Synopsa ekologickej hodiny v druhej juniorskej skupine. Abstrakt lekcie o ekológii v druhej juniorskej skupine na tému „Cestovanie v zime

"Environmentálna výchova v druhej juniorskej skupine" Belyaeva Elena Aleksandrovna učiteľka 1. kategórie, 2012


Relevantnosť: Ekologická výchova je výchova k morálke, duchovnosti, inteligencii. Po stáročia bol človek vo vzťahu k prírode konzumentom: žil a využíval jej dary bez toho, aby premýšľal o dôsledkoch. A mal som túžbu chrániť prírodu pred jej neoprávnene barbarským ničením a znečisťovaním, vychovávať ľudí k starostlivému prístupu k nej. A treba začať od najmenších.


Účel: Vytváranie predstáv u detí o biologických vzorcoch Vytváranie emocionálnych - kladný postoj do sveta Formovanie pracovných zručností a zručností pre starostlivosť o zvieratá a rastliny Formovanie potreby samostatného štúdia prírody u detí.


Ciele: Rozvíjať u detí túžbu, zachovávať svet prírody. Zlepšite prostredie na rozvoj predmetu. Rozvíjať kognitívna aktivita a zvedavosť. zlepšiť pedagogickej kultúry rodičov na otázky environmentálnej výchovy deti.


Zvláštnosti environmentálnej výchovy mladších detí predškolskom veku Položte prvé orientačné body vo svete prírody, vo svete rastlín a zvierat. Poskytnúť pochopenie pôvodných vzťahov v prírode a pochopenie potreby určité podmienky pre ich život.


Domáce programy ekologickej výchovy detí predškolského veku. A. Veresova "Sme pozemšťania" E. Ryleeva "Objavte seba" N. A. Avdeeva a G. B. Stepanova "Život okolo nás" Zh. "Semitsvetik" T. A. Koptseva "Príroda a umelec" N. A. Ryukbeil "Pocit prírody" N. A. Ryzhova "Príroda je "Príroda je". náš domov" S. Nikolaeva" Mladý ekológ" E. V. Pchelintseva-Ivanova " Trvalé hodnoty prírody "


Hodnota spoločnej aktivity dospelého a dieťaťa v procese environmentálnej výchovy. Učiteľ v materskej škole - hlavná postava pedagogický proces vrátane environmentálnej výchovy. Byť nosičom ekologická kultúra, vlastniaci metodiku environmentálnej výchovy, organizuje činnosť detí tak, aby bola zmysluplná, emocionálne bohatá, prispievala k formovaniu praktických zručností a potrebných predstáv o prírode a postupne prechádzala do samostatného správania detí. Vedenie v tomto procese by malo byť Tímová práca dospelý a dieťa.


Domnievam sa, že environmentálna výchova predškolákov by sa mala venovať dôležité miesto. Predo mnou vyvstal problém, ako vložiť do dieťaťa počiatočné pochopenie niektorých aspektov interakcie človeka s prírodou: človek ako stvorenie potrebujú dobre definované vitálne nevyhnutné podmienky; človek ako užívateľ prírody, spotrebováva zdroje Zeme, chráni prírodu. Som si istý, že láska k prírode je vedomá, opatrná a zainteresovaný postoj k nej musí byť každý človek vychovávaný nízky vek tak v rodine, ako aj v predškolských zariadeniach.


Metódy environmentálnej výchovy v DOW metóda pozorovania s prepojením rôznych analyzátorov, Experimenty a experimenty, Problémové situácie alebo vykonávanie experimentov (umožňujúce „objavovať nové poznatky“); verbálne metódy(rozhovor, problémové otázky, príbehy - popis atď.), Praktické aktivity v prírode (práca v prírode, environmentálne akcie, vizuálna aktivita s ukážkou prírody), Herné metódy a hru Praktická práca a pátracie činnosti; Exkurzie, Metóda projektov


Ekologická výchova predškoláka prostredníctvom odlišné typy aktivity Environmentálna kultúra Dizajn Čítanie Pozorovanie Pracovná činnosť Herná aktivita Pohybová aktivita Umelecká aktivita Divadelná činnosť Hudobné aktivity



Prostredie na rozvoj objektov Zbierky Minizáhrada Minilaboratórium Fotoalbumy, ilustrácie Ekologické hry Modely biotopov voľne žijúcich a domácich zvierat Analógové hračky, modely zeleniny a ovocia Zbierky Minizáhrada Minilaboratórium Fotoalbumy, ilustrácie Ekologické hry Modely biotopov voľne žijúcich a domácich zvierat Analógové hračky, modely zeleniny a ovocia


Práca s rodičmi Zapojenie sa do návrhu vývojového prostredia skupiny rodičovské stretnutia formou zábavy, hier Deti-rodičovské výstavy kresieb Zapojenie rodičov do účasti na environmentálnych výstavách Individuálne rozhovory, lavicové konzultácieÚčasť na matiné


Baimatova Ira Vladimirovna
Predškolská vzdelávacia inštitúcia č. 50, Lipetsk
vychovávateľka


Abstrakt lekcie o environmentálnej výchove v druhej juniorskej skupine „Návšteva lesných zvierat“

Cieľ: vytvárať predstavy o svete zvierat.

Obsah programu:

Vzdelávacie úlohy:

Vytvoriť si predstavu o ročnom období (jeseň).

Vytvárať podmienky pre formovanie schopnosti rozlišovať medzi zvieratami žijúcimi v lese (kde žijú? Ktoré).

Objasnite predstavu o tom, čo jedia divoké zvieratá.

Vychovaj humánny postoj k objektom prírody, túžbu im pomôcť.

Vývojové úlohy:

rozvíjať schopnosť detí nájsť schému obrázka zodpovedajúcu položenej otázke;

rozvoj zvedavosti a kognitívnej motivácie;

rozvíjať porozumenie reči a aktivovať slovnú zásobu;

upevniť vedomosti detí o základných farbách (červená, žltá) a geometrické tvary(kruh, štvorec, trojuholník);

rozvíjať všeobecné a jemné motorické zručnosti;

rozvíjať vzťah koordinácie pohybov a reči.

Typy detských aktivít: hravý, komunikatívny, kognitívny výskum, produktívny, umelecký a estetický rozvoj.

Demo materiál: hračky (veverička, zajac, medveď); ich domy (dutina, brloh); huby, šišky; jeden ovocný kôš - modely; sud medu; každé dieťa 1/2 krajinné listy s obrazom malinovej vetvy; Gyenes bloky; obrázky zobrazujúce stromy;schémy obrázkov s príznakmi jesene.

Prípravné práce: didaktické hry "Divoké zvieratá"; "LOTTO"; "Nájsť pár"; "Nadbytočná položka". Prezeranie obrázkov s obrázkami divých zvierat, čítanie básní a hádaniek o lese a jeho obyvateľoch. Demonštračný materiál "Stromy".

Priebeh aktivity:

1. Úvodná časť

Deti vstupujú do skupiny. Učiteľ upozorňuje na hostí, ponúka sa pozdraviť.

Ahoj, slnko - priateľ, (ruky hore, "baterky")

Ahoj, nos - prasiatko ( ukazovák ukazuje nos)

Hello špongie (ukáž pery)

Ahoj zuby (ukáž zuby)

Špongie "smaknuté" ("smack")

Zuby "klikli" ("klikli")

Zdvihnite rukoväte nahor (zdvihnite rukoväte nahor)

A mávali (mávame rukami)

A teraz všetci spolu -

"Ahoj!" - povedali (v zbore hovoríme ahoj)

Vychovávateľ: Chlapci, dnes pôjdeme na výlet. Pôjdeme do lesa za zvieratkami. Pripomeňme si, aké zvieratá žijú v našich lesoch. (Použité sú obrázky zo série "Divoké zvieratá"). Ako ich nazývame. (Divoké zvieratá). Prečo sú divoké (ľudia sa o ne nestarajú) Výborne! Vezmime si maškrtu pre veveričku, zajaca, medveďa. Kto má rád huby?

deti: Veverička.

Učiteľ: Kto miluje jablká?

deti: Králiček.

Pedagóg: kto s nami miluje med?

deti: Medveď.

Vychovávateľ:

Dávame do košíka maškrty a vyrážame na výlet.

A aby sme sa dostali do lesa, musíme povedať čarovné slová.

Jeden, dva, tri sa zohnite

Jeden, dva, tri sa otočia.

Raz, dva, tri sa točia

A ste v lese. (Znie hudba).

(Pred deťmi je tabuľa zdobená stromčekmi, vianočnými stromčekmi, dutinou, šiškami na podlahe a hubami).

Vychovávateľ: Tu je, nádherný les! Chlapci, aké je teraz ročné obdobie (jeseň), ukážme a zavolajte jesenné znamenia. (Na jeseň prší, fúka vietor, vtáky odleteli do teplejších oblastí a zvieratá sa pripravujú na zimu). Listy padajú na zem, akú farbu majú listy? (Žltá, červená). (Zavolám jedno dieťa naraz a požiadam ho, aby ukázalo znaky, používam 5 obrázkov)

Chcem ti dať hádanku a ty hádaj.

Z pobočky na vetvu

Rýchly ako lopta

Skákanie cez les

Červený cirkus.

Kto si myslíte, že to je?

deti: veverička.

Vychovávateľ:Áno, deti, v našom lese žije veverička. Ako sa volá domček, v ktorom žije veverička?

deti: Dutý.

Vychovávateľ: Akú farbu má veverička?

deti: Ryšavka.

Vychovávateľ: Veverička zbiera orechy, šišky, huby. Kde ich skrýva?

deti: V dutine

Veverička(vyzerá z priehlbiny): Och, ahojte chlapci!

Vychovávateľ:Čo robíš na jeseň?

Veverička: Upratujem dom, pripravujem sa na zimu. Zostáva zbierať šišky a huby, ale všetky huby a šišky sú zmiešané.

Vychovávateľ: Chlapci, môžeme pomôcť veveričke zbierať šišky a huby? A koľko šišiek a hríbov je? (Veľa). Veverička, pomôžeme ti dať veci do poriadku. Pomôžme veveričke triediť šišky a huby. (Znie hudba, deti zbierajú hríby do jedného košíka, šišky do druhého).

Veverička:Ďakujem vám za pomoc!

Vychovávateľ: Veverička, priniesli sme vám darček, chlapci, čo je? (Huba). Čo je on? (Veľký).

Výborne chlapci, poradili sme si s vami a pomohli veveričke. Oh, kto plače?

Guľôčka páperia

dlhé ucho

Šikovne skáče

Miluje mrkvu (priblížia sa k pni a vidia tam zajaca)

Vychovávateľ: Chlapi, kto je tu (zajac). a čo je on? (Biely, zbabelec). Ahoj zajačik, ako sa máš? Prečo plačeš?

Králiček: Zobral som celú tašku jabĺk, ale nepriniesol som ju domov, ukázalo sa, že moja taška je plná dier. Počas chôdze domov som stratil všetky jablká.

Vychovávateľ:Áno, nebuď smutný, zajac, chlapci a ja sme neprišli s prázdnymi rukami, ale priniesli sme ti jablká. Chlapci, dáme zajačikovi jablká? A aké najväčšie jablká máme v košíku? Podľa farby?

deti: Veľké, malé, červené, žlté. Hra s Gyenes Blocks (do obruče dávam kruhy, štvorce, trojuholníky).

zajac:Ďakujem vám chlapci!

Je to veľký majster lesa

Prebúdza sa na jar.

Chlapi kto to je?

deti: Medveď.

Vychovávateľ: aká je naša?

deti: Veľký, PEC.

Vychovávateľ:Ako sa volá dom, v ktorom býva?

deti: Brloh.

medveď: Ahojte chalani. Vieš čo robím v zime?

deti: Spi a cmúľaj si labku.

medveď: Dobre, dobre! Ty vieš všetko. Prosím, hrajte so mnou, aby som mohol mať dobré sny.

Vychovávateľ:Zahráme sa na chlapov s Miškou?

deti:Áno.

Prebieha logaritmika« Zábavné zvieratá."

Zajačik skáče cez kríky, skáču na dvoch nohách a robia z nich „uši“.

Cez močiar a cez hrbole. dlane.

Veverička skáče na konáre, Skáču, ohýbajúc ruky pred hruďou.

Huba nesie mláďatá veveričiek.

Medveď PEC chodí, kolísajú sa.

Má krivé labky.

Žiadne cesty, žiadne stopy

Váľa sa ostnatý ježko. chrbty.

medveď: Dobre zahrané!

Vychovávateľ: Mishka, chlapi ti priniesli sud medu.

medveď:Mnohokrat dakujem.

Vychovávateľ:ALEČo ešte Mishka rada jedáva?

deti: Malina.

Vychovávateľ: Nakreslíme mu nejaké bobule. (Deti spolu s učiteľkou kreslia vatové tampóny bobule pre medveďa).

medveď:Ďakujem, veľmi ma to teší, bobúľ sa nevzdám. Dovidenia, chlapci!

Vychovávateľ: A chlapi, je čas, aby sme šli do škôlky.

Videli sme zázraky

Počkajte, kým opäť navštívime les!

Hovoríme čarovné slová.

Jeden, dva, tri sa zohnite

Jeden, dva, tri sa otočia

Raz, dva, tri sa točia

A v škôlke sa nájdeš ty!

Tu sme s vami a prišli do škôlky. Užili ste si náš výlet? Kam sme s tebou išli? Koho sme stretli v lese? Ako sme pomohli veveričke? A zajačik? Čím ste kŕmili medveďa? Akí ste dobrí ľudia, zvieratám treba pomáhať, nedajú sa uraziť!

Abstrakt lekcie o ekológii v druhej juniorskej skupine

Vychovávateľ: Molchanova N.A.

Téma: "Úžasná voda".

Implementácia obsahu programu vo vzdelávacích oblastiach:

« Vývoj reči», « kognitívny vývoj“, „Sociálne a komunikatívne“.

Druhy detských aktivít : hra, kognitívno-výskumná, komunikatívna, vizuálna.

Ciele: Objasniť predstavy detí, že voda je veľmi dôležitá pre všetky živé bytosti, rastliny, zvieratá a ľudia bez nej nemôžu žiť.

vzdelávacie úlohy.

Poskytnúť deťom vedomosti o vlastnostiach vody (chuť, farba, vôňa).

vzdelávacie úlohy.

Kultivujte pozorný a opatrný postoj zalievať, vodu zbytočne nevylievať, kohútik poriadne zavrieť.

Materiál: poháre s prevarenou vodou podľa počtu detí, 3 priehľadné poháre, jeden pohár so slanou vodou, jeden so sladkou, poháre s teplou a studená voda, s mliekom; farby, štetce, obrúsky; papierové kvapky; Slnko.

Priebeh lekcie:

1. Vychovávateľ: Dám ti hádanku, ak uhádneš, ukážem ti odpoveď.

Som oblak a hmla
A potok a oceán
A lietam a bežím
A môžem byť sklo!

Veľmi dobromyseľný
Som mäkký, poslušný,
Ale keď chcem
Opotrebujem aj kameň.

Nie som kameň, nie piesok,

Môj syn je potok

Uhádli ste priatelia

Ako sa volám? (voda)

Učiteľ: Chlapci, odkiaľ sa berie voda, keď sa umývame? Presne tak, z kohútika. Ale aby sme sa dostali do nášho domu, voda robí dlhú cestu.

Učiteľ: Na čo je voda?(piť, umývať ruky, kúpať sa, umývať, utierať podlahu, polievať kvety).

Vychovávateľ: Pozri, mám dva okuliare. Jeden s vodou, druhý s mliekom.

Navrhujem, aby sa 2-3 deti pozerali cez pohár mlieka. Čo vidíš? (odpovede detí). Čo vidíš cez pohár vody?

Aká je teda voda? Správna voda je čistá. A čo mlieko? (odpovede detí).

Pedagóg: A teraz vám navrhujem ovoňať vodu. Vonia voda niečím? (Odpovede detí). Voda je bez zápachu.

Učiteľ: Každý z vás má poháre vody, navrhujem, aby ste ochutnali vodu. (Pozývame deti prevarená voda, každému). Aký druh vody? sladké? Slaný? trpký?

Vychovávateľ: Správne, voda nemá chuť, je bez chuti.

Učiteľ: A teraz urobme experiment, vyskúšajme vodu, ktorá je na mojom stole (učiteľ naleje sladkú vodu do niekoľkých pohárov). Vyzýva niekoľko detí, aby vyskúšali vodu. Ako chutila? (Odpovede detí). Čo myslíte, čo som pridal do vody? (Odpovede detí) Pedagóg: Ukazuje sa, že voda môže prebrať chuť látky, ktorá do nej bola pridaná.

Učiteľ: Chlapci, voda môže meniť farbu podľa toho, čo do nej bolo pridané. (Ponorí štetec do pohára.)

Akú farbu má voda?

Učiteľ: Chlapci, dozvedeli sme sa, že voda nemá chuť, farbu ani vôňu.

2. Didaktická hra "Daj mi kvapku."

Musíte dať kvapku niekomu, kto potrebuje vodu.

Vychovávateľ: Dima, komu si dal svoju kvapku? (kvetina).

Prečo potrebuje kvetina kvapku? Presne tak, aby kvietok nevyschol.

3. Mobilná hra „Kvapka a cloud“. Kvapky lietali na zem, skákali, hrali sa. Zhromaždili sa a tiekli vo veselých prúdoch (držiac sa za ruky tvoria prúdy). Brooks sa stretol a stal sa veľkou riekou (spojenou v jednom reťazci). Kvapky plávajú vo veľkej rieke, cestujú. Rieka tiekla a tiekla a padala do veľkého, veľkého oceánu (deti sa preorganizujú do okrúhleho tanca a pohybujú sa v kruhu). Plávali sme - plávali v oceáne a potom sme si spomenuli, že moja matka cloud mi prikázala vrátiť sa domov. A práve vtedy vyšlo slnko. Kvapky sa stali ľahkými (kvapôčky prikrčené stúpajú, potom naťahujú ruky nahor). Vyparili sa pod lúčmi slnka, vrátili sa do materského mraku.

Pedagóg: Chlapci, ako by sme mali šetriť vodou?

Správne, keď si umyjete ruky, mali by ste okamžite zavrieť kohútik?

odraz:

Čo sme sa dnes naučili o vode? (priehľadné, bez chuti, bez zápachu)

Tu je, koľko sme sa naučili o vode.

Cieľ.

Formovanie ekologickej kultúry predškolákov.
Rozvoj kognitívnej a rečovej aktivity.

Úlohy.

Vzdelávacie
- Prispieť k hromadeniu detských predstáv o vtákoch, o častiach tela vtákov.
- Opravte pravidlá správania sa v lese.
- Upevniť zručnosť plazenia pod oblúkom.

Vzdelávacie
- Rozvíjať pozornosť, pamäť.
- Rozvíjať kognitívne a rečová aktivita deti pomocou hernej motivácie.

Vzdelávacie
- Pestovať starostlivý vzťah k prírode, zmysel pre empatiu, vzájomnú pomoc.

Vybavenie.
Lopta
Obrysy obrázkov vtákov
Obrázok vtákov na ich pripevnenie k obrysovému obrázku
Web tkaný z nití
Oblúk na plazenie
strom s dutinou
Hniezdo s 3 vtáčími vajíčkami
Ďateľ vták (hračka)
Zvukový záznam hudby
2 podnosy
Čerešňové kôstky, korálky, malé gombíky a semienka
Taniere pre každé dieťa
Zariadenie na kreslenie: kresby vtákov ceruzou s nemaľovaným detailom

Vychovávateľ. Chlapci, radi cestujete? (Áno) Potom si dnes urobíme malý výlet jarný les. Len si najprv zapamätajte pravidlá správania sa v lese.

(Cvičenie s loptou)
Vychovávateľ.
V lese je nemožné:
-nemôže sa dostať za seba
- nemôžete zlomiť vetvy
- nemôžete ničiť mraveniská
- netrhaj kvety
- nemôžete nahlas kričať atď.
Vychovávateľ. Poznáte pravidlá správania, takže môžete pokojne vyraziť na výlet.
"Raz, dva, tri, otoč sa - ocitni sa v jarnom lese!"
Vychovávateľ. A tu je les.

Pred deťmi sú obrysy obrázkov vtákov.

Vychovávateľ. Zlý čarodejník premenil vtáky na tiene. Čo robiť? Možno by sme ich mohli skúsiť premeniť znova na živé vtáky? (Áno)
- Meno, tiene, aké vtáky vidíš na obrázku?

- Ak chcete oživiť vtáky, musíte správne umiestniť ich jasné obrázky na siluety.
Deti usporiadajú obrázky vtákov na obrysy.

Vychovávateľ. Chlapci, vtáky sú tak dlho tieňmi, sú hladné. Čím ich kŕmiť, kŕmidlá sú prázdne?
- Čo jedia vtáky? (obilie, semená, chlebové omrvinky atď.)
Vychovávateľ. Kde toto všetko môžeme získať? Oh, tu sú nejaké tácky s podivným obsahom. ( Učiteľ položí 2 podnosy na dva stoly, v ktorých sa mieša čerešňové kôstky, korálky, malé gombíky a semienka)
Pozri a povedz mi, čo je na táckach? (čerešňové kôstky, korálky, malé gombíky a semienka)
Ktoré z nasledujúcich budú vtáky klovať? (semená)
Vychovávateľ. Chlapci, ste pripravení nakŕmiť vtáky? Aby sme to urobili, musíme od seba oddeliť všetko, čo je na tácke. ( Učiteľ rozdelí deti do tímov po 4 ľuďoch.) Teraz si každý z vás vezme do taniera, čo pomenujem. (1. dieťa vyberá semienka čerešní, 2. - malé gombíky, 3. - korálky, 4. - semená)
Vychovávateľ. Výborne, chlapci, prácu ste zvládli rýchlo. Umiestnite misky so semenami bližšie k vtákom. Myslím, že si s radosťou vychutnajú naše maškrty.

Vychovávateľ. Chlapci, vydali sme sa cestovať, takže je čas ísť ďalej.

Na lesnom chodníku je pavučina (pavučina utkaná z nití je upevnená medzi stromami), deti nemôžu prejsť.

Vychovávateľ. Čo robiť? Je tu rozpor. (odstráňte web, prerušte ho atď. alebo si ho ponechajte)
Vychovávateľ.
Pavúky sú veľkým prínosom, chránia nás pred škodlivým hmyzom, ktorý chytajú do svojich sietí (pavučín). Preto nie je potrebné lámať siete, ak sú na stromoch alebo plotoch.
Vychovávateľ. Poďme opatrne, bez toho, aby sme sa dotkli pavučiny, pod ňu (deti prechádzajú pod oblúkom alebo inou prekážkou). Výborne, chlapci, nikto sa nedotkol a netrhal siete.

Pred deťmi je strom, na strome je dutina (v dutine pod listami a pierkami sú 3 malé vajíčka)
Vychovávateľ.
- Chlapci, čo si myslíte, kto býva v dutine? ( veverička)
- Pozrite sa do diery. Koho tam vidíš? ( nikto)
- Čo leží v priehlbine? (vajcia Chlapci, čo poviete, kto býva v tejto dutine ( možno vták)
Je to tak, hniezdi tu nejaké vtáky. Ale aký druh vtáka zistíte, ak uhádnete hádanku.
"Doktor" pre borovice a brezy,
Pevnejšie ako oceľ dlhý nos,
Bude jesť škodcov v kôre
Ako v mraze, tak aj v teple!
V. Kuzminov
Učiteľ vystaví vtáčika ďatľa a ponúkne mu hru.
Vychovávateľ.
Chlapi, ďateľ má kamaráta, šikovnú sýkorku. Miluje skákanie a beh. Poďme si ukázať, ako to robí.

Fizminutka "Svižné skoky sýkorky"

Svižná sýkorka skáče (Skáka na mieste na dvoch nohách.)
Nedokáže pokojne sedieť (Skáka na mieste na ľavej nohe.)
Skok-skok, skok-skok, (Skok na mieste ďalej pravá noha.)
Krútil sa ako vrch. (Krúžime na mieste.)
Tu som si na minútku sadol, (Sadni si.)
Poškriabala si prsia zobákom (Postavte sa, hlava sa nakloní doľava a doprava.)
A z trate - k plotu z prútia (Skákanie na mieste na ľavej nohe.)
Tiri-tiri, (Skákanie na mieste na pravej nohe.)
Tieň-tieň-tieň! (Skákanie na mieste na dvoch nohách.)
(A. Barto)

Ďateľ klope zobákom tuk-tuk-tuk.
Vychovávateľ. Ďateľ nám odťukal telegram. Hádajte, čo je ona? A uhádol som. Počúvaj :( za zvuku ďatľa) Do-my-ra! Do-moje po-ra!
Skúste klepnúť na telegram.

Vychovávateľ. Áno, čas prešiel bez povšimnutia a naozaj sa musíme vrátiť do škôlky.

Vychovávateľ. Postavte sa do polkruhu, zatvorte oči a povedzte:
"Raz, dva, tri, otoč sa - ocitneš sa v našej záhrade!"
Vychovávateľ. Sme späť v škôlke.
Páčilo sa vám cestovanie jarným lesom? (Áno)
Komu si pomohol v lese? (k vtákom)
- Choďte k stolom. Tu sú obrázky vtákov. Umelec ich maľoval v zhone a robil chyby, nedomaľoval nejaký detail. Opravte nepresnosti umelca.
Deti maľujú detaily vtáka (krídlo, zobák, noha, chvost, hlava, trup) na hudbu.
Vychovávateľ.
Aký detail si maľoval?
- Pozrite sa, koľko rôznych vtákov umelec namaľoval a všetci ste mu pomohli.
Vychovávateľ. Osloboďme vtáky, nechajme ich žiť v slobode.
Učiteľ fixuje kresby vtákov na vopred pripravenom "nebi". Zahŕňa zvuky vtákov.

Vychovávateľ.
Počujme, ako vám vtáky ďakujú za slobodu a vašu láskavosť!
nominácia: MATERSKÁ ŠKOLA, Poznámky z prednášok, GCD, ekológia
Názov: Zhrnutie GCD v 2. juniorskej skupine o formovaní ekologickej kultúry prostredníctvom spoznávania vonkajšieho sveta

Natália Tsyganová
Abstrakt lekcie (o ekológii) v mladšej skupine. Téma: "Cesta do lesa"

Abstrakt lekcie (o ekológii) v mladšej skupine.

Téma: "Cesta do lesa"

Cieľ: konsolidácia pojmu „strom“, „ker“ u detí - sú to rastliny, majú spoločné základné črty (koreň, stonka, list, existujú rozdiely - strom má jeden kmeň (kmeň a krík má veľa.

Úlohy

Rozvíjať u detí pozorovanie, pozornosť, myslenie, koherentnú reč,

Pestujte lásku a úctu k pôvodnej prírode,

Podporovať formovanie komunikačných zručností, vyvolať emocionálnu reakciu v procese obdivovania pôvodnej prírody.

Prípravné práce.

Na prechádzkach zvážte stromy a kríky, zvýraznite ich časti, štruktúru.

Vybavenie: Hračka medvedíka, model lesa, rezané stromy a kríky, ilustrácie stromov (breza, dub, jaseň, javor, smrek, hudobná nahrávka „Sounds of the Forest“, panely, modely stavby stromu a ker (koreň, stonka - kmeň, list).

Slovná zásoba: strom, ker, brezový list, javorový list, dubový list, osikový list, vŕbový list, topoľový list

Priebeh lekcie:

(Znie hudba: "Sounds of the Forest")

opatrovateľka:-Chlapi! Dnes vás pozývam na cestu. Čo myslíš, kam pôjdeme? Presne tak, v lese. Čo by sme si však mali zapamätať skôr, než vyrazíme do lesa?

deti: - Pravidlo správania sa v lese.

1. Nebudeme lámať konáre stromu, nebudeme na ňom škrabať slová.

2. Nebudeme zbierať kvety, ale budeme ich obdivovať.

3. Neznáme bobule a huby nebudeme zbierať, ani ich nevytrhávame.

4. Nemôžete robiť hluk, nemôžete urážať zvieratá.

opatrovateľka: Pôjdeme touto lesnou cestou. Pozrite sa, aké krásne je okolo! (Báseň "Les" od S. Pogorelovského)

Ahoj les!

Hustý les,

Plné rozprávok a zázrakov!

Čo robíš hluk?

V tmavej, búrlivej noci,

Čo nám šepkáš na úsvite?

Všetko v rose, ako v striebre?

Kto sa skrýva v tvojej divočine?

Aké zviera? Aký vták?

Otvorte všetko, neskrývajte sa:

Vidíte, sme svoji.

(Je počuť niečí plač.)

opatrovateľka: -Asi niekto plače? kto to je (Učiteľ vytiahne spoza modelu stromu hračku medvedíka). Prečo plačeš?

medvedie mláďa:- domov všetko obyvatelia lesa smejú sa: vyrástol si, ale nevieš, kde je strom a kde je ker. A to som ešte malý. Pomôž mi.

opatrovateľka: Pomôcť chlapom?

Učiteľka vyzve deti, aby naučili medvedíka rozlišovať medzi stromami a kríkmi. Deti sú umiestnené na koberci pred panelom. Učiteľ pripevní obrázky stromu a kríka na panel a opýta sa detí, čo je na obrázkoch zobrazené (strom a krík, a ponúkne im vysvetlenie, ako vedeli, že ide o strom (ker).

Deti pomenúvajú a ukazujú na obrázky korene, kmeň, konáre, listy. Učiteľ od detí zistí, koľko kmeňov - veľa alebo jeden, pripevní zodpovedajúci model vedľa stromu.

Podobne deti vysvetľujú, ako ker spoznali. Vysvetlia, že strom má jeden kmeň a krík ich má veľa, a pripevnia vhodný model vedľa kríka.

Učiteľka vyzve deti, aby premýšľali o tom, že strom a krík nie sú podobné. Porovnajte ich podľa výšky. (Strom je vysoký a ker nízky).

medvedie mláďa: -Teraz už chápem. Ale nechápem, prečo sú listy na stromoch iné?

opatrovateľka: -Počúvaj medvedíka

Hra: "Koho sú deti z brandže?" (Deti volajú listy k obrázku-stromu.) Brezový list - do brezy

Javorový list - do javora

Dubový list - do dubu

Osikový list - osika

Vŕbový list - do vŕby

Topoľový list - do topoľa

medvedie mláďa: -Ďakujem chlapci.

opatrovateľka: -A teraz sa poďme hrať s Mishutkom.

Dychové cvičenie "Stromy a vietor"

Deti sú rozdelené do dvoch skupín: prvý tím je vietor, druhý sú stromy.

Tímy stoja proti sebe.

Učiteľ pripomína pravidlo: správne dýchame.

Vietor ticho fúka, vetvičky sa kývajú - prsty, vietor naberá na sile - veľké vetvičky sa kývajú - ruky, fúkalo. silný vietor- kmene stromov sa kývajú. Snažíme sa správne dýchať.

Fizkultminutka.

(Pohybujte sa po rozložení brezy, dajte deťom kúsky kartónu).

Veselo obídeme brezu.

Spoločne nazbierame rôzne listy.

Zdvihnite ruky, trochu sa otočte.

A vyhoďte listy pod oblaky.

Nechajte ich lietať ako motýle!

medvedie mláďa A: Ďakujem za všetkých chalanov! Mal som ťa rád.

Páči sa mi len ten jeden

Kto zachráni lesný svet

Ten, kto neláme konáre,

Ten, kto neodplaší vtáka

Muchovník nezrazí,

A oheň nevznikne

Kto je vždy, vždy v lese

Rešpektuje ticho.

Príďte znova navštíviť. Zbohom.

opatrovateľka: Zbohom Mišutka. Je čas, aby sme išli do škôlky.

Reflexia.

Kam sme s tebou išli?

Koho sme stretli?

Čo sme naučili Mišutku?

(Učiteľ chváli deti za ich pozornosť, za úplné odpovede.)

opatrovateľka: - REŠPEKTOVAŤ TICHO, CHRÁNIŤ PRÍRODU - LEBO SME JEJ SÚČASŤOU!

Súvisiace publikácie:

Zhrnutie lekcie o základoch ekológie v druhej juniorskej skupine „Cesta do rozprávkového lesa“ 2 najmladší nápravnovýchovná skupina Dátum: ___ Vzdelávacia oblasť: Poznávanie Sekcia: Základy ekológie Téma: Rozprávkový les.

Synopsa otvorenej hodiny v druhej juniorskej skupine pre rodičov. Téma: "Cesta na rozprávkovú lúku" Druhy detských aktivít: spoločensko – komunikatívne, rečové, kognitívne. Ciele: Upevniť vedomosti o známych rozprávkach. Úlohy: 1. Edukačné:.

Abstrakt lekcie o rozvoji reči v 1. juniorskej skupine Téma: "Cesta do sveta hračiek na básne A. Barto" Vzdelávacie úlohy: - Pokračovať vo výučbe riešenia hádaniek; - Naďalej sa učiť chápať, čo je dobré a čo zlé; - Opakujte.

Abstrakt lekcie o ekológii v seniorskej skupine Téma: „Kúzelný kvet“ Téma: " magický kvet» Integrácia oblastí: „poznávanie“, „komunikácia“, „socializácia“, „zdravie“. Cieľ: vychovať priateľský kolektív.

Abstrakt lekcie o ekológii v 2. juniorskej skupine „Cesta do jesenného lesa“ Abstrakt lekcie o ekológii v 2. juniorskej skupine „Cesta do jesenný les". Cesta do jesenného lesa. Účel: dať deťom nápad.


Hore