti" je ľahšie získať, udržať a dlhodobo udržať vytvorené zručnosti a schopnosti. Pre deti s neform komunikatívny zručnosti budú typický: strach a neistota, sú v rozpakoch z novosti situácie, nevšednosti roly, boja sa povedať niečo zlé alebo nie tak, ako sa zdá, že chce učiteľ alebo vychovávateľ, obávajú sa zosmiešňovania súdruhov . Preto je potrebné v dieťati rozvíjať komunikačné schopnosti, naučiť komunikáciu, schopnosť naučiť sa základy morálnych, estetických, telesná výchovačím sa rozvíja návyk na systematickú prácu. Bez špeciálne rozvíjajúcej sa práce bude pre dieťa ťažké byť spoločenský, spoločenskýčo je nevyhnutné pre školskú pripravenosť. Aký je podľa vás najlepší spôsob rozvoja komunikačné schopnosti? (Odpovede rodičov.) Aké hry poznáte? (Odpovede rodičov.) Čo je to didaktická hra? (Odpovede rodičov.) Didaktická hra je vzdelávacia hra, v ktorej sú zahrnuté: učebná úloha, pravidlo, herná akcia. (Rozložte didaktickú hru. Napr. "Zoologické loto") Čo je to mobilná hra? (Odpovede rodičov.) Hra vonku je hra založená na obratnosti (fyzickej kompetencii, ktorá zahŕňa pravidlo a herné akcie. Napríklad hra vonku "pasce". Co si myslis komunikatívny zručnosti sa formujú v hre? (Odpovede rodičov.) schopnosť organizovať hru;

schopnosť viesť hru; schopnosť vyjednávať o priebehu hry; schopnosť zhrnúť hru; schopnosť vybrať si vodcu v hre. V hrách dieťa rozvíja napr kvalitu: sebaovladanie formuje sa vytrvalosť, schopnosť vzájomnej interakcie, schopnosť vyjednávať a dospieť k jedinému výsledku, sebaúcta, vzájomná pomoc. Pamätáte si a pomenujte hry, ktoré si pamätáte z detstva? (Odpovede rodičov.)

Súvisiace publikácie:

Úloha režisérskej hry pri rozvoji komunikačných schopností predškolákov Réžia je typ príbehová hra, ktorej špecifikum spočíva v tom, že dieťa organizuje aktivity akoby zvonku,.

Rozhovor s rodičmi „Úloha rodiny pri formovaní zdravého životného štýlu“ Rozhovor s rodičmi na tému: „Úloha rodiny pri formovaní zdravý životný štýlživot» Zdravie je neoceniteľným bohatstvom nielen pre každého človeka.

Rozhovor s rodičmi „Úloha prstových hier pri rozvoji detskej reči“ V predškolskom veku majú deti ťažkosti s osvojovaním si reči. Častejšie sa to stáva pri oslabených, neustálych ochoreniach detí, nie vždy.

Využitie didaktických hier pri rozvoji komunikačných schopností detí Mestská autonómna materská škola vzdelávacia inštitúcia MATERSKÁ ŠKOLAč. 5 „PIN a GVIN“ mestskej časti mesta Agidel Baškirskej republiky.

Využitie komunikatívnych hier v hudobných triedach, prázdninách, zábave Formovanie komunikácie - dôležitá podmienka normálne psychologický vývoj dieťa. A tiež jednou z hlavných úloh výcviku.


Hore