Zhrnutie stretnutia materského klubu „Špeciálne dieťa“ na tému: „Komunikujte s dieťaťom. Ako? alebo Formovanie komunikačných zručností u detí doma

Ciele:

- ukázať rodičom úlohu plnej komunikácie detí v rozvoji osobnosti;

– oboznámiť rodičov s metódami a technikami rozvoja komunikačné schopnosti deti;

– identifikovať úroveň rozvoja komunikačných schopností žiakov triedy.

Účastníci: triedny učiteľ, rodičia žiakov tretieho ročníka, školský psychológ.

^ Prípravné práce:

1. Diagnostika úrovne rozvoja komunikačných schopností žiakov školským psychológom:

1) Metóda Reneho Gillesa „Osobitosti medziľudských vzťahov dieťaťa“;

2) Rosenzweigov test (štúdium charakteristík správania dieťaťa v konfliktných situáciách);

3) metóda „Moja rodina“ (štúdium postoja dieťaťa k sebe a iným ľuďom).

2. Výber herné cvičenia na rozvoj komunikačných schopností detí.

3. Pozvanie školského psychológa na rodičovské stretnutie.

4. Vypracovanie poznámky pre rodičov na tému stretnutia.

Dizajn, vybavenie a inventár:

1) príprava hárkov s popisom herných cvičení na vedenie workshopu s rodičmi;

2) testovacia hra „Ako komunikujete s deťmi?“;

3) pokyny pre rodičov „Učiť deti komunikovať“;

4) napíšte tému stretnutia na tabuľu;

5) magnetofón, nahrávky pokojnej hudby na relaxačné cvičenia.
^

Priebeh stretnutia

I. Organizačná časť.

Hrá hudba. Rodičia sedia v triede pri zelených, žltých alebo modrých stoloch, výsledkom čoho sú tri pracovné mikroskupiny účastníkov stretnutia.
^

II. Úvodný príhovor triedneho učiteľa.


Všetci rodičia bez výnimky chcú vidieť svoje dieťa šťastné, usmievavé a schopné komunikovať s inými ľuďmi. Nie vždy to vyjde a úlohou dospelých je pomôcť dieťaťu pochopiť komplexný svet vzťahy s rovesníkmi a dospelými.

Komunikačná schopnosť zahŕňa:

1) túžba nadviazať kontakt s ostatnými („chcem!“);

2) schopnosť organizovať komunikáciu („Viem ako!“);

3) znalosť noriem a pravidiel, ktoré sa musia dodržiavať pri komunikácii s ostatnými („Viem!“).

To všetko sa dieťa učí v rodine, v detskom kolektíve a v komunikácii s dospelými – učiteľmi a vychovávateľmi, rodičmi. Čím skôr začneme venovať pozornosť tejto stránke života dieťaťa, tým skôr menej problémov bude mať v budúcom živote.

Dôležitosť vzťahov s ostatnými je obrovská a ich porušovanie je jemným indikátorom odchýlok duševný vývoj. Dieťa, ktoré málo komunikuje s rovesníkmi a nie je nimi akceptované pre neschopnosť organizovať komunikáciu a byť zaujímavé pre ostatných, sa cíti zranené a odmietnuté. To môže viesť k prudkému poklesu sebaúcty, zvýšenej plachosti v kontaktoch a izolácii. Je potrebné pomôcť dieťaťu nadviazať vzťahy s ostatnými, aby sa tento faktor nestal brzdou na ceste osobného rozvoja.

Ako to spraviť? Práve tomu bude venované naše rodičovské stretnutie.
^

III. Správa školského psychológa o výsledkoch diagnostiky úrovne rozvoja komunikačných schopností žiakov triedy.


Rodičia dostávajú jednotlivé hárky s popisom úrovne rozvoja komunikačných schopností dieťaťa.
^

IV. Správa od triednej učiteľky na tému „Ako pomôcť dieťaťu prekonať hanblivosť“.


Plachosť ako osobnostná črta je určená dedičnosťou aj prostredím. Inými slovami, hanblivým sa môžete narodiť, alebo sa hanblivým môžete stať.

Príčinou hanblivosti alebo jej zosilnenia môže byť introvertná matka, ktorej správanie je pre dieťa vzorom. Takáto matka sa vyhýba komunikácii s ľuďmi, ide hlboko do svojich skúseností a v dôsledku toho sa dieťa, ak nedostane skúsenosti s iným správaním z raného detstva, často stáva ako ona.

Ďalším nemenej dôležitým spúšťačom pre vznik hanblivosti je postoj významných ľudí k dieťaťu. Môžu napríklad porovnávaním dieťaťa s bratmi, sestrami alebo rovesníkmi a hodnotením, ktoré nie je v jeho prospech, výrazne znížiť jeho sebavedomie, čím ho povzbudia, aby sa vyhýbalo kontaktu s ľuďmi. Nie je nezvyčajné, že dieťa rané detstvo pomenúvajú, dráždia, zosmiešňujú, čo tiež neprispieva k rozvoju otvorenosti a spoločenskosti.

Nedokonalý vonkajší vzhľad dieťaťa je ďalším dôvodom hanblivosti. Ako často v dospievania Deti sa cítia ako „škaredé káčatká“! Napriek tomu, že táto situácia je často dočasná a mnohé z detí sa v priebehu dospievania menia na krásne „labute“, ich zážitky sú úprimné a emocionálne významné. A ak sa k dočasným pridajú trvalé chyby, tak ako to znášať, ako to ignorovať!

Plachosť bráni deťom tešiť sa z komunikácie s rovesníkmi, nájsť si priateľov a získať ich podporu.

F. Zimbardo píše, že hanblivé deti sa vyhýbajú kontaktu, fyzickému aj verbálnemu. Snažia sa byť neviditeľní a nepreberajú iniciatívu. Ťažko sa uvoľňujú. Tieto deti majú nízke sebavedomie. V tomto smere sú si hanblivé deti veľmi podobné. Podľa pozorovaní T. L. Shishovej majú plaché deti často hlavu dole, ramená sú zhrbené, ich pohľad smeruje nadol, na stranu, nahor, ale takmer nikdy do očí spolubesedníka. Majú tichý hlas. Zvyčajne sa vrtia na stoličke a majú problém odpovedať na najjednoduchšie otázky.

Plachosť však nie vždy treba chápať ako negatívna vlastnosť, ktorej sa treba zbaviť. Plachosť je často spoločensky schválená. A to ovplyvňuje postoj dieťaťa k tejto jeho vlastnosti - učí sa s ňou pokojne žiť a dokonca ju využívať vo svoj vlastný prospech. Pri takomto dieťati na prvý pohľad neexistuje naliehavá potreba práca v pedagogickej a psychologicky. Tínedžerovi však väčšinou prekáža hanblivosť. A v prípadoch, keď ide o extrémny stupeň závažnosti a zároveň sa dieťa samo chce stať odvážnejším, uvoľnenejším, jednoducho potrebuje hry a cvičenia, ktoré rozvíjajú vlastnosti, ktoré takéto deti potrebujú.

Skupinová metóda práce s takýmito deťmi - Najlepšia cesta dosiahnuť požadovaný výsledok. Umožňuje simulovať rôzne situácie súvisiace s kontaktmi s inými ľuďmi, s možnosťou prejaviť sa na verejnosti, a tým umožňuje týmto deťom získať pozitívne skúsenosti a upraviť si sebaúctu.

Žiaľ, hanblivých detí je pomerne veľa. A to je dobrý dôvod o tom hovoriť a pracovať na tom. Hry a cvičenia prispôsobené charakteristikám hanblivých detí a realizované v skupine rovesníkov môžu takýmto deťom poskytnúť významnú pomoc.
^

V. Práca v mikroskupinách.


Každá mikroskupina rodičov dostane hárky s popisom hier na rozvoj komunikačných schopností dieťaťa.

Členovia mikroskupiny sa 10 minút oboznamujú s obsahom hier, potom zástupcovia z každej skupiny hrajú hry so všetkými rodičmi triedy.

1. Hra „Gymnastika na hranie rolí“.

Dieťa musí splniť úlohu dospelého. Napríklad:

1) povedať slávna báseň nasledujúcim spôsobom:

- šeptom;

– pri rýchlosti guľometu;

– ako robot;

– ako cudzinec;

2) podobať sa:

- ako bábätko;

- ako veľmi starý muž;

- ako lev;

- ako slon;

3) úsmev:

- ako mačka na slnku;

- ako samotné slnko;

4) sedieť:

- ako včela na kvete;

- ako jazdec na koni;

- ako Karabas-Barabáš;

5) skok:

- ako kobylka;

- ako koza;

- ako klokan;

6) zamračiť sa:

- ako jesenný oblak;

– ako nahnevaná matka;

- ako nahnevaný lev.

Táto hra je zameraná na uvoľnenie napätia a emocionálnu revitalizáciu.

2. Hra "Sage".

Dospelý hovorí dieťaťu: „Zavri oči, predstav si v duchu zelenú lúku a veľký starý dub na okraji lúky. Pod stromom sedí mudrc, ktorý na akúkoľvek odpovie položená otázka. Oslovte múdreho muža, položte mu otázku, ktorá vás znepokojuje, a vypočujte si odpoveď. Za šalviou je na dube pripevnený kalendár. Pozrite sa na to číslo."

Potom dieťa otvorí oči a zdieľa svoju fantáziu s ľuďmi okolo seba.

Táto hra pomáha psychicky prekonať psychologickú bariéru hanblivosti, po ktorej sa dieťa stáva schopným voľnejšie komunikovať s ostatnými ľuďmi v reálnom živote.

Táto hra využíva pokojnú, relaxačnú hudbu.

3. Hra „Ťažká cesta“.

Deti stoja pevne chrbtom k sebe; Jeden po druhom, začínajúc od prvého, sa predierajú medzi stojacich. Po prejdení tejto náročnej cesty všetci stoja poslední a pohyb pokračuje. Ľudová hra „Blind Man’s Bluff“ je z rovnakej série.

4. Hra "Ruky".

Deti stoja v kruhu a vodič, ktorý ním prechádza, skúma ruky každého človeka. Potom sa vodičovi zaviažu oči a dotykom rúk niekoho v kruhu uhádne, komu patria.

5. Hra "Riaditeľ".

Táto hra to umožní hanblivé dieťa(za predpokladu, že sám hrá rolu riaditeľa) manažovať ostatné deti, niesť zodpovednosť, byť v situácii, keď je potrebné improvizovať a neustále komunikovať s ostatnými. Ak chcete v tomto prípade usporiadať minihru, môžete si vziať akúkoľvek krátky príbeh, bájka alebo báseň, pričom právo výberu ponecháva samotnému „režisérovi“. Predstavenie sa tak stáva jeho duchovným dieťaťom.

6. Hra "Búrka".

Každé dieťa sa premení na oblak a ľahko sa pohybuje po miestnosti. So slovami "Blíži sa búrka!" deti sa zhromažďujú v strede miestnosti. A po príkaze: "Blesk blikol!" kričia jednohlasne: "Bang-bang!" Hra vám dáva možnosť cítiť sa ako člen skupiny, dodáva vám odvahu a sebavedomie. Navrhovaný obrázok pomáha prekonať vnútorné zákazy kontaktov a hlasno kričať.

7. Hra "Čarodejník".

Dieťa, na ktoré sa moderátor dotkne „kúzelným prútikom“, sa zmení rozprávkový hrdina. Dieťa ho zobrazuje pomocou pantomímy. A ostatné deti hádajú, aký je to hrdina, z akej rozprávky je. Účasť na tejto hre pomáha dieťaťu prekonať pocity plachosti a obmedzenia. IN nabudúce bude to pre neho oveľa jednoduchšie.

8. Relaxačné cvičenia.

Hanblivé deti sa len musia naučiť relaxovať. Preto je vhodné do každej lekcie zaradiť špeciálne relaxačné cvičenia. Keď sú vykonávané, deti ležia alebo sedia vo voľnej, uvoľnenej polohe (prípadne v „pozícii kočiara“), najlepšie s oči zatvorené. Deti so zameraním na verbálny obraz nakreslený dospelým si predstavujú určité obrazy prírody alebo štátu. Kľúčové slová a výrazy navrhnuté I. E. Schwartzom a A. S. Novoselovou možno použiť ako základ na vytváranie takýchto obrazných zobrazení. Tu sú niektoré z nich:

Ležím na brehu rieky v lese;

Listy stromov šumia;

Voda zurčí, vtáky spievajú;

Ležím na chrbte a pozerám sa na modrú oblohu;

Mraky plávajú po oblohe;

Som pokojný;

Nado mnou sa hojdajú koruny stromov;

Počúvam upokojujúci zvuk lesa;

Bolo to, ako keby som bol zavesený vo vzduchu;

Je to ako keby som bol v stave beztiaže;

Mám pocit, že sa topím;

Moje ruky sú ponorené do slnkom prehriateho piesku;

Piesok mi ohrieva ruky.

Účinok takýchto cvičení sa výrazne zvýši, ak je text sprevádzaný špeciálne vybranou hudbou; Kvalita relaxácie v tomto prípade bude oveľa vyššia.
^

VI. Testovacia hra s rodičmi „Ako komunikujete s deťmi?


predseda rodičovský výbor vedie testovaciu hru „Ako komunikujete s deťmi? a vyzýva rodičov, aby si z tých, ktoré sú uvedené na tabuli, vybrali tie frázy, ktoré najčastejšie používajú v komunikácii so svojimi deťmi.

1. "Koľkokrát ti to mám hovoriť!"

2. “Prosím, poraďte mi...”

3. "Neviem, čo by som bez teba robil!..."

4. "A ako si sa narodil?"

5. "Akých úžasných priateľov máte!"

6. "No, na koho sa podobáš!"

7. „Tu som vo vašom čase...“

8. „Si moja podpora a asistent“

9. "No, akých máš priateľov!"

10. "Nad čím premýšľaš?!"

11. "Aký si šikovný!"

12. "Čo myslíš, syn (dcéra)?"

13. „Deti každého sú ako deti. A ty?!"

14. "Aký si šikovný!"

Po vykonaní výberu predseda rodičovskej komisie oznámi rodičom skóre za hodnotenie týchto fráz:

1) 2 body; 8) 1 bod;

2) 1 bod; 9) 2 body;

3) 1 bod; 10) 2 body;

4) 1 bod; 11) 1 bod;

5) 1 bod; 12) 1 bod;

6) 2 body; 13) 2 body;

7) 2 body; 14) 1 bod.

Každý rodič vypočíta súčet bodov hodnotenia za vybrané frázy. Uvádzajú sa hodnotové úsudky testovacej hry.

7-8 bodov -žijete so svojím dieťaťom v dokonalej harmónii. Naozaj vás miluje a rešpektuje. Váš vzťah prispieva k rozvoju jeho osobnosti.

9-10 bodov - ste nedôslední v komunikácii so svojím dieťaťom. Rešpektuje vás, hoci k vám nie je vždy úprimný. Jeho vývoj podlieha vplyvu náhodných okolností.

11-12 bodov - musíte byť pozornejší k svojmu dieťaťu. Užívate si jeho autoritu, ale musíte uznať, že autorita nie je náhradou za lásku. Vývoj vášho dieťaťa závisí od náhody vo väčšej miere než od teba.

13-14 bodov - sami cítite, že idete nesprávnou cestou. Medzi vami a dieťaťom panuje nedôvera. Skôr než bude neskoro, snažte sa mu venovať viac pozornosti, počúvajte jeho slová.
^

VII. Výsledky praktickej práce rodičov.


Triedny učiteľ. Pomôcť dieťaťu prekonať hanblivosť a rozvinúť chuť komunikovať je spoločnou úlohou učiteľov a rodičov. Tento problém je riešiteľný, no treba to robiť, kým je dieťa ešte malé.

Poďme spoločne premýšľať a rozvíjať určitý štýl správania s hanblivými deťmi.

Rodičia ponúkajú pravidlá komunikácie a správania s hanblivými deťmi, diskutujú a analyzujú ich.
^

VIII. Diskusia a rozhodovanie rodičovského stretnutia formou odporúčaní rodičom.


ODPORÚČANIA PRE RODIČOV „UČIŤ DETI KOMUNIKOVAŤ (rozvíjať KOMUNIKAČNÉ SCHOPNOSTI)“

1. Rozšírte okruh známych svojho dieťaťa, pozývajte priateľov častejšie, vezmite svoje dieťa na návštevu k známym ľuďom, rozšírte prechádzkové trasy, naučte svoje dieťa byť pokojné na nových miestach.

2. Nemali by ste sa neustále obávať o svoje dieťa, snažiť sa ho úplne chrániť pred všetkými druhmi nebezpečenstva, ktoré ste väčšinou vymysleli vy; Nesnažte sa urobiť všetko pre dieťa sami, aby ste predišli akýmkoľvek ťažkostiam. Doprajte mu určitú mieru slobody a otvoreného konania.

3. Neustále posilňujte sebavedomie a sebadôveru svojho dieťaťa.

4. Zapájajte dieťa do plnenia rôznych úloh súvisiacich s komunikáciou, vytvárajte situácie, v ktorých by hanblivé dieťa muselo prísť do kontaktu s „čudnými“ dospelými. Napríklad v situácii „nútenej“ komunikácie pri návšteve lekára, v detskej knižnici atď.

5. Pre hanblivé dieťa je dôležité nájsť niečo, v čom sa nájde a dosiahne úspech. Hlavná vec je, že dieťa je víťazom aspoň v niečom.
^

IX. Záverečné slovo triedneho učiteľa.


Napriek tomu, že z plachosti môžete „vyrásť“, stále by ste nemali dúfať a pasívne čakať. A nie každý sa s pribúdajúcim vekom zbaví hanblivosti. Ale aj keď nastali pozitívne zmeny, v pamäti týchto ľudí zostáva nepríjemná pachuť z minulých neúspechov a akútnych zážitkov. Tak poďme dnes na tom pracovať. Prajem ti úspech!

Literatúra

1. Test hry"Ako komunikujete s deťmi?" // Učiteľské noviny. – 1987. – 22. december.

2. Klyueva, N.V., Kasatkina, Yu.V. Učíme deti komunikovať. Charakter, komunikačné schopnosti. - Jaroslavľ, 1997.

3. Minaeva, V. Ako pomôcť dieťaťu prekonať hanblivosť // Základná škola. – 2001. – № 7.

3. Stolová doska učiteľskú knihu základných tried/aut.-štát L. S. Beskorovainaya, O. V. Perekateva. - Rostov, 2004.

0 Konverzácia ako prostriedok rozvoja komunikačných schopností detí

Rusko, Chanty-Mansijská autonómna oblasť Okrug-Ugra, Surgut

MBDOU č. 47 "Guselki"

Zástupca vedúceho oddelenia pre vnútorné záležitosti

Evgrafová E.A.

Rozhovor ako prostriedok rozvoja komunikačných schopností detí

Komunikácia je schopnosť komunikovať pomocou výrazov tváre, gest, reči, intonácie a výmeny pocitov a emócií.

Bez komunikácie človek nemôže existovať, pretože... toto je jeho najdôležitejšia ľudská potreba. Len v komunikácii s inými ľuďmi človek nadväzuje osobné vzťahy a spoznáva druhého človeka. Dokáže cítiť a pochopiť seba, nájsť svoje miesto vo svete.

Nevyhnutnosť skorá formácia pozitívna komunikačná skúsenosť medzi deťmi je daná tým, že jej absencia u nich vedie k spontánnemu vzniku negatívnych foriem správania a k zbytočným konfliktom.

Deti sa snažia, ale často nevedia nadviazať kontakt, volia vhodné spôsoby komunikácie s rovesníkmi, prejavujú k nim zdvorilý, priateľský prístup, pričom dodržiavajú pravidlá etikety.

Ťažkosti so vstupom do detskej komunity, nedostatočná schopnosť zohľadňovať obchodné a herné záujmy partnera pri spoločných aktivitách vedú k ochudobneniu komunikačných skúseností dieťaťa, čo má vplyv na zlý vplyv na charaktere a obsahu hra na hranie rolí, medziľudské vzťahy, určenie jeho nízkeho postavenia v skupine rovesníkov.

IN mladší vek sú položené základy komunikácie. Je to čas, kedy má dieťa možnosť osvojiť si svoj rodný jazyk, frázovú reč, kedy získava skúsenosti v praktickej interakcii s rovesníkmi pri rôznych aktivitách.

Pre rozvoj komunikatívna komunikácia Učitelia využívajú pre deti nášho predškolského zariadenia rôzne metódy a techniky. Hlavnou formou rozvoja komunikácie je však konverzácia, pretože konverzácia odhaľuje, aká veľká je potreba, aby deti vyjadrovali svoje myšlienky, ako sa vyvíja ich jazyk, ak téma konverzácie zodpovedá ich záujmom.

V rozhovore dospelý spája deti okolo seba spoločné záujmy. Konverzácia učí dieťa rozvíjať rečové schopnosti v skupine.

Rozhovor prebieha vo voľnej činnosti aj priamo vzdelávacie aktivity. Témy rozhovorov sa vyberajú tak, aby boli deťom zrozumiteľné s prihliadnutím na ich vek a osobná skúsenosť: „Milé a zdvorilé slová“, „O nálade“, „Ako sa správať počas rozhovoru“, „Obrancovia dievčat“, „Nezdieľali sme si hračku.“ Tieto rozhovory učia spôsoby správania, ktoré nespôsobujú škodu a netrápia ostatných. Tu sa rozvíja schopnosť klásť otázky, počúvať bez prerušovania, vyjednávať, ustupovať a poslúchať, uvažovať a vyjadrovať svoj názor. Počas rozhovoru s deťmi podporujú dôverný vzťah.

Úžasná technika, ktorá vytvára základ pre rozhovor, je spoločné kreslenie. Tu môžete určiť, čo medziľudské vzťahy dieťa s inými ľuďmi, aby potom tieto vzťahy ovplyvňovali a ovplyvňovali rozvoj osobnosti dieťaťa. Napríklad:

Tu je auto. V aute sú dve sedadlá. Chystáte sa na zaujímavý výlet. Koho zoberieš so sebou? prečo?

Tu pri stole sedí mama a otec, brat, sestra atď. Ukáž mi, kde budeš sedieť. prečo?

Pre uvedomenie citový stav môžete deťom ponúknuť maľovanie farbami „Kreslenie emócií prstami“ alebo kolektívnu kresbu „Náš dom“ (na veľký list je nakreslený dom, v ktorom by mohla bývať celá skupina). Každý si kreslí, čo chce. Deti sa tu učia vyjednávať a spájať svoje plány s plánmi iných detí.

Je dobré vytvárať záujmové krúžky, kde deti baví vyrábať hračky pre hry a osobné potreby. Môžu to byť bábiky vyrobené z nití, autá a domy vyrobené z krabíc, ľudia z prírodný materiál. To podporuje spoluprácu dieťaťa s dospelými a rovesníkmi ako rovnocenným partnerom.

Na praktickú interakciu medzi deťmi sa používajú kolektívne hry:

  • „Krúhly tanec“, „Koľajenie lopty“ - tieto hry rozvíjajú jazykové schopnosti;
  • „Prúd lepidla“ (spadol lepidlový dážď, prilepil si ruky na ramená - jednajte spolu, jeden po druhom, prekonávajte prekážky: „Choďte okolo širokého jazera“, „Skryte sa pred zlým zvieraťom“, „Prekonajte prekážky“);
  • „Zdvorilý prúd“ (deti, držiace sa za ruky, stoja v pároch jeden po druhom, ten, ktorý zostáva, pred výberom páru povie nejaké zdvorilé slovo).

Pozitívne a efektívny vplyv hrať vo dvojiciach. Deti tu vedú dialóg, učia sa počúvať a chápať svojho partnera, rozvíjajú zmysel pre zodpovednosť za druhú osobu a dôverný vzťah medzi sebou:

  • „Sprievodca“ (jedno dieťa vedie druhé so zavretými očami cez prekážky);
  • „Dlaň na dlaň“ (deti tlačia dlane proti sebe, a tak sa pohybujú po miestnosti a prekonávajú prekážky);
  • „Prilepená ruka“ (ruka je „prilepená“ k hlave druhej, hlava uteká a ruka sa snaží držať krok a naopak).

Predovšetkým priaznivé podmienky na nadviazanie kontaktov s rovesníkmi sa vytvárajú v dramatizačnej hre, kde deti preberajú roly a hrajú rolové dialógy („Prečo to?“, „Vzali mi hračku“, „Nešťastnou náhodou zničili kamarátovi budovu“, „ Zatlačené“).

IN hra na hranie rolí Učiteľ je zahrnutý ako rovnocenný partner. Deti sa tu učia konverzovať, spolupracovať, ustupovať jeden druhému, poskytovať si pomoc a empatiu.

Grishina Elena Vladimirovna
Vzdelávacia inštitúcia: MADOU MATERSKÁ ŠKOLA"Chaika" Nizhnyaya Tura, región Sverdlovsk
Stručný popis práce:

Dátum publikácie: 2017-02-19 Pracovné skúsenosti na tému „Interakcia s rodičmi na rozvoj komunikačných zručností u detí“ Grishina Elena Vladimirovna Práca popisuje skúsenosti inštitúcie so zapojením rodičov do procesu rozvoja komunikačných zručností u detí predškolskom veku.

Zobraziť osvedčenie o zverejnení

Pracovné skúsenosti na tému „Interakcia s rodičmi na rozvoj komunikačných zručností u detí“

Zhrnuté:

Zástupca vedúceho VMR

Grishina E.V.

Rodina je jedinečná primárna spoločnosť, ktorá dáva dieťaťu pocit psychickej istoty, „emocionálnej podpory“, bezpodmienečnej podpory bez hodnotiaceho prijatia. Preto je cieľom predškolskej inštitúcie:

— optimálny rozvoj dieťaťa na základe pedagogickej podpory jeho individuality v špeciálne organizovanom prostredí vzdelávacia inštitúcia, kde dieťa vystupuje ako člen kolektívu;

— úzka spolupráca medzi rodinou a výchovným zariadením vo veciach výchovy dieťaťa a jeho socializácie v podmienkach výchovného zariadenia.

Rodina je prvým stupňom socializácie, prvým stretnutím dieťaťa s novým svetom, prvou školou komunikácie s ľuďmi, prvou školou poznania okolitej reality, pre neho tak nepochopiteľnej, prvou školou osvojovania si konkrétnych zmyslových vnemov. skúsenosti. Rodina zohráva hlavnú úlohu pri formovaní morálnych zásad a životných zásad dieťaťa. Vo svete dieťaťa je hlavnou postavou dospelý. Určuje, či sa u dieťaťa vyvinie pocit bezpečia alebo úzkosti, radosti alebo skľúčenosti. Deti sú do značnej miery odkázané samy na seba, a preto je dôležité, aby mali istotu, že dospelí sú ľudia, ktorí kedykoľvek prídu na pomoc, podporia, potešia a nájdu spôsob, ako prekonať akýkoľvek problém. V komunikácii s deťmi a dospelými si dieťa osvojuje normy a pravidlá správania a vzťahov, chápe ich vhodnosť a nevyhnutnosť. Ak sa dospelí správajú k deťom s rešpektom a vyjadrujú to jasne a neustále, deti si rýchlo osvoja komunikačné zručnosti a hranice žiaduceho a nežiaduceho správania.

Štatistiky ukazujú: v tých rodinách, kde existuje blízky a vrúcny vzťah medzi matkou a dieťaťom, deti vyrastajú nezávisle a aktívne.

V kontexte rodiny sa rozvíja emocionálna a morálna skúsenosť, ktorá je pre ňu jedinečná: presvedčenia a ideály, hodnotenia a hodnotové orientácie, postoje k ľuďom okolo seba a k činnostiam. Uprednostňovaním jedného alebo druhého systému hodnotenia a noriem hodnôt (materiálnych a duchovných) rodina do značnej miery určuje úroveň a obsah emocionálneho, sociálneho a morálneho vývoja dieťaťa.

Napriek zaneprázdnenosti a nedostatku času sa rodičia musia aktívne podieľať na živote dieťaťa s veľkou zodpovednosťou, záujmom a túžbou, a to od r. nízky vek. Čas, ktorý môžeme deťom venovať, je pre ne užitočnejší a cennejší ako akákoľvek hračka.

Pre dieťa je to potrebné nielen organizovaná činnosť v záhrade, ale aj spoločné aktivity s rodičmi doma. Koniec koncov, rodičia sú pre svoje dieťa autoritou vo všetkom, v skutkoch aj v slovách. Veľký význam má postoj rodičov k záležitostiam detí. Ak dieťa vidí pozorný, priateľský, no zároveň náročný postoj k výsledkom svojej činnosti, potom je zodpovedné ono samo

Interakcia medzi dospelými a deťmi je rôznorodá. Vykonáva sa doma aj vonku. Komunikácia prináša radosť deťom aj rodičom. Preto je vplyv rodiny na formovanie osobnosti dieťaťa taký veľký. Problém komunikácie medzi malými deťmi a dospelými je veľmi aktuálny a aktuálny.

Základné princípy interakcie s rodinami žiakov:

— Otvorenosť predškolského zariadenia pre rodinu.

— Spolupráca medzi učiteľmi a rodičmi pri výchove detí.

— Vytváranie jednotného vývinového prostredia, ktoré poskytuje rovnaké prístupy k vývinu dieťaťa v rodinách a materských školách.

Nie je tajomstvom, že najviac dávajú spoločné aktivity rodičov a učiteľov efektívny výsledok v práci s deťmi. Názor rodičov je pre dieťa najsmerodajnejší a práve rodičia majú možnosť denne upevňovať zručnosti, ktoré učitelia rozvíjajú v procese života, priama komunikácia so svojím dieťaťom.

V našej materskej škole je vytvorený a realizuje sa model spolupráce dieťa-rodič a pedagogický zbor: aktívna interakcia všetkých účastníkov vzdelávacieho procesu.

Jednou z najdôležitejších oblastí našej práce je vzdelávanie a podpora rodín v otázkach rozvoja, výchovy a socializácie malých detí. Na vytvorenie a efektívnu interakciu s partnerskou komunitou „deti – rodina – učitelia“ ponúkame rodičom

Pri našej práci na zdokonaľovaní kompetencie rodičov v rozvoji komunikačných zručností u detí naša materská škola využíva rôzne tvary a spôsoby interakcie.

1. Kolektív:
— Rodičovské stretnutia „Potreba komunikácie: dospelý je vzorom!“

— Konzultácie „Hraj doma“, „ Užitočné hračky», « Kooperatívne hry v zime."

— Záujmový klub „Uspávanka pre bábätká“

— Vzdelávací časopis pre rodičov „Zdravé dieťa“, kde učitelia ponúkajú praktické materiály a rodičia zdieľajú svoje skúsenosti s rodinnou výchovou a zlepšovaním zdravia.

- Dni otvorené dvere„Poznajme sa“, „Zdravie detí je bežnou záležitosťou“

— Klub starostliví rodičia"Abc komunikácie", "Poďme sa hrať s bábikou"
— Okrúhle stoly « Naše prsty hrajú, " Moderní rodičia»;

— Diskusie „Učíme deti komunikovať“, „Učíme dieťa byť priateľmi“.

— Tvorivé úlohy pre rodičov. Napríklad: Pozývame vás, aby ste si spoločne vytvorili recept , ktoré vám pomôžu vybudovať komunikáciu s vaším bábätkom.

Pozývame vás, aby ste si zobrali slová – pomocníkov z nášho „slovníka“ a vytvorili „Recept na žiaducu komunikáciu medzi rodičmi a deťmi“.

„Slovník“: dostupnosť, rodičovská láska, autorita, zodpovednosť, uznanie, prijatie.

Vezmite P_________, pridajte k tomu P___________, zmiešajte s určitým množstvom P__________ L__________ a D__________, pridajte svoje vlastné O______________, ochutené A________________ materskej a otcovskej.

Teraz sa pozrime, čo máme, prečítajte si.

Recept na žiaducu komunikáciu medzi rodičmi a deťmi.

Vezmite Prijatie, pridajte k nemu Uznanie, zmiešajte s určitým množstvom Rodičovská láska a Dostupnosť, pridajte svoju vlastnú zodpovednosť, ochutenú milujúcou materskou a otcovskou autoritou.

školského veku.
- Spoločné voľnočasové aktivity, prázdniny „No tak, mamičky“, „Ocko môže všetko“. Rodičia sa aktívne podieľajú na príprave detí, výrobe kostýmov a atribútov a zdobení sály.

— Výstavy detskej-rodičovskej a rodičovskej tvorivosti „Mama má zlaté ruky“, „ Zimné radovánky", "Spolu je to zábavnejšie"
— Vydávanie nástenných novín (do prázdniny, o podujatiach materskej školy) „Naše matky sú najlepšie“, „Obrancovia vlasti“, „Naše obľúbené zvieratá“
— Tvorba albumov pre centrá vývojového prostredia („My malé leto", "Moja rodina")

2. Prispôsobené:
— Neplánovane individuálne rozhovory « Agresívne dieťa", "Ak je dieťa neposlušné", "Ako sa rozlúčiť pri rannom odchode dieťaťa"
— Odporúčania na štúdium pedagogickej literatúry;
— Odporúčania na použitie metodické príručky;
— Konzultácie: „Kultúrne a hygienické zručnosti“, „Vzťahy s rovesníkmi a dospelými“ "Všetko zvládnem sám!" „Ako naučiť dieťa obliekať sa“

3. Nvizuálne a informačné:
— Reklamné a informačné stánky „Pre rodičov o federálnom štátnom vzdelávacom štandarde pre predškolské vzdelávanie“, „Ísť do obchodu po hračku“

— Video lekcie o rozvoji komunikačných zručností Séria: Učíme sa byť nezávislý: „Naučte sa umývať si ruky“, „Učíme sa obliekať.“ Séria Rozvíjanie herných zručností „obliekať bábiku“, „Uspať bábiku“, „Ošetrovať bábiku“
— Výber odporúčaní od učiteľov „Hry na rozvoj komunikačných zručností“, „Hry na rozvoj emócií“

— Brožúry „Výchova dieťaťa začína v rodine“, „Ak čoskoro pôjdete do škôlky“, „Komunikácia s malými deťmi“

— Prezentácie „Pozerajte, ako sa hráme“, „Hovor so mnou, mami!“

— Výstavy fotografií „In MATERSKÁ ŠKOLAŽijeme spolu a bavíme sa, „Baví nás chodiť s mamou“, „Používanie domácich potrieb na rozvoj komunikačných zručností“

Výstava literatúry „Čítajte a hrajte!“, „Rozprávky a folklór pre deti“
— Výsledky detských vizuálnych a konštruktívnej činnosti;
— Darčeky a pozvánky pre rodičov na prázdniny.

Moderný svet je štruktúrovaný tak, že jednou z podmienok individuálneho úspechu je schopnosť plodne pracovať v tíme, nájsť spôsoby interakcie a vzájomného porozumenia s ľuďmi, s ktorými pracujete. Len v harmonickej spolupráci ako tím môže materská škola a rodina vytvárať najlepšie podmienky pre socializáciu detí raného a predškolského veku.

V komunikácii rodičia čoraz viac prejavujú lásku a starostlivosť, čím preukazujú prijatie dieťaťa. Nevyhnutná podmienka Vývinová komunikácia je interakcia medzi dospelým a dieťaťom. Práve v situácii interakcie, keď sa rodič zameriava na uspokojovanie potrieb dieťaťa a udržiavanie jeho záujmu, dieťa cíti svoju vlastnú dôležitosť a uvedomuje si svoje schopnosti. Organizáciou interakcie s dieťaťom dospelý preberá zodpovednosť za jeho výchovu, vývoj a budúcnosť

Zhrnutie rodičovského stretnutia:

"Rozvoj komunikačných schopností alebo učenie detí komunikovať"

Cieľ: pomôcť rodičom porozumieť svojim deťom, prejaviť o ne záujem psychické zdravie tvoje dieťa; vytvorenie priaznivej atmosféry komunikácie v rodine.

Úlohy:

- oboznámiť rodičov s pojmami „komunikačné zručnosti“, „ spoločenský človek;

Oboznámiť rodičov so zásadami a pravidlami komunikácie s deťmi;

Súdržnosť skupiny, zlepšenie komunikačných schopností rodičov;

Vytváranie pozitívnej emocionálnej klímy v skupine.

Účastníci: vychovávatelia, rodičia.

Metodická podpora: mikrofón, mäkká hračka„Srdce“, brožúry pre každého rodiča, obálka s otázkami.

Pokrok

Človek je neustále v kolotoči kontaktov s ľuďmi, blízkymi i úplne cudzími ľuďmi. Jeho úspech, úspechy a duševná pohoda do značnej miery závisia od toho, ako dobre ovládal umenie komunikácie v detstve.

-Ako naučiť, ako správne komunikovať s dieťaťom?

-Ako porozumieť svojim deťom a prejaviť starostlivosť?

-Ako vychovať dieťa, ktoré sebavedomo komunikuje s ľuďmi?

Vážení rodičia,

vy majú záujem o všetky vyššie uvedené otázky a radi by smevy Chceli by ste sa podeliť o svoje skúsenosti s rodinnou komunikáciou so svojím dieťaťom?

1. Hra "Európske mesto"

Učiteľka privíta rodičov na najbližšom rodičovskom stretnutí a vyzve všetkých, aby sa navzájom pozdravili.

Pri hre sa učiteľ a rodičia postavia do kruhu. Všetci účastníci sú obyvatelia jedného mesta, ktorí sa po zhromaždení v určitý čas na námestí sa pozdravte v súlade so zvukmi zvona.

Jeden úder zvona - pozdravia sa dlaňami, dva údery zvona - pozdravia sa chrbtom, tri údery - chytia sa za ramená a zľahka sa potrasú. Členovia dvojice vykonávajú každú akciu s novým partnerom.

2. Diskusia na tému „Komunikačné zručnosti“,

"Komunikácia s dieťaťom"

Pedagóg: Dnes by sme sa s vami radi porozprávali o komunikačných zručnostiach detí. Ako chápete, čo sú „komunikačné zručnosti“? Dnes som priniesol „magický mikrofón“, ktorý nám pomôže. Teraz ten, kto má v rukách mikrofón, vyjadrí svoj názor na to, ako chápe, čo sú „komunikačné schopnosti“. (Rodičia zasa prechádzajú cez mikrofón a vyjadrujú svoje názory na danú tému. Učiteľ si pozorne vypočuje všetky tvrdenia a na záver všetky tvrdenia zhrnie).
Áno, správne ste povedali, že komunikačná zručnosť je schopnosť vzájomnej komunikácie. Čo rozumiete pod pojmom komunikácia?

(odpovede rodičov)

Od narodenia človek ako sociálna bytosť pociťuje potrebu komunikovať s inými ľuďmi, ktorá sa neustále vyvíja – z potreby emocionálny kontakt k hlbokej osobnej komunikácii a spolupráci. Komunikácia nie sú len jednoduché rozhovory, ale pocit, že ste očakávaní, pochopení, milovaní.

Komunikácia medzi dieťaťom predškolského veku a dospelými začína a spočiatku sa formuje predovšetkým v rodine. Rodina je prvou školou výchovy morálne pocity dieťa, schopnosti sociálneho správania. Nie vždy však rodičia so svojimi deťmi komunikujú a šikovne komunikujú.

4. Správa „Ako naučiť dieťa verbálnej komunikácii“

(Príloha 1)

5. Pravidlá osobnej interakcie s dieťaťom:

“Nie vedľa, nie nad, ale spolu”

(Rodičia rozdelení do dvojíc s pomocou učiteľa analyzujú niekoľko pozícií komunikácie s dieťaťom a vytvárajú pravidlá komunikácie s ním).

(Príloha 2)

6. Hra „Nájdi rozprávku“

Vychovávateľ: Dobrá kniha - najlepší liek komunikácia medzi deťmi a rodičmi. Všetky deti milujú rozprávky a teraz zistíme, ako dobre ich poznáte vy, milí rodičia:

Poslúchol som radu líšky:

Sedel som na rieke až do úsvitu.

Nechytil som však žiadnu rybu,

Stratil sa len chvost, chudák.("Vlk a líška")

Chlapec sa ocitol v džungli

A spriatelil sa s vlkmi,

A s medveďom a panterom.

Vyrástol silný a statočný.("Mauglí")

V ktorej ruštine ľudová rozprávka Riešia sa problémy s bývaním alebo, povedané múdrym jazykom dospelých, problémy s bývaním a komunálnymi službami?(„Teremok“).

V ktorej ruskej ľudovej rozprávke brat neposlúchne svoju sestru a raz poruší hygienické predpisy? hygienické pravidlá a draho za to zaplatil?(„Sestra Alyonushka a brat Ivanushka“).

V akej rozprávke človek, po všetkých stránkach šedivý, uskutoční zákerný plán na zabitie dvoch ľudí a len vďaka včasnému zásahu verejnosti sa všetko dobre skončí?(Ch. Perrault „Červená čiapočka“).

Podišiel k medu a podarilo sa mu zaspievať:

"Som oblak-oblak-mrak a vôbec nie medveď."("Macko Pú")

V ktorej rozprávke bolo hlavnému hrdinovi zakázané sedieť na pni?(Mašenka a medveď)

7. Hra " Dobré slová»

Vychovávateľ: Komunikácia s dieťaťom je nemožná bez pochvaly. Ani jeden deň bez pochvaly. Nechajte dieťa dostať prvú porciu pochvaly ráno pred príchodom do škôlky večer cestou domov, určite si nájdite príležitosť ho pochváliť. Teraz zistíme: "Kto môže chváliť dieťa dlhšie?"(Rodičia, ktorí stoja v kruhu, podávajú si hračku, pričom hovoria slovo chvály, súhlas, láska)

Pedagóg: Chceme vám dať brožúru, v ktorej nájdete 99 spôsobov, ako povedať svojmu dieťaťu „Milujem ťa!“(Príloha 3). V rodine je jeden nebezpečný nepriateľ- toto je nuda. Dnes sme si pre vás pripravili darček „Domáca knižnica hračiek“. Tu je výber hier, ktoré môžete hrať s dieťaťom doma a nenápadne mu tak pomôcť rozvíjať jeho komunikačné schopnosti.(Príloha 4).

8. „Obálka priateľských otázok“ .

(Rodičia vytiahnu z obálky lístok s otázkou a odpovedia na ňu).

otázky:

Čo urobíte, ak vaše dieťa pozve domov priateľov?

Čo robíte, ak vás váš „poklad“ nepočúva?

Čo urobíte, ak si vaše dieťa vypýta hračku za cenu celého vášho platu?

Čo robiť, ak sa vaše dieťa zlomí nová bunda?

Čo robiť, ak má vaše dieťa slabá chuť do jedla?

9. Domáce úlohy.

Vychovávateľ: Milí rodičia, na záver nášho stretnutia - Vám domáca úloha. Skúste si v priebehu týždňa spočítať, koľkokrát oslovíte dieťa emocionálne pozitívnym vyhlásením (radosť, súhlas) a koľkokrát negatívnym (výčitka, poznámka, kritika). Ak sa počet negatívnych hovorov rovná alebo prevažuje nad počtom pozitívnych, potom s vašou komunikáciou nie je všetko v poriadku.

10. Čítanie básne.

(učiteľ číta báseň).

Nestrácajte čas so svojimi deťmi
Pozrite sa na dospelých v nás,
prestaň sa hádať a hnevať,
Skúste sa s nami spriateliť.

Skús nás neobviňovať,

Naučte sa počúvať a rozumieť.
Zahrej nás svojím teplom,
Nech sa náš domov stane pre nás pevnosťou.

Skúste a hľadajte s nami,
Hovorte o všetkom na svete
A vždy viesť neviditeľne,
A pomáhaj nám vo všetkých veciach.

Naučte sa dôverovať deťom -
Nie je potrebné kontrolovať každý krok,
Rešpektujte náš názor a rady,
Deti sú múdri muži, nezabudnite.

Dospelí, spoliehajte sa na deti,
A milujte ich celou svojou dušou
Spôsobom, ktorý sa nedá opísať.
Potom o svoje deti neprídete!

Vychovávateľ: Práca rodičov na sebe a ich chybách závisí od pochopenia významu známej svetskej múdrosti: „zdravie je vo vašich rukách“. Keď to aplikujeme na rodinnú komunikačnú situáciu, môžeme to s istotou povedať psychologická klíma rodina, ona duchovné zdravie, komfort komunikácie všetkých členov rodiny medzi sebou je v rukách dospelých.

Príloha 1

Ako naučiť dieťa verbálnej komunikácii

Čo robiť, ak dieťa výrazne zaostáva za svojím vekom vo vývoji komunikácie? Môžete naučiť svoje dieťa komunikovať s dospelými. Na to potrebujete špeciálne triedy zamerané na rozvoj komunikácie. Povaha týchto činností závisí od individuálnych charakteristík a schopnosti každého dieťaťa. Je však možné vyzdvihnúť všeobecné pravidlá organizovanie komunikácie s dieťaťom.

Totoiniciatíva pre dospelých. Dospelý musí dávať dieťaťu príklady komunikácie, viesť ho a zapájať ho do komunikácie. Dieťa treba naučiť počúvať, chápať a reagovať na výroky partnera.

Pozorne načúvať dieťa. Je možné, že počúvame svoje deti, ale ako efektívne? Možno ich zároveň vychovávame, pozeráme televíziu, telefonujeme. Takúto komunikáciu možno len ťažko nazvať efektívnou a úspešnou. Komunikácii s dieťaťom sa odporúča venovať každý deň 15-30 minút. Zároveň pozorne počúvajte, bez toho, aby ste sa rozptyľovali cudzími záležitosťami, reagujte na tú alebo onú informáciu (gestá, výrazy tváre, pýtajte sa), ktoré vám vaše dieťa hovorí, opýtajte sa znova, ak ste niečo nepochopili.

“Výučba komunikácie” je lepšie začať od úrovne, ktorú už dieťa dosiahlo, t.j. z toho, čo ho zaujíma. To môže byťkooperatívna hra , ktorý má dieťa obzvlášť rád. V tomto prípade musí dospelý hrať úlohu organizátora a účastníka hry: monitorovať dodržiavanie pravidiel, hodnotiť činy detí a zároveň sa zapájať do hry.

Počas hry alebo po nej môžete deti zapojiť do rozhovoru.na vzdelávacie témy: rozprávajte im o živote a zvykoch zvierat, o autách, o prírodných javoch atď.

Napríklad po hre na mačku a myš sa môžete detí opýtať, ako sa líši mačka od myši a od psa (podľa vzhľad a podľa charakteru), kde žije. Konverzáciu je lepšie sprevádzať premietaním obrázkov ilustrujúcich obsah príbehov.

Častejšie sa pýtajte detí na ich vedomosti, nasmerujte ich na správne odpovede a stimulujte ich vlastné otázky. Je dôležité si uvedomiť, že úlohou takýchto tried nie je len odovzdávať deťom nové poznatky, ale predovšetkým rozvíjať ich schopnosť komunikovať o vzdelávacích témach. Pýtajte sa otázky, ktoré nie sú ťažké a prístupné deťom. Vyberajte témy, ktoré sú pre samotné deti zaujímavé a o ktorých už majú svoje vedomosti a nápady, ktoré im umožňujú byť rovnocennými účastníkmi rozhovoru.

Formácia prebieha inakosobná komunikácia. Nesnažte sa svoje dieťa bombardovať nekonečným prúdom myšlienok, pocitov a zážitkov. Podávajte informácie „po častiach“, aby malo vaše dieťa príležitosť porozumieť vám a stráviť informácie. Keď hovoríte o svojich pocitoch alebo iných intímne problémy pokúste sa vytvoriť vrúcnu, duchovnú atmosféru, sadnite si vedľa seba, objímte ho. To umožní dieťaťu relaxovať a lepšie vnímať informácie. Spočiatku môže byť rozhovor s dieťaťom založený na jeho konkrétnych činoch: ako dobre ste dnes postavili dom alebo spievali pieseň. V tomto prípade musí dospelý vyjadriť a zdôvodniť svoj postoj k výsledkom činnosti dieťaťa.

Potom môžete dieťaťu ponúknuť rozhovor na osobné témy. Je vhodné začať čítaním a diskusiou o detských knihách o udalostiach v živote detí – o ich konfliktoch, vzťahoch, konaní. Dobré veci pre takéto rozhovory, príbehy pre deti od L.N., Panteleeva alebo rozprávky, v ktorom sa obzvlášť zreteľne objavuje morálne hodnotenie určitých vlastností a konania postáv. Práve v predškolskom veku deti môžu a mali by chápať, čo je dobré a čo zlé, mali by a môžu si osvojovať predstavy o dobre a zle. Tieto reprezentácie nezávisia od sociálny poriadok A ekonomické podmienky. Tak ako predtým, dobro je láskavosť, pomoc, súcit a zlo je hnev, krutosť, ľahostajnosť k nešťastiu niekoho iného.

Bohužiaľ, v mnohých moderné karikatúry a knihy pre deti, všetky tieto myšlienky sú rozmazané a zmätené. Obľúbenými hrdinami našich detí sa často stávajú postavy, ktorým je ťažké priradiť isté etické vlastnosti. Napríklad Spider-Man, alebo ninja korytnačky, Pokémoni. Na jednej strane sú dosť príťažliví, na druhej ešte nie sú celkom ľudskí a považovať ich za vzory je dosť ťažké. Alebo napríklad hrdina slávnej rozprávky Shrek: na jednej strane je to milý a milý chlapík, na druhej strane je to kanibal. Tento druh práce neposkytuje morálne usmernenia a príklady toho, čo je pre deti zjavne správne. dobré správanie. Preto je pre osobnú komunikáciu lepšie zvoliť tradičné, klasické diela, kde sú pozitívne a negatívne postavy jasne oddelené.

Po prečítaní knižky sa môžete svojho dieťaťa opýtať, ktorú z postáv mal najradšej a prečo, komu by sa chcelo podobať. Ak dieťa na takéto otázky nevie odpovedať, musí svoj názor vyjadriť a zdôvodniť sám dospelý. Postupne môžete konverzáciu presunúť z konkrétnej knihy do ktorejkoľvek všeobecná téma o živote dieťaťa a detí okolo neho. V tomto prípade by sa mal dospelý nielen pýtať dieťaťa, ale mal by byť aj aktívnym účastníkom rozhovoru: vyjadrovať svoj názor na konflikty a udalosti vyskytujúce sa v skupine detí, hovoriť o sebe a svojich priateľoch.

Môžete si vopred premyslieť a pripraviť niekoľko osobných tém, s ktorými nevyhnutne súvisí skutočný život dieťa, s tým, čo dokáže rozpoznať v sebe a v ľuďoch okolo seba. Môžu to byť témy o kvalitách rovesníkov (láskavosť, tvrdohlavosť, chamtivosť), o udalostiach v živote dieťaťa (chodenie k otcovi do práce, pozeranie filmu atď.).

Vyberte si ten správny moment na rozhovor. Aby bol rozhovor úspešný a produktívny, vyberte si vhodné miesto a čas. Napríklad by ste nemali začínať konverzáciu na osobnú tému na preplnenom a hlučnom mieste, rovnako ako by ste ju nemali začínať, ak ste obaja unavení a nemáte dostatok času na vzájomné počúvanie. Nikdy nezačínajte rozhovor, keď ste nahnevaní, inak sa váš pocit okamžite prenesie na vaše dieťa. Dajte si pauzu, vychladnite a až potom začnite konverzáciu.

Niekto by mohol namietať, že takéto rozhovory je dobré viesť, keď neexistujú žiadne iné starosti. Ale čo ak dieťa neposlúcha, nerešpektuje dospelých, vystupuje, je drzé atď. Tu sú skutočné životné problémy. Faktom ale je, že všetky tieto problémy, tak či onak, súvisia so vzťahom medzi deťmi a dospelými, a teda aj s ich komunikáciou. Ak rodičia dieťaťu dobre rozumejú, vedia, čo ho zaujíma a vedia nájsť jednoduché, zrozumiteľné slová a spôsoby ovplyvňovania, veľa problémov nemusí nastať. Zároveň nie je potrebné všetko zahodiť a usporiadať špeciálne „relácie“ komunikácie. O niečom dôležitom sa predsa môžete porozprávať na obede, cestou do škôlky, na prechádzke, aj pred spaním. To si nevyžaduje veľa času, ale musíte tomu venovať pozornosť mužíček, rešpekt k jeho záujmom, pochopenie jeho skúseností.

Známy rodinný terapeut odporúča objať dieťa niekoľkokrát denne s tým, že štyri objatia sú pre každého absolútne nevyhnutné jednoducho na prežitie a na wellness Potrebujete aspoň osem objatí denne! A, mimochodom, nielen pre deti, ale aj pre dospelých.

Dodatok 2

Pravidlá osobnej interakcie s dieťaťom “Nie vedľa a nie nad, ale spolu”

Aby sme mohli naplno komunikovať s deťmi, pozrime sa na tri pojmy.

I. POZÍCIA KOMUNIKÁCIE.

Učiteľ vyzve dvoch rodičov, aby odišli. Jeden člen dvojice sedí na podlahe, druhý stojí pred ním na stoličke.

Pedagóg: po vykonaní týchto krokov budete cítiť, čo dieťa pri komunikácii s vami vidí, ako vás vidí.

ZÁVER: ľudia, ktorí sú v tejto pozícii pri komunikácii, vidia ostatných a jeden druhého úplne inak. Najlepší kontakt vzniká vtedy, keď si partneri nielen vidia do očí, ale aj keď zaujímajú psychologicky rovnaké pozície: ani jeden sa nepovažuje za významnejšieho alebo inteligentnejšieho ako ten druhý.

II. KOMUNIKAČNÁ VZDIALENOSŤ.

Učiteľ vyzve dvojicu rodičov, aby si sadli na stoličky vo vzdialenosti 3-4 metre od seba.

Otázka pre rodičov: - Vyhovuje vám vzájomná komunikácia? Ako ste sa cítili?

Vychovávateľ: Fyzické nepohodlie povedie k psychickým ťažkostiam: kontakt je prerušený - nechcete hovoriť.

ZÁVER: keď je vzdialenosť medzi účastníkmi rozhovoru fyzicky (metricky) veľká, kontakt medzi nimi je sotva možný.

Vychovávateľ: Zároveň by dieťa nemalo mať pocity osamelosti a opustenosti. Existujú deti, ktoré milujú krátku (snažia sa „maznať sa“, sedieť vám na kolenách) aj komunikáciu na diaľku. Komunikačná vzdialenosť by mala byť taká, aby účastníkom poskytovala kontakt a zároveň slobodu.

III. PRIESTOR KOMUNIKÁCIE.

Učiteľ vyzve dvojicu rodičov, aby sa pokúsili rozprávať, odvrátili sa od svojho partnera a nechali ho urobiť to isté.

Otázka pre rodičov: - Vyhovuje vám takto komunikovať?

Vychovávateľ: Deti a ja sme často v rôznych priestoroch, každé vo svojom. Je obzvlášť dôležité, aby ste vy aj deti chceli byť spolu, v rovnakom priestore, aby bol cítiť vzájomný takt, bez toho, aby ste zároveň porušili slobodu a rovnosť pozícií. Inými slovami, aby deti neboli „vedľa a nie nad, ale spolu“.

Dodatok 3

99 spôsobov, ako povedať svojmu dieťaťu „Milujem ťa“

Keď dieťaťu prejavujeme lásku, dávame mu oporu a pocit blízkosti s nami, ktorý je potrebný pre plné sebaodhalenie a realizáciu. Povedať „ľúbim ťa“ je len jedna možnosť. Existuje veľa slov a tichých gest, ktoré sú vhodnejšie pre konkrétnu situáciu a upevňujú v dieťati pocit sebadôvery, prijatia pokoja a lásky. Ponúkajú sa vám len niektoré možné frázy ako nápady, príklady. Najdôležitejšie je nechať sa viesť vlastný pocit, počúvajte sami seba, aby ste našli svoje osobné slová, nenechávajte ich pre seba, ale určite to povedzte dieťaťu a vložte do nich všetku silu svojej lásky.

K tomu treba dodať len „Milujem ťa“. To je to, čo sa skrýva za všetkými slovami, frázami a tichými gestami. To je dôležité pre tých, ktorí sú nám drahí.

Cieľ: Aktivizácia záujmu rodičov o tému komunikácie, formovanie komunikačných zručností u detí predškolského veku.

Úlohy:

1. Identifikácia podmienok a metód rozvoja komunikácie;

2. Získavanie praktických zručností pri hre s deťmi, pozitívne prostriedky komunikácie s dieťaťom;

3. Podpora vytvárania priateľských vzťahov v detský tím a rodina;

4. Podpora dôležitá sociálne funkcie rodiny: vzdelávacie, voľnočasové, komunikatívne.

Vývojové prostredie: dotazníky, karty s vytlačenými komunikačnými hrami, cvičenia, atribúty pre hry.

Forma konania okrúhly stôl.

Prípravné práce:

1. Pozvanie rodičov na stretnutie.

2. Dopytovanie rodičov a spracovanie výsledkov na tému „Ako komunikujem s dieťaťom doma“.

3. Príprava kartotéky komunikatívnych hier.

4. Príprava poznámky pre rodičov na tému „Ako naučiť dieťa komunikovať.“

Priebeh stretnutia:

Vážení rodičia, dnes je témou nášho stretnutia „Formovanie komunikačných schopností u detí“. Čo rozumiete pod pojmom „komunikačné schopnosti“? (Rodičia sa striedavo vyjadrujú k danej téme. Učiteľ si pozorne vypočuje všetky tvrdenia a na záver všetky tvrdenia zhrnie.)

Áno, správne ste povedali, že komunikačná zručnosť je schopnosť vzájomnej komunikácie. Komunikácia dieťaťa nie je len schopnosť nadviazať kontakt a pokračovať v rozhovore s partnerom, ale aj schopnosť pozorne a aktívne počúvať, používať mimiku a gestá na efektívnejšie vyjadrenie svojich myšlienok, ako aj uvedomenie si vlastných myšlienok. vlastné charakteristiky a vlastnosti iných ľudí a ich zohľadnenie pri komunikácii. Ak totiž dieťa od detstva nenaučíte kompetentne komunikovať, tento problém ho bude sprevádzať po celý život.

Všetci rodičia bez výnimky chcú vidieť svoje dieťa šťastné, usmievavé a schopné komunikovať s inými ľuďmi. No nie vždy to vyjde a úlohou dospelých je pomôcť dieťaťu pochopiť zložitý svet vzťahov s rovesníkmi a dospelými.

Proces rozvoja a zlepšovania komunikačných schopností dieťaťa priamo závisí od správania jeho rodičov. Pre dieťa je to hlavný vzor a hlavný sprievodca životom. Hodnotenie vzťahov dospelých a ich reakcií na cudzinci, dieťa si buduje vlastnú líniu správania. Bábätko kopíruje komunikačný model blízkych ľudí, takže miera jeho sociability závisí od samotných rodičov.

Uskutočnili sme prieskum na tému: „Ako komunikujem s dieťaťom doma“ (výsledky prieskumu zhŕňa učiteľ).

Ako sa ukazuje, len málo rodičov venuje dostatočnú pozornosť komunikácii so svojím dieťaťom a málokto vie, aké hry s ním hrať.

Zamyslime sa všetci spoločne nad tým, čo treba urobiť, ako sa hrať s dieťaťom, aby sme sa naučili komunikovať a nájsť vzájomný jazyk s rovesníkmi. (Učiteľ vyzve rodičov, aby vyjadrili svoj názor na to, ako vychovávať spoločenské dieťa, a spoločne vypracujú poznámku „Ako naučiť dieťa komunikovať.“)

Aby sme teda zhrnuli náš rozhovor, poďme spoločne formulovať hlavné podmienky, ktoré prispievajú k rozvoju komunikačných zručností detí:

· Príklad konštruktívnej komunikácie medzi rodičmi a ostatnými;

· Detské čítanie fikcia, pričom uvediem príklad pozitívna komunikácia medzi deťmi a dospelými;

· Využívanie hier na zlepšenie komunikačných schopností detí.

Práve takýmto hrám budeme venovať druhú časť nášho stretnutia. V tomto smere by som chcel našu komunikáciu štruktúrovať tak, aby ste všetko, čo sa tu hovorí, zažili a precítili z pozície dieťaťa.

Učiteľ pozýva rodičov, aby sa „hrali“:

Hra "Zdvorilé slová"

Striedajte sa v hádzaní loptičky a hovorte si navzájom zdvorilé slová. Toto cvičenie vám pomôže rozvíjať sa dobrý zvyk používať slová etikety.

Hra "Situácie"

Veľmi efektívna hra, v ktorých je potrebné navrhnúť rôzne situácie vyžadujúce zásah. Dieťa sa tak naučí zapájať sa do rozhovoru a zvládať emócie. Príklady situácií:

· Dvaja z vašich priateľov sa pohádali. Musíte ich zosúladiť.

· Hostia prišli k vám domov. Čo budeš robiť?

· Stratili ste mačiatko na ulici. Oslovte okoloidúcich a opýtajte sa, či ho nevideli.

· Cestou do obchodu ste sa stratili. Čo budeš robiť? čo sa pýtaš?

· Urazili ste babičku. Požiadajte ju o odpustenie.

(autori - O. Khukhlaev, O. Khukhlaeva)

Cieľ: rozvoj komunikačných schopností detí, rozvoj sluchovej pozornosti.

Popis hry: dospelý pomenúva návrhy a deti ich musia vyhodnotiť a prejaviť svoj postoj tlieskaním rúk, ak súhlasia, alebo dupaním nohami, ak je výrok nesprávny.

"Róm navštívil jeho babičku a bol taký šťastný, že ho to urazilo."

"Saša vzal Peťovi hračku a zbil ho, Peťa sa s ním pohádal."

"Lena sa Seryozha naozaj páčila, tak ho porazila."

Cieľ: rozvoj komunikačných schopností, aktívnej slovnej zásoby, schopnosti viesť dialóg.

Vek: 4-5 rokov.

Opis hry: deti si vyberú vodcu a potom, v predstave, že sú dospelí, sa striedavo postavia na stoličku a odpovedajú na otázky, ktoré im vodca položí. Moderátor žiada dieťa, aby sa predstavilo menom a patronymom, hovorilo o tom, kde a pre koho pracuje, či má deti, aké má koníčky atď.

Komentár: V prvých fázach hry je pre deti často ťažké vybrať otázky. V tomto prípade dospelý preberá úlohu vodcu a ponúka deťom vzorový dialóg. Otázky sa môžu týkať čohokoľvek, ale musíte si uvedomiť, že konverzácia musí byť „pre dospelých“.

Cieľ: rozvoj komunikačných zručností, odstránenie negatívnych emócií.

Opis hry: deti sa vyzývajú, aby si pri odovzdávaní lopty navzájom hovorili neškodné slová, napríklad názvy zeleniny alebo ovocia, a nezabudnite povedať meno osoby, ktorej sa lopta odovzdáva: "A ty, Leshka, si zemiak," "A ty, Irishka, si reďkovka." "," "A ty, Vovka, si mrkva," atď. Nezabudnite deti upozorniť, že by sa nemali uraziť. tieto nadávky, pretože toto je hra. Je potrebné dokončiť hru dobré slová: „A ty, Marinka - obrázok“, „A ty, Antoshka - slnko“ atď.

Musíte rýchlo prihrať loptu, nemôžete dlho premýšľať.

Komentár: Pred začatím hry sa môžete s deťmi porozprávať o urážlivé slová, o tom, čo sa potom ľudia zvyčajne urazia a začnú pomenúvať.

Vážení rodičia, rád by som upozornil na dôležitosť rozvíjania neverbálnych foriem komunikácie u detí, pretože práve ony určujú expresívnosť a emocionálne pozadie komunikácia. Medzi hry na rozvoj neverbálnych komunikačných prostriedkov patria tie, ktoré využívajú mimiku a gestá. Napríklad pantomíma: najprv stvárňujete medveďa a dieťa háda, potom si vymeníte role. Pre staršie deti je vhodná hra „Asociácie“, kde pomocou posunkovej reči a rôznych pohybov tváre vodič rozohrá slovo alebo situáciu. Takáto zábava zaručuje všeobecnú zábavu, emocionálne uvoľnenie a súdržnosť. Jedna z týchto hier

"Premeny".

Musíme sa premeniť na rôzne predmety. Poviem vám príbeh, ktorý sa stal toto leto. A ty mi pomôžeš. Hrdinami môjho príbehu sú mama, otec, ako aj rýchlovarná kanvica, dvere, motor (všetky predmety zapojené do príbehu). Každý z vás dostane rolu, ktorú treba nahovoriť. Tu budeš mamou, budeš otcom, budeš autoalarm atď. (Moderátor hovorí, hlas rodičov vydáva zvuky vlastné konkrétnemu predmetu).

Predstavte si…. Letné ráno. Všetci ešte spia. K domu sa blíži motorka. Autoalarm sa vypne. Mama sa zobudí. Nasadí kanvicu. Budík zvoní. Bábätko plače. Kanvica píska. Otec ide do kúpeľne. Dvere vŕzgajú. Bábätko plače ešte hlasnejšie. Mama upokojuje dieťa.

Všetci sú tu. Je čas navštíviť babičku. Všetci nastupujú do auta. Dvere sa zabuchli. Motor sa zapne. Auto jazdí po diaľnici. Auto ide okolo vysokou rýchlosťou. Pred nami je stanovište dopravnej polície. Policajtova píšťalka. Vďaka Bohu, nie nám! Odbočili sme z cesty. Pred nami je dedina. Pes zvyčajne štekal. Husi sa zachichotali. Kačice kvákali. Prasiatka chrčali. A náhle…..

Teraz poďme rozprávať tento príbeh bez slov. (Rodičia napodobňujú obsah príbehu zvukmi.)

Milí rodičia, naše stretnutie by som zhrnul týmito slovami: „Cesta náročnou, ale veľmi zaujímavá krajina komunikácia bude náročná, zdĺhavá, ale prekvapivo vzrušujúca. Neexistujú žiadne zázraky a problémy vášho dieťaťa nezmiznú za jeden deň ako mávnutím ruky.“ Kúzelná palička" Preto, milí dospelí, buďte trpezliví a vyrazte na cestu. Aby sme vám pomohli, pripravili sme pestrú kartotéku hier, hádaniek, hlavolamov a tipov na rozvoj komunikačných schopností u detí. S dieťaťom sa môžete hrať doma a nenápadne mu tak pomáhať rozvíjať jeho komunikačné schopnosti. Prajeme vám úspech!”

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

„Rozvoj komunikačných schopností alebo učenie detí komunikovať“

Zhrnutie rodičovského stretnutia pre rodičov strednej skupiny

Cieľ: Aktivizácia záujmu rodičov o tému komunikácie, formovanie komunikačných zručností u detí predškolského veku.

Úlohy:

  1. Identifikácia podmienok a metód rozvoja komunikačných zručností;
  2. Získanie praktických zručností pri hre s deťmi, pozitívne prostriedky komunikácie s dieťaťom;
  3. Podpora vytvárania priateľských vzťahov v detskom kolektíve a rodine;
  4. Podpora dôležitých sociálnych funkcií rodiny: výchovná, oddychová, komunikačná.

Vývojové prostredie:dotazníky, karty s vytlačenými komunikačnými hrami, cvičenia, atribúty pre hry.

Forma konania- okrúhly stôl.

Prípravné práce:

  1. Pozvanie rodičov na stretnutie.
  2. Dopytovanie rodičov a spracovanie výsledkov na tému „Ako komunikujem s dieťaťom doma“.
  3. Príprava kartotéky komunikatívnych hier.
  4. Príprava poznámky pre rodičov na tému „Ako naučiť dieťa komunikovať“.

Priebeh stretnutia:

Vážení rodičia, dnes je témou nášho stretnutia „Formovanie komunikačných schopností u detí“. Čo rozumiete pod pojmom „komunikačné schopnosti“? (Rodičia sa striedavo vyjadrujú k danej téme. Učiteľ si pozorne vypočuje všetky tvrdenia a na záver všetky tvrdenia zhrnie.)

Áno, správne ste povedali, že komunikačná zručnosť je schopnosť vzájomnej komunikácie. Komunikácia dieťaťa nie je len schopnosť nadviazať kontakt a pokračovať v rozhovore s partnerom, ale aj schopnosť pozorne a aktívne počúvať, používať mimiku a gestá na efektívnejšie vyjadrenie svojich myšlienok, ako aj uvedomenie si vlastných myšlienok. vlastné charakteristiky a vlastnosti iných ľudí a ich zohľadnenie pri komunikácii. Ak totiž dieťa od detstva nenaučíte kompetentne komunikovať, tento problém ho bude sprevádzať po celý život.

Všetci rodičia bez výnimky chcú vidieť svoje dieťa šťastné, usmievavé a schopné komunikovať s inými ľuďmi. No nie vždy to vyjde a úlohou dospelých je pomôcť dieťaťu pochopiť zložitý svet vzťahov s rovesníkmi a dospelými.

Proces rozvoja a zlepšovania komunikačných schopností dieťaťa priamo závisí od správania jeho rodičov. Pre dieťa je to hlavný vzor a hlavný sprievodca životom. Posudzovaním vzťahov medzi dospelými a ich reakcií na cudzích ľudí si dieťa buduje vlastnú líniu správania. Bábätko kopíruje komunikačný model blízkych ľudí, takže miera jeho sociability závisí od samotných rodičov.

Uskutočnili sme prieskum na tému: „Ako komunikujem s dieťaťom doma“ (výsledky prieskumu zhŕňa učiteľ).

Ako sa ukazuje, len málo rodičov venuje dostatočnú pozornosť komunikácii so svojím dieťaťom a málokto vie, aké hry s ním hrať.

Zamyslime sa všetci spoločne nad tým, čo treba urobiť, ako sa hrať s dieťaťom, aby sme sa naučili komunikovať a nájsť spoločnú reč s rovesníkmi. (Učiteľ vyzve rodičov, aby vyjadrili svoj názor na to, ako vychovávať spoločenské dieťa, a spoločne vypracujú poznámku „Ako naučiť dieťa komunikovať.“)

Aby sme teda zhrnuli náš rozhovor, poďme spoločne formulovať hlavné podmienky, ktoré prispievajú k rozvoju komunikačných zručností detí:

  • Príklad konštruktívnej komunikácie medzi rodičmi a inými ľuďmi;
  • čítanie beletrie pre deti, ktoré je príkladom pozitívnej komunikácie medzi deťmi a dospelými;
  • Používanie hier na zlepšenie komunikačných schopností detí.

Práve takýmto hrám budeme venovať druhú časť nášho stretnutia. V tomto smere by som chcel našu komunikáciu štruktúrovať tak, aby ste všetko, čo sa tu hovorí, zažili a precítili z pozície dieťaťa.

Učiteľ pozve rodičov, aby sa „hrali“:

Hra "Zdvorilé slová"

Striedajte sa v hádzaní loptičky a hovorte si navzájom zdvorilé slová. Toto cvičenie vám pomôže osvojiť si užitočný zvyk používať slová etikety.

Hra "Situácie"

Veľmi efektívna hra, v ktorej je potrebné ponúkať rôzne situácie vyžadujúce zásah. Dieťa sa tak naučí zapájať sa do rozhovoru a zvládať emócie. Príklady situácií:

  • Dvaja z vašich priateľov sa pohádali. Musíte ich zosúladiť.
  • Hostia prišli k vám domov. Čo budeš robiť?
  • Stratil si mačiatko na ulici. Oslovte okoloidúcich a opýtajte sa, či ho nevideli.
  • Cestou do obchodu sa stratíte. Čo budeš robiť? čo sa pýtaš?
  • Urazil si babku. Požiadajte ju o odpustenie.

Ak „áno“ - tlieskajte, ak „nie“ - dupnite(autori - O. Khukhlaev, O. Khukhlaeva)

Cieľ: rozvoj komunikačných schopností detí, rozvoj sluchovej pozornosti.

Popis hry: dospelý pomenúva návrhy a deti ich musia vyhodnotiť a prejaviť svoj postoj tlieskaním rúk, ak súhlasia, alebo dupaním nohami, ak je výrok nesprávny.

"Róm navštívil jeho babičku a bol taký šťastný, že ho to urazilo."

"Saša vzal Peťovi hračku a zbil ho, Peťa sa s ním pohádal."

"Lena sa Seryozha naozaj páčila, tak ho porazila."

Cieľ: rozvoj komunikačných schopností, aktívnej slovnej zásoby, schopnosti viesť dialóg.

Vek: 4-5 rokov.

Opis hry: deti si vyberú vodcu a potom, v predstave, že sú dospelí, sa striedavo postavia na stoličku a odpovedajú na otázky, ktoré im vodca položí. Moderátor žiada dieťa, aby sa predstavilo menom a patronymom, hovorilo o tom, kde a pre koho pracuje, či má deti, aké má koníčky atď.


Hore