Pavasario ženklai ikimokyklinio amžiaus vaikams. Pamoka tema: Pavasaris parengiamojoje grupėje

Pamokos tikslai.Įtvirtinti vaikų žinias apie ankstyvą ir vėlyvą pavasarį. P supažindinti su pavasarį atspindinčiais meno kūriniais, sužinoti, kokiomis raiškos priemonėmis šį sezoną perteikia kompozitoriai, menininkai, poetai. Suteikite idėją apie įvairovę pavasario vaizdai muzikoje, vizualinė veikla, poezija. Įtvirtinti žinias apie P. Čaikovskio ciklo „Metų laikai“ kūrinius „Kovas“ ir „Balandis“. Ugdykite vaizdinę kalbą muzikinis sugebėjimas, emocinė sfera. Ugdyti muzikinį, meninį ir estetinis skonis susidomėjimas ir meilė muzikai, vaizduojamieji menai, poezija.

Medžiaga ir įranga.Įrašyta S. Rachmaninovo muzika (romantika „Pavasario vandenys“ pagal F. Tyutchev žodžius). Įraše P. Čaikovskio muzika („Kovas“, „Balandis“ iš fortepijoninio ciklo „Metų laikai“). multimedijos diegimas. Pristatymas pamokos tema.

Pamokos eiga

Vaikai kartu su mokytoja įeina į salę skambant S. Rachmaninovo romanso „Pavasario vandenys“ įraše, juos sveikina. muzikos vadovas, toliau - m.

2–4 skaidrės

Ponas. Vaikinai tik dabar Buvo atliktas Sergejaus Rachmaninovo romansas „Pavasario vandenys“ pagal Fiodoro Tiutčevo eiles. ( Eilėraščio fragmento skaitymas.)

Sniegas vis dar baltuoja laukuose,
O vandenys jau ošia pavasarį -

Jie bėga ir pažadina mieguistą krantą,

Jie bėga, šviečia ir sako...

Jie visur sako:

Pavasaris ateina, pavasaris ateina!

Mes esame jauno pavasario pasiuntiniai,

Ji mus išsiuntė į priekį!

Kaip tiksliai kompozitorius perteikė poetinio teksto turinį, pavasarišką gamtos būseną!

5 skaidrė

Vaikinai, ar jums patinka pavasaris? ( Vaikų atsakymai.) Kas tau patinka šiuo metų laiku? (Šviesi saulė, šiluma, gamtos pabudimas: ant medžių žydi lapai, žydi pirmosios gėlės.)

Auklėtojas. Ar žinote, kad pavasaris ateina anksti ir vėlai? ( Vaikų atsakymai.)

6, 7 skaidrės

Mokytoja veda trumpą pokalbį su vaikais „Ankstyvo ir vėlyvo pavasario ženklai“.

Ponas. Vaikinai, romanas „Pavasario vandenys“ nuskambėjo neatsitiktinai. Šiandien norėčiau su jumis pakalbėti apie tai, kaip kompozitoriai, menininkai ir poetai savo kūriniuose perteikia pavasarį ir su juo susijusius jausmus.

Dabar klausysime jums žinomos muzikos. ( Įraše skamba P. Čaikovskio ciklo „Metų laikai“ pjesė „Kovas“.) Prisiminkite, kas parašė šią muziką. ( Petras Iljičius Čaikovskis).

9, 10 skaidrės

Tiesa, muzikos autorius – didysis rusų kompozitorius Piotras Iljičius Čaikovskis. Koks kūrinio pavadinimas? ( Vaikų atsakymai.) Teisingai, muzika vadinasi „March. Song of the Lark“ yra iš garsaus Čaikovskio fortepijoninio albumo „Metų laikai“. Kuo ypatingas šis albumas? ( Vaikų atsakymai.)

skaidrės numeris 11

Pakalbėkime apie kovo mėnesį. Kokia muzika jame? (Muzika švelni, girdisi, kaip gieda virš ariamos žemės sklandantis leksas.) Tiesa, kompozitorius vaizduoja linksmus paukščių triliukus, piešia pavasario Rusijos peizažo paveikslą. Koks čia pavasaris? (Anksti.)

Lakiuko įvaizdis naudojamas ne tik muzikoje, bet ir poezijoje.

skaidrės numeris 12

Klausykite Vasilijaus Žukovskio eilėraščio „Lyva“.

Vaikas.

Tamsus miškas spindėjo saulėje,
Garų slėnyje plona balina,
Ir dainavo ankstyvą dainą
Mėlynos spalvos lerys skamba.

Kaip galite paaiškinti frazę iš eilėraščio: „Saulėte, tamsus miškas paraudo ...“? Kodėl miškas tamsus? (Todėl buvo naktis. Išlindo saulė, apšvietė mišką ir jis transformavosi.) Žodis „raudonas“ reiškia „įgavo raudoną atspalvį“. Teisingai pasakėte: saulė apšvietė mišką. O kur leris dainavo savo ankstyvąją dainą? (Žydra spalva.) Kaip manote, ką šis žodis reiškia? (Yra žydros spalvos, atrodo kaip mėlyna.) Teisingai. O kas gali būti mėlyna gamtoje pavasarį? (Dangus. Lerys dainuoja iš viršaus.) Gerai padaryta! O apie ką dainuoja lerikas? (Tas pavasaris atėjo.)

skaidrės numeris 13

Koks čia paukštis – lervas? (Mažas lauko paukštelis. Gražiai dainuoja.) Taip! O lerys taip pat personifikuoja pavasario atėjimą, gamtos pabudimą po žiemos. Ankstyvą pavasarį paukščiai grįžta iš pietų, o pirmieji atskrenda lervos. Mūsų protėviai turėjo šventę, kuri buvo švenčiama kovo pradžioje ir buvo susijusi su paukščių atvykimu. Šią dieną iš ruginės tešlos buvo kepami ir vaikams dalinami lervos. Jie išbėgo į gatvę ir šaukė: „Liaurai, skrisk, šalink ledinę žiemą, atnešk šiltą pavasarį: pavargome nuo žiemos, suvalgėme visą duoną!“.

Ponas. Dabar apsvarstykite paveikslus, kuriuose menininkai pavaizdavo pavasarį.

14–16 skaidrės

Rodomos skaidrės su K. Yuono paveikslais „Kovo saulė“, I. Levitano „Kovas“, A. Savrasovo „Atvyko šėtonai“.

Ponas. Koks pavasaris pavaizduotas šiose nuotraukose? (Anksti.) Kas tai rodo? (Ant žemės dar yra sniego, bet jis jau purus, vietomis pradeda tirpti. Beveik visose nuotraukose saulė šviečia, dangus mėlynas. Atskrido uogos.) Teisingai! Nors menininkai saulės nerodo, tačiau matome, kad jos švelnūs pavasario spinduliai apšviečia namų stogus, medžių viršūnes... Sniegas tarsi atspindi dangaus žydrumą, aiškiai matosi šešėliai – jų yra visame kame. paveikslus. Kokias spalvas dailininkai naudojo savo paveiksluose? ( šiltos spalvos, geltona, žalia, bet yra ir šaltų spalvų.)

skaidrės numeris 16

Ir ši nuotrauka vadinasi „Rooks Have Arrived“. Kada iš pietų atvyksta rūkai? (Kovo pradžia.) Taip. Ir pirmas dalykas, kurį pavasarį pradeda daryti bokštai, yra ... (Kurkite lizdus ant medžių.)

(Galite kalbėtis su vaikais apie kiekvieną paveikslėlį atskirai.)

skaidrės numeris 17

Vaikinai, kaip vadinasi menininkai, savo paveiksluose vaizduojantys gamtą? (Šie menininkai vadinami peizažo tapytojais, o jų paveikslai – peizažais.) Teisingai, gerai padaryta!

Izaokas Levitanas, Aleksejus Savrasovas, Konstantinas Yuonas yra garsūs Rusijos peizažistai, dabar mes svarstėme jų paveikslus.

Pasiklausykime rusų poeto Fiodoro Tiutčevo eilėraščio. Atidžiai klausykite – apie šį eilėraštį pakalbėsime vėliau.

Vaikai(savo ruožtu).

Žiema pyksta
Jos laikas praėjo

Pavasaris beldžiasi į langą
Ir važiuoja iš kiemo.

Ir viskas buvo užimta
Viskas išstumia žiemą,
Ir danguje lervos
Pavojaus signalas jau buvo pakeltas.

Žiema vis dar užimta
Ir niurzga dėl pavasario.
Ji juokiasi akyse
Ir kelia tik didesnį triukšmą...

Piktoji ragana supyko
Ir gaudydamas sniegą,
Paleisk, bėk
Gražiam vaikui...

Pavasario ir sielvarto neužtenka:
Išskalbtas sniege
Ir tapo tik skaistalai
Prieš priešą.

Kokie vaizdai iškyla prieš mus šiame eilėraštyje? (Žiema ir pavasaris. Tai irgi kalba apie lervą.) O kokia čia žiema? (Piktas.) Kodėl ji pyksta? (Kadangi jos laikas praėjo. Poetė net žiemą vadina ragana, kuri paleido sniegą į pavasarį.) Bet kaip švelniai poetė vadina pavasarį: „Gražus vaikas“! Bet tai nėra tylus ir nuolankus padaras: Pavasaris kovoja su žiema, išvaro ją, triukšmauja, juokiasi iš žiemos. Nenuostabu, kad žmonės sako: atėjo pavasaris – viskas praėjo.

Auklėtojas. O žmonės sako: žiema gąsdina pavasarį, bet pati ištirpsta. Vaikinai, siūlau prisiminti kitas patarles ir posakius apie pavasarį!

Patarlės ir posakiai ir pavasaris

☼ Ankstyvas pavasaris – didelis potvynis.

☼ O kovo mėnesį šerkšnas sėdi ant nosies.

☼ Kovo mėnesį diena ir naktis matuojamos, lygios.

☼ Pavasaris ir ruduo – aštuoni orai per dieną.

☼ Pavasaris atrakina raktus ir vandenį.

☼ Pavasarinis ledas storas ir paprastas; ruduo plonas, bet atkaklus.

☼ Ankstyvosios kregždės – laimingiems metams.

☼ Rokas ant kalno - kieme pavasaris.

☼ Kovas su vandeniu, balandis su žole, o gegužė su gėlėmis.

☼ Saulė nuo balandžio kalvos rieda į vasarą.

☼ Motina pavasaris – raudona visiems.

Ponas. Apie pavasarį parašyta daug nuostabių dainų. Prisiminkime vieną iš jų!

Saulė sukasi danguje

Saulė kiekvienoje baloje

Ir pavasario varpelis

Skambėjo iš visų pusių.

Kokia tai daina? („Lašai“)

Vaikai dainuoja dainelę „Lašai“, muziką. ir sl. V. Šestakova//Muzikos vadovas. - 2015 - Nr. 2. - P. 52. Dainuojama grojant trikampiais ir varpeliais.

Ponas. Kokia dainos nuotaika? (Daina persmelkta linksmos džiugios nuotaikos, norisi pagal ją šokti.) Teisingai. Visi džiaugiasi atėjusiu pavasariu, jo skambančia daina. Jūs taip pat labai gerai atlikote dainą, gerai padaryta!

O dabar siūlau pasiklausyti dar vienos muzikos kūrinio.

Įraše skamba pjesė „Balandis“ iš P. Čaikovskio ciklo „Metų laikai“.

18 skaidrė

Ponas. Koks muzikos pavadinimas? (Muzika vadinasi „Balandis“ – ji, kaip ir pjesė „Kovas“, iš Piotro Iljičiaus Čaikovskio albumo „Metų laikai“.) O kokius jausmus jumyse sukelia ši muzika? (Jaudulio ir džiaugsmo jausmas.) Teisingai. Pjesė pastatyta pagal valsišką ritmą, jo tempas judrus, melodija visą laiką veržiasi aukštyn. Šių raiškos priemonių dėka kompozitoriui pavyko perteikti džiaugsmingo jaudulio jausmą, kylantį mąstant apie pavasarį bundančią gamtą.

skaidrės numeris 19

Antrasis spektaklio pavadinimas – „Snieguolė“. Muzika išsiskiria nuostabiu drebėjimu ir švelnumu, kaip ir šis kuklus pavasario gėlė. Mūsų vaizduotė piešia mus saulėtą dieną, pirmuosius atšilusius lopinėlius miške – čia iš sniego išdygsta pirmoji nedrąsi gėlė. Jis toks trapus! Tačiau jis nebijo šalčio ir sniego. Lengvas vėjelis siūbuoja plonytį stiebelį, o lašelio garsai vis užtikrinčiau skelbia pavasario triumfą.

http://jykfqy.ru/chelovek-i-foto/vesna-foto-vesna-2013-foto/attachment/765765-2

Vaikas.

Linksma balandis nusišypsojo,

Dainavo, riaumojo, grojo,

Nuo triukšmo pabudo putinas

Ir jis stovėjo ant atlydžio.

Jis kvepėjo, pūtė preliudiją,

Pasikartojo šiek tiek girdimas sniegas:

Ačiū, April, ačiū

Už tai, kad mane pažadino“.

(I. Belyakovas)

skaidrės numeris 20

Ponas. O kas skaidrėje parodys vėlyvą pavasarį?

Vaikai renkasi iš skaidrių paveikslėlių, vaizduojančių vėlyvą pavasarį: tai „Pavasaris. Didelis vanduo "I. Levitanas ir" vyšnių žiedų» P. Petrovičeva.

21, 22 skaidrės

Vyksta diskusija apie paveikslų turinį.

Ponas. Ir štai kaip poetas apibūdina vėlyvą pavasarį.

skaidrės numeris 23

Pumpurai žydėjo, miškas sujudėjo,
Ryškūs spinduliai visi praturtinti.
Kvepiančios žolės pakraštyje
Sidabrinė slėnio lelija žiūrėjo į saulę,
Ir nuo pavasario glamonių nuolankiai atsivėrė
Mielos neužmirštamos mėlynos akys.

(S. Drožžinas)

Žukovskio eilėraštyje, kurio klausėmės anksčiau, miškas paraudo, bet čia jis... (Jis praturtėjo.) Iš ko? (Iš šviesaus saulės spinduliai.) Pavasaris jau atėjo į savo, gamta pabudo iš žiemos miego, pražydo ...

Kaip mes apie tai sužinojome? (Pasirodė žolė, slėnio lelijos, žydėjo neužmirštuoliai.)

O su kuo poetas lygina neužmirštuolę? (Su mėlynomis akimis.)

Apibendrinkime savo pamoką. Prisiminkite, kuris iš didžiųjų kompozitorių, menininkų ir poetų pavasarį pavaizdavo garsų, spalvų, žodžių pagalba. (Vaikų atsakymai.) Koks pavasaris randamas jų darbuose? (Ankstyvas ir vėlyvas.) Kokiais žodžiais galima apibūdinti ankstyvą pavasarį?(Greitas, veržlus, murmėjęs, skubantis, liūdnas.) O vėliau? (Šviesus, linksmas, triumfuojantis, žydintis.)

Pamokos pabaigoje vaikai kviečiami padainuoti pažįstamą dainelę apie pavasarį.

Liudmila Michailovna Ivanisova,

muzikos vadovas,

MBDOU "Vaikų darželis Nr. 48", Belgorodas

Atėjo pavasaris “(Pamokos santrauka parengiamoji grupė)

Pamokos parengiamojoje grupėje santrauka tema: „Atėjo pavasaris“

Integracija edukacinės sritys « Kognityvinė raida"ir" meniškai - estetinis vystymasis».

Tikslas: plėtra kūrybiškumas ir pažintiniai interesai ikimokyklinukai.

Programos užduotys:

Švietimas:

    Pristatykite liaudiškus pavasario mėnesių pavadinimus;

    Užmegzti priežastinius ryšius;

    Išmokite piešti gėlę netradiciniu būdu- naudojant krapštukai ir kempinės;

    Pataisykite pavasario ženklus.

Kuriama:

Švietimas:

    Ugdykite pagarbą gamtai, tikslumą;

    Išmokite sutvarkyti savo darbo vietą.

Demonstracinė medžiaga:

    Nuotraukos apie pavasarį;

    Kodavimo kortelės su atšildymu, su varvekliais ir žole;

    Pačios iliustracijos paruošimas;

    Fonograma „Metų laikai“;

Medžiagos ir įranga:

    Medvilniniai tamponai ir kempinės kiekvienam vaikui;

    Guašas: žalia, ruda, mėlyna;

    Albumo lapas.

Kurso eiga.

    I. Įvadas .

globėjas. Vaikinai, pažiūrėkite į lentą. Apsvarstykite nuotraukas. Koks metų laikas pavaizduotas šiose nuotraukose? ( Pavasaris) O kaip atspėjai? Kokius pavasario mėnesius žinai?

Nuo seniausių laikų žmonės stebėjo gamtą. Atkreipkite dėmesį, kas vyksta kiekvieną sezoną, kiekvieną mėnesį ir net kiekvieną dieną. Ir žmonės davė savo vardą kiekvienam mėnesiui. O šiandien papasakosiu, kaip liaudis vadino pavasario mėnesius.

Pirmasis mėnuo yra kovo mėn. Liaudis jį pradėjo vadinti marčiu – „protalniku“. Kodėl manote? ( atsirado atšilusių pleistrų)

Ką reiškia atšilimas? (tai yra vietos, kur tirpo sniegas, susidarė iš žodžio „tirpti»)

Yra daug patarlių apie kovo mėnesį. Štai vienas iš jų: „Kovas neištikimas: dabar verkia, dabar juokiasi“

Kodėl? (kartais šilta, kartais šalta)

Kovo mėnesį paskirsiu tokiu paveikslėliu – užkodavimu. ( atšildytas pleistras)

Antras mėnuo – balandis. Jo žmonės pradėjo vadinti „snegogonu“ arba „lašinuku“. Kodėl?

Štai viena iš patarlių apie balandį „Balandis duos visiems atsigerti“. Kodėl? ( daug vandens balandį) O balandį paskirsiu tokiu paveikslėliu - koduote ( varvekliai)

Trečiasis mėnuo yra gegužė. Jis buvo populiariai pramintas „Traven“. Kodėl? (praeitą mėnesį pavasaris, žydi lapai). O apie gegužę yra tokia patarlė: „Gegužė puošia mišką, vasara laukia apsilankymo“. Kodėl?

O gegužė tokia kaip šis paveikslas – užkoduota (žolė).

II Kūno kultūra „Pavasario ženklai“

Pailsėkime ir pažaiskime žaidimą. Įvardinsiu pavasario ženklus, jei sutinki, tai trypk kojomis, o jei nesutinki – ploji rankomis. Gerai?

    Paukščiai ateina

  • Anksti temsta

    Upėse susidaro ledas

    Pumpurai brinksta ant medžių

    lapų kritimas

III. Pokalbis.

Kokios yra pirmosios gėlės? (sniego putino nuotrauka)

Šiandien noriu pakviesti nupiešti snieguoles neįprastu būdu. Ir ką tu dabar žinai. Norėti?

Ateik prie stalų.

Matote, kas yra ant jūsų stalų? (vatos pumpurai, kempinė, guašas)

Ar yra šepečiai? (Ne)

Ką piešime?

Ką galima pavaizduoti su kempine? (gėlės)

O kaip su medvilniniais tamponais? (stiebas, atšildymas, lapai)

Kur pradėsime darbą?

    Stiebas su vatos tamponu.

    Įmerkite kempinę į dažus ir ant popieriaus.

    Paskutinį kartą nupieškime atšilimą. Kaip mes jį piešime?

    IV. Pirštų gimnastika.

Saulė pakils anksti

Sušildyti mūsų žemę. ( pirštai sujungti ir rankos pakeltos aukštyn, delnai aukštyn)

Upeliai teka žemyn

Visas sniegas ištirpo į bangas panašūs judesiai abiem rankomis, delnais žemyn)

Ir iš po senos žolės

Gėlė jau žiūri atsidaro gėlė)

Ding – tyliai skamba

Ding, ding, pavasaris atėjo. ( paspausti ranką)

Vakar atėjo pas mus

Dryžuota bitė.

Ir už jos kamanė-kamanė

Ir linksma kandis

Du vabalai ir laumžirgis.

Kaip žibintuvėlio akys.

Šmėžavo, skraidė

Jie krito iš nuovargio.

Jie mosuoja rankomis.

(Kiekvienam vabzdžio pavadinimui yra sulenktas vienas

Padarykite apskritimus iš pirštų ir nuneškite į

Jie mosuoja rankomis.

nuleiskite delnus ant stalo)

    V. Dirba darbą.

Auklėtojas. Vaikinai, ar galima skinti gėles? ( Nr) Snieguolė įrašyta į Raudonąją knygą, saugoma valstybės.

Kas tau patiko šios dienos pamokoje? Kas atrodė sunku?

Ačiū. Šauniai padirbėta!

Savivaldybės ikimokyklinis ugdymas valstybės finansuojama organizacija Darželis № 92

Abstraktus

kalbos raidos užsiėmimai

Tema: "Pavasaris"

(parengiamoji grupė)

Pedagogas:

Nozdrina O.A.

Sočis, 2016

Tikslai:

1. Idėjų apie pavasarį įtvirtinimas.

2. Vystymasis loginis mąstymas- išmokyti nustatyti priežasties ir pasekmės ryšius, gamtos reiškinių tarpusavio priklausomybę ir seką.

3. Giminingų žodžių darymas iš žodžių saulė, pavasaris, žolė, gėlės.

4. Garsinių raidžių analizės ir pavasario mėnesių pavadinimų sintezės pratimas.

5. Laiko orientacijos ugdymas.

Preliminarus darbas:

    Pavasario šventės gamtoje stebėjimas su auklėtojomis ir tėveliais.

    Skaitant I. Sokolovo-Mikitovo istorijas „Pavasaris girioje“, N. Sladkovo „Pavasario upeliai“.

    F. I. Tyutchevo eilėraščių apie pavasarį kartojimas „Pavasaris“, „Pavasario vandenys“, A. N. Pleščejevo „Pavasaris“, „Kaimo daina“, S. Ya. Marshak „Pavasario giesmė“, „Balandis“, I. Tokmakovos „Pavasaris“.

    Mokantis mintinai S. A. Yesenino eilėraščius „Paukščių vyšnia“, A. K. Tolstojaus „Varpai“» (vaikų pasirinkimu).

Įranga:

    Peizažo paveikslai: „Ankstyvas pavasaris“, „Vėlyvas pavasaris“.

    Kortos- pavasario mėnesių pavadinimų garsinės raidės analizės schemos.

    (Kiekvienas vaikas turi vieną kortelę.)

    Paprasti pieštukai.

Pamokos eiga

aš. Atspėti mįslę apie pavasarį V. I. Miryasova.

II. Prisiminimas gamtoje užtruks pavasarį.

III. Pavasario mėnesių kartojimas.

1. Pratimas« Greitai perskaityk schemą, koks mėnuo, spėk! - garsinių raidžių analizė ir žodžių sintezė, raidžių įrašymas į atskiras diagramų korteles.

2. Žaidimas „Vienas – du-trys“:

a) „laikui“ iškelia pirmojo pavasario mėnesio kortelių schemą ir ją pavadina;

b) "dviem" - antras mėnuo;

c) „trims“ – trečias mėnuo.

3. Žaidimas „Prieš-tarp-už“ – mėnesių sekos fiksavimas, laiko orientacijos ugdymas.

IV. Pavasarinis pokalbis.

Kur prasideda pavasaris?

Įvardykite pačius pirmuosius pavasario ženklus gamtoje.

(Dienos metu pradėjo šildyti saulė, pūtė šiltas vėjas, pasidarė šilčiau, varvekliai varvėjo ant namų stogų, sniegas patamsėjo, išsipūtė ir pradėjo tirpti, atsirado juodų atšildytų lopų, bėgo, čiulbėjo upeliai.)

Kuris iš šių ženklų bus pats svarbiausias, svarbiausias, pats pirmasis? Nuo kokio ženklo priklauso visa kita? Kodėl tirpsta sniegas, ledas, teka upeliai?

Kokie pokyčiai gyvūnų gyvenime vyksta pavasarį?

Kaip suprantate rašytojo N. Sladkovo išraišką« Ar paukščiai atnešė pavasarį?

Kas iš tikrųjų atnešė pavasarį?

Kodėl jie sako: pavasarį atsivėrė bokštai!

Kurie paukščiai atskrenda paskutiniai?

Kaip suprasti žodžius „pavasarį gamta bunda iš žiemos miego“?

Palyginkite, koks pavasaris yra kovą, kas gegužę? (Anksti - vėlai.)

Kuo skiriasi vėlyvas pavasaris ir ankstyvas pavasaris?

Raskite šiuos skirtumus nuotraukose.

Kaip atskirti pagal medžius, gėles, žemę, paukščius, ankstyvą ar vėlyvą pavasarį?

Ankstyvas pavasaris: Vėlyvas pavasaris:

Žemė: Tamsus sniegas, juodas Nėra sniego, tampa žalia

atitirpę lopai, žolė, akinantys tarp

balos, upeliai, daug įvairių žolelių

šen bei ten baltos lauko gėlės.

snieguolės

ir mėlyni dryžiai.

Medžiai: stovi nuogi Inkstų sprogimas,

pumpurai pradeda brinkti. žydėjo lapai,

pražydo alyvinė

ir paukščių vyšnia.

Paukščiai: Pirmiausia garsiai šaukia, garsiai čiulba

sugrąžino rojus, kregždes, gegutė

pasirodė vėgėlės. linksmai dainuojanti gegutė

starkiai, ryte

o vakarais patvinsta

lakštingalos.

Srautai: Maži upeliai bėga žole, murma,

išlipa iš po sniego, upeliai linksmai dainuoja.

Prisiminkite eilutes, kuriose aprašomas ankstyvas ir vėlyvas pavasaris.

Anksti: Vėlai:

F. I. Tyutchevas. Pavasaris. S. A. Yeseninas. Paukščių vyšnia.

A. N. Pleščejevas. Pavasaris. A. N. Pleščejevas. Kaimo daina.

I. Tokmakova. Pavasaris. A. K. Tolstojus. Varpai.

S. Ya. Marshak. Balandis.

S. Ya. Marshak. Pavasario daina.

(Vaikai mintinai skaito savo pasirinktas eilutes.)

V. Leksiko-gramatinis žaidimai ir pratimai.

1. Pasirinkite ženklus ir veiksmus.

Pavasario saulė

Draugiškai ateina pavasaris sušildo

anksti ateina šiltas spindesys

vėlyvos kovos (su žiema) šviesus malonumas

linksmas laimi meilus spindesys

skambėjimas džiugina

gražiai žydi

šiltas kvapnus

žydintys žiedai

dainuoja ilgai lauktas

2. « Formos ženklai “- santykinių būdvardžių žodžių daryba pagal modelį ir jiems skirtų objektų parinkimas.

Pavyzdys: pavasaris - pavasario diena,

pavasario saule,

pavasario drabužiai.

Kovas -

Balandis -

Gegužė -

3. „Pasirinkite susijusius žodžius“

(Jei kyla sunkumų, vaikai kviečiami iš kontekstų išskirti susijusius žodžius).

Pavasaris – Pavasarį jie atvyksta iš šiltų šalių paukščiai. Pučia lengvas pavasarinis vėjelis. Vaikai pavasarį aprengiami lengvai. Kai kurių iš jų jau yra strazdanų ant nosies. Šventei vaikai mokėsi Liaudies šokiai„Vesnyanka“.

Saulė – Pavasarį saulė šviečia ryškiau ir labiau šildo. saulės zuikis, išlaužė langą ir bėgo palei sieną. Jau karšta saulėje. žmonės užsidengė akis akiniai nuo saulės. Geltonos saulėgrąžos pasuko galvas į saulę. Jie pagamins kvapnų ir sveiką saulėgrąžų aliejų.

Žolė – „Pasirodė kikiliai – atsirado žalia žolė“. Žolė-skruzdė žalia! Kiškis, voverė, briedis yra žolėdžiai. Žmogus, išmanantis vaistažoles, mokantis rinkti vaistinius augalus ir jais gydyti žmones, liaudyje vadinamas žolininku. Arbata pagaminta iš sausų vaistinių žolelių, vadinamas žolelėmis.

Gėlė - „Atvyko šifai – pievose gėlės pilnos gėlių. Pražydo paukščių vyšnia – giraitėje pasirodė lakštingalos. Kartu su atšilusiais lopais iš po sniego išlindo raktažolės: mėlynės, krokai, putinukai. Priešais namą gėlyne tuoj pražys spalvingi varpeliai. Vėjas atneša žydinčių alyvų kvapą ir ošia V. Katajevo vaikiškos pasakos „Gėlė-Semitsvetik“ puslapius.

VI. Rezultatas. Kodėl žmonės ir gamta džiaugiasi atėjus pavasariui?

Sustiprinimas už klasės ribų

1. Eilėraščių apie pavasarį kartojimas.

2. Žaidimas „Prisimink giminiškus žodžius“ (žolė, gėlė, pavasaris, saulė).

3. Žaidimas „Suformuoti susijusius žodžius“ (vėjas).

4. Žaidimas „Paimk ženklus, veiksmus“ (upelis, žolė, gėlės).

5. Piešimas dažais „Pavasaris“.

6. Žodžių kartografavimas (žolė, upelis, vėjas).

7. Mįslė apie pavasarį V. I. Miriasova.

pusę dienos

1. OO Pozn. plėtra / NVO kalbos plėtra / NVO Soc.-com. plėtra/ Darbo išsilavinimas. Darbas gamtos kampelyje: persodinimas kambariniai augalai. Apie tikslą: Parodykite vaikams, kaip jie įkalina augalai su ūgliais, paaiškinti atskirų veiksmų paskirtį, išmokyti atlikti įmanomus darbo veiksmus. Suaktyvinti kalboje augalų pavadinimus, sąvokas, susijusias su jų sandara. Formuoti idėjas apie darbo vaidmenį žmonių gyvenime. Užsiimkite Nikita S., Kirilas L., Kristina V. 2. OO Pozn. plėtra / OO Kalbos raida. D / ir „Kada tai atsitiks?“, tema „Diena“. Apie tikslą: įtvirtinti Kostjos K., Matvejaus K., Vikos B., Artemo B. vaikų gebėjimą orientuotis laiku, teisingai įvardyti dienos dalis, susieti jų kasdienybę su paros laiku. Aktyvuoti kalboje ir išsiaiškinti aktualias sąvokas, išmokti vartoti veiksmažodžius esamuoju, būsimuoju ir būtuoju laiku. 3. OO Kalbos raida / OO Pozn. plėtra / Saugumas. S. Marshako istorijos „Nežinomo herojaus istorija“ skaitymas. o Tikslas: diskutuoti su vaikais galimos priežastys kilus gaisrui, išmokyti suprasti ir paaiškinti kūrinio herojų veiksmus, laikytis asmens saugos taisyklių, sau ir aplinkiniams saugaus elgesio normų. Būkite atsargūs ir diskretiški potencialiai pavojingose ​​situacijose. Pritraukti norinčius vaikus. 4. Vystymasis žaidimų veikla. Parengiamieji darbai s/r žaidimui „Gelbėtojai“, nagrinėjant I. Levitano paveikslą „Išsiliejimas. Pavasaris“, B. Žitkovo pasakojimo „Ant ledo sangrūdos“ skaitymas, pokalbis „Saugumas prie vandens telkinių“. Apie tikslą: Supažindinti vaikus su tokiu reiškiniu kaip ledo dreifas, upės potvynis, išmokyti pamatyti grožį natūralus fenomenas ir juos naikinamoji jėga. Aptarkite, kodėl istorijos herojus pateko į pavojinga situacija, ugdyti gebėjimą vengti panašias situacijas. Atnaujinti ir papildyti vaikų žinias apie elgesio prie vandens telkinių taisykles. Pritraukti norinčius vaikus. 5. OO Pozn. plėtra / OO Hood. – est. plėtra / Muzika. Klausomasi ištraukų iš A. Vivaldi muzikinio ciklo „Metų laikai“, „Pavasaris“. Apie tikslą: Toliau supažindinti vaikus su kūriniais Klasikinė muzika, skambant kameriniam orkestrui. Tobulinti gebėjimą atskirti mūzų skambesį pagal tembrą. instrumentai: smuikas, violončelė, fleita, fagotas, obojus. Praplėsti Vasilisa B., Vova K., Serezha L., Nastya O. vaikų mintis apie muzikos vizualines savybes, praturtinti jų muzikinius įspūdžius. Kvieskite vaikus teigiamų emocijų klausydamiesi gražios muzikos išmokite ja mėgautis. Rytinis pasivaikščiojimas #9

Ind. darbas: Maksimas M., Vanya P., Julija K., Olya R.

II pusę dienos

1. OO Fizinis vystymasis.

Pabudimo gimnastika.

2.OO Kalbos raida.

Individualus darbas kalba patologas.

3. OO Kalbos raida / OO Kognityvinis vystymasis. Skaitant V. Biankio pasakojimą „Pavasario triukas“. Apie tikslą: Toliau supažindinti vaikus su pavasarį vykstančiais pokyčiais gamtoje, aptarti, kodėl pavasarį gyvūnai keičia spalvą, kaip tai saugo juos nuo priešų. Išmokti atsakyti į klausimus apie tekstą, sutelkiant dėmesį į jo struktūrą ir turinį, išlaikyti susidomėjimą skaitymu. Pritraukite norinčius vaikus, suaktyvinkite Vova K., Alyosha K., Nastya O.

4. OO Pozn. plėtra. Kompiuterinis pristatymas „Pavasaris miške“. O tikslas: Toliau supažindinti vaikus su miško gyventojais, ugdyti supratimą apie tarpusavio ryšį įvairūs reiškiniai gamta. Išmokite atpažinti pažįstamus gyvūnus, teisingai juos pavadinti, pamatyti pokyčius, kurie jiems nutinka pavasarį. Pritraukti norinčius vaikus.

5. NVO Sots.-com. plėtra / Darbo švietimas. Darbo užduotys: grupinis valymas. Tikslas: formuoti vaikus sąmoningas požiūris tvarką, išmokite ją prižiūrėti patys. Įtvirtinti darbo įgūdžius, susijusius su šlapio valymo įgyvendinimu. Skatinti Dimos D., Yanos V., Iljos S. vaikų iniciatyvumą ir savarankiškumą, formuoti darbo kultūrą.

Vakarinis pasivaikščiojimas. 1. OO Pozn. Kalbos raida. Pastebėjimas: Pavasario šypsena. Yu. Moritzo eilėraščio „Pavasaris“ istorija. Apie tikslą: Atkreipti vaikų dėmesį į naujus pavasario ženklus – atitirpusius lopinėlius, balas, lašelius, varveklius. Pasiūlykite pasiklausyti eilėraščio, atsakyti į klausimą, kas ir kodėl džiaugiasi atėjus pavasariui Įtraukite visus vaikus.

2. OO fiz. plėtra. P / ir „Kampai“. Apie tikslą: Išmokyti vaikus laikytis žaidimo taisyklių, mankštintis laisvo bėgimo metu, atliekant pagrindinius judesius. Ugdykite geranoriškumą, užmegzkite draugiškus santykius su bendraamžiais. Pritraukti norinčius vaikus. 3. OO fiz. plėtra. Sporto pratimai"Jautis ateina..." Apie tikslą: Išmokykite vaikus vaikščioti ir bėgioti nuožulnia lenta, išlaikyti pusiausvyrą, apdrausti vieni kitus, laikytis saugos taisyklių. Ugdykite pusiausvyros jausmą, pasitikėjimą savimi, drąsą. Pritraukti norinčius vaikus.

Tsiryateva Vera Michailovna,

mokytoja logopedė

MADOU CRR - Tiumenės miesto vaikų darželis Nr. 176

Programos užduotys:

Ugdymo sritis: „Kalbos ugdymas“

Tikslas: suaktyvinti žodyną leksinė tema"Ankstyvas pavasaris".

Korekcinės ir auklėjamosios užduotys:

  • sustiprinti vaikų žinias apie ankstyvas pavasaris, pavasario ženklai;
  • įtvirtinti vaikų gebėjimą atsakyti į klausimą visu sakiniu, derinant visas kalbos dalis;
  • įtvirtinti žodžių darybos ir linksniavimo, daiktavardžių derinimo su būdvardžiais, daiktavardžių su veiksmažodžiais įgūdžius; Derinkite būdvardžius su daiktavardžiais, veiksmažodžius su daiktavardžiais.

Korekcijos tobulinimo užduotys:

  • ugdyti nuoseklią kalbą statant istoriją, formuojant sakinius;
  • ugdyti bendravimo įgūdžius, lavinti kalbos sklandumą ir išraiškingumą;
  • pagerinti foneminį suvokimą; sportuoti teisingas kvėpavimas; lavinti smulkiąją motoriką, kalbos koordinaciją su judesiu, atmintį, dėmesį, mąstymą;
  • ugdyti klausos dėmesį suvokiant ne kalbos garsus.

Korekcinės ir auklėjamosios užduotys:

  • skiepyti vaikams meilės jausmą ir atsargus požiūris gamtai, nuolatinis domėjimasis supančiu pasauliu. Formuoti tikrovišką mus supančios gamtos vaizdą.
  • ugdyti meninį skonį.

Ugdymo sritis: « Meninis ir estetinis plėtra“

  • Papildykite literatūrinį bagažą eilėraščiu, pasakojimu.

Ugdymo sritis: „Kognityvinis vystymasis“

  • Formavimas pilnas vaizdas pasaulio (plėsti ir patikslinti žinias apie pavasarį, jo ženklus)

Ugdymo sritis: „Fizinis tobulėjimas“

  • Užkirsti kelią psichofiziniam vaikų nuovargiui suvokiant fizinio aktyvumo poreikį;
  • sukurti optimalias sąlygas fizinei veiklai.

Ugdymo sritis: « Socialinis-komunikacinis plėtra“

Preliminarus darbas: pasivaikščiojimo metu stebėti pavasario pokyčius gamtoje, skaityti eilėraščius apie pavasarį, pasakas apie pavasarį, žiūrėti iliustracijas šia tema, mokytis pratimo „Saulė, saule“, rengti E. Šimo pasakojimo dramatizaciją „Akmuo, upelis, varveklis ir saulė“, ekskursija į parką.

Įranga:

Paveikslėliai, vaizduojantys pavasario ženklus; vokeliai su skirtingų metų laikų ženklų atvaizdu kiekvienam vaikui; temos nuotraukos; galvosūkiai, kepurės vaikams: saulė, upelis, akmuo, varveklis;pavasario garsų garso įrašymas; ksilofonas; namų kortelės: „Jis“, „Ji“, „Tai“, „Jie“.

GCD pažanga:

Mes ramūs, esame ramūs

Mes visada gražiai kalbame

Aišku ir neskubus

Prisiminkime viską,

Ir pasakyk mokytojams.

Logopedas. Apie ką kalbėsime, sužinosite išspręsdami rebusą.

Logopedas. Taigi apie ką mes kalbėsime? (apie pavasarį). Pabandykite atsiminti žodžius, susijusius su šia tema, nes juos reikės „įsidėti“ į mūsų dėžutę (kiaulė)

Logopedas. Kas yra "pavasaris"?

Vaikai. Tai metų laikas.

Logopedas. Po kurio sezono ateina pavasaris?

Vaikai. Po žiemos.

Logopedas. Prieš kurį metų laiką ateina pavasaris?

Vaikai. Prieš vasarą.

Taip, dar yra sniego, o pavasaris jau atėjo ir užminė mįsles. Ar norite įminti pavasario paslaptis?

Pasiskirstykime į 3 grupes: Reikia spręsti galvosūkius: 1 grupė nustato žodį pagal pirmuosius paveikslėlių garsus (balandžio mėn.), 2 grupė turi surikiuoti skaičius eilės tvarka (gegužė), trečios grupės vaikai turi padėti raidės dydžio nuo didelių iki mažų (kovo mėn.) .

Logopedas. Išvardykite žodžius, kuriuos turite. Kas tai per žodžiai?

Vaikai. Tai yra mėnesių pavadinimai.

Logopedas. Kas turi pirmąjį mėnesį, pakelk kortelę. Kuri grupė turės kitą mėnesį? Na, paskutinis pavasario mėnuo koks vardas?

Pavasaris ateina pas mus

Greitais žingsniais

Ir sniego pusnys tirpsta

Po jos kojomis.

Juodi atšildyti pleistrai

matomas laukuose.

Taip, labai šilta

Pavasario kojos.

I. Tokmakova.

Logopedas. Paklausykite, kas kartą nutiko miško pakraštyje. Pasakojimą E. Šimas vadina „Akmuo, upelis, varveklis ir saulė“ (vaikai pasakoja pagal vaidmenis)

Logopedas. Saulė pasislėpė ir daugiau nepasirodė. Ar manote, kad pavasaris gali prasidėti be saulės? Taigi, ką, jūsų manymu, daro pavasaris?

O kas nutinka pavasarį gamtoje dėl saulės?

Vaikai.

  • Saulė šviečia ir šildo
  • saulėje sniegas pradeda tirpti,
  • atsirado atšilimo dėmių
  • naktys trumpėjo, o dienos ilgėjo
  • bėgo linksmi upeliai,
  • Sunkius žieminius drabužius iškeitėme į šviesius vasarinius.
  • visa gamta pabunda iš žiemos miego.

Logopedas.Žinoma, labiausiai svarbi savybė pavasario pradžia - saulė (nuotrauka)

Logopedas.Žaidimas „Mes daug žinome nuostabūs žodžiai apie saulę"(su delnais). Kaip šie žodžiai vadinami?

Logopedas. Ant stalų – vokai su paveikslėliais, vaizduojančiais skirtingus metų laikus, reikia išsirinkti paveikslėlius, tinkančius pavasariui. Sudarykite sakinius su paveikslėliais.

Kuris pasiūlymas jums patiko labiausiai? Nubraižykite šį pasiūlymą.

Kiek žodžių yra sakinyje? Pasakykite pirmą žodį, antrą. …. Prisiminkime taisyklę dėl pasiūlymo.

Logopedas. Sakinio pabaigoje parodykite teisingą ženklą. Pagaliau atėjo pavasaris! Keliais teka upeliai. Ar jau atskriejo bambos?

Kūno kultūros minutė

Saulė, saulė

Tu mums spindi ryškiau.

Saulė, saulė

Išskleiskite savo spindulius.

Mes rinksime spindulius

Paimkime auksines

Žaiskime, žaiskime

Ir mes tau grąžinsime.

Logopedas. Klausyk mįslės. (Vaikas atspėja)

Bėgiu kaip kopėčiomis, skambėdamas ant akmenukų

Iš tolo mane atpažinsi iš dainos.

Logopedas. O dabar kubas mums pasakys žaidimą.

Kamuolio žaidimas.

Jei kubas rieda geltona, tuomet reikia įvardyti žodžius – ženklai, jei žalia – žodžiai – veiksmai.

Ženklai: upelis - skambus, čiurlenantis, greitas, šaltas ..., žodžiai - veiksmai: upelis - bėga, čiurlena, skamba ...

Logopedas. Žaidimas su vandeniu (pavaizduoti upelį – pūsti per šiaudelį į stiklinę vandens)

Logopedas. Mįslės (vaikai spėja)

  1. Lyg upelis veda praeivį prie upės.
  2. Visus migruojančius paukščius juodaodžiai valo nuo kirminų.

Šokinėkite pirmyn ir atgal per dirbamą žemę, ir paukštis vadinamas ... bokštu.

  1. O bėda! O bėda!

Sniegas tirpsta, vanduo aplinkui,

Neavėkite batų

Ant sniego... atitirpusių lopų.

Logopedas.Žaiskime su šiais žodžiais. Kas bendro jų skambesyje?

Vaikai. R garsas

Logopedas. Kas nori pasirinkti garso schemą ir kalbėti apie tą garsą?

Vaikai. Tai priebalsis, kietas, skambus garsas.

Logopedas. Pavadinkite žodį „papildomas“, kodėl jis yra „papildomas“? (rokas)

Logopedas. Sukurkite žodį iš skiemenų (ledo dreifas). Kas tai yra? Iš kokių dviejų žodžių sudarytas šis žodis?

Vaikai. Nuo žodžių „ledo pasivaikščiojimai“.

Raskite šio žodžio simbolį kube. Iš dviejų formuokite naujus žodžius: tirpsta sniegas - tirpsta sniegas, pirmieji žiedai - raktažolės. Kas dar Sunkūs žodžiai ar prisimeni? (sniego lašas, sniegas)

Logopedas. Pavasarį matėme. Ar norite išgirsti pavasario garsus? Klausyk.

Logopedas. ką girdėjai? (lašai). Kas yra "Cappel"?

Pavadinkite su šiuo žodžiu susijusius žodžius (lašelis, lašelis, lašelis, lašelis).

Pirštų žaidimas.

Lašelis-lašelis, pavasaris atėjo (pirštai sveikinasi)

Lašelis-lašelis, varvekliai tirpsta (pirštai sveikinasi)

Bruksas bėgo (didelis ir rodomasis pirštas judėti aplink stalą)

Rooks atskrido pas mus (delnai susijungia, nykščiai susipynę, mojuokite delnais)

Logopedas. Iki pavasario liko dar viena staigmena. Tai jos muzikos instrumentas – ksilofonas. Aš pagrosiu melodiją. Ar gali pasakyti, ką ji tau primena?

Vaikai. Ši melodija primena lašo garsą.

Logopedas. Galite „žaisti“ žodžius ksilofonu (ritminis žodžių raštas išjungiamas).

Siūlau „atlikti“ žodžius ksilofone ir patalpinti juos tinkamame name: jis, ji, tai, jie. Žaisime poromis. Vienas groja ksilofonu, kitas pastato paveikslėlį į dešinįjį namą. (Vaikai atlieka ritminį raštą pagal pavasario ženklų paveikslėlius)

Rezultatas

Logopedas. Mūsų susitikimas eina į pabaigą. Pagalvokite, ką apie mūsų susitikimą pasakytumėte mokytojams. Pasidalykite įspūdžiais apie tai, kas labiausiai įsiminė, patiko. Ar tau pavyko? O dabar užpildykime langelį žodžiais, kurių tikimės iš pavasario.

Saulė visiems suteikia šypseną ir savo spindulių šilumą. Ir aš jums padovanosiu spalvinimo puslapius pavasario tema.

Bibliografija:

  1. I. Tokmakova „Pas mus ateina pavasaris...“
  2. E. Šimas „Akmuo, upelis, varveklis ir saulė“

Kviečiame mokytojus ikimokyklinis ugdymas Tiumenės sritis, YNAO ir KhMAO-Yugra skelbia savo metodinė medžiaga:
- Pedagoginė patirtis, autorių teisių programos, mokymo priemones, pristatymai pamokoms, elektroniniai žaidimai;
- Asmeniškai sukurti užrašai ir scenarijai švietėjiška veikla, projektai, meistriškumo kursai (įskaitant vaizdo įrašą), darbo su šeimomis ir mokytojais formos.

Kodėl apsimoka skelbti pas mus?


Į viršų